HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ziaristi Romani Rapiti In Irak, .....cam naspa
Felina
mesaj 12 Apr 2005, 10:59 AM
Mesaj #106


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Mile Carpenisan despre "rapirea" ziaristilor: "E o mizerie. O poveste atat de murdara, incat imi este rusine ca a trebuit sa relatez despre ea..."
continuarea


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Apr 2005, 04:35 PM
Mesaj #107


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De la http://www.hotnews.ro:

Realitatea TV a anuntat, la orele 17.30, ca postul de televiziune Al Jazeera a difuzat noi imagini cu cei trei ziaristi romani rapiti in Irak, incadrati de teroristi. Conform Realitatea TV, teroristii au cerut, in schimbul eliberarii celor trei ziaristi si a lui Munaf, retragerea trupelor romane din Irak sau 30 de milioane de dolari.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Apr 2005, 10:59 PM
Mesaj #108


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



chiar ma intrebam ce s-a mai intimplat cu ei... vad ca la noi nu s-a prea stresat opinia publica, ca pe la altii


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Apr 2005, 10:59 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 23 Apr 2005, 06:14 AM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Eu nu stiu suficent despre cazul asta ca sa imi formez o opinie. Dar in seara asta am discutat cu niste prieteni romani care sunt de parere ca initial jurnalistii au participat la rapire contra unei sume de bani . Mi-au dat multe argumente , cam ceea ce scriau si ziarele. Apoi, spun ei, au fost " vanduti" la alt tip de rapitori care nu vor bani ci teroare . Asta e momentul in care lucrurile au luat o intorsatura tragica pentru jurnalisti. Asta e opinia prietenilor mei, cum v-am spus . Ce parere aveti?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 24 Apr 2005, 05:24 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Simple speculatii. rolleyes.gif

Si nu as da doi bani deocamdata pe citatele alea din presa si īn general pe conspirativita generala - cīta vreme unul din gazetarii romani aflati īn Irak declara acuma cīteva zile ( poti verifica mai sus la interviul cu M. Carpenisan ) ca ziaristii rapiti sunt bine-mersi, ca totul e o mascarada s.a.m.d. sorry.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 24 Apr 2005, 05:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Apr 2005, 05:35 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cam asa e . Situatia e confuza in momentul de fata !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 24 Apr 2005, 06:14 PM
Mesaj #112


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



indiferent la ce au pus botul ziaristii romani, indiferent ca sunt rapiti pe bune sau e o inscenare, e o situatie de criza, care abia acum isi are o turnura oarecum "natuala" - adica opinia publica are acel punct de vedere pe care ne asteptam sa il aibe, sa se coalizeze si sa vorbeasca despre eliberarea ostaticilor

pe de alta parte... nu sunt de acord ca statul roman sa accepte santajul. in momentul in care accepti sa raspunzi la santaj... accepti inceputul sfirsitului


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 24 Apr 2005, 07:01 PM
Mesaj #113


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Anul trecut, la o chestie asemanatoare, filipinezii au cedat santajului si i-au eliberat pe oamenii lor, in timp ce bulgarii nu, iar aia au fost executati.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Apr 2005, 10:14 PM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Deh, nu se stie ca bulgarii au capul tare ! Lasand la o parte gluma, daca cedezi stantajului de acest fel, baietii prind curaj si maine pot fi eu luat ostatic, tu sau alti romani.

Mai uit la posturile noastre tv. Acum au sarit in cealalta extrema cu comentariile. Multe din ele apocaliptice , aproape de isterie...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 24 Apr 2005, 10:23 PM
Mesaj #115


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



N-am spus ca eu sunt adepta ideii de a ceda santajului, ziceam doar ce s-a mai intamplat.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Apr 2005, 07:13 AM
Mesaj #116


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (March @ 25 Apr 2005, 12:14 AM)
Mai uit la posturile noastre tv. Acum au sarit in cealalta extrema cu comentariile. Multe din ele apocaliptice , aproape de isterie...

asta este verticalitatea caracteristica noua...
romanii sunt cei mai giruetici paminteni


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 25 Apr 2005, 12:42 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 24 Apr 2005, 08:01 PM)
Anul trecut, la o chestie asemanatoare, filipinezii au cedat santajului si i-au eliberat pe oamenii lor, in timp ce bulgarii nu, iar aia au fost executati.

Dupa cum am citit intr-un articol destul de recent, cercetarile ulterioare pareau sa indice faptul ca bulgarii respectivi au fost victimele unor reglari de conturi de tip mafiot. Oricum - daca-mi amintesc bine - in cazul Bulgariei nu se cerea retragerea specifica doar a contingentului bulgar, ci retragerea trupelor intregii coalitii conduse de SUA ( si asta intr-un interval absolut nerealizabil de 24 de ore - semn ca pe aia clar nu-i interesa asa ceva ci au vrut sa dea si o dimensiune politica actului lor, probabil pentru a-si sterge urmele ). Altfel spus, sa fi vrut si Bulgaria nu avea cum sa satisfaca revendicarile rapitorilor. Spre deosebire de filipinezi in cazul carora lucrurile au stat diferit. wink.gif

Asta referitor si la "competitia" care e mai cu singe-n instalatie si nu cedeaza la santaj dintre noi si bulgari. tongue.gif

P.S. : E normal ca abia acuma televiziunile sa dea in clocot & isterie. Pina acuma cred ca ajunsesera sa se intoxice singure cu aiureala ca totul e o minareala pesedisto-arabeasca ieftina. sorry.gif Asta a fost un dus cam rece se pare ...
P.S.S. : De ce naiba exista doua paragrafe pentru acelasi subiect ??? blink.gif Si aici si la Politica !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Apr 2005, 05:24 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 25 Apr 2005, 02:42 PM)

E normal ca abia acuma televiziunile sa dea in clocot & isterie. Pina acuma cred ca ajunsesera sa se intoxice singure cu aiureala ca totul e o minareala pesedisto-arabeasca ieftina. 

Rasufli usurat , ai ? Stai ca nu s-a clarificat tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 26 Apr 2005, 09:29 AM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Esti penibl monser cu fazele astea ... tongue.gif

Normal ca nu s-a terminat. Chestiile grele abia de-acuma risca sa inceapa. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Apr 2005, 10:56 AM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mai MIA,
Invata sa citesti printre randuri tongue.gif Deci am zis ca rasufli usurat la chestia subliniata mai sus . Care nu s-a clarificat !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dorin_ccdj
mesaj 26 Apr 2005, 12:34 PM
Mesaj #121


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 March 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.929



Am impresia ca situatia jurnalistilor romani a atins un punct critic, iar vorbele in contradictoriu fata de cand se va petrece tragedia nu fac decat sa transforme "vorbele" insirate intr-o peroratie ieftina. Chestiunea in discutie e ca in curand ceva se va petrece in vietile celor retinuti de factiunea terorista. Acest "ceva" poate fi dramatic dar poate avea, de ce nu, si o turnura de senzatie. Optimismul si increderea in bine indruma catre a spera in crutarea ostaticilor romani. Tonul insa din vocea jurnalistei M. Jean e ingrijorator, cu atat mai mult cu cat s-a accentuat "ne vor omori". Situatia este neclara, insa cel mai bun scenariu ar fi sa fie prelungita starea lor ca ostatici. Salutari.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Apr 2005, 08:47 PM
Mesaj #122


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



e nashpa. tocmai au aparut la tv pe antena ... (culmea ca pe prima se da filmul in continuare, in timp ce antena dezbate problema la greu)

ca si comentariu, baietii sunt imbracati in portocaliu... pare ca asta e semn de game over la aia pe acolo
chiar ca devine nasol


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 26 Apr 2005, 08:57 PM
Mesaj #123


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Da, aia de la prima iar sunt defazati.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 26 Apr 2005, 09:23 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



In momentul de fata Prima e ultimul post Tv care ar avea dreptul sa difuzeze si altceva decat stiri referitoare la subiect. Orice 'dezbatere' pe tema data - dat fiind interesul de care se bucura subiectul - nu ar fi altceva decat o tentativa de a-si asigura o audienta cat mai mare pe seama amaratilor pe care i-a 'ajutat' sa intre in cofa.

De fapt insasi ideea de 'dezbatere' pe tema data e putin macabra. Nimeni nu are ce sa dezbata pentru simplul motiv ca aia care ii vor elibera sau ii vor executa pe cei trei nu pot fi in nici un fel influentati de concluziile acestei dezbateri. Mai mult, insasi subiectul dicutiei e cam inexistent. Il cunoaste cineva de la televiziunea X pe ala care va lua decizia sau pe ala care o va executa ? Ca orice discutie generica referitoare la 'teroristi' sau 'rapitori' e pierdere de vreme. Nu inseamna ca daca ieri un grup si-a eliberat/executat ostaticii azi alt grup va face acelasi lucru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Apr 2005, 09:17 AM
Mesaj #125


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Dezbateri cum sunt cele de care zici au dat prilejul unor ilustri "analisti" sa ne spuna ca de fapt cei trei ar fi eliberati si in drum spre tara, ca ar fi in "Zona Verde", ca s-ar afla in mainile americanilor ori, de ce nu, ca totul a fost filmat in studiourile de la Prima TV...

Extrem de util! Si foarte responsabil, dealtfel!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 27 Apr 2005, 09:21 AM
Mesaj #126


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Mi se pare mai mult decat corect ceea ce a afirmat Achernar. Nu stiu exact cum au reactionat celelalte tari care au fost in situatia noastra (si aici ma gandesc la tevatura) insa mi se pare ca nu facem decat sa speculam si sa agravam situatia. Sunt de parere ca ziaristii, mai mult uneori decat niste demnitari, sunt un obiect al negocierii mai bun fie si numai pentru fratia care exista intre oamenii din mass-media. Eu sincer sa fiu ma astept la un rezultat tragic, de fapt era mai normal ca acest lucru sa se intample cu primii rapitori, pentru ca erau niste teroristi care doreau sa se afirme si cum te poti afirma mai bine decat prin niste rapiri si executii? Iar Guvernul ma gandesc ca nu va da inapoi si chiar nu il pot condamna, e normal pentru ca nimeni nu i-a obligat sa se duca acolo si cu atat mai putin sa se bage in gura lupului pentru senzational. Imi e mila de ei si mai ales de aceia dintre ei care chiar nu au nici o vina, dar e un risc pe care trebuiau sa si-l asume. A da inapoi in fata teroristilor acum, face ca romanii de pretutindeni sa devina tinte ale eventualelor rapiri pt cine stie ce solicitari absurde.

Asta e opinia mea si imi accept eventuale critici.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Apr 2005, 09:32 AM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Achernar @ 26 Apr 2005, 11:23 PM)
In momentul de fata Prima e ultimul post Tv care ar avea dreptul sa difuzeze si altceva decat stiri referitoare la subiect.

Stiti ce avea in program PRIMA TV azi noapte la ora 01:15 ?! Hot Night Party . Rusine de trei ori ! mad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Apr 2005, 11:23 AM
Mesaj #128


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



de ce rusine? e business, e show business...
ar trebui sa intre in doliu si sa dea doar comunicate speciale? sa se transforme in OTV?

mie mi se par deplasati cei de la Antena care isi baga prea mult nasul, si mi se par ok ProTV si TVR 1 care transmit comunicate rezervate si fara prea multa agitatie

ma intreb ce naiba as face eu, ca si director de programe la prima in situatia data...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Apr 2005, 11:52 AM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (mutulica @ 27 Apr 2005, 01:23 PM)

ma intreb ce naiba as face eu, ca si director de programe la prima in situatia data...

Sa stea mai rezervat si sa nu mai apara pe ecrane arborand figura aia tragica. Ca de "musca de pe caciula" lui nu poate scapa...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Apr 2005, 03:26 PM
Mesaj #130


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



musca de pe caciula lu ala e de fapt musca de pe caciula nationala. de ce trebuie sa ma simt vinovat pt ca o aventura a sfirsit tragic? doar pentru ca are conotatii politice?

daca erau reporteri de sport xtrem si mureau in cadere cu parasuta, sau mai stie naiba ce balarii au aia in program, toata lumea ar fi zis "deh, daca a cautat-o cu luminarea"

sa fim cinstiti, cei trei si mai citiva care au aprobat reportajul stiau la ce se duc, dar au tratat-o cu titlu de "nu mi s-o intimpla una ca asta chiar mie" fiind pregatiti sa se intoarca plini de glorie de la locul faptei. ghinion, ca nu a fost asa, si in loc de glorie au devenit martiri, si acum trebuie sa schimbam politica nationala pt ca aventura lor se sfirseste prost

stiu ca am o abordare cinica, dar conexiunile legate de caz sunt al naibii de urite si confuze, si spun aici de implicarea unui omar hayssam - arab ce traieste in romania, cu conexiuni veroase mai ales in psd, de altfel amic cu tatal unei victime (iara psd) si alte pasaje cu tenta subterana

sa nu uitam ca statul roman a recomandat evitarea zonei, si nu ma astept ca organismele noastre de siguranta nationala sa fie pregatite in actiuni de rascumparare ca cele puse in fapta de statul italian. in primul rind ca oricite traininguri ar fi facut baietii cu ochi albastri, nu au avut unde sa faca practica (asta e prima situatie de gen)
daca cineva se asteapta la prea mult... pai vise placute


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 27 Apr 2005, 10:25 PM
Mesaj #131


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (mutulica @ 27 Apr 2005, 05:26 PM)
sa fim cinstiti, cei trei si mai citiva care au aprobat reportajul stiau la ce se duc, dar au tratat-o cu titlu de "nu mi s-o intimpla una ca asta chiar mie" fiind pregatiti sa se intoarca plini de glorie de la locul faptei.[...] stiu ca am o abordare cinica

Cinic ar fi sa spui ca, tinand cont de modul cum se plimbau prin Iraq, le mai lipsea o tablita legata de gat (bilingva) cu "Va rog rapiti-ne". jamie.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 27 Apr 2005, 10:41 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Cine nu a facut jurnalistica nu stie si nici macar nu poate sa-si imagineze ce inseamna pentru un ziarist ce sa aibe ocazia sa mearga intr-una dintre cele mai ,,fierbinti" zone de pe glob. E o sansa pe care putini o au.
Daca as fi avut ocazia sa plec acolo pe vremea cind mai lucram in presa as fi facut-o fara ezitare. Eu ii inteleg si ma pot pune in pielea lor. Altii nu...
Nu cred ca vreunul din noi ar fi capabil sa isi dea cu parerea asupra a ce simte si a ce il impinge pe un medic, de exemplu, sa efectueze o anumita procedura sau sa aplice un anume tratament.
Sint riscuri ale meseriilor pe care le practicam. Stiau unde se duc. Stiau la ce se pot astepta. Au fost neglijenti, dar sa nu uitam ca au fost cazuri de rapire si din asa-zise ,,zone sigure".


Cred ar trebui sa avem putina decenta vis-a-vis de subiect, mai ales ca acei copii pot muri in orice clipa si nu e nici joaca si nici gluma.
Ginditi-va ca ar fi putut fi o sora sau un frate in locul lor, stiind ca pot fi executati in orice clipa PENTRU CA ISI FACEAU MESERIA.
Ati mai reactiona asa?!
Nu spun ca trebuie sa cedem in fata santajului, insa nici ,,solutia" de ,,da-i incolo, ca au fost idioti" nu mi se pare potrivita.Haideti sa nu bagatelizam.
NU UITATI CA TOTI SINTEM OAMENI. Si apoi moralisti.


Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 27 Apr 2005, 10:44 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 28 Apr 2005, 12:01 AM
Mesaj #133


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



Ieri īmi spunea un prieten ... de ceea ce ne-am temut de aia n-am scapat si tot acelasi brav tānar : sa-i vezi cānd or īncepe cu atentatele pe la noi!.
Prima mea reactie a fost sa-i rād īn nas sau sa-l ironizez īnsa n-am reusit decāt sa zāmbesc acru realizānd ca-n timp spusele sale ar putea deveni realitate... Ma gāndesc cu groaza la viitor. Ne vom vinde oare cu totul pentru vize si coca-cola?!

... nu comentez faptul ca respectivii īsi faceau meseria si nu vreau sa ma transform īn lup moralist ( mellow.gif ) īnsa nu pot decāt sa ma scārbesc profund pentru faptul ca vor fi sacrificati din interese politice.
Nu ma credeti?! Cititi fratilor "compasiunea" americanilor si "rugaciunile staruitoare" pe care le adreseaza alaturi de noi īn Saptamāna Mare. Ultimile cuvinte din comunicatul de presa al ambasadei Statelor Unite la Bucuresti sunt pecete definitiva pentru condamnarea lor la moarte. Īmi pare rau sa dezamagesc pe cei ce mai aveau speranta ... doar o minune-i mai poate salva.

QUOTE
DECLARATIA AMBASADEI SUA REFERITOARE LA CRIZA OSTATICILOR



--------------------------------------------------------------------------------

Ambasada americana la Bucuresti se alatura guvernului si poporului roman in adanca preocupare fata de cei trei jurnalisti romani rapiti de teroristi in Irak. Totodata ne exprimam preocuparea fata de situatia ghidului lor de cetatenie americano-irakiana. Acesta este un moment dificil si cu atat mai dureros, cu cat are loc in saptamana dinaintea Pastilor. Gandurile si rugaciunile membrilor ambasadei se indreapta catre ostatici si pentru revenirea lor acasa in siguranta. Continuam sa lucram indeaproape cu guvernul Romaniei pentru a intreprinde orice efort necesar, atat aici, cat si la Bagdad, pentru protejarea vietilor lor.

Trupele romanesti sunt angajate umar la umar, curajos, impreuna cu trupele noastre precum si ale multor alti aliati in Irak si Afganistan, in razboiul global impotriva terorismului. Ne exprimam gratitudinea profunda pentru sprijinul pe care Romania ni-l acorda, ca si pentru angajamentul guvernului roman. Credem cu tarie ca interesele nationale ale Romaniei sunt identice cu ale noastre in aceasta chestiune. Impreuna vom ajuta sa transformam lumea intr-un loc mai liber si sigur.

Sursa


Dumnezeu sa-i ajute!


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 Apr 2005, 12:55 AM
Mesaj #134


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Pussy,
Parca si alte tari au spus nu....dar probabil ca noi sintem mai ...originali decit altii inclusiv in negocieri...
Sper sa ajunga sanatosi acasa copii aia.....pacat ca nu au stiut in ce se baga de la inceput....

Acest topic a fost editat de bdl: 28 Apr 2005, 12:55 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 28 Apr 2005, 01:19 AM
Mesaj #135


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Diana-Maria @ 28 Apr 2005, 12:41 AM)
Cine nu a facut jurnalistica nu stie si nici macar nu poate sa-si imagineze ce inseamna pentru un ziarist ce sa aibe ocazia sa mearga intr-una dintre cele mai ,,fierbinti" zone de pe glob. E o sansa pe care putini o au.

Si e un risc pe care putini si-l asuma. Daca a pleca in una din zonele cele mai periculoase ale globului, in cazul de fata - fara sa-ti iei cele mai sigure masuri de protectie - tu o poti numi 'sansa', eu o numesc inconstienta. Dar ce stiu eu? N-am facut jurnalistica.

QUOTE
Sint riscuri ale meseriilor pe care le practicam. Stiau unde se duc. Stiau la ce se pot astepta.Au fost neglijenti, dar sa nu uitam ca au fost cazuri de rapire si din asa-zise ,,zone sigure".

Asta nu inseamna ca trebuiau sa se vanture prin Iraq ca pe Calea Victoriei... asemenea cazuri speciale cer experienta, nu copii (cum bine i-ai numit si tu) in cautare de stiri senzationale!

QUOTE
Nu spun ca trebuie sa cedem in fata santajului, insa nici ,,solutia" de ,,da-i incolo, ca au fost idioti" nu mi se pare potrivita.Haideti sa nu bagatelizam.

Nu sunt adepta lui "da-i in colo, ca au fost idioti"... toti gresim. Sub o forma sau alta. N-as vrea ca vreodata, in urma vreunei greseli facute sa ma aflu in situatia celor trei. Din punctul asta de vedere, ii inteleg si mi-ar parea rau sa se ajunga la un deznodamant nefericit. Dar exclusiv din punctul asta de vedere.



--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 28 Apr 2005, 01:49 AM
Mesaj #136


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



QUOTE
nu comentez faptul ca respectivii īsi faceau meseria si nu vreau sa ma transform īn lup moralist īnsa nu pot decāt sa ma scārbesc profund pentru faptul ca vor fi sacrificati din interese politice.

Nu stiu ce-au scris altii mai devreme si nici nu am timp acum sa citesc in intregime. Poate voi fi in contradictie cu unii sau poate voi sustine aceleasi opinii ca si altii. In fond nici n-as dori sa fiu influentat in vreun fel de persoane cu care de obicei sunt in aceeasi tabara sau dimpotriva.
Parerea mea este ca baietii astia vor scapa totusi. Nu stiu de ce spun asta, dar mie asta imi vine sa spun in acest moment.
Pe de alta parte vad ca unii incearca sa priveasca lucrurile cu totul abstract. Sunt convins ca daca ar fi fost fratii, prietenii sau copii nostri am fi privit lucrurile cu totul altfel. Nu aprob ce fac rapitorii (daca am trai printre ei sunt convins ca si lor le-am da dreptate) dar aici se trag clopote disperate pentru trei naivi care n-au stiut la ce se supun, dar se uita ca in Spania au murit atatia romani cu totul nevinovati, ca in "gemeni erau multe elite din diaspora romaneasca si se trece aproape neobservat faptul ca ne mor soldati in Irak (acum cateva zile a mai murit unul din Galati). A iesit cineva in strada pentru asta? A facut cineva scandal pentru ca guvernul sa-si retraga trupele? Eu cred ca asta ar trebui sa ne solidarizeze in ideea ca nici un sacrificiu nu e prea mare daca am decis sa mergem pe acest drum. Oricum ar fi o mare naivitate sa credem ca guvernul isi va retrage trupele (acum sau intr-un viitor apropiat) pe motivul santajelor si amenintarilor. Atentatele la noi sunt precum teama pentru drobul de sare: suntem mult prea nesemnificativi pentru a fi pe lista atentatelor si ar fi bine sa nu ne consideram mai importanti decat suntem. Nu pentru a nu le da idei unora, ci pentru a reusi sa avem cat de cat o imagine reala asupra valorii pe care tara noastra o are in ochii lumii.
N-am nimic cu oamenii aia si imi doresc precum toti de aici sa se intoarca sanatosi acasa, unde vor deveni eroi de nevoie. Si unde - repet! - toate victimile de pana acum cazute datorita acelorasi indivizi, si aduse in patru scnduri s-au cufundat in cotidian si uitare! Daca soldatul este constient la riscul cariua i se supune, amaratii din Spania, sau cei care s-au prezentat la o zi normala de munca pe 11 septembrie nu aveau de unde sa anticipeze. Daca baiatii astia nu si-au invatat bine lectia inainte de plecare este mare pacat. Dar nu cred ca nu s-au gandit ca acolo sunt totusi pe un teren periculos de unde exista destule variante prin care sa nu te mai intorci.
Din punctul meu de vedere, eu ii consider mai eroi pe cei care au murit la explozia de la Buzau decat pe cei care s-au dus in Irak sa devina reporteri eroi! Parerea mea!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 Apr 2005, 02:28 AM
Mesaj #137


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Nu pot sa nu recunosc "ca cam ai dreptate".... wink.gif
Am un singur amendament(nu critica).....si mentionez ca e opinia mea.....
Atentatele la noi sunt precum teama pentru drobul de sare: suntem mult prea nesemnificativi pentru a fi pe lista atentatelor si ar fi bine sa nu ne consideram mai importanti decat suntem.
Eu vad problema in felul urmator....pina acum noi am fost "sursa de venituri " pt ei.....
Pina sa se schimbe regimul iliescian, citi mari "afaceristi" arabi au avut probleme?N-am prea auzit de cazuri rasunatoare.....
De ce a trebuit anuntata cu surle si trimbite arestarea aluia? Situatia era fierbinte ..... asa s-a dat un semnal clar ca in romania afacerile arabesti vor fi luate la bani marunti.....
Nu sintem importanti daca sintem pusi intr-o poza "globala"......dar pt organizatiile alora eram ceva..... wink.gif
Nu m-as mira sa se ceara un schimb de "ostateci"....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 28 Apr 2005, 02:45 AM
Mesaj #138


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Nu sunt foarte documentat dar din cate stiu "arestarea aluia" a survenit dupa si mie mi s-a parut ca un efect tipic romanesc in strategia pregatirii asilor din maneca! A avut sau nu relevanta ramane de vazut. Cert este ca marinarul stie sa joace... poker! wink.gif Sau macar e tare in cacialmale!... Tocmai de aceea cred ca baietii aia vor ajunge acasa teferi.


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 28 Apr 2005, 02:59 AM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (OMU'BUN @ 28 Apr 2005, 03:49 AM)
Parerea mea este ca baietii astia vor scapa totusi. Nu stiu de ce spun asta, dar mie asta imi vine sa spun in acest moment.

Ai ghicit cumva asta in ceasca de cafea?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 28 Apr 2005, 03:33 AM
Mesaj #140


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Dupa ultimul mesaj am plecat la culcare. Din pacate am avut un vis care ma face sa devin dintr-o data foarte sceptic in privinta lor. Sa dea Dumnezeu sa ma insel, dar eu nu prea cred! Din vis am inteles ca au fost executati. Si n-am adormit decat 10 minute.
In cazul in care in cateva ore se va confirma aceasta temere, spun dupa acum ca imi pare nespus de rau. N-am rezistat totusi sa nu redeschid computerul si sa adaug acest lucru, in ciuda faptului ca, daca ma insel risc sa devin penibil. Prefer sa devin penibil decat sa se confirme! sad.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 11:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman