HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

26 Pagini V  « < 21 22 23 24 25 > »   
Reply to this topicStart new topic
> BOR - probleme de administrare si organizare, Controversa noii mitropolii
March
mesaj 12 Apr 2012, 02:22 PM
Mesaj #771


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 12 Apr 2012, 04:20 PM) *
Oricum, sa stii ca ma impresioneaza grija pe care o porti ateilor. Profund.

Trebuie sa-mi iubesc aproapele. Chiar daca-i basist !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Apr 2012, 02:23 PM
Mesaj #772


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 12 Apr 2012, 02:20 PM) *
Daca mi s-ar intampla mie, as chema politia de fiecare data cand depasesc nivelul normal de zgomot. smile.gif

Nu trebuie sa chemi politia, cand s-o bate toaca, or sa creada colocatarii ca "s-a bagat caldura" . Sau ca vecinul de la 6 are iarasi o disputa colocviala cu nevasta.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Apr 2012, 02:28 PM
Mesaj #773


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 12 Apr 2012, 03:22 PM) *
Trebuie sa-mi iubesc aproapele. Chiar daca-i basist !

Dar cum noi locuim in orase diferite, nu putem spune ca ne suntem "aproape" laugh.gif

Dar sa stii ca nu toti ateii sunt "basisti" (in postarea de mai sus era vorba de ce sufera un ateu, nu un "basist"...). Majoritatea din cei pe care ii stiu sunt anti, ca tine. In special din cauza atitudinii pro-biserica a lui Basescu si a PDL-ului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Apr 2012, 02:28 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Apr 2012, 02:29 PM
Mesaj #774


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 12 Apr 2012, 02:28 PM) *
Majoritatea din cei pe care ii stiu sunt anti, ca tine. In special din cauza atitudinii pro-biserica a lui Basescu si a PDL-ului.

Mai tii minte cand discutam cum erau romanii atei 90% pe vremea lui ceasca si acum sunt 90% credinciosi declarati?

Popor cu printipuri morale solide. rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Apr 2012, 02:33 PM
Mesaj #775


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Erau pe dracu' atei declarati laugh.gif

Ai vreun sondaj din vremea aia? smile.gif

Eu nu stiu pe mai nimeni care sa se declare altceva decat credincios, pe vremea aia. Asa de crunt erau exploatati ca isi cumparau, inainte de paste, vopsea de oua din magazinele comuniste


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Apr 2012, 02:37 PM
Mesaj #776


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 12 Apr 2012, 02:33 PM) *
Ai vreun sondaj din vremea aia? smile.gif

Da, partidul facea sondajele pe vremea aia smile.gif

Eu nu stiu unde gaseai tu vopsea de oua de Pasti in magazine unsure.gif . Noi luam "pe sub mana" in magazine nefiind decat "adidasi" si operele lui nicu.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Apr 2012, 02:43 PM
Mesaj #777


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 12 Apr 2012, 03:37 PM) *
Eu nu stiu unde gaseai tu vopsea de oua de Pasti in magazine

In Alimentara, evident. smile.gif

Era o vopsea romaneasca destul de proasta (trecea lejer prin coaja oului), insa de acolo luam, nu de pe piata neagra.


PS: Odata spun si eu ca nu vad nimic in neregula la o biserica, si gata, voi imi sariti in cap... Gata, am inteles, nu mai fac! rofl.gif

Acest topic a fost editat de abis: 12 Apr 2012, 02:44 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Apr 2012, 02:45 PM
Mesaj #778


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 12 Apr 2012, 02:43 PM) *
In Alimentara, evident. smile.gif

Era o vopsea romaneasca destul de proasta (trecea lejer prin coaja oului), insa de acolo luam, nu de pe piata neagra.

La alimentarele de langa noi, vopseaua aia execrabila aparea dupa Pasti smile.gif. Intr-o primavara am vopsit un cotet cu vreo 20 de plicuri ca rezista la apa vopseaua biggrin.gif







--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Apr 2012, 04:34 PM
Mesaj #779


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 12 Apr 2012, 04:28 PM) *
Dar cum noi locuim in orase diferite, nu putem spune ca ne suntem "aproape" laugh.gif


Ai ganduri perverse in Saptamana Mare ! Ptiuuu ugica-l toaca ! Eu vorbesc de perceptele din Biblie si el se gandeste la homo !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Apr 2012, 02:42 PM
Mesaj #780


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



BOR ataca piata candelelor si lanseaza o candela speciala pentru romani. Asta zic si eu competitie si costa doar 7 lei, isi face treaba, lumineaza si ajuta si la construirea catedralei nemului. Ma tot gandesc ce produse ar trebui sa lanseze Ministerul Sanatatii sau Ministerul Invatamantului, pentru ca romanii sa ajute aceste institutii mai importante, consider eu, pentru viata sociala si culturala a romanilor.



Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Apr 2012, 02:43 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 13 Apr 2012, 02:43 PM
Mesaj #781


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Marduk, e normal sa fie asa.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Apr 2012, 02:57 PM
Mesaj #782


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ce este asta o afirmatie sau o intrebare? Normal era ca acesti bani sa fie investiti intr-un spital, in scolile de la sate unde elevii mor inecati in private insalubre, avem slava domnului destule catedrale si biserici. Din cate am inteles nici n-o sa fie cea mai mare catedrala a neamului am auzit ca cea mai mare se va construi la Bacau sau Buzau.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 13 Apr 2012, 03:00 PM
Mesaj #783


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 13 Apr 2012, 02:57 PM) *
Din cate am inteles nici n-o sa fie cea mai mare catedrala a neamului am auzit ca cea mai mare se va construi la Bacau sau Buzau.

???? unsure.gif

E normal sa fie asa cu lumanarile si celelalte chestii de cult. Spune repede, la Vatican ai vazut lumanari romanesti?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Apr 2012, 03:09 PM
Mesaj #784


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



N-am fost la Vatican, am fost in schimb in Grecia si am vazut acolo ca lumanarile nu se cumpara, sunt la liber, adica este autoservire, ia crestinul cate lumanari vrea si lasa o suma de bani dupa puterile sale, cum crezi ca ar functiona un astfel de sistem in Romania? Atentie, aici nu dicutam de lumanari ci de candele, care exista pe piata din Romania si nu sunt fabricate de BOR ci de niste firme x,y,z sau importate, exista o piata si BOR ca un bun manager ce este a mirosit ca pretentiile romanilor in materie de lumanari s-a schimbat, nu mai este cool sa mergi la biserica cu o amarata de lumanare facuta din ceara naturala ci trebuie sa cumperi una de sticla colorata cu diverse forme si variatiuni care arde 3,5,7 zile sa nu lipseasca nimanui lumina si mirosul de parafina.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Apr 2012, 08:28 PM
Mesaj #785


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



M-a surprins o stire care vorbeste despre pastorala ce urmeaza a fi rostita de catre IPS Daniel, patriarhul Romaniei. Daca mesajul nu ascunde alte interese atunci jos palaria: „Trebuie să unim mai mult ştiinţa cu spiritualitatea, arta medicală cu rugăciunea, cuvântul bun cu fapta de ajutorare, grija pentru sănătatea noastră cu grija şi pentru sănătatea celor din jurul nostru şi a celor mai departe de noi” Personal mi-as dori ca BOR sa se implice mult mai mult in ajutorarea enoriasilor sarmani, sa renunte la rigiditatea cazona, inchistata in dogma ortotodoxa, la trufia, mandria straielor si purtarii ierarhilor sai, in favoarea uni port simplu in genul celui purtat in evul mediu de catre franciscani, dominicani etc. ar aduce un suflu nou in crestinism, in ortodoxie.

Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Apr 2012, 08:30 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Apr 2012, 10:21 AM
Mesaj #786


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 13 Apr 2012, 10:28 PM) *
M-a surprins o stire care vorbeste despre pastorala ce urmeaza a fi rostita de catre IPS Daniel, patriarhul Romaniei. Daca mesajul nu ascunde alte interese atunci jos palaria: „Trebuie să unim mai mult ştiinţa cu spiritualitatea, arta medicală cu rugăciunea, cuvântul bun cu fapta de ajutorare, grija pentru sănătatea noastră cu grija şi pentru sănătatea celor din jurul nostru şi a celor mai departe de noi” Personal mi-as dori ca BOR sa se implice mult mai mult in ajutorarea enoriasilor sarmani, sa renunte la rigiditatea cazona, inchistata in dogma ortotodoxa, la trufia, mandria straielor si purtarii ierarhilor sai, in favoarea uni port simplu in genul celui purtat in evul mediu de catre franciscani, dominicani etc. ar aduce un suflu nou in crestinism, in ortodoxie.


Am auzit o stire cum ca biserica catolica in zona Milano hraneste( in mod organizat ) 40 de mii de someri si oameni fara adapost. Cati hraneste BOR in saracimea Moldovei de ex ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Apr 2012, 11:20 AM
Mesaj #787


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Apr 2012, 03:57 PM) *
Ce este asta o afirmatie sau o intrebare? Normal era ca acesti bani sa fie investiti intr-un spital, in scolile de la sate unde elevii mor inecati in private insalubre, avem slava domnului destule catedrale si biserici. Din cate am inteles nici n-o sa fie cea mai mare catedrala a neamului am auzit ca cea mai mare se va construi la Bacau sau Buzau.

Marduk, de ce e anormal? Din moment ce sunt banii bisericii, biserica poate face orice vrea cu ei. Nu mi se pare nimic condamnabil sa finanteze o constructie proprie cu bani obtinuti din activitati comerciale. Fiecare om si fiecare institutie decide in deplina libertate cum isi foloseste banii, nu e nimic in neregula.


QUOTE
M-a surprins o stire care vorbeste despre pastorala ce urmeaza a fi rostita de catre IPS Daniel, patriarhul Romaniei. Daca mesajul nu ascunde alte interese atunci jos palaria: „Trebuie să unim mai mult ştiinţa cu spiritualitatea, arta medicală cu rugăciunea, cuvântul bun cu fapta de ajutorare, grija pentru sănătatea noastră cu grija şi pentru sănătatea celor din jurul nostru şi a celor mai departe de noi”

Asta mie mi se pare o prostie. smile.gif

Cum adica sa unesti stiinta cu rugaciunea? Sunt chestii diferite care "functioneaza" diferit. Sa uneasca el rugaciunea si "spiritualitatea" cu stiinta, nu invers. laugh.gif

Acest topic a fost editat de abis: 17 Apr 2012, 11:22 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Apr 2012, 11:30 AM
Mesaj #788


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 17 Apr 2012, 11:20 AM) *
Cum adica sa unesti stiinta cu rugaciunea?

Diferite dar care se refera la acelasi client,omul.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Apr 2012, 12:10 PM
Mesaj #789


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Apr 2012, 04:09 PM) *
N-am fost la Vatican, am fost in schimb in Grecia si am vazut acolo ca lumanarile nu se cumpara, sunt la liber, adica este autoservire, ia crestinul cate lumanari vrea si lasa o suma de bani dupa puterile sale, cum crezi ca ar functiona un astfel de sistem in Romania?

Uite asa functioneaza:



Eu ma intreb cat de legal este ca o biserica sa amendeze pe cineva... In Romania, asa cum stiu eu legile, doar politia poate face asta (si judecatorii, bineinteles)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Apr 2012, 12:21 PM
Mesaj #790


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 17 Apr 2012, 12:10 PM) *
Eu ma intreb cat de legal este ca o biserica sa amendeze pe cineva... In Romania, asa cum stiu eu legile, doar politia poate face asta (si judecatorii, bineinteles)

Si administratia financiara si garda financiara si opc-ul si sanepidul si consiliul concurentei si ....

Amenzi sa fie dar sa fie laice. ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 17 Apr 2012, 12:22 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Apr 2012, 12:27 PM
Mesaj #791


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Uatevar, my bad (sau bed) smile.gif

Amenzi dau autoritatile statului. Atat. Biserica din Cucuietii de Deal ori Atarnatii de Vale nu e autoritate de stat.

Acest topic a fost editat de abis: 17 Apr 2012, 12:28 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Apr 2012, 12:29 PM
Mesaj #792


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 17 Apr 2012, 12:27 PM) *
Uatevar, my bed smile.gif

Amenzi dau autoritatile statului. Atat. Biserica din Cucuietii de Deal ori Atarnatii de Vale nu e autoritate de stat.

Mai eu din cate stiu amenzi dau si privatii. Caz de studiat: aia care se fac ca ridica masinile.

Pe proprietatea ta poti da amenzi celor care fac parte din organizatie si nu se conforma regulilor.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Apr 2012, 12:44 PM
Mesaj #793


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 17 Apr 2012, 01:29 PM) *
Mai eu din cate stiu amenzi dau si privatii. Caz de studiat: aia care se fac ca ridica masinile.

Aia nu dau amenzi, politia da amenda pentru ca ai parcat aiurea. Aia iti percep doar un tarif pentru ca ti-au ridicat masina si ti-au "gazduit-o" la ei in curte, dar nu se numeste "amenda"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Apr 2012, 01:03 PM
Mesaj #794


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Apr 2012, 01:10 PM) *


Pe pariu ca nici macar 1% din credinciosi nu stiu ce este ala un pangar. blink.gif

Ce sarbatorim de Paste?




--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Apr 2012, 01:12 PM
Mesaj #795


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 17 Apr 2012, 01:03 PM) *
Ce sarbatorim de Paste?

[youtube=]T55IrWRt17Q[/youtube]

Depinde ce a vazut la OTV cu o seara inainte! rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Apr 2012, 01:36 PM
Mesaj #796


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Apr 2012, 02:03 PM) *
Ce sarbatorim de Paste?

Eu v-am mai spus voua ca un ateu cunoaste religia mai bine decat 99% dintre credinciosi. Cel putin! laugh.gif

In alta ordine de idei, iata o solutie pentru a scapa de criza economica. Tipul are multe idei ciudate, insa asta face exceptie. E o idee buna. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Apr 2012, 01:53 PM
Mesaj #797


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 17 Apr 2012, 01:36 PM) *
In alta ordine de idei, iata o solutie pentru a scapa de criza economica. Tipul are multe idei ciudate, insa asta face exceptie. E o idee buna. smile.gif

Aceeasi idee creata e si in gretzia. Cu rezultate bubuitoare. ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Apr 2012, 03:18 PM
Mesaj #798


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 17 Apr 2012, 03:03 PM) *
Pe pariu ca nici macar 1% din credinciosi nu stiu ce este ala un pangar. blink.gif


Daca te-ai duce pe la biserica din cand in cand si ai cumpara lumanari sau o iconita ai vedea ce este ala plus ca la multe locasuri sfinte scrie mare PANGAR.

Acest topic a fost editat de March: 17 Apr 2012, 03:18 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Apr 2012, 03:42 PM
Mesaj #799


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Moncher nu era vorba de mine, imagineaza-ti ca stiu ce este ala un pangar (cu p mic, nu cu P mare cum era scris acolo in anuntul ala) dar vorba unui forumist contemporan: "iti place sa te bagi ca ..........." Pe de alta parte am mai discutat despre acest pangar si chiar intrebam ce s-ar intampla daca in Romania acest pangar ar fi liber, cu autoservire, credinciosii sa ia lumanari, tamaie si alte odoare singuri lasand in schimb banii ce se cuvin pentru produsele respective.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Apr 2012, 04:27 PM
Mesaj #800


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Prea-credinciosul popor roman

http://www.realitatea.net/foto_1227750_gra...ita_937857.html


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 May 2012, 10:27 AM
Mesaj #801


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cronica PREOȚILOR cu alcool în sânge. Sfinți părinți cerșind îndurare polițiștilor, cu alcoolemie de 1,5


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2012, 11:39 AM
Mesaj #802


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Iată un comunicat din partea Bisericii Greco-Catolice:



Comunicat: Prima slujbă greco-catolică după 64 de ani în biserica din Văşad desfăşurată sub o ploaie de huiduieli, insulte şi ameninţări

Într-o atmosferă de agitaţie şi încordare, sub un puhoi de blesteme, înjurături şi huiduieli din partea reprezentanţilor Bisericii Ortodoxe Române, credincioşii greco-catolici din Văşad au săvârşit duminică, 6 mai 2012, prima liturghie greco-catolică în biserică după 64 de ani.

Ca urmare a stării tensionate şi a ameninţărilor continue făcute de reprezentanţii Bisericii Ortodoxe Române, un grup sporit de jandarmi şi poliţişti a asigurat ordinea publică în localitate, astfel încât greco-catolicii să poată intra şi ieşi nevătămaţi din biserică.

Pe data de 3 mai 2012 biserica greco-catolică din localitate, confiscată de comunişti în 1948 şi dată Bisericii Ortodoxe Române, a fost retrocedată părţii greco-catolice în urma unei hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile. Atât înainte de deschiderea procesului, cât şi după câştigarea acestuia, partea greco-catolică a propus în repetate rânduri părţii ortodoxe folosirea alternativă a bisericii greco-catolice din Văşad, propunere refuzată sistematic, însă, de reprezentanţii Bisericii Ortodoxe.

Cu câteva zile înainte de executarea sentinţei, reprezentanţii Bisericii Ortodoxe Române au scos totul din biserica greco-catolică, lăsându-o fără nici un obiect de cult, iar pentru credincioşii ortodocşi din localitate au amenajat o capelă în casa folosită de parohia ortodoxă.

Cu toate că partea ortodoxă a hotărât că nu doreşte să folosească alternativ biserica greco-catolică din localitate, reprezentanţi ai Bisericii Ortodoxe Române recurg la diverse mijloace de presiune şi intimidare la adresa celor ce se declară greco-catolici pentru a-i face ca, de frică, să nu îşi manifeste credinţa în mod liber şi nestingherit, fără riscul de a fi agresaţi fizic sau verbal.

Vineri, 4 mai, de exemplu, la o zi după retrocedarea bisericii, când părintele Voicu Vlad, preotul greco-catolic din Văşad, a ieşit din biserică, a fost lovit de mai multe ori cu ouă, unul dintre ele lovindu-l în ochi. Conform martorilor, printre cei care au aruncat cu ouă s-au aflat şi copii.

Sâmbătă, 5 mai, după ce preotul greco-catolic a terminat curăţenia în biserică şi a dorit să plece, a fost aşteptat la ieşirea din curtea bisericii de un grup agitat de reprezentanţi ai Bisericii Ortodoxe Române care scandau injurii şi ameninţări la adresa preotului. Pentru a li se asigura protecţie preotului greco-catolic şi celor care-l însoţeau, jandarmii au fost nevoiţi să-i evacueze cu o maşină de intervenţie.

Duminică, 6 mai, reprezentanţi ai Bisericii Ortodoxe Române din localitate s-au aşezat la intrarea în curtea bisericii greco-catolice, astfel încât oricine ar fi încercat să intre în biserică la slujba greco-catolică trebuia să treacă prin faţa lor. În momentul în care cineva intra în biserică era huiduit, înjurat, blestemat, insultat şi ameninţat. Situaţia s-a repetat şi la ieşirea greco-catolicilor din biserică.

Datorită situaţiei create, jandarmii au fost nevoiţi să facă un cordon pentru a le asigura protecţie preoţilor şi credincioşilor greco-catolici ce ieşeau din biserică. Cu toate acestea, un călugăr greco-catolic prezent la slujbă a fost lovit cu o piatră în cap de cineva din grupul ortodox.

Pe lângă injurii şi blesteme, dintre lozincile pe care reprezentanţii Bisericii Ortodoxe Române le scandau la adresa greco-catolicilor amintim: „hoţii, hoţii”, „banditule”, „animale”, „oameni de nimic”, „ţiganilor”.

În contextul în care jandarmii încercau să ţină grupul ortodox sub control, o persoană din mulţime s-a adresat jandarmilor, spunând: „Lasă băieţi că nu dăm acuma, că n-o să veniţi în continuare să staţi lângă ei. O să iasă ei prin sat”.

Considerând incidentele din zilele trecute în care inclusiv preotul greco-catolic a fost agresat, foarte mulţi greco-catolici din localitate se simt terorizaţi, unora fiindu-le frică să iasă inclusiv pe stradă. În acest context, duminică, la liturghia greco-catolică, au fost prezenţi doar 4 credincioşi.

Este regretabil că reprezentanţii Bisericii Ortodoxe Române au refuzat acceptarea slujirii alternative în biserica greco-catolică din Văşad, care ar fi evitat nemulţumirile credincioşilor ortodocşi precum şi situaţia tensionată din localitate. Este de neînţeles, însă, motivul pentru care reprezentanţii Bisericii Ortodoxe Române nu îşi informează corect proprii credincioşi din localitate şi nu le explică de ce au preferat să îi scoată din biserică, refuzând slujirea alternativă. După cum se poate vedea şi din filmările făcute la faţa locului, credincioşii ortodocşi continuă să afirme că greco-catolicii i-au scos din biserică.

Facem, pe această cale, un nou apel public forurilor superioare ale Bisericii Ortodoxe Române să se implice direct în a-şi informa corect proprii credincioşi din Văşad şi a le explica motivul pentru care i-au scos din biserică refuzând slujirea alternativă.

Fidelă principiului că în acelaşi lăcaş de cult este loc şi pentru ortodocşi şi pentru greco-catolici, Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, consideră că soluţia practică pentru rezolvarea acestor probleme rămâne celebrarea alternativă în aceeaşi biserică, soluţie care s-ar putea aplica şi la Văşad.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2012, 11:48 AM
Mesaj #803


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si un material filmat (atentie la min 10:30)




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 11 May 2012, 01:07 PM
Mesaj #804


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Mda back to the '90s in romania. La fel si cu ungurii la fel si cu capitalistii.

Romanu ramane prost si etern chit ca el se crede si fascinant.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 May 2012, 03:34 PM
Mesaj #805


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 11 May 2012, 02:07 PM) *
Romanu ramane prost si etern chit ca el se crede si fascinant.


Da' tu ce esti, evreu ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

26 Pagini V  « < 21 22 23 24 25 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 02:40 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman