HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Sa Respectam Drepturile Animalelor?, Presupunand ca animalele au drepturi
alfa
mesaj 8 Nov 2005, 10:44 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Belphegor

QUOTE
Dar cele doua nu se exclud. Poti fi de acord cu existenta drepturilor in principiu, dar asta nu inseamna ca fiind date anumite aspecte empirice, acestea ar mai trebui respectate in cazuri particulare. Daca X ma fura, atunci nu mai am de ce sa-i respect dreptul la libertate, de ex, chiar daca sunt de acord ca orice om are acest drept in principiu, pana cand din cauza unui fapt empiric, si-l poate pierde.


Corect! Atata vreme cat un porc sau o vaca nu-mi incalca dreptul la existenta trebuie sa-i respect dreptul la viata. Pot manca patrunjel, salata verde sau alge marine pana cand stiinta va `comestibiliza` neviul si voi reusi sa ma hranesc fara sa ucid cu sange rece. O luam treptat, intai renuntam la hrana animala, apoi la cea vegetala. biggrin.gif
Eu as propune pentru a rezolva si problema empiricului legea `contraatacului proportional` Nu ai voie sa faci rau unei vietuitoare mai mare decat raul pe care ea ti l-a facut tie. In felul asta ea isi pierde o parte din drepturi egala cu raul pe care l-a facut .
De exemplu: un tantar te bazaie. Tu nu ai voie sa-l omori pentru ca nu te lasa sa dormi ci cel mult sa-l bazai si tu.
biggrin.gif . Asta evident ziua ca sa nu-l lasi sa doarma dupa o noapte de munca intensa in care a alergat dupa hrana.
Sau sa-i sugi sangele dar cu efecte daunatoare nu mai mari decat cele pe care ti le-a provocat el tie.


QUOTE
Poti sa i-l respecti, dar ideea e ca nu mai obligat moral. Poti respecta dreptul pisicii tale la viata, dar asta doar pt ca ti-e simpatica sau te distreaza, de ex., nu pt ca ai fi obligat moral sa o faci.


Ba nu ,i-l respect ca obligatie morala, in sensul respectari marilor valori despre care am vorbit. Daca i-l respect pentru ca ma distreaza asta e deja discriminare pentru ca voi respecta doar drepturile animalelor care-mi plac. De ce pisica sau cainele sa aiba drepturi sa se bucure de ingrijire speciala si porcul nu? Daca facem baie pisicii trebuie sa spalam si porcul etc. biggrin.gif
Dreptul nu are legatura cu a placea ci cu a trebui, el se aplica indiferent de placere sau neplacere.

Acest topic a fost editat de alfa: 8 Nov 2005, 10:54 PM


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 8 Nov 2005, 10:54 PM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE (alfa @ 8 Nov 2005, 10:44 PM)
Corect! Atata vreme cat un porc sau o vaca nu-mi incalca dreptul la existenta trebuie sa-i respect dreptul la viata.

Fals! Si asta pt ca porcul nu a intrat cu tine intr-un contract social prin care sa afirme, implicit sau nu, ca iti va respecta drepturile daca i le respecti si tu. Chiar daca procul are unele drepturi, asta in sine nu e suficient pt a fi recunoscute, caci lipseste componenta esentiala numita reciprocitate contractuala: nu exista nici o intelegere intre tine si porc de a va respecta drepturile.

Sa zicem ca oamenii ar putea incheia contracte unii cu altii numai daca poseda obiectul Y. Dar asta nu inseamna ca daca persoana P are Y, eu am si incheiat un contract cu P: Y e o conditie necesara dar nu si suficienta pt a incheia contractul. Similar, simplul fapt ca animalele au drepturi e o conditie necesara dar nu si suficienta pt a incheia un contract cu animalele, iar fara un contract eu nu mai am nici o obligatie fata de nici un animal.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 8 Nov 2005, 11:08 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Belphegor

QUOTE
Fals! Si asta pt ca porcul nu a intrat cu tine intr-un contract social prin care sa afirme, implicit sau nu, ca iti va respecta drepturile daca i le respecti si tu. Chiar daca procul are unele drepturi, asta in sine nu e suficient pt a fi recunoscute, caci lipseste componenta esentiala numita reciprocitate contractuala: nu exista nici o intelegere intre tine si porc de a va respecta drepturile.


Pai n-am stabilit ca respectarea dreptului la viata al porcului e dincolo de orice contractualism ca respectare a unei valori in sine care e viata? Singura derogare ai zis tu ar fi situatia in care el imi incalca dreptul la existenta, in care face efectiv acest lucru. Cata vreme n-o face eu raman in cadrul acelui respect pentru viata, prin care sunt obligat sa protejez porcul. Sigur eu mi-as dori o intelegere cu porcul dar ea nu poate fi realizata din pricina nedesavarsirii morale a aceluia, adica a porcului. biggrin.gif . Trebuie sa fiu indulgent cu el si sa spun: sarmanul porc nici macar nu va intelege vreodata cate am facut pentru el, cum i-am respectat dreptul la viata. biggrin.gif

QUOTE
Sa zicem ca oamenii ar putea incheia contracte unii cu altii numai daca poseda obiectul Y. Dar asta nu inseamna ca daca persoana P are Y, eu am si incheiat un contract cu P: Y e o conditie necesara dar nu si suficienta pt a incheia contractul. Similar, simplul fapt ca animalele au drepturi e o conditie necesara dar nu si suficienta pt a incheia un contract cu animalele, iar fara un contract eu nu mai am nici o obligatie fata de nici un animal.


FALS! N-ai inteles povestea porcului! Repet tu respecti o valoarea suprema: viata care n-are nevoie de contractualism sa fie respectata, pentru ca trebuie respectata si poate fi efectiv respectata. Astfel va trebui sa recunosti ca valoare suprema si viata porcului. biggrin.gif . Singura limitare ar fi legata de situatia efectiva in care porcul iti ameninta viata si nu de incheierea prealabila a unui contract cu acesta. S-ar putea sa refuze. biggrin.gif


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Nov 2005, 11:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Belphegor
mesaj 9 Nov 2005, 01:41 PM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



alfa

QUOTE
Pai n-am stabilit ca respectarea dreptului la viata al porcului e dincolo de orice contractualism ca respectare a unei valori in sine care e viata?


Nici vorba. Eu am spus ca atata timp cat ai de-a face cu oameni, atunci contractul social si, odata cu el, respectarea drepturilor unui individ X, functioneaza numai pana cand acesta comite o fapta prin care incalca drepturile celorlalti. De aici incolo, chiar daca X ramane o fiinta umana, nu mai avem obligatia morala de a-i respecta cel putin anumite drepturi pt ca X ne-a incalcat noua altele.
De ex, eu am obligatia morala sa-i respect dreptul la viata al lui X, dar nu si daca X imi incalca/este pe punctul de a-mi incalca un drept fundamental (la proprietate, propria viata, propriul corp etc). Chiar daca si in acest caz X ramane o fiinta umana vie, eu nu mai am obligatia morala sa ii respect lui dreptul la viata sau la integritate corporala sau la libertate, pt ca el a incalcat contractul.
Reiese deci ca respectarea a drepturilor nu se face independent de contractul social. Odata ce ultimul e incalcat sau, mai rau, nici nu exista, nu mai exista obligatia morala de a respecta cuiva un drept. Numai cand sunt insotite de un contract exista obligatia morala de a respecta drepturile altor fiinte.

QUOTE
Trebuie sa fiu indulgent cu el si sa spun: sarmanul porc nici macar nu va intelege vreodata cate am facut pentru el, cum i-am respectat dreptul la viata.


Poti fii indulgent daca vrei, dar asta nu pt ca ar exista o datorie morala care sa te determine in acest sens.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 25 Dec 2005, 08:55 PM
Mesaj #40


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Am renuntat la carne , din luna mai nu mai consum deloc carne doar ce i de origine animala . Animalele sunt facute pentru a ne da noua niste servici .George Bernard Shaw spunea :Sunt prieten cu animalele , iar eu nu-mi manac prietenii ....
Animalele simt cand vrei sa le curmi viata isi dau seama ca esti un om rau sau bun , asa cum omul are drepturi si animalele au drepturi .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 25 Dec 2005, 09:12 PM
Mesaj #41


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE (Plutarh @ 25 Dec 2005, 08:55 PM)
.George Bernard Shaw spunea :Sunt prieten cu animalele , iar eu nu-mi manac prietenii ....

Eu inteleg sa fii prieten cu cel mult cateva exemplare din cateva specii, dar nu cu toate exemplarele din toate speciile. Nici cu oamenii nu poti spune ca esti prieten cu toti, dar inca cu animalele.

QUOTE
Animalele simt cand vrei sa le curmi viata isi dau seama ca esti un om rau sau bun


Raspunsul e circular. De ce sa cred ca a ucide un animal este un gest "rau"?

QUOTE
asa cum omul are drepturi si animalele au drepturi .


Poate, dar intrebarea se pune: in cazul animalelor, de ce sa le resptect drepturile din moment ce le nu mi le respecta mie decat, in cel mai bun caz, din intamplare?


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 25 Dec 2005, 09:16 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Animalele chiar au drepturi. Prin creatie cat si prin functionalitate. Mai mult, avem noi dreptul la demnitate umana si n-ar trebui sa sustinem contrariul ignorand dreturile animalelor.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 25 Dec 2005, 09:29 PM
Mesaj #43


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE
Animalele chiar au drepturi.


Sa zicem, de la ideea asta am plecat chiar din subtitlu. Intrebarea este: daca ele nu mi le respecta mie, eu de ce sa le respect lor drepturile?

QUOTE
Prin creatie cat si prin functionalitate.


Mai exact?

QUOTE
Mai mult, avem noi dreptul la demnitate umana si n-ar trebui sa sustinem contrariul ignorand dreturile animalelor.


De ce sa cred ca daca nu respect drepturile cuiva care nici nu merita sa i le respect, imi injosesc demnitatea?


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 25 Dec 2005, 09:39 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



QUOTE
Sa zicem, de la ideea asta am plecat chiar din subtitlu. Intrebarea este: daca ele nu mi le respecta mie, eu de ce sa le respect lor drepturile?

Nu-ti respecta drepturile in mod deliberat, benevol ?
QUOTE
Mai exact?

1. Prin faptul ca au un Creator ca si noi si nu-mi sta mie in calitate sa dispun de ele dupa plac.
2. Prin faptul ca au un rol important in ecosistem in particular si biosfera-n general.
QUOTE
De ce sa cred ca daca nu respect drepturile cuiva care nici nu merita sa i le respect, imi injosesc demnitatea?

De ce sa nu merite ?


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gothmog
mesaj 25 Dec 2005, 09:45 PM
Mesaj #45


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 124
Inscris: 26 November 05
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 7.335



QUOTE (Belphegor)
Intrebarea este: daca ele nu mi le respecta mie, eu de ce sa le respect lor drepturile?

Hai ca raspunsu-i simplu....Pentru ca animalele nu gandesc!Iar noi, ca fiinte auto-intitulate inteligente avem obligatia sa nu ne batem joc in toatalitate de lumea in care traim.Nu sunt impotriva sacrificarii animalelor pentru hrana, dar sunt impotriva cruzimii fata de ele.Daca afirmam ca animalele nu au drepturi, prin extrapolare putem spune ca nici oamenii cu handicap nu au drepturi, si daca mergem inca si mai departe, putem sa sustinem ca nici un om nu are de fapt vreun drept...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 25 Dec 2005, 09:47 PM
Mesaj #46


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE
Nu-ti respecta drepturile in mod deliberat, benevol ?


Nu conteaza din ce cauza nu mi le respecta.

QUOTE
1. Prin faptul ca au un Creator ca si noi si nu-mi sta mie in calitate sa dispun de ele dupa plac.


1. de unde stii ca avem un creator?
2. daca avem, de unde stii ca acesta s-ar opune folosirii lor de catre noi? Chiar in biblie se spune ca omul stapaneste peste animale.

QUOTE
2. Prin faptul ca au un rol important in ecosistem in particular si biosfera-n general.


Zilnic dispar cateva specii si biosfera nu are deloc de suferit. Iar in cursul istoriei, 99% dintre specii au disparut.

QUOTE
De ce sa nu merite ?


X merita sa ii respect drepturile numai daca X mi le respecta si el mie.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 25 Dec 2005, 10:07 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



QUOTE
Nu conteaza din ce cauza nu mi le respecta.

Adica ? Nu te inteleg. Eu nu te-am intrebat de cauze ci de altceva. Reiese din intrebare.
QUOTE
de unde stii ca avem un creator?

Intrebarea asta nu se pune pe acest topic.
QUOTE
daca avem, de unde stii ca acesta s-ar opune folosirii lor de catre noi?

Folosirea e una si respectarea sau nerespectarea drepturilor lor e cu totul altceva.
QUOTE
Chiar in biblie se spune ca omul stapaneste peste animale.

A stapani nu inseamna a nu respecta reguli.
QUOTE
Zilnic dispar cateva specii si biosfera nu are deloc de suferit. Iar in cursul istoriei, 99% dintre specii au disparut.

Si ? Ai vrea sa acceleram procesul ?
QUOTE
X merita sa ii respect drepturile numai daca X mi le respecta si el mie.

Sigur vorbesti de animale ? Fereste-te de o logica schizoida.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 26 Dec 2005, 01:06 PM
Mesaj #48


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE
Adica ? Nu te inteleg. Eu nu te-am intrebat de cauze ci de altceva. Reiese din intrebare.


Tu m-ai intrebat daca "nu imi respecta drepturile in mod deliberat", iar eu ti-am raspuns ca aceasta intrebare nu isi are sensul: nu conteaza de ce nu mi le respecta, conteaza doar ca nu mi le respecta.

QUOTE
Intrebarea asta nu se pune pe acest topic.


De ce sa nu se puna?
Iar daca nu vrei sa o dezbati aici, atunci nu o mai introduce in discutie.

QUOTE
Folosirea e una si respectarea sau nerespectarea drepturilor lor e cu totul altceva.


Nu neaparat. Daca eu ma folosesc de X dupa cum doresc (unde X e o fiinta vie), inseamna ca nu ii respect drepturile.

QUOTE
A stapani nu inseamna a nu respecta reguli.


Si care ar fi regulile in cazul de fata? Si ce relevanta au ele fata de intrebarea: suntem sau nu obligati sa respectam drepturile animalelor?

QUOTE
Si ? Ai vrea sa acceleram procesul ?


Nu neaparat, dar nici daca am face-o nu vad ce probleme ar rezulta.

QUOTE
Sigur vorbesti de animale ?


Precis.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vitalic sprincea...
mesaj 26 Dec 2005, 01:44 PM
Mesaj #49


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 4 August 04
Din: chisinau
Forumist Nr.: 4.185



Belphegor:

QUOTE
QUOTE 
Folosirea e una si respectarea sau nerespectarea drepturilor lor e cu totul altceva.




Nu neaparat. Daca eu ma folosesc de X dupa cum doresc (unde X e o fiinta vie), inseamna ca nu ii respect drepturile


folosirea cuiva nu e neaparat un termen negativ, dupa cum ai dori sa sugerezi. a folosi pe cineva, s-ar inscrie intr-o triada neutra de tipul -existenta sociala-conformare (cu personalitatea celorlalti)- folosire (in sensul de utilizare a capacitatilor cuiva sau a posibilitatilor acestuia pentru atingerea unor scopuri proprii). din folosire nu decurge neaparat nerespectarea dreptului acestui individ, or, folosirea e doar un mod de a naviga in social..
pe de alta parte, exista justitie, obiceiuri si traditii care stabilesc barierele formale si juridice ale folosirii. presupui ca acel X este ceva fix iar relatia voastra este unidirectionala, dar nu e asa. cu acelasi succes X ar putea sa te utilizeze si el in vre-un scop anume (sa-si verifice influenta bunaoara)...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 26 Dec 2005, 02:13 PM
Mesaj #50


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



vitalic sprinceana

Am specificat ca a ma folosi de cineva nu inseamna neaparat ca ii incalc drepturile, dar daca spun ca pot face cu X ce doresc, fara nici o specificatie, inseamna ca ii pot face orice, inclusiv sa il torturez sau ucid dupa bunul plac.
Si tocmai asta e problema: presupunand ca animalele au drepturi, suntem obligati moralmente sa li-i le respectam? Eu spun ca nu, pt ca respectarea drepturilor e o chestiune de reciprocitate iar animalele nu ne pot intoarce favoarea de a ne respecta drepturile. Deci suntem justificati sa ne purtam fata de ele dupa cum dorim.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vitalic sprincea...
mesaj 26 Dec 2005, 03:29 PM
Mesaj #51


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 4 August 04
Din: chisinau
Forumist Nr.: 4.185



"intotdeauna se vor gasi eschimosi care ii vor invata pe pigmei cum sa creasca banane" (Lec). cam la asta se rezuma ideea ta, ca sensul suprem al vietii unei gaini este de a fi preparata la dejun...de fapt, logica iti este imbatabila..intr-adevar drepturi ar putea avea doar oamenii, caci eu au societate si aceste drepturi sunt garantate de societate. adica, extindem niste concepte umane si in lumea animalelor si gata, ne-am rezolvat dilemele morale.
apropo, drepturi au doar unii oameni, fiindca triburile din Polinezia nu au asemenea notiuni...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 26 Dec 2005, 05:45 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@belphegor :
QUOTE
Tu m-ai intrebat daca "nu imi respecta drepturile in mod deliberat", iar eu ti-am raspuns ca aceasta intrebare nu isi are sensul: nu conteaza de ce nu mi le respecta, conteaza doar ca nu mi le respecta.

Adica om sau pisica e acelasi lucru ?
Omule, fa distinctie, una e sa nu-ti respecte dreptul cineva in mod deliberat (adica un om constient de acest lucru) si alta e sa o faca un animal (care nici n-ar avea cum). Cand ai de-a face cu cineva (om) care alege in mod deliberat acest lucru reactionezi intr-un fel diferit fata de cazul in care un biet animal te incomodeaza (si care nu stie ce-i aia drepturile tale).
Asa ca are mare importanta si conteaza la ce/cine te referi. Sau tu-ncadrezi totul (om, animal, vant, zgomot, cutremur) la incalcarea drepturilor tale ? laugh.gif
QUOTE
De ce sa nu se puna?

De kiki. Dupa expozeul de logica prezentat de tine anterior, nu ma mai mir de nici o intrebare pe care o pui. laugh.gif Pune intrebari serioase si ti se va raspunde GARANTAT pe masura.
QUOTE
Iar daca nu vrei sa o dezbati aici, atunci nu o mai introduce in discutie.

Hai lasa-ma ca plang. laugh.gif Maine ai sa-mi impui si numar fix de cuvinte. Mare lucru e sa-ti dai seama cand te versi. laugh.gif Cand ai initiat topicul trebuia sa iei in calcul intreaga plaja de raspunsuri posibile cu tot ceea ce-i in spatele lor. Ai tu dreptul sa impui numai anumite perspective asupra subiectului pe care doresti sa-l dezbati ? De cand ? Daca eu ti-as fi pus (desigur nepoliticos) intrebarea "de unde stii ca n-avem un Creator si ca totul exista prin sine", ce mi-ai fi raspuns ? Si ai fi facut-o aici ?
QUOTE
Nu neaparat. Daca eu ma folosesc de X dupa cum doresc (unde X e o fiinta vie), inseamna ca nu ii respect drepturile.

Auzi, imi dai voie sa fac o aplicatie penibila la logica matale ? O aplicatie in care inlocuiesc X-ul cu cineva drag tie (e tot fiinta vie) iar cuvantul "folosesc" il traduc cum vreau eu ? Vezi ce monstruozitati poti spune cand merge pe scheme paracontextuale ? Daca n-ai fugi de realitate si responsabilitate ai merge pe lucruri concrete si te-ai da jos din copac.
QUOTE
Nu neaparat, dar nici daca am face-o nu vad ce probleme ar rezulta.

Tu nu vezi multe, nu-i de mirare ca nu vezi nici ce nenorociri scrii. Ia fati tu un control psiho si apoi vino la discutie cu bulinele luate, ca-i rau de tot ... Pacat, esti tanar... sad.gif
QUOTE
Precis.

Pisicii (X) merita sa-i respect drepturile numai daca pisica (X) mi le respecta si ea mie.
Aaooleeuuu coane @Amenhotep, scapa-ma ca-i rau de tot. laugh.gif laugh.gif Pune ceva usturoi pe server, link-uri cu retete medicale, mama Omida ceva, ca-i jale. laugh.gif laugh.gif
QUOTE
Eu spun ca nu, pt ca respectarea drepturilor e o chestiune de reciprocitate

Ce vorbesti dom'le ? De cand asa ? Daca ai fi avut copii ti-as fi pus eu o intrebare sa te luminez.
QUOTE
iar animalele nu ne pot intoarce favoarea de a ne respecta drepturile.

Daca ai fi crescut macar jumate din cainii si pisicile crescute si ingrijite de mine, te mai lamuream c-o-ntrebare.

Acest topic a fost editat de Bolt: 26 Dec 2005, 05:52 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 26 Dec 2005, 09:20 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
De Ce Sa Respectam Drepturile Animalelor?


Ca sa se mire prostii. biggrin.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 26 Dec 2005, 10:38 PM
Mesaj #54


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE (Bolt @ 26 Dec 2005, 05:45 PM)
Adica om sau pisica e acelasi lucru ?
Omule, fa distinctie, una e sa nu-ti respecte dreptul cineva in mod deliberat (adica un om constient de acest lucru) si alta e sa o faca un animal (care nici n-ar avea cum). Cand ai de-a face cu cineva (om) care alege in mod deliberat acest lucru reactionezi intr-un fel diferit fata de cazul in care un biet animal te incomodeaza (si care nu stie ce-i aia drepturile tale).
Asa ca are mare importanta si conteaza la ce/cine te referi. Sau tu-ncadrezi totul (om, animal, vant, zgomot, cutremur) la incalcarea drepturilor tale ? laugh.gif

Raspunsul simplu si la obiect pe care il asteptam de la tine era:
daca spui ca nu conteaza din ce cauza nu ne respecta noua animalele drepturile, chiar daca vina nu e a lor ca nu o fac, atunci ar insemna sa pedepsim si oamenii pt incalcari facute din greseala ale drepturilor celorlalti oameni, ceea ce este absurd.

Raspunsul meu e ca in cazul oamenilor, acele greseli exact asta sunt: accidente nevinovate, neintentionate. Si tocmai pt ca sunt nevinovate pot sa cred in continuare ca respectiva persoana imi recunoaste in continuare drepturile si deci sunt indreptatit si chiar obligat sa fac si eu la fel. Dar in cazul animalelor, nu mai e vorba de o abatere intamplatoare de la regula, ci in cazul lor nu mai exista nici o regula, caci, dupa cum recunosti, ele nu pot recunoaste drepturile oamenilor.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 27 Dec 2005, 08:37 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Bun, deci pan'la urma respectam sau nu drepturile animalelor ? Daca da, de ce, daca nu, de ce ?
Eu zic ca da, chiar daca argumentul originii nu-i agreat de unii, cel al sanatatii mintale umane mi se pare mai mult decat suficient.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 10:46 AM
Mesaj #56


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE
Daca afirmam ca animalele nu au drepturi, prin extrapolare putem spune ca nici oamenii cu handicap nu au drepturi,


Si care ar fi problema?

QUOTE
Bun, deci pan'la urma respectam sau nu drepturile animalelor ? Daca da, de ce, daca nu, de ce ?


Nu suntem obligati moralmente sa le respectam, si am spus de ce chiar in prima postare pe topic:

QUOTE
Eu consider ca sunt obligat sa respect drepturile cuiva doar atunci cand sunt indreptatit sa cred ca acel cineva imi va respecta si el drepturile mele. Daca X imi incalca mie dreptul la proprietate, ma fura, de ex., nu mai sunt nici eu obligat sa-i respect lui acest drept sau dreptul lui la libertate.

Dar daca nu am nici o garantie ca daca eu ii respect drepturile lui X, X mi le va respecta pe ale mele, atunci nici eu nu mai sunt obligat sa i le respect pe ale lui. Iar in privinta animalelor, care se afla in afara sferei moralitatii, e clar ca nu pot avea acesta garantie. Deci nu sunt obligat sa le respect dreputurile.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Dec 2005, 11:01 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Drepturile animalelor sunt niste termeni inventati de oameni pentru oameni. Drepturile animalelor au valoare doar in relatia animalelor cu omul. Mai degraba trebuiau sa le zica obligatia omului de a face etc. si etc. in preajma animalelor. Dreptul la viata al unei zebre nu se aplica in relatia ei cu leul, care o va manca fara sa se gandeasca. Aceste drepturi exista doar pentru ca unii oameni sa se simta mai bine si mai "umani".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 11:04 AM
Mesaj #58


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE (Blakut @ 27 Dec 2005, 11:01 AM)
Mai degraba trebuiau sa le zica obligatia omului de a face etc. si etc. in preajma animalelor.

Sa inteleg ca tu consideri ca oamenii au obligatii morale fata de animale?


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 27 Dec 2005, 11:24 AM
Mesaj #59


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Eu consider ca majoritatea oamenilor considera ca au obligatii morale fata de animale si se comporta ca atare. Aceasta consideratie este ceva care provine din interior, dintr-un loc in care omul simte ca ceva viu este ceva pretios, o floare rara, o structura energetica "departe de echilibru" cum ar spune Ilya Prigogine/Isabelle Stengers. E ca si cum ai vedea o stalactita intr-o pestera... daca iti taie drumul si e periculoasa, o dai jos, dar daca nu, te bucuri undeva in suflet atunci cand te uiti la ea. Eu cam asa vad lucrurile.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 11:52 AM
Mesaj #60


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Catalin

QUOTE
Eu consider ca majoritatea oamenilor considera ca au obligatii morale fata de animale si se comporta ca atare.


Nu stiu daca majoritatea, dar e clar ca sunt multi. In orice caz, intrebarea care intereseaza aici e: au dreptate sau nu?

QUOTE
E ca si cum ai vedea o stalactita intr-o pestera... daca iti taie drumul si e periculoasa, o dai jos, dar daca nu, te bucuri undeva in suflet atunci cand te uiti la ea.


Dar e o datorie morala, sau doar o satisfactie amorala?


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 27 Dec 2005, 12:36 PM
Mesaj #61


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Eu zic ca e in primul rand o satisfactie interioara, amorala. Dar e si un raspuns la intrebarea ta! le respectam pentru satisfactia interioara pe care ne-o da acel respect.

Btw, oare nu putem gasi si o noua morala care sa fie bazata tocmai pe satisfactiile interioare "amorale"? Tot un fel de hedonism ar fi, dar la un nivel mai ridicat! biggrin.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 12:44 PM
Mesaj #62


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE
Eu zic ca e in primul rand o satisfactie interioara, amorala. Dar e si un raspuns la intrebarea ta! le respectam pentru satisfactia interioara pe care ne-o da acel respect.


Dar de ce crezi ca oamenii vor avea satisfactii interioare daca respecta drepturile animalelor, in loc sa aiba eventual anumite satisfactii fata de respectarea catorva exemplare din cateva specii, cel mult, apoi satisfactii de a vana, pescui, manca, imbraca si experimenta ceva mai multe exemplare din ceva mai multe specii?
Empiric vorbind, sugestia ta nu cred ca acopera respectarea drepturilor animalelor, in general.

QUOTE
Btw, oare nu putem gasi si o noua morala care sa fie bazata tocmai pe satisfactiile interioare "amorale"? Tot un fel de hedonism ar fi, dar la un nivel mai ridicat!


Cine a zis ca nu a gasit-o?
Mai ridicat decat ce?

Acest topic a fost editat de Belphegor: 27 Dec 2005, 12:47 PM


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 27 Dec 2005, 12:54 PM
Mesaj #63


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Dar de ce crezi ca oamenii vor avea satisfactii morale daca respecta drepturile animalelor, in loc sa aiba eventual anumite satisfactii fata de respectarea catorva exemplare din cateva specii, cel mult, apoi satisfactii de a vana, pescui, manca, imbraca si experimenta ceva mai multe exemplare din ceva mai multe specii?


A, stai putin, eu n-am zis nimic de genul asta. Mi se par ok si pescuitul si mancatul si imbracatul.

Eu am incercat sa dau un raspuns cat mai sincer pentru mine, nu stiu daca e general valabil. Eu de asta as respecta animalele. De ce am o satisfactie morala cand fac asta nu as putea sa iti spun exact, stiu doar ca o am. As putea sa speculez putin si sa spun ca omul are un instinct de a-i proteja pe cei mai slabi ca el, instinct ce isi are, probabil, sorgintea in comportamentul de grup care era necesar vanatorilor preistorici...

QUOTE

Empiric vorbind, sugestia ta nu cred ca acopera respectarea drepturilor animalelor, in general.


Pai am si precizat ca exista exceptii! smile.gif

QUOTE

Cine a zis ca nu a gasit-o?
Mai ridicat decat ce?


Mai ridicat adica mai sus de nivelul senzorial. Bun, nu tin neaparat sa ii spun "mai ridicat". Pur si simplu alt nivel.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 01:00 PM
Mesaj #64


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Catalin

Intrebarea topicului e "De ce sa respectam...", adica noi, oamenii, in general, nu "De ce respecti tu...".

N-a vorbit nimeni, oricum nu eu, de un hedonism strict al simturilor.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Dec 2005, 01:19 PM
Mesaj #65


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Parerea mea este ca ar fi impropriu sa se vorbeasca despre dreptul animalelor atata timp cat dreptul este un concept uman.(S-a discutat deja despre faptul ca animalele ar fi incapabile sa respecte ceea ce omul incadreaza in notiunea de drept.)

Daca totusi am forta nitel lucrurile, atunci am putea vorbi doar de faptul ca animalele au dreptul de a fi animale.
Si daca suntem oameni si nu doar animale cuvantatoare, in acest caz noi suntem cei care avem obligatii in raporturile oameni-animale, pentru ca suntem mai puternici, mijloacele noastre de supravietuire depasind cu mult pe cele ale animalelor, motiv pentru care am ajuns in momentul in care ar trebui sa dovedim ca suntem capabili de niste raporturi corecte nu doar cu animalele ci cu toata lumea vie. Poate ca primul pas ar fi sa respectam fiecare tot ceea ce fiinteaza...

Cred ca cine a vrut sa vorbeasca pana acum despre drepturile animalelor a vrut de fapt sa vorbeasca despre OBLIGATIILE pe care ar trebui sa si le asume omul in raporturile sale cu acesti "copii" mai neajutorati ai Pamantului... Nici macar nu ar fi ceva nou sub soare...amintesc numai de Noe si corabia lui (ca daca amintesc de ecologisti si de cei de la protectia mediului - na, ca am facut-o - cred ca suna destul de plictisitor desi au mare dreptate).


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 01:32 PM
Mesaj #66


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Merlina

QUOTE
Si daca suntem oameni si nu doar animale cuvantatoare, in acest caz noi suntem cei care avem obligatii in raporturile oameni-animale, pentru ca suntem mai puternici, mijloacele noastre de supravietuire depasind cu mult pe cele ale animalelor, motiv pentru care am ajuns in momentul in care ar trebui sa dovedim ca suntem capabili de niste raporturi corecte nu doar cu animalele ci cu toata lumea vie.


Cum justifici tu principiul:

P: X are obligatia de a-l proteja pe Y pentru ca X e mai puternic decat Y" ?


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Dec 2005, 01:54 PM
Mesaj #67


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Daca vorbim despre OM atunci principiul la care te referi are si justificare. Este un lucru evident care apare zilnic in jurul nostru. Este principiul pe baza caruia omul isi alege liderii. Investeste cu putere pe cel despre care crede ca il va proteja cel mai bine, prin satisfacerea nevoilor sale (spre exemplu)...Nu intamplator suntem obligati sa "crestem" si in putere morala odata cu fiecare noua descoperire care poate fi folosita atat in bine cat si in rau, chiar foarte rau (se stie asta).


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 27 Dec 2005, 02:55 PM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Pentru ca toata creatia are dreptul la o viata frumoasa si la o privire senina. Si de unde le luam daca nu unii de la altii? Cati nu au fost sensibilizati de lacrimile unui caine sau privirea sireata a unei pisici, sau frumusetea unui cal, sau ...lista poate continua.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 03:04 PM
Mesaj #69


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE
Este principiul pe baza caruia omul isi alege liderii. Investeste cu putere pe cel despre care crede ca il va proteja cel mai bine, prin satisfacerea nevoilor sale (spre exemplu)...


Aici e altceva. poporul intra intr-o intelegere cu liderii sai: poporul le acorda anumite puteri cu conditia sa aiba grija de el. Cu animalele insa, am tot spus ca nu putem incheia nici un fel de contract.

QUOTE
Nu intamplator suntem obligati sa "crestem" si in putere morala odata cu fiecare noua descoperire care poate fi folosita atat in bine cat si in rau, chiar foarte rau (se stie asta).


Nu stiu daca suntem obligati, poate tine mai degraba de dezirabilitate.
Si oricum, chiar daca ar fi o obligatie, e clar doar ca ea se refera la oameni, care sa stie ca au drepturi care merita respectate de ceilalti oameni.
Dar nu mai e la fel de clar ca noile descoperiri nu ar putea fi folosite contra animalelor, tocmai asta-i miza topicului.

QUOTE
Pentru ca toata creatia are dreptul la o viata frumoasa si la o privire senina.


De unde si pana unde ai scos-o si p-asta?

QUOTE
Cati nu au fost sensibilizati de lacrimile unui caine sau privirea sireata a unei pisici, sau frumusetea unui cal, sau


Nu am negat ca unele animale pot trezi in unii oameni trairi placute/interesante, dar intrebarea e daca oamenii au vreo obligatie morala sa respecte drepturile animalelor.



--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 27 Dec 2005, 03:20 PM
Mesaj #70


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Draga Belphegor, daca vei medita candva, sigurel si cu inima deschisa, privind in jurul tau (nu cred ca trebuie sa fie animale prin preajma), iti vei da seama de unde... wink.gif

In topic nu se face referire la nici o moralitate, dar, vorbind pe limba celor care iubesc in general si neconditionat, cand e vorba de "drepturi si obligatii" nu doar "societatea - jungla" este locul unde se aplica wink.gif.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 12:04 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman