HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

12 Pagini V  « < 9 10 11 12 >  
Reply to this topicStart new topic
> Apa Sfintita, Este Sau Nu Sfinta ?, Argumente pro si contra
thunder
mesaj 29 Dec 2005, 04:16 AM
Mesaj #351


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Clopotel @ 28 Dec 2005, 07:27 PM)
Draga Thunder,
Surprinzator o sa fie pt. tie cand vei afla ca de fapt si eu sustin acelasi lucru ce sustii tu in ultimul post, numai ca eu folosesc alte cuvinte, dar mesajul e acelasi...
Se impune o mica lamurire, zic eu, ca sa stim pe ce dezbatem:

- vorbesti de "dragul" vorbirii si nu al unei discutii care sa aduca/faca ceva constructiv. Eu te trimit la Spirit, tu te intorci la dogme/cuvinte, multe doar penibile interpretari ale tale. Ce vrei sa-mi dovedesti ? Ca sint ca tine ? Nu mai pot ... tongue.gif

- am spus si ma repet si imi consumi timpul si energia. Poti folosi aceleasi cuvinte ca si mine sau altul, sa te gindesti la aceleasi idei ca si altul, insa ceea ce transmiti subtil energetic este total diferit, dar tu nu ai cum sa intelegi asta pt. ca iti lipseste notiunea de energie, de greutate a cuvintelor, de caracter de viu sau mort al cuvintelor. Nu cuvintul in sine trezeste fiinta, ci energia sa subtila. Cuvintele unei fiinte precum Iisus si oarecum a discipolilor Lui de ex... dar nu numai ei, avind in vedere statutul de intermediari divini ai unor fiinte spirituale (invatatori spirituali, initiati, profeti, etc) ... au greutate. Ale tale sint goale in marea lor majoritate. Susti in cazul asta un adevar, acesta al apei sfintite, dar cuvintele tale sint aproape goale. Singurul lucru care il mai umple putin este faptul ca ai trait cit de cit pe pielea ta actiunea apei sfintite si asta a creat in tine o oarecare credinta in autenticitatea acestei realitati, insa esenta, energia divina purtatoare a unei fiinte ce este "conectata" la voia si inspiratia divina iti lipseste. Stii de ce ? Pt. ca tu esti conectat la "dogma oficiala" si nu la sursa infinita a lui Dumnezeu. In faza in care te afli, nu simti/receptezi energiile subtile, si nici nu le emiti (incarci). Asta pt. ca cel viu nu este trezit in tine si nu are cum sa fie intermediata energia Sa, care sa dea greutate cuvintelor tale. Te inteleg ca esti frustat pt. asta in daca reusesti sa intelegi cit de cit ce spun, te deranjeaza acest aspect, dar asta e faza la care te afli acum. Daca vrei sa fii cu adevarat convingator si sa aduci lumina si adevarul in cei care au nevoie si sint pregatiti pt. asta, trebuie ca tu insuti sa fii o lumina, un intermediar al luminii (adevarului). Cind vei reusi sa empatizezi cu o fiinta, cu energia cuprinsa intr-o carte, sau chiar intr-un mesaj ca acesta, fa comprataia intre ce se simte subtil, ce transmite un mesaj al tau si ale altora ... si atunci vei vedea/simti cind spune cuvinte goale si cine cuvinte cu greutate. Cuvintele goale pot sa "rasune" in mintea unora cu acelasi nivel ca al vorbitorului, insa cuvintele "grele" fac sa "rasune" (miste) sufletul, poarta catre Dumnezeu. Degeaba aperi tu acum un adevar si in alta parte ataci/negi un alt adevar. Asta arata inca odata in plus ca "cel viu" inca nu e trezit in tine, ci cel mult, daca a apucat sa se trezeasca cit de cit, datorita unor experiente spirituale personale, el acum a "murit" si s-a pliat pe te miri ce dome tembele si moarte. "Cel viu" trebuie sa dea viata dogmelor si sa le faca sa fie vii si cu efect, sa capete "forma ci culoarea" Spiritului celui viu, si nu dogmele trebuie sa dea "forma si culoare" spiritului. Ia exemplu de la apa sfintita. Ea devine vie in momentul in care spiritul infinit intra si "locuieste" in ea. Cam la fel ar trebui sa se petreaca si cu fiinta.

QUOTE
QUOTE
ci a conduce atentia celor care ne urmaresc catre spiritul cel viu al lui Dumnezeu, nu catre dogmele noastre
Am mai precizat, nu incerc sa impun dogma ortodoxa nimanui, caci nu am voie sa fac asta. Eu exprim doar puncte de vedere dpdv al dogmei ortodoxe, asa cum le-am inteles eu. Prin aceasta ma adresez in principal ortodocsilor care nu au toate notiunile (si printre acestia sunt si eu, dar invatam unii de la altii), apoi ma adresez acelora care sunt interesati de punctele de vedere ale Ortodoxiei ca sa poata compara diverse "adevaruri". Apoi...

- ia vezi ce e subliniat mai sus. Vezi undeva scris "impunere" ?

- tu expui dogme, texte, "notiuni", cuvinte moarte nu spiritul cel viu. Tu "te adresezi" ... nu oferi spiritul cel viu. Tu "nu ai voie sa impui", insa tu sugerezi in mod insidios si mizerabil, evident "crestineste", prin alaturari de genul: adevarul ortodoxiei si diverse "adevaruri" ... intre ghilimele, adica ... din start numai crestinul ortodox are adevarul, restul ... sint prostii si neadevaruri. Manipularea ta este penibila si de prost gust pt. un om cu bun simt si lucid. Daca spiritul divin era trezit in tine nu ai fi facut asemenea gafe/afirmatii. La ce folos apa aia sfintita daca si tu si altii ca tine ramin nemarcati de "spiritul cel viu" din acea apa ? Acea "infuzie" divina nu poate face mare lucru daca voi ucideti in voi mai apoi acesta saminta incoltita in urma "udarii spiritului" de catre "cel viu" prezent in apa sfintita. Vorba aia: "doi incarca, trei descarca". Nu e "firesc" mai apoi unii neincrezatori sa spuna: "ce efecte are apa asta sfintita bai .. daca astia care bea si se spala cu ea tot le micimi si nemernicii se preteaza?"

QUOTE
QUOTE
- in primul rind ce inteleg si exprim eu prin dogma este acea realitate in care o fiinta se LIMITEAZA la un anume orizont. O alta fateta pe care o punctez este aceea a starii de "mortaciune" a ideii de dogma, tocmai pt. ca din acea invataura lipseste spiritul cel viu al lui Dumnezeu.

Sa vedem intai ce inseamna dogma:
DÓGMĂ, dogme, s.f. 1. Învăţătură, teză etc. fundamentală a unei religii, obligatorie pentru adepţii ei, care nu poate fi supusă criticii şi nu admite obiecţii. 2. Teză, doctrină politică, ştiinţifică etc. considerată imuabilă şi impusă ca adevăr incontestabil. – Din fr. dogme, lat. dogma.

- mai iesi si tu in lume si vezi opinia oamenilor despre "fiinta dogmatica", ca poate ai auzit: "mergi bei de aici ca esti dogmatic"... sau altele ca aceasta.

- si acum sa vedem ce spune intelepciunea divina, cu un DEX de trei lei, care nu are nimic comun cu intelepciunea divina .. sau crezi cumva ca ce spune DEX-ul despre Dumnezeu asta si e "definitia" (descrierea)? hh.gif

- ce trebuie sa faca o invatatura spirituala ? Sa elibereze fiinta de limite, de pacate (cum zic unii mai slabi de inger), de defecte samd ... cu alte cuvinte sa devii o fiinta libera si universala, precum este Tatal Ceresc, ai carui fii sintem cu totii, si din a carui esenta ne tragem cu totii. Cum poti obtine libertatea prin "obligatii" , prin "impuneri" si prin incapacitatea de a discuta, comenta sau chiar critica asa zisul "adevar incontestabil" ? Adica sa iau de buna ce au gindit altii, fara ca eu sa mai gindesc, si sa fiu o leguma, un idiot din multime de idioti din turma ? Ideea de turma aici vine din lipsa de gindire a "dobitoacelor" (animalelor) din turma. Stim ca animalele de regula nu prea gindesc, ci urmeaza turma. In arealul nostru de fiinte umane, asta se traduce prin adunatura de SECTANTI si FANATICI neginditori, pt. ca ei nu au voie sa gindeasca, ci doar sa ia de buna ce li se impune si este "incontestabil", nu poate fi upgradatat, nu exista nimic superior sau in plus fata de acel "adevar incontestabil". Cu alte cuvinte, asa asa zisa dogma este ceva FIX si INCASTRAT, nu poate fi modifica sau impins in stg. sau dr. De ce ? Pt. ca niste minti diabolice au vrut sa limiteze nelimitatul (Infinitul). Ce nebun poate sa gindeasca ca il poate gasi pe Dumnezeu cel Infinit prin niste dogme (invataturi) finite ? Din moment ce Dumnezeu e Inifint, El te cuprinde de peste tot, iar ca sa ajungi la El poti alege o INFINITATE de cai. E adevarat, alegi una potrivita si o urmezi, dar asta nu insemana ca nu mai exista si altele.

- dogma, asa cum o vezi tu sau DEX-ul este o INEPTIE dpdv al intelepciunii infinite a lui Dumnezeu. E ca si cum o mina de fanatici vor sa-i impuna lui Dumnezeu si oamenilor unica lor cale, ingusta si limitata si fixa. Ei au construit un Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lor, si nu invers, cum spune si biblia.

- o adevarata invatatura spirituala mareste paleta de viziuni ale lui Dumnezeu, pt. ca Dumnezeu are o infinitate de fatete, si pas cu pas, pe masura ce te trezesti spiritual vezi tot mai multe fatete, nu numai una, aia impusa de "adevarul incontestabil" al unei dogme ale unor orbi.

QUOTE
Tu te referi la un anume orizont, si zici ca e rau, ca nu te mai lasa sa cauti si altele.... Acum te intreb eu care e diferenta intre unul cu un orizont si unul cu doua si unul cu 1000? 1000 de orizonturi poate slabe, pot fi mai bune decat unul bun...? Deci si acela cu 1000 de orizonturi tot dogmatic si "limitat" cum spui tu e...

- analogiile sint bune pt. oamenii inteligenti. Un "orizont bun" ?! Ce mai e si nebunia asta ? Poate fi un orizont bun , rau sau slab ? Ia iesi tu la geam acum si priveste in departare. Cite orizonturi vezi ? Cum se poate schimba orizontul ? De fapt, ce e orizontul ? Este linia imaginara a maximului de vedere pe care o poate avea un om privind intr-o directie. Cum se poate schimba aceasta linie/orizont ? 1. Apropiindu-te de el ... si cunoscind ceea ce poate fi undeva in calea ta catre acel asa zis orizont, deci o cunoastere pe orizontala, in care orizontul ramine mereu acelasi ca dimensiune ... si 2. urcind, deci in felul asta linia orizontului se mareste si ea. Dincolo de faptul ca acum nu vorbim de trezirea sufletului si a celui viu din noi, ci doar de niste dogme/terorii/invataturi, teoriile tale au un orizont ingust, ca sa nu mai comentez care sint si care nu obiective, reale si spirituale. Daca ai urca spiritual, daca l-ai trezi pe cel viu in tine, te-ai putea ridica deasupra acestor dogme inguste, fixe, rigide si penibile, dar cum tu esti incastrat in ele, ca asa iti cere tie "dogma", ramii etern il acelasi loc. Repet, la ce iti mai foloseste apa sfintita in acest loc in care te afli ? D'asta se si "oribileaza" edinide si altii ca el, pt. ca cei multi nu fac nimic spiritual, concret, cu trupul si cu spiritul lor. Ca el sau altii isi gasesc "argumente" in teorii .. e treaba lor.

QUOTE
Chiar faptul in sine, de a afirma ca pe un principiu imbatabil ca nu e bine sa ai dogma, inseamna ca in acel moment ti-ai creat dogma... smile.gif Sper ca intelegi ce vreau sa spun.... Tu spui ca esti liber cugetator si ca nu esti dogmatic, dar e usor de demonstrat ca e doar o amagire, caci tu fugi de cuvantul dogmatic, dar de fapt si tu ca liber cugetator esti dogmatic, pt. ca nu exista moment in care sa nu fi sub un orizont, chit ca le schimbi cum bate vantul...

- ce nu poti tu pricepe (inca) este ca a avea o "invatatura" nu inseamna ca ea sa fie incastrata, rigida, ci datatoare de libertate si elevare spirituala. Nu a avea o dogma/invatatura e ceva eronat, ci a avea una rigida si inchistatoare. Tu nu mai poti urca pt. ca esti deja "setat" pe "adevarul incontestabil". smile.gif Esti pierdut pt. evolutia spirituala, cistigat pt. secta. Felicitari ! La ce iti mai ajuta apa sfintita in acest caz ? La nimic !!!

QUOTE
Prin urmare, ca sa linistesc pe toata lumea, si am mai afirmat asta...eu doresc cu adevarat sa fiu dogmatic ca sa pot intelege si practica cat mai bine invatatura Mantuitorului.... Am inteles ca si tu vrei acelasi lucru, numai ca iti e jena sa recunosti ca si tu esti dogmatic, caci nu se poate sa nu urmezi si tu niste reguli si niste teorii, fie aflate din carti fie de la gurul tau, fie create de tine....

- inseamna ca ai inteles prost. La mine idea de dogma inseamna limita, iar eu nu vreau si nu pot sa ramin limitat, indiferent de invatatura teoretica si practica la care am acces. Ce spui tu arata inca odata caracterul sectant si semidoct al fiintelor habotnice care nu urca spiritual, pt. ca daca ei ar urca macar 1 cm, ar avea o alta perspectiva a divinitatii din acel loc. Practica spirituala autentica si vie trezeste si transforma fiinta, mintea si mai ales sufletul fiintei. Nu realizezi ca ai ramas acelasi ca acum 1-2-3-4-5 ani de "practica" dogmatica ? Singura ta acumulare este una teoretica, dar tot in limita "dogmei" incastrate in care ai ales sa fii condus si manipulat si gindit de altii. La ce te ajuta apa sfintita in acest caz ?

- eu urmez niste invataturi, practic niste tehnici spirituale si am si rezultate si tocmai de aceea am avut acces pas cu pas la noi invataturi si tehnici spirituale si mai ales noi si noi rezultate. Nimic nu este "inchis" sau inchistat sau rigid. O tehnica e buna si necesara pina la un anume pct, insa de acolo ea nu mai e necesara/valabila si urmeaza aplicarea alteia, superioara. La fel si invatatura teoretica care sta la baza acelei tehnici. Ca sa intelegi si tu ceva din aceste "teorii", e ca si cum la inceput te rogi cu cuvinte multe, mai apoi cu cuvinte putine, apoi doar cu un cuvint (Dumnezeu), iar apoi fara cuvinte ... samd. E simplista prezentarea/analogia, dar cine poate .. deduce ce am vrut sa spun.

- repet, si per ultima oara, pt. mine dogma inseamna ceva ingust si limitat(or) ... iar pe mine invatatura mea nu e limitata si nici incastrata, ci e ceva viu, care suporta "upgrade" pe masura trezirii mele spirituale. Principala "esenta" a acestei linii spirituale este "sa fie vie" si sa contina Adevarul eliberator.

QUOTE
QUOTE
- o invatatura/dogma nu ti-o asumi, ci o aplici/practici pt. a-i verifica valoarea si autenticitatea si a obtine rezultate.
Nu inteleg de ce spui ca nu ti-o asumi... Eu cred ca din moment ce o practici deja ti-ai asumat-o... Cum altfel? Poti tu sa practici ritualurile hinduse si sa iti asumi coranul de ex? Eu zic ca nu se poate, ci iti asumi ceea ce practici... Parerea mea...

- intii o verific si apoi mi-o asum.

QUOTE
QUOTE
- pt. mine dogmatic inseamna limitat (inchis), iar eu numai limitat nu sint.
Eu sunt sigur ca nu esti limitat, si nimeni nu poate afirma asta, numai ca ai fixatie in a fugi de cuvantul dogmatic, insa de ceea ce fugi de aceea nu scapi , caci chiar aceasta fixatie inseamna ca esti dogmatic

- cind am spus asta nu m-am referit ca nu am niste limite actuale, ci ca nu ramin in ele si mi le impun ca fiind "adevaruri incontestabile" si rigide, de nemodificat sau upgradat. Toti avem limite ... pina regasim pe cel viu si etern (d)in noi.

QUOTE
Cu toate acestea, nu stiu de ce faci urmatoarele afirmatii, care nu sunt deloc rupte din context:
Odata spui:
QUOTE
- stii cine spune ca toti ceilalti din jur sint orbi ? Orbul.

Iar altadata:
QUOTE
Cu toate acestea Iisus i-a numit pe acestia :"PROSTILOR", "ORBILOR" !

Poate ca e o greseala din neatentie, dar cred ca e bine sa precizezi care e treaba cu orbul pana la urma...

- cine a avut urechi de auzit a auzit. Mai citeste odata ce am spus si recalculeaza afirmatia ... sa vezi ce nu ai inclus in calcul/judecata/cintarire.

QUOTE
QUOTE
Ma vei intelege mai bine cind vei (incepe sa) fii asa.
Cum asa? Ca tine? Precizeaza te rog, caci eu sincer nu doresc in mod special sa fiu ca nimeni, ma straduiesc (nu suficient) doar sa urmez invataturilor lui Iisus si faptelor si sfaturilor Sfintilor Parinti, numai ca pentru slaba mea vointa sunt departe de a incepe sa fac ceva bine...

- dupa cum am spus, vei intelege atunci ...

QUOTE
Si ca sa zic si ceva la subiect: Personal ma bucur ca si tu esti alaturi de mine in a recunoaste existenta apei sfintite, insa nu am inteles exact cum faci tu rost de ea... Poti sa spui mai multe despre asta?

- mama o aduce in casa de la biserica si o foloseste ... eu mai rar ... caci mai am si alte metode, f. f. eficiente si directe. rolleyes.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 29 Dec 2005, 05:59 AM
Mesaj #352


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



- mama o aduce in casa de la biserica si o foloseste ... eu mai rar ... caci mai am si alte metode, f. f. eficiente si directe.
Editat: Bdl te rog sa renunti la rautati.... Thanks..
De fapt, ce e orizontul ? Este linia imaginara a maximului de vedere pe care o poate avea un om privind intr-o directie.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 29 Dec 2005, 09:49 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Dec 2005, 10:11 AM
Mesaj #353


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Thunder,
O sa incerc sa nu mai insist asupra acestui subiect, dar am totusi o mare nelamurire: Cum se face ca, si aleg la intamplare din ce spui:
QUOTE
Dincolo de faptul ca acum nu vorbim de trezirea sufletului si a celui viu din noi, ci doar de niste dogme/terorii/invataturi, teoriile tale au un orizont ingust, ca sa nu mai comentez care sint si care nu obiective, reale si spirituale. Daca ai urca spiritual, daca l-ai trezi pe cel viu in tine, te-ai putea ridica deasupra acestor dogme inguste, fixe, rigide si penibile, dar cum tu esti incastrat in ele, ca asa iti cere tie "dogma", ramii etern il acelasi loc. Repet, la ce iti mai foloseste apa sfintita in acest loc in care te afli ?
Totusi, pana la urma recunosti:
QUOTE
- mama o aduce in casa de la biserica si o foloseste ... eu mai rar ... caci mai am si alte metode, f. f. eficiente si directe.
...Si culmea, de cele sfinte ale Bisericii Ortodoxe, se folosesc si cei ce o considera o religie moarta, fara spiritualitate, cu preoti decazuti etc. Printre acestia am intalnit yoghini, sectari cum ar fi adventisti, dar si ... atentie !...vrajitoare...Si acum zici ca pana si tu, care esti atat de sus ridicat spiritual...
Sa inseamne asta ca aceasta religie 'moarta' de fapt e foarte vie? Si atunci de ce ziceti ca e moarta? De ce va folositi de 'produsele' ei daca e 'moarta'.. Pt. mine asta e un paradox....
In fapt eu sunt convins ca voi stiti sigur nu numai ca nu e moarta, dar e atat de vie si plina de Harul Duhului Sfant, incat va cutremurati si voi..... Si asta e foarte bine zic eu, dar macar sa inceteze atacurile gratuite...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Dec 2005, 10:11 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
thunder
mesaj 30 Dec 2005, 05:41 AM
Mesaj #354


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Clopotel @ 29 Dec 2005, 11:11 AM)
Draga Thunder,
O sa incerc sa nu mai insist asupra acestui subiect, dar am totusi o mare nelamurire: Cum se face ca, si aleg la intamplare din ce spui:

- ridicatul la fileu ...

QUOTE
QUOTE
Dincolo de faptul ca acum nu vorbim de trezirea sufletului si a celui viu din noi, ci doar de niste dogme/terorii/invataturi, teoriile tale au un orizont ingust, ca sa nu mai comentez care sint si care nu obiective, reale si spirituale. Daca ai urca spiritual, daca l-ai trezi pe cel viu in tine, te-ai putea ridica deasupra acestor dogme inguste, fixe, rigide si penibile, dar cum tu esti incastrat in ele, ca asa iti cere tie "dogma", ramii etern il acelasi loc. Repet, la ce iti mai foloseste apa sfintita in acest loc in care te afli ?
Totusi, pana la urma recunosti:
QUOTE
- mama o aduce in casa de la biserica si o foloseste ... eu mai rar ... caci mai am si alte metode, f. f. eficiente si directe.
...Si culmea, de cele sfinte ale Bisericii Ortodoxe, se folosesc si cei ce o considera o religie moarta, fara spiritualitate, cu preoti decazuti etc. Printre acestia am intalnit yoghini, sectari cum ar fi adventisti, dar si ... atentie !...vrajitoare...Si acum zici ca pana si tu, care esti atat de sus ridicat spiritual...

- si ce are una cu cealalta ? Acea sfintenie vine de la Dumnezeu, nu de la preoti. Daca ar fi dupa preot, nu am fi avut in veci apa sfintita. Tu cind te deplasezi prin lume, folosesti numai mersul pe jos, sau numai mersul cu tramvaiul ? Cel inteligent foloseste mijloacele de care are nevoie in momentele specifice.

QUOTE
Sa inseamne asta ca aceasta religie 'moarta' de fapt e foarte vie?

- confunzi marfa cu ambalajul. "Ambalajul" este biserica (religia), Dumnezeu este "marfa". Doar un nebun ar putea gindi ca Dumnezeu cel Infinit s-ar "limita" intr-o carte, intr-o religie sau intr-o biserica ... si ca numai acolo ar putea fi (gasit) Dumnezeu cel Infinit. Cind o religie, sau o biserica devine "moarta" ? Cind nu mai are spiritul lui Dumnezeu in ea, iar manifestarea ei a ajuns sa fie mimetica, fatarnica, fariseica. Cind un preot isi insuseste meritele lui Dumnezeu si crede de ex. ca el sfinteste apa sau face cutare "minuni" si nu Dumnezeu .. avem de a face cu fariseism si fatarnicie si o "religie moarta". Cind dogma unei religii nu mai are rezultatele pt. care a fost emanata (revelata) inseamna ca a ajuns o dogma (religie) moarta, pt. ca NUMAI Spiritul Viu al lui Dumnezeu da viata, iar disparitia Lui face ca acel lucru sa fie mort, chiar daca pare stufos si mirobolant. Te uiti la acesti "preoti" care au tot felul de straie pe ei, cruci, pietre stralucitoare, "turbane", coroane si tot felul de "toiaguri" si accesorii "bisericesti" cind IIsus era pur si simplu imbracat cu o stofa alba pe El. Asa si dogma lor penibila, asa zis oficiala, stralucitoare la suprafata, moarta la interior, precum ne spune Iisus in pilda cu "mormintele varuite".

Mt 23:27 Vai de voi, cărturari şi Farisei făţarnici! Pentrucă voi sînteţi ca mormintele văruite, cari, pe dinafară se arată frumoase, iar pe dinlăuntru sînt pline de oasele morţilor şi de orice fel de necurăţenie.

- ca asta inseamna si arata o "religie moarta", precum maslinul fara rod. Milioane de credinciosi mor asa cum s-au nascut, pt. ca religia lor a fost o religie moarta si nu le-a adus Viata Vesnica ce este de fapt Spiritul Divin din ei.

QUOTE
Si atunci de ce ziceti ca e moarta?

- vezi mai sus.

QUOTE
De ce va folositi de 'produsele' ei daca e 'moarta'..

rofl.gif rofl.gif rofl.gif

- singurele produse sint ale lui Dumnezeu, nu are unei religii sau preoti. De ex. "produsul apa sfintita" nu apartine crestinismului sau altei religii, nu e patentul preotilor sau al crestinismului, ci al lui Dumnezeu. Apa poate fi sfintita prin intermedierea unei fiinte ce e in comuniune cu Dumnezeu, care stie cum sa "ceara" lui Dumnezeu, care are ACCEPTUL lui Dumnezeu ... si nu neaparat preotului. Auzi, "produsele religiei cutare". cry.gif

QUOTE
Pt. mine asta e un paradox....

- ca multe altele ... si care vor ramine asa pina cind iti vei schimba nivelul de constiinta suficient de mult. smile.gif

QUOTE
In fapt eu sunt convins ca voi stiti sigur nu numai ca nu e moarta, dar e atat de vie si plina de Harul Duhului Sfant, incat va cutremurati si voi.....

- eu ma cutremur in fata prostiei ... uneori rizind cu pofta, alteori uimit ca poate exista asa ceva. De cutremurat insa va veti cutremura voi, cei care va credeti "detinatori unici ai adevarului" sau "harului divin" cind veti vedea ca de fapt urmati niste "morminte varuite" si farisei fatarnici si un Iisus/Krishna/Buddha de carton, si nu Spiritul divin din el/ei. Vine insa vremea Apocalipsei si Sfintirea prin Foc, nu prin apa.

QUOTE
Si asta e foarte bine zic eu, dar macar sa inceteze atacurile gratuite...

- nimic nu e gratuit si nimic fara rasplata !


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Dec 2005, 03:28 PM
Mesaj #355


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Thunder,
Te rog sa ma ierti, dar acum nu inteleg de ce te straduiesti sa nu ai logica in ce spui sad.gif
QUOTE
Totusi, pana la urma recunosti:
QUOTE
QUOTE
- mama o aduce in casa de la biserica si o foloseste ... eu mai rar ... caci mai am si alte metode, f. f. eficiente si directe.

...Si culmea, de cele sfinte ale Bisericii Ortodoxe, se folosesc si cei ce o considera o religie moarta, fara spiritualitate, cu preoti decazuti etc. Printre acestia am intalnit yoghini, sectari cum ar fi adventisti, dar si ... atentie !...vrajitoare...Si acum zici ca pana si tu, care esti atat de sus ridicat spiritual...

- si ce are una cu cealalta ? Acea sfintenie vine de la Dumnezeu, nu de la preoti. Daca ar fi dupa preot, nu am fi avut in veci apa sfintita.

1. Cand am spus eu ca sfintenia vine de la preot?! ohmy.gif Doar tu si cu Edinide aveti impresia ca eu zic asta, dar eu nu am zis niciodata asta...
2. Sfintenia vine de la Dzeu. dar prin rugaciunile si harul (dat de Dzeu. prin hirotonie) preotului....Nu stiu daca esti constient de asta.... Daca preotul nu se roaga cui nu trebuie, cum trebuie etc... nu mai ai la sfarsit apa sfintita.... E atat de logic si usor de inteles... Daca un mason de ex. se roaga sa sfinteasca apa, tu o sa bei acea apa "sfintita"? Daca nu de ce nu, chit ca masonul acela nu a baut niciodata alcool si e vegetarian si e cel mai cuminte om in societate... Sau daca un martor al lui Iehova, se roaga sa sfinteasca apa, tu bei si aceea apa ca fiind sfintita?
Eu nu vorbesc de preotul ca om in sine, ci ca slujitor al lui Dumnezeu in Casa lui Dumnezeu, adica in Biserica... Preotul ca om este una, iar atunci cand slujeste in altar e alta...
QUOTE
Te uiti la acesti "preoti" care au tot felul de straie pe ei, cruci, pietre stralucitoare, "turbane", coroane si tot felul de "toiaguri" si accesorii "bisericesti" cind IIsus era pur si simplu imbracat cu o stofa alba pe El. Asa si dogma lor penibila, asa zis oficiala, stralucitoare la suprafata, moarta la interior, precum ne spune Iisus in pilda cu "mormintele varuite".
Ok.. deci tu nu te uti la preoti si nu te uiti la Biserica, te uiti doar la ce-ti dau ei si zic ca este apa sfintita, si o bei ca fiind sfintita... Deci dupa logica ta, daca eu vin la tine in fata blocului, imbracat in blugi si cu un mouse in mana si ma apuc ca spun vreo doua cuvinte in fata unei sticle cu apa, tu vei lua aceea apa de sfintita si o vei bea la fel ca cea data de preotul din Biserica, nu-i asa...? Altfel eu zic ca ai o mare problema de logica in ceea ce spui... Ce diferenta ar fi intre mine si acel preot dupa tine? Concret...?!
QUOTE
- singurele produse sint ale lui Dumnezeu, nu are unei religii sau preoti. De ex. "produsul apa sfintita" nu apartine crestinismului sau altei religii, nu e patentul preotilor sau al crestinismului, ci al lui Dumnezeu. Apa poate fi sfintita prin intermedierea unei fiinte ce e in comuniune cu Dumnezeu, care stie cum sa "ceara" lui Dumnezeu, care are ACCEPTUL lui Dumnezeu ... si nu neaparat preotului.

Bravo... acum intr-adevar mi-ai confirmat ca si apa mea e la fel de sfintita ca cea a preotului, in opinia ta, si o vei bea la fel...
Ca tot santem la discutii, realizez ca dpdv al coerentei totusi Edinide are un plus ca si el zice de BO la fel ca tine, numai ca el actioneaza conform credintei lui, in schimb tu, desi zici ca el, aceepti ceea ce vine de la Biserica, ca fiind autentic...
Sper sa nu se supere Edinide ca i-am pomenit numele in discutia cu tine...
QUOTE
- eu ma cutremur in fata prostiei ... uneori rizind cu pofta, alteori uimit ca poate exista asa ceva.

Si eu ma cutremmur la fel ca tine in fata prostiei, numai ca eu nu prea rad cu pofta de asta, ca nu e de ras....caci cine te aude uneori, poate sa te creada...sad.gif
QUOTE
caci mai am si alte metode, f. f. eficiente si directe.

Eu am explicat si daca vrei mai spun odata care este medota prin care Biserica obtine cu Harul lui Dzeu. apa sfintita...
Acum, te rog, sa precizezi si tu care sunt "metodele tale f.f. eficiente si directe" de a obtine apa sfintita... Daca nu e secret...
PS: ce intelegi prin "direct" aici? Adica o faci tu direct, cu puterea ta, si nu cu ajutorul lui Dzeu.?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 30 Dec 2005, 06:51 PM
Mesaj #356


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Clopotel @ 30 Dec 2005, 04:28 PM)
Draga Thunder,

- am inteles de curind dc ti s-a urcat la cap in ultima vreme. "Aburul puterii". Intelege daca poti ...

QUOTE
Te rog sa ma ierti, dar acum nu inteleg de ce te straduiesti sa nu ai logica in ce spui

- multe cuvinte ale lui Iisus nu au logica pt. multi ... pt. ca "invatatura lui Dumnezeu e nebunie in fata oamenilor, iar invatatura oamenilor e nebunie in fata lui Dumnezeu".

QUOTE
QUOTE
Totusi, pana la urma recunosti:
QUOTE
QUOTE
- mama o aduce in casa de la biserica si o foloseste ... eu mai rar ... caci mai am si alte metode, f. f. eficiente si directe.

...Si culmea, de cele sfinte ale Bisericii Ortodoxe, se folosesc si cei ce o considera o religie moarta, fara spiritualitate, cu preoti decazuti etc. Printre acestia am intalnit yoghini, sectari cum ar fi adventisti, dar si ... atentie !...vrajitoare...Si acum zici ca pana si tu, care esti atat de sus ridicat spiritual...

- si ce are una cu cealalta ? Acea sfintenie vine de la Dumnezeu, nu de la preoti. Daca ar fi dupa preot, nu am fi avut in veci apa sfintita.

1. Cand am spus eu ca sfintenia vine de la preot?! ohmy.gif Doar tu si cu Edinide aveti impresia ca eu zic asta, dar eu nu am zis niciodata asta...

- asta se deduce direct din mai multe afirmatii pe care le faci. Printre altele:

QUOTE
De ce va folositi de 'produsele' ei daca e 'moarta'..

- religie fara preot si fara biserica nu mai e religie, nici macar moarta. Deci la voi religia exista doar daca credinciosul merge la preot si la biserica. Asta este una dintre cele mai mari "crime" ale dogmei asa zis oficiala, "legarea iobagului de feuda". Invatatura lui IIsus te trimite direct la "relatia cu Dumnezeu", nu cu preotul sau biserica. Adevarata invatatura spirituala a oricarei cai spirituale sau religii asta trebuie sa faca, sa te elibereze de limite si sa-ti creeze conditiile unei "relatii directe si personale" cu Dumnezeu, sau sa-ti asigure metodele care prin practica personala sa te conduca la Telul Final, indiferent cum s-ar numi El in viziunea acelor cai spirituale.

- faptul ca ma iei peste picior in mod prostesc si ironic, cu acel "tu care esti atit de ridicat spiritual" pe tine nu te ridica cu nimic, pe mine nu ma coboara cu nimic, insa arata fatarnicia tipica a fanaticului crestin, care in fata si la exterior propovaduieste asa zise dogme (invataturi) dar in spate este plin de necuratentie si incalca multe si de multe ori astfel de dogme pe care altora le propovaduieste. Dar cine stie, poate nu stiu eu bine cum e cu dogma asta oficiala si scrie undeva ca trebuie sa judeci si sa fii ironic ca aproapele tau, evident, ca si (bun) crestin ce trebuie sa fii.

QUOTE
2. Sfintenia vine de la Dzeu. dar prin rugaciunile si harul (dat de Dzeu. prin hirotonie) preotului....Nu stiu daca esti constient de asta.... Daca preotul nu se roaga cui nu trebuie, cum trebuie etc... nu mai ai la sfarsit apa sfintita.... E atat de logic si usor de inteles... Daca un mason de ex. se roaga sa sfinteasca apa, tu o sa bei acea apa "sfintita"? Daca nu de ce nu, chit ca masonul acela nu a baut niciodata alcool si e vegetarian si e cel mai cuminte om in societate... Sau daca un martor al lui Iehova, se roaga sa sfinteasca apa, tu bei si aceea apa ca fiind sfintita?

- bati cimpii in acelasi motto sectant: "numai noi avem adevarul unic si sintem detinatorii si distribuitorii unici ai adevarului". Tu nu pricepi cu mintea ta linistita ca si eu si alti "ridicati spirituali" ca simtim empatic cind o apa este sfintita sau nu ? Nu pricepi ca eu stiu si simt ce ce petrece cind are loc acea sfintire a apei ? Si altii pot sfinti apa aia si fara sa fie preoti ... dar ce poti tu stii si intelege, cind tu ai dogmele tale penibile in care te-ai incastrat. Deci, apa sfintita nu e produsul popilor si nici ai bisericii, ci al lui Dumnezeu. Ce spui tu nu arata numai o lipsa de logica elevata, dar si o lene si manifestare superficiala. Pina si cuvintul Dumnezeu tie lene sa-l scrii asa cum e si in prescurtezi cu acest Dzeu. Asta mi-aduce aminte de expresia unuia de pe aici: Domnul zeu. Daca NUMELE Lui tie lene sa-l scrii complet, cum crezi ca este practica ta spirituala si eficienta sa ? Degeaba aperi tu un adevar (apa sfintita) daca o faci in mod mimetic si fad. E ca si cum un orb ar face propaganda si ar lua apararea conceptului de lumina. In acest context, oare cine nu e constient ?

QUOTE
Eu nu vorbesc de preotul ca om in sine, ci ca slujitor al lui Dumnezeu in Casa lui Dumnezeu, adica in Biserica... Preotul ca om este una, iar atunci cand slujeste in altar e alta...

- Iisus era acelasi peste tot. Probabil ca si discipolii Sai. Pe masura ce linia s-a departat se pare ca s-a adincit diferenta dintre "omul din biserica" si omul din viata de toate zielele, iar asta spune ceva depre locul unde poti ajunge urmind ceea ce urmeaza acel preot. Ce spui tu este ca si cum ai spune ca campionul mondial de tenis este tenismen doar pe teren, in afara este un afon la tenis. Intermediarul lui Dumnezeu esti oricind, oriunde, oricum .. cu conditia sa fii asa ... si nu o facatura, un fatarnic, un fariseu ... la biserica pun sutana pe ei, iar afara pun echipamentul de fotbal si trag un meci grozav (cum stiu ceva exemple) sau merg la un barbut cu tilcovnicul si altii.

QUOTE
QUOTE
Te uiti la acesti "preoti" care au tot felul de straie pe ei, cruci, pietre stralucitoare, "turbane", coroane si tot felul de "toiaguri" si accesorii "bisericesti" cind IIsus era pur si simplu imbracat cu o stofa alba pe El. Asa si dogma lor penibila, asa zis oficiala, stralucitoare la suprafata, moarta la interior, precum ne spune Iisus in pilda cu "mormintele varuite".
Ok.. deci tu nu te uti la preoti si nu te uiti la Biserica, te uiti doar la ce-ti dau ei si zic ca este apa sfintita, si o bei ca fiind sfintita...

- ma uit si la unii si la altii si SPUN ADEVARUL, ce vad si simt ! Vad si simt cind ei spun adevarul sau cind il incalca. Fanaticii ca tine nu pot vedea/simti asta pt. ca voi sinteti "incastrati" in dogmele voastre rigide, voi nu judevati, nu criticati, pt. voi e un "adevar" de necontestat. D'aia nu vedeti cind sinteti mintiti, prostiti si manipulati ... cry.gif

QUOTE
Deci dupa logica ta, daca eu vin la tine in fata blocului, imbracat in blugi si cu un mouse in mana si ma apuc ca spun vreo doua cuvinte in fata unei sticle cu apa, tu vei lua aceea apa de sfintita si o vei bea la fel ca cea data de preotul din Biserica, nu-i asa...? Altfel eu zic ca ai o mare problema de logica in ceea ce spui... Ce diferenta ar fi intre mine si acel preot dupa tine? Concret...?!

- tu ai mari probleme cu logica, dar nu numai ...

QUOTE
QUOTE
- singurele produse sint ale lui Dumnezeu, nu are unei religii sau preoti. De ex. "produsul apa sfintita" nu apartine crestinismului sau altei religii, nu e patentul preotilor sau al crestinismului, ci al lui Dumnezeu. Apa poate fi sfintita prin intermedierea unei fiinte ce e in comuniune cu Dumnezeu, care stie cum sa "ceara" lui Dumnezeu, care are ACCEPTUL lui Dumnezeu ... si nu neaparat preotului.

Bravo... acum intr-adevar mi-ai confirmat ca si apa mea e la fel de sfintita ca cea a preotului, in opinia ta, si o vei bea la fel...

- iata "logica prostului".

QUOTE
Ca tot santem la discutii, realizez ca dpdv al coerentei totusi Edinide are un plus ca si el zice de BO la fel ca tine, numai ca el actioneaza conform credintei lui, in schimb tu, desi zici ca el, aceepti ceea ce vine de la Biserica, ca fiind autentic...

- bati cimpii rau de tot. Doar mici aspecte ce vin de la biserica este autentic in masura in care Dumnezeu este manifestat acolo. Asta nu confirma faptul ca o biserica e autentica, ci ca este deviata atit timp cit NU TOT ce vine de la ea e autentic. Cind va veni cu adevarat Iisus va "darima" aceasta "biserica" falsa si fariseica nu numai cu cuvintul ... ci si cu fapta, ca in vremurile bune ... cu cuvinte dure, directe, incisive si cu ... parul in mina.

QUOTE
QUOTE
- eu ma cutremur in fata prostiei ... uneori rizind cu pofta, alteori uimit ca poate exista asa ceva.

Si eu ma cutremmur la fel ca tine in fata prostiei, numai ca eu nu prea rad cu pofta de asta, ca nu e de ras....caci cine te aude uneori, poate sa te creada...

- nu-ti face griji, cei prosti, limitati, ingusti si fara sa aibe sufletul trezit NU MA POATE "auzi". Eu, sau mai bine zis prin mine, se "vorbeste" sufletului nu neaparat mintii. Eu nu sint aici pt. a hrani neaparat mintea ... ci in special sufletul .. iar cei ce simt asta ... o simt in fiinta lor launtrica, in "inima" lor ... si arata instinctiv cu mina catre piept (inima). Acolo simt ei ca "vibreaza" unele cuvinte si info (de dincolo de cuvinte) continute in unele pasaje ale mesajelor mele. Si asta nu pt. ca sint "ridicat spiritual", ci cel mult pt. ca sint in momentele acelea un "intermediar al celui Viu". Doar ce e viu atinge sufletul ... dar ce poti intelege tu, un suflet atit de "mort" si inchistat ? unsure.gif

QUOTE
QUOTE
caci mai am si alte metode, f. f. eficiente si directe.

Eu am explicat si daca vrei mai spun odata care este medota prin care Biserica obtine cu Harul lui Dzeu. apa sfintita...
Acum, te rog, sa precizezi si tu care sunt "metodele tale f.f. eficiente si directe" de a obtine apa sfintita... Daca nu e secret...

- Nu dau margaritare la "porci si la ciini" ... asta este problema si intimitatea mea, si oricum aceste metode nu se refera neaparat la apa sfintita ci la orice metoda ce te conduce mai aproape de realitatea Ultima a lui Dumnezeu.

QUOTE
PS: ce intelegi prin "direct" aici? Adica o faci tu direct, cu puterea ta, si nu cu ajutorul lui Dzeu.?

- ce mai logica. "Direct" nu are legatura cu puterea, ci inseamna sa faci ceva tu DIRECT (fara intermediari, ca si cum ai experimenta tu singur efectele alergatului si nu asculti ce spun altii ca simt cind alearga), esti tu si (cu) Dumnezeu fara apanajul unora ca popii care isi aroga statulul de unici distribuitori ai Celui Viu. Daca faci ceva direct, PUTEREA vine de la El catre (si manifestata prin) tine.

PS. Nu te obosi sa-mi mai ridici mingii la fileu caci si tu si dogma ta sterila (steril=fara viata)/moarta are de pierdut din asta. "Maninc" cite 10 sectanti la o masa ... pe acest tarim al spiritualitatii teoretice si mai ales practice. spoton.gif Aici in topic nu apar biserica sau popii, ci Adevarul, iar realitatea apei sfintite tine de Adevar, nu de biserica sau popi si cu atit mai putin de viziunea unor sectanti/habotnici.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Dec 2005, 07:24 PM
Mesaj #357


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Thunder,
Vad ca te supara tare rau intrebarile si explicatiile mele si nu poti sa raspunzi la ele, si de aceea eu nu o sa mai insist cu intrebarile...Constat ca discutia degenereaza sad.gif si ca e mai bine sa renunt...
Precizez insa ca:
QUOTE
- faptul ca ma iei peste picior in mod prostesc si ironic, cu acel "tu care esti atit de ridicat spiritual" pe tine nu te ridica cu nimic, pe mine nu ma coboara cu nimic,
Nu este deloc ironie ci am vrut sa punctez faptul ca: "cum se faca ca tu desi esti...., bei apa sfintita de la niste preoti decazuti in dogme sterile etc..." Asta era singura mea nedumerire... Deci te rog sa ma crezi ca nu am vrut sa fiu ironic, desi tu m-ai zis direct ca sunt prost (lucru pe care tin sa-l confirm...) , dar macar de complezenta puteai sa-mi trimiti un PM ca sa imi arati descoperirea smile.gif
QUOTE
Deci, apa sfintita nu e produsul popilor si nici ai bisericii, ci al lui Dumnezeu.
Tot nu am inteles de ce o iei totusi de la preoti daca ei sunt cum sunt, si cum se face ca daca ei sunt asa cum le spus tu, Dumnezeu totusi le satisface cererile din rugaciuni si sfintesc fie apa, fie untdelemnul etc...
QUOTE
Pina si cuvintul Dumnezeu tie lene sa-l scrii asa cum e si in prescurtezi cu acest Dzeu.
Aici ai dreptate si imi asum critica pe buna dreptate... Precizez insa ca nu de lenea de a scrie prescurtez, caci altfel nu mai scriam nimic..., ci doar din prostie... Dar de acum, asumandu-mi critica ta, nu o sa mai scriu prescurtat... Multumesc...
QUOTE
- Nu dau margaritare la "porci si la ciini" ... asta este problema si intimitatea mea, si oricum aceste metode nu se refera neaparat la apa sfintita ci la orice metoda ce te conduce mai aproape de realitatea Ultima a lui Dumnezeu.
De acord cu tine, ca eu sunt pe langa prost si porc si caine, dar ceilalti? Lor de ce nu le explici cum faci, ca poate ar vrea si ei sa afle....
QUOTE
PS. Nu te obosi sa-mi mai ridici mingii la fileu caci si tu si dogma ta sterila (steril=fara viata)/moarta are de pierdut din asta.

Pai ar trebui sa-mi multumesti ca-ti ridic mingi la fileu.. si cand colo.... Dar asta te-am rugat: sa prezinti cum zice dogma ta, de care tu zici ca nu e sterila, cum se face apa sfintita... Concret... Ce e asa de greu...
QUOTE
"Maninc" cite 10 sectanti la o masa ...

Pofta buna! thumb_yello.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 30 Dec 2005, 10:40 PM
Mesaj #358


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Clopotel @ 30 Dec 2005, 08:24 PM)
Draga Thunder,
Vad ca te supara tare rau intrebarile si explicatiile mele si nu poti sa raspunzi la ele, si de aceea eu nu o sa mai insist cu intrebarile...Constat ca discutia degenereaza si ca e mai bine sa renunt...
Precizez insa ca:

- renunti ... dar precizezi. Am raspuns dar tie nu-ti convin raspunsurile si sari la altele.

QUOTE
QUOTE
- faptul ca ma iei peste picior in mod prostesc si ironic, cu acel "tu care esti atit de ridicat spiritual" pe tine nu te ridica cu nimic, pe mine nu ma coboara cu nimic,
Nu este deloc ironie ci am vrut sa punctez faptul ca: "cum se faca ca tu desi esti...., bei apa sfintita de la niste preoti decazuti in dogme sterile etc..." Asta era singura mea nedumerire...

- "desi esti ..." deci asta contine ironia. Desi sint ... motorizat, nu ma opreste cu nimic sa merg si pe jos. E (singura) nedumerirea ta. Dupa ce vei scapa de ea vei fi o fiinta libera si atot cunoscatoare. smile.gif Repet, apa aia nu e de la preoti. Inceteaza sa mai spui/afirmi asta. E o nebunie !!! Eu nu accept sa folosesc darul preotilor, ci al lui Dumnezeu. Daca El mi-l ofera prin X sau Y e alegerea Lui si stie El mai bine de ce face asta. Chiar si atunci eu pot sa accept sau nu acest cadou al Sau.

QUOTE
Deci te rog sa ma crezi ca nu am vrut sa fiu ironic, desi tu m-ai zis direct ca sunt prost (lucru pe care tin sa-l confirm...) , dar macar de complezenta puteai sa-mi trimiti un PM ca sa imi arati descoperirea

- arata-mi unde ti-am spus ca esti prost si contraargumenteaza acea afirmatie, eventual in PM daca ti se pare nejustificat OFFF topicul pt. asta aici pe topic. Dincolo de asta, de ce crezi ca preotii si fariseii si fatarnicii in general erau deranjati atit de tare ca Iisus ii numea: orbi, prosti, nebuni, fatarnici, pui de vipere, napirci etc etc ... pt. ca le spunea asta, direct, sau pt. ca in special le spunea asta in public ? In nici un caz eu nu am actionat/vorbit precum Iisus si am argumentat mereu afirmatiile mele.

QUOTE
QUOTE
Deci, apa sfintita nu e produsul popilor si nici ai bisericii, ci al lui Dumnezeu.
Tot nu am inteles de ce o iei totusi de la preoti daca ei sunt cum sunt, si cum se face ca daca ei sunt asa cum le spus tu, Dumnezeu totusi le satisface cererile din rugaciuni si sfintesc fie apa, fie untdelemnul etc...

- nu eu le iau, am mai spus asta. Eu le accept sau nu cind mi se ofera/aduc linga mine. Nu eu chem preotul in casa sa-mi "sfinteasca" casa, ci el vine, de la sine sau chemat de mama. Eu nu il chem/primesc in casa pt. asta. Dumnezeu ofera GRATIS apa sfintita si acele ritualuri. Popii cer bani pt. "ritualurile lor". Au ajuns sa-l vinda pe bani pe Dumnezeu. Asta e "munca" lor in lume, sa-l intermedieze pe Dumnezeu, iar ei cer bani pt. asta. Afacerea milenilului: "Dumnezeu pe bani", "Dumnezeu la ora", "Dumnezeu la ritual", "Dumnezeu la cintar" samd. hh.gif In loc ca acesti intermediari sa ofere (GRATIS!!!) adevarul si lumina lui Dumnezeu, pe insusi Dumnezeu ... ei conduc atentia si "sufletul" catre religie/dogma, biserica, popi etc. Se servesc de citeva instrumente (apa sfintita, botezul, diferitele ritualuri etc) pe care Dumnezeu le-a lasat pt. oameni (nu pt. popi) ca sa-si umple/umfle ei buzunarele, burtile si egourile/orgoliile. Pt. asta a lasat Dumnezeu aceste instrumente ? Macar daca ar fi avut niste efecte considerabile si am fi avut mai apoi o productie record de "sfinti pe banda rulanta" si se umplea lumea (planeta) de sfinti crestini, sfinti hindusi, sfinti iudei etc etc.

QUOTE
QUOTE
Pina si cuvintul Dumnezeu tie lene sa-l scrii asa cum e si in prescurtezi cu acest Dzeu.
Aici ai dreptate si imi asum critica pe buna dreptate... Precizez insa ca nu de lenea de a scrie prescurtez, caci altfel nu mai scriam nimic..., ci doar din prostie... Dar de acum, asumandu-mi critica ta, nu o sa mai scriu prescurtat... Multumesc...

- nu e o critica, e un adevar pe care nu il constientizai , dar te reprezenta. A critica are de regula o conotatie distructiva, nu insa si constientizarea. Nu ma manifest aici pt. a critica/distruge, ci pt. a aduce o oarecare lumina ce transforma sufletele si mintile celor pregatiti. Poate uneori e o prezentare mai dura/incisiva ... nu zic nu ... dar si manifestarea divina este uneori dura/directa si incisiva. Stiu, eu nu sint "divin" ... pt. voi, dar asta conteaza ? smile.gif Adevarata problema nu e ca as face asta, ci ca: "cine e ala sa-mi zica mie una sau alta?!" Problema lor nu e ce spun, ci cine sint (pt. ei). Nici daca as fi fost Iisus sau vreun apostol al lui atitudinea lor nu s-ar fi schimbat, pt. ca ei nu pot intelege/simti cine sint si nici ce spun. Singura lor problema e ca cineva ii "deranjeaza" din "mocirla" lor, din "culcusul" lor cald si confortabil in care ii mentine o dogma sau alta. Chiar si acum, cind cel ce citeste acest pasaj are o reactie de "suparare si deranj", sa se gindeasca la ei insasi si sa incerce sa vada ce anume din ei ii face sa fie deranjati/iritati. thumb_yello.gif

QUOTE
QUOTE
- Nu dau margaritare la "porci si la ciini" ... asta este problema si intimitatea mea, si oricum aceste metode nu se refera neaparat la apa sfintita ci la orice metoda ce te conduce mai aproape de realitatea Ultima a lui Dumnezeu.
De acord cu tine, ca eu sunt pe langa prost si porc si caine, dar ceilalti? Lor de ce nu le explici cum faci, ca poate ar vrea si ei sa afle....

- asa cum Iisus le-a vorbit in pilde si analogii, la fel am facut-o si eu. Cine a inteles bine, cine nu ... nu. Pina una alta poate le explici tu la altii ce inseamna pt. tine prost, porc si ciine in acceptiunea de mai sus ?

QUOTE
QUOTE
PS. Nu te obosi sa-mi mai ridici mingii la fileu caci si tu si dogma ta sterila (steril=fara viata)/moarta are de pierdut din asta.

Pai ar trebui sa-mi multumesti ca-ti ridic mingi la fileu.. si cand colo.... Dar asta te-am rugat: sa prezinti cum zice dogma ta, de care tu zici ca nu e sterila, cum se face apa sfintita... Concret... Ce e asa de greu...

- nu cel ce ridica mingiile la fileu ii spune celui ce ii sint ridicate, unde, cum cit si daca .. sa le infunde in terenul celalalt.

- am insa un set de intrebari pt. tine.

1. Ce face ca o apa sa devina sfintita, actiunea preotului sau a lui Dumnezeu ?

2. Are nevoie Dumnezeu de un preot pt. a-si infuza Spiritul Sau divin in cutare apa sau orice alt lucru ?

3. Este cumva Dumnezeu la mina unui popa ... "acum vrea popa sa sfinteasca locul, acum nu .. asa ca .. stau si Eu la mina lui .. ca altfel, sint slab si neputincios si nu am propria Mea putere de decizie" ?

4. Poate sfinti Dumnezeu orice, oricum si oriunde ceva ?

5. Depinde El si actiunea Sa de timp, spatiu sau materialul ce va sfintit ?

6. Poate sfinti Dumnezeu ceva la dorinta/actiunea unei fiinte, sa zicem popa, chiar si la distanta ? Popa se afla la Bucuresti si doreste sa fie sfintita apa din galeata din Brasov ?

... vor urma si altele ... succes ! rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 30 Dec 2005, 10:41 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 31 Dec 2005, 06:23 AM
Mesaj #359


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Clopotel,
Eu macar am curajul sa-mi spun deschis parerea.... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 31 Dec 2005, 10:48 AM
Mesaj #360


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bdl,
Toti suntem liberi sa ne spunem deschis parerea si avem curaj, numai ca trebuie sa ne respectam interlocutorul fara sa-i aducem injurii, ca acelea ce le-ai zis tu lui Thunder.... Nu este corect sa ne exprimam asa, caci se duce totul de rapa... Sunt convins ca intelegi si tu asta, numai ca te lasi cam greu smile.gif

Draga Thunder,
QUOTE
- am insa un set de intrebari pt. tine.
O sa incerc, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa raspund pe cat de putin ma pricep...
O sa incep intai cu cateva cuvinte din Biblie, sper sa nu te deranjeze:
5. Pe aceşti doisprezece i-a trimis Iisus, poruncindu-le lor şi zicând: În calea păgânilor să nu mergeţi, şi în vreo cetate de samarineni să nu intraţi;
6. Ci mai degrabă mergeţi către oile cele pierdute ale casei lui Israel.
7. Şi mergând, propovăduiţi, zicând: S-a apropiat împărăţia cerurilor.
8. Tămăduiţi pe cei neputincioşi, înviaţi pe cei morţi, curăţiţi pe cei leproşi, pe demoni scoateţi-i; în dar aţi luat, în dar să daţi.
9. Să nu aveţi nici aur, nici arginţi, nici bani în cingătorile voastre;
10. Nici traistă pe drum, nici două haine, nici încălţăminte, nici toiag; că vrednic este lucrătorul de hrana sa.
11. În orice cetate sau sat veţi intra, cercetaţi cine este în el vrednic şi acolo rămâneţi până ce veţi ieşi.
12. Şi intrând în casă, uraţi-i, zicând: "Pace casei acesteia".
13. Şi dacă este casa aceea vrednică, vină pacea voastră peste ea. Iar de nu este vrednică, pacea voastră întoarcă-se la voi.
14. Cine nu vă va primi pe voi, nici nu va asculta cuvintele voastre, ieşind din casa sau din cetatea aceea, scuturaţi praful de pe picioarele voastre.
15. Adevărat grăiesc vouă, mai uşor va fi pământului Sodomei şi Gomorei, în ziua judecăţii, decât cetăţii aceleia.

16. Iată Eu vă trimit pe voi ca pe nişte oi în mijlocul lupilor; fiţi dar înţelepţi ca şerpii şi nevinovaţi ca porumbeii.
17. Feriţi-vă de oameni, căci vă vor da pe mâna sinedriştilor şi în sinagogile lor vă vor bate cu biciul.
18. La dregători şi la regi veţi fi duşi pentru Mine, spre mărturie lor şi păgânilor.
19. Iar când vă vor da pe voi în mâna lor, nu vă îngrijiţi cum sau ce veţi vorbi, căci se va da vouă în ceasul acela ce să vorbiţi;
20. Fiindcă nu voi sunteţi care vorbiţi, ci Duhul Tatălui vostru este care grăieşte întru voi.
(Matei 10)

14. La urmă, pe când cei unsprezece şedeau la masă, li S-a arătat şi I-a mustrat pentru necredinţa şi împietrirea inimii lor, căci n-au crezut pe cei ce-L văzuseră înviat.
15. Şi le-a zis: Mergeţi în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la toată făptura.
16. Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.
17. Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
18. Şerpi vor lua în mână şi chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi îşi vor pune mâinile şi se vor face sănătoşi.

19. Deci Domnul Iisus, după ce a vorbit cu ei, S-a înălţat la cer şi a şezut de-a dreapta lui Dumnezeu.
20. Iar ei, plecând, au propovăduit pretutindeni şi Domnul lucra cu ei şi întărea cuvântul, prin semnele care urmau.
(Marcu 16)

QUOTE
1. Ce face ca o apa sa devina sfintita, actiunea preotului sau a lui Dumnezeu ?

Dupa cum ai vazut mai sus, dar si din multe altele pe care le-am mai spus, chiar pe la inceputul acestui topic, totul se face numai cu Harul lui Dumnezeu, dar si actiunea preotului este esentiala, caci daca dorea sa faca toate fara "trimisii" lui Dumnezeu, Iisus nu mai trimitea Sfintii Apostoli in lume, ci le facea direct...
QUOTE
2. Are nevoie Dumnezeu de un preot pt. a-si infuza Spiritul Sau divin in cutare apa sau orice alt lucru ?

Dumnezeu nu are nevoie de nimic fiind ATOTPUTERNIC, numai ca, asa cum se vede in citatele de mai sus, se foloseste de om, de propria Sa creatie, ca sa o indrepte si sa se proslaveasca prin ea...
QUOTE
3. Este cumva Dumnezeu la mina unui popa ... "acum vrea popa sa sfinteasca locul, acum nu .. asa ca .. stau si Eu la mina lui .. ca altfel, sint slab si neputincios si nu am propria Mea putere de decizie" ?

Dumnezeu nu este la mana nimanui, si eu nu am afirmat asta niciodata... Dar cand Mantuitorul zice de ex: "În orice cetate sau sat veţi intra, cercetaţi cine este în el vrednic şi acolo rămâneţi până ce veţi ieşi. " aceasta inseamna ca unele sarcini le poate infaptui omul in locul Sau, dar prin Harul Sau...
QUOTE
4. Poate sfinti Dumnezeu orice, oricum si oriunde ceva ?

Eu nu stiu si nu-mi pot imagina sa fie ceva ce nu poate sa faca Dumnezeu. Totul depinde de voia Sa... Prin urmare ceea ce Dumnezeu voieste, aceea negresit se si intampla...
QUOTE
5. Depinde El si actiunea Sa de timp, spatiu sau materialul ce va sfintit ?

Evident ca nu, in sensul ca acestea nu pot fi o piedica in calea voii Sale... De vreme ce El este Creatorul a tot si toate, inclusiv a timpului, spatiului, materialului etc... are control deplin asupa acestora, si le foloseste conform voii Sale...
QUOTE
6. Poate sfinti Dumnezeu ceva la dorinta/actiunea unei fiinte, sa zicem popa, chiar si la distanta ? 

Repet, si tu cunosti asta, Dumnezeu poate sa faca orice doreste. Poate sa sfinteasca ceva la dorinta/actiunea unei fiinte, asa cum se si intampla, chiar si la distanta.
QUOTE
Popa se afla la Bucuresti si doreste sa fie sfintita apa din galeata din Brasov ?

Se poate face asta, caci la Dumnezeu nimic nu este cu neputinta... In Vietile Sfintilor sunt cazuri de acest fel... Personal nu am vazut preoti facand asta, dar nu ma mir, caci ce porunceste Mantuitorul: cercetaţi cine este în el vrednic , adica nu e la gramada sau la intamplare, si atunci, de regula preotul trebuie sa fie de fata...
Dar asa cum 2+3 fac 5, tot asa, prin analogie -2-3 fac -5, deci personal am vazut vrajitoare care prin descantece si ritualuri dracesti reuseau practic sa influenteze materia aflata la sute de kilometrii de ele... Avand in vedere ca aceste vrajitoare, ajung pana la urma sa cada la picioarele preotului si sa-i sarute mana, sper ca realizezi ca puterea cu care Dumnezeu inzestreaza preotul este mai mare decat a oricarui vrajitor, caci de aceea Mantuitorul le spune: Iată, v-am dat putere să călcaţi peste şerpi şi peste scorpii, şi peste toată puterea vrăjmaşului, şi nimic nu vă va vătăma. (Luca 10,19) Si aceasta este o promisiune reala caci de la inceput, Sfintii Parinti si preotii, cei sfintiti de Dumnezeu, au putut face aceasta si au invins vrajmasul...
QUOTE
... vor urma si altele ...

Cu ajutorul lui Dumnezeu, o sa incercam sa le lamurim...
QUOTE
succes !

Doamne ajuta!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 8 Jan 2006, 08:17 AM
Mesaj #361


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



La Multi Ani! tuturor interlocutorilor de pe han!

QUOTE
- mama o aduce in casa de la biserica si o foloseste ... eu mai rar ... caci mai am si alte metode, f. f. eficiente si directe.

Mama n-ar trebui sa vina de la biserica cu mina plina de "apa sfintita" ci cu Sufletul plin de Duhul Sfint. Isus nu a promis sa trimita Omului o plaie de "apa sfintita" care sa-l curete prin spalare ci a promis Omului ca-i va trimite Duhul Adevarului. Omul se spala pe dinauntru cu substata de dinafara ci se spala pe dinauntru cu Duhul Sfint care vine tot de dinauntru: "Iatca ca Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru". Pentru ca Omul nu primeste la Biserica nici un Duh, priteste Apa Ploii la care-i presupune Atribute Spirituale, desi Adevarul Apei este ca nu omoara dar nici nu vindeca...
QUOTE
Fiindcă nu voi sunteţi care vorbiţi, ci Duhul Tatălui vostru este care grăieşte întru voi.

Isus se refera aici la Omul care in Sine pe Duhul Sfint care astfel actioneaza prin Om. Daca mergi la Biserica Ortodoxa, care sfinteste Apa, popa nu vorbeste liber, de la Duhul Sfint, ci pur si simplu popa citeste din carte, cuvint cu cuvint, ce a scris acolo un alt Om: popa nu vorbeste de la Duhul, cum pretinde Clopotel, ci vorbeste de la un alt popa. Prin urmare, ce vezi la Liturghie, nu este ce spune Isus ci este ce spune Omul. Isus fiind inlocuit de Om, Huhul Sfint este inlocuit de Apa Sfintita. Asa s-a nascut Apa Sfintita, prin pierderea Sfinteniei Spirituale si cistigarea Sfinteniei Materiale.
Mama care duce acasa Apa Sfintita, duce acasa lipsa Sfinteniei.

QUOTE
Şi dacă este casa aceea vrednică, vină pacea voastră peste ea. Iar de nu este vrednică, pacea voastră întoarcă-se la voi

Isus a trimis Omului, prin Apostoli, Pacea Spirituala si nicidecum Apa Sfintita...
Clopotel, poti sa ne spui care este prima referinta documentara despre... Apa Sfintita? Citeva secole dupa Cristos, Omul nu avea "cunoasterea" Apei Sfintite...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Jan 2006, 09:52 AM
Mesaj #362


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
La Multi Ani ! si tie si sper ca in anul ce tocmai a inceput sa te lumineze Dumnezeu sa intelegi Biblia si cele sfinte ale sale...
Tu nu poti intelege de ce Biblia, Sfanta Scriptura, este sfanta pentru crestini, ca nu esti crestin...De asemenea tu nu poti intelege ca noi nu putem taia Biblia dupa bunul nostru plac...
Cu putinele noastre puteri, eu sau altii, am putea sa te ajutam sa intelegi ce spune Biblia si Mantuitorul Iisus Hristos, numai ca tu desi auzi si vezi nu intelegi... Si atunci, nu este normal sa te intreb: de fapt ce doresti sa afli?
In ceea ce priveste sfintirea apei, si nu numai a apei, am explicat de mai multe ori, si cu citate, ca sfintirea este poruncita de Dumnezeu inca din Vechiul Testament (deci ea exista, adica materiile pot fi sfintite)... In Noul Testament, Mantuitorul nu a desfintat acest ritual, ba din contra, l-a practicat si El, prin binecuvantarile pe care le dadea elementelor, in special hranei. Aceste binecuvantari inseamna de fapt sfintire, pentru ca dupa venirea Mantuitorului ele sunt facute in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. Nici macar nu trebuie sa fi crestin ca sa intelegi asta...
QUOTE
Clopotel, poti sa ne spui care este prima referinta documentara despre... Apa Sfintita?

Ti-am spus ca sfintirea este pomenita inca din Vechiul Testament, iar in Noul Testament, chiar Mantuitorul a practicat-o... De asemenea Sfintii Parinti au practicat-o, la fel ca si Biserica, iar prin secolul patru parca, ea a fost stabilita in forma actuala, la Sfintele Sinoade, unde Sfintii Parinti, cu Harul Duhului Sfant au adus argumente pentru aceasta si au anatemizat ereticii... Intre timp sfintirea elementelor s-a practicat, dar nu sub forma "standardizata". Nu este nevoie sa repet citatele sau sa aduc altele noi pentru ca deja este suficient pentru un crestin sa inteleaga. Pe atei sau pe pagani nu ma intereseaza sa-i conving eu ca nu am caderea de a face asta...

Dar cazul tau, ti-am spus, mi se pare interesant: vrei sa faci o secta, cu aluzii crestine (desi e absurd caci fara Biblie si fara Iisus nu prea are legatura cu crestinismul), mai mult yoghine, si ti-ai dat seama ca nu ai nici o baza pe ce sa te sprijini... Si atunci ataci Biserica Ortodoxa si cele sfinte ca nefiind valide. In fapt, pentru ca este evident si se poate constata si faptic ca apa sfintita este deosebita de apa normala prin proprietatile ce le are, tu neavand puterea de Sus de a face aceasta, pur si simplu o contesti ca nefiind buna, caci altfel iti dai si singur seama ca nu te-ar lua nimeni in serios...
Ti-am mai spus: vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acri...

PS: Si ca sa fim bine intelesi, noi crestinii suntem toleranti in a accepta alte credinte, si nu batjocorim cele sfinte ale lor, daca le au. Pentru noi, Aghiasma, Sfantul Mir, Sfanta Cruce etc. sunt elemente sfintite cu Harul lui Dumnezeu, asa ca nu e cazul sa suportam batjocarirea lor de catre pagani, asa cum le vine lor la gura, zicandu-le apa de ploaie sau nu stiu cum... Prin urmare, atat timp cat pot indrepta aceasta, o sa editez toate aceste batjocoriri pe care o sa le faci pe viitor... Sper insa sa nu le faci, ci sa respecti credintele altora... Multumesc...



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 8 Jan 2006, 08:58 PM
Mesaj #363


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 8 Jan 2006, 09:17 AM)
La Multi Ani! tuturor interlocutorilor de pe han!

- asemenea

QUOTE
QUOTE
- mama o aduce in casa de la biserica si o foloseste ... eu mai rar ... caci mai am si alte metode, f. f. eficiente si directe.

Mama n-ar trebui sa vina de la biserica

- fiecare om vine cu ce vrea el, nu ce vrei tu. Tot bati cimpii ce ce trebuie si ce nu, ce este si ce nu.

QUOTE
cu mina plina de "apa sfintita" ci cu Sufletul plin de Duhul Sfint. Isus nu a promis sa trimita Omului o plaie de "apa sfintita" care sa-l curete prin spalare ci a promis Omului ca-i va trimite Duhul Adevarului. Omul se spala pe dinauntru cu substata de dinafara ci se spala pe dinauntru cu Duhul Sfint care vine tot de dinauntru: "Iatca ca Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru". Pentru ca Omul nu primeste la Biserica nici un Duh, priteste Apa Ploii la care-i presupune Atribute Spirituale, desi Adevarul Apei este ca nu omoara dar nici nu vindeca...

- dai dovada de prostie/ignoranta si semidoctism. Se pare ca habar nu ai de energiile subtile si ce inseamna acestea. Pt. "orbi" ca tine realitati obiective precum acupunctura, presopunctura, cromoterapia, samd nu sint autentice modalitati de vindecare si de interactiune la nivel subtil energetic. Apa are diferite propietati functie de componenta subtil-energetica pe care o are. Apa sfintita contine cea mai inalta forma de Energie din Manifestare, ceea ce crestinul numeste Duhul Sfint. Care parte din fraza asta nu o intelegi ? unsure.gif a

QUOTE
QUOTE
Fiindcă nu voi sunteţi care vorbiţi, ci Duhul Tatălui vostru este care grăieşte întru voi.

Isus se refera aici la Omul care in Sine pe Duhul Sfint care astfel actioneaza prin Om. Daca mergi la Biserica Ortodoxa, care sfinteste Apa, popa nu vorbeste liber, de la Duhul Sfint, ci pur si simplu popa citeste din carte, cuvint cu cuvint, ce a scris acolo un alt Om: popa nu vorbeste de la Duhul, cum pretinde Clopotel, ci vorbeste de la un alt popa. Prin urmare, ce vezi la Liturghie, nu este ce spune Isus ci este ce spune Omul. Isus fiind inlocuit de Om, Huhul Sfint este inlocuit de Apa Sfintita. Asa s-a nascut Apa Sfintita, prin pierderea Sfinteniei Spirituale si cistigarea Sfinteniei Materiale.

- ce are una cu alta ? Ce face si ce vorbeste popa si ce face Dumnezeu ? Tu faci pe prostul, pe orbul sau pe rauvoitorul ? Apa sfintita nu e patentul popilor si nici al bisericii crestine, ci al lui Dumnezeu. Si acei popi ar trebui sa bea si sa se imbaieze mai mult/des cu apa aia ... dar asta e problema lor. Nici tu nu vorbesti de la Duhul ... ci de la satana. Numai satana ar putea nega (si lupta impotriva lor) realitatile divine ale lui Dumnezeu. Numai UN DEMON cu fata de "credincios" ar putea sa spune Luminii intuneric. Degeaba ai tu alte idei spirituale reala daca o multime altele sint eronate si de la satana. sad.gif
QUOTE
Mama care duce acasa Apa Sfintita, duce acasa lipsa Sfinteniei.

- esti dus pe apa ... satanei. Fiecare om duce acasa ce poate duce constiinta sa si structurile sale subtile. Fiecare brad poate tine doar podoabele pe care e in stare sa le tine. Fiinta umana este analogic vorbind precum un brad. De Craciun el este "impodobit" cu cadourile divine. De aici si acest "obicei", care e aproape ca un ritual, in care fiinta umana ar trebui sa-si pregateasca "bradul" pt. cadourile divine.

QUOTE
QUOTE
Şi dacă este casa aceea vrednică, vină pacea voastră peste ea. Iar de nu este vrednică, pacea voastră întoarcă-se la voi

Isus a trimis Omului, prin Apostoli, Pacea Spirituala si nicidecum Apa Sfintita...

- deja ai ajuns egalul lui Iisus, caci se vede treaba ca stii EXACT ce a dat/facut/trimis El oamenilor. Putem deci sa nu mai pierdem timpul cu El si sa ne adresam direct tie ? Spune-ne luminate sfint si apostol al secolului 3, ce trebuie sa facem ca sa obtinem mintuirea ? Nu-mi recita din biblie sau din Iisus, recita-mi din tine, din experienta si trairea ta directa si personala. hh.gif

- apropos, ai puteri paranormale de stii/simti ce energii sint sau nu in apa aia sfintita ?

QUOTE
Clopotel, poti sa ne spui care este prima referinta documentara despre... Apa Sfintita? Citeva secole dupa Cristos, Omul nu avea "cunoasterea" Apei Sfintite...

- teoria e nesemnificativa. Apa asta se simte, nu se cunoaste. Dar ne arati, macar noua celor care stim si simtim, ce duh e in tine si cum lucreaza el. Ca sa poti simti Duhul Sfint in apa sfintita, trebuie mai intii sa-l ai in tine. Daca nu ... nu il simti dar macar beneficiezi de el, precum beneficiaza orbul de caldura soarelui, chiar daca nu vede soarele si razele.

Acest topic a fost editat de thunder: 8 Jan 2006, 10:47 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 13 Jan 2006, 06:47 AM
Mesaj #364


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Ca sa poti simti Duhul Sfint in apa sfintita, trebuie mai intii sa-l ai in tine.

In sfirsit te-ai desteptat... dupa ce incerc de mult sa te trezesc...
Deci, daca Popa nu are in Sine pe Duhul Sfint, nu poate "sfinti" Apa (desi nu vad de ce nu ar "sfinti" atunci direct Omul...). Acum, nu se poate sa nu recunosti cu nu toti Popii au in ei pe Duhul... Daca un singur Popa nu are in pe Duhul, atunci acel Popa vinde Mirenilor o minciuna in loc de Apa "sfintita", deoarece el nu o poate sfinti, dupa cum tu recunosti...
Edit: offtopic si incalcarea regulamentului prin denigrarea unei religii si a reprezentantilor sai

Acest topic a fost editat de Clopotel: 13 Jan 2006, 08:15 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 13 Jan 2006, 07:00 AM
Mesaj #365


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Fiecare preot are harul lui. In timpul slujbei de sfintire al apei duhul sfant se pogoara si apa obisnuita devine sfintita. Preotul poate sa vina de acasa sau de la biserica , conteaza slujba pe care o face . Nu ca as vrea sa te contrazic ......dar de ce nu incerci sa o sfintesti tu..........
QUOTE
Popa maninca cirnati afumati dupa o gura buna de tzuica si apoi merge sa "sfinteasca" Apa care sa-l ajute pe Mirean sa devina Sfint... Biserica Ortodoxa ar trebui sa aplice un criteriu simplu de "sfintenie": Popa care are diametrul burtii mai mare decit diametrul Pieptului (unde ar trebui sa fie Inima...), sa fie pe loc raspopit. Atunci ar fi mai multe Sfintenie si in Apa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 13 Jan 2006, 07:01 AM
Mesaj #366


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
De asemenea Sfintii Parinti au practicat-o, la fel ca si Biserica, iar prin secolul patru parca, ea a fost stabilita in forma actuala, la Sfintele Sinoade, unde Sfintii Parinti, cu Harul Duhului Sfant au adus argumente pentru aceasta si au anatemizat ereticii...

Se pare ca L-au anatemizat si pe Isus Cristos... Popii au pastrat (prin vot si prin presiuni politice) doua Evanghelii de la Apostoli (Luca si Marcu au venit mai pe urma), l-au expulzat pe Petru, l-au expulzat pe Tomas, la fel pe Maria, l-au anatemizat si pe Iacob, l-au ciuntit pe Pavel in fel si chip incit pe alocuri este imposibil de inteles ce a mai ramas, si s-a ajuns astfel la... Ortodoxism... si Catolicism... care pastreaza Dogma intreaga dupa ce L-a anatemizat si pe Isus... Dupa atitea anatemizari, Papalitatea lupta din rasputeri impotriva lui Isus Cristos prin ascunderea documentelor de la Marea Moarta (de o jumatate de secol pina acum... si inca un secol daca vor putea...) pentru simplul fapt ca Dogma se dovedeste Anti-Crestina...
Ti-am mai spus, Clopotel, ca Dogma este ridicata deasupra lui Isus Cristos, citeste cel putin cit s-a public din Marea Moarta si vei vedea ca Ortodoxismul nu are nimic comun cu Crestinismul... de fapt, nici macar cu Parintii Bisericii...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 13 Jan 2006, 07:16 AM
Mesaj #367


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Fiecare preot are harul lui. In timpul slujbei de sfintire al apei duhul sfant se pogoara si apa obisnuita devine sfintita. Preotul poate sa vina de acasa sau de la biserica , conteaza slujba pe care o face . Nu ca as vrea sa te contrazic ......dar de ce nu incerci sa o sfintesti tu..........

Pentru ca nu vreau sa fac ce face Popa... ci vreau sa port in mine ceea ce Popa opreste Omul de a gasi...
Sfintenia vine nu prin inghitire, ci prin deschiderea Inimii, prin aflarea Sinelui Spiritual, prin Puritate Trupeasca, prin Meditatie Crestina, prin Cautare, prin Rugaciune, prin Liniste Sufleteasca si prin Iubire.
Cind Duhul Sfint coboara, nu Apa se sfinteste ci Lumina straluceste pe dinauntru, Inima se umple de Iubire, fatza se lumineaza Divin, durerea se topeste, boala se vindeca, mainile se ridica in adorare, Gindul se limpezeste si Simtirea se Indumnezeieste... Duhul coboara in Om, nu in Apa...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Jan 2006, 08:33 AM
Mesaj #368


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
Te-am rugat sa renunti a mai incalca regulamentul prin denigrarea unei religii si a reprezentantilor sai...
Deoarece nu cunosti deloc dogma ortodoxa, e cazul sa te abtii de la a face afirmatii false si calomnioase...
Mai bine, daca vrei sa fi constructiv, deschideti un topic despre religia ta si arata acolo de ce aceastaa e mai buna decat toate...
QUOTE
Deci, daca Popa nu are in Sine pe Duhul Sfint, nu poate "sfinti" Apa (desi nu vad de ce nu ar "sfinti" atunci direct Omul...). Acum, nu se poate sa nu recunosti cu nu toti Popii au in ei pe Duhul...

Faci afirmatii false... In afara de Iisus Hristos, nu exista om care sa nu fie pacatos... Tu te crezi fara de pata, de-i judeci pe altii...? Ce a spus Iisus: ca cine se crede fara de pacat sa arunce cu piatra... Vad ca tu arunci cu pietre la greu...sad.gif
Duhul Sfant este in preot nu pentru ca el ar fi fara de pacat ci pentru ca a primit hirotonie...
17. Atunci îsi puneau mâinile peste ei, si ei luau Duhul Sfânt. (Faptele Apostolilor 8)
Duhul Sfant nu este in preot pentru, sau numai pentru el, ci pentru turma ce o pastoreste...
Daca sunt si preoti care nu fac cinste ortodoxiei, pe acestia nu trebuie sa-i judecam noi ci Dumnezeu...
Cand se hirotoneste un preot, trebuie avut in vedere, printre altele:
QUOTE
"Nu pune prea degraba miinile peste nimeni, nici nu te fa partas la pacatele altora" (I Timotei V, 22; Fapte XIV, 23).

Dar asa cum Biserica ramane sfanta si dupa ce au intrat pacatosi in ea, caci aceasta este menirea ei, sa sfinteasca pacatosii, tot asa si harul dat preotului nu se pierde chiar daca el ar face si pacate, pentru ca nu exista om fara de pacat...
Pana la urma, daca un credincios observa un preot necinstit, merge la altul cinstit... Care e problema...?
Dar apa sfintita este si ramane sfintita, chiar daca preotul ca om este pacatos, pentru ca nu exista om nepacatos, caci sfintirea apei se face prin harul Duhului Sfant ce a fost dat preotului prin hirotonie, si nu vine de la om..., cum gresit si vicleneste incerci tu sa arati...



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Jan 2006, 08:42 AM
Mesaj #369


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Clopotel @ 13 Jan 2006, 09:33 AM)
Draga Edinide,
Te-am rugat sa renunti a mai incalca regulamentul prin denigrarea unei religii si a reprezentantilor sai...
Deoarece nu cunosti deloc dogma ortodoxa, e cazul sa te abtii de la a face afirmatii false si calomnioase...
Mai bine, daca vrei sa fi constructiv, deschideti un topic despre religia ta si arata acolo de ce aceastaa e mai buna decat toate...

Unde scrie ca topicul e limitat la viziunea ortodoxiei asupra apei sfiintite?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 13 Jan 2006, 08:44 AM
Mesaj #370


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Duhul Sfant este in preot nu pentru ca el ar fi fara de pacat ci pentru ca a primit hirotonie... Daca sunt si preoti care nu fac cinste ortodoxiei, pe acestia nu trebuie sa-i judecam noi ci Dumnezeu...

Pai atunci au sau n-au DS ? Daca al lor liber arbitru determina acest lucru, atunci cumva DS depinde de ei ca si de orice alt om, dealtfel. Nu ?
QUOTE
Dar apa sfintita este si ramane sfintita, chiar daca preotul ca om este pacatos, pentru ca nu exista om nepacatos, caci sfintirea apei se face prin harul Duhului Sfant

Bine, dar concret, ce se intampla cu acea apa si la ce foloseste ea ?


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Jan 2006, 11:49 AM
Mesaj #371


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Axel,
QUOTE
Unde scrie ca topicul e limitat la viziunea ortodoxiei asupra apei sfiintite?

Nu scrie si nici nu e nevoie... Daca te uiti in susul paginii ce scrie:
Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum. Ori el asta facea: denigra o religie, intamplator sau nu era cea ortodoxa, dar si daca era ca budhista, tot denigrare se numea, si moderatorul trebuia sa editeze...Asta e...Imi pare rau ca trebuie sa fac asta, dar ... pana una alta trebuie sa o fac....

Draga Bolt,
QUOTE
QUOTE
@clopotel :
Duhul Sfant este in preot nu pentru ca el ar fi fara de pacat ci pentru ca a primit hirotonie... Daca sunt si preoti care nu fac cinste ortodoxiei, pe acestia nu trebuie sa-i judecam noi ci Dumnezeu...

Pai atunci au sau n-au DS ?

Evident ca au, acest dar l-au primit la hirotonie, chestia aia cu punerea mainilor, de care abia acum am inteles(de pe topicul celalalt) ca tu crezi ca e doar de schepsis...
Iti repet citatul:
17. Atunci îsi puneau mâinile peste ei, si ei luau Duhul Sfânt. (Faptele Apostolilor 8) Ce nu iti e clar de aici?
QUOTE
Daca al lor liber arbitru determina acest lucru, atunci cumva DS depinde de ei ca si de orice alt om, dealtfel. Nu ?
Evident ca nu, asta iti place tie sa crezi... Duhul Sfant nu depinde de om ca vrea omu prin liberul lui arbitru, ci e un Dar de Sus... Este adevarat insa ca depinde de liberul arbitru al omului ce face cu acest Dar si cum il pastreaza, caci acel om atunci se face vas ales al Duhului Sfant, iar daca mai pe urma devine nevrednic, i se ia darul acesta prin luarea darului preotiei....
QUOTE
Bine, dar concret, ce se intampla cu acea apa si la ce foloseste ea ?

E bine ca intrebi... Am spus destule, si lamuritoare de la inceputul acestui topic, te rog sa le citesti, ca nu am timp sa le mai scriu odata...
Oricum, nu e o chestie de imaginatie, de inchipuire, ci este foarte reala, vrei sa stii cat e de reala? Iti dau cateva citate din Biblie ca sa poti afla cam cat de reala poate fi sfintirea materiei:
O sa incep cu VT pe care insa unii nu il considera valid:
18. "Să faci o baie de aramă, cu postament de aramă, pentru spălat; s-o pui între cortul adunării si jertfelnic si să torni într-însa apă.
19. Aaron si fiii lui îsi vor spăla în ea mâinile si picioarele lor cu apă.
20. Când trebuie să intre ei în cortul mărturiei, să se spele cu apă de aceasta, ca să nu moară; si când trebuie să se apropie de jertfelnic, ca să slujească si ca să aducă ardere de tot Domnului, să-si spele mâinile lor si picioarele lor cu apă, ca să nu moară.
(ies 30)
6. "Ia pe leviti din mijlocul fiilor lui Israel si-i curătă;
7. Si ca să-i cureti, să faci cu ei asa: să-i stropesti cu apa curătirii, să-si radă cu briciul tot trupul lor, să-si spele hainele si vor fi curati.
(Num 8)
9. Un om curat să strângă cenusa junincii, s-o pună afară din tabără la loc curat si să se păstreze pentru obstea fiilor lui Israel, ca să se facă cu ea apă de stropire, adică apă de curătire.
10. Cel ce a adunat cenusa junincii să-si spele hainele sale si să fie necurat până seara. Aceasta să fie asezământ vesnic pentru fiii lui Israel si pentru străinii ce trăiesc la dânsii.
11. Cel ce se va atinge de trupul mort al unui om să fie necurat sapte zile.
12. Acesta să se curete cu această apă în ziua a treia si în ziua a saptea si va fi curat; iar de nu se va curăti în ziua a treia si în ziua a saptea, nu va fi curat.

etc... sunt multe in VT
In NT:
3. În acestea zăceau multime de bolnavi, orbi, schiopi, uscati, asteptând miscarea apei.
4. Căci un înger al Domnului se cobora la vreme în scăldătoare si tulbura apa si cine intra întâi, după tulburarea apei, se făcea sănătos, de orice boală era tinut.
(Ioan 5,5)
Nu stiu daca poti patrunde sensul... Apa aceea devenea o apa deosebita, si nu una obisnuita de vreme ce facea omul sanatos de orice boala... Si acestea era real si nu doar imaginatie...
Apoi, foarte important:
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic tie: De nu se va naste cineva din apă si din Duh, nu va putea să intre în Impărătia lui Dumnezeu.(Ioan 3)
Asta este apa sfintita, adica binecuvantata: apa si Duh, si la ce foloseste? Spune chiar Mantuitorul, ca daca nu te nasti din ea nu poti intra in Imparatia lui Dumnezeu. Iar ortodocsii au ales sa urmeze aceasta porunca si sa intre in Imparatia lui Dumnezeu asa cum le zice Mantuitorul... Acea apa si acel Duh, nu sunt inchipuiri si sunt reale, la fel de reale ca si Imparatia lui Dumnezeu... Poti sa le contesti pe acestea, asa cum contesta ateii pe Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca nu exista...
Alt element este untdelemnul: despre acesta se vorbeste atat in VT,de ex. la Fac 28,11-18, cat si in NT:
12. Si iesind, ei propovăduiau să se pocăiască.
13. Si scoteau multi demoni si ungeau cu untdelemn pe multi bolnavi si-i vindecau.
(Marcu 6)
De ce crezii ca-i ei ungeau cu untdelemn? Sa-i murdareasca rofl.gif Dar vezi ce zice, ca dupa ce-i ungeau pe bolnavi acestia se vindecau... Intelegi tu, acela nu era orice utdelemn, caci asa putea sa faca oricine care avea untdelemn, inclusiv bolnavul... Nu-ti da de gandit asta? Nu-ti da de gandit ca daca insanatosirea era reala si untdelemnul acela era de o factura speciala, adica sintit? Si ca sa te miri si mai tare, afla ca si astazi in Boserica Ortodoxa, exista Taina Sfantului Maslu, prin care se vindeca in mod real bolnavii... Oricum sa nu incerci si tu asta acasa, ca mai mult decat sa consumi uleiul nu faci.. rofl.gif
14. Este cineva bolnav între voi? Să cheme preotii Bisericii si să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.
15. Si rugăciunea credintei va mântui pe cel bolnav si Domnul îl va ridica, si de va fi făcut păcate se vor ierta lui.

(Iacov 5)
Sper ca ai inteles in sfarsit cum sta treaba... Nu e cazul sa-i spui asta Batranului tau, ca nu la el se refera, ci la cel hirotonit in Biserica lui Hristos..., chestia aia cu punerea mainilor pe care o dai tu la o parte, dar care iata, fara ea nu se poate...

Si cu asta inchei, poate poate..intelegi si tu draga Bolt wub.gif
9. Nu stiti, oare, că nedreptii nu vor mosteni împărătia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiti: Nici desfrânatii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomitii,
10. Nici furii, nici lacomii, nici betivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor mosteni împărătia lui Dumnezeu.
11. Si asa erati unii dintre voi. Dar v-ati spălat, dar v-ati sfintit, dar v-ati îndreptat în numele Domnului Iisus Hristos si în Duhul Dumnezeului nostru.

Doamne ajuta!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 14 Jan 2006, 03:39 PM
Mesaj #372


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Eu nu cred ca apa sfintita este si sfanta...nu am nici un motiv sa cred ca este mai mult decat o apa simpla doar pentru ca un preot face incantatii, cu siguranta exista apa sfanta, "va voi da sa beti Apa Vietii" si ma gandesc, nu e oare folosit acest termen din promisiunea facuta noua de IIsus, eu cred ca putem "bea" doar din "Izvorul Iubirii" care e Dumnezeu iar asta o poate face fiecare om care isi doreste aceasta...daca ar fi sa ma apuc de povestit despre preoti si cati dintre ei au intradevar darul de a "sfinti" ma tem ca ar trebui sa abandonez subiectul!

Acest topic a fost editat de roua: 14 Jan 2006, 03:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 14 Jan 2006, 03:51 PM
Mesaj #373


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@roua :
QUOTE
nu am nici un motiv sa cred ca este mai mult decat o apa simpla doar pentru ca un preot face incantatii

Nu-i doar simpla ci si poluata.
QUOTE
"va voi da sa beti Apa Vietii" si ma gandesc, nu e oare folosit acest termen din promisiunea facuta noua de IIsus, eu cred ca putem "bea" doar din "Izvorul Iubirii" care e Dumnezeu iar asta o poate face fiecare om care isi doreste aceasta

Corect. Biblic.
QUOTE
daca ar fi sa ma apuc de povestit despre preoti si cati dintre ei au intradevar darul de a "sfinti" ma tem ca ar trebui sa abandonez subiectul!

E bine ca suntem politicosi.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Jan 2006, 05:34 PM
Mesaj #374


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Roua,
In primul rand han.gif
Apoi, daca vrei, nu e obligatoriu aici... , poti si sa ne spui carei confesiuni religioase apartii, in cazul in care esti credincioasa...
QUOTE
Eu nu cred ca apa sfintita este si sfanta

Desigur, esti libera sa crezi ce vrei... Exista oameni care nu cred nici ca exista Dumnezeu, exista altii, iata, care cred ca nu exista lucruri sfinte, exista altii care cred ca exista... Fiecare cu credinta sa...
QUOTE
"va voi da sa beti Apa Vietii" si ma gandesc, nu e oare folosit acest termen din promisiunea facuta noua de IIsus, eu cred ca putem "bea" doar din "Izvorul Iubirii" care e Dumnezeu iar asta o poate face fiecare om care isi doreste aceasta...

Ce spui tu nu are nici o legatura cu apa sfintita...Citeste postul meu anterior si o sa vezi dovezile biblice... Asta in cazul in care consideri Biblia o carte a Adevarului...
QUOTE
daca ar fi sa ma apuc de povestit despre preoti si cati dintre ei au intradevar darul de a "sfinti" ma tem ca ar trebui sa abandonez subiectul!

Nu e cazul sa judecam oamenii... E ca si cum l-am judeca pe Iuda..., si acela era apostol, a stat langa Iisus, langa Dumnezeu, si tot L-a tradat... Ce pretentie sa avem de la niste oameni pacatosi?... Dar cine este fara de pacat? Tu esti fara de pacat? Eu niciodata cand spun preot nu ma gandesc la acestia de care incerci tu sa spui, ci la Sfintii Parinti care au bineplacut lui Dumnezeu, si la majoritatea preotilor ortodocsi care duc o viata in Hristos...
O comparatie: tu ai o casa aranjata si ingrijita... Ei bine cum ar fi ca sa vina cineva la tine si in loc sa observe si sa se bucure de frumusetea casei tale, se apuca sa caute praful de pe galerie sau de sub baie, si apoi sa afirme ca la tine in casa e mizerie si praf... Ce-ai face? Probabil ca nu l-ai baga in seama...
Hai sa vedem lucrarile lui Dumnezeu nu pe ale satanei, caci cine se uita dupa lucrarea satanei, ...ramane cu el...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 15 Jan 2006, 02:54 AM
Mesaj #375


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ce pretentie sa avem de la niste oameni pacatosi?...

Care sint aia? Poti sa dai exemple?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 15 Jan 2006, 11:31 AM
Mesaj #376


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



TOTI ! A spus-o chiar Clopotel :
QUOTE
Dar cine este fara de pacat? Tu esti fara de pacat?


Acest topic a fost editat de Bolt: 15 Jan 2006, 11:33 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 Jan 2006, 08:18 AM
Mesaj #377


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Faci afirmatii false... In afara de Iisus Hristos, nu exista om care sa nu fie pacatos... Tu te crezi fara de pata, de-i judeci pe altii...? Ce a spus Iisus: ca cine se crede fara de pacat sa arunce cu piatra... Vad ca tu arunci cu pietre la greu...

Prima parte, adevarata... pentru ca noi ne-am nascut din Pacat, pe cind Isus s-a nascut de la Tatal.
Eu nu vorbesc de Pacat ci vorbesc despre Duhul Sfint, care cica ar "sfinti"... Apa... Uite, Pavel spune "Eu, primul dintre Pacatosi", dar el avea in Sine pe Duhul, el putea DA viata mortului, prin Duhul, si el putea LUA viata viului, tot prin Duhul. Pavel era Pacatos prin ceea ce facuse inainte de a i se arata Isus, prin faptul ca se nascuse in Pacat, asemenea noua tuturor, dar ajunsese apoi la Elevare Spirituala. El isi cunostea Pacatul pentru ca avea pe Duhul, care facea Minuni prin el.
Popa betiv sa nu se amageasca cu Pacatosenia lui Pavel, ca era un Pacat Rascumparat prin presenta Duhului Sfint: Pavel nu voia nimic pentru el insusi, era invatat "in bogatie si in saracie", nu avea linga el Trup Femeiesc (si nici nu-l dorea...) pentru Indulcirea Trupeasca, cum fac Popii de azi, avea Viziuni Extatice cum Popa de azi nu se invredniceste, etc. Daca tu-l confunzi pe un Popa burtos de azi cu Pavel, faci mare greseala: Pavel iesise din Pacat pe cind Popa se complace clipa de clipa in Pacat asemenea oricarui Mirean, conform Dictonului Decaderii Spirituale: "fa cum zice Popa, nu cum face Popa..."
Vezi, eu nu judec pe Aproapele meu, pentru Pacatul lui, ci pe Popa, nu ca si Aproape ci ca si... Popa... Ca si Aproape, am intelegere pentru slabiciunile lui, ca si Popa, NU! deoarece Popa Decazut duce la Pierzanie pe Aproapele, prin ceea ce nu ofera Aproapelui: un exemplu de Elevare Spirituala. Biserica care sustine pe Popa Decazut, este o Biserica Decazuta.

QUOTE
Duhul Sfant este in preot nu pentru ca el ar fi fara de pacat ci pentru ca a primit hirotonie...
17. Atunci îsi puneau mâinile peste ei, si ei luau Duhul Sfânt. (Faptele Apostolilor 8

Despre asta iti tot spun si eu, dar de la mine nu primesti... Daca tu-ti pui miinile peste mine, voi primi de la tine pe Duhul? Eu asi vrea sa fie asa, si daca ar fi asa, tu ai intelege despre ce-ti vorbesc eu. Dar daca mi-asi pune eu miinile peste tine...?
Fapt este ca exista miini pline, si exista miini goale. Daca cel care hirotoniste nu este Elevat Spiritual, punerea miinilor lui este goala de orice continut spiritual: cel care hirotoniste nu are ce da, si cel hirotonisit nu are ce primi: "Veti trai in Saracie, si voi sinteti Saracia insasi". Un Decazut Spiritual hirotoniste pe un alt Decazut Spiritual care duce apoi in Decadere Spirituala o Turma intreaga: "Orbul care conduce pe Orb", acesta fiind un Orb Spiritual. Mai este numai un pas pina la Apa "Sfintita"... Popa care nu are pe Duhul, spera sa-L aibe... Apa...
In Fapte se vorbeste despre Practica Spirituala. Tu vorbesti despre un Ritual gol de orice continut.

QUOTE
Duhul Sfant nu este in preot pentru, sau numai pentru el, ci pentru turma ce o pastoreste... Daca sunt si preoti care nu fac cinste ortodoxiei, pe acestia nu trebuie sa-i judecam noi ci Dumnezeu... Cand se hirotoneste un preot, trebuie avut in vedere, printre altele:

Eu nu-l judec oe Omul-Popa, are cine-l judeca, eu judec pe Popa-Popa... este altceva...
Problema nu este un Popa care nu face cinste Ortodoxiei, au fost si vor fi, ci este Ortodoxia care teoretizeaza Decaderea Spirituala. Problema nu este Popa Decazut, ca persoana, ci este Sistemul care-l sustine in Decaderea lui, si care astfel perpetueaza Decaderea secol dupa secol, ducind la Decaderea Spirituala a Neamului Romanesc, vinturat ca o pleava fara radacini de o mina de comunisti bezmetici. Acesta este rezultatul Ortodoxiei dupa aproape 2000 de ani de "Educatie" Spirituala: Dacii nu puteau fi luati Sclavi, mai bine-si curmau Viata singuri... Romanii-Ortodocsii cauta Sclavia cu luminarea, temindu-se nu numai pentru viata lor mizerabila ci si pentru job-ul zilnic... cautind argintii, asemenea Popilor... cautind luxurile zilei, asemenea Popilor... cautind desfatarea Trupeasca, asemenea Popilor... cautind orice in afara de Biserica...
Ieri, Dacii erau admiratia Lumii. Spune-mi tu unde sint urmasii lor de azi...

QUOTE
Dar asa cum Biserica ramane sfanta si dupa ce au intrat pacatosi in ea, caci aceasta este menirea ei, sa sfinteasca pacatosii, tot asa si harul dat preotului nu se pierde chiar daca el ar face si pacate, pentru ca nu exista om fara de pacat...

Vorbesti ca unul ce nu cunoaste atingerea Dumnezeiasca a Duhului Sfint. Nu poti sa pricepi ca Pacatul si Duhul nu pot face casa comuna? Cind Duhul Sfint vine la tine, te sfinteste si te purifica, dorinta ta nu mai este catre Lume ci catre Dumnezeu. Daca te-a atins, tu vrei de la tine insuti sa sorbesti din Izvorul Vietii nu din damigeana... sa te hranesti din Seva Vietii, nu din cirnati si slanina. Asta nu pricepi tu, unde este Duhul Sfint, nu mai sint cirnati afumati si nici trupuri imbietoare. Popa care bea cu pofta, maninca cu pofta, si sexualizeaza cu pofta, sau numai doreste a o face, duce la pieire intrega Turma. De aceea Popa "sfinteste" Apa, pentru ca nu stie ce este Sfintenia.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 Jan 2006, 08:41 AM
Mesaj #378


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
"va voi da sa beti Apa Vietii" si ma gandesc, nu e oare folosit acest termen din promisiunea facuta noua de IIsus, eu cred ca putem "bea" doar din "Izvorul Iubirii" care e Dumnezeu iar asta o poate face fiecare om care isi doreste aceasta...

Nu ai nevoie de Popa ca sa te apropii de Dumnezeu, doar calitatea de Fiu al Tatalui este si in tine, daca stii cum sa o dobindesti. Un Preot adevarat, un Dascal Spiritual, te poate ajuta, dar nu este de neinlocuit, deoarece Tatal este si in tine, precum in oricare dintre noi: "Cine cauta, gaseste", ne invata Fiul.
Siatemul care pretinde ca nu exista Sfintenie fara de Popa, este Sistemul Satanei, deoarece Tatal este apriori in fiecare dintre Fiii Sai, iar Sfintenia are o singura Sursa: Tatal Ceresc, de unde si Fiul sorbea. Este o singura conditie, sa cauti indurarea Fiului care va fi cu tine pas cu pas catre Tatal Ceresc: te apropii de Tatal numai in calitate de Fiul Tatalui, alta Cale nu exista.
Isus ne face cunoscut: "Cel ce va bea din gura mea va deveni ca si Mine." Aceasta este Apa Sfinta, aceasta este Seva Vietii de la Vitza catre Mladitzele Sale, care vine din Fiul in tine si din tine in Fiul, care ma face pe mine una cu tine si pe tine una cu mine. Restul, este Apa Popeasca... nici nu vindeca, nici nu omoara...
Lasa-i pe ai sa "sfinteasca" Apele: tu cauta Sfintenia Tatalui, urmind pe Fiul.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 16 Jan 2006, 08:50 AM
Mesaj #379


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



QUOTE
Restul, este Apa Popeasca... nici nu vindeca, nici nu omoara...
Lasa-i pe ei sa "sfinteasca" Apele: tu cauta Sfintenia Tatalui, urmind pe Fiul.

rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Bolt: 16 Jan 2006, 08:51 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Jan 2006, 08:56 AM
Mesaj #380


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
Vorbesti numai prostii, dar nu e ceva nou la tine...
Ai o obsesie in a denigra Ortodoxia si preotii... Probabil cand erai mic te-a chinuit vreunul imbracat in popa si care mirosea a bautura ... si nu ti-ai revenit nici pana astazi...
Iata, aici suntem mai multi ortodocsi, sa vine vreunul sa spuna daca preotul la care se spovedeste, de la care i-a apa sfintita sau sfintele taine este asa cum tot zici tu pe aici....
Cei pe care ii cunosc eu, ti-am zis, duc o viata in Hristos, cu posturi aspre, cu rugaciuni si privegheri... Stii tu lacrimile pe care le varsa ei la rugaciuni? Tu si cei din secta ta, daca o mai fi vreunul, nu aveti cum sa intelegi asta, pentru ca nu aveti nici o legatura cu crestinismul si cu Iisus Hristos... , da' va pune diavolul sa vorbiti bazaconiii...si tu il asculti supus vad...
Iti repet, deschide tu un topic, cu dogama sectei tale, si spune acolo ce poate face ea, ... si prin comparatie, oricine va putea sa vada care este mai aproape de Dumnezeu...Sau spune aici viziunea sectei tale despre apa sfintita, daca are vreuna... Dar ce legatura are secta ta cu Ortodoxia? Ce e atat de greu de priceput? .... Nu e nevoie sa recurgi la denigrarea unei religii pentru frustrarile tale din copilarie cu un individ, poate beat, poate criminal, poate pedofil... Habar n-am si nici nu ma intereseaza problemele tale... Eu incerc sa-ti spun ca daca exista oameni criminali, nu inseamna ca toti oamenii sunt criminali... Daca exista si popi decazuti, aceasta nu inseamna ca nu exista preoti.... Intelegi diferenta intre preot si popa.?... Tu vorbesti de popa iar eu vorbesc de preot... Un preot care nu urmeaza si in fapta pe Hristos, acela automat nu este preot, asa cum un ortodox care se inchina lui Budha nu este ortodox...
Preotul Ortodox este preotul Legii Harului si al Iubirii, asa cum l-a instituit Mantuitorul si Sfintii Apostoli.... Cine nu urmeaza poruncile lor, acela inceteaza automat a mai fi preot al lui Iisus, ci este Iuda, care a fost si el apostol.... Daca n-ai inteles inca, nu haina il face pe preot, ci Harul Duhului Sfant din el.... Daca tu nu esti in stare sa vezi, sau macar sa simti acel har, nu este nici vina lui Dumnezeu si nici a preotului, si nici macar a satanei, ci doar a ta ca te-ai lasat amagit de satana...
Eu am aratat dovezile Bibliei privind existenta sfintirii materiei... Orice referire la alta religie sau la alti oameni nu are legatura cu subiectul, decat daca cineva are vreo frustrare vis a vis de faptul ca, desi sfintirea poate sa o faca si omul prin Harul Duhului Sfant, iar acela nu poate.... e alta problema si tine de psiholog, sau de ce nu... poti sa iei si tu putina Aghiasma, si daca esti credincios cu adevarat, te vindeci... wub.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 Jan 2006, 09:08 AM
Mesaj #381


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Deoarece nu cunosti deloc dogma ortodoxa, e cazul sa te abtii de la a face afirmatii false si calomnioase... Mai bine, daca vrei sa fi constructiv, deschideti un topic despre religia ta si arata acolo de ce aceastaa e mai buna decat toate...

Ti-am mai spus, dar nu primesti, eu nu-ti vorbesc despre o Religie, inca una din cele multe, ci iti vorbesc despre Spiritul lui Cristos, prin care Aproapele este in tine, tu in Fiul, Fiul in Tatal si apoi Tatal in tine. Ortodox, poti fi Fratele meu; Catolic, poti fi tot Fratele meu; Baptist, la fel.
Isus n-a fost Ortodox si nici Catolic, Omul care s-a pierdut de Isus a ajuns Ortodox si Catolic, altfel are fi ramas... Crestin. Eu nu-ti vorbesc despre o Noua Religie ci despre Vechea Credinta, fara denominatie, in afara de Numele Lui, Spiritul Crestin. Cit timp vorbesti de Ortodoxism, sau sa zicem Catolicism, nu poti vorbi despre Crestinism.
Nu exista o Religie mai buna decit alta, toate sint la fel de bune si la fel de ne-bune, care au un singur numitor comun: Isus Cristos. Cind o Religie este Religia, nu va trebui sa se numeasca pe sine Catolica (Universala), sau Ortodoxa (Dreapta), deoarece va fi evident pentru noi toti ca este Universala si Dreapta... Daca numele Religie vine de la religia insasi, este o pretentie. Daca vine de la noi toti, este Adevarul.
Cind tu ai ajuns a sorbi din Gura lui Isus, luind Jugul Lui asupra-ti, ai pierdut calitatea de Ortodox, cistigind Spiritul Crestin.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 Jan 2006, 09:29 AM
Mesaj #382


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Ai o obsesie in a denigra Ortodoxia si preotii... Probabil cand erai mic te-a chinuit vreunul imbracat in popa si care mirosea a bautura ... si nu ti-ai revenit nici pana astazi...

Stii care-i culmea? Cit timp eram in Intuneric, Popii erau Popi, cel care "face slujba" la Biserica. Prin urmare, nu am avut nici un fel experienta "traumatica" din partea nici unui Popa in particular. Dupa ce am iesit la Lumina, am realizat Intunericul in care am fost tinut de catre acel Sistem Popesc decazut, nu neaparat pe Plan Lumesc, cit mai ales pe Plan Spiritual.
Daca-l pomenesc pe Popa Ortodox, nu ca nu l-asi putea pomeni pe cel Catolic (pe care-l cunosc mai putin de altfel), nu este in numele meu cit este in numele Aproapelui meu, care este inca acolo, in Intunericul raspindit de Vrajitoriile Popesti si restul popismelor. Nu vorbesc despre durerea mea personala, multumesc lui Dumnezeu pina acum, ci despre durerea mea colectiva, Aproapele meu. Vrei sa nu-i intind mina? Vrei sa-l las inecat in Apa "Sfintita" asemenea nenumaratelor generatii inaintea lui? Este Omul de azi mai bun decit Omul de acum 500 de ani? A facut Ortodoxia un singur pas inainte in ultimii 1000 de ani? Este omul de pe strada mai aproape de Dumnezeu decit acum 2000 de ani? Poti tu zimbi in fatza Mortii, precum Dacii faceau? Ai vazut tu ce-i dincolo de Ceasul acela? Este Romanul detasat de Lume si atasat de Dumnezeu? Ai nevoie de inca 2000 de ani ca sa raspunzi la aceste intrebari?
Vezi, tu gindesti ortodox, crezind ca este despre mine, cind pe mine ma doare pentru tine...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Jan 2006, 09:35 AM
Mesaj #383


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Ti-am mai spus, dar nu primesti,

Eu nu primesc nimic de la cei ce asculta de satana si lupta impotriva lui Dumnezeu...
QUOTE
eu nu-ti vorbesc despre o Religie, inca una din cele multe, ci iti vorbesc despre Spiritul lui Cristos,

Daca este asa, atunci de ce denigrezi o religie...? Daca nu esti ortodox, de ce vorbesti despre ortodocsi? De ce nu vorbeste despre musulmani, despre budhisti...? Ce ei nu au preoti? Preotii lor sau ai tai sunt toti fotomodele, sau urmeaza toti cu adevarat lui Dumnezeu?
QUOTE
Cind tu ai ajuns a sorbi din Gura lui Isus, luind Jugul Lui asupra-ti, ai pierdut calitatea de Ortodox, cistigind Spiritul Crestin.
Asta este o aberatie ce spui..., eu L-am cunoscut cu adevarat pe Dumnezeu, iubirea lui Iisus prin Ortodoxie... Degeaba vine satana si-mi zice ca nu e bine sa-mi ascult sufletul, ci sa merg pe alte drumuri, caci nu vreau sa mai fac odata greseala lui Adam...
Dar sa revenim ontopic...
Daca conform dogmei tale ai ceva de spus fata de sfintirea materiilor, in speta apa sfintita, eventual si cu argumente biblice (pe care din cate ai recunoscut, ai ciuntit-o rau, caci ai dat la o parte VT, si banuiesc ca din cel Nou ai mai ramas cu vreo doua capitole), e cazul sa le spui, daca nu... nu.... Cert este ca aici nu se dezbatem despre ortodoxie, daca e buna sau nu... si nici despre alta religie...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 Jan 2006, 09:47 AM
Mesaj #384


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Daca tu nu esti in stare sa vezi, sau macar sa simti acel har, nu este nici vina lui Dumnezeu si nici a preotului, si nici macar a satanei, ci doar a ta ca te-ai lasat amagit de satana...

Pot simti mai mult decit iti poti macar imagina... si-ti spun, Popa este gol de ceea ce ar trebui sa fie plin. Am intilnit Mireni mai plini de Spiritul Crestin decit Popa Ortodox (in general, nu la modul absolut...)
Ce-ti spun eu nu vine din lipsa simtirii ci din bogatia acesteia, nu din lipsa Luminii ci din stralucirea acesteia, nu din lipsa Iubirii ci din Dumnezeirea acesteia.
Prin Popa Ortodox, te-ai rupt tu de Lume, ai ajuns la Elevare Spirituala (Indumnezeire), la iubirea Aproapelui ca pe Sine, ai auzit tu Glasul, ai vazut tu Lumina, ai simtit tu Iubirea, iti straluceste Aura Spirituala in jurul tau, faci tu Semnele Credintei, astepti tu Moartea ca pe eliberare, locuieste Fiul si Tatal cu tine?
Ai implinit tu Legea Iubirii, prin Ortodoxism?
Daca nu, continua-ti cautarea, si vei gasi.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 Jan 2006, 10:00 AM
Mesaj #385


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Daca conform dogmei tale ai ceva de spus fata de sfintirea materiilor, in speta apa sfintita, eventual si cu argumente biblice (pe care din cate ai recunoscut, ai ciuntit-o rau, caci ai dat la o parte VT, si banuiesc ca din cel Nou ai mai ramas cu vreo doua capitole), e cazul sa le spui, daca nu... nu....

Iar te inseli... Din VT am priceput ce era de priceput, venirea Noului Testament, pentru ca Vechiul isi traise traiul. Din noul, nu numai ca nu am scos nimic, am introdus tot ceea ce Popii Ortodocsi din secolul IV-V au excomunicat, expulzat, ars, distrus si restul faptelor "credintei" Ortodoxe, scrierile Gnostice si Apocrife. Biserica Ortodoxa Somaleza are inca 35 de carti in Noul Testament fatza de 27 in Ortodoxismul Ramanesc, dar toate acestea iti sint straine.
Daca tot te pronunti pentru Canon, poti sa-mi spui ce au Popii, si Papa, de ascuns prin documentele de la Qumran? Si cele de la Hamandi? Nu cumva le iese la iveala intreaga inselare cuprinsa in Dogma lor? Nu cumva Isus trebuie cenzurat pentru Dogma lor?
Pina una alta, nu am gasit o referinta clara la Apa "Sfintita" nici unde, desi te-asi putea ajuta cu ceva, dar este plin peste tot Spiritual lui Cristos, in Dialoguri precum in Luca, in Tomas precum in Matei, in Petru precum in Ioan.
Cum ti-am spus, cauta si vei gasi...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  « < 9 10 11 12 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 03:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman