HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Eu, Evreul
zeedan
mesaj 28 Feb 2005, 01:33 PM
Mesaj #71


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 2 June 04
Forumist Nr.: 3.717



O abordare poetica a subiectului:

"To Be a Jew in the Twentieth Century" by Muriel Rukeyser


To be a Jew in the twentieth century
Is to be offered a gift. If you refuse,
Wishing to be invisible, you choose
Death of the spirit, the stone insanity.
Accepting, take full life. Full agonies:
Your evening deep in labyrinthine blood
Of those who resist, fail, and resist: and God
Reduced to a hostage among hostages.

The gift is torment. Not alone the still
Torture, isolation; or torture of the flesh.
That may come also. But the accepting wish,
The whole and fertile spirit as guarantee
For every human freedom, suffering to be free,
Daring to live for the impossible.


--------------------
"The universe is made of stories, not of atoms."
Muriel Rukeyser
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 28 Feb 2005, 06:57 PM
Mesaj #72


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



QUOTE
de cunoastere insa Tora evreiasca este doar pentru evrei
- toate cartile sunt pentru toata lumea. (In afara de creatia populara "Miorita" care este doar pentru romani."

Minerval tu sigur esti evreu. Studiind ce ai postat am observat ca esti de toate. Poate esti doar un evreu virtual.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 28 Feb 2005, 08:04 PM
Mesaj #73


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



Sa ne explice cineva ce contine Tora si cu ce se deosebeste de Vechiul Testament.


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Feb 2005, 08:04 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Maria Luiza
mesaj 28 Feb 2005, 08:07 PM
Mesaj #74


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (March @ 18 Feb 2005, 01:28 PM)
Cititi aici un interesant editorial care are legatura si cu credinta si cu politica evreilor :

Despre „evreul de curte“ si „curelele de transmisie“ de Liviu ROTMAN ( scriitor evreu)

Este foarte interesant dar nu sint sigura ca putem discuta aici. Pe de o parte titlul postului "eu, evreul" ar invita la comentarea articolului, pe de alta parte nu prea are de a face cu religia si putem fi....taiati! cry.gif


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 28 Feb 2005, 10:24 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Maria Luiza @ 28 Feb 2005, 08:04 PM)
Sa ne explice cineva ce contine Tora si cu ce se deosebeste de Vechiul Testament.

Thora este cartea cea mai sfinta a evreilor.Este scrisa numai de mina de persoane anume pregatite pentru asta si nu este permisa absolut nici o greseala, daca lipseste o singura virgula sau un punct nu e pus acolo unde trebuie cartea nu mai e valabila.
Dupa ce este astfel scrisa este controlata de 4 rabini si abia dupa ce se constata ca este totul corect, Thora este asezata in dulapul sfint din sinagoga si este scoasa la fiecare slujba de Shabat sau sarbatoare pentru a fi atinsa de catre cei care participa la slujba. Vechiul testament este o copie infidela a Thorei dar subiectele sint aceleasi. Vechiul Testament insa nu se poate numi Thora pentru ca nu indeplineste conditiile de a fi scris fara nici o modificare si mai ales, ce este foarte important in limba ebraica. In aceste lucruri este insa o logica pentru ca Thora in ebraica si scrisa cu semnele de punctuatie corecte ,transmite mesaje importante despre viitor . Personal am vazut mesajul despre moartea lui IztaK Rabin , codificat in Thora . Am ramas uimita cum citind cuvintele unei fraze intr-un anume fel anagramate ,relatau numele lui Rabin ,data cind va fi ucis si numele criminalului. Totusi nu pot sa inteleg de ce nu a fost evitata aceasta crima daca s-a aflat despre ea mai inainte?!!!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 28 Feb 2005, 10:29 PM
Mesaj #76


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



Este adevarat ca textul este scris fara vocale? Deci depinde de stiinta celui care citeste si pune vocalele acolo unde stie el ca sa redea un anumit inteles al frazei. In acest caz accesul la text este imposibil din afara adica trebuie sa fii bine pregatit si initiat sa poti intelege ce scrie. De aceea hasidicii isi dedica intreaga viata pastrarii acestor taine si invataturii care efectiv nu se termina niciodata intr-o viata de om.


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 28 Feb 2005, 11:28 PM
Mesaj #77


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape în aproape
Forumist Nr.: 2.225



Miercuri, 18:30, TVR 2. "Minorităţi sub trei dictaturi" - Evrei 1938 – 1944. Episodul 7.
În contextul în care armatele române se retrăgeau din Basarabia şi Bucovina, ocupate în vara anului 1940 de puterea sovietică, evreii din România erau acuzaţi de o orientare vădită spre stânga şi chiar de simpatii comuniste. Istorici şi supravieţuitori din perioada respectivă încearcă să răspundă lămurească în ce măsură evreii simpatizau sau nu cu puterea sovietică la începutul anilor '40.
• Invitaţi: ES Alexandru Safran, Şef Rabin al Genevei, dr. Lya benjamin, istoric, dr. Ioan Scurtu, istoric, dr. Jean Ancel, istoric, dr. Radu Ioanid, istoric.
• Realizator: Cristian Hadji Culea.


--------------------
Dragostea, precum un râu, îşi va găsi un nou curs de fiecare dată când va întâlni în cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 28 Feb 2005, 11:52 PM
Mesaj #78


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (rebel @ 28 Feb 2005, 11:28 PM)
Miercuri, 18:30, TVR 2. "Minorităţi sub trei dictaturi" - Evrei 1938 – 1944. Episodul 7.

ohmy.gif unsure.gif

Episodul 7 sau episoadele urmatoare nu au nimic de a face cu 'universul credintei'..ne chinuim sa ne indepartam de aspecte politice, rasiale, etc, si tot acolo se aduce vorba...


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Mar 2005, 09:09 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (NoMemory @ 28 Feb 2005, 05:57 PM)
QUOTE
de cunoastere insa Tora evreiasca este doar pentru evrei
- toate cartile sunt pentru toata lumea. (In afara de creatia populara "Miorita" care este doar pentru romani."

Minerval tu sigur esti evreu. Studiind ce ai postat am observat ca esti de toate. Poate esti doar un evreu virtual.

Draga domnule, nu are importanta ce credeti dvs. ci doar ce este adevarat. Prin urmare, in nici o redactare de inceput, in cadrul comunitatii hanului, nu am facut o precizare clara cum ca as fi evreu din pricina mentalitatii romanesti zdruncinate de incertitudini si hazard. In timp am observat ca oamenii sunt receptivi si toleranti cu anumite chestiuni, precum etnii diferite ori alte chestiuni specifice.
Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Mar 2005, 09:15 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (flori @ 28 Feb 2005, 09:24 PM)
Thora este cartea cea mai sfinta a evreilor.Este scrisa numai de mina de persoane anume pregatite pentru asta si nu este permisa absolut nici o greseala, daca lipseste o singura virgula sau un punct nu e pus acolo unde trebuie cartea nu mai e valabila.

Personal am vazut mesajul despre moartea lui IztaK Rabin , codificat in Thora . Am ramas uimita cum citind cuvintele unei fraze intr-un anume fel anagramate ,relatau numele lui Rabin ,data cind va fi ucis si numele criminalului. Totusi nu pot sa inteleg de ce nu a fost evitata aceasta crima daca s-a aflat despre ea mai inainte?!!!

Chestiunile "paranormale" va rog sa le redactati in topice cu temetica respectiva. Nu zic din rautate insa acest topic s-ar inunda de mesaje care nu au continutul vizat. Pe de alta parte, nici timpul nu imi permite, cel putin in prezent, sa pot participa activ in cadrul hanului pentru a ghida linia de discutie. Scuzele mele sincere..
Numai bine.

P.S.: Nu exista nici o carte sfanta cunoscuta sub numele de "Thora". Evreii au legea lor sfanta denumita Torah. Poate v-ati referit la un univers paralel unde evreii si-au denumit cartea de capatai altfel. Poate este vorba de von Daniken si paranoia sa, multe sunt posibile..


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 2 Mar 2005, 02:21 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Incerc sa ordonez dupa importanta cartile sfinte ale evreilor:

- Torah
- Kabbala
- Talmud

Va rog sa ma corectati daca am ordonat gresit, sau poate am ortografiat gresit.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 3 Mar 2005, 06:16 AM
Mesaj #82


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



Kabbala si Talmudul sint considerate sfinte???


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 3 Mar 2005, 06:07 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Sint convinsa ca stiti mai multe in legatura cu Torah. In ce ma priveste am facut o greseala de ortografie cind am scris numele cartii (imi cer scuze) dar m-am referit la aceeasi Torah ,cartea sfinta a evreilor care a fost preluata si tradusa si de crestini sub denumirea de Biblie.
Poate este vorba de von Daniken si paranoia sa, multe sunt posibile..
Cine este si de ce paranoie suferea? Chiar daca o sa ma catalogati drept inculta recunosc -nu am auzit de el si nici nu am scris numele cartii intentionat gresit!


Am postat aici pentru ca imi curge si mie ceva singe de evreu prin vene si nu mi-e rusine sa o spun ba dimpotriva...

Acest topic a fost editat de flori: 3 Mar 2005, 06:27 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 3 Mar 2005, 11:00 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (flori @ 3 Mar 2005, 06:07 PM)
Sint convinsa ca stiti mai multe in legatura cu Torah.  In ce ma priveste  am facut o greseala de ortografie cind am scris numele cartii (imi cer scuze) dar m-am referit la aceeasi Torah ,cartea sfinta a evreilor care  a fost preluata si tradusa si de crestini sub denumirea de Biblie.
Poate este vorba de von Daniken si paranoia sa, multe sunt posibile..
Cine este si de ce paranoie suferea?  Chiar daca o sa ma catalogati drept inculta recunosc -nu am auzit de el si nici nu am scris numele cartii intentionat gresit!


Am postat aici pentru ca imi curge si mie ceva singe de evreu prin vene si nu mi-e rusine sa o spun ba dimpotriva...

Aberatii conspirationiste
Dupa un atent studiu asupra filmelor de gen X-files, X-men sau K-Pax combinat cu ultimele declaratii referitoare la NATO/UE/coruptia din Romania si cu analiza atenta a unei sume de diferite teorii conspirationiste am tras urmatoarele concluzii:

Asta nu e decit pregatire pentru intilnirea de gradul III cu omuletii verzi, intimplare care va avea loc in prima joi a toamnei 2007, atunci cind Romania ar trebui sa intre in EU.

Venirea omuletilor verzi va produce profunde mutatii la nivelul omenirii (mai putin la nivelul Japoniei cu care omuletii sint de fapt inruditi): vor disparea structurile statale si lumea se va organiza pe baza de limbi, deci practic integrarea Romaniei in EU devine fara obiect pentru ca vom fi absorbiti in marea masa a francofoniei (iata ca pina la urma francofonia salveaza Romania) si vom deveni colegi de scara cu M'bibi si Al'ghghargh din Zair si respectiv Algeria. Cu aceasta problema rezolvata, poporul roman va avea mai mult ragaz sa se aplece asupra fenomenului coruptiei pentru ca se stie ca omuletii verzi sint incoruptibili.

In aceeasi coordonata spatiu-timp lumea va fi invadata de sobolanii lui Camus (care de fapt sint o sub-specie a soarecilor lui Douglas Adams). Acesti intelectuali degizati vor prelua controlul asupra centralelor nucleare (inclusiv al celor vesnic in constructie) si le vor transforma in reactoare pe care le vor transporta cu greu la Nazca - unde omuletii verzi isi vor fi stabilit cartierul general. Acolo le vor aranja frumos in forma de cal alb cu buze groase (asa cum spune si pozeaza Von Daniken in diferite locatii) si dupa alti 5 ani le vor incarca cu demni reprezentati ai francofoniei si alti weasels si vor pleca in zbor spre Neptun (planeta, desigur). In trecere razanta pe linga Luna vor smulge steagul american pe care-l vor lasa pe Marte, linga faţa aia despre care n-o sa stim niciodata daca a fost facuta de Da Vinci sau de Michelangelo pentru ca in vremea aia nu exista tipar si putinele informatii care s-au pastrat sint oarecum confuze.

Ca efect secundar al ocupatiei de catre omuletii verzi, toate telenovelele vor fi cu si despre viata sociala a broastelor - ceea ce pina la urma nu va afecta mult calitatea artistica - iar actiunea se va petrece in gradini japoneze (legatura este evidenta daca ati citit bine textul de la inceput).

Mda, cam asta ar fi...

P.S. Si cu ninja cum ramine? Ninja devin organizatori de petreceri in telenovelele cu broaste din gradinile japoneze.



http://kjmatthews.users.btopenworld.com/cu...von_daniken.jpg

+

http://www.history.umd.edu/Faculty/Landau/...te-Images/6.jpg


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Mar 2005, 11:22 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Bun revenit Talusa ! smile.gif

Era si timpul sa intervii la subiectul asta. Cu toate ca stiu ca nu esti unul din tabara aia care studiaza toata ziua Torah, Talmudul si alte Kabbale ! S-o lasam pe Madonna sa faca asta biggrin.gif

Acest topic a fost editat de March: 4 Mar 2005, 11:23 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 4 Mar 2005, 01:13 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (March @ 4 Mar 2005, 11:22 AM)
Bun revenit Talusa ! smile.gif

Era si timpul sa intervii la subiectul asta. Cu toate ca stiu ca nu esti unul din tabara aia care studiaza toata ziua Torah, Talmudul si alte Kabbale ! S-o lasam pe Madonna sa faca asta biggrin.gif

PE...ESTHER!!! devil.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Mar 2005, 02:28 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Din gandirea religioasa a unor evrei super-perciunati !

INSUFICIENT DE EVREICA PENTRU A SE MARITA CU UN COHEN

Se pare ca nu peste tot casatoriile traditionale sunt desuete. O relatare de Amiram Barkat, pentru cotidianul israelian Ha'aretz.

IRINA PLOTNIKOV nu se poate casatori cu barbatul iubit, Shmuel Cohen, chiar daca este evreica dupa halaha (traditia iudaica). O instanta rabinica din Ierusalim a decis recent ca, desi Plotnikov este evreica, ea nu se poate marita cu un Cohen pentru ca tatal ei nu este evreu. Potrivit traditiei iudaice, cei cu numele de familie Cohen sunt descendenti ai preotilor care au slujit acum 2.000 de ani in Templul din Ierusalim.

Cei doi au fost surprinsi de verdict. "Nici un rabin nu ne-a spus ca am putea avea probleme", a declarat Plotnikov.

Plotnikov a imigrat in Israel din fosta URSS in 1992. Vara trecuta l-a cunoscut pe Cohen, un militar pensionat, si s-au indragostit. La scurt timp dupa aceea au hotarat sa se casatoreasca. "Eram dispusa sa ma casatoresc fara sa merg la rabini, insa aceasta e foarte important pentru prietenul meu, care provine dintr-o familie traditionala", a spus Plotnikov.

Cand perechea s-a inregistrat la rabini, functionarul a supus problema lui Plotnikov unei instante rabinice pentru evaluarea
calitatii de evreu. Aceasta e o procedura impusa tuturor imigrantilor din fosta URSS, care vor sa se casatoreasca. Dupa prezentarea documentelor si audierea martorilor din partea femeii, instanta rabinica a confirmat ca Plotnikov este evreica si ca "se poate casatori potrivit traditiei iudaice, dar nu cu un Cohen."

Intrucat casatoria civila si cele religioase ne-iudaice nu sunt recunoscute legal, singura optiune este ca cei doi sa se casatoreasca peste granita. Cohen a afirmat ca ii este teama sa-i spuna familiei sale despre decizia instante. "N-am mai fost in afara tarii, dar as face asta pentru a ma casatori cu Irina. Respect comunitatea religioasa, insa exista o limita peste care nu vreau sa-mi fie incalcata viata privata."

Alex Tantzer, care conduce o campanie de promovare a casatoriei civile, afirma ca situatia lui Plotnikov este un bunexemplu al tratamentului pe care il primesc miile de imigranti din fosta URSS din partea rabinilor. "As vrea ca acei rabini care au decis ca exista evrei care nu sunt suficient de evrei pentru a se casatori cu Cohen sa fie examinati ei insisi. Poate ca si ei au, fereasca Dumnezeu, un tata ne-evreu in trecutul lor."

Rabbi Shaul Farber de la Institutul Itim pentru Descendenta Iudaica, afirma ca interdictia impusa lui Plotnikov si Cohen de a se casatori este intemeiata pe legea halahica, fiind similara interdictiei care opreste casatoria dintre un Cohen si o femeie divortata. Totusi, el considera ca daca cei doi se casatoresc civil sau daca Plotnikov ramane insarcinata, rabinii pot decide sa recunoasca retroactiv casatoria.
Rabbi Farber afirma ca fetele din familiile religioase din Israel, care s-au nascut prin fertilizare in vitro, pot avea si ele probleme similare. Motivul este acela ca familiilor lor nu pot fi sigure daca sperma nu a provenit de la donatori ne-evrei.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 7 Mar 2005, 03:04 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



talusa:"Mda, cam asta ar fi..."

Aha acum inteleg de ce n-am auzit de el ...nu e genul meu de lectura. Dar e bine de stiut! Multumesc talusa m-ai invatat ceva! In ce-l priveste pe von Daniken nu cred ca o sa-mi pierd timpul cu el bine ca stiu despre ce scrie...

Acest topic a fost editat de flori: 7 Mar 2005, 03:07 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 7 Mar 2005, 03:24 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (March @ 7 Mar 2005, 02:28 PM)
Din gandirea religioasa a unor evrei super-perciunati !

[i]INSUFICIENT DE EVREICA PENTRU A SE MARITA CU UN COHEN


Ai dreptate e absurd, dar nu se-ntimpla numai la evrei , te-ai lovit vreodata de gindirea religioasa a unor supercrestini?
Fiecare religie are legile ei, iar cei superreligiosi sint doar oameni si uneori chiar superpericulosi sau superignoranti dar exista casatorii civile ,si la urma urmei ce conteaza? Eu cred ca Dumnezeu gindeste diferit decit toti superreligiosii si unde este dragoste este si El.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 7 Mar 2005, 03:39 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (flori @ 7 Mar 2005, 03:04 PM)
talusa:"Mda, cam asta ar fi..."

Aha acum inteleg de ce n-am auzit de el ...nu e genul meu de lectura. Dar e bine de stiut! Multumesc talusa m-ai invatat ceva! In ce-l priveste pe von Daniken nu cred ca o sa-mi pierd timpul cu el bine ca stiu despre ce scrie...

1]Flori...bine faci ca nu-ti vei pierde timpul cu un....von daniken!

2]March,cine se incurca cu un "super-religios", sa nu se astepte la...liberalism si democratie![apropos, respectiva are mai multe variante de ales....dar daca prefera sa "mearga cu capu-n zid"...sa stie ca si-l sparge! tongue.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Mar 2005, 03:48 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (flori @ 7 Mar 2005, 04:24 PM)
QUOTE (March @ 7 Mar 2005, 02:28 PM)
Din gandirea religioasa a unor evrei super-perciunati !

[i]INSUFICIENT DE EVREICA PENTRU A SE MARITA CU UN COHEN
 

Ai dreptate e absurd, dar nu se-ntimpla numai la evrei , te-ai lovit vreodata de gindirea religioasa a unor supercrestini?
Fiecare religie are legile ei, iar cei superreligiosi sint doar oameni si uneori chiar superpericulosi sau superignoranti dar exista casatorii civile ,si la urma urmei ce conteaza? Eu cred ca Dumnezeu gindeste diferit decit toti superreligiosii si unde este dragoste este si El.

Asa este . Toate religiile sunt pline de astfel de slujitori ai lui Dumnezeu pe pamint. Mai sus m-am referit strict la articolul in cauza.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 7 Mar 2005, 04:46 PM
Mesaj #92


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE
e absurd, dar nu se-ntimpla numai la evrei , te-ai lovit vreodata de gindirea religioasa a unor supercrestini?
Fiecare religie are legile ei, iar cei superreligiosi sint doar oameni si uneori chiar superpericulosi sau superignoranti dar exista casatorii civile ,si la urma urmei ce conteaza? Eu cred ca Dumnezeu gindeste diferit decit toti superreligiosii si unde este dragoste este si El.


Exact. De aceea nu prea inteleg ce legatura are "eu, evreul" cu credinta? Daca cineva spunea "eu, romanul" trebuia sa ne asteptam la comentarii despre religia ortodoxa? Exista romani catolici, mozaici,atei,musulmani. A fi "evreu" nu este neaparat legat de Iudaism, sint o multime de evrei crestini, atei sau de alte orientari religioase, a fi evreu nu este o rasa si nici o religie, este o apartenenta etnica.


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Mar 2005, 05:26 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Maria Luiza @ 7 Mar 2005, 05:46 PM)
sint o multime de evrei crestini,

N-am mai auzit pina acuma de asa ceva !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 7 Mar 2005, 05:56 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



de accord March, am invatat si eu ceva nou astazi. huh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 7 Mar 2005, 06:18 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (March @ 7 Mar 2005, 05:26 PM)
QUOTE (Maria Luiza @ 7 Mar 2005, 05:46 PM)
sint o multime de evrei crestini,

N-am mai auzit pina acuma de asa ceva !

Cum nu ai auzit, March??


Chiar pe acest forum a fost unul, Thomas Necredinciosul, care se autointitula...Evreu Crestin!!
[este adevarat, intre timp, a fost incadrat la Spitalul nr. 9 laugh.gif ]

Poate ni se explica si ce apartenenta ETNICA au evreii[comparativ...cu cine!?]?

Inteleg ca un "roman poate fii comparat cu un "israelian"...dar oare cu ce poate fi comparat un.....evreu?[iar, daca evreii sunt o apartenenta etnica, romanii nu au parte de asa ceva?...sau si apartenenta etnica a fost rapita de cizmar? sad.gif ]

Maria-Luiza nu a auzit inca de faptul ca:

Poti trai acceptind absurdul, dar nu poti trai in absurd.” (Malraux)




Acest topic a fost editat de talusa: 7 Mar 2005, 06:24 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nkc
mesaj 7 Mar 2005, 07:09 PM
Mesaj #96


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 6 March 05
Forumist Nr.: 5.873



QUOTE
Poti trai acceptind absurdul, dar nu poti trai in absurd.


De ce ? Desigur, in afara de faptul ca asa zice Malraux.


--------------------
Cedez, incet-incet, la skandenberg.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Mar 2005, 07:11 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pai, spune tu altfel laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Mar 2005, 08:59 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



March:
QUOTE
N-am mai auzit pina acuma de asa ceva !


Nicolae Steinhardt .


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 7 Mar 2005, 09:40 PM
Mesaj #99


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (Inorog @ 7 Mar 2005, 08:59 PM)
March:
QUOTE
N-am mai auzit pina acuma de asa ceva !


Nicolae Steinhardt .

Mirabela Dauer

si mai sint

http://www.jfjonline.org/about/statementoffaith.htm

fiecare individ crede in cine vrea evreu, roman , indian, chinez!


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Mar 2005, 11:01 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Inorog @ 7 Mar 2005, 09:59 PM)
March:
QUOTE
N-am mai auzit pina acuma de asa ceva !


Nicolae Steinhardt .

Un evreu care a trecut la crestinisn nu mai e evreu. E crestin ! Ca vrem noi sa-i spunem in continuare evreu, asta-i altceva. Dar el nu mai e privit de evrei ca fiind unul de al lor ! Dar la acest capitol poate sa-ti argumenteze mai mult Talusa sau altcineva de religie mosaica de pe acest forum...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 7 Mar 2005, 11:03 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (talusa @ 7 Mar 2005, 06:18 PM)
QUOTE (March @ 7 Mar 2005, 05:26 PM)
QUOTE (Maria Luiza @ 7 Mar 2005, 05:46 PM)
sint o multime de evrei crestini,

N-am mai auzit pina acuma de asa ceva !

Cum nu ai auzit, March??



Poate ni se explica si ce apartenenta ETNICA au evreii[comparativ...cu cine!?]?

Inteleg ca un "roman poate fii comparat cu un "israelian"...dar oare cu ce poate fi comparat un.....evreu?[iar, daca evreii sunt o apartenenta etnica, romanii nu au parte de asa ceva?...sau si apartenenta etnica a fost rapita de cizmar? sad.gif ]


Evreu cresin nu exista asa cum nu exista crestin evreu dar ...sint evrei care au devenit crestini si crestini care au devenit evrei , prin botez datorita orientarii religioase sau cine stie din ce alte motive.
talusa un israelian poate fi crestin, musulman, roman, american, bulgar etc...nu e obligatoriu sa fii evreu ca sa fii israelian. Israelieni se numesc toti cetatenii care traiesc in Israel.
Desigur ca si romanii au apartenenta etnica noi sintem romani oriunde ne-am afla chiar daca nu vrem, sintem si vom fi romani. Culmea e ca am intilnit in Israel multi evrei care se numesc romani doar pentru ca s-au nascut in Romania (frumos)
dar am intilnit si multi romani carora le e rusine sa spuna ca sint romani si asta nu pot sa inteleg!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 7 Mar 2005, 11:22 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (flori @ 7 Mar 2005, 11:03 PM)
QUOTE (talusa @ 7 Mar 2005, 06:18 PM)
QUOTE (March @ 7 Mar 2005, 05:26 PM)
QUOTE (Maria Luiza @ 7 Mar 2005, 05:46 PM)
sint o multime de evrei crestini,

N-am mai auzit pina acuma de asa ceva !

Cum nu ai auzit, March??



Poate ni se explica si ce apartenenta ETNICA au evreii[comparativ...cu cine!?]?

Inteleg ca un "roman poate fii comparat cu un "israelian"...dar oare cu ce poate fi comparat un.....evreu?[iar, daca evreii sunt o apartenenta etnica, romanii nu au parte de asa ceva?...sau si apartenenta etnica a fost rapita de cizmar? sad.gif ]


Evreu cresin nu exista asa cum nu exista crestin evreu dar ...sint evrei care au devenit crestini si crestini care au devenit evrei , prin botez datorita orientarii religioase sau cine stie din ce alte motive.
talusa un israelian poate fi crestin, musulman, roman, american, bulgar etc...nu e obligatoriu sa fii evreu ca sa fii israelian. Israelieni se numesc toti cetatenii care traiesc in Israel.
Desigur ca si romanii au apartenenta etnica noi sintem romani oriunde ne-am afla chiar daca nu vrem, sintem si vom fi romani. Culmea e ca am intilnit in Israel multi evrei care se numesc romani doar pentru ca s-au nascut in Romania (frumos)
dar am intilnit si multi romani carora le e rusine sa spuna ca sint romani si asta nu pot sa inteleg!

Draga Flori...eu, ca israelian, crezi ca am nevoie de aceste explicatii!

Nu ai observat ca paralela facuta de mina era intre ISRAELIENI si ROMANI si nu aberatii care compara "evrei cu romani" sau "crestini cu israelieni"!![asta o poate face numai Maria Luiza, care face confuzi intre oameni botezati care si-au ales alta religie!!].

In continuare...tu discuti despre TARA DE ORIGINE a celor din Israel...care este o cu totul alta mancare de peste!!

Adevarul este ca...raspunsul ai reusit sa-l dai aici:

QUOTE
Evreu cresin nu exista asa cum nu exista crestin evreu......


Dar nu tie ti-am cerut explicatia, ci celei care a lansat "aberatia" si continua sa o sustina cu vehementa[ba aduce si niste exemple de...oameni botezati, prcum Mirabela Dauer..a carei familie, mama si sora, locuiesc in Haifa!!]

Acest topic a fost editat de talusa: 7 Mar 2005, 11:24 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 7 Mar 2005, 11:26 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Maria Luiza:

QUOTE
fiecare individ crede in cine vrea evreu, roman , indian, chinez!


Tu in cine crezi?

Te inchini la.....roman?

Sau crezi in NOUA Religie, fondata in 1973: laugh.gif laugh.gif laugh.gif

QUOTE
As for our organization, Moishe Rosen officially founded Jews for Jesus in September of 1973


Apropos, la spitalul 9 din Bucuresti, sunt internati cativa care au depasit stadiul de "fiu al Domnului" si se cred chiar Dumnezeu! cry.gif

Acest topic a fost editat de talusa: 7 Mar 2005, 11:32 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 8 Mar 2005, 05:04 AM
Mesaj #104


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE
Un evreu care a trecut la crestinisn nu mai e evreu. E crestin !


E evreu crestin.


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 8 Mar 2005, 09:09 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



flori:
QUOTE
Evreu cresin nu exista asa cum nu exista crestin evreu dar ...sint evrei care au devenit crestini si crestini care au devenit evrei , prin botez datorita orientarii religioase sau cine stie din ce alte motive.
talusa un israelian poate fi crestin, musulman, roman, american, bulgar etc...nu e obligatoriu sa fii evreu ca sa fii israelian. Israelieni se numesc toti cetatenii care traiesc in Israel.
Desigur ca si romanii au apartenenta etnica noi sintem romani oriunde ne-am afla chiar daca nu vrem, sintem si vom fi romani. Culmea e ca am intilnit in Israel multi evrei care se numesc romani doar pentru ca s-au nascut in Romania (frumos)
dar am intilnit si multi romani carora le e rusine sa spuna ca sint romani si asta nu pot sa inteleg!


Scuza-ma flori ! Am inteles ca vrei sa explici situatia, dar eu tot nu am inteles pe deplin.

Cu voia ta voi face o mica recapitulare din ce am inteles de la tine, de la March si talusa

Se numeste evreu, doar persoana care este de religie mozaica. De aceea spui ca un evreu nu poate fi crestin. Am inteles.
Un israelian poate sa-si aleaga alta religie (crestina, musulmana, etc). Si asta am inteles.
Dar mai departe spui ca israelieni se numesc toti cetatenii care traiesc in Israel. Cu asta m-ai bagat in ceata ! Atunci ce se intampla cu evreii care nu traiesc in Israel ? Ei nu sunt israelieni, asadar nu pot sa aiba alta religie in afara de cea mozaica ?

Acest topic a fost editat de Inorog: 8 Mar 2005, 09:34 AM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 01:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman