HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

14 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ziua Domnului
Care este Ziua Domnului?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 37
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
flori
mesaj 22 Mar 2006, 09:22 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Clopotel @ 22 Mar 2006, 09:02 PM)
Draga Flori,
QUOTE
poate tu esti catolic asa cum sint si eu ortodoxa,

Tu ai spus mai inainte ca esti ortodoxa, remember:
QUOTE
Sint crestina ortodoxa

Pana la urma esti sau nu esti, caci din convingeri nu prea se vede...
De fapt se intampla un lucruu interesant...incep sa apara tot felul de indivizi care se prezinta ca ortodocsi si sustin idei protestante, Riverdance e unul, tu esti altul....Bolt se lauda ca si el a fost ortodox, dar habar nu a avut de ea, dar el tine sa precizeze ca a fost ortodox...
Hmmm... cineva prin Biblie atragea atentia asupra deghizarilor - era ceva cu lupii si cu pieile de oaie...

Asta o fi tehnica protestanta de a acapara noi membrii... dandu-se ce nu sunt...., sau neavand curajul sa spuna raspicat ce sunt...

Clopotel afla ca nu am absolut nici un interes si nu vreau sa convertesc pe nimeni la nimic, vreau doar sa ma lamuresc, eu personal, pentru ca nu cred ca Dumnezeu s-a supara pe mine daca doresc sa aflu Adevarul Lui...Faptul ca sint ortodoxa nu inseamna ca trebuie sa dau crezare orbeste fara nici o logica ortodoxilor...Tot asa as fi procedat si daca eram protestanta catolica sau altceva...Eu cred ca nu conteaza religia sau traditia omeneasca, ceea ce conteaza e Dumezeu si Cuvintul Lui...Si de aceea ma intreb si chiar ma rog Domnului tot timpul sa ma lumineze si sa fac Voia Lui...Poate chiar din cauza asta mi s-au nascut si aceste intrebari in inima.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 22 Mar 2006, 09:23 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@flori :
QUOTE
cred ca daca m-ar auzi maica-mea sau preotul m-ar excomunica din biserica.

Nu asta e important.
QUOTE
Dar nu stiu de ce eu tind sa cred ca pe undeva ni se ascunde adevarul.

Ar fi foarte simplu asa. Un lucru ascuns tot se gaseste. E mai greu de deosebit ceea ce-i amestecat.
QUOTE
Eu sint sigura ca nu se refera la Legea Lui Dumnezeu adica cele 10 porunci sint potrivnice

Fara dubii. Felicitari inca o data pt. consecventa. Asta inseamna diecernamant. smile.gif
QUOTE
Ar fi absurd daca ne gindim la toate cele 10 porunci atunci am avea dreptul sa facem orice chiar sa ucidem...

Conform lui Clopotel & Co, da. rofl.gif
QUOTE
vreau doar sa ma lamuresc, eu personal

De aceea cred ca trebuie vorbit cu cine-i competent. Desi candva m-a preocupat acest subiect abia in ultimul timp l-am aprofundat si am descoperit ca Biblia spune cu totul altceva decat face majoritatea. N-ar fi prima oara, doar istoria se repeta.
QUOTE
pentru ca nu cred ca Dumnezeu s-a supara pe mine daca doresc sa aflu Adevarul Lui.

Din contra, e un indemn si o conditie a salvarii.
QUOTE
Faptul ca sint ortodoxa nu inseamna ca trebuie sa dau crezare orbeste fara nici o logica ortodoxilor

Evident.
QUOTE
Eu cred ca nu conteaza religia sau traditia omeneasca, ceea ce conteaza e Dumezeu si Cuvintul Lui.

Amin. thumb_yello.gif


Acest topic a fost editat de Bolt: 22 Mar 2006, 09:27 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 22 Mar 2006, 09:26 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Faptul ca sint ortodoxa nu inseamna ca trebuie sa dau crezare orbeste fara nici o logica ortodoxilor...

"Ortodoxilor" poti sa nu le dai crezare, dar inainte de a nu da crezare ortodocsilor eu zic sa te gandesti de 2 ori...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Mar 2006, 09:26 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Bolt
mesaj 22 Mar 2006, 09:28 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Flori, ignora-l pe Artanis ca intra iar in sevraj.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 22 Mar 2006, 09:30 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Era o simpla remarca, eu nu am intalnit ortodox care sa greseasca pluralul pt. "ortodox". In fine, Bolt, tu da-i inainte cu logoreea...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 22 Mar 2006, 09:34 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Ei lasa, nu te mai fandosi cu asta. Puteai fi ingaduitor. Eu iti inghit tie incompetenta si atitudinea scandaloasa de atat timp.
Chiar, tu ce produci in discutia asta ? Cum necum, Clopotel isi da silinta si daca nu s-ar mai bomba si el din cand in cand ar fi un tip mai simpatic. Dar tu ? unsure.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Mar 2006, 09:35 PM
Mesaj #42


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Artanis,
QUOTE
Clopotel, textul este de-aici, sub semnatura lui Radu Cerghizan

Thanks... Nu am rabdare sa citesc ce scrie acolo, dar mie mi se pare ca omu' nu vorbeste dpdv ortodox... Daca ma ia cu Ctin cel Mare, cand noi stim ca inca imediat dupa Invierea lui Iisus, crestinii, putini cati erau cu adevarat, au inceput sa serbeze Duminica...

Draga Flori,
QUOTE
Clopotel eram sigura ca vor sari multi sa ma condamne de erezie pentru cele ce spun, cred ca daca m-ar auzi maica-mea sau preotul m-ar excomunica din biserica.

Daca tu crezi ce spui atunci este erezie dpdv ortodox.... Gandeste-te putin... daca nu cunosti si nu iti asumi credinta ortodoxa, si cea a unor secte, atunci de ce mai afirmi ca esti ortodoxa....? Sincer nu inteleg aceasta atitudine.... E ca si cum eu as sustine ca sunt budhist si ma inchin lui Allah...
QUOTE
Dar nu stiu de ce eu tind sa cred ca pe undeva ni se ascunde adevarul.

Cine si de ce sa-ti ascunda adevarul? Citeste Biblia cu atentie, citeste Vietile Sfintilor, citeste Parintii Bisericii, cunoaste intai dogma ortodoxa, si apoi asculta ereticii, caci altfel esti usor de intors... Cand auzi vorbele cuiva, intai incearca sa afli ce este ca sa vezi ce hram poarta si ce intentii are... Tipul ala, mie mi se pare suspect de la primele randuri, de cum a inceput, caci eu stiu ca nu e asa adevarul...
Tu daca-l asculti pe el, dar fara sa cunosti credinta ta ortodoxa, atunci ce pretentii de intelegere ai...?
QUOTE
In ce priveste textul e drept ca m-am documentat pe net inainte sa-l scriu dar mie mi se pare destul de relevant si la obiect.

Aiurea.... Daca in viata ta nu ai vazut o portocala, si vine unu si iti spune ca e albastra, tu il crezi automat ca "ti se pare destul de relevant si la obiect"?
QUOTE
Cit despre exemplele pe care le dai tu aici nu sint deloc relevante ba chiar cred ca interpretezi gresit Legea veche la care se refera Pavel.

Pai eu nu zic sa ma crezi pe mine... Intreaba pe mama ta, intreaba pe tatal tau, intreaba preotul.... Ei zic ca mine sau ca protestantii? dar eu zic ca intii tu sa-ti intelegi mai bien credinta ta si apoi sa asculti la altii..., caci daca-i intrebi, nici ei nu si-au cunoscut-o niciodata...
QUOTE
Eu sint sigura ca nu se refera la Legea Lui Dumnezeu adica cele 10 porunci sint potrivnice "si de aceea Iisus le-a biruit si le-a pironit pe cruce"  ....

Biblia spune clarf ca Iisus a schimbat Legea Veche cu cea Noua.... Decalogul este in VT...
In NT sunt reproduse toate poruncile din Decalog, afara de a patra:
Porunca 1: Matei 12, 31, Marcu 3,29
Porunca 2: I Cor 10,14, I Ioan 5,21
Porunca 3: Iacov 4,12;5,12

Porunca 5:Matei 15,4;19,19
Porunca 6:matei 19,18,Marcu 10,19
Porunca 7:Matei 19,18
Porunca 8:Matei 19,18, Marcu 10,19, Rom 13,9
Porunca 9:Matei 19,18, Marcu 10,19, Rom 13,9
Porunca 10:Rom 13,9
Dar niciunde in Evanghelii sau in Epistole nu gasim vorbindu-se sau facand aluzie la porunca a 4-a, sau la ziua sabatului, ceea ce dovedeste ca ea nu exista pentru Mantuitor si Apostoli... Eu nu-mi amintesc sa spuna Iisus sa respectam aceasta porunca a 4-a ca fiind ziua sambetei...
Repet, Iisus si Apostolii se duceau sambata in sinagogi nu pentru ca respecatu sambata ci pentru ca acolo erau iudeii adunati atunci, ca sa le vorbeasca lor.. Au facut aceasta si in alte zile, dar atunci era mai "eficient"..
QUOTE
...Ar fi absurd daca ne gindim la toate cele 10 porunci atunci am avea dreptul sa facem orice chiar sa ucidem...
Nu, e absurd sa gandesti asa.... Isus a adus Legea Noua, Legea Iubirii - cum sa ucizi...
Iisus a implinit Legea Veche cu cea Noua, cele 10 porunci au ramas valabile, dar prin intelesul Legii Noi...

Iti repet, daca chiar esti ortodoxa, atunci e firesc ca intai sa-ti cunosti dogma si apoi sa asculti parerei eretice, altfel, normal ca o sa te incante cu vorbe dulci si intortocheate, parute bune tie...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 22 Mar 2006, 09:40 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Chiar, tu ce produci in discutia asta ? Cum necum, Clopotel isi da silinta si daca nu s-ar mai bomba si el din cand in cand ar fi un tip mai simpatic. Dar tu ?

Eu am renuntat de mult sa mai intru in contre cu tine. Tie-ti place ca pe santier, stiu, dar eu nu mai am de gand sa-ti cad in capcana, si te las in plata Domnului...

P.S. Clopotel, omu' parca se pretinde un ortodox care traieste in Germania, dar nu cred ca asta e relevant, ci ignoranta afisata...cu asta nu e de glumit.

Acest topic a fost editat de Artanis: 22 Mar 2006, 09:47 PM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 22 Mar 2006, 09:47 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Bolt @ 22 Mar 2006, 09:28 PM)
Flori, ignora-l pe Artanis ca intra iar in sevraj.

Bolt nu-l ignor pe Artanis si nici pe Clopotel ei au tot dreptul sa aiba convingerile lor si nu vreau sa ma cert cu nimeni din cauza asta. Eu m-am nascut ortodoxa si cred ca asta a fost Voia Domnului de aceea nici nu o sa trec la alta religie care mi s-ar parea mie ca ar avea mai multa dreptate...Dar traind in mijlocul unor ortodxi chiar fanatici as spune, am avut ocazia sa vad multe lucruri care m-au pus pe ginduri...nu judec pe nimeni ma judec doar pe mine si daca inima-mi spune ca nu e bine sa mai fac asta sau alta sau ca trebuie sa fac altceva, asa o sa fac desi sint si o sa ramin ortodoxa...Eu cred ca tot ce-mi spune inima vine de la Domnul si e Vointa Lui, pentru ca intodeauna ma rog sa-mi lumineze calea si sa fac voia Lui si intodeauna simt ca ma aude si nu ma insel in privinta a ceea ce simt. Continui sa ma documentez in privinta adevaratei Zile a Domnului si sper ca pina la urma chiar Dumnezeu sa-mi dea o certitudine El este nadejdea noastra si ne lumineaza intodeauna daca vrem cu adevarat sa fim purtati de El si nu de unii semeni de-ai nostri care pretind ca vin in numele Lui, dar pe de alta parte trebuie sa urmam numai ce ne spun ei, nu si ce fac ei!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 22 Mar 2006, 09:49 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
ortodxi chiar fanatici as spune

Draga Flori, nu exista ortodocsi "fanatici". Exista doar ortodocsi si restul. Simplu...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 22 Mar 2006, 10:03 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Daca ma ia cu Ctin cel Mare, cand noi stim ca inca imediat dupa Invierea lui Iisus, crestinii, putini cati erau cu adevarat, au inceput sa serbeze Duminica...

In baza carei legi divine ?
QUOTE
Citeste Biblia cu atentie

In sfarsit un adevar dar umbrit din pacate de ceea ce urmeaza in acel post.
QUOTE
Cand auzi vorbele cuiva, intai incearca sa afli ce este ca sa vezi ce hram poarta si ce intentii are..

Auzi, daca Balaam a ascultat de magarita cam ce hram credea ca poarta ? rofl.gif
Flori, asculta ce spune omul si nu ceea ce este el. Citeste textul si fii consecventa lui si nu etichetelor subiective puse de oameni care-si iubesc mai mult ograda omeneasca decat pe D-zeu.
QUOTE
Tu daca-l asculti pe el, dar fara sa cunosti credinta ta ortodoxa, atunci ce pretentii de intelegere ai...?

Daca vrei sa deosebesti falsul de original, studiaza-l asiduu pe cel din urma. Nu ai nevoie de perspectiva unei biserici de mult apostate, ci de Biblie.
QUOTE
Ei zic ca mine sau ca protestantii?

Discutia e intre oameni si Biblie. Lasa partidele.
QUOTE
In NT sunt reproduse toate poruncile din Decalog, afara de a patra:

Pt. ca in privinta celei de-a patra nu exista ncic un dubiu. Era ceva impamantenit si de neobiectat. Problema in acea vreme era CUM sa se serbeze ziua si nu DACA sa se serbeze.
QUOTE
Dar niciunde in Evanghelii sau in Epistole nu gasim vorbindu-se sau facand aluzie la porunca a 4-a, sau la ziua sabatului, ceea ce dovedeste ca ea nu exista pentru Mantuitor si Apostoli.

Ce vorbesti dom'le ? Ia uite aici, ca tot vorbeam de test :
Ioan 12.50 : " Şi ştiu că porunca Lui este viaţa veşnică."
Marcu 1.21 : " S-au dus la Capernaum. Şi īn ziua Sabatului, Isus a intrat īndată īn sinagogă, şi a īnceput să īnveţe pe norod."
Marcu 2.27,28 : "Apoi le-a zis: "Sabatul a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru Sabat, aşa că Fiul omului este Domn chiar şi al Sabatului."
Acum ai inteles care-i ziua D-lui ?
Marcu 6.2 : " Cānd a venit ziua Sabatului, a īnceput să īnveţe pe norod īn sinagogă."
Luca 4.16 : " A venit īn Nazaret, unde fusese crescut; şi, după obiceiul Său, īn ziua Sabatului, a intrat īn sinagogă. S-a sculat să citească,"
Deci Isus intra in sinagoga Sabat de Sabat, conform OBICEIULUI Sau.
Luca 4.31 : " S-a pogorāt īn Capernaum, cetate din Galilea, şi acolo īnvăţa pe oameni īn ziua Sabatului."
Si o facea in locatii diferite.
Luca 13.10 : " Isus īnvăţa pe norod īntr-o sinagogă īn ziua Sabatului."
Luca 23.54,56 : " Era ziua Pregătirii, şi īncepea ziua Sabatului. Apoi, īn ziua Sabatului, s-au odihnit, după Lege"
Ioan 19.31 : " De frică să nu rămānă trupurile pe cruce īn timpul Sabatului, - căci era ziua Pregătirii, şi ziua aceea de Sabat era o zi mare"
Alta data Clopotel fii sincer.
QUOTE
Eu nu-mi amintesc sa spuna Iisus sa respectam aceasta porunca a 4-a ca fiind ziua sambetei.

Nu-i nevoie de memoria ta ci de textul biblic. Vorbele si faptele lui Isus spun enorm.
QUOTE
Repet, Iisus si Apostolii se duceau sambata in sinagogi nu pentru ca respecatu sambata

BA DA. Daca te-ar auzi un evreu te-ar lapida. Ignori si cele mai elementare elemente de identificare a acestei natii. Chiar, tu pana la urma de ce tii cont ? Cum poti debita asemenea minciuni ?
QUOTE
ci pentru ca acolo erau iudeii adunati atunci, ca sa le vorbeasca lor..

Spui prostii. Isus intra acolo unde deja incepuse serviciul divin.
QUOTE
Au facut aceasta si in alte zile, dar atunci era mai "eficient".

Si atunci serbam toate acele zile ? Tu nu vezi ce logica deficitara utilizezi ? Isus n-a vorbit NICIODATA in sinagoga Duminica.
QUOTE
Nu, e absurd sa gandesti asa.... Isus a adus Legea Noua, Legea Iubirii - cum sa ucizi..

Pai Decalogul nu-i legea iubirii ? Ai 4 porunci pt. iubirea fata de D-zeu si 6 cu iubirea fata de om. Mai vrei si alte teste Clopotel ? thumb_yello.gif
QUOTE
Iisus a implinit Legea Veche cu cea Noua, cele 10 porunci au ramas valabile, dar prin intelesul Legii Noi..

Pai daca intelesul nou e ca Sambata a devenit Duminica, atunci sa nu ucizi a devenit ce ? Sa nu-l lasi infirm ? rofl.gif
QUOTE
Iti repet, daca chiar esti ortodoxa, atunci e firesc ca intai sa-ti cunosti dogma

Nu trebuie sa-si insuseaca nici o eticheta. Sa plece de la zero si sa asculte de Cuvant.
QUOTE
si apoi sa asculti parerei eretice,

Pe care le va descoperi cat se poate de biblice.
QUOTE
altfel, normal ca o sa te incante cu vorbe dulci si intortocheate, parute bune tie...

Lasa scenariile, aici e vorba de ceva serios si extrem de important. Mie chiar im pare rau ca nu mi-am dat interesul pana acum.

Acest topic a fost editat de Bolt: 23 Mar 2006, 09:41 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 22 Mar 2006, 10:08 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@flori :
QUOTE
Eu m-am nascut ortodoxa si cred ca asta a fost Voia Domnului

De ce ar vrea El asta ? D-zeu vrea doar sa ne nastem, sa-L cautam si sa-L urmam.
QUOTE
de aceea nici nu o sa trec la alta religie care mi s-ar parea mie ca ar avea mai multa dreptate.

Asta iti va spune El la timpul potrivit. Nu fii asa sigura de lucrurile care chipurile nu se schimba. Si eu ziceam la fel.
QUOTE
asa o sa fac desi sint si o sa ramin ortodoxa.

Daca acest lucru inseamna consecventa totala fata de Bible e OK. Daca insa inseamna si ceva mixturi gnostico-eleniste, ai grija.
QUOTE
Continui sa ma documentez in privinta adevaratei Zile a Domnului si sper ca pina la urma chiar Dumnezeu sa-mi dea o certitudine

Fara dubii. Asta nu inseamna ca tu n-ai de facut partea ta.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 22 Mar 2006, 10:11 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Clopotel uite eu cred ca tu esti convins de ceea ce spui asa cum eram si eu convinsa cu mult timp inainte, cind faceam automat tot ce mi se spunea adica atitea inchinaciuni pe zi , mers la biserica intrat numai pe o anumita parte si sarutat icoane intr-o anumita ordine, marturisit, impartasit, spus automat aceleasi rugaciuni invatate pe de rost, citit vietile sfintilor etc. etc. incet incet am uitat de Dumnezeu - Unicul- Creatorul nostru pentru ca mintea noastra nu poate cuprinde atitea lucruri marunte adunate la un loc, inima noastra si mintea noastra este prea mica sa-l poata cuprinde pe El care este nemarginit, atunci ma intreb eu unde mai incape Dumnezeu, daca noi ne bagam in minte atitea rugaciuni invatate pe de rost si atitia sfinti la care ne rugam in fiecare zi?
De ce trebuie sa ne rugam noi sfintilor ca sa ne mijloceasca drumul spre El si de ce sa nu ne adresam direct Domnului? Si asa timpul nostru este scurt, de ce sa nu-l inchinam Unicului Dumnezeu?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 22 Mar 2006, 10:19 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@flori :
QUOTE
adica atitea inchinaciuni pe zi , mers la biserica intrat numai pe o anumita parte si sarutat icoane intr-o anumita ordine,

Cand ma gandesc ca si eu faceam la fel...ma infior...
QUOTE
incet incet am uitat de Dumnezeu

E o consecinta fireasca dar nebiblica. Cand materia si creatura interfera cu D-zeu...
QUOTE
De ce trebuie sa ne rugam noi sfintilor ca sa ne mijloceasca drumul spre El si de ce sa nu ne adresam direct Domnului?

Pt. ca asa au hotarat oamenii, asa-zis crestini din vechime. Cand au venit in biserica, nu se debarasasera de vechile conceptii si obiceiuri. Asa ca pt. a converti masele mai usor, le-au dat glazura "crestina".
QUOTE
Si asa timpul nostru este scurt, de ce sa nu-l inchinam Unicului Dumnezeu?

Pai da, dar unii vor sa se simta imparati. In biserica din fosta mea parohie, m-am ingrozit cand am vazut pe peretele de la intrare pictura mitropolitului de atunci al zonei in care lucuiesc eu. Eram destul de tanar dar am inteles imediat ca nu-i deloc normal. Acel om traia si sunt sanse mari ca inca sa mai traiasca. Si asa, oamenii se inchina acestuia in continuare.

Acest topic a fost editat de Bolt: 22 Mar 2006, 10:19 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 22 Mar 2006, 10:32 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (flori)
De ce trebuie sa ne rugam noi sfintilor ca sa ne mijloceasca drumul spre El si de ce sa nu ne adresam direct Domnului? Si asa timpul nostru este scurt, de ce sa nu-l inchinam Unicului Dumnezeu?

Pt. ca daca ignori Sfanta Traditie ajungi sa deraiezi ca unii amici protestanti, si nu e frumos...
Iata unde ajungi de capul tau:
QUOTE (Bolt)
Pt. ca in privinta celei de-a patra nu exista ncic un dubiu.

In timp ce pt. celelalte 9 erau "dubii", si trebuiau reluate cry.gif Vezi unde duce pretentia ca poti interpreta cu propriile forte Scriptura ? Extrapolezi tu de la sine-ti putere, si vezi si ce nu e scris in Biblie...Si asta e un palid exemplu care l-am vazut in trecere printre ultimile replici...

Acest topic a fost editat de Artanis: 22 Mar 2006, 10:34 PM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Mar 2006, 10:42 PM
Mesaj #51


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Flori,
QUOTE
Clopotel uite eu cred ca tu esti convins de ceea ce spui asa cum eram si eu convinsa cu mult timp inainte, cind faceam automat tot ce mi se spunea adica atitea inchinaciuni pe zi , mers la biserica intrat numai pe o anumita parte si sarutat icoane intr-o anumita ordine, marturisit, impartasit, spus automat aceleasi rugaciuni invatate pe de rost, citit vietile sfintilor etc. etc.

Te rog din suflet sa intelegi un lucru important....Cel mai important pentru un credincios zic eu.... Ca in tot ce facem: fie ca ne rugam, fie ca ne inchinam, fie ca mergem la biserica, fie ca saruti icoane etc... facem asta din suflet, si in cunostiinta de cauza si nu automat.... Nu te lua dupa protestanti care au totul doar in imaginatie si fac doar comemorari... Credinciosul ortodox traieste credinta din suflet si nu doar cu mintea... Sfintii Parinti ne-au invatat atatea lucruri practice, cum ar fi chiar rugaciunea inimii, care este foarte reala si care daca o stapanesti deplin, iti da nenumarate daruri prin puterea Duhului Sfant.... Sa nu crezi cumva ca e vorba de inchipuiri aici... Stiu ca e greu, stiu ca te lovesti de tot felul de oameni... Sunt chiar multi preoti care atunci cand ii intrebi ceva mai complicat dau din umeri si zic ca ce-ti pasa tie, dar tu nu te uita la ei, ci mai mult sa te intaresti in cautarile de a afla cat mai multe despre ortodoxie, caci totul se confirma practic...
Tu din ce vorbesti ai puternice influente protestante, iluzorii, si tot ce interpreteaza ei din Biblie e pe dos, incearca sa citesti Biblia, pune explicatiile ortodoxe si protestante una langa alta si ai sa intelegi... Aici pe forum, daca ai avut rabdare, ai putut sa vezi destule...
Probabil ca e cineva din anturajul tau care iti insufla asemenea ganduri... Daca vrei sa fii cu adevarat ortodoxa, atunci te rog frumos, sa incerci sa cunosti intai dogma ortodoxa... Daca vrei o sa-ti recomand si eu cateva lucrari... Apoi, dupa ce vei fi cunoscand acestea, si nu o sa-ti placa, e normal sa cauti in alta parte...
QUOTE
incet incet am uitat de Dumnezeu - Unicul- Creatorul nostru pentru ca mintea noastra nu poate cuprinde atitea lucruri marunte adunate la un loc, inima noastra si mintea noastra este prea mica sa-l poata cuprinde pe El care este nemarginit, atunci ma intreb eu unde mai incape Dumnezeu, daca noi ne bagam in minte atitea rugaciuni invatate pe de rost si atitia sfinti la care ne rugam in fiecare zi?

Exact ce spuneam... Ai intrat intr-un automatism... Nu se face asa.... Vrei sa-ti spun ceva, pentru care iau castane si de la multi ortodocsi? Cand te pui seara la rugaciune, poate sa cada si casa pe tine si tu sa nu aflii..... iar daca dupa vreo 30 de minute de rugaciune nu-ti curg lacrimile siroaie, eu zic ca nu te-ai rugat din adancul sufletului... Credinta adevarata nu sta in a cunoste exact din ce motive trebuie sa tii Duminica si nu sambata, desi e bine sa cunosti asta, ci in dorinta de a fi cu Hristos si cu Maica Domnului... A..apropo de Maica Domnului.... Nu se poate ca rugandu-te ei sa mijloceasca pentru pacatele tale, sa nu-ti vina lacrimile aproape imediat... Citeste te rog viata Sfintei Maria Egipteanca...
QUOTE
De ce trebuie sa ne rugam noi sfintilor ca sa ne mijloceasca drumul spre El si de ce sa nu ne adresam direct Domnului? Si asa timpul nostru este scurt, de ce sa nu-l inchinam Unicului Dumnezeu?

Noi ne inchinam numai lui Dumnezeu... Nu te lua dupa sectari care rastalmacesc totul si hulesc cele sfinte... Noi nu ne inchinam sfintilor ca lui Dumnezeu, ci noi cinstim sfintii, asa cum tu iti cinstesti parintii... Dar pe sfinti Dumnezeu I-a aratat bineplacuti Lui, adica sunt prietenii Lui, si pentru rugaciunile lor, Dumnezeu ne tamaduieste si pe noi pacatosii... Nu te lua dupa sectari ca acestea nu au temei biblic, caci sunt atatea locuri in Biblie unde se spune ca Iisus a tamaduit pe unii pentru ca altii s-au rugat la El....E mult de spus, si nu vreau sa plictisesc...
Sa-ti ajute Dumnezeu si sa te intorci la dreapta credinta...!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 22 Mar 2006, 10:42 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Pt. ca daca ignori Sfanta Traditie ajungi sa deraiezi

Pt. ca daca nu stii in prealabil Cuvantul lui D-zeu, ajungi sa alegi ce-i mai usor - vorbele oamenilor.
QUOTE
In timp ce pt. celelalte 9 erau "dubii", si trebuiau reluate

Nu distingi intre dubiul privind valabilitatea si dubiul privind practica.
QUOTE
Vezi unde duce pretentia ca poti interpreta cu propriile forte Scriptura ?

Vezi unde duce necunoasterea si lipsa discernamantului ? Artanis, pt. tine textul inspirat e ceva mistic, abscons, legendar si esti stupefiat atunci cand cineva iti arata cat de simplu e. Tu practic nu comentezi o evedenta textuala ci o neputinta a ta.
QUOTE
Extrapolezi tu de la sine-ti putere, si vezi si ce nu e scris in Biblie.

Ba e scris colega dar trebuie citit si de tine. Tu chiar vrei sa te hraneasca altul mereu ? Pune mana pe naratiunea biblica si ai sa vezi cat de repede (sper) ai sa intelegi natiunea si credinta iudaica a acelor vremi.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 22 Mar 2006, 10:45 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Nu distingi intre dubiul privind valabilitatea si dubiul privind practica.

Deci "dubiul" putea fi privind practica celorlalte 9, numai pt. ce-a de-a patra nu era nici un dubiu ... hh.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 22 Mar 2006, 10:47 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Fara dubii. Iar daca ai sti ceva Carte ti-ai aduce aminte de dialogul dintre Isus si tanarul evreu bogat.
Si daca tot vrei sa discuti ceva incearca sa arati imposibilul - schimbarea poruncii scrise de insasi mana lui D-zeu. Chiar nu va dati seama ca sunteti impotriva Creatorului vostru ? Legea scrisa de El o schimba tot El si nu niste farame de praf din Universul Sau.


@clopotel :
QUOTE
Sa-ti ajute Dumnezeu si sa te intorci la dreapta credinta

Clopotel, nici o clipa nu ma indoiesc de buna ta intentie. Dar se vede si legat la ochi ca-i seaca. Nu dai nici un text biblic cu modificarea Legii divine data atunci cand inca nu pacatuise nimeni. Pt. ca Decalogul vine din Eden. Nu dai nici un exemplu hristic de abragare a acesteia, nu dai nci o referinta biblica de unde reiese fara dubii ca schimbarea vizeaza porunca a 4-a si nu altceva. Mai mult, nu exista nici o logica in a schimba o binecuvantare divina pe care D-ze o profetizeaza ca fiind vesnica :
Isaia 66.23.

Acest topic a fost editat de Bolt: 22 Mar 2006, 10:55 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Mar 2006, 10:55 PM
Mesaj #55


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bot,
QUOTE
Ce vorbesti dom'le ? Ia uite aici, ca tot vorbeam de test :
Ioan 12.50 : " Şi ştiu că porunca Lui este viaţa veşnică."
Marcu 1.21 : " S-au dus la Capernaum. Şi īn ziua Sabatului, Isus a intrat īndată īn sinagogă, şi a īnceput să īnveţe pe norod."

Bravo... foarte clar, de ce a intrat Iisus in sinagoga? Tot Biblia spune: ca sa invete norodul - daca se aduna martea si atunci intra ca sa-i invete...
QUOTE
Marcu 2.27,28 : "Apoi le-a zis: "Sabatul a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru Sabat, aşa că Fiul omului este Domn chiar şi al Sabatului."
Acum ai inteles care-i ziua D-lui ?

Nu, aici ai stalcit-o rau de tot.... Acolo spune clar: "Fiul Omului este Domn si al Sabatului", nu spune ca este Domn al sabatului ci spune "si" al sabatului... Ca de altfel al fiecarei zile... Tocmai asta era ideea, ca sa le arate ca sabatul nu mai e d nici o trebuinta, si ca El are putere de schimbare caci ii este Domn...
Daca observi un pic asprimea din tonul Lui, ai vedea ca e chiar impotriva sabatului, mai ales cand spune "nu omul pentru sabat"
QUOTE
Marcu 6.2 : " Cānd a venit ziua Sabatului, a īnceput să īnveţe pe norod īn sinagogă."

Ai vazut, legatura cu sabatul era ca putea sa-i invete mai eficient pe iudei caci erau adunati intr-un loc...
QUOTE
Luca 4.16 : " A venit īn Nazaret, unde fusese crescut; şi, după obiceiul Său, īn ziua Sabatului, a intrat īn sinagogă. S-a sculat să citească
Deci Isus intra in sinagoga Sabat de Sabat, conform OBICEIULUI Sau.

Bravo, ai sesizat corect, conform obiceiului Sau, iar obiceiul Sau era sa-i invete pe iudei..., de aceea se ducea El la sinagoga de sabat, si in alte dati in mijlocul poporului...
QUOTE
Luca 4.31 : " S-a pogorāt īn Capernaum, cetate din Galilea, şi acolo īnvăţa pe oameni īn ziua Sabatului."

Inca odata spune care era legatura cu sabatul...
QUOTE
Si o facea in locatii diferite.

Evident, si in sihagigi si pe munte si pe unde erau aceia adunati...
QUOTE
Luca 13.10 : " Isus īnvăţa pe norod īntr-o sinagogă īn ziua Sabatului."

Bravo, vezi ca stii citatele... , dar oare de ce nu le si intelegi...
QUOTE
Luca 23.54,56 : " Era ziua Pregătirii, şi īncepea ziua Sabatului. Apoi, īn ziua Sabatului, s-au odihnit, după Lege"

Pai era si normal, caci Iisus nu inviase... Ziua Domnului a devenit abia dupa Inviere si nu inainte...
QUOTE
Ioan 19.31 : " De frică să nu rămānă trupurile pe cruce īn timpul Sabatului, - căci era ziua Pregătirii, şi ziua aceea de Sabat era o zi mare"

Pai din nou, ce am spus mai sus, atunci era inca in vigoare Legea Veche pentru ca Iisus nu Inviase...
QUOTE
Alta data Clopotel fii sincer.

rofl.gif Zise lupu moralist... Dar tu cand vi cu asemenea sminteli esti sincer?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 22 Mar 2006, 11:04 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
QUOTE
QUOTE
Nu distingi intre dubiul privind valabilitatea si dubiul privind practica.


Deci "dubiul" putea fi privind practica celorlalte 9, numai pt. ce-a de-a patra nu era nici un dubiu ...


Fara dubii.


Mai Bolt, eu tot mai sper ca tu glumesti...adica porunci de gravitatea celorlalte 9 mai puteau fi puse in "dubiu", fiind asadar necesar sa fie repetate si in NT, dar a 4-a porunca in nici un caz. Nimeni nu se indoia de ea. Hai ca asta-i buna ! hh.gif

Ah, si enormitatea asta imi scapase, cica vine de la un fost ortodox:
QUOTE
Si asa, oamenii se inchina acestuia in continuare.

Bolt, tu nu ai inteles nimic, dar chiar NIMIC din ortodoxie ???

Acest topic a fost editat de Artanis: 22 Mar 2006, 11:16 PM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 22 Mar 2006, 11:13 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



"17 Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Proorocii; am venit nu să stric, ci să īmplinesc. 18 Căci adevărat vă spun, cātă vreme nu va trece cerul şi pămāntul, nu va trece o iotă sau o frāntură de slovă din Lege, īnainte ca să se fi īntāmplat toate lucrurile. 19 Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci, şi va īnvăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic īn Īmpărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi, şi va īnvăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare īn Īmpărăţia cerurilor."
[Matei 5 ]
Acestea sint cuvintele spuse de Insusi Isus dupa cum afirma apostolii care au fost martori. Isus s-a nascut intre evrei si a slujit in sinagoga, a respectat sabatul si Legile Domnului, iar din cite am citit eu in NT nici un apostol nu se refera la faptul ca Dumineca ar fi ziua Domnului cu atit mai putin Isus...E adevarat ca sint exemple cind a facut in ziua de sabat anumite lucruri pe care paginii le-au folosit ca marturie impotriva Lui dar asta nu inseamna ca Isus a anulat sabatul sau porunca a patra ci a vrut sa arate oamenilor ca dragostea Domnului fata de ei este asa de mare incit pentru salvarea unei vieti omenesti este permis chiar in Ziua de Sabat sa interprinzi ceva.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 22 Mar 2006, 11:18 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Bravo... foarte clar, de ce a intrat Iisus in sinagoga? Tot Biblia spune: ca sa invete norodul - daca se aduna martea si atunci intra ca sa-i invete.

Nu. El a intrat in sinagoga pt. ca atunci se tineau serviciile divine conform poruncii a 4-a. Iar asta era OBICEIUL Sau. Varianta cu Martea e penibila. Asa ceva existand numai intr-o minte cu totul in afara subiectului.
QUOTE
Nu, aici ai stalcit-o rau de tot.... Acolo spune clar: "Fiul Omului este Domn si al Sabatului", nu spune ca este Domn al sabatului ci spune "si" al sabatului..

Pai si care-i problema ? Daca e Domnul tuturor zilelor atunci de ce mai serbezi Duminica ? Nu vezi cat de usor cazi prada propriului rationament ? Tu ignori tot contextul. Acolo era vorba de faptul ca invataturile rabinice subordonase omul obligatiilor create de ei pt. aceasta zi. Mai mult, se suparau atunci cand Isus ii elibera pe oameni de acele poveri imaginare, ei considerand Sabatul mai mare ca omul. Ori Isus vine si le spune - stati putin, Eu sunt Domn chiar si al Sabatului pe care voi l-ati facut o povara pt. om. Cum asa ? In virtutea actului creativ si a poruncii date. Cu ce schimba asta Sambata in Duminica ? Cu nimic. Acolo nu-i vorba de a schimba ceva ci de a te raporta corect la porunca. Atat.
QUOTE
Ai vazut, legatura cu sabatul era ca putea sa-i invete mai eficient pe iudei caci erau adunati intr-un loc...

Fals. Putea sa-i invete oriunde dupa cum a si facut-o. Ideea e urmatoarea : iudeii tineau Sabatul conform poruncii si desfasurau serviile divine in sinagogi timp in care El fiind evreu si respectand Legea data chiar de El, avea un OBICEI corect.
QUOTE
Bravo, ai sesizat corect, conform obiceiului Sau, iar obiceiul Sau era sa-i invete pe iudei..

Nu. Obiceiul de acolo e tinerea Sabatului poruncii a 4-a. Pt. ca de invatat ii invata oriunde. Deci nu avea rost mentiunea cu invatatul atat timp cat El prin asta era caracterizat. Deci obiceiul e strict articulat consecventei fata de porunca 4. Si stii de ce au scris evanghelistii asta ? Pt. ca aveau in sarcina sa lamureasca pozitia lui Isus fata de Sabat. Adica l-a pastrat sau nu (pt. ca era acuzat de asta) ? Ori evanghelistii subliniaza ca asta era un obicei al Sau. Tu ignori faptul ca El a trait si a fost educat intr-o familie iudaica deci sabatariana. Ca sa nu mai vorbesc de societate.
QUOTE
Inca odata spune care era legatura cu sabatul.

De ce nu spune Duminica in sinagoga ? De ce nu ia chemat El in acea zi ?
QUOTE
Evident, si in sihagigi si pe munte si pe unde erau aceia adunati..

Concluzia ? Sambata devine Duminica ? blink.gif
QUOTE
Bravo, vezi ca stii citatele... , dar oare de ce nu le si intelegi.

Gogosile voastre constantiniene ?
QUOTE
Pai era si normal, caci Iisus nu inviase... Ziua Domnului a devenit abia dupa Inviere si nu inainte...

Biblia asta s-o predai lu' cutu. Adevarul e de cand lumea si nu numai dupa inviere. Unde spune in Carte ca ziua D-lui e venit abia dupa inviere, care-i acesta si de ce trebuie inlocuita porunca 4 cu ea ? Tu nu vezi ca o banala presupunere ridica mai multe semne de intrebare decat da raspunsuri ? Inspiratia iti spune ca-i semn vesnic iar tu te tot pui contra poruncii.
QUOTE
Pai din nou, ce am spus mai sus, atunci era inca in vigoare Legea Veche pentru ca Iisus nu Inviase...

Pune textele boldite cu faptul ca dupa invierea lui Isus venea legea noua si Decalogul trebuia schimbat. hh.gif
QUOTE
Dar tu cand vi cu asemenea sminteli esti sincer?

Sminteala-i produsul traditiei omenesti, ori nu eu ascult de ea.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 22 Mar 2006, 11:23 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Mai Bolt, eu tot mai sper ca tu glumesti.

Iar eu tot sper ca-ti revii.
QUOTE
adica porunci de gravitatea celorlalte 9 mai puteau fi puse in "dubiu", fiind asadar necesar sa fie repetate si in NT, dar a 4-a porunca in nici un caz.

Adica tu spui ca in NT nu scrie nimic de Sabat. Auzi ia citeste tu ce-au facut cei din cercul apropiat al lui Isus dupa moartea lui pe cruce si mai vedem. Ia mai citeste si Faptele apostolilor.
QUOTE
Nimeni nu se indoia de ea. Hai ca asta-i buna !

Cine se indoia si unde ?
QUOTE
Bolt, tu nu ai inteles nimic, dar chiar NIMIC din ortodoxie ?

Citeste porunca 2. Sofismele si glazurile "dreptmaritorilor" n-au nici cea mai mica relevanta. Cu schele si proptele se fac multe gafe.



--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 22 Mar 2006, 11:25 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@flori :
QUOTE
Isus s-a nascut intre evrei si a slujit in sinagoga, a respectat sabatul si Legile Domnului, iar din cite am citit eu in NT nici un apostol nu se refera la faptul ca Dumineca ar fi ziua Domnului cu atit mai putin Isus

Corect.
QUOTE
.E adevarat ca sint exemple cind a facut in ziua de sabat anumite lucruri pe care paginii le-au folosit ca marturie impotriva Lui dar asta nu inseamna ca Isus a anulat sabatul sau porunca a patra ci a vrut sa arate oamenilor ca dragostea Domnului fata de ei este asa de mare incit pentru salvarea unei vieti omenesti este permis chiar in Ziua de Sabat sa interprinzi ceva.

Foarte buna observatia.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 22 Mar 2006, 11:27 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Flori)
Clopotel uite eu cred ca tu esti convins de ceea ce spui asa cum eram si eu convinsa cu mult timp inainte, cind faceam automat tot ce mi se spunea adica atitea inchinaciuni pe zi , mers la biserica intrat numai pe o anumita parte si sarutat icoane intr-o anumita ordine, marturisit, impartasit, spus automat aceleasi rugaciuni invatate pe de rost, citit vietile sfintilor etc. etc. incet incet am uitat de Dumnezeu
Asta se intimpla cind uiti de ce mergi la biserica si ce vrei de la ea. Posibil ca multi crestini sa mearga acolo si sa nu stie de ce. De aceea nu traiesc si nu culeg roadele faptelor lor. Sfintii (si nu doar cei crestini!) insista pe consacrarea faptelor bune. Daca nu le faci de dragul lui Hristos (ci doar in virtutea unor obiceiuri) nu iti aduc nimic de la El. Cel pt. care le faci, acela iti poate rasplati. Cind e un formalism si nu un "negot" cu Hristos nu te ajuta. Sfintul Serafim de Sarov arata clar si el ca prin rugaciuni, post etc. facute de dragul lui Hristos ne apropiem de El. Altfel nu avem nici un cistig.
Pe sfinti, am mai spus, trebuie sa ii socotim adevarati frati ai nostri. Daca suntem incredintati de sfintenia lor, de faptul ca Iisus i-a invrednicit de cinste si ia luat aproape de El, si credem ca nu au murit cu sufletul, nu vad de ce nu i-am putea ruga sa se roage pt. noi. Dimpotriva aceasta cred ca e adevarata fratie, eu sa ma rog si pt. ei iar ei si pt. mine. Cind citesc dintr-un sfint si simt ca, cele scrise sunt din suflet, din dragoste pt. noi scrise, simt o simpatie mare pt. el si chiar imi doresc sa fiu intr-o relatie spirituala apropiata de el. Si chiar ma rog lor sa ma lumineze sa inteleg mai bine ce spun, chiar daca nu e neaparat prin cuvinte ci prin aspiratia sufletului.
Revenind ontopic, nu imi amintesc acum unde anume, dar Iisus prezice undeva ca ziua inchinata Domnului va fi alta.
Cred insa ca ne certam pe nimmicuri. Porunca data special de Iisus, aceea a iubirii e mult mai importanta, iar a o abandona de dragul stabilirii unor detalii mai putin importante nu e prea onest.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 22 Mar 2006, 11:29 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (Bolt)
Citeste porunca 2.

Bolt, trezeste-te, ortodocsii NU SE INCHINA LA MITROPOLIT !


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Mar 2006, 11:35 PM
Mesaj #63


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
Clopotel, nici o clipa nu ma indoiesc de buna ta intentie. Dar se vede si legat la ochi ca-i seaca. Nu dai nici un text biblic cu modificarea Legii divine data atunci cand inca nu pacatuise nimeni. Pt. ca Decalogul vine din Eden.

De ce spui asta, si ce legatura are cu omul?...
Citatul este:
2 Si a sfarsit Dumnezeu in ziua a sasea lucrarea Sa, pe care a facut-o; iar in ziua a saptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut.
3 Si a binecuvantat Dumnezeu ziua a saptea si a sfintit-o, pentru ca intr-insa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a facut si le-a pus in randuiala.
(Fac 2)
Adica se arata clar ca Dumnezeu dupa ce a facut toate si Si-a sfarsit lucrarea, S-a odihnit in ziua a spatea... despre om nu zice nimic... Pentru ce sa zica daca omul avea doar o zi si nici nu avea dupa ce sa se odihneasca ca nu facuse nimic...
Primul om, cel din Eden, nu a primit nici o porunca de serbare a zilei a saptea, singura lui porunca a fost doar sa nu manace din pomul cunostintei binelui si raului, altfel pentru el, toate zilele erau la fel... Nici macar cand Adam si Eva cand au cazut nu au primit porunca de a serba vreo zi...
Oricum ce incerci tu sa spui, dar din pacate spui gresit, se refera strict la Vechiul testament, iar Vechiul Testament se referea exclusiv la evrei, abia de la Iisus, a venit Legea Noua si pentru alte neamuri...Iata...
16 Sa pazeasca deci fiii lui Israel ziua odihnei, praznuind ziua odihnei din neam in neam, ca un legamant vesnic.(Ies 31)
QUOTE
Mai mult, nu exista nici o logica in a schimba o binecuvantare divina pe care D-ze o profetizeaza ca fiind vesnica :
Isaia 66.23.
Ba exista, caci intre timp a venit Iisus...
Textul acolo suna asa:
22 Intr-adevar, precum cerul cel nou si pamantul cel nou pe care le voi face, zice Domnul, vor ramanea inaintea Mea, asa va dainui totdeauna semintia voastra si numele vostru.
23 Si din luna noua in luna noua si din zi de odihna in zi de odihna vor veni toti si se vor inchina inaintea Mea, zice Domnul.
Lucru pe care noi il respectam caci in fiecare zi de odihna (Duminica) noi ne inchinam inaintea Domnului, si asta imediat de la Invierea Domnului, caci de atunci incepe Legea cea Noua, caci nadejdea noastra este Invierea, ce altceva mai presus de asta ne-am putea dori...?
QUOTE

QUOTE
Repet, Iisus si Apostolii se duceau sambata in sinagogi nu pentru ca respecatu sambata 

BA DA. Daca te-ar auzi un evreu te-ar lapida. Ignori si cele mai elementare elemente de identificare a acestei natii. Chiar, tu pana la urma de ce tii cont ? Cum poti debita asemenea minciuni ?
Nope... Tu esti ala care minciunesti de mai mare rusinea.... In Biblie se spune foarte clar de ce mergea Iisus in sinagogi - ca sa invete multimea.... cat despre evreii care m-ar lapida pe mine pentru ce spun, si pe care tu ii slavesti, probabil ca sunt urmasii celor care L-au rastignit pe Iisus, asa ca eu de ce sa mai ma mir....
QUOTE
Isus n-a vorbit NICIODATA in sinagoga Duminica.

Pentru ca find Legea Veche in aplicare, sinagoga era plina sambata si nu duminica, daca era plina duminica se ducea duminica sa-i invete... ce e greu de priceput...?
QUOTE
 
QUOTE
Iisus a implinit Legea Veche cu cea Noua, cele 10 porunci au ramas valabile, dar prin intelesul Legii Noi..

Pai daca intelesul nou e ca Sambata a devenit Duminica, atunci sa nu ucizi a devenit ce ? Sa nu-l lasi infirm ?

Nu, ci sa-l iubesti... Inainte nu spunea decat sa nu-l ucizi, acum spune nu numai sa nu-l ucizi, dar sa-l si iubesti...
QUOTE

QUOTE
Iti repet, daca chiar esti ortodoxa, atunci e firesc ca intai sa-ti cunosti dogma

Nu trebuie sa-si insuseaca nici o eticheta. Sa plece de la zero si sa asculte de Cuvant.

Exact, asta i-am spus si eu, nu sa asculte intai la eretici si sectari...
QUOTE

QUOTE
si apoi sa asculti parerei eretice,

Pe care le va descoperi cat se poate de biblice.

Pai cu ereticii s-au luptat si Sfintii Apostoli, cum sa asculte de ei?
QUOTE
QUOTE
altfel, normal ca o sa te incante cu vorbe dulci si intortocheate, parute bune tie...

Lasa scenariile, aici e vorba de ceva serios si extrem de important. Mie chiar im pare rau ca nu mi-am dat interesul pana acum.
E nu.... probabil si aici esti "in lucrare", de te dai peste tot calificat...Pe cine crezi tu ca pacalesti...?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 23 Mar 2006, 12:13 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Bolt, trezeste-te, ortodocsii NU SE INCHINA LA MITROPOLIT !

BA DA !
QUOTE
De ce spui asta, si ce legatura are cu omul?..

Pai are mare legatura pt. ca asa cum spune si Isus mai tarziu - Sabatul e pt. om.
Deci fara natie, etapa istorica etc. Daca-i de dinainte de pacat si-i pt. om si D-zeu spune ca mai este si un semn vesnic, ce rezulta de aici ?
QUOTE
Adica se arata clar ca Dumnezeu dupa ce a facut toate si Si-a sfarsit lucrarea, S-a odihnit in ziua a spatea... despre om nu zice nimic... Pentru ce sa zica daca omul avea doar o zi si nici nu avea dupa ce sa se odihneasca ca nu facuse nimic..

Nu e vorba de odihna fizica.
QUOTE
Primul om, cel din Eden, nu a primit nici o porunca de serbare a zilei a saptea

Ce vorbesti dom'le, tu crezi ca D-zeu a binecuvantat acea zi pt. El ? Avea El nevoie de a ? Sau ca D-zeu chiar a obosit ? Adica D-zeu binecuvanteaza o zi dar o tine pt. El ? Ce sa faca cu ea ? Logic, ziua era pt. om. Cu atat mai mult cu cat aflam din Exod urmatoarele : cu destul de mult timp inainte de darea tablelor Legii pe Sinai, urmasii lui Avraam serbau aceasta zi (Exod 16.22-30). De unde stiau ei de ea ? Simplu, D-zeu a binecuvantat-o, a stabilit-o pt. om si le-a facut-o cunoscuta cu mult inainte de Sinai.
QUOTE
Oricum ce incerci tu sa spui, dar din pacate spui gresit, se refera strict la Vechiul testament, iar Vechiul Testament se referea exclusiv la evrei,

Spui prostii. Si noi si evreii suntem oameni buni de salvat. Fundatia salvarii e in vremuri vechi-testamentale iar suprastructura in vremuri nou-testamentale. Asa ca una fara alta nu se poate. Apostolul spune ca toata Scriptura e de folos si nu doar ceea ce inca nu exista la data la care el scria aceste randuri. Afla pt. prima oara ca Pavel facea uz EXCLUSIV de VT cand predica in biserici.
QUOTE
abia de la Iisus, a venit Legea Noua si pentru alte neamuri.

Isus a venit sa implineasca ceea ce era scris despre El in legea ceremoniala si nu sa infirme parti din Decalog. In plus, a implinit si Decalogul prin viata Sa.
QUOTE
Iisus, a venit Legea Noua si pentru alte neamuri...Iata...
16 Sa pazeasca deci fiii lui Israel ziua odihnei, praznuind ziua odihnei din neam in neam, ca un legamant vesnic.

Pai si cine-s azi fii lui Israel daca nu crestinii ? Deoarece cei dupa sange au renuntat de mult la Mesia. Ei inca asteapta o himera. Il vor vedea la a doua venire doar.
QUOTE
Ba exista, caci intre timp a venit Iisus...
Textul acolo suna asa:
22 Intr-adevar, precum cerul cel nou si pamantul cel nou pe care le voi face, zice Domnul, vor ramanea inaintea Mea, asa va dainui totdeauna semintia voastra si numele vostru.
23 Si din luna noua in luna noua si din zi de odihna in zi de odihna vor veni toti si se vor inchina inaintea Mea, zice Domnul. Lucru pe care noi il respectam caci in fiecare zi de odihna (Duminica) noi ne inchinam inaintea Domnului, si asta imediat de la Invierea Domnului, caci de atunci incepe Legea cea Noua, caci nadejdea noastra este Invierea, ce altceva mai presus de asta ne-am putea dori...?

1. Si daca a venit Isus ce legatura are cu schimbarea Legii Sale ? Ce era rau in ea ? Unde spune si face El asta ?
2. De respectat respecti ce nu scire in Carte. Asta faci. De vreo 1500 de ani tot il "ajutati" pe D-zeu. S-o crezi tu cu imediatul dupa inviere. Mai pune mana pe istorie. Nadejdea ta e in primul rand moartea lui Isus si nu invierea care-i ulterioara. Daca nu murea cum invia ?
QUOTE
In Biblie se spune foarte clar de ce mergea Iisus in sinagogi - ca sa invete multimea.

Citesti eronat. In Luca 4.16 scrie asa : " după obiceiul Său, īn ziua Sabatului, a intrat īn sinagogă." Deci obiceiul era de a intra in sinagoga in ziua de odihna biblica. Ai inteles ? Obiceiul era de a intra in sinagoga Sambata si nu de a invata pe altii pt. ca asta era obiceiul Sau mai tot timpul. Aia nu se intalneau Duminica acolo. De ce nu i-a corectat in predicile Lui ?
QUOTE
Pentru ca find Legea Veche in aplicare, sinagoga era plina sambata si nu duminica,

Alte gogomanii. Omule, aia sabatizau ca urmare a DECALOGULUI VESNIC si nu ca urmare a unei legi vechi. Daca te intreb de sanatate, iar face Artanis criza. Tu chiar nu realizezi ce nenorociri afirmi ? Numesti ceea ce a scris D-zeu cu mana Lui, lege veche ? ohmy.gif
QUOTE
daca era plina duminica se ducea duminica sa-i invete... ce e greu de priceput...?

E greu de priceput cum de crezi tu ca ei s-ar fi putut intalni Duminica ? In baza carei Legi ?
QUOTE
Nu, ci sa-l iubesti... Inainte nu spunea decat sa nu-l ucizi, acum spune nu numai sa nu-l ucizi, dar sa-l si iubesti...

Si ? Unde-i Duminica ?
QUOTE
Exact, asta i-am spus si eu, nu sa asculte intai la eretici si sectari..

Eretici si sectari sunt cei ce nu respecta Cuvantul. Adica voi, contituiti intr-o megasecta la 400-500 de ani dupa Isus, cu ajutorul politico-militar.
QUOTE
Pai cu ereticii s-au luptat si Sfintii Apostoli, cum sa asculte de ei?

Adica cu stramosii vostri spirituali. Gnostico-elenistii care-si tot faceau loc pe la adunarile sfintilor.

Acest topic a fost editat de Bolt: 23 Mar 2006, 12:19 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 23 Mar 2006, 12:43 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Curios cine a mai postat "nu stiu" ca si mine. wink.gif Sper ca Domnul sa ne ajute si sa aflam Adevarul...nu pentru ca o zi ar fi atit de importanta, ci pentru ca Legile Domnului sint importante. Noaptea e un sfetnic bun...asa ca noapte buna si sa speram ca maine sa ne trezim mai luminati!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 23 Mar 2006, 08:03 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Eu sunt relativ nou pe acest subiect si-i o placere sa vezi ce poate face DS cu mintea deschisa catre Adevar a unui om. Atunci cand esti consecvent fata de o lumina mica sigur vei primi si o lumina mai mare. Important e sa nu stingi Duhul.
Ca D-zeu sa-l ajute pe om, acesta trebuie sa se ajute singur.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 23 Mar 2006, 01:13 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Aseara inainte de culcare am aprins candela si m-am rugat la Dumnezeu sa-mi dea un semn...si mi-a venit in gind asa o intrebare "cum as vrea sa-mi dea Dumnezeu semnul ?" Atunci mi-am spus "daca flacara va fi stinsa maine inseamna ca gindul meu cum ca sabatul ar fi ziua Domnului e o erezie"...Dar dimineata flacara era aprinsa...poate o sa spuneti ca e o superstitie dar eu o sa continui sa fac asta si sint sigura ca Dumnezeu ma va lamuri!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 23 Mar 2006, 01:55 PM
Mesaj #68


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Roagă-te la Dumnezeu. Roagă-te şi la Isus Cristos. Şi la Duhul Sfīnt

Mi se pare mie sau eşti "īnclinată" să "treci pe sīmbătă" (aştepţi doar o confirmare...)? Am o curiozitate: dacă te "hotărăşti pentru sīmbătă" ce vei face cu ortodoxia ta? Cred că va trebui s-o abandonezi. O vei face?

later edit: oh, acum mi-a apărut īn faţa ochilor:

QUOTE
Curios cine a mai postat "nu stiu" ca si mine.


Ai bifat "nu ştiu"??? Şi zici că eşti ortodoxă? flori, flori ... nonono.gif

Acest topic a fost editat de caa: 23 Mar 2006, 02:30 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 23 Mar 2006, 04:19 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Caa, nu ma iau dupa nimeni si nu pun pret pe nici o religie, pentru mine ortodoxia este tot atit de buna cit si catolicismul, protestantismul, mozaicismul, budismul, etc. este doar o religie cu traditiile si obiceiurile ei. Pe mine ma intereseaza altceva si anume sa fac voia Lui Dumnezeu. Faptul ca m-am nascut si sint de religie ortodoxa nu ma face cu nimic mai buna decit daca as fi facut parte din alta religie...Problema e ca am citit si studiat Biblia atit singura cit si impreuna cu alte persoane, ceea ce la noi ortodoxsii nu prea e recomandat, dupa cite am inteles eu din sfaturile unor preoti sau a unor persoane care se pretind foarte ortodoxe dar care in loc sa-mi raspunda clar la anumite intrebari m-au sfatuit sa nu mai citesc Biblia pentru ca ma duce in eroare...dar cum si de ce nimeni nu mi-a explicat, in loc de asta mi s-a recomandat sa citesc vietile sfintilor...Am citit si asta dar in afara de faptul ca acesti martiri au suferit si si-au dat viata pentru convingerile lor, nu am gasit nici aici lucruri care m-ar putea lamuri prea mult. Trebuie sa recunoastem ca martiri sint in fiecare religie si viata pentru anumite convingeri si idealuri si-au dat-o multi altii dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne inchinam la ei...Da, trebuie sa-i cinstim si sa ne amintim de ei pentru ca au fost oameni deosebiti si s-au sacrificat pentru numele Domnului, dar noi ne rugam la ei asa cum ne rugam la Insusi Dumnezeu din moment ce avem acatiste si rugaciuni special facute pentru fiecare sfint in parte. Oare Dumnezeu este de acord cu asta? Faptul ca am modificat cele 10 Porunci pe care Dumnezeu cind le-a dat lui Moise a spus ca Cerul si Pamintul vor trece dar aceste legi vor ramine vesnic, oare cum este vazut de Dumnezeu? Insusi Isus, Fiul Lui Dumnezeu a afirmat foarte clar ca El n-a venit sa schimbe legea ci sa o implineasca deci e clar ca nu a modificat nimic din cuvintele Tatalui. Astea sint intrebari care ma framinta des de cind am inceput sa studiez Biblia si din moment ce stim cu totii ca Biblia este Cartea Vietii singura inspirata de Dumnezeu si de Duhul Sfint atunci cred eu ca nu degeaba mi-au incoltit mie in suflet aceste indoieli! Poate asa se explica si faptul ca a fost ascunsa, arsa si s-a incercat desfiintatrea ei in decursul vremii de catre inaltii prelati crestini...Totusi Biblia rezista si continua sa fie vie si puternica pina in timpurile noastre si inca va exista, asta e cea mai puternica dovada ca acolo este Adevarul.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 23 Mar 2006, 06:26 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
QUOTE
Bolt, trezeste-te, ortodocsii NU SE INCHINA LA MITROPOLIT !

BA DA !

Bolt, eu cand iti spun ca esti total pe langa, tu nu vrei sa pricepi... cry.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 02:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman