HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

15 Pagini V  « < 12 13 14 15 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cazul Rapirii Ziaristilor Romani In Iraq -, cine si de ce ?
abis
mesaj 14 Jun 2007, 12:50 PM
Mesaj #456


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce sa caute in arhiva SIE, daca il stiu americanii? smile.gif

Iar Hayssam, in caz ca are ceva de dezvaluit, o poate face foarte bine, din Liban (sau Siria) nu poate fi expulzat in Romania. De fapt, daca avea ceva de spus in apararea sa, o poate face oricand. Logic era s-o fi facut inainte de a se da sentinta in procesul de la Bucuresti... Deci cred ca doar incearca sa faca valuri.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Jun 2007, 04:01 PM
Mesaj #457


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 14 Jun 2007, 02:50 PM)
Ce sa caute in arhiva SIE, daca il stiu americanii? smile.gif

Iar Hayssam, in caz ca are ceva de dezvaluit, o poate face foarte bine, din Liban (sau Siria) nu poate fi expulzat in Romania. De fapt, daca avea ceva de spus in apararea sa, o poate face oricand. Logic era s-o fi facut inainte de a se da sentinta in procesul de la Bucuresti... Deci cred ca doar incearca sa faca valuri.

Inca n-ai inteles. Dupa ce SRI si SIE au aflat tot ce trebuia de la Munaf (Coldea ala cu biletelul a fost implicat direct ; ce-o fi cautat afara ca doar el e de la SRI ?!) au predat acest " cartof fierbinte" americanilor .

Daca Hayssam face numai valuri asta ramane de vazut daca va face publice informatiile si documentele pe care spune ca le detine. Dar intrebarea fundamentala in cazul sau este cine din tara l-a ajutat sa fuga si de ce ?!?

Autoritatile au cunoscut, pas cu pas, unde se afla Omar Hayssam. Dovada se afla intr-un dosar la care nu au acces, deocamdata, decat procurorii DIICOT. E vorba de un proces-verbal facut chiar de procurorul Nastasiu. Acolo se afla, pe ore si minute, convorbirile lui Hayssam interceptate de SRI.

Acest topic a fost editat de March: 14 Jun 2007, 04:04 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jun 2007, 05:02 PM
Mesaj #458


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (March @ 14 Jun 2007, 05:01 PM)
Dupa ce SRI si SIE au aflat tot ce trebuia de la Munaf au predat acest " cartof fierbinte" americanilor .

Nu l-au luat americanii direct? Parca n-a fost in custodia romanilor, dupa rapire... Sau ma insel?
QUOTE
Daca Hayssam face numai valuri asta ramane de vazut daca va face publice informatiile si documentele pe care spune ca le detine

Asta zic si eu, hai sa vedem daca va face publica vreo informatie sau nu... Dupa aia comentam.
QUOTE
Dar intrebarea fundamentala in cazul sau este cine din tara l-a ajutat sa fuga si de ce ?

Da, e o intrebare buna. Sunt si eu curios care-i raspunsul.
QUOTE
Dovada se afla intr-un dosar la care nu au acces, deocamdata, decat procurorii DIICOT.

Procurorii si ziaristii de la Gardianul, probabil. laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jun 2007, 05:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 14 Jun 2007, 05:31 PM
Mesaj #459


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 14 Jun 2007, 07:02 PM)
QUOTE (March @ 14 Jun 2007, 05:01 PM)
Dupa ce SRI si SIE au aflat tot ce trebuia de la Munaf au predat acest " cartof fierbinte"  americanilor .

Nu l-au luat americanii direct? Parca n-a fost in custodia romanilor, dupa rapire... Sau ma insel?

Urmareste desfasurarea cazului cu atentie daca te intereseaza. Dupa eliberare Munaf cu cei 3 ziaristi au fost dusi in ambasada romana din Baghdad. Acolo l-au interogat bine "baietii" romani dupa care a fost predat americanilor. De fapt dupa cum a declarat zilele astea avocatul( roman) al lui Hayssam si cel ( arab) al lui Munaf , acesta a plecat vreo doua zile din ambasada dupa care s-a intors si a fost preluat de americani .

Consilierul diplomatic la Ambasada Romaniei din Bagdad, Octavian Harseu, a fost audiat ieri in procesul de terorism al lui Mohamad Munaf. Audierea diplomatului a survenit cererii in acest sens formulate de Ovidiu Ohanesian, jurnalistul afirmand ca Harseu este ofiter SIE si poate oferi informatii importante. Ohanesian a cerut instantei, in mai multe randuri, audierea lui Harseu, sustinand ca acesta este unul dintre oamenii care stiu cine a dat ordin pentru predarea lui Munaf catre autoritatile americane(...) In seara in care au fost eliberati, cei trei jurnalisti, impreuna cu Munaf, au fost dusi la Ambasada Romaniei. In aceeasi seara, Mohamad Munaf a fost solicitat de autoritatile americane pentru a fi audiat si, insotit de un echipaj de paza din ambasada, a dat declaratii, dupa care a fost adus inapoi la Ambasada Romana. A doua zi, inainte ca cei trei jurnalisti sa plece in Romania, Munaf a fost solicitat din nou pentru audieri de americani, insotit ca in seara precedenta. Harseu a spus ca nu cunoaste motivele pentru care acesta a fost retinut de autoritatile americane

Curtea de Apel București urmează să decidă dacă îi va audia, în calitate de martori, în procesul de terorism al lui Mohammad Munaf pe: Florin Coldea, prim-adjunct al directorului SRI, Adrian Isac, ex-director al Direcției Generale de Informații din SIE, și ambasadorul României în Irak, Mihai Stuparu. Numele celor trei posibili martori a fost pomenit de Octavian Hârșeu, fost consilier diplomatic în cadrul Ambasadei României de la Bagdad, în 2005. El a confirmat că cei trei au fost prezenti în Ambasadă pe parcursul negocierilor pentru eliberarea jurnaliștilor români. Cel despre care mass-media a scris că ar fi colonel SIE și că ar fi negociat eliberarea celor trei jurnaliști s-a ferit să facă dezvăluiri și a răspuns la majoritatea întrebărilor cu "nu știu", "nu cunosc".

Desigur ca vanzoleala acestor sri-isti si sie-isti acolo in Iraq se facea cu aprobarea lui Basescu care era seful "celulei" de criza de la Cotroceni .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 14 Jun 2007, 09:08 PM
Mesaj #460


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (March @ 14 Jun 2007, 06:31 PM)

Desigur ca vanzoleala acestor sri-isti si sie-isti acolo in Iraq se facea cu aprobarea lui Basescu care era seful "celulei" de criza de la Cotroceni .

rofl.gif rofl.gif Cat de jenant. De parca fara Basescu nu toti din ambasada ar fi de la SIE rofl.gif

Boala grea asta.... cu inchipuirea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 14 Jun 2007, 10:55 PM
Mesaj #461


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Desigur ca vanzoleala acestor sri-isti si sie-isti acolo in Iraq se facea cu aprobarea lui Basescu care era seful "celulei" de criza de la Cotroceni .


Mai grav era daca se facea fara aprobarea lui...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Jun 2007, 09:34 AM
Mesaj #462


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Blakut @ 15 Jun 2007, 12:55 AM)
QUOTE
Desigur ca vanzoleala acestor sri-isti si sie-isti acolo in Iraq se facea cu aprobarea lui Basescu care era seful "celulei" de criza de la Cotroceni .


Mai grav era daca se facea fara aprobarea lui...

Mult mai grav e faptul ca n-avea ce cauta acolo la Bagdad Coldea prim-adjunctul de la SRI , serviciu care n-are atributii peste hotare !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 15 Jun 2007, 09:49 AM
Mesaj #463


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



rofl.gif Ce sa-ti povestesc... Astept din partea ta o critica a marelui licurici pt toate situatile in care agentii FBI pasesc cu treaba granita USA rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Nov 2007, 05:01 PM
Mesaj #464


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



I-auziti aici !

Sorin Mişcoci, noul cameraman al lui Băsescu

Sorin Mişcoci, unul dintre cei trei jurnalişti români răpiţi în Irak şi operator la TVR, va fi, începând de luni, 12 noiembrie, cameramanul principal al preşedintelui Traian Băsescu, potrivit unor surse din televiziunea publică.


Sa fie asta vreo recompensa, ceva acolo ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Nov 2007, 05:14 PM
Mesaj #465


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 9 Nov 2007, 05:01 PM) *
Sa fie asta vreo recompensa, ceva acolo ?

Nu e evident? rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Nov 2007, 08:27 PM
Mesaj #466


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 9 Nov 2007, 07:14 PM) *
Nu e evident?


Sigur !

El a fost cel care i-a recuperat de pe tărâm neprietenos. El a fost cel dintâi care i-a îmbrăţişat pe Otopeni. El a fost cel mai de preţ invitat de la nunta lui Mişcoci. (Acolo a împiedicat o altă răpire, cea a miresei, tradiţie care nu s-a putut respecta din pricina măsurilor de securitate care-l vizau pe nuntaşul principal).

Şi, iată, Traian Băsescu este cel care de luni îi va oferi aceluiaşi Sorin o slujbă onorantă la Cotroceni. Începând cu prima zi a săptămânii viitoare, fostul ostatic din Irak va îndeplini funcţia de cameraman principal al lui Traian Băsescu



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 3 Mar 2008, 08:16 PM
Mesaj #467


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Apropos de secretizarea acestei afaceri pentru 50 de ani, iata ca "iepurasul" sare din alta directie :

Decizia Curţii irakiene de Casaţie privind anularea condamnării la moarte a lui Mohammad Munaf, depusă la Curtea Supremă a SUA, conţine o referire la faptul că răpitorii celor trei ziarişti români i-au eliberat pe aceştia după ce au negociat cu autorităţile române şi au primit o răscumpărare.

Cine s-a implicat direct in eliberarea celor rapiti ? Si de ce s-a dorit secretizarea acestei operatiuni ? De unde au luat autoritatile romane banii pentru rascumparare ? Si de ce s-a ascuns opiniei publice acest fapt ? Si de ce... de ce... de ce... ?!?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 3 Mar 2008, 08:37 PM
Mesaj #468


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Au luat banii de la Omar. Totul a fost un circ! Povestea a fost fabricată pentru "imagine".


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Oct 2009, 04:22 PM
Mesaj #469


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



"Domn' Profesor" revine in forta !

În numele lui allah cel milostiv şi iertător
(...)
Te rog ABU HELMI am nevoie urgent de un răspuns pentru a ştii cum să procedez. Ştiu că "profesorul" este plecat în AMERICA şi că este posibil să nu-l poţi fi întâlnit,(...)

(...) Vreau un răspuns clar. Până când? Când va mai dura în timp? Te rog să-l întrebi pe "profesor" Până când trebuie să aştept?

(...) Mi-ai spus că ai vorbit cu "profesorul" şi că toate lucrurile vor fi bine şi că nu va dura mai mult de o lună, anume pân când vor reveni ziariştii din IRAK şi atunci mi-ai explicat lucrurile. Cum s-a întâmplat şi cum va fi şi mi-ai spus că-i vei spune "profesorului" exact ce s-a întâmplat şi că n-am nici o legătură cu încurcătura (eroarea) care s-a întâmplat cu voi (vi s-a întâmplat) şi de semenea m-ai asigurat de acest lucru încă o dată atunci când ne-am întâlnit la sediul Parchetului şi am stat de vorbă pe hol. M-ai asigurat că totul este-n egulă şi că "profesorul" ştie tot şi că este vorba de puţin timp şi că el s-a convins într-adevăr că n-am nici un amestec (nici o legătură) cu încurcătura (eroarea) ce s-a întâmplat cu voi. (...)

De aceia, te rog încă o dată, să vobeşti cu "profesorul" şi cât mai repede şi asta pentru o scurtă întâlnire cu dânsul sau să-ţi spună ţie ce trebuie făcut şi ce ar trebui să conţină declaraţia mea. Nu vreau să apar ca un trădător şi nici ca mincinos în faţa "profesorului" şi nu vreau deloc să-l supăr său să-i greşesc cu ceva, ba treuie sa avem grijă de el şi să avem grijă de felul (modul) în care ste perceput, dar doresc un răspuns clar. Ce să fac?

(...) Speranţa care o pun în tine şi-n "profesor" este foarte mare că vă veţi păstra (ţine) promisiunile faţă de mine şi vă rog să nu mă lăsaţi să devin o victimă.


SA REAMINTIM CA doctorul YASSIN, ABU HELMI ( destinatarul scrisorii teroristului Hayssam ) ERA NUMIT PERSONAL DE TRAIAN BASESCU PENTRU A SE DEPLASA IN IRAK IN LEGATURA CU RAPIREA ZIARISTILOR.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Oct 2009, 04:21 PM
Mesaj #470


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



EXPLOZIV: Hayssam, Profesorul si o afacere de zeci de milioane de euro si surprize-surprize cu Marie Jean

Stati pe aproape. Cu toate ca a fost clasificata de cei interesati, in urmatoarele zile vom afla multe lucruri murdare din aceasta afacere .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Oct 2009, 04:39 PM
Mesaj #471


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu cred ca vom afla mai mult decat stim deja, Hayssam a fost membru marcant al PSD, cotizant de marca, era cat pe ce sa ajunga chiar deputat, daca nu-l tragea serviciul de maneca pe domnul "profesor". Cat despre acest pseudonim, sunt multi cei care stiu ca in spatele lui se ascunde Nastase. Restul este manipulare si speculatie.

Acest topic a fost editat de marduk: 30 Oct 2009, 04:41 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Oct 2009, 04:49 PM
Mesaj #472


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 30 Oct 2009, 06:39 PM) *
Nu cred ca vom afla mai mult decat stim deja, Hayssam a fost membru marcant al PSD, cotizant de marca, era cat pe ce sa ajunga chiar deputat, daca nu-l tragea serviciul de maneca pe domnul "profesor". Cat despre acest pseudonim, sunt multi cei care stiu ca in spatele lui se ascunde Nastase. Restul este manipulare si speculatie.

Ai ramas in urma cu stirile si devii ridicol cu explicatiile astea. Daca n-ai auzit , "Jupanul" l-a trimis pe consilierul sau Degeratu sa discute in arest cu un terorist. Una la mana. Basescu n-a negat discutia / stenograma ,dar e revoltat ca i-a fost inregistrat cica ilegal subordonatul !

Doi. Hyassam spune acolo ca "Profesorul" era plecat in America. I-a sapa tu si vezi cine era in America la acea vreme in misiune oficiala, Nastase sau.... wink.gif !?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Oct 2009, 05:11 PM
Mesaj #473


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 30 Oct 2009, 04:49 PM) *
QUOTE
Ai ramas in urma cu stirile si devii ridicol cu explicatiile astea.

Se pare ca stirile din urma sunt proaspete azi, trebuie doar sa pastram realitatea nu sa o interpretam.
QUOTE
Daca n-ai auzit , "Jupanul" l-a trimis pe consilierul sau Degeratu sa discute in arest cu un terorist.

Un presedinte ("jupanul") poate face orice sa rezolve o problema de interes national.
QUOTE
Doi. Hyassam spune acolo ca "Profesorul" era plecat in America.

Hayssam era la ora aceea un inculpat, care putea sa zica orice, dar pentru mine este clar ca Hayssam este omul PSD, am avut ocazia sa-l intalnesc in biroul sau, nu o sa uit niciodata acel birou, cu stegul profetului pe pereti si iatagane incrucisate. Biroul era ridicat pe un fel de scena, vizitatorii erau ajezati pe niste canapele la picioarele sale. In acea vreme prietenii sai eru la putere iar el se simtea ca Aladin in tara prostilor, unde pentru un pumn de arginti putea sa cumpere orice.


Acest topic a fost editat de marduk: 30 Oct 2009, 05:12 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Oct 2009, 05:19 PM
Mesaj #474


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 30 Oct 2009, 07:11 PM) *
Se pare ca stirile din urma sunt proaspete azi, trebuie doar sa pastram realitatea nu sa o interpretam.

Uite, pentru ca esti ocupat cu caprele si albinele, te ajut ca sa intelegi cat de proaspete sunt stirile. Citeste aici si o sa realizezi asta.

Si gandeste-te indelung si da-mi un exemplu de un conducator al unei tari democrate care isi trimite consilierul sa discute cu un terorist arestat chestiuni de ... siguranta nationala !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Oct 2009, 05:37 PM
Mesaj #475


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 30 Oct 2009, 05:19 PM) *
QUOTE
Uite, pentru ca esti ocupat cu caprele si albinele, te ajut ca sa intelegi cat de proaspete sunt stirile.

Multumesc ca ma ti la curent cu stirile din Gardianul, pe care le citesc asa cum citesc in fiecare dimineata presa de pe net. bineinteles dupa ce mulg caprele si dau apa la albine. mwah1.gif
QUOTE
da-mi un exemplu de un conducator al unei tari democrate care isi trimite consilierul sa discute cu un terorist arestat chestiuni de ... siguranta nationala !

Intortochiate sunt caile Domnului atunci cand vine vorba de contraspionaj, de unde sa stim noi muritorii de rand ce si cum fac presedintii si consilierii tarilor democratice ca sa salveze o situatie. Cat despre manipulare, nu-mi pune in gura vorbe pe care nu le-am spus, interes national nu este tot una cu siguranta nationala.


Acest topic a fost editat de marduk: 30 Oct 2009, 05:38 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 30 Oct 2009, 07:56 PM
Mesaj #476


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Doi. Hyassam spune acolo ca "Profesorul" era plecat in America. I-a sapa tu si vezi cine era in America la acea vreme in misiune oficiala, Nastase sau....


- Washington, 8-10 martie 2005, vizită oficială în Statele Unite ale Americii.
- San Francisco, Detroit, 15-16 septembrie 2005, vizită de lucru în Statele Unite ale Americii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Nov 2009, 06:12 PM
Mesaj #477


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Procurorul Ciprian Nastasiu, cel care a cerut arestarea lui Omar Hayssam, i-a cerut eliberarea şi a investigat apoi şi fuga sirianului face dezvaluiri în cazul Hayssam: Eliberarea jurnaliştilor din Irak a costat statul român 13-14 milioane de euro - Din care vreo 4 milioane au disparut pana la destinatie !!

"Ştiam că banii veniseră dintr-un fond special administrat de SIE român. Eu însumi l-am văzut pe maiorul SRI Coldea (în prezent general şi director adjunct al SRI) la Bagdad, atunci când ostaticii au fost eliberaţi, asumandu-şi o mare responsabilitate pentru deznodământul crizei. Ştiam cu toţii că preşedintele era implicat în fiecare detaliu... Nu mi-am putut imagina că vreun ofiţer escroc putea pierde pur şi simplu 3-4 milioane de euro, pe drumul unde trebuia plătită răscumpărarea."

"Procurorul general Botoş, era şi el acolo, mi-a spus, uitându-se în sus:E ok, avem acordul. Toţi cei de faţă eram convinşi că acel cineva de sus care şi-a dat acordul, nu putea fi decât preşedintele Traian Băsescu. Procurorul general Botoş, a continuat: Urmează să solicităm în scris revocarea mandatului de arestare preventivă şi înlocuirea măsurii cu obligaţia de a nu părăsi ţara"


Monica Macovei a refuzat sa ceara extradarea lui Munaf. Iar prezidentul a pus la secret toate dosarele pentru vreo 50 de ani ! Prietenii stiu de ce !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Nov 2009, 06:10 PM
Mesaj #478


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 15 Nov 2009, 06:12 PM) *
Procurorul Ciprian Nastasiu, cel care a cerut arestarea lui Omar Hayssam, i-a cerut eliberarea şi a investigat apoi şi fuga sirianului

Vezi ca Nastasiu nu prezinta mare incredere, el este cel care l-a facut scapat pe Hayssam si normal ca nu poate recunoaste ca a gresit (intentionat sau nu). In plus, omul pare sa aiba niste idei de-a dreptul nastrusnice (te cam sperii cand vezi ca ajung in functia de procuror, cu dosare grele, oameni care nu ar trece probabil un banal test psihic facut in mod corect) - uite ce elucubreaza omul:

Metodele paranormale, inca o pista de investigare... Relatia lui Albert Ignatenko, general sovietic, cu marinarul Basescu la Anvers, si continuarea relatiei pina in octombrie 2004, cind Ignatenko a petrecut mai multe saptamani la sediul PD, in Modorgan, inclusiv in ziua caderii formidabile a lui Teodor Stolojan. Ignatenko este cunoscut ca o mare autoritate, cu puteri deosebite de a ridica si scadea pulsul unei persoane de la mare distanta. Puteti face investigatia foarte usor, folosind Google

Mda, el cu Google investiga, cand era procuror... Cica ridici si scazi pulsul cuiva, la mare distanta... rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Nov 2009, 06:28 PM
Mesaj #479


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Victor Gaetan:

"Metodele paranormale, inca o pista de investigare... Relatia lui Albert Ignatenko, general sovietic, cu marinarul Basescu la Anvers, si continuarea relatiei pina in octombrie 2004, cind Ignatenko a petrecut mai multe saptamani la sediul PD, in Modorgan, inclusiv in ziua caderii formidabile a lui Teodor Stolojan. Ignatenko este cunoscut ca o mare autoritate, cu puteri deosebite de a ridica si scadea pulsul unei persoane de la mare distanta. Puteti face investigatia foarte usor, folosind Google".

Ciprian Nastasiu:

Si fostul procuror Ciprian Nastasiu vorbeste despre influenta parapsihologului Ignatenko asupra lui Basescu. El explica astfel metodele de actiune ale lui Traian Basescu: "Cred ca raspunsul se poate afla in modul special de gandire al presedintelui si in strategia «triple X» pe care am vazut ca le foloseste. Ca in demonstratiile paranormale [...] Cred ca presedintele se astepta sa actionez in mod agresiv si sa ma prezint fara probe, si daca as fi facut o greseala, eu urma sa fiu partea vinovata. Eram deja compromis in fata opiniei publice. Si in spatele acestei diversiuni, pe seama mea, scandalul lansat de fuga lui Omar Hayssam ar fi fost uitat. Numesc acest lucru inchiderea cercului. Aceasta tehnica este bazata pe un program de instruire al unui renumit psiholog ucrainean, Albert Ignatenko. Relatia dintre Basescu si Ignatenko dateaza inca din momentul Anvers", a scris Nastasiu in carte, citat de Jurnalul National.





mellow.gif laugh.gif ohmy.gif in puii mei , ala care vorbeste tampeniile alea a fost procuror DIICOT . ce prostituat profesional.....


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 16 Nov 2009, 06:57 PM
Mesaj #480


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



In proportie de 90% cred ca asta e o diversiune. S-ar putea sa fie unele lucruri adevarate, dar cand e vorba de serviciile secrete e greu sa stabilesti care e adevarul si care e minciuna si chiar si dupa ce stabilesti adevarul factual, imaginea de ansamblu poate fi inselatoare.
Nu exclud ca Hayssam a iesit din tara cu stiinta lui Basescu, ca parte a vreunei intelgeri. De fapt, sunt sigur ca Hayssam a iesit din tara cu stiinta si posibil ajutorul SRIului, desi vad ca Basescu incearca sa dea vina pe Nastasiu pt. fuga lui. Ca Nastasiu a avut si el rolul lui aici e clar, dar fapt e ca Hayssam nu putea fugi din tara fara voia serviciilor secrete.
Per ansamblu insa, afacerea asta ma lasa complet ree, mi se pare irelevanta in zilele astea.
Singura chestie care s-ar putea intoarce impotriva lui Basescu ar fi ca, ceea ce a prezentat el drept o mare victorie, chiar una personala, ar fi de fapt un mare fas, in care statul roman a trebuit poate sa ii cedeze lui Hayssam.
Dar cu asumarea tuturor victoriilor si arucatul pisicii moarte la poata altora ne-am obisnuit.


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ĄEn
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Nov 2009, 07:01 PM
Mesaj #481


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



intrebarea mea este: generalul ala rus paranormal pe langa furatul pulsului te lasa si fara ceas?

deja Caragiale e mic copil. parol.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2009, 10:47 AM
Mesaj #482


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nastasiu a fost cel care l-a eliberat pe Omar Hayssam. El a aprobat cererea de judecare in stare de libertate a lui Omar Hayssam, iar sirianul a fugit din tara. Serviciile secrete, cel mai probabil, au fost prinse pe picior gresit, il stiau pe Hayssam la inchisoare si cand colo el decoleaza din tara. Si acum Nastastiu se gaseste sa arunce vina lui in carca altora.

Victor Gaetan, cel cu care a scris cartea, se recomanda ba jurnalist, ba publicist romano-american. Ioan T. Morar a publicat o scrisoare a lui Eugen Ionescu trimisa lui Mircea Eliade prin care il avertiza ca Gaetan ar fi lucrator al Securitatii. Gaetan l-a dat in judecata pe Ioan T. Morar, instantele de judecata din Romania i-au dat castiga de cauza lui Gaetan, dar ulterior CEDO i-a dat dreptate jurnalistului. Detalii aici. In 2004, Victor Gaetan este prezentat drept sef de campanie al Liei Roberts candidata la alegerile prezidentiale din acel an. In urma scandalului legat scrisoarea lui Eugen Ionesco si apartenenta la fosta Securitate Lia Roberts a decis sa termine colaborarea cu Victor Gaetan.

Tot despre Gaetan scrie Romania Libera ca:

Victor Alexandru Gaetan este un personaj pitoresc si controversat. Ploiestean de origine, el a emigrat in SUA inainte de 1989. Nu se cunosc amanunte despre plecarea sa din Romania. In SUA, Gaetan s-a casatorit cu fiica deputatului democrat Barbara Kennely (legislatura 1967-1979). Presa a relatat ca, dupa 1990, Victor Gaetan s-a apropiat de presedintele Ion Iliescu, iar numele sau a fost vehiculat in scandalul lansarii acuzatiilor potrivit carora Regele Mihai ar fi furat niste tablouri din patrimoniul national. Ulterior, instantele de judecata au stabilit ca acuzatiile nu erau reale. Simina Mezincescu, apropiata Casei Regale, ne-a declarat ca Victor Gaetan ar fi "un escroc, specialist in lansarea unor diversiuni".
Valeriu Tabara, fost lider PUNR in acei ani, l-a cunoscut pe Gaetan la acea vreme si s-a intalnit des cu el. "Gaetan a venit la PUNR prin 1993 si s-a apropiat foarte mult de Funar, care era primarul Clujului si care l-a numit consilierul sau. Gaetan i-a organizat si vizite in SUA, iar Funar a promis ca-l face senator. Cat timp a fost consilierul lui Funar, Gaetan a vorbit foarte mult pe telefoanele Primariei Cluj in tari din zonele araba si africana. A fost atunci si un scandal de presa cu cheltuielile primariei pe telefoane date in tari exotice. Tot Gaetan a fost implicat si in protestul celor sase senatori care s-au opus venirii lui Alfred Moses ca ambasador al SUA la Bucuresti. El avea obiceiul sa se lipeasca de tot felul de grupuri politice, folosindu-se de sotia sa, descendenta unei familii politice importante din SUA, pe care o prezenta membrilor mediului pe care voia sa-l penetreze.
Dupa parerea mea, el nu este apropiat de serviciile secrete americane si nu are influenta in SUA, asa cum vrea el sa lase impresia", ne-a declarat Tabara. Ultima data, Victor Gaetan a fost mediatizat in 2004, ca purtator de cuvant si consilier al Liei Roberts, candidat la presedintia Romaniei. Atunci, Mugur Ciuvica afirma: "Din 1990 incoace domnul Gaetan este inscris pe orbita lui Ion Iliescu".



Astia sunt oamenii care s-au trezit sa acuze in stanga si in dreapta. smile.gif

Lasand la o parte credibilitatea lor ca persoane, sa vedem probele pe care se bazeaza atunci cand lanseaza acuzatiile. Probele sunt urmatoarele:

1. niciuna
2. niciuna
3. niciuna

smile.gif

Acest topic a fost editat de abis: 17 Nov 2009, 10:52 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Nov 2009, 11:30 AM
Mesaj #483


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pedelacheii in frunte cu Stapanul lor suprem sunt disperati ! Aseara, livid , transpirat si nervos , in loc sa raspunda punctual la acuzele grave care i se aduc direct in carte, Basescu vine si ne spune despre legaturile lui Iliescu cu Hayssam. Lucrul pe care-l stiam si pentru care pesedeii au fost sanctionati electoral.

Deci Basescu sa raspunda in fata tarii :

- A existat o valiza cu bani data penmtru eliberarea ostaticilor ?

- din valiza au disparut 4 milioane inainte de a ajunge la destinatie ?

- Stolojan, Udrea, Cocos impreuna cu Voiculescu ( tongue.gif ), de ce au fost monitorizati in legatura cu afacerea Alro si privatizarile strategice ( acapararea de interese rusesti a pietii energetice ) ?

- De ce si-a trimis consilierul sa discute cu un terorist in puscarie fara a anunta procurorul de caz ?

- De ce s-a dus in vizita in Siria in 2008 ? Cu cine si cand s-a intalnit ?

In loc sa raspunda la aceste intrebari si sa desecretizeze dosarul afacerii Hayassam pentru a se dezvinovati ce face Basescu ? Isi asmute slugoi din presa aservita si pe pedelacheii sa descrediteze pe autorii cartii !

Vom afla adevarul imediat ce acest individ nu va mai ocupa scaunul de la Cotroceni !




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Nov 2009, 11:34 AM
Mesaj #484


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(March @ 17 Nov 2009, 12:30 PM) *
- din valiza au disparut 4 milioane inainte de a ajunge la destinatie ?

recunosc , sunt la mine alea 4 milioane. va pot confirma teroristii , dati-le un email. rofl.gif

jenibila toata aceasta rascoacere a rapirii din serai. mai ales ca serviciile care este acum s-au prins ca voteaza din nou cu base dupa faza asta.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2009, 11:37 AM
Mesaj #485


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 17 Nov 2009, 11:30 AM) *
Pedelacheii in frunte cu Stapanul lor suprem sunt disperati !

Atat ai repetat fraza asta incat ai ajuns sa o crezi! rofl.gif

Un principiu elementar spune ca "burden of proof" are cel care face o afirmatie, nu altcineva. Daca cei doi ciocoflenderi afirma ca au exista valize cu bani, monitorizari, general rusi experti in parapsihologie si altele de genul asta, ei trebuie sa aduca argumente si dovezi, altfel este apa de ploaie tot ce declara. Ca sa nu mai spun ca dupa ce l-ai facut scapat, ca procuror, pe sirian, din incompetenta in cel mai bun caz, iti trebuie un tupeu de neimaginat ca sa-i acuzi pe altii pentru greselile tale.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 Nov 2009, 12:34 AM
Mesaj #486


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Bai march, eu daca ma las de fumat, cred ca apuc 2050... tu n-ai nici o sansa...ca esti mai batraior... cred ca de aia esti asa suparat. laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Nov 2009, 01:05 PM
Mesaj #487


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Blakut @ 18 Nov 2009, 02:34 AM) *
Bai march, eu daca ma las de fumat, cred ca apuc 2050... tu n-ai nici o sansa...ca esti mai batraior... cred ca de aia esti asa suparat. laugh.gif

Pentru ca nu fumez , pentru mine va fi mai usor sa ma apropii cumva de acea data biggrin.gif ! Cu conditia sa nu-l mai vad pe Basescu in scaunul de la Cotroceni.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dox
mesaj 17 Mar 2010, 06:13 PM
Mesaj #488


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558



Omar Hayssaam e de negasit in Siria. Sau poate nu a fost acolo niciodata. Iar judecatorul caruia i s-a incredintat cazul nu are acces la dosarul secret al lui Hayssam !
http://www.gandul.info/pagini/omar-hayssam...n-siria-5738701

Deci cum ramane cu aducerea lui in tara pentru a fi judecat si condamnat ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dox
mesaj 28 May 2010, 04:28 PM
Mesaj #489


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558



Ion Cristoiu pleaca in Siria sa dea de urmele lui Omar Haysam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 28 May 2010, 05:13 PM
Mesaj #490


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



N-ar fi mai simplu să bea un vin cu Băsescu?


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  « < 12 13 14 15 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 11 May 2024 - 07:30 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman