HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Globalizarea
sorin666
mesaj 18 Jun 2004, 01:05 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Singura PB e ca prin globalizare cei care o promoveaza nu inteleg decit libera circulatie a capitalului, adica munca istovitoare si pe gratis la "saraci" iar beneficiile ... tot celor care le facesu si pana acum, dar mai substantiale... mad.gif
Cine isi inchipuie ca va fi altfel o sa se convinga de contrariul... peste 50 de ani biggrin.gif
(iti reamintesc ca "libera circulatie a persoanelor" nu e de actualitate decat intre statele ale caror cetateni nici prin gand nu le trece sa emigreze, de ex. ea nu se aplica nici macar /inca/ cetatenilor din cele 10 "fericite" tari intrate in CE...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 20 Jun 2004, 01:12 PM
Mesaj #72


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Se pare ca celor din tarile dezvoltate le este frica de romanii, bulgarii etc, noi care muncim de dimineata pana seara pe salarii mici, dar gandeste-te un pic daca libere circulatie a persoanelor nu e libera inca dar capitalul e atunci acestia isi vor muta locatiile in zone cu mana de lucru mai ieftina, si pentru atragerea muncitorilor de pe piata muncii ei ofera salarii un pic mai mari,ex.multinationalele,normal ca nu dau salar ca in state dar dau un salar mai mare decat media din aceea tara...deci si atat e bine................... biggrin.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 20 Jun 2004, 01:15 PM
Mesaj #73


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Si inca ceva pun pariu ca esti angajat intr-o firma si nu patron, actionar, colaborator, pentru ca daca ai fi una din acestea ai dori ca in compania ta toate costurile sa fie minime biggrin.gif , deci si costul muncii sa fie cat mai mic.............,pentru a fi eficient si a produce profit........,o companie nu este creata pentru a crea locuri de munca ci pentru a crea profit devil.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Jun 2004, 01:15 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
MIA
mesaj 22 Jun 2004, 08:17 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (cociuba @ 21 Jun 2004, 11:17 PM)
PE bune ai stii despre ce vorbesc daca ai avea si o firma foarte mica, caci de problemele legate de taxe , salarii etc, te lovesti in fiecare zi{...}

Şi dacă ai autorizaţie de liberă practică tot te halesc de viu taxele ph34r.gif ... dar nu văd īncă legătura īntre eficientizarea administraţiei, fiscalitate şi "globalizare" !!! unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 22 Jun 2004, 02:39 PM
Mesaj #75


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Trendul globalizarii a fost creat de companiile aflate in cautarea de noi piete de desfacere si companiile care doreau o reducere a costurilor,deci ele cauta zone cu fiscalitate redusa, forta de munca ieftina, birocratie mica......asta e legatura...
globalizarea nu e o moda ci o necesitate economica....... biggrin.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 22 Jun 2004, 02:54 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (cociuba @ 22 Jun 2004, 03:41 PM)
Trendul globalizarii a fost creat de companiile aflate in cautarea de noi piete de desfacere si companiile care doreau o reducere a costurilor,deci ele cauta zone cu fiscalitate redusa, forta de munca ieftina, birocratie mica ......

Da, da ... mai ales ultima e perfect valabilă. laugh.gif laugh.gif

Serios vorbind - nu găsesc nici un rost să argumentez aiurea cu o persoană care consideră că are un mare avantaj personal din acest fenomen. sorry.gif
Doar de curiozitate - dacă nu-s prea indiscret - la cāt vă estimaţi costurile pentru firma dvs. de comerţ cu amănuntul provocate/necesare adaptării la "aquis"-ul comunitar european ? smile.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 22 Jun 2004, 02:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jun 2004, 03:11 PM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Care sunt schimbarile necesare adaptarii la "aquis"-ul comunitar european?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 22 Jun 2004, 08:42 PM
Mesaj #78


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Firma nu este din domeniul vanzarii cu amanuntul ci opereaza in distributie,nu cunosc costurile pe care le voi avea de suportat...........


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 9 Aug 2004, 10:42 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Mi se pare ciudat ca nu ti-ai facut deja niste calcule in acest sens. Poate ca, daca ai fi facut-o, ai fi gandit altfel.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 14 Aug 2004, 06:17 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Globalizarea este rezultatul unui efort mai intai politic si mai apoi economic, desi tinta finala este de a uni economiile lumii, intr-un sistem economic centralizat, unit, care sa suporte impreuna costurile productiei, pierderile ori castigurile inerente proceselor ori fluctuatiilor economice intr-un sistem de tip integrat.
Politicile G8, Berd, Fmi, CE, UE, Nato si/sau Onu converg catre o economie mondiala in care sa nu mai existe competitii inechitabile, somaj ridicat ori sisteme inflationiste ori deflationiste la scara larga. Este o viziune nobila pentru un viitor prosper, sub anturajul reformelor sociale din prezent.
O zi buna.



--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 16 Aug 2004, 03:59 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Minerval, pe ce se bazeaza ultima ta afirmatie ?
Economia a fost si va ramane un joc de suma zero. Ergo, cineva trebuie sa piarda, asa ca nu toata lumea va prospera.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 16 Aug 2004, 04:38 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Minerval @ 14 Aug 2004, 07:30 PM)
Politicile G8, Berd, Fmi, CE, UE, Nato si/sau Onu converg catre o economie mondiala in care sa nu mai existe competitii inechitabile, somaj ridicat ori sisteme inflationiste ori deflationiste la scara larga. Este o viziune nobila pentru un viitor prosper, sub anturajul reformelor sociale din prezent.

Acesta o fi scopul declarat - dar atunci "rezultate" precum cele din Argentina sau tigrii sud-asiatici īn ce categorie la īncadrăm ? Eşecuri inevitabile ? Măsuri gāndite cu grijă pentru a submina potenţiali concurenţi ? Erori de ... virgulă ? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Aug 2004, 04:46 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Economia a fost si va ramane un joc de suma zero. Ergo, cineva trebuie sa piarda, asa ca nu toata lumea va prospera.

errrr nu.
in teza ca bunastarea e o valoare finita si se poate obtine doar prin redistribuire, s-a dovedit din fericire a fi gresita. desi prin sec. XVII era o axioma.




--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 16 Aug 2004, 05:53 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (MIA @ 16 Aug 2004, 04:51 PM)
QUOTE (Minerval @ 14 Aug 2004, 07:30 PM)
Politicile G8, Berd, Fmi, CE, UE, Nato si/sau Onu converg catre o economie mondiala in care sa nu mai existe competitii inechitabile, somaj ridicat ori sisteme inflationiste ori deflationiste la scara larga. Este o viziune nobila pentru un viitor prosper, sub anturajul reformelor sociale din prezent.

Acesta o fi scopul declarat - dar atunci "rezultate" precum cele din Argentina sau tigrii sud-asiatici īn ce categorie la īncadrăm ? Eşecuri inevitabile ? Măsuri gāndite cu grijă pentru a submina potenţiali concurenţi ? Erori de ... virgulă ? rolleyes.gif

"nobila" mira-mash', "viitor prosper" ne-au mai urat si comunistii, "reforma sociala" este cand esti lasat in pielea goala, rezultatul = idei monstruoase, la care unii se chinuie din greu sa le dea o forma inghitibila de "ne-iluminati"...
Sa fim seriosi... mondializare fara inechitati flagrante, somaj galopant in tarile unde munca e scumpa (+ exploatare crunta in lumea a treia), inflatie galopanta in beneficiul unic a lui "World Company", astea sunt specifice societatii martiene poate? ... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 19 Aug 2004, 08:01 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
in teza ca bunastarea e o valoare finita si se poate obtine doar prin redistribuire, s-a dovedit din fericire a fi gresita.


ohmy.gif Si cum anume s-a dovedit asta ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 19 Aug 2004, 10:11 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



nu-i obvious? compara "bogatia" oameniilor din sec XV cu cea de acum.
s-a omis factorul "productivitate".


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 20 Aug 2004, 05:35 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



De acord, dar proportiile diferentelor sociale nu s-au schimbat prea mult. Doar referentialul e altul.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 26 Aug 2004, 10:33 PM
Mesaj #88


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



asa e doar referentialul s-a schimbat, nu e suficient , mie asa imi pare si sper ca peste 50 de ani fiecaruia dintre noi sa i se para normal sa aiba un elicopter personal, iar cersetorii sa ne ceara bani din elicoptere PUMA biggrin.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cips
mesaj 26 Aug 2004, 11:16 PM
Mesaj #89


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 102
Inscris: 22 January 04
Din: Brasov
Forumist Nr.: 1.935



Raspund si eu cu intarziere..subiectu in mare a fost dezbatut.
Eu nu privesc cu ochi prea buni aceasta globalizare..care duce, cred eu la uniformitate, la lipsa unei identitati. Tocmai diferentele ii fac pe oameni sa fie interesanti shi altfel..Monede unice...tari prietene ,shi sore..bla, blauri..totu pt a putea controla un popor mai bine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 26 Aug 2004, 11:21 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Monede unice...tari prietene ,shi sore..bla, blauri..totu pt a putea controla un popor mai bine...

eu unul, nu ma identific prin moneda nationala si ea nici nu ma face sa ma simt unic.

iar ce-i rau in tari prietene? mie unul nu mi-e dor de fisii cu mine antipersonale.
iar prin ce te face o moneda nationala mai liber?

si cum distruge globalizarea diferentele? huh.gif

Acest topic a fost editat de dead-cat: 26 Aug 2004, 11:22 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cips
mesaj 27 Aug 2004, 04:43 AM
Mesaj #91


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 102
Inscris: 22 January 04
Din: Brasov
Forumist Nr.: 1.935



Initial, vroiam sa fac o comparatie...intre o tara shi o familie...e ca si cum ai aduna mai multe familii intr-un bloc, normal, fara voia lor., sa le impui niste reguli pe care nu esti convins ca le accepta, sa le impui valori. sa iifaci intr-un fel sau altu sa interactioneze, pe ce baza. cam asta e problema cu globalizarea..Si banii erau doar un fel de a spune..ca probabil, daca se merge pe drumul care s-a inceput,urmasii nostri vor vorbi doar engleza. Si legatura dintre identitate si control care e? Pai un popor care nu are identitate, e mult mai usor de manevrat. De ce traiesc oare indienii din Emerica in rezervatii, din moment ce ei sunt de fapt si de drept locuitorii acelor locuri...aia nu e tot globalizare. Si globalizarea se identifica intr-o oarecare masura cu uniformizarea. Tocmai diferentele dintre popoare sunt interesante, nu asemanarile..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cips
mesaj 27 Aug 2004, 04:49 AM
Mesaj #92


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 102
Inscris: 22 January 04
Din: Brasov
Forumist Nr.: 1.935




Dar ce te face sa te simti unic, dead-cat? Te consideri roman? De colectivizarea satelor ce spui? nu era tot o forma de globalizare?Si la ce bun a dus? Plus ca istoria a dovedit ca ,mai devreme sau mai tarziu, de marile imperii se alege prafu..deci la ce rost sa le creezi, daca sfarsitu e previzibil?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cips
mesaj 27 Aug 2004, 05:05 AM
Mesaj #93


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 102
Inscris: 22 January 04
Din: Brasov
Forumist Nr.: 1.935



Fasiile cu mine antipersonal, au aparut tot din dorinta de dominare...Hitler incerca supunerea prin fortza..acum e la fel..dar mai exista si supunerea economica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 27 Aug 2004, 07:29 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



cips, o sa te rog ca, pe viitor, daca vrei sa aduci completari, sa folosesti optiunea "Edit".
Si la ce te referi cand vorbesti despre supunere prin forta ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 27 Aug 2004, 11:00 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Initial, vroiam sa fac o comparatie...intre o tara shi o familie...e ca si cum ai aduna mai multe familii intr-un bloc, normal, fara voia lor., sa le impui niste reguli pe care nu esti convins ca le accepta, sa le impui valori. sa iifaci intr-un fel sau altu sa interactioneze, pe ce baza. cam asta e problema cu globalizarea..

aici se compara mere cu carburatoare de elicopter.
a tara nu e ca un bloc si intr-o tara regulile se stabilesc prin vot (indirect, pe cind in bloc eventual se voteaza daca se repara liftul sau nu).

unde "impune" globalizarea niste valori?
si ce inseamna sa-i faci sa interactioneze "intr-un fel sau altul"? unsure.gif

QUOTE

De ce traiesc oare indienii din Emerica in rezervatii, din moment ce ei sunt de fapt si de drept locuitorii acelor locuri...aia nu e tot globalizare.

nu. e genocid.
dar cel putin in ziua de azi, nu-i obliga nimeni sa stea acolo.
QUOTE

Dar ce te face sa te simti unic, dead-cat? Te consideri roman? De colectivizarea satelor ce spui? nu era tot o forma de globalizare?Si la ce bun a dus? Plus ca istoria a dovedit ca ,mai devreme sau mai tarziu, de marile imperii se alege prafu..deci la ce rost sa le creezi, daca sfarsitu e previzibil?

multe lucruri, dar niciunul n-are nimic de-aface cu nationalitatea. si nu, nu ma consider roman, deoarece nu sunt roman. dar nu prea vad ce relevanta are asta.

colectivizarea satelor si globalizarea iara e comparatie de mere cu carburatoare de elicopter. s-a urmarit o nationalizare (intr-un mod infinit de aiurea) si nu o globalizare.
iar mariile imperii, din care s-a ales praful, s-au bazat pe cucerire. globalizarea e altceva. n-a existat inca un caz comparabil deci istoria n-are de unde sa ofere exemple. si chiar daca ar fi, alte timpuri, alti oameni.
QUOTE

Fasiile cu mine antipersonal, au aparut tot din dorinta de dominare...Hitler incerca supunerea prin fortza..acum e la fel..dar mai exista si supunerea economica.

pai nu zisesi ca-i nasol daca toate tariile sunt prietene? ce zici tu mai sus e consecinta daca nu sunt.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 27 Aug 2004, 11:01 AM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cips
mesaj 28 Aug 2004, 12:57 AM
Mesaj #96


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 102
Inscris: 22 January 04
Din: Brasov
Forumist Nr.: 1.935




Daca nu te intelegi bine cu cineva, asta nu inseamna ca persoana respectiva iti este dusman. Te poti f bine afla in relatii de toleranta sau indiferentza..referitor la amicitia dintre tari... Globalizarea se poate face atat cu voia buna, dar si cu fortza..cand spun fortza ma gandesc la ultimele conflicte, shi la incercarile disperate ale americanilor de a se impune in Iraq de exemplu....Eu sunt de principiu ca nimenu nu face lucruri din caritate. asha ca, globalizarea se face cu niste riscuri cred. SUA nu poate fi considerata un ex de globalizare? As fi curios, peste o suta de ani..la olimpiada nr tarilor participante va fi egal cu cel al continetelor...macar nu se mai duc o suta shi o mie d edelegatii, ci doar cateva shi bune:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 28 Aug 2004, 11:14 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Eu cred ca intelegi gresit conceptul de globalizare. Globalizarea nu presupune dizolvarea tarilor, ci unirea acestora intr-un sistem foarte puternic, fara a le fi luata independenta.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 28 Aug 2004, 01:14 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (eclectic @ 28 Aug 2004, 11:27 AM)
Eu cred ca intelegi gresit conceptul de globalizare. Globalizarea nu presupune dizolvarea tarilor, ci unirea acestora intr-un sistem foarte puternic, fara a le fi luata independenta.

Pai cum sa se mai asigure independenta daca tara respectiva e inglobata in ceva mare si puternic si este subdezvoltata?

Acest topic a fost editat de sorin666: 28 Aug 2004, 01:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Aug 2004, 10:04 AM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Eu totusi sunt curios cum va "reactiona" societatea americana la efectele colaterale/secundare ale unui astfel de fenomen ... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 30 Aug 2004, 10:18 AM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



acuma, pt. unii outsourcingul functioneaza, pt. altii nu.
prin '95 administratia orasului Leverkusen (cred) a deschis un centru de programare undeva linga Bangalore, ca sa-si faca softul pt. administratie acolo.

1 an mai tirziu, televiziunea a facut un reportaj despre acel centru. il inghitise jungla si arata ca ruinele de la Angkor Wat. n-a iesit nimic.
pentru altii in schimb, a funtionat.

in general, pe termen lung cam e valabil credo-ul: "if you want to pay peanuts, buy yourself a moneky; if you want loyality, buy yourself a dog. i work for money."


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 3 Sep 2004, 09:08 PM
Mesaj #101


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



ECLECTIC
Globalizarea nu presupune dizolvarea tarilor, ci unirea acestora intr-un sistem foarte puternic, fara a le fi luata independenta.

----Asta teoretic... ca practic se pune problema la alinierea ideologica si axiologica a tarilor la sistemul celei mai puternice (insa nu obligatoriu si cel mai sanatos).


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Sep 2004, 05:37 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Pai cum sa se mai asigure independenta daca tara respectiva e inglobata in ceva mare si puternic si este subdezvoltata?


Independenta i-o asigura insusi sistemul mare si puternic. Actorii importanti nu-si pot permite costurile asimilarii celor mici, asa ca prefera sa ii ajute sa devina mai puternici.

QUOTE
practic se pune problema la alinierea ideologica si axiologica a tarilor la sistemul celei mai puternice (insa nu obligatoriu si cel mai sanatos).


Acelasi raspuns e valabil si in cazul acesta.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 4 Sep 2004, 06:49 PM
Mesaj #103


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



Independenta i-o asigura insusi sistemul mare si puternic. Actorii importanti nu-si pot permite costurile asimilarii celor mici, asa ca prefera sa ii ajute sa devina mai puternici.

-----Ajutorul acordat de sistemul mare celor mici ca sa devina "mai puternici" va fi asigurat mereu in limita pastrarii suprematiei "actorilor importanti".


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Sep 2004, 07:11 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Dar nu in detrimentul celorlalti, pentru ca nu e in interesul celor puternici. Iar fara acest ajutor, cei mici nu ar reusi niciodata un asemenea progres.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 4 Sep 2004, 11:39 PM
Mesaj #105


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



Perspectiva "actorilor importanti" in acordarea ajutorului are in vedere mereu pastrarea dominatiei din partea sistemelor puternice: construirea unei ierarhii care sa le asigure o suprematie indestructibila.


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 01:24 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman