HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

13 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pd Urmatorul Psd?, Basescu urmatorul Iliescu?
Michelle
mesaj 16 Mar 2007, 10:22 AM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Vosganian era si normal sa fie respins de Baroso.De ce ?simplu... pentru ca Baroso nu agreeaza cititul in palma,stele sau descantecele cu carbuni incinsi ,practici cu care armeanul a avut chiar si o emisiune"publicitara" la teveu hh.gif

Acest topic a fost editat de Michelle: 16 Mar 2007, 10:23 AM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Mar 2007, 12:14 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Michelle @ 16 Mar 2007, 10:22 AM)
Vosganian era si normal sa fie respins de Baroso.De ce ?simplu... pentru ca Baroso nu agreeaza cititul in palma,stele sau descantecele cu carbuni incinsi ,practici cu care armeanul a avut chiar si o emisiune"publicitara" la teveu hh.gif

"Legionarul" dreaqului ! rofl.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Mar 2007, 12:16 PM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sarevenim totusi la subiect: aici se discuta despre PD... Nu mai are nimeni nimic de spus despre ticalosiile pedistilor?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Mar 2007, 12:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 16 Mar 2007, 12:36 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Sigur, sa revenim.

Din ciclul " proverbe romanesti " : Cainele moare de drumul lung , iar prostul de grija altora ! laugh.gif

( asta apropos de Morega de la Gorj despre care am spus ca e o mare fasaiala pentru ca toate partidele fac la fel !)

Elena Udrea a cotizat la partid pentru a fi inclusa pe liste electorale - A platit 5.000 euro ca sa intre in politica

(...) Cum se face ca Stolojan v-a pus atat de repede pe listele de consilieri pentru Primaria Generala, chiar in vara lui 2004, desi abia intraserati in partid?
- Nu erau foarte multi doritori sa intre pe liste, pentru ca taxa era de 5.000 de euro la primaria mare si 3.000 de euro la sectoare. Ca mine si-au platit locul toti colegii care au candidat


O zice cu gurita ei ! Sa mai spuna cineva ca blondele nusunt.... destepte ! rofl.gif


Avocati din oficiu, va rog mai rasfirati cu pledoaria de aparare ! laugh.gif

Acest topic a fost editat de March: 16 Mar 2007, 12:38 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Mar 2007, 12:43 PM
Mesaj #40


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (abis @ 16 Mar 2007, 11:16 AM)
Nu mai are nimeni nimic de spus despre ticalosiile pedistilor?

Iaca-ta eu: pot sa spun ca primarele nostru, acum pedist cu ciolan in regula, a refuzat unei firme suedeze o investitie de cateva zeci de milioane de euro, ce infiinta cateva zeci de locuri de munca intr-o unitate de distrugere ecologica a deseurilor (alternativa europeana la gropile ecologice) pe motiv ca... habar n-am. In paralel, domnul Cezar Preda, membru marcant Pd, are o groapa eco ce ar fi ramas fara obectu' muncii. Nimereala, nimereala, da' sa stim si noi. Iar ca lectura suplimentara, dupa alegeri, toti capii la organele de control in Buzau (ITM, Garda, Fisc, CJAS, MEdiu, etc) au fost inlocuiti cu pedisti, chiar daca unii din fostii capi erau apolitici.

Aici,Boc cel imaculat: http://www.ziarultricolorul.ro/eveniment.html?aid=5779

Acest topic a fost editat de mariusc2: 16 Mar 2007, 12:49 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Mar 2007, 12:50 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (March @ 16 Mar 2007, 11:36 AM)
Elena Udrea a cotizat la partid pentru a fi inclusa pe liste electorale - A platit 5.000 euro ca sa intre in politica

Si asta de ce ar fi o "mare fasaiala", nu fac toti la fel? smile.gif

Cat despre Morega, Tariceanu te contrazice: pentru el este suficient de grav incat, daca se confirma acuzatiile, sa-l excluda din partid. Nu e clar daca grava e fapta in sine sau faptul ca s-a lasat prins.

Acest topic a fost editat de abis: 16 Mar 2007, 12:50 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uncle Sam
mesaj 16 Mar 2007, 12:50 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



Cu mica observatie ca Udrea platea de la ea iar Morega strangea de la ...noi (bani de la companiile de stat).
Cu alta mica observatie ca reprezentantii PNL spun ca taxa de inscriere era legala si era contabilizata.
Si cu marea observatie ca stiam de ani de zile ca locurile politicenilor se platesc cu bani grei, un loc eligibil pe listele pentru parlament costand vreo cincizeci de mii de dolari (acum vreo 6 ani, cand am primit informatia de la un...viitor parlamentar) dar cred ca au ajuns azi la ordinul sutelor de mii de Euro
Alt motiv pentru care vreau vot uni-nominal.
Si cu ultima observatie ca numai cu cateva mesaje mai sus era adusa in apararea lui Morega explicatia ca...toti fac asa.
Pai daca toti fac asa ii toleram pe toti sau ii sanctionam pe toti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 16 Mar 2007, 12:55 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Sarevenim totusi la subiect: aici se discuta despre PD... Nu mai are nimeni nimic de spus despre ticalosiile pedistilor?

Pai vad ca ocoliti subiectul cu Bleaga..asta pentru ca se stie pe deplin vinovatia sa...in rest celalate sunt prea multe sa incep iara sa le insir...


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Mar 2007, 12:55 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Uncle Sam @ 16 Mar 2007, 10:07 AM)
QUOTE (March @ 15 Mar 2007, 07:08 PM)
Si de unde a primit "J.N." ( si alte ziare  ) intoxicarile ? Nu cumva prin "anonime" de la "baietii cu ochi albastri" atat de dragi Prezidentului ?  unsure.gif

Dar de unde stii tu cine a trimis anonimele????????????????????
Intamplare de de mult. Un coleg acuza ca i s-au furat banii. Agitatie, intrebari, acuze, nimeni nu stie nimic. Trece vremea si vine un miltian. Cum este cu cei 300 de lei, ati reusit sa-i descoperiti? La care colegul ridica din sprancene si il intreaba: dar de unde stiti ca erau 300? Eu am reclamat ca mi s-au furat niste bani, nu am spus cati. La care militianul zambeste, se ridica si abandoneaza ancheta. Dupa cateva zile un coleg era transferat la alta Intreprindere. Ciripitorul politiei era si hotul.
De unde stii March de cine erau scrise anonimele?
PS Il ignor pe baiatul asta de multa vreme, nu din alte motive dar pur si simplu nu spune nicioodata nimic, doar raspandeste aceleasi clisee. De data asta nu m-am putut stapani. Sorry.

Bre tetio,
Io zic sa lasi smekeriile astea portuare si sa vorbesti numai despre cei care ii adulezi si nu despre persoana mea !

Reclamatiile la adresa moderarii trimite-mi-le pe PM, te rog.

Acest topic a fost editat de abis: 16 Mar 2007, 01:02 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Mar 2007, 12:55 PM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marius,
Despre Cezar Preda probabil ca stii mai multe decat pot afla eu de aici, din Bucuresti...
Insa in privinta lui Boc, nu m-as baza pe ziarele lui Vadim. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Mar 2007, 01:04 PM
Mesaj #46


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (abis @ 16 Mar 2007, 11:55 AM)
Insa in privinta lui Boc, nu m-as baza pe ziarele lui Vadim. wink.gif

Ok, sa-ti spun din ziarul lui Vantu laugh.gif (Catavencu): Dupa ce Base a preluat memoriul depsre proces, l-a plasat procurorului general (cu ce drept?! Parca pt asta il acuzai pe Tariceanu!), dupa care au inceput sa cada victimele: Toma Rus, care a coordonat ancheta, s-a cerut la pensie, trei politisti care au lucrat la caz au dosare la DNA pt coruptie si au fost indepartati din functie, Cei doi procurori DIICOT, Hrudei si Deritei sunt achetati de CSM pt abuz in serviciu (plangere depusa de dep. Buda - protejatul lui Boc). Urmeaza dosare penale pt: Nicoara (coordonatorul PNL pt Transilvania)Toma Rus, Miclaus.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Mar 2007, 01:34 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Marius,
In curand o sa fim declarati " dusmani ai poporului" de unii de pe aici ! laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Mar 2007, 01:42 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 16 Mar 2007, 12:55 PM)
QUOTE
Sarevenim totusi la subiect: aici se discuta despre PD... Nu mai are nimeni nimic de spus despre ticalosiile pedistilor?

Pai vad ca ocoliti subiectul cu Bleaga..asta pentru ca se stie pe deplin vinovatia sa...in rest celalate sunt prea multe sa incep iara sa le insir...

Se pare ca din ghemul scandalului asta de la MI ies niste fire care duc in cateva directii ! Unu' il priveste pe Blaga personal! O fi calcat , "unu din cei mai performanti ministri" ( cu relatii decente cu PM in trecut !) pe ceva care a facut... trosc ?!? unsure.gif Cum se face ca in ziarul " de partid si de stat" "Evenimentul Zilei" au aparut , asa deodata, doua articole la adresa conducerii MI , cu bataie la Blaga !

Cine nu stie, cand cineva, din conducerea superioara, il supara cu ceva pe "Cizmarul genial" imediat, pac la capatana, un articol critic in "Scanteia" ! tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 16 Mar 2007, 01:43 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Mar 2007, 10:41 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pana la refuzul de a contra-semna ordonanta de amanare a alegerilor europarlamentare si pana la izbucnirea scandalului din MI, io unu' il simpatizam pe ardeleanul Blaga ! Nu a avut conflicte in Guvern, cu Tariceanu, isi vedea de treaba. Avea relatii bune cu opozitia , in special cu PSD, pe care nu l-am auzit sa-l atace frontal, mitocaneste. Cred ca regreta unele din actiunile recente. Pacat !



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Mar 2007, 10:55 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



PD refuza cererea oficiala a PLD de ruperea Aliantei D.A

Preda catre Stoica : “ Facand, asa, apel la istoria guvernarii 2004-2008, noi, democratii, nu am avut o mare dragoste fata de liberali niciodata si nici fata de dumneavoatra"



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Mar 2007, 01:20 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Continuare in poveastea de la interne... tongue.gif
Ministrul Administratiei si Internelor, Vasile Blaga, sustine intr-un raspuns recent la o interpelare parlamentara, ca Virgil Ardelean isi exercita inca prerogativele de sef al DGIPI (fosta UM 0215), desi este demisionar pentru ca premierul Calin Popescu Tariceanu intarzie sa ia o hotarare. Potrivit Mediafax, Blaga arata ca numirea sau eliberarea din functie a sefului Directiei Generale de Informatii si Protectie Interna (UM 0962) din MAI se face prin decizie a premierului. Desi Ardelean si-a dat demisia in luna iulie 2006, Blaga si-a amintit abia acum ca are in fruntea Directiei Generale de Informatii si Protectie Interna unul dintre cele mai controversate personaje din serviciile secrete de dupa 1989. Interesant este si faptul ca reactia vine la scurt timp dupa ce i s-a recomandat sa renunte la scaunul din Guvern, de care tine cu dintii. Si, la fel de bine, uita ca tot ministrul de Interne este cel care trebuie sa propuna un inlocuitor pentru "Vulpea

Ce mentioneam zilele trecute ca de fapt lupta este din cauza Vulpitii..dar iata ce zicea Bleaga prin 2006 dupa demisia acordata de Ardelean ca nu-i graba pentru numire..se va inteleg el cu Tariceanu....
"Unitatea functioneaza foarte bine. Este in subordinea directa a ministrului. Nu sunt deloc grabit sa ajung la o intelegere".

Oare de ce????.... hh.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Mar 2007, 01:54 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Alo propaganda..adulatorii..ce-i cu Anca Boagiu...??? tongue.gif

Comisia considera ca este necesar demararea de catre Camera Deputatilor a actiunii de punere sub urmarire penala a doamnei Anca Daniela Boagiu, ministrul Integrarii Europene, care se face vinovata de savarsirea infractiunii de a refuza nejustificat, de a prezenta informatiile si documentele cerute in cadrul activitatii de informare a Parlamentului potrivit art. 111 alin. (1) din Constitutia Romaniei, infractiune prevazuta la art. 7 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 115/1999, privind raspunderea ministeriala si sanctionata cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.

Sper ca justitia va face dreptate si o sa vad primul ministru dupa gratii... wink.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2007, 02:14 PM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (cocosel @ 22 Mar 2007, 12:54 PM)
Alo propaganda..adulatorii..

Cui te adresezi tu asa?
QUOTE
infractiune prevazuta la art. 7 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 115/1999

Pai ia citeaza tu articolul ala de lege, sa vedem...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Mar 2007, 02:18 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Cui te adresezi tu asa?

Celor care nu accepta argumentele..invocate..si indiferent de ceea ce le spui continua Propaganda.
QUOTE
Pai ia citeaza tu articolul ala de lege, sa vedem...

Bineinteles...Art. 7.
(1) Intra sub incidenta prezentei legi faptele savarsite de membrii Guvernului in exercitiul functiei lor si care, potrivit legii penale, constituie infractiuni.
(2) Pentru savarsirea altor infractiuni, in afara exercitiului functiei lor, membrii Guvernului raspund potrivit dreptului comun.
(3) Persoanele prevazute la art. 6 raspund penal pentru faptele savarsite in exercitiul functiei lor, potrivit normelor de procedura stabilite prin prezenta lege.

Art.8
(2) Constituie, de asemenea, infractiuni si se pedepsesc cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani urmatoarele fapte savarsite de catre un membru al Guvernului:
a) refuzul nejustificat de a prezenta Camerei Deputatilor, Senatului sau comisiilor permanente ale acestora, in termen de 30 de zile de la solicitare, informatiile si documentele cerute de acestea in cadrul activitatii de informare a Parlamentului de catre membrii Guvernului, potrivit art. 110 alin. (1) din Constitutie;
b) emiterea de ordine normative sau instructiuni cu caracter discriminatoriu pe temei de rasa, nationalitate, etnie, limba, religie, categorie sociala, convingeri, varsta, sex sau orientare sexuala, apartenenta politica, avere sau origine sociala, de natura sa aduca atingere drepturilor omului.
(3) Tentativa faptelor prevazute la alin. (1) se pedepseste.

Acest topic a fost editat de cocosel: 22 Mar 2007, 02:19 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Mar 2007, 03:28 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 22 Mar 2007, 01:54 PM)
Alo propaganda..adulatorii..ce-i cu Anca Boagiu...??? tongue.gif

Am vazut-o aseara la dezbaterile de la "Realitatea zilei" Era asa de penibila cu comentariile ei ca, la un moment dat ,s-a enervat si (calmul deobicei) Bogdan Chireac care a pus-o la punct cu cateva precizari !

Iar atitudinea aia aroganta, obraznica de a nu se prezenta in fata Comisiei mai mult ca sigur i-a fost sugerata de mentorul ei politic !

Din nou bravos lui Berceanu ca a avut curajul sa aiba o pozitie singulara in cadrul PD prin prezentarea la audieri.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2007, 04:44 PM
Mesaj #56


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cocosel,

Deci cei care au invocat art. 7 au dat cu bata in balta. smile.gif

Hai sa vedem art. 8 pct. 2:

a) refuzul nejustificat de a prezenta Camerei Deputatilor, Senatului sau comisiilor permanente ale acestora, in termen de 30 de zile de la solicitare, informatiile si documentele cerute de acestea in cadrul activitatii de informare a Parlamentului de catre membrii Guvernului, potrivit art. 110 alin. (1) din Constitutie

Trei observatii:

1. Nu a fost vorba de o comisie permanenta
2. Nu au trecut 30 de zile
3. Nu i s-au cerut "informatii si documente"

Deci legea nu a fost incalcata. smile.gif

Acest topic a fost editat de abis: 22 Mar 2007, 05:29 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Mar 2007, 05:40 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Abis
Ma asteptam...stiu de faptul ca art. e gresit insa nu stiu sigur pentru ca nu am vazut documentul cu ochii mei (acela de la comisie)..in schimb se ia in calcul 30 de zile de la formarea comisiei...iara faptul ca acesta comisie si-a cam terminat lucrarile nu cred ca se mai poate invoca...nu nu!!!!.... i s-a cerut informatii si documente pentru ca acele capete de acuzare sunt insotite de documente astfel nu au valabilitate...iara in cazul comisiei permanenta nu sunt convins..o sa ma documentez ...si o se revin...
Insa am alta informatie de-a dreptul socanta...ei pe cine credeti ca are doamna Boagiu consilier atentie la Ministerul Integrarii..nu stiu si sunt sigur ca sunt putini care il cunosc cel putin din reviste...am sa-i folosesc numele pe care il foloseste presa...SYDA..(imi cer scuze pentru nume dar asa i se spune prin lumea mondena a Show-bizului asta penibil romanesc...)
Baiatul asta ii de-a dreptul o paria..dar avand ceva banuti si anumite relatii( tatal sau are afaceri cu Videanu )normal ca s-a ivit o oportunitate si pentru el...doamne ce tara.. rofl.gif



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2007, 05:52 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ntz... Sunt 30 de zile de la solicitare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Mar 2007, 05:58 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 22 Mar 2007, 05:52 PM)
Ntz... Sunt 30 de zile de la solicitare.

Berceanu nu s-a folosit de asemenea gaselnite si s-a prezentat,barbateste, in fata Comisiei !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Mar 2007, 06:09 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Atentie incalcarea Constitutiei este evidenta..
Art. 111
2) Membrii Guvernului au acces la lucrările Parlamentului. Dacă li se solicită prezenţa, participarea lor este obligatorie.
Si te rog ABIS nu scoate din context...nu se refera la ...implicit o comisie permanenta ci chiar la lucrarile Seantului si Camerei Deputatilor...in cazul de fata si la o comisie de ancheta...(mai ales in cazul asta) iara completarea ulterioara adica Constitutia Romaniei demonstreaza echivoc ce insinuez...
Legat de solicitare ai dreptate..recunosc dar intreb cand s-a facut solicitarea nu atunci cand a fost constituita comisia ca asa am informatii... smile.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2007, 06:48 PM
Mesaj #61


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (cocosel @ 22 Mar 2007, 05:09 PM)
Art. 111
2) Membrii Guvernului au acces la lucrările Parlamentului. Dacă li se solicită prezenţa, participarea lor este obligatorie.

La lucrarile parlamentului a fost invitata Boagiu? laugh.gif
QUOTE (March)
Berceanu nu s-a folosit de asemenea gaselnite si s-a prezentat,barbateste, in fata Comisiei !

Treaba lui... Nici el nu a facut vreo ilegalitate prezentandu-se, nici Boagiu tratand comisa lui Felix cu flit...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Mar 2007, 06:59 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
La lucrarile parlamentului a fost invitata Boagiu?

Abis nu te mai face ca nu intelegi....la invitatia ori a unei Camere ori a vreunei Comisii..prezenta ministrului este obligatorie...imi pare rau ca nu vezi...ti-am redat toate datele...Ca vrei tu sa o intrepretezi este problema ta pentru mine cat si pentu ai sa vezi Curtea Constitutionala lucrurile sunt certe...incalcarea Constitutiei si in prealabil infractiune si ca urmare pedeapsa...si nu-i singura in situatia asta.. smile.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2007, 07:27 PM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (cocosel @ 22 Mar 2007, 05:59 PM)
Abis nu te mai face ca nu intelegi....la invitatia ori a unei Camere ori a vreunei Comisii...

... permanente. smile.gif

Legea e clara si nu permite interpretarea pe care o sugerezi. Mai citeste odata acel articol sapte... pardon, opt!

PS: Daca nu ma crezi pe mine intreaba un jurist.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Mar 2007, 07:34 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Pai nu trebuie... smile.gif ...nu mai comentez ca o sa intram intr-o polemica de interpretare..si am spus raspicat ceea ce cred...restul ca vrei sa invoci permanenta este numai si numai opinia ta...uita-te atent pe intreaga lege si o sa intelegi...

Pese: am aratat de ce am zis 7 si nu 8 pentru ca asa relateaza mass-media si in prealabil comisia.


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2007, 07:47 PM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Greseala nu-ti apartine tie, ci desteptilor alora din comisia lui Felix. Am vazut si eu ca asa a aparut in presa, si ca ziaristii (sunt multi destepti si prin presa, nu doar in politica) nu s-au obosit sa verifice.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Mar 2007, 08:28 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Revin pe problema actulului consilier al doamnei Anca Boagiu pentru ca acest aspect mi se pare absolut fabulos...acest SYDA (Bogdan Ionescu )...momentan se chinuie sa aplice prevederile Hotararii 243 si sa furnizeze expertize tehnice pentru elaborarea pozitiilor Romaniei in domeniul Integrarii...auuuuuuuu...innebunesc...incredibil...
Si acum sa spunem cate ceva din cate stiu un consilier trebuie sa aiba cel putin 5 ani experienta (va asigur ca acest baiat nu are nici macar o zi)...pe langa asta tatal sau este Gheorghe Ionescu (zis Bebe) fost director la FPS cel care a decis cine sa cumpere Asirom si Timpuri Noi...iara mama sa actionara la EQUITY Invest alaturi de Raul Doicescu si atentie Videanu...mai sa fie ce coincidenta...
hh.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Mar 2007, 06:55 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Intalnire de taina...aaaa... pardon , masa tovaraseasca a barosanilor PD la carciuma lor favorita si... ghici cine a mai venit la pranz ! tongue.gif

-- Luxosul restaurant Uptown a gazduit ieri dupa-amiaza o sedinta a staff-ului PD, ne-au relatat surse din partid.

Au participat Vasile Blaga, Adriean Videanu si Radu Berceanu. Ciudat, presedintele Emil Boc a lipsit la apel. In prima parte a intalnirii a participat si un director de ziar central, sustinator activ al PD si al lui Basescu. La concluzii a sosit si Adriana Saftoiu. Printre subiectele abordate a fost si necesitatea intensificarii zvonisticii despre o apropiere PD-PSD, dar si ipoteza inscenarii unui scandal gen "Gazeta" ziarului ZIUA


Ce-o fi cautat acolo doamna Saftoiu ? Si s-o fi dus in nume personal ?! unsure.gif tongue.gif

Desigur , participantii dezmint si spun ca e numai un zvon !

Acest topic a fost editat de March: 23 Mar 2007, 07:02 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Mar 2007, 06:59 PM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Poate ca e... In fond, a aparut in Ziua. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Mar 2007, 07:04 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Probabil. Intoxicatiile sosesc de la toate partidele .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Mar 2007, 07:28 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pedeii sunt disperati. Se observa din mai toate comentariile lor de azi ( la o emisiune tv lui Cezar Preda mai ca ii dadeau lacrimile) In pofida vointei lor , Basescu a decis deja sa iasa de la guvernare. S-a dus la bilantul SRI ca sa le adreseze un avertisment amenintator cum ca el nu crede intr-o " mare impacare" ! Cred ca le-a vanturat si niste dosare prin fata ca sa-i faca sa iasa de la guvernare. ( vezi si declaratia lui Maior cum ca mai sunt niste dosare in verificare ptr a fi predate CNSAS)



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 11:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman