HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pro Haine De Blana?
Jazz
mesaj 9 Sep 2005, 12:16 PM
Mesaj #36


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Maria Luiza

De ce "trebuie"?
laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 10 Sep 2005, 10:00 PM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Da, sunt necesitati, am inteles, dar...


Nu are nici o legatura cu subiectul. In cazul vitelor, animalele sunt oricum sacrificate. Nu se cresc vaci special pentru pielea sau parul lor. Iar sacrificarea acestor animale se face scurt de tot, nu prin chinuri.

In filmul respectiv animalele erau pur si simplu torturate. Am mai spus-o: la sfarsit creaturilea alea nici nu se oboseau sa curme suferinta animalului. Il lasau sa agonizeze.

Chestii de genul "fara haine de piele", "fara pantofi de piele" sau "fara produse din carne" sunt puerile pentru ca primele doua se produc oricum din animale care se sacrifica pentru carne (evident, nu ma refer la cizme din piele de crocodil sau alte aiureli din astea) si toate trei nu implica stresarea si chinuirea inutila a animalului.

Acest topic a fost editat de Damnatius: 10 Sep 2005, 10:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 5 Oct 2005, 03:38 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



da, la intrebarea initiala.

restul e...
a) cine n-a purtat e afoana. (sau lipsita de gust...)
b) e o aiureala sa manaci vaca (etc) si sa nu folosesti alte alea...se cheama....

(ai perne de puf, dar...; ai haina de piele/accesorii/masina cu.., dar...;iti place puiul...etc...

natura iti da, dar nu te face prost...asta e o alegere...

sau ipocrizie....

hai care pariaza pe constiinta la doua -trei chestii - atat de simple...

eu dau berea ecologica, pentru toti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Oct 2005, 03:38 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
simonsays
mesaj 5 Oct 2005, 12:25 PM
Mesaj #39


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



si cu toate astea, vad ca nu oPserva nimeni nivelul de alienare al intrebarii "dece sa omori animalele, cand vre sa obtii carne si blana, etc..."; adica probabil dom'soara respectiva se gandeste ca mai bine jupoi animalu de viu spoton.gif sar'na, cocoana, esti o adevarata protectoare a necuvantatoarelor rofl.gif

later edit: da' pe matale cine te protejeaza ? ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de simonsays: 5 Oct 2005, 12:26 PM


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 7 Oct 2005, 08:21 PM
Mesaj #40


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



hainele sunt frumoase, nimic de zis, dar sa omori cu cruzime pentru ele... mai bine nu port. Nici nu vreau sa stiu despre ce e filmuletul, prefer sa nu vad. Din pacate nimeni nu se intereseaza inainte sa cumpere ce s-a intamplat de fapt cu animalul. Unii chiar te privesc dispretuitor daca le atragi atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 2 Jan 2006, 06:39 PM
Mesaj #41


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Am vizionat o serie de clipuri in care animalele erau omorate cu mult sadism , persoanele care ajung sa comita acest crime , sunt orbite de sumele de banii care urmeaza sa le primeaca dupa oribila fapta . Hainele de blana odata cu trecerea timpului vor fi savurate de molii .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 14 Jan 2006, 02:44 PM
Mesaj #42


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



QUOTE (Nico @ 7 Oct 2005, 08:21 PM)
hainele sunt frumoase, nimic de zis, dar sa omori cu cruzime pentru ele... mai bine nu port. Nici nu vreau sa stiu despre ce e filmuletul, prefer sa nu vad. Din pacate nimeni nu se intereseaza inainte sa cumpere ce s-a intamplat de fapt cu animalul. Unii chiar te privesc dispretuitor daca le atragi atentia...

Bine v-am gasit...eu cred ca este totusi foarte dureros ceea ce se intampla, in sensul in care e mai importanta blanita la gatul vreunei domnite decat viata animalului in sine, iar cred ca asta in definitiv spune foarte multe despre fiinta umana!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 14 Jan 2006, 04:25 PM
Mesaj #43


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Da, fratilor, va cred ca da bine sa salvezi planeta ( mai ales ca asta e tema standard la concursurile de miss), dar care dintre voi are incalataminte din vinillin, haine cu desavarsire din fibre vegetale? Se leaga lumea de haine de blana. Dar si cele de piele tot din animale se trag. Ca sa nu mai spun ca cele mai gustoase mancaruri sunt de origine animala. Io zic s-o lasam jos ca macane si e posibil sa mai aiba si aviara.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 10 Apr 2006, 01:41 AM
Mesaj #44


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



In legatura cu blanurile animalelor....uite o chestie interesanta.... wink.gif

http://www.strasbourgcurieux.com/fourrure/spanish.ph

Enjoy.... thumb_yello.gif

PS Un comentariu personal....tot asa le-as face si eu fomeilor care pun pe ele blaneturi .... mwah1.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 10 Apr 2006, 01:42 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 10 Apr 2006, 01:47 AM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Am vazut si eu fiilmuletul mai demult. Este socant, nu-l recomand persoanelor mai slabe de inger. Cred ca sunt putini cei care il pot urmari pana la sfarsit. sad.gif


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 10 Apr 2006, 02:12 AM
Mesaj #46


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Macar sa se faca intr-un mod mai putin chinuitor.... e clar ca nu se poate eradica sacrificarea animalelor....
Eu haine de blana nu port, dar carne de miel nu maninc de pasti pt ca am vazut cum erau taiati in piata centrala si cum erau jupuiti...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 11 Apr 2006, 06:51 PM
Mesaj #47


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Inteleg de ce unii poarta haina de blana... nu numai ca sunt frumoase , dar sunt si foarte calduroase. Eu prefer totusi o haina care imita blana naturala dar pentru care nu a murit nimeni. Poate ca intr-o buna zi vom fi suficient de iluminati incat sa incetam sa mai ucidem de placere... pana atunci incerc sa iau parte cat mai putin la ceea ce in alte vremuri va fi catalogat ca ceea ce este de fapt:crima.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 Apr 2006, 06:45 AM
Mesaj #48


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mie imi plac hainele de piele... cam tot dracu ala cu hainele de blana...
si ca sa fiu in topic, nu am absolut nici o remuscare fata de bietele animale sacrificate si nu cred nici in filmele care prezinta sacrificarea animalelor cu cruzime...
cam aceeasi opinie ca la topicul despre maidanezi


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 16 Apr 2006, 08:47 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Eu am avut un cojoc lung adus din Romania, plus diverse haine de piele, ca sa nu mai vorbim de genti si pantofi. Acum, de curind, am gasit o marca buna de pantofi tricotati (Arcopedico) si s-a intimplat sa aleg o geanta din pinza sau ma rog, dintr-un material tesut. Altfel, daca vreau un obiect dintr-un material gen piele, il cumpar numai daca e din piele naturala, pentru ca pielea e un material bun, eventual putin mai de lux. Blana nu am avut pentru ca nu am prea multi bani, dar s-ar putea sa imi iau cind o sa pot. Dupa parerea mea, produsele din blana si din piele sint mai de calitate, mai de lux, iar daca zice cineva ca nu e bine, eu o sa raspund ca le merit, pentru ca le-am cistigat. Remarcati ca eu ma intretin singura si nu sint maritata, asa ca e cu atit mai normal sa ma simt mindra daca imi iau asa ceva.

Daca m-as intilni cu niste persoane care fac demonstratii pentru drepturile animalelor, as fi aroganta. De fapt, am si facut asa ceva la facultate, dar nu aveam blana (nu mai tin minte exact ce purtam dar in general, pantofii si geanta mea erau de piele). Le-am zis ca nu imi pasa de drepturile animalelor si ca oamenii sint superiori animalelor, asa ca au dreptul sa le omoare, cum le omoara si pentru a le minca. Mijloacele de productie nu sint treaba mea. Poate chiar, dimpotriva, suferinta investita in acele produse le mareste valoarea, iar eu merit produse de valoare. Va inchipuiti reactia aluia. As avea tupeul sa fac asa ceva chiar daca, sau mai ales daca, as purta o haina de blana. De fapt, a face pe cucoana si pe aroganta e unul din motivele pentru care vreau blana. As avea curajul sa raspund ca eu am muncit din greu ca sa imi permit asa ceva si ca poate daca nu au, oamenii care zic ca nu e bine pur si simplu nu au bani de asa ceva si ca s-ar putea sa isi schimbe parerea mai tirziu, cind or sa aiba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Apr 2006, 08:57 PM
Mesaj #50


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (MonicaV @ 16 Apr 2006, 09:47 PM)
Blana nu am avut pentru ca nu am prea multi bani

Dar nu iti trebuie bani pt a avea blana. Din contra, faci economie! laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 16 Apr 2006, 09:21 PM
Mesaj #51


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



[...] Monico,
Problema nu e daca sintem sau nu egali in drepturi cu animalele..daca tu te simti superioara unui limbric e f bine....problema e ca daca le omoara sa le omoare fara suferinta....Daca te uitati la filmuletul ala, prindeai ideea....

Acest topic a fost editat de calfa: 17 Apr 2006, 03:38 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 16 Apr 2006, 09:23 PM
Mesaj #52


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Atata timp cat animalul a trecut in nefiinta e normal ca blana sa fie valorificata ,nu are rost sa fie devorata de molii .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2006, 05:33 AM
Mesaj #53


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



bdl... monica a fost mai mult decit cinstita de data asta.... si a expus o parere misto, chiar daca putin cinica
adica, aia de nu au bani sa dea pe haine de blana s-o lase mai usor cu demonstratiile, pt ca aia de au bani o sa isi cumpere oricum haine de blana

cit despre cruzimea cu care sunt omorite animalele... imi amintesc de o intrebare, cica de de ce se folosesc seringi sterilizate pentru injectia letala la condamnatii la moarte?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 17 Apr 2006, 06:29 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Uite ca eu am bani de blanitza si haine din piele, dar militez impotriva sascrificarii in modul acela al animalelor. De fapt in film, care erau animalele frate? In nici un caz cele sacrificate.
In legatura cu al 2-lea subiect : pt a ajunge la injectia letala trebuie sa fi comis o fapta penala, sau mai precis si exact o crima. Nu te gandi ca ajung aolo sfinti si ingerasi.Si pe aia nu ii omoram din placere, ci din necesitate. Iar cum injectia letala este in mare parte si un "act medical", este etic sa folosesti instrumentarul adecvat si steril. tongue.gif

Acest topic a fost editat de alysoft2003: 17 Apr 2006, 06:32 AM


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 17 Apr 2006, 06:30 AM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Eu am haine de blana in dulap dar, sunt trei ani de cand nu le mai port. Poate faptul ca tin prea cald sau faptul ca sunt prea grele. Pacat de animalele sacrificate dar, asta e viata. De ce se sacrifica animalele? ptr hrana , imbracaminte ....etc.Da, e jalnic ceea ce am vazut la tv cu focile .............DAR.......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 17 Apr 2006, 06:34 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



exista blana ecologica si piele ecologica.Facute din materiale sintetice, imita destul de bine blana sau pielea.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2006, 07:51 AM
Mesaj #57


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ce anume inseamna blana sau piele ecologica? care odata aruncate ca deseuri isi urmeaza ciclul de descompunere natural si nu lasa reziduuri in genul celor de plastic?

cam asa reactioneaza si cele de care vorbesc eu...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 Apr 2006, 02:00 PM
Mesaj #58


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Hombre, si eu port haine de piele si maninc carne....clar ca nu incerc sa fac pe mironosita afisindu-ma "activist " pt drepturile animalelor...Pct meu e ca daca se face sa se faca mai specializat... nu ca in filmul ala...parerea mea...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2006, 03:40 PM
Mesaj #59


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



si la fel noi toti folosim produse electronice, multe din ele fabricate din subansamble construite in conditii inimaginabile pentru unii dintre oameni - in hale neaerisite, pline de vapori toxici de la cositorul pe baza de plumb si eteri de sinteza, etc..
si? se ataca cineva pe asta? nu, pentru ca nu a ajuns nimeni sa faca film si nu poate da nume concrete

s-a pus si problema radioactiva, si avem greenpeace fericiti ca au oprit cosntruirea de centrale nucleare. si? traim mai bine sau mai sigur azi? in principiu nu, ci doar mai scump

la fel si cu hainele de blana, au fost facute filme de catre activistii wwf, filme care au aratat atrocitati. hai sa fim cinstiti, sacrificarea e mai blinda daca respectivele animale sunt tratate cu prajituri inainte de omor?
oare condamnatul la moarte e incantat de ideea ca macar seringa folosita e sterilizata?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 Apr 2006, 04:54 PM
Mesaj #60


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mutule,
Da un raspuns scurt si cinstit: tu cum ai omorii porcu de craciun?
1 Cu drujba?
2 Cu cutiul in git?
3 Cu parul, il bati pina moare?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2006, 06:05 PM
Mesaj #61


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



BDL,
pe cind il ajutam pe bunicul meu, porcului i taiam beregata. Dar nu cred ca vorbim aici despre hainele de blana de porc...
Continuind, la oaie era o lovitura scurta la beregata, si apoi o tineam pe un butuc, astfel incat singele sa nu murdareasca blana (de mentionat ca lovitura se dorea extrem de mica, apoi se introduce un furtun intre piele si muschi prin care se sufla aer, oaia se umfla ca un balon si pielea se desprindea de corp), taurasul/vitica se omorau cu o lovitura bine plasata intre coarne, si apoi aceeasi beregata (urma apoi desprinderea picioarelor din spate de la genunchi, si atirnarea pe un scripete, urmata de "belirea" blanii, cu atentie ca sa nu ciupesc pielea, ca sa reziste la tabacit)

sa mai dau detalii?
are rost sa spun ca oricare din procedee implica un anume grad de cruzime si ca verisoara mea nu vorbea cu mine cite o saptamina dupa cite un sacrificiu de prin curte?

sa spun cum se procedeaza si cu pasarile din curte?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 19 Apr 2006, 07:00 AM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cei care vorbesc de cruzime au uitat de cruzimea animalelor. Lasa ca si asa un animal speriat (chiar si o specie domestica) poate sa il muste sau sa il zgirie pe om, dar de fapt exista tot felul de carnivore care maninca oameni. Ca o fac rar, ca se feresc de grupuri, ca prefera sa manince altceva, ca unele fleacuri (de exemplu focul sau facut zgomot cu niste saboti de lemn) sperie lupul chiar daca ar putea cu usurinta sa inhate omul, asta e altceva. Animalele sint oportuniste. Oricit de neplacuta sau neigienica ar fi prezenta soarecilor si sobolanilor intr-o casa, ei se feresc de omul sanatos, dar sint in stare sa se repeada la un om pe moarte. Animalele nu au mila. In loc sa fie ca niste maimulte pe care le maninca un animal carnivor, oamenii s-au facut si ei carnivori (numai partial, fiind de fapt omnivori), ba chiar mai mult, jupoaie si animale pe care nu le maninca.

A propo, transpiratia unei femei care poarta o blana nu e neaparat din cauza nespalarii. Probabil ca e din cauza caldurii. De exemplu, aici, unde stau eu, e foarte frig pe strada iarna, dar daca mergi cu metroul, in metrou e foarte cald si transpiri. Daca este inghesuiala multa (si este la orele la care oamenii se duc dimineata la servici sau se intorc dupa-amiaza acasa) sau daca ai altceva de carat, nu poti sa iti dai jos paltonul in metrou. Asa ca stai cu paltonul si transpiri foarte tare. Din punctul de vedere al rezultatului, e mai rau decit daca nu te speli doua zile dar stai undeva unde transpiri putin pentru ca temperatura e suficient de scazuta si constanta ca sa nu transpiri prea mult. Din punctul de vedere al celorlalti oameni, rezultatul conteaza, nu cum de a ajuns omul in halul acela si dupa cit timp.

Cit despre blanurile artificiale, procesul de productie produce substante toxice. E adevarat ca si blana naturala e tratata chimic dar oricum, nu e ca si cum blana artificiala ar fi un produs care nu polueaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Apr 2006, 07:17 AM
Mesaj #63


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mie-mi plac hainele de blână.
Sub alea, niste picioare misto spoton.gif

edit: @ Miss Monica:
Nici un lup nu manânca OM, doar atunci când i-e foame. Iarna, bezna etc.
Pun pariu ca omu' ar mânca lupul pe timp de iarna, daca i-ar fi foame.
So, unde-i diferenta? wink.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 19 Apr 2006, 07:29 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Apr 2006, 07:57 AM
Mesaj #64


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
Cei care vorbesc de cruzime au uitat de cruzimea animalelor
daca din cauza cruzimii cu care sunt omorite animalele alegem sa nu mai purtam haine de blana... inseamna ca suntem ipocriti. mi se pare normal sa protejam unele specii (din cazul celor ce dau blana pt haine) din motive legate de echilibrul ecosistemului (daca omorim un rapitor se inmultesc daunatorii pe care primul ii papa), din motive care tin de sanatate (alergie la unele blanuri), etc... dar sa dai cruzimea vinatorului ca si moticv... e ipocrit. animalele de blana nu sunt facute harcea parcea, pt ca nu ar mai ramine nimic din blana cea scumpa.
animalele facute harcea-parcea, in mod industrial sunt tocmai alea pe care le punem pe masa, sau balenele din a caror untura se fac cosmeticele, ori inca nu am auzit ca se renunta la cosmetice, din cauza cruzimii asupra animalelor

off topic
QUOTE
Nici un lup nu manânca OM, doar atunci când i-e foame
eu nu maninc nimic daca nu mi-e foame
QUOTE
transpiratia unei femei care poarta o blana nu e neaparat din cauza nespalarii. Probabil ca e din cauza caldurii
desigur, transpiratia e din cauza caldurii, doar duhoarea e din cauza nespalarii


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Apr 2006, 12:36 PM
Mesaj #65


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mutule,
Inclusiv variantele oferite de tine arata faptul ca se folosesc inclusiv la tara variantele cele mai putin chinuitoare ....si cele mai eficiente in acelasi timp...Asta e ceea ce am vrut sa arat..... Am spus, nu port haine de blana ca nu sint genul, port haine de piele pt ca imi plac....
Dar pina la a taia si jupui un animal inca viu, e cale lunga...Asta mi se pare o barbarie inutila.....

Monica,
Tu aduci in discutie aplicarea principiului qui pro quo....lucru care in opinia mea te pune in acelasi plan cu un animal...cel putin asa reiese dim mesajul tau, daca ele ne ataca , si noi trebuie sa le atacam...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 19 Apr 2006, 01:53 PM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Cred ca ar trebui sa se intample ceva cumplit ca sa renunt la hainele sau pantofii din piele... Blanuri nu port, pentru ca am senzatia ca atunci cand le imbrac mi se umple esofagul de par. Nu e alergie, e un pitic pe creier. rolleyes.gif


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Apr 2006, 03:21 PM
Mesaj #67


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (wasp @ 19 Apr 2006, 01:53 PM)
Cred ca ar trebui sa se intample ceva cumplit ca sa renunt la hainele sau pantofii din piele...

Poftim? huh.gif
cei mai buni pantofi sunt doar de si din piele.
Încearca sa îmbraci adidas de China, sa vezi cum put dupa o zi biggrin.gif
Sau te-am înteles gresit? unsure.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Apr 2006, 03:27 PM
Mesaj #68


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Cla @ 19 Apr 2006, 03:21 PM)
QUOTE (wasp @ 19 Apr 2006, 01:53 PM)
Cred ca ar trebui sa se intample ceva cumplit ca sa renunt la hainele sau pantofii din piele...

Poftim? huh.gif
cei mai buni pantofi sunt doar de si din piele.
Încearca sa îmbraci adidas de China, sa vezi cum put dupa o zi biggrin.gif
Sau te-am înteles gresit? unsure.gif

Aaa, scuze, acum am priceporci biggrin.gif
Tu te îmbraci doar în piele.
Respect thumb_yello.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Apr 2006, 05:01 PM
Mesaj #69


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



BDL, nu cred ca daca jupoi un animal inca viu mai apuci sa alegi ceva din blana... eventual o chestie ciopirtita...
aia incercam sa spun, ca animalele se ciopirtesc in ideea de a le transa pentru hrana.
daca le vrei blana, trebe sa umbli cu grija, ca sa nu strici trofeul...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Apr 2006, 05:09 PM
Mesaj #70


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Stiu omule si inteleg asta....dar in filmuletul pus de mine, cam asat se intimpla...animalele sint inca vii cind sint jupuite...Nu spun ca asta e regula ca si asa trebuie sa se intimple, stiu si eu cum se face o sacrificare pt piele si una pt carne...Acolo probabil e un tarn din rusia care face ce a invatat si el de la altii din sat....
Impotriva acestor chestii sint eu...am vazut cum se taie animalele in abatoare...nu am nici o chestie cu asta atita timp cit nu se produc niste chinuri inutile, pt ca rezultatul e oricum acelasi...
Acu realizez ca tu nu ai vazut filmuletul ala si de-aia atitea discutii...vizioneaza-l si pe urma o sa intelegi punctul meu de vedere...

Acest topic a fost editat de bdl: 19 Apr 2006, 05:10 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 08:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman