HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Arthur Dogariu Si... Superluminal, Poate fi depasita viteza luminii?
cyber-sapiens
mesaj 10 Jan 2008, 04:19 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Catalin @ 10 Dec 2005, 08:28 AM) *
Exergy, gandeste-te asa: eu imi iau un laser si ma joc cu el... spre Luna. Si ma joc destul de repede astfel incat imaginea laserului pe luna se misca cu o viteza mai mare ca viteza luminii. E foarte posibil si n-am incalcat nici o lege a relativitatii. Si nici nu transmit vreo informatie cu viteza mai mare. Cam asa ar trebui sa gandesti toate experimentele de genul asta.


- LASER-ul tau nici-cum nu se poate misca mai rapid decat lumina, orice i-ai face, deci imaginea LASER, nu este mai rapida decat raza LASER, si nici nu te poti juca mai rapid decat lumina ! ohmy.gif


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 10 Jan 2008, 04:23 PM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Artanis @ 13 Oct 2005, 02:00 PM) *
exergy 33, inainte de a emite intrebari legate de depasirea vitezei c, trebuie sa-ti clarifici notiunile de viteza de grup si viteza de faza, si sa pricepi ca tahionii care i-a amintit carpatic sunt particule virtuale. Fotonii se deplaseaza in continuare cu viteza luminii. Ce se deplaseaza mai repede e rezultatul interferentei, si anume locurile cu multi si locurile cu putini fotoni, ca sa spun plastic. Si nu ma refer la spatiu aici. E cam acelasi lucru ca si viteza umbrei, sau viteza unei proiectii luminoase. Dintr-un loc in altul, e vorba de alti fotoni.


- Da, asa s-a spus ca informatia este clonata la distanta supra-luminic, nu si energia ori materia !, dar informatia tot s-a transmis super-luminic !!! (si umbra/ golul poate reprezenta informatie daca este pre-sipost-cedata de un plin energetic !!!).


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 10 Jan 2008, 04:29 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Amenhotep @ 23 May 2006, 03:39 PM) *
Eu am nişte nelămuriri vizavi de articolul citat de Exergy33:
Dacă informaţia este conţinută în vârful pulsului, iar acesta e re-creat la capătul celălalt "imediat ce ('as soon as') pulsul intră în cameră", asta înseamnă că informaţia este transferată prin cameră instantaneu. Dacă ar fi aşa, am avea informaţie transmisă cu viteză mai mare decât a luminii.

Pe de altă parte, chiar autorii spun:
Deci viteza transferului de informaţie este limitată, putând fi cel mult egală cu cea a luminii. Nici o şansă ca informaţia să se transmită în timp mai scurt decât i-ar lua luminii să străbată respectiva distanţă.

Şi totuşi, ideea transferului mai rapid revine:
Aici ni se explică nu doar că pulsul conţinând informaţie ajunge la capătul camerei mai repede decât ar face-o lumina, ci chiar că ajunge înainte să fi intrat în cameră! Luminii i-ar lua 0.2 nanosecunde, iar "pulsul fermecat" ajunge cu 62 nanosecunde mai devreme -- adică ajunge cu 0.2 - 62 = 61.8 nanosecunde înainte de intrarea în cameră. Măi să fie...

Mie mi se pare că undeva pe lanţul de transmisie a informaţie de la cercetătorii ăia până aici pe forum au intervenit grave distorsiuni şi neînţelegeri... smile.gif

a



- Nu mi se pare nimic, nou, savantii au aratat ca viteza nu exista in acest experiment, el facandu-se instantaneu, deoarece unda daca ar calatorii tahionic, nu am mai capta-o, ... etc.

- ideea este ca particolele, ori doar informatia strabate niste gauri de vierme, un spatiu bi-dimensional condensat sub-atomic la scara intregului univers !

- Indiferent de faza /nefaza, savantii nu au putut explica logic fenomenul, unii aratand gresit ca este o eroare fara a o putea proba cumva, iar altii au luat-o ca atare ! thumb_yello.gif


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jan 2008, 04:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 01:25 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman