HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Mlnr-singura Organizatie Masonica Regulara, -din Romania
The Dude
mesaj 24 Mar 2011, 10:03 AM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Marian 13

han.gif han.gif

Doi: noi zicem aici de MLNR thumb_yello.gif ohyeah.gif
Si mai zicem ca numai ea ar fi regulara, deoarece numai ea se incadreaza de minune (just si perfect) in sistemul masoneriei universale regulare al Lojii Mama si al Loji Perfecte.......

Acest topic a fost editat de The Dude: 24 Mar 2011, 10:03 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marian13
mesaj 24 Mar 2011, 07:07 PM
Mesaj #142


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 10 October 09
Forumist Nr.: 15.053



Bine v-am gasit la HAN si sper sa nu apara si Gingis.
Acum, spun si eu o parere umila a unui necunoscator, oare nu sunt "pline ochi" muzeele masonice de diplome, medalii si recunoasteri? Te face mai mason o diploma de recunoastere? Vei trai altfel emotiile unei initieri intr'o Loja regulara decat in una nerecunoscuta de UGLE? Sortul vine cu incarcatura spirituala, nemaifiind nevoie de slefuirea pietrei? Ai mai putini/multi dusmani in spatele tau? E mai plina de continut Cartea Legii Sacre intr-o Loja regulara, decat intr-una nerecunoscuta de cei care si ei au problemele lor si deranjamente intestinale? Sunt mai multe intrebari...insa cea mai importanta ramane: esti mai mason in MLNR decat in MLNR1880? Eu vreau sa raspund de acum: NU! Poate cand voi fi mason o sa vorbesc altfel, dar deocamdata asa vad eu lucrurile. Imi cer iertare de indrazneala si va urmaresc in continuare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 24 Mar 2011, 07:22 PM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Draga Marian, regularitatea masonica implica un set de reguli comun celor ce aleg sa il urmeze (se numesc LandMarkuri). Lojile iregulare functioneaza haotic in lipsa acestui sistem si ca urmare ele nu sunt nici cunoscute, nici recunoscute si nici nu rezista in timp.
In momentul de fata lojile regulare totalizeaza un numar atat de mare de membri incat cei care au aderat la organizatii iregulare sunt nesemnificativi ca reprezentare.

Nerespectand regulile masoneriei universale, structurile iregulare au norme proprii si impuneri arbitrare, iar toate astea fac ca ele sa nu fie serioase, ori sa nu poata fi privite cu seriozitate. Dar cred ca e prea complicat, asa ca permite-mi sa iti dau un exemplu: Imparatul tiganilor.

S-a autointitulat imparat la o curte inexistenta, peste un imperiu care nu apare pe vreo harta, cu o recunoastere absenta din partea structurilor mondiale si cu o legitimitate inventata. Rezultatul: toti il privesc ca pe o gluma proasta - ceea ce el si este pana la urma....

Acest topic a fost editat de The Dude: 24 Mar 2011, 07:56 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marian13
mesaj 25 Mar 2011, 02:44 PM
Mesaj #144


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 10 October 09
Forumist Nr.: 15.053



Apropos de "set de reguli comun celor ce aleg sa il urmeze (se numesc LandMarkuri)", ce sa zic bine iti sta sa-mi dai cu Landmarkurile in cap aici si pe un alt topic sa ne spui cum sunt ele incalcate de cei ce chipurile sunt recunoscuti tocmai pentru ca le respecta incalcandu'le?!
QUOTE(The Dude @ 1 Feb 2011, 08:33 AM) *
nope...in consecinta s-a terminat tipic uman. Peste toate s-a asezat confortabil concordia, iar opozantii de ieri s-au unit pentru a ii acorda sprijin noului MM.
In semn de pace si de buna credinta noul MM si-a gratulat contracandidatii cu functii si titluri, deopotriva cu sustinatorii (ajungandu-se astfel la un numar nemaiauzit de membrii ai Marelui Consiuliu) Eu insumi mi-am recapatat cateva grade pierdute la masa verde a istoriei...

....Numai ca....in aceasta societate onorabila, plina de bune intentii, unul dintre primele lucruri care trebuie facut este reabilitarea regulamentelor si chiar a constitutiei, instrumente ce au avut mult de suferit in perioada EOC. Loja de cercetare, care in mod cu totul intamplator reuneste o serie intreaga de persoane cu bune renume (libere si de bune moravuri) si cu inalta credibilitate si-a propus intre altele sa verifice felul in care a fost amendata constitutia (deocamdata) si a constatat ca ea a fost votata de participanti ce nu au avut mandatul lojilor din care proveneau in acest sens. Mai mult decat atat cateva articole nou introduse sunt in dezacord flagrant cu LandMarkurile esentiale.

Desigur nimeni nu doreste o scindare, perpetuarea intrigilor, cresterea neancrederii ori subminarea autoritatii MM-ului, ci doar asa cum am spus restabilirea unui cadru organizatoric normal si propice progresului....si unitatii.

Am zis,


Si apoi, consider ca inca nu mi-ai raspuns la intrebarea: crezi ca esti mai mason decat cei care sunt nerecunoscuti de cei la randul lor nerecunoscuti(UGLE)?
Consider ca exemplul cu imparatul tiganilor nu e un exemplu, pentru ca tiganii se simt la fel si cu el si fara el si recunoasterea imparatului lor nu le schimba sentimentul de apartenenta si nici mirosul unora sau apucaturile altora. asadar intrebarea mea asteapta raspuns.
PS: Te consideri mai mason ca Horia Nestorescu Balcesti? Cu ce, de ce, de cand?!

Acest topic a fost editat de marian13: 25 Mar 2011, 02:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 25 Mar 2011, 03:10 PM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ma bucur ca iti place cum arat.
Nu e nici cea mai mica contradictie in afirmatiile mele care, admit, tradeaza o rigoare iesita din comun.
MLNR a fost declarata regulara si acceptata de masoneria universala regulara, ca parte din ea.
E un titlu care se poate pierde la fel de usor...nu este o stare permanenta si asta indica faptul ca la momentul recunoasterii MLNR indeplinea conditiile minimale de regularitate..Fapte ca cele pe care le incriminam si pe care le-am condamnat si criticat in permanenta risca sa modifice conditiile recunoasterii si in final sa o anuleze...Chiar si daca s-ar ajunge la asa ceva, MLNR ar continua sa existe ca singur pretendent la recunoastere intrucat el va fi continuat sa aiba in orice situatie structura cea mai apropiata de regularitate intre toate miscarile similare, centrifuge din Romania.

MLNR are azi circa 8000 de membri...Taote celelalte Mari Loji Nationale reunite abia aduna 1000...

Exemplu pe care ti l-am dat era unul foarte bun..Pacat ca iti scapa esenta, dar nu-i nimic am unul inca si mai simplu:

Sa presupunem ca noi amandoi am forma o mare loja nationala. Poti face saltul de imaginatie ??? Sa presupunem ca da, de vreme ce pui pe o etajera egala MLNUR cu MLNR inseamna ca nu imaginatia iti lipseste..Asadar noi amandoi am institui MLN DM...(Marea Loja Nationala Dude si Marian). Ei bine structura asta a noastra ar avea fix aceiasi legitimitate, recunoastere, status social, valoare morala si respectabilitate in randul miscarii masonice precum au azi cel opt mari loji nationale iregulare. Exact fix aceiasi, pentru ca noi doi nu putem alcatui nici macar o loja dupa landmarkuri...
La fel si ei....Chiar daca unii mimeaza mai bine si alti doar caricatural: cu toti se afla in acelasi punct de distanta fata de ceea ce si-au propus sa fie.

QUOTE
PS: Te consideri mai mason ca Horia Nestorescu Balcesti?


Nimeni in Romania nu este mai mason ca Horia Nestorescu Balcesti.
Putini sunt in lume....Ii poti numara pe degetele de la o mana.
Dar asta este cu totul alta poveste.



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marian13
mesaj 25 Mar 2011, 03:33 PM
Mesaj #146


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 10 October 09
Forumist Nr.: 15.053



OK, asadar H.N. Balcesti este un mason adevarat, cum rar intalnesti in lume, da? Ok, si atunci faptul ca este Suveran Mare Comandor si membru al unei Mari Loji nerecunoscute de UGLE, il retrogradeaza vre-un pic? Ii scade din aura? traieste mai putin masonic? Dar ceilalti ce ii sunt alaturi? Crezi oare ca nu si-ar gasi la orice ora locul inapoi in MLNR? sau nu cumva stie bine cat valoreaza recunoasterea aceea, motiv pentru care se cam sterge cu ea pe unde se murdareste?
Dupa ce imi raspunzi te rog mult la ceste intrebari, poate imi mai raspunzi la o intrebare: cine a recunoscut UGLE(Imparatul tiganilor)??? Ca sunt multi "tigani care nu ii recunosc de imparati....ce zici?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 25 Mar 2011, 09:55 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Horia Nestorescu Balcesti este asa cum am afirmat in mai multe randuri altceva.
Suntem foarte apropiati si lui ii datorez initierea mea. Povestea ta e idioata. Extrapoleaza un caz particular, unul care confirma o regula si sare din asta imediat pe concluzii..Anturajul in care se afla in prezent nu are legatura cu Ordinul, iar situatia lui actuala iti este complect necunoscuta ca sa poti specula pe marginea ei. In aparenta MLNR prin persoana lui MM- EOC a gresit esential in fata lui Horia, insa asta nici nu ii justifica si nici nu ii scuza unele gesturi ori atitudini...Asta in aparenta...pentru ca in fapt lucrurile stau cu totul altfel.

Ai primit toate raspunsurile pe care le-ai cerut. Daca ele nu te satisfac e problema ta.
Tonul pe care il ai ma face sa cred ca te-am confundat cu un tip decent...

Post edit: Loja Mama nu are nevoie de recunaosterea cuiva. Sau esti din categoria celor blocati in enigma "ce a fost intai: oul sau gaina ??"

Acest topic a fost editat de The Dude: 25 Mar 2011, 09:58 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marian13
mesaj 25 Mar 2011, 11:53 PM
Mesaj #148


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 10 October 09
Forumist Nr.: 15.053



QUOTE(The Dude @ 25 Mar 2011, 09:55 PM) *
Horia Nestorescu Balcesti este asa cum am afirmat in mai multe randuri altceva.
Suntem foarte apropiati si lui ii datorez initierea mea. Povestea ta e idioata. Extrapoleaza un caz particular, unul care confirma o regula si sare din asta imediat pe concluzii..Anturajul in care se afla in prezent nu are legatura cu Ordinul, iar situatia lui actuala iti este complect necunoscuta ca sa poti specula pe marginea ei. In aparenta MLNR prin persoana lui MM- EOC a gresit esential in fata lui Horia, insa asta nici nu ii justifica si nici nu ii scuza unele gesturi ori atitudini...Asta in aparenta...pentru ca in fapt lucrurile stau cu totul altfel.

Ai primit toate raspunsurile pe care le-ai cerut. Daca ele nu te satisfac e problema ta.
Tonul pe care il ai ma face sa cred ca te-am confundat cu un tip decent...

Post edit: Loja Mama nu are nevoie de recunaosterea cuiva. Sau esti din categoria celor blocati in enigma "ce a fost intai: oul sau gaina ??"

OK, imi cer iertare pentru orice confuzie si deranjament pe care l-am provocat prin aceste intrebari, insa este si firesc pentru un necunoscator ca mine sa intreb pentru a ma lamuri. Poate ca tonul lasa de dorit dar dorinta este prea mare si vreau sa cred ca am gasit in tine un mesager al tolerantei si poate nu m-am inselat.
Noapte buna!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Mar 2011, 07:25 AM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Toleranta este o virtute in care exced...Desigur am limitele mele, insa ele sunt mult mai indepartate decat in majoritatea cazurilor.
Iti stau in continuare la dispozitie....

Acest topic a fost editat de The Dude: 26 Mar 2011, 07:26 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marian13
mesaj 28 Mar 2011, 04:31 PM
Mesaj #150


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 10 October 09
Forumist Nr.: 15.053



OK, curiozitatea mea era: de unde autoritatea UGLE? S-au autoproclamat imparati peste....De unde autoritatea? Nu este cumva nevoie ca sa fie si recunoscuti de ceilalti? Hai sa nu vedem in orice intrebare doar mistouri si provocari. Eu stiu ca asta iti provoaca iritatii pentru ca de aici se produce toata aceasta legitimizare a MLNR dar..un raspuns cred ca nu e o nenorocire...mai ales daca este si argumentat. THX
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Apr 2011, 02:23 PM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Am sa iti raspund cu un citat din mentorul meu spiritual: Sir Hampu The Great:

"Istoria universala a Masoneriei, cuprinde doua faze distincte.
Prima faza, denumita Masoneria Operativa, se refera la o organizatie ce grupa doar
muncitori si profesionisti ai constructiilor, legatii intre ei in principal prin
tainele meseriei.

Erau confreeri izolate, dar foarte raspandite. Ii gasim in Egiptul Antic, functionand
de regula in jurul administratiei sau al preotilor, iar in Evul Mediu cel mai ades
sub forma de calugari-zidari locuind prin abatii, si calatorind foarte mult.
Aceasta Masonerie a functionat incepand din timpurile stravechi si pana la
24 iunie 1717, cind de ziua nasterii Sfantului Ioan Botezatorul in taverna
"Gasca si Gratarul" din suburbiile Londrei mai multe loji londoneze se constitue
in ceea ce ele au denumit "Marea Loja a Francmasoneriei Speculative".
Acest eveniment consfinteste inceputul unei noi etape denumita "Masoneria
Speculativa".




Ne aflam in aceasta etapa la maturitatea ei. Cu mentiunea ca Masoneria Speculativa pune accentul pe latura simbolica a constructiei, cea spirituala. Cele patru loji londoneze care s-au unit atunci au primit si o constitutie in anul 1723 cunoscuta indeobste sub numele initiatorului ei: CONSTITUTIA lui ANDERSON.

Tot din aceea perioada dateaza si primele evidente care contabilizeaza si chiar cartografiaza loji, masoni, oriente...
Se poate deci spune...se si zice asta foarte des, desi este inexact, ca Ordinul a luat nastere atunci.
Constinta Masoneriei ca entitate se afirma insa cu certitudine in aceea perioada si in acel spatiu geografic.

Asadar Masoneria institutionalizata, organizata cu documente, regulamente si constitutie ia nastere in Anglia motiv pentru care Albionul isi aroga titlul de mama a masoneriei moderne, iar implicit UGLE de "Loja Mama". Ce e important este ca nimeni nu ii contesta aceasta calitate ci doar regulile dupa care ea functioneaza, reguli ce nu sunt pe placul Marelui Orient al Frantei spre exemplu...Mare Orient care in ciuda disensiunilor esentiale pe care le are cu Loja Mama nu ii contesta nici macar o secunda acest statut....

Acest topic a fost editat de The Dude: 5 Apr 2011, 07:58 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Apr 2011, 03:11 PM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Acuma, in Masoneria Universala Regulara Titlul de Loja Mama, alaturi de cel al Lojii Perfecte sunt aprioric recunoscute desi ele nu confera nimanui vreo pozitie dominanta. Este vorba despre o recunoastere morala si numai atat. Lantul regular este uniform iar Loja Mama doar primul intre egali.

Nu recunoasterea UGLE da legitimitate MLNR-ului ci lantul regular.
Era un ghimpe in sufletul multora faptul ca UGLE intarzia sa emita acest document, desi alte mari loji nationale regulare acordasera deja recunoasterea lor, implicand prin gestul lor MLNR-ul in angrenajul universal regular si facand ca recunoasterea Lojii Mama sa devina numai o formalitate.

Chiar si asa, prin ezitarea prelungita UGLE a transmis MLNR-ului un important mesaj, iar celorlalte mari loji nationale o sentinta explicita si irevocabila.

Eu nu sunt multumit de MLNR de exemplu. Sunt de aceiasi parere cu Cocosel in ce priveste multe dintre personajele care o populeaza, desi refuz sa cred ca el ca acolo e exclusiv fieful borfasilor. Eu vad lucrurile din interior si indiferent de ce crede oricine reafirm cu toata responsabilitatea ca MLNR este singura structura care merita recunoasterea regulara intre toate celelalte pretendente....asa cum e ea...



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marian13
mesaj 30 Apr 2011, 01:08 AM
Mesaj #153


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 10 October 09
Forumist Nr.: 15.053



Iubiti frati,
Ma adresez voua cu fireasca umilinta a unui ucenic, care ciopleste piatra, cu daruirea unui companion care o şlefuieşte si cu frateasca dragoste a unui maestru mason, care incearca impreuna cu tovarasii sai de munca sa traseze schita planurilor care vor continua constructia templului luminii, bucuriei si adevarului.

Nu ma adresez in calitatea de Mare Maestru de Onoare ad Vitam al MLNR, nici in aceea de Pro Mare Maestru din Trecut si cu atat mai putin in cea de fost candidat la cea mai inalta fimctie, cea de Mare Maestru.Ma adresez voua acum, deoarece simt nevoia de a va impartaşi ganduri şi framantari care ma tulbura cu atat mai mult cu cat le-am auzit impartasite si de multi, din ce in ce mai multi frati ai nostri.

Acum, pentru ca in viata obedientei noastre, a fratiei noastre se apropie momente, care adunand ezitari, iregularitati si chiar greseli, pot marca viata noastra de masoni liberi nu numai in prezent dar, sper sa nu fie aşa, si pentru un viitor indelungat.

Nu doresc sa produc o noua tulburare, eel mai grav pacat masonic, in mersul pe care il dorim lin si net crescator al Marei Loji. Nu indemn la rascoala, nu doresc framantari, rupturi, schisme sau lovituri de palat si nici macar de alcov. Nu doresc dobandirea sau redobandirea de functii (pe care dealtfel le-am si refuzat), privilegii (cu care nu sunt de acord), pentru mine sau unii dintre fratii mei (pentru mine sunt toti egali si la fel de merituoşi), avantaje morale si cu atat mai putin material (care din pacate s-au impartit cu grabnica silinta si destula nechibzuinta).

Mi-am insuşit şi eu, ca toti fratii indeplinirea programului "Masoneria Romana pentru Romania", pe care fratii din Obedienta, in marea lor intelepciune, au hotarat in Conventul din 6 noiembrie 6010 A.L. sa il aleaga prin desemnarea PRF Radu Ninel Balanescu ca MM al MLNR.

Mi 1-am insuşit fara a contesta nici un moment (si nici nu intentionez sa contest vreodata) modul in care s-a ajuns la acest rezultat, campania (ce cuvant nemasonic!) absolut nefrateasca marcata de atacuri nedrepte si imunde la adresa mea, a altor frati si chiar a familiei, transpunerea nefireasca a lumii profane in viata ordinului nostru, erorile la validarea nominalizarilor sau nefireasca imixtiune a riturilor de perfectie. Nu am raspuns niciodata la acest mod de actiune şi nici nu voi raspunde vreodata, desi argumente şi instrumente mi s-au oferit si mi se ofera din belşug. Nu am negociat functii, posturi s.i onoruri, negocieri care s-au facut dealtfel pe marginea scaunelor şi in timpul sacru al desfaşurarii lucrarilor in
Templu (caci in Templu eram, iubiti frati la lucrarile Conventului!). Nu am facut promisiuni pe care sa nu le tin şi mai grav, pe care sa trebuiasca sa le respect cu pretul vreunui compromis. Nu am promis şi nu am amenintat, nu am fluturat zaharelul (vai, in cate zeci de bucatele a trebuit impartit) şi nu am plesnit nici biciul (care nu are ce cauta intre frati).

Mi-am insus.it acest program deoarece aşa au ales fratii mei şi m-am bucurat ca, ulterior, a mai fost completat (chiar fara sa se mentioneze acest fapt) cu idei din programele altor candidati deci s.i din programul meu. Caci aşa este firesc şi normal şi as. a ar trebui sa fie intr-o Fratie normala.
Puzderia de distinctii acordate rapid, cu nemiluita pentru "merite masonice deosebite şi contributia la dezvoltarea vietii masonice" dupa nici o luna de la Convent unor frati, cu respectabila varsta masonica de 3-5 ani, nu am considerat-o ca flind o rasplata electorala, ci ca un mod de a angaja obedienta la indeplinirea programului.

Nici corul laudatorilor de profesie, care ne aduce aminte de vremurile unui "Mare Carmaci", cor asurzitor in orice ocazie posibila, rituala sau nu, nu 1-am considerat decat o dorinta de a sprijini acest program. Corul creştea şi creştea in continuare prin divizarea la infinit pana la bagatelizare a onorurilor, functiilor, insemnelor de mari demnitari (suntem caz unic in lume cu 16 Pro Mari Maestri plus Mare Maestru Adjunct, functie inexistenta in Constitute şi avand
corespondent doar la UGLE din motive istorice bine intemeiate), mari ofiteri (sunt aşa o puzderie incat cred ca nici Marele Consiliu nu le mai ştie numarul), asistenti, asistenti personali, mari inspectori, inspector experti (mai trist este ca nici nu au fost vreodata venerabili şi functia de expert ii şi face sa creada ca sunt chiar experti), etc. şi fiindca a venit vorba era sa fim doi M.M.Adj. dacam-aş fi lasat ademenit de cantecul sirenelor.
Masoneria Romana pentru Romania?

Oferim noi acel Orient luminos ca imagine a ordinului nostru in fata lumii profane? Sunt ei, cei aleşi la Orient, deci suntem noi un exemplu, un model prin realizarile in societate, in viata, in lume, prin personalitatea lor morala, profesionala, academica (?), profesorala, administrativa, manageriala, ca sa nu mai vorbim de cea masonica?

Pot servi ei, deci putem servi noi ca reper in incercarea grea de a contribui la progresul Romaniei, la incercarea grea de a cataliza fortele spiritului romanesc intr-un efort de a depaşi criza morala, criza economica, demografica, a sanatatii, educatiei, ş i invatamantului?
Am elaborat sau incercam sa elaboramun program, o strategic in acest sens?
Am oferit sau oferim ceva societatii romaneşti şi factorilor de putere şi decizie (oricare ar fi aceştia) pentru a avea apoi recunoaşterea ca partener dispus, disponibil şi valabil intr-un dialog institutional, gata sa se ataşeze in sprijinirea marilor proiecte nationale (nu sa le conduca, Doamne fereşte!, cum mai delireaza unii!)?

Sprijinim, moral macar, lupta impotriva tarelor societatii noastre, a coruptiei, a nemuncii, a delasarii, a abandonului, a neimplicarii? Cultivam noi spiritul de raspundere, responsabilitatea civica şi nationala, intrajutorarea frateasca (in limitele stricte ale legii!), munca şi cumpatarea? Cheltuielile bugetare la capitolul salarial s-au dublat, fara nici o aprobare si justificare (de ce?, pentru ce?, pentru cine?), cand in criza oricine ştie ca aceste capitole bugetare trebuie diminuate.

/\n numarul din ce in ce mai mare de recunoaşteri meritate pe care le-am obtinut (lauda inaintaşilor şi Marelui Maestru din Trecutul imediat) a facut cineva ordine? Exista sau vor exista dosare pe Mari Loji cu problematica specifica, stadiul relatiilor, evolutia lor, garanti de amicitie, etc?
A In acest lant universal am incercat sa aducem vocea noastra in sprijinul marilor proiecte şi necesitati nationale (aderarea la spatial Schengen, accesarea mai facila a fondurilor europene, inscrierea Romaniei pe traseele importante ale energiei, gazelor, petrolului, transporturilor, in sprijinul politicii romaneşti pentru vecinatate, Moldova, Marea Neagra, Balcanii de Vest, etc.) Eu unul, nu am constatat nimic din toate acestea. Poate din vina mea sau din lipsa comunicarii!
Am constatat doar o structura birocratica hipertrofiata, organizata, obedienta
şi automultumita.
Pentru ce?
Ca sa ce?
Trebuie sa ne definim clar obiectivele, sa le anuntam şi sa ni le asumam!
Aceasta trebuie sa o hotarasca fratii, dar dupa un amplu proces de consultare! AI n schimb cres.tem ca voinicul din poveste, numarul initierilor e in continuare galopant, vanandu-se noi membri, eventual investiti cu functii profane cat mai inalte (care vai, sunt atat de trecatoare!).

Pentru aceste motive, iubiti frati, am luat hotararea sa nu mai particip la lucrarile Marelui Consiliu si nici ale Conventului. Imi voi desfasura viata masonica ca simplu frate intre frati.
Nu voi contesta niciuna din hotararile care se vor lua, des,i, personal am multe intemeiate obiectiuni la amendamentele propuse anticonstitutional, atat ca fond, ca forma şi procedural Multe incalca landmarkurile noastre, imuabile, cutumele din stravechime, constitutia şi regulamentul Marii Loji.şi din pacate nu sunt asumate de nimeni.

Ar fi fost bine ca toate acestea sa se discute in timp (şi masoneria are timp! "pentru noi masonii timpul nu conteaza") in loji, in colegiile venerabililor şi apoi in ziua premergatoare Conventului intr-o adunare generala extraordinara a asociatiei noastre.
lar Conventul, in tinuta ritualica sa le consfinteasca intr-o manifestare de frateasca bucurie, de pace şi armonie, intelepciune, forta şi frumusete, aşa cum trebuie sa fie orice tinuta in care sa se bucure toti fratii din obedienta noastra şi din lantul universal al Marilor Loji surori, care ne vor impodobi coloanele!
Las fratii sa hotarasca in intelepciunea lor, fara a uita vreodata ca singura şi adevarata indatorire a unui mason liber este sa faca masonerie (aşa cum spunea Marele Maestru din Trecut care spre meritul sau a vegheat macar asupra regularitatii Marii Loji).

Fie ca Marele Arhitect sa ne lumineze, sa ne calauzeasca paşii şi sa ne ajute
in lucrarea noastra frateasca spre gloria Lui, a Ordinului s,i a tuturor oamenilor!
Am zis!"
Cu Tripla Acolada Frateasca
Mircea Gheordunescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
francmason32
mesaj 22 May 2011, 03:27 PM
Mesaj #154


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 26 December 05
Forumist Nr.: 7.532



Umbla zvonuri ca UGLE deschide atelier in ro.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 May 2011, 07:59 AM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



....ateliere....unul exista deja (prin mijlocirea fratelui Ruse George)


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 May 2011, 07:57 AM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



MmmmDa...precizarea se impune si imi cer scuze pentru ambiguitate. Asadar in cadrul unui Orient (o zona geografica precisa) nu pot functiona decat ateliere care apartin national acelui Orient. Desigur acel Orient are o obedienta si ea este arondata unei Mari Loji Nationale. Asadar in Romania, de exemplu nu pot activa ateliere de alta cetatenie, pentru ca ele nu s-ar afla in Orientele lor de obarsie...mai precis si mai pe shleau, atelierele engleze nu pot activa decat in Anglia, cele romanesti numai in Romania, cele togoleze..decat in Togo...

Altfel cum un atelier englez in Romania nu poate fi decat iregular si ar incalca grav suveranitatea Obedientei in zona careia ar functiona si desgur LandMarkurile traditionale (citeste esentiale).


Desigur, asa cum se intampla si s-a mai intamplat, cetateni de alta nationalitate decat cea romana pot fi initiati in ateliere din Romania...dar atelierul ca atare tot romanesc ramane...(in 1999 au functinat la noi ateliere compuse majoritar din turci...dar erau ateliere romanesti in obedienta MLNR...exista in continuare dar in alte configuratii)


Acum, fratele Ruse George si la fel s-a mai procedat in Timisoara si Satu-Mare, a avut initiativa constituirii unui atelier de adoptie (termenul e impropriu, dar e cel mai apropiat de incadrarea constitutionala a gestului) in care, in mod simbolic, frati din Albion s-au constituit intr-o structura care nu isi propune sa reprezinte UGLE, ci doar sa aminteasca de ea si de o extindere transfrontaliera a principiului fratern...Ruse a avut ca punct de pornire si instrumente de operare activitatea fiului sau si a amicilor lui. Fiul sau a fost initiat in UGLE, aflandu-se la studii in Londra, unde probabil ca se va si naturaliza.

Acest topic a fost editat de The Dude: 31 May 2011, 08:08 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 10 Jun 2011, 09:52 PM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Ambiguitatea predomina...societatea pe care o condamnam isi identifica ucenicii...si isi amplifica roadele.
Pentru prima oara dupa multi ani imi pregatesc bagajele definitive...pentru ca aici ceea ce urmeaza este imposibil de inteles.Societate inerta, inculta, decimata si construita pe stabilimente fara nici o fundatie.Oamenii din ce in ce mai rudimentari, inconstienti si foarte slabi care intind extrem de mult laturile triunghiului.Din pacate pentru cei mai multi dintre noi perpendiculara nu poate fi decat o linie iar cei care se gandesc la ceva mai complex...la cauze si efecte...la consecinte... au inceput sa se identifice in spectatori ai unui teatru grotesc si macabru...iar de cele mai multe ori nu pot fi decat asemenea unui mim.
Neputinta noastra se alatura indiferentei si se va transforma intr-un plan bine construit de mintile nesabuite care au fost propuse sa ne reprezinte.
Intotdeauna am fost aproape de cei care cunosc regulile jocului si care le aplica in mod legitim...aplaud consecventa Maestrului Gheordunescu dar ceilalti unde sunt..sau pierdut intre coloane...sau miezul din nuca prinde mai bine decat caramizile cimentate.
Unde este reforma atelierelor? in regionalizarea plansei?

Dude multa bafta...dar sansele se pierd in azur...(prezenta de la Cotroceni recenta (Ordinul de Malta) atrage noi consecinte destul de ample...) nonono.gif

Believe not what you wish to believe, but what in truth you can.


--------------------
"Mã simt ca într-o barcã, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacã as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cã prefer sã tac si sã cred cã alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Jun 2011, 12:32 PM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(cocosel @ 10 Jun 2011, 10:52 PM) *
(prezenta de la Cotroceni recenta (Ordinul de Malta) atrage noi consecinte destul de ample...) nonono.gif

Or fi aia din Malta 2 infiintat la Moskova ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jun 2011, 06:21 PM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Sansele pot functiona doar daca crezi cu tarie in ele prietene Coco...
Exista un inceput in orice sfarsit, dupa cum nimic nu se poate reconstrui inainte de a demola ceva deja construit.

Mircea Gheordunescu nu a stiut sa isi formeze un anturaj in avantajul sau..plateste acum pentru asta intreg MLNR-ul...poate toata Romania...
Iti doresc incredere nestirbita, hotarare teafara si succes in alegerea ta..
Eu voi continua aici intr-o confruntare fara prea multe sperante...Cel mai sigur e ca voi fi perdant (niciodata infrant)...
...........dar va fi frumoasa pierderea mea...in locul unei anonime si impersonale victorii.........


God speed ma friend.... thumb_yello.gif


March...Malta e...malta...Daca au acceptat un Birovescu atunci majusculele nu isi mai au niciun rost.........

Acest topic a fost editat de The Dude: 11 Jun 2011, 06:25 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 Jun 2011, 09:32 PM
Mesaj #160


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Vă întreb pe voi cei ce vă pricepeţi: masoneria română de după revoluţie ce realizări măreţe are? De masonii din istorie am auzit, dar cei de azi ce-au construit? Sau încă se ocupă de demolări?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jun 2011, 09:59 PM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



mad.gif Paiii...scurt pe doi....revolutia unsure.gif ???

Integrarea NATO...si cea Europeana...Aderarea care va sa zica...


Amice...intrebarea e stupida... Astea sunt concepte esentiale (fundamentale) ale Ordinului Masonic.
Guvernul Mondial...Globalizarea...Libertate, Egalitate, Fraternitate...

imi e si jena.....................

Acest topic a fost editat de The Dude: 11 Jun 2011, 10:00 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 14 Jul 2011, 05:33 PM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Ce sanse...cand MLNR sub Balanescu repurteaza cea mai importanta victorie pe plan extern dupa 1993. blink.gif
Prin vot MLNR este desemnata drept gazda a evenimentului, care va avea loc la Bucureşti.
Ce eveniment? rolleyes.gif Conferinta Mondiala a Marilor Loji Masonice Regulare din 2014 dupa o lupta pe turnanta cu Rusia mai exact cu St. Petersburg.(a 13-a) devil.gif
Mai mult, in perioada noiembrie 2012-mai 2014, Marele Maestru, Radu Balanescu, devine Presedinte Executiv al Conferintei Mondiale a Marilor Loji Masonice Regulare.

Wow!!




--------------------
"Mã simt ca într-o barcã, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacã as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cã prefer sã tac si sã cred cã alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marian13
mesaj 14 Jul 2011, 09:46 PM
Mesaj #163


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 10 October 09
Forumist Nr.: 15.053



QUOTE(cocosel @ 14 Jul 2011, 06:33 PM) *
Ce sanse...cand MLNR sub Balanescu repurteaza cea mai importanta victorie pe plan extern dupa 1993. blink.gif
Prin vot MLNR este desemnata drept gazda a evenimentului, care va avea loc la Bucureşti.
Ce eveniment? rolleyes.gif Conferinta Mondiala a Marilor Loji Masonice Regulare din 2014 dupa o lupta pe turnanta cu Rusia mai exact cu St. Petersburg.(a 13-a) devil.gif
Mai mult, in perioada noiembrie 2012-mai 2014, Marele Maestru, Radu Balanescu, devine Presedinte Executiv al Conferintei Mondiale a Marilor Loji Masonice Regulare.

Wow!!



Sunt de acord ca nu este "de ici de colea" sa te transformi in gazda pentru asa personulitati, DAR, asa de curiozitate...as intreba: cu ce promisiuni/rezultate/beneficii pentru rromanik ? Imi vin acum minte fazele alea jenante efectiv,cand se intalnesc doi prieteni,pe strada...la targ...piata... unul mai avut...mai instarit si altul mai sarman asa...stau ei ce stau de vb pentru ca nu s-au vazut de multa vreme si dintr-o data cel mai bogat se autoinvita pe la cel mai sarac(si cu bun simt)....in loc sa fie invers...dar asta e... Ajung acasa la el...si cam saracie...dar face el un efort extraordinar...renuntand la painea copiilor poate pentru cateva zile, doar pentru a se onora de vizita deosebita.....si il primeste asa cum se cuvine. La urma...oaspetele pleaca...dar ce mai discutii frumoase....fiecare din lumea lui...Intrebarea esentiala: care este castigul CONCRET al celui mai sarmanutz? Onoarea de a fi fost gazda celui mai bogat? de ce nu ar fi DOAR INVERS? Adica cel bogat sa se faca mereu gazda cu aceleasi beneficii pentru toti?...Povestea asta desigur ca are si variatiuni pe tema....dar fiecare dintre fratiile voastre are imaginatie bogata....Tichie de margaritar...

Acest topic a fost editat de marian13: 14 Jul 2011, 09:50 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 22 Aug 2011, 01:01 PM
Mesaj #164


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



O marturisire personala, desi am inceput cu o suspiciune la adresa masoneriei, in timp am ajuns sa-i respect.

http://webtv.realitatea.net/actual/megasto...le-in-masonerie

Pun acest link pentru a incita comentariile celor avizati smile.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Aug 2011, 01:08 PM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@Dude prietene

Zi-ne ceva te rog despre cucoana aia mare maestra a Marii Loji Feminine din RO


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 24 Aug 2011, 02:22 PM
Mesaj #166


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Pai a explicat atat de bine aici Cocoselul incat nu stiu ce s-ar mai putea adauga.
Poate doar atat: oricine ar fi, ea functioneaza intr-o zona iregulara si ca atare se afla in uzurpare de autoritate si functie.


QUOTE(cocosel @ 14 Apr 2007, 01:40 PM) *
Cine este Anca Nicolescu

Anca Nicolescu s-a nascut la Bucuresti la 31.05.1944. Studiile elementare si liceul le-a terminat in Bucuresti in 1962, iar facultatea de medicina la Paris, in 1970. Anca Nicolescu si-a luat diploma in Statistica medicala, in medicina si biologie in 1970, diploma specialitate, Institutul Baraquer, Barcelona in 1975; specialitate medicina New Age, Bejing - 1985. A fost asistent, sef de sectie si director in diferite clinici in Franta si spitale din Germania, reprezentant pentru introducerea unor produse farmaceutice si aparatura medicala in Romania, membru fondator si director al Fundatiei Solidaritatea Culturala pentru Romania.

Anca Nicolescu a fost initiata la 22.02.1969 la Marea Loja Feminina din Franta, devenind Maestra la 30.10.1971 cu gradul 33 din 1982. Este membru fondator a diferite Loji Feminine din Franta, Elvetia, Belgia si Luxemburg; membru fondator a Marii Loji Feminine din Belgia. A reaprins luminile Lojilor Feminine Steaua Orientului la Bucuresti in 2000, fiind Prima Venerabila, Steaua Sudului, 2003, Steaua Dunarii, 2003, Steaua Labor, 2005, Steaua Romaniei, 2005. Este membru fondator si Mare Maestra a Mari Loji Feminine din Romania fondata in 1922 si reaprinsa in 2003.


Citez din frazele prea ilustrului Marcel Shapira...

"Szakvary nu reprezinta absolut nimic pentru masoneria romaneasca. Cum va inchipuiti ca Romania o sa-si aleaga un Mare Comandor ungur?", se revolta Marcel Shapira. El explica: "Szakvary este o figura ridicola inventata de doamna Anca Nicolescu."

Cine este, insa, Anca Nicolescu? Shapira o cunoaste de decenii. "Este o femeie capabila de orice", avertizeaza liderul masoneriei romanesti din exil. "Ea singura se lauda ca ei i se spune nu Anca, ci "En cas" ("In caz ca", joc de cuvinte - n.n.)."

Cum a ajuns aceasta femeie in cercurile masonice romanesti? "Fiindca era prietena lui Alexandru Chiriceanu, consilierul meu si Mare Cancelar al Supremului Consiliu in exil pentru Romania", explica Marcel Shapira. Ea a fost cea care l-a introdus in aceste cercuri pe cetateanul francez de origine maghiara care se pretinde astazi Suveran Mare Comandor pentru Romania. Marcel Shapira povesteste: "Anca Nicolescu a vrut sa fie "prima doamna" a masoneriei romane. Si intr-o zi l-a scos dintr-un buzunar pe acest individ, Szakvary, care este amantul ei."

Un rol important in aceasta comedie a jucat, potrivit lui Shapira, Suveranul Mare Comandor al Frantei de la acea ora, Henri Baranger.

"Anca Nicolescu l-a adus pe ungur aicea. El venea dintr-o loja ungureasca din Paris, afiliata la Marea Loja Franceza, care nu-i regulara. Si Baranger stia asta. L-am intrebat de mai multe ori, de unde vine Szakvary. A incercat de cateva ori sa-l inscrie la Marea Loja Nationala. Fiindca am gasit scrisori. Baranger avea un cabinet pe Boulevard Victor - unde este Ministerul Aerului - si Marele Secretar a venit la mine si mi-a zis "uite cum incearca sa-l bage, sa-l inscrie, incearca sa-i dea o situatie de regularitate, ca n-are trecutul prea catolic din punct de vedere masonic." Si asta n-a vrut sa-l accepte niciodata. Asa ca Szakvary a ramas in continuare la loja ungureasca."

De ce s-a pretat Baranger la un astfel de joc? De ce a facut tot posibilul pentru a legitima un mason neregular? Shapira crede ca actiunea era dirijata impotriva lui: "Szakvary a fost sustinut de Baranger, care nu stia cum sa ma infrunte. Baranger nu facea prea bine diferenta dintre un ungur si un roman; singura diferenta pe care o facea era intre un african si un alb european. Nu cunostea nici istoria Romaniei, nici istoria ungurilor."

Intre timp, insa, povesteste Marcel Shapira, Suveranul Mare Comandor al Frantei si-a dat seama de greseala sa si si-a retras sprijinul acordat cuplului Andre Szakvary-Anca Nicolescu: "Mai mult decat atat, a dat o circulara - stiu de la fratii mei francezi de la "Romania Unita" - ca Szakvary si femeia care il acompaniaza sunt interzisi si n-au voie sa se apropie de Templu. Au fost goniti. I-au spus si altii lui Baranger ca s-a facut de ras."



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Aug 2011, 06:24 PM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(The Dude @ 24 Aug 2011, 03:22 PM) *
Pai a explicat atat de bine aici Cocoselul incat nu stiu ce s-ar mai putea adauga.
Poate doar atat: oricine ar fi, ea functioneaza intr-o zona iregulara si ca atare se afla in uzurpare de autoritate si functie.

Mersi . Atat e de ajuns . Deci sortul ala pe care-l flutura la tv il poate folosi la bucatarie !

Acest topic a fost editat de March: 24 Aug 2011, 06:25 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 25 Aug 2011, 05:10 PM
Mesaj #168


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



Cat de usor este sa incurci adevarul si neadevarul, cand esti pe dinafara:)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Aug 2011, 12:00 PM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(little1 @ 25 Aug 2011, 06:10 PM) *
Cat de usor este sa incurci adevarul si neadevarul, cand esti pe dinafara:)

Te referi la madam Niculescu ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 2 Sep 2011, 05:31 PM
Mesaj #170


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



La mine, in principiu thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 11 May 2024 - 08:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman