HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Romania Sub Ape
cociuba
mesaj 15 Jul 2005, 11:57 PM
Mesaj #106


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Sorin
QUOTE
Si daca decreta asa stare, la ce ajuta??????? Sau te pomenesti ca Basescu are ceva secret in maneca!!!

Sorin.

tocmai asta e ideea, ca ii ajuta pe oamenii si ii incurca la Basescu planurile legate de anticipate... wink.gif , te invit sa citesti articolul pe care l-am postat... wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 16 Jul 2005, 07:47 AM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Se pare ca Siretul a devenit o amenintare si pentrul orasul Galati... sad.gif Azi noapte s-a mai spart un dig important dintre Tecuci si Galati...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 16 Jul 2005, 07:50 AM
Mesaj #108


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Daca nu vad starea de urgenta cei de acolo nu o vor vedea nici cei din afara.Ca am tot cautat stiri despre Romania insa nu am gasit decat foarte sumare stiri wink.gif .



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Jul 2005, 07:50 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dascalita
mesaj 16 Jul 2005, 08:33 AM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Pai ...devil.gif Basescu a hotarat ca nu e grav... mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Jul 2005, 08:37 AM
Mesaj #110


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai nu e grav, manca-v-as, ca la el in Cotroceni n-a ajuns apa.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Jul 2005, 01:18 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (nefertiti @ 15 Jul 2005, 10:38 PM)
Da, March, numai pesedistii sunt de vina!

Nu, draga, dar vad ca ti s-a pus asa, deodata, o pata pe lentila ochelarilor ! tongue.gif Ti-am sugerat sa fii mai moderata. Ca doar aici nu esti ziarista ! Lasa-i lui Cociuba placerea de a trage cu toate tunurile in Basescu. laugh.gif

Acest topic a fost editat de March: 16 Jul 2005, 01:19 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Jul 2005, 01:33 PM
Mesaj #112


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu se zice lentila, ci parbriz tongue.gif . Bine, draga, bine, nu mai zic nimic de rau. O vreme devil.gif .


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 17 Jul 2005, 09:59 AM
Mesaj #113


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
Lasa-i lui Cociuba placerea de a trage cu toate tunurile in Basescu. 

pai daca am ce sa zic... rolleyes.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Jul 2005, 11:53 AM
Mesaj #114


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



interesant... au inceput sa isi puna guvernantii problema lucrarilor hidro... si a balastierelor ce functionau anapoda...
better later than never?

cit despre starea de urgenta sau necesitate... intrebarea lui Sorin ramane. cu ce rezolva asta problema? opreste ploile?
ca daca e vorba de mobilizare guvernamentala si ajutor ... acestea vin. nu pot rezolva problemele, si nu poate sa puna la loc distrugerile dar ajutor este.

oamenii astia nu au cheltuit un sfant pe vreo asigurare, dar asteapta sa li se ramburseze toate pagubele. interesant punct de vedere...
sunt des catalogat ca lipsit de inima... poate ca asa e, dar vad lucrurile altfel. spuneau la tv ca o treime dintr-un sat lupta cu apa, si celelalte 2 treimi erau la chef... adica... in comunitatea aia nu se ajutau oamenii, asteptau sa vina ajutor din afara.
spune multe despre noi.

am vazut psd facind valuri si blamind partidul de la putere. nu am vazut psd sa se implice prea mult in a ajuta, mai ales ca zona aia e psd-ista, politic vorbind....
necazul nu uneste pe romani, ci le da oportunitati sa isi dezvolte agendele personale. carcateristic la noi.

lasa un gust amar... si fie vorba, ca atitudine si reactie a oamenilor, e putin diferit de ce s-a intimplat in banat...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Jul 2005, 01:22 PM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cociuba @ 17 Jul 2005, 11:59 AM)
QUOTE
Lasa-i lui Cociuba placerea de a trage cu toate tunurile in Basescu. 

pai daca am ce sa zic... rolleyes.gif

Baloney ! tongue.gif Vorba americanilor . biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Jul 2005, 01:24 PM
Mesaj #116


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai ar cam fi timpul sa-si puna problema lucrarilor hidro, ca zic aia de la meteo cum ca vor mai fi ploi din astea, asa ca... mai bine mai tarziu decat niciodata.



--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Jul 2005, 01:29 PM
Mesaj #117


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pina facem noi ordine in sistemul hidro... o sa fie seceta


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 17 Jul 2005, 10:05 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Nu stiu cati dintre cei ce au postat aici au vazut pe viu,cum se spune ,ce ramane dupa ce trece apa...Astazi am fost la Cosmesti Vale,satul acoperit complet de ape in dimineata de luni,13 iunie...Prima data ne-a lovit duhoarea...mal,cadavre de animale,pasari...Apoi ,m-a socat gaura imensa din sosea in dreptul garii CFR Doaga.Parca explodase o bomba!Pe o portiune de 10-15 metri se casca o groapa adanca...Case daramate complet,altele partial,garduri incarcate cu covoare si plapumi innoroite,mobila distrusa...In casa rudelor mele apa a ajuns pana la jumatate,ca are o fundatie inalta de ciment,prispa ii spun ei...Oameni batrani si bolnavi,nu reusisera sa scoata paturile si mobila din casa...Sub pat am gasit si o cioara moarta,adusa de viitura,lemne,pietris si mult noroi...Toata curtea plina de pui morti,o bucatarie gata sa cada,fantana plina de namol,n-am putut scoate apa sa spalam pe acolo...Cu toate acestea,multumeau lui Dumnezeu ca au scapat cu viata si se rugau sa reziste casa,sa nu se surpe ...satul era plin de oameni veniti cu ajutoare,haine si hrana,apa si ...incurajari.Toata lumea muncea sa mai curete urmele dezastrului...Adevarul e ca,desi am urmarit aproape toate stirile la TV,abia acum am realizat dimensiunile dezastrului...Acolo,apa a navalit peste oameni la 8 dimineata,nu i-a anuntat nimeni ca exista acest risc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Jul 2005, 10:40 PM
Mesaj #119


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Eu nu am vazut pe viu, desi mi s-a propus sa ma duc acolo. Dar am oroare de apa si am refuzat... Insa, imi inchipui ca e o experienta pe care nimeni nu si-o doreste. Cel mai rau imi pare pentru copiii care trebuie sa aiba o asemenea amintire. Dar, asta e, degeaba cadem in chestii emotionale... faptul e consumat. Bine ar fi ca pe viitor sa nu se mai repete la amploarea asta.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 17 Jul 2005, 10:51 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Da,bine ar fi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Jul 2005, 10:58 PM
Mesaj #121


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



am vazut inundatii... le-am trait copil fiind. ce povesteam mai devreme despre satul care avea parte in fiecare primavare de inundatii e real.
la una dintre inundatii apa a luat o casa. copii imi erau prieteni de joaca. pe vremea aia statul refuza sa recunoasca statutul de sinistrat. tot satenii au ajutat pe cei cu probleme...
din fericire pentru acei oameni, au invatat sa se protejeze... si sper ca si generatia de acum va continua ce au inceput cei mai batrini...

imi pare rau pentru cei in suferinta... dar afara de un umil ajutor financiar nu stiu cum ii pot ajuta


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 17 Jul 2005, 10:59 PM
Mesaj #122


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Draga March nu exista nici o diferenta intre sustinatorii fanataci a lui Nastase si fanaticii lui Basescu... wink.gif
hai sa vad cat esti de impartial:spune-mi o chestie care te-a enervat la Basescu,o gafa ,ceva, poti sa trimiti un pm... wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jul 2005, 09:32 AM
Mesaj #123


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (cociuba @ 16 Jul 2005, 12:09 AM)
March,Abis,Felina,si ceilalti... nu inteleg de ce se considera ca daca ''Basescu ne-a eliberat'' (desi nu e de fel adevarat, caci eu si ceilalti cu votul nostru am schimbat) atunci nu mai avem dreptul de a constata anumite deficiente

Cine a spus ca nu poti vorbi despre greselile lui Basescu sau ale actualilor guvernanti? Poti vorbi oricat, dar incearca, te rog, sa fii obiectiv.

Unii ii critica pe cei de la putere ca nu se duc in zonele inundate, asta insemnand ca nu le pasa de sinistrati. Daca se duc, ii critica: s-au dus sa-si faca campanie electirala.

Altii le reproseaza ca se imbraca "la staif". Daca nu sunt la patru ace, li se reproseaza ca s-au imbracat "ca pescarii".

Altii le reproseaza ca fondurile pentru indiguiri s-au topit in vilele pesediste. Altii, ca tin mortis sa faca tocmai acum reforma in justitie, desi e clar ca o justitie corecta si independenta ar fi stavilit la timp drenarea fondurilor statului in scopurile mafiotilor locali.

Altii le reproseaza ca nu au avertizat din timp asupra pericolului inundatiilor. Milimetru spunea ceva mai devreme ca el a auzit prognoze meteo care anuntau ploi de peste 100 litri/metru patrat. Autoritatile locale tipa ca vor autonomie, dar cand e vorba de responsabilitate, guvernul e de vina ca nu au luat primarii masuri cand au aflat ca vine potopul.

Altii (sau tot aceiasi) tipa dupa "starea de necesitate" ori dupa "starea de urgenta", uitand sa precizeze ce anume ar schimba acest lucru situatia din zona. Ce inseamna "starea de urgenta"? Ce se poate face mai mult, si acum nu se poate face?

In toata lumea cand apar astfel de fenomene meteorologice apar pagube materiale, pierderi de vieti omenesti... Autoritatile, centrale si locale, lupta cu apele si incearca in primul rand sa salveze oamenii, apoi sa limiteze pagubele, sa repare ce poate fi reparat... Exista o vreme pentru critica, dar mai inainte exista o vreme pentru actiune. Au gresit guvernantii? Poate, dar nu este greseala lor ce s-a facut aiurea in ultimii nu stiu cati ani. Daca au gresit arata greselile lor, nu le pune in carca greselile altora.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vornicum
mesaj 18 Jul 2005, 09:42 AM
Mesaj #124


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



QUOTE
... Exista o vreme pentru critica, dar mai inainte exista o vreme pentru actiune. Au gresit guvernantii? Poate, dar nu este greseala lor ce s-a facut aiurea in ultimii nu stiu cati ani. Daca au gresit arata greselile lor, nu le pune in carca greselile altora.

Greseala guvernantilor este ca in loc sa-si concentreze intreaga putere de munca ( aici sunt putin utecist wink.gif ) isi dau demisia si planuiesc anticipate si combinatii destepte politice si castigatoare. Bun, nu ei sunt de vina ca ploua, ei sunt de vina ca pleaca in momentul in care tara e sub ape ( ma rog, o bucatica din ea. Aici zic Tariceanu ) si ca o dau pe anticipate oriunde ar pleca ( Basescu are un discurs despre anticipate oriunde il prinzi ca zice o chestie ).
Poi e frumos sa o balacareasca in halul asta? hh.gif

Acest topic a fost editat de PatricianuS: 18 Jul 2005, 09:43 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jul 2005, 09:55 AM
Mesaj #125


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (PatricianuS @ 18 Jul 2005, 10:42 AM)
Bun, nu ei sunt de vina ca ploua, ei sunt de vina ca pleaca in momentul in care tara e sub ape ( ma rog, o bucatica din ea. Aici zic Tariceanu )

Nu pleaca nimeni, nicaieri. Anticipatele si inundatiile sunt chestiuni diferite, se trateaza diferit. Nu se trag obloanele la Palatul Victoria! Premierul interimar va avea aceleasi competente, aceeasi autoritate si aceleasi resurse pentru a gestiona situatia din zonele afectate de inundatii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vornicum
mesaj 18 Jul 2005, 10:04 AM
Mesaj #126


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



Dar de anticipate ce poti sa zici, avand in vedere ca nu sunt necesare, procesul de organizare e cam complicat si sinistratilor le arde de alegeri ca si mie de sah online...

BTW, marti si miercuri cica vine peste Romania un val de ploi dinspre Islanda ( sursa ANMH ). Ar cam trebui sa ne gandim sa ne facem provizii.

Si ca sa ne mai inveselim putin, sa uitam putin de necaz , va aduc la cunostiinta ca Vadim a aflat de ce Romania este lovita subit de ploi multe. El a declarat intr-o conferinta la partid ca are informatii ca rusii fac in secret experimente meteorologice si trimit norii la moldovenii nostri. Buey, nenea asta-i cam dus dupa zmeura japoneza, va zic eu. hh.gif

Acest topic a fost editat de PatricianuS: 18 Jul 2005, 10:07 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 18 Jul 2005, 10:21 AM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (PatricianuS @ 18 Jul 2005, 10:04 AM)
Si ca sa ne mai inveselim putin, sa uitam putin de necaz , va aduc la cunostiinta ca Vadim a aflat de ce Romania este lovita subit de ploi multe. El a declarat intr-o conferinta la partid ca are informatii ca rusii fac in secret experimente meteorologice si trimit norii la moldovenii nostri. Buey, nenea asta-i cam dus dupa zmeura japoneza, va zic eu. hh.gif

Vadim are clientela lui, relativ stabila, pe care trebuie s-o serveasca (si s-o distreze). bull****-u ala nu-l crede nici Vadim, dar ce sa-i faci... intr-un an electoral, clientul (electoratul) e rege... hh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jul 2005, 10:26 AM
Mesaj #128


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Guvernul e de vina? Sau Basescu?

QUOTE
Cand a fost data alarma si politistii au mers din casa in casa pentru a le cere oamenilor sa paraseasca comuna, primul care a refuzat sa o faca a fost primarul. Iar majoritatea satenilor au respins ideea evacuarii pe considerentul ca, daca primarul nu pleaca, inseamna ca nu e pericol


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Jul 2005, 11:40 AM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 18 Jul 2005, 11:32 AM)

Unii ii critica pe cei de la putere ca nu se duc in zonele inundate, asta insemnand ca nu le pasa de sinistrati. Daca se duc, ii critica: s-au dus sa-si faca campanie electirala.

Va aduceti aminte cand , la niste inundatii din anii trecuti, Bombonel si-a pus cisme de cauciuc peste pantalonul armani si a aterizat in mijlocul sinistratilor. Aproape toata presa l-a luat la misto !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Jul 2005, 11:50 AM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cociuba @ 18 Jul 2005, 12:59 AM)
Draga March nu exista nici o diferenta intre sustinatorii fanataci a lui Nastase si fanaticii lui Basescu... wink.gif
hai sa vad cat esti de impartial:spune-mi o chestie care te-a enervat la Basescu,o gafa ,ceva, poti sa trimiti un pm... wink.gif

Nu am nici o simpatie pentru Basescu intrucat consider ca el a fost cel care a pus umarul la demolarea guvernelor CDR-ului ! L-am votat in 2004 pentru ca doream sa evit scoaterea vezicii biliare pe motiv de cotrocelo-iliescita !

Insa acum incerc sa mentin o oarecare linie moderata in palmuirea lui pentru ca au trecut de abia 8 luni si nu 11 ani de cand se afla pe scaunul ala ! Si deocamdata pacatele lui sunt foarte mici fata de cele ale Batranului devil.gif bolsevic.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 18 Jul 2005, 02:00 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (abis @ 18 Jul 2005, 10:32 AM)
Unii ii critica pe cei de la putere ca nu se duc in zonele inundate, asta insemnand ca nu le pasa de sinistrati. Daca se duc, ii critica: s-au dus sa-si faca campanie electirala.

Altii le reproseaza ca se imbraca "la staif". Daca nu sunt la patru ace, li se reproseaza ca s-au imbracat "ca pescarii".

Altii le reproseaza ca fondurile pentru indiguiri s-au topit in vilele pesediste. Altii, ca tin mortis sa faca tocmai acum reforma in justitie, desi e clar ca o justitie corecta si independenta ar fi stavilit la timp drenarea fondurilor statului in scopurile mafiotilor locali.

Altii le reproseaza ca nu au avertizat din timp asupra pericolului inundatiilor. Milimetru spunea ceva mai devreme ca el a auzit prognoze meteo care anuntau ploi de peste 100 litri/metru patrat. Autoritatile locale tipa ca vor autonomie, dar cand e vorba de responsabilitate, guvernul e de vina ca nu au luat primarii masuri cand au aflat ca vine potopul.

In toata lumea cand apar astfel de fenomene meteorologice apar pagube materiale, pierderi de vieti omenesti... Autoritatile, centrale si locale, lupta cu apele si incearca in primul rand sa salveze oamenii, apoi sa limiteze pagubele, sa repare ce poate fi reparat... Exista o vreme pentru critica, dar mai inainte exista o vreme pentru actiune. Au gresit guvernantii? Poate, dar nu este greseala lor ce s-a facut aiurea in ultimii nu stiu cati ani. Daca au gresit arata greselile lor, nu le pune in carca greselile altora.

1. Autoritatile au la dispozitie una bucata post public de televiziune + una bucata post public de radio. Posturile publice sunt obligate sa difuzeze avertismentele autoritatilor publice in cazul in care situatia o cere. Intamplator posturile astea au acoperire nationala iar pe alocuri (in localitatile mici) sunt cam singurele surse de informare de care dispun cetatenii.
Au fost difuzate din ora in ora avertismente privitor la problema ? Nu. Au fost explicate pe larg riscurile la care se expun cei ce nu iau in consideratie avertismentele autoritatilor ? Nu. Au fost detaliate planurile de evacuare, conditiile in care se va face evacuarea, etc ? Nu.
2. Majoritatea locuitorilor din localitatile mici refuza sa-si paraseasca gospodariile intrucat exista riscul ca la intoarcere sa le gaseasca devastate. Si nu de inundatii. Refuzul nu denota nici stupidism si nici prostie, ci pur si simplu lipsa de incredere in autoritati. Problema care se poate rezolva daca se fac nicte eforturi. Dar s-au facut ?
3. Daca n-ar fi existat inundatiile din Banat poate ar mai fi putut exista un alibi. Dar din pacate nu e cazul. Ca idee, imediat dupa inundatii s-ar fi impus verificarea 'la sange' a conditiilor in care au fost conservate sau construite diversele lucrari menite a stopa inundatiile. Eventual ar fi trebuit evaluata starea lucrarilor si atentionati din timp cetatenii ale caror locuinte/terenuri se gasesc in zone de risc. Chiar, in afara de zonele deja inundate nu exista nici o alta zona potential inundabila ? Care-i aia, ca avertismente ale autoritatilor n-am vazut pe nicaieri ?
Daca se descoperea ca anumite lucrari au fost facute in conditii dubioase de ce tribunalele nu-s pline de procese pe tema data ? Chiar daca justita e 'nereformata', nu cred ca judecatorii se apucau acum - cand r****l e cat casa - sa acopere potentialii vinovati. Iar dac-o faceau ... 1 - 0 pentru D.A. La anticipate castigau lejer.
4. Referitor la autoritatile locale. In fiecare judet exista un cetatean ce ocupa o functie numita 'prefect'. Cetateanul asta e - cica - reprezentantul guvernului in teritoriu. Ce poate face printre altele respectivul ?
" - asigură, împreună cu autorităţile şi organele abilitate, pregătirea şi aducerea la îndeplinire, în condiţiile stabilite prin lege, a măsurilor de apărare care nu au caracter militar, precum şi a celor de protecţie civilă;
- dispune, în calitate de preşedinte al Comitetului judeţean pentru situaţii de urgenţă, măsurile care se impun pentru prevenirea şi gestionarea acestora şi foloseşte în acest sens sumele special prevăzute în bugetul propriu cu această destinaţie;
- utilizează, în calitate de şef al protecţiei civile, fondurile special alocate de la bugetul de stat şi baza logistică de intervenţie în situaţii de criză, în scopul desfăşurării în bune condiţii a acestei activităţi;
- dispune măsurile corespunzătoare pentru prevenirea infracţiunilor şi apărarea drepturilor şi a siguranţei cetăţenilor, prin organele legal abilitate"
Din cate s-a putut vedea, activitatea domnilor 'reprezentanti ai guvernului in teritoriu' a fost sublima dar aproape invizibila. Cine i-a propulsat acolo si de ce ?
5. O ultima problema. Lasand la o parte pierderile individuale, ar fi cazul ca guvernul sa constientizeze un fapt simplu : inundatiile astea reprezinta pentru UE un test. Nu vor fi date note in public insa UE probabil va analiza cu usile inchise modul in care romanii au reusit sa-si gestioneze problemele. Si cum UE stie ca romanii-s buni la 'vorbit' si sub orice critica la 'facut' probabil ca vor sta mult timp de-acum incolo cu binoclul in directia noastra. La fel si domnii investitori, ca putini isi risca banul intr-o tara unde iti poate lua apa constructia pe care tocmai ai terminat-o sau intr-o tara in care repararea a 500 metri de sosea dureaza 6 luni.
Hmmm ... s-a gandit cineva cam ce impact vor avea inundatiile astea asupra pretului terenurilor ? Nu-s de ce am senzatia ca cei se spera sa le vanda pamant cetatenilor straini vor trebui sa mai lase din pret. Ca nu se stie cand vine inundatia ... Plus ca nici in ceea ce priveste locuintele situatia nu-i mai roza. Putine orase din tara sunt 100 % sigure din punctul asta de vedere.

Acest topic a fost editat de Achernar: 18 Jul 2005, 02:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jul 2005, 02:19 PM
Mesaj #132


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 18 Jul 2005, 03:00 PM)
Au fost difuzate din ora in ora avertismente privitor la problema ?

De ce nu din minut in minut?!
Prefecturile au atentionat primariile (vezi articolul indicat in postarea anterioara), iar primarii s-au facut ca ploua! Daca tu vrei sa afirmi ca tot guvernul e de vina, n-ai decat sa o faci, dar asta nu inseamna ca ai dreptate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Jul 2005, 02:25 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Deci concluzia unora , guvernul e de vina pentru potop si urmarile lui laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Jul 2005, 02:27 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Sambata, in localitatea Tudor Vladimirescu, o treime din sat plangea, iar doua treimi chefuiau ! ( V. Blaga,ministrul de interne)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 18 Jul 2005, 02:35 PM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (abis @ 18 Jul 2005, 03:19 PM)
QUOTE (Achernar @ 18 Jul 2005, 03:00 PM)
Au fost difuzate din ora in ora avertismente privitor la problema ?

De ce nu din minut in minut?!
Prefecturile au atentionat primariile (vezi articolul indicat in postarea anterioara), iar primarii s-au facut ca ploua! Daca tu vrei sa afirmi ca tot guvernul e de vina, n-ai decat sa o faci, dar asta nu inseamna ca ai dreptate.

Pentru ca, dragutule, era o problema foaarte serioasa. Exista riscul pierderii unor vieti omenesti. Ti se pare suficient ? Sau aia nu meritau efortul ?

Citestie cu atentie atributiile prefectilor. Prefectul 'dispune', nu 'roaga' sau 'atentioneaza'. Iar daca primarii sunt stupizi poate lua masuri fara a le cere acestora voie sa se joace cu lopatelele lor. Si - intre noi fie vorba - prefectul e cel care dispune de mijloacele materiale necesare in situatii speciale. Primarii se bazeaza cel mult pe voluntariat.


@ March. Nu, guvernul are partea lui de vina. Care nu inseamna 100 % dar nici 0 %. Chestia e ca - daca nu stiai - in cam toate statele occidentale AUTORITATILE poarta raspunderea prevenirii calamitatilor si combaterii efectelor acestora. Iar autoritatile centrale au resurse mult mai mari decat cele locale, deci au si obligatii mai mari.

"Sambata, in localitatea Tudor Vladimirescu, o treime din sat plangea, iar doua treimi chefuiau". Chiar dac-asa a zis dom' ministru, nu crezi ca ar fi trebuit sa te-abtii ? Macar din respect pentru amaratii aia. Aaaa, scuze, am uitat ca tu nu respecti decat anticomunistii ...

Acest topic a fost editat de Achernar: 18 Jul 2005, 02:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Jul 2005, 02:48 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Achernar @ 18 Jul 2005, 04:35 PM)

Citestie cu atentie atributiile prefectilor. Prefectul 'dispune', nu 'roaga' sau 'atentioneaza'. Iar daca primarii sunt stupizi poate lua masuri fara a le cere acestora voie sa se joace cu lopatelele lor.

He-he-he. Coane citeste aici cum primarul poate sa-si bata joc de prefect !

(...) exista si o serie de primari care nu se implica suficient si ii determina pe localnici sa nu aiba incredere in ei. Exemplul prezentat in acest sens a fost cel al primarului din satul galatean Namoloasa - localitate complet inundata de viitura, de unde aproximativ 2.000 de persoane au fost evacuate. "In Namoloasa, avem un primar care este - scuzati termenul -legumať. O zi din 60 merge pe targa sa semneze statul, ca sa nu-l putem da afara, dupa care alte 60 de zile sta acasa", a spus Blaga. Ministrul a aratat ca astfel de situatii va trebui avute in vedere in momentul elaborarii pachetului de legi privind administratia locala. (...)

(...) Primarul din comuna galateana Namoloasa poate fi demis, conform legii, doar daca nu-si poate desfasura activitatea timp de mai mult de 6 luni, a declarat Mircea Nicu Toader, vicepresedintele Consiliului Judetean Galati, informeaza Mediafax. El a precizat ca Valerian Todita a devenit primarul comunei Namoloasa in anul 2000, pe listele Partidului Democrat. Dupa doi ani, barbatul a suferit o pareza severa. Toader a precizat ca, tot in 2002, Todita a trecut la PSD, fiind reales in iunie 2004. "Intr-adevar, Valerian Todita are probleme de sanatate. Problema este ca, in conformitate cu Legea 215 (din 2001, a administratiei publice locale - n.r.), primarul poate fi demis daca nu isi poate desfasura activitatea pe o perioada mai lunga de o jumatate de an. El insa vine la fiecare cinci luni si jumatate la Primarie si semneaza condica, asa incat nu se poate face nimic in acest sens", a spus Toader
. ( "ZIUA")

Si cati alti primari or mai fi prin tara ca acest individ !






--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jul 2005, 02:49 PM
Mesaj #137


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 18 Jul 2005, 03:35 PM)
Prefectul 'dispune', nu 'roaga' sau 'atentioneaza'.

Prefectul nu poate sa-i ia cu forta pe cei care refuza evacuarea.
QUOTE
Nu, guvernul are partea lui de vina. Care nu inseamna 100 % dar nici 0 %

Dar cam cat inseamna, dupa tine?
QUOTE
AUTORITATILE poarta raspunderea prevenirii calamitatilor si combaterii efectelor acestora.

Da, si? Autoritatile nu puteau preveni ploile. Iar de combaterea efectelor se ocupa acum!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Jul 2005, 03:35 PM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cum unii ministri bat la usa care trebuie !

(...)Gheorghe Flutur, ministrul Agriculturii, a declarat ieri, intr-o conferinta de presa, ca a solicitat autoritatilor de la Bruxelles ca 110 milioane de euro din fondurile Sapard, alocate Romaniei, sa fie redirectionate catre investitii in infrastructura rurala si diguri de aparare. "La inundatiile din Timis, din aprilie, am solicitat redistribuirea a 50 milioane de euro pentru refacerea infrastructurii si a 20 milioane de euro pentru diguri. Acum am mai solicitat ca alte 40 de milioane de euro sa fie directionate tot pentru acelasi tip de lucrari", a spus Flutur. El a precizat ca a primit acceptul telefonic al oficialilor UE care conduc Programul Sapard, dar a trimis si o scrisoare oficiala catre comisarul european pentru Agricultura prin care a solicitat aceste redistribuiri de fonduri. (...) ("Ziua")




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 18 Jul 2005, 03:53 PM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (abis @ 18 Jul 2005, 03:49 PM)
QUOTE (Achernar @ 18 Jul 2005, 03:35 PM)
Prefectul 'dispune', nu 'roaga' sau 'atentioneaza'.

Prefectul nu poate sa-i ia cu forta pe cei care refuza evacuarea.
QUOTE
Nu, guvernul are partea lui de vina. Care nu inseamna 100 % dar nici 0 %

Dar cam cat inseamna, dupa tine?
QUOTE
AUTORITATILE poarta raspunderea prevenirii calamitatilor si combaterii efectelor acestora.

Da, si? Autoritatile nu puteau preveni ploile. Iar de combaterea efectelor se ocupa acum!

Nu, nu poate. Asta inseamna ca cetatenii respectivi sunt principalii vinovati ?

Autoritatile nu puteau preveni ploile. Dar puteau limita proportiile inundatiilor luand masuri imediat dupa ce-au constatat in Banat ca treaba e groasa.

Cel putin 60 %.

@ March : daca prefectura vroia neaparat sa rezolve problema, o rezolva. Chiar si cu primarul stand in varful patului. Le era atat de greu sa-l determine pe cetateanu' sa-i cedeze o parte din atributii viceprimarului ? Alea care presupun efort fizic, de exemplu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jul 2005, 04:10 PM
Mesaj #140


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Deci "fostii" sunt vinovati, dupa tine, doar in procent de 40%. Si ai vrea sa cred ca esti nepartinitor.

Ca sa fiu sincer, m-am cam plictisit de genul asta de dialog. N-ai decat sa o tii pe-a ta, cu argumentele de-astea ca "trebuia sa ia masuri"... Ce masuri, fratele meu alb? Sa ridice intr-o luna diguri pentru a opri niste puhoaie de o marime care n-a mai fost niciodata in Romania?

edit: Prefectul nu are nici o atributie in a "determina" primarul sa cedeze o parte din atributii. Ti-am mai zis cum e cu autonomia locala: e buna, dar numai cand ne convine!

Acest topic a fost editat de abis: 18 Jul 2005, 04:11 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 08:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman