HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sufletul - Muritor Sau Nemuritor ?, Pan' la urma ce-i sufletul ?
Grabillion
mesaj 27 Oct 2005, 12:13 AM
Mesaj #71


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Aici luat toate pasajele esentiale din biblie cu privire la suflet:

5. De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiti pentru sufletul vostru ce veti mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veti îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana si trupul decât îmbrăcămintea?

28.Nu vă temeti de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeti-vă mai curând de acela care poate si sufletul si trupul să le piardă în gheena.

Marcu:
36. Căci ce-i foloseste omului să câstige lumea întreagă, dacă-si pierde sufletul?
37. Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său?
45. Că si Fiul Omului n-a venit ca să I se slujească, ci ca El să slujească si să-si dea sufletul răscumpărare pentru multi.

Ioan
15. Precum Mă cunoaste Tatăl si Eu cunosc pe Tatăl. Si sufletul Îmi pun pentru oi.
17. Pentru aceasta Mă iubeste Tatăl, fiindcă Eu Îmi pun sufletul, ca iarăsi să-l iau.
25. Cel ce îsi iubeste sufletul îl va pierde; iar cel ce îsi urăste sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viata vesnică.

37. Zis-a Petru Lui: Doamne, de ce nu pot să urmez Tie acum? Sufletul meu îl voi da pentru Tine.
13. Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să si-l pună pentru prietenii săi.

Pavel, Tesalocieni

23. Însusi Dumnezeul păcii să vă sfintească pe voi desăvârsit, si întreg duhul vostru, si sufletul, si trupul să se păzească, fără de prihană, întru venirea Domnului nostru Iisus Hristos.
Iacov:
26. Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel si credinta fără de fapte, moartă este.
20. Să stie că cel ce a întors pe păcătos de la rătăcirea căii lui îsi va mântui sufletul din moarte si va acoperi multime de păcate.
Ioan Teologul
9. Si când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiati pentru cuvântul lui Dumnezeu si pentru mărturia pe care au dat-o.

Moise
.
11. Pentru că viata a tot trupul este în sânge si pe acesta vi l-am dat pentru jertfelnic, ca să vă curătiri sufletele voastre, că sângele acesta curăteste sufletul.

18. Iar când Rahila îsi dădea sufletul, căci a murit, a pus copilului numele Ben-Oni, adică fiul durerii mele, iar tatăl lui l-a numit Veniamin.


Salomon:
11. Păziti-vă deci de vorbele cârtitoare si desarte si feriti limba voastră de clevetire, fiindcă vorba cea mai tainică nu va trece fără pedeapsă si gura mincinoasă aduce sufletului moarte.

13. Drept aceea, fericită este cea stearpă care nu s-a pângărit si care n-a cunoscut pat cu păcat; ea va avea roadă la cercetarea sufletelor.

14. Omul, în răutatea sa, poate să ucidă, dar nu poate să aducă înapoi duhul care a iesit, nici să scoată sufletul care a intrat în locuinta mortilor.

27. Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.

31. Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui si nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.

41. Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat si în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete.

Faptele apostolilor :
Duhul este cel ce dă viată; trupul nu foloseste la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt duh si sunt viată.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 27 Oct 2005, 12:17 AM
Mesaj #72


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Draga Bolt,

pentru ca tu esti prea lenes de a verifica daca eu,
in primul meu post, am dreptate sau nu si ceea ce am
zis eu este conform cu biblia din punct de vedere logic, sintatic si contextual, uite iti ofer tie si la restul cititorilor, spre intelegere si comentariu si nu spre “Quote & Paste” si despicarea cuvantului in 4, o analiza a tuturor pasajelor din biblie referitoare la “suflet”.

Vei constata ca ceea ce am spus despre suflet in primul
meu post din acest thread, este 100% conform bibliei desi
cunostintele mele nu provin de acolo.
Evident ca numai cu privire la cele care se pot gasi
in biblie, caci este clar ca nu se pot gasii toate
detaliile acolo…

Niciodata inainte nu am citit aceste amanunte cu privire la
suflet din biblie, si sunt sigur ca nimeni de aici
nu a facut vreodata o analiza de genul acesta.

Deci:

In Biblie cuvantul suflet este folosit cu mai multe sensuri
complet diferite. Mai intii trebuie gasite sensurile diferite si separate.

Prima notiune a sufletului arata ceea ce are simtire
de senzatii si sentimente in om:
“sufletul Meu e tulburat,” “ din tot sufletul tău”, “zbuciumul sufletului”

Modul acesta de a vorbi s-a pastrat pana in ziua de azi.

A doua notiune se refera la oameni, ca trup de carne
“Mii de suflete” = mii de oameni, lume

A treia notiune la faptul de a murii:
“A-si da sufletul” = a murii
“Sufletul meu îl voi da pentru Tine”.
“ca sufletul lui să si-l pună pentru prietenii săi.“

- “suflete vii”, ca notiune de animale in Moise)

Interesant devine enumerarea restului de notiuni, atributelor
sufletului pomenite in biblie. Sufletul:

- nu se poate ucide,
- se poate da in schimb,
- se poate da ca rascumparare,
- se poate pierde
- se poate curati
- pacatele aduc sufletului moarte
- sufletul care a intrat în locuinta mortilor.
- sufletul poate ajunge in iad
- se poate pastra pentru viata vesnica
- vorbele rele, pacatele gura mincinoasă, etc aduce
sufletului moarte.


“întreg duhul vostru, si sufletul, si trupul să se păzească”

Deci exista trup, suflet si duh, exact ce sunt este greu
de zis inca, desi par trei notiuni diferite din aceleasi
context, ca trei parti diferite care altcatuiesc omul.
O enumerare ca si cap, trup si picioare.

“duhul vostru, si sufletul, si trupul”
« Căci precum trupul fără suflet mort este «
„Duhul este cel ce dă viată; trupul nu foloseste la nimic.“

Deci constatam ca trupul este mort fara suflet, iar
duhul este cel care da viata la suflet.

In plus mai constatam ca sufletul nu se poate ucide insa el
se poate pastra pentru “viata vesnica”.
El se poate murdarii si in acest caz poate ajunge in iad.
Mai inainte de asta el poate ajunge in “locuinta mortilor.”

Cu anumite metode el se poate si curatii.
Pacatele aduc sufletului “moarte.”
Acum sa nu uitam ca Isus a vorbit mai mult in sens spiritual
decat literal..si ca atare trebuie sa interpretam acest
lucru corect.

Deci ce fel de moarte ? Moartea “pamanteasca” sau cea “vesnica” ? Exista in orice caz “viata vesnica” si “moarte vesnica”.
Sa nu uitam ca sufletul nu se poate ucide, deci nu poate fii vorba de moartea lumeasca: deci sufletul nu este
materia trupului si deci nici vorba de moarte asa cum moare trupul. Si notiune trinitatii arata, ca duh, suflet si trup sunt separate. Deci este vorba de o alta de “moarte”.

Pacatele facute pe pamant aduc sufletului “moarte” dar
sufletul se si poate pastra pentru viata vesnica.

Sufletul ajunge in “locuinta mortilor” insa si in “iad”
Care morti ? Trupurile lumesti stau doar in cimitir si nu au cum sa ajunga in iad deci nu e vorba de cimitir sau de trupuri
ci de suflet, asta inseamna ca omul dupa moarte are
forma de “suflet” si se duce undeva.

Sufletul deci este ceea ce supravietieste dupa moartea
trupului si mai intai ajunge in “locuinta mortilor” de
unde el se poate inalta catre “viata vesnica” sau cobori
catre “moartea vesnica”. Moarte vesnica poate fii iadul
sau nu. Nu este precizat exact, dar se poate privii asa.

Este, cred cat se poate de logic, ca sufletul trebuie
sa aiba infatisarea celui ce a murit, ca doar Ilie
nu ajunge la Isus ca fantoma fara fata si membre si
nici ca Vasile.

Sufletul fara pacate este curat, cel murdar ce poate curatii
pe pamant (prin mod de viata, jertfe dupa Moise) si daca are pacate el poate “murii”, poate ajunge in iad, de unde
poate nu mai iese sau de abia dupa un timp, pentru
noi considerat “vesnic”

Cine il poate imagina pe Isus, dragostea pura,
sa ne condamne la moarte si pe deasupra si vesnica ?

Moartea “vesnica” nu este moarte de fapt si nici vesnica, ci numai atat de lunga incat se poate considera pt. noi vesnica.
Asta implica o suferinta lunga, pt. ca se ajunge
intr-o zona , “iad” , in care se poate sta f. mult timp.
Nici Isus nu il poate scoate de acolo daca el nu
se schimba singur. Ca nu este robot, reprogramabil.
Omul este vinovat singur pentru unde ajunge, la moartea
sau la viata vesnica, dar de le moarte vesnica exista
intotdeauna intoarcere. Iadul este casa de corectie necesara
pentru schimbarea omului, el o poate parasii de indata
ce se poate schimba. (Totul este ceva mai complicat, dar ramanem la biblie deocamdata)

Care tata isi poate omorii copiii sau baga la inchisoare
vesnica numai ca sunt orbi si prosti ? Cu atat mai putin Isus.
Oare nu e mai normal sa ii educi incetul cu incetul ?
Insa sa schimbi un om nu se poate cu forta si de aceea este nevoie de aceste nivele unde sufletul se poate indrepta.

Datul in schimb,ca rascumpare si pierderea a sufletului trebuie privit doar metaforic, in mod spiritualcaci daca sufletul lui Ilie ajunge la Isus, cum sa si-l schimbe cu a lui Vasile. Cum sa se piarda, daca este luat cuvantul literal ?
Cade intr-o groapa vesnica si nimeni nu mai il gaseste ?
Datul in schimb si rascumpararea priveste faptul la ceea ce a facut Isus, moartea lui ca jertfa de mantuire pentru noi.
Este clar ca Isus nu isi poate schimba sufletul cu cineva.

Acum ajungem la un lucru important despre Isus:

“sufletul Lui si nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.“

Si la ceea ce a spus Isus direct despre suflet :

1. Si sufletul imi pun pentru oi (imi dau viata pentru oameni)
2. Îmi pun sufletul, ca iarăsi să-l iau. (ca sa reinviu dupa aia)

Faptul ca Isus si-a dat sufletul ca dupa aceea sa s-il ia
din nou inseamana invierea lui dupa moarte; trupul lui nu a cunoscut putrezaciunea.

Isus, prin modul lui de viata si-a “contopit” sufletul cu corpul,corp care de fapt a murit, insa nu a putrezit, nu a cunoscut moartea in sine, unde corpul putrezeste.
Sufletul lui Isus a aratat doar dupa moarte ca si Isus,
altfel nu l-ar fi cunoscut nimeni, dovada in plus ca cel ce moare arata dupa aceea la fel, insa are un corp de o alta materie,mai eterica, care nu se poate in general.

Si dovada in plus ca sufletul este cel care traieste dupa
moarte, iar viata lui este duhul (din inima) pus de Dumnezeu in el, motorul vietii, caci Dumnezeu Insusi este viata.
„Duhul este cel ce dă viată; trupul nu foloseste la nimic.“

Diferenta mare intre noi si Isus este ca noi toti trebuie sa murim si sa ne putrezeasca corpul, noi nu suntem in stare sa ne curatim sufletul de pacate asa cum a facut Isus.
In primul rand Isus s-a nascut din Maria, zamislit prin Duhul lui Dumnezeu si care la randul ei s-a nascut din zamislire spirituala, din Ana.

Isus s-a nascut “fara pacat”, caci nasterea in sine
prin caderea lui Adam deja un “pacat”, ceva care deja
aduce sufletul prea mult in materie.
Avand in vedere nasterea lui Isus si felul cum
a trait restul vietii el si-a transformat corpul
dupa moarte direct in suflet…caci corpul
lui era asa de spiritualizat, “curat”, transformat,scapat de toata materia grea incat el a putut sa faca ceea ce
noi nu vom putea face niciodata.

Pentru asta si avem nevoie de el, dupa moarte,insa de ce si cum poate in alt thread… ca pierdem firul.
(asta este o tema mai ampla, cu Isus..de aceea o lasam acum de o parte, am vrut numai sa arat prin moartea
lui Isus legatura dintre trup si suflet)

Acum, cine are rabdare sa mai reciteasca primul meu post,
va vedea ca biblia confirma cele spuse de mine acolo si ca cele spuse acolo sunt logice, simple si consistente in sine
si dau o imagine clara, la ceea ce inseamna suflet,
duh si trup, in mare, si care nu provine din imaginatia mea bogata si dintr-o sursa de adevar.

---------------------------

Acuma sunt curios de ce se leaga domnul Bolt, la acesta analiza : vrea sa arate el ca marfa de pe
taraba e mai buna, desi nu ofera nimic, vrea sa arate ca fructele mele sunt acre sau sa puna punctul pe i ?

Daca cineva are o alta explicatie despre suflet, sa faca singur o analiza a citatelor din biblie aici si sa o
prezinte, caci truncajul si citatele nu sunt ceva creator ci fac posturile de necitit.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 27 Oct 2005, 01:39 AM
Mesaj #73


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



QUOTE (Grabillion)
Daca cineva are o alta explicatie despre suflet, sa faca singur o analiza a citatelor din biblie aici si sa o
prezinte.


Trebuie neaparat privit totul prin prisma Bibliei ? Eu zic ca daca vrem sa vedem ce-i cu "sufletul", trebuie studiate rumatoarele : psihologie, neuropsihologie, neurocibernetica, neurologie, antropologie. Vom constata, probabil, ca acest concept de "suflet" nu se sprijina pe nimic, fiind doar o "mostenire" primita din negura timpului, cand homo sapiens a inventat modelul dualist al fiintei umane, suflet/spirit-corp



--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Oct 2005, 01:39 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Grabillion
mesaj 27 Oct 2005, 01:48 AM
Mesaj #74


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Draga mothman,

eu cred ca tu ai gresit forum-ul: Spre aducere aminte, se numeste Universul Credintei
iar mesajele cu caracter ateist se pot plasa in alt loc , asa cum scrie si sus in fereastra.

Ca sa iti arat numai un exemplu foarte simplu, de cat de inteligenta este stiinta
pe care o sustii tu, si in care am crezut si eu odinioara, caci si nici eu nu m-am nascut asa,
ci ateist, te rog sa faci un nou post in alta rubrica adecvata, care sa se numeasca "se invarte luna in jurul ei ?"
si sa-mi dovedesti acola, teoria stiintifica valabila in ziua de azi care explica ca noi nu vedem fata cealalta
a lunii pentru ca luna se invirte in jurul axei sale la fel de incet ca si in jurul pamantului,
adica in 28 de zile.

In 28 de zile cica luna face o rotatie completa in jurul pamantului si in plus in jurul axei ei.

Eu nu am vazut fata cealalta a lunii si nici altcineva vreodata de pe pamantul asta.
Daca tu o vezi cumva, trimite-mi te rog un mesaj.

Ori nu se invirte in jurul ei ori cei care sustin asta sunt prosti de dau in groapa !

Pentru a verifica aceasta problema simpla de geometrie in spatiu, ia monitorul in mana, invartete-te in jurul axei tale cu el in mana si spune-mi : dupa ce in plus fata de rotatia monitorului in jurul tau, tu acum il invarti si ca pe un titirez in jurul axei lui, cum se face ca tu vezi spatele monitorului iar noi nu vedem niciodata spatele lunii, desii luna se invarte
analog cu monitorul tau in jurul pamantului ?

Pamantul fiind tu in acest caz si tot timpul cu ochii pe luna,asa cum si luna se vede tot timpul de pe pamant noaptea de undeva.

Numai ai grija sa nu scapi monitorul din mana, caci altfel nu mai imi poti da un raspuns stiintific la aceasta intrebare.

Daca exemplul asta e prea complicat, du-te la un karusel care se invarte,
pune-te in mijlocul lui, roteste pe unul din scaunul lui asa incat sa se invarta si in jurul
axei sale si dupa aia du-te inapoi in mijlocul karuselului si spune-mi cum de tu il vezi
pe acela rotindu-se si noi nu vedem luna rotindu-se ?

Ca doar noapte e tot timpul pe pamant pe undeva si uite, zau ca nu stiu
de ce oare nimeni pana acum nu a vazut nici macar coastele lunii.
Sa nu mai vorbim de spate. Desi luna cica se invarte in jurul ei !

Daca reusesti sa-mi explici asta eu nu mai dau doi bani pe stiinta ci doi dolari ! Insa ramai la exemplele date,
caci exact asta e realitatea, extrem de simpla.

Si poate o rogi pe stiinta pe care tu o slavesti asa de mult, sa faca si cateva poze
mai bune la ceva foarte simplu si anume la cealalta parte a lunii, ca uite
din 1959, deci de peste 46 de ani de "space travel" numai rusii au reusit sa o
fotografieze, insa asa de prost ca nu se vede nimic :

http://nssdc.gsfc.nasa.gov/imgcat/html/mis...na_3_page1.html

(btw: in 1959 nu existau nici chip-uri , nici scannere si nici electronica sa supravietuiasca
centurii de radiatii Van Allen, ca sa nu mai vorbim de filme foto ce au trecut prin ea si rusii
ai dracului au reusit - cei drept asa de proaste ca nu se vede nimic si ca mai bine nu se duceau,
sa faca poze.

Iar daca rezolvi problema asta prea repede, poti sa te mai si gandesti de ce soarele si luna
par mai mult mari cind sunt la orizont decat la miez de zii/noapte?
Si cu ochiul liber si masurate cu reper si pe fotografii . Ca doar nu fac un salt spre pamant ...
Si dupa aia compara solutia ta cu cea stiintifica si vezi daca nu cumva cineva isi bate joc de tine !

Asta este un thread de credinciosi si nu de ateisti draga mothman iar dupa cum ai citit,
dovezi nu exista, si nici nu ti le va da nimeni deci cu posturile tale ateiste in rubrica gresita
risipesti doar spatiul pe hardisk.

Cel tarziu dupa ce mori, vei vedea daca am avut dreptatete sau nu in privinta sufletului.
Si daca pana atunci nu te trezesti spiritual, pun pariu ca pe patul de moarte, daca vei
avea noroc sa mori normal, iti vei face ganduri bune despre suflet si unde se poate el duce.

Uite eu iti mai fac o prezicere: o sa faci o calatorie candva intr-o tara, 100% , ca trebuie sa o faci, si
tu nu stii nici limba acelei tari, nici harta nu aia, nici nu stii drumul si greutatile si poate nici mancare (fapte bune) nu ai cu tine.

Daca ai ceva mancare cu tine ajungi acolo destul de repede chiar daca nu esti pregatit.
Dar daca nu ai, cam greu o sa ajungi acolo ! Pentru ca daca esti constient ca te duci te vei pregati, iti vei face merinde si
vei studia un pic limba si harta tarii respective. Iar aceasta calatorie incepe cu moartea...si trebuie sa o facem totii.

Nu spun astea sa te supar ci sa te pun pe ganduri doar.
Sunt interesat de noul tau thread in care ne explici logic si pe intelesul tuturor al celor spuse mai sus.

Sa vedem si noi ce explicatii ne dai tu la un lucru asa se simplu.

Cu drag, Grabillion

Acest topic a fost editat de Grabillion: 27 Oct 2005, 10:30 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 27 Oct 2005, 02:35 AM
Mesaj #75


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



QUOTE (Grabillion @ 27 Oct 2005, 02:48 AM)
eu cred ca tu ai gresit forum-ul: Spre aducere aminte, se numeste Universul Credintei iar mesajele cu caracter ateist se pot plasa in alt loc , asa cum scrie si sus in fereastra.


Suntem pe Universul Credintei, dar din moment ce numele topicului este "Sufletul - muritor sau nemuritor", e de la sine inteles ca e vorba de pareri pro si pareri contra, de argumente si contraargumente. Vrei ca si contraargumentele sa vina tot din sfera religiei ? Cel mai probabil, nu este asta locul potrivit pentru acest topic. Dealtfel, mai exisa un topic despre suflet, si acela este pe forumul de filosofie. Iti recomand sa arunci niste priviri si p'acolo. Cat despre luna, vezi aici.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 27 Oct 2005, 08:16 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@Grabillion :
QUOTE
Aici luat toate pasajele esentiale din biblie cu privire la suflet:

Uite si alte pasaje din Biblie tot referitoare la suflet :
Compozitia omului
Gen.2.7 : Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărîna pămîntului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu.
Iov33.6,4 : Înaintea lui Dumnezeu eu sînt semenul tău,şi eu ca şi tine am fost făcut din noroi. Duhul lui Dumnezeu m-a făcut,şi suflarea Celui Atotputernic îmi dă viaţă.
Iov34.14,15 : Dacă nu s-ar gîndi decît la El,dacă Şi-ar lua înapoi duhul şi suflarea, tot ce este carne ar pieri deodată,şi omul s-ar întoarce în ţărînă.
Ce este omul
Gen.6.3 : Atunci Domnul a zis: Duhul Meu nu va rămînea (Sau: Nu se va lupta, sau nu va stăpîni.) pururea în om, căci şi omul nu este decît carne păcătoasă:
Iov12.10 : El ţine în mînă sufletul a tot ce trăieşte,suflarea oricărui trup omenesc.
Ps.39.5 : Iată că zilele mele sînt cît un lat de mînă,şi viaţa mea este ca o nimica înaintea Ta.Da, orice om este doar o suflare, oricît de bine s-ar ţinea. -
Ps.78.39 : El Şi-a adus deci aminte că ei nu erau decît carne,o suflare care trece şi nu se mai întoarce.
Ps.103.14 : Căci El ştie din ce sîntem făcuţi;Îşi aduce aminte că sîntem ţărînă.
Ps.144.4 : Omul este ca o suflare, zilele lui sînt ca umbra care trece.
Iacov4.14 : Şi nu ştiţi ce va aduce ziua de mîne! Căci ce este viaţa voastră? Nu sînteţi decît un abur, care se arată puţintel, şi apoi piere. -
Procesul mortii
Iov7.9,10,16,21 : Cum se risipeşte norul şi trece,aşa nu se va mai ridica celce se pogoară în Locuinţa morţilor! Nu se va mai întoarce în casa lui,şi nu-şi va mai cunoaşte locul în care locuia. Le dispreţuiesc! ... nu voi trăi în veci ...Lasă-mă, căci doar o suflare mi-i viaţa ! Pentruce nu-mi ierţi păcatul,şi pentruce nu-mi uiţi fărădelegea?Căci voi adormi în ţărînă,şi cînd mă vei căuta, nu voi mai fi!"
Iov10.19-22 : Aş fi ca şi cum n-aş fi fost,şi din pîntecele mamei mele aş fi trecut în mormînt! Nu sînt zilele mele destul de puţine?Să mă lase dar, să plece dela mine, şi să răsuflu puţin, înainte de a mă duce, ca să nu mă mai întorc, în ţara întunerecului şi a umbrei morţii,în ţara negurii adînci,unde domneşte umbra morţii şi neorînduiala,şi unde lumina este ca întunerecul!"
Iov14.10,12,21 : Dar omul cînd moare, rămîne întins;omul, cînd îşi dă sufletul, unde mai este? aşa se culcă şi omul şi nu se mai scoală;cît vor fi cerurile, nu se mai deşteaptă,şi nu se mai scoală din somnul lui. De ajung fiii lui la cinste, el nu ştie nimic;de sînt înjosiţi, habar n-are.
Iov17.13-16 : Cînd Locuinţa morţilor o aştept ca locuinţă,cînd în întunerec îmi voi înălţa culcuşul; cînd strig gropii: Tu eşti tatăl meu!Şi viermilor: Voi sînteţi mama şi sora mea! Unde mai este atunci nădejdea mea?Şi cine mai poate vedea nădejdea mea? Ea se va pogorî cu mine la porţile locuinţei morţilor,cînd vom merge împreună (Nădejdea mea şi eu.) să ne odihnim în ţărînă."
Iov33.18,22,28,30 : ca să-i păzească sufletul de groapăşi viaţa de loviturile săbiei. sufletul i se apropie de groapă,şi viaţa de vestitorii morţii. Dumnezeu mi-a izbăvit sufletul ca să nu intre în groapă,şi viaţa mea vede lumina! ca să-l ridice din groapă,ca să-l lumineze cu lumina celor vii.
Ps.6.5 : Căci cel ce moare nu-şi mai aduce aminte de Tine;şi cine Te va lăuda în locuinţa morţilor?
Ps.16.10 : Căci nu vei lăsa sufletul meu în locuinţa morţilor,nu vei îngădui ca prea iubitul Tău să vadă putrezirea.
Ps.39.13 : Abate-Ţi privirea dela mine, şi lasă-mă să răsuflu,pînă nu mă duc şi să nu mai fiu!
Ps.49.9,19 : Nu vor trăi pe vecie,nu pot să nu vadă mormîntul. căci tot în locuinţa părinţilor săi va merge,şi nu va mai vedea lumina niciodată.
Ps.94.17 : De n-ar fi Domnul ajutorul meu, cît de curînd ar fi sufletul meu în tăcerea morţii!
Ps.104.29 : Îţi ascunzi Tu Faţa, ele tremură;le iei Tu suflarea: ele mor,şi se întorc în ţărîna lor.
Ps.115.17 : Nu morţii laudă pe Domnul,şi nici vreunul din cei ce se pogoară în locul tăcerii,
Ps.146.4 : Omul este ca o suflare, zilele lui sînt ca umbra care trece.
Ecl.8.10 : Atunci am văzut pe cei răi îngropaţi şi ducîndu-se la odihna lor, iar pe ceice lucraseră cu neprihănire depărtîndu-se de locul sfînt şi uitaţi în cetate. Şi aceasta este o deşertăciune!
Ecl.9.5,6,10 : Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri; dar cei morţi nu ştiu nimic, şi nu mai au nicio răsplată, fiindcă pînă şi pomenirea li se uită. Şi dragostea lor, şi ura lor, şi pizma lor, de mult au şi pierit, şi niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face supt soare. Tot ce găseşte mîna ta să facă, fă cu toată puterea ta! Căci, în locuinţa morţilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuială, nici ştiinţă, nici înţelepciune!
Ecl.7.14 : În ziua fericirii, fii fericit, şi în ziua nenorocirii, gîndeşte-te că Dumnezeu a făcut şi pe una şi pe cealaltă, pentruca omul să nu mai poată şti nimic din ce va fi după el.
Ecl.12.7 : pînă nu se întoarce ţărîna în pămînt, cum a fost, şi pînă nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat.
Deocamdata ma opresc doar aici. Daca inca nu e clar ce-i sufletul, procesul mortii, ce-i locuinta mortilor si unde se afla ea, voi reveni. Vom discuta si despre : ce-i moartea, conditia vietii vesnice, cand se da rasplata, iadul si focul vesnic etc.



--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 27 Oct 2005, 09:46 AM
Mesaj #77


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@ bolt:

mai sunt si alte pasaje da, insa cele esentiale sunt deja scrise.
Restul repeta sensurile enumerate deja.

Dupa cum se poate vede usor din posturile voastre
anterioare este greu sa intelegi sensul adevarat daca
privesti numai un citat din biblie.
Daca pe privesti in ansamblu insa si ai cat e cat intelegere interioara,
astfel este lumina intelegerii din biblie la lucruri putin explicate.
Este foarte greu insa a intelege detalii care nu sunt date explicit in biblie,
si atunci omul ramane la lipit de litera moarta.

Tu esti de parere ca sufletul moare, dupa cum am vazut.
Cum ramane cu explicatia mea despre moartea sufletului
din citatele bibliei ? Oare ce fel de moarte este aceea si
cum se face ca alte suflete traiesc vesnic ?
Nu pare totusi ca sufletul este cel care supravietuieste dupa moarte si
o parte distincta din trinitatea omului, asa cum "duh, trup si suflet" spune clar ?



Acest topic a fost editat de Grabillion: 27 Oct 2005, 10:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 27 Oct 2005, 10:28 AM
Mesaj #78


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE
Suntem pe Universul Credintei, dar din moment ce numele topicului este "Sufletul - muritor sau nemuritor", e de la sine inteles ca e vorba de pareri pro si pareri contra, de argumente si contraargumente. Vrei ca si contraargumentele sa vina tot din sfera religiei ? Cel mai probabil, nu este asta locul potrivit pentru acest topic.


Ce argument este negarea existentei sufletului, cand topicul este cu totul altul ?

QUOTE
Cat despre luna, vezi aici.


Pai ce spune wikipedia si stiinta despre luna este deja scris si in postul meu anterior adresat tie.
Cine are nevoie de altii care sa-i explice ca 1 + 1 = 3, acela nici nu va putea aduce niciodata argumente
logice despre ce se poate vedea cu ochiul, sa nu mai vorbim despre suflete invisibile.

Caci de aceea avem materie cenusie, sa gandim si nu numai sa citam si sa arata cu degetul
catre altii.
Rezolva tu problema lunii, care se rezuma la o problema simpla de geometrie in spatiu,
prin gandirea proprie si arata-ne si noua ca putem crede in logica ta si vezi si daca wikipedia si
stiinta poate avea dreptate in privinta lunii.
De ce nu o faci ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 27 Oct 2005, 12:04 PM
Mesaj #79


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Eu cred ca dilema ta tine mai curand de centrul de reper pe care ti-l iei. Adica daca ai un sistem de reper geocentric, normal ca Luna nu se va roti in jurul axei. Dar daca te orientezi in functie de un punct fix in spatiu si neglijezi miscarea de revolutie a Pamantului s.a., vei avea urmatoarea situatie:
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 27 Oct 2005, 12:32 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



QUOTE (Grabillion @ 27 Oct 2005, 11:28 AM)
QUOTE
din moment ce numele topicului este "Sufletul - muritor sau nemuritor", e de la sine inteles ca e vorba de pareri pro si pareri contra, de argumente si contraargumente. Vrei ca si contraargumentele sa vina tot din sfera religiei ?

Ce argument este negarea existentei sufletului, cand topicul este cu totul altul ?


Care altul ? Titlul spune totul :muritor sau nemuritor. Daca susti ca de coneptul de suflet nu ne putem agata cu metode stiintifice, ca este o entitate pe care n-o putem confirma sau infirma, sa inteleg ca titlul topicului este aberant ?



--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 27 Oct 2005, 01:22 PM
Mesaj #81


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@ maracine
QUOTE

Adica daca ai un sistem de reper geocentric, normal ca Luna nu se va roti in jurul axei.

Ai desenat perfect si ai perfecta drepatate, cu alte cuvinte luna ne arata tot timpul aceeasi
fata si deci nu poate fii intamplator ca perioada de rotatie a lunii este egala cu
cea de revolutie in jurul pamantului ca sa ne arate tot timpul aceasi fata.

Ce coincidenta poate fii sincronizarea aceasta daca luna s-a nascut la intimplare din pamant ?
Ce coincidenta poate fii faptul ca luna este de 400 de ori mai aproape de pamant decit
soarele si de 400 de ori mai mica decat soarele pentru a creea o eclipsa perfecta ?
Lunilele celorlalte planete se invart tot asa de sincron incat si ele arata
tot timpul aceeasi fata planetelor. Si trebuie sa fie asa, pentru ca craterele lunii
sunt niste palnii de natura geologica de fapt, care trebuie sa capteze si sa reguleze
fluxul magnetic al pamantului. De aceea craterele mari de toate lunile, care par numai de natura meteorica,
de aceea rotatia sincrona si de aceea luna nu are poli magnetici.
Nu e concidenta ca planetela mari au mai multe luni iar cele cele mai mici ca pamantul nu au de loc,
caci muntii inalti ( pe Marte 28km) inlocuiesc sarcina lunii.
In toate acestea se vede mana unui creator inteligent, caci intamplarea nu creaza
atita coincidente remarcabile.
Insa aici nu este threadul adecvat..daca vreti o discutie mai ampla deschideti un nou
thread altundeva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 27 Oct 2005, 10:14 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@grabillion :
QUOTE
mai sunt si alte pasaje da, insa cele esentiale sunt deja scrise.

Ca unul care studiez Biblia cu placere de ceva timp iti garantez ca nu exista pasaje esentiale si neesentiale. Sa inteleg ca cele postate de mine intra-n a doua categorie ? smile.gif
QUOTE
Dupa cum se poate vedea usor din posturile voastre anterioare este greu sa intelegi sensul adevarat daca privesti numai un citat din biblie.

Nu-i deloc greu pt. cine stapaneste domeniul. Sunt si unele confuze dar o intelegere bazata pe un studiu complet al subiectului confera si intelegerea corecta.
QUOTE
Este foarte greu insa a intelege detalii care nu sunt date explicit in biblie, si atunci omul ramane la lipit de litera moarta.

Detaliile date-n Biblie legate de subiectul topicului sunt din abundenta. Si inca ceva - litera moarta sta la baza sufletului viu.
smile.gif N-o ignora.
QUOTE
Tu esti de parere ca sufletul moare, dupa cum am vazut.

Parerea mea se bazeaza pe o buna intelegere a acestui subiect asa cum este expus in Biblie. Lucru pt. care sunt gata sa dau socoteala. Vreau sa vad daca ma insel sau nu. Imi trebuie doar parteneri gata de discutie. smile.gif Am presupus eronat ca-i putea fi unul din ei ?
QUOTE
Oare ce fel de moarte este aceea si cum se face ca alte suflete traiesc vesnic ?

Posteaza-mi te rog din nou, textul unde scrie "suflet care traieste vesnic". Stabilim definitiile termenilor, contextul zicerii respective si comparam cu textele care spun suflet muritor. OK ? smile.gif
QUOTE
Nu pare totusi ca sufletul este cel care supravietuieste dupa moarte si o parte distincta din trinitatea omului, asa cum "duh, trup si suflet" spune clar ?

Ceva-ceva stii tu dar nu chiar exact. Si anume ca, in conformitate cu pozitia biblica, identitatea omului si raportul vietii sale "supravietuiesc" cumva dar nu in sensul pe care li-l dai tu. Ci doar in sensul ca D-zeu nu lasa sa se piarda nimic din ograda Sa. La D-zeu se intoarce ceea ce El a pus in compozitia omului dar nu persoana in sine sub forma de suflet autonom cu liber arbitru, viata constienta, morala, limbaj etc. Adu-ti aminte ca pacatul a alterat fiinta umana in intregime si nu partial. Cand D-zeu ia spus omului ca va muri, nu i-a spus ca-i va muri doar trupul si nici n-a lasat cumva sa se-nteleaga ca doar la asta se referea. El le-a spus-o pe sleau - "Garantat ca veti muri" ! O parte, doua parti, poate doar a treia din voi ? Nu -TOT ! Sa fie clar - la D-zeu nu poate merge nimic alterat din fiinta umana. Respectiva scanteie de viata (suflarea pusa-n om) nu intra-n aceasta categorie deoarece este de natura divina si nu are nimic a face cu vonta si constiinta umana. E doar un principu animator. Acela-i firesc sa se intoarca de unde a venit. Dar asta n-are nici o legatura cu vreo autonomie postmortem a persoanei decedate intr-o forma diafana, imateriala si care face ce-i trece ei prin "cap". Treaba asta se numeste filozofie greaca, platonism, zi-i cum vrei numai crestinism nu. Ca ulterior unii reprezetanti filoeleni de la fraiele bisericii au introdus si asa ceva in dogma, asta-i treaba lor si nu a mea. Eu merg DOAR pe Biblie. Te sfatuiesc sa faci la fel si ai sa fii ferit de multe erori. smile.gif

Acest topic a fost editat de Bolt: 27 Oct 2005, 10:25 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 27 Oct 2005, 11:05 PM
Mesaj #83


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Interesant devine enumerarea restului de notiuni, atributelor
sufletului pomenite in biblie. Sufletul:

- nu se poate ucide,
- se poate da in schimb,
- se poate da ca rascumparare,
- se poate pierde
- se poate curati
- pacatele aduc sufletului moarte
- sufletul care a intrat în locuinta mortilor.
- sufletul poate ajunge in iad
- se poate pastra pentru viata vesnica
- vorbele rele, pacatele gura mincinoasă, etc aduce
sufletului moarte.

Adaug aici si partile ce nu se repeta ci nu sunt deja aici din citatele lui Bold
- omul este un suflet viu   -  " Dzeu i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu."
- sufletul nu intra in groapa.   "Dumnezeu mi-a izbăvit sufletul ca să nu intre în groapă"
"Căci nu vei lăsa sufletul meu în locuinţa morţilor,nu vei îngădui ca prea iubitul Tău să vadă putrezirea."

“duhul vostru, si sufletul, si trupul”
« Căci precum trupul fără suflet mort este «
„Duhul este cel ce dă viată; trupul nu foloseste la nimic.“

cum ajungem la un lucru important despre Isus:

“sufletul Lui si nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.“

Si la ceea ce a spus Isus direct despre suflet :
1. Si sufletul imi pun pentru oi (imi dau viata pentru oameni)
2. Îmi pun sufletul, ca iarăsi să-l iau. (ca sa reinviu dupa aia)


Trebuie sa ma citez singur, ca sa readuca discutia pe fir.
Mr. Bolt, atributele enumerate mai sus sunt din BIBLIE iar citatele intregi respective le-am scris toate in un post anterior.
Dupa cum am remarcat deja, dar vad ca ai trecut cu vederea postul meu anterior initial despre pararea mea despre suflet este suportat foarte vehement de biblie.

Acum, fiidca tu nu faci nimic altceva decat sa ataci, eu te rog, asa cum te-am rugat deja in ultimul post,
da-ne tu te rog, ca sa vedem ca si poti sa construii, parerea ta despre suflet tinand cont de ce este spus in bibliei
despre suflet.

Am adaugat si pasajele tale in lista de atribute ale sufletului si care nu erau deja in ea.

Insa presupunind ca ai deja o parare formata si clara despre suflet cred ca tu ne vei putea expune parerea ta in intregime
si vei putea face odata exceptie de Quote & Paste.

Citatul cu viata vesnica"
"25. Cel ce îsi iubeste sufletul îl va pierde; iar cel ce îsi urăste sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viata vesnică.

Toate atributele sufletului adunate din Biblie sunt deci mai sus, pe scurt, intr-o forma unde se pot vedea bine si clar.
Deci BIBLIE 100% si nimica altceva... asa cum iti doresti tu.
Sunt curios... sper sa nu ma dezamagesti si sa incepi iara cu Quote & Paste.
Dar inainte, draga Bolt, gandeste-te bine, ca uite, citatele sunt la vedere si logica si intelegere nu ne lipseste.

Acest topic a fost editat de Grabillion: 27 Oct 2005, 11:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 27 Oct 2005, 11:20 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@grabillion :
QUOTE
Trebuie sa ma citez singur, ca sa readuca discutia pe fir.

Trebuie sa stabilim 2 lucruri ca sa readucem discutia pe fir :
1. Compozitia omului la crearea lui. Adica din ce l-a facut D-zeu pe om.
2. Ce inseamna suflet conform Bibliei.
Dupa asta continuam. Spune-mi intelegerea ta cu texte biblice si vorbim.
QUOTE
pararea mea despre suflet este suportat foarte vehement de biblie.

Parerea mea despre om, in totalitatea lui, e suportata vehement de Biblie astfel - e pacatos corupt si muritot. TOT e muritor pt. TOT e corupt.
QUOTE
Acum, fiidca tu nu faci nimic altceva decat sa ataci, eu te rog, asa cum te-am rugat deja in ultimul post,
da-ne tu te rog, ca sa vedem ca si poti sa construii, parerea ta despre suflet tinand cont de ce este spus in bibliei
despre suflet.

Dragul meu, eu, ca si tine, am postat cel putin 20 de versete, presupun. N-ai facut nici un comentariu la ele desi fiecare-ti spune ce-i omul, ce-i sufletul si ce-i moartea. Ce vrei sa fac mai mult ? Eu atac ? Doar faptul ca te ajut sa-ti expui crezul inseamna ca atac ? Cum altfel ar trebui sa scriu ? smile.gif
QUOTE
Citatul cu viata vesnica"
"25. Cel ce îsi iubeste sufletul îl va pierde; iar cel ce îsi urăste sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viata vesnică.

Multumesc. Iata si explicatia : "cel ce se iubeste pe sine va pieri, iar cel ce se uraste pe sine (natura fireasca) in lumea asta (decadenta) se va pastra pt. viata vesnica"
Eh ? Cum e ? Grabillion, chiar nu vezi ca totul tine de difinitia de care faci uz in dreptul cuvantului suflet ?
QUOTE
Dar inainte, draga Bolt, gandeste-te bine, ca uite, citatele sunt la vedere si logica si intelegere nu ne lipseste.

Draga Grabillion, nu toate citatele-s acolo si mai rau - nu e trecuta nici o definitie a termenilor cu care operam. Daca avem intelegeri diferite cu privire la definitile termenilor, normal ca vorbim impreuna dar ne-ntelegem separat. smile.gif

P.S. Continuam maine, eu merg la nani ca maine muncesc, noapte buna. smile.gif

Acest topic a fost editat de Bolt: 27 Oct 2005, 11:22 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 27 Oct 2005, 11:46 PM
Mesaj #85


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Interesant devine enumerarea restului de notiuni, atributelor
sufletului pomenite in biblie. Sufletul:

- nu se poate ucide,
- se poate da in schimb,
- se poate da ca rascumparare,
- se poate pierde
- se poate curati
- pacatele aduc sufletului moarte
- sufletul care a intrat în locuinta mortilor.
- sufletul poate ajunge in iad
- se poate pastra pentru viata vesnica
- vorbele rele, pacatele gura mincinoasă, etc aduce
sufletului moarte.

Adaug aici si partile ce nu se repeta mai sus si nu sunt deja aici,  din citatele lui Bolt
- omul este un suflet viu   -  " Dzeu i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu."
- sufletul nu intra in groapa.   "Dumnezeu mi-a izbăvit sufletul ca să nu intre în groapă"
"Căci nu vei lăsa sufletul meu în locuinţa morţilor,nu vei îngădui ca prea iubitul Tău să vadă putrezirea."

“duhul vostru, si sufletul, si trupul”
« Căci precum trupul fără suflet mort este «
„Duhul este cel ce dă viată; trupul nu foloseste la nimic.“

cum ajungem la un lucru important despre Isus:

“sufletul Lui si nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.“

Si la ceea ce a spus Isus direct despre suflet :
1. Si sufletul imi pun pentru oi (imi dau viata pentru oameni)
2. Îmi pun sufletul, ca iarăsi să-l iau. (ca sa reinviu dupa aia)



OK, adauga tu mai sus restul care lipsesc. Eu am mai adaugat 3 din citatele tale.
In rest nu mai am gasit nimic altceva care sa nu se repete deja.
Evit sa scriu prea mult sa nu mai ai ce sa quoteazi...

QUOTE

1. Compozitia omului la crearea lui. Adica din ce l-a facut D-zeu pe om.
2. Ce inseamna suflet conform Bibliei.


Da suntem la punctul 2. Poti sa ne spui si din ce l-a facut Dzeu, daca vrei sa metaforezi despre tarana.
Ai cuvantul ! Deci ce intelegi tu despre suflet cu ce scrie in Biblie ?

Acest topic a fost editat de Grabillion: 27 Oct 2005, 11:47 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 28 Oct 2005, 12:10 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Promit ca maine vin cu raspunsul. Desi am zis ca plec la nani am descoperit ca mai ramasesem dator cuiva cu-n raspuns si l-am onorat. Pa. smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 28 Oct 2005, 10:49 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Grabillion, uite ce am postat eu mai de mult in acest topic. :
Legat de Gen.2.7 :
QUOTE
Da, de acord, numai ca actul descris in Geneza spune, sau cel putin asa-l inteleg eu : D-zeu imbina 2 elemente si rezulta un produs. Adica materia terestra plus suflarea de viata si rezulta o fiinta vie, in speta omul. Atentie - aceeasi suflare de viata o au si animalele. Ce inteleg eu de aici. Am mai spus-o de fapt. Daca omul e un produs a 2 elemente constituiente nu-i de asteptat ca acesta sa nu mai existe sub nici o forma atunci cand cele 2 elemente se separa ? In Geneza citim ca "astfel, a DEVENIT omul un suflet viu", sau o fiinta vie. Eu inteleg asa : ca omul insusi ca produs e un suflet viu si nu o anume componenta a sa independenta de imbinarea cu cealalta. Asadar consider ca sufletul, de fapt este omul (ca produs a 2 elemente) atunci cand se exprima prin exercitarea capacitatilor sale rationale, volitive si afective. Mai cred ca atunci cand acestuia ii sucomba unul din elementele sale constituiente el dispare cu desavarsire ca produs, adica suflet. Daca exista alte opinii, prezentati-le dar astept si texte biblice totusi, deoarece discutia e purtata de interlocutori majoritar crestini

Iata si opinia altui coleg de forum :
@1,61
QUOTE
Bolt, sunt 100% de acord cu interpretarea ta. Clara, concisa, la subiect.  Multam!

Grabillion, eu iti propun sa-ncepem cu Gen.2.7 si apoi sa trecem mai departe daca doresti.

Acest topic a fost editat de Bolt: 28 Oct 2005, 10:50 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 29 Oct 2005, 12:38 AM
Mesaj #88


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Draga Bolt,

hai sa lasam copacii si sa privim mai intai padurea.
Tu cand vezi un obiect ce te intereseza mai intai la el ?
Atomii din care este facut sau forma si scopul la care foloseste ?

Cunosti pe cineva care pune asemenea intrebari ? Eu nu.
Gandul sa pornesti de la inceput nu este rau si as putea sa-ti explic
cum stau lucrurile din punctul meu de vedere, insa o sa argumentezi din
nou ca nu scrie asta in biblie.
Si eu o sa-ti raspund ca: oare cum vrei tu sa faci dintr-o caramida o casa ?
Din ceea ce scrie in biblie depre facerea sufletului nu poti sa spui nimic mai mult
despre suflete decat poate ce ai spus tu deja acolo.

Chiar daca ai putea sa faci asta, ar fii numai idea ta, si la 10 oameni vor fii 10 interpretari ?
Mai ales ca asta nici nu este tema threadului !

Ce ne intereseaza pe noi sa stim din ce e facut sufletul si cum daca nici nu stim
ce este si ce scop are?

Deci sa ramanem noi deocamdata la ceva logica si bun simt si sa nu incep sa filizofam despre chestii pe care nu le putem dovedii nici macar prin analiza logica a celor scrise. Textele biblice le ai pe toate.

Deci hai te rog, nu te mai eschiva cu iesiri subtile, ca uite ai toate conditiile indeplinite
pentru a deduce ceea ce este si scopul la care avem sufletul din cele scrise in Biblie.

Iara daca nici macar atata lucru nu vrei, eu iti spun sincer ca nu te intereseaza cu adevarat
o discutie constructiva si vrei numai sa iti impui punctul de vedere prin faptul ca eviti
analiza la care tu ai tinut atata. Daca nu poti, atunci reciteste primul meu post in care
am explicat citatele din biblie asa cum le-am inteles eu si cum si logica le intelege.
In plus parerea mea despre suflet concorda cu cea a lui Thunder desi venim din tabere diferitea,
numai ca explicata altfel, iar si la Thunder se poate observa consistenta si logica in cele spuse.

Dupa ce m-ai facut sa adun pasajele din biblie despre suflet si sa pun intr-o forma clara si care numai
in modul asta pot da o imagine de ansamblu, tu acuma vrei sa incepem cu o chestie dspre care nu
se poate decat specula. Caci daca privesti numai o fraza vezi ca sufletul poate
murii. Atata vrem cat nu consideri ca scrie si ca sufletul poate traii vesnic o sa crezi
ce scrie in prima fraza. Daca le privesti pe amandoua o sa crezi ca ori
profetul sau Isus minte ori cuvantul moarte sau viata se poate interpreta in alt sens.
Iar daca citestei si conditia prin care sufletul moare atunci o sa vezi ca pacatele il
omoara. Deci ne trebuie o privire de ansamblu si logica.

Daca ar lucra detectivii si politia asa cum faci tu, pe dos si fara logica, nu s-ar mai rezolva nici
un caz criminal sau toate gresit. Hai sa analizam mai intai probele toate, sa le analizam si
sa stabilim motivul si faptele si de abia dupa ce am facut asta sa speculam la faptul
ca ce i-a trecut prin cap victimei odata cu glontul fierbinte?

Hai deci sa lasam deci Geneza pt la sfarsit, ca ea nu ne spune la fel de bine si concis ca Isus si apostolii
si deci sa dam o privire mai intai la padure si pe urma la copacii.

Nu este oare limpede ca buna ziua ca asa este cel mai bine ?
Mai este si altcineva pe aici care este de aceeasi parere ?

Acest topic a fost editat de Grabillion: 29 Oct 2005, 01:04 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 29 Oct 2005, 02:57 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Grabillion @ 26 Oct 2005, 03:28 AM)
Problema sufletului este cu mult mai simpla decat pare
iar sufletul nici nu este ceva asa de abstract cum suna.

Pe scurt, sufletul este trupul ce traieste vesnic.

- tot pe scurt, faci mari gafe dpdv ocult ezoteric in multe din afirmartiile tale, dar, esti liber sa alegi/crezi ce vrei. Succes ! wub.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 29 Oct 2005, 04:59 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Grabillion @ 27 Oct 2005, 02:17 AM)
Interesant devine enumerarea restului de notiuni, atributelor sufletului pomenite in biblie. Sufletul:
- nu se poate ucide,
- se poate da in schimb,
- se poate da ca rascumparare,
- se poate pierde
- se poate curati
- pacatele aduc sufletului moarte
- sufletul care a intrat în locuinta mortilor.
- sufletul poate ajunge in iad
- se poate pastra pentru viata vesnica
- vorbele rele, pacatele gura mincinoasă, etc aduce sufletului moarte. 

Cine are darul ratiunii, logicii si discernamintului vede si numai din aceste "enunturi" grave disfunctii si aspecte ilogice. Ca de ex.

"Sufletul nu se poate ucide" vs "pacatele aduc sufletului moarte" (sau "vorbele rele, pacatele gura mincinoasă, etc aduce sufletului moarte".

Daca nu se poate ucide, cum ar putea sa-i aduca ceva moartea ? Sintem prosti, sau doar citim/preluam mot a mot afirmatiile fara sa le discernem ? hh.gif

Si apoi, ar mai fi citeva intrebari "tehnice":

- cu ce se poate (si cum) schimba sufletul ?
- a pierde inseamna a avea, deci cine are posesia sau pierde posesia sufletului ?
- cum spalam (curatam) sufletul ?
- cum aduc moartea (?!) sufletului acele asa zise pacate ?

QUOTE
Daca cineva are o alta explicatie despre suflet, sa faca singur o analiza a citatelor din biblie aici si sa o prezinte, caci truncajul si citatele nu sunt ceva creator ci fac posturile de necitit.

Si de ce am cita numai din biblie ?

Acest topic a fost editat de thunder: 29 Oct 2005, 05:31 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 29 Oct 2005, 05:08 AM
Mesaj #91


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

tot pe scurt, faci mari gafe dpdv ocult ezoteric in multe din afirmartiile tale, dar, esti liber sa alegi/crezi ce vrei

Salut Thunder,
da, daca as afirma asta d.p.d.v ocult-ezoteric ai avea dreptate ! Numai ca nu este acesta punctul me de vedere,
ci ceva care nu este nici ocult-ezoteric si nici pur biblic si nici o combinare personala a celor doua, ci cu totul altceva.
Caci eu, de ex. nu (mai) cred in reincarnare (!? nu ma pune inca la zid !) si deci punctele noastre de vedere nu pot fii aceleasi, desi sunt multe lucruri comune, caci adevarul este continut in multe teorii desi rareori complet si rareori fara greseli. Adevarul nu trebuie cunoscut pe deplin sau fara greseli ci este important sa fi inteles lucrurile importante.
Si dupa ce pot sa spun eu din ce am citit pana acum eu cred ca le-ai inteles.
Ceea ce am citit despre suflet de la tine, eu pot numai sa fiu de acord! Desi eu te inteleg pe tine, nu stiu daca tu ma poti intelege inca pe mine, caci stiu din proprie experienta logica ta in ce privestete lucrurile pe care le am scris eu.
Diferente trebuie sa existe pe undeva atata vreme cat nu ne tragem cunostintele de la aceeasi sursa si avem alt nivel de intelegere. Daca vrei vorbim cu placere pe undeva de diferente...
Salut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 29 Oct 2005, 05:58 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Grabillion @ 29 Oct 2005, 07:08 AM)
QUOTE

tot pe scurt, faci mari gafe dpdv ocult ezoteric in multe din afirmartiile tale, dar, esti liber sa alegi/crezi ce vrei

Salut Thunder,
da, daca as afirma asta d.p.d.v ocult-ezoteric ai avea dreptate !

Eu sau altcineva nu am avea dreptate decit daca expunem ADEVARUL, nu ca l-am formula dupa un "esoterism" sau o "carte sfinta". Eu de ex. pot sa afirm un adevar ce nu este cuprins nici in biblie nici in ezoterism. smile.gif Sint profet, doar pt. atit ? smile.gif

QUOTE
Numai ca nu este acesta punctul me de vedere, ci ceva care nu este nici ocult-ezoteric si nici pur biblic si nici o combinare personala a celor doua, ci cu totul altceva.

- daca combinatia are o conotatie si inspiratie divina, superioara, jos palaria. Ramine sa vedem/simtim/deducem daca este asa sau nu sau in ce proportie.

QUOTE
Caci eu, de ex. nu (mai) cred in reincarnare (!? nu ma pune inca la zid !) si deci punctele noastre de vedere nu pot fii aceleasi, desi sunt multe lucruri comune, caci adevarul este continut in multe teorii desi rareori complet si rareori fara greseli.

- ceea ce trebuie inteles cit e autentic si cit fals in ceea ce este comun intelegerii noastre. Daca ceea ce e comun este ADEVARUL, inseamna ca cel putin unul dintre noi are o cunoastere, simtire, intuitie si practica spirituala mai mica decit celalalt. smile.gif Daca sint si adevaruri si erori comune, e posibil ca amindoi se ne aflam in aceasi "mocirla", dar tu in cea de porci, iar eu in cea de cai (sau oricare alt animal). Hai sa aflam Adevarul, ca Aceste ne elibereaza (de ignoranta, prostie si limite infierioare). spoton.gif

QUOTE
Adevarul nu trebuie cunoscut pe deplin sau fara greseli ci este important sa fi inteles lucrurile importante.

- parerea mea este ca Adevarul trebuie cunoscut DEPLIN si FARA greseala. Orice "greseala" de tine departe de sursa si originea Adevarului, adica de Dumnezeu. Acest tip de greseala o fac majoritatea cautatorilor spirituali de indiferent de religie, sau cale spirituala, crestini, hindusi, musulmani, yoghini, etc. Cine acceseaza Adevarul se "purifica" si cunoaste Sursa Lui, pas cu pas. Cum spunea cineva: "nu poti fi perfect in cele mari daca in cele mici esti imperfect".

Da, la nivelul la care se afla fiecare in parte ar capacitatea sa "vada" Adevarul, dar tocmai in asta si consta trezirea spirituala, sau inaltarea spirituala, trecerea unor trepte. Odata ce ai "perfectionat" perceperea Adevarului pe un anume nivel, treci la urmatorul. D acest pdv, eu m-as numi/integra in tagma "perfectionistilor". sorry.gif

QUOTE
Si dupa ce pot sa spun eu din ce am citit pana acum eu cred ca le-ai inteles.

Ramine de vazut ... ce am inteles sau nu, insa cert e ca nu am inchis orizontul ... din contra.

QUOTE
Ceea ce am citit despre suflet de la tine, eu pot numai sa fiu de acord! Desi eu te inteleg pe tine, nu stiu daca tu ma poti intelege inca pe mine, caci stiu din proprie experienta logica ta in ce  privestete lucrurile pe care le am scris eu.

- iti doresc sa intelegi ce am inteles eu nu numai din/prin logica, ci si prin traire spirituala proprie.

QUOTE
Diferente trebuie sa existe pe undeva atata vreme cat nu ne tragem cunostintele de la aceeasi sursa si avem alt nivel de intelegere. Daca vrei vorbim cu placere pe undeva de diferente...

- diferente, asemanari .. nu conteaza .. macar sa aflam adevarul despre cum e sufletul asta ! smile.gif Pina la urma moare sau nu ? rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 29 Oct 2005, 05:59 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 29 Oct 2005, 08:25 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@grabillion :
QUOTE
hai sa lasam copacii si sa privim mai intai padurea.

Dragul meu, hai sa ne-apucam de tot. Avem ocazia sa-nvatam. Sa nu fugim de asta. rolleyes.gif
QUOTE
Tu cand vezi un obiect ce te intereseza mai intai la el ? Atomii din care este facut sau forma si scopul la care foloseste ?

TOT ! Particulele subatomice, atomii, moleculele, forma, scop, utilitate, ocurenta, origine TOT, TOT, TOT ! Chiar dac-ar exista o ordine a interesului, finalmente ma intereseaza TOT.
QUOTE
Cunosti pe cineva care pune asemenea intrebari ?

Cateva zeci, poate sute de milioane de oameni. Am redus numarul cat am putut de mult. smile.gif
QUOTE
Gandul sa pornesti de la inceput nu este rau

E capital.
QUOTE
as putea sa-ti explic cum stau lucrurile din punctul meu de vedere, insa o sa argumentezi din nou ca nu scrie asta in biblie.

Nu-mi da motiv. In treacat fie spus si intre noi - fugi de nenea Jacob cat poti tu de mult. Stii la ce ma refer, stiu la ce ma refer. smile.gif
QUOTE
Chiar daca ai putea sa faci asta, ar fii numai idea ta, si la 10 oameni vor fii 10 interpretari ?

Nu conteaza numarul lor ci pe ceea ce se bazeaza. Daca-i vorba de Biblie - BINGO !
QUOTE
Ce ne intereseaza pe noi sa stim din ce e facut sufletul si cum daca nici nu stim ce este si ce scop are?

Pt. a sti despre ce vorbim aici te invit reverentios sa citesti titltul topicului. smile.gif
QUOTE
Deci sa ramanem noi deocamdata la ceva logica si bun simt si sa nu incep sa filizofam

Aah finaly ! rolleyes.gif
QUOTE
chestii pe care nu le putem dovedii nici macar prin analiza logica a celor scrise.

Daca stim limba romana e suficient.
QUOTE
Deci hai te rog, nu te mai eschiva cu iesiri subtile, ca uite ai toate conditiile indeplinite pentru a deduce ceea ce este si scopul la care avem sufletul din cele scrise in Biblie.

Iesirile mele sunt de-a dreptul grosolane nu subtile, adica negru pe alb, sufletul moare odata cu celelalte componente ale fiintei umane. Punct. Nu-i nimic subtil aici.
QUOTE
Iara daca nici macar atata lucru nu vrei, eu iti spun sincer ca nu te intereseaza cu adevarat o discutie constructiva si vrei numai sa iti impui punctul de vedere prin faptul ca eviti analiza la care tu ai tinut atata.

Pai eu vreau, dar nu pot ignora Biblia daca pretind a fi crestin, nu ? Nu inteleg de ce imi propui acest lucru ? Nici nenea Lorber n-ar fugi de asta. Analiza e orgasmul meu intelectual, deci n-am cum fugi de ea. devil.gif
QUOTE
Daca nu poti, atunci reciteste primul meu post in care am explicat citatele din biblie asa cum le-am inteles eu si cum si logica le intelege.

Cand Biblia iti spune ca omul dupa moarte NU MAI ESTE si NU MAI STIE NIMIC, ori nu stii limba romana, ori logica s-a gripat.
QUOTE
In plus parerea mea despre suflet concorda cu cea a lui Thunder desi venim din tabere diferitea, numai ca explicata altfel, iar si la Thunder se poate observa consistenta si logica in cele spuse.

Ma bucur. In felul asta discutia va fi si mai palpitanta. Eu nu comentez calitatile participantilor ci textul biblic.
QUOTE
Dupa ce m-ai facut sa adun pasajele din biblie despre suflet si sa pun intr-o forma clara si care numai in modul asta pot da o imagine de ansamblu, tu acuma vrei sa incepem cu o chestie dspre care nu se poate decat specula

Adica textele puse de mine sunt rodul speculatiei ? Eu inca n-am postat si analizat tot, dragul meu. Afla ca inca n-am inceput. Sa te tii cand oi apasa butonul - "Ignition". devil.gif
QUOTE
Caci daca privesti numai o fraza vezi ca sufletul poate murii.

Sunt zeci de fraze. Plus o definitie corespunzatoare.
QUOTE
Daca le privesti pe amandoua o sa crezi ca ori profetul sau Isus minte ori cuvantul moarte sau viata se poate nterpreta in alt sens.

Profetul sau Isus spun adevarul iar eu am inteles acest lucru. Sunt gata sa demonstrez acest lucru. Are you ready ?
QUOTE
Iar daca citestei si conditia prin care sufletul moare atunci o sa vezi ca pacatele il omoara. Deci ne trebuie o privire de ansamblu si logica.

Aaah, in sfarsit, in sfarsit citesc ca sufletul moare datorita pacatului. Amin ! Perfect Grabillion. Discutia s-a-ncheiat. Daca sufletul moare pt. ca-i pacatos, ce-ar mai fi de zis ? Ai dat raspunsul biblic pe care-l asteptam de mult. Gata, eu nu mai am ce zice. Avem aceeasi parere. rolleyes.gif
QUOTE
Daca ar lucra detectivii si politia asa cum faci tu, pe dos si fara logica, nu s-ar mai rezolva nici un caz criminal sau toate gresit.

Uite de aia-mi esti simpatic - folosesti metafore amuzante. Dar sa stii ca ei numai asa lucreaza, si inca si mai laborios.
QUOTE
Hai sa analizam mai intai probele toate,

Pai ce tot iti propun de cateva zile ? Hai odata. Da-i drumul cu Gen.2.7.
QUOTE
Hai deci sa lasam deci Geneza pt la sfarsit, ca ea nu ne spune la fel de bine si concis ca Isus si apostolii si deci sa dam o privire mai intai la padure si pe urma la copacii.

Matale ar trebui sa stii urmatorul lucru, adica ce-a zis Pavel parca (un apostol drag tie presupun, si mie de altfel) si anume ca "toata Scriptura e inspirata de DS si de folos ca sa invete ..." Dragul meu, cand el a scris acest lucru, Noul Testament nu exista inca ci doar Vechiul. Acum ai inteles care era Biblia primilor crestini si de ce Geneza sta pe picior de egalitate cu orice alta scriere nou-testamentala ? Pensa te.
QUOTE
Mai este si altcineva pe aici care este de aceeasi parere ?

DA ! Eu, Bolt. laugh.gif Nu uita - iti sunt prieten si nu dusman. Vreau sa-nvatam impreuna. Daca doresti, desigur. Nu plec de la premisa unui profesor dar daca descoper ca stiu mai mult decat colegul de discutie, inteleg sa-i fiu de folos impartasindu-i si lui informatiile mele, dupa care-l invit sa verificam. Cine stie, poate ma-nsel. smile.gif

Acest topic a fost editat de Bolt: 29 Oct 2005, 08:30 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 29 Oct 2005, 12:59 PM
Mesaj #94


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Mai Bolt, stiu ca-mi esti prieten, dar eu incerc de mult sa te fac sa vezi
ceea ce tu nu vrei sa vezi, nu ca nu ai putea. Cu stilul asta al tau nu ajungem noi la capat.
Ori ma las pagubas cu tine, ceea ce ar fi mai intelept, ori mai imi dau un pic silinta ca am vazut ca totusi avem aceeasi parere cu privinta lucrurilor importante.

Tu ai cerut de la mine positia mea cu citate din biblie. Eu ti-am dat-o, impreuna cu citatele. Si ti-am cerut si eu la randul meu,
positia ta despre aceleasi citate. Desi ti-am zis ca atributele acelea sunt numai din citatele bibliei
si care au fost adunate in thread, tu tot mai intrebat unde scrie de "viata vesnica"
Deci asta este dovada 1 ca tu nici nu ai citit bine ce am scris. In al doilea rand tu nu ai raspuns la intrebarea mea inca si ma intrebi la randul tau alte intrebari, deci raspunzi cu o intrebare.

Eu mi-am facut datoria fata de intrebarea ta si ti-am raspuns, tu de ce nu poti sa raspunzi cu un raspuns si numai cu intrebari ?

Pentru ca stilul asta nu te va face sa vezi unde este poate greseala ta. Greseala ta este ca tu vrei sa ignori analiza tuturor atributelelor sufletelelor, pentru a vedea daca nu sunt aparente contradictii din punct de vedere logic si obiectiv.

Eu ti-am zis doar ca sunt de poate acord cu parera ta despre ce scrie in geneza si cat despre cum si de ce a fost facut sufletul, dar ce ramane cu restul care sunt mai importante si ne arata ce este si la ce serveste sufletul pentru a intelege
daca este muritor sau nu. Din geneza sa zicem ca este muritor. Dar cei cu restul.
Si ca sa vezi cat de orb esti si ca nici nu citesti ceea ce scriu si esiti fixat pe stilul asta care este de fapt al unui critic literar care analizeaza frazelele celor spuse decat continutul, iti dau mai jos 3 exemple din cu citatele tale

[QUOTE]
ai eu vreau, dar nu pot ignora Biblia daca pretind a fi crestin, nu ? Nu inteleg de ce imi propui acest lucru ? Nici nenea Lorber n-ar fugi de asta. Analiza e orgasmul meu intelectual, deci n-am cum fugi de ea.
[/QUOTE]
Ti-am adunat toate citatele din biblie pe care le-ai cerut. Lea-ma facut analiza si
te-am rugat de 4 ori deja sa faci si tu una si sa dai raspunsul la acele citate si nu la unul singur din geneza
Si de aia iti spun, ca nu analiza, ci Quote & Paste si raspunsul cu intrebare este orgasmul
tau intelectual, caci desi in alte threaduri pari cat de cat logic, mania asta a ta de raspunde cu noi intrebari
te face orb in acest caz.

[QUOTE]
Daca stim limba romana e suficient.
[/QUOTE]
Deci inca o data dovada: critica si analiza literei moarte si nu logica si intelesul cuvintelor

[QUOTE]
Aaah, in sfarsit, in sfarsit citesc ca sufletul moare datorita pacatului. Amin ! Perfect Grabillion. Discutia s-a-ncheiat. Daca sufletul moare pt. ca-i pacatos, ce-ar mai fi de zis ? Ai dat raspunsul biblic pe care-l asteptam de mult. Gata, eu nu mai am ce zice. Avem aceeasi parere.
[/QUOTE]

Aici avem un exemplu de parada cat de interesat esti la o adevarata discutie care nu se poate rezuma
numai la un singur citat din biblie si numai in sens literal caci atunci esti mai orb decat toti fariseii, desi ai inteles cine a fost Isus si inca cateva alte lucruri.

[QUOTE]
Nu plec de la premisa unui profesor dar daca descoper ca stiu mai mult decat colegul de discutie, inteleg sa-i fiu de folos impartasindu-i si lui informatiile mele, dupa care-l invit sa verificam. Cine stie, poate ma-nsel.
[/QUOTE]

Daca deja spui asta inseamna ca in sinea ta pleci de la premisa unui profesor si tu vrei sa inveti pe altii mai degraba
ceea ce denota si analiza psichologica a acestei fraze si a acestei afirmatii.
Tu mi-ai dat informatiile tale. Eu ti-am adus inca un teanc, din sursa care le-ai cerut si te-am rugat
ca un coleg: fa-mi te rog o analiza completa a celor spuse aici pentru ca ne-o cere seful. Eu am facut-o pe a mea.
Si tu in loc sa o faci o iei pe mea, si la fiecare fraza a mea pui o intrebare noua si critici ce am spus necitind nici
macar textul calumea.
Daca eu iti zic ca seful nu ne-a cerut sa ne jucam dea profesorul si elevul in care unul dintre raspunde si celelalt verifica,
rol pe care din fraza spusa mai inainte ti-l asumi, tu nu vrei sa intelegi.
Daca ar venii seful tu nu ai avea analiza facuta si te-ar da afara.

Si am cerut un lucru simplu: nu un joc quoate & paste, intrebare si raspuns, asa cum faci de fapt tot timpul, si cum am facut deja si am vazut ca aia nu aduce la nimic ci o compunere in care vrei sa dovedim unui scolar de 10 ani, ce a scris in biblie despre suflet si ce inseamna cele spuse. Ca profesor ai putea face ? Daca ti-o cer deja din 6 posturi de ce oare nu poti sa o faci ? Ca oricine is poate da cu parerea de o singura fraza...ceea cu ce ceri iminent.

Si fiindca am inceput sa ma indoiesc ca intradevar vrei sau poti, este si ultima mea incercare, caci pe un
surd nu ii strigi decat atata timp cat nu ti-ai dat seama ca e surd.
Daca faci asa analiza asa cum iti zic eu iti vezi singur poate greseala, pe care fara ati schimba
modul de analiza, de la down to top, la top to down, atunci nu vei descoperi greseala.
Ins tu insisti la acelasi fel de analiza care va creea aceasi greseala tot mereu , desi stii sa gandesti !
Greseli simple nu mai sunt vazute de programatorii si trebuie altcineva care sa le depisteze.

Caci daca privesti numai o fraza vezi ca sufletul poate murii.

Uite inca un exemplu cum tu faci citatele, tu lucrezi asa cum lucreaza mass-media in ziua de astazi pentru
a prostii lumea prin faptul de a omite ce este mai esential si a trage concluzii eronate :

QUOTE
Daca le privesti pe amandoua o sa crezi ca ori profetul sau Isus minte ori cuvantul moarte sau viata se poate nterpreta in alt sens.
[/QUOTE]
Profetul sau Isus spun adevarul iar eu am inteles acest lucru. Sunt gata sa demonstrez acest lucru. Are you ready ?

QUOTE
Iar daca citestei si conditia prin care sufletul moare atunci o sa vezi ca pacatele il omoara. Deci ne trebuie o privire de ansamblu si logica.
[/QUOTE]
Aaah, in sfarsit, in sfarsit citesc ca sufletul moare datorita pacatului. Amin ! Perfect Grabillion. Discutia s-a-ncheiat. Daca sufletul moare pt. ca-i pacatos, ce-ar mai fi de zis ? Ai dat raspunsul biblic pe care-l asteptam de mult. Gata, eu nu mai am ce zice. Avem aceeasi parere.

Asta este ceea ce ai omis:
QUOTE
Atata vrem cat nu consideri ca scrie si ca sufletul poate traii vesnic o sa crezi ce scrie in prima fraza
[/QUOTE]
Si prin asta ai tras si concluzia care ai dorit-o, desi afirmatia omisa e contrarie concluziei.

In plus posturile tale TOATE aproape arata numai din punct de vedere vizual, de la posta mare,
ca o zebra orizontala, o succesiune de citat ci raspuns, in comparatie cu celelalte. Dai singur raspunsuri
la intrebarile pe care ti le alegi singur asa cum iti place. Asta ar trebuii sa te puna pe ganduri.

Iar poza care o ai se potriveste foarte bine la stil: cainele care latra nu musca.
Uite trei aspecte psihologice care ar trebuii sa te faca sa-ti schimbi atitudinea un pic pentru
a putea duce intradevar o discutie.

Acest topic a fost editat de Grabillion: 29 Oct 2005, 01:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 29 Oct 2005, 01:55 PM
Mesaj #95


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



Am urmarit ceea ce ati scris, dar esenta discutiei cam asta este:
bolt a scris:
QUOTE
... Biblia iti spune ca omul dupa moarte NU MAI ESTE si NU MAI STIE NIMIC...

Hai sa plecam de la ipoteza aceasta. Coroborat cu ceea ce amintea Gold Number despre credinta vechilor evrei cum ca Dumnezeu isi va aduce aminte despre anumite suflete, atunci subliniez urmatoarele:
- cele doua componente: tarana si suflarea divina, creeaza omul, nu-i asa? Omul nu mai poate exista ca suflet despartit de corp in afara vietii.
- Dumnezeu "isi aminteste" despre anumite suflete ce au existat candva.
- "Dumnezeu cheama iarasi aceea ce a lasat sa treaca" -Eclesiastul
- pana la judecata de apoi crestineasca nu supravietuieste sub nici o forma nici un suflet de om decedat? amintiti-va de evanghelia dupa luca: "Parinte, in mainile tale incredintez duhul meu!" Nimeni nu stie dinainte TOTUL (cum a fost, cum este, cum va fi), nici chiar Iisus nu a stiut, caci a implinit voia Tatalui?
- tot ce putem face este sa ne rugam, sa traim moral, in speranta ca Dzeu isi va amintii de noi candva? Dar pana atunci suntem nimic, nu-i asa?
Acesta este adevaratul test al vietii, zic eu: sa te straduiesti sa iesi din sentimentul EU-lui si sa accepti ca ambii au dreptate: si ateul care spune ca nu exista nimic dincolo de moarte si credinciosul care spune ca exista Dumnezeu. Exista, dar legea e aspra: "voi alege unul dintr-o mie si doi din zece mii." Si va alege numai la sfarsitul veacurilor. Restul? La casare, caci nu au corespuns. Asta trebuie sa intelegem si sa ne asumam: nu suntem indispensabili. Sa privim realitatea in fata si sa ne extragem din sistemul de referinta al ego-ului, caci numai asa putem merge mai departe spre apropierea de adevar.
"veti afla adevarul si adevarul va va face liberi." - adevarul asta nu este niciodata facil sau confortabil.

Acest topic a fost editat de bishop: 29 Oct 2005, 05:26 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 29 Oct 2005, 04:45 PM
Mesaj #96


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Salut Thunder,

[QUOTE
Eu sau altcineva nu am avea dreptate decit daca expunem ADEVARUL, nu ca l-am formula dupa un "esoterism" sau o "carte sfinta". Eu de ex. pot sa afirm un adevar ce nu este cuprins nici in biblie nici in ezoterism. [/QUOTE]

Asta este evident si iti dau dreptate. Adevarul este si poate fi numai unul, indiferent din ce fel de pozitie este el interpretat
Numai ca terminologia folosita poate insa aduce interpretari gresite.

[QUOTE]
Sint profet, doar pt. atit ? [/QUOTE]. Daca termenul profet defineste pe cineva care spune NUMAI adevarul atunci nu poti fii.
Caci cunoscand adevarul nu poti spune neadavaruri, decat daca faci greseli omenesti.
Termenul adevar insa poate da nastere la multe confuzii. Un mic ex.:
Luna este rotunda, are cratere, se invarte in jurul pamantului. Astea sunt trei aspecte al adevarului
despre luna. Luna nu poate fii deci patrata. Daca cineva il intreaba pe acest profet cum arata spatele lunii si el nu stie acest detaliu, el va spune adevarul: ca nu stie. Daca are acces prin spirit la adevar, atunci el poate intreba de acest detaliu si raspunde poate la aceasta. Considerand faptul ca adevarul poate fi accesat de fiinte numai prin spirit, fara a comunica cu cineva pt. asta.
Din discutiile purtate de mine cu altii am constatat ca cuvantul adevar poate aduce mari neintelegeri, mai
ales ca multi isi inchipuie ca nimeni nu poate cunoaste adevarul, ei referindu-se de fapt la toate detaliile
adevarului sau la lucruri pe care omul nu si le poate imagina ca accesibile.

[QUOTE]
Ramine sa vedem/simtim/deducem daca este asa sau nu sau in ce proportie. [/QUOTE]
Asta este si cea mai inteleapta atitudine.

[QUOTE]
Ceea ce trebuie inteles cit e autentic si cit fals in ceea ce este comun intelegerii noastre. Daca ceea ce e comun este ADEVARUL, inseamna ca cel putin unul dintre noi are o cunoastere, simtire, intuitie si practica spirituala mai mica decit celalalt. Daca sint si adevaruri si erori comune, e posibil ca amindoi se ne aflam in aceasi "mocirla" infierioare.
[/QUOTE]
Complet logic.

[QUOTE]
- parerea mea este ca Adevarul trebuie cunoscut DEPLIN si FARA greseala. Orice "greseala" de tine departe de sursa si originea Adevarului, adica de Dumnezeu. Acest tip de greseala o fac majoritatea cautatorilor spirituali de indiferent de religie, sau cale spirituala, crestini, hindusi, musulmani, yoghini, etc. Cine acceseaza Adevarul se "purifica" si cunoaste Sursa Lui, pas cu pas. Cum spunea cineva: "nu poti fi perfect in cele mari daca in cele mici esti imperfect".
[/QUOTE]

Concord in principiu insa pentru aste trebuie definit DEPLIN precum. Fara greseala ar insemna, luand exemplul cu luna ca eu sa mai las pacalit de nimeni ca luna nu exista, ca nu se invarteste sau alte chestii contrarii adevarului acestor aspecte.

Adevarul Deplin, adica in toate detaliile aspecteleor, ce nici nu pot fi cuprinse niciodata in totalitate, nu este necesar pentru toti. Pentru ca cerinta personala creaza dorinta cunoasterii unui anumit aspect. Anumite aspecte chiar nu poti fii intelese la un moment dat sau poate niciodata.

Capacitatea de intelegere a oricarui om, si care este determinata de suflet, este in planul material (si spiritual) in continua crestere si deci intotdeuana limitata limitata si creste continuu catre infinit, catre cunoasterea lui Dumnezeu care este infinita
pentru fiinte finite. Cunoasterea totala, a tuturor aspectelor existente, fara posibilitatea de invatare si cunoastere a lucrurilor noi ar aduce o plictisire sora cu moartea.

In plus de asta mei trebuie privit un aspect si mai important: este cunoasterea scopul vietii ?
Nu este de ajuns oare indeplinirea anumitor condititii si cunoasterea numai anumitor aspecte al adevarului ?
Ce vina are oare un african care nu are acces la carte si nici la posibilitatea de cunoastere ?
Daca privim biblia numai vom vedea ca cunoasterea deplina nu este deloc importanta si numai anumite conditii.
Daca privim si alte religii trebuie sa ne intrebam poate de ce asa mari diferente intre anumite aspecte
si cine are dreptate...desi aspectul dragostei este intotdeauna aspectul comun si evident.

Diferentele se manifesta cel mai mult in aspectul ca invatatura lui Isus cere jerte si deci lupta si vointa
pentru a atinge scopul. Celelalte invataturi, desi au aspecte comune nu prea cer jertfe puninad mai mult
accentul pe technici si cunoastere. Insa daca privim viata vom vedea ca numai cel ce lupta poate
atinge un tel, numai prin jertfe si sudoare se poate realiza ceva maret si ar fii nelogic si nedrept ca viata pamantesca
sa contrazica faptul acesta. Omul este comod de fel tendeaza sa asimileze numai ce nu necesita sacrificii.

Se poate filozofa mult pe tema asta...insa este un aspect important care trebuie privit cand se compara mai multe teorii.
Caci cine poate spune cu exactitate daca simtul, ratiunea, influentele din afara nu ne inseala in ceea ce simtim ?
Mai ales ca nici nu stim cu ce simtim cu adevarat ?

Pentru a sesiza si deduce adevarul mai trebuie sa tinem in considerare si urmatoarele posibilitati,
pe care poate, fiind in necunostinta ica, nu le percepem si nici nu ne gandim ca ar putea exista:

1. sufletul (inconstientul + constientul) este cel care judeca si nu Eul constient si acesta
este tras de doua sfori care se afla legate in stanga si in dreapta Vointei
- in stanga stimulantii materiali si slabiciunile care vor sa-l innece in materie si sa-l tina departe de adevar
- in dreaptea, dorinta lui puternica de a se inalta, de a capata cunoastere si adevar. Eliberarea de materie

Fara vointa puternica care sa actioneze, este foarte greu sa mentii sufletul in partea dreaptea,
mai ales ca depinde si cat de curat isi mentine omul sufletul.

2. Sufletul, ca sursa a gandirii este influentat negativ de stimulanti materiali si sentimente si
astfel posesorul lui nu mai poate percepe adevarul: cafea, tutun, droguri, otravuri, sex, toate
insusirile negative ca ura, etc si care duc la punctul 3 care este si mai grav.

De credeti ca exista iod in sare si in hrana animalelor, fluorid in pasta de dinti, hormoni periculosi sunt in bancnote,
si in toner de printer, monedele euro sunt de nichel (!), mancarea e plina de E-uri, oamenii trateaza cancerul cu gas otravitor si radiatii mortale , medicamente care nu vindeca mai niciodata, tutunul si alcoolul sunt droguri oficiale, sa nu mai vorbim de sex ?

Din intamplare nu, ci din cauza ca exista o forta negativa din planul astral si material si care si doreste aceasta pentru a ne slabii si nu a atinge telul caci toate astea se fac nu din prostia si lacomia omului ci in mod intentionat ! De aceasta forta trebuie sa fim constienti mai intai.

3. Sufletul poate fii influentat de fiinte spirituale negative sau fara cunoastere care se afla in planul astral si il "poseda", folosind termeni biblici, se ataseaza in aura acestuia conform slabiciunilor lui si care sunt ca niste pete pe aceasta.

4. Ratiunea pura, prin poarta deschisa a simturilor, este canalul prin care aceste fiinte ne influenteaza in mod negativ
Inima ar trebuii sa fie ghidul si organul cu care se verifica si nu ratiunea. De cate ori m-am inselat cu mintea !

5. pentru a putea intelege adevarul, putem apela la Dumnezeu rugandu-L din inima sa ni-l dezvaluie, adica sa ne faca sa il intelegem ca si de la sine, caci fara a apela El nu ne forteaza vointa libera si de aceea rugaciunea are un rol extrem de important. Acesta este cel mai practic si eficient mod pentru a progresa in cunoastere, daca se crede intr-un Creator unic,
de a-l ruga sa ne arate ce e bun si ce e rau, in inima, ghidul cel mai bun.

6. Gandurile negative creaza entitati eterice, "demoni" care sunt numai creatii efemere insa care candva se intorc la cei care le-au creat si in plus influenteaza tot universul material nu numai pamantul. Oamenii sunt mici creatori cu aceleasi insusiri a lui Dumnezeu si asa cum Dumnezeu ne-a creat pe noi pentru a ne intoarce la el tot asa si creatiile noastre se
intorc la noi ( pentru asta se poate consulta Daskalos, care explica unele detalii foarte interesant si adevarate in acest domeniu pprecum si metode de a creea entitati pozitive. Nu spun insa ca el este sursa divina si ca tot ce crede el e adevarat)

Cine nu a auzit nicodata de aspectele de mai sus ar face bine sa le ia in considerare, cu atat mai mult
ca cele mai multe sunt spuse de Isus direct.

[QUOTE]
diferente, asemanari .. nu conteaza .. macar sa aflam adevarul despre cum e sufletul asta ! Pina la urma moare sau nu ?
[/QUOTE]
Daca definim sufletul ca acel corp care traieste prin noi dupa moarte - caci avand in vedere ca trupul de carne ramane aici ar insemna ca numai Isus sa aiba un trup- atunci nu are cum sa moara!
D.p.d.v al cunoasterii mele si din cel logic ce reiese din analiza biblie, lucruri ce le-am prezenatat anterior,
atunci cam trebuie sa traiasca!

Si pentru asta se mai pot aduce 2 indicii, caci cele spuse inainte sunt doar p.m.d.v:

1. cei care pot vedea in planul astral si care au existat de cand lumea si care inca exista si eu si cunosc personal
vad si stau de vorba cu "stafii" , adica oameni care au trait odata pe pamant, ei sunt exact acele suflete, pentru ca nimic constinet nu exista fara forma si ei se afla in acel plan astral, insa intr-unul jos din cauza pacatelor.
Deci modului de viata gresit prin care sufletul este plin inca de elemente materiale si inca si care nu lasa lumina sa ii lumineze. Cine nu crede sa viziteze un cerc de spiritism !

2. Cei care au trait moartea clinica. Simturile, constiinta, memoria este detinuta de ceva care are forma omului
si nu este in trup.

Multe teorii, chiar si grele, se lasa confirmate sau contrazise in exemplele date de viata si daca acestea se pot
observa si aduna, asta e o metoda foarte eficenta de a evita multe neintelegeri.
Eu cred ca este bine sa verificam intotdeauna prin asta cand este posibil.
Adevarul trebuie sa fie si logic si consistent si nu se poate contrazice in sine.
La cunoasterea adevarului ajuta mult o anumita metodologie ca in exemplele date mai sus.
Cel putin parerea mea.

Nimeni nu se va lepada de o parere gresita pana nu da de cea adevarata sau de una mai buna.
Insa exista vointa de cunoastere si cand logica si exemplele din viata spun ceva contrariu
unei teorii neverifababile prin spirit atunci ar fii bine sa fim deschisi cu privire la ea.

Cel mai rapid si recomandat mod de invatare sunt insa sursele divine si recunoasterea lor ca atare si care exista,
caci de la oameni este mai greu si cateodata chiar periculos sa inveti fara o busola buna.

De aceea cel mai bine este ceea ce a spus Isus: "cercetati si pastrati ceea ce este bun".

Asta inseamna si deschiderea catre alte surse de cunoastere decat cele cunoscute pana acum,
caci nu este oare un idot acela care spune ca cauta adevarul si cand ii se da el spune
dinainte ca nu crede in el, fara a-l cerceta mai intai ?

Cine nu deschide usa la nimeni din cauza fricii de hoti nici un musafir nu va mai primii.

Uite asta este si greseala cea mai mai mare pe care o fac oamenii insa avand
in vedere slabiciunea sufletului prin modul de viata oare cine este de vina
ca nu il intelege: Dumnezeu care i l-a dat sau el care nu il intelege ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 29 Oct 2005, 06:41 PM
Mesaj #97


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE
... Biblia iti spune ca omul dupa moarte NU MAI ESTE si NU MAI STIE NIMIC...


Biblia mai spune si ca :
"Nu vă temeti de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; "
"Pentru aceasta Mă iubeste Tatăl, fiindcă Eu Îmi pun sufletul, ca iarăsi să-l iau.
Cel ce îsi iubeste sufletul îl va pierde; iar cel ce îsi urăste sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viata vesnică. "

Păziti-vă deci de vorbele cârtitoare si desarte si feriti limba voastră de clevetire, fiindcă vorba cea mai tainică nu va trece fără pedeapsă si gura mincinoasă aduce sufletului moarte.

Omul, în răutatea sa, poate să ucidă, dar nu poate să aducă înapoi duhul care a iesit, nici să scoată sufletul care a intrat în locuinta mortilor.

Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.

@ bishop: ceea ce ai adunat tu din biblie despre suflet nu are nimic de aface cu el !
Reciteste-ti citatele.

Citatele de mai sus contrazic vehement ipoteza singuratica si gresita de la care plecati si incepeti sa analizati din
cugetere proprie, limitata si cu lacune niste chestii care o alta tactica le arata imediat.

Fara logica si discernamant, asa cum spune si Thunder, nimeni nu intelege biblia la modul cum trebuie.
Caci cui ii lipseste aceasta nu are nici intelegere, caci atlfel ar fii vazut de mult ceea ce eu de mult va arat:
trebuie sa va schimbati metoda si sa invatati sa ganditi si analizati logic mai intai.

Sa adunati toate lucrurile scrise despre o tema si pe urma sa ganditi si sa analizati, asta este mult mai intelept.
Asa se pot vedea si contradictiile din cartile esoterice despre multe teme.
Caci daca un sens pare contrariu la altul in biblie este numai din cauza ca interpretarea este spirituala si nu literala si trebuie inteleasa din context. Si unde scrie de 3 ori ca sufletul traieste cum semaipoate vorbi de moarte ca disparitie ?

"Cel ce mănâncă trupul Meu si bea sângele Meu are viată vesnică, si Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. "
Cine este asa de nating sa creada ca cuvantul sange si trup aici au sens literal ?
Doar Isus nu ne credea carnivori, sau ?
Asa nici cuvantul moare nu se poate lua ca moarte a trupului tot timpul, sau ca terminare
a inexistentei . De ce sa existe moarte cand exista viata vesnica si mai exista ci iad, si locuinta
mortilor, si oameni care vorbesc cu mortii nefericiti, deci in iad si pacatosi si mai exista si
ingeri.

Cine este asa de naiv sa creada ca ziua de apoi este o zi anumita in care toate sufletele sunt judecate
si cele rele sunt omorate si cele bune sunt pastrate ? Ce suntem la abatorul de oameni ?
In spiritul asta a invatat si trait Isus ?
Ziua de apoi este exact ziua de dupa moarte, ziua cand moare cineva.
Ultima lui zi pe pamant si prima in lumea de apoi !

Doar nu va inchupuiti ca Dumnezeu a facut depozite si lagare de concentrare pentru oameni
si ei asteapta mii de ani pana vine acea zi ! Ce pierdere de timp ar fii asta ? Nici pe pamant nu sunt
oamenii asa de prosti ! Dumnezeu este logic si intelept si mai bun decat orice om de pe pamant si decat
toti ingerii. Daca ar fi dupa ingeri, ei nu ar astepta asa de mult cat va asteapta Dumnezeu pe voi sa intelegeti !
Iar oamenii v-ar fii executat de mult !

Judecata este tocmai ajungerea automata in "cer" sau in "iad", depinde de viata traita si pacatele
te duc in "iad", care au si ele nivele infinite, conform acelora care intra in el si in cel mai adanc iad
asta poate sa dureze "vesnic" in sensul de extrem de mult timp. Sufletul ajunge unde pasiunilor lui si dragostei
il atrage.

Cine moare astazi este maine tot asa dincolo, in lumea de apoi, ca si cand a murit! Nu este alt om ci acelasi, si
daca nu a invatat sa-si controleze pasiunile pe pamant, cine il va putea invata dincolo ? Caci Dumnezeu nu
forteaza pe nimeni ca altfel am fii roboti si nu oameni liberi. Problema ca dincolo ajunge impreuna cu oameni care sunt la fel ca si el, cu aceleasi pasiuni si greseli. Cine se aseamana se aduna si dincolo nu il mai poate invata nimeni. Cei mai multi nici nu isi dau seama ca au murit asa de orbi sunt in pasiunea lor.

"Stafiile" care bantuie printr-o casa nu stiu ca sunt morti, mintea lor le-a creat casa ca si pe pamant si ei locuiesc acolo atat vreme cat tin la casa si la bogatiile materiale care ii apar si dincolo. Ca el nu are lumina, nici mancare, nici nimic ce ii face bucurie ci numai un vis inutil si o piedere de timp enorma el nu vede ! Caci acolo nu mai exista limitele legilor materei sa moara sau sa inbolnaveasca fara soare, mancare, etc. si prin asta sa observe. Ce exista insa sunt simturile si prin acestea el cu timpul se poate destepta, dar nimeni nu poate sa il destepte.

Oare unde este Maria acum si cum arata ea daca nu exista ceva care traieste dupa moarte ?
Un fum, un ceva indefinibil fara forme ? Daca nu sufletul traieste apai ce ?

[QUOTE]
Exista, dar legea e aspra: "voi alege unul dintr-o mie si doi din zece mii." Si va alege numai la sfarsitul veacurilor. Restul? La casare, caci nu au corespuns. Asta trebuie sa intelegem si sa ne asumam: nu suntem indispensabili.
[\QUOTE]

Daca oamenii au grija de lucrurile personale si de copiii lor ca din ochii din cap, si animalele
la fel, oare cum iti inchipui tu oare ca un Dumnezeu intelept si plin de dragoste isi poate casa copiii ?
Moarte vesnica nu exista omule, ci este iadul temporar, o casa de corectie necesara cu portile tot timpul deschise
din care oamenii pot iesii de indata ce s-au schimbat si in care unde sufletele oamenilor stau pana si mii de ani, si care pentru noi oamenii, trebuie sa recunesti, ar fii o vesnicie !
Numai oamenii pedepsesc , Dumnezeu nicodata. Insa pentru a indeplinii oamenii este nevoie de anumite
legi si aceste iaduri si raiuri sunt numai niste locuri necesare pentru inaltare., de la clasa 1 la facultate
si pe urma in "cer" langa Isus, ca creatori de lumi si sori si ingrijitori ai altor planete.

Isus ca Dumnezeu are planuri marete cu copii Lui asa si cum oamenii au planuri marete cu copii lor !
Daca pe pamant sunt oamenii asa de mandrii de copii lor si asa de bucurosi cand acestia se schimba din rau in bine si le iarta tot, cum puteti voi sa va imaginati ca cel mai rabdator si iubitor tata ce exista poate fi altfel !

Comparati-l pe Dumnezeu cu cel mai bun om pe care il stiti mai bine, sau cu Isus ca e doar acelasi, ca om si nu ca pe un Dumnezeu rau si pedepsitor si care este numai imaginea creata de preotimea veche care cu aceste dogme a stiut sa jupoaie pe oameni de bani. Cititi cu inima si invatati si de la altii si mai ales invatati sa ganditi,

@ Thunder: nu trebuie numai din Biblie, numai Bolt a dorit aceasta, dupa explicatia mea "esoterica"
si dupa ce s-au adus aici citatele au inceput cu plecarea de la ipoteze si detalii inutile atata vreme cat deja scrie
de doua ori ca sufletul nu moare si si ce este sufletul

Acest topic a fost editat de Grabillion: 29 Oct 2005, 06:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 29 Oct 2005, 10:06 PM
Mesaj #98


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



@ Grabillion

QUOTE
@ bishop: ceea ce ai adunat tu din biblie despre suflet nu are nimic de aface cu el !
Reciteste-ti citatele.


Era vorba despre insiruirea de citate despre suflet din biblie postate de bolt,
uita-te in pagina 6 de exemplu
din care reiesea ca:
QUOTE
... Biblia iti spune ca omul dupa moarte NU MAI ESTE si NU MAI STIE NIMIC...

la care am adaugat eu cateva. Consideri ca ceea ce am citat eu din biblie nu are legatura cu sufletul? Mai gandeste-te.
QUOTE
Fara logica si  discernamant, asa cum spune si Thunder, nimeni nu intelege biblia la modul cum trebuie.
Caci cui ii lipseste aceasta nu are nici intelegere, caci atlfel ar fii vazut de mult ceea ce eu de mult va arat:
trebuie sa va schimbati metoda si sa invatati sa ganditi si analizati logic mai intai.

Exact asta fac: apel la logica si discernamant. Spune-mi tu ce ai fost inainte de nasterea ta?
Exista alt instrument de perceptie a realitatii mai inaintat decat constiinta? Nu doresc un raspuns gen: "prin cunoastere nu poti accede la adevar", caci atunci constiinta ar fi non-necesara evolutiei spre iluminare, deci Dzeu permite pierderi inutile de energie...
Te-as ruga sa faci un exercitiu de imaginatie si accepta ipoteza mea: sufletul nu supravietuieste mortii. Ai murit, gata! Nu mai este nimic. CE ANUME DIN TINE NU SUPORTA IDEEA ASTA? Intreaba-te si raspunde-ti. Nu te grabi.


QUOTE
De ce sa existe moarte cand exista viata vesnica

Cum definesti vesnicia de dinainte de prima ta amintire?
Folosind logica, discernamantul, experienta de viata, toate imi spun ca procesele/fiintele/lucrurile/ tot ceea ce este manifestat este intr-o continua transformare - nicidecum incremenirea in forma: totul are un ritm, se naste, creste, evolueaza, descreste si moare.

QUOTE
Cine este asa de naiv sa creada ca ziua de apoi este o zi anumita in care toate sufletele sunt judecate
si cele rele sunt omorate si cele bune sunt pastrate ? Ce suntem la abatorul de oameni ?
In spiritul asta a invatat si trait Isus ?
Ziua de apoi este exact ziua de dupa moarte, ziua cand moare cineva.
Ultima lui zi pe pamant si prima in lumea de apoi !
Doar nu va inchupuiti ca Dumnezeu a facut depozite si lagare de concentrare pentru oameni
si ei asteapta mii de ani pana vine acea zi ! Ce pierdere de timp ar fii asta ? Nici pe pamant nu sunt
oamenii asa de prosti !  Dumnezeu este logic si intelept si mai bun decat orice om de pe pamant si decat
toti ingerii. Daca ar fi dupa ingeri, ei nu ar astepta asa de mult cat va asteapta Dumnezeu pe voi sa intelegeti !
Iar oamenii v-ar fii executat de mult !

Nu, Dzeu nu a creat lagare de concentrare si alte povesti. Era vorba despre altceva.
Te pripesti, oare graba asta din ce varsta sa vina?

Acest topic a fost editat de bishop: 29 Oct 2005, 10:12 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 30 Oct 2005, 01:22 AM
Mesaj #99


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@bishop
[QUOTE]
totul are un ritm, se naste, creste, evolueaza, descreste si moare.
[\QUOTE]
Vroiam doar sa te avertizez, ca am vazut cititul tau din Hermes Trismegistus..
ca teoriile scrise acolo se bat cap in cap cu credinta crestina la o privire mai buna cu inima, cu exceptia
citorva lucruri nesemnifcante. Si eu am flirtat odata un pic cu ele, dar am fost avertizat la timp.
Deci insusirea acelor lectii indeparteaza de invatura lui Isus...si de adevar si in afara
de maculatura filozofica buna de citat nu aduc claritate, dupa cum se si vede in intrebarile tale de mai jos.

[QUOTE]
sufletul nu supravietuieste mortii. Ai murit, gata! Nu mai este nimic. CE ANUME DIN TINE NU SUPORTA IDEEA ASTA? Intreaba-te si raspunde-ti. Nu te grabi.
[/QUOTE]
Nu importa ce anume din mine suporta sau nu ceva si ce crezi tu sau nu,
caci speculatii dinastea se pot duce 1000 de ani si asta non-sens la puterea 4 pentru o discutie de oameni
maturi in legatura cu citate din biblie si nu cu speculatii absurde:

[QUOTE]
Exact asta fac: apel la logica si discernamant  Cum definesti vesnicia de dinainte de prima ta amintire? [\B]
[B]Spune-mi tu ce ai fost inainte de nastere ta ? 


[/QUOTE]

Intrebarile tale devin din ce in ce mai interesante...

Ok, tu si bolt credeti sa sufletul moare. Fain. Sa presupunem.
Atunci care este numele acelei entitati, corp sau cum vreti voi sa o numiti care traieste dupa ce trupul de carne moare ?
Ce nume are in biblie ? Sau nu are si trebuie inventat unul ca Isus a uita sa-i zica pe nume ?
Caci evident ca ceva traieste totusi...

Acest topic a fost editat de Grabillion: 30 Oct 2005, 02:05 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 30 Oct 2005, 03:23 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@grabillion :
QUOTE
Biblia mai spune si ca : "Nu vă temeti de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; "

Tu poti ucide un mort ?
QUOTE
"Pentru aceasta Mă iubeste Tatăl, fiindcă Eu Îmi pun sufletul, ca iarăsi să-l iau.

D'aia ti-am zis eu sa definesti cuvantul suflet ca sa stii ce aplicatii faci.
QUOTE
Cel ce îsi iubeste sufletul îl va pierde; iar cel ce îsi urăste sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viata vesnică.

Adica, cel ce isi iubeste viata, fiinta (dar ce-a lumeasca) o va pierde, iar cine o uraste se va pastra cu totul pt. viata vesnica.
QUOTE
Păziti-vă deci de vorbele cârtitoare si desarte si feriti limba voastră de clevetire, fiindcă vorba cea mai tainică nu va trece fără pedeapsă si gura mincinoasă aduce sufletului moarte.

Deci sufletul e muritor.
QUOTE
Omul, în răutatea sa, poate să ucidă, dar nu poate să aducă înapoi duhul care a iesit, nici să scoată sufletul care a intrat în locuinta mortilor.

Ce-i locuinta mortilor ? Ce spun versetele postate de mine mai demult cu privire la ea ?
QUOTE
Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.

Corect. Ce-i Iadul ? Ce-i sufletul ? Cand poate ramane sufletul acolo ?
QUOTE
@ bishop: ceea ce ai adunat tu din biblie despre suflet nu are nimic de aface cu el !

Omule tu esti OK ? Cum poti spune ca tot ce am postat eu acolo din Biblie nu are a face cu subiectul discutat ? Hai sa le luam pe rand. Spune ce anume de acolo NU ARE IMPORTANTA.
QUOTE
Fara logica si discernamant, asa cum spune si Thunder, nimeni nu intelege biblia la modul cum trebuie.

De ce nu faci o demonstratie analizand textele postate de mine ?
QUOTE
"Cel ce mănâncă trupul Meu si bea sângele Meu are viată vesnică, si Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. "
Cine este asa de nating sa creada ca cuvantul sange si trup aici au sens literal ?

Nimeni. Dar cine-i atat de natang sa creada ca noi vorbim de asa ceva ?
QUOTE
De ce sa existe moarte cand exista viata vesnica

Moartea si viata vesnica sunt conditionate. Asta spune Biblia. Stiai ?
QUOTE
Cine este asa de naiv sa creada ca ziua de apoi este o zi anumita in care toate sufletele sunt judecate
si cele rele sunt omorate si cele bune sunt pastrate ?

Biblia spune ca exista un moment cand aceasta stare de lucruri va lua sfarsit si fiecare va culege ce-a cultivat. Deci exista o zi, deci exista o judecata, deci exista "scrasnirea dintilor". Sad but true. Naiv e sa crezi ca nu va exista o zi (chiar daca nu va avea 24 de ore), naiv e sa crezi ca nu va exista o consecinta (judecata) a alegerilor morale facute de om dincolo de prima sa moarte. Dupa inviere fiecare primeste cea ales - viata vesnica sau moarte vesnica. That's all folks.
QUOTE
Ziua de apoi este exact ziua de dupa moarte, ziua cand moare cineva. Ultima lui zi pe pamant si prima in lumea de apoi !

Aberatii, Biblia nu spune asa ceva. Ci ca odata mort, esti mort pana la inviere. Daca invii la prima inviere esti salvat, daca invii la a doua esti naspa. Restu-i speculatie spiritista sau surogate orientaliste.
QUOTE
Doar nu va inchupuiti ca Dumnezeu a facut depozite si lagare de concentrare pentru oameni si ei asteapta mii de ani pana vine acea zi ! Ce pierdere de timp ar fii asta ? Nici pe pamant nu sunt oamenii asa de prosti !

Mostra de intelegere eronata a ceea ce se numeste D-zeu conform Biblei.
QUOTE
Judecata este tocmai ajungerea automata in "cer" sau in "iad", depinde de viata traita si pacatele te duc in "iad", care au si ele nivele infinite, conform acelora care intra in el si in cel mai adanc iad asta poate sa dureze "vesnic" in sensul de extrem de mult timp

Texte biblice, ceva ?
QUOTE
Oare unde este Maria acum si cum arata ea daca nu exista ceva care traieste dupa moarte ?

Ce treaba ai tu de grija ei ? Vii cu vii, mortii cu mortii. Maria e lut de oale de cand haul dragule. Si nu mai e nicaieri.
QUOTE
Daca nu sufletul traieste apai ce ?

Apai e mort, adica nu traieste, nu mai exista daca si celelalte elemente care-l pun in evidenta nu mai sunt. Adica scanteia de viata (suflare) si trupul. Dispare una - dispar toate. Omul (sufletul) e un produs, deci exista atat timp cat elementele constituiente stau la un loc. Clar acum ?
QUOTE
@ Thunder: nu trebuie numai din Biblie, numai Bolt a dorit aceasta, dupa explicatia mea "esoterica" si dupa ce s-au adus aici citatele au inceput cu plecarea de la ipoteze si detalii inutile atata vreme cat deja scrie de doua ori ca sufletul nu moare si si ce este sufletul

Ba trebuie EXCLUSIV BIBLIE cand stabilesti crezul. Nu suntem la bucatarie unde punem de toate. E inutil sa stii ce spune ea ? E un detaliu nesemnificativ ?


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 30 Oct 2005, 03:33 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@grabillion :
QUOTE
Atunci care este numele acelei entitati, corp sau cum vreti voi sa o numiti care traieste dupa ce trupul de carne moare ?

Ca sa aibe trup ar trebui sa fie planta sau animal. Ori nimic din acestea nu supravietuieste cand componentele lor nu mai sunt prezente la un loc. Ca ceva anume sa traiasca trebuie sa fie parte a unui sistem. Sistemul sa aiba toate elementele prezente si functionale. Daca unul din acestea lipseste - gata cu acel ceva anume care traia. Nu mai traieste.
QUOTE
Ce nume are in biblie ?

Nimic. Biblia spune doar ca identitatea umana in registrul divin nu se pierde. Dar nu ca aceasta ar fi vie sub o alta forma si autonoma undeva in sfere inalte.
QUOTE
Sau nu are si trebuie inventat unul ca Isus a uita sa-i zica pe nume

Ce parere ai ? Cand Isus l-a-nviat pe Lazar, i-a facut un bine sau un rau ?
QUOTE
Caci evident ca ceva traieste totusi...

Evidenta fiind ?


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 30 Oct 2005, 05:27 PM
Mesaj #102


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Atunci care este numele acelei entitati, corp sau cum vreti voi sa o numiti care traieste dupa ce trupul de carne moare ?
Ce nume are in biblie ? Sau nu are si trebuie inventat unul ca Isus a uita sa-i zica pe nume ?
Caci evident ca ceva traieste totusi...

Bolt :
QUOTE

Nimic. Biblia spune doar ca identitatea umana in registrul divin nu se pierde. Dar nu ca aceasta ar fi vie sub o alta forma si autonoma undeva in sfere inalte.


Deci tu zici ca in biblie scrie ca "identitatea umana in registrul divin" nu se pierde.
1. Ok, te rog sa-mi arati unde scrie asta in biblie si sa-mi dai 2-3 citate.
2. In afara de asta te rog sa-mi spui ce forma are aceasta "identitate" care traieste dupa moarte, dupa biblie, cu citate, daca scrie sau ce crezi tu.

Retine de la ce am plecat, daca ai uitat cumva:
Eu am spus ca "identitatea umana " de care vorbesti tu este exact sufletul care este pomenit in biblie si cea care detine constiinta, memoria si simturile si care arata ca si omul dupa moarte. Si ca sufletul, ca aceea "identitate" este cel care
traieste dupa moarte, vesnic, sau poate ajunge in rai sau in iad daca face pacate.

Poate in felul asta vezi unde este greseala ta in privirea lucrurilor...

Acest topic a fost editat de Grabillion: 30 Oct 2005, 05:30 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 2 Nov 2005, 02:17 PM
Mesaj #103


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



Grabillion a scris:
QUOTE

QUOTE
sufletul nu supravietuieste mortii. Ai murit, gata! Nu mai este nimic. CE ANUME DIN TINE NU SUPORTA IDEEA ASTA? Intreaba-te si raspunde-ti. Nu te grabi.

Nu importa ce anume din mine suporta sau nu ceva si ce crezi tu sau nu,
caci speculatii dinastea se pot duce 1000 de ani si asta non-sens la puterea 4 pentru o discutie de oameni
maturi in legatura cu citate din biblie si nu cu speculatii absurde:

Odata ivit in lumina, omul doreste sa existe vesnic. Este vorba despre DORINTA de VESNICIE care se afla in fiecare OM. Dorinta de a fiinta intr-o forma sau alta la nesfarsit (setea de infinit, aceasta nu accepta moartea!). Si daca admitem ca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea Creatorului, deducem care poate fi TELUL Acestuia: constiinta permanenta depasind timpul. Scopul creatiei - daca exista vreunul - nu poate fi decat constiinta, constiinta ce trebuie sa ajunga in stadiul suprem, adica iluminarea/mantuirea etc. "La inceput a fost cuvantul" - vointa oarba - lipsita de discernamantul pe care il da constiinta, si evolueaza pana la stadiul expus mai sus. De aceea, zic eu, suntem simple "etape" ce ne jertfim pe altarul devenirii constiintei universale, caci este posibil ca existenta fiecaruia sa ramana impregnata cumva in registrul divin, dar din clipa mortii si pana in momentul depasirii timpului - momentul iluminarii/judecarii, nu mai esti nimic. Ce se poate intampla in "ziua" judecatii, e deja o alta poveste.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 2 Nov 2005, 05:14 PM
Mesaj #104


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@bishop.

Cu filozatul asta nu ajungi nicaieri, ramai mai bine cu picioarele pe pamant, adica la cele scrise
in biblie si citeste mai bine si dupa aia raspunde-ti singur mai intai a intrebarile dinainte si pe urma
poate reusesti sa vezi despre ce este vorba de fapt in discutie...
Nu crezi ca este mai bine asa, decat filozofatul asta cu vesnicia si ce a fost inainte si dupa ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 3 Nov 2005, 12:09 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@grabillion :
QUOTE
Deci tu zici ca in biblie scrie ca "identitatea umana in registrul divin" nu se pierde.

NU. Aceasta-i o concluzie pe care o desprinde orice cercetator al acestui subiect. Daca ai auzit de inviere ai sa-ntelegi foarte usor cum acest lucru e posibil atunci cand omul nu mai exista. Tu ai auzit de scrierea-n cartea vietii ? Tot in biblie scrie. Eh, acest lucru se refera la mentionarea alegerii unui om (identitate) cu privire la bine-rau, adevar-minciuna etc in momentele vietii sale. E instrumentul martor al judecatii lui. Ca sa existe asa ceva, trebuie sa existe si-o consemnare, ori nici o consemnare nu se poate face daca nu exista si un subiect (om, identitate, persoana) al ei.
QUOTE
Ok, te rog sa-mi arati unde scrie asta in biblie si sa-mi dai 2-3 citate.

Acum nu stiu si nici nu prea am timp sa caut. Nu vei gasi exacta aceasta expresie dar pe masura ce aprofundezi studiul poti crea o imagine din care sa rezulte acest lucru. In plus e logic - nimic nu se pierde-n universul divin.
QUOTE
In afara de asta te rog sa-mi spui ce forma are aceasta "identitate" care traieste dupa moarte, dupa biblie, cu citate, daca scrie sau ce crezi tu.

Eh, aici e o problema. Nu gandi in termeni geometrici. Aici ai de-a face doar cu informatie. Are ea forma ?
QUOTE
Eu am spus ca "identitatea umana " de care vorbesti tu este exact sufletul care este pomenit in biblie si cea care detine constiinta, memoria si simturile

Corect. Si eu spun la fel. Numai ca acel suflet exista atat timp ca e functional si restul ansamblului. Adica atat timp cat suflarea divina anima trupul. Cand acestea s-au separat, trupul e mort, suflarea de viata s-a-notrs la D-zeu iar sufletul, adica ce-ai scris tu acolo - nu mai exista.
QUOTE
Si ca sufletul, ca aceea "identitate" este cel care traieste dupa moarte, vesnic,

Ia uite ce spune Biblia :
QUOTE
Iov7.9,10,16,21 : Cum se risipeşte norul şi trece,aşa nu se va mai ridica celce se pogoară în Locuinţa morţilor! Nu se va mai întoarce în casa lui,şi nu-şi va mai cunoaşte locul în care locuia. Le dispreţuiesc! ... nu voi trăi în veci ...Lasă-mă, căci doar o suflare mi-i viaţa ! Pentruce nu-mi ierţi păcatul,şi pentruce nu-mi uiţi fărădelegea?Căci voi adormi în ţărînă,şi cînd mă vei căuta, nu voi mai fi!"

QUOTE
Iov14.10,12,21 : Dar omul cînd moare, rămîne întins;omul, cînd îşi dă sufletul, unde mai este? aşa se culcă şi omul şi nu se mai scoală;cît vor fi cerurile, nu se mai deşteaptă,şi nu se mai scoală din somnul lui. De ajung fiii lui la cinste, el nu ştie nimic;de sînt înjosiţi, habar n-are.

QUOTE
Ps.6.5 : Căci cel ce moare nu-şi mai aduce aminte de Tine;şi cine Te va lăuda în locuinţa morţilor?

QUOTE
sau poate ajunge in rai sau in iad daca face pacate.

Grabillion, omul nu ajunge-n Iad pt. ca face pacate. Conform acestui lucru TOTI am ajunge acolo. Ia uite ce spune Biblia in schimb :
QUOTE
Ecl.9.5,6,10 : Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri; dar cei morţi nu ştiu nimic, şi nu mai au nicio răsplată, fiindcă pînă şi pomenirea li se uită. Şi dragostea lor, şi ura lor, şi pizma lor, de mult au şi pierit, şi niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face supt soare. Tot ce găseşte mîna ta să facă, fă cu toată puterea ta! Căci, în locuinţa morţilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuială, nici ştiinţă, nici înţelepciune!

Ei ? Cand se da rasplata ? Dupa moarte ? In nici un caz. Ci dupa inviere.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 03:26 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman