HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cat Sa Lasam Bacsis, O fi prea putin , o fi prea mult ?
cipdecip
mesaj 10 Sep 2005, 05:39 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



Mereu am dilema asta... Stiu ca in mod normal ar trebui sa se lase 10 - 15 % din nota de plata , dar eu recunosc ca nu am lasat niciodata mai mult de 50 000 lei . Oare sunt deplasat ?


--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
2 Pagini V  < 1 2  
Start new topic
Raspunsuri (35 - 48)
bobo66
mesaj 30 Aug 2007, 07:56 PM
Mesaj #36


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



Nu stau sa calculez procente( mai ales daca am si baut) ohyeah.gif Rotunjesc(in sus) in asa fel incat sa iasa onorabil din situatie ,atat buzunarul meu cat si ospatarul. Si a propos, bacsisul se da numai la chelner si la frizer( inclusiv ocupatiile inrudite). Toate celelalte asa zise bacsisuri sunt aiurea. mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dojo
mesaj 30 Aug 2007, 08:52 PM
Mesaj #37


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 27 May 04
Din: Romania, Timisoara
Forumist Nr.: 3.658



Nu las mai mult de 5 RON, asta e clar. Daca e ceva de genul 7 lei, las 8 .. nici pe mine nu ma scot banii din casa si eu nu primesc bacsis, oricat de bine as lucra biggrin.gif


--------------------
Wherever you go, go with all your heart.
Medical SEO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Aug 2007, 08:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mistinguett
mesaj 30 Aug 2007, 10:07 PM
Mesaj #38


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nu primesti bacsis dar primesti salariu. Multe din slujbele de care se discuta aici sunt platite absolut mizerabil si veniturile sunt bazate in cea mai mare parte pe bacsis. Si da, stiu ca nu e treaba ta sau a mea ci a patronului de restaurant, dar asta e afacerea de cand lumea.

Ah, si eventual cel care lucreaza asa, bazat pe bacsisuri, plateste si un impozit (estimat de agentia guvernamentala) pe bacsisurile care CICA le primeste. smile.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 31 Aug 2007, 05:06 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Depinde de chelner. Daca il vad amarat ii las, daca insa e patron sau fiul/nepotul patronului nici 0,1 bani.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 3 Sep 2007, 08:23 PM
Mesaj #40


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Sere chiar are dreptate, in Romania bacsisul chiar este o obligatie mad.gif . Eu las bacsis in functie de situatie: la restaurant, bar sau club mai mult(in functie de servire, dar nu mai putin de 10% pentru ca stiu ca ca sunt destul de prost platiti), la magazine mici si chioscuri las pana la suma rotunda. La supermarket-uri nu las nimic, pentru ca imi place ca aia au tot timpul marunt si imi dau tot felul de monede dragalase sorry.gif (deh...fiecare cu piticii lui). La taximetristi imi este cel mai scarba sa las pentru ca tot timpul zic ca nu au sa-ti dea rest.....Lasa-ma domne sa hotarasc eu daca iti dau bacsis sau nu mad.gif . Norocul meu ca merg foarte rar cu taxiul. Si da, si eu o apreciez din plin o tunsoare buna, deci si bacsisul va fi pe masura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 3 Sep 2007, 09:28 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Nu se lasa bacsis la magazin sau chiosc sau supermarket!!!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Sep 2007, 04:13 PM
Mesaj #42





Guests






Ohh, Axel, in Ro se lasa bacsis oriunde ai de platit ceva biggrin.gif Norocul alora care - ca mine - lucreaza (eu am lucrat, deci e trecut biggrin.gif ) in alimentari, magazine, baruri, etc...

Si nu stiu cine v-a pacalit pe voi ca in UK se lasa bacsis rofl.gif Astia iau si 1 pence (adica 1 cent) rest, indiferent ca sunt in bar, resto, la frizer, magazin, etc. Si asta pentru ca oricum barmanii si ospatarii sunt platiti la fel ca restul lumii, adica cu minim £5,50 pe ora (ca asta e salariul minim aici) si maxim - cat il lasa pe patron inima. Acuma, daca da cineva bacsis, logic ca cel ce primeste e vesel, dar se intampla rar.
La inceput ma simteam aiurea sa nu las bacsis. Acum m-am invatat si nu ma mai simt nasol cand iau si ultimul pence. (Sa vezi ce m-or injura romanii cand m-oi duce in vizita rofl.gif )
Ah si in general se lasa cateva pence la bar (adica 20, 50 cel mult, pana se rotunjeste suma) si cateva lire la resto - de la 1 -2 pana pe la cat te lasa inima - bineinteles in cazurile in care omul are chef de lasat bacsis. Dar la ce preturi sunt aici, nu prea le arde lor sa lase biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 7 Sep 2007, 04:21 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Eu la magazin, supermarket chiar nu las, nici prin cap nu mi-a trecut ca ar trebui sa las. laugh.gif La restaurant las in general 10% (bine, daca nota e mare si serviciile n-au fost grozave clar nu las atat), la coafor/cosmetica/manichiura las cam 30-40% ca deh, la ce mofturi am in cap e greu sa gasesc pe altcineva care sa-mi placa. sorry.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Sep 2007, 04:30 PM
Mesaj #44





Guests






Eu la coafor/cosmetica etcetera nu las nimic nimic!! rofl.gif Nu de alta, da' n-am mai vizitat asa ceva de mult rofl.gif Dar cand m-oi duce o sa las clar, nu de alta, dar trebuie sa ies mumuoasa de acolo biggrin.gif si mai ales de fiecare data cand o sa ma duc o sa trebuiasca sa ies mumoasa rofl.gif (stai sa vezi durere de cap pana gasesc pe cineva calumea hh.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 7 Sep 2007, 04:32 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



rofl.gif Chiar ma miram ca nu lasi nimic! rofl.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Sep 2007, 10:38 PM
Mesaj #46





Guests






devil.gif Asta si speram rofl.gif Sa se mire lumea ca nu las nimic la cosmetica sau coafor devil.gif (iti dai seama ca aratam ca dracu' daca nu lasam nik , nu? rofl.gif ) (damn, mi-era dor de tine femeie biggrin.gif mwah1.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2007, 10:53 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca sunt bine servit 10 % din valoare. Daca nu, nimic, oriunde m-as afla.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 12 Sep 2007, 04:23 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



La coafor deja merg la aceeasi persoana si ii las uneori si 50%- in functie de situatie- deoarece tunde si coafeaza foarte bine, foloseste produse bune si tarifele sunt ok.

La restaurant las 10% daca sunt multumita de servicii.
In cazurile in care atat mancarea cat si servirea lasa de dorit, las atat cat sa fie suma rotunda.
Daca mancarea este proasta dar ospatarul stie sa raspunda cu diplomatie si promptitudine plangerii mele, ii las tot 10%.
Mi s-a intamplat insa sa fie si mancarea proasta, si ospatar-ita plictisita, si olivierele murdare(la un restaurant maricel din Bucuresti). Am facut reclamatie si cand m-au intrebat ce mancare vreau in loc, am refuzat si le-am sugerat sa schimbe ospatarul. Acesta este responsabil de felul cum arata masa, mancarea din farfurii. In plus trebuie sa zambeasca, sa fie ingrijit si sa fie mereu, sau cel putin sa para, fresh. Gustul mancarii nu mai tine de el, dar pana la mancare comanzi bauturile..deci tot ar avea de castigat, oricat de proasta ar fi ziua bucatarului.
Poate sunt rea, stiu, dar merg la restaurant sa ma simt bine, sa ma relaxez si sa mananc linistit, iar daca tot platesc sa fiu servit - alftel as alege un fast food - asa sa fie. Altfel, consider ca incurajez serviciile proaste.
Daca ospatarul pare a fi amarat, inseamna ca nu este un profesionist. Poate fi la inceput, e drept- dar si asa, cu timpul, tot de el depinde cum ii va fi buzunarul si trebuie sa inteleaga din mers ca atitudinea conteaza. Eu merg la restaurant in ideea de a ma simti bine, uneori pentru ca sunt trista, si deseori pentru a manca mancare gatita cand eu nu am timp sa fac. In niciun caz nu merg sa ma enervez, sa ma impovarez si cu grijile ospatarului sau sa fiu izbit de moleseala, plictisul, impertinenta lui.

Datoria fiecarui administrator de restaurant este sa fie atent ca cel care serveste sa isi castige bacsisul, astfel incat sa fie multumit la locul de munca. Asa ca, nici partea cu "saracii, au salarii mici" nu tine, desi la inceput dadeam bacsis si pe ideea aceasta. Vor supravietui restaurantele care merita - atat din punct de vedere al calitatii mancarii, cat si al calitatii serviciilor oferite clientilor. In fine, asa ar fi ideal.

Ca o concluzie, cred ca 10% din comanda este suficient deoarece incurajeaza servirea prompta. Cu cat se asteapta mai mult la mese, cu atat au mai putini clienti pe zi/masa.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gavrochette
mesaj 12 Sep 2007, 04:25 PM
Mesaj #49


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 351
Inscris: 6 September 07
Din: in iarba
Forumist Nr.: 10.485



In bar sau restaurant, daca sunt multumita de servicii, las 10-15%


--------------------
I got PMS and a gun, so don't push it.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 May 2024 - 03:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman