HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Sufletul - Muritor Sau Nemuritor ?, Pan' la urma ce-i sufletul ?
gypsyhart
mesaj 11 Nov 2005, 04:05 PM
Mesaj #176


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
QUOTE
Caci am dat comparatia doar ca idee de predare intelectuala, fara a avea nimic a face cu inima si am precizat asta...

Pai tocmai asta era problema, ca nu are nimic de'a face cu inima desi este vorba despre "religia iubirii".....De asta am spus ca nu se potriveste. Poate daca erai yoghin rolleyes.gif .
QUOTE
Nu poti iubi ceva ce nu cunosti mai intai, poate doar asa.. o iubire platonica...

A pune conditii de genul "voi iubi numai daca voi cunoaste" este tipic pentru minte. Inima nu pune conditii.
QUOTE
Tot dogma se cheama ce aveti voi, numai ca o impartaseste o singura persoana, adica tu, si nu mai multi...

Cel putin in acest caz stiu cine este responsabil pentru ea.
QUOTE
Acum mai poti afirma ca tu nu esti dogmatic sau ca dogma = povesti?

Pentru mine "dogma" inseamna o idee/adevar pe care nu l'am trait personal. Si ma intereseaza sa scap de "dogme" adica de acele "adevaruri" pe care le'am acceptat fara se le fi verificat. In sensul asta probabil ca am si eu "dogmele" mele. Dar sa te lauzi cu ele, e cel putin bizar.

QUOTE
Ti-am spus.. a fost doar o comparatie ca sa arat doar partea intelectuala a dogmei..., daca ti se pare neinspirata da tu una care crezi ca e mai potrivita, nu-i nici o problema...

Uite un alt exemplu: Ca sa inveti pasii de dans ai nevoie de un profesor, dar el nu iti poate da placerea de a dansa. smile.gif

QUOTE
Problema este ca iubirea, cu cat e mai mare cu atat influenteaza mai mult ratiunea.... Aceasta inseamna ca daca ratiunea nu are baze puternice lucreaza haotic si deci te duce prin balarii, cum de fapt se intampla in multe cazuri...

Eu zic asa: sa dai sentimentului ce'i al lui si ratiunii ce'i al lui, si apoi sa le pui fata in fata. Este exact analogia cu apa si focul Daca unul incearca sa il controleze pe celalalt, adica o relatie stapan/sclav se ajunge la dezechilibru.

QUOTE
Ortodox inseamna adevarat si universal...

Pai atunci de ce ai vorbit de "punctul de vedere ortodox"? Cum ar fi sa spun "stiinta de stanga"?
Poti spune ca adevarul este ortodox?

PS. Eventual mai continuam discutia la "Rascrucea de credinte"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 11 Nov 2005, 04:25 PM
Mesaj #177


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



42.gif

Am o maare rugaminte la voi toti, oaspeti in acest iatac al Hanului: abtineti-va de la atacuri la persoana!

Ii rog pe cei care cred in sfinti sa nu mai fie atat de vehementi la adresa celor care cred in Dumnezeu, dar nu in sfinti.
Ii rog pe cei care nu cred in sfinti si nu mai fie atat de vehementi si de ireverentiosi la adresa celor care cred in Dumnezeu dar si in sfinti.

Sper ca s-a inteles interventia mea, ok?

Multumesc!

Acest topic a fost editat de 1,618033: 11 Nov 2005, 04:26 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Nov 2005, 08:39 PM
Mesaj #178


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Grabillion,
QUOTE
@clopotel.
Auzi, de zamislire poate sa-si imagineze fiecare ca a fost prin vointa Domnului, dar cum a facut Maria, sa nasca si sa ramana fecioara, -fapt pe care nici eu nu il neg - poti sa ne spui ? Ca sfintii parca stiu tot .
O fi vreun lucru pe care tu l-ai inteles vreodata cap-coada? Pai eu ce ti-am explicat mai sus?!
Adica tu ai inteles perfect cum a putut Fecioara Maria sa ramana insarcinata cu Iisus de la Duhul Sfant, fara sa cunoasca barbat, si deci fiind fecioara, in schimb nu pricepi cum L-a putut naste pe Iisus fara sa-si piarda fecioria? De asemenea intelegi si cum a facut Dzeu. pe Eva din coasta lui Adam, fara ca Adam sa ramana schilod? Mare e gradina...

Draga Abureala,
QUOTE
Te rog sa ma crezi ca mi-au dat lacrimile.
Imi pare tare rau ca pui la inima rautatile unora, dar trebuie sa intelegi ca ei sunt de-a dreptul 'nevinovati'... Ce-a zis Iisus: Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac ?!

Draga Gypsyhart,
Daca vrei sa ne jucam de-a: ilogici vrem sa fim, aplauze sa primim- ca rimeaza, eu zic pas...smile.gif
QUOTE
A pune conditii de genul "voi iubi numai daca voi cunoaste" este tipic pentru minte. Inima nu pune conditii.
Eu nu am spus asta, eu am spus ca o conditie ca sa iubesti ceva este sa cunosti acel ceva... Inima nu poate iubi ceva de care mintea habar nu are, caci altfel am lua-o cu totii razna...
QUOTE
QUOTE
Tot dogma se cheama ce aveti voi, numai ca o impartaseste o singura persoana, adica tu, si nu mai multi...

Cel putin in acest caz stiu cine este responsabil pentru ea.
rofl.gif Am inteles...vrei sa stii cui trimiti vreo eventuala reclamatie...
QUOTE
Pentru mine "dogma" inseamna o idee/adevar pe care nu l'am trait personal.
Aha... si in momentul in care o traiesti dogma inceteaza a mai fi dogma...
QUOTE
Si ma intereseaza sa scap de "dogme" adica de acele "adevaruri" pe care le'am acceptat fara se le fi verificat.
si in momentul in care le verifici, dogmele inceteaza a mai fi dogme?
QUOTE
In sensul asta probabil ca am si eu "dogmele" mele.
Ai indoieli?
QUOTE
Dar sa te lauzi cu ele, e cel putin bizar.
Cum sa te lauzi? Cne se lauda? Exista oameni care se lauda cu dogmele?
A...daca te referi la faptul ca unii precizeaza dogma ce o urmeaza si care este punctul ei de vedere, aceasta nu e lauda, ci e ceva normal si de bun simt, ca sa afle interlcutorii al carui punct de vedere il aud...
QUOTE
Uite un alt exemplu: Ca sa inveti pasii de dans ai nevoie de un profesor, dar el nu iti poate da placerea de a dansa.
Eu ma asteptam sa dai un exemplu mai bun, nu mai rau... Pai ca sa ajungi ca sa ai placerea de a dansa, si placerea asta o ai numai daca dansezi corect, trebuie ca profesorul ala sa te invete mai intai corect dansul, adica intai teoria, adica dogma, si apoi practica...
QUOTE
Daca unul incearca sa il controleze pe celalalt, adica o relatie stapan/sclav se ajunge la dezechilibru.
Pai asta am zis si eu dar tu nu ai fost de acord... Cand iubesti mult, dar ratiunea nu are capacitatea de a face fata, iubirea intuneca ratiunea si ajungi sa faci rau cand de fapt vrei sa faci bine... De aceea se mai spune ca iubirea e oarba, caci asa si e..Ea trebuie calauzita de ratiune, dar daca ratiunea nu este bazata pe o dogma adevarata, tot la groapa te duce...
QUOTE
Poti spune ca adevarul este ortodox?
Ce vrei sa spui? Ce nu intelegi? Pai nu am aratat ca adevar inseamna ortodox si invers?Tu intrebi ceva de genul: poti spune ca albastru este blue? Da este...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Nov 2005, 08:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2005, 06:50 PM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (abureala @ 11 Nov 2005, 09:55 AM)
Grabillon, pana la urma esti tot un fel de thunder. Nu degeaba va certati pe aici, degeaba. Acel om este un sfant, ceea ce probabil multa vreme nu vei intelege ce inseamna. Poate niciodata. Ar trebui sa stii, ca daca cineva a interpretat in veac Scriptura, aceia au fost sfintii. Nu Grabilloni, sau thunderii.:-)

- macar noi aducem si argumente, nu numai citate si dogme mestecate de altii. Eu prefer sa fiu thunderian, decit aburelian. Abureste-i pe altii amice ... ohyeah.gif

- sfintul gabrilon si sfintul thunder ! rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 13 Nov 2005, 01:09 AM
Mesaj #180


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Adica tu ai inteles perfect cum a putut Fecioara Maria sa ramana insarcinata cu Iisus de la Duhul Sfant, fara sa cunoasca barbat, si deci fiind fecioara, in schimb nu pricepi cum L-a putut naste pe Iisus fara sa-si piarda fecioria? De asemenea intelegi si cum a facut Dzeu. pe Eva din coasta lui Adam, fara ca Adam sa ramana schilod? Mare e gradina...


De la tine nu am inteles nimic mai mult decat stiam deja.
Adica minune Dumnezeiasca. Fara explicatie. Nici nu ai de unde sa stii de fapt, dar
nu asta e problema. Problema este ca daca iti spune altul zici ca este erezie....

Insa nu uita citatul tau din NT, care spune ca nu se afla totul scris in biblie, ca nu avut loc:
"Dar sunt si alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus si care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărtile ce s-ar fi scris.(Ioan)"

Deci: Maria l-a nascut pe Iisus ca duh, si de aceea a putut sa ramana fecioara, nu a fost o nastere
asa cum se intampla la oamenii normali unde copilul este material.

Moise s-a referit la coasta lui Adam in mod spiritual si nu literal. Eva a fost facuta de fapt din aura lui Adam, luata din zona inimii lui. Ca daca lui Dumnezeu ii este tot posibil , de ce sa ii ia lui Adam saracu o coasta ca s-o faca pe Eva ?
Putea s-o faca pe Eva si din aer, coasta nu i-a trebuit. Sensul este spiritual si nu literal.

Acest topic a fost editat de Grabillion: 13 Nov 2005, 01:12 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Nov 2005, 04:10 PM
Mesaj #181


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Grabilion,
QUOTE
De la tine nu am inteles nimic mai mult decat stiam deja.
Pai nici nu ma astept vreodata sa recunosti, chiar daca ai fi aflat...
QUOTE
Adica minune Dumnezeiasca. Fara explicatie. Nici nu ai de unde sa stii de fapt, dar
nu asta e problema. Problema este ca daca iti spune altul zici ca este erezie....

Multe din actiunile si planurile lui Dzeu. sunt taine pt. oameni, adica omul niciodata nu va putea nici sa le perceapa in totalitate si nici sa le inteleaga vreodata cu mintea lui. Asta ne spune in fata chiar Biblia. Nasterea Mantuitorului este o taina, si la o taina nu exista explicatii pt. ca daca ar exista explicatii lamuritoare, nu am mai avea taina...
Si e normal, ca in astefel de situatii(cum e nasterea Mantuitorului), unii sa se creada destepti si sa spuna ca ei au descoperit misteru', cand chiar Fecioara Maria zice: Pentru că pe Fiul cel din vesnicie sub ani l-am născut si nu stiu cum s-a făcut zămislirea Celui ce S-a născut., dar tu stii mai multe decat chiar Fecioara Maria - bun baiat...
Ei bine, pt. un baiat istet ca tine Biserica zice ca este eretic pt. ca spune minciuni si deformari si prin aceasta aduce huliri lui Dzeu. si se sminteste si el si altii care se uita-n gura lui.
QUOTE
Insa nu uita citatul tau din NT, care spune ca nu se afla totul scris in biblie, ca nu avut loc:

Pai citatul ala nu-ti da dreptul sa inventezi tu ceva sau sa faci speculatii...
QUOTE
Deci: Maria l-a nascut pe Iisus ca duh, si de aceea a putut sa ramana fecioara, nu a fost o nastere
asa cum se intampla la oamenii normali unde copilul este material.

Daca tu spui ca a fost nascut ca duh, e treaba ta... Eu prefer sa nu fac supozitii despre lucrarile tainice ale Domnului... Mai ales ca Fecioara Maria a fost insarcinata, adica se vedea, ori daca era duh, nu se mai vedea nimic.. Apoi copilul Iisus a fost cat se poate de material... Nu scrie niciunde ca nu ar fi fost material si nimic nu te indreptateste sa speculezi ca a fost "duh"... Asa, vine altul si zice ca a fost teleportare, Doamne iarta-ma!

QUOTE
Moise s-a referit la coasta lui Adam in mod spiritual si nu literal. Eva a fost facuta de fapt din aura lui Adam, luata din zona inimii lui. Ca daca lui Dumnezeu ii este tot posibil , de ce sa ii ia lui Adam saracu o coasta ca s-o faca pe Eva ?
Putea s-o faca pe Eva si din aer, coasta nu i-a trebuit. Sensul este spiritual si nu literal.

Pe bune?! Nu e literal - e doar figura de stil?! si de aici ajungi hopa la aura, da' de chakre nu zici nimic?
Daca Biblia zice:
Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; si, dacă a adormit, a luat una din coastele lui si a plinit locul ei cu carne.
Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie si a adus-o la Adam.
23. Si a zis Adam: "Iată aceasta-i os din oasele mele si carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său.

Si tu zici ca acestea sunt doar asa... figuri de stil.
Pai daca era vorba doar de aura, il mai adormea Dzeu. pe Adam? Ii mai punea carne la loc? Trebuie sa doara tare rau aura asta de a fost nevoie sa-i faca "anestezie" lui Adam...
Iata, ca sa stai tu linistit, eu am fost mai destept ca tine.. Eu cand eram liber cugetator ziceam ca de fapt coasta nu era coasta ci era doar o falanga de la degetul X de la mana stanga.... Degetul X era un deget in plus, si apoi a astupat locul cu carne, dar au ramas restul de 5 rofl.gif Chestia cu coasta mi se parea prea rasuflata si demodata, trebuia un spirit de noutate si Eva daca se facea din coasta nu asculta de diavol... Asa ca te rog... la compuneri am fost mai bun ca tine, si in orice caz mai destept... tongue.gif
Ok, de acord,...Sensul nu e literar mot a mot... dar nici nu e la mintea omului sa spuna mai mult decat e, ca intra in domeniu SF, si de acolo incep balariile... Pur si simplu nu ai dreptul sa faci speculatii ca nu ai nici o baza reala ci doar inchipuiri...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 13 Nov 2005, 05:00 PM
Mesaj #182


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Multe din actiunile si planurile lui Dzeu. sunt taine pt. oameni, adica omul niciodata nu va putea nici sa le perceapa in totalitate si nici sa le inteleaga vreodata cu mintea lui.


Pt. multi intradevar o sa ramana o taina. Pana si biblia o sa ramana una. Singura fraza adevarata din ceea ce ai spus
mai inainte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 14 Nov 2005, 11:37 AM
Mesaj #183


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
Ti-am raspuns aici la ultimul tau mesaj.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 14 Nov 2005, 01:47 PM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Grabillion @ 13 Nov 2005, 06:00 PM)
QUOTE

Multe din actiunile si planurile lui Dzeu. sunt taine pt. oameni, adica omul niciodata nu va putea nici sa le perceapa in totalitate si nici sa le inteleaga vreodata cu mintea lui.


Pt. multi intradevar o sa ramana o taina. Pana si biblia o sa ramana una. Singura fraza adevarata din ceea ce ai spus
mai inainte.

Dar cum se face , ca bietii sfinti nu au priceput-o , dar Grabilon a inteles-o? Eu unul nu pricep. Ma depaseste.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 14 Nov 2005, 02:19 PM
Mesaj #185


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@abureala
QUOTE

Grabillon, te chinuie rau de tot?

QUOTE

Grabillon, daca tu nu crezi in Biserica, inseamna ca esti mai mare decat Biserica. Ba chiar mai bun. Si sunt convins ca esti convins de lucrul asta.

QUOTE

Pan la urma lupii imbracati in oaie isi arata coltii...

QUOTE

trebui sa stii, ca daca cineva a interpretat in veac Scriptura, aceia au fost sfintii.

QUOTE

Grabillon, crezi ca daca argumetele Sfantului Simenon Noul teleog nu te vor convinge de ratacirea ta, bietele mele argumnete te vor convinge?

QUOTE

Dupa cum vezi Grabillon, din pacate intre noi nu exista dialog, fiindca desconsiderand ceea ce nici macar nu ai inteles, te-ai osandit deja singur. Desconsiderand sfintenia, crezi ca vei mosteni Imparatia?

QUOTE

Dar cum se face , ca bietii sfinti nu au priceput-o , dar Grabilon a inteles-o? Eu unul nu pricep. Ma depaseste.

QUOTE

1,61, moderator: abureala, rogu-te, fii mai intelegator cu ceilalti. Atac la persoana sters.


Abureala, daca cineva nu crede in sfintii in care crezi tu si se ia numai dupa Biblie, pentru tine si acela este und dusman care trebuie combatut prin atacuri personale, insinuari si comentari rautacioase care nu au nimic de aface cu tema discutiei.
Uite mai numai cateva din cele spuse de tine, desi in cea mai mare parte ceea ce am scris eu nici nu iti
era adresat tie. Oricine are o opinie diferita de tine devine tinta pt. tine. Oare ce parere au sfintii tai despre tine ?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Nov 2005, 02:51 PM
Mesaj #186


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Grabillion,
QUOTE
Abureala, daca cineva nu crede in sfintii in care crezi tu si se ia numai dupa Biblie

Pai stai putin ca 'luatu dupa Biblie' nu e cazu tau... Dovedesti asta la fiecare post.... Iata numai un mic ex.
QUOTE

Moise s-a referit la coasta lui Adam in mod spiritual si nu literal. Eva a fost facuta de fapt din aura lui Adam, luata din zona inimii lui.

In Biblia ta asa scrie, ca Eva a fost facuta din aura lui Adam? Unde iti da tie de inteles asta? Indica pasajul...
Sau ai visat intr-o noapte si te-ai gandit ca ar fi o explicatie mai cool decat aia cu coasta... Ok... de acord, e bine sa ai imaginatie, dar de aici si pana la a-ti considera inchipuirile drept realitati sau completare la Biblie e cale lunga...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 14 Nov 2005, 03:33 PM
Mesaj #187


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Grabillion :Moise s-a referit la coasta lui Adam in mod spiritual si nu literal.

@clopotel.
Din interpretarea ta a Bibliei Sfanta treime este compusa din 3 persoane (!) si din interpretara mea nu,
tot asa din aceeasi Bible, interpretarea mea a cuvantului "coasta" este una spirituala si nu literala ?

Detine cineva monopolul pe interpretarea Bibliei ?

Daca imi dovedesti unde ar fi avut loc a 13a coasta in corpul uman sau dai pe undeva de scheletul lui Adam
sa-mi arati de unde a fost luata acea coasta, eu atunci as incepe sa cred in versiunea ta despre coasta si
poate chiar si in Sfanta Treime alcatuita din persoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 14 Nov 2005, 04:29 PM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Grabillion @ 14 Nov 2005, 03:19 PM)
Oare ce parere au sfintii tai despre tine ?

Nu stiu ce parere au sfintii derspre mine, sigur nu au una buna, dar daca tot suntem la intrebari retorice, ce parere are Biblia despre tine, (pe care sustii cu tarie ca o respectie) , cand toate lumea stie ca se numeste "Holly Bible" ?...


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Nov 2005, 08:38 PM
Mesaj #189


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gabrilion,
QUOTE
Din interpretarea ta a Bibliei Sfanta treime este compusa din 3 persoane (!) si din interpretara mea nu

Pai nu te opreste nimeni ca daca vezi un cal tu sa zici ca e elefant... doar e democratie nu...
Daca in Biblie scrie clar, negru pe alb:
Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul si Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt. (I loan 5, 7), tu cum zici ca nu sunt 3 cand e atat de puternic punctat si repetat cuvantul trei astfel incat si chiorul sa vada?
Treime vine de la trei-ul ala care zice mai sus, si Sfanta vine ca Dzeu e Sfant... Ce e asa de greu de priceput?

Daca fraza aia zicea ca: "Căci unu este care mărturiseste în cer" sau "Căci noua sunt care mărturisesc în cer" atunci era ca tine.... Pana una alta zice ca avem Trei si ca acesti trei Una sunt, si exact asa zic si eu si dogma ortodoxa si asa zice si Biblia... Ca tie nu-ti place.... eu n-am ce-ti face....

Nu e vorba de 3 Dumnezei sau de trei persoane separate asa cum poate, ratacit fiind in propriile imaginatii, ti-ai explicat tu...
QUOTE
tot asa din aceeasi Bible, interpretarea mea a cuvantului "coasta" este una spirituala si nu literala ?

Eu nu am afirmat ca ar fi literala, dar daca nu este literala aceasta nu inseamna ca cercul supozitiilor e deschis...
Tu zici ca nu e coasta asa cum zice acolo ci e aura...
Altul zice ca nu e nici coasta nici aura zice ca e un fir de par ca de aceea omul se naste astazi cu un fir de par mai putin decat a avut Adam... rofl.gif
Altul zice ca nu e nici coasta nici aura si nici par ci este un nas si de aceea omul a ramas cu un singur nas...
Si tot asa...putem specula pana maine....Dar tot aberatii sunt, caci Biblia nespunand nimic mai mult decat spune, nu avem baza sa deducem ceva concret, iar speculatiile cand e vorba de cele sfinte sunt pacate....care duc la ratacire...
QUOTE
Detine cineva monopolul pe interpretarea Bibliei ?
Nu detine, evident... Dovada esti chiar tu care introduci aure unde nu sunt, si 5 ,sau cate crezi tu ca sunt, acolo unde zice clar ca trei...
QUOTE
Daca imi dovedesti unde ar fi avut loc a 13a coasta in corpul uman sau dai pe undeva de scheletul lui Adam
sa-mi arati de unde a fost luata acea coasta, eu atunci as incepe sa cred in versiunea ta despre coasta si
poate chiar si in Sfanta Treime alcatuita din persoane.

Nu, nu mai inteles... Scopul meu nu este neaparat sa crezi tu in ce e corect si adevarat.... Aceasta este in puterea lui Iisus sa faca... de aceea zice citatul acela pe care l-am scris de 1000 de ori si in care spune ca multe lucruri sunt spuse in pilde, ca cei ce au inima invartosata sa nu inteleaga si sa se intoarca la Adevar, ca El sa-i tamaduiasca...
Deci din partea mea crezi in continuare fanteziile astea..


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 14 Nov 2005, 09:37 PM
Mesaj #190


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

In N.T., cu prilejul Botezului Domnului nostru Iisus Hristos, s-au aratat toate cele trei persoane ale Sf. Treimi: Tatal, aratand lumii pe Fiul si binecuvantandu-L, Fiul primind botezul de la Ioan, iar Sf. Duh coborand asupra Fiului in chip de porumbel (Matei 3, 16-17; Luca 3, 21-22;Ioan 1, 32)


QUOTE

Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul si Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt.


@clopotel
Se pare ca te contrazici. Sunt trei persoane sau este o singura persoana pana la urma ?
De persoane nu am citit in biblie, de "trei" care ar fi una da, asta scrie.
Ca trei persoane nu au cum sa fie una singura, asta cred ca nu trebuie explicat.

Care dint frazele tale este gresita, caci amandoua nu au cum sa fie adevarate ?
Nu mai este nevoie sa citezi iara biblia ca deja ai citat-o deajuns. Prima fraza nu este in biblie,
cuvantul persoana l-ai adaugat tu se pare. A doua fraza este in biblie.

Din a doua fraza sa inteleg ca Tatal este Fiul si deci si Sfantul duh sau ca sunt totusi 3 persoane diferite ?
Daca sunt 3 persoane diferite, cum arata Tatal (pana acum nu scrie in Biblie sa-l fi vazut cineva) cum
arata Fiul si se pare ca Duhul sfant arata ca un porumbel ?


Acest topic a fost editat de Grabillion: 14 Nov 2005, 09:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Nov 2005, 11:08 PM
Mesaj #191


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Grabillion,
QUOTE
Se pare ca te contrazici. Sunt trei persoane sau este o singura persoana pana la urma ?
De persoane nu am citit in biblie, de "trei" care ar fi una da, asta scrie.
Ca trei persoane nu au cum sa fie una singura, asta cred ca nu trebuie explicat.
Care dint frazele tale este gresita, caci amandoua nu au cum sa fie adevarate ?

Nu este nici o contradictie si ambele sunt adevarate.... Stiu ca e greu sa intelegi asa dintr-o data, caci recunosc, si mie mi-a fost... Acum, ca mi-a deschis Dzeu. mintea, mi se pare fireasca descrierea aceasta cu trei (persoane) intr-Una...
Deoarece vad ca esti cu adevarat interesat in a afla asta, eu am sa incerc sa-ti explic, asa cum ma pricep eu, dar maine, pe un topic ce o sa-l deschid special pt. problema asta...
Acum, iti spun doar atat: exprimarea 'Aceşti trei' nu lasa loc de dubiu caci 'acesti' se refera la persoane si nu la obiecte sau proprietati. Deci in limbaj uzual, se foloseste notiunea de persoana, nefiind gresita. Dar, prin cuvantul persoana, cand e vorba de cei trei din Sf. Treime, nu trebuie sa intelegem persoana in sensul obisnuit de 3 oameni separati, fiecare cu ale sale... Aceste trei persoane sunt de fapt trei ipostasuri ale unui singur Dzeu. Sunt deci trei ipostasuri dar nedespartite...
Prin urmare Dzeu. este unul dupa fiinta, dar in trei persoane sau ipostasuri: Tatal, Fiul si Sf. Duh.
Modul cum sunt alcatuite aceste trei ipostasuri intr-un singur Dzeu. este o taina de nepatruns pt. mintea omeneasca, caci omul daca ar cunoaste, sau ar putea sa cunoasca in totalitate pe Dzeu. atunci s-ar identifica cu El, iar omul, nu poate spera macar la asa ceva caci ar fi asemenea satanei si ar pati la fel...
Este mare ratacire sa spui ca Tatal este tot una cu Fiul si cu Sfantul Duh in sensul ca Tatal inseamna Fiul si Sf. Duh...
De asemenea e mare ratacire sa spui ca sunt trei dumnezei.
De asemenea e mare ratacire sa crezi ca Tatal, Fiul si Sf. Duh sunt doar proprietati ale unui Dzeu., pt. ca ele nu sunt proprietati...
"Eu si Tatal Meu una suntem' nu inseamna deloc ca 'Eu', adica Iisus este Tatal, dupa cum nici 'sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra' nu inseamna ca Dzeu. are doi ochi si un nas...
Tocmai in asta consta ratacirea ereticilor, ca desi vad si aud cuvintele, nu le inteleg...
Mai mult, Tatal este nenascut, Fiul este nascut, Sf. Duh este purces.. Ai vazut diferenta?..Acestea sunt exprimate clar in Biblie, fara putinta de tagada..
In ceea ce-L priveste pe Fiul, adica pe Iisus Hristos, Acesta are doua naturi si un singur ipostas. Detalii o sa-ti spun maine, cand sper, o sa am mai mult timp...
Este de importanta vitala a intelege si a marturisi corect pe Dumnezeu, altfel, si cea mai mica eroare, ne face egali cu ereticii si inchinatorii la idoli...

Ps... Atunci cand citesti Biblia, de mare trebuinta este a te ruga lui Dzeu. sa te ajute prin harul Sf. Duh, sa intelegi cuvantul lui Dzeu.
Apoi,nu ai voie sa faci speculatii sau sa-ti inchipui cam cum ar arata Dzeu. caci aceste ganduri sunt inceputul ratacirii

Acest topic a fost editat de Clopotel: 14 Nov 2005, 11:10 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 14 Nov 2005, 11:46 PM
Mesaj #192


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Deci in limbaj uzual, se foloseste notiunea de persoana, nefiind gresita. Dar, prin cuvantul persoana, cand e vorba de cei trei din Sf. Treime, nu trebuie sa intelegem persoana in sensul obisnuit de 3 oameni separati, fiecare cu ale sale... Aceste trei persoane sunt de fapt trei ipostasuri ale unui singur Dzeu. Sunt deci trei ipostasuri dar nedespartite...


Deci dupa cum vad eu cuvantul "persoana" a fost totusi spus de tine si nu de biblie ! Aha...

Acum , vorbind romaneste sa intelegem ca cei 3 sunt cele trei ipostaze a lui Dzeu.... bun.
Oare ipostazele ce sunt ? Persoane sau nu ?
Ok, dar cum ramane cu porumbelul ? Si cum arata cele 3 ipostaze deci ?

QUOTE

Este mare ratacire sa spui ca Tatal este tot una cu Fiul si cu Sfantul Duh

Cum sa fie mare ratacire ? Inseamna ca Biblia este ratacire ??? Chiar Biblia si tu spune asta, te citez:
QUOTE

Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul si Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt.


Daca biblia spune , si eu pot sa zic si se pare ca numai tu te ratacesti in cuvinte.

QUOTE

"Eu si Tatal Meu una suntem' nu inseamna deloc ca 'Eu', adica Iisus este Tatal,


Mai dar asta chiar ca este interpretare biblica noua ! Nici maca "EU" nu mai este "Eu" dupa tine.
Adica Iisus cand spunea "Eu" , oare ce vroia de fapt el sa spuna ? "Tu" ?

QUOTE

Tocmai in asta consta ratacirea ereticilor, ca desi vad si aud cuvintele, nu le inteleg...
Cu interpretarea ta nu cred ca este cineva aici sa le inteleaga. desi le vede f. bine

QUOTE

Apoi,nu ai voie sa faci speculatii sau sa-ti inchipui cam cum ar arata Dzeu. caci aceste ganduri sunt inceputul ratacirii

Merci pt. sfat. Nu vrei sa chemi si inchizitia ?

Acest topic a fost editat de Grabillion: 14 Nov 2005, 11:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Nov 2005, 12:29 AM
Mesaj #193


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Grabillion,
QUOTE
Deci dupa cum vad eu cuvantul "persoana" a fost totusi spus de tine si nu de biblie ! Aha...

Cuvantul 'persoana' a fost folosit pt. mai buna intelegere a ceea ce inseamna 'Acesti trei' caci am vazut ca tu ai zis ca Acesti trei ar fi de fapt proprietati... Desi nici proprietati nu scrie acolo... Totusi este deductie logica si imediata Acesti trei sunt mai degraba persoane sau ipostasuri, decat obiecte sau proprietati, caci asa si sunt, caci Iisus s-a vazut clar ca nu a fost nici obiect si nici proprietate...
QUOTE
Oare ipostazele ce sunt ? Persoane sau nu ?
Ok, dar cum ramane cu porumbelul ? Si cum arata cele 3 ipostaze deci
O sa incerc sa explic maine ce inseamna..
QUOTE
QUOTE

Este mare ratacire sa spui ca Tatal este tot una cu Fiul si cu Sfantul Duh

Cum sa fie mare ratacire ? Inseamna ca Biblia este ratacire ??? Chiar Biblia si tu spune asta, te citez:

Acesta a fost un raspuns la cea ce ai spus tu:
QUOTE
Din a doua fraza sa inteleg ca Tatal este Fiul si deci si Sfantul duh
in care tu zici ca Tatal este Fiul si Sf. Duh, adica Tatal = Fiul = Sf.Duh. lucru fals de altfel caci Iisus chiar precizeaza: 'Tatal este mai mare ca Mine' - daca citez exact...
De aceea eu cand am spus mai sus ca nu sunt 'tot una', cuvantul 'una' are alt sens aici in exprimare decat in expresia 'Eu si Tatal una suntem' - o fi tarziu....dar totusi nu suntem la gradinita sa nu intelegem sensurile cuvintelor...
QUOTE
QUOTE

"Eu si Tatal Meu una suntem' nu inseamna deloc ca 'Eu', adica Iisus este Tatal,

Mai dar asta chiar ca este interpretare biblica noua ! Nici maca "EU" nu mai este "Eu" dupa tine.
Adica Iisus cand spunea "Eu" , oare ce vroia de fapt el sa spuna ? "Tu" ?

Ok... eu am crezut ca ai macar o logica elementara, dar vad ca m-am inselat si mi-am racit gura de pamana...
Cand am zis : "Eu si Tatal Meu una suntem' nu inseamna deloc ca 'Eu', adica Iisus este Tatal'' am vrut sa se inteleaga ca Eu, adica Iisus nu este egal (=) cu Tatal. Banuiam ca te-ai prins ca 'Eu'-l acela este Iisus ca doar El vorbea...
Din doua una: ori ai probleme cu intelegerea limbii romane, ori nu gandesti logic, ori amandoua, altfel nu-mi explic neintelegerile tale...

Ps: daca mai esti interesat sa afli ceva deschide tu topicul acela, caci imi dau seama ca ar fi un efort inutil din partea mea, sa incep cu explicatii de limba romana... sad.gif
QUOTE
QUOTE
Apoi,nu ai voie sa faci speculatii sau sa-ti inchipui cam cum ar arata Dzeu. caci aceste ganduri sunt inceputul ratacirii

Merci pt. sfat. Nu vrei sa chemi si inchizitia ?

Ca de obicei interpretezi ca la gradinita.. Eu cand m-am exprimat ca 'nu ai voie' trebuia inteles ca 'nu e bine', ca doar e o recomandare pt. tine... Nu te obliga nimeni, ti-am zis doar ca e democratie... Auzi... inchizitia... Mare e gradina...



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Nov 2005, 08:12 AM
Mesaj #194


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Grabillion,
De dimineata, ducandu-ma eu la birou, si minunandu-ma in sinea mea te putina ta intelegere, mi-am adus aminte de un citat chiar de la inceputul Bibliei, din Facerea, cap. 18. Iata ce zice acolo foarte clar:
'1. Apoi Domnul S-a aratat iarasi lui Avraam la stejarul Mamvri, intr-o zi pe la amiaza, cand sedea el in usa cortului sau. 
2. Atunci ridicandu-si ochii sai, a privit si iata trei Oameni stateau inaintea lui; si cum l-a vazut, a alergat din pragul cortului sau in intampinarea Lor si s-a inchinat pana la pamant. '

Se vede clar, inca odata, ca acei 'trei Oameni', care erau Domnul, adica Dzeu., pot fi numite persoane si nu proprietati sau obiecte sau orice alta inchipuire de-a ta...Acei 'trei Oameni' sunt Sf. Treime, care este un singur Dzeu...., asta zice Biblia, nu eu sau altul... Ce vrei mai clar de atat?
Daca nici acum n-ai priceput ceva, mai mult..., ca sa te lamureasca, numai bunul Dzeu. poate,....eu ma dau batut..


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 15 Nov 2005, 09:25 PM
Mesaj #195


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Atunci ridicandu-si ochii sai, a privit si iata trei Oameni stateau inaintea lui; si cum l-a vazut, a alergat din pragul cortului sau in intampinarea Lor si s-a inchinat pana la pamant.
Se vede clar, inca odata, ca acei 'trei Oameni', care erau Domnul, adica Dzeu., pot fi numite persoane si nu proprietati sau obiecte sau orice alta inchipuire de-a ta.'


Bun, atunci cum ramane cu faptul ca pe Dzeu nu il poate vedea nimeni ? Te contrazici din nou.

QUOTE

Daca nici acum n-ai priceput ceva, mai mult..., ca sa te lamureasca, numai bunul Dzeu. poate,....eu ma dau batut..


Eu inteleg perfect ce explici tu ! Din totdeauna ! Numai ca ce explici tu nu are logica si nici sens si se si bate cap in cap
cu ceea ce spui mai inainte. Tu te contrazici tot timpul de fapt, fiindca iei sensul cuvintelor asa cum ti se potriveste
tie, fara sa te uiti la ansamblu. Cind nu mai poti explica "traduci" pana si cuvantele simple ca "Eu" si "tot una" asa cum ti se potriveste. Asa nu o sa ajungi niciodata la adevar.

QUOTE

De aceea eu cand am spus mai sus ca nu sunt 'tot una', cuvantul 'una' are alt sens aici in exprimare decat in expresia 'Eu si Tatal una suntem' - o fi tarziu....dar totusi nu suntem la gradinita sa nu intelegem sensurile cuvintelor...

Uite cum interpretezi pana si "tot una" asa cum vrei si te adancesti si mai mult in contradictii.

Eu vreau sa te fac atent la ilogica si greselile tale, si daca ai citi bine ce scriu eu, ai vedea ca eu nici nu
contrazic biblia si nici logica. Citeste cu atentie mai jos si o sa vezi.
Numai ca tu nu vezi asta pt. ca esti pornit pe mine si nu iti inchipui ca altcineva in afara de tine poate sa inleaga. Daca ai fi inteles ai fi putut macar sa explici simplu si fara sa te contrazici pe tine insusi !
Dar nu poti si nici nu vei putea daca nu gandesti si nu te deschizi. Iubirea pt Dzeu si dorinta de a intelege Biblia nu este de ajuns pt a intelege. Tu ma vezi ca dusman si atata vreme cat ma vezi ca atare, numai fiindca opinia mea difera de a ta, atata vreme nu ma vei intelege.

Un exemplu:
In legatura cu sfanta Treime am constatata deci ca NU pot fi persoane si nici nu scrie in Biblie de ele. Tu le-ai numit
intr-un tarziu ipostaze. Eu le-am numit insuri a lui Dzeu. Cam acelasi lucru. Daca le privesti ca Tata, Fiu si Sfant
Duuh se pot numi intradevar ipostaze. Numai ca aceste cuvinte mai au o insemnatate spirituala
ce se poate vedea din Biblie si ca atare se pot numi insusiri caci inseamna Iubirea, Intelepciunea si Vointa lui Dzeu.

In Biblie scrie ca cele 3 "ipostaze" sunt una. Si eu zic la fel.
In Biblie scrie in plus si ca Tatal este una cu Fiul. Iisus spune de 3 ori ca El esta Tatal, deci Dzeu.

Eu am zis doar ca este un singur Dzeu si tu la fel.
Deci Tatal, Fiul si Sf Duh sunt 3 ipostaze ale unui singur Dzeu, de aceea si aceste trei ipostaze (si nu persoane) sunt de fapt una.

Deci pana acum noi spunem aceleasi lucruri cu alte cuvinte.

Daca ai citi si incerca sa intelegi ce spun ai vedea ca eu sustin Biblia mai presus decat tine, caci
la mine nu o sa gasesti o contradictie la ceea ce spun - doar fata de intrepretarea ta, care se contrazice singura, asa
si asa cum spui tu ca este si va ramane o taina pt. tine si toata lumea.

Deci eu am spus ca exista un singur Dzeu, care a fost invisibil (VT) pana cand El a venit pe pamant
ca Iisus. De atunci incoace Dzeu arata ca si Iisus, de aceea a si spus Iisus ce a spus .
Acest Dzeu are trei ipostaze sau insusiri: Iubirea, Intelepciunea si Vointa. Adica Tatal, Fiul si Sfantul Duh.

Daca vrei sa intelegi de ce este asa si nu atlfel si de unde reiese asta din Biblie, atunci citeste CU ATENTIE
raspunsul meu la primul tau post din topicul cu IIiusus

Acolo am scris:
Caci trei sunt care marturisesc în cer: Tatal, Cuvântul si Sfântul Duh, si Acesti trei Una sunt. (I loan 5, 7)"
"Tatal, Cuvântul si Sfântul Duh" - este si poate "Cuvantul" sa fie o persoana sau ipostaza ?
Nu arata ca "Cuvantul" care aici inlocuieste pe Fiul inseamna altceva ?

Acolo am explicat pe baza citatelor tale din Biblie de ce aceste ipostaze nu sunt persoane si nici nu pot fi si ce inseamna Tatal si Fiul , caci este clar ca atat vreme cat Tatal este Fiul nu le putem considera in termeni literali.

Daca vrei sa le numesti ipostaze nu este chiar corect caci asta face sa crezi ca Dzeu are 3 "fete".
si de aceea cele 3 inseamna cel mai corect cele 3 insusiri ale aceluiasi Dzeu unic, caci dupa cum
se vede cuvintele Tata si Fiu nu trebuie luate literal, ci inseamna Iubire si Intelepciune, deci 2 insusiri.

Daca tu ai avea rabdarea si intelegerea sa citesti ceea ce scriu eu ca un prieten si nu ca un dusman, ai vedea ca noi doi avem de fapt aceeasi parere, o explicam cu cuvinte diferite si in plus tu ai putea sa intelegi aceea taina care de fapt nu este o taina. Dzeu nu doreste ca oamenii sa nu inteleaga si sa ramana totul o taina de nepatruns si nici nu e ratacire
sa intelegi si sa discuti !

Ce zici de propunerea mea ?

Acest topic a fost editat de Grabillion: 15 Nov 2005, 09:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 15 Dec 2005, 09:26 PM
Mesaj #196


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Mai baieti, pana la urma cum e ? Sufletul e muritor sau nu ? La ce concluzie ati ajuns ? smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ducoro
mesaj 15 Dec 2005, 10:30 PM
Mesaj #197


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 November 05
Forumist Nr.: 7.292



Pai daca sufletul respectiv a adus ceva folositor comunitatii,el va fi nemuritor.
Daca a trecut pe acolo precum gisca pe apa,eu cred ca va repeta anul!!!


--------------------
Fiecare om este nebun in felul lui, iar cel care spune ca nu este nebun, este CEL MAI NEBUN.
HOTULUI II ESTE FRICA SA NU FIE FURAT!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 16 Dec 2005, 08:11 AM
Mesaj #198


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Da, amuzant raspunsul dar cam suna a bazar, adica "imi dai - iti dau, nu-mi dai - nu-ti dau". La D-zeu nu-i asa. smile.gif Mai mult, comunitatea devine arbitru, immm... parca nu-mi place, cine stie ce-o-ntelege ea prin folositor. laugh.gif Suna familiar. Traim in RSR nu ? smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 11:59 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman