HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Eu, Evreul
Oul Dogmatic
mesaj 7 Feb 2005, 09:03 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (Mihai @ 7 Feb 2005, 09:39 PM)
QUOTE
Daca iti aduc scrisoarea o sa-ti schimbi parerea?

Adu scrisoarea. wink.gif

Scrisoarea lui Mr. R contra fictiune gen Hollywood ??? Nope! Ai sa alegi adevarurile Hollywoodului! Dar oricum, te admir ca cel putin tu vrei o dovda !


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 7 Feb 2005, 09:05 PM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (March @ 7 Feb 2005, 07:37 PM)

pese : Minerval, cam tarziu ti-ai dat seama de "iubirea" de evrei a individului.

Inteleg ca te referi la Schindler ca despre el era vorba.


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Feb 2005, 10:07 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
In privinta salvarii evreilor de la moarte, Schindler a fost "un mic copil" pe linga romanul Cornel Dumitrescu care a salvat de trei ori mai multi ! Ati auzit de el ? Dar de primarul Popovici al Cernautilor care a salvat mai multe mii ? Desigur ca nu. Noi nu avem un Spielberg si banii necesari pentru asa ceva


Interesant articolul despre Cornel Dumitrescu. Pacat ca asemenea oameni nu sunt cunoscuti si cinstiti asa cum se cuvine ! Ar trebui sa nu uitam niciodata ca adevaratii eroi au fost in primul rand oameni.



--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Feb 2005, 10:07 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dead-cat
mesaj 8 Feb 2005, 08:19 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (Oul Dogmatic @ 7 Feb 2005, 08:03 PM)
QUOTE (Mihai @ 7 Feb 2005, 09:39 PM)
QUOTE
Daca iti aduc scrisoarea o sa-ti schimbi parerea?

Adu scrisoarea. wink.gif

Scrisoarea lui Mr. R contra fictiune gen Hollywood ??? Nope! Ai sa alegi adevarurile Hollywoodului! Dar oricum, te admir ca cel putin tu vrei o dovda !

sau lasa scrisoarea. adu alt "martor" decit Kaltenbrunner. ca de-i vorba de pedofilie doar s-or gasi. sau i-a trimis la Auschwitz dupa "utilizare"?

de ce mai toate siteurile care sustin ca ei "zic adevarul incomod" au ca obiect principal "holocaust denial"?

daca omul a fost onorat in '62 in Israel cind Spielber avea 16 ani, de unde chestia cu eroul post-mortem, cind la vremea respectiva era deja considerat erou in Israel?


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Feb 2005, 11:54 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Oul Dogmatic @ 7 Feb 2005, 10:05 PM)
QUOTE (March @ 7 Feb 2005, 07:37 PM)

pese : Minerval, cam tarziu ti-ai dat seama de "iubirea" de evrei a individului. 

Inteleg ca te referi la Schindler ca despre el era vorba.

De ce te scarpini unde nu te doare 43.gif Sau ma insel ? tongue.gif Pentru ca intrebarea este adresata lui Minerval !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 8 Feb 2005, 03:06 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Nu cred ca aici are atat de mare importanta vietii lui Schindler. El are merite incontestabile in salvarea unui grup de oameni in cel de-al II-lea razboi mondial.

Dar inainte de a-l admira pe Schindler eu ii admir pe evreii care il cinstesc pe Schindler. Mi se pare de un umanism inaltator si datator de speranta (pentru omenire) faptul ca, trecand peste evidenta milioanelor de compatrioti ucisi, il cinstesc pe cel care a salvat cateva mii !


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 9 Feb 2005, 05:10 AM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE
de ce mai toate siteurile care sustin ca ei "zic adevarul incomod" au ca obiect principal "holocaust denial"?
daca omul a fost onorat in '62 in Israel cind Spielber avea 16 ani, de unde chestia cu eroul post-mortem, cind la vremea respectiva era deja considerat erou in Israel?


As vrea sa inteleg ce legatura au toate astea cu "eu, evreul" si "universul credintei"? Singura legatura cu topicul care se vrea religios ar fi credinta nestramutata pe care o au unii in propaganda secolului si in cuvintul biblic "crede si nu cerceta" hh.gif
Da, mai fratilor romani, asa e cum spuneti voi, Schindler a fost un erou evreu care a salvat o mie de alti evrei si a facut avere in mod cinstit din afacerile de razboi . Asa e ca asa spune in film! laugh.gif

Da mai cititi si ce parere au oamenii seriosi despre toata gogoasa asta cu Schindler

http://www.chgs.umn.edu/Educational_Resour...ar_1__no_4.html

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 9 Feb 2005, 08:08 AM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Feb 2005, 01:44 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



O precizare pentru carcotasii anti-semiti :

Titlul de „Drept între popoare” este acordat de Yad Vashem, Institutul din Ierusalim înfiinţat în 1953, printr-o lege specială a Knessetului, pentru perpetuarea memoriei martirilor şi eroilor din perioada Holocaustului. Unul din obiectivele Institutului Yad Vashem este omagierea celor „Drepţi între popoare”, ne-evrei care şi-au riscat viaţa pentru a salva evrei. Până în vara anului 2004, un număr de 20 205 au primit această distincţie. ( printre care se numara si cateva sute de romani).

Schindler o fi facut el ce facut in timpul razboiului : era nazist, s-a imbogatit prin afaceri necurate ( unii spun ca ar fi vandut si par de evrei !) , a exploatat munca evreilor in fabricile sale si alte cotcarii de care este acuzat. ( actiunea " carcotasilor" nu este de a lovi direct in nazistul Schindler... nu , Doamne fereste... ci pentru a-i da la cap, prin ricoseu, evreului Spielberg care a regizat filmul si producatorilor lui de la Hollywood. !

Dar Comitetul din Israel care raspunde si ia deciziile cu privire la inmormantarea ne-evreilor la Yad Vashem a pus toate aceste "rele" pe un taler iar pe celalalt actiunea lui Schindler de salvare a evreilor. Si se pare ca aceasta actiune ( bazata pe comentariile martorilor oculari - evrei salvati de el ) a inclinat balanta in favoarea onorurilor cu care este tratat numele lui Schindler astazi in Israel. Altfel de ce ar fi fost inmormantat un nazist german in cel mai sacru loc din Israel , cimitirul de cinstire a memoriei si eroilor Holocaustului 43.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 9 Feb 2005, 02:42 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Acum ca suntem in data de 30 Shvat 5765 dupa Calendarul Iudaic as adresa o intrebare evreilor de pe forum: ce ati facut de "Tu Bi Shvat" (o rugaciune iudaca imi permit aici:"Binecuvantat esti tu Doamne, Dumnezeul nostru, regele universului, care creezi roadele pamantului.")? Acum ca mai sunt 14 zile pana la sarbatoarea "Purim" (14-15 Adar) cum va veti pregati si ce veti face cu ocazia acestei sarbatori?

Pentru ca eu de sarbatoarea Purim nu voi mai fi la Han, vo inchina o rugaciune:
Binecuvantat esti tu, Doamne Dumnezeule, Dumnezeul nostru, regele universului, care ai pledat pentru cauza noastra, ai aparat dreptul nostru, ai razbunat nedreptatile ce ni s-au facut, le-ai dat ce li se cuvine celor care voiau sa ne omoare si i-ai pedepsit pe dusmanii nostri. Binecuvantat esti, Doamne, care eliberezi pe poporul tau Israel de dusmanii sai, tu Dumnezeule care salvezi. restul las pe un evreu sa continue de aceasta sarbatoare ce se apropie. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 9 Feb 2005, 10:33 PM
Mesaj #45


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (Oul Dogmatic @ 7 Feb 2005, 09:03 PM)
Scrisoarea lui Mr. R contra fictiune gen Hollywood ??? Nope! Ai sa alegi adevarurile Hollywoodului! Dar oricum, te admir ca cel putin tu vrei o dovda !

Pentru inceput vreau o scanare a scrisorii, sa vedem cel putin ca exista o dovada in acest sens.
Ai scrisoarea in cauza?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 10 Feb 2005, 05:25 AM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (Mihai @ 9 Feb 2005, 11:33 PM)
[QUOTE=Oul Dogmatic,7 Feb 2005, 09:03 PM] Pentru inceput vreau o scanare a scrisorii, sa vedem cel putin ca exista o dovada in acest sens.Ai scrisoarea in cauza?

Pai sigur ca o am! Nu cred ca te astepti sa o public ! wink.gif


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 10 Feb 2005, 05:32 AM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE
... pentru a-i da la cap, prin ricoseu, evreului Spielberg care a regizat filmul si producatorilor lui de la Hollywood. !


Tragi concluzii pripite si aiuristice. Spielberg ramane tot Spielberg si n-ai cum sa-i tragi la cap ca are meritele lui clare . Filmul cu Schindler este o realizare pe masura lui...adica este un film bun! Dar asta si ramane, o fictiune ca oricare din productiile regizate de el. Lista lui Schindler a lui Speilberg este tot atit de adevarata ca si Jurasic Park si la fel de bine realizata!

QUOTE
Dar Comitetul din Israel  ...............de ce ar fi fost inmormantat un nazist german in cel mai sacru loc din Israel , cimitirul de cinstire a memoriei si eroilor Holocaustului ???

Pai chiar, de ce???? Macar atit si m-ar pune pe ganduri!


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 10 Feb 2005, 10:23 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



March:
QUOTE
( actiunea " carcotasilor" nu este de a lovi direct in nazistul Schindler... nu , Doamne fereste... ci pentru a-i da la cap, prin ricoseu, evreului Spielberg care a regizat filmul si producatorilor lui de la Hollywood. !


Asta e si parerea mea. Cei care discrediteaza personalitati, fara a aduce dovezi clare, urmaresc nu adevarul istoric ci anumite interese proprii.

Oul Dogmatic:
QUOTE
Tragi concluzii pripite si aiuristice. Spielberg ramane tot Spielberg si n-ai cum sa-i tragi la cap ca are meritele lui clare . Filmul cu Schindler este o realizare pe masura lui...adica este un film bun! Dar asta si ramane, o fictiune ca oricare din productiile regizate de el. Lista lui Schindler a lui Speilberg este tot atit de adevarata ca si Jurasic Park si la fel de bine realizata!


Sa fie bine inteles. Jurasic Park e un film S.F. Regizorul are libertatea deplina de a spune orice ar aduce public in salile de proiectie. Lista lui Schindler este un fil istoric. Daca Spielberg si consilierii istorici ai filmului nu si-ar fi facut treaba pana la capat in ceea ce priveste documentarea ar fi ajuns de rasul lumii.

Acuzele sunt grave si cu bataie lunga. "Daca Spielberg nu ar fi reusit sa gaseasca in toata Germania nazista un singur om care sa salveze evrei, probabil ca nici nu a existat un astfel de om". Afirmatie total gresita si dezmintita de institutul amintit de March, care inmaneaza titlul "Drept intre popoare". Aici nu e vorba de o joaca intre copii. E vorba despre a recompensa moral niste oameni care au riscat enorm pentru a-si pastra (siesi si celor din jur) nealterat discernamantul dintre adevar si minciuna, dintre dreptate si adevar si nu in ultimul rand, dintre viata si moarte !



--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gfod
mesaj 10 Feb 2005, 11:49 AM
Mesaj #49


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 2 February 05
Forumist Nr.: 5.619



Totusi, hadeti sa-i lasam pe Shindler si Spielberg in pace, au facut o treaba buna, filmul s-a vandut, a induiosat milioane de oameni si gata. si-a facut treaba. parca pe topicul asta trebuiau sa se discute alte chestii.......
nimeni nu a dat vreun reply la mesajul lui TriRegnum....

cum priviti voi, evreii ortodocsi(daca sunt pe aici) pe Isus Christos? a existat pentru voi?


--------------------
"Tot ceea ce nu este vesnic este inutil vesniciei"
C.S.Lewis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Feb 2005, 12:46 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



De ce-i intrebi numai pe "perciunati" ? Intrebarea trebuie adresata tuturor evreilor !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 10 Feb 2005, 12:53 PM
Mesaj #51


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (Oul Dogmatic @ 10 Feb 2005, 05:25 AM)
[QUOTE=Mihai,9 Feb 2005, 11:33 PM] [QUOTE=Oul Dogmatic,7 Feb 2005, 09:03 PM] Pentru inceput vreau o scanare a scrisorii, sa vedem cel putin ca exista o dovada in acest sens.Ai scrisoarea in cauza? [/QUOTE]
Pai sigur ca o am! Nu cred ca te astepti sa o public ! wink.gif

Ba da.
In caz contrar ma astept sa nu mai participi in cadrul acestui subforum. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Feb 2005, 01:03 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Oul Dogmatic @ 10 Feb 2005, 06:32 AM)
QUOTE
... pentru a-i da la cap, prin ricoseu, evreului Spielberg care a regizat filmul si producatorilor lui de la Hollywood. !


Tragi concluzii pripite si aiuristice. !... Dar asta si ramane, o fictiune ca oricare din productiile regizate de el. Lista lui Schindler a lui Speilberg este tot atit de adevarata ca si Jurasic Park si la fel de bine realizata!


Comentariul asta te caracterizeaza perfect si dovedeste ca nu am tras " concluzii pripite si aiuristice" in privinta intentiilor carcotasilor aia antisemiti tongue.gif

Aferim !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 13 Feb 2005, 11:25 AM
Mesaj #53


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



Draga Minerval,

Traiesti intr-un univers propriu indepartat de cel real (scuze daca am insel - nu vreau sa sune ca un atac direct). Cat de fericit esti ? Singurul tau loc unde poti sa dezvolti polemici este acest forum. Observand cu atentie diferitele tale posturi am observat ca uneori te contrazici. Acum esti evreu ?
Admintand asta, ce cauta acest subiect de discutie asezat la "Universul Credintei" . Sincer sunt satul de toate chestiile pe care le-am auzit despre rasa asta. M-am saturat sa aud pe toate posturile cat de mult au suferit evreii, ca ei sunt poporul ales, ca ei au anumite drepturi, ca poti fi din cauza lor pentru anumite idei socio-politice etc. Pe de alta parte admir neamul evreiesc pentru cultura, pentru continuitate si verticalitate (orice neam ar trebui sa invete ceva de la ei).

Imi aduc aminte ca anul asta am fost scos de la ore pentru a participa la un seminar cu tema "Holocaustul". Imi aduc aminte cum una din pietele centrale a orasului Craiova a fost redenumita (fara nici o legatura sau o logica): "Ierusalim." (culmea reprezentantii B.O.R. s-au declarat incantati.) etc.

Evreu foarte bine te admir, dar nu este nevoie sa strigi asta. Ce s-ar intampla daca as deschide si eu un topic cu numele "Eu, bulgarul." (la "Universul Credinteti").

Cu prietenie, Nomemory.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Feb 2005, 07:56 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In legatura cu topicul acesta va recomand sa cititi interesanta carte " Imaginea Evreului in cultura romana" de Andrei Oisteanu aparuta la Humanitas in 2004 ( editia a 2-a, revazuta,adaugita si ilustrata)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 14 Feb 2005, 09:43 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (NoMemory @ 13 Feb 2005, 10:25 AM)
Draga Minerval,

Traiesti intr-un univers propriu indepartat de cel real.

Draga domnule, o parte din mine, din umanitatea si existenta mea au murit odata cu despartirea de logodnica mea Carmen. Nu puteti concepe ce tristete m-a cuprins. Pana la urma, sangerez si eu, sunt om ca orice altul, sensibil si vizionar. As mai discuta insa ma cheama datoria. Cand voi fi mai liber am sa continui aceasta discutie, cu permisiunea dvs.
Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 14 Feb 2005, 11:14 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Minerval, m-am intristat odata cu tristetea ta. Neplacut moment, mai ales acum de ziua indragostitilor. Nu pot decat sa te imbarbatez reamintindu-ti ca "soarele apune, doar ca sa rasara mai semet a doua zi" !


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 15 Feb 2005, 12:02 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("NoMemory")

Sincer sunt satul de toate chestiile pe care le-am auzit despre rasa asta.


Evreii nu sunt o rasa, atentie! Evreii sunt un popor, ca si romanii, ca si francezii etc. Exista si evrei de culoare.

QUOTE ("NoMemory")

ca ei sunt poporul ales


Evreii au fost numiti - si poate mai sunt, nu stiu - poporul ales pentru ca erau o picatura de monotiesm intr-un ocean politeist. In rest cred ca ar trebui sa fim mai potoliti. Chestia asta mi se pare foarte stupida. Daca niste descreierati au ajuns judece pe criterii de rasa mi se pare trist si lipsit de orice logica. Efectul s-a vazut, cred ca nu-l accepta nici un om normal.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 15 Feb 2005, 10:35 AM
Mesaj #58


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



Si totusi ce cauta acest subiect la "Universul Credintei."


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Feb 2005, 11:23 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



De ce tot intrebi ? Nu poti trage cu pusca in ei aici 43.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 16 Feb 2005, 08:00 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Miercuri (astazi) la ora 18.30 va fi o emisiune interesanta despre evrei in perioada WW2, pe postul national (nu stiu exact daca e vorba de TvR1 sau TvR2)

Revin. M-am uitat pe programul Televiziunii Romane: http://www.tvr.ro/tv/

Emisiunea este astazi (miercuri) pe TvR2 la ora 18.30 si se numeste "MINORITAŢI SUB TREI DICTATURI"

Acest topic a fost editat de Inorog: 16 Feb 2005, 09:53 AM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Feb 2005, 01:28 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cititi aici un interesant editorial care are legatura si cu credinta si cu politica evreilor :

Despre „evreul de curte“ si „curelele de transmisie“ de Liviu ROTMAN ( scriitor evreu)



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 20 Feb 2005, 10:38 PM
Mesaj #62


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



QUOTE
De ce tot intrebi ? Nu poti trage cu pusca in ei aici 


In primul rand nu vreau sa trag cu pusca in nimeni. In al doilea rand am si eu nevoie de niste raspunsuri. In al treilea rand March citeste Quaranul ... o sa ti se deschida o alta dimensiune in ceea ce priveste poporul evreu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 21 Feb 2005, 01:46 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (NoMemory @ 20 Feb 2005, 09:38 PM)
QUOTE
De ce tot intrebi ? Nu poti trage cu pusca in ei aici 


In primul rand nu vreau sa trag cu pusca in nimeni. In al doilea rand am si eu nevoie de niste raspunsuri. In al treilea rand March citeste Quaranul ... o sa ti se deschida o alta dimensiune in ceea ce priveste poporul evreu.

Cu siguranta draga domnule va refereati la Torah; este o greseala, banuiesc, nevinovata din partea unui goim.
Toate cele bune.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Feb 2005, 08:33 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (NoMemory @ 20 Feb 2005, 11:38 PM)
QUOTE
De ce tot intrebi ? Nu poti trage cu pusca in ei aici 


In primul rand nu vreau sa trag cu pusca in nimeni. In al doilea rand am si eu nevoie de niste raspunsuri. In al treilea rand March citeste Quaranul ... o sa ti se deschida o alta dimensiune in ceea ce priveste poporul evreu.

@ NO Memory
Eu nu reusesc sa citesc Biblia iar tu imi spui sa citesc Coranul 43.gif


@ Minerval
Confuzia aia e cu schepsis !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 21 Feb 2005, 08:51 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Desi nu imi plac micile neintelegeri (hai sa le spun asa), eu totusi ma bucur ca oarecum ne-am apropiat de profilul forumului- Universul Credintei.

Profit de aceasta si va intreb daca imi puteti indica va rog un site (as prefera unul oficial ) unde sa gasesc traducerea integrala a Torah in limba romana. Multumesc !


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 21 Feb 2005, 07:04 PM
Mesaj #66


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



nu domnule minerval nu ma refeream la torah ma refeream la quaran.
sunt anumite pasaje care suna ceva in genul acesta: "evreii au adus furia lui dumnezeu etc." "evreii au fost aceia care au primit legea si nu au respectat-o etc."
asta ar explica multe...

The Meaning of The Holy Qur'an. Surah:2. Al-Baqarah. Ayah 61
61.And remember ye said: "O Moses! we cannot endure one kind of food (always); so beseech thy Lord for us to produce for us of what the earth groweth, -its pot-herbs, and cucumbers, Its garlic, lentils, and onions." He said: "Will ye exchange the better for the worse? Go ye down to any town, and ye shall find what ye want!" They were covered with humiliation and misery; they drew on themselves the wrath of God. This because they went on rejecting the Signs of God and slaying His Messengers without just cause. This because they rebelled and went on transgressing.
Translated by Abdullah Yusuf Ali. V2.2.1 tongue.gif

Inorog
QUOTE
Profit de aceasta si va intreb daca imi puteti indica va rog un site (as prefera unul oficial ) unde sa gasesc traducerea integrala a Torah in limba romana. Multumesc !

Hai ca asta a fost tare. Inorog torah este mai aproape de tine decat crezi. Poate o ai imbunatatita chiar in biblioteca.
Primele cinci bucati...

Ideea este ca subiectul asta nu isi are rostul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 21 Feb 2005, 09:46 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Hai ca asta a fost tare. Inorog torah este mai aproape de tine decat crezi


Asa e smile.gif , ai dreptate.

................................

Gata, m-am documentat, am vrut sa spun Kabala, cartea mistica a evreilor.

Acest topic a fost editat de Inorog: 21 Feb 2005, 10:11 PM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 22 Feb 2005, 01:20 PM
Mesaj #68


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



INOROG, a fost editata o astfel de carte cam prin 198.... Vezi la Templul Coral - Bucuresti, ei au acolo un fond de carte serios. "Invataturile Torei".


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 25 Feb 2005, 09:21 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
INOROG, a fost editata o astfel de carte cam prin 198.... Vezi la Templul Coral - Bucuresti, ei au acolo un fond de carte serios. "Invataturile Torei".


Mulumesc contraste!

Voi merge acolo cu prima ocazie.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 25 Feb 2005, 01:19 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (Inorog @ 21 Feb 2005, 07:51 AM)
Profit de aceasta si va intreb daca imi puteti indica va rog un site (as prefera unul oficial ) unde sa gasesc traducerea integrala a Torah in limba romana. Multumesc !

Draga domnule Inorog, eu va inteleg dorinta dvs. de cunoastere insa Tora evreiasca este doar pentru evrei, cea autentica fireste, deoarece carti s-au scris multe prin comert. Acum se pare ca e o moda sa studiezi Kabbala, chiar daca persoanele respective nu prea au inclinatie fata de simbolurile atari. Oricum nu importa.
Eu va multumesc sincer pentru faptul ca v-ati exprimat in cadrul acestui topic. wink.gif
Toate cele bune.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 May 2024 - 01:21 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman