HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Profesori, mai vreti sa fiti ?
Dark Angel
mesaj 1 Jul 2005, 11:37 AM
Mesaj #36


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Eu nu sunt inca profesor...abia am terminat anul I...romana-engleza...nu am mers la facultatea asta ca sa devin profa ci doar pentru ca-mi place limba engleza...
Am lucrat in invatamant ca invatatoare si suplinitor profesor limba engleza...nu mi-a placut foarte tare.
E o totala lipsa de interes din ambele parti in sistemul asta de invatamant romanesc( atat din partea elevilor cat si din partea profesorilor...) e valabil si pentru facultati...
Am avut si eu elevi straluciti si elevi care nu stiau sa scrie in limba romana...
Am o verisoara clasa a noua( acum trece a zecea) si mai vine pe la mine sa o ajut la temele de la limba engleza...a adus odata cu ea si manualul dupa care studiaza ei...m-am crucit...inca am in biblioteca manualele dupa care am invatat eu. Nu ma mir ca nu stiu nimic copiii aceia, cred ca manualul respectiv are mai mult ilustratii decat lectii...e asa de prost facut...parca e o revista pentru adolescenti... ohmy.gif

Ce Bleak house, ce The catcher in the rye...moda, ochelari de soare...vacante...cam asta e in cartile dupa care se studiaza acum.

Asta e...e mai bine sa fii contabil( asta fac eu acum)... o meseria care sa te ajute sa te intretii...si una pentru suflet...
Macar stiu ca pe copilul meu are cine sa-l educe... spoton.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 1 Jul 2005, 12:56 PM
Mesaj #37


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



flower
QUOTE

Nu ma mir ca nu stiu nimic copiii aceia, cred ca manualul respectiv are mai mult ilustratii decat lectii...e asa de prost facut...parca e o revista pentru adolescenti...

(Da ca ai vedea manualele dupa care a invatat generatia mea, si care pe acea vreme erau considerate insuficinte, ne trebuia sudiu individual ...a lot...)

Bine ai venit la han oan@ mwah1.gif

Acest topic a fost editat de contraste: 1 Jul 2005, 12:59 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 1 Jul 2005, 08:38 PM
Mesaj #38


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Cred ca, intr-o oarecare masura, sunt si eu indreptatit sa imi spun parerea. Eu termin acum liceul si am o sora profesoara de limba franceza de 3 ani.

In general, imi plac profesorii neconventionali, in sensul ca vin mereu cu idei noi si metode la clasa, care sa faca elevul sa uite ca vine la scoala din obligatie. E simplu de vorbit la general, mai greu e in particular, pentru ca fiecare materie are specificul ei. Cand am mai mult timp, as putea spune mai mult, daca se arata cineva interesat.

Un profesor conventional este profesorul "mumie", de care se feresc elevii pe holuri. Profesori de tipul asta nu stiu sa comunice eficient cu elevii, sunt impasibili la problemele elevilor, vin la scoala doar ca sa-si ia leafa iar ora lor este monotona.

Din pacate, nu am mai mult timp acum sa spun mai mult. Pe curand!


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Jul 2005, 08:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 3 Jul 2005, 08:27 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Va multumesc pentru ceea ce faceti în fiecare dintre zilele dumneavoastra si va asigur de profundul meu respect. MINISTRU,
Mircea MICLEA - www.edu.ro

Eu nu sunt sigur daca am inteles bine cum este cu respectul acesta dupa inghetarea salariilor si plata comisiilor de bac si teste. Cum trebuia scris cuvintul profundul, intr-un cuvint, doua sau cu liniuta intre ele, si ce semnificatie s-ar putea da cuvintului care a fost imbogatit cu un pefix?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 4 Jul 2005, 12:54 PM
Mesaj #40


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



don Ţopăilă Cronicar
Cauta si fati timp si expune-ti cu incredere parerile !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 4 Jul 2005, 07:21 PM
Mesaj #41


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Am predat un an de zile informatica la scoala generala. Aveam clase de a III-a si a IV-a, dar si de a VI-a si a VII-a.
Era un curs de informatica platit de catre elevi, deci nu era inclus in sistemul de invatamant. Dar tot profa am fost. In sfarsit, aveam doar 20 de ani si la inceput m-am descurcat destul de greu, mai ales cu cei mici dintr-o anume grupa. Nu aveam la ora respectiva nici un curs de metodica, asa ca m-am descurcat dupa cum mi-a dictat imaginatia.

Obisnuita din facultate, le-am predat la inceput prea mult la saracii copii. SI am avut o mare surpriza la un moment dat, cand le-am dat o lucrare de control. Unii nu stiau chiar nimic, asa ca le-am spus sa vina ora urmatoare cu lucrarile semnate de catre parinti. O fata firava a incaput sa planga incetisor si parca m-a trezit dintr-un vis. Am incercat sa stau de vorba cu ea, bland si calm, dar n-am reusit sa scot nici o vorba de la ea si nici sa o opresc din plans. Am renuntat la cererea cu lucrarea semnata.

Am mai avut un caz ciudat. Aveam o fata tare neastamparata. Dar era asa de nelalocul ei ca m-a adus in stare sa tip la ea, ceea ce uram cel mai mult. Cu cat incercam sa-i explic mai mult sa fie cuminte, cu atat se face mai rea. Pana intr-o zi cand am pus-o sa stea la colt, cu fata la perete, ca sa pot sa-mi fac si eu ora.

Urmatoarea ora m-a intampinat la usa o doamna in varsta si mi-a spus ca e mama fetei problema. Mi-a vorbit tare bland, Intai m-a intrebat cati ani am. Mi-a fost rusine, asa ca i-am spus ca am 22. Dupa care a inceput sa-mi povesteasca cum ea a infiat aceasta fata de la casa de copii, dupa ce i-au plecat copiii ei pe la casele lor. Mi-a spus ca a preferat sa ia un copil decat o pisica. Si ca nu mi-a spus de la inceput ca fata are probleme de comportament pentru ca eu sa nu ma port cu ea diferit de ceilalti. Doar ca eu nu aveam experienta, habar nu aveam cu ce se mananca copii cu probleme. Din ziua respectiva am inceput sa ma comport diferit, itr-adevar, dar cu rezultate. Nu ma mai enervam in nici un fel, ii raspundeam cu bladete, glumeam si chiar a inceput sa ma asculte. Avea un gen de reactie foarte violenta fata de orice fel de impunere. O reactie inzecita. De atunci n-am mai avut probleme cu ea.

Nu stiu cat de mult aduce aceasta experianta a mea subiectului, sper sa mai fiu on-topic.

In alta ordine de idei, mi-am dorit inca din adolescenta sa devin profesoara de matematica si inca imi mai doresc. Sper ca va veni o vreme in care ma voi intoarce in romania si voi reusi sa fac ceea ce-mi doresc. Simt o atractie ... fatala spre meseria asta.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 4 Jul 2005, 09:04 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Felina,m-a bucurat ce am citit!Ai vazut si singura ca pentru profesia aceasta este necesar un dar aparte...Rabdarea si dragostea de copiii ,alaturi de dorinta permanenta de a invata din experientele proprii dar si ale altora ,te pot duce pe drumul cel bun si nu ajungi profesor"mumie"...Succes si crede-ma,daca vrei poti ajunge o buna profesoara de matematica!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 6 Jul 2005, 12:27 PM
Mesaj #43


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Intr-adevar, contabilizand astfel de cazuri, Felina ar putea ajunge o buna profesoara de... matematica ! rofl.gif

Important este ca toti in aceasta lume a invatamantului lucram cu mai mult sau mai putin ...ciudati.....Si parinti, si copii.
Mai grav este cand vezi parinti cu comportament "deosebit", care au facut copii... Imi inchipui cam cum o duc acestia...intre o betie, un pumn, un cutit, violenta verbala si etc., etc., etc....

Acest topic a fost editat de contraste: 6 Jul 2005, 01:06 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 6 Jul 2005, 01:02 PM
Mesaj #44


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (contraste @ 6 Jul 2005, 01:27 PM)
Imi inchipuicam cum o duc acestia...intre o betie, un pumn, un cutit, violenta verbala si etc., etc., etc....

Vrei amanunte?

Cred ca un profesor ar trebui sa studieze, pe langa metodica, o materie (care presupun ca nu exista) despre tipologiile de familii si caracteristicile copiilor lor. Ar fi mult mai simplu sa-ti gasesti comportamentul potrivit pentru un copil, daca reusesti sa identifici din ce tip de familie provine. Sunt atat de multe de spus...

Edit: gasesti

Acest topic a fost editat de Felina: 6 Jul 2005, 01:04 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 6 Jul 2005, 01:07 PM
Mesaj #45


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Nu, Felina, ma refeream la starea, climatul dintr-o astfel de familie... Aici eram cu gandul cand am scris...
Nu toti au familii normale...din pacate.
Si este greu si pentru ei si pentru noi.
Ceea ce spui tu tine de nevoile speciale. Societatea pana in acest moment datorita uniformizarii comuniste nu a avut nevoie de astfel de sectiuni.
Schimbandu-se ordinea sociala, au intervenit cerinte si nevoi cu totul noi fata de societatea existenta in urma cu 15 ani.
Este firesc, ca sa se puna astfel de probleme.


Acest topic a fost editat de contraste: 6 Jul 2005, 01:11 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 6 Jul 2005, 01:12 PM
Mesaj #46


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (contraste @ 6 Jul 2005, 02:07 PM)
Nu, Felina, ma refeream la starea, climatul dintr-o astfel de familie... Aici eram cu gandul cand am scris...
Nu toti au  familii normale...din pacate.

Nu prea inteleg unde e neintelegerea, si eu tot la asta ma refer. biggrin.gif

Edit:
Intrebam daca vrei amanunte din interiorul unei astfel de familii, pentru ca ziceai ca-ti imaginezi. Si de aia cred ca un profesor ar trebui sa stie clar ce anume si cum se intampla lucrurile in diferite tipuri de familii. Ca sa poata cu adevarat ajuta copiii.

Acest topic a fost editat de Felina: 6 Jul 2005, 01:21 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 6 Jul 2005, 01:13 PM
Mesaj #47


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Pai ti-am dat raspunsul mai jos, dragalaso ! Ori ai citit numai partea de sus ?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 6 Jul 2005, 01:20 PM
Mesaj #48


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Citisem doar prima parte. biggrin.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lumashel
mesaj 4 Aug 2005, 03:12 AM
Mesaj #49


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.890



[SIZE=7]Pedagogia=sacrificiu? nu prea cred yuanescule.Cazul meu demonstreaza acest lucru.Voi lucra cu pustii de la gradinita.Si imi voi face MESERIA bine. Dar nu din dragoste pentru ei.Ci din dragoste excesiva fata de mine.Mi-am intrerupt studiile de filosofie ca sa nu sfarsesc prin a ma sinucide.Dar le-am intrerupt doar pe cele oficiale,oficial i am alive biggrin.gif ... intre peretii camerei mele sunt cu demonii mei,in afara ei sunt doar eu(port haina sociala numita obisnuit),nereprezentand, pentru copii, un pericol mai mare decat reprezinta oricare alt pedagog.Totusi apar ca fiind in afara oricarui precept etic:noaptea cu necrologul plasmuirilor mele si cu prapastia joshua,ziua cu copiii si cu jocul(divin mod de a trai si a invata).Dar ce lege morala,ce imperativ imi poate mie interzice sa traiesc astfel atata timp cat iubesc sanatatea psihica(fizica si sufleteasca) a puilor de homo sapiens pentru ca ea este biletul meu de normalitate. Traiesc social prin ei,ei si?N-am nici o mustrare de constiinta.Ei prin mine sunt infierati in conceptele culturale care ii vor face apoi indivizi viabili ai sistemului cetatii(social,economic,politic). ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de Lumashel: 4 Aug 2005, 03:14 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grx1us
mesaj 28 Aug 2005, 09:26 AM
Mesaj #50


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 7 April 03
Forumist Nr.: 170



http://www3.ziare.ro/articol.php/1125089450

ce efecte credeti ca vor fi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 28 Aug 2005, 10:19 AM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



rofl.gif rofl.gif rofl.gif
inca o mostra a celebrei "tara arde si miclea se chiaptana". nu conteaza ca 70% din profesori sunt incompetenti, 20% dezinteresati ramanand un amarat de 10 la suta care face treaba. nu conteaza ca acei 70% incompetenti sunte rezultatul sistemului universitar deficitar (asta ca sa ma exprim eufemistic), al procesului de selectie a cadrelor didactice, sau ca acei 20 la suta care ar fi capabili nu fac treaba p[entru simplu fapt ca nu sunt stimulati.
nu...important e ca profele sa vina incheiate pena la ultimul nasture, daca se poate si intr`o fusta lunga pana`n pamant a la era victoriana si o frizura de dom`soara de pension.
de acord, decenta e absolut necesara si esentiala, dar exista valori mult mai importante pe care sistemul romanesc de invatamant ar trebui sa le promoveze si la care ramane in continuare corijent.
ps: de profi de ce nu se zice nimic? ei au voie sa poarte pantaloni mulati?? rolleyes.gif ohyeah.gif


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de sońarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 28 Aug 2005, 10:42 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Pana cand parintii vor intelege ca sunt responsabili ...mai trece mult timp! Deocamdata ei arunca tot pe umerii profesorilor!Unora chiar nu le pasa,unii sunt depasiti de situatie...Regulamente de acest gen au mai fost! Cat va fi de eficient vom vedea!
Despre tinuta profesorilor...nu cred ca vor fi probleme.In general,profesorii se imbraca decent.Cazuri izolate...or mai fi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Aug 2005, 12:10 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



salut

Am intrat si eu pe acest subiect de discutie mai mult din curiozitate.

Cred ca un elev cu probleme poate stabili mai usor relatii de prietenie/incredere cu un cadru didactic decit cu parintii proprii.
In general elevii sint niste "contristi" de prima clasa.
Cu o experienta de viata de mai nimic , ei poseda acel simbure de echilibru interior pe care multi dintre adulti l-au pierdut.
Parintii asteapta din partea profesorilor minuni pentru ca ei au intr-adevar puterea de a face minuni.


exergy33 hmm.gif hmm.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 28 Aug 2005, 01:56 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Iti multumesc,in numele profesorilor de pe forum,pentru increderea pe care le-o acorzi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Aug 2005, 02:14 PM
Mesaj #55


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Da, dar le lipseste motivatia.
Nu profesionalismul. Si nici bunul simt.
Iar motivatia nu inseamna numai salariul, mare sau mic atata cat este el.
Motivatia este data si de alti factori. Si sunt destui factori super decoltati care ar trebui redusi.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Aug 2005, 02:23 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Pentru dascalita

Fara gluma.

Oare citi dintre cei de pe forum nu au fost ei insisi martori ( in anii de liceu sau de scoala generala ) la situatii explozive "dezamorsate "cu dibacie de profesori cu experienta?
Oare prin scolile in care ati invatat voi nu sa intimplat ca unul din chiulangii clasei sa se apuce serios de invatat, ba mai mult sa intre chiar la facultate (de stat) ...spre stupoarea vecinilor si cunoscutilor.

exergy33 hh.gif hh.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 28 Aug 2005, 02:30 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



@exergy33...Fara gluma,eu chiar cred ca profesorii pot face minuni!Numai ca...nu stiu ce s-a intamplat cu profesia aceasta...A pierdut mult din aura cu care era iconjurata candva...Probabil si factorii amintiti de "contraste" au afectat intr-un fel sau altul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Aug 2005, 02:37 PM
Mesaj #58


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Nu probabil, sigur !
Cei tineri se duc invartindu-se, iar cei batrani asteapta sa iasa la pensie .
Mai sunt cativa care muncesc stahanovist, dar se vor lasa in mod sigur.



Acest topic a fost editat de contraste: 28 Aug 2005, 02:38 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Aug 2005, 04:35 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



contraste

De unde atita pesimism? wub.gif
Nu am inteles nici expresia "sint destui factori superdecoltati care ar trebui redusi".Poti sa o explici, te rog.

exergy33 wub.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Aug 2005, 05:00 PM
Mesaj #60


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Esti in afara hotarelor, si esti plina de "energy". Eu in interior, nu mai am energie pentru nici macar discutii.
Nu se va schimba nimic acolo unde trebuie. Schimbarile se adreseaza superficial unor cazuri te tineristi suplinitoare cu silicoane la vedere si pantaloni ceva mai strimti...care oricum stau un sezon si gasesc ele vreo firma !
Pesimism? Nu, observatie sub lupa de ani de zile...din interior ! Pacat !
Si...atat !

Acest topic a fost editat de contraste: 28 Aug 2005, 05:01 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Aug 2005, 06:31 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Contraste

Nu cred ca nu ai energie , vad ca esti foarte activa pe forum la discutii de tot felul.
Cit priveste "observatia sub lupa de ani de zile" nu pot sa te contrazic , probabil ca tu ai o experienta indelungata in invatamint.

Ceea ce stiu eu esta ca optimismul , dupa imunitatea biologica , reprezinta cel mai eficient mecanism de lupta al omului de rind impotriva bolilor de tot felul.
Schimbarile in care sperati voi presupun mai intii o schimbare de mentalitate (la nivel de minister, la nivel de societate,...si schiar la nivel de gindire individuala).
Dar mentalitatile se schimba foarte greu.

exergy33 rofl.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 30 Aug 2005, 09:43 PM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Unele cauze pentru declin se gasesc chiar in invatamant. In cel universitar.

Intamplare la un curs de Comunicare din cadrul unui master cu profil economic, la o universitate din Bucuresti: Profa. vine cu power-point-uri (uau!) si apoi citeste tot cursul de pe slide-uri. La un moment dat o studenta care lucra in media isi cere scuze pentru intrerupere si ii atrage atentia profesoareai ca, pentru un curs de comunicare, cu siguranta este nevoie de mai multa interactivitate si dialog decat cititul de pe slide-uri. Profa explodeaza si o "stampileaza" pe studenta drept impertinenta.

Well, sa tot vrei sa te faci profesor cu astfel de modele. Apropo, ar fi interesant de vazut cam la cat estimeaza profii de liceu ca se ridica salariul unui astfel de profesor universitar.

Despre noile regulamente scolare, toate bune si frumoase, dar vin ele si cu mijloace de a le pune in aplicare? De exemplu, daca un elev vine cu 10 cercei si se suna alternativ pe cele doua telefoane celulare ale sale, cam ce masuri de "retaliere" are proful la dispozitie? Bine, poate sa il roage frumos pe elev sa inceteze. Dar daca el, totusi, continua? A, stiu! Ii scade nota la purtare...

Ca sa dau iar un exemplu: la un liceu din Texas, in timpul orei de istorie, un elev "dormea" pe banca, dar purta totusi o conversatie cu o eleva din stanga lui. Profesorul ii atrage atentia sa inceteze, sa stea drept in banca si sa fie atent la lectie. Elevul ii arunca o privire si continua. Profesorul, rosu deja, se duce in fata lui si ii cere ferm sa inceteze. Nimic. La care profu se duce la catedra si incepe sa completeze ceva intr-un caietel cu foi rosii. Cand termina, rupe foaia (pastrand dublura care se imprima in acelasi timp, ca la cecurile de banca) si i-o inmaneaza elevului. Acest bilet este o trimitere la director. El are doua roluri: unul e sa poti merge liber, pana la director, prin scoala in timpul orelor - nici pana la toaleta nu iesi din sala de clasa fara un Pass; celalalt e pentru ai comunica directorului plangerea profesorului.

Ei bine, elevul nostru refuza in continuare sa paraseasca sala. Atunci profesorul apasa pe un buton (tot rosu si asta) de pe zid si in aproximativ 3 minute au intrat doi agenti de paza care l-au ridicat pe "rebel".

Concluzia e ca ei aveau nu numai reguli, dar si intrumente si proceduri clar definite prin care sa le puna in aplicare. Altfel devin doar un alt prilej de bancuri printre elevi.

Apropo, eu pentru 5 Intarzieri (intre 30 si 120 de secunde) am primit Saturday Detention (adica a trebui sa stau si sambata la scoala) si nu le-a pasat catusi de putin ca eram Exchange Student. Cand ceasul anunta 1 minut pana la inceperea cursurilor, elevii intarziati efectiv alergau pe coridor sa ajunga la clasa la timp, pentru ca si o secunda conta ca intarziere (nu glumesc, am experimentat pe propria piele). Nu mai tin minte la cate absente te exmatriculau, dar sunt destul de sigur ca nu mai multe de 5. In vocabularul lor nu exista cuvantul "fituica".

Pana cand nu o sa se intample la fel si la noi, nu va mai mirati degeaba ca obraznicia, chiulul si copiatul sunt chestii obisnuite printre elevi si studenti.

La final, in opinia mea trebuie facute doua chestii complementare:
-imbunatatirea procesului de formare, selectare si apoi mentinere a cadrelor (cu trimiteri la reformarea inv. universitar si a regandirii bugetului pentru pre-univ)
-imputernicirea profesorilor cu destul de multa autoritate pentru a face fata noilor conditii

Fara prima parte vom obtine multi profi mediocri si dictatori + profi buni dar descurajati. Fara a doua vom avea o profi buni, dar expusi unui stres sporit datorita incapacitatii de a solutiona situatii conflictuale unde personalitatea lor nu e de ajuns=> scad si performantele si mai ales moralul.

Acum, dupa parerea mea, nu avem nici prima si nici a doua parte (ma refer la pre-univ).

Acest topic a fost editat de Damnatius: 30 Aug 2005, 09:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 2 Oct 2005, 11:25 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Daca s-ar putea trai din asta, mi-ar placea. De altfel, uneori ma gandesc sa intru in invatamant, in ideea ca, astfel, as putea trai din meditatii. Dar sa traiesc dintr-un salariu de profesor... In nici un caz.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 2 Oct 2005, 12:04 PM
Mesaj #64


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Aceeasi este mentalitatea mai tuturor tinerilor absolventi ai unei institutii de invatamant superior.
Ce motivatie sa aibe?
Raman sa opteze unii tineri, destul de putini - din varii motive de ei stiute.
Astfel ca se completeaza adeseori catedrele cu personal didactic necalificat. Ce inseamna aceasta? Nicicum vreun absolvent de alta facultate netangenta cu invatamantul gimnazial - ori altul, ci cu diversi absolventi de licee, cu medii destul de mici pentru a putea fi admisi chiar si la facultatile private.
Si aceasta se intampla nu numai la tara, dar si la oras.

Cati absolventi de arte nu sunt ?
Ei bine, stau catedre intregi de muzica si desen neocupate, de romana la fel.
Cine preda la romana dupa trei sesiuni de admitere pe post? Niste absolventi de licee, la mana a treia.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 2 Oct 2005, 12:23 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE (contraste @ 2 Oct 2005, 01:04 PM)
Aceeasi este mentalitatea mai tuturor tinerilor absolventi ai unei institutii de invatamant superior.
Ce motivatie sa aibe?
Raman sa opteze unii tineri, destul de putini - din varii motive de ei stiute.

In principiu, e vorba despre cei destul de incapabili sa se angajeze. Un absolvent de informatica, desigur, unul bine pregatit, nu va deveni niciodata profesor. Insa daca nu e in stare sa se angajeze macar ca administrator de retea la o firma mica-mica, se va duce sa predea.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 2 Oct 2005, 12:30 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Cred ca "Damnatius" a punctat foarte bine unul din motivele declinului invatamantului romanesc.Nu un nou regulament ne trebuia ci masuri de aplicare...Cum voi determina eu familiile dezinteresate sa colaboreze cu scoala pentru binele copiilor lor?N-am idee...
Problema salariilor din invatamant ne-a plasat undeva la periferia ...aspiratiilor!Cine se mai angajeaza acum in invatamant?Idealistii,cei care sunt sustinuti financiar de altcineva(de regula parintii!) si cei care altundeva(pe bani buni!)n-au fost acceptati...Pacat...Candva,profesorii erau considerati apostoli...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 17 Nov 2005, 07:04 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Conform unui studiu publicat de Institutul de Stiinte ale Educatiei in martie
2005, profesorii constituie modele pentru 7,5% dintre tineri, in timp ce vedetele TV iau o halca de 37,5%. Pe cei din urma ii inteleg. Si pe cei 13% care isi aleg modelele dintre sportivi. Nu pricep ce-o fi fost in capul celor 7,5%. Vedetele TV si sportivii ilustreaza macar un model de succes concret.
Dar profesorii? Poate cei care au raspuns asa au parinti profesori. Poate au dat raspunsul respectiv din conformism sau din complezenta – eventual completind chestionarul chiar sub ochii vreunui profesor de-al lor. Altfel...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 18 Nov 2005, 08:49 AM
Mesaj #68


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



si eu am avut frustrari legate de un profesor/tutor sau cum se mai numesc azi... care era varza la un curs de management. cu toate astea... pentru ca platisem pentru cursul respectiv, am pus mina pe carte si m-am chinuit sa invat.

astazi il consider pe profesor la fel de slab ca si pedagog, dar admit ca a avut un mare merit, ne-a adunat, si ne-a pus sa citim... mai mult... desi a fost un slab pedagog a avut pretentii imense la examinari si corectarea lucrarilor. desi a demotivat pe multi, a facut totusi ceva, o selectie printre cei ce au facut respectiva scoala... astfel ca au ramas doar cei ce intradevar au priceput si si-au dorit...

in tot raul este si un bine... pe de alta parte, sa nu uitma ca la cit sunt de prost platiti multi profesori, nu vad de ce s-ar da pe spate ca sa faca mai mult. sunt oameni care fac meseria asta din placere, si oameni care au doar un job si atit...



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 19 Nov 2005, 08:44 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233




INVATATORII
de Radu Dimitrie

Ne-au pus mereu in carca si in spate
Tot ce au vrut si inca peste poate.
Iar noi le-am dus pe toate socotind
Ca-i datoria noastra,caci noi muncim, iubind.

Ne-au spus ca-n scoala facem mereu apostolat,
Ca-i lege nationala si-i prima la palat!
Dar au uitat cu totii, un lapsus explicat,
Ca legea ca s-o scrie,chiar noi i-am invatat.

Copiii lor urmeaza, acum sa-i invatam
Asa cum chiar pe ei i-am invatat.
Vor trece ani si astia mici vor fi pe la palat
Sa puna inc-o piatra in spate de purtat!

Si astazi, ei tot noua ne vor cere
Sa punem umarul cand este greu,
Si sa tacem, sunt tot ei de parere,
Ca plata noastra e la Dumnezeu.

Noi am ramas modesti, ca altfel nu se poate
Si vom purta mereu in carca si in spate,
Tot ce ne-au pus.Din toate socotind,
Ca-i datoria noastra, sa-i invatam iubind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 19 Nov 2005, 08:50 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Am gasit aceste versuri pe un forum al profesorilor...Cu toate frustrarile si cu toate umilintele,mie tot imi place profesia mea...pentru ca supararile mele n-au legatura cu obiectul muncii,eu muncesc iubind! wink.gif Sa stiti ca vreu sa se incheie odata greva asta si pentru ca...mi-e dor de elevii mei si de munca mea sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 07:20 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman