HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

14 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mistere Ale Naturii, Inercare de explicare rationala f. dogme
Grabillion
mesaj 2 Nov 2005, 11:02 PM
Mesaj #106


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@Marius
A-i fi inteles cu mult mai repede daca ai fi citit primul post ! 99% din probleme se pot rezolva daca citim cu atentie ce sa scrie.
Problema cu tubul este irelevanta, ca si aia cu poza, ca deocamdata nu ne putem dovedii asta.
Eu am verificat in felul meu ca luna arata mai mare, iar amen a aratat la fel, ca este din cauza
atmosferei. Tubul nu importa, mai ales ca nu l-am aduc eu in discutie, nu a fost argumentul meu si
dupa cum am zis mai inainte nu conteaza cine a avut dreptate cu tubul si nici nu are rost sa peirdem vremea cu el.
Exista la fel de bine 10 metode de a dovedi teoria adevarata sau neadevarat, si asta la orice teorie,
insa cand logica si bunul-simt spune ca nu se poate din cauza unei imposibilitati, atunci este bine
sa aruncam teoria gresita la gunoi.

Important a fost atingerea scopului: stinta nu are dreptate. Ceea ce de fapt amen a afirmat inca de la inceput.
Si dupa aia a mai si dovedit.

De ce am ales tema asta si nu altceva e treaba mea si nu ai tu cum sa stii.

Nu ai inteles inca.. reciteste .. amen a dovedit ca atmosfera e de vina si nu creierul ca i se pare ca vede.
Caci el chiar a vazut asta...intreaba pe oricine daca a vazut vreodata luna mare !

QUOTE

Treci la un alt exemplu, mai clar, pentru a ne convinge.


Inca o dovada ca de fapt... tot nu ai inteles. Eu nu vreau sa va conving de nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 2 Nov 2005, 11:29 PM
Mesaj #107


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mai intai insa trebuie sa incepem sa gandim, adica voi...ca eu conduc intr-un fel discutia ca sa va dati seama unde-i buba.
Bleah.....altu la care i-au murit laudatorii....Hombre, Amenhotep a demonstrat clar ca nu ai dreptate....ca nu vrei sa pricepi, asta e problema ta....
Iar logica ta....frate, m-ai dat pe spate....le rastalmacesti nu se mai intelege nimica.....
A, si treaba cu masonii..... rofl.gif

Caci atata vreme cat nu accepti adevarul simplu ca stiinta NU poate avea dreptate cu explicatia ei, nu
putem continua ...

Explicatia la fenomenul descris de tine e pur stiintifica, in nici un caz logica....argumentele aduse de amenhotep sint bazate pe stiinta...


Deci tema acestui thread a fost de a recunoaste prostia explicatiei stiintifice pentru a ne elibera
de mitul ca stiinta are 100% dreptate in toate, pentru a putea gandii mai liber si mai departe !

Caci numai cu logica ci ceva fizica se pot dovedii multe lucruri atunci cand le regandesti.

Uite, asta e un exemplu de logica a la Grabiloaie.....numai cu logica, da si putina fizica....ca de, fizica nu e stiinta, e bors facut pe batatura de tata leana....

Insa eu ti-am aruncat momeala dupa momeala ca sa te fac sa gandesti si sa.mi dovedesti punctul tau de
vedere...si pana la urma te-am facut sa gandesti si sa descoperi singur.

O sa-ti faci multi prieteni pe aici.... wink.gif

Dar asa cum a mai spus si marius inainte, treci la alte exemple in care stiinta greseste...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Nov 2005, 11:32 PM
Mesaj #108


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Grabillion @ 31 Oct 2005, 12:44 PM)
De ce par luna si soarele la orizont cu mult mai mari decat ele sunt cand sunt sus pe cer ?

Da, m-am inselat amarnic. Am crezut ca ai o logica, dar citeste mai jos:
QUOTE
Daca ar fi o iluzie optica , asa cum spune stiinta, si nu un fenomen optic din cauza atmosferei
atunci nu ar aparea pe poze efectul si s-ar vedea la comparatia cu reper fix si constant.

QUOTE
Telul este sa vedem daca teoria stiintifica - iluzie optica in creier si in nici un caz efect de lentila a atmosferei - este/poate fii adevarata sau este o greseala/minciuna.

QUOTE
Eu am obesrvat de multe ori si chiar m-am mirat cat de mare este diferenta, atat la luna cat si la soare.
Cei mai multi cu care am vorbit despre asta au obervat si ei.
Ma mira ca tu nu ai observat.

QUOTE
Deci vreau un raspun simplu la o intrebare simpla

a). Iluzie optica in creier sau din alte motive asa cum spune STIINTA
b) fenomen optic din cauza influentei atmoseferei asupra celor vazute din afara ei

a sau b ?

QUOTE
Iar in cazul nostru ochiul liber vede diferenta si nu ochiul cu tub, de ce sa nu-l lasam asa cum vede el difrenta.
Indiferent daca acel tub are sau nu un efect.


Aici raspunde Amenhotep
QUOTE
Dacă nu se manifestă la privirea prin tub, "efectul X" nu este real.

Or, tu susţii că la privirea prin tub Luna se vede mereu la fel, fără variaţii de mărime. De-aici rezultă că şi fără tub variaţiile de mărime sunt tot zero.

Aici raspunzi tu:
QUOTE
Nu pot sa decat sa te felicit pentru analiza si modul de gandire ! Nota 10!

Insa cu ce ai spus mai inainte precum si cu animatia ai dovedit exact ceea ce am spus de la bun inceput !

Felicitari ! Uite ca se poate...

Ce concluzii sa trag?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Nov 2005, 11:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Amenhotep
mesaj 2 Nov 2005, 11:35 PM
Mesaj #109


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Amenhotep @ 2 Nov 2005, 03:02 PM)
Pe măsură ce Luna coboară [...], efectul [de mărire] se diminuează


QUOTE (Grabillion @ 2 Nov 2005, 11:05 PM)
Important este ca tu ai dovedit, jos palaria, ceea ce trebuia rezolvat, si care era scopul acestui post.

Aici pari raţional. Pari a īnţelege că susţinerea ta iniţială "Pe măsură ce Luna coboară, imaginea ei creşte" este o fantaxie fără legătură cu realitatea. Pari a admite ce spun oamenii de ştiinţă: că imaginea Lunii nu este mai mare cānd satelitul e la orizont.

Dar, din păcate...

QUOTE
Nu inteleg de ce vrei acum sa te contrazici pe tine insuti numai ca sa nu-mi dai mie si tie insuti dreptate?

Aici se produce o sincopă. Deodată ai impresia că m-aş contrazice. Cānd eu afirm (şi demonstrez) mereu acelaşi lucru: că "imagine(Luna jos) > imagine(Luna sus)" este o prostie, o falsitate, o minciună.

Nici un moment n-am susţinut altceva. De ce mă acuzi că m-aş contrazice?

QUOTE
Caci numai cu logica si ceva fizica se pot dovedi multe lucruri

Fizica este ştiinţă. Optica este ştiinţă. Şi īn problema de faţă nu tu, ci aceste ştiinţe au dreptate: imaginea Lunii nu se măreşte la orizont (ci se micşorează foarte puţin).

QUOTE
Si de acea te-am felicitat, nu sa imi bat joc de tine, ci pt. ca ai descoperit singur!

Adică totul a fost o chestie de genul "Vă provoc să descoperiţi minciuna şi aberaţia din ceea ce susţin: că imaginea Lunii e mai mare cānd Luna e la orizont"? Dacă ăsta ţi-a fost scopul, ai reuşit īncă de la prima pagină: am observfat īncă de pe-atunci (şi eu şi alţii) că afirmaţia e o tāmpenie fără legătură cu realitatea. De ce-ai mai continuat?

QUOTE
Eram insa sigur dinainte ca este adevarata [...].

Cine este convins deja dinainte [...] nu este impartial si nici o nu sa verifice bine si o sa gandeasca, ci o sa apere teoria de care este convins deja.

Īntr-adevăr, văd...

QUOTE
a) Stiinta spune ca este [...] categoric nu un fenomen optic din cauza atmosferei

Exact asta ţi-am arătat şi eu: că mărirea imaginii Lunii la orizont nu este un fenomen optic datorat atmosferei. Atmosfera produce micşorarea (insesizabilă) a imaginii la orizont. Şi nicidecum mărirea ei.

QUOTE
b) Tu ai ajuns la concluzia ca este fenomen optic si nu iluzie optica si ai spus de la inceput ca nu este iluzie optica.

Fals. Ţi-am mai atras atenţia o dată: n-am pomenit niciunde de iluzie optică. Nici că da, nici că nu. Am ajuns la concluzia că micşorarea (insesizabilă cu ochiul liber) a imaginii Lunii la orizont este un fenomen optic cāt se poate de real. Uite, spun acum: micşorarea imaginii la orizont nu este deloc o iluzie. Cu aparate suficient de fine, efectul de micşorare poate fi fotografiat şi măsurat.

QUOTE
Eu am spus la inceput: Daca ar fi o iluzie optica , asa cum spune stiinta, si nu un fenomen optic din cauza atmosferei atunci nu ar aparea pe poze efectul...

Şi ţi-am replicat de la īnceput: efectul de mărire a imaginii Lunii la orizont nu apare pe poze. Pentru că mărirea nu există. Te-am provocat să aduci tu poze care să arate mărirea şi-ai dat-o la-ntors.

QUOTE
cine are dreptate in argumentele scrise..ceea ce pentru mine nu conteaza.

Am remarcat.

QUOTE
Cine are dreptate in privinta lunii si soarelui deci:

1. Eu si tu, si logica (fenomen optic din cauza atmosferei)
2. Stiinta (iluzie optica in creier si nu din cauza atmosferei !)

Care este afirmaţia "īn privinţa Lunii şi Soarelui"? Că imaginile lor se umflă sau se micşorează la orizont?

Dacă-i vorba de "Imaginea Lunii e mai mică la orizont", atunci:

- tu greşeşti, pentru că spui NU
- eu am dreptate, spunānd DA
- ştiinţa are dreptate, spunānd DA.

Dacă vorbim de "Imaginea Lunii e mai mare la orizont", atunci:

- tu greşeşti, pentru că spui DA
- eu am dreptate, spunānd NU
- ştiinţa are dreptate, spunānd NU.

QUOTE
Se inseala stiinta sau tu??? Ca tu ai dovedit ca se inseala!!

Aici fractura īnţelegerii devine... o prăpastie. Te rog mai uită-te o dată la fişierul http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...=post&id=375529. Poate eşti o persoană mai vizuală, care īnţelege mai greu explicaţiile scrise şi mai uşor pe cele vizuale. Unde vezi tu īn acel filmuleţ că imaginea Lunii ar creşte la orizont? Dimpotrivă, ea scade pe măsură ce Luna coboară spre orizont. Asta reiese din calcule, din optică şi din fizică. Asta spune ştiinţa şi asta spun şi eu: că imaginea Lunii nici gānd să crească īn apropierea orizontului. Tu spui invers: că imaginea creşte lāngă orizont. Ţi-am demonstrat că nu-i aşa şi ai fost de acord. Totuşi, eşuezi īn a īnţelege concluzia evidentă: ştiinţa opticii are dreptate şi tu nu ai.

QUOTE
Sau acum trebuie sa redefinim cuvantul iluzie optica???

Iluzie īnseamnă cānd īn realitate nu se vede nici o mărire (ba dimpotrivă, se vede o slabă micşorare), dar unul crede şi susţine vehement că ar vedea mărire. Atunci se numeşte că acela e stăpānit de o iluzie.

Spune-mi, tu crezi şi susţii că imaginea Lunii se măreşte la orizont?

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 2 Nov 2005, 11:38 PM
Mesaj #110


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@ marius: trage concluzia ca este timpul sa te duci la culcare_
si ia-l si pe bdl cu tine...
Voi nici nu stiti sa cititi, dar sa mai si intelegeti, dupa 100 de
posturi ai inteles si tu in sfarsit despre ce e vorba... esti tare !
Felicitari si tie !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Nov 2005, 11:46 PM
Mesaj #111


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Da, am inteles. Am inteles ca ai aruncat si tu o chestie pe care ai gasit-o pe google, si acum te distrezi mai aruncand cand si cand cate o ineptie. Mda, un nebun arunca piatra in apa si zece intelepti se chinuie sa o scoata. Te contrazici si ai grave probleme de perceptie a realitatii. Am inteles ca nu ai nimic in comun cu filozofia, ti-ar placea sa te creada lumea erudit, dar... tu vii cu sistemul unghic laugh.gif de masura si alte pozne de-astea, ca ma umfla rasul. Mie imi pare rau de timpul pe care i l-ai mancat lui Amenhotep. Omul chiar te-a luat in serios si a muncit sa iti demonstreze ca esti prost informat, dar tu te sucesti si habar nu ai ce spui. Parerea mea!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 2 Nov 2005, 11:56 PM
Mesaj #112


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@marius: cauta in google si gaseste si explicatia atunci, sa vedem...

btw, tu stii de ce vaca din poza ta are coarne ? Ca doar nu ii foloseste in aparenta la nimic ?
Insa de pomana nu sunt... sau crezi oare sunt de pomana ?
Daca imi gasesti o explicatie stiintifica la asta eu iti mai pun doua coarne la poza aia.

Si intre timp poti sa dai o cautare in google sa vezi oare de ce saraca musca de casa nu
a gasit de cuviinta ca in 200 Milioane de ani sa nu se schimbe DELOC si s-a nascut "perfecta".
Daca musca nu s-a schimbat DELOC si este asa cum a fost si acum 200.000.000 de ani,
ca au fost gasite in rasina solidificata, o sa te miri oare de rechinul, crododilul si de fapt toate animalele
nu s-au schimbat deloc ? Oare ce explicatie se da la astea ?
Daca gasesti una buna atunci pune-oi aici sa vedem daca poti si aduce argumente
si nu numai sa comentezi...



Acest topic a fost editat de Grabillion: 3 Nov 2005, 12:11 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 3 Nov 2005, 12:07 AM
Mesaj #113


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Grabiloane, lasa-te de marihuane nenicule..... rofl.gif
Si lasa-ne si pe noi sa traim linistiti.....e asa cum zice marius.....te dai rotund.... jamie.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 3 Nov 2005, 12:14 AM
Mesaj #114


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Grabulioane, practicianule! d,d,d,


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 3 Nov 2005, 12:14 AM
Mesaj #115


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@ bdl.
Fa-ti un thread si poti sa acolo poti sa stai in liniste si sa-ti dai sfaturi singura, nu te opreste nimeni.
Sau locuiesti in threadul asta si te-am deranjat ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 3 Nov 2005, 12:24 AM
Mesaj #116


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@Amen
Sincer sa fiu nu stiu ce ai inteles tu pana la urma, ca eu niciodata nu am afirmat decat ca:
QUOTE

Grabillion:
De ce par luna si soarele la orizont cu mult mai mari decat ele sunt cand sunt sus pe cer ?
Ca doar distanta soare-pamant si luna-pamant nu s-a schimbat mai deloc ?



a) soarele si luna PAR la orizont visibil si evident mai mari decat cand sunt sus pe cer (nu intotdeauna insa!)

si ca oamenii de stiinta sustin ca:

b) este din cauza unei iluzii optice in creier ( good astronomy, si teoria oficiala)
In plus
c) tu ai mai descoperit in plus un cretin care afirma ca good astronomy e falsa si explicatia lui, ca scriitor de carti,
e buna si oficiala nu este !
Explicatia asta e asa de senila ca nu e o explicatie si nici macar nu e completa asa cum si el insusi spune.

d) cauza pentru efectul acesta este atmosfera care actioneaza ca o lentila si in anumite
conditii vedem marite luna si soarele fata de cum sunt ceva mai tarziu (luna) sau ceva mai devreme (soarele la amiaza)

Eu asta am afirmat tot timpul, si nu altceva. Nici nu aveam cum sa afirm altceva!
Este asta ce ai inteles tu ?

Scopul acestei discutii era de a afla daca stiinta are sau nu are dreptate prin explicatia b)

Dupa aia o sa-ti zic si ce am inteles eu de la tine.

Acest topic a fost editat de Grabillion: 3 Nov 2005, 12:50 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 3 Nov 2005, 12:32 AM
Mesaj #117


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Grabillion @ 2 Nov 2005, 06:14 PM)
@ bdl.
Fa-ti un thread si poti sa acolo poti sa stai in liniste si sa-ti dai sfaturi singura, nu te opreste nimeni.
Sau locuiesti in threadul asta si te-am deranjat ?

Omule,
Oricit m-as screme ,beat sa fiu si tot nu as putea sa fac unu asa "interesant " ca asta....da daca te deranjeaza asa mult parerile mele, scuza-ma, promit ca o sa fiu mai delicat data viitoare.... tongue.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 3 Nov 2005, 12:56 AM
Mesaj #118


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Grabillion @ 3 Nov 2005, 01:24 AM)
d) cauza pentru efectul acela

Efectul "acela" (adică: "efectul prin care Luna prezintă (inclusiv pe pelicula foto) o imagine mai mare cānd e la orizont decāt atunci cānd e sus pe cer") este inexistent.

Fiind un efect inexistent (o fabulaţie, o minciună), orice "explicaţie" care chipurile dă seama de aşa-zisul "efect" este din start greşită. Īn speţă:

QUOTE
este atmosfera care actioneaza ca o lentila si in anumite conditii le vedem marite fata de cum sunt ceva mai tarziu (luna) sau ceva mai devreme (soarele la amiaza)

Această "explicaţie" este greşită. Pentru că "fenomenul" pe care-l "explică" e inexistent.

Ţi-am arătat (şi-ai aplaudat): efectul de lentilă al atmosferei produce o mărire a imaginii Lunii atunci cānd ea e la zenit (deasupra capului), īnsoţit de o micşorare (revenire la dimensiunea nemărită) pe măsură ce Luna coboară spre orizont. Deci exact invers decāt susţii tu aiurea-n tramvai (fără să te oboseşti să faci un elementar calcul de dioptri/lentile sferice).

Teoria ta cu "lentila atmosferică" explică orice altceva numai fabulaţia cu "imaginea Lunii se măreşte cānd ea coboară la orizont" nu.

Un ultim argument (chia rmi-a făcut plăcere provocarea de a īncerca să găsesc argumente valabile īn faţa unei persoane atāt de nedispusă să raţioneze smile.gif no offense...):

Să ne imaginăm sfera uriaşă care e Pămāntul. Şi sfera asta e īnconjurată de o "coajă" groasă (atmosfera), avānd nişte proprietăţi optice ciudate şi necunoscute. (Ce proprietăţi optice vrei tu.) Dincolo de această "coajă" (deci īn vid), plasăm un fel de şirag de "mărgele uriaşe", fiecare mărgea fiind o lună. Şiragul īnconjoară Pămāntul şi "mărgelele" sunt īn număr de 360, numerotate mare şi vizibil. Īntre mărgele nu există distanţă de separaţie, fiecare mărgea le atinge tangent pe cele aflate de-a stānga şi de-a dreapta ei. Un om (cāt o furnică) stă pe sfera Pămānt īn aşa fel īncāt vede şiragul de luni cum īnconjoară orizontul. Le numără şi-i ies 360. Cum īntreg orizontul are 360 de grade, īnseamnă că fiecare lună se vede sub un unghi de un grad (sunt nişte luni mici). Acum, să ne gāndim: dacă atmosfera ar produce vreun efect optic de umflare/micşorare a imaginilor acestor "mărgele", ar īnsemna că imaginile nu mai ocupă cāte un grad fiecare, deci pe toată circumferinţa orizontului nu mai regăsim 360 de imagii de bile -- ci mai multe sau mai puţine. Unde-i diferenţa? Ce se-ntāmplă, omul īncepe să numere bilele vizibile īmprejur şi-i ies 345? Unde-s cele 15 bile lipsă? Ce numere de ordine poartă ele (că toată afacerea e simetrică)? Sau īi ies 378 de bile? De unde vede el bile cu numerele "361", "362" etc., că doar ele fizic nu există?

De-aici tragem concluzia foarte simplă şi frumoasă: orice proprietăţi optice ar avea atmosfera, diametrul orizontal al Lunii trebuie să apară nemodificat atunci cānd Luna e jos la orizont. Altfel nu se mai īnchide cercul de 360 de grade al orizontului.

Bun, dar ai putea zice "OK, diametrul orizontal nu creşte. Dar creşte de trei ori diametrul vertical!" Adică Luna apare ţuguiată... Sper că pānă şi tu īţi dai seama că aşa ceva e neconform cu observaţiile reale.

Īn consecinţă, dacă la orizont Luna apare tot de formă rotundă, diametrul ei vertical trebuie să fie egal cu cel orizontal. Dar cel orizontal am arătat mai devreme că e nealterat. Deci la orizont mărimea imaginii Lunii e nealterată de atmosferă.

Te-ai lămurit?

a

EDIT: Just in case: Treaba cu orizontul de 360 de grade e valabilă şi dacă susţii că Pămāntul e plat. Sfericitatea e irelevantă -- orizontul tot 360 de grade are.

Acest topic a fost editat de Amenhotep: 3 Nov 2005, 01:13 AM


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 3 Nov 2005, 10:32 AM
Mesaj #119


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@Amen,

da-o dracului de treaba !!!

Cum sa fie fenomenul acum inexistent ???

De ce mai exista atunci disputa in internet a stiintei si explicatiile acesteia ?????
De ce exista explicatiile atunci daca fenomenul este inexistent si nu l-a vazut nimeni ???????????

Cum poate cineva sa vina pe ideea sa explice ceva care nu a fost vazut niciodata ?

Te complici asa de tare cu explicatiile tale...ca ai facut acum fenomenul inexistent
ca se potriveasca cu explicatiile tale.
Mai inainte ai ajuns la concluzia ca atmosfera este turtita si de aia se vede diferit !
Ca face mai mare sau mai mica este egal...ca caclculul tau e corect sau nu..egal.
Tot ce conteaza este ca tu admiti ca atmosfera are un efect si stiinta dmite ca nu e asa,
ci ca e o iluzie in creier.

Deci imi este perpendicular detaliile din teoria ta...ti-am zis ca nu de aia este vorba.
Insa acum incepi sa negi si FENOMENUL care este existent...daca nu crezi pun aici linkurile care
unde este explicat...

Edit: nu uita , un fenomen inexistent care e vazut de miliarde de oameni nu e inexistent, ci evident si vizibil.
ca e iluzie optica sau ce e ...aia nu il face inexistent !
Deci tu folosesti termenii cum iti convine si gresit !

Ca fenomenul d.p. tau de vedere este o iluzie optica ar insemna sa te contrazici singur de doua ori !

De aceea ai inceput sa il faci INEXISTENT ??

Oi fii tu destept, dar sa explici ceea ce oamenii n-au reusit sa explice pana in ziua de azi
logic, simplu si 100% corect...nu stiu daca se poate face in 2 zile in internet.

Chestia cu dioptria care ai facut-o dovedeste ca atmosfera are un efect...mai mult nu ma intereseaza.

Tu poti sa crezi ce vrei cu fenomenul..poti sa-l faci acum si inexistent, daca vrei neaparat sa ai
dreptate !!!

Gandesti extrem de complicat omule...ca tu vezi numai teoria ta cu detaliile tale....
Incearca sa intelegi ceea ce scriu mai intai si lasa deoparte deocamdata detaliile tale stiintifice.


Acest topic a fost editat de Grabillion: 3 Nov 2005, 10:46 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 3 Nov 2005, 11:37 AM
Mesaj #120


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Grabillion @ 3 Nov 2005, 11:32 AM)
Cum poate cineva sa vina pe ideea sa explice ceva care nu a fost vazut niciodata?

Asta mă-ntreb şi eu. Tu eşti cel care vii cu "explicaţii" aiuriste, nu eu.

QUOTE
Mai inainte ai ajuns la concluzia ca atmosfera este turtita si de aia se vede diferit!

Bineīnţeles. Este a n-a oară (devii obositor) cānd īţi spun: da, am ajuns la concluzia că:

Atmosfera este turtită şi de-aia se vede Luna puţin mai mică atunci cānd e jos, lāngă orizont.

Am făcut acea demonstraţie şi-mi menţin concluziile. Lumea care a citit-o a fost de acord cu ea (oamenii s-au exprimat). Tu īnsuţi ai apaludat-o şi i-ai dat nota 10.

Acum ce ai?

QUOTE
Chestia cu dioptria care ai facut-o dovedeste ca atmosfera are un efect... mai mult nu ma intereseaza.

Caracteristic fanaticilor iraţionali (să nu-i intereseze nimic dincolo de ideea lor fixă).

QUOTE
Cum sa fie fenomenul acum inexistent???

[...] ai facut acum fenomenul inexistent ca se potriveasca cu explicatiile tale.

[...] Insa acum incepi sa negi si FENOMENUL care este existent...

[...] De aceea ai inceput sa il faci INEXISTENT??

[...] poti sa-l faci acum si inexistent, daca vrei neaparat sa ai dreptate!!!

Cred că n-ai citit prima mea replică (acum 8 pagini şi 4 zile). Primul lucru pe care ţi l-am spus a fost că "fenomenul" clamat de tine este inexistent: nu-i adevărat că imaginea Lunii e mai mare cānd ea e jos, lāngă orizont. Şi de-atunci īţi tot demonstrez acest lucru (tu aplaudānd vesel pe parcurs).

QUOTE
tu admiti ca atmosfera are un efect si stiinta admite ca nu e asa

Nu-i adevărat. Afirmaţia aceasta mincinoasă izvorăşte evident din ura pătimaşă faţă de ştiinţă/raţiune/gāndire a unui om neinformat (şi care refuză să se lase informat). Aversiune pe care-ai demonstrat-o cu vārf şi īndesat.

Ştiinţa se preocupă de foarte mult timp de refracţia atmosferică. Numai un om cu nivel de informare pre-medieval ar putea susţine că ştiinţa ignoră efectul refracţiei prin atmosferă. Problema are nivel de complexitate de liceu -- s-ar putea chiar să fie prin manualul de optică din liceu -- şi oricine (dacă nu-i habotnic dement) poate uşor calcula efectul de lentilă al atmosferei: el face ca obiectele din afara atmosferei să aibă la orizont imaginea micşorată (īn raport cu cea de la zenit). Nu mărită, cum susţii tu. Pentru cine-a trecut prin liceu e o banalitate.

Īncă o dată, ca să fie clar: Afirmaţia "Ştiinţa neagă/ignoră efectul de lentilă dat de refracţia prin atmosfera curbată a Pămāntului" este o minciună veninoasă şi puturoasă. Ştiinţa nu ignoră acest efect, ci l-a calculat de sute de ani. Şi conform legilor opticii (şi raţiunii sănătoase nehabotnice) ştiinţa obţine ce ţi-am arătat īn simulare: că imaginea unui obiect din afara atmosferei este (cu foarte puţin) mai mică la orizont decāt la zenit.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 3 Nov 2005, 12:18 PM
Mesaj #121


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE
Atmosfera este turtită şi de-aia se vede Luna puţin mai mică atunci cānd e jos, lāngă orizont.


Esti un exemplu al mintii intortocheate si desi imperecheata cu logica a uitat ce calculeaza si de unde a plecat.
Eu nu am inteles asta din ce ai zis tu cand tu ti-ai explicat teoria ca asa ceva nu imi trecea prin minte si nu am aplaudat
asta, ci numai faptul ca tu ai dovedit ca atmosfera are totusi un efect.

Tu ai demonstrat atunci deci ca ceea ce vede lumea de mii de ani,
este exact invers de cum ea il vede !!!!!
ceea ce este peste puterea mea de imaginatie !

Adica luna nu se vede mai mare, cand e la orizont, ci mai mica !!!!!!!
Si mai ma faci pe mine fanatic rational...

Ai demonstrat deci inversul la ce oamenii vad ! Ceea ce ai demonstrat tu poti sa arunci la gunoi...
important e numai faptul cu efectul atmosferei...daca il mai crezi si nu vrei sa il neghezi si pe ala din nou.

Incearca sa convingi atunci pe cineva ca atunci cand vede luna
mai mare el de fapt o vede mai mica ! - o sa-ti rada de tine !

Citeste inca o data explicatiile stiintice si CA aceasta problema INEXISTENTE
nu numai ca e vazuta de f. multi , ci chiar este dezbatuta si ca efect este asumat iluzia optica
ce se petrece in creier asa cum si numele fenomenului sugereaza !

THE MOON ILLUSION EXPLAINED
Finally! Why the Moon Looks Big at the Horizonand Smaller When Higher Up
http://facstaff.uww.edu/mccreadd/

Step outside any evening at sunset and look around. You'll see a giant moon rising in the east. It looks like Earth's moon, round and cratered; the Man in the Moon is in his usual place. But something's wrong. This full moon is strangely inflated. It's huge! You've just experienced the Moon Illusion.
http://science.nasa.gov/headlines/y2005/20...oonillusion.htm

The Moon Illusion, An Unsolved Mystery.
http://www.lhup.edu/%7Edsimanek/3d/moonillu.htm

Explaining the moon illusion
An old explanation of the moon illusion holds that various cues place the horizon moon at an effectively greater distance than the elevated moon. Although both moons have the same angular size, the horizon moon must be perceived as larger.
http://www.pnas.org/cgi/content/full/97/1/500

Acest topic a fost editat de Grabillion: 3 Nov 2005, 12:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 3 Nov 2005, 12:27 PM
Mesaj #122


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Grabillion @ 3 Nov 2005, 01:18 PM)
Si mai ma faci pe mine fanatic rational...

Ai īnţeles greşit. Mai citeşte o dată.

Īn rest, mai vorbim cānd o să-ţi dovedeşti afirmaţiile cu fotografii (tu īnsuţi declarānd că "efectul" se constată pe fotografii).

Pānă atunci, reţine:

Cine susţine că Luna prezintă la orizont o imagine mai mare decāt la zenit, acela spune un neadevăr.

Adevărul este că: Luna nu prezintă la orizont o imagine mai mare decāt la zenit.

Dacă te-ncăpăţānezi să crezi un neadevăr... treaba ta. Dar nu veni pe forumuri să foloseşti această minciună ca bază pentru cine ştie ce argumentaţie. Că pică.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 3 Nov 2005, 12:32 PM
Mesaj #123


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Greseala mea a fost ca am zis ca tu ai dreptate cu animatia ta si asta e ceea te te-a frapat pe tine.
Insa eu nu am inteles ca tu ai vazut luna la orizont mai mica...
Si pe mine nu ma mai interesat demonstratia ta, ca era vorba doar
daca atmosfera are un efect asupra la ceea ce vedem, ceea ce am subliniat de mai multe ori deja.

Acum inteleg problema ta...
Deci rezultatul demonstratiei tale nu poate fi corect caci luna se vede mai mare
la orizont si nu mai mica.

Deci analiza ta are un factor gresit...si daca era asa de simplu cineva demonstra deja asta
pe undeva. Problema este insa mai complicata decat crezi tu, de aceea si stiinta incearca
sa ne faca sa credem ca este o iluzie optica.

Uite inca o data ce zice stiinta, care odata te contrazice ( parerea finala) si odata nu te contrazice ( parerea ta originala)
Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/Moon_illusion

"It is common belief that the moon actually does appear larger near the horizon due to a magnification effect caused by the Earth's atmosphere. This is not true. Although the atmosphere does change the color of the moon, it does not magnify or enlarge the moon."

Tu ai rezolvat insa la urma cel mai fain fenomenul ... l-ai facut inexistent !

Cine nu gandeste rational acuma ???
Mai ales tinand cont de scopul threadului !


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 3 Nov 2005, 12:36 PM
Mesaj #124


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Amenhotep:
Cine susţine că Luna prezintă la orizont o imagine mai mare decāt la zenit, acela spune un neadevăr.
Adevărul este că: Luna nu prezintă la orizont o imagine mai mare decāt la zenit.


Ha ha !!!!

Deci tu singur impotriva omenirii ??? Tu ai dreptate si wikipedia nu are atunci cand spune
ca fenomenul exista ????? Si in plus toate celelalte website-uri care discuta despre un fenomen inexistent ????
Intreaba in jurul tau si o sa vezi ca fenomenul exista....
Asteapta numai citeva zile, ca vine luna noua....si poate il vezi si singur si o sa vezi
cat de orb esti...

Am scapat de problema, am aruncat-o la gunoi, am facut inexistenta....
Faina rezolvare... esti un specimen tare rar sa stii...

Acest topic a fost editat de Grabillion: 3 Nov 2005, 12:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 3 Nov 2005, 12:43 PM
Mesaj #125


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Grabillion @ 3 Nov 2005, 01:32 PM)
"It is common belief that the moon actually does appear larger near the horizon due to a magnification effect caused by the Earth's atmosphere. This is not true. Although the atmosphere does change the color of the moon, it does not magnify or enlarge the moon."

Tu ai rezolvat insa la urma cel mai fain fenomenul ... l-ai facut inexistent!

Grabillion, tu citeşti ce scrii?

Nu vezi că şi oamenii ăia spun exact ce-ţi spun eu: "This is not true"? (Adică "Asta [că imaginea Lunii ar fi mai mare...] nu este adevărat".)

Cāt despre "it does not magnify or enlarge the moon", e vorba de faptul că variaţia de dimensiune aparentă datorată refracţiei atmosferice, pe lāngă că este īn sens invers, are o mărime absolut insignifiantă. Pentru problema pe care o ridici tu, această variaţie (datorată atmosferei) este practic zero.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 3 Nov 2005, 12:45 PM
Mesaj #126


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Ha ha !!!!

Deci tu singur impotriva omenirii ???


Aloooo! Pamantul catre Grabillion! Macar citeste, domn'e, site-urile alea pe care tot le propui altora!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 3 Nov 2005, 12:51 PM
Mesaj #127


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Grabillion @ 3 Nov 2005, 01:32 PM)
Deci rezultatul demonstratiei tale nu poate fi corect caci luna se vede mai mare la orizont si nu mai mica.

Dovedeşte cu fotografii. Sau fă o simulare, un calcul de optică şi dovedeşte pe hārtie.

Trebuie să īnţelegi că răcnitul cu putere nu ţine loc de argumente, probe, demonstraţii. Asta faci de 8 pagini: afirmi la nesfārşit acelaşi neadevăr, refuzānd să aduci vreo probă, să faci vreo demonstraţie sau să raţionezi pe marginea demonstraţiilor prezentate de alţii (vezi exemplul īn care ai aplaudat -- culmea, citāndu-mi spusele! -- ceva cu care acum susţii că nu eşti de acord; fără argumente şi fără probe, ca de obicei).

QUOTE
Tu ai dreptate si wikipedia nu are atunci cand spune ca fenomenul exista ?????

Grabillion, eşti dus. "This is not true" īnseamnă īn mintea ta "The phenomenon exists"?

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 3 Nov 2005, 12:56 PM
Mesaj #128


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



rofl.gif
Grabiloane, maninca oase de peste ...... rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 3 Nov 2005, 12:59 PM
Mesaj #129


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Amen,

inseamna ca tu nu stii romaneste !

Care est diferenta intre inexistent si intre a declara ceva ca iluze optica sau nu ?

Daca scopul acestui thread era de a veda daca iluzie optica asta inseamna ca fenomenul este inexistent si
neadevarat si ca deci asa cum spui tu nimeni nu vede luna mai mare la orizont ????

Pai ce logica ai tu, nu mai stii nici sa distingi sensul cuvintele ?
QUOTE

Cine susţine că Luna prezintă la orizont o imagine mai mare decāt la zenit, acela spune un neadevăr.
Adevărul este că: Luna nu prezintă la orizont o imagine mai mare decāt la zenit.


Da eu sustin asta , si wikipedia sustine asta, si tot internetul sustine si debate asta !
Si oricine poate sa vada asta !

Din ce cauza, ca este atmosfera: Wikipedia : "This is not true."
Sau ca este iluzie optica ? : Wikipedia : This is true [Edit: true !]

Exact asta era problema care trebuie rezolvata. Insa tu confunzi cauza lui cu fenomenul in sine !

Fiindca tu nu ai vazut niciodata fenomenul il declari inexistent ?
Sau vrei sa spui ca fenomenul este existent, dar ca cauza lui este o iluzie optica ?

Nu poti sa spui de un fenomen ca nu exista numai daca cauza lui constituie o iluzie optica,
mai ales ca tu singur ai demonstrat ca atmosfera, are un efect totusi, ceea ce wikipedia neaga in totalitate !

Acest topic a fost editat de Grabillion: 3 Nov 2005, 01:18 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 3 Nov 2005, 01:17 PM
Mesaj #130


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Grabillion @ 3 Nov 2005, 01:59 PM)
Care est diferenta intre inexistent si intre a declara ceva ca iluzei optica [...]?

Citeşte īn dicţionar (oricum, m-ai mai īntrebat asta şi ţi-am mai răspuns o dată).

QUOTE
Daca scopul acestui thread era de a veda daca iluzie optica asta inseamna ca fenomenul este inexistent si neadevarat si ca deci asa cum spui tu nimeni nu vede luna mai mare la orizont ????

Nu prea īnţeleg construcţia acestei fraze, dar dacă sensul e ăla pe care-l bănuiesc eu, mă hazardez să răspund: Da.

QUOTE
QUOTE
Adevărul este că: Luna nu prezintă la orizont o imagine mai mare decāt la zenit.

Da eu sustin asta, si wikipedia sustine asta

Hmm... Deci acum susţii că imaginea Lunii la orizont nu e mai mare... Pānă acum ai susţinut invers. Mă tot minunez: cāt de confuz şi iraţional poţi să fii?

QUOTE
Din ce cauza, ca este atmosfera: Wikipedia : "This is not true."

laugh.gif
Nu Grabillion, nu cauza este neadevărată, ci fenomenul.

Pune māna şi măsoară pe fotografie şi-ai să te convingi (dacă nu eşti habotnic iraţional care refuză dovezile palpabile).

QUOTE
Nu poti sa spui de un fenomen ca nu exista numai daca cauza lui constituie o iluzie optica

Ba fix asta-i definiţia iluziei. Consultă un dicţionar.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 3 Nov 2005, 01:22 PM
Mesaj #131


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Uite un experiment simplu.... nu trebuie nici macar camera foto....
Se ia una bucata plastic transparent si una bucata marker cu virf moale care scrie usor pe acel plastic....cind e luna sus pe cer, tinem plasticul cu bratul intins intre ochi si luna...cu mina cealata trasam un cerc exact pe marginile ei pe plastic....cind e luna la orizont, cu mina intinsa la aceiasi distanta de ochi , repetam operatia dar trasam cercul un pic mai in stinga sau dreapta fata de prima pozitie....in felul asta , vom avea doua cercuri apropiate, unu cu dimensiunea sub care vedem luna cind e la zenit si una cind e la orizont....comparam cercurile cu compasul , rigla sau ochiometrul.... mwah1.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 3 Nov 2005, 01:32 PM
Mesaj #132


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@Amen

Daca tu ai avea dreptate in fraza:
QUOTE

Nu Grabillion, nu cauza este neadevărată, ci fenomenul.


Atunci nu ar exista nici fenomenul fata morgana, nici disputa asta despre luna la wikipedia.

Si nici eu nu as fii pornit un asemena thread, al carui scop era tocmai sa vedem daca cauza
din care lumea vede lumea mai mare la orizont ( fapt irefutabil, deci efenomenul exista) !

Ma faci pe mine habotnic insa tu vrei sa-mi dovedesti acum ca fenomenul este inexistent !!!
Deci inca mai confunzi cauza lui cu definita de fenomen.

QUOTE

Cine susţine că Luna prezintă la orizont o imagine mai mare decāt la zenit, acela spune un neadevăr.
Adevărul este că: Luna nu prezintă la orizont o imagine mai mare decāt la zenit.


Daca tai din context esentialul atunci poti sa zici orice , si ca ma contrazic..ceea ce nu fac.

Eu am spus, in ciuda celor spuse mai inainte de tine, din citatul de mai sus, si folosind cuvinte romanesti
ca fenomenul de A VEDEA LUNA MAI MARE la orizon EXISTA si se poate VEDEA cel putin cu OCHIUL LIBER
de ORICINE si fiindca EXISTA l-am adus si ca dezbatare aici..si Findca EXISTA sunt si pagin numeroase
in internet care discuta CAUZA lui !

Daca fenomenul se poate explica prin iluzie optica nu il face INEXISTENT SI NEADEVARAT !
Asta este romana si logica. Daca fenomenul nu AR EXISTA nu l-ar discuta nimeni.
Deci nu a fost vorba niciodata daca fenomenul exista...ca pt. aia orice il poate vedea si de fapt cei mai
multi pana la tine..l-au vazut singuri !

Numai ca acum daca tu recunosti definitia cuvantului fenomen inexistent = iluzie optica
atunci eunu stiu ce logica este asta.

Vrei deci sa zici ca fenomenul nu a fost observat de nimeni ? Asa cum ai spus mai inainte ?

Acest topic a fost editat de Grabillion: 3 Nov 2005, 01:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 3 Nov 2005, 01:43 PM
Mesaj #133


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Grabillion, poate n-ai īnţeles diferenţa dintre fenomen real şi părere/iluzie. Diferenţa este:

Fenomenul real chiar se petrece. Poate fi măsurat, īnregistrat.

Iluzia este ceva ce doar crede cineva că se petrece, cānd de fapt acel lucru nu se petrece. Īncercarea de măsurare/īnregistrare demască iluzia, atătānd că fenomenul lipseşte din realitate (fiind prezent numai īn īnchipuirea cuiva).

Mai trebuie să īnţelegi un lucru: una e să vorbim de mărimea unei imagini şi alta e să vorbim de mărimea unui obiect. Un obiect are o mărime, dar imaginea lui poate să aibă o altă mărime (dacă imaginea se formează printr-o lupă, de exemplu). A vorbi despre mărimea unei imagini este o chestie obiectivă -- mărimea imaginii poate fi īnregistrată şi măsurată.

Cu aceste precizări, fenomenul despre care vorbim este:

Imaginea Lunii este mai mare cānd Luna se află aproape de orizont decāt atunci cānd Luna se află sus pe cer.

Te rog să fii atent la cuvintele "imaginea" şi "este". Nu apar aici cuvintele "Luna" şi "pare", ci "imaginea" şi "este". Asta pentru că părerea nu poate fi īnregistrată/măsurată, pe cānd imaginea da. Părerea nu este un fenomen, pe cānd variaţia imaginii este.

Tu glisezi īn derivă īntre "fenomenul = Luna le pare unora mai mare" şi "fenomenul = imaginea Lunii este mai mare". Īnţelege că primul nu e un fenomen fizic (ci eventual un fenomen psihiatric -- legat de ce păreri se nasc īn minţile oameilor).

Singurul fenomen fizic despre care putem discuta aici īn mod obiectiv este "imaginea Lunii e mai mare la orizont". Acest fenomen este susceptibil de teste de īnregistrare fotografică. Dacă ai binevoi să faci acele teste ai vedea că fenomenul este inexistent: pe peliculă imaginea Lunii are practic acelaşi diametru (dacă ai folosi aparate de măsură extraordinar de precise, ai găsi că nu e fix acelaşi diametru, ci el e puţin mai mic la orizont -- datorită refracţiei atmosferice).

Faptul că fenomenul e inexistent e ştiut de sute (mii?) de ani -- tocmai de aceea se numeşte de atāta timp "iluzia lunii mai mari", pentru că e foarte simplu de măsurat (cu unghia, dacă n-ai altfel de instrumente) şi de văzut: Imaginea Lunii nu este deloc mai mare la orizont. Niciodată.

Dezbaterea este una psihologică, nu una fizică. Anume:

Dat fiind că fenomenul (mărirea imaginii) este inexistent, care-i motivul care face ca īn mintea unor oameni să se instaleze ideea falsă că fenomenul ar fi existent? Ce se petrece īn capul lor de nu văd realitatea măsurabilă atāt de simplu cu unghia/tubul/aparatul de fotografiat/rigla/etc., īncăpăţānāndu-se să susţină invers decāt aparatele de măsură?

Asta-i īntrebarea, asta-i disputa (şi tu, la īncăpăţānarea cu care susţii falsitatea, ai fi un excelent material de studiu pentru aceşti psihiatri).

Disputa nu e deloc vizavi de realitatea fenomenului, căci se ştie de mult timp că e ireal.

Ţi-e clar acum?

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 3 Nov 2005, 01:45 PM
Mesaj #134


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Teoria oficiala de la NASA:

.. You've just experienced the Moon Illusion. (chiar sa cred ca cauza este o iluzie optica, cand mai jos scrie ca NASA inca nici nu stie exact ce este ?????)
....
"When you look at the moon, rays of moonlight converge and form an image about 0.15 mm wide in the back of your eye. High moons and low moons make the same sized spot. So why does your brain think one is bigger than the other?
After all these years, scientists still aren't sure why. --- Very smart ! Intai o explicatie si dupa aia recunoasterea
ca de fapt nici nu stiu....

http://www.nasa.gov/vision/universe/watcht...onillusion.html

Acest topic a fost editat de Grabillion: 3 Nov 2005, 02:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 3 Nov 2005, 01:59 PM
Mesaj #135


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Grabillion @ 3 Nov 2005, 02:45 PM)
When you look at the moon, rays of moonlight converge and form an image about 0.15 mm wide in the back of your eye. High moons and low moons make the same sized spot.

Este adevărată această afirmaţie? (Te rog răspunde cu DA sau NU.)

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 3 Nov 2005, 02:00 PM
Mesaj #136


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@Amen.

Eu niciodata nu am afirmat ca Luna ar fii mai mai mare...ci ca pare mai mare.

Asa cum poti vedea si in definita problemei de la inceput
De ce par luna si soarele la orizont cu mult mai mari decat ele sunt cand sunt sus pe cer ?
Ca doar distanta soare-pamant si luna-pamant nu s-a schimbat mai deloc ?t problema pusa initial:
[QUOTE]

Si este clar ca nu are cum sa fie mai mare... de aceea scopul lui a fost
descoperirea cauzei acestui fenomen fizic, real sau imaginar.

Fiindca toate lume il vede si NASA il dezbate nu il putem numii insa imaginar..ci real.

Cand vorbim de cauza lui , care da aceasta impresie, atunci este altceva.

Deci daca tu spui acum ca :

1. este iluzie optica in creier, atunci concorzi cu NASA care spune singura ca inca nu se stie exact
de ce ( citeste mai sus) insa sugereaza pe baza unor exemple de iluzie optica ca este de fap iluzie optica

2. NASA spune ca atmosfera nu are nici un efect asupra la ceea ce vedem noi.
NU este vorba numai de acest fenomen. Insa tu ai descoperit ca atmosfera are un efect totusi la ceea
ce vedem. Daca se poate dovedii efectul la fenomenul cu luna care pare mai mare la orizont...asta
nu este asa de importanta, caci poate nu stim detalliile , cum si cand are un efect de marire.

Insa tu cu atmosfera ta turtita combati teoria oficiala de la Nasa care spune ca atmosfera nu are nici un efect.
Stiu ca tu ai dovedit acum ca atnmosfera face mai mica de fapt luna dacat este, ceea ce nu poate
fii, ca ea in realitate s evede mai mare..insa important este daca efectul atmosferei exista.

NASA recunoaste in plus ca atmosfera schimba forma si culoarea insa ca NU schimba marimea obiectelor.
Acum daca bagi degetul in apa colorata o sa vezi si forma si marimea si culoarea schimbata,
deci de ce sa nu faca si atmosfera asa ceva la trecerea luminii din vacum in are ?

3. daca spui inca ca este iluzie optica in creier contrazici teoria de la badastronomy.com care spune
ca NU este iluzie optica in creier !

La ce concluzie ai ajuns deci, pare sau nu luna mai mare din cauza unei iluzii optice in creier
asa cum crede NASA sau nu ?

Acest topic a fost editat de Grabillion: 3 Nov 2005, 02:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 3 Nov 2005, 02:09 PM
Mesaj #137


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

When you look at the moon, rays of moonlight converge and form an image about 0.15 mm wide in the back of your eye. High moons and low moons make the same sized spot.

Este adevărată această afirmaţie? (Te rog răspunde cu DA sau NU.)


Asta este afirmatia de la NASA, ca luna ar fii la fel de mare in ambele doua cazuri.

Nu pot sa afirm o supozitie de la NASA care sugereaza ca este iluzie optica si care este exact scopul acestui thread:
sa aflam din ce cauza vedem noi mai mare luna cand e la orizont ?

a) Iluzie optica
b) fenomen optica, de lentila al atmosferei in anumite conditii asupra lunii si soarelui

Deci sa incepem de la zero, adica nici nu am inteles ce trebuie rezolvat in aceasta ecuatie ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 3 Nov 2005, 02:25 PM
Mesaj #138


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Grabillion @ 3 Nov 2005, 03:00 PM)
Eu niciodata nu am afirmat ca Luna ar fi mai mai mare

Nici eu nu m-am referit nici un moment la mărimea Lunii. Te rog reciteşte cele 9 pagini de mesaje.

QUOTE
De ce par luna si soarele la orizont cu mult mai mari decat ele sunt cand sunt sus pe cer?

Asta e o īntrebare referitoare la părerile oamenilor. Ţine de psihologie/psihiatrie (De ce-i pare unuia că e Napoleon, deşi el de fapt nu e Napoleon? De ce-i pare unuia că aude voci, cānd aparatele de măsură īnregistrează linişte īn cameră? Etc.)

QUOTE
de aceea scopul lui a fost descoperirea cauzei acestui fenomen fizic, real sau imaginar.

Fenomenele fizice sunt reale. cele care există. Celelalte ("fenomene fizice imaginare", cum le spui tu), nu sunt fenomene fizice. Sunt fenomene psihice: se petrec doar īn mintea omului, nu şi īn realitate.

QUOTE
Fiindca toate lume il vede si NASA il dezbate nu il putem numii insa imaginar..ci real.

Hmmm... spune-mi te rog, cānd te loveşti la cap rău de tot, fenomenul "Există stele verzi" īl numeşti real sau imaginar?

QUOTE
1. este iluzie optica in creier, atunci concorzi cu NASA care spune singura ca inca nu se stie exact
de ce (citeste mai sus)

Dar tu ştii de ce vezi stele verzi? Una e să constaţi că ele nu există īn realitate (e uşor: te loveşti la cap şi-apoi fotografiezi repede) şi alta e să cercetezi "De ce văd eu chestii care nu există īn realitate?"

QUOTE
tu ai descoperit ca atmosfera are un efect totusi la ceea ce vedem.

Nu eu am descoperit. Ci ştiinţa. Demult. Ţi-am dat linkuri.

QUOTE
La ce concluzie ai ajuns deci, pare sau nu luna mai mare din cauza unei iluzii optice in creier asa cum crede NASA sau nu ?

Subiectul psihiatric legat de procesele mentale ce se desfăşoară īn capul unora ca tine mă interesează mult mai puţin decāt problema de fizică (optică): "Este imaginea Lunii mai mare cānd Luna e jos la orizont?" Deci nu ştiu care-i treaba cu părerea. Ştiu īnsă care-i treaba cu imaginea: nu-i mai mare.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 3 Nov 2005, 02:50 PM
Mesaj #139


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@Amen
Inseamna ca NASA, daca ar gandii ca tine nu ar vorbi de o iluzei optica a unui fenomen vazut de oameni
ci ar vorbi de un fenomen inexistent, de o problema de psihiatrie.

Dar uita ca NASA totusi nu gandeste in termenii astia ai tai, ci vorbeste de un fenomen care
are ca cauza o iluzie optica. Deci ei nu spun nicaieri ca fenomenul este inexistent, ci
doar ca el este atribuit unei iluziii optice.

Daca vrei sa tii mai departe de terminologia ta particulara, nu ai decat sa tii...

QUOTE

Ştiu īnsă care-i treaba cu imaginea: nu-i mai mare.


Deci inca o data declari o imagine care este mai mare ca NU este.....
Poate te referi la iluzie optica in termenii de la NASA ...

Bun, eu numesc asta in termenii mei ca si NASA asa:

Luna pare mai mare la oameni cand este la orizont din cauza unei iluzii optice in creier.
Deci imaginea lunii este mai mare, dar de fapt luna nu este ci pare numai in capul oamenilor mai
mare. Faptul ca lumea vede luna asa, mai mare, eu il numesc fenomen.
Acest fenomen este discutat la NASA, deci exista.

Concorzi deci, folosind termenii mei, cu continutul cele spuse mai sus... ?

Acest topic a fost editat de Grabillion: 3 Nov 2005, 02:53 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 3 Nov 2005, 02:53 PM
Mesaj #140


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Grabillion @ 3 Nov 2005, 03:09 PM)
QUOTE
When you look at the moon, rays of moonlight converge and form an image about 0.15 mm wide in the back of your eye. High moons and low moons make the same sized spot.
Este adevărată această afirmaţie? (Te rog răspunde cu DA sau NU.)

Asta este afirmatia de la NASA, ca luna ar fii la fel de mare in ambele doua cazuri.

Te rog citeşte cu atenţie. Unde vezi tu că spune NASA "Luna e la fel de mare"? E vorba de imaginea Lunii pe retină -- pata luminoasă galbenă care se formează pe retină cānd īndrepţi ochiul spre Lună. Aceea spune NASA (şi restul oamenilor de ştiinţă) că este mereu la fel de mare.

Consideri adevărată această afirmaţie? (Te rog răspunde cu DA sau NU.)

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 01:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman