HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  « < 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Se Misca In Romania, evolutie in pasi marunti
Michelle
mesaj 11 Jul 2006, 09:27 AM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Din cite stiu eu o hartie scrisa intr-o alta tara intr-o alta limba merge tradusa de un traducator autorizat pt limba respectiva si autentificata de un notar roman,de regula traducatorii cu patalama au notarii lor si-ti rezolva direct problema fara sa mai faci doo drumuri;in felul asta ai documentul si in limba tarii unde te duci si in romana pt vamesi...La un moment dat stiu ca pt italieni de ex faceai declaratia la chestura,nu stiu daca mai e valabil;oricum pt Anglia de ex unde se cere viza prietenii nostri au trimis o scrisoare in limba lor care n-a fost autentificata de nimeni se cere numai un nr de tel de contact...pe care functionara a citit-o si a fost multumita


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Jul 2006, 10:59 AM
Mesaj #97


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (nefertiti @ 11 Jul 2006, 10:24 AM)
De hartia prin care cineva de afara spune ca suporta cheltuielile mele pe durata sederii (nu stiu exact ce denumire are), ca eu sa nu fiu nevoita sa arat la vama suma aferenta pentru o luna de stat afara, de exemplu.

am fost in germania in primavara, amicii mei au obtinut invitatia de la primarie.
la vama mi-a fost acceptata invitatia in original, fara a cere nimeni traducere



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 13 Sep 2006, 09:58 AM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Consumul de bere a crescut cu 23% fata de anul trecut


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Sep 2006, 09:58 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Sep 2006, 08:43 AM
Mesaj #99


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (tikky @ 13 Sep 2006, 10:58 AM)
Consumul de bere a crescut cu 23% fata de anul trecut

Eeee, chiar asa de mult n-am baut...cred. whistling.gif



Romanu' - sarac, da' fericit

Trei din patru romani nu isi permit o saptamana de concediu pe an, iar una din trei gospodarii are acumulate restante de peste 12 luni la plata facturilor de electricitate, apa sau gaze si totusi se declara fericiti, arata un studiu al Fundatiei Europene pentru imbunatatirea Conditiilor de Viata


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
John B
mesaj 21 Sep 2006, 12:11 PM
Mesaj #100


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 886
Inscris: 18 November 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.294



Iata ce am primit pe mail mai adineauri. Se misca lumea dom'le!

<<Dupa cum stiti, Bucurestiul e plin de masini nervoase care claxoneaza si miros urat. Maine va fi plin de biciclete. Asta fiindca Bucurestiul participa la Ziua Mobilitatii in Europa (22 septembrie). Transportul alternativ trebuie incurajat intr-o capitala ai carei locuitori considera automobilul o extensie necesara a personalitatii lor.

Trei grupari diferite s-au zbatut sa organizeze evenimente pentru asta. Extraordinara mobilizare. Lipseste un singur lucru - coordonarea.

O propunere pentru rezolvarea problemei: http://aglomerarispontane.weblog.ro/2006-0...-Bucuresti.html

Va asteptam maine, acolo unde hotarati sa ne intalnim.

[Trebuie neaparat sa stiti ceva: cu bicicleta, in Bucuresti, ajungi oriunde in maxim 30 de minute. Si te simti bine. Si circuli curat.] >>




--------------------
I wish I can fly
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 29 Sep 2006, 07:37 AM
Mesaj #101


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Stiu, celor care stati mult prin occident vi se pare normal, dar... in urma cu cateva zile am solicitat, prin email, Directiei Generale de Pasapoarte cateva informatii. Ma asteptam ca si domnii sa ma trimita la evidenta populatiei de la buzau, cum facusera aia de la ministerul muncii mai acu' vreo cateva luni cand m-au trimis la biroul de la mun'cipiu. Cand colo, azi deschid mailul si...surpriza, mi-au trimis oamenii informatii complete, argumentate cu numarul, alineatul si paragraful actelor. Ce sa zic?! Brava, dom'le, deci se poate si fara birocratie.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 2 Dec 2006, 03:42 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



s-a lansat bancnota de 2 milioane de lei (200 RON) user posted image

http://www.hotnews.ro/articol_60966-O-noua...ata-200-lei.htm


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tibi2000
mesaj 2 Dec 2006, 09:37 PM
Mesaj #103


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 26 December 04
Forumist Nr.: 5.294



Aici poti sa gasesti o alternativa pentru libertatea cuvantului, thumb_yello.gif


--------------------
Fericirea suprema a vietii este convingerea ca suntem iubiti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
John B
mesaj 12 Dec 2006, 10:29 AM
Mesaj #104


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 886
Inscris: 18 November 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.294



Romania - tigrul economic din Balcani

Produsul Intern Brut (PIB) pe primele trei trimestre din 2006 a ajuns la o valoare de 229,5 miliarde RON, în creştere cu 7,8% faţă de aceeaşi perioadă din 2005. PIB-ul realizat în cel de-al treilea trimestru, în valoare de 92,6 miliarde RON, este cu 8,3% mai mare decât cel din trimestrul III al anului trecut. Aceste evoluţii i-au determinat pe analişti să estimeze o creştere economică de 8% pentru întreg anul 2006, ceea ce înseamnă că România conduce detaşat în topul creşterilor din ţările balcanice.

Sursa

Acest topic a fost editat de John B: 12 Dec 2006, 10:31 AM


--------------------
I wish I can fly
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Jan 2007, 03:11 PM
Mesaj #105


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Noapte curata de Craciun

Nu mai dorm noaptea… Si nu pentru ca ma gandesc prea mult la viitorul luminos al omenirii, ci pentru ca incep sa imbatranesc. Probabil. Asa se face ca in noaptea de Craciun, pe la 03.30, ma uitam pe geam. Imi place privelistea pe care o am de la fereastra din sufragerie, strada principala e undeva, la 100 de metri. Sunt tot felul de lumini si luminite, au rasarit vreo 5 sedii de banci, mai erau si luminile de Craciun. Ce mai, spectaculos. Deodata, in tabloul ce parea sa nu contina decat natura moarta, apar niste actori. Veste reflectorizante si… maturi. Plus un nelipsit tractor. Din acela mare, verde, si intr-o stare nu tocmai ideala pentru a merge pe drumurile publice.

Ma frec la ochi si ma mai uit o data la ceas si la strada. In noaptea de Craciun, la peste trei ore dupa miezul noptii, cinci muncitori la salubritate dadeau cu matura pe strada. Si incarcau gunoiul intr-o remorca. O imagine normala pentru un neamt, dar realmente cutremuratoare pentru mine, un roman care cauta in fiecare secunda motive sa scrie de bine despre tara sa.

Un prieten mi-a spus, dupa ce i-am povestit evenimentul, ca muncitorii erau, de fapt, ofiteri sub acoperire. Parea destul de serios si m-a pus pe ganduri. Oare cat de departe a ajuns credinta in teoria conspiratiei? Acum, revazand filmul… evenimentelor, mi se pare ca de coada maturilor chiar erau legate niste antene. Poate erau de la GPS, ca sa stie oamenii pe unde sa salubrizeze.

In noaptea de Craciun, in Romania, o firma care are contract cu statul (deci, pe bani publici) isi vedea de treaba, conform clauzelor. Interesant, este evident ca se intampla ceva cu vechea mentalitate. E clar ca incepem sa ne dam seama ca daca nu respectam, in orice facem, cele doua legi ale afacerilor: seriozitate si profesionalism, nu avem nici o sansa. Oricat de europeni am fi, daca nu ne schimbam fiecare in parte, vom trage dupa noi o povara grea. Nu neaparat a comunismului, ci a sufletelor invechite si conceptiilor “lasa ma, ca merge-asa!”.

In noaptea de Craciun, la mine in cartier a fost curat pe strazi. Am adormit linistit, stiind ca, de-adevaratelea, cineva lucreaza pentru mine. Deocamdata, oamenii de la saluritate. Poate maine va incepe mai serios si justitia, poimaine politia si apoi tot sistemul se va pune in miscare. Sa ne tinem pumnii.

Nu uitati ca Romania este (si) altfel!

Florin Campeanu


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  « < 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 02:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman