HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> S-a Votat Aderarea De Catre Parlamentul European !, Sa speram ca data de 13 nu aduce ghinion
dead-cat
mesaj 29 Apr 2005, 11:36 AM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



mai este si altul?


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 29 Apr 2005, 11:42 AM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (dead-cat @ 29 Apr 2005, 12:27 PM)
care-i mai nou procentajul pentru asigurari medicale?

QUOTE

La alegerile locale optiunile sunt de genul 'sa-l aleg pe incompetentul asa zis reformist, pe incompetentul asa zis comunist sau pe incompetentul asa zis nationalist' ? Experienta ...

da ce treaba are asta cu UE? hmm.gif
crezi ca acolo nu-s loseri prin primarii?

Foarte simplu. Absolut toti se declara 'pro UE'. Orice initiativa (buna sau rea) este imediat etichetata ca fiind 'europeana'. Daca se dovedeste ca initiativa a fost o tampenie atunci va fi trecuta urgent sub tacere. Dar efectul este ca expresia 'tampenie europeana' ramane si se intipareaste in memoria muritorilor de rand.
Cum poate un alegator refuza sa voteze o nulitate atat timp cat respectivul se prezinta ca fiind un exponent de frunte al mentalitatii europene ? Nu 'vrem in UE' ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 29 Apr 2005, 11:45 AM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



da asta nu-i problema UE sau cu UE.
asta-i problema celor care n-ai iesit in viata lor din satul natal, dupa cretinitatea infinit de idioata "decit codas la oras, mai bine-n satul meu fruntas" si cred ca dincolo de fisie cainii umbla cu covrigi in coada.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Apr 2005, 11:45 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Quasar
mesaj 29 Apr 2005, 11:46 AM
Mesaj #144


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 249
Inscris: 27 April 05
Forumist Nr.: 6.204



Concluzie!

UE nu trebuie privita ca ceva de genul " o sa fie bine si o sa vina investitorii si o sa investeasca si o sa avem de munca.."
Ce acum nu avem investitori si??????????????
UE insemna sa ne aliniem la niste standarde care sunt impuse
Uite , impune taranului roman sa cultive doar vita de vie alba
Sa reducem siderurgia cu 60% , sa facem nu stiu ce la porc in batatura cand ii taiem gatul de Ignat
Pentru UE sunt normale dar pentru noi sunt unele doar niste aberatii
Si asta de ce?
Pentru ca productia frantei de vin rosu sa fie protejata , sa nu facem concurenta la siderurgie nu stiu eu cui stat , ce face doar asta si din asta traieste , si tot asa pana ne vine rau .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Apr 2005, 11:54 AM
Mesaj #145


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (IULIAN_C @ 29 Apr 2005, 12:46 PM)
Ce acum nu avem investitori si??????????????

Pai nu prea avem, cel putin nu cat au altii. Cu cat vin mai multi investitori cu atat sunt mai multe locuri de munca. Intr-un clasament al investiilor straine pe cap de locuitor suntem pana si in urma Bulgariei.
QUOTE
Uite , impune taranului roman sa cultive doar vita de vie alba

Nu alba, ci doar vita de calitate.
QUOTE
Sa reducem siderurgia cu 60%

Pe asta de unde ai scos-o?

Pana la urma, ce alternativa mai buna propui?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 29 Apr 2005, 11:55 AM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



impune pe dracu. a fost un articol in capital acu vreo 2 luni despre productia de vinuri si spuneau ca o reorientare pe vinuri albe pentru export ar fi benefica, ca vinurile rosii romanesti nu prea au success.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 29 Apr 2005, 12:08 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (dead-cat @ 29 Apr 2005, 12:45 PM)
da asta nu-i problema UE sau cu UE.
asta-i problema celor care n-ai iesit in viata lor din satul natal, dupa cretinitatea infinit de idioata "decit codas la oras, mai bine-n satul meu fruntas" si cred ca dincolo de fisie cainii umbla cu covrigi in coada.

Sorry. Va fi problema UE. Doar nu-ti inchipui ca practica justificarii oricarui tembelism ca fiind 'o cerinta a UE' va inceta odata cu aderarea ? Cred ca vom trai momente unice : incompetentii romani vor fi mai 'europeni' decat europenii. Poate chiar vor incepe sa le dea lectii de europenism celor care vor refuza sa acorde fondurile necesare pentru ... hmmm ... modernizarea Romaniei, tara membra a Uniunii. In caz de scandal se vor putea justifica urgent aruncand pisica in curtea populatiunii. Care n-a iesit inca din comunism, e saraca, etc, etc, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Quasar
mesaj 29 Apr 2005, 12:39 PM
Mesaj #148


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 249
Inscris: 27 April 05
Forumist Nr.: 6.204



O chestie tip EUROPEANA???!!!!!
Am lucrat la o firma care o fost cumparata de un "investitor "strategic . Firma imensa cu 6000 de angajati cu teren in proprietate de faci 20 de terenuri de fotbal (cat 3 statii de tren) pe el cu hale si utilitati de plangi (FORTUS iasi) si intr-un an de zile a taiat 4 hale din 8 cu tot cu prese , poduri , utilaje , tot si a dus la fier vechi DE CE?
NU CORESPUND NORMELOR IN VIGOARE IN UE
Si aflati domnilor ca in 3 luni a falimentat !
Eu sa spun ca sunt un privilegiat pt ca mi-am gasit imediat de lucru datorita meseriei mele, dar altii? si altii?????
ce vor face in ue?
Ce ????????????????????
Cate FORTUS - uri sunt in Romania???????????????
Cu industrie din 78?
Din 89 tot o B.... de nu mai putem si ce ?
????????????????
Unde am ajuns?????????????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 29 Apr 2005, 06:26 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Sunt unii "mitici de Bucuresti" care carcotesc la orice treaba chiar daca e bine facuta...si cand nu mai au ce zice revin la chestiuni legate de comunisti, neputinta, patriotism, etc. Ei cred ca romanii sunt asa de prosti si de saraci ca nu pot face fata la UE, si ca cetatenii UE sunt niste supra-oameni cu 2 capete 3 maini, dar si mult mai destepti. Zone defavorizate/sarace sunt si in UE in diverse tari, in unele e mai rau ca in zonele din Romania unde e cel mai rau...In loc sa pierdem vremea cu aiureli, mai bine ne-am apuca de treaba intensa sa ajungem cetateni UE model (sic!).

Cateva chestii sunt clare insa:
1. s-a semnat aderarea in UE, se va intra in 2007. Aderarea s-a semnat de 27 de state si chiar daca 20 de guverne/parlamente nu ratifica actul, tot se intra in UE.
2. standardele/procedurile au inceput sa se schimbe in Romania de acum 8-9 ani in diverse domenii.
3. aceste proceduri sunt grele, dar cum le fac alte 26 de tari, le pot face si romanii.
4. comunismul a disparut, libertate exista, putem face ce dorim in limitele fiecaruia.
5. o justitie independenta si o coruptie diminuata mult vor asigura o dezvoltare mai buna si o incredere in sine mai mare.

Daca vrei sa fi UEist, adica sa ai o civilizatie de tip vest european in jurul tau, trebuie sa te schimbi corespunzator (daca nu te-ai schimbat inca) de ex. sa faci injectie la porc inainte sa-l tai la abator.
Daca nu, o sa iei amenda de cateva ori si te adaptezi fortat. Si tot o sa fii cetatean european (ueist, na!).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 2 May 2005, 11:40 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Sorry, man. Deocamdata totu-i roz si frumos. Dar in aproximativ doi ani vei intelege cam cum devine problema. Atunci insa toata lumea se va minuna cum de atatia oameni destepti nu si-au dat seama ca romanasii n-au ce cauta in UE.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 May 2005, 08:14 AM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Achernar @ 3 May 2005, 12:40 AM)
Sorry, man. Deocamdata totu-i roz si frumos. Dar in aproximativ doi ani vei intelege cam cum devine problema. Atunci insa toata lumea se va minuna cum de atatia oameni destepti nu si-au dat seama ca romanasii n-au ce cauta in UE.

tongue.gif

Cam asa ceva. rolleyes.gif
Oricum - pina atunci exista riscul ca lumea sa se minuneze cum de ... "si mai atitia" oameni destepti nu si-au dat seama ca UE nu are cum functiona in varianta "pur integrata" cu mai multi de ... vreo 7-8 membri din nucleul de baza. sorry.gif

P.S. : Sincer sper sa nu fie asa ... dar asta e ... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 May 2005, 08:20 AM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 28 Apr 2005, 03:23 PM)
io nu stiu unde traiestu tu, dar in Timisoara cu 200/luna nu faci mare lucru.
si nici in bucuresti.

Pai asta zic si eu - dar cu toate astea salariile peste 250 de euroi sunt ( totusi ) exceptia si nu regula. sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 May 2005, 08:41 AM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



amu hotaraste-te tongue.gif
tu ai adus in discutie pe aia 200€ cu intrebarea, daca se merita sa lucrii pina la 7-8 seara pentru ei.

acu-s bani multi sau putini? io zic sa ne hotarim rolleyes.gif
io unu zic, ca nu-s multi, dar la cam toate nivelurile de salarizare, in EU, ai sansa sa ai program pina la 7-8 seara.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 3 May 2005, 09:03 AM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Mde, in mod sigur pe plaiurile mioritice preturile nu-s de 5 ori mai mici decat 'in UE'. De-aia nici salariul de 200 de euro nu-i tocmai suficient pentru a trai acceptabil. Ma refer la marile orase, ca-n alea mici preturile sunt ceva mai reduse. Si tocmai aia e ideea. 12 ore de munca, MUNCA ? OK, dar e nevoie si de unele satisfactii, altfel iti iei lumea in cap. Spre vest jamie.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 May 2005, 09:52 AM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 3 May 2005, 09:41 AM)
amu hotaraste-te tongue.gif
tu ai adus in discutie pe aia 200€ cu intrebarea, daca se merita sa lucrii pina la 7-8 seara pentru ei.

acu-s bani multi sau putini? io zic sa ne hotarim rolleyes.gif
io unu zic, ca nu-s multi, dar la cam toate nivelurile de salarizare, in EU, ai sansa sa ai program pina la 7-8 seara.

Chiar in toate domeniile ? rolleyes.gif
Nu as prea crede. De ex. am un coleg care lucreaza prin Belgia pe undeva la ceva cabinet de consultanta pentru o institutie europeana importanta si din ce mi-a zis el - nu prea e cazul acolo ...

Legat de bani ... depinde din ce punct de vedere privesti. Patronul care-i plateste probabil se vaita de zor ca "ce s-au nesimtit angajatii astia mai nou, ce pretentii mari au !! " tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 May 2005, 10:10 AM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Chiar in toate domeniile ? 
Nu as prea crede. De ex. am un coleg care lucreaza prin Belgia pe undeva la ceva cabinet de consultanta pentru o institutie europeana importanta si din ce mi-a zis el - nu prea e cazul acolo ...

nu depinde de domeniu, depinde de job. daca clientul tau tarmina la 5, n-are rost s-o lungesti pina la 7.
unele firme trag oblonul la 4 (ca si contabilul meu afurisit mad.gif ), altele insista (nu intotdeauna din necesitate) pe 24/7 si lucrii in schimburi.

daca esti angajat la guvern (adica ingrosi rindurile parazitiilor umanoizi devil.gif ) atunci ai program de la 8 - 15:30.
dupa cum am zis, depinde de job.
am lucrat la o asigurare in Köln unde lumea aparea la 6:30 in birou ca sa se poata cara la 14:30. altii incep la 9:30.

rusii, stalin sa-i pieptene, vin la lucru pe la 10. hh.gif da aia nu-s in UE devil.gif

QUOTE

Legat de bani ... depinde din ce punct de vedere privesti. Patronul care-i plateste probabil se vaita de zor ca "ce s-au nesimtit angajatii astia mai nou, ce pretentii mari au !! "

ala-i jobul lui, sa se vaite. majoritatea oameniilor nu pricep ca relatia angajator-angajat estre strict una de afacere. nu-i de obligatie si nici nu-i de loialitate.
i-am mai zis io unui fost sef de-al meu care se mira ca nu vreau sa prelungesc contractul "if you want to pay peanuts, buy yourself a monkey, if you want loyality, buy yourself a dog".

s-apai nu-i ala prost ce cere, e ala ce da.



--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 3 May 2005, 10:26 AM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Achernar: mai ales tu insuti o sa-ti dai seama ca ai intrat in UE. Pacat ca va trebui muncit asa de mult si in UE! smile.gif sau mai bine nu, caci cauzeaza! thumb_yello.gif
Eu personal lucrez de 9 ani in stil occidental, la un anumit nivel; asa ca iti garanrez ca nu o sa am vreo problema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 May 2005, 10:37 AM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 3 May 2005, 11:10 AM)
QUOTE

Legat de bani ... depinde din ce punct de vedere privesti. Patronul care-i plateste probabil se vaita de zor ca "ce s-au nesimtit angajatii astia mai nou, ce pretentii mari au !! "

ala-i jobul lui, sa se vaite. majoritatea oameniilor nu pricep ca relatia angajator-angajat estre strict una de afacere. nu-i de obligatie si nici nu-i de loialitate.
i-am mai zis io unui fost sef de-al meu care se mira ca nu vreau sa prelungesc contractul "if you want to pay peanuts, buy yourself a monkey, if you want loyality, buy yourself a dog".

s-apai nu-i ala prost ce cere, e ala ce da.

Absolut de-acord cu tine aici. wink.gif

Dar - daca citesti replicile unora de pe-aici - o sa realizezi ca nu o privesc ca o chestie de afaceri si loialitate ci asa ... ca un fel de terapie obligatorie prin munca. devil.gif

Oricum - tu am impresia ca te referi la altceva decit indemnurile de tip stahanovist lansate pe-aici. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 3 May 2005, 10:45 AM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (Freemann @ 3 May 2005, 11:26 AM)
Achernar: mai ales tu insuti o sa-ti dai seama ca ai intrat in UE. Pacat ca va trebui muncit asa de mult si in UE! smile.gif sau mai bine nu, caci cauzeaza! thumb_yello.gif
Eu personal lucrez de 9 ani in stil occidental, la un anumit nivel; asa ca iti garanrez ca nu o sa am vreo problema.

Aia e !! EU PERSONAL. Man, daca tu personal lucrezi 'in stil occidental' inseamna ca in mod sigur romanii se vor adapta ? Sa nu-mi spui ca iti inchipui ca totul va fi roz si frumos chiar si un conditiile in care un procent insemnat din populatiune nu se va putea adapta ? De fapt AIA sunt cei care vor dicta evolutia Romaniei in cadrul UE. De ce ? Fiindca-s multi.

Acest topic a fost editat de Achernar: 3 May 2005, 10:46 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 May 2005, 10:47 AM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Freemann @ 3 May 2005, 11:26 AM)
Eu personal lucrez de 9 ani in stil occidental, la un anumit nivel; asa ca iti garanrez ca nu o sa am vreo problema

O rugaminte - sa nu o iei personal sorry.gif - ai vreun certificat eliberat pentru asa ceva sau e doar o parere/speranta de-a ta ? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 May 2005, 11:02 AM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



voi credeti ca astia p-aci se rup de muncitori ce sunt si baga ca ursu toata ziua? laugh.gif

sunt oameni care freaca mai mult menta ca si contabilii pe vremea lu' ceasca la "23 August".

spusesem io de aia ce vin la 6:30 la lucru intr-un post anterior. well, daca vroiai sa dai de iei pina pe la vreo 10:30-11, mergeai in cafeteria, unde stateau la cafea din momentul in care au ajuns la lucru. si la 11:30 intrau in "pauza de masa" unde stateau pina la 13:00. dupa care citeau tabloidul preferat pina la 14:30 si plecau acasa.

dimineata, cind mergeam la tren, stateau baietii de la Opel deja de la 5:30 in fata crismei si o certau pe birtasa ca deschidea cu 3 minute intirziere. schimbul I, la opel incepe la 7, deci in momentul cind intrau pe poarta, aveau un 2-3 halbe la bord.

eu unul, vazut pe termen lung, in mediu am treaba pe zi, undeva la 4-5 ore, restu e "active call-waiting biggrin.gif" oricum pe majoritatea nu-i plateste pt. cite cuvinte bat pe minut ci ca sa fie acolo in caz de crapa ceva si sa si poti rezolva problema in timp util.

daca pe termen lung tre sa muncesti pe zi mai mult de 8 ore sa-ti termini treaba, as zice ca ai o problema cu organizarea sau cu gradul de optimizare al "procesului tehnologic" devil.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 3 May 2005, 11:05 AM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Achernar, ai dreptate privitor la multimi, dar multimile fac ce li se spune sa faca...ce-i drept uneori mai ii apuca nebunia...dar se revine la ce trebuie.

Mia: am si certificate, am si diplome. Si contracte... thumb_yello.gif Daca vrei, le scanez si le pun pe forum spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 May 2005, 11:13 AM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 3 May 2005, 12:02 PM)
voi credeti ca astia p-aci se rup de muncitori ce sunt si baga ca ursu toata ziua? laugh.gif

Draci - cind am vazut cum lucra omologii mei francezi si mai ales ce pauze trag baietii ... tongue.gif

Oricum ... cine stie cunoaste ... smile.gif

QUOTE

daca pe termen lung tre sa muncesti pe zi mai mult de 8 ore sa-ti termini treaba, as zice ca ai o problema cu organizarea sau cu gradul de optimizare al "procesului tehnologic


... sau e vorba pur si simplu de exploatare. sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 May 2005, 11:27 AM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

... sau e vorba pur si simplu de exploatare.

aia inseamna ca-ti da mai mult decit poti face si aia-i tot problema organizatorica. cine tace, de asta are parte. contractul negociat e pe o anumita rata orara, daca se maresc orele fara compensatie e o diminuare mascata a salariului. e la latitudinea fiecaruia sa hotareasca daca are chef sa accepte treaba asta sau nu.

unii, care nu prea-s calificati pentru meserii in care gasesti alternative, se hotarasc sa accepte, in loc sa faca ceva pentru ei insisi, ca sa-si imbunatateasca sansele si competitivitatea (si inclusiv valoarea) pe piata de munca.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 May 2005, 11:46 AM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Acuma, fie vorba intre noi, daca intri pe forum de la servici si mai stai si toata ziua la taclale, nu se cheama ca freci menta?
Inseamna ca omul este deosebit de lenes. Si mie imi este acum o lene, mai ales ca acum in a 3-a zi de paste, putini lucreaza, iar eu nu am ce face.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Quasar
mesaj 3 May 2005, 11:54 AM
Mesaj #166


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 249
Inscris: 27 April 05
Forumist Nr.: 6.204



"daca se maresc orele fara compensatie e o diminuare mascata a salariului. e la latitudinea fiecaruia sa hotareasca daca are chef sa accepte treaba asta sau nu."
Incearca tu si spune la patron ca nu stai peste program!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 May 2005, 11:54 AM
Mesaj #167


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai nu e chiar asa. Daca iti faci treaba si ai timp si de altceva, nu inseamna ca esti lenes. Pur si simplu esti bine organizat si ai atentie distributiva. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 May 2005, 12:13 PM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Acuma, fie vorba intre noi, daca intri pe forum de la servici si mai stai si toata ziua la taclale, nu se cheama ca freci menta?

dar bineinteles ca da. si faptul ca am posibilitatea asta, dovedeste ca al meu "proces tehnologic" este optimizat laugh.gif

QUOTE

"daca se maresc orele fara compensatie e o diminuare mascata a salariului. e la latitudinea fiecaruia sa hotareasca daca are chef sa accepte treaba asta sau nu."
Incearca tu si spune la patron ca nu stai peste program!!!!!!

stii ce, e treaba ta daca-ti convine sa nu respecte partenerul contractul incheiat.
io unul nu refuz ore suplimentare, ci refuz ore suplimentare neplatite. adica daca vrea big boss sa stau in plus, cer de la el in scris o autorizare a orelor suplimentare. n-are buget, inseamna ca problema nu-i suficient de urgenta.

are chef sa ma dea afara pe chestia asta si sa-l ia pe unul mai negru decit mine? n-are decit. dupa ce terminam procesul care i l-am intentat pentru concediere abuziva smile.gif si dupa ce m-a despagubit biggrin.gif n-are decit sa puna pe altu' mai fraier.
treaba lui. si alu' ala ce accepta. io stiu clar ca am job, atita timp cit big boss face profit pe urma mea. cind s-o schimba situatia, o sa ma zboare. si asta nu numai pe mine ci pe oricine. ala care maninca rahat de sus de frica sa pice din gratiile sefului si apoi zboara, well pofta mare! la o firma, la care seful ia decizii nu bazate pe ratiuni economice ci menite sa suplimenteze lungimea unui organ esential masculin, eu unul stiu ca nu vreau sa lucrez, deoarece viitorul economic ei pe termen mediu oricum e sumbru.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 3 May 2005, 02:01 PM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Adevar grait-ai. Profitul protejeaza sanatatea fizico-psihica a salariatului mai ceva decat toata gama de vitamine si fortifiante de pe piata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 May 2005, 02:10 PM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 3 May 2005, 01:13 PM)
n-are decit. dupa ce terminam procesul care i l-am intentat pentru concediere abuziva smile.gif si dupa ce m-a despagubit biggrin.gif n-are decit sa puna pe altu' mai fraier.

Cit ar dura - in principiu - un asemenea proces in Germania si cit costa cheltuielile de judecata ? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 May 2005, 02:15 PM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



1-2 luni. despre costuri, nu mare lucru avind in vedere ca 90% din procese de acest gen le cistiga angajatul. si apoi daca mai ai si o asigurare juridica, ce costa cca 150€/an... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de dead-cat: 3 May 2005, 02:15 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 May 2005, 03:17 PM
Mesaj #172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 3 May 2005, 03:15 PM)
1-2 luni. despre costuri, nu mare lucru avind in vedere ca 90% din procese de acest gen le cistiga angajatul. si apoi daca mai ai si o asigurare juridica, ce costa cca 150€/an... rolleyes.gif

Are cineva vreo statistica despre cite astfel de procese privind dreptul muncii au fost pe rol ( eventual si durata medie ... dar asta stiu ca e deja cam multisor sorry.gif ) in Romania in ... 2003 sa zicem ? unsure.gif

Mersi dead-cat - eu personal nu am auzit mai nimic pe tema asta ... rolleyes.gif - gargarageala pe alte alte teme, mai la moda si de unde se poate ciupi eventual o finantare de la UE, probabil a constituit un zgomot de fond prea puternic !!! devil.gif

Apropo - de termenul "asigurare juridica" a auzit careva sa se aplice in Romania ? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 May 2005, 03:29 PM
Mesaj #173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



asa aduga, daca legislatia e clara (si este clara intr-un asemenea caz), angajatorul, fiind lipsit in proportie de 90% (sau chiar mai mult) de sansa de a cistiga un asemenea proces (concedieri din abuz), nu va merge pina la capat.
este suficient ca, in termen de max. 3 sapt. de la primirea concedierii, sa depui plingerea. in faza asta inca nu costa nimic.
rezultatele unui proces fiind necalculabile pentru angajator (obligatia de a-ti plati salariul din urma si de a te reprimi la locul de munca), in cele mai multe cazuri accepta (sau ofera) o despagubire. cit de mare este aceasta, depinde de abilitatea fiecaruia de a negocia, combinat cu cit de clar este abuzul. adesea se plateste cite 1 salariu lunar brut per an apartenenta la firma respectiva, desi asta nu e o regula.

sunt beneficiile unui sistem ce protejeaza angajatii in mod rezonabil biggrin.gif , ceea ce nu se poate spune despre activitatiile sindicale din ultima vreme. si ca sa fac legatura cu UE, daca de buna voie nu s-a reformat sistemul juridic in RO, poate, prin aderare, putintel cu forta. beneficiarii sunt in primul rind angajatii (pentru nostalgici "oamenii muncii" tongue.gif ) precum si cei care vor sa investeasca intr-un enviroment cit de cit sanatos, in care tzeparii pot fi trasi la raspundere financiara fara a astepta "pina o face plopu pere". devil.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Quasar
mesaj 3 May 2005, 03:43 PM
Mesaj #174


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 249
Inscris: 27 April 05
Forumist Nr.: 6.204



Spune-mi cati dintre cei angajati la patron , dupa ce au fost dati afara din diferite motive , l-au dat in judecata ???
Cand ai 3 copii acasa si o sotie pensionata pe caz de boala cu 3 mil pe luna , sad.gif mai ai tupeu????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 May 2005, 03:48 PM
Mesaj #175


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 3 May 2005, 04:17 PM)
Are cineva vreo statistica despre cite astfel de procese privind dreptul muncii au fost pe rol ( eventual si durata medie ... dar asta stiu ca e deja cam multisor sorry.gif ) in Romania in ... 2003 sa zicem ?

Eu unul habar n-am o asemenea statistica, insa (sper sa nu gresesc!) in litigiile de munca exista o procedura juridica accelerata, nu dureaza procesele cu anii.

O sa ma interesez.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 05:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman