HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mlnr-singura Organizatie Masonica Regulara, -din Romania
March
mesaj 3 Nov 2006, 11:49 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Caragatza din politichia romana aceiasi si in MLNR !! tongue.gif mad.gif

(…) De ce sunt atatia ofiteri superiori in masonerie

(...) multi ofiteri sunt atrasi pentru a gasi aici o protectie specifica pentru multele fapte deplorabile comise inainte si - mai ales - dupa decembrie 1989. De atunci, simpatizanti de marca ai fostului regim totalitar, militari si civili, au intrat in ierarhiile superioare ale masoneriei, unde, obtinand, uneori prin metode contestate, autoritate si functii, au reusit impunerea unor fosti colaboratori. Cu ajutorul acestora au transformat masoneria intr-o veritabila rampa de lansare economica si politica.
Intre actualii si fostii ofiteri de rang inalt, prezenti in masoneria romana in numar de peste 120, sustin sursele, se numara si generalii Gheorghe Rotaru (fost sef al Directiei Generale de Informatii a Armatei), Alexandru Grumaz (fost prim-adjunct al comandantului STS), Eugen Badalan (fostul sef al Statului-Major General), Gabriel Naghi si Iulian Crainiceanu (fosti generali SPP), Dumitru Sorescu (fost la IGP), Gheorghe Carp (fost la Jandarmerie si IGP), Ovidiu Soare (ex-SRI) etc.

Multi ofiteri superiori se gasesc in masonerie si pentru a controla din interior ca aceasta sa nu devina un instrument politic prea influent. Din acest motiv, in majoritatea tarilor, chiar ofiteri ai serviciilor de informatii sunt masoni. Cazurile notorii de la noi sunt colonelul Danut Tanasie, Mare Secretar al MLNR, fost operativ in ex-DIE, si Stefan Masu, Mare preot al Ritului de York, provenit, de asemenea, din ex-DIE, azi mari oameni de afaceri(…)

"Control absolut in MLNR, ca la Securitate"

Intrepatrunderea fara precedent dintre factorii politici si serviciile secrete in treburile interne ale masoneriei a dus la situatia ca, dupa 1990, atelierele masonice sa fie invadate de personaje de frunte ale fostului regim. Astfel, faptul ca E.O. Chirovici l-a impus ca Pro Mare Maestru (adjunct al sau) pe Dinu Sararu, adus in MLNR de Razvan Theodorescu, dovedeste, conform surselor, "dorinta de a sprijini un anumit segment din fosta structura politica ceausista". Tendinta lui E.O. Chirovici de a recupera personaje din fosta elita dictatorial-comunista s-a evidentiat, spun aceleasi surse, si prin numirea lui Danut Tanasie in functia de Mare Secretar al ordinului. Din CV-ul acestuia rezulta ca "intre anii 1968-1992 a fost ofiter operativ in Serviciul de Informatii Externe (DIE, inainte de 1989 - n.n.) diviziunea TS (te lecomunicatii speciale - n.n.), pensionat in 1992, cu gradul de locotenent colonel". Cuplul Chirovici-Tanasie este acuzat ca a inaugurat un sistem de conducere bazat pe eliminarea autonomiei Lojilor si impunand forme de control de tipul celor folosite de Securitate - raportarea continutului fiecarei convorbiri telefonice si a oricarui contact cu orice persoana mai importanta. Tot ei avizeaza primirea oricarui nou membru. Situatia este suficient de bine cunoscuta in interiorul MLNR, pentru ca "realegerea celor mentionati sa devina subiectul unui autentic cosmar", spune vene-rabilul Dan Dobreanu.



Deci unii ar putea striga : STIMA NOASTRA SI MANDRIA , SECU-MASONERIA !!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 3 Nov 2006, 01:15 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Bineinteles ca Ordinul a fost infiltrat inca de la inceput, asa cum din reflex orice miscare nou aparuta are parte de acelasi tratament si aici si aiurea in lume. Fiind insa o organizatie cu multa influenta si posibilitati ea a fost mult mai atent studiata, abordata si urmarita.
Cuplul de care vorbesti este acuzat prin alte cercuri de delapidare, iar cei care au un cosmar in perpetuarea lui la carma MLNR ar trebui sa se astepte la tot ce e mai rau. In faza de departajare a alegerilor ce urmeaza sa aiba loc in 4 Noiembrie Chirovici s-a situat pe primul loc cu 130 de voturi, iar principalul contracandidat Serafim nu mai stiu cum nu a adunat decat vreo 40 de voturi.

Acest topic a fost editat de The Dude: 3 Nov 2006, 01:15 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 6 Nov 2006, 07:37 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Gata !! s-a facut..s-a facut facatura...E Chirovici inca un mandat...Asa sa-i ajute Dumnezeu !!


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 6 Nov 2006, 07:47 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



In chiar ziua in care a decedat ultimul Mare Maestru adevarat al Masoneriei romane, un mascarici capata dreptul de a isi bate joc de Ordin inca trei ani in mod legitim.


6 Noiembrie -1997 A murit SEVER FRENTIU,pictor, gravor, decorator, scenograf (n.1931)


......in viata profana........si pentru initiati Mare Maestru trecut la Orientul Etern..


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 26 Nov 2006, 04:01 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Pozitia de M:.M:. al MLNR se schimba in fiecare an. Numai doua mandate pot fi admise in mod legitim, prin urmare ati fost dezinformat.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Nov 2006, 01:01 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Minerval @ 26 Nov 2006, 04:53 AM)
Pozitia de M:.M:. al MLNR se schimba in fiecare an. Numai doua mandate pot fi admise in mod legitim, prin urmare ati fost dezinformat.

Salve coane Minerval, smile.gif
Cam rar pe aici ! Dezvolta oleaca cele spuse


Tks


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Nov 2006, 01:43 PM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Pai vedeta este la al doilea mandat, cate pot fi admise in mod legitim. tongue.gif


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Nov 2006, 02:04 PM
Mesaj #78


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Revenisnd la topic, sunt doua Mari Loji Nationale in Romania. Care este cea legitima? Ori sunt ambele? Ori niciuna? Cate recunoasteri a primit fiecare?

Acest topic a fost editat de andra_v: 26 Nov 2006, 02:05 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Nov 2006, 02:33 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (andra_v @ 26 Nov 2006, 02:56 PM)
Revenisnd la topic, sunt doua Mari Loji Nationale in Romania. Care este cea legitima? Ori sunt ambele? Ori niciuna? Cate recunoasteri a primit fiecare?

Ce e aia "recunoasteri" ? N-ai inteles ca nici una din Romania nu are recunoasterea UGLE ! Deocamdata. Poate dupa curatenie , da .

Acest topic a fost editat de March: 26 Nov 2006, 02:34 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Nov 2006, 03:59 PM
Mesaj #80


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



O.K., am inteles, dar cate recunoasteri are fiecare dintre ele din partea celorlalte loji (americane, franceze, italiene, spaniole, latino-americane, ruse, etc.)?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Apr 2007, 08:48 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



wasp darling, pe unde umbli ? unsure.gif Ai citit-o p-asta ? Dumnealor intra la MLNR ? unsure.gif

Patru iesence sint in Francmasonerie

Acest topic a fost editat de March: 14 Apr 2007, 08:48 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 14 Apr 2007, 11:31 AM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Pe site-urile francmasonice oficiale nu era prea bine vazuta loja asta feminina condusa de Anca Niculescu.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 14 Apr 2007, 01:22 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
loja asta feminina condusa de Anca Niculescu

Pai stii cum ii la noi daca esti prieten cu dusmanul devii dusman...aka Anca Niculescu cu Svakary... biggrin.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 14 Apr 2007, 01:27 PM
Mesaj #84


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



N-am inteles, Anca Niculescu este inamica sau aliata acestui Svakary?

Acest topic a fost editat de andra_v: 14 Apr 2007, 01:31 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 14 Apr 2007, 01:40 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
N-am inteles, Anca Niculescu este prietena sau aliata acestui Svakary?

Sincer nu am ajuns in intimitatea proxima si nici nu imi doresc insa asa se zvoneste prin trag ca ar fi mai mult decat amici.In schimb relatia de prietenie dainuie in timp.

Cine este Anca Nicolescu

Anca Nicolescu s-a nascut la Bucuresti la 31.05.1944. Studiile elementare si liceul le-a terminat in Bucuresti in 1962, iar facultatea de medicina la Paris, in 1970. Anca Nicolescu si-a luat diploma in Statistica medicala, in medicina si biologie in 1970, diploma specialitate, Institutul Baraquer, Barcelona in 1975; specialitate medicina New Age, Bejing - 1985. A fost asistent, sef de sectie si director in diferite clinici in Franta si spitale din Germania, reprezentant pentru introducerea unor produse farmaceutice si aparatura medicala in Romania, membru fondator si director al Fundatiei Solidaritatea Culturala pentru Romania.

Anca Nicolescu a fost initiata la 22.02.1969 la Marea Loja Feminina din Franta, devenind Maestra la 30.10.1971 cu gradul 33 din 1982. Este membru fondator a diferite Loji Feminine din Franta, Elvetia, Belgia si Luxemburg; membru fondator a Marii Loji Feminine din Belgia. A reaprins luminile Lojilor Feminine Steaua Orientului la Bucuresti in 2000, fiind Prima Venerabila, Steaua Sudului, 2003, Steaua Dunarii, 2003, Steaua Labor, 2005, Steaua Romaniei, 2005. Este membru fondator si Mare Maestra a Mari Loji Feminine din Romania fondata in 1922 si reaprinsa in 2003.


Citez din frazele prea ilustrului Marcel Shapira...

"Szakvary nu reprezinta absolut nimic pentru masoneria romaneasca. Cum va inchipuiti ca Romania o sa-si aleaga un Mare Comandor ungur?", se revolta Marcel Shapira. El explica: "Szakvary este o figura ridicola inventata de doamna Anca Nicolescu."

Cine este, insa, Anca Nicolescu? Shapira o cunoaste de decenii. "Este o femeie capabila de orice", avertizeaza liderul masoneriei romanesti din exil. "Ea singura se lauda ca ei i se spune nu Anca, ci "En cas" ("In caz ca", joc de cuvinte - n.n.)."

Cum a ajuns aceasta femeie in cercurile masonice romanesti? "Fiindca era prietena lui Alexandru Chiriceanu, consilierul meu si Mare Cancelar al Supremului Consiliu in exil pentru Romania", explica Marcel Shapira. Ea a fost cea care l-a introdus in aceste cercuri pe cetateanul francez de origine maghiara care se pretinde astazi Suveran Mare Comandor pentru Romania. Marcel Shapira povesteste: "Anca Nicolescu a vrut sa fie "prima doamna" a masoneriei romane. Si intr-o zi l-a scos dintr-un buzunar pe acest individ, Szakvary, care este amantul ei."

Un rol important in aceasta comedie a jucat, potrivit lui Shapira, Suveranul Mare Comandor al Frantei de la acea ora, Henri Baranger.

"Anca Nicolescu l-a adus pe ungur aicea. El venea dintr-o loja ungureasca din Paris, afiliata la Marea Loja Franceza, care nu-i regulara. Si Baranger stia asta. L-am intrebat de mai multe ori, de unde vine Szakvary. A incercat de cateva ori sa-l inscrie la Marea Loja Nationala. Fiindca am gasit scrisori. Baranger avea un cabinet pe Boulevard Victor - unde este Ministerul Aerului - si Marele Secretar a venit la mine si mi-a zis "uite cum incearca sa-l bage, sa-l inscrie, incearca sa-i dea o situatie de regularitate, ca n-are trecutul prea catolic din punct de vedere masonic." Si asta n-a vrut sa-l accepte niciodata. Asa ca Szakvary a ramas in continuare la loja ungureasca."

De ce s-a pretat Baranger la un astfel de joc? De ce a facut tot posibilul pentru a legitima un mason neregular? Shapira crede ca actiunea era dirijata impotriva lui: "Szakvary a fost sustinut de Baranger, care nu stia cum sa ma infrunte. Baranger nu facea prea bine diferenta dintre un ungur si un roman; singura diferenta pe care o facea era intre un african si un alb european. Nu cunostea nici istoria Romaniei, nici istoria ungurilor."

Intre timp, insa, povesteste Marcel Shapira, Suveranul Mare Comandor al Frantei si-a dat seama de greseala sa si si-a retras sprijinul acordat cuplului Andre Szakvary-Anca Nicolescu: "Mai mult decat atat, a dat o circulara - stiu de la fratii mei francezi de la "Romania Unita" - ca Szakvary si femeia care il acompaniaza sunt interzisi si n-au voie sa se apropie de Templu. Au fost goniti. I-au spus si altii lui Baranger ca s-a facut de ras."


Acest topic a fost editat de cocosel: 14 Apr 2007, 01:48 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 14 Apr 2007, 02:59 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Atatea "valuri" facute pe Masonerie si eu habar nu am despre ce e vorba sad.gif

Poate imi explica cineva sa nu mor asa de prost.....ce e aia Masonerie??

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 14 Apr 2007, 05:03 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Atatea "valuri" facute pe Masonerie si eu habar nu am despre ce e vorba

Sorine...depinde din ce punct de vedere vrei sa afli....daca ti-ar raspunde un mason ti-ar spune asa o organizatie discreta care se straduieste a emancipa spiritele si de a degaja morala de teoriile metafizice raspandind si promovand ideea de Libertate-Fraternitate-Egalitate...o ASOCIERE de constructori liberi (zidari) militand pentru toleranta,caritate si morala.
In spatele acestor fraze fiind toate manifestarile artistice,culturale si politice din evul mediu pana acum.Intr-un singur cuvant o elita de intelectuali-arhitecti care au stat la baza constructiei Europei Unite.
Daca iti raspunde un antimason..el va spune asa..o gasca de destepti care au facut un guvern mondial din umbra si care urmaresc a controla tot ceea ce se intampla din evul mediu pana acum.Un grup de satanici care il slujesc pe Lucifer si care vor sa apropie razboiul ultim al acestei lumi...Raul-versus-Bine...ei intruchipand partea malefica datorita ritualurilor si a magiei lojilor.
Daca iti va raspunde un profan (adica unul care este neinitiat si care nu este partinitor de obicei) el va spune ca avem de-a face cu o organizatie oarecum secreta care a stat la baza fauririi unor idealuri fratesti, care urmareste un asa zis control al elitelor.

Am incercat sa-ti ofer un minim raspuns..daca cineva se simte lezat pentru raspunsul dat ma poate corecta... biggrin.gif



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Apr 2007, 05:06 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Sorine,
La tine in Oltenia nu prea o sa gasesti masoni ! Sau poate daca il cautam la chimir pe rrrrrumanul Iancu Jianu o sa gasim ceva unsure.gif biggrin.gif

Acest topic a fost editat de March: 14 Apr 2007, 05:07 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 14 Apr 2007, 09:19 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Merci Cocosel thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 14 Apr 2007, 09:20 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (March @ 14 Apr 2007, 04:06 PM)
Sorine,
La tine in Oltenia nu prea o sa gasesti masoni ! Sau poate daca il cautam la chimir pe rrrrrumanul Iancu Jianu o sa gasim ceva unsure.gif biggrin.gif

Cine mai e si ala??

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 15 Apr 2007, 01:01 PM
Mesaj #91


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Cocosel, asta o fi realitatea in ceea ce priveste doamna, sau este interpretarea misoginilor, barbatilor care nu suporta o femeie desteapta si culta?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Apr 2007, 01:25 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (andra_v @ 15 Apr 2007, 01:01 PM)
Cocosel, asta o fi realitatea in ceea ce priveste doamna, sau este interpretarea misoginilor, barbatilor care nu suporta o femeie desteapta si culta?

Nu-i nicio interpretare ! Cocosel a redat afirmatiile lui Marcel Shapira, Suveranul Mare Comandor al Frantei care cunoaste ( sau cunostea, ptr. ca nu stiu daca mai traieste) foarte bine situatia masoneriei romane din exil .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 15 Apr 2007, 02:50 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Cocosel, asta o fi realitatea in ceea ce priveste doamna, sau este interpretarea misoginilor, barbatilor care nu suporta o femeie desteapta si culta?

E hai acuma..crezi ca ma pasiona catusi de putin Anca Nicolescu daca nu facea pasul catre Masonerie...NU...si nici nu am probleme catre misoginism...
Opinia relatata mai sus reprezinta o mica particica a unui adevar...insa la ideea de femeie culta si desteapta am alte preferinte mult mai indreptatite...Masonerie feminina in Romania a aparut de mult daca nu ma insel prin 1922..asa ca nu cred ca dansa ar fi fost o asa ilustra maestra..daca nu ar fi primit girul unor frati masculini..si in perioada de inceput daca nu ma insel in 1883, Marele Maestru Moroiu isi initiaza propriile sale fete la Mangalia, iar Marele Maestru Ulic fondeaza Marea Loja feminina Independenta in 1922, asta cu mult inainte de infiintarea Marii Loji Feminine a Frantei, in 1945.
Deci ca sa primesti girul trebuie sa ai o cunostiinta masculina care sa te aiba in paza ca sa spun asa pentru ca altfel nu te baga mai nimeni in zeama...oky..aceea persoana la inceput a fost Shapira apoi Svakary... thumb_yello.gif

Acum ca sa nu spui ca vorbesc pe langa iata ce spune chiar ilustra doamna:


Dupa caderea zidului Berlinului, foarte putine lucruri au fost etice. In primul rand, scoaterea Masoneriei din adormire a fost facuta cu foarte multe dezinformari si cu foarte multe influente ce nu erau nationale. Masoneria romana, dupa cum stiti, a fost exilata la Paris in anii comunismului, la Paris, in Argentina, in Israel, peste tot. In 1949, cine a putut dintre masoni a plecat. Cei care au plecat s-au restrans in jurul Marelui Maestru, care s-a refugiat si el. La Paris, Marea Loja a Frantei, la un moment dat, le da voie sa se reorganizeze in cadrul acestei Mari Loji. Erau 6-7 loji romanesti care lucrau in strainatate. Dupa Revolutie, Masoneria din exil nu s-a intors imediat. Lucrurile nu erau foarte clare in Romania. Intre timp, insa, au intrat americanii, a intrat coloana a V-a. Stiti foarte bine faimoasa poveste de la Cercul Militar cand s-a facut un corp masonic cu 200 de persoane care au fost inainate peste noapte la gradul 32. In acest corp masonic nu se stie cine a intrat. Faimoasele dosare ale Securitatii ies, din pacate, abia acum. Indiferent cum a reinceput Masoneria in aceasta tara dupa Revolutie, nimeni nu s-a gandit la calitate. Toata lumea s-a gandit la cantitate. Masonerie de masa nu exista! Masoneria, continui sa o spun, e o societate elitara in care nu toata lumea isi gaseste locul. Unii merg pana la capat, la gradul 33, altii se opresc pe drum. Cantitatea a fost strategia dusa de diferitii Mari Maestri ai diferitelor Mari Loji din Romania. Eu tin la calitate. Dovada ca in cinci ani suntem 105!


Dar daca o apreciezi asa mult iata aci telefonul scurt unde o poti gasi...tel./fax: 021/ 252 13 51. rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 6 May 2007, 06:33 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Dude am revenit cu intrebarea..aci... biggrin.gif

Ce are marinarul cu Alexandr Kondyakov...???Forteaza nota Fratiei??? rolleyes.gif Sau incearca o noua manipulare ieftina???


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 May 2007, 06:55 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pe langa " oligarhi" acum are cosmaruri si cu masonii rusi ! laugh.gif "Agenturili" astea tovarasi...

Io am intodeauna dreptate, ha-ha-ha-ha ( citeste "a" cu palarie)

Acest topic a fost editat de March: 6 May 2007, 06:57 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 May 2007, 08:50 AM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (cocosel @ 6 May 2007, 07:33 PM)
Ce are marinarul cu Alexandr Kondyakov...???Forteaza nota Fratiei??? rolleyes.gif Sau incearca o noua manipulare ieftina???

E o poveste mult mai lunga, si pe care nu o pot relata decat in parte.

Legaturile lui Traian Basescu cu Masoneria incep de prin 1990.
El fusese contactat anterior acestei date de o loja italiana si de una greceasca, pe vremea cand comanda nave, insa scandalul P2 era inca proaspat, iar omul, un ofiteras secu' undercover sfios la vremea aia s-a temut sa dea curs invitatiei.

Candva in cursul anului 1990, Basescu a fost initiat in Marele Orient al Frantei, o organizatie iregulara care este majoritara dpdv masonic in Franta, si aproape inexistenta in lume. Ea are incepand cu anul 2005 o filiala si in Romania.
Aici, in perioada 90-92, Basescu a fost coleg cu Petre Roman si cu Dan Amedeo Lazarescu, de la care a aflat atunci ca "sa fi fost colaborator al securitatii nu este o tragedie."
Trebuie spus ca in aceea perioada Basescu, unul dintre cei ce parvenea in clasa politica de pe alte pozitii decat colegii sai, nefiind un fiu de nomenclaturist ori unul din cei catalogati ca apartinand unui "esalon II", era in cautarea unui sistem de relatii in lumea buna care sa il sustina si sa il propulseze. Din acest motiv, atunci el a facut cele mai multe compromisuri, intre ele cateva din domeniul penal (si unul care m-a afectat direct).

Dincolo de 1995 activitatea Masonica a lui Traian Basescu este de necomentat pentru mine, dar pot relata o alta poveste din ale carei pilde cel ce vrea sa afle, poate deduce de unul singur mai multe.

Adrian Nastase a aderat la Ordin pe acelasi traseu ca si Basescu.
Traziu , Nastase "solicita" sa fie initiat si in una din lojile MLNR. Precizez ca Ordinul Masonic lasa oricarui aderent dreptul de a se inscrie in oricate alte organizatii considera acesta necesar, atata timp cat niciuna din ele nu are un caracter obscur, imoral sau reprobabil.
In MLNR, Nastase are o activitate fulminanta.
Se angajaza sa rezolve cateva din marile probleme ale Ordinului, intre care si pe cea a construirii Templului Masonic, si capata in schimb un suport considerabil. Dar Nastase este in aceasta perioda avid de putere, devine mai peste tot Presedinte fie al asociatiei vanatorilor, fie al asociatiei colectionarilor, fie al asociatiei de locatari in care unul din membrii e chiar Traian Basescu...devine in final chiar Prim Ministru angajand tara intr-un sistem "de cumetrie" in care el isi rezerva locul cel mai bun.
In Masoneria Romana s-a dorit Mare Maestru, dar cineva l-a sfatuit ca asta nu e bine, si pentru ca oricum nu indeplinea conditiile minimale, l-a propulsat in pozitie pe Eugen Ovidiu Chirovici fara sa tina cont ca in acel moment alegerile pentru functia de MM erau deja doar o formalitate, si aveau in vedere un cu totul alt candidat.
In continuare Nastase are o atitudine tot mai aroganta fata de toata lumea inclusiv fata de Ordin, provocandu-i acestuia mari prejudicii de imagine.
Cercuri de influenta provenite din lumea masonica i-au cerut in mod explicit lui Nastase sa demisioneze in primavara lui 2004 .
Sunt aceleasi cercuri care l-au sustinut pe Ion Ilescu pentru ultimul sau mandat, atunci cand el a fost invitat si a participat la Berlin la o intrunire in urma caruia i s-a acordat suport conditionat in fata unui pericol pe nume Vadim.
Pentru ca a refuzat sa demisioneze importanti factori de decizie politica cu orientari etice de tip masonic i-au retras lui Nastase orice fel de sustinere, in vara lui 2005 el fiind chiar suspendat din Ordin pe o perioada nedefinita.


Alexandr Kondyakov este Marele Secretar al Marii Loji Masonice Ruse, care il are ca MM pe insusi Putin.
In 2002 Sasha Kondyakov, era Venerabilul unei loji ruse ce a facut un act de infratire cu o loja din obedienta MLNR , Loja ce avea pe vremea aia ca Venerabil un domn ajuns astazi presedinte de partid.
Vizita lui Kondyakov din Romania a fost una privata. In cadrul ei Sasha si-a vizitat prietenul, nu dintrun respect iesit din comun, ori din constrangeri ce tin de cutuma, ci pentru a transmite un mesaj clar atat MM al MLNR (pe care nu l-a vizitat) cat si masonilor aflati in viata profana in angajamentul luptei politice.

Mesajul sau chiar si nerostit (o practica uzuala in astfel de relatii) a ajuns acolo unde trebuia sa ajunga, iar cei ce l-au receptionat au produs imediat pe piata gogorita bolsevica potrivit careia Rusia nu il mai vrea pe Basescu, si impreuna cu alte cercuri reactionare pregatesc sa pune Romania intr-o situatie de constrangere..

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 May 2007, 10:34 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 7 May 2007, 09:00 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Exact ce stiam si io Dude... biggrin.gif
Ma mir ca Marele Orient al Frantei nu-l sustine atat de mult pe cat ar fi trebuit si se merge pe sustinerea pionilor sai.aka Monicuta si Morar. wink.gif
Intrebarea este aceasta intalnire pune Mlnr intr-o pozitie nefasta??? sau se dorea aceasta manifestare??? daca poti sa raspunzi okey daca nu nu-i nici o problema.
Stiu ca sa vazut cu Taricelu si cu alti cativa de pe la servicii...insa ce ma deranjeaza este faptul ca abia acum a transpirat in presa,desi Kondyakov a facut mai multe vizite in tara de care multi habar nu aveau. rolleyes.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 7 May 2007, 09:14 AM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (cocosel @ 7 May 2007, 10:00 AM)
...insa ce ma deranjeaza este faptul ca abia acum a transpirat in presa,desi Kondyakov a facut mai multe vizite in tara de care multi habar nu aveau. rolleyes.gif

rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 May 2007, 09:20 AM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Ma mir ca Marele Orient al Frantei nu-l sustine atat de mult pe cat ar fi trebuit si se merge pe sustinerea pionilor


Asta e pentru ca Base este si aici ca peste tot duplicitar.
Nu s-a recunoscut ca apartenent al MOF, si nici nu a aderat la organizatia romaneasca a acestuia.
Pastreaza o atitudine echivoca fata de Ordin, iar in particular ii reproseaza acestuia lipsa unui suport ferm.

QUOTE
Intrebarea este aceasta intalnire pune Mlnr intr-o pozitie nefasta???


Cand un inalt demnitar al unei Mari Loji Nationale, vine in Romania si nu viziteaza MM-ul MLNR-ului, este o mare palma peste obrazul acestuia (prea des tabacit in felul asta) ...si nu al Ordinului.


QUOTE
Stiu ca sa vazut cu Taricelu si cu alti cativa de pe la servicii...insa ce ma deranjeaza este faptul ca abia acum a transpirat in presa,desi Kondyakov a facut mai multe vizite in tara de care multi habar nu aveau.


Vizita la care s-a referit Basescu a fost facuta pentru Cosmin Gusa.
Sasha este in tara lui si consilier de campanie. Unul foarte avizat se pare, iar Guse l-a solicitat, oficial, pentru a il consulta in legatura cu propria lui campanie la prezidentiale, campanie pe care Cosmin o simte mai aproape decta a fost ea programata.

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 May 2007, 10:38 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 7 May 2007, 09:25 AM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Ce-i gio?? uite ai aflat cine-i maretia sa e din preferatii tai masonel cu state vechi si inca si din una iregulara..care prin anii apropiati infintarii a intrat in conflict cu Biserica si a refuzat Cartea Sfanta pe altar.

Vezi ce face baiatul tau iubit??? rofl.gif
Zic ca-i de plans nu de ras. rofl.gif
Dude odata cu asta se va transpira in presa apartenenta la masonerie al lui Baselu.???
Kondyakov dragul meu gio a venit si in 2003 si 2004 parca si in 2005 nu-i nimik iesit din comun.Astfel de vizite se fac periodic...si E.O.C. sau alti demnitari fac de asemenea vizite in Rusia.
Pentru tine stiu ca reprezinta marea cu sarea... marea conspiratiune... rofl.gif oamenii veniti sa-l vaneze pe maretul capitan.Sper ca au luat si pusca. thumb_yello.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 May 2007, 09:43 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Dude odata cu asta se va transpira in presa apartenenta la masonerie al lui Baselu.???


Nu cred..
Din partea MLNR nu poate sa vina nimic, asta e sigur.
Din partea lui Base nici atat...nu da bine la prostime sa se afle asta.
Oponentii politici ?? ...nu stiu, am motive sa cred ca acela dintre ei care va iesi la rampa cu astfel de dezvaluiri va avea mai mult de pierdut decat de castigat. Vadim ar fi fost unul capabil de asa ceva, insa zilele astea Vadim duce o politica de apropiere fata de Ordin.

Pe de alt parte MOF nu are secrete...de aia mi-am permis si eu sa vorbesc aici.
La MOF e o mandrie sa iti declari apartenenta, asadar daca dezvaluiri vor veni cel mai probabil din aceasta directie vor aparea, mai ales acum ca Franta are o noua conducere.
Basescu s-a purtat insa urat cu MOF...

Apartenenta lui Base la Masonerie nu a fost comentata in niciun fel de acesta, cel mai probabil se va merge in continuare pe aceiasi linie, sau pe o ignorare a eventualelor dezvaluiri din presa, desigur daca ele vor aparea. Nu il cred in stare de o dezmintire publica


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 7 May 2007, 09:52 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (The Dude @ 7 May 2007, 10:43 AM)

Basescu s-a purtat insa urat cu MOF...

Sarmana Mof rofl.gif

Trenul "Prietenia", ruta Bucuresti - Moskwa, via Kisinew
322, dupa 19 mai, Marele Maestru, Suprem al Supremului Mare Suprem din Rusia, va asteapta.

http://www.basescu.ro/index.php?o=digital_...ge=1&img=3#poza

Acest topic a fost editat de gio19ro: 7 May 2007, 10:39 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 May 2007, 12:24 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Gio,
Degeaba te agiti ! Totul e hotarat de catre Illuminati ! Ma mir ca nu ai auzit ! laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 7 May 2007, 05:00 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (The Dude @ 7 May 2007, 09:50 AM)
Trebuie spus ca in aceea perioada Basescu, unul dintre cei ce parvenea in clasa politica de pe alte pozitii decat colegii sai, nefiind un fiu de nomenclaturist ori unul din cei catalogati ca apartinand unui "esalon II", era in cautarea unui sistem de relatii in lumea buna care sa il sustina si sa il propulseze.

Foarte frumoase si instructive povestioare - dar ceva eu nu am priceput inca asa ... la premisele discutiei : seful Marinei Comerciale Romane la momentul 1989 nu ocupa o pozitie asimilabila "esalonului al II-lea" ? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 7 May 2007, 05:14 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Posibil dar Basescu nu a ocupat functia aceea..a fost din cate stiu doar capitan si amiral pe anumite nave comerciale..ce-i drept pe cea mai importanta..aka Biruinta.A si a mai fost șef al Agenției din Anvers a NAVROM,unde a devenit securist. rofl.gif
Deci esalonul 2 nu prea era in zona sa.Avea unele relatii pe partea secreta insa in zona partidului mai deloc.Si doar partidul il putea apropia de politic.


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 11 May 2024 - 10:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman