HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Visarea = Nefericire? Visatorii Sunt Nefericiti?
Frisky
mesaj 19 Dec 2006, 10:32 PM
Mesaj #36


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



Despre ce vise este vorba? Dacă ne luăm după definiţia oferită de dex, visul este o aspiraţie irealizabilă, trecând de fenomenul nocturn sau de metaforele legate de frumuseţe ( a naturii, a unei femei, etc.), concluzia este că-i necesară acţiunea pentru "a-ţi vedea visul cu ochii", altminteri visele se transformă în iluzii, iar iluziile în nefericire. Pentru ca echilibrul să fie perfect, trebuie să existe egalitatea vis=acţiune=împlinire=fericire...reciproca fiind şi ea valabilă...nu există acţiune ( de succes smile.gif ) fără dorinţă fierbinte, adică fără vis. Care ar fi fost acum istoria omenirii fără marii ei visători, care au şi făcut totul să-şi împlinească visele?

Cu respect faţă de visătorii de aici,
F
smile.gif


--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 19 Dec 2006, 11:00 PM
Mesaj #37


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (exergy33 @ 19 Dec 2006, 09:18 PM)
... a mai ramas o posibilitate : sa actioneze , insa fara ca sa mai viseze . smile.gif

...ma gandeam ca nu discutam aici despre roboti. Este (parca) subforum de stiinta si tehnica. cool.gif tongue.gif
smile.gif asta e pentru exergy


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 21 Dec 2006, 06:05 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



visarea se intimpla iar visatorul apare in vis.. hihihiih..
fiecare visator visează in visul lui.. lumi inchise..

cel mai naşpa vis e să visezi că nu te poţi trezi.. din vis..


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Dec 2006, 06:05 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Florina R.
mesaj 2 Mar 2007, 11:05 PM
Mesaj #39


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Visatorii sunt cei mai fericiti, pentru ca ei au si altceva decat lumea vizibila. Cum sa nu fii fericit cand ai mai mult?
Asta nu inseamna ca nu se integreaza in lume, ci doar ca au si altceva. E ca si cum am pune in discutie doi proprietari:unul poseda un lot de teren undeva, intr-un loc aglomerat, si in vederea tuturor, iar al doilea, pe langa acest lot, mai are si o casa de vacanta in Alpi, sau in Caraibe. Care ar putea fi mai fericit? (Lasand la o parte discutia despre structurile lor, daca sunt evoluati sau primitivi, sau ce temperament are fiecare, etc.)


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 Mar 2007, 09:59 AM
Mesaj #40


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Și totuși, visătorii sunt și cei mai nefericiți oameni.
Întotdeauna există ceva su cineva care să îi dea cu ... ceva de pământ! Atunci să vezi!


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 3 Mar 2007, 10:12 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (Merlina @ 20 Dec 2006, 12:30 AM)
QUOTE (exergy33 @ 19 Dec 2006, 09:18 PM)
... a mai ramas o posibilitate : sa actioneze , insa fara ca sa mai viseze . smile.gif

...ma gandeam ca nu discutam aici despre roboti. Este (parca) subforum de stiinta si tehnica. cool.gif tongue.gif
smile.gif asta e pentru exergy

... smile.gif Merlina , imi mentin parerea exprimata anterior.
Nu sunt convinsa ca toti oamenii viseaza , ... nu ma refer aici la faptul de a avea vise atunci cind pui capul pe perna . smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 3 Mar 2007, 03:58 PM
Mesaj #42


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



E OK, Exergy, nu am nimic impotriva, dar de ce arunci "pastila" si fugi? Povesteste-ne la ce te-ai gandit...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 3 Mar 2007, 04:31 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Ar fi prea multe de povestit ... dar cum aici nu e nici sezatoare , nici cenaclu literar, ma limitez la o singura fraza. smile.gif

Visarea e capacitatea de a te putea transpune intr-un posibil viitor , asa cum ti-l inchipui sau cum ti-ai dori sa fie el.


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 3 Mar 2007, 05:00 PM
Mesaj #44


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Nu prea vad unde ar fi problema... Daca cele cinci simturi ("oficiale" smile.gif ) ale omului sunt macar in parte functionale, acesta este chiar "ispitit" sa viseze... macar cand si cand...

QUOTE
Ar fi prea multe de povestit ... dar cum aici nu e nici sezatoare , nici cenaclu literar...


Nu cred ca are rost sa-ti faci atatea griji... Poate fi amuzant sa gasesti/cauti cate o atitudine pentru fiecare situatie...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Mar 2007, 03:46 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (Merlina @ 3 Mar 2007, 06:30 PM)
Nu prea vad unde ar fi problema... Daca cele cinci simturi ("oficiale" smile.gif ) ale omului sunt macar in parte functionale, acesta este chiar "ispitit" sa viseze... macar cand si cand...


"simturi oficiale" ... nu ma pot opri din ris smile.gif.
Intr-un fel s-ar putea sa ai dreptate . Cind aceste simturi 'şomează' intra in actiune 'simturile neoficiale' smile.gif.

Dar sa nu ma indepartez de subiect ; cred ca oamenii lipsiti de imaginatie nu au aceeasi capacitate in a percepe viata . Nu stiu daca aceasta lipsa a imaginatiei care duce la atrofierea capacitatii de a visa, ii face nefericiti, sau daca pentru ei 'nefericirea' are aceleasi sensuri si conotatii ca pentru visatori . smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 6 Mar 2007, 05:34 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Și totuși, visătorii sunt și cei mai nefericiți oameni

Nu sunt si nu voi fi niciodata de acord ca acest aspect..oamenii buni trebuie si intaresc trebuiesa visam pentru ca astfel suntem pierduti...nu exista nici o sansa pentru a putea sa obtinem macar o parte din dorintele,aspiratiile noastre..
Visul poate fi o iluzie a lumii in care vrem de fapt sa fim..poate fi o calauza pentru un suflet pierdut..poate sa reprezinte insasi viata omului...
Sa nu va suprimati visele..sa nu deschideti ochii atunci cand apare reveria..este singurul mijloc prin care putem fi alaturi de cei pe care ni dorim aproape... rolleyes.gif
QUOTE
Nu sunt convinsa ca toti oamenii viseaza

BA DA toti visam insa putini suntem constienti ca de fapt visam...nu vrem sa fim partasi la o alta lume posibila creata doar de mintea noastra si avem impresia ca halucinam sau pierdem notiunea reala...Toti am trait clipe in care am ramas cateva momente cu atentia pe un singur obiect,persoana,fiinta,animal dar de fapt neuroni se inchipuiau in alt loc, in alta lume...aceea poate fi lesne un vis...Nu creed ca exista om care sa nu fi dorit sa mearga pe o insula pustie...sa isi doreasca o masina noua,o fata frumoasa,un copil destept, o viata linistita...
Toate sunt vise...

A visa este sublim a putea indeplini visul este divin ... sorry.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
itzilibitzii
mesaj 13 Mar 2007, 10:09 PM
Mesaj #47


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 4 March 07
Forumist Nr.: 9.523



Da, nefericite, pentru ca visul se naste din insuficienta realului. Excesul visarii e marturisirea unei nemultumiri. Nu, sunt fericite, pentru ca de multe ori lumea visata e mai frumoasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 16 Mar 2007, 09:39 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Lipsa visarii e confirmarea unei sume de imposibilitati ...

Daca ar fi sa iau de bune toate afirmatiile tale atunci ar trebui sa deduc ca lipsa visarii ii face pe oameni (mai) fericiti ? wub.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 17 Mar 2007, 09:07 PM
Mesaj #49


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



@exergy
QUOTE
Dar sa nu ma indepartez de subiect ; cred ca oamenii lipsiti de imaginatie nu au aceeasi capacitate in a percepe viata .

Tu crezi ca exista oameni complet lipsiti de imaginatie... Adica vrei sa spui ca nu toti oamenii pe care i-ai infometa o vreme o sa inceapa sa viseze la pui fripti si chifle care danseaza(sau macar la o strachina din mancarea lor obisnuita)?

QUOTE
Nu stiu daca aceasta lipsa a imaginatiei care duce la atrofierea capacitatii de a visa, ii face nefericiti, sau daca pentru ei 'nefericirea' are aceleasi sensuri si conotatii ca pentru visatori .


Daca unui visator si unui nevisator aplicam aceeasi lipsa, sa zicem cea a hranei, in asa fel incat sa ii aducem la acelasi nivel de discomfort, ce zici, nefericirile lor vor fi cu sensuri si conotatii diferite?


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 4 Apr 2007, 03:33 PM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE (Florina R. @ 2 Mar 2007, 10:05 PM)
Visatorii sunt cei mai fericiti, pentru ca ei au si altceva decat lumea vizibila.

Cei care tind la altceva decat lumea vizibila sunt realisti, nu visatori, pt. ca lumea nevazuta exista, nu este rodul imaginatiei lor.

Acest topic a fost editat de andra_v: 4 Apr 2007, 03:37 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 4 Apr 2007, 07:44 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (Merlina @ 17 Mar 2007, 10:37 PM)


Daca unui visator si unui nevisator aplicam aceeasi lipsa, sa zicem cea a hranei, in asa fel incat sa ii aducem la acelasi nivel de discomfort, ce zici, nefericirile lor vor fi cu sensuri si conotatii diferite?

Total diferite , cred eu . wub.gif

@andra_v
QUOTE
Cei care tind la altceva decat lumea vizibila sunt realisti, nu visatori, pt. ca lumea nevazuta exista, nu este rodul imaginatiei lor.


de acord cu a doua parte a frazei, insa nu si cu prima ei parte . smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 4 Apr 2007, 10:00 PM
Mesaj #52


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



@exergy
QUOTE
Total diferite , cred eu .


Bun, si eu cred ca nu.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 29 Apr 2007, 05:26 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Cum argumentezi ? smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 29 Apr 2007, 09:02 PM
Mesaj #54


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Nu credeam ca trebuie, nici tu nu ai argumentat. biggrin.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 30 Apr 2007, 05:25 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Am sa o fac acum. smile.gif
Oamenii nu sunt asemenea atomilor de carbon sau moleculelor de apa, cu o structura fixa si invariabila.
Deci daca luam in considerare faptul ca ei au profiluri psihologice dar si 'capacitati fiziologice' diferite , atunci apare evident faptul ca in fata unor obstacole sau in fata lipsurilor ei nu vor reactiona in mod identic. smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 1 May 2007, 05:30 PM
Mesaj #56


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Este o comparatie cam fortata dar... merge pana la un punct.
Oamenii pot fi comparati cu atomii dar, bineinteles, nu cu un singur tip de atomi... in sensul ca am putea face afirmatii generale atat despre atomi, cum ar fi: toti atomii sunt formati din nucleu si invelis electronic chiar daca ei sunt diferiti, iar despre oameni: toti oamenii manifesta nevoi si in consecinta dorinte chiar daca ei par foarte diferiti ca si structuri fizice, emotionale, mentale etc.
QUOTE
Deci daca luam in considerare faptul ca ei au profiluri psihologice dar si 'capacitati fiziologice' diferite , atunci apare evident faptul ca in fata unor obstacole sau in fata lipsurilor ei nu vor reactiona in mod identic.

In fata acelorasi lipsuri este posibil ca doi oameni sa reactioneze diferit dar pot reactiona exact la fel daca ... fiecare este atins in punctul lui sensibil. Amandoi pot fi la fel de nefericiti, zic eu, chiar daca au profiluri psihologice diferite.... nemaivorbind de faptul ca pot avea si nevoi comune in fata carora pot reactiona identic chiar daca ei par foarte diferiti.
In opinia mea, doar sfintii, ei lasand in seama Lui Dumnezeu toate grijile lor, reusesc sa se ridice deasupra tuturor durerilor.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 3 May 2007, 10:16 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
Amandoi pot fi la fel de nefericiti, zic eu, chiar daca au profiluri psihologice diferite....

...exista oare o scala pentru a masura nefericirea sau fericirea ? smile.gif ... o unitate de masura care sa ne dea certitudinea egalitatii ?

QUOTE
In opinia mea, doar sfintii, ei lasand in seama Lui Dumnezeu toate grijile lor, reusesc sa se ridice deasupra tuturor durerilor.

Iarasi am sa te contrazic. Nimeni altcineva decit un pacatos pe toate planurile, dar constient de pacatele lui, nu are luciditatea si nici puterea de a se ridica deasupra lor si deasupra durerilor pe care le genereaza acestea.


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 3 May 2007, 10:44 AM
Mesaj #58


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

exista oare o scala pentru a masura nefericirea sau fericirea ?  ... o unitate de masura care sa ne dea certitudinea egalitatii ?


Poti masura fericirea perceputa de persoana in cauza, de exemplu.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 3 May 2007, 10:52 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



[QUOTE[exergy33]Iarasi am sa te contrazic. Nimeni altcineva decit un pacatos pe toate planurile, dar constient de pacatele lui, nu are luciditatea si nici puterea de a se ridica deasupra lor si deasupra durerilor pe care le genereaza acestea.[/QUOTE]Concluzia ar fi: ca sa ne ridicam deasupra trebuie sa pacatuim pt ca apoi constienti si lucizi sa gasim puterea inaltarii.
Eu nu cred asta. O suferinta e destul sa te trezeasca, un pacat e suficient ca sa vezi unde te duc ele. De aceea nu trebuie sa treci prin paleta tuturor experientelor negative ca sa vezi ce e nefericirea.

Fericirea si nefericirea sunt subiective, dar omul poate sa ofere indicii despre gradul acestora.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 3 May 2007, 01:18 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
Concluzia ar fi: ca sa ne ridicam deasupra trebuie sa pacatuim pt ca apoi constienti si lucizi sa gasim puterea inaltarii.
Eu nu cred asta. O suferinta e destul sa te trezeasca, un pacat e suficient ca sa vezi unde te duc ele. De aceea nu trebuie sa treci prin paleta tuturor experientelor negative ca sa vezi ce e nefericirea.

Din putinul pe care il stiu eu din scrierile religioase cred ca nu gresesc daca afirm ca multi sfinti , daca nu foarte multi , au ajuns la sfintenie tocmai din pacat. Inainte de a avea o viata de sfint, au avut una de pacatos.

Se discuta aici despre nefericire insa nimeni din cei ce au intrat in discutie nu a incercat sa o defineasca.
Ce inseamna 'nefericit' ? Oare intre fericire si nefericire exista o stare tampon, un fel de buffer layer ? smile.gif
Sau trecerea de la o stare la cealalta se face in mod abrupt? wub.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 3 May 2007, 08:14 PM
Mesaj #61


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (exergy33 @ 3 May 2007, 11:16 AM)

...exista oare o scala pentru a masura nefericirea sau fericirea ? smile.gif ... o unitate de masura care sa ne dea certitudinea egalitatii ?


Ei, si daca nu ai aparat de masura cu ac si scala, care sa converteasca cantitatea de fericire sau nefericire in unitati de metru liniar, tu nu poti crede ca poate exista egalitate... ohmy.gif blink.gif laugh.gif ...S-ar putea ca in iad sa existe un fel de termometre cu care se masoara nefericirea, iar in rai, un fel de cantare cu platane care atarna in sus pentru cantarit fericirea. biggrin.gif Pe pamant, pentru ca oamenii se comporta destul de subiectiv, nu s-au omologat inca niste aparate universale...Majoritatea oamenilor continua de unii singuri sa-si masoare fericirile si nefericirile in bani, orgolii gadilate etc.

QUOTE
Iarasi am sa te contrazic. Nimeni altcineva decit un pacatos pe toate planurile, dar constient de pacatele lui, nu are luciditatea si nici puterea de a se ridica deasupra lor si deasupra durerilor pe care le genereaza acestea.

Pot eu sa te opresc?.. Probabil tu chiar crezi ce spui... Pentru mine este un semn ca nu ai inteles continutul afirmatiei mele, deasemenea ca avem opinii diferite despre ceea ce inseamna un om sfant si om pacatos; ca sa-ti fie clar, in viziunea mea imaginea omului sfant, nicidecum nu se suprapune cu imaginea omului prost.

QUOTE
Inainte de a avea o viata de sfint, au avut una de pacatos.


Este posibil dar nu obligatoriu.

QUOTE
Se discuta aici despre nefericire insa nimeni din cei ce au intrat in discutie nu a incercat sa o defineasca.


Deci nu esti sigura ca se vorbeste despre acelasi lucru... laugh.gif

QUOTE
Oare intre fericire si nefericire exista o stare tampon, un fel de buffer layer ?
Sau trecerea de la o stare la cealalta se face in mod abrupt?

Uneori.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 3 May 2007, 09:14 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (Merlina @ 3 May 2007, 11:44 PM)
QUOTE
Iarasi am sa te contrazic. Nimeni altcineva decit un pacatos pe toate planurile, dar constient de pacatele lui, nu are luciditatea si nici puterea de a se ridica deasupra lor si deasupra durerilor pe care le genereaza acestea.

Pot eu sa te opresc?.. Probabil tu chiar crezi ce spui... Pentru mine este un semn ca nu ai inteles continutul afirmatiei mele, deasemenea ca avem opinii diferite despre ceea ce inseamna un om sfant si om pacatos; ca sa-ti fie clar, in viziunea mea imaginea omului sfant, nicidecum nu se suprapune cu imaginea omului prost.


Nu am inteles ce ai vrut sa spui in ultima propozitie. wub.gif

Nicidecum nu asociez imaginea unui pacatos cu aceea a unui 'om prost'. In viziunea mea notiunile de 'pacat' sau 'nepacat' , de fericire sau de nefericire ... nu se imbina cu cea de IQ .

QUOTE
Ei, si daca nu ai aparat de masura cu ac si scala, care sa converteasca cantitatea de fericire sau nefericire in unitati de metru liniar, tu nu poti crede ca poate exista egalitate

Nu , nu cred ca se poate pune un semn de egalitate intre starile si sentimentele oamenilor.
Ele sunt proprii si imposibil de copiat, chiar daca in mare respecta un anume sablon.
Amanuntele insa sunt cele care le nuanteaza si le fac irepetabile.


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 4 May 2007, 07:19 PM
Mesaj #63


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE
Nu am inteles ce ai vrut sa spui in ultima propozitie.

Mai incearca.
QUOTE
Nicidecum nu asociez imaginea unui pacatos cu aceea a unui 'om prost'.

Stiam.
QUOTE
In viziunea mea notiunile de 'pacat' sau 'nepacat' , de fericire sau de nefericire ... nu se imbina cu cea de IQ .

Asta pentru ca nu s-a conceput testul perfect care sa puna la incercare toate felurile de prostie umana. ohyeah.gif
Ce zici, notiunile de SQ sau FQ nu se imbina perfect cu cea de IQ? rofl.gif

QUOTE
Nu , nu cred ca se poate pune un semn de egalitate intre starile si sentimentele oamenilor.
Ele sunt proprii si imposibil de copiat, chiar daca in mare respecta un anume sablon.
Amanuntele insa sunt cele care le nuanteaza si le fac irepetabile.

Este exprimarea tipica persoanei care se crede unica si speciala... Insa eu stiu ca cei cu suficienta deschidere, sinceri, care pot renunta macar putin la egoism, si au dorinta de a imparti si impartasi si, bineinteles, care renunta la impresia de unicitate, pot intra in rezonanta afectiva unii cu altii si pot percepe nu numai egalitatea ci, uneori, si amplificarea starilor, iar comunicarile telepatice devin fapte banale.

Oricum, discutia pornise de la altceva... E regula generala sa fii asa de inconsecventa si de ambitioasa totodata? laugh.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 4 May 2007, 07:33 PM
Mesaj #64


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Visătorii activi sunt adesea foarte fericiți, cei pasivi sunt iremediabil nefericiți. Sunt un visător fericit fiindcă am grijă să-mi împlinesc visele.
Uneori mă gândesc la inginerie: dacă aș fi încercat să-mi împlinesc un vis mânjind visul altcuiva ar fi ieșit un kitch. Poate azi pragmatismul și invidia mi-ar fi macerat măruntaiele, orice rămășiță de energie pozitivă ar fi fost demult epuizată.

Merlina, fiecare ființă este unică și specială. Și exergy33 este, dar și tu, probabil că și eu. Răutatea este o formă de nefericire, știi. Un fel de antivis. ohyeah.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 4 May 2007, 07:42 PM
Mesaj #65


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Te-ai grabit si m-ai inteles gresit. Ca sa nu spun ca te-ai grabit sa ma intelegi gresit ca si alta data... sad.gif

Eu stiu ca nu sunt unica si speciala.

La tine ai pus semnul probabilitatii, de ce?
QUOTE
Răutatea este o formă de nefericire, știi.

Eu stiu. Sa vedem daca a inteles cine trebuie.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 4 May 2007, 08:10 PM
Mesaj #66


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Merlina, nu-mi permit să îți vorbesc în același mod fiindcă îți înțeleg semnătura. smile.gif Rezonabil ar fi să o înțelegi și tu și să o atribui celorlalți, odată cu celelalte caracteristici, după cum obișnuiești.
Se pare că nu a înțeles cine trebuie. Păcat. smile.gif

Visătorii fericiți sunt adesea fugăriți de amatorii de antivise. De parcă actul de a neferici un visător fericit ar fi vreun titlu de glorie. blink.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 4 May 2007, 08:17 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Gîndirea magică este inerentă inconștientului, gîndirea pragmatică provine din conștient.. Orice om a fost copil, orice om visează noaptea, orice om a trecut printr-o nevroză anxioasă în urma unui traumatism moral; orice om este deci susceptibil, în fiecare moment al vieții sale, să asiste la apariția, în psihicul lui, a unor paradigme ale magiei ancestrale.
Pentru individul ieșit din copilărie, devenit adult și dedicat unor sarcini precise, unor calcule cu eficacitate imediată, visul nocturn este evocarea constantă a vechilor iluzii magice, mai curînd uitate decît anulate. în filmul interior al omului care doarme, vrăjitorul refulat în el de viața cotidiană își ia revanșa, conversează cu părinții morți, face să apară fantome și face minuni, își desfășoară arsenalul de formule vrăjitorești și de sacrificii rituale pentru a-și rezolva dificultățile lăuntrice. Iată de ce somnul a apărut dintotdeauna, la toate popoarele, ca un contact cu lumea supranaturală, prin care aceasta ar da avertismente sibilinice. Astăzi, reducînd visul la îndeplinirea unei dorințe inconștiente care se maschează pentru a scăpa de cenzura conștientului, psihanaliștii au lămurit semnificația viselor așa-zis premonitorii. Totuși, mecanismul condensării, al deplasării, al dramatizării pe care psihanaliza l-a dezvăluit în „munca de vis" este cel al activității încăntătorii primitive. însuși Freud, făcîndu-și autoanaliza, a notat vise în care materialul simbolic emana din temerile sale superstițioase.5 Deoarece dorințele inconștiente sînt indestructibile, spiritul nu se crede în stare să le depășească decît prin mijloace miraculoase. Gîndirea magică intră în acțiune de fiecare dată cînd intervine o problemă în fața căreia gîndirea pragmatică este neputincioasă. Astfel, visul în stare de veghe, propriu celor pasionați, nerăbdători de a reuși, împrumută procedeele miraculoase ale visului nocturn. Ambițiosul care-și dorește o victorie, îndrăgostitul arzînd de dorința de ași îmbrățișa, în sfîrșit, iubita, cel frustrat gîndind la răzbunare elimină anxietatea eșecului prin reverii adesea absurde, care fac să dispară ca prin farmec obstacolele. Pînă și oamenii de acțiune păstrează o astfel de nevoie de control irațional al destinului, așa încît îl vom vedea pe cardinalul de Riche-lieu consultlndu-l pe astrologul Jean-Baptiste Morin, pe generalul Bonaparte punînd-o pe Marie-Anne Lenormand săi dea în cărți, pe cancelarul Hitler urmînd sfaturile magului berlinez Eric Hanussen.

smile.gif Nu va certati visati... tongue.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 4 May 2007, 09:19 PM
Mesaj #68


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (Fantasee @ 4 May 2007, 09:10 PM)
Merlina, nu-mi permit să îți vorbesc în același mod fiindcă îți înțeleg semnătura. smile.gif Rezonabil ar fi să o înțelegi și tu și să o atribui celorlalți, odată cu celelalte caracteristici, după cum obișnuiești.
Se pare că nu a înțeles cine trebuie. Păcat. smile.gif

Visătorii fericiți sunt adesea fugăriți de amatorii de antivise. De parcă actul de a neferici un visător fericit ar fi vreun titlu de glorie.  blink.gif

Nu mi-ai inteles semnatura.
Uite, pentru tine in mod special o sa dau explicatii... nu de alta dar te vad infierbantata si pot intelege ca ai nevoie de lamuriri. Semnatura nu este decat un mod de aparare. Folosesc aceasta afirmatie pentru ca mi-a fost recomandata. De ce? n-ai sa crezi... pentru ca sunt prea sensibila si cu tendinta de a intra pe frecventele celorlalti... din aceasta cauza am riscat de multe ori sa ma trezesc pe drumul altora din prea multa simpatie si sa uit de al meu personal... Alta metoda de aparare este sa imping o gluma in fata, iar alta sa ocolesc anumite locuri de pe forum... In viata reala, unde nu pot ocoli ceea ce imi dauneaza, plang foarte des. M-am gandit ca semnatura ar putea crea controverse dar, pentru persoana mea care a invatat sa nu creada in unicitatea proprie(acesta fiind un lucru care deasemenea imi ajuta), a fost de folos pentru ca am putut sa-mi expun opiniile fara consumul de energie de care era nevoie alta data.

Nu mi-ai raspuns de ce ai pus sub semnul probabilitatii faptul ca ai fi unica si speciala. A! Probabil ai considerat de rea intentie intrebarea mea si nu o curiozitate sincera...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 4 May 2007, 09:34 PM
Mesaj #69


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (cocosel @ 4 May 2007, 09:17 PM)


smile.gif Nu va certati visati... tongue.gif

Crestosule, eu nu vreu sa ma cert... dar unii oameni nu pot intelege ca le putem uneori citi gandurile... iar noua nu ne vine sa credem ca o actiune sincera de a lamuri niste lucruri este considerata asa usor drept una de rea intentie. Se pare ca "Adevarul doare", cum a spus odata inteleptul Kyklos ex Colimator ex Plutarh ex..., stia el ce stia.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 5 May 2007, 08:09 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Legatura intre visare si fericire...

In cartea lui Ioan Suciu, prezentata la carti, omul este "mort" fara un ideal. Face parte idealul din visare? Daca da, atunci implinirea lui ne aduce fericirea.
Poate ar trebui sa visam, sa ne dorim mai mult sa fim Oameni. Cu cit vom reusi mai mult cu atit vom fi mai fericiti!

@exergy33
Sfintii au capacitatea de a vedea mai bine prapastia dintre nimicurile zilei, in care ne prindem multi, si omul implinit.
Cui i se iarta mai mult iubeste mai mult. Dar nu este o regula, mai degraba o exceptie... Din ce stiu eu, majoritatea sfintilor au avut inclinatii de mici spre cele sfinte...

QUOTE
Se pare ca "Adevarul doare", cum a spus odata inteleptul Kyklos ex Colimator ex Plutarh ex..., stia el ce stia.
Ai facut injectii vreodata? Nu ai avut asistente preferate? Unele stiu sa faca injectii ca nici nu stii ca au terminat, altele fac sa ti sa para o agresiune serioasa banala activitate.
Asa e si injectia cu adevar... Daca avem grija cum o facem nu doare. In spatele unei astfel de afirmatii se poate ascunde si lipsa dorintei de a fi mai atent cu ceilalti, de a-i respecta mai mult.

Chiar, am citit de curind cea mai frumoasa definitie a respectului pe care am intilnit-o pina acum:
Sa fii convins ca celalalt are motive intemeiate (pornind chiar de la educatie si anturaj) sa gindeasca si sa actioneze asa cum o face, si ca este in felul lui bine intentionat.

Asta presupune multa intelegere, de la fiecare pentru toti. Se poate oare?
Visez ca asa ceva sa devina realitate! E un vis realist sau o simpla proiectare in imaginar a dorintelor?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 02:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman