HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Gigantul China, Incotro?
Kyklos
mesaj 14 Oct 2006, 11:05 AM
Mesaj #71


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Din punctul meu de vedere Germania si Statele Unite produc cele mai fiabile autovehicule de pe piata , din pacate in lumea a II-a si a III-a se cauta autovehicule ieftine ,siguranta 0, consum cat mai putin....si Japonia respectiv China produc asemenea autovehicule .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Oct 2006, 06:13 AM
Mesaj #72


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



de cind se pricep americanii la masini?

si apoi .. in china se produc din greu volkswagen si buick... deci...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 15 Oct 2006, 07:22 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



cele mai fiabile auto sunt alea din japonia ( insa nu toate...), si apoi din europa.

cele americane sunt mari, dar fiabile mai putin decat cele de sus...

dar in lumea de azi sintagme ca " ce e german e bun" referitor la tehnica, nu mai sunt valabile; sau ce e japonez, etc. etc. productia s-a cam mutat in Asia, asa ca majoritatea produselor sunt facute acolo sau au componente facute acolo.
asta nu reprezinta o problema, pentru ca acum produsele nu se mai fac de catre muncitori instruiti, ci de catre masini, roboti...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Oct 2006, 07:22 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mutulica
mesaj 15 Oct 2006, 07:34 AM
Mesaj #74


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



asta cu masinile nu se mai fac de catre muncitori ci de catre roboti e misto, in contextul in care productia se muta in Asia pentru ca pretul de cost al muncitorilor de acolo e mai scazut...
iote paradoxu'... sau poate hominidul asiatic e asimilat cu un robotel...

China produce in draci tot ce se misca pe sosea, pentru ca le-a crescut cererea odata cu nivelul de trai. toti greii s-au dus acolo ca sa produca dar mai ales sa vanda, pt ca piata aia e imensa

masinile japoneze sunt gandite dupa un concept consumist. merg binisor o perioada de timp, dupa care cad pur si simplu, semn ca e vremea sa iti iei alta. in paralel europenii cred inca in durabilitate. si asta mai ales in ideea ca daca o revinzi sa iti mami ramina ceva in tescherea pentru urmatoarea


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 15 Oct 2006, 09:03 AM
Mesaj #75


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



google-ul lor


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 Nov 2006, 08:36 AM
Mesaj #76


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Excedentul comercial al Chinei va avansa la 150 mld. dolari in 2006

Excedentul comercial al Chinei este estimat sa atinga 150 de miliarde de dolari anul acesta, depasind nivelul record inregistrat anul trecut, respectiv 109,8 miliarde de dolari, pe fondul cresterii continue a exporturilor, potrivit unui raport guvernamental. Exporturile Chinei ar putea creste, in termeni anuali, cu 26% pana la sfarsitul anului 2006, la 960 de miliarde de dolari. Importurile sunt estimate sa atinga 810 miliarde de dolari, in crestere cu 22% fata de nivelul semnalat anul trecut, potrivit cotidianului China Daily, care citeaza raportul Ministerului Comertului.



--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 15 Nov 2006, 08:46 AM
Mesaj #77


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Chiar acum cīteva zile vorbeam cu cineva de exporturi, mai exact despre un top al volumului exporturilor şi, spre surprinderea mea, nu China e pe primul loc. Deşi aşa ar părea, dacă judeci după chinezăriile de care te loveşti la fiecare pas. Numai că ei exportă multe mărunţişuri.
Pe primul loc sīnt nemţii, dar ăia exportă chestii 'adevărate'.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Nov 2006, 05:12 PM
Mesaj #78


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



nemtii exporta nemtarii scumpe, si importa chinezarii ieftine...
problema cea mai mare consta in faptul ca din maruntisuri, China are excedent comercial, in timp ce majoritatea statelor industrializate sufera de un acut deficit comercial... mai ales colosul USA...

afara de faptul ca se dezechilibreaza finantele lumii, mai apare un aspect... chinezii acum copie, dar in timp ce o fac, invata sa produca, si in viitorul apropiat sa conceapa... ori in momentul acela... va incepe din nou batalia pentru reasezarea puterii politice si militare - adica a inceput deja... pt ca azi toate agentiile de presa anuntau ca Pakistanul, sprijinit din umbra de China, dezvolta arme nucleare
asta e un fel al Chinei de a spune "sa nu va treaca prin gand sa faceti in India ceea ce ati facut in China si sa ne lasati a doua oara fara sursa de venit"


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2006, 07:48 PM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mutulica @ 17 Nov 2006, 05:04 PM)
chinezii acum copie, dar in timp ce o fac, invata sa produca, si in viitorul apropiat sa conceapa...

Asa au inceput si japonezii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 17 Nov 2006, 07:50 PM
Mesaj #80


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Da, dar japonezii nu prea īşi trimit marfa īn Europa. Nu ştiu care e motivul, dar exporturile lor merg mai mult īn zonă la ei şi īn SUA, cred.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2006, 07:54 PM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Da, exporta mai mult in SUA, desi si prin Europa e plin de Sony, Toyota etc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 17 Nov 2006, 07:58 PM
Mesaj #82


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



exporturi E din 2004, dar...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2006, 08:06 PM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Interesant ar fi si un clasament al volumului exportului pe cap de locuitor...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Nov 2006, 10:02 PM
Mesaj #84


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (abis @ 17 Nov 2006, 08:46 PM)
Da, exporta mai mult in SUA, desi si prin Europa e plin de Sony, Toyota etc.

Sony Made in China, nu?
e o diferenta intre cele doua, Japonia a inceput sa inoveze inca din primul moment, in timp ce China e inca la copy-paste dupa ani buni de productie


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Nov 2006, 08:12 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Japonia a inceput sa inoveze inca din primul moment


DA, dar Japonia e mult mai mica decat China, si a beneficiat si de ajutor... Consider ca Japonia a atins limita superioara a dezvoltarii.



QUOTE
China e inca la copy-paste dupa ani buni de productie


Taota treaba cu China e ca ea produce. Nu cred ca se intereseaza atat de mult de calitate cat de cantitate. Dar ei produc, si au forta sa o faca. Probabil ca sistemul lor politic comunist impreuna cu economia ne-comunista o sa doboare la un moment dat marile democratii ale lumii... Pai ma gandesc numai la explorarea spatiului: in timp ce americanii organizeaza licitatii si aleg cae mai buna firma, apoi firma respectiva incepe sa construiasca, se cer aprobari peste aprobari pentru fonduri, la un stat gen China procesul decizional e mai simplu (ca in toate statele comuniste/autoritare): "Se face? Se face!"... Pana la urma chestia asta, impreuna cu o forta de productie mare o sa faca din China cea mai mare putere mondiala. Probabil ca in loc de McDonalds o sa avem Xing Xing... sau ceva de genul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Nov 2006, 09:07 AM
Mesaj #86


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



incercam sa spun ca Japonia a mers inainte pentru ca a inovat, pentru ca a adus in permanenta ceva nou. ei au copiat concepte si nu produse, apoi le-au dezvoltat...
China, momentan nu prea se descurca la concepte; prefera sa copieze pur si simplu.

Ceea ce spui cu sistemul "bi-sexual" economie de piata cu productie in economie planificata este perfect adevarat, functioneaza aziu cu motoarele din plin, si baga o gramada de bani in buzunarele flaminde ale guvernului de la Beijing.... dar... ce te faci cu cele doua probleme majore care deriva din asta:
- problema culturala, ce va apare in momentul in care cultura occidentului va infesta suficient de tare pe cea locala, si cind generatia de pitici galbejiti cu ochii oblici isi va dori tot mai mult rock/pop si alte ghidusii? japonezii nu prea au reusit sa treaca peste acest hop...
- problema numita managementul schimbarii... cind cei cu multi bani din productie aiurea, vor descoperi ca tre sa inoveze permanent, daca nu vor sa construiasca stocuri de care nu are nimeni nevoie. pentru ca daca vor reusi sa irite suficient de tara cultura vestului cu copiile lor, acestia vor decide sa isi tina inteligenta acasa.
pina una alta, tot ce fac chinezii e sa ne bombardeze cu tone de produse low-cost (la o calitate rezonabila)


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 31 Jul 2009, 09:56 AM
Mesaj #87


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Se pare ca tocmai si-au achizitionat o tara, si nu orice tarisoara ci tocmai iu.es.ei, tara tarilor!

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 31 Jul 2009, 09:57 AM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 31 Jul 2009, 10:19 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 31 Jul 2009, 09:56 AM) *
Se pare ca tocmai si-au achizitionat o tara, si nu orice tarisoara ci tocmai iu.es.ei, tara tarilor!

zau ? tot ce au achitionat e niste promisiuni de plata a datoriilor ale iuesei. extrem de valoaroase avand in vedere ca iuesei a dat la tiparnita fara numar, fara numar...


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Aug 2009, 10:25 AM
Mesaj #89


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(turbo trabant @ 31 Jul 2009, 11:19 AM) *
zau ? tot ce au achitionat e (sunt) niste promisiuni de plata a datoriilor ale iuesei. extrem de valoaroase avand in vedere ca iuesei a dat la tiparnita fara numar, fara numar...


Cateodata am impresia ca te uiti prea mult pe cartoon network. rofl.gif

http://www.treas.gov/tic/mfh.txt

http://www.locationusa.com/foreignDirectIn...ent-china.shtml


'Om trai si 'om vedea! Vom vedea cum slabesc presiunile puse de FED pe banca centrala a Chinei pt aprecierea yuanului (moneda nationala), vom vedea "cotele" de import anulate pt marfurile chinezesti, etc. Cam asa, ca picatura lor o sa fie lucrarea!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Aug 2009, 05:50 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi am cautat pe net un incarcator solar pentru mobil sau laptop. Am gasit un site chinezesc care m-a lasat masca, baietii au de toate, la preturi extraordinare, pentru o bucata un pret, pentru 3 un pret si tot asa. Nu doresc sa le fac publicitate dar pentru cei care vor sa vada acest site il gasiti la aceasta adresa. China produce orice pentru oricine, daca inventezi o chestie si vrei sa o vinzi cu profit le-o dai la chinezi, o produc, dupa care o importi si o vinzi la tine in tara.

Acest topic a fost editat de marduk: 1 Aug 2009, 05:51 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Aug 2009, 10:54 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 1 Aug 2009, 10:25 AM) *
Cateodata am impresia ca te uiti prea mult pe cartoon network. rofl.gif

http://www.treas.gov/tic/mfh.txt

http://www.locationusa.com/foreignDirectIn...ent-china.shtml
'Om trai si 'om vedea! Vom vedea cum slabesc presiunile puse de FED pe banca centrala a Chinei pt aprecierea yuanului (moneda nationala), vom vedea "cotele" de import anulate pt marfurile chinezesti, etc. Cam asa, ca picatura lor o sa fie lucrarea!

o fi la mine cartoon network dar tu ai ramas un pic pe leka nosti detza, cu capitalismul in general pe marginea prapastiei si cel american in special rofl.gif .

37 miliarde investiti de chineji in iuesei? mult, mult , mai multi sunt investiti in romanica rofl.gif

poftim exemplul de la marduk: china produce orice dupa ce altcineva a inventat ohyeah.gif

ideea mea era ca acele t-bills cumparate engros de chineji pentru stimularea consumului (pe datorie) american in curand vor valora mai putin decat valoarea nominala. ce sa faci cu un t-bill care iti da o dobanda de 2-3% cand inflatia e 6-7%? devil.gif

acele t-bills sunt 'cam' o bucata mare din averea chinei. de asta sunt asa nervosi chinejii dar nu au ce sa faca lui yes we can print more money thumb_yello.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Aug 2009, 08:02 AM
Mesaj #92


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



turbo trabant - asa e... china are o problema majora cu baietii veseli care gandesc in subprime... pt ca ei sunt cea mai mare piata de desfacere pt china, si pt ca intradevar se pot juca cu valoarea verzisorilor...

in schimb, de la o vreme am descoperit ca deja se schimba lucrurile... din copiatori au devenit si inovatori... ramane de vazut cat se mai dezvolta


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Aug 2009, 09:15 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(mutulica @ 13 Aug 2009, 09:02 AM) *
din copiatori au devenit si inovatori... ramane de vazut cat se mai dezvolta

pana devin inventatori thumb_yello.gif



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 13 Aug 2009, 09:44 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(mutulica @ 13 Aug 2009, 08:02 AM) *
turbo trabant - asa e... china are o problema majora cu baietii veseli care gandesc in subprime... pt ca ei sunt cea mai mare piata de desfacere pt china, si pt ca intradevar se pot juca cu valoarea verzisorilor...

in schimb, de la o vreme am descoperit ca deja se schimba lucrurile... din copiatori au devenit si inovatori... ramane de vazut cat se mai dezvolta

china a avut o strategie de bazare pe exportul catre sua si sustinerea consumului acesteia. la un moment dat, rezervele de cash ale populatiei americane nu au mai ajuns sa sustina acest consum si atunci a inceput distractia pe datorie.

normal, cineva trebuia sa cumpere aceste datorii ale sua. china a vazut o oportunitate in aceste datorii de a mentine consumul pe credit. si a tot cumparat, in momentul de fata IOU sua sunt cred principala sursa de rezerve a chinei.

problema lor este ca administratia actuala a dat drumul la robinetul cu cerneala rosie mai rau ca toate administratiile precedente. acele hartii se pot dovedi hartii igienice in curand.


cu alte cuvinte, bunastarea chinei este strans legata de cea sua. americanul nu mai cumpara o plasma made in china, 10 chinezoi o iau un freza. si nu sunt sanse sa se mai cumpere lucruri putin utile sau de lux pentru ca populatia a inceput un proces de eliminare a datoriilor proprii ce se va intinde pe ani buni.

in plus, china nu este un stat pur etnic dar extrem de nationalist. vezi uighurii si dalai lama.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Aug 2009, 05:04 AM
Mesaj #95


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



japonia cu ceva ani in urma era in aceeasi pozitie... deci cam putem prevede un pic ce se va intampla cu china...
except daca baietii nu se nerveaza si pun de o poceala mica si asa al 3-lea mondial va incepe in asia de data asta


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Jul 2010, 06:21 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



incepe rollercoasterul chinez, tineti-va bine, miracolul economic face implozie.

Bank of China a surprins pietele cerand o infuzie de capital de 9 miliarde urgent "pentru a mentine niveluri adecvate de capital". actiunile ei au fost oprite de la tranzactionare in shanghai si hong kong.







--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Jul 2010, 07:15 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



brr unsure.gif sper ca au in tiparnita lor si o matrita pentr " "In God We Trust" altfel am b....-o.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Jul 2010, 04:18 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



astazi , pentru cartile de istorie, este ziua 0. de azi incepe prabusirea "miracolului" economic chinez.

va fi macel.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Jul 2010, 09:44 AM
Mesaj #99


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



crezi?
e periculos, ca daca se intampla asa, o sa le-o traga la americani... ar fi un mic WW...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Jul 2010, 09:52 AM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



se poate sa fie si un pic de veve. dar bine nu o sa fie.

banca centrala a chinei a recunoscut ca vreo 23% dintre proiectele de infrastructura sunt un pic falite. si cum proiectele astea costa mult, se da o glorious tzeapa.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 28 Jul 2010, 05:38 AM
Mesaj #101


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



hi hi... trebe ca le-au iesit pe nas cel mai lung pod din lume, cel mai mare complex olimpic, etc...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Jul 2010, 10:00 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



e varianta asiatica a lui: "dorele ne mai tii mult cu podul ala? hai ca inchide la non-stop"

acum dorel ling va plati si podul la care a muncit.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Jul 2010, 02:40 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Tot mai multi chinezi cu bani multi se stabilesc in vest unde isi "cumpara' cetatenia .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 30 Jul 2010, 11:32 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE(Kyklos @ 14 Oct 2006, 10:05 AM) *
Din punctul meu de vedere Germania si Statele Unite produc cele mai fiabile autovehicule de pe piata , din pacate in lumea a II-a si a III-a se cauta autovehicule ieftine ,siguranta 0, consum cat mai putin....si Japonia respectiv China produc asemenea autovehicule .


Permite-mi o completare: Japonia si Koreea de Sud. Marcile japoneze sunt dpdv criteriului calitate-cost cele mai fiabile, orice studiu aprofundat iti va edifica acest lucru. Nu mai pui la socoteala ultimele designuri in materie de automobile, ce inocuiesc carburantul obisnuit (benzina, diesel) cu surse de alimentare alternative. Bine ca acum nu oricine isi va permite o masina din seriile noi de masini, probabil emiri din Dubai/Oman/Emiratele Arabe, presedinti de state etc.. Daca nu ai timp de studii, analize la tv si/sau carti de specialitate oricand poti sa iti cumperi o revista Top Gear. thumb_yello.gif Koreea face cele mai ieftine masini de "lux". Ultimul tip korean Grandeur a fost considerat de clienti de BMW si Audi, cat si de ingineri din fabricele producatoare ale celor 2 marci mentionate, ca fiind cea mai buna alegere pt un suv de lux, care imbina rafinamentul audi cu forta bmw. Si asta nu am spus-o eu..

Power to the pedal.. biggrin.gif


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Aug 2010, 10:07 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



cica sectorul industrial chinez a intrat in recesiune. bursele inca nu s-au prins , cica e controlata caderea. sorry.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 07:22 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman