HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V  « < 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Globalizarea
wasp
mesaj 2 Jun 2006, 09:14 PM
Mesaj #176


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Scuze, poate sunt off topic, dar ce inseamna "a avea nervii" ? Stolojan a fost transferat odata vreme la Banca Mondiala. Un instabil psihic nu ar fi avut ce sa caute acolo. Ma gandesc ca nu exclus ca totul sa fi fost o operatiune coordonata impecabil.


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Jun 2006, 06:11 AM
Mesaj #177


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



in lumea aia, la virful unde se impleteste politicul cu economicul si socialul e nevoie de multa inteligenta emotionala... cea care defineste cit de tari sunt nervii cuiva... sau stomacul (dupa caz)
degeaba e un individ in stare sa emita judecati de valoare daca nu e in stare sa le si vanda celorlalti... poporul va cumpara de la ala care e in stare sa vanda, sa il influenteze (un foarte bun sales in domeniu a fost hitler de ex)

serbanescu a avut sansa unei emisiuni televizate, si deci un capital de imagine creat pt momentul in care a ajuns sus, dar se pare ca e o diferenta mare intre a scrie si regiza niste emisiuni la tv si a concepe planuri economice, care sa treca de un guvern plin de agende personale, de influente politice, etc trebe sa fie al naibii de bun ca sa fii acceptat ca si tehnocrat intr-o lume de politocrati


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 4 Jun 2006, 10:18 AM
Mesaj #178


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (mutulica @ 3 Jun 2006, 07:11 AM)
in lumea aia, la virful unde se impleteste politicul cu economicul si socialul e nevoie de multa inteligenta emotionala... cea care defineste cit de tari sunt nervii cuiva... sau stomacul (dupa caz)
degeaba e un individ in stare sa emita judecati de valoare daca nu e in stare sa le si vanda celorlalti... poporul va cumpara de la ala care e in stare sa vanda, sa il influenteze (un foarte bun sales in domeniu a fost hitler de ex)

serbanescu a avut sansa unei emisiuni televizate, si deci un capital de imagine creat pt momentul in care a ajuns sus, dar se pare ca e o diferenta mare intre a scrie si regiza niste emisiuni la tv si a concepe planuri economice, care sa treca de un guvern plin de agende personale, de influente politice, etc trebe sa fie al naibii de bun ca sa fii acceptat ca si tehnocrat intr-o lume de politocrati


... in lumea "aia", la varf, e nevoie DOAR de tupeu, nesimtire ...

... NICIODATA un tehnocrat nu va avea castig de cauza in fata politicienilor (diletanti sau profesionisti) ... un politician stie sa vorbeasca ... un tehnocrat stie sa faca ... iar, pt. ca e multa lene, comoditate, lasitate, oamenii prefera ... sa vorbeasca ...


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Jun 2006, 10:18 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 12 Jun 2006, 05:02 PM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In atentia lui Zamolxe & Co., in caz ca au scapat chestiunea asta "diabolica" laugh.gif

Conspiratie la nivel inalt
Lideri mondiali, miliardari, politicieni, bancheri s-au intalnit in secret la Ottawa.

Zeci de personalitati de prim rang ale scenei internationale, printre care sefi de stat, politicieni, bancheri sau mari oameni de afaceri, s-au reunit la sfarsitul saptamanii trecute, in mare secret, la Ottawa, pentru intalnirea anuala a misterioasei organizatii Bilderberg, pe care adversarii o califica drept o conspiratie mondiala care stabileste destinele lumii fara niciun fel de control.


Nu stim inca daca Basescu, sau macar reprezentanta lui, a participat pe acolo ! laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 12 Jun 2006, 06:55 PM
Mesaj #180


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (March @ 12 Jun 2006, 06:02 PM)
In atentia lui Zamolxe & Co., in caz ca au scapat chestiunea asta "diabolica" laugh.gif

Conspiratie la nivel inalt
Lideri mondiali, miliardari, politicieni, bancheri s-au intalnit in secret la Ottawa.

Zeci de personalitati de prim rang ale scenei internationale, printre care sefi de stat, politicieni, bancheri sau mari oameni de afaceri, s-au reunit la sfarsitul saptamanii trecute, in mare secret, la Ottawa, pentru intalnirea anuala a misterioasei organizatii Bilderberg, pe care adversarii o califica drept o conspiratie mondiala care stabileste destinele lumii fara niciun fel de control.


Nu stim inca daca Basescu, sau macar reprezentanta lui, a participat pe acolo ! laugh.gif



... n-am "scapat" evenimentul, dar multam de atentionare ! thumb_yello.gif


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fis_tic
mesaj 14 Jun 2006, 03:56 AM
Mesaj #181


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



Plesu crede ca lumea functioneaza, in ciuda profesionalismului acestora. Eu cred ca resursele sunt limitate si de aceea este bine ca oamenii sa se vada si sa nu-i perceapa pe ceilalti ca pe o nebuloasa. Evul mediu a demonstrat ca prostia este greu de combatut, usor de instaurat, invaluita intr-o aura de facil. Cu prostia nu prea poti negocia, e greu de convins, globalizarea este un termen care explica incercarea unor oameni inteligenti de a-si coordona actiunile pentru limitarea prostiei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Jun 2006, 05:23 AM
Mesaj #182


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



prostia nu poate fi limitata.... daca inteligenta are limitele ei, prostia e cu atit mai fascinanta, pt ca nu are...

globalizarea este inevitabila, si se datoreaza faptului ca putem calatori repede si putem comunica la distanta. cad barierele... si in goana dupa profit lumea vestului deschide portile asiei azi, si africii maine


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 18 Jun 2006, 09:55 AM
Mesaj #183


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (fis_tic @ 14 Jun 2006, 04:56 AM)
Eu cred ca resursele sunt limitate si de aceea este bine ca oamenii sa se vada si sa nu-i perceapa pe ceilalti ca pe o nebuloasa. Evul mediu a demonstrat ca prostia este greu de combatut, usor de instaurat, invaluita intr-o aura de facil. Cu prostia nu prea poti negocia, e greu de convins, globalizarea este un termen care explica incercarea unor oameni inteligenti de a-si coordona actiunile pentru limitarea prostiei.


... resursele nu sunt limitate, se limiteaza accesul la ele si se limiteaza/interzice exploatarea lor de catre o mana de "alesi" ... ma refer, mai ales, la resursele alternative de obtinere a energiei ...

...cu prostia NU POTI sa negociezi ... cum o sa te inteleaga un prost ?

"... globalizarea este un termen care explica incercarea unor oameni inteligenti de a-si coordona actiunile pentru limitarea prostiei."

... interesanta afirmatie ... poti sa o dezvolti ?


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 21 Jun 2006, 11:19 PM
Mesaj #184


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



Am citit mai demult un articol despre criza petrolului din viitorul apropiat. Una dintre consecinte era:

QUOTE

Concret, explozia pretului petrolului va aduce,
printre alte "bucurii":

- Sfarsitul globalizarii

Nimeni nu va mai fabrica tricouri la 10 centime duzina
in celalalt capat al planetei daca pretul petrolului
va fi asa de mare. Evident, aceasta nu este neaparat o
veste proasta pentru tarile bogate in care, astfel, se
vor crea noi locuri de munca. Oricum, aceasta
semnifica o bulversare imensa a economiei, facand
dificila readaptarea. Mai semnifica si faptul ca o
multime de produse vor redeveni, ca altadata, produse
de lux (cum ar fi bananele sau cacaua pentru
europeni).

Articol de: Phibrizo.
Luat de pe un forum francofon. Traducere din franceza


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Jun 2006, 12:05 AM
Mesaj #185


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
Sfarsitul globalizarii

Nimeni nu va mai fabrica tricouri la 10 centime duzina
in celalalt capat al planetei daca pretul petrolului
va fi asa de mare. Evident, aceasta nu este neaparat o
veste proasta pentru tarile bogate in care, astfel, se
vor crea noi locuri de munca. Oricum, aceasta
semnifica o bulversare imensa a economiei, facand
dificila readaptarea. Mai semnifica si faptul ca o
multime de produse vor redeveni, ca altadata, produse
de lux (cum ar fi bananele sau cacaua pentru
europeni).

E doar o dare cu parerea a omului aluia, cam paralel cu economia. Daca pretul combustibilui creste la nivel global, atunci el afecteaza China in aceeasi masura ca si Franta. Nu vor scade cheltuielile producatorilor francezi cu forta de munca (salarii, conditii de munca, protectie sociala), sau a cheltuielilor cu protectia mediului. wink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabriel baldovin
mesaj 8 May 2007, 10:29 AM
Mesaj #186


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 20 April 07
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 9.738



All Gore please no more...

De curand am vazut la Centrul cultural Ceh un documentar despre Al Gore intitulat An Inconvenient Truth si premiat cu Oscarul in 2007. Cand aud de Oscar nu prea dau navala, cu atat mai putin cu cat autorul lui este un politician, dar la Centul Ceh am vazut lucruri interesante si am zis sa merg. Desi este vorba despre incalzirea globala si despre ecologie totusi cred ca documentarul era despre Al Gore. Discursul sau asupra incalzirii globale era din cand in cand intrerupt cu patetice reevocari ale biografiei sale: copilaria, profesorul bun si profesorul rau, pierderea alegerilor la cateva voturi de G. Bush... Damn it, asta a fost chiar lacrimogen.. . Ma face sa ma gandesc la meciul Romaniei cu Suedia de la campionatul din '94; daca mai rezistam 5 minute... daca nu tragea Panduru peste poarta... daca nu rata Dan Petrescu acel penalty... Ajungeam campioni mondiali. Stapanii fotbalului. Iti dai seama ce fericiti eram noi daca iesea Al Gore presedinte. El copilul de la tara sa ajunge cel mai puternic om al planetei... Pana si Bin Laden izbucnea in lacrimi... In mod cert 9.11 nu ar mai fi existat...

Continuarea aici:

http://baldovin.blogspot.com/2007/05/despr...u-scriu-de.html



--------------------
There are a lot of people that won't be fooled ever again till the end of time !


http://www.members.lycos.co.uk/gabald/acte..._vampirilor.htm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 8 May 2007, 12:03 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



crezi, nu crezi, dcumentarul acesta are un impact mare asupra oamenilor interesati de chestiunile ecologice. Am fost surprinsa sa aflu ca aspectul politic este minimizat in mare masura (Poate ca-si face All Gore campanie, dar nu asta ne intereseaza). Incalzirea globala cred ca este o noua tema in discursul politic occidental. Ar trebui sa vezi cum se multiplica la televizor documentarele despre cum sa protejam mediul inconjurator. Si mai e interesant ca documentarele astea pot contine foarte multa informatie de proximitate.


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 8 May 2007, 04:32 PM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (tikky @ 8 May 2007, 02:03 PM)
Am fost surprinsa sa aflu ca aspectul politic este minimizat in mare masura (Poate ca-si face All Gore campanie, dar nu asta ne intereseaza).

Din cate am inteles eu, Al Gore s-a bagat in politica ca sa promoveze GW-awareness, si nu invers.


QUOTE
Incalzirea globala cred ca este o noua tema in discursul politic occidental. Ar trebui sa vezi cum se multiplica la televizor documentarele despre cum sa protejam mediul inconjurator.

Si eu am observat recent ca s-a trecut de momentul critic. S-a trecut de momentul in care adevarul despre G.W. este atat de deranjant incat e greu de acceptat. Recent am observat ca si Warren Buffet a comentat despre G.W., in context economic: http://www.marketwatch.com/news/story/glob...7A13B699FEBE%7D


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 5 Jun 2007, 11:05 PM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



In New Delhi s-a interzis vanzarea mancarii pe strada, ocupatie din care traiau zeci de mii de oameni. Mancarea vanduta era foarte ieftina - orez, curry si alte asemenea, nu numai ca vanzatorii raman fara slujba dar oamenii care mancau de la
ei sunt fortati sa manance la restaurant - unde nu isi permit
De ce ? Poate noilor indieni mai bogati nu le place cum arata - dar nu toata lumea poate avea o slujba buna orice ar face. Cea ce banuiesc ca s-a intamplat - comapanii detinatoare de restaurante si supermarketuri influenteaza pe cei ce dau legile pe acolo. Toate sunt bune si frumoase dar nu mai ai voie sa vinzi ce produci, trebuie sa fii corporatie pentru "dreptul" asta.

http://in.today.reuters.com/news/newsArtic...ia-298880-1.xml
QUOTE
"I will be thrown out of my profession which has enabled me to feed my wife and children for almost 20 years," said Chowdhury, 38, who sells plates filled with fried rice and chickpea curry with fried chapatis to hungry customers.

"We came into this profession because there were no jobs then and we had to support our families and now if you tell us to search for a new job, where will we get it from?"
QUOTE
'Sealing is in violation of Articles 14 (equality in the eye of law), 19 (protection of certain rights regarding freedom of speech), 21 (protection of life and liberty), 39A (equal justice and free legal aid) and 41 (right to work) of the Indian Constitution and traders are made to bear the brunt of the abject failure of government agencies,' said traders' leaders in a statement.


They said the government has posed a major threat to the livelihood issue of tens of thousands of traders and they would fight it from 'road to parliament'. 'It's bringing social and economic injustices to people.
'

QUOTE
With the row over Delhi's ban on street food vendors still simmering, I see that the livelihoods of thousands of street and market traders are under threat, as middle-class India moves to supermarkets like Spencer's, Wal-Mart & Tesco. This is consistent with Delhi Corporation's recent sealing drive, a move which will take many small traders out of business.

This resonates with a recent Dispatches programme, which showed how poor farmers were being driven from their land by developers to build new apartments and offices for India's nouveau riche. Meanwhile, there are mass suicides by debt-ridden farmers, there is a disturbing rise of Hindu nationalism, discrimination against Muslims and a caste system which is still as divisive and poisonous as ever.

Like Thatcher's divisive reforms of 1980's UK, India's economic miracle is built by excluding the poor from the orgy of capitalism that has gripped India in recent years. With no redundancy pay or welfare state, the future for those unable to scramble aboard India's middle-class gravy train looks grim indeed.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Jun 2007, 07:50 AM
Mesaj #190


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (jet li @ 6 Jun 2007, 12:05 AM)
In New Delhi s-a interzis vanzarea mancarii pe strada, ocupatie din care traiau zeci de mii de oameni. Mancarea vanduta era foarte ieftina - orez, curry si alte asemenea

Este posibil ca o astfel de interdictie sa aiba un efect benefic asupra starii generale de sanatate a indienilor. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uncle Sam
mesaj 6 Jun 2007, 08:03 AM
Mesaj #191


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



Si cu aia care isi gatesc pe strada ce fac?
Nu cred ca e o masura impusa de bogatasii proprietari de supermarket-uri, trebuie sa fie alte ratiuni. Indienii sunt parca pe locul doi ca populatie dupa chinezi, nu cred ca isi poate imagina cineva ca interzicand mancatul pe trotuar, milioanele de oameni care traiesc la limita subzistentei vor navali in hipermarketuri. Poate autoritatile sunt ingrijorate de starea de igiena si sanatate, eu am batut la picior cam toate marile metropole indiene si e un dezastru, nu doar se mananca pe strada ci se traieste pe strada.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 7 Jun 2007, 01:42 AM
Mesaj #192


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Abis, indraznesti sa ii spui unuia "nu imi place ca tu mananci sau vinzi mancare pe strada du te si mori , sau fa-te sclav la alt capitalist pe cel mai mic salariu din lume, din care oricum o sa mori de foame pentru ca am interzis mancarea de pe strada, o sa cumpari de la supermarket, nu ma intereseaza cum"
Nu sunt slujbe pentru toti, si in India salariile sunt foarte mici

Acest topic a fost editat de jet li: 7 Jun 2007, 01:42 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Jun 2007, 09:05 AM
Mesaj #193


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (abis @ 6 Jun 2007, 07:50 AM)
QUOTE (jet li @ 6 Jun 2007, 12:05 AM)
In New Delhi s-a interzis vanzarea mancarii pe strada, ocupatie din care traiau zeci de mii de oameni. Mancarea vanduta era foarte ieftina - orez, curry si alte asemenea

Este posibil ca o astfel de interdictie sa aiba un efect benefic asupra starii generale de sanatate a indienilor. wink.gif

Stii, abis, lumea e impartita.
Gândeste-te la niste mici facuti la gaz sau tigaie.
Daca-ti mai priesc.
Si ce inseamna ca se interzice ceva? Haoleu!!! spoton.gif
Sa nu uitam de prohibitia americana, pune-l tu pe indian sa nu-si aiba ratia/zi de orez rofl.gif
Si crede-ma ca-i mai sanatos decât chips jamie.gif
Baidauai abis, lucrezi la McDonalds?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 8 Jun 2007, 01:00 PM
Mesaj #194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Despre agricultura noastra si seceta :
http://search.ft.com/nonFtArticle?id=070606000726

European and US wheat prices surged yesterday after Romania said prolonged drought would reduce this year's wheat harvest to a four-year low.

Romania expects its wheat harvest to fall by 46 per cent to 2.9m tonnes while its barley production crop is forecast to decline 30 per cent to 235,000 tonnes

Acest topic a fost editat de jet li: 8 Jun 2007, 01:01 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Jun 2011, 04:33 PM
Mesaj #195


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



http://3.bp.blogspot.com/-sWuEWaddBJA/TelB...rdian110603.JPG


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 Jan 2012, 11:05 PM
Mesaj #196


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



O cunostinta mi-a trimis un email cu urmatorul continut :

Pe la începutul anilor 2000, exista un talk-show pe ANTENA 1, care se numea: "Marius Tucă Show". Acest excelent ziarist invita în emisiunile sale, cele mai reprezentative personalităţiale momentului, de la preşedintele statului, primul ministru şi membri ai guvernului, până la sportivi, oameni de cultură sau de ştiinţă... pe scurt, invita în fiecare seară, OMUL ZILEI! ...Era unul dintre programele cele mai aşteptate şi mai urmărite, întrucât realizatorul nu-şi "ierta" pentru nimic în lume invitatul, supunându-l unui continuu tir de întrebări, care de care mai provocatoare şi mai indiscrete referitoare la activitatea profesională sau acţiunile publice ale acestuia. Totul cu bun simţ, totul cu maxim profesionalism, beneficiind de o echipă redacţionala de elită!

Într-o seară de acum circa zece ani, l-a avut ca invitat pe marele nostru economist şi academician Anghel Rugină, profesor universitar de anvergură mondială, care s-a stins din viaţa de curând, din păcate... Emisiunea de pe Antena 1 din acea seară avea să devină, pentru toţi cei care am urmărit-o, absolut memorabilă.

Sub Ceauşescu, Anghel Rugină a fugit din ţară , trecând Dunărea înot la sârbi. A fost rănit la picior de un grănicer român, dar a reuşit în cele din urmă să ajungă în Statele Unite, unde a devenit membru corespondent al Academiei Statelor Unite, şef de comisii economice şi consilier în diferite guverne americane.Pentru cine vrea să se edifice mai pe larg despre personalitatea acestui român de excepţie recomand lectura de pe Wikipedia şi din alte surse on-line.

La un moment dat, cu toată experienţa sa, Marius Tucă a scăpat invitatul de sub control. Personajul "de mare calibru"din acea seară, a pus treptat stăpânire pe emisiune, toată pregătirea acesteia ducându-se "pe apa Sâmbetei", deoarece răspunsurile sale la întrebările moderatorului depăşeau cu mult tiparul emisiunii, prin amplitudine, prin modul în care erau documentate şi mai ales prin consecinţele lor!... Erau răspunsuri care impuneau de la sine alte întrebări şi tot aşa... Ca un bulgăre de zăpadă lăsat să se rostogolească pe o pantă proaspăt ninsă!... Dar să vedem ce s-a întâmplat, concret!

Domnul Rugină a afirmat la un moment dat, că a fost invitat acasă la George Bush!La "CASA ALBĂ", bineînţeles. Fiica domniei sale era prietenă şi colegă de facultate cu gemenele preşedintelui american, iar acesta a vrut să îl cunoască personal, aşa că l-a invitat la o cină în cel mai bine păzit obiectiv al planetei. Şi când Marius Tucă l-a întrebat cum e de fapt preşedintele american "în privat", au început dezvăluirile:

"George Bush este un texan simpatic, cinstit şi foarte de treabă, dar nu face ce vrea el!..."
"Cum, adică, nu face ce vrea el? Păi nu este el cel mai puternic om de pe planetă? Nu conduce el guvernul celui mai puternic stat din lume?" A întrebat, Tucă."Păi, nu prea..." a răspuns domnul profesor. "Se vede treaba că trebuie să fac unele precizări", a mai spus domnia sa, "ca să se ştie şi ca să puteţi înţelege mai bine"!...

Apoi a continuat: "Dragii mei, lumea asta este condusă de un fel de guvern mondial, format dintr-un grup de circa 250-300 de persoane, super-bogate, super-puternice şi super-bine-informate, care trăiesc "ca în sânul lui Adam"! Oamenii ăştia deţin puterea absolută pe planetă. În afară de accesul imediat la toate resursele economice şi la cele mai recente descoperiri tehnico-ştiinţifice, multe ţinute în secret, au la dispoziţie, în toate ţările lumii, institute de cercetări psiho-sociologice, cu ajutorul cărora ţin sub control toate popoarele planetei. Acestea le indică personajele politice cele mai "potrivite" pentru a "câştiga alegerile", în mod "democratic" în cele mai importante state ale lumii; importante nu numai ca număr de locuitori, dar mai ales prin resursele lor naturale, prin puterea economică, militară sau prin poziţia lor strategică.

Practic toţi conducătorii statelor importante ale planetei sunt"aleşi" cu "binecuvântarea" acestui "GRUP", şi toţi cei aleşi nu fac altceva decât să pună în practică "directivele" trasate de acesta..."

Întrebare telefonică de la un telespectator: "Domnule Anghel Rugină, face şi România parte dintre ţările vizate de "GRUP"?"
"Da. Şi ca dovadă vă aduc faptul că, înainte cu două luni de alegerile din 2000, persoana care a câştigat alegerile prezidenţiale, a fost în vizită "privată" în Statele Unite, iar la două săptămâni de la câştigarea alegerilor, primul ministru proaspăt numit a făcut acelaşi lucru. Au fost amândoi să-şi ia "foaia de drum"...

Replică telefonică: "Adică dumneavoastră vreţi să spuneţi că pe preşedintele nostru ni l-au ales americanii?"
Răspuns: "Nu o spun eu. Aşa este. Numai că nu americanii, ci "GRUPUL" care conduce. În America a avut loc doar acceptarea şi instruirea personajelor."

Replică: "Să vă fie ruşine domnule, Rugină... Să vă fie ruşine că aţi ajuns la vârsta pe care o aveţi, cu capul plin de păr alb, ca şi mine şi că ne minţiţi în halul ăsta... Nu ştiu ce interes aveţi să o faceţi, dar vreau să vă spun că pe preşedintele nostru l-am ales noi, cu toţii, prin votul nostru, că aşa am vrut noi! Să vă fie clar: aşa am vrut noi! Şi apoi cum să ni-l aleagă alţii când este o comisie de votare care verifică vot cu vot, de la toate partidele... Sunteţi un mincinos! Domnule Marius Tucă, nu mai chemaţi, domnule, din ăştia... Bună seara!..."

Anghel Rugină, (A.R.): "Dragă domnule, te felicit!... Te felicit că ai ajuns la vârsta la care ai capul plin de păr alb şi că ai trăit până acum cu impresia că ai putere! Că votul tău contează! Poţi să mori fericit în cazul ăsta! Eu nu am vorbit pentru cei care au vârsta şi convingerile dumitale. Eu am vorbit pentru cine are urechi să audă şi minte să înţeleagă!...

În ceea ce priveşte votul, nu uitaţi vorbele lui Stalin, care zicea că nu contează cine şi ce votează, contează doar cine numără voturile! Astăzi cu voturile centralizate electronic treaba asta a devenit un simplu joc pentru un informatician: cu un program deştept, printr-o simplă atingere a unei anumite taste, voturile plus ale unui candidat se adună discret la cel care trebuie să iasă...

Îmi spui că nu ştii ce interes am... Am interesul ca POPORUL MEU SĂ AFLE... Să afle şi SĂ ÎNŢELEAGĂ!... Să înţeleagă că la nivel global "cărţile sunt făcute"! Oamenii ăştia sunt prea deştepţi şi prea puternici!..."

Alt telespectator (TS), întreabă:
"Dar cine sunt oamenii ăştia? Este vorba de Franc-masonerie?"

A.R.: "Sunt şi masoni în "grup", dar nu sunt majoritari!"
TS, (chiar dacă se tratează de un alt telespectator lăsăm iniţialele cu titlu generic, pentru cursivitatea mesajului):
"Atunci, despre cine este vorba? E sultanul Bruneiului? Bill Gates? Sau cine altcineva?"

A.R.: "Mai, băieţi... Pe oamenii ăştia nu-i cunoaşte nimeni... Adică nimeni dintre "muritorii de rând"! Ce, sultan? Ce, Bill Gates? Ăştia sunt mici copii, pe lângă cei din "GRUP"! Trebuie să înţelegeţi că adevăraţii bogaţi ai lumii nu apar în nici un top, al niciunei reviste... Se bucură de anonimat pentru ca astfel să aibă libertate deplină de mişcare. Doar un număr limitat de persoane, alese pe sprânceană, cunoaşte identitatea unora dintre ei, alte persoane "alese", cunosc pe altele, şi tot aşa. Nimeni nu poate pune toate piesele acestui puzzle împreună... Nici măcar preşedinţii marilor state ale lumii. Directivele ajung la ei prin interpuşi. V-am spus că este vorba despre oameni deosebit de inteligenţi şi despre o organizare perfectă!..."
TS : "Atunci sunt evreii?"
A.R.: "Sunt şi evrei dar nu sunt majoritari!"
TS: "Arabii? Sunt şi arabi? Că ăştia au petrol..."
A.R.: "Dragii mei, sunt reprezentanţi de peste tot, într-o proporţie echilibrată. În asta şi constă succesul "GRUPULUI", deciziile în interiorul lui se iau într-un mod absolut democratic, iar locul în acest "GRUP"se moşteneşte, pe principii monarhice, cei ce urmează să intre fiind foarte bine testaţi şi pregătiţi în acest sens...
TS: "Bun, şi cam de când se întâmplă chestiile astea?"
A.R.: "Se zice că acest "GRUP" a luat fiinţă cam pe la începutul anilor 1800, cu scopul declarat de a prelua conducerea lumii. Prima mişcare cu relevanţă la nivel planetar ar fi fost iniţierea valului de revoluţii din Europa anilor 1848. Apoi "GRUPUL" a încercat preluarea puterii pe tot globul prin intermediul ideologiei comuniste."
TS: "Cum adică, să preia puterea în lume cu ajutorul comunismului? Păi comunismul nu zice că totul este al tuturor? Nu înţeleg. Puteţi să ne explicaţi?"

A.R.: "O.K. Să raţionăm un pic... Deci ideologia comunistă spune că totul este al tuturor, este adevărat, dar şi că nimeni nu poate dezlipi nici un strop din bunurile în comun pentru folosul său personal. Deci totul este al tuturor şi în particular al nimănui. Şi chiar dacă nu sunt ale nimănui, după victoria planetară a comunismului, aceste bunuri trebuiesc totuşi "administrate" de cineva. Şi de ce acel cineva n-ar putea fi un "GRUP", de administratori la nivel mondial de, să zicem... 250-300 de persoane!... " ...Toată lumea... mută. Inclusiv Marius Tucă...

Şi domnul profesor a continuat: "Toate mişcările de rezonanţă mondială de după 1848, s-ar fi produs cu acceptul acestui "GRUP". Totul bine studiat. Totul cu un scop precis.Bineînţeles că au apărut şi evenimente neprevăzute. Las un moment dat, liderii comunişti, supuşi unei propagande deşănţate cu scopul creării cultului personalităţii, pe criterii de marketing politic, au început ei înşişi să creadă în ceea ce propovăduiau şi să se creadă nişte ZEI în viaţă, aşa că au scăpat de sub control. Şi atunci a fost nevoie de crearea unei ideologii care să contrabalanseze comunismul şi anume fascismul. Şi aşa a pornit cel de-al doilea război mondial... Şi când şi fascismul a început să aibă derapaje i s-a opus o coaliţie mondială, şi pentru că nu fusese înfrânt comunismul "independent", a fost nevoie de un "război rece", care s-a încheiat aşa cum ştim cu toţii, cu victoria "GRUPULUI", asupra copilului rebel - comunismul!

Acum suntem în faza în care "GRUPUL" se concentrează asupra unei noi strategii de putere şi anume "GLOBALIZAREA". Au fost create organisme la nivel global în sprijinul acestui concept: NATO, G8, G20, FMI, Banca Mondială, BERD, Comunitatea Europeană, etc...

Trebuie să recunoaştem că acest "GRUP" a avut un rol foarte important în menţinerea unui echilibru strategic la nivel mondial. În perioada dominaţiei acestuia, nivelul de trai al populaţiei a crescut în mod constant, nu peste tot e drept dar încă se mai lucrează la acest lucru prin intermediul organismelor mondiale controlate de "GRUP". De asemenea nivelul tehnologic a cunoscut un progres uriaş care nu ar fi fost posibil fără direcţionarea resurselor necesare în acest sens. "Drepturile omului"sunt impuse permanent pe ordinea de zi a tuturor reuniunilor la nivel mondial, sau regional, acolo unde acestea nu sunt la înălţimea momentului. În general se impune o nouă ordine mondială, care încearcă să înlăture haosul, anarhia şi pericolele potenţiale la nivel planetar...V-am spus că este vorba despre persoane deosebit de inteligente.
E drept, uneori sunt mai răi câinii, că stăpânii, dar sunt sigur că la momentul oportun, stăpânii îşi vor pune câinii cu botul pe labe !..."

Marius Tucă (M.T.):
"Domnule Anghel Rugină, m-aţi uimit! De unde ştiţi toate astea?
A.R.: "În cercurile academice americane se dezbat destul de des subiecte de genul ăsta!"
M.T.: "Şi nu vă este frică să dezvăluiţi aceste lucruri?"
A.R.: "În primul rând, am o vârstă: "mi-am trăit traiul, mi-am mâncat mălaiul", şi apoi sunt lucruri, repet, deja cunoscute, iar scopul pentru care am făcut-o este de a limpezi cumva apele şi de a potoli spiritele înfierbântate din România, care încă mai cred că tot ceea ce zboară se mănâncă!..."
TS: "Şi noi ce trebuie să facem?"
A.R.: "Aici am vrut să ajungem cu discuţia noastră!... Pentru noi, important este să ne facem viaţa frumoasă în jurul nostru.Să lăsăm gândurile mari, la scara internaţională, că acolo jocurile sunt făcute şi echilibrele nu trebuiesc rupte! Nu avem nici informaţiile, nici competenţa, nici resursele şi nici mijloacele necesare să acţionăm la un nivel atât de înalt.
Putem în schimb să ne comportăm civilizat, să ne educăm bine copiii, să ne conservăm şi să ne protejăm mediul în care trăim, să ne respectăm şi să ne ajutăm, pe scurt: să ne trăim viaţa liniştiţi..."



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 Jan 2012, 10:40 AM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Bull shit....


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 27 Jan 2012, 11:30 AM
Mesaj #198


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



Multumesc Erwin!


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 27 Jan 2012, 12:03 PM
Mesaj #199


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Mersi Erwin smile.gif
din toata povestea eu inteleg ca sunt destul de isteata sa imi vad de familia mea si sa nu ma stresez cu politica, ordinele mondiale, conspiratiile de tot felul etc. rofl.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jan 2012, 03:04 PM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"... Pentru noi, important este să ne facem viaţa frumoasă în jurul nostru.Să lăsăm gândurile mari, la scara internaţională, că acolo jocurile sunt făcute şi echilibrele nu trebuiesc rupte! Nu avem nici informaţiile, nici competenţa, nici resursele şi nici mijloacele necesare să acţionăm la un nivel atât de înalt. Putem în schimb să ne comportăm civilizat, să ne educăm bine copiii, să ne conservăm şi să ne protejăm mediul în care trăim, să ne respectăm şi să ne ajutăm, pe scurt: să ne trăim viaţa liniştiţi..."
No comment.


P.S. Imi aduc aminte acest interviu, asa cum imi aduc aminte propunerea profesorului Rugina pentru stabilitatea leului. La vremea aia se vorbea de rezervele de argint ale Romaniei, de leul de argint si puterea sa pe plan international, multi au luat in ras propunerea profesorului A.R. dar eu cred ca atunci ca si azi exista interese ca o tara ca Romania sa nu devina independenta financiar, economic, asta din cauza dezechilibrului pe care l-ar provoca la nivel european, ar devenii acea variabila de necontrolat care poate da peste cap realitatea creatorilor de realitate.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 May 2014, 08:16 PM
Mesaj #201


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Da de gândit ?

http://rt.com/op-edge/160720-russia-china-move-from-west/


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 19 Jul 2014, 08:55 AM
Mesaj #202


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Cla @ 22 May 2014, 09:16 PM) *

Statele BRICS(Brazilia,Rusia,India,China si Africa de Sud),vor o noua ordine mondiala!
Planul de bătaie pentru o nouă ordine economică

Potrivit planului, China, care are cea mai mare rezervă valutară din lume, va contribui la fondul instituției cu 41 de miliarde de dolari, Brazilia, India şi Rusia vor contribui cu câte 18 miliarde de dolari, iar Africa de Sud va asigura 5 miliarde de dolari.

Banii ar trebui să rămână în rezerva fiecărui stat și să fie transferaţi în caz de nevoie oricărui partener care solicită susţinere pentru piaţa valutară proprie. China poate retrage jumătate din valoarea contribuţiei, Brazilia, Rusia şi India pot retrage o sumă egală cu contribuţia, iar Africa de Sud, o sumă egală cu dublul contribuţiei.

În ceea ce privește conducerea, funcțiile sunt împărțite „frățește”. Primul preşedinte al băncii, cu mandat de 5 ani, va fi din India, primul preşedinte al boardului guvernatorilor va fi din Rusia, primul preşedinte al boardului directorilor va fi din Brazilia, centrul regional african va fi găzduit de Africa de Sud, sediul central al băncii va fi găzduit de China, la Shanghai.

Misiunea va fi de a finanța proiecte de infrastructură în țările în curs de dezvoltare și de a împrumuta bani, atunci când guvernele naționale se văd în fața unui deficit subit de capital, de exemplu, când investitorii internaționali se retrag brusc dintr-o țară de teama insolvenței sistemului bancar.

Unii analiști, precum Andy Mukherjee, de la Reuters, se tem că politica de împrumut va fi mai laxă decât a Băncii Mondiale și că s-ar putea pierde bani pentru proiecte care sunt „dezastre sociale și ecologice”.

Noua Bancă de Dezvoltare are nevoie de aprobarea legislatorilor fiecărei țări în parte, ceea ce ar putea dura încă câțiva ani. Însă atunci când va fi gata, banca va fi o sursă alternativă de finanțare pentru piețele în curs de dezvoltare, care le va acorda, cel puțin în teorie, mai mult control asupra deciziile de finanțare care le afectează direct.

Dar mai mult decât atât, „va fi o unealtă puternică de prevenire a noilor dificultăți economice și va stabili bazele pentru schimbări macroeconomice majore”, declară președintele Rusiei, Vladimir Putin.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
all
mesaj 8 Nov 2014, 05:56 AM
Mesaj #203


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 573
Inscris: 9 May 10
Din: ploiesti
Forumist Nr.: 16.752



Doar unul ca J.F.Kenedy sau Lincoln ne mai poate salva.

Klaus Iohannis este ( Kenedy II ) ? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Nov 2014, 05:05 PM
Mesaj #204


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu cred ca-l putem compara pe Johannis cu Kenedy. Dar daca incluzi in aceasta ecuatie, situatia tiganilor vis-a-vis de cea a afro-americanilor din USA, la acea vreme, ar putea exista oarece similitudini. Johannis in rolul lui Kenedy si Udrea in rolul lui Marlyn Monroe!!?? rolleyes.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
all
mesaj 8 Nov 2014, 06:26 PM
Mesaj #205


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 573
Inscris: 9 May 10
Din: ploiesti
Forumist Nr.: 16.752



QUOTE
Nu cred ca-l putem compara pe Johannis cu Kenedy




iarta-ma am glumit
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Nov 2014, 10:52 AM
Mesaj #206


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu-i nevoie sa-ti ceri iertare, este parerea ta. Daca tu crezi ca exista o legatura intre Johannis si Kenedy, asta este, eu n-am facut decat sa-ti spun parerea mea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
all
mesaj 9 Nov 2014, 08:46 PM
Mesaj #207


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 573
Inscris: 9 May 10
Din: ploiesti
Forumist Nr.: 16.752



QUOTE
este parerea ta.


ohyeah.gif

eu chiar am glumit

Vald Tepes ( "modern") = Kenedy

Ponta = Johannis (daca Johannis ar avea mai mult tupeu si nesimtire).

Daca nu se destrama USL pe cine vota Johannis sau Ponta ?

Johannis / Ponta = ipocriți

IN 2009
Klaus Iohannis era cel desemnat pentru postul de premier în cazul în care Mircea Geoană ar fi câştigat alegerile.
În 2009, Victor Ponta era purtătorul de cuvânt al campaniei lui Mircea Geoană.


Dreapta şi stânga, pură demagogie huh.gif



Acest topic a fost editat de all: 10 Nov 2014, 12:12 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Nov 2014, 04:10 PM
Mesaj #208


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu cred ca are rost sa-i bagam pe politicienii romani in "globalizare". Pentru mine este clar ca in acest moment in Romania nu exista o campanie electorala care sa fie bazata pe proiecte de stanga sau dreapta. Aceste alegeri se disputa intre "clanuri" transpartinice, motivul acestei batalii politice il constitue lupta pentru averile dobandite ilicit, prin coruptie, evaziune, escrocherii etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
all
mesaj 11 Nov 2014, 12:08 AM
Mesaj #209


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 573
Inscris: 9 May 10
Din: ploiesti
Forumist Nr.: 16.752



QUOTE
Nu cred ca are rost sa-i bagam pe politicienii romani in "globalizare"


nu ?

"Globalizare" e locul ăla din univers unde se bea Coca-Cola şi se-nfulecă Mc Donald's şi că uite-aşa seamănă-ntre ei şi se-nfrăţesc obezii din Kabul şi Bucureşti şi Sao Paolo şi Las Vegas." ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de all: 11 Nov 2014, 12:37 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Nov 2014, 10:38 AM
Mesaj #210


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Shaormariile din Bucuresti sau de pe aiurea nu sunt tot o forma a globalizarii? Daca in unele locuri se bea Coca-Cola si se mananca hamburger, in altele se mananca shaorma, gyros, falfale, humus si se bea ayran, bere sau ceai. Nu vad o relatie intre modul de a manca si globalizare, care pentru mine este ceva mai profund, politic, militar, social si chiar religios. Pana la urma globalizarea este un alt conflict intre membrii aceleiasi specii dar din triburi diferite, eternul conflict al acestei specii, fie ca are la baza mancarea, religia, politica, dominatia etc. cine va invinge? individul, tribul sau specia?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 May 2024 - 06:52 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman