HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

13 Pagini V  « < 10 11 12 13 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pd Urmatorul Psd?, Basescu urmatorul Iliescu?
Cucu Mucu
mesaj 25 Feb 2011, 05:44 PM
Mesaj #386


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



De luat au luat mai multi. Chestia care doare - probele pt justitie.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Feb 2011, 11:36 AM
Mesaj #387


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Feb 2011, 05:32 PM) *
Cred ca operatiunea din vami are toate sansele sa fie inceputul unei Mani Pulite in varianta romaneasca.

Tardiv acest inceput si specific romanesc, chestia asta trebuia facuta cand "economia duduia" nu stiu ce au asteptat, de ce au asteptat atat de mult, ce l-a tinut in loc pe Basescu sau pe Boc sa lanseze aceasta aciune acum 2-3 ani. Poate ca s-au gandit ca daca facem ceva la securizarea frontierelor, cumparam niste aparate de urmarire, modernizam vamile, schimbam uniformele, etc. astia de la UE or sa ne dea acceptul pentru Schengen, dar n-a fost asa UE pune accentul cum era si firesc pe oamenii care deservesc sistemul nu pe sistem, pe masini si utilaje oricat de performante ar fi si atunci ce s-au gandit in ultima clipa PDL-isti? hai sa facem curatenie ca nu e de glumit, numai ca atunci cand au dat "covorul" la o parte au fost sufocati atat de gunoaiele altora cat si de ale lor. Pentru mine atitudinea lui Blejnar este ca si ce a lui Soric, a lui Fatuloiu sau a multor altor functionari romani care atunci cand sunt prinsi pe picior gresit fac exact ce n-ar trebui sa faca, nu-si asuma responsabilitatea, lasitatea asta ciocoiasca ne-a creat mari probleme in istorie si continua sa ne reprezinte si azi ca indivizi si ca natie. Degeaba am trecut prin 50 de ani de comunism care a incercat sa ne invete ce este responsabilitatea, ce se face in acele cazuri, cum e cu autocritica, cu demisia, am ramas cu lasitatea atarnata de gat de parca ar fi ceva genetic.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 26 Feb 2011, 12:34 PM
Mesaj #388


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 26 Feb 2011, 11:36 AM) *
Tardiv acest inceput si specific romanesc, chestia asta trebuia facuta cand "economia duduia" nu stiu ce au asteptat, de ce au asteptat atat de mult, ce l-a tinut in loc pe Basescu sau pe Boc sa lanseze aceasta aciune acum 2-3 ani. Poate ca s-au gandit ca daca facem ceva la securizarea frontierelor, cumparam niste aparate de urmarire, modernizam vamile, schimbam uniformele, etc. astia de la UE or sa ne dea acceptul pentru Schengen, dar n-a fost asa UE pune accentul cum era si firesc pe oamenii care deservesc sistemul nu pe sistem, pe masini si utilaje oricat de performante ar fi si atunci ce s-au gandit in ultima clipa PDL-isti? hai sa facem curatenie ca nu e de glumit, numai ca atunci cand au dat "covorul" la o parte au fost sufocati atat de gunoaiele altora cat si de ale lor. Pentru mine atitudinea lui Blejnar este ca si ce a lui Soric, a lui Fatuloiu sau a multor altor functionari romani care atunci cand sunt prinsi pe picior gresit fac exact ce n-ar trebui sa faca, nu-si asuma responsabilitatea, lasitatea asta ciocoiasca ne-a creat mari probleme in istorie si continua sa ne reprezinte si azi ca indivizi si ca natie. Degeaba am trecut prin 50 de ani de comunism care a incercat sa ne invete ce este responsabilitatea, ce se face in acele cazuri, cum e cu autocritica, cu demisia, am ramas cu lasitatea atarnata de gat de parca ar fi ceva genetic.

Marduk,ca sa-l fac gelos pe Turcescu,meriti o bila,dar nu una alba ci jumatate alba,jumatate neagra.
Alba pentru afirmatiile privitoare la Blejnar,neagra pentru ca ,din rationamente portocalii nu mergi mai departe cu responsabilii de situatia din vami,adica cei care ar trebui sa-l demita pe colectionarul de spaga Blejnar,premierul Boc,tace ca mortul in papusoi.

El si regimul BUBA ascunde gunoiul sub pres.
Oricum,esti pe drumul bun in vindecarea de portocalita acuta!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Feb 2011, 12:34 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Mar 2011, 02:02 PM
Mesaj #389


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Alba ca Zapada lui Preda&Co a plecat cu fasul rupt si chilotii sfasiati de la intalnirea cu flacaii pedelisti. ohyeah.gif Sic transit gloria mundi! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Mar 2011, 02:17 PM
Mesaj #390


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Scenariu de film pentru bouporul alegator. Atatia cati mai sunt :

Se gaseste una bucata de pitzifelnic sindicalist, cu fata de perceptor ratat , este perchezitionat si trimis in judecata pentru niscaiva furtisaguri de cateva milioane. Dupa care este plasat pe la televiziuni si cu un aer misterios , de tamp, declara sus si tare ca el stie cine e "regina" . Azi s-a prezentat in fata presei si spune cu nonsalanta ca " regina" e PDL prin niste barosani sefi ai partidului. Cine... cine... ? Pai Vasile Blaga , cel care le-a pus pumnul in gura "reformistilor" pe care Basea ii tot impingea in fata sa ia conducerea partidului. Blaga care e pe cai mari sa castige presedintia partidului situatie care il face pe Basea sa spumege pentru asta ! Pentru ca 'Buldogul" nu are sfori de care sa fie tras din spate ! ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de March: 9 Mar 2011, 02:58 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 9 Mar 2011, 02:41 PM
Mesaj #391


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(March @ 9 Mar 2011, 02:17 PM) *
Scenariu de film pentru bouporul alegator. Atatia cati mai sunt :

Se gaseste una bucata de pitzifelnic sindicalist, cu fata de perceptor ratat , este perchezitionat si trimis in judecata pentru niscaiva furtisaguri de cateva milioane. Dupa care este plasat pe la televiziuni si cu un aer misterios , de tamp, declara sus si tare ca el stie cine e "regina" . Azi s-a prezentat in fata presei si spune cu nonsalanta ca " regina" e PDL prin niste barosani sefi ai partidului. Cine... cine... ? Pai Vasile Blaga , cel care le-a pus pumnul in gura "reformistilor" pe care Basea ii tot impingea in fata sa ia conducerea partidului. Blaga care e pe cai mari sa castige presedintia partidului si care il face pe Basea sa spumege pentru asta ! Pentru ca 'Buldogul" nu are sfori de care sa fie tras din spate ! ohyeah.gif

Tetio,Lincu e omul matrozului.El e ala care a venit,chemat de Basea in 2009 ,la Cotroceni ,la intalnirea presedintelui cu sindicalistii din politie.
Cei de la politie au refuzat sa participe la convocarea la Cotroceni din cauza ca Basea l-a invitat pe Lincu,contrar intelegerii avute cu politistii.
Ei s-au retras spunand ca Lincu e omul lui Basea si nu are nicio legatura cu politia,el fiind vames.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Jun 2011, 05:19 PM
Mesaj #392


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa fie senatorul Banias "REGINA" de care s-a vorbit atat de mult in cazul vamesilor? Daca Banias este regina, cine este REGELE?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Jun 2011, 07:07 PM
Mesaj #393


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 1 Jun 2011, 06:19 PM) *
Sa fie senatorul Banias "REGINA" de care s-a vorbit atat de mult in cazul vamesilor? Daca Banias este regina, cine este REGELE?

Ia ghici tu . Si spune-ne sa vedem daca e tot ala pe care l-am ghicit noi de multisor !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Jun 2011, 07:10 PM
Mesaj #394


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Stiu, Basescu? laugh.gif Moncher voi aveti o problema confundati piesele de pe tabla de sah, acum or o faceti pentru ca nu stiti jocul respectiv ori sunteti rau voitori.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Jun 2011, 07:27 PM
Mesaj #395


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 1 Jun 2011, 08:10 PM) *
Stiu, Basescu? laugh.gif Moncher voi aveti o problema confundati piesele de pe tabla de sah, acum or o faceti pentru ca nu stiti jocul respectiv ori sunteti rau voitori.

Abia astept clipa cand va fi invitat la DNA . Nu sa dea ordine ci sa dea cu subsemnatul..... !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Jun 2011, 08:24 PM
Mesaj #396


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 1 Jun 2011, 08:10 PM) *
Stiu, Basescu? laugh.gif Moncher voi aveti o problema confundati piesele de pe tabla de sah, acum or o faceti pentru ca nu stiti jocul respectiv ori sunteti rau voitori.


Stiu si eu, coane Marduk?! Parca prea se-mput milioanele prin portul ala mare, si parca prea multa lume din port suna la madam Boagiu, vecina lu' Base de cand se jucau cu virgulele prin tarana. Eu nu mai cred de mult in coincidente. Tu?

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 1 Jun 2011, 08:24 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Jun 2011, 09:31 AM
Mesaj #397


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 1 Jun 2011, 08:27 PM) *
Abia astept clipa cand va fi invitat la DNA . Nu sa dea ordine ci sa dea cu subsemnatul..... !

A mai fost pe la procurori in dosarul flota si a scapat, nu stiu daca va scapa si la urmatoarea intalnire, mai ales daca pierde alegerile. Pentru mine daca este gasit vinovat sa suporte consecintele hotararilor sale, dar nu ca Nastase & Co. care sunt prin justitie de ani de zile asteptand prescrierea iar apoi te pomenesti ca mai fac si plangere la CEDO ca au fost hartuiti cerand daune pe care urmeaza sa le platim tot noi.

QUOTE(Cucu Mucu @ 1 Jun 2011, 09:24 PM) *
..... Eu nu mai cred de mult in coincidente. Tu?

Prea multe coincidente ca sa crezi cu adevarat ca Basescu este "regele" eu nu cred pana nu vad, sa vad ceva concret o acuzatie care sa-l duca la DNA. Toti se plang pe la colturi dar cand e sa ia atitudine stau in genunchi dar apoi cand sunt dati afara incepe circul, ca asa si pe dincolo, c-o fi c-o pati. Eu pentru toti am o singura intrebare CAND AU FOST ACOLO DE CE NU AU REACTIONAT SI S-AU COMPLACUT IN SITUATIA RESPECTIVA, DE CE NU AU ACTIONAT ATUNCI, DIN POSTURA RESPECTIVA?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Jun 2011, 11:58 AM
Mesaj #398


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Dupa "Romania Libera" regele ar fi asiatic, mai precis vietnamezul care conduce mafia chineza ! si ca mai totdeauna cand ceva pute, prin apropiere trebuie sa fie un judecator sau o judecatoare din astia inamovibili.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Jun 2011, 05:19 PM
Mesaj #399


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cat mai merge spaga la PDL: 25 000 de euro la nivel de usier.
Seful de cabinet al baronului de Dambovita, Florin Popescu, arestat pentru luare de mita


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Sep 2011, 09:30 AM
Mesaj #400


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



PD cere in justitie desfiintarea PD-L ! Sa vedem acum cat de independenta e justitia noastra .

p.s. parca presimtind ceva, ceva, pedelacheii s-au imbracat in verde la o susanea de pe litoral la care a cuvantat "Autokratul" lor.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 5 Sep 2011, 09:38 AM
Mesaj #401


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(March @ 5 Sep 2011, 10:30 AM) *
PD cere in justitie desfiintarea PD-L !

p.s. parca presimtind ceva, ceva, pedelacheii s-au imbracat in verde la o susanea de pe litoral la care a cuvantat "Autokratul" lor.

Tetio,dupa furaciunile si dezastrul facut de lacustele basiste,culoarea care ii reprezinta cel mai bine,este verdele insectei devoratoare! Alternativa era culoarea caca-o!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Sep 2011, 02:00 PM
Mesaj #402


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Parchetul General voteaza cu PDL devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Sep 2011, 06:42 PM
Mesaj #403


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Din gandirea unei lingusitoare ( ca sa folosesc un eufemism) bocsiste :
Vass, catre tineretul portocaliu:”Apartenenta voastra la PDL e un urias atuu al carierei viitoare”

Asa ca dati buzna . Cu sau fara bac luat tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 6 Sep 2011, 12:55 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Sep 2011, 07:58 PM
Mesaj #404


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Poate peste 4-8 ani ar avea o sansa reala, dar la viitoarele alegeri acest tineret trebuie sa lupte pentru supravietuirea partidului.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Sep 2011, 03:51 PM
Mesaj #405


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Noua clasa politica a lu' Basea in actiune ,

MITĂ pentru PARTID


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 23 Sep 2011, 10:21 AM
Mesaj #406


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(March @ 5 Sep 2011, 03:00 PM) *
Parchetul General voteaza cu PDL devil.gif

Tetio,azi justitia romana,puterea judecatoreasca sustine cel mai important examen al sau.Conform legii partidelor politice,solutia legala care se va pronunta este una singura,radierea din registrul partidelor politice a ilegalistilor din asa zisul PDL!Daca va rata examenul ,justitia va fi definitiv compromisa in ochii romanilor cinstiti!
In caz contrar,voi fi curios sa vad motivarea sentintei pentru ca nu vad niciun alt motiv sa se pronunte alta solutie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 8 Oct 2011, 07:43 AM
Mesaj #407


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='March' date='15 Sep 2011, 04:51 PM' post='716919']
Noua clasa politica a lu' Basea in actiune ,

Partidul (anti) Democrat Liberal???,,se ascunde ,fuge de romanii jefuiti si umiliti de catre acest clan politico-mafiot! Le e teama sa mai dea ochii cu romanii,se baricadeaza in sali si sediile proprii,paziti de o armata de jandarmi,politisti ori agenti secreti! Asta e partid democrat,liberal,popular????.E o gasca de incompetenti,de spagari si de hoti! Locul lor este in afara parlamentului,la lada de gunoi a istoriei!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Oct 2011, 03:42 PM
Mesaj #408


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 8 Oct 2011, 08:43 AM) *
QUOTE
.... romanii jefuiti si umiliti de catre acest clan politico-mafiot! ....

Inainte de a fi jefuiti de "clanul politico-mafiot" romanii se jefuiesc intre ei, cel care face paine fura, cel care vinde cartofi in piata fura, la restaurant esti furat, la doctor esti furat la avocat esti furat, pe tren platesti nasului care fura si el, din padure se fura, politistul fura si el, popa la fel, ciobanul fura, DE UNDE SE POATE SE FURA IN ACEASTA TARA, SE FURA. Acum daca vrei sa dai vina pe altcineva in afara de tine, de romani, ok poti sa zici ca numai PDL-istii sunt hoti, dar eu zic ca nu-i corect, pentru ca TOTI FURA.
QUOTE
E o gasca de incompetenti,de spagari si de hoti!

Corect, asta este poporul lasat de Ceusescu, poporul omului nou, comunismul a reusit sa creeze un roman nou.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 8 Oct 2011, 05:50 PM
Mesaj #409


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='8 Oct 2011, 04:42 PM' post='718486']
Nu contest ceea ce ai postat! Cu un amendament! Oamenii simpli,controlorii,inspectorii,micii negustori ori meseriasi,ciupesc si ei ,de unde pot,pentru a supravietui! Asta a fost de cand existam ca natie,ca popor si va fi permanent pe plaiul mioritic!Nu asta e problema! Nenorocirea vine atunci cand,guvernantii(si aici pedeleii sunt campioni nationali),fura cu milioanele de euro,din banul public,din buzunarele romanilor! Presedintele pedelist al judetului Neamt,spre exemplu ,i-a dat fiicei sale contracte cu sanatatea din subordinea lui,in valoare de 325 milioane de euro! Ei,pedeleii si acolitii lor din UNPR nu fac altceva decat sa jecmaneasca romanii pentru ca ei sa devina miliardari! Despre asta e vorba,nu de sportul national,mica ciupeala,de subzistenta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Oct 2011, 03:34 PM
Mesaj #410


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 8 Oct 2011, 06:50 PM) *
.... Oamenii simpli,controlorii,inspectorii,micii negustori ori meseriasi,ciupesc si ei ,de unde pot,pentru a supravietui! Asta a fost de cand existam ca natie,ca popor si va fi permanent pe plaiul mioritic!Nu asta e problema!......

Tocmai ca asta este marea problema a acestei natii, ca trebuie sa se schimbe sa se reformeze de jos, de la controlorii de bilete, pana la politicieni.ROMANII TREBUIE SA-SI SCHIMBE, MODUL DE GANDIRE, MENTALITATEA. Te contrazic in ceea ce priveste afirmatia cum ca asa "va fi in permanenta pe plaiul mioritic", nu a fost intodeauna asa, exista legi, care trebuiesc aplicate indiferent de cine se afla sub incidenta legii, trebuie insa sa existe vointa politica, politicieni care sa doreasca reformarea statului, a societatii. Exista destule exemple in istorie de reforme reusite, avem datoria sa incercam si in Romania aceasta reforma dar TREBUIE SA INCEPEM MAI INTAI CU NOI INSINE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 9 Oct 2011, 04:39 PM
Mesaj #411


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='9 Oct 2011, 04:34 PM' post='718499']
E o vorba veche dar actuala! Stapanii invata slugile hoate!Cand guzganii si mafiotii portocalii fura cu sutele de milioane de euro,amaratii se descurca si ei cum pot,pentru supravietuire! Sa fim bine intelesi,toti guvernatii posdecembristi au furat,au fost corupti,mai mult ori mai putin,dar camionii incontestabili la furaciuni sunt pedeleii care au devalizat bugetul public si pe cele locale! S-a pornit de la comisioane de 2-5% pe vremea lui Nastase ,la 10-15% ,pe timpul lui Tariceanu pentru ca acum,din 2008,Udrea ,Videanu si clanul basist sa perceapa comisioane de 80-150%! Despre asta e vorba,despre lacustele portocalii care rad tot,in urma RAMANAND PARJOLUL!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Oct 2011, 09:45 AM
Mesaj #412


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Care este problema ta nivelul spagii sau necesitatea reformei?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Oct 2011, 10:06 AM
Mesaj #413


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 8 Oct 2011, 06:50 PM) *
Oamenii simpli,controlorii,inspectorii,micii negustori ori meseriasi,ciupesc si ei ,de unde pot,pentru a supravietui! Asta a fost de cand existam ca natie,ca popor si va fi permanent pe plaiul mioritic!Nu asta e problema!

Sunt de acord cu Marduk: exact asta este marea problema. Daca astia mici ajung in functii mari, vor face ce sunt obisnuiti sa faca, nu? Se spune ca pestele de la cap se impute, dar se curata de la coada. Cand "oamenii simpli" vor fi integri, vor avea si o clasa politica dupa chipul si asemanarea lor.

Sper sa se schimbe odata mentalitatea asta de "mica ciupeala", insa mi-e teama ca ai dreptate si ca nu se va schimba vreodata.
QUOTE
S-a pornit de la comisioane de 2-5% pe vremea lui Nastase ,la 10-15% ,pe timpul lui Tariceanu pentru ca acum,din 2008,Udrea ,Videanu si clanul basist sa perceapa comisioane de 80-150%!

Chiar 150% nu are cum sa fie, matematic vorbind. smile.gif
Dar ar fi bine ca toti cei carora li se cer comisioane de acest tip sa mearga la DNA. Ai vazut ca nici pedelistii nu sunt scutiti de arestari.

Chiar daca unii ca Solomon ori Gutau au scapat cam ieftin, meritau sa stea dupa gratii mult mai mult decat au stat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 10 Oct 2011, 03:11 PM
Mesaj #414


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='abis' date='10 Oct 2011, 11:06 AM' post='718528']

Chiar 150% nu are cum sa fie, matematic vorbind. smile.gif
Dar ar fi bine ca toti cei carora li se cer comisioane de acest tip sa mearga la DNA. Ai vazut ca nici pedelistii nu sunt scutiti de arestari.

Abis,cred ca te-ai convins ca eu nu postez din auzite! 150% este putin fata de spaga,fara numar care se da si se primeste! Am dat cazul cu locurile de joaca pentru copii,la Sector 3,cand pentru amenajarea a 3 astfel de utilitati,in loc sa se plateasca 1miliard si jumatate(manopera ,materiale + spaga) s-au facut documente pentru 10 miliarde lei vechi,constructorul primind numai 500 de milioane,restul fiind palmati de Marele Spagar! Am mai postat,la montarea si inlocuirea bordurilor,la astfaltarea strazilor(celebra firma "Delta" a pedeleului),la plantarea pomilor,a gazonului,se ia spaga la fiecare pom,fir de floare ori de iarba! Nu neg ca si alti primari fac astfel de devalizari a banului public,dar pedeleii sunt campioni mondiali incontestabili!
PS:stiu ca esti un baiat istet si meticulos! Eu ca fost militian,om batran,nu prea ma pricep la calcule! Daca in loc de 1,5 miliarde lei vechi,cat era predevizul(umflat deja),s-au platit din banul public 10 miliarde,dupa mintea mea proasta constat ca s-a primit un comision de peste 500%! 10 miliarde-1,5=8,5 miliarde! Deci,8,5:1,5=5,o6,adica de 5 ori mai mare decat valoarea lucrarii!
Daca,militian fiind,neiubitor de matematica am gresit imi cer scuze dar furtul ramane furt si spaga FOARTE MARE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Oct 2011, 04:32 PM
Mesaj #415


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 10 Oct 2011, 04:11 PM) *
... cred ca te-ai convins ca eu nu postez din auzite!

Daca nu postezi din auzite, de ce nu te duci la DNA, de ce nu faci acea schimbare de care vorbeam, du-te si declara acolo totul cu probe, ar fi de datoria ta ca cetatean sa faci asta, sa vedem ce se intampla.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 10 Oct 2011, 06:50 PM
Mesaj #416


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 10 Oct 2011, 05:32 PM) *
Daca nu postezi din auzite, de ce nu te duci la DNA, de ce nu faci acea schimbare de care vorbeam, du-te si declara acolo totul cu probe, ar fi de datoria ta ca cetatean sa faci asta, sa vedem ce se intampla.

Tratezi pueril o problema grava! Nu oamenii simpli trebuie sa mearga la parchet ci,parchetul,politia si controlul financiar,institutii ale statului,platite cu bani grei trebuie sa-si faca datoria! Este extraordinar de simplu sa faci o ancheta in astfel de cazuri! Procurorul dispune efectuarea unei expertize contabile care stabileste cat era valoarea reala a manoperei,cat au costat materialele folosite si cat trebuia achitat pentru lucrare! Acolo unde diferentele sunt mari(cazul Necolaiciuc,de pilda!),cei care au incheiat contracte paguboase avutului public si au devalizat banii publici,sa fie arestati si trimisi in judecata!
Asta e marea hiba a regimului Basescu! Institutiile statului,subordonate politic,conduse de corupti cu carnet portocaliu ori numiti in functii pe spaga ori pile,nu isi fac treaba pentru care sunt platiti! Daca ei isi faceau datoria,macar la nivel de 25%,nu mai era nevoie de taierea salariilor ,a pensiilor ori de marirea TVA_ului.Intr-un stat clientelar cum e Romania lui Basescu,hotii si coruptii de partid(PDL ori UNPR)isi fac de cap,fura de sting!
PS:Cum sa mearga la parchet un roman simplu pentru a reclama hotiile grangurilor si baronilor portocalii(Videanu,Negoita,Poteras,Udrea,Popoviciu,Berceanu,Pinalti si altii,fara numar),cand,parchetul Codrutei Kovessi,in loc sa ceara justitiei radierea din randul partidelor politice a PDL-ului ilegalist(nu a inregistrat la tribunal modificarea stastutului),doarme ca mortul in papusoi? Romania lui Basescu NU MAI E UN STAT DE DREPT,e o caricatura de dictatura a hotiei,coruptiei si incompetentei generalizate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Oct 2011, 11:00 AM
Mesaj #417


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 10 Oct 2011, 07:50 PM) *
Tratezi pueril o problema grava! Nu oamenii simpli trebuie sa mearga la parchet ........

De ce crezi asta? Eu cred ca tocmai acesti oameni simplii, soferi, contabili, juristi etc. toti cei ce stau la caldurica in umbra celor care incalca legile au datoria sa mearga la DNA in cazul in care stiu ce se intampla sau au probe. Uite un exemplu de primar, fost FSN, PSD, PNL, actualmente PDL, ce crede el despre interlopii din urbea sa, nu este singurul inaintea sa a mai comis-o si un comisar parca din Neamt, Primar: "Am si eu cativa tigani dar se ocupa numai cu camataria nu fac prostii " Pentru asta este ca reforma sa fie acceptat de fiecare roman care trebuie mai intai sa se analizeze pe el si apoi sa ia masurile necesare pentru a-si schimba atitudinea, dar asta este foarte greu, e nevoie de vointa de consecventa, si nu in ultimul rand de legi bune si o politie si justitie incoruptibile.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 11 Oct 2011, 11:27 AM
Mesaj #418


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='11 Oct 2011, 12:00 PM' post='718583']
Ai chef de glume matinale! In Romania lui Basescu,un om simplu nu se poate apropia de usa de la intrare a parchetului ,sa depuna denunturi impotriva coruptilor portocalii,nici atat! Romania,prin institutiile sale politizate de guzganii portocalii,nu mai este stat de drept! De 2 ani parlamentul nu mai functioneaza,parchetul nu a scos in afara legii ilegalistul PDL,instantele judecatoresti pronunta hotarari judecatoresti irevocabile pe care Boc constitutionalistul,mictioneaza cu seninatate! Ce mai sti de dosarele de coruptie a le ministrului Ridzi??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Oct 2011, 12:44 PM
Mesaj #419


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 11 Oct 2011, 12:27 PM) *
.... In Romania lui Basescu,un om simplu nu se poate apropia de usa de la intrare a parchetului ,sa depuna denunturi impotriva coruptilor .....

blink.gif Nu stiam asta! Cine nu-i lasa pe acesti oameni simpli, cetateni corecti, sa intre la parchet sa le povesteasca procurorilor despre un act de coruptie? De asta nu te duci tu la DNA? pentru ca esti sigur ca acolo nu o sa fi primit de nimeni si o sa stai pe la usi ba mai rau nici nu o sa te poti apropia de usile parchetului? Moncher, dumneata ai fost militean, jurist etc. cum poti sa faci astfel de afirmatii? Eu zic sa-ti faci curaj si sa te duci fara frica, ia documentele doveditoare si mergi la DNA, fa o plangere ataseaza documentele respective si cineva se va ocupa de ele cu siguranta, ai sa primesti si raspuns scris acasa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 11 Oct 2011, 01:21 PM
Mesaj #420


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='11 Oct 2011, 01:44 PM' post='718592']
blink.gifE clar,ramai un copil fara minte ori nu traiesti in Romania basista! Procurorul Ciprian Nastasiu care a anchetat marea spaga data de rusii de la Alro Slatina,spaga data lui Basea,prin mijlocirea Nuticai si a lui "draga Stolo" a fost dat afara din parchet.La fel cel care a anchetat mita primita de acelasi matroz ,in cazul rapirii jurnalistilor romani in Irak! Cat timp basea e la putere,NICIUN PROCUROR ORI POLITIST nu va ancheta actele numeroase de mare coruptie comise de clanul basist! Nota de plata,incarcata,va veni la incetarea mandatului sau! De asta sunt in stare sa distruga Romania,sa-i nenoroceasca pe romani,sa nu fie inlaturati de la putere! Puscaria ii mananca!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  « < 10 11 12 13 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 10:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman