HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  « < 7 8 9 10 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ziaristi Romani Rapiti In Irak, .....cam naspa
Achernar
mesaj 5 May 2005, 09:07 AM
Mesaj #281


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (Dorin_ccdj @ 4 May 2005, 11:17 PM)
Insa un lucru este cert, sine qua non unei democratii autentice: nu se poate negocia si nu trebuie creat precedentul negocierii cu teroristii.

Yes !

Autoritatile statului recunosc faptul ca negociaza cu rapitorii. Care-s 'teroristi'. Deci autoritatile statului recunosc implicit si ca-n Romania nu-i o democratie autentica. Ca dac-ar fi autentica n-ar negocia cu teroristii.

rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 May 2005, 09:25 AM
Mesaj #282


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 5 May 2005, 10:07 AM)
QUOTE (Dorin_ccdj @ 4 May 2005, 11:17 PM)
Insa un lucru este cert, sine qua non unei democratii autentice: nu se poate negocia si nu trebuie creat precedentul negocierii cu teroristii.

Yes !

Ete, na!

Inseamna ca nici o tara din lumea asta nu-i o "democratie autentica": peste tot cand se iau ostatici (chiar si in cazul unui jaf armat intr-o banca) se poarta negocieri, mai mult sau mai putin la vedere. N-are chestia asta nici o treaba cu democratia.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 May 2005, 09:26 AM
Mesaj #283


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Hotii nu sunt teroristi.


Nici rapitorii nu e sigur ca-s teroristi wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 May 2005, 09:26 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
MIA
mesaj 5 May 2005, 09:32 AM
Mesaj #284


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 4 May 2005, 10:41 AM)
Rezumand, situatia arata cam asa: avem trei optiuni

1. retragem trupele (deci cedam in fata teroristilor si admitem ca politica externa a Romaniei sa fie dictata de niste indivizi mascati care isi agita armele)
2. sponsorizam cu o suma fabuloasa retelele teroriste internationale
3. nici una, nici alta.

Punctul (3) paote fi si el detaliat mai departe si subimpartit - nu ? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 May 2005, 09:39 AM
Mesaj #285


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai, detaliaza-l, daca vrei...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 5 May 2005, 09:52 AM
Mesaj #286


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (axel @ 5 May 2005, 10:26 AM)
Hotii nu sunt teroristi.


Nici rapitorii nu e sigur ca-s teroristi wink.gif

In regula.
Hotul isi insuseste ceva ce nu-i apartine. Fara a avea acordul proprietarului. Ceea ce n-are legatura cu cazul in discutie.
Dar pan'la urma care-i diferenta dintre un 'rapitor' si un 'terorist' ?

Acest topic a fost editat de Achernar: 5 May 2005, 09:53 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 May 2005, 09:55 AM
Mesaj #287


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Iti raspund printr-o intrebare ajutatoare:
Care este diferenta/asemanarea intre un luptator de gherila si un terorist?


Nu interpreta totusi ca-i etichetez in vreun fel pe rapitori.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 5 May 2005, 09:58 AM
Mesaj #288


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Time-out. Ma documentez ...

p.s. culese de pe net :

*** Ziarist debutant, nemediatizat suficient, telegenic, par
cret, viril, dornic de aventura si neprevazut caut rapitor irakian ,
serios, de orice sex, posesor de: Kalasnikov, locuinta proprietate
personala, camera separata , baie cu apa calda, mic dejun inclus, TV,
camera video digitala, patura de pus pe perete cu femei dezbracate
sezand pe iarba langa un lac cu lebede negre. Ofer 10 usd /ora de
rapire plus 100 tichete de masa Hungastro. Rog numai oferte serioase.
E-mail: touch_me@saddam.ik

*** Organizatie terorista fundamentalista irakiana, specializata
in rapiri realistice, legaturi profesionale cu televiziuni renumite,
cautam clienti amatori de distractii exotice. Oferim cazare, masa
si sedinte foto - video cu profesionisti . La cerere se pot executa si
decapitari trucate, mutilari cosmetice, sangerari abundente cu vopsea
rosie, etc. Orice fantezie macabra va va fi satisfacuta . Se asigura
negociatori profesionisti cu oficialitatile tarilor de cetatenie.
Transport dus -intors inclus .
Sejur de doua saptamani langa Bagdad: 15.000 USD
Sejur de o luna : 25.000 USD ( include si vizitarea bazelor militare
americane din Irak ).
E-mail: husseyn@cia.org

*** Persoana fizica irakiana, intermediez contracte de rapire -
eliberare. Lucrez numai cu rapitori autorizati, atestati de Asociatia
Rapitorilor Profesionisti din Bagdad. Inscrierile se fac la adresa de
e-mail : holliday_inncest@irak.com

*** Gratis !!! Lucrati doar cu rapitori autentici ! Doar noi
decapitam pe bune. Scoate capul la bataie si nu vei regreta.
Lasa totul si vino in Irak! Senzatii mortale ! Merita .
( Asociatie Certificata ISO 9001/2001. Oferim certificate de
calitate pentru decapitarile efectuate)
Contact: Te gasim noi, omule !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 5 May 2005, 10:03 AM
Mesaj #289


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Asa, si?!


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 5 May 2005, 11:14 AM
Mesaj #290


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (axel @ 5 May 2005, 10:55 AM)
Iti raspund printr-o intrebare ajutatoare:
Care este diferenta/asemanarea intre un luptator de gherila si un terorist?

Atacarea/uciderea najustificata a civililor & necombatantilor ? unsure.gif

Abis - pai stiu eu ... ma gindeam la ceva de genul :

3.a. O actiune in forta a trupelor speciale ( romane de preferinta, dar e mai probabil americane ) pentru eliberarea ziaristilor.

Aici merge si 3.a.1. Daca americanii au dat ordin la CIA sa aduca capul lui ben Laden intr-un recipient frigorific ohmy.gif ( dupa cum zic stirile recente ) ai nostri sa traga in teapa vreun rapitor asa ... sa raspunda ( si ) simbolic. devil.gif

3.b. O actiune de supralicitare de genul : "Ii omoriti ? Atita va trebuie !! Pentru fiecare ziarist ucis trimitem in Irak inca 1000 de militari ... " wink.gif
3.b.1.[i] "... si expulzam 100 de arabeti "suspecti" din Romania sau ii bagam direct la puscarie[/b]".

3.c. Trimitem la plimbare o grupa de fanatici in Irak, cu informatii despre unde sa afla familiile potentialilor rapitori( sau a altor membri din rezistenta ) sa ... faca un schimb de experienta la fata locului. biggrin.gif

Stiu ca suna a gluma, dar vorbesc oarecum serios. Daca tot ne-am dat cu americanii mi se pare ciudat sa nu enumeri si actiuni de tip "cow-boy" ( sau Gigi Duru' tongue.gif ).

Acest topic a fost editat de MIA: 5 May 2005, 11:15 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 5 May 2005, 11:17 AM
Mesaj #291


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Dorin_ccdj @ 4 May 2005, 11:17 PM)
Domnule Media, facator de statui si martiri

Ia uite ce de zidari (masoni) care se cred dashtepti vin sa dea lectii de democratie si de constraspionaj pe internet!
Prietene o sa discut serios cu tine atunci cand o sa citesti cu atentie ceea ce scriu si o sa judeci cu capul nu cu alte organe.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 May 2005, 11:38 AM
Mesaj #292


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 5 May 2005, 12:14 PM)
3.a. O actiune in forta a trupelor speciale

Sigur, daca se stie unde sunt tinuti ostaticii... Sunt convins ca serviciile secrete (fie ele romanesti ori americane) habar n-au unde se afla cei trei (patru) acum.
QUOTE
3.a.1. Daca americanii au dat ordin la CIA sa aduca capul lui ben Laden intr-un recipient frigorific  ohmy.gif  ( dupa cum zic stirile recente ) ai nostri sa traga in teapa vreun rapitor asa ... sa raspunda ( si ) simbolic.

Asta-i o gluma, sau ce? Pe care rapitor sa-l tragi in teapa? A fost capturat vreun rapitor? Un guvern nu poate actiona decat in limite legale, nu poate trece la represalii gen Vlad Tepes...
Si apoi, asa nu i-am aduce inapoi decat, cel mult, in cutii de zinc...
QUOTE
3.b. O actiune de supralicitare de genul : "Ii omoriti ? Atita va trebuie !! Pentru fiecare ziarist ucis trimitem in Irak inca 1000 de militari ... "

M-am gandit si eu la asta. Poate cineva care cunoaste psihologia arabilor (cred ca cel mai in masura de pe aici e Carpatic) ne-ar putea spune daca treaba asta ar tine sau nu...
QUOTE
3.b.1. "... si expulzam 100 de arabeti "suspecti" din Romania sau ii bagam direct la puscarie".

Nu poti sa bagi pe nimeni la puscarie fara judecata. Unde trebuie sa probezi de ce anume sunt vinovati. Nici nu poti expulza "suspectii" doar asa, ca vrei sa iti arati muschii. Omar Hayssam, de pilda, are si cetatenie romana. Pe unul ca el nu ai nici o posibilitate sa-l expulzezi. Si pe asta mai bine il tinem aici, dacat sa-i dam drumul in Siria...
QUOTE
3.c. Trimitem la plimbare o grupa de fanatici in Irak, cu informatii despre unde sa afla familiile potentialilor rapitori( sau a altor membri din rezistenta ) sa ... faca un schimb de experienta la fata locului.

Arata-mi si mie unde sunt fanaticii aia! Si de unde iei informatii despre familiile rapitorilor?
Pe de alta parte, ia gandeste-te: asa nu le vei da ocazia sa ii razbune pe acei membri ai familiei (probabil nevinovati) ucisi de ipoteticii "fanatici" romani? Nu vei obtine altceva decat escaladarea atentatelor impotriva romanilor, si asta nu doar in Irak...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 5 May 2005, 11:44 AM
Mesaj #293


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (MIA @ 5 May 2005, 12:14 PM)
3.b. O actiune de supralicitare de genul : "Ii omoriti ? Atita va trebuie !! Pentru fiecare ziarist ucis trimitem in Irak inca 1000 de militari ... wink.gif

cool.gif Invoc drepturi de autor, ideea asta eu am avansat-o primul, verificati aici
laugh.gif

Acest topic a fost editat de actionmedia: 5 May 2005, 11:45 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 5 May 2005, 12:42 PM
Mesaj #294


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (actionmedia @ 5 May 2005, 12:44 PM)
QUOTE (MIA @ 5 May 2005, 12:14 PM)
3.b. O actiune de supralicitare de genul : "Ii omoriti ? Atita va trebuie !! Pentru fiecare ziarist ucis trimitem in Irak inca 1000 de militari ... wink.gif

cool.gif Invoc drepturi de autor, ideea asta eu am avansat-o primul, verificati aici
laugh.gif

Asa e ... sorry.gif

Uite ce se intimpla daca nu citesti decit pe sarite. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 5 May 2005, 02:29 PM
Mesaj #295


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251




actionmedia
QUOTE
Ia uite ce de zidari (masoni) care se cred dashtepti vin sa dea lectii de democratie

te rog sa nu generalizezi... wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 5 May 2005, 03:13 PM
Mesaj #296


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Amuzant ... tongue.gif

Mai ales partea cu alegerea simbolului de la inceputul articolului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 5 May 2005, 04:21 PM
Mesaj #297


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (cociuba @ 5 May 2005, 03:29 PM)
actionmedia
QUOTE
Ia uite ce de zidari (masoni) care se cred dashtepti vin sa dea lectii de democratie

te rog sa nu generalizezi... wink.gif

Unde vezi tu generalizare? rolleyes.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 5 May 2005, 04:51 PM
Mesaj #298


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Spuneam intr-un post anterior ca massmedia, fara sa vrea ii ajuta de minune pe teroristi. Daca la stirea ca ziaristii sunt in viata, putine au fost ziarele care au facut din asta un titlu de prima pagina, acum cand lui Basescu i-a scapat porumbelul ca "situatia s-a agravat", au sarit toti sa publice asta pe prima pagina. Eh, uite ca la asta ma refeream si ceea ce am spus eu s-a adeverit.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dorin_ccdj
mesaj 6 May 2005, 08:57 PM
Mesaj #299


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 March 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.929



Domnule Actionmedia, daca doriti sa intrati intr-un dialog rational trebuie sa faceti anumiti pasi, ma rog prezentarea cred ca iese din discutie, dar macar de amorul incercarii un nume fata de care sa ma adresez ar fi un inceput. Un al doilea punct, ceea ce ati discutat cu oarece lux de amanunte nu prezinta fundament, va pot demonstra insa numai intr-o sectiune privata dupa ce stabilim anumite reguli. Zic eu ca nu sunt deplasat in cerere. O a treia chestiune, daca doriti sa va expuneti opinia nu va opreste nimeni, insa persoanele care intamplator au ceva informatii de prin armata ori de prin alte locuri cu tangenta in informatii vor privi ca beletristica ori sf ceea ce v-ati chinuit sa redactati. Nu va condamn, nu va blamez si nici nu vreau sa va ridiculizez. Insa cand am spus ca vreti sa martirizati sau sa victimizati mai mult decat se cere, cu orice pret, persoane aflate in situatii speciale, am facut afirmatiile respective doar pentru a nuanta un mic defect de-al dvs., va impresioneaza lucrurile acestea dramatice mult prea usor. Cantariti la rece situatia, nu va lasati condus de ceea ce ar trebui sa se intample, nu ajungeti la nici un rezultat, poate ajungeti doar la un compromis moral, launtric, cu eu-l din interior. Dar sa lasam filosofiile gratuite. In principiu, daca se extrapoleaza esenta sau mesajul redactarilor dvs. se poate observa ca doriti sa va implicati in situatia ostaticilor din Irak. Este un lucru normal sa va intereseze viata unor romani in pericol, insa nu trebuie sa ii transformati in eroi. Eroi ei nu sunt. S-au dus singuri in gura lupului, in pofida avertismentelor aliatilor. Ce va spune treaba asta?

Acest topic a fost editat de Dorin_ccdj: 7 May 2005, 02:25 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 9 May 2005, 10:59 AM
Mesaj #300


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 5 May 2005, 12:38 PM)
QUOTE (MIA @ 5 May 2005, 12:14 PM)
3.a. O actiune in forta a trupelor speciale

Sigur, daca se stie unde sunt tinuti ostaticii... Sunt convins ca serviciile secrete (fie ele romanesti ori americane) habar n-au unde se afla cei trei (patru) acum.

Foarte rau - asta inseamna ca nu-si fac treaba cum trebuie. hh.gif

QUOTE

Asta-i o gluma, sau ce? Pe care rapitor sa-l tragi in teapa? A fost capturat vreun rapitor? Un guvern nu poate actiona decat in limite legale, nu poate trece la represalii gen Vlad Tepes...


Un fel de gluma. tongue.gif
Fireste ca un guvern nu poate actiona decit in limite legale, dar pe teatrul de operatiuni ... departe de tara ...se mai intimpla si excese. devil.gif

QUOTE

Nu poti sa bagi pe nimeni la puscarie fara judecata. Unde trebuie sa probezi de ce anume sunt vinovati. Nici nu poti expulza "suspectii" doar asa, ca vrei sa iti arati muschii. Omar Hayssam, de pilda, are si cetatenie romana. Pe unul ca el nu ai nici o posibilitate sa-l expulzezi.


Corect. smile.gif
De ce sa-i expluzam cind putem sa nu mai inchidem ochii ca pina acuma la smenarelile pe care le fac ( si le-au facut ) ? wink.gif
Mie unul de ex. imi place in buna masura cum a fost tratata "problema araba" in Timisoara in ultimii ani ... tongue.gif

QUOTE

Pe de alta parte, ia gandeste-te: asa nu le vei da ocazia sa ii razbune pe acei membri ai familiei (probabil nevinovati) ucisi de ipoteticii "fanatici" romani?


Daca lansezi o lovitura suficient de rapida probabil ca nu.


Oricum - chiar daca propunerile in sine le-am scris si asa ... la repezeala & bascalie, dar ideea e clara zic eu : de ce nu se gindeste nimeni la "alternativele de forta" ? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 May 2005, 11:30 AM
Mesaj #301


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Singura alterantiva de forta posibila este suplimentarea trupelor romanesti din Irak. Pe care ati mentionat-o tu si Actionmedia. Localizarea a trei ostatici in toata nebunia aia care-i in Irak mi-e teama ca este cu adevarat imposibila, oricat de competent ar fi un serviciu secret (si ma gandesc in primul rand la serviciile secrete americane, nu la SRI).

In plus, ma indoiesc ca SRI-ul are o retea prea grozava de agenti in Irak...

QUOTE
pe teatrul de operatiuni ... departe de tara ...se mai intimpla si excese

Ca la Abu-Gheraib, sau cum? Excese de genul asta fac mai mult rau decat bine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 May 2005, 11:55 AM
Mesaj #302


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



eu zic ca o actiune valabila e sa incepem sa boicotma afacerile arabesti din romania. se stie ca multi dintre ei cotizeaza la snapanii astia de teroristi

astept cu interes ca extrema dreapta sa isi faca simtita prezenta... si sa vad niste harapi rapiti si pe la noi. ii eliberam contra ziaristi sau soldati ostatici


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 9 May 2005, 12:15 PM
Mesaj #303


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (mutulica @ 9 May 2005, 12:55 PM)
astept cu interes ca extrema dreapta sa isi faca simtita prezenta... si sa vad niste harapi rapiti si pe la noi. ii eliberam contra ziaristi sau soldati ostatici

Care ... "extrema dreapta" ? unsure.gif

In primul rind ca aia - chiar daca presupunem ca ar exista la un nivel cit de cit - pariez ca ar fi mai degraba impotriva complotului iudeo-masonic care a orchestrat interventia in Irak, vrea sa cucereasca lumea, bla, bla si e posibil sa-i considere pe insurgenti niste semi-inocenti si in al doilea rind ca in afara de seminariile organizate de ONG-urile care spera sa mai ciupeasca vreun ban asa ceva e aproape inexistent in Romania. rolleyes.gif

Si plus de asta astfel de "solutie", care in fond e clasica solutie a apelului la fanatici, ar avea sens daca, de ex., islamismul s-ar fi instaurat deja ( sau ar fi pe cale sa o faca ) in Bulgaria ... sorry.gif - altfel e prea riscanta si cu prea posibile multe "daune colaterale". smile.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 9 May 2005, 12:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 May 2005, 12:18 PM
Mesaj #304


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Daca apelezi la fanatici (in cazul ca acestia exista...) risti ca mai tarziu sa nu-i mai poti controla si sa se intoarca impotriva ta. Cum au patit americanii cu mujahedinii afgani.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 9 May 2005, 12:38 PM
Mesaj #305


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Nope. Acolo situatia e alta - si asta in primul rind pentru ca era vorba de o zona indepartata, in care americanii s-au folosit ( desi dupa parerea mea a fost o prostie ) de cine au gasit disponibil pe zona... smile.gif

Eu aveam in minte o situatie "interna" si anume modul in care iacobinii au ajuns la putere si au respins invazia fortelor coalitiei. Ca daca Revolutia Franceza merita sau nu sa fie aparata ... asta e cu totul alt subiect de discutie. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 May 2005, 12:29 PM
Mesaj #306


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Dorin_ccdj @ 6 May 2005, 09:57 PM)
Ce va spune treaba asta?

Ca nu ai citit cu atentie sau nu ai inteles ce am vrut sa spun. In plus ai plecat de la premise gresite si ai ajuns la concluzii gresite. Bunaoara te-ai inselat cand ai spus despre mine ca:
QUOTE
am facut afirmatiile respective doar pentru a nuanta un mic defect de-al dvs., va impresioneaza lucrurile acestea dramatice mult prea usor.(...) In principiu, daca se extrapoleaza esenta sau mesajul redactarilor dvs. se poate observa ca doriti sa va implicati in situatia ostaticilor din Irak.


In ceea ce priveste afirmatia urmatoare:
QUOTE
Eroi ei nu sunt. S-au dus singuri in gura lupului, in pofida avertismentelor aliatilor.

Sunt de acord, desi ma indoiesc ca i-a avertizat cineva.
Dar eu nu am spus ca sunt eroi ci ca ar trebui sa ii facem eroi. Sau mai precis sa nu ii victimizam, asa de ochii lumii. Dar ca sa nu ii victimizezi si nici sa nu ii ignori, poti sa faci un singur lucru, eroi. Si te costa cel mai putin.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 10 May 2005, 12:49 PM
Mesaj #307


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Actionmedia, adica tu vrei ca tot romanu' sa zica intr-un glas: "Stim ca ziaristii aia nu sint eroi, da' ne prefacem ca sint ca sa-i pacalim pe teroristi si sa le dea drumul". Poate daca eram o natzie in pantaloni scurtzi mergea joaca asta.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dorin_ccdj
mesaj 10 May 2005, 11:53 PM
Mesaj #308


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 March 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.929



QUOTE (MIA @ 9 May 2005, 01:15 PM)
In primul rind ca aia - chiar daca presupunem ca ar exista la un nivel cit de cit - pariez ca ar fi mai degraba impotriva complotului iudeo-masonic care a orchestrat interventia in Irak, vrea sa cucereasca lumea...

De rerum natura et semidoctis profundis..
Corrige in me. Dixit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2005, 01:48 PM
Mesaj #309


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De la www.hotnews.ro :
QUOTE
Presedintele organizatiei Initiativa R de la Romania Libera, Romulus Cristea ne-a declarat ca 4 jurnalisti de la cotidiane centrale si politicieni de la mai multe partide au venit in Piata Universitatii in timpul manifestatiilor care au avut loc in sprijinul jurnalistilor rapiti in Irak si le-au cerut sa provoace haos.

Mai exact, le-ar fi solicitat sa incendieze masinile jandarmilor si politistilor, sa indemne oamenii sa mazgaleasca zidurile Cotroceniului si sa protesteze impotriva presedintelui Basescu.


Ce politicieni au fost in Piata Universitatii? mad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 11 May 2005, 02:44 PM
Mesaj #310


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Dorin_ccdj @ 11 May 2005, 12:53 AM)
QUOTE (MIA @ 9 May 2005, 01:15 PM)
In primul rind ca aia - chiar daca presupunem ca ar exista la un nivel cit de cit - pariez ca ar fi mai degraba impotriva complotului iudeo-masonic care a orchestrat interventia in Irak, vrea sa cucereasca lumea...

De rerum natura et semidoctis profundis..
Corrige in me. Dixit.

Habar nu am de latina - poti sa traduci ? unsure.gif

Abis - nu a fost tatal ziaristei ? Senatorul Vasile Ion ? Desi ma indoiesc ca a lansat indemnuri de-astea complet iresponsabile ... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 11 May 2005, 02:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2005, 02:52 PM
Mesaj #311


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Este posibil - presupun ca un parinte disperat poate deveni usor iresponsabil. Si, in cazul lui, e scuzabil.

Dar ziaristul spunea "politicieni de la mai multe partide". Ma intreb care ori fi alea, ca de Ion Vasile si de Geoana stiam.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 21 May 2005, 08:40 AM
Mesaj #312


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mi se pare mie sau s-a cam fisiit subectu asta?...
se va edeschide daca ajung respectivii acasa sau daca ... mai bine nu ma gindesc...
oare... arabii... cu blonda...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 May 2005, 12:24 PM
Mesaj #313


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



ranting.gif ranting.gif ranting.gif mai ales la arabii cu blonda devil.gif devil.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 May 2005, 09:12 AM
Mesaj #314


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 11 May 2005, 04:44 PM)
  - nu a fost tatal ziaristei ? Senatorul Vasile Ion ? Desi ma indoiesc ca a lansat indemnuri de-astea complet iresponsabile ... 

Individul asta face parte din acel grup al pesedeiilor netrebnici. Ce nu ti-l aduci aminte cum la alegerile generale tzopaia , cu un zambet de devil.gif , in fata camerelor tv, pe o placarda electorala a Aliantei ?! Asa ca n-as fi surprins ca , in "subteran" , sa fi incitat niscaiva pesedei si peremei la vreo actiune necugetata, cu "mireasma" de mineriada ! devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 22 May 2005, 02:43 PM
Mesaj #315


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Gata...sunt liberi thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  « < 7 8 9 10 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 11:48 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman