HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Recomandari

Siteuri partenere: Auto-Dealer.RO

13 Pagini V  « < 10 11 12 13 >  
Reply to this topicStart new topic
> Formula 1
Cla
mesaj 30 Oct 2006, 05:00 PM
Mesaj #386


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Chiar. De-acum inainte tinem cu FIAT, Mercedes, Renault sau BMW? biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cïżœnd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Jun 2007, 09:26 PM
Mesaj #387


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



cursa de azi de la Montreal a fost plină de evenimente dintre care de departe cel mai impresionant a fost accidentul lui Robert Kubica care se pare că a scăpat doar cu un picior rupt, dar mașina a fost făcută praf, i se vedeau picioarele când s-a oprit ce a mai rămas din mașină... pe urmă, multe ture cu Safety Car, Felippe Massa și Giancarlo Fisichella descalificați pentru că au ieșit de la boxe în timp ce era roșu la semafor, scoși din cursă, n-am mai văzut până acum steagul negru... Fernando Alonso termină abia pe locul 8 fiind depășit de Takuma Sato spre bucuria fanilor săi, Jarno Trulli iese în decor în timp ce rula Safety Car-ul (culmea!), depășiri admise ale mașinilor aflate cu o tură în urmă... Alexander Wurtz ajunge în față făcând o singură intrare la boxe... și, în fine, tânărul Lewis Hamilton câștigă cursa ca un adevărat campion, netulburat de ce se întâmpla în spatele lui.

podiumul:
1.Hamilton - McLaren Mercedes
2.Heidfeld - BMW Sauber
3.Wurtz - Williams Toyota

Canadian Grand Prix 2007

Acest topic a fost editat de Erwin: 10 Jun 2007, 09:38 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
frozen.blue
mesaj 15 Jun 2007, 07:50 PM
Mesaj #388


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 57
Inscris: 10 September 06
Din: bacau
Forumist Nr.: 8.653



kubita avea dreptate.....daca ar fi cazut de pe o scara ar fi avut probleme mai mari


--------------------
my life is changing every day..........in every possible way!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jun 2007, 07:50 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 18 Jun 2007, 12:45 AM
Mesaj #389


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Indianapolis,2007:
1.Hamilton
2.Alonso
3.Massa
4.Raikonen
...
două duble inversate, când piloții de locul 2 al echipei trec linia de sosire înaintea coechipierilor favoriți... multe abandonuri în prima parte a cursei și alte câteva chiar înainte de final

Hamilton conduce campionatul cu 10 puncte avans față de Alonso... un debut fulminant! spoton.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 18 Jun 2007, 03:58 PM
Mesaj #390


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Micutu' e genial. Si pe deasupra e un tip de treaba, nu ca de ex. Alonso, care face tot felul de cretinisme dupa ce castiga o cursa.
Am un feeling ca o sa-i bata recordurile lui Schumacher....


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 19 Jun 2007, 01:49 AM
Mesaj #391


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Am un feeling ca o sa-i bata recordurile lui Schumacher....


feelingul ăsta îl am și eu, dar vorba lui Alexandrescu: "să nu anticipăm!" rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 19 Jun 2007, 09:47 AM
Mesaj #392


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Da, da, sa nu anticipam rofl.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 3 Jul 2007, 12:46 PM
Mesaj #393


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



cursa din Franța am pierdut-o, am uitat de ea! hh.gif
eram dus departe cu gândul... wub.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 5 Aug 2007, 01:17 AM
Mesaj #394


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Hungaroring 2007

Cred că în Ungaria vom avea o surpriză... ceva nu miroase a bine din sesiunea de calificări de sâmbătă, chiar trebuie aranjamente ca Alonso să iasă campion mondial?! hh.gif Hamilton părea să domine sesiunea iar Alonso l-a împiedicat să mai facă o ultimă încercare eliberând boxa cu câteva secunde după ridicarea barierei...
Nick Heidfeld de la BMW-Sauber va pleca de pe locul 3, urmat de Kimi Raikonen a cărui maşină n-a prea dat tot ce poate
Ferarri stă prost după ce Felippe Massa a rămas fără benzină din cauza unei neînţelegeri cu mecanicii şi pleacă de pe poziţia 14.

Acest topic a fost editat de Erwin: 5 Aug 2007, 01:18 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Aug 2007, 09:47 PM
Mesaj #395


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Cursa de la Istanbul, Turcia a fost liniştită, un singur eveniment a răsturnat situaţia de după start când maşinile Ferrarri au luat-o înainte, explozia cauciucului din dreapta faţă a maşinii lui Hamilton aflat pe poziţia a treia după 43 ture, astfel că Alonso i-a luat locul pe podium.

1. Felipe Massa (pole position)
2. Kimi Raikkonen
3. Fernando Alonso

Fernando s-a apropiat mult de Hamilton în clasamentul piloţilor, dar eu sper că tânărul Lewis nu va fi urmărit de ghinioane şi va putea ajunge campion mondial, a demonstrat deja că e mai bun.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Sep 2007, 12:45 AM
Mesaj #396


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



La Monza, Italia, Alonso plecat din pole, a redus din handicap faţă de Hamilton in campionat, care la prima curbă a încercat să-l ţină pe Massa, a reuşit să se menţină apoi pe locul doi forţând o depăşire după a doua ieşire de la boxe, când Raikkonen cu o singură oprire ieşise în faţa lui. Massa a fost silit să abandoneze după trecerea pe la pit stop, probleme mecanice. Raikkonen nu a fost suficient de rapid ca să ţină pasul cu maşinile McLaren, dar a trecut înaintea lui Massa în campionatul piloţilor. Cu excepţia unei ieşiri violente în decor a lui Coulthard, cursa a fost lipsită de evenimente, majoritatea maşinilor reuşind să o încheie.

Clasamentul piloţilor:
1. Hamilton - 92p
2. Alonso - 89p
3. Raikkonen - 74p
4. Massa - 69p

Urmează Marele Premiu al Belgiei de la SPA-Francorchamps, în 16 septembrie, o să vedem o luptă fratricidă, vorba lui Alexandrescu, care la Monza s-a lansat iar în speculaţii despre jocurile financiare dintre echipele McLaren şi Ferrarri blink.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 10 Sep 2007, 12:53 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 10 Sep 2007, 09:09 AM
Mesaj #397


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Doar eu am impresia cum ca Hamilton nu a vrut sa-l depaseasca pe Alonso, sau o mai au si altii?


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Sep 2007, 02:12 PM
Mesaj #398


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



N-am idee, poate sunt pure speculatii. Datorita antecedentelor in F1.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Sep 2007, 05:14 PM
Mesaj #399


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



tot ce se poate, oricum manevra de la începutul cursei, de a-l împiedica pe Massa să ajungă în faţă a fost dubioasă, n-am aflat dacă a fost penalizat sau amendat...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Sep 2007, 08:58 PM
Mesaj #400


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



am impresia ca F1 incepe sa se fasaie....


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Sep 2007, 01:54 PM
Mesaj #401


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Start la SPA-FRANCORCHAMPS, MP al Belgiei:
1. Raikkonen
2. Massa
3. Alonso
4. Hamilton

rezultatele din calificări ale celor patru sunt sensibil egale, diferenţe foarte mici între timpii obţinuţi, aşa că se poate întâmpla orice... unsure.gif
well, will see! rolleyes.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Sep 2007, 03:38 PM
Mesaj #402


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



... şi surpriza a fost că poziţiile au rămas neschimbate până la finalul cursei! biggrin.gif astfel, Alonso reduce din handicap în timp ce Raikkonen încă se bate pentru titlu.
Ferrarri este deja campioană mondială pe 2007 datorită dublei de azi. spoton.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 1 Oct 2007, 12:21 AM
Mesaj #403


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



O cursă... umedă! Ploaie cu găleata în Japonia, aşa că Safety-Car-ul a fost pe pistă aproape o treime din tururi, am pierdut startul, aşa că n-am idee de ce Massa şi Raikkonen care erau pe 3 şi 4 pe grila de start după calificări au mers la boxe, poate că nu aveau cauciucurile potrivite... Hamilton a făcut o cursă frumoasă, s-a descurcat bine şi la incidentul ieşirii în decor, rămânănd pe primul loc la finalul cursei şi pe primul loc în campionat, în vreme ce coechipierul său, Alonso, a pierdut câteva locuri şi spre ghinionul lui a derapat şi distrus maşina fiind silit să abandoneze. Raikkonen a recuperat, s-a luptat pentru locul 2 cu Kovalainen, în timp ce Felipe Massa a greşit depăşind când era Safety-Car-ul, penalizat, apoi când era în faţă, pe locul 4 după Coulthard s-a dus din nou la boxe... N-am reuşit să înţeleg strategia lui Ferrarri, alte maşini au intrat o singură dată la boxe. unsure.gif

Clasamentul primilor clasaţi n-a fost afectat în privinţa ordinii, se pare că bătălia pentru titlu se va da în ultima cursă din acest an, Raikkonen fiind şi el aproape de Alonso, o să fie interesant! smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Nov 2007, 07:15 AM
Mesaj #404


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cum nu s-a mai comentat nimic... ramine ca Raikonen e campion mondial. Macar e un tip serios, ii place votca cel putin la fel de mult ca si mie

Schumi e dat pe toate posturile ca si sofer de teste la Ferrari. pare ca noile constrangeri impuse de federatie, si care limiteaza numaruld e gadgeturi dau batai de cap constructorilor, si italienii apeleaza la cel mai galonat pe care il au la dispozitie

Alonso inca in ceata, desi se face mare tam tam de ce curtat e el de toate echipele... se pare ca cei mari si grei incep usor usor sa isi completeze echipele, si spaniolul nu se prea regaseste pe liste. pare ca are pretentii prea mari pentru ce a demonstrat pina acum


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Dec 2007, 09:52 PM
Mesaj #405


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Alonso a fost re-angajat de Renault pentru sezonul 2008; după proces, echipa Renault n-a fost penalizată pentru deţinerea de informaţii de la McLaren, s-a constatat că n-a avut nici un avantaj de pe urma acestor date.

Calendarul sezonului 2008:
01 2008 FORMULA 1™ ING Australian Grand Prix (Melbourne) 14 - 16 Mar
02 2008 FORMULA 1™ Petronas Malaysian Grand Prix (Kuala Lumpur) 21 - 23 Mar
03 2008 FORMULA 1™ Gulf Air Bahrain Grand Prix (Bahrain) 04 - 06 Apr
04 FORMULA 1™ Gran Premio de Espańa Telefónica 2008 (Catalunya) 25 - 27 Apr
05 2008 FORMULA 1™ Petrol Ofisi Turkish Grand Prix (Istanbul) 09 - 11 May
06 FORMULA 1™ Grand Prix de Monaco 2008 (Monte Carlo) 22 - 25 May
07 FORMULA 1™ Grand Prix du Canada 2008 (Montreal) 06 - 08 Jun
08 FORMULA 1™ Grand Prix de France 2008 (Magny-Cours) 20 - 22 Jun
09 2008 FORMULA 1™ Santander British Grand Prix (Silverstone) 04 - 06 Jul
10 FORMULA 1™ Grosser Preis von Deutschland 2008 (Hockenheim) 18 - 20 Jul
11 FORMULA 1™ Magyar Nagydíj 2008 (Budapest) 01 - 03 Aug
12 2008 FORMULA 1™ Grand Prix of Europe (Valencia) 22 - 24 Aug
13 2008 FORMULA 1™ ING Belgian Grand Prix (Spa-Francorchamps) 05 - 07 Sep
14 FORMULA 1™ Gran Premio Santander d'Italia 2008 (Monza) 12 - 14 Sep
15 2008 FORMULA 1™ SingTel Singapore Grand Prix (Singapore) 26 - 28 Sep
16 2008 FORMULA 1™ Fuji Television Japanese Grand Prix (Fuji Speedway) 10 - 12 Oct
17 2008 FORMULA 1™ Sinopec Chinese Grand Prix (Shanghai) 17 - 19 Oct
18 FORMULA 1™ Grande Prêmio do Brasil 2008 (Sao Paulo) 31 Oct - 02 Nov

Schumacher a pilotat un monopost Ferrarri in cadrul unor teste şi a obţinut timpi foarte buni, dovadă că este competitiv şi s-ar putea să avem surpriza să revină în curse... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 13 Jan 2008, 12:09 PM
Mesaj #406


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Echipele şi piloţii sezonului 2008

Fosta echipă Spiker (Ferrari) a fost cumpărată de un consorţiu condus de miliardarul indian Dr Vijay Mallya şi rebotezată Force India, cu Giancarlo Fisichella şi Adrian Sutil ca piloţi.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Mar 2008, 11:38 PM
Mesaj #407


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Sezonul 2008 Formula 1 a debutat cu Marele premiu al Australiei de la Melbourne, cu tânărul Lewis Hamilton (McLaren Mercedes) dominând o cursă caracterizată de multe evenimente dramatice, accidente, abandonuri şi ieşiri în decor spectaculoase (Raikkonen revine de 2 ori pe pistă). O zi fructuoasă pentru McLaren Mercedes, a ajuns cu ambele maşini la linia de sosire şi un dezastru pentru Ferrari, cu toate strădaniile lui Felipe Massa (care, implicat într-un accident cu Coulthard a continuat cursa) şi Raikknonen (cu cele 2 ieşiri a pierdut timp preţios), maşinile au cedat pe rând. Un incident la boxe, Barrichello a plecat cu furtunul de alimentare şi cu mecanicii după el din cauza semnalului OK dat greşit, apoi a fost penalizat şi descalificat pentru că a trecut linia boxelor în timp ce semaforul era roşu iar punctul i-a revenit de drept lui Kimi Raikkonen. O ieşire spectaculoasă a avut nou-venitul Timo Glock, maşina a decolat de pe iarbă şi s-a rotit de mai multe ori pe pistă necesitând introducerea Safety-Car-ului, multe bucăţi de caroserie zburând în toate părţile. La fiecare accident am remarcat faptul că roţile au rămas legate de maşini deşi axele s-au rupt.

Nick Heidfeld a ocupat locul al doilea iar Nico Rosberg a fost foarte fericit pentru locul 3 obţinut, plecase de pe locul 7 şi a fost ferit de incidente.

La finiş au ajuns doar 7 maşini:

1. Lewis Hamilton - McLaren Mercedes = 10 puncte
2. Nick Heidfeld - BMW - 8 puncte
3. Nico Rosberg - Williams Toyota = 6 puncte
4. Fernando Alonso - Renault = 5 puncte
5. Heikki Kovalainen - McLaren Mercedes = 4 puncte
6. Kazuki Nakajima - Williams-Toyota = 3 puncte (cu o tură în spate)
7. Sebastien Bourdais - STR-Ferrari = 2 puncte (cu 3 ture)

Raikkonen a beneficiat de un punct, Barrichello fiind descalificat, Kimi fiind ultimul care s-a retras din cauză că i-a cedat motorul când mai avea doar 5 ture.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 May 2008, 07:19 AM
Mesaj #408


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Monaco, 2008, o cursă pe ploaie plină de evenimente, acvaplanarea a pus serios la încercare maşinile şi piloţii, ciocniri cu parapetul, între maşini, Felipe Massa plecat din pole position este întrecut de Lewis Hamilton care şi el a avut un incident la începutul cursei, Raikonnen provoacă un accident şi pierde locuri...

Clasamentul piloţilor:
01 Lewis Hamilton 38
02 Kimi Räikkönen 35
03 Felipe Massa 34
04 Robert Kubica 32
05 Nick Heidfeld 20
06 Heikki Kovalainen 15
07 Mark Webber 15
08 Fernando Alonso 9
09 Jarno Trulli 9
10 Nico Rosberg 8
11 Kazuki Nakajima 7
12 Sebastian Vettel 4
13 Jenson Button 3
14 Rubens Barrichello 3
[...]

Clasamentul constructorilor:
01 Ferrari 69
02 McLaren-Mercedes 53
03 BMW Sauber 52
04 Williams-Toyota 15
05 Red Bull-Renault 15
06 Toyota 9
07 Renault 9
08 STR-Ferrari 6
09 Honda 6
[...]

În finalul cursei, Dan Alexandrescu nu s-a putut abţine de la perlele lui favorite, povestind cum este asemănător circuitul de la Montreal cu cel de la Monte Carlo, că este tot un circuit de oraş, de parc mai bine zis, şi a făcut o paralelă extrem de inteligentă: "Montreal-Monte Carlo - tot cu «Mont»" rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Jul 2008, 08:27 AM
Mesaj #409


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Santander British Grand Prix, Silverstone 2008

Ploaia le-a stricat planurile multor piloţi, lipsiţi şi de sistemele de control ale tracţiunii (dacă am reţinut eu bine unsure.gif) astfel că rezultatul a fost unul imposibil de prezis după grila de start:

1 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes
2 Mark Webber Red Bull-Renault
3 Kimi Räikkönen Ferrari
4 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
5 Nick Heidfeld BMW Sauber
6 Fernando Alonso Renault

astfel că la finish au ajuns următorii piloţi:
Loc:_____nume:_________echipa:________ ture: ___ timp:_______puncte:
1 Lewis Hamilton ........ McLaren-Mercedes ... 60 .... 1:39:09.440 .... 10
2 Nick Heidfeld ........... BMW Sauber............ 60 ..... +68.5 secs .... 8
3 Rubens Barrichello ... Honda .................... 60 ..... +82.2 secs .... 6
4 Kimi Räikkönen ....... Ferrari .................... 59 ...... +1 Lap ......... 5
5 Heikki Kovalainen .... McLaren-Mercedes ... 59 ...... +1 Lap ......... 4
6 Fernando Alonso ...... Renault ................... 59 ...... +1 Lap ......... 3

Hamilton a reuşit să sprinteze în primul tur şi să ocupe poziţia de lider al cursei pe care a reuşit să o menţină până la sfârşit, părând să nu aibe mari probleme cu ploaia, spre deosebire de coechipierul său care a avut mai multe incidente. Australianul Mark Weber a pierdut şi el poziţia de pe podium, terminând pe locul 10. David Coulthard a fost silit să abandoneze după o ieşire în decor la începutul cursei, pierzând astfel prilejul să alerge pentru ultima oară acasă ca pilot de F1, anunţată fiind retragerea sa la finele sezonului 2008. Felipe Massa a avut probleme serioase cu menţinerea monopostului pe pistă din cauza acvaplanării, ajungând ultimul, cu 2 ture în urmă. O cursă frumoasă au făcut germanul Nick Heidfeld şi brazilianul Rubens Barichello, punându-şi în valoare talentul de a alerga pe ploaie şi terminând cursa pe podium. Rubens Barichello a amintit de vremurile sale bune de la Ferrarri când, plecat de pe locul 18 a reuşit să câştige un mare premiu. Robert Kubica a fost şi el silit să abandoneze în urma unei ieşiri de pe pistă, pierzând şansa de a puncta şi menţine locul în campionat.

După această cursă, campionatul a devenit o luptă strânsă între primii 4 piloţi, Hamilton reuşind să egaleze pe Kimmi, Massa şi să depăşească pe Kubica. Oricare dintre ei ar putea fi anul acesta campion mondial. smile.gif

P.S. Mihai, de ce nu pot introduce TAB-uri în text? unsure.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 7 Jul 2008, 08:34 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 3 Nov 2008, 01:19 AM
Mesaj #410


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Lewis Hamilton, cel mai tânăr campion mondial, şi-a câştigat locul printre cei 30 de mari campioni mondiali de Formula 1 la Interlagos, Brazilia, după o cursă condusă aproape perfect de Felipe Massa şi care a fost la un mic pas de a deveni campion din cauza celor întâmplate pe pistă în spatele lui şi dincolo de podiumul pe care Lewis n-a putut urca. O evoluţie spectaculoasă au avut germanii Vettel şi Glock care au făcut practic jocurile finalului de campionat, mai întâi Glock care n-a făcut schimbarea pneurilor pentru ploaie şi Vettel care l-a depăşit pe Hamilton, în acea tură englezul ajungând pe locul 6 la egalitate de puncte cu Massa care ar fi ajuns astfel campion mondial datorită celorlalte avantaje. Massa a trecut linia de sosire şi înainte de ultima turnantă atât Vettel cât şi Hamilton l-au depăşit pe Timo Glock, la câteva secunde de finish sorţii schimbându-se în favoarea lui Lewis.

David Coulthard, în ultima sa cursă a fost silit să se retragă din pricina unui accident. Un pilot foarte bun care n-a ajuns niciodată campion...

Clasamentul piloţilor, 2008:

01 Lewis Hamilton 98
02 Felipe Massa 97
03 Kimi Räikkönen 75
04 Robert Kubica 75
05 Fernando Alonso 61
06 Nick Heidfeld 60
07 Heikki Kovalainen 53
08 Sebastian Vettel 35
09 Jarno Trulli 31
10 Timo Glock 25
....

Clasamentul constructorilor:
01 Ferrari 172
02 McLaren-Mercedes 151
03 BMW Sauber 135
04 Renault 80
05 Toyota 56
06 STR-Ferrari 39
07 Red Bull-Renault 29
08 Williams-Toyota 26
09 Honda 14
10 Force India-Ferrari 0


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Nov 2008, 09:44 AM
Mesaj #411


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



final bestial de campionat!
inclin sa cred ca a fost regizat, prea a fost suspans pina in ultima secunda

desi tin cu Ferrari, nu am suferit prea mult pentru Masa - nu stiu de ce nu imi place de el. oricum, daca a pierdut a facut-o pe mana lui... si in mare masura si din cauza furtunului de alimentare ramas blocat, care l-au privat de ceva puncte bune

la ora asta nu pot decat sa imi doresc ca vettel sa ajunga ferrari cu acte in regula, si nu doar cu motorul


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Dec 2008, 11:22 AM
Mesaj #412


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



doua stiri interesante...
- Honda isi vinde echipa de F1
- greii au votat nu motorului unic


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 22 Feb 2009, 09:03 PM
Mesaj #413


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



http://www.youtube.com/watch?v=zTkVKPdyWs0
Sebastian Vettel explains 2009 F1 rule changes
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Jul 2009, 02:16 PM
Mesaj #414


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Azi am aflat de al TV ca Ferrari l-a reactivat pe Schumi, in urma accidentului lui Massa.
Deci, Schumi îsi va reia activitatea de sef pe pista.
Ramâne doar de vazut daca baietii dau dovada de respect, pun semnalizatorul si o trag pe dreapta când apare el, sau îi doare în..., si nici macar acolo spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cïżœnd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Aug 2009, 08:05 AM
Mesaj #415


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Schumi nu mai poate, a fost o miscare de marketing, dar omul nu se urca la volan... are o gramada de clauze cotnractuale care nu il lasa oricat si-ar dori

O sa o dea la intors daca nu au dat-o deja, si o sa urce un din back office. Ei spera sa aibe pe Massa la loc in masina pina la sf campionatului, pt ca ala a venit cu malai la echipa.

asa ca insist sa sper ca Vettel va castiga...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Aug 2009, 02:52 PM
Mesaj #416


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cica pe moment nu-i merge destul de bine cu ceafa din cauza accidentului cu motocicleta.
Dar asta-i un Hopa-Mitica, o sa mai vedem...
De asta cu clauzele nu stiu, n-am auzit nimic, dar se poate sa ai dreptate.
Numai ca atunci ma intreb de ce a facut teste cu Ferrari din 2007? Nu oare sa se testeze daca e fit?
Sau oare a fost doar o chestie de ego? S-ar putea sa se simta cumva... pensionar, si nu-i prea priieste...

Si eu sper pt Vettel. Nu ca e german, dar e baiat simpatic si deloc arogant. Si e bun, al naibii de bun, desi are doar vreo 21-22 de ani, dupa cate stiu.

Acest topic a fost editat de Cla: 13 Aug 2009, 03:01 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cïżœnd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 13 Aug 2009, 03:47 PM
Mesaj #417


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



A fost halucinant: deschit ziarele, prima stire ca revine Schumi. Ulterior aflu ca a fost alarma falsa. Miscare de marketing? Coloana? Clauzele contractuale? In fine, ma bucur ca Massa a scapat cu viata din teribilul accident, dar eu una am "parasit" F1 odata cu Michael Schumacher.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Aug 2009, 05:16 PM
Mesaj #418


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Deci, a renuntat definitiv. http://www.michael-schumacher.de/?page=new...523&lang=de
http://www.michael-schumacher.de/?page=new...id=&lang=uk

Acest topic a fost editat de Cla: 13 Aug 2009, 05:17 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cïżœnd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Aug 2009, 05:14 AM
Mesaj #419


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pai nu poa sa spuna in clar ce clauze are si pe unde... ce naiba
plus de asta, are o nevasta acasa care sigur face cu nervii cand scapa asta piciorul pe acceleratie



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Aug 2009, 02:56 PM
Mesaj #420


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(mutulica @ 15 Aug 2009, 05:14 AM) *
plus de asta, are o nevasta acasa care sigur face cu nervii cand scapa asta piciorul pe acceleratie

Asta m-am gândit si eu demult. E de-ajuns 7 titluri de campion mondial, cândva e gata, tre' sa fie liniste.
Daca omu' înca n-are destul, ar trebui sa faca pe antrenorul la kart, pt copii, urmatorii piloti de F1.

*edit: pun pariu ca Corinna n-ar fi bucuroasa daca barbatu-sau ar pati ca Senna...

Acest topic a fost editat de Cla: 15 Aug 2009, 03:01 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cïżœnd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  « < 10 11 12 13 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 02:44 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman