HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Closed TopicStart new topic
> Atelierul De Idei, al lui Oiski-Poiski
Felina
mesaj 22 Mar 2006, 12:17 PM
Mesaj #71


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



roflmao.gif

Esti de coma!
Da, trebuie sa te descarci. ora mea inainte de cate un examen, de atata stres acumulat avea si ea nevoie de descarcare, dar nu facea ca noi restul, care ne certam toata ziua, ea lua cateva borcane si se ducea la capatul coridorului unde era o usa cu geam mare si arunca cu borcanele in geamul ala, cu sete, pana nu mai ramanea nimic de el. laugh.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 22 Mar 2006, 12:17 PM
Mesaj #72


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Am ajuns deja cu numaratul pana la 1000 si tot nu m-am calmat .
Ma doare deja capul de la draci si as face mai bine daca nu m-as duce deseara acolo.
Cu cat ma gandesc mai mult la chestia asta cu atat ma enervez mai tare.
Calm, calm,calm,calm 1,2,3,4,5,6 ............


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 22 Mar 2006, 12:20 PM
Mesaj #73


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



ceva de spart ,da,da,da,da
dar ce ?
ce nu mai imi trebuie ?
canile vechi de cafea
tot vroiam eu sa le schimb cu altele noi
poate asa nu am sa-i mai sparg capul lu aia

lasa ca vede ea straini
daca tot are asa o parere despre ei macar sa capete si confirmarea



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Mar 2006, 12:20 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Sushi
mesaj 22 Mar 2006, 08:22 PM
Mesaj #74


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



haaaai mei Oiski ce te baji tu in placerea babei de a mentine zona ausländer-frei???
Oricum chestia asta ce face ea se cheama discriminare si se pedepseste in germania prin lege. De asta poti s-o informezi asa subtil: Oooo da chestia aia cu strainii a fost o gluma nu?? Daca tot face figuri te duci la un ziar si te plingi ca esti discriminata. Vezi si la Ausländerberatung, ce zic aia devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 26 Mar 2006, 07:06 PM
Mesaj #75


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Okkk, dupa ce m-am descarcat m-am hotarat sa aduc primavara in jurnalul meu smile.gif

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  DSC05660.JPG ( 52.26K ) Numar descarcari: 21
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 26 Mar 2006, 07:07 PM
Mesaj #76


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



si inca o data wub.gif
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  DSC05659.JPG ( 122.58K ) Numar descarcari: 34
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 26 Mar 2006, 07:10 PM
Mesaj #77


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Iar sotul wub.gif mi-a facut o surpriza si mi-a copiat niste fotografii de acuma o mie de ani
Asa aratam eu cand nu stiam cu ce se mananca lumea biggrin.gif

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  hmmmmm.jpg ( 37.92K ) Numar descarcari: 40
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 27 Mar 2006, 12:53 PM
Mesaj #78


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



dupa o nastere tare,tare grea s-a nascut si povestea iepurelui




Iepurele cu nasul de aur

Intr-o frumoasa zi de primavara s-a nascut in padurea cu aluni , intr-un tufis un iepure.Nu era nimica deosebit in asta.O gramada de iepuri au venit pe lume in primavara aceea .Iepurele acesta insa era ceva deosebit ,si parintii lui de cum l-au vazut si-au pus mari sperante in el.Un iepure asa de frumos, cu blanita minunata si cu nasul aurit trebuie sa fie un dar foarte pretios .Toti ceilalti iepuri parinti s-au uitat invidiosi la fericitii parinti ai iepurelui cu nasul de aur.
Si timpul a trecut , iepurele nostru a crescut insa cu toate ca era foarte frumos iar nasul lui nu si-a schimbat culoarea aurie minunata , in afara de aceste calitati nu prea stia sa faca altceva.In loc sa invete ca ceilalti iepuri cum sa se apere si cum sa se ascunda de dusmani statea toata ziua intins sub tufis sau lenes topaia agale pana in lanul cu trifoi .
A venit si ziua in care cel mai batran iepure a murit si in padurea cu aluni s-a adunat toata iepurimea la sfat. “Avem nevoie de un nou conducator .Cel mai deosebit dintre noi , acela sa ne fie noul conducator.”
Parintii iepurelui cu nasul de aur au iesit in fata si au zis:”Fiul nostru cu nasul de aur este asa de deosebit cum inca nu s-a nascut iepure mai deosebit in padurea noastra.Pe el trebuie sa-l alegeti “.
Ceilalti iepuri s-au uitat unii la ceilalti si cum nimeni nu a putut sa-i contrazica pe parinti l-au ales pe iepurele cu nasul de aur ca noul sef peste iepurimea din padure.
Poate ca ar fi fost mai bine sa-l intrebe prima data ce parere are despre cinstea ce i s-a adus.Bietul iepure s-a trezit deodata ca trebuie sa poarte atata raspundere si ca viata lui minunata si lenesa a luat sfarsit.Insa nu a mai putut zice nimica , alegerea a fost facuta.Parintii erau asa de mandri de el si pe oricine intalneau in padure intrebau : “Stiti ca fiul nostru cel cu nasul de aur este noul nostru imparat ?”.Li se parea lor ca acest titlu se potriveste cel mai bine fiului lor si-l rosteau de cate ori aveau prilejul.
S-a intamplat insa ca in anul urmator au venit pe lume o gramada de iepuri in padurea cu aluni si au invadat lanurile din apropiere .Pentru ca nimanui nu i-a trecut prin cap , cu atat mai putin imparatului cu nasul de aur , sa stea cineva de paza la capatul lanului s-a intamplat ca intr-o buna zi au venit vanatorii cu pustile si cainii lor de vanatoare.
Bietii iepuri , o multime dintre ei au platit cu blana prostia alegerii lor.
Iar parintii iepurelui cu nasul de aur care au scapat ca prin minune au trebuit sa recunoasca ca a fi deosebit nu inseamna sa fi poleit si stralucitor pe dinafara mai trebuie sa dai dovada si de altceva: de curaj si harnicie , de istetime si hotarare.





--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 28 Mar 2006, 07:07 AM
Mesaj #79


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



De data asta a fost o nastere usoara laugh.gif



Oua albe, oua maro


Sarbatoarea Pastelui se apropie si iepurii din tot satul iepuresc lucreaza harnici la vopsitul oualelor.
S-au strans cu totii in mijlocul padurii sub stejarul urias si tin sedinta mare.
Cel mai batran spuse:“Prieteni, pentru ca anul trecut nu s-au vopsit toate ouale frumos am hotarat ca anul acesta sa nu mai cumparam de la gainile din sat decat oua albe .”
Toti iepurii au aprobat aceasta hotarare inteleapta pentru ca nimica nu e mai rusinos decat niste oua necolorate de Pasti.
Doar iepurele maestru de culori s-a rusinat tare la auzul acestor cuvinte , a pus capul in piept si nu a zis nici un cuvant.
Zis si facut .Iepurii carausi au plecat cu cosurile la adunat oua de la gaini.Acestea asteptau nerabdatoare pentru ca adunasera atatea oua ca nu mai stiau ce sa faca cu ele.
“Cot-co-daccccccccc , ce bine ca ati venit .Camarile sunt pline de oua, zise gaina sefa”.
“Iar noua ne trebuie doar din cele albe, zise iepurele sef”
Gainile s-au uitat speriate la iepuri.Asa ceva nu s-a mai pomenit .Unde s-a mai auzit asemenea obraznicie .Ouale lor erau la fel de bune si cele albe si cele maro.
Au inceput sa cotcodaceasca toate deodata si sa sara in capul iepurilor .Acestia speriati si-au adunat cosurile si au luat-o la fuga spre padure.
S-au strans iarasi cu totii la sfat si iepurele sef a zis : “Trebuie sa le intelegem si pe gaini si supararea lor.Insa ce sa facem si noi ? Nu putem sa riscam ca si anul acesta ouale noastre sa nu straluceasca frumos.Ne facem de ras in tot regatul iepuresc.Iar copiii vor fi dezamagiti.”
Au inceput sa-si dea cu totii cu parerea , care mai de care mai istet.
Pana cand o voce mai puternica se facu auzita de toti:
“Liniste, zise iepurele maestru de culori.Anul trecut cand am amestecat a doua oara culorile am uitat sa torn in galeata otet de mere si asa s-a intamplat ca unele oua nu au vrut sa straluceasca asa de frumos.Bietele gaini nu au nici o vina, ouale maro sunt la fel de bune ca si cele albe. Imi pare foarte rau ca nu v-am marturisit pana acum insa mi-a fost asa de rusine de greseala mea.Eu nu am gresit niciodata pana acum.Insa acum imi dau seama ca fiecare dintre noi face greseli. Daca v-as fi spus acest lucru as fi putut impiedica o a doua greseala si mai mare”
Peste toata adunarea s-a lasat linistea .Iepurele sef a fost cel care a vorbit primul: “Mai bine mai tarziu decat niciodata , maestre . Ne vom cere iertare de la cumetrele gaini si ne vom apuca de treaba imediat.”
A doua zi au plecat iarasi iepurii spre gainile care ii asteptau la fel de furioase .Le-au vandut ouale de care aveau nevoie insa pentru obraznicia lor le-au cerut pret dublu.( rofl.gif )




Acesta este iepurele maestru si ouale necolorate rofl.gif

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Dsc00494.jpg ( 27.32K ) Numar descarcari: 35
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Mar 2006, 07:20 AM
Mesaj #80


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Acum te-am descoperit şi îmi placi !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Mar 2006, 12:39 PM
Mesaj #81


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Ai grija cu musafirii de Paste...


user posted image


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 29 Mar 2006, 04:41 PM
Mesaj #82


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



No coment

user posted image


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 29 Mar 2006, 06:57 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Ce de pisici pe aici!Asta alb e dulce tare! wub.gif Facem din atelierul lui Oiksi menajerie! laugh.gif
Nu inteleg un lucru...ce are Feli cu pisicile,sau...ce au pisicutele cu ea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 30 Mar 2006, 09:16 AM
Mesaj #84


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Contraste, multumesc smile.gif

Felina , ce vrei tu sa-mi dai de inteles cu toata pisicimea asta ??? Este cumva un sfat suav, ascuns ? Cand te saturi de purcei i-ati o pisica, doua,trei ? laugh.gif

In cele 36 de primaveri tongue.gif pe care le-am petrecut pe acest pamant nu am trait intr-un an mai aiurit ca si 2006.JUR ! ca este asa cum zic eu.
Boli, operatii ,probleme, neuroze, depresii,demisii , prieteni cu aceleasi probleme sau cu altele .Ma intreb, oare ce mai aduce viitorul ?
Stau si scriu aceste lucruri si langa mine in cusca lor purceii isi rod WC-ul laugh.gif si mi se pare ca as vrea sa fiu un purcel de Guineea.
Deci, pentru ca purceilor le place sa faca intr-un anumit colt le-am pus acolo un vas de portelan in cate tot faceau.Insa ca sa speli vasul acesta este crima si pedeapsa .Asa ca sotului i-a venit geniala idee sa le punem in locul portelanului o chestie din aia de carton pe care o primesti la medic cand iti vine sa-ti versi continutul stomacului afara.Insa dupa ce am capatat doua gratuit de la servici a trebuit sa improvizam din fundurile de la cartoane niste inlocuitori de WC pana vin originalele pe care le-am cumparat la Ebay rofl.gif .Si inlocuitorii astia de carton sunt rosi prin toate colturile de purcei.
Ce viata !



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 30 Mar 2006, 11:20 AM
Mesaj #85


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dascalita @ 29 Mar 2006, 04:57 PM)

Nu inteleg un lucru...ce are Feli cu pisicile,sau...ce au pisicutele cu ea?

harhar.gif

Acest topic a fost editat de Felina: 30 Mar 2006, 11:32 AM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 30 Mar 2006, 07:47 PM
Mesaj #86


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Viata asta este plina de minunatii si coincidente si potriveli si pot sa ma minunez in fiecare zi de lucrurile astea.
Daca acuma 23 de ani mi-ar fi zis omul care statea in fata mea: vezi ca peste 23 de ani am sa-l operez pe socrul tau la mine in spital iar tu vei locui la 1000 km departare , oare ce as fi crezut ? Ca este bolnav ? Ca poate va fi asa ceva cu adevarat ? Astfel de coincidente ?
In orice caz asa este.
Si sper ca-i va reusi operatia smile.gif .
Cel putin s-a luat o hotarare.



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 31 Mar 2006, 10:48 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Doamne ajuta!Sper sa fie bine si voi sa va linistiti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 4 Apr 2006, 07:18 AM
Mesaj #88


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Am primit pachetelul de la Felinu insa de-abia ieri seara am reusit sa vedem filmul pana la capat.Ca sa nu cumva sa intrerupem aria de vesti proaste din repertoriul nostru actual m-a paralizat asa de tare ultima ca nu am putut vedea ce mi-a trimis.
Ati simtit vreodata si trait sentimentul de neputinta ajuns la apogeul , la limita limitelor ? Ma indoiesc.Eu da.
Pe filmul de la Feli am vazut-o pe Carmelita cum se misca deci exista smile.gif .Are intr-adevar parul ala pe cap cu care se lauda prin poze.Si eu care speram ca e o peruca si Felina o deconspira .Si am vazut intalnirea de la Bucuresti si Mara e chiar o draguta asa cum reiese de peste tot.Si Michelu ce dinti are rolleyes.gif ! Ne intrebam ieri seara cine ti-i face ca doara nu te poti aseza pe scaun si lucra in gura ta proprie.Ca Mister Bean !
In rest , astept.Am declarat "asteptarea" ca si cuvantul dizgratiat al anului 2006.




--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 5 Apr 2006, 11:20 AM
Mesaj #89


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Citesc o carte grozava : Der Neurosen Kavalier de Gunther Beth .Habar nu am daca a fost tradusa prin engleza ca romana ma indoiesc insa daca da o recomand cu caldura .
Un hot cu stil se refugiaza , fugind de politie in urma unui furt, din greseala intr-un cabinet al unui psihiatru .Si tot din greseala asistenta medicului il crede inlocuitorul profesorului plecat in concediu.
Si cartea incepe cu : "Asta este frumos la noi germanii : nici unul nu este asa de nebun incat sa nu gaseasca unul si mai nebun care sa-l inteleaga".
Am ajuns pana la punctul in care hotul trateaza un tanar care se crede Elvis , o scriitoare de romane usoare care nu poate sa fie terapata decat daca sta in bikini rofl.gif ,o cleptomana care fura geanta cu banii furati ai asa zisului medic si desigur comisarul care e pe urmele hotului si care este total depresiv.
Cred ca este una din cartile cele mai bune citite in ultimul timp.Sunt de-a dreptul invidioasa ca nu am scris eu asta.
Insa poate nu e tarziu sa dau lovitura cu ceea ce am in jurul meu.
Freud incolo Freud incoace , cartea aminteste ca exista si puterea intelegerii umane .





--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 5 Apr 2006, 11:32 AM
Mesaj #90


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Ca dovada ca as avea ce scrie este faptul ca as incepe chiar cu mine.
Acum cateva nopti am visat ca stateam in fata unui batalion de comanda care vroia sa ma impuste dar in ultima clipa m-am aruncat la pamant asa ca nu pot raporta cum ar fi fost daca...
Iar acu doua nopti am visat ca din intamplare am ajuns la medicul care acupuncteaza si mi-a acupunctat limba.Ce sentiment tampit am avut.
Acum daca le pun cap la cap visele am putea traduce asa: mai bine coase-ti limba decat sa zici ceva ca apoi daca zici s-ar putea sa te execute cineva.
laugh.gif sunt de-a dreptul dusa cu sorcova



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 5 Apr 2006, 11:49 AM
Mesaj #91


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Oiski-Poiski @ 5 Apr 2006, 10:32 AM)
Iar acu doua nopti am visat ca din intamplare am ajuns la medicul care acupuncteaza si mi-a acupunctat limba.Ce sentiment tampit am avut.

roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 7 Apr 2006, 08:26 AM
Mesaj #92


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Ieri am primit de la copilul meu o lectie de viata pe care nu o voi uita asa de curand.Si poate nu ar fi rau sa inventez o poveste croita si cusuta pe tiparul meu care sa aiba la urma ca morala "minciuna are picioare scurte".
Zilele trecute a venit cu o hartie de la scoala pe care trebuia noi ca parinti sa o semnam.Hartia era de fapt o invitatie de la biserica.
Toti copiii de clasa a treia trebuie sa mearga la Komunion , adica imbracati in niste haine albe ce stiu eu ce fac si de ce fac ceea ce vor face.
Insa nebunia incepe din clasa a doua.Pe hartia respectiva scria ca incepand cu saptamana de dupa Pasti se vor intalni tot la doua saptamani la biserica si o ora vor discuta despre chestii bisericesti si a doua ora vor asista la slujba .
Am citit impreuna cu copilul meu hartia si l-am intrebat :vrei sa mergi ? El zice nu .
Pe hartie erau trei posibilitati unde la una din ele trebuia sa facem o cruciulita.
1. Copilul meu este interesat si vine la intalnire
2. Copilul este interesat dar nu are timp la data respectiva
3. Copilul meu nu are interes pentru aceasta intalnire

M-am gandit si am facut cruciulita la punctul numarul doi stiind ca miercurea are acuma fotbal .INSA nu acesta era motivul principal ci faptul ca nu-l interesa chestia asta.Si EU STIAM foarte bine acest lucru.Insa am vrut sa linistesc constiinta bisericii devil.gif .
Ieri s-a produs urmatoarea discutie.
Eu: Ai dat hartia semnata la invatator ?
El: Da . Dar de ce ai semnat cum ca nu am timp ?
Eu: (ma balbai) Pai , ai fotbal miercurea .
El: Prima data NU am interes si DUPA ACEEA nu am timp.

Ani de zile ne invatam copiii ca nu e bine sa minta iar ei harnici invata acest lucru.Ca apoi undeva pe drum sa uitam ce i-am invatat .
M-am rusinat profund si mi-am jurat in barba ca nu o mai fac nici daca papa de la Roma ma ameninta ca voi zace in coltul cel mai urat al iadului.
Si ei sunt de vina de neinteresul copiilor.Ii indoctrineaza incepand cu gradinita ca li se face lehamite de ea biserica.
Poate sa-mi explice cineva de ce trebuie sa mearga un copil de opt ani la spovedanie ? Ce sa marturiseasca copilul ala in fata popii care e mai stricat decat poate sa se strice un copil in 1000000000000000 de vieti de copil ?
Ce sa-i spuna ? Ca a facut pipi in pat pana la 5 ani ? Ca a furat un mar din gradina vecinului ? Ca i-au curs mucii si nu avea batista la el ?
Si la ce le trebuie cu ocazia asta o biblie imbracata in piele care costa 40 Euro ? Poate e piele de drac ??????
Si de ce cere biserica 20 Euro ( taxa de imprumut ) pentru sacul ala alb care si-l trag copiii peste cap ?
Cam cate generatii au platit taxa asta pentru acelasi sac ?

Imi pare rau ca l-am botezat .Ar fi avut mai mult de la ora de etica de la scoala iar eu nu ar fi trebuit sa-mi invat copilul sa minta.





--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Apr 2006, 11:26 AM
Mesaj #93


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Ce incalceala si cu biserica asta!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 7 Apr 2006, 11:37 AM
Mesaj #94


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Eiii, acuma mai este benevol dar incepand cu la toamna va fi obligatoriu altfel ii vor face mizerii la religie unde capata si note.
Se vor intalni , pana la eveniment, de nu stiu cate ori la tot altul acasa unde o data se va coace paine blink.gif , altadata se roaga toata trupa impreuna etc.Apoi vor trebui sa participe in fiecare duminica la slujbe dimineata si seara , in timpul saptamanii la nu stiu cate slujbe de seara .De nu stiu cate ori se duc la spovedanie blink.gif blink.gif .Le trebuie nu stiu cate lumanari cu numele fiecaruia, fotografii in grup si solo care se expun la biserica , se invita cu ocazia evenimentului toata familia, prieteni etc.etc cu care se merge la biserica vreo trei ore apoi bietii parinti se duc cu toti invitatii la restaurant la masa apoi toata trupa se intoarce la biserica si ne mai rugam o tura apoi suntem pusi pe liber si bietii parinti se duc in Cafe cu invitatii la cafea si prajitura .
Toate astea le vad la prietena mea care are copil de clasa a treia.
Si mie mi se urca deja parul pe coloana vertrebala .


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Apr 2006, 12:28 PM
Mesaj #95


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Pai daca-i musai, atunci cu placere! tongue.gif

Ei, e si asta un fel de socializare pana la urma.Trebuie sa incercam sa privim partea plina a paharului...
Cu ocazia asta ajungi sa cunosti cat de cat familiile celorlalti copii si eventual sa tii de cine sa te feresti tongue.gif .

Am fost odata cand eram mica la spovedanie, din nu stiu ce exces de zel al unor vecini si din nu stiu ce bunavaointa a alor mei sa ne lase sa socializam tongue.gif . Asadar am aflat ca inainte sa plecam de acasa, trebuie sa ne cerem iertare parintilor pentru supararile pe care le-am pricinuit pana atunci. Asta mi se pare chiar simpatic, deloc rau. La spovedanie preotul m-a intrebat daca am mintit, daca nu i-am suparat pe parinti, daca m-am certat cu colegii, cu fratii si ca atat imi amintesc. Oricum, n-a fost o experienta urata, dimpotriva.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 7 Apr 2006, 12:49 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Mda, ultima mea spovedanie a fost la 14 ani si atunci m-a intrebat preotul daca am preacurvit! Eram un copil, la naiba, nici sarutul nu stiam ce e... ca atare n-am mai calcat pe la spovedanie si nici nu am de gand prea curand. Asa ca te inteleg Oiskinella, cu atat mai mult socializarea asta e si impusa.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 7 Apr 2006, 03:12 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



Mara, uite aci: dac ai crezut ca spovedanie nu se poate si online uite ca se poate:

confession of sins...and god is just a click away unsure.gif


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 7 Apr 2006, 09:49 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Si eu cred ca e forma de socializare...Fiul tau va alege singur daca e credincios sau nu.Ca sa aleaga trebuie sa stie intre ce si ce,nu?Tu te vaiti ca sunteti solicitati prea mult la activitatile aceste comune,parinti si copii,iar eu ma vait ca nu-i pot aduce pe parinti alaturi de copii mai des...Se eschiveaza cat pot de des,unii chiar nu au timp...Problema cu ...minciuna, tongue.gif eh,au mai patit-o si altii,sa stii!Fiul tau pare un baiat si jumatate,esti o norocoasa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 8 Apr 2006, 09:59 AM
Mesaj #99


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (dascalita @ 7 Apr 2006, 10:49 PM)
Fiul tau pare un baiat si jumatate,esti o norocoasa!

pai daca l-am crescut noi biggrin.gif biggrin.gif clar ca nu poate fi decat un baiat si jumatate , eu zic ca e cat doi baieti si jumatate rolleyes.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 10 Apr 2006, 12:04 PM
Mesaj #100


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Horoscopul de saptamana aceasta zice asa: armonia si dorinta de bine pe care le imprastii se vor intoarce asupra mea ca o prosperitate bogata .
Dupa cat imprastii ar trebui sa fiu la sfarsitul saptamanii f.f.f.f bogata .
Dar dupa cum sunt de imprastiata ce ar trebui sa urmeze ?



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 10 Apr 2006, 12:08 PM
Mesaj #101


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Oiski-Poiski @ 10 Apr 2006, 01:04 PM)
Horoscopul de saptamana aceasta zice asa: armonia si dorinta de bine pe care le imprastii se vor intoarce asupra mea ca o prosperitate bogata .
Dupa cat imprastii ar trebui sa fiu la sfarsitul saptamanii f.f.f.f bogata .
Dar dupa cum sunt de imprastiata ce ar trebui sa urmeze ?

eee vezi ca si in horo scrie ca se intoarce roata. acuma curetzi tu dupa porcusori, miine cine stie ... smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 10 Apr 2006, 12:16 PM
Mesaj #102


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (Carmelita @ 10 Apr 2006, 01:08 PM)
eee vezi ca si in horo scrie ca se intoarce roata. acuma curetzi tu dupa porcusori, miine cine stie ... smile.gif)

adica am sa ma c-c in coltul camerei si porcusorii vor strange dupa mine ? blink.gif unsure.gif
viziunea aceasta ma ingrijoreaza si-mi da de gandit in plus


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 10 Apr 2006, 12:20 PM
Mesaj #103


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Oiski-Poiski @ 10 Apr 2006, 01:16 PM)
QUOTE (Carmelita @ 10 Apr 2006, 01:08 PM)
eee vezi ca si in horo scrie ca se intoarce roata. acuma curetzi tu dupa porcusori, miine cine stie ... smile.gif)

adica am sa ma c-c in coltul camerei si porcusorii vor strange dupa mine ? blink.gif unsure.gif
viziunea aceasta ma ingrijoreaza si-mi da de gandit in plus

doar scrie clar in horoscop!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 10 Apr 2006, 12:21 PM
Mesaj #104


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Ma simt ca si groapa cu gunoi a tristetilor umane .
Ma intreb cand am sa-mi amintesc de mine ca exist.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 10 Apr 2006, 12:21 PM
Mesaj #105


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Oiski-Poiski @ 10 Apr 2006, 01:21 PM)
Ma simt ca si groapa cu gunoi a tristetilor umane .
Ma intreb cand am sa-mi amintesc de mine ca exist.

mwah1.gif lasa babutza ca vine si vremea noastra smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 May 2024 - 07:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman