HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pazitorii Portii, Semnele Divinitatii
Maharajah
mesaj 11 Jan 2005, 09:41 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



As dori sa reusim sa dam viata in acest topic momentelor mai putin vizibile din exterior pe care le intampinam fiecare pe Cale. Putem impartasi unii altora experiente, citate, pilde, povestiri esoterice, etc., oarecum nesesizabile in importanta lor, a caror valoare ascunsa, a dus la schimbarea directiei, gandurilor, pasilor, poate chiar a cursului vietii noastre la un moment dat.
Acest subiect fiind totusi de o sensibilitate ridicata, nu-mi ramane decat speranta ca vom reusi sa gasim un echilibru. Bineinteles ca nu este de recomandat sa ne punem sufletele pe tapet, dar ceea ce vine din inima si dintr-o simtire adevarata, nu poate aduce decat bine.

Si cum orice Intrare pe Cale incepe cu trecerea primei porti, il las mai departe pe Kafka sa vorbeasca:

„Īn faţa Legii stă un păzitor. La acest păzitor, vine un om de la ţară şi cere voie să intre īn lege. Dar păzitorul īi spune că acum nu-i poate permite să intre. Omul chibzuieşte şi apoi īntreabă dacă va avea voie să intre mai tīrziu.

«Tot ce se poate, spune paznicul, dar acum nu.» Īntrucīt poarta legii este deschisă ca īntotdeauna, iar păzitorul se dă īntr-o parte, omul se apleacă pentru a privi pe uşă īn interior. Cīnd păzitorul observă asta, rīde şi spune: « Dacă te ispiteşte īntr-atīt, īncearcă să intri īnăuntru, īn ciuda interdicţiei mele. Bagă īnsă de seamă: am putere. Şi eu sīnt păzitorul cel mai de jos. La intrarea īn fiecare sală stau, īnsă, alţi păzitori, unul mai puternic decīt altul. Pe al treilea nu mai pot nici măcar eu să-l privesc.»

La asemenea dificultăţi nu se aşteptase omul de la ţară; că doar legea trebuie să fie totdeauna şi oricui la īndemīnă, īşi zice el; dar, acum, cīnd priveşte mai bine la păzitorul īmbrăcat īn şubă, la nasul lui mare şi ascuţit, la barba lui tătărască răsfirată şi neagră, se hotărăşte, totuşi, mai bine să aştepte pīnă ce i se va īngădui să intre.

Păzitorul īi dă un scăunel şi-i spune să şadă līngă uşă de-o parte. Acolo stă zile şi ani īn şir. Mai face multe īncercări de a fi lăsat īnăuntru şi-l oboseşte pe păzitor cu insistenţele sale. Adeseori paznicul īl supune la mici interogatorii, īl īntreabă de unde e de fel şi multe altele, dar sīnt īntrebări puse doar de formă, aşa cum pun domnii cei mari; iar la urmă īi spune tot mereu că nu-i poate da drumul īnăuntru.

Omul, care-şi luase multe lucruri cu el la drum, foloseşte totul, oricīt ar fi fost de preţios, pentru a-l mitui pe portar. Acesta e drept că primeşte tot ce i se dă, dar spune de fiecare dată: « Primesc numai ca să nu crezi cumva că n-ai făcut tot ce-ar fi fost cu putinţă ».

De-a lungul nenumăraţilor ani, omul īl observă pe păzitor aproape fără īntrerupere. Uită de ceilalţi păzitori, şi acesta, primul, īi apare ca singurul obstacol care-l īmpiedică să intre īn lege. Blestemă nefericita īntīmplare, īn primii ani cu glas tare şi fără să ţină seama de nimic, mai tīrziu, pe măsură ce īmbătrīneşte, doar mormăind īn barbă pentru sine. Dă tot mai mult īn mintea copiilor şi, de vreme ce de-a lungul anilor a ajuns să-i cunoască păzitorului pīnă şi purecii din gulerul şubei, se roagă şi de pureci să-l ajute a-l īndupleca.

Īntr-un tīrziu, vederea īi slăbeşte şi nu mai ştie dacă īn jurul lui se face cu adevărat tot mai īntuneric sau dacă īl īnşală doar ochii. Dar distinge acum prin īntuneric o strălucire nestinsă care răzbeşte pe uşa legii. Numai că nu mai apucă să trăiască mult.

Īn preajma morţii, toată experienţa din acest răstimp se adună īntr-o īntrebare pe care īncă n-a apucat s-o pună păzitorului. Īi face semn să vină mai aproape, īntrucīt nu-şi mai poate ridica īn sus trupul care a īnceput să īnţepenească.

Păzitorul trebuie să se aplece adīnc, pīnă la el, īntrucīt diferenţa de īnălţime s-a schimbat mult īn defavoarea omului. « Acu' ce vrei să mai ştii, īntreabă păzitorul, nu te mai saturi o dată? ». « Toţi se străduiesc vezi bine, să afle ce-i legea, grăieşte omul; cum se face atunci că, īn atīta amar de ani, n-a mai cerut nimeni, īn afară de mine, să intre īnăuntru? »

Păzitorul īşi dă seama că sfīrşitul omului e aproape şi, pentru a mai răzbi pīnă la auzul lui care se stinge, răcneşte la el:

« Pe aici nu putea să intre nimeni altul, īntrucīt intrarea aceasta ţi-era hărăzită doar ţie. Acum mă duc s-o īnchid.»”



--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 11 Jan 2005, 09:50 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Oare il cunoastem cu adevarat pe cel de langa noi.
Ne-am obisnuit tot mai mult sa ne plangem ca nu suntem intelesi de catre ceilalti, cand de fapt lucrurile ar trebui sa se petreaca in sen invers, noi sa facem efortul de ai intelege pe cei de langa noi.
Ne grabim deseori sa-i invatam pe ceilalti, ... sa-i salvam din orice si catre orice, numai sa-i salvam, dar stim oare cine este cel de langa noi?

"La o mīnăstire, printre toţi cei ajunşi acolo spre a atinge, mai cu metodă, Ţinta supremă, era un individ mai simpluţ la cutiuţă, de aceea s-a considerat că nu va face faţă ritmului iniţierii (greacă veche, ebraică etc.) şi că să stea el frumos la bucătărie şi la mătură, īn vreme ce băieţii făceau meditaţii, concentrare, rugaciuni soptite la ureche, tot tacīmul.

La un moment dat, īn timp ce erau serviţi la masă, discipolii au observat că prostovanul abia atingea podelele, adică levita, şi că, mai mult, era pe cale să se sfinţească. Au considerat imediat că este vorba de o „lucrare” şi s-au pus să-l urmărească a doua zi. Ce credeţi că făcea?

Īn vreme ce c*răţa tigăile cu nisip, spunea: „Doamne, aşa cum luceşte cratiţa asta, fă să lucească şi sufletul meu!”; cīnd mătura: „Doamne, cum c*răţ eu podelele astea, aşa c*răţă-Mi şi Tu trupul meu.” Şi tot aşa! Era īn dialog necontenit cu Divinitatea, fără atītea angoase şi complicaţii."



--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 11 Jan 2005, 10:30 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Mi-am amintit de un prieten pe care nu l-am mai vazut de foarte multi ani.
Primul lucru profund personal pe care mi l-a povestit a fost cum a ajuns el la credinta!

Intr-una din zile avusese o controversa puternica pe tema existentei lui Dumnezeu. Deoarece lucrurile degenerase-ra in certa, iar partenera de discutie era chiar persoana la care tinea foarte mul, prietena lui, a simtit cum il cuprinde o stare ciudata, un fel de criza existentiala.
Ramanand singur in camera a zis: "Doamne daca existi da-mi un semn!". Exact in acel moment s-a deschis usa de la intrare. A ramas pentru cateva clipe mut si surprins, apoi a inceput sa rada nestapanit, zicandu-si in gand: "Hehe, a fost curent, nimic altceva si de aceea s-a deschis usa! Nu ma poti pacali cu astfel de nimicuri!"
Nu credea in Divinitate, dar oare cu cineva vorbea cand spunea ca nu se lasa pacalit asa usor?
Imedit dupa aceasta intamplare a iesit din casa, incercand sa-si adune gandurile in parcul din apropiere. Nu putea sa-si scoata din minte intamplarea, repetandu-si mereu ca acela nu a fost un semn, el are nevoie de ceva mult mai clar,.... si apoi promite solemn ca se va lasa cu totul in mainile Domnului.
Cum se plimba el asa pe aleile parcului, a fost brusc trezit din contemplatie, de o persona de pe una din banci, care-i facea semne disperate aratandu-i ceva in sus.
Nu a a pucat sa-si ridice bine privirea, ca o creanga destul de mare s-a desprins din copac cu un zgomot foarte mare, si l-a lovit, doborandu-l la pamant. A simtit ca nu se mai poate misca, vederea i s-a intunecat si parca l-a inconjurat o tacere de mormant. Ramasese totusi lucid. In acele momente si-a zis: "Doamne, daca existi,... RIDICA-MA!"

Si-a revenit in urmatorul moment, dar a simtit ca renaste a doua oara. Din acel moment nu numai intamplarea in sine i-a schimbat radical viata. Mi-a spus ca se produsese o schimbare indescriptibila si profunda in interiorul lui, Vedea intreaga lume cu alti ochi, fusese atins de acel Ceva, care iti unge sufletul si ti-l incalzeste pentru totdeauna!


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Jan 2005, 10:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mărăcine
mesaj 11 Jan 2005, 10:38 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



"Ridica-te si fugi ! Afara-n larga zare !
Aceasta carte plina de secrete
De Nostradam, el insusi, scrisa,
Nu-ti este indeajuns o indrumare ?
Ai sa pricepi din ea al stelei mers in zare.
Iar cand natura te indreapta,
Puterea sufletului se desteapta,
Intelegand cum duhul altui duh vorbeste.
Zadarnic o gandire seaca
Aici sacrele semne-ti lamureste.
Voi, spirite, pe langa mine cand plutiti,
Raspundeti-mi, de-ar fi sa m-auziti !

(Deschide cartea la intamplare
si vede semnul macrocosmosului.)

Ce voluptate din ce vad imi vine
Prin simturi, ah, prin toate dintr-o data !
O fericire tanara si sfanta simt
Suind cu foc prin nervii mei, prin vine.
A fost un zeu cel ce a scris astfel de semne,
Ce-mi ogoiesc tumultul dinauntru,
Ce-mi umplu inima de bucurie,
Ce-mi dezvalesc in talcuri tainice si demne
Jur imprejur puterile naturii ?
Sunt eu un zeu ? Lumina mi se face mie.
In trasaturile acestea pure
Natura insasi in puterea ei se da pe fata.
Acu de-abia pricep a inteleptului povata:
A duhurilor lume nu-i ascunsa,
Doar mintea ta si inima-s inchise.
Ridica-te, discipole, fara mahnire
Si scalda-ti pieptul in aurorele deschise !
"

(Goethe, Faust - trad. Lucian Blaga)


Cine stie germana poate citi textul originar aici (incepand cu Flieh! auf! hinaus ins weite Land!...).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 11 Jan 2005, 10:51 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Oare de ce a exclamat Goethe "Mai multa Lumina!" chiar inaintea mortii?
Nu adusese chiar el destula lumina in propria viata si in viata altora?

Si Goethe a trait cateva experiente deosebite ce i-au marcat viata, poate voi avea ocazia sa amintesc despre ele altadata!


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 11 Jan 2005, 11:29 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



"Licht, mehr Licht!" frumoase cuvinte intr-adevar. Ca un om sa perceapa insemnatatea ori profunzimea acestor simple insiruiri semantice, trebuie sa se plaseze in mijlocul perioadei care la dominat ori care la marcat pe acest om al literelor. Ideologiile vremii, situatiile mondene decadente, pacla promiscuitatii societatii l-au indemnat sa strige "Lumina, mai multa lumina!". Faptul ca a aderat si la anumite cercuri de oameni, un fel de a doua societate din cadrul primeia, nu este un secret, chestiune de altfel amintita si de istorici. Ce este interesant este ca un suflet macinat a reusit sa se ridice, din sanul uneltirilor sociale, si sa-si impuna amprenta pe o cultura inca vie, productiva si nicidecum muribunda, cum afirmasera unii critici mai pretiosi in afirmatii dar mai saraci in argumentatii. Orice societate, fie ca vorbim de sec. xii fie ca vorbim de sec. xx1 are de-a face cu crize sociale, culturale ori de alta natura. Important de retinut este ca mereu sistemul elitist va incerca sa se opuna plafonarii si promiscuitatii, aport la care intervin si factori mai putin cunoscuti ai societatii respective, iar acest lucru este imbucurator vizavi de implicarea cator mai multor membri ce se dovedesc utili intr-o lume in schimbare. Schimbarea nu trebuie sa fie dificila, nu trebuie sa fie cu urmari urate, poate fi si frumoasa si sigura. Trebuie sa mentinem autoritatea morala asupra uzului ratiunii din noi si sa fim deschisi la progres. "Lumina, mai multa lumina" este poate un mesaj atemporal, care ar merge inclus si societatii romanesti actuale, societate ce trece printr-un nesfarsit travaliu de reforme si modificari sociale, nu din cele mai benefice ori sigure. Trebuie sa jucam in echipa ca sa avem un rezultat local ori global macar satisfacator. Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 12 Jan 2005, 01:23 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Minerval @ 11 Jan 2005, 11:29 PM)
"Lumina, mai multa lumina"

Da, sunt de acord! Cat mai multa lumina asupra masoneriei care se tine pitita in intuneric.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 12 Jan 2005, 09:15 AM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE (gio19ro @ 12 Jan 2005, 01:23 AM)
QUOTE (Minerval @ 11 Jan 2005, 11:29 PM)
"Lumina, mai multa lumina"

Da, sunt de acord! Cat mai multa lumina asupra masoneriei care se tine pitita in intuneric.

Problema cu masoneria este un subiect care nu ma intereseaza catusi de putin... si nu as vrea sa capete amploare aici.
Sa nu uitam ca deasupra tuturor lucrurilor exista Dumnezeu, sa nu devenim paranoici in ceea ce priveste tot felul de organizatii care conduc destinele omenirii. Cel de Sus stie mai bine care este rostul acestei lumi, si oricat ne-am agita noi, tot Voinata lui va prima.
Cea mai importanta datorie pe care o avem este sa avem grija ce facem in primul rand cu noi insine.
In ceea ce priveste Goethe si multe alte personalitati ale lumii, ... toti au fost oameni si trebuie sa stim sa privim partea buna a lucrurilor. Nu poti spune despre un savant sau un mare artist recunoscut ca atare de intreaga umanitate ca nu exista, sau ca nu este bun, doar pentru ca a fost mason sau homosexual, sau orice altceva!

Acest topic a fost editat de Maharajah: 12 Jan 2005, 09:17 AM


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 12 Jan 2005, 10:33 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



N-ai inteles. Minerval a schimbat sensul initial al topicului prin mesajul sau cu caracter masonic dand de inteles ca Goethe datorita trecutului sau masonic exclama pe patul de moarte: "lumina, mai multa lumina".
Eu zic sa recitesti cu atentie mesajul lui Minerval.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 12 Jan 2005, 10:55 AM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE (gio19ro @ 12 Jan 2005, 10:33 AM)
N-ai inteles. Minerval a schimbat sensul initial al topicului prin mesajul sau cu caracter masonic dand de inteles ca Goethe datorita trecutului sau masonic  exclama pe patul de moarte: "lumina, mai multa lumina".
Eu zic sa recitesti cu atentie mesajul lui Minerval.


In sfarsit, mie mi s-a parut ca a amintit doar in treacat si ca de fapt a pus accentul pe cu totul altceva!

QUOTE
Ideologiile vremii, situatiile mondene decadente, pacla promiscuitatii societatii l-au indemnat sa strige "Lumina, mai multa lumina!...



Oricum, citind cele trei volume "Poezie si Adevar" de Goethe, am reusit sa inteleg cu claritate, care sunt, sau care ar trebui sa fie prioritatile de ordin calitativ in viata, in sufletul unui om. Nu as putea sa spun ca m-am nascut credincios. In ceea ce ma priveste, o anumita pondere in formarea mea pe acest drum, a avut-o si cultura. Dar pentru asta, bineinteles ca mai intai de toate trebuie sa ai o anumita disponibilitate de ordin interior. Citeam fascinat si simteam o bucurie ale carei radacini nu-mi erau foarte clare. Era o satisfactie de ordin intelectual, dar in acelasi timp mai era si altceva, banuiam ca mai lipseste ceva. De unde stiam ca mai lipseste ceva? Ii simtisem aroma prin cultura, iar de aici pana la credinta nu este un pas foarte mare. Amandoua iti alina sufletul, dar Dumnezeu ti-l si implineste.

Acest topic a fost editat de Maharajah: 12 Jan 2005, 10:56 AM


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 12 Jan 2005, 03:22 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Discipolul: De ce nu mergeti să propovăduiti adevărul tuturor oamenilor de pe Pămānt?

Maestrul: De unde ştii că n-o fac? A propovădui īnseamnă a transmite Cunoaşterea; aceasta nu se poate face cu adevărat decāt īn tăcere. Ce-ai zice despre un om care ascultă o predică timp de o oră şi pleacă fără să fi ajuns să-şi schimbe viaţa? Comparaţi-l cu acela care se aşeză la picioarele unei Sfinte Prezenţe şi duce cu sine, īntorcāndu-se acasă, un mod de a gāndi cu totul nou. Ce este mai bine: să predici cu glas tare dar fără efect, sau să rămāi tăcut, revărsānd razele forţei lăuntrice īn jurul tău?

Gāndeşte-te şi la originea vorbirii. La īnceput este cunoaşterea abstractă, din care purcede ego-ul. La rāndul său, acesta zămisleşte gāndirea, iar gāndirea dă naştere cuvintelor. Prin urmare, cuvāntul este strănepotul Izvorului originar. Şi dacă el este atāt de eficient, gāndeşte-te de cāte ori trebuie să fie mai puternică propovăduirea prin tăcere! Dar oamenii nu īnţeleg acest adevăr simplu şi limpede, adevărul experienţei lor de zi cu zi, veşnic, mereu prezent.

Oamenilor nu le place să audă vorbindu-se despre acest adevăr. Ei au nevoie de lumea de dincolo, de cer, de infern şi de reīncarnare. Pentru că iubesc mai mult misterul decāt Adevărul, religia le dă ceea ce īşi doresc, īn speranţa de a-i aduce īn cele din urmă catre Dumnezeu; atunci de ce să nu ne statornicim in El, chiar de acum, aici, īn clipa aceasta?


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 12 Jan 2005, 03:37 PM
Mesaj #12


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Maharajah @ 11 Jan 2005, 09:50 PM)
de fapt lucrurile ar trebui sa se petreaca in sen invers, noi sa facem efortul de ai intelege pe cei de langa noi.
Ne grabim deseori sa-i invatam pe ceilalti, ... sa-i salvam din orice si catre orice, numai sa-i salvam, dar stim oare cine este cel de langa noi?

Nu mai ţin minte ce somitate zicea că atunci cīnd cineva caută să īnţeleagă īn profunzime natura umană, felul de a fi al omului, se īndreaptă cu paşi mari spre... scepticism... sau pesimism...

Cine este cel de līngă noi?...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 12 Jan 2005, 09:19 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE (milimetru @ 12 Jan 2005, 03:37 PM)
Nu mai ţin minte ce somitate zicea că atunci cīnd cineva caută să īnţeleagă īn profunzime natura umană, felul de a fi al omului, se īndreaptă cu paşi mari spre... scepticism... sau pesimism...


Acest lucru se intampla de obicei in momentul in care inversam oarecum prioritatile. In primul rand este foarte important sa stim noi insine cine suntem. Avem pretentia de a cunoaste orice altceva din exteriorul nostru, fara a sti cine este cel ce-si aroga dreptul de cunoscator.

QUOTE
Cine este cel de līngă noi?...


Privindu-l pe cel de langa noi, s-ar putea nici macar sa nu banuim ca ne uitam de fapt intr-o oglinda!




--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 13 Jan 2005, 09:31 AM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (milimetru @ 12 Jan 2005, 03:37 PM)
QUOTE (Maharajah @ 11 Jan 2005, 09:50 PM)
Ne grabim deseori sa-i invatam pe ceilalti, ...  sa-i salvam din orice si catre orice, numai sa-i salvam, dar stim oare cine este cel de langa noi?


Cine este cel de līngă noi?...

thumb_yello.gif
...e ca si cum i-ai predica porumbelului costumat in cartita, zborul...


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 13 Jan 2005, 10:31 AM
Mesaj #15


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Maharajah @ 12 Jan 2005, 09:19 PM)
Privindu-l pe cel de langa noi, s-ar putea nici macar sa nu banuim ca ne uitam de fapt intr-o oglinda!

N-ar fi rea o detaliere aici, dacă nu cumva intrăm īn off... Dacă īntr-un anume fel pot zice că mă văd ca īntr-o oglindă īn celălalt, īntr-alt fel (privită problema) nu prea mă văd. Īmi scapă ceva, oare?...

O altă problemă ar fi "prioritatea de a şti cine sīntem noi". Dacă asta e o prioritate s-ar putea să nu mai ajungem prea c*rīnd la... "exteriorul" nostru. După cum se poate vedea foarte des īn viaţa de zi cu zi...

@saldora
Ce-i cu porumbelul costumat īn cīrtiţă? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 13 Jan 2005, 03:43 PM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Maharajah
Nu am inteles povestirea de la inceput, din Kafka. Cu ce a gresit cel care dorea sa intre?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 13 Jan 2005, 04:36 PM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE (gypsyhart @ 13 Jan 2005, 03:43 PM)
Maharajah
Nu am inteles povestirea de la inceput, din Kafka. Cu ce a gresit cel care dorea sa intre?

smile.gif
Cu faptul ca nu a intrat efectiv.
Permanent s-a tot gandit ca poate i se va permite.
Pazitorul portii i-a si spus ca daca vrea, sa incerce! Bineinteles ca pazitorul era puternic. Dar si incercarile noastre vor necesita permanent un efort, sau sacrificii mai mari sau mai mici. Daca nu incerci, oricum nu ai nici o sansa.
Mai ales ca poarta era deschisa special pentru el.


Milimetru:
QUOTE
N-ar fi rea o detaliere aici, dacă nu cumva intrăm īn off... Dacă īntr-un anume fel pot zice că mă văd ca īntr-o oglindă īn celălalt, īntr-alt fel (privită problema) nu prea mă văd. Īmi scapă ceva, oare?...

O altă problemă ar fi "prioritatea de a şti cine sīntem noi". Dacă asta e o prioritate s-ar putea să nu mai ajungem prea c*rīnd la... "exteriorul" nostru. După cum se poate vedea foarte des īn viaţa de zi cu zi...


Am sa-ti spun foarte pe scurt, ... esenta nici macar nu poate fi sugerata, cu toate ca reprezinta exact ce am spus.
In primul rand Dumnezeu l-a creat pe om dupa "chipul si asemanarea Sa", nu pe unul din oameni dupa un chip, iar pe altul dupa alta asemanare. Asta inseamna ca esenta este aceeasi in toti. Si in alte religii exista acelasi tip de cosmogonie cu mici detalii schimbate. Iar experienta directa conduce la aceeasi concluzie. Asta ar fi si un motiv sa ne abtinem de la a face rau altuia.
Pe de alta parte, de obicei avem tendinta de a raspunde ceiluilat cu aceeasi moneda, ce exprimi tu se reflecta si in celalalt si invers. Daca unul tipa la celalalt, aceasi reactie vine ca raspuns, de cele mai multe ori nu putem stapani, controla acest lucru, cum ar fi normal. Daca cineva iti arata consideratie, te iubeste, ... este usor sa-i raspunzi si tu in acelasi fel. Ca intr-o oglinda.

Nu vreau sa o lungesc prea mult, cu toate ca as putea-o face pe zeci de pagini.

__________________________

Prioritatea despre care vorbeam este esentiala. Altfel, oricum a ajunge la exterior nu aduce decat un folos iluzoriu, ceea ce este mai rau decat nimic.


Acest topic a fost editat de Maharajah: 13 Jan 2005, 04:45 PM


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 13 Jan 2005, 06:05 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Eu as fi interpretat altfel sfarsitul... smile.gif

Atunci cand Pazitorul se ducea sa inchida poarta, ar fi inchis-o pe dinauntru pentru ca batranul ar fi fost trecut dincolo de poarta fara sa-si dea seama de schimbare, greseala sa fiind aceea de a nu pleca mai departe... Iar explicatia pentru inchiderea portii in momentul mortii ar fi fost imposibilitatea de intoarcere in lume...

Cea care l-ar fi ajutat sa treaca ar fi fost rabdarea, dar din cate inteleg eu Kafka a dorit sa puna accentul pe lipsa curajului si nu pe prezenta rabdarii... (si ea discutabila totusi... a se vedea intrebarile cu care plictisea Pazitorul)

Cred ca eu as fi fost un Pazitor prea ingaduitor, pana la urma daca as fi vazut ca nu reuseste nicicum sa treaca prin propriile puteri l-as fi luat pe sus si l-as fi trecut eu... tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 14 Jan 2005, 12:16 PM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Zicea Maharajah, "Pe de alta parte, de obicei avem tendinta de a raspunde ceiluilat cu aceeasi moneda, ce exprimi tu se reflecta si in celalalt si invers. Daca unul tipa la celalalt, aceasi reactie vine ca raspuns, de cele mai multe ori nu putem stapani, controla acest lucru, cum ar fi normal. Daca cineva iti arata consideratie, te iubeste, ... este usor sa-i raspunzi si tu in acelasi fel. Ca intr-o oglinda."

Ma intreb, pot fi aceste cuvinte puse in legatura cu misterul pazitorului portii...? Ce inseamna cuvintele sale, "Am putere"...? Exista vreo legatura intre aceasta pilda si ceea ce simbolizeaza o oglinda...?


--------------------
Intregul Cosmos un mister urzeste
ce doar in OM raspunsul isi gaseste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 14 Jan 2005, 12:33 PM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE (mărăcine @ 14 Jan 2005, 12:16 PM)
Ma intreb, pot fi aceste cuvinte puse in legatura cu misterul pazitorului portii...? Ce inseamna cuvintele sale, "Am putere"...? Exista vreo legatura intre aceasta pilda si ceea ce simbolizeaza o oglinda...?

Imi place cum ai pus problema. Poate ca este totusi prea profunda din anumite puncte de vedere, ar putea avea intelesuri si forme multiple.
Dar poate ca o astfel de punere de problema nu este menita pentru a primi un raspuns scris. Poate ca sensul ei este tocmai acela de a ne raspunde singuri... si poate ca prin acest raspuns am mai trecut o poarta!


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 17 Jan 2005, 04:15 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



@milimetru
Ce-i cu porumbelul costumat īn cīrtiţă? blink.gif

QUOTE (Maharajah @ 11 Jan 2005, 09:50 PM)
Ne grabim deseori sa-i invatam pe ceilalti, ...  sa-i salvam din orice si catre orice, numai sa-i salvam, dar stim oare cine este cel de langa noi?


Imagineaza-ti un bal mascat (ca in reclama la Schwepps) si porumbelul costumat in cartita .. un papagal, vecin de masa, incepe sa-i explice cum e cu zborul... tongue.gif

Acest topic a fost editat de saldora: 17 Jan 2005, 04:19 PM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 17 Jan 2005, 04:54 PM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Poate ca Mantuirea, Eliberarea, Nirvana, este cu adevarat un lucru important pentru fiecare. Dar oare pe ce pozitie se situeaza acest aspect al vietii in sistemul nostru de valori?

Un savant reuseste, in sfarsit dupa multi ani sa viziteze un Intelept.
Cand intra in grota, se inclina adanc si spune: "Oricine a auzit de intelepciunea ta extraordinara, de aceea am facut tot ce era posibil sa vin si sa te vizitez. Poate ca Dumnezeu a vrut sa am programata o conferinta intr-un oras din apropiere si uite astfel am avut ocazia dupa multi ani in care am tot incercat, dar n-am reusit, sa vin si sa te vad. Peste aproximativ doua ore am tren spre orasul de care vorbeam, consider ca este timp destul sa-mi spui cateva vorbe care sa-mi inalte sufletul, prin care sa-l pot descoperi mai usor pe Dumnezeu!"
Inteleptul l-a ascultat in liniste, apoi a tacut pentru o vreme.
Vazand ca timpul trece si nu se intampla nimic, savantul a continuat: "Te rog fie-ti mila de mine ca tare ma grabesc si nu vreau sa plec cu "mainile goale" de la tine!
Inteleptul a ridicat usor privirea, apoi a spus:
"Mergi mai intai si prinde trenul de care vorbeai, apoi om avea timp si pentru cele Divine!"


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
user
mesaj 24 Jan 2005, 02:17 AM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 17 May 04
Forumist Nr.: 3.536



ok, so ideea care este ? ca putem intra in lege din timpul vietii ? e ok ideea, multi care sunt credinciosi in religia lor considera ca sunt in lege

dar ai mai spus ca unii prefera sa creada in reincarnari si altele. aceste idei de lege, legate de reincarnare, chakre si porti energetice si Divine o au destui si sunt convinsi, sustin ca este Adevarul. Asadar multi spun ca stiu Adevarul. Si-atunci omul care vrea sa isi deschida mintea si sufletul nu este dezorientat ?

dar hai sa zicem ca as fi fericit intr-una din legile descoperite de mine, pe care evident as considera-o Adevarul, dar asta e alta poveste. cum sa imi pese mai mult de mine decat de ceilalti, cum zici undeva mai sus ? nu in sensul de a-i judeca, ci in sensul de neputinta pt necazurile lor. caci nu asta vrem cand gandim pozitiv, sa facem lumea mai buna, sa ajutam ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 24 Jan 2005, 04:15 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE (user @ 24 Jan 2005, 02:17 AM)
cum sa imi pese mai mult de mine decat de ceilalti, cum zici undeva mai sus ? nu in sensul de a-i judeca, ci in sensul de neputinta pt necazurile lor. caci nu asta vrem cand gandim pozitiv, sa facem lumea mai buna, sa ajutam ?

Nu am inteles exact ce a vrut sa exprime intreaga fraza.
De asemenea nu stiu unde ai vazut tu ca am spus ca ar trebui sa ne pese mai mult de propria persoana decat de ceilalti.

Totusi daca sesizez corect ce ai vrut sa exprimi, trebuie sa-ti rasund citand din Biblie.
Cum ar putea un orb sa calauzeasca alti orbi?
sau...
Inainte de a scoate paiul din ochiul aproapelui, scoate mai intai barna din ochiul tau.

A ajuta, sta la indemana oricui, cu o fata buna, cu o vorba buna, etc, ... este chiar un lucru demn de incurajat. Dar a ajuta cu adevarat, a indruma sufletul omului spre ceruri, este cu totul altceva!


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 26 Jan 2005, 12:21 AM
Mesaj #25


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



Maharajah a spus:
QUOTE
La īnceput este cunoaşterea abstractă, din care purcede ego-ul. La rāndul său, acesta zămisleşte gāndirea, iar gāndirea dă naştere cuvintelor.


Poti detalia ? Intre cunoasterea abstracta-ego-gandire ( ce fel de ? ) nu este nimic intermediar ?
De ceva timp, ma framanta ideea asta: EGOul... ce este EGOul ? de ce se manifesta asa, cum poate fi atenuat ? cum trascendem in final EGOul? sau, se poate transcende EGOul ?

Din cunoasterea abstracta purcede EGOul ? Cum ?
"Daca nu e un altul nu este nici un el" - parca asa ceva spunea Lao Zi in Dao De Jing
sau "tat tvam asi" ( tu esti acela ) si "aham brahm asmi" (Totul este Brahman ) - in Brahmanism parca,
sau " Eu si Tatal suntem una." -Iisus Cristos

EGO-ul are consistenta/substantialitate, ne aflam intr-o dualitate/multiplicitate delimitata, sau totul este o iluzie in Monismul absolut ( Dumnezeu, Brahman, Iahve - " Eu sunt cel ce sunt ", etc ) ?
Multumesc.

Acest topic a fost editat de bishop: 26 Jan 2005, 12:23 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 26 Jan 2005, 11:40 AM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Gandesti (sau te exprimi) cam incalcit. unsure.gif

Dorinta de atenuare a ego-ului e specifica vechilor credinte indiene. Astazi insa trebuie sa depasim acest stadiu. Ego-ul nu este ceva la care trebuie sa renuntam cu orice pret, ci acea parte a fiintei umane ce trebuie sa se desavarseasca pe sine si in acelasi timp intregul om...

Nu stiu daca are rost sa ne intrebam cum "arata", de vreme ce nu-l putem pipai.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 26 Jan 2005, 12:05 PM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE (bishop @ 26 Jan 2005, 12:21 AM)
De ceva timp, ma framanta ideea asta: EGOul... ce este EGOul ? de ce se manifesta asa, cum poate fi atenuat ? cum trascendem in final EGOul? sau, se poate transcende EGOul ?

Ai sintetizat un intreg univers prin aceste cateva intrebari si altele care ar putea sa se mai adauge, de aceea probabil ca iti dai seama cat de dificil ar fi un astfel de raspuns. Acum, depinde foarte mult si de genul de raspuns pe care te astepti tu sa-l primesti. Daca doresti un raspuns care sa te satisfaca din punct de vedere intelectual, n-ar trebui sa fie prea dificil. Il poti gasi intr-un fel sau altul, prin carti, de la alti oameni, etc. Sunt destui care sunt gata oricand sa te lamureasca.

Daca insa tu cauti un Raspuns, care eventual sa produca o transformare de nivel in interiorul tau si astfel sa te aseze pe Calea catre Mantuire, Eliberare, Nirvana, Iesirea din Ciclul Karmik al Nasterii si al Mortii, etc., atunci lucrurile stau cu totul altfel si in nici un caz nu-l poti primi aici, de la mine sau de la altcineva.
Intrarea pe acest Drum implica si sacrificii si nu poate fi catalogata ca o simpla toana sau un hobby.
Cum poti gasi Raspunsul, este putin mai dificil de aflat, dar nu imposibil.
Cred ca ai auzit ca s-a spus: Cauta si vei gasi. Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da.
Sau...
Cui ii este sete, cauta apa, dar cine moare de sete, lasa totul la o parte si nu-l mai intereseaza nimic altceva decat sa gaseasca apa.

Importanta este intensitatea cu care cauti si cat de mare este dorinta de a intra pe Cale.
In momentul in care progresul spiritual devine evident, realizezi cum se produce o transformare pe toate planurile. Are loc o răsturnare spectaculoasă īntre această latura a vieţii (spiritualitatea) si viaţa īnsăşi. Viaţa exterioară devine o anexă a căutării interioare, iar de aici īncolo ceea ce se īntāmpla nu mai poate fi nici măcar sugerat.

Acest topic a fost editat de Maharajah: 26 Jan 2005, 12:07 PM


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 26 Jan 2005, 12:34 PM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Draga Maharajah, foarte frumos zici, atat doar ca eu intampin cu o anumita reticenta enumerari de genul "Mantuire, Eliberare, Nirvana, Iesirea din Ciclul Karmik al Nasterii si al Mortii, etc." Asemenea lucruri sunt propri multor culturi, fiecare mareata in felul ei, fiind insa intelese de-a lungul timpului si in randul civilizatiilor in mod deosebit. Sa nu le echivalam de aceea, caci nu sunt intru totul identice, ba chiar exista mari diferente de la vechii indieni, la egipteni, la greci, si pana la crestinismul de astazi. Si cu siguranta oamenii din viitor le vor intelege intr-un mod in care cei mai intelepti dintre noi n-ar reusi sa o faca astazi... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 26 Jan 2005, 12:53 PM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE (mărăcine @ 26 Jan 2005, 12:34 PM)
Draga Maharajah, foarte frumos zici, atat doar ca eu intampin cu o anumita reticenta enumerari de genul "Mantuire, Eliberare, Nirvana, Iesirea din Ciclul Karmik al Nasterii si al Mortii, etc." Asemenea lucruri sunt propri multor culturi, fiecare mareata in felul ei, fiind insa intelese de-a lungul timpului si in randul civilizatiilor in mod deosebit. Sa nu le echivalam de aceea, caci nu sunt intru totul identice, ba chiar exista mari diferente de la vechii indieni, la egipteni, la greci, si pana la crestinismul de astazi.

N-am avut nici cea mai mica intentie sa trag semnul de egalitate sau identitate intre toti acesti termeni. Tocmai in ceea ce ii diferentiaza sta puterea fiecaruia dintre ei si prin aceasta putere se poate ajunge si la ce ii uneste.
Dupa cum am mai spus si altadata, monopolul adevarului nu sta intr-o religie, credinta sau alta. M-am obisnuit sa nu judec diversele cai spirituale si implicit sa vorbesc la un mod mai general, fara a lasa impresia ca incerc sa denaturez sau din contra sa scot in evidenta ceva.
As fi putut sa spun Mantuire, iar cel ce primeste raspunsul sa fie Buddhist, sau as fi putut sa spun Nirvana, si sa fie Crestin.
N-am de unde sa stiu ce se ascunde in cele mai intime camari ale sufletului celui caruia ii raspund, asa ca incerc sa fac referire la o scara mai larga de termeni si principii. Unii oameni sunt mai sesnsibili decat altii cand este vorba de ce au mai pretios - Credinta!
Bineinteles ca am ideiile si credinta mea, dar acest lucru in nici un caz nu-mi va ingradi spiritul sau gandirea.

Acest topic a fost editat de Maharajah: 26 Jan 2005, 01:25 PM


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 26 Jan 2005, 10:26 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Fiecare dintre noi crede intr-un anumit moment ca este pe drumul cel bun(a gasit calea) si stie ce are de facut mai departe.
Eu unul spun ca in momentul cind ai pasit pe Calea Adevarului (pt ca este numai una), simti ceva in interior, te simti linistit, este o stare greu de explicat in cuvinte...este ca si cum ai pune ultima piesa la un puzle.
Incep sa curga raspunsuri la multe intrebari, cind vrei sa faci ceva nu te gindesti de 2 ori daca e bine sau rau, sau cauti raspunsuri logice si matematice la ceea ce vrei sa faci, acum totul vine de la sine...daca e un lucru bun pe care vrei sa il faci, nu te mai gindesti cum sa il faci...grijile dispar...totul curge lin.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 26 Jan 2005, 11:50 PM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE (bubu @ 26 Jan 2005, 10:26 PM)
Fiecare dintre noi crede intr-un anumit moment ca este pe drumul cel bun(a gasit calea) si stie ce are de facut mai departe.
Eu unul spun ca in momentul cind ai pasit pe Calea Adevarului (pt ca este numai una), simti ceva in interior, te simti linistit, este o stare greu de explicat in cuvinte...este ca si cum ai pune ultima piesa la un puzle.
Incep sa curga raspunsuri la multe intrebari, cind vrei sa faci ceva nu te gindesti de 2 ori daca e bine sau rau, sau cauti raspunsuri logice si matematice la ceea ce vrei sa faci, acum totul vine de la sine...daca e un lucru bun pe care vrei sa il faci, nu te mai gindesti cum sa il faci...grijile dispar...totul curge lin.
"Blestemat fie omul care se increde in om..."

Frumoasa expunere si destul de apropiata de realitate. Pacat doar de semnatura din final... aduce o usoara nota contradictorie.
Si inca ceva... Adevarul, nu poate fi decat unul singur, Caile de a ajunge la El sunt totusi multiple!

Acest topic a fost editat de Maharajah: 26 Jan 2005, 11:53 PM


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 27 Jan 2005, 08:22 PM
Mesaj #32


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



ptr. maracine
QUOTE
Dorinta de atenuare a ego-ului e specifica vechilor credinte indiene. Astazi insa trebuie sa depasim acest stadiu. Ego-ul nu este ceva la care trebuie sa renuntam cu orice pret, ci acea parte a fiintei umane ce trebuie sa se desavarseasca pe sine si in acelasi timp intregul om...

Hmm, interesant. Astazi trebuie sa depasim acest stadiu ? Cu ce anume sa-l depasim ? Ai senzatia ca am ajuns la stadiul asta desuet de atenuare a ego-ului ?
...Acea parte a fiintei umane ce trebuie sa se desavarseasca pe sine... cum sa se desavarseasca ? exacerbandu-se ? hmm.gif
Explica-te te rog.
Multumesc.

ptr maharajah
QUOTE
Adevarul, nu poate fi decat unul singur, Caile de a ajunge la El sunt totusi multiple!

exact, asa cred si eu.

ptr. bubu
QUOTE
Fiecare dintre noi crede intr-un anumit moment ca este pe drumul cel bun(a gasit calea) si stie ce are de facut mai departe.
Eu unul spun ca in momentul cind ai pasit pe Calea Adevarului (pt ca este numai una), simti ceva in interior, te simti linistit, este o stare greu de explicat in cuvinte...este ca si cum ai pune ultima piesa la un puzle.
Incep sa curga raspunsuri la multe intrebari, cind vrei sa faci ceva nu te gindesti de 2 ori daca e bine sau rau, sau cauti raspunsuri logice si matematice la ceea ce vrei sa faci, acum totul vine de la sine...daca e un lucru bun pe care vrei sa il faci, nu te mai gindesti cum sa il faci...grijile dispar...totul curge lin.

Cum spunea Maharajah, Caile spre adevar sunt mai multe, Adevarul insa poate fi unul singur - zic eu.
Despre descrierea senzatiilor simtite, felicitari, se vede ca ai trait pe Cale - acum, cat de departe putem ajunge fiecare, e o alta intrebare.
Si inca ceva: ai sesizat un aspect - de esenta zic eu - GRIJILE DISPAR ! TOTUL CURGE LIN.
Exact asa au trait toti marii luminati ai lumii asteia - in armonie cu absolutul. Si cat de putin au avut nevoie din lumea asta materiala !
Intrebarea este: cum putem sa mentinem, sa prelungim, starile acestea de revelatie ?
Caci mundanul ne trage la loc in vartejul cotidian.

***********
Pericolul cel mai mare cand incepi sa intri pe Cale este trufia, orgoliul, mandria : Eu stiu, eu inteleg, eu simt, etc.
De fiecare data cand recitesc pasaje din Noul Testament, Filocaliile, Dao De Jing, Dhammapada, Maestrii Zen, Yoga Sutra, etc, trebuie sa recunosc ca simt cum inteleg ceva in plus, si asta ma face sa ma mandresc.
Sunt la genunchiul broastei, dar mandria imi spune ca unii nici asta nu au priceput inca.
"Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi. Luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la Mine, ca sunt bland si smerit cu inima si veti gasi odihna sufletelor voastre."- Iisus Cristos Ev. dupa Matei
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 27 Jan 2005, 09:29 PM
Mesaj #33


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Poate ca ar fi mai bine sa folosim cuvantul "Eu", daca ego ne duce prea repede cu gandul la egoism... Egoismul este intr-adevar o trasatura sufleteasca ce trebuie combatuta in cat mai mare masura, mai cu seama in ziua de astazi. Eul, pe de alta parte, nu a fost intamplator primit de om - chiar tu aminteai de semnificatia numelui Iahve, Eu sunt cel ce sunt. Greseala apare numai cand omul cade intr-o unilateralitate a egoitatii sale, generand egoism, asa cum se intampla prea adesea. A incerca sa-ti infranezi sentimentul Eului (iar nu egoismul) ar fi insa o alta tendinta spre unilateralitate, opusa de altfel primeia. Asta am vrut sa spun.

Editat: Am sentimentul ca aceste lucruri conduc la o discutie ce este inca destul de departe de sufletele noastre, astfel ca riscam cu usurinta sa cadem in abstract. Oricum, in legatura cu cele ce ai mai spus, cu privire la vechile scrieri de intelepciune, de multe ori se ridica din sentimentele mele intrebarea: oare cum a putut sa ajunga omul contemporan pana acolo incat sa considere ca toate acestea sunt simple fantezii? Cred ca un spirit cu adevarat inalt simte inca mult mai puternic, cuprinde cu mult mai mult tragismul din spatele acestor cuvinte.

Acest topic a fost editat de mărăcine: 27 Jan 2005, 09:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 27 Jan 2005, 09:36 PM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Nikos Kazantzakis

Viata mea era atat de bicisnica, incat nu mai puteam suporta. M-am dus la un pustnic batran care traia departe, intr-o pestera sapata in stanca, si m-am spovedit:

- Ce sa fac, parinte?

Batranul ascet si-a pus mana pe crestetul meu:

- Fiule, ai rabdare; graba este una dintre capcanele diavolului. Asteapta linistit, cu incredere.

- Cat sa astept?

- Pana cand izbavirea se va coace inlauntrul tau. Strugurii acrii au nevoie de timp ca sa se faca dulci ca mierea.

- Si cum o sa stiu, parinte, cand strugurii acrii vor fi dulci ca mierea?

- Intr-o dimineata cand o sa te scoli, o sa vezi ca lumea s-a schimbat. Dar nu lumea se va schimba, fiul meu, ci tu vei fi acela care se va fi schimbat; salvarea s-a copt inlauntrul tau. Ai pornit pe cel mai dificil urcus si esti tare grabit sa ajungi in varf; crezi ca poti ajunge inainte de a urca povarnisul muntelui? Esti om, nu uita, nici mai mult nici mai putin. Da, stiu, dorinta suprema a omului este sacralitatea. Dar mai intai trebuie sa treci prin toate dorintele comune, trebuie sa inveti sa desconsideri trupul si setea de putere, de aur si de revolta.


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 27 Jan 2005, 10:22 PM
Mesaj #35


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



QUOTE
Editat: Am sentimentul ca aceste lucruri conduc la o discutie ce este inca destul de departe de sufletele noastre, astfel ca riscam cu usurinta sa cadem in abstract. Oricum, in legatura cu cele ce ai mai spus, cu privire la vechile scrieri de intelepciune, de multe ori se ridica din sentimentele mele intrebarea: oare cum a putut sa ajunga omul contemporan pana acolo incat sa considere ca toate acestea sunt simple fantezii? Cred ca un spirit cu adevarat inalt simte inca mult mai puternic, cuprinde cu mult mai mult tragismul din spatele acestor cuvinte.


Pornind de la ipoteza ca noi cautam niste RASPUNSURI (cum spunea Maharajah) si nu doar o discutie intelectuala agreabila, atunci, de ce sa ne fie frica de abstract ? (o alta intrebare care ma framanta: de ce nu exista infractori batrani - cu rare exceptii ? Sa fie asta explicatia: " Cel care-si īndrăgeste sinele, să-l păzească cu rāvnă. Īnteleptul să vegheze la el īn una din cele trei etape ale vieţii - tineretea dedicată studiului, maturitatea dedicată vietii de familie, măcar bătrānetea să o dedicăm cunoaterii sinelui " - Dhammapada)
Si mai este ceva: eu, cel de ieri - mai ignorant - credeam ca sunt simple fantezii. Acum, cum am mai spus, eu consider ca m-am ridicat de la nivelul solului la genunchiul broastei - dar aici mai nimic nu s-a clarificat - unde fanteziile devin adevaruri mai mult sau mai putin intelese si explicate.
Atentie insa la nuanta: cine vede ceva adevarat dincolo de fantezia aparenta, NU INSEAMNA ca este "un spirit cu adevarat inalt" ! Asta este pacatul mandriei. Cuviosul Siluan Athonitul spunea exact asa: cand a crezut ca e puternic, ca stie, ca e virtuos, tocmai atunci a cazut. Vezi si Sarmanul Dionis.
Asta insa nu ne impedica sa ne punem intrebari, sa cautam intr-adevar adevarul intr-un mod onest.
"cautati adevarul si adevarul va va face liberi"
Lucrurile se leaga - asta am inteles cautand raspunsuri - in toate religiile pamantului : trecute, prezente sau viitoare
( indraznesc sa spun ).
Ceea ce am afirmat despre buddhism pe un alt topic - sper ca Maharajah sa ma ierte - a fost doar ca sa aflu mai multe.
Multumesc

Acest topic a fost editat de bishop: 27 Jan 2005, 10:23 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 10:18 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman