HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

12 Pagini V  « < 10 11 12  
Reply to this topicStart new topic
> Apa Sfintita, Este Sau Nu Sfinta ?, Argumente pro si contra
Clopotel
mesaj 16 Jan 2006, 10:02 AM
Mesaj #386


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Edinide,
QUOTE
Prin Popa Ortodox, te-ai rupt tu de Lume,

Nici satana nu ar fi putut spune mai bine... mad.gif
De unde stii tu ce am facut eu...?

QUOTE
ai ajuns la Elevare Spirituala (Indumnezeire), la iubirea Aproapelui ca pe Sine, ai auzit tu Glasul, ai vazut tu Lumina, ai simtit tu Iubirea, iti straluceste Aura Spirituala in jurul tau, faci tu Semnele Credintei, astepti tu Moartea ca pe eliberare, locuieste Fiul si Tatal cu tine?

Astept sa-mi spui intai daca tu prin secta ta ai ai ajuns la toate acestea...Sa nu uiti sa pui si lista cu semnele credintei pe care le-ai facut...(in afara de batjocoriri si huliri - ca asta le stim deja)
QUOTE
Ai implinit tu Legea Iubirii, prin Ortodoxism?

Ortodoxismul este el insusi Legea Iubirii si a Harului, pentru ca este lasat de Mantuitorul si Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti, depinde numai de mine daca o sa fiu harnic si vrednic de a ma impartasi din acestea...

Dar pana la urma... cand ai de gand sa revii ontopic... Realizezi ca acesta nu este un topic despre Ortodoxie?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 17 Jan 2006, 07:26 AM
Mesaj #387


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
QUOTE 
ai ajuns la Elevare Spirituala (Indumnezeire), la iubirea Aproapelui ca pe Sine, ai auzit tu Glasul, ai vazut tu Lumina, ai simtit tu Iubirea, iti straluceste Aura Spirituala in jurul tau, faci tu Semnele Credintei, astepti tu Moartea ca pe eliberare, locuieste Fiul si Tatal cu tine?

Astept sa-mi spui intai daca tu prin secta ta ai ai ajuns la toate acestea...Sa nu uiti sa pui si lista cu semnele credintei pe care le-ai facut...(in afara de batjocoriri si huliri - ca asta le stim deja)

Clopotel,
Daca ceea ce-ti spun eu este gresit, arata-mi greseala, ca s-o indrept. Daca este drept, raspunde cu dreptate, deoarece eu nu cer de la tine ceva ce nu cer si de la mine: ca si opus Dictonului Decaderii, "fa ceea ce Popa spune", devine Dictonul Elevarii, "fa ceea ce Edinide face". Scopul unui Crestin trebuie sa fie ceea ce am afirmat mai sus, indiferent de denominatia la care apartine, fie Secta Gnostica, fie Secta Iudaica, cum este Ortodoxismul. Am ajuns unde am ajuns nu prin Secte Umane ci prin cautare si prin Harul lui Dumnezeu pentru a Carui binecuvintare ma rog in fiecare clipa a acestei vieti.
Eu am baut Apa "Sfintita" pe care tu o bei, dar prima Sfintenie din viata mea am simtit-o nu cu stomacul ci cu Inima. De atunci incoace creste in fiecare zi si in fiecare clipa, si nu va inceta vre-o data sa creasca, cit timp ramin Una cu Aproapele intru Fiul, spre Tatal Ceresc, "cereti si vi se va da". Cind ceri si ti se da pe loc, stii ca esti pe Calea cea Buna.
Daca Apa "Sfintita" iti creste Iubirea de Aproapele in fiecare zi, bea-o pina vei ajunge a fi Una cu Aproapele, asa cum Fiul porunceste, si cind ajungi a simti ceea ce Aproapele simte cu Inima lui, invata-i si pe altii sa bea Apa. Daca Apa nu te ajuta catre Iubirea Aproapelui, atunci fie ca Apa are in ea "Sfintenie" de care tu nu te invrednicesti, desi stiu ca te invrednicesti, fie ca Apa nu are in ea nimic, asa ca Invrednicrea ta catre Apa este nefolositoare.

QUOTE
QUOTE
Ai implinit tu Legea Iubirii, prin Ortodoxism?

Ortodoxismul este el insusi Legea Iubirii si a Harului, pentru ca este lasat de Mantuitorul si Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti, depinde numai de mine daca o sa fiu harnic si vrednic de a ma impartasi din acestea...

Ti-am mai spus ca te-a orbit Dogma: Legea Iubirii nu este Ortodoxismul ci Legea Iubirii este Isus Cristos, de la Tatal venit: "Dumnezeu este iubire." Legea Iubirii este in tine, numai sa o gasesti, si nu in Institutia Lumeasca. Legea Iubirii este intre tine si Aproapele tau, intre tine si mine, si nu in Dogma Ortodoxa. Legea Iubirii suntem noi in relatia noastra cu Isus Cristos, daca ajungi sa o simti de la cap pina la picioare, avind Inima la mijloc ca si simetrie a numarului completitudinii. Legea Iubirii sintem noi, Fiul Tatalui, sorbind din Izvorul Iubirii, Tatal Ceresc: "Iata ca Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru", spune Isus Cristos.
Din Ortodoxism nu va ramine nici praful dar cu toate acestea Legea Iubirii va fi implinita.

QUOTE
Dar pana la urma... cand ai de gand sa revii ontopic... Realizezi ca acesta nu este un topic despre Ortodoxie?

Credeam ca Ortodoxia este tot una cu Dogma Ortodoxa, parca asa spuneai... iar Dogma se discuta aici, aspectul particular fiind intimplator Apa "Sfintita"... Pentru ca nu ti-e clar, am sa reformulez:

QUOTE
Ai implinit tu Legea Iubirii, prin Ortodoxism?

inlocuind-o cu
QUOTE
Ai implinit tu Legea Iubirii, prin Apa "Sfintita"?

Crezi ca este mai la subiect asa... ?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 17 Jan 2006, 07:58 AM
Mesaj #388


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@edinide :
QUOTE
Eu am baut Apa "Sfintita" pe care tu o bei, dar prima Sfintenie din viata mea am simtit-o nu cu stomacul ci cu Inima. De atunci incoace creste in fiecare zi si in fiecare clipa, si nu va inceta vre-o data sa creasca, cit timp ramin Una cu Aproapele intru Fiul, spre Tatal Ceresc, "cereti si vi se va da". Cind ceri si ti se da pe loc, stii ca esti pe Calea cea Buna.

Biblic. rolleyes.gif

Mai baieti, eu am mai intervenit pe acest topic si am spus-o clar si simplu - exista apa sfintita dupa cum orice lucru din lumea asta si de dincolo poate fi sfintit. Depinde doar ceea ce intelegi prin "sfintit". Ori Biblia spune clar - un lucru dedicat pt. un scop, de obicei spiritual sau implicat cumva intr-un ritual religios. Dar de aici si pana la a spune ca acel lucru isi schimba intrinsec proprietatile doar la simpla rostire a unor cuvinte in dreptul sau, e drum lung de tot. Mai depinde si ce parere are omul de acest lucru, adica el poate considera ceva dedicat (sfintit) unei indeletniciri spirituale, dar de aici si pana la a vedea in asta un lucru poruncit dumnezeieste, e distanta mare. Imi reafirm parerea - unde Biblia tace, omul sa nu vorbeasca. In legea ceremoniala a poporului iudeu existau numeroase obiecte de cult pe drept sintite, adica dedicate slujbei la templu. Dar in NT, eu unul nu retin sa mai existe asa ceva din moment ce legea ceremoniala a fost abrogata la cruce.

Acest topic a fost editat de Bolt: 17 Jan 2006, 08:01 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Jan 2006, 07:58 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Jan 2006, 11:27 AM
Mesaj #389


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Daca ceea ce-ti spun eu este gresit, arata-mi greseala, ca s-o indrept

Pai eu de luni de zile de iti tot zic ca, conform Bibliei, tot ce spui tu e gresit...Daca vrei sa te indrepti, nu te lua dupa mine sau dupa altul, nici dupa popi, eventual dupa preoti (iti recomand cativa: Sfantul Vasile cel Mare, Sfantul Grigorie Palama, Sfantul Ioan Damaschin, Sfantul Serafim de Sarov, Nicodim Aghioritul, si romani: Ilie Cleopa, Arsenie Boca etc. etc) si lasa prostiile alea semiyoghine, ca nu au legatura nici cu yoga adevarata si nu au deloc legatura cu crestinismul si Iisus Hristos... Ce vrei sa-ti spun mai mult?
QUOTE
"fa ceea ce Popa spune",

Asta este o tampenie de baba superstitioasa, cand zice sa faci ce zice popa si nu ce face el...
Daca vrei cu adevarat sa fii crestin, fa si ce zice preotul dar fa si ce face el... pentru documentare citeste Patericul si Vietile Sfintilor si vei gasi acolo exemple demne de urmat....
QUOTE
"fa ceea ce Edinide face".
rofl.gif Doamne fereste! ce-ti veni...
QUOTE
Eu am baut Apa "Sfintita" pe care tu o bei,

Ce ai baut tu, nu avea cum sa fie Apa Sfintita, caci in primul rand trebuia sa o iei de la un preot ortodox, iar in al doilea rand vad ca nu a avut la tine efectul pe care il are Apa Sfintita in om... Deci ce ai luat tu nu a fost apa sfintita, asa ca nu te mai lauda cu asta...
Apoi, in toate minunile care le-a facut Iisus, in special vindecarile miraculoase, El intreba: "Crezi?" si acela zicea "Da", apoi ce zicea El: "Credinta ta te-a mantuit/vindecat? "
Deci atunci cand bei Apa Sfintita, sau iei Sfintele Taine trebuie sa le iei cu mare smerenie si cu credinta, altfel, asa cum bine vezi, iti sunt spre osanda si nu spre mantuire... Acestea se poate dovedi practic, aproape ca un experiment de laborator, nici nu e nevoie de citate biblice pentru asta, ca in Biblie nu scrie nimic nici de Laptopul meu si el totusi exista...si se vede cu ochiul liber...
QUOTE
Daca Apa nu te ajuta catre Iubirea Aproapelui, atunci fie ca Apa are in ea "Sfintenie" de care tu nu te invrednicesti, desi stiu ca te invrednicesti, fie ca Apa nu are in ea nimic, asa ca Invrednicrea ta catre Apa este nefolositoare.

Ce spui tu aici sunt vorbe de doi lei... Odata ca tu nu stii de ce ma invrednicesc eu, si apoi chiar daca iei Apa Sfintita si nu ai credinta tot rau ajungi... Exemplul cel mai clar este al lui Iuda, ca ce mai mare sfintenie putea capata decat sa-L atinga pe Mantuitorul si totusi s-a dat satanei...
QUOTE
Ti-am mai spus ca te-a orbit Dogma: Legea Iubirii nu este Ortodoxismul ci Legea Iubirii este Isus Cristos, de la Tatal venit: "Dumnezeu este iubire."
Ca o recomandare este sa te apuci serios sa studiezi logica...Ce spui tu nu are logica... Iisus nu este Legea asa cum o interpretezi tu, Iisus este Dumnezeu, El face si da Legea Iubirii sau a Harului, si aceasta este Ortodoxismul in toata splendoarea sa.... Daca tu nu reusesti sa faci deosebirea intre Lege si cei ce o aplica e treaba ta.... Aceasta Lege, Mantuitorul a dat-o pentru toti, unii au aplicat-o altii nu... Sfantul Apostol Pavel a aplicat-o, Iuda nu.... E legea de vina ca Iuda nu a aplicat-o? Si atunci nu e cazul sa te apuci de logica?
QUOTE
Credeam ca Ortodoxia este tot una cu Dogma Ortodoxa, parca asa spuneai... iar Dogma se discuta aici, aspectul particular fiind intimplator Apa "Sfintita"...
Evident ca lipsa logicii duce si la intelegeri eronate...
Aici nu se discuta dogma Ortodoxa... Topicul este despre Apa Sfintita, si nu despre Apa Sfintita in Ortodoxie.... Asa cum Thunder si-a spus si el parerea si altii, care nu sunt ortodocsi, asa poate sa faca oricine... Discutia aici despre popi si preoti fie ei ortodocsi sau budhisti este offtopic... E usor de priceput asta...Tu de ce nu pricepi?
Eu pentru ca sunt ortodox, logic ca voi vorbi dpdv ortodox, si chiar cu asta incep:" Dpdv ortodox Apa Sfintita este...", dar tu, care nu esti ortodox, ci te autointitulezi yoghincrestin, vorbeste dpdv al dogmei tale, adica "Dpdv yoghin crestin apa sfintita este sau nu este... dupa caz" Dar tu nu faci decat sa vorbesti de popi care nu au legatura nici cu yoga si nici cu ortodoxia si nici cu apa sfintita... Nu e normal sa te intreb de ce o faci?

Draga Bolt,
QUOTE
exista apa sfintita dupa cum orice lucru din lumea asta si de dincolo poate fi sfintit. Depinde doar ceea ce intelegi prin "sfintit". Ori Biblia spune clar - un lucru dedicat pt. un scop, de obicei spiritual sau implicat cumva intr-un ritual religios. Dar de aici si pana la a spune ca acel lucru isi schimba intrinsec proprietatile doar la simpla rostire a unor cuvinte in dreptul sau, e drum lung de tot.
Spre deosebire de Edinide, tu ai citit Biblia, chiat ca e versiunea ta de Biblie... Unele lucruri par a fi comune... Deci, ai remarcat bine ca exista lucruri care pot fi sfintite... Asta scrie negru pe alb in Biblie...Deci si apa, sau mai ales apa...
In ceea ce priveste proprietatile, acestea nu sunt cele fizico-chimice ci cele spirituale, sau duhovnicesti... Adica acea apa devine Apa si Duh...care e cu totul altceva decat apa de la chiuveta, desi tine si de sete, dar mai ales de foame, caci exista multi parinti care se hranesc numai cu Sfintele Taine..., o data la cateva zile.. Poti crede asa ceva?
QUOTE
In legea ceremoniala a poporului iudeu existau numeroase obiecte de cult pe drept sintite, adica dedicate slujbei la templu.
Asa este... Ortodoxia nu are legatura cu iudaismul decat in lucruri minore, lucru normal si firesc...avand origini comune...
Dar te-as ruga sa remarci, ca ceea ce putea fi sfintit in VT, se poate sfinti si acum, desi metoda de sfintire e alta..., dar rezultatul e identic...caci e de la Acelasi Dumnezeu...(acum cunoscut mai bine, e adevarat)
Nu scrie niciunde ca a disparut sfintirea elementelor..., chiar Mantuitorul a spus:
19. Si luând pâinea, multumind, a frânt si le-a dat lor, zicând: Acesta este Trupul Meu care se dă pentru voi; aceasta să faceti spre pomenirea Mea.
20. Asemenea si paharul, după ce au cinat, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă, întru Sângele Meu, care se varsă pentru voi.
(Luca 22)
Deci prin aceasta este clar ca "aceasta trebuie sa o facem spre pomenirea Lui" si dupa ce este rastignit, dar trebuie si sa intelegem ca acea paine si acel vin, pentru ca au fost binecuvantate, au devenit sfintite, caci altfel, am putea crede ca toata painea de la brutarie si tot vinul din vie ar fi Trupul si Sangele Mantuitorului... E simplu de inteles, nu e cazul sa spun mai multe aici...
QUOTE
Dar in NT, eu unul nu retin sa mai existe asa ceva din moment ce legea ceremoniala a fost abrogata la cruce.
Asta e fals si gresit inteles... Crestinismul nu s-a terminat la cruce... Sfintii Apostoli nu si-au pus traista-n cui odata cu rastignirea Mantuitorului, ci tocmai, ca din acel moment a inceput viata Bisericii...Sfintii Apostoli au botezat si au vindecat bolnavii cu untdelemn si dupa rastignire, conform Bibliei... si atunci tu de ce incerci sa contrazici Biblia prin aceste interpretari eronate...?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 17 Jan 2006, 11:39 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 Jan 2006, 12:52 PM
Mesaj #390


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Clopotel @ 17 Jan 2006, 12:27 PM)
Draga Edinide,
QUOTE
Daca ceea ce-ti spun eu este gresit, arata-mi greseala, ca s-o indrept

Pai eu de luni de zile de iti tot zic ca, conform Bibliei, tot ce spui tu e gresit...Daca vrei sa te indrepti, nu te lua dupa mine sau dupa altul, nici dupa popi, eventual dupa preoti (iti recomand cativa: Sfantul Vasile cel Mare, Sfantul Grigorie Palama, Sfantul Ioan Damaschin, Sfantul Serafim de Sarov, Nicodim Aghioritul, si romani: Ilie Cleopa, Arsenie Boca etc. etc) si lasa prostiile alea semiyoghine, ca nu au legatura nici cu yoga adevarata si nu au deloc legatura cu crestinismul si Iisus Hristos...

- confirm 100% aceste afirmatii. Ce spune edinide NU ARE NIMIC COMUN cu YOGA autentica. Nu e nici macar "semiyoghin", ci chiar antiyoghin ce spune in multe locuri edinide, in special referitor la subiectul apa sfintita.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 Jan 2006, 02:07 PM
Mesaj #391


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 16 Jan 2006, 10:47 AM)
QUOTE
Daca tu nu esti in stare sa vezi, sau macar sa simti acel har, nu este nici vina lui Dumnezeu si nici a preotului, si nici macar a satanei, ci doar a ta ca te-ai lasat amagit de satana...

Pot simti mai mult decit iti poti macar imagina... si-ti spun, Popa este gol de ceea ce ar trebui sa fie plin.

- din amestecul de realitate si aberatii pe care il expui arati ca NU SIMTI NIMIC, ci doar mintea ta isi imagineaza in mod fantasmagoric nebuniile unui spirit malefic cu care "colaborezi" indeaproape. Ai pus punctul pe I, fara sa-ti dai seama. "imaginatia" joaca un rol "important" in viata ta asa zis "spirituala". Cel gol esti tu, nu preotul, caci oricit de gol ar fi un preot, prin diferitele ritualuri pe care el le face el este totusi tranzitat de energia lui Dumnezeu. Chiar daca popa ramine mai mult sau mai putin "nemodificat" de aceasta trecere/travesare este un cit de cit intermediar al Energiei Divine. Da, cind preotul isi expune parti din teorii si dogme sterile nu mai face voia divina, dar asta nu ii micsoreaza cu nimic calitatea de intermediar pe care cind face un ritual autentic, in care voia lui si Energia lui Dumnezeu se manifesta prin el (preot).


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 Jan 2006, 02:33 PM
Mesaj #392


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 13 Jan 2006, 07:47 AM)
QUOTE
Ca sa poti simti Duhul Sfint in apa sfintita, trebuie mai intii sa-l ai in tine.

In sfirsit te-ai desteptat... dupa ce incerc de mult sa te trezesc...

- conceptul de desteptare are o conotatie ezoterica in trezire spirituala, elevare spirituala, inaltare spirituala.

1. tu nu esti nici pe departe un "desteptator"
2. ca sa poti "destepta" pe cineva trebuie sa fii mai "destept" (sus/superior) aceluia
3. ca sa poti oferi ceva cuiva trebuie mai intii sa ai ce, sa ai cui si sa stii cum.

- referitor la noi doi, dpdv ocult, al cunoasterii ezoterice teoretice (si chiar si practice) tu esti undeva pe la gradinita. smile.gif Sper ca nu te supere aerul meu de "superioritate" si sa te uiti in asa zisul tau Sine (Fiu) care spui ca il ai in tine si sa vezi care iti este cu adevarat locul in raport cu Adevarul.

- referirea de mai sus este o analogie intre ceea ce am putea numi "dualitatea emitator-receptor". Faptul ca tu nu poti simti (recepta) prezenta Duhului Sfint in Apa Sfintita arata ca nu ai (activat) "receptorul" in tine, deci Duhul Sfint nu e in tine, cum direct sau indirect ne lasi sa intelegem ca ar fi.

- chiar daca pozitia mea fata de dogma si religia crestina (in general) par sa semene cu a ta, nu pot lasa in aceiasi oala cu mizerii si aberatii afirmatii precum a ta, prin care batjocotesti "cele sfinte", cum e acum cazul cu Apa Sfinta. Ea e sfinta pt. ca Dumnezeu doreste asta si tot El actioneaza pt. a fi asa, nu neaparat pt. ca o religie, o cale spirituala, un preot sau initiat doreste asta. Oricine a vrea sa "sfinteasca" ceva NU POATE sfinti NIMIC fara ACORDUL lui Dumnezeu, fara sustinerea si manifestarea lui Dumnezeu. Chiar si niste cuvinte (vorbite sau scrise) precum ale noastre pot fi sfintite (elevate) sau nu prin voia si intermediarea lui Dumnezeu. Prezenta aceasta divina in cuvintele noastre le face sa fie cuvinte goale sau pline, cuvinte moarte sau vii. Asta e si diferenta intre apa normala si apa sfintita. In una a prezenta Energia Suprema a lui Dumnezeu, in alta nu.

QUOTE
Deci, daca Popa nu are in Sine pe Duhul Sfint, nu poate "sfinti" Apa (desi nu vad de ce nu ar "sfinti" atunci direct Omul...).

- ce zic eu ce intelegi tu ... adica pe dos, adica nimic. Eu am vorbit de A SIMTI, nu de a sfinti. Ca sa simti iubirea in afara ta trebuie mai intii sa o ai (trezita) in tine. La fel si cu Duhul Sfint. Tu nu simti sfintenia Apei Sfintite pt. ca nu ai sfintirea in tine, nu ai perceptii subtile autentice, pt. ca esti mort dpdv sufleteste. Cine are sufletul cit de cit trezit, chiar daca nu simte in mod plenar sfintenia unei ape sfintite, o simte in masura trezirii sufletului sau. A avea un suflet trezit, inseamna a avea intr-o anumita masura/proportie pe cel Viu in tine, in sufletul tau. Asta ii si da viata sufletului, "CEL VIU", Dumnezeu. Daca aveai aceast minima trezirea spirituala/sufleteasca simteai sfintenia (energia elevata) din apa sfintita. Ce spui tu aici este o "marturie" a statutului tau de "suflet adormit" (sa nu zic mort).

- repet, apa nu e sfintita de preot, ci de Dumnezeu. Preotul este doar un intermediar.

QUOTE
Acum, nu se poate sa nu recunosti cu nu toti Popii au in ei pe Duhul...

- ba recunosc, asa cum recunosc ca nici in tine nu exista Duhul Sfint. Asta nu inseamna ca oamenii nu poti fi tranzitati de acest Duh Sfint. Ce se "lipeste" de ei este ceea ce au ei trezit deja in ei. E ca si apa si uleiul. Daca nu ai nimic divin in tine, cele sfinte vor trece pe linga tine precum apa pe linga ulei.

QUOTE
Daca un singur Popa nu are in pe Duhul, atunci acel Popa vinde Mirenilor o minciuna in loc de Apa "sfintita", deoarece el nu o poate sfinti, dupa cum tu recunosti...

- bati cimpii. Sfintirea o face Dumnezeu nu preotul.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 Jan 2006, 02:55 PM
Mesaj #393


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 13 Jan 2006, 08:16 AM)
QUOTE
Fiecare preot are harul lui. In timpul slujbei de sfintire al apei duhul sfant se pogoara si apa obisnuita devine sfintita. Preotul poate sa vina de acasa sau de la biserica , conteaza slujba pe care o face . Nu ca as vrea sa te contrazic ......dar de ce nu incerci sa o sfintesti tu..........

Sfintenia vine nu prin inghitire, ci prin deschiderea Inimii, prin aflarea Sinelui Spiritual, prin Puritate Trupeasca, prin Meditatie Crestina, prin Cautare, prin Rugaciune, prin Liniste Sufleteasca si prin Iubire.

- ce e inima aia si unde se gaseste ea ? Dar Sinele, unde e ? Cuvinte goale, "liniste sufleteasca si iubire". In acea fiinta in care cu adevarat Iubirea a inceput sa-si faca loc si sa se manifeste/acumuleze, se trezeste spontan acea capacitate launtrica de a simti, de a percepe, de a empatiza. Cine are trezita aceasta capacitate launtrica, ha s-o numim har, poate simti Energia Suprema ce e prezenta in Apa Sfintita chiar si fara a apela la metode de verificare lumesti, sau la a apela la texte (biblie samd) pt. a autentifica aceasta realitate. Ori tocmai asta tu dovedesti ca nu ai si ca vorbesti dpdv dogmatic, teoretic, semidoct.

QUOTE
Cind Duhul Sfint coboara, nu Apa se sfinteste ci Lumina straluceste pe dinauntru, Inima se umple de Iubire, fatza se lumineaza Divin, durerea se topeste, boala se vindeca, mainile se ridica in adorare, Gindul se limpezeste si Simtirea se Indumnezeieste... Duhul coboara in Om, nu in Apa...

- "omul" e constitutit in proportie de peste 80% APA. De ce a folosit Dumnezeu aceasta "materie prima" ? Pt. ca e o buna conducatoare si pastratoare de energie. In momentul in care amesteci o apa cu un anume continut cu o apa cu alt continut, nu se obtine o apa cu un continut combinat ? La fel se petrece si cu "apa" fiintei umane in combinatie cu apa sfintita. Sfintenia (Energia Suprema, elevata) este transferata din apa sfinta in apa fiintei. Nu apa este insa cea care beneficiaza cu adevarat, cum nici un aparat de radio nu beneficiaza de emisia (vibratia) acelei emisii a postului de radio pe care il receptioneaza, ci asa zisa "fiinta spirituala", a carui corp fizic este doar o haina, o haina din "apa 80%".

- asa zisa "inima" de care vorbesti (dar nu o simti si nu o intelegi/cunosti cu adevarat) este cea caruia i se transfera acea energia elevata din acea apa sfintita. Apa, fizic vorbind, este doar un instrument purtator al acelei energii divine, asa cum pot fi si alte alte instrumente, inclusiv de ex. cuvintul, dar care, spre deosebire de apa, el nu este inmagazinat undeva anume, ci este "raspindit" in tot spatiul Creatiei. Apa poate pastra acea energie asa cum un vas poate pastra un lichid de ex.

- concluzie: omul = apa (intr-o anumita proportie), deci Duhul coboara si in om si in apa.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 Jan 2006, 03:43 PM
Mesaj #394


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 16 Jan 2006, 09:18 AM)
QUOTE
Faci afirmatii false... In afara de Iisus Hristos, nu exista om care sa nu fie pacatos... Tu te crezi fara de pata, de-i judeci pe altii...? Ce a spus Iisus: ca cine se crede fara de pacat sa arunce cu piatra... Vad ca tu arunci cu pietre la greu...

Prima parte, adevarata... pentru ca noi ne-am nascut din Pacat, pe cind Isus s-a nascut de la Tatal.

- te-ai nascut din Dumnezeu, nu din pacat. Asa cum soarecele se naste din soarece si pisica din pisica la fel si Omul s-a nascut din Dumnezeu, "dupa chipul si asemanarea Sa". Ca ai limite, e alta problema. Din aceste limite se manifesta asa zisele pacate.

QUOTE
Eu nu vorbesc de Pacat ci vorbesc despre Duhul Sfint, care cica ar "sfinti"... Apa...

- si asta se petrece indiferent ce ai vorbi/gindi tu. smile.gif

QUOTE
Vezi, eu nu judec pe Aproapele meu, pentru Pacatul lui, ci pe Popa, nu ca si Aproape ci ca si... Popa...

- ca si asa zis crestin, tu nu trebuia sa judeci pe nimeni. blink.gif

QUOTE
QUOTE
Duhul Sfant este in preot nu pentru ca el ar fi fara de pacat ci pentru ca a primit hirotonie...
17. Atunci îsi puneau mâinile peste ei, si ei luau Duhul Sfânt. (Faptele Apostolilor 8

Despre asta iti tot spun si eu, dar de la mine nu primesti... Daca tu-ti pui miinile peste mine, voi primi de la tine pe Duhul? Eu asi vrea sa fie asa, si daca ar fi asa, tu ai intelege despre ce-ti vorbesc eu. Dar daca mi-asi pune eu miinile peste tine...?
Fapt este ca exista miini pline, si exista miini goale. Daca cel care hirotoniste nu este Elevat Spiritual, punerea miinilor lui este goala de orice continut spiritual: cel care hirotoniste nu are ce da, si cel hirotonisit nu are ce primi: "Veti trai in Saracie, si voi sinteti Saracia insasi". Un Decazut Spiritual hirotoniste pe un alt Decazut Spiritual care duce apoi in Decadere Spirituala o Turma intreaga: "Orbul care conduce pe Orb", acesta fiind un Orb Spiritual.

- preotul este precum un vas (cana, oala, pahar etc). El este hirotonismt nu neaparat pt. a hastra in el Duhul Sfint (cu toate ca este posibil si asa ceva), ci pt. a-l intermedia altora, precum iei in oala apa de la izvor si apoi il oferi altora care nu se pot "adapa" singuri. Da, e o greseala sa nu inveti oamenii sa se "adape" singuri, dar nii chiar nu pot sau nu sint in stare (pregatiti). Poti fi mai mereu o cana goala, dar asta nu inseamna ca nu poti obtine o apa pe care mai apoi s-o oferi si altora, sau capacitatea de a fi intermediar/cana. Apa e un intermediar, la fel si preotul.

QUOTE
Mai este numai un pas pina la Apa "Sfintita"... Popa care nu are pe Duhul, spera sa-L aibe... Apa...
In Fapte se vorbeste despre Practica Spirituala. Tu vorbesti despre un Ritual gol de orice continut.

- gol de continut este acel suflet care nu simte pe cel viu acolo unde se afla, in cazul nostru in apa sfintita.

QUOTE
QUOTE
Dar asa cum Biserica ramane sfanta si dupa ce au intrat pacatosi in ea, caci aceasta este menirea ei, sa sfinteasca pacatosii, tot asa si harul dat preotului nu se pierde chiar daca el ar face si pacate, pentru ca nu exista om fara de pacat...

Vorbesti ca unul ce nu cunoaste atingerea Dumnezeiasca a Duhului Sfint.

- acelasi lucru ti se imputa si tie.

QUOTE
Nu poti sa pricepi ca Pacatul si Duhul nu pot face casa comuna?

- cind unul dintre ele este suficient de puternic celalalt dispare. Un pahar de apa e suficient sa speli un deget, dar nu si intreg corpul. E o vorba: "nu te spala nici Dunarea...." aluzie la pacatele grave ale cuiva. Pt. unii e nevoie de un pahar, pt. altii de cada, pt. altii de un piriu, pt. altii nici chiar riul sau oceanul nu le ajunge sa se spele (de pacate). Insa, decit de loc mai bine putin ...

QUOTE
Cind Duhul Sfint vine la tine, te sfinteste si te purifica, dorinta ta nu mai este catre Lume ci catre Dumnezeu.

- si catre adevar. Cum de tu negi insa adevarul, chiar si cel divin (al apei sfintite de ex) ?

QUOTE
Daca te-a atins, tu vrei de la tine insuti sa sorbesti din Izvorul Vietii nu din damigeana... sa te hranesti din Seva Vietii, nu din cirnati si slanina.

- iti urez sa ajungi la acea sursa, ins apina una alta nici la robinet nu ai ajuns.

QUOTE
De aceea Popa "sfinteste" Apa, pentru ca nu stie ce este Sfintenia.

- ... de luni de zile repeti aceiasi placa inepta, cind atitia iti spunem ca nu popa sfinteste ... ci Dumnezeu. hh.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 17 Jan 2006, 03:47 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Jan 2006, 03:46 PM
Mesaj #395


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (thunder @ 17 Jan 2006, 03:43 PM)
esti dus tare cu pluta daca de luni de zile repeti aceiasi placa inepta

Parca tu scriai mai sus ca:

QUOTE
ca si asa zis crestin, tu nu trebuia sa judeci pe nimeni



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 Jan 2006, 03:50 PM
Mesaj #396


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (abis @ 17 Jan 2006, 04:46 PM)
QUOTE (thunder @ 17 Jan 2006, 03:43 PM)
esti dus tare cu pluta daca de luni de zile repeti aceiasi placa inepta

Parca tu scriai mai sus ca:

QUOTE
ca si asa zis crestin, tu nu trebuia sa judeci pe nimeni

- eu nu sint propovaduitorul dogmei crestine si nu am ales teoria aceea, dar pt. unul care zice ca e crestin si respecta dogma, e bine sa-si urmeze dogma.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Jan 2006, 07:00 PM
Mesaj #397


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (thunder @ 17 Jan 2006, 03:50 PM)
eu nu sint propovaduitorul dogmei crestine si nu am ales teoria aceea

Scuze, am facut o confuzie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 22 Jan 2006, 07:28 AM
Mesaj #398


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
In legea ceremoniala a poporului iudeu existau numeroase obiecte de cult pe drept sintite, adica dedicate slujbei la templu.

Asa este... Ortodoxia nu are legatura cu iudaismul decat in lucruri minore, lucru normal si firesc...avand origini comune...

Clopotel,
Daca eu am spus ca Ortodoxismul este doar o Secta Iudaica, nu trebuie sa devii prea defensiv, adica nu inseamna ca trebuie sa rupi Crestinismul de Iudaism... dar nici sa-l confunzi... Isus insusi spune "am venit... s-o implinesc (legea veche)". Crstinismul este deci o implinire a Legii Vechi, dar nu inseamna ca este Legea Veche.
Atit Legea Veche cit si Legea Noua, (la fel cu Musulmanismul sau Hinduismul, mai putin Budismul) au ca tema centrala relatia Om-Dumnezeu, doar Calea preconizata este alta. Isus a venit sa deschida Calea, prin Singele lui si mai ales prin Jugul Lui cel Bun, ducind la implinirea Legii Vechi.
Cind spun ca Ortodoxismul este Secta Iudaica, am in vedere faptul ca Ortodoxismul s-a impotmolit in Legea Veche, neimplinind astfel Legea Noua. Aici nu se neaga relatia Iudaism-Crestinism ci se neaga legatura Ortodoxism-Crestinism devenita intre timp Ortodoxism-Iudaism.
Nu te teme de legatura cu Legea Veche ci teme-te de lipsa legaturii cu Legea Noua.

QUOTE
Deci prin aceasta este clar ca "aceasta trebuie sa o facem spre pomenirea Lui" si dupa ce este rastignit, dar trebuie si sa intelegem ca acea paine si acel vin, pentru ca au fost binecuvantate, au devenit sfintite, caci altfel, am putea crede ca toata painea de la brutarie si tot vinul din vie ar fi Trupul si Sangele Mantuitorului

In primul rind se spune ca "Isus a multumit", nicidecum ca "Isus le-a facut sfintite". Crezi ca Isus a dus vre-o data mina la gura fara sa multumeasca Tatalui Ceresc in prealabil? Tu intelegi ca noi trebuie sa "sfintim" piinea, o data pe saptamina eventual. Eu iti spun ca noi trebuie sa multumin Tatalui Ceresc de cite ori ducem mina l gura si de cite ori luam mina de la gura, de fapt, in fiecare clipa a acestei vieti, spre pomenirea Fiului care este in tine si in mine. Daca Gindul tau este Indumnezeit, ce-ti pasa de Stomacul tau, care va fi oricum supus Gindului tau?
Pe de alta parte, Mincarea si Beutura trebuie binecuvintate, intr-adevar...

QUOTE
QUOTE
Daca vrei sa te indrepti, nu te lua dupa mine sau dupa altul, nici dupa popi, eventual dupa preoti (iti recomand cativa: Sfantul Vasile cel Mare, Sfantul Grigorie Palama, Sfantul Ioan Damaschin, Sfantul Serafim de Sarov, Nicodim Aghioritul, si romani: Ilie Cleopa, Arsenie Boca etc. etc) si lasa prostiile alea semiyoghine, ca nu au legatura nici cu yoga adevarata si nu au deloc legatura cu crestinismul si Iisus Hristos...

confirm 100% aceste afirmatii. Ce spune edinide NU ARE NIMIC COMUN cu YOGA autentica. Nu e nici macar "semiyoghin", ci chiar antiyoghin ce spune in multe locuri edinide, in special referitor la subiectul apa sfintita.

Binenteles ca nu are, nu am sustinut-o nici unde... Aici te-a asurzit zgomotul facut de Clopotel, nu din buna lui credinta oricum... Aceasta nu inseamna ca Jugul lui Cristos nu exista, doar El a afirmat-o si l-a implinit: "Luati Jugul Meu asupra voastra". Clopotel nu-si da seama inca ca negind Jugul Crestin, neaga pe Isus Cristos, si asta-l opreste de a ajunge acolo doreste el staruitor sa ajunga. Cind va ajunge, va realiza ca a staruit in greseala...

QUOTE
prostiile alea semiyoghine .... nu au deloc legatura cu crestinismul si Iisus Hristos...

Aici nu te bazezi pe ceea ce stii ci pe ceea ce nu stii... Din acest punct de vedere, Ioghinul, din cite il cunosc eu, este mai aproape de Dumnezeu decit Crestinul Ortodox, in ciuda faptului ca Ioghinul nu urmeaza Calea Fiului, si in ciuda faptului ca Ortodoxului doar i se pare, din necunoastere, ca urmeaza Calea Fiului: "Nu oricine zice Doamne, Doamne, va intra in Imparatie."
Ortodoxismul neaga TOTUL, in afara de pe sine, si de Apa "Sfintita"... Frecvent, neaga chiar pe Isus Cristos... Cit timp il negi pe Ioghin, sau pe Penticostal, nu esti pe Cale... Desi Ioghinul, din cite am auzit, nu te-ar nega pe tine... Calea ta nu trebuie sa fie Negarea ci Afirmarea: daca Ortodoxismul este Calea, prin Apa "Sfintita", ar trebui sa fie mai stralucitor decit Fulgerul de pe Cer, sa se vada de departe, sa atraga totul in jurul lui, sa fie o Saminta de cristalizare pentru Omenire, un exemplu pentru toti, noi toti sa fin un Popor a lui Dumnezeu, plin de Virtuti Spirituale si plini de Harul lui Dumnezeu de la mic pina la mare, sa zimbim in fatza Mortii si sa ne inalta la Cer catre Tatal Ceresc. Sa nu spui acum ca Ortodoxismul are nevoie de inca 2000 de ani pentru "Crestinizarea neamului", cum recunoaste chiar Staniloaie... eventul de mai multe valuri de Apa "Sfintita", eventul si mai multe Vesminte "Sfintite", adica de intreaga Romanie "Sfintita", in afara de noi Romanii, ne-sfintiti... Plaiul stramosesc este deja multi-"sfintit", prin ploi de aghiazma, dar Romanul nu mai este ceea ce a fost odata... a ajuns prin Ortodoxism a lui "Sfintenia" cu ingurita, o data pe an, la Pasti si la Craciun, ca sa poata apoi minca si bea cu pofta... avind ca model Talia Popeasca....
Deci, daca Apa este "Sfinta", de ce nu este si Romanul "Sfint", dar-ar Domnul sa fie !? Iar daca nu se invredniceste la Sfintenie, nu cumva nu Apa-i lipseste, ci invrednicirea? Nu cumva Popa a uita de Vrednicie, prea adinc scufundat in Apa?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 22 Jan 2006, 07:49 AM
Mesaj #399


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Prezenta aceasta divina in cuvintele noastre le face sa fie cuvinte goale sau pline, cuvinte moarte sau vii. Asta e si diferenta intre apa normala si apa sfintita. In una a prezenta Energia Suprema a lui Dumnezeu, in alta nu.

Aici ai cumva dreptate, dar indirect... Cuvintul devine Plin pentru ca provine dintr-un Gind Spiritual care are putere asupra interlocutorului, chiar si asupra Substantei. Daca tu vorbesti in Neant, cuvintul nu mai are sens a fi Plin sau Gol, deci este Plin cit timp exista o Ureche si un Suflet care-l receptioneaza. Cuvintul Plin este un internediar intre Doua Suflete.
Unde se plaseaza acum Apa "Sfintita"? Daca o iei ca Apa "Sfintita", se poate manifesta ca atare. Daca nu stii ce bei, oferi o sticla plina unui Bosiman, va fi el "Sfintit" de aceasta apa? Nicidecum... Va fi el Sfintit de Cuvintul Viu? Chiar fara sa-l inteleaga la nivel de Vibratie Sonora, il va intelege la nivel de Vibratie Spirituala. Apa nu va face niciodata aceasta...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  « < 10 11 12
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 01:05 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman