HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Avantajul Credinţei, what?
abureala
mesaj 5 Apr 2006, 03:56 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (actionmedia @ 5 Apr 2006, 05:32 PM)

P.S. abureala, asa evaluezi tu sufletul omului? Dupa preferintele culinare? rolleyes.gif

Nu eu. smile.gif Dumnezeu. Dar trebuie sa nu uit ca tu nu crezi in El.
"Omul nu se hraneste doar cu paine". Dar ca de obicei, iti scapa sensul.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 5 Apr 2006, 04:02 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Dar ca sa nu fiu off-toipc, cauta pe net ce inseamna pariul lui Pascal, si ai sa vezi ca A CREDE, este NUMAI un avantaj, nicidecum DEZAVANTAJ.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 5 Apr 2006, 04:38 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



abureala iar vorbesti "din carti", spune si tu ceva "din suflet"
Cu alte cuvinte, mai lasa-ma cu texte de-astea.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 5 Apr 2006, 04:38 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Apr 2006, 04:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abureala
mesaj 5 Apr 2006, 04:46 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (actionmedia @ 5 Apr 2006, 06:38 PM)
abureala iar vorbesti "din carti", spune si tu ceva "din suflet"
Cu alte cuvinte, mai lasa-ma cu texte de-astea.

QUOTE

Singur
Mi-e frig in camasa asta
De litere
Prin care intra usor
Toate intemperiile.

Vintul prin a,
Lupii prin b,
Iarna prin c,
Si eu incerc sa-mi apar macar inima
Cu un titlu mai gros,
Dar ma ingheata frigul care intra
Prin toate literele.

Mi-e urit in camasa asta
De litere
Prin care intra usor
Respiratia si bataile inimii.

Prin a,
Prin b,
Prin c,
Alfabetul este plin de mine
Pentru o clipa.



Crede-ma. E din suflet. smile.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 6 Apr 2006, 12:04 AM
Mesaj #40


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (IoanV @ 5 Apr 2006, 06:17 AM)
QUOTE
E bine ca ai facut precizarea asta, sper ca acum sa nu se mai faca paralele intre atei si credinciosi....
Nu inteleg care e problema. Daca un individ isi compara 2 stari, anterioara (sa zicem atee) si posterioara convertirii cu ce se simt deranjati cei care nu cred? Sau iar calcam in picioare dreptul celor care cred de a vorbi despre credinta lor si fenomenele asociate, de frica sa nu lezam demniatea necredinciosilor. Dar pe cei necredinciosi nu-i obliga nimeni sa citeasca acest topic.
Nu imi dau seama nici ce au de exprimat si aparat pe aici cei care nu cred si nu traiesc avantajele credintei.

Asa si cu semnatura asta a ta, bdl, nu prea ii vad locul pe aici. Pe mine de ex. ma deranjeaza (nu doar la credinte ci oriunde o vad pe han), dar nu ti-am cerut sa renunti la ea pt. ca ma scirbeste de cite ori o vad. Ma rog, poate crezi ca e necesara pt. a promova arta conversatiei si fenomenele emotionale asociate.... jamie.gif

Ca nu intelegi care e problema, asta tine de puterea de gindire a fiecaruia....
Daca un individ isi compara 2 stari ale lui , personale, si nu generalizeaza, da , e corect. Dar din pacate toti generalizeaza.Asta e elementul deranjant. Mi se pare de foarte prost gust sa fiu judecat pe baza experientei personale a unei terte persoane. Poate ca ala intr-adevar a fost cum nu trebuie inainte. Ce garantie sau certitudine are el ca toti ateii sint cum a fost el inainte?
Cei care cred pot sa vorbeasca despre credinta lor , nu are nimeni nimic cu ei, dar in momentul in care fac referiri la atei , sa nu se mire ca primesc replici de la atei. Cei necredinciosi citesc sau nu citesc acest topic, asta e treaba lor...dar eu personal nu intervin decit atunci cind se bate moneda pe atei. Daca tu vrei sa arati ca esti "mai bun", atunci te vei referii strict la persoana ta , credinta si credinciosi, fara aluzii la atei.
Pt tine credinta o avea avantaje. Dar eu ca sa fiu o persoana buna nu am nevoie de credinta.Asa ca automat aceste avantaje exista numai din punctul tau de vedere.
Referitor la semnatura mea....ma doare in cot de parerea ta . Important e sa imi placa mie, daca voiam sa-ti placa tie , poate te consultam.... rofl.gif Oricum, in semnatura mea e mai multa pasiune decit in ce insiri tu pe aici...
Bafto delo delo...

Acest topic a fost editat de bdl: 6 Apr 2006, 01:22 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 6 Apr 2006, 07:45 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (bdl @ 6 Apr 2006, 02:04 AM)
Oricum, in semnatura mea e mai multa pasiune decit in ce insiri tu pe aici...
Bafto delo delo...

Banuiam eu ca pui pasiune atuunci cand te asezi in acea pozitie. laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 6 Apr 2006, 08:29 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Ca nu intelegi care e problema, asta tine de puterea de gindire a fiecaruia....
Am inteles....stiu ca am gindirea cam limitata, dar ma straduiesc sa o dezvolt....
QUOTE
Referitor la semnatura mea....ma doare in cot de parerea ta . Important e sa imi placa mie, daca voiam sa-ti placa tie , poate te consultam....  Oricum, in semnatura mea e mai multa pasiune decit in ce insiri tu pe aici...
Fiecare cu cel doare, unii vor sa inspire pasiuni, altii vor sa se dea mari, altii vor cu tot dinadinsul sa fie amuzanti, unii cauta intelegerea.... Mi se pare normal sa cautam lucruri diferite. Gresit este sa crezi ca toti vor acelasi lucru, de ex. sa inspire pasiune.... Nu ti-am cerut sa iti schimbi semnatura, ai doar impresia mea despre ea - arata clar: ceva iti lipseste ... blink.gif

Dar cum am mai spus, aici nu poti fi ontopic pt. ca nu ai credinta.

Acest topic a fost editat de IoanV: 6 Apr 2006, 08:42 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 6 Apr 2006, 12:05 PM
Mesaj #43


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (abureala @ 6 Apr 2006, 01:45 AM)
QUOTE (bdl @ 6 Apr 2006, 02:04 AM)
Oricum, in semnatura mea e mai multa pasiune decit in ce insiri tu pe aici...
Bafto delo delo...

Banuiam eu ca pui pasiune atuunci cand te asezi in acea pozitie. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Banuiai bine, oricum scrierile tale sint cea mai mare inspiratie pt acea pasiune.... wink.gif

Ioane,
Poate ca nu sint on topic aici....poate ai si tu dreptate....dar nu ti se pare ciudat ca cei credinciosi intotdeauna cauta sa faca comparatie intre ei si atei? Nu ti se pare ciudat ca intotdeauna se deschid topicuri si discutii in care sint preamarite avantajele si beneficiile credintei? Si in acelasi timp nu e ciudat ca ateii nu deschid nici o discutie sau topic despre avantajele sau dezavantajele ateismului? Chestia asta nu-ti spune nimica?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 6 Apr 2006, 01:08 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
...dar nu ti se pare ciudat ca cei credinciosi intotdeauna cauta sa faca comparatie intre ei si atei? Nu ti se pare ciudat ca intotdeauna se deschid topicuri si discutii in care sint preamarite avantajele si beneficiile credintei? Si in acelasi timp nu e ciudat ca ateii nu deschid nici o discutie sau topic despre avantajele sau dezavantajele ateismului? Chestia asta nu-ti spune nimica?
Nu generaliza, nu intotdeauna. In rest nu inteleg ce vrei sa spui. Fii mai clar, sunt mai multe interpretari si raspunsuri posibile.
Mie mi se pare normal ca un om care are niste beneficii facind anumite lucruri sa aiba curajul sa le prezinte. Este ca si cum ai lauda un medic bun sau pe cineva care ti-a facut un bine. Care e problema? Nu e nici ciudat ca ateii nu deschid un topic de acest tip, sunt mult mai rationali, in tot ce li se intimpla nu exista nimic deosebit, o minune, ceva.
Eu am mai mentionat pe aici ca sunt de acord cu Scott Peck in ceea ce priveste evolutia spirituala a oamenilor. Arunca o privire pe wikipedia si poate o sa intelegi mai bine ce vreau sa spun si care sunt intr-adevar adversarii mai binelui.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 6 Apr 2006, 01:31 PM
Mesaj #45


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mie mi se pare normal ca un om care are niste beneficii facind anumite lucruri sa aiba curajul sa le prezinte
Ce te face sa crezi ca ateii nu au acele "beneficii" dar nu vor sa le popularizeze deoarece sint ceva normal in viata lor?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 6 Apr 2006, 02:19 PM
Mesaj #46


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (bdl @ 6 Apr 2006, 01:05 PM)
Poate ca nu sint on topic aici....


Da, nu eşti.

Acest topic a fost editat de caa: 6 Apr 2006, 02:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 6 Apr 2006, 03:16 PM
Mesaj #47


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (caa @ 6 Apr 2006, 08:19 AM)
QUOTE (bdl @ 6 Apr 2006, 01:05 PM)
Poate ca nu sint on topic aici....


Da, nu eşti.

Categoric, cind se merge pe principiul "cine nu e cu noi e contra noastra" .....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 6 Apr 2006, 04:14 PM
Mesaj #48


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Da măi, aşa se merge. E o conspiraţie malefică. Rămîi vigilent în continuare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 6 Apr 2006, 04:45 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (bdl @ 6 Apr 2006, 05:16 PM)
QUOTE (caa @ 6 Apr 2006, 08:19 AM)
QUOTE (bdl @ 6 Apr 2006, 01:05 PM)
Poate ca nu sint on topic aici....


Da, nu eşti.

Categoric, cind se merge pe principiul "cine nu e cu noi e contra noastra" .....

Daca nu esti on topic, sti totusi postezi, nu pot sa trag decat o singura concluzie. Iti place sa stai capra. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Acest topic a fost editat de abureala: 6 Apr 2006, 04:46 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Apr 2006, 04:59 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (abureala @ 6 Apr 2006, 05:45 PM)
Daca nu esti on topic, sti totusi postezi, nu pot sa trag decat o singura concluzie. Iti place sa stai capra. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Daca numar postarile offtopic pe care le-a pus abureala pe acest forum...


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 6 Apr 2006, 05:02 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (actionmedia @ 6 Apr 2006, 06:59 PM)
QUOTE (abureala @ 6 Apr 2006, 05:45 PM)
Daca nu esti on topic, sti totusi postezi, nu pot sa trag decat o singura concluzie. Iti place sa stai capra.  laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif

Daca numar postarile offtopic pe care le-a pus abureala pe acest forum...

Acum te pomenesti ca vrei sa ma pui capra? laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 6 Apr 2006, 08:09 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (bdl)
Ce te face sa crezi ca ateii nu au acele "beneficii" dar nu vor sa le popularizeze deoarece sint ceva normal in viata lor?
F. bine. Si cine ii impiedica sa le afirme? Sau, mai ales, ce ii deranjeaza ca le afirma credinciosii.
Destul de ambigua pozitia ta, iar pretentia seamana cu aceea care cere elevilor sa nu arate mincarea pe care parintii le-au pus-o la scoala, de frica ca nu cumva sa li se faca pofta celor care nu au, sau au altceva.
Ti-am spus de Scott P., el arata care sunt beneficiile pt. fiecare categorie. Si nu ma mir cind cei din categoria ateismului si a indoielii nu ii inteleg nici pe cei din categoria a 4-a, crezind ca sunt si ei tot intr-a 2-a.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Apr 2006, 01:12 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (IoanV @ 6 Apr 2006, 09:09 PM)
Si nu ma mir cind cei din categoria ateismului si a indoielii nu ii inteleg nici pe cei din categoria a 4-a, crezind ca sunt si ei tot intr-a 2-a.

Nici eu nu ma mir cand cei din categoria a 4-a (orice ar insemna asta) nu ii inteleg pe cei din celelalte categorii, crezand ca si ceilalt gandesc la fel ca ei. thumb_yello.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 7 Apr 2006, 02:15 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



@ pt ateii care se stiu :

caci se vede ca nu aveti nici macar curiozitatea de a afla lucruri noi, fiind atotstiutori.
Pariul lui Pascal

QUOTE

Daca crezi în Dumnezeu si se dovedeste ca el nu exista,
nu vei fi pierdut nimic, dar daca nu crezi si se dovedeste ca
exista, vei merge în Iad. Asadar, este iresponsabil sa
fii ateu.


Acest topic a fost editat de abureala: 7 Apr 2006, 02:15 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 7 Apr 2006, 03:19 PM
Mesaj #55


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



CAA
Da măi, aşa se merge. E o conspiraţie malefică. Rămîi vigilent în continuare...
Credeam ca pina la ora asta se vede clar pozitia mea fata de "conspiratii"....Afirmatia ta nu face decit sa arate lipsa argumentelor....Uita-te la pozitia generala a credinciosilor de pe forum....majoritatea ii considera "pacatosi " pe atei....Am mai spus asta, este o categorisire care nu-si are sensul....ne raportam la sisteme diferite....Credinciosii trebuie faca comparatii intre ei si ceea ce spune biblia.....asa, pot sa se raporteze si la rime, si categoric vor gasi o gramada de "avantaje " ale credintei....Daca d-zeu a creat lumea si toate vietuitoarele, de ce a creat rima hermafrodita? Nu e o contradictie cu principiile bibliei? wink.gif
Eu nu am de ce sa fiu vigilent, eu nu consider credinta un pericol....spre deosebire de tine care vezi problema in mod opus.

Abureala
Daca nu esti on topic, sti totusi postezi, nu pot sa trag decat o singura concluzie. Iti place sa stai capra.
spoton.gif Te-ai prins ? Acu, dupa cum vezi in semnatura mea, fac chestia destul de des si fara retineri....asa ca ...don't be shy, kiss my ass.... rofl.gif daca aveai impresia ca ma aplecam pt altceva, sorry, wrong answer....

Ioan
F. bine. Si cine ii impiedica sa le afirme? Sau, mai ales, ce ii deranjeaza ca le afirma credinciosii.
Destul de ambigua pozitia ta, iar pretentia seamana cu aceea care cere elevilor sa nu arate mincarea pe care parintii le-au pus-o la scoala, de frica ca nu cumva sa li se faca pofta celor care nu au, sau au altceva.
Ti-am spus de Scott P., el arata care sunt beneficiile pt. fiecare categorie. Si nu ma mir cind cei din categoria ateismului si a indoielii nu ii inteleg nici pe cei din categoria a 4-a, crezind ca sunt si ei tot intr-a 2-a.

Nu e vorba de ce ne impiedica sa le afirmam....nu ne impiedica nimic.Dar calea aleasa de un ateu e putin diferita. Un ateu nu-ti va bate la usa sa te convinga de "beneficiile" ateismului.....si nici nu va incerca sa popularizeze principiile lui pe toate caile, indiferent daca lumea e interesata sau nu....Ateii nu se string sa discute aceste probleme in cluburi sau alte chestii.De ce? Pt ca ei sint convinsi , nu le trebuie confirmari....Ateii nu se compara cu credinciosii niciodata...Pt mine un credincios e un om care crede in d-zeu si atit.....nu e nici mai rau nici mai bun ca mine....Am destui prieteni credinciosi, am rude care cred....dar regula de aur e sa nu discutam despre credinta nimanui, si atunci totul decurge perfect...
Am mai spus, numara cite topicuri sint deschise de genul celui de aici...."beneficiile credintei".....beneficii raportate la cine, la ce? Toate chestiile astea pt mine seamana cu o reclama la un detergent. Folositi cu incredere "credinta" noastra, e mai buna decit ailalta, e mai buna decit ateismul, dormi mai bine....Faptul ca exista mai multe credinte dar numai o singura categorie de atei spune multe....
Nu ma deranjeaza absolut deloc ca cei care cred sa discute , am mai spus, ma deranjeaza cind eu ca ateu, sint adus drept termen de comparatie....nu au nici un drept sa faca asta....
Comparatia cu mincarea copiilor la scoala nu e buna....in sensul ca nu trebuie sa arate ei mincarea....daca eu vad mincarea altuia si-mi pare mai buna ca a mea, poate cer sa o incerc sau cer detalii....adica ma intereseaza fara sa-mi fie bagata sub nas ostentativ...si atunci cer eu detalii, inseamna ca sint interesat. Dar cind imi este pur si simplu bagata in fata cu orice ocazie, atunci ajungem la reclama cu detergentul...
Sper ca e destul de clara pozitia mea acuma.... smile.gif
Iar eu personal nu cred ca ateismul sau credinta au "beneficii"....pur si simplu sint doua moduri diferite de raportare la realitate, doua moduri diferite de a vedea viata.....Pt a le compara, trebuie sa te afli in pozitia de neutralitate, altfel intervine subiectivismul....
Pt mine toate aceste topicuri , discutii, disecari, nu arata decit nesiguranta, nevoia de confirmare...Sint f multi credinciosi pe forum, dar nu toti au nevoie de confirmari, pt ca ei, ca si mine, sint convinsi de ceea ce cred...Si asa consider eu ca e normal.

Abureala, asa ca ultima chestie legat de acel pariu....cunosti ce este un pariu?

Acest topic a fost editat de bdl: 7 Apr 2006, 03:24 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 7 Apr 2006, 03:37 PM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Este interesant pariul lui Pascal, intr-adevar. Insa, cred ca este o problema aici, o problema pe care unii par sa nu o sesizeaze. Este o mare diferenta intre a crede in existenta unei entitati creatoare, etc, si a crede in niste valori, cum ar fi cele promovate de crestinism, de exemplu. Si un ateu poate sa creada in multe din valorile promovate in Biblie, cu toate astea, sa nu creada ce acestea sunt rodul unor revelatii divine ci, pur si simplu, sa le consider un soi de "management inteligent al emotiilor ", ce s-au impus de-a lungul timpului pentu o conveituirea armonioasa. In cazul asta cum stau lucrurile ? Poate ca ateul nostru urmeaza multe din invataturile respective, dar nu crede in existenta Divinitatiii. Beneficiaza el de circumstnte atenuante, in cazul incare entitatea aceasta chiar exista ? A crede in existenta Divinitatii nu este acelasi lucru cu a crede in valorile promovate de unii sub stindardul Divinitatii.

Revenind la subiect. Da, consider ca se poate vorbi de un avantaj cand vorbim de credinta. Consider ca mai totul se rezuma la confortul psihic. Credinta in Divinitate, intr-o entitate dreapta, milostiva, ne ajuta sa ne impacam cu noi insine, cu ceilalti, sa avem iluzia protectiei - in cazul in care simtim ca am fost buni si drepti. Credinta poate fi un vector motivational extrem de important. Sa nu uitam de pana unde sunt in stare sa mearga unii in numele credintei. Desigur, aici vorbesc de latura pozitiva fenomenului. Un credincios poate trece mai usor peste unele probleme, invocand binecunoscutul "asa a vrut Dumnezeu". Toate acestea sunt avantaje. Credinciosul nu mai vede viata atat de gri, o poate vedea mai frumoasa. El "cunoaste" rostul lucrurilor, si scapa de paradoxurile vietii, de neantul in care se isi duce viata ateul sau agnosticul, care inca n-au raspunsuri la intrebarile mai mult sau mai putin existentiale.

Acest topic a fost editat de mothman: 7 Apr 2006, 03:41 PM


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 7 Apr 2006, 03:47 PM
Mesaj #57


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



de neantul in care se isi duce viata ateul sau agnosticul, care inca n-au raspunsuri la intrebarile mai mult sau mai putin existentiale.
De unde esti asa sigur ca un ateu traieste in "neant"?Daca nu esti ateu, cum poti cunoaste punctul de vedere al celuilat?Ce garantie ai ca "raspunsurile " tale sint cele bune si ale ateilor gresite?Raspunsurile tale se bazeaza pe premisa" asa zice cartea sfinta", corect? Ale mele pe cercetarile stiintifice...de acord ca nu avem inca raspunsuri la toate, dar macar sapam in continuare....iar istoria demonstreza ca multe probleme si-au gasit raspunsul prin stiinta...nu se stie ce va aduce viitorul, dar cercetind, totusi, avem un viitor...

Ioane, uite, asta e un exemplu clar in care un credincios ii considera "inferiori" pe atei....
Am citit undeva de curind....stiinta si religia sint doua moduri diferite de abordare a realitatii.....unde stiinta nu are raspunsuri, intervine religia....Cam asta e si opinia mea. Acum depinde de fiecare cit de mult mergem pe cartea stiintei sau pe cea a credintei...Eu personal merg pe cea a stiintei pina la proba contrarie...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 7 Apr 2006, 03:57 PM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



QUOTE (bdl)
De unde esti asa sigur ca un ateu traieste in "neant"?Daca nu esti ateu, cum poti cunoaste punctul de vedere al celuilat?


Am folosit o exprimare mai plastica pentru a ilustra mai bine faptul ca un ateu/gnostic nu are raspunsuri la toate intrebarile, cum se intampla in cazurile credinciosilor, care au un model simplu dupa care se ghideaza, sa zic asa. Ateul, de exemplu, crede foarte mult in ceea ce spune stiinta, dar stiinta este si ea limitata si nu poate raspunde tuturor intrebarilor pe care omul si le-a pus de-a lungul timpului. Chiar nu vreau sa se intelegea din ce am spus ca as considera viata ateului ca fiind una lipsita de orice sens, de orice frumusete. Pe de alta parte, eu chiar nu sunt o persoana religioasa. Marturie stau unele din topicurile pe care am mai activat si eu.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 7 Apr 2006, 04:13 PM
Mesaj #59


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



În ciuda efortului meu de a lămuri că acest topic nu este nici unul de generalităţi (voiam ceva personal, de la cei care cred, cu raportare precisă la anumite momente, pe care le-am specificat) şi, mai ales, unul de divagare pe tema ateism vs creştinism, se pare că nu am fost înţeles deloc şi intenţia mi-a fost complet răstălmăcită. cry.gif

Discuţiile pe tema atei-credincioşi au fost introduse aici fără intenţia/dorinţa mea. Celor care continuă în această notă, al lor să fie şi să rămînă acest topic! Nu mai e al meu... 5.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 27 Feb 2007, 11:03 PM
Mesaj #60


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Scuze ca intervin mai tarziu, dar subiectul chiar ma intereseaza.Lasand la o parte discutiile despre ateism si credinta(desi as putea umple un cearsaf, nu o pagina, intrucat am trecut prin ambele stari si le cunosc), voi spune strict care sunt avantajele mele din cursul anilor(nu putini) de cand cred:
-nu sunt niciodata singura(paradoxal, cel mai bine ma simt cand sunt asa-zis "singura" - de fapt cu Dumnezeu)
-nu imi mai este teama(de parerea celorlalti, de a nu pierde prieteni, slujbe, bunuri - pentru ca stiu ca fara El nimic nu se face, si toate s-ar petrece nu dupa voia oamenilor, ci dupa a Lui)
-am un sens clar al vietii, si ma simt mult mai bogata si mai implinita stiind ca rolul meu este sa contribui la"aducerea Imparatiei Domnului pe pamant"
-nu in ultimul rand (pentru unii) - de cand cred am capatat bunuri sufletesti si materiale pe care inainte doar le visam.De curand, chiar am fost numita intr-o pozitie superioara la slujba mea, in mod cu totul neasteptat. (Va spun doar ca sa intelegeti ca nu sunt doar o idealista pierduta in visuri si iluzii). Toate acestea m-au dus cu gandul la povestea lui Iov, fiindca am cunoscut, in viata mea, si culmea, si abisul .


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 21 Jun 2007, 01:02 PM
Mesaj #61


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Florina, esti casatorita?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 01:55 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman