HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

346 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Traian Basescu, Presedintele Romaniei, va fi sau nu un presedinte bun?!
March
mesaj 20 Apr 2005, 03:38 PM
Mesaj #351


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cociuba @ 20 Apr 2005, 04:19 PM)
de ce nu a schimbat sefii serviciilor secrete? rolleyes.gif

Mai,
Numai ILICI s-a purtat in tara asta ca pe mosia lu' ma-sa , adica a partidului pecere ! devil.gif Nu stii ca sefii serviciilor secrete nu pot fi schimbati dupa cum vrea "suvitza" lui ?! Astia trebuie aprobati de Parlament. Si cu majoritatea asta pe muchie de cutit isi da seama ca o poate lua in chelie daca risca .

Acest topic a fost editat de March: 20 Apr 2005, 03:38 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Apr 2005, 03:46 PM
Mesaj #352


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Puss In Boots @ 20 Apr 2005, 04:37 PM)

Sa īnteleg ca vrei un exemplu concret ... de ce nu pune la punct infrastructura? A fost ministru al transporturilor si ar trebuii sa cunoasca domeniul... Si asta-i interzice constitutia?
Nu ma refer la cārpit soselele noastre de toate zilele dar ar putea sa dea voie investitorilor sa construiasca 2,3 autostrazi (daca noi nu suntem īn stare si nu mai mult ca pe urma pierdem ceea ce avem mai de pret...).

Mai PIB-ule ,
Scuza-ma da' bati campii rau de tot ! Esti intr-o confuzie totala cu privire la atributiile constitutionale ale Presedintelui/Presedintiei si cele ale Guvernului/ P.M. !!

Asa ca , daca lozinca aia bolsevica " invatati, invatati, invatati" spui ca nu tine la tine, atunci pune mana si citeste ceva referitor la cele de mai sus .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Apr 2005, 04:03 PM
Mesaj #353


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (March @ 20 Apr 2005, 04:38 PM)
Si cu majoritatea asta pe muchie de cutit isi da seama ca o poate lua in chelie daca risca .

Evident.

Iti dai seama ce lovitura ar incasa daca ar propune alt sefi ai servicii secrete, iar parlamentul i-ar tranti la vot! Ceea ce nu-i exclus sa se intample, cand ai un aliat ca PUR...

Acest topic a fost editat de abis: 20 Apr 2005, 04:03 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Apr 2005, 04:03 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Invincible
mesaj 20 Apr 2005, 06:15 PM
Mesaj #354


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



QUOTE (March @ 20 Apr 2005, 01:56 PM)
QUOTE (Invincible @ 20 Apr 2005, 12:40 PM)
na-va, mai, sursa, uitati-va la saptamana pe scurt   rolleyes.gif

Pai amice, mirosisem eu ceva , da' acum e bine ca ne-ai spus ca citesti gunoaiele "Latraului national" devil.gif Ca sa nu ma mai obosesc sa-ti dau vreo replica !

Aferim !

Auzi, da tu stii ce scrie acolo de sari asa de repede cu categorisirea?
Acolo scrie ca Basescu si Tariceanu isi dau cu stangu-n dreptu, ca moare lumea de foame si ger, ca, cutare si cutarica si-a luat (din economiile bunicii care a lucrat la ceapeu') beamveu ultimu' racnet dupa ce, sapamana trecuta si-a mobilat a unspea vila, ca, cutare si cutarica a fost scos din puscarie fiindca nu suporta regimul de detentzie. Mai scrie despre cat de "bine" traim noi cu benzina mai scumpa, curent, apa calda si gaze, deasemenea...
Mai scrie decpre cat de "cinstiti" si "ingrijorai" sunt UDMR-istii cand e vorba de tzarisoara noastra, fiind capabili sa linga acolo unde au scuipat mai ieri (vezi politica aliantzelor). Mai scrie multe...
Asa... acum zi-mi si mie, care-s gunoaiele alea?

Si acum sa-mi dau eu cu parerea:UDM-rist, PSD-ist, PD-ist? sau... esti vreunul din aia 20%, caruia-i este bine in locul in care se afla?
Hai sa dam cartile pe fatza. mie nu mi-e rusine ca simpatizez cu PRM-istii. Stiu ca li se pun in carca tot felul de porcarii, dar asta e politica... Nu conteaza daca e adevarat sau nu. Compromite-ti adversarul, asta e politica; sunt destui prosti pe lume ca sa creada.


Edit: si cati ani zici ca ai?

Acest topic a fost editat de Invincible: 20 Apr 2005, 06:18 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Apr 2005, 06:19 PM
Mesaj #355


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE
Acolo scrie ca Basescu si Tariceanu isi dau cu stangu-n dreptu, ca moare lumea de foame si ger, ca, cutare si cutarica si-a luat (din economiile bunicii care a lucrat la ceapeu') beamveu ultimu' racnet dupa ce, sapamana trecuta si-a mobilat a unspea vila, ca, cutare si cutarica a fost scos din puscarie fiindca nu suporta regimul de detentzie. Mai scrie despre cat de "bine" traim noi cu benzina mai scumpa, curent, apa calda si gaze, deasemenea...


Pai si ce e nou?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 20 Apr 2005, 06:23 PM
Mesaj #356


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



N-am mai citit de multisor... va spun eu ce mai e nou...
Da cine vorbea de nou?

Acest topic a fost editat de Invincible: 20 Apr 2005, 06:24 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Apr 2005, 06:25 PM
Mesaj #357


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Poate vorbesti cu noi cand ajungi la zi cu ce se intampla in jurul tau. ohyeah.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Apr 2005, 06:37 PM
Mesaj #358


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Toate "tribunismele" de mai sus merita un singur cuvant : craps ! laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 20 Apr 2005, 06:41 PM
Mesaj #359


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



"Toate-s vechi si noua toate." Dar, ca sa-ti fac pe plac, o sa ma mai docomentez.
Deocamdata vb cu March.

EDIT: MArch, cartonas rosu!
Du-te si te joaca la topicul "imagini"! Aici discuta oamenii mari. Da?!


Acest topic a fost editat de Invincible: 20 Apr 2005, 06:43 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Apr 2005, 06:43 PM
Mesaj #360


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ahaam, io zic sa fii on topic si sa mai lasi reclama pt. Romania Mare, daca mai vrei sa vorbesti. rolleyes.gif

P.S. Si cauta niste glumite mai bune. ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de nefertiti: 20 Apr 2005, 06:44 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 20 Apr 2005, 06:51 PM
Mesaj #361


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



Auzi matalutza, cine facea reclama? M-ati intrebat de "sursa", am spus!
Cat despre on-topic... suntem pe politica... spunem nume de partide, de politicieni, bla-bla... Tu ce ai vrea acum sa fac? Sa pun xxx de fiecare data cand vine in discutie o persoana sau un partid, si sa ramana in picioare numai numele "Traian Basescu" ca asa zice topicul? pai iti dai seama cum ar arata topicul atunci? blink.gif
Cat despre glume.... traim... vedem!

Acest topic a fost editat de Invincible: 20 Apr 2005, 06:53 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Apr 2005, 06:53 PM
Mesaj #362


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Da' matalutza pricepi ca asta e topic pentru marinarul sef, nu despre nebunul suprem? Ala are si el un topic separat. Ia, fa o excursie prin tot forumul de politica si o sa-l gasesti, cu siguranta. mad.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 20 Apr 2005, 06:58 PM
Mesaj #363


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



Da ce? eu am adus vorba? Pe March nu-l trage nimeni de urechi? sau ti-e cumva prieten si ti-ai zis sa-i dai o mana de ajutor?


Edit: cat despre topic... "... va fi sau nu un presedinte bun?" nu crezi ca e cam expirat si ar trebui sa facem unul numit: "... este sau nu un presedinte bun?"


Acest topic a fost editat de Invincible: 20 Apr 2005, 07:02 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Apr 2005, 07:01 PM
Mesaj #364


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Aloo, time out, ca altfel imi pun pusca in functiune. cool.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 20 Apr 2005, 07:04 PM
Mesaj #365


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



Ok!.. time... dar vezi-mi nick-ul mai bine... si semnatura ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de Invincible: 20 Apr 2005, 07:08 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 21 Apr 2005, 10:54 AM
Mesaj #366


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



o observatie personala: suntem o tara prea mica pentru suvita lui basescu spoton.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Apr 2005, 10:55 AM
Mesaj #367


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (cociuba @ 21 Apr 2005, 11:54 AM)
o observatie personala: suntem o tara prea mica pentru suvita lui basescu spoton.gif

tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Apr 2005, 11:18 AM
Mesaj #368


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Invincible @ 20 Apr 2005, 08:58 PM)
Da ce? eu am adus vorba? Pe March nu-l trage nimeni de urechi? sau ti-e cumva prieten si ti-ai zis sa-i dai o mana de ajutor?
Edit: cat despre topic... "... va fi sau nu un presedinte bun?" nu crezi ca e cam expirat si ar trebui sa facem unul numit: "... este sau nu un presedinte bun?"

Amice,
Io am zis ca nu-ti mai dau nici o replica. Da' daca mi-ai pomenit numele si bagi si sopirle aici atunci vino cu "crap"-ul tau peremist aici si vom discuta. Capisci 43.gif

Acest topic a fost editat de March: 21 Apr 2005, 11:19 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 22 Apr 2005, 01:39 AM
Mesaj #369


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



QUOTE (March @ 20 Apr 2005, 04:46 PM)

Mai PIB-ule ,
Scuza-ma da' bati campii rau de tot !  Esti intr-o confuzie totala cu privire la  constitutionale ale  Presedintelui/Presedintiei si cele ale Guvernului/ P.M. !!

Asa ca , daca lozinca aia bolsevica " invatati, invatati, invatati"  spui ca nu tine la tine, atunci pune mana si citeste ceva referitor la cele de mai sus .


hmm.gif Nu prea vad ce am confundat pentru simplul motiv ca nu am facut nici un comentariu strict privind "atributiile constitutionale ale Presedintelui" sau cele a guv. etc. Te aprinzi cam repede matalutza ... eu te sfatui prieteneste cāt suntem īnca pe pace sa-ti supravegezi spusele pe viitor.
Daca tot ai adus acest subiect īn discutie, spune-mi te rog care sunt articolele constitutionale care interzic lu' nea' base' sa-si exercite functia cum trebuie?! Te rog sa fi precis si eventual sa dai exemple.

QUOTE (Abis @ 20 Apr 2005, 03:48 PM)

Pai cine nu-i lasa sa faca autostrazi?

Deocamdata sunt doua mari proiecte: Bechtel si Coridorul IV Pan-European. Ambele sunt platite de la buget, cu diferenta ca in cazul proiectului european o parte a investitiei (nu imi aduc aminte procentul, cred ca pe undeva intre 30% si 50%) va fi acoperita din banii UE. In plus, spre deosebire de autostrada Bechtel, proiectul european se leaga de autostrazile din tarile vecine, ceea ce ar permite si tranzitul international.

Autoritatile spun ca nu au bani pentru a construi in acelasi timp cele doua autostrazi. Si ca in acest caz vor favoriza, bineinteles, proiectul european, fara sa renunte insa la contractul cu Bechtel (dupa parerea mea ar fi meritat reziliat respectivul contract, dar nu-i dupa cum imi place mie...), care va primi finantare pe masura posibilitatilor.  Oricum, se intentioneza reducerea costurilor aferente cat de mult posibil.

Deci, ce vrei sa faca Basescu cu autostrazile, ca nu am priceput?


.... deocamdata Bechtel (Brasov-Bors) este-n "stand by" si nu este nicidecum proiectul lu' nea' base' ... De altfel ambele sunt finantate de FMI (si BEI) altfel cum īti explici ca ei sunt principalii opozanti pentru radierea lui. Base' va īncerca sa-l salveze pentru ca banutzii se duc la americani... Eu unul as fi bucuros dar macar s-o faca!
Cāt despre "coridorul IV paneuropean" ... deocamdata nici nu s-au hotarāt pe unde trebuiesa treaca ... si uite asa trece timpul... Mai exista o solutie care ar fi dupa parerea mea interesanta pentru proiectele interne fara finantare exterioara: auto-finantarea. La aceasta ma refeream cānd vb mai sus de investitori ... Principiul este simplu. Ei finanteaza tot, finalizeaza constructia si tu le permiti exploatarea timp de de 10 sau 20 de ani (depinde de cost). Este drept ca pe toata aceasta perioada nu iei nici un leu din exploatarea autostrazii dar profiti de avantajele economice pe care ti le aduce.
De ce vreau ca base' sa se implice mai mult pentru punerea la punct ą infrastructurii (nu neaparat autostrazi...)? Pentru simplul motiv ca este baza de dezvoltare economica.


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 22 Apr 2005, 02:54 AM
Mesaj #370


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



base va avea un candidat serios...
care azi a artat ca invatza f repede.
Geoana a iesit presedinte PSD


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 22 Apr 2005, 07:51 AM
Mesaj #371


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



A invatat foarte repede ce?

Btw, nu il mai sustii pe Becali? Ca acu' numai despre PSD vorbesti, de zici ca e noua ta dragoste. hh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Apr 2005, 08:13 AM
Mesaj #372


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Puss In Boots @ 22 Apr 2005, 02:39 AM)
Daca tot ai adus acest subiect īn discutie, spune-mi te rog care sunt articolele constitutionale care interzic lu' nea' base' sa-si exercite functia cum trebuie?!

blink.gif

Vezi aici care sunt atributiile presedintelui. In nici un caz sa faca autostrazi...
QUOTE
De altfel ambele sunt finantate de FMI (si BEI)

Nu stiu cum sa-ti spun asta mai frumos... Dar pur si simplu nu este adevarat. Vezi apropo de BEI aici. Cat despre FMI, sa fim seriosi...
QUOTE
Cāt despre "coridorul IV paneuropean" ... deocamdata nici nu s-au hotarāt pe unde trebuiesa treaca

Iarasi gresesti. Vezi de exemplu aici: Pe teritoriul romanesc coridorul paneuropean IV intra prin Nadlac, urmeaza Arad, Deva, Sibiu, Brasov, Bucuresti.
QUOTE
Mai exista o solutie care ar fi dupa parerea mea interesanta pentru proiectele interne fara finantare exterioara: auto-finantarea. La aceasta ma refeream cānd vb mai sus de investitori ... Principiul este simplu. Ei finanteaza tot, finalizeaza constructia si tu le permiti exploatarea timp de de 10 sau 20 de ani

A venit vreunul cu asemenea proiecte si Basescu a zis "NU"? Eu nu stiu asa ceva...
QUOTE
De ce vreau ca base' sa se implice mai mult pentru punerea la punct ą infrastructurii

Vezi mai sus un link catre atributiile presedintelui. Uita-te acolo si dupa aia spune-mi cum vrei sa se implice.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Apr 2005, 09:07 AM
Mesaj #373


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Puss In Boots @ 22 Apr 2005, 03:39 AM)
QUOTE (March @ 20 Apr 2005, 04:46 PM)

Mai PIB-ule ,
Scuza-ma da' bati campii rau de tot !  Esti intr-o confuzie totala cu privire la  constitutionale ale  Presedintelui/Presedintiei si cele ale Guvernului/ P.M. !!
Asa ca , daca lozinca aia bolsevica " invatati, invatati, invatati"  spui ca nu tine la tine, atunci pune mana si citeste ceva referitor la cele de mai sus .


hmm.gif Nu prea vad ce am confundat pentru simplul motiv ca nu am facut nici un comentariu strict privind "atributiile constitutionale ale Presedintelui" sau cele a guv. etc. Te aprinzi cam repede matalutza ... eu te sfatui prieteneste cāt suntem īnca pe pace sa-ti supravegezi spusele pe viitor.
Daca tot ai adus acest subiect īn discutie, spune-mi te rog care sunt articolele constitutionale care interzic lu' nea' base' sa-si exercite functia cum trebuie?! Te rog sa fi precis si eventual sa dai exemple.

Mai,
Ti-am spus ca nu mai meriti nici o replica din partea mea. Asta ca sa ai pace si sa bati campii in continuare ca de ex. : de ce nu pune la punct infrastructura?. ar putea sa dea voie investitorilor sa construiasca 2,3 autostrazi tongue.gif Curat constitutional, bre laugh.gif

Aferim !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 22 Apr 2005, 09:59 AM
Mesaj #374


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



abis ----> daca este o chestie pe care n-o suport sunt frazele scoase din contextul lor .... "De altfel ambele sunt finantate de FMI (si BEI) altfel cum īti explici ca ei sunt principalii opozanti pentru radierea lui." Este drept ca nu am fost foarte precis īn prima parte dar a doua parte ar fi trebuit sa-ti spuna ca eram īn cunostinta de cauza cānd vb ... Bechtel urma sa fie finantat din bani veniti din exterior īnsa fmi a facut presiuni pentru ca proiectul sa fie abandonat īn favoarea paneuropeanului (nu mai am acces la articol dar daca este al treilea sau al patrulea de pe pagina dupa ce dai go iar bei nu a vrut sa finanteze nimic cu toate ca Tariceanu s-a dus cu jalba-n protap... Din pacate este ceea ce stim noi cel mai bine sa facem ... sa asteptam para malaiatza mad.gif ...

Īn privinta coridorului paneuropean IV ... nu stiu daca esti la curent īnsa pāna mai ieri Aradul fusese exclus fiind nevoit sa intervina pe lānga Comisia Europeană pentru asi sustine cauza. Este drept ca base' a anuntat ca definitiv "Bucureşti-Piteşti-Rīmnicu Vīlcea-Sibiu-Lugoj-Arad-Timişoara" īnsa eu am un dubiu tongue.gif ... om vedea...

Am lasat partea interesanta la sfārsit:
ARTICOLUL 80, alineatul (2) din Constitutia Ro spune urmatoarele: "Presedintele Romaniei vegheaza la respectarea Constitutiei si la buna functionare a autoritatilor publice." eu nu vad aici nici un fel de restrictie! Dimpotriva! E liber ca pasarea cerului. Se poate implica unde vor muschii lui si asta folosindu-se de Constitutie! Asadar, īti pun si tie aceeasi īntrebare pe care i-am pus-o si lui March: Care sunt articolele care-l īmpiedica sa-si exercite functia de Presedinte?! laugh.gif Eu nu le vad...

March ----> caut de vreo cinci minute si nu gasesc unde "Ti-am spus ca nu mai meriti nici o replica din partea mea."Te rog sa-mi arati unde ai spus ca nu doresti sa mai discutam nu de alta pentru ca mi se pare foarte "nepoliticos" din partea matalutza sa te adresezi cuiva iar apoi sa-i dai cu flit spunāndu-i ca de fapt nu te interesa discutia...
Eu īti raspund: Ar. 80, al. (2) din Constitutia Romāniei īi da posibilitatea de a intervenii cf. art. 135 al.2) par.f
Perfect constitutional "bre". smile.gif
Īnca nu mi-ai raspuns la īntrebarea mea de mai sus "bre". Nici aceasta nu-i "politicos".


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 22 Apr 2005, 10:08 AM
Mesaj #375


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



De parca Dobre n-ar fi 'omul presedintelui'. Sau, cine stie, a insistat pentru numirea lui ca ministru al transporturilor doar pentru ca-i placea numele ...

De fapt nici n-a insistat. Presupun ca Tariceanu n-avea in PNL nici un 'transportator' si-a trebuit sa imprumute unul de la Primarie.

Acest topic a fost editat de Achernar: 22 Apr 2005, 10:11 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 22 Apr 2005, 10:12 AM
Mesaj #376


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



Achernar ----> exact biggrin.gif ... dar īn politica trebuie sa vb. cāt mai complicat cu putinta pentru ca sa te "īnteleaga" toti. laugh.gif


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Apr 2005, 10:42 AM
Mesaj #377


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Puss In Boots @ 22 Apr 2005, 11:59 AM)

Eu īti raspund: Ar. 80, al. (2) din Constitutia Romāniei īi da posibilitatea de a intervenii cf. art. 135 al.2) par.f
Perfect constitutional "bre".  smile.gif

Vad ca nu citesti cu atentie Rolul si Atributiile Presedintelui asa cum ti-a sugerat Abis mai sus.
Art. 80 para (20) se citeste in legatura cu para(1) . Si nu are nici o legatura cu negocierea, incheirea sau semnarea vreunui contract economic chiar si de importanta nationala, precum construirea unei autostrazi. Fapt care nu rezulta nici din art. 91,92,93,94. Iar daca te duci la art. 87 vei vedea ca participarea Presedintelui la sedintele Guvernului este clar reglementata si iar nu include probleme economice curente, ce tin strict de resortul Guvernului. Iar art. 135 , para (2) -7 nu are nici o legatura cu atributiile presedintelui . El nu este "Statul care trebuie sa asigure..."
Pina si ILICI a inteles asta si nu s-a bagat peste Bombonel cand guvernul lui a incheiat contractele alea ptr. construirea de autostrazi sau securizarea frontierelor. Sper ca acum ai inteles mai bine. Ca sa nu mai citezi trunchiat din Constitutie ca sa-ti sustii argumentele.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Apr 2005, 10:58 AM
Mesaj #378


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Puss In Boots @ 22 Apr 2005, 10:59 AM)
Bechtel urma sa fie finantat din bani veniti din exterior īnsa fmi a facut presiuni pentru ca proiectul sa fie abandonat īn favoarea paneuropeanului

Intai spui ca ambele proiecte sa fac cu finantare FMI si BEI. Cand eu spun ca nu-i asa, tot tu sari ca de fapt FMI-ul a cerut renuntarea la Bechtel... Te superi daca solicit putina coerenta? Pai ori sunt finantate de BEI si FMI, ori nu sunt!

In realitate BEI finanteaza doar Coridorul IV. Autostrada Bechtel nu, pentru ca nu s-a organizat licitatie. FMI-ul nu am auzit sa finanteze autostrazi.
QUOTE
Am lasat partea interesanta la sfārsit:
ARTICOLUL 80, alineatul (2) din Constitutia Ro spune urmatoarele: "Presedintele Romaniei vegheaza la respectarea Constitutiei si la buna functionare a autoritatilor publice."

Si dupa parerea ta ce inseamna "vegheaza"? Inseamna cumva "conduce" ori "ordona"?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 22 Apr 2005, 10:58 AM
Mesaj #379


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Un presedinte ce-si declara non-stop convingerea ca in cursul anului 2005 vor avea loc alegeri anticipate (o treaba care de altfel nici nu-l priveste, ca presedinte) e clar ca nu are o pasiune pentru restrictiile constitutionale.

Si-apoi, daca seful statului nu are absolut nici o putere in ceea ce priveste problemele economice, atunci de unde si pana unde lozinca 'sa traiti bine' ? Pentru 'a trai bine' e mai putin importanta gargara politica si mai mult initiativa economica. Deci inca de atunci presedintele stia ca are la indemana mijloace de a se implica in economice. Indirect, fireste. Sau nu stia ce vorbeste, ceea ce e cam la fel de grav.

Acest topic a fost editat de Achernar: 22 Apr 2005, 11:04 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 22 Apr 2005, 11:02 AM
Mesaj #380


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



QUOTE (March @ 22 Apr 2005, 11:42 AM)
QUOTE (Puss In Boots @ 22 Apr 2005, 11:59 AM)

Eu īti raspund: Ar. 80, al. (2) din Constitutia Romāniei īi da posibilitatea de a intervenii cf. art. 135 al.2) par.f
Perfect constitutional "bre".  smile.gif

Vad ca nu citesti cu atentie Rolul si Atributiile Presedintelui asa cum ti-a sugerat Abis mai sus.
Art. 80 para (20) se citeste in legatura cu para(1) . Si nu are nici o legatura cu negocierea, incheirea sau semnarea vreunui contract economic chiar si de importanta nationala, precum construirea unei autostrazi. Fapt care nu rezulta nici din art. 91,92,93,94. Iar daca te duci la art. 87 vei vedea ca participarea Presedintelui la sedintele Guvernului este clar reglementata si iar nu include probleme economice curente, ce tin strict de resortul Guvernului. Iar art. 135 , para (2) -7 nu are nici o legatura cu atributiile presedintelui . El nu este "Statul care trebuie sa asigure..."
Pina si ILICI a inteles asta si nu s-a bagat peste Bombonel cand guvernul lui a incheiat contractele alea ptr. construirea de autostrazi sau securizarea frontierelor. Sper ca acum ai inteles mai bine. Ca sa nu mai citezi trunchiat din Constitutie ca sa-ti sustii argumentele.

Nici nu am spus ca este "Statul care trebuie sa asigure..." dar vegheaza la respectarea Constitutiei. Fii mai atent pe viitor.
Īnca ceva interesant pentru tine:
Articolul 87
Participarea la sedintele Guvernului
(1) Presedintele Romaniei poate lua parte la sedintele Guvernului in care se dezbat probleme de interes national privind politica externa, apararea tarii, asigurarea ordinii publice si, la cererea primului-ministru, in alte situatii.
(2) Presedintele Romaniei prezideaza sedintele Guvernului la care participa.

Interesant ... īncerci sa-i minimizezi rolul pentru a justifica faptul ca nu a facut mare scofala pāna acum ... Eu cred ca pe base-l doare-n cot de Constitutie. Sau mai bine zis o foloseste cum īi place, nicidecum cum ar trebuii.
Pāna una alta, tot nu mi-ai raspuns la īntrebari (ai doua pāna acum).

nu am vazut ca s-a mai postat.

abis ----> no fii si tu indulgent. Am recunoscut ca am formulat gresit dar nici tu n-ai facut eforturi tongue.gif
"Vegheaza" este un termen extrem de larg care poate permite implicare, dupa caz.

Achernar ----> gānd la gānd biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Puss In Boots: 22 Apr 2005, 11:07 AM


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Apr 2005, 11:03 AM
Mesaj #381


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Achernar:
Parerea mea este asta: daca presedintele declara ca, in opinia lui, alegerile anticipate sunt o solutie in cazul in care coalitia aflata la guvernare nu-si poate indeplini programul politic, nu este o incalcare a constitutiei. Daca cineva are alta parere, este liber sa depuna o contestatie la Curtea Constitutionala, unde marea majoritate a judecatorilor nu au fost numiti nici de Basescu, nici de Alianta D.A....

Puss In Boots:
QUOTE
(1) Presedintele Romaniei poate lua parte la sedintele Guvernului in care se dezbat probleme de interes national privind politica externa, apararea tarii, asigurarea ordinii publice si, la cererea primului-ministru, in alte situatii.

Din cate stii tu, i-a cerut Tariceanu lui Basescu sa participe la vreo sedinta si nu s-a dus?

Acest topic a fost editat de abis: 22 Apr 2005, 11:06 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 22 Apr 2005, 11:07 AM
Mesaj #382


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



In regula, man. Atunci cum iti explici secventele penibile in care membri marcanti ai PD si PNL s-au pronuntat impotriva alegerilor anticipate atunci cand presedintele era plecat in turneu pentru ca, dupa revenirea boss-ului in tara, toata lumea sa o intoarca din condei si sa declare ca singurul lor scop in viata sunt anticipatele ? Le e cam tarsa de boss, nu ?

Stii care-i treaba interesanta ? Anticipatele nu sunt o confruntare intre PD+PNL contra PSD+PUR+UDMR. Combatantii vor fi de fapt 'aliatii' multumiti cu pasarica pe care au pus manuta contra celor care sufera intens ca nu pot si ei sa se serveasca.

Acest topic a fost editat de Achernar: 22 Apr 2005, 11:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 22 Apr 2005, 11:10 AM
Mesaj #383


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



QUOTE (abis @ 22 Apr 2005, 12:03 PM)
Din cate stii tu, i-a cerut Tariceanu lui Basescu sa participe la vreo sedinta si nu s-a dus?

Dar tu chiar crezi ca Tariceanu este cel ce trebuie sau este īn pozitie sa ceara ceva?! laugh.gif
Hai sa fim seriosi. Daca base' ar fi vrut sa ceara ar fi cerut!


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Apr 2005, 11:13 AM
Mesaj #384


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 22 Apr 2005, 01:03 PM)

Puss In Boots:
QUOTE
(1) Presedintele Romaniei poate lua parte la sedintele Guvernului in care se dezbat probleme de interes national privind politica externa, apararea tarii, asigurarea ordinii publice si, la cererea primului-ministru, in alte situatii.

Din cate stii tu, i-a cerut Tariceanu lui Basescu sa participe la vreo sedinta si nu s-a dus?

Desigur ca nu i-a cerut asa ceva !
Si o sustine tot pe a lui cu citate trunchiate din Constitutie. Eu ii dau sa citeasca tot art. 87, iar el imi subliniaza in text ce-i convine lui .
Cred ca ar trebui sa intervina aici "tatucul" Constituiei, Iorgovan. tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 22 Apr 2005, 11:19 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 22 Apr 2005, 11:35 AM
Mesaj #385


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



QUOTE (March @ 22 Apr 2005, 12:13 PM)
QUOTE (abis @ 22 Apr 2005, 01:03 PM)

Puss In Boots:
QUOTE
(1) Presedintele Romaniei poate lua parte la sedintele Guvernului in care se dezbat probleme de interes national privind politica externa, apararea tarii, asigurarea ordinii publice si, la cererea primului-ministru, in alte situatii.

Din cate stii tu, i-a cerut Tariceanu lui Basescu sa participe la vreo sedinta si nu s-a dus?

Desigur ca nu i-a cerut asa ceva !
Si o sustine tot pe a lui cu citate trunchiate din Constitutie. Eu ii dau sa citeasca tot art. 87, iar el imi repeta titlul.
Cred ca ar trebui sa intervina aici "tatucul" Constituiei, Iorgovan. tongue.gif

Vezi ca esti putin īn decalaj ...
Probabil nu stii ca primul ministru este īn mod normal māna dreapta a Presedintelui.
Constitutia?!
Vine:
Articolul 85
Numirea Guvernului
(1) Presedintele Romaniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru si numeste Guvernul pe baza votului de incredere acordat de Parlament.
(2) In caz de remaniere guvernamentala sau de vacanta a postului, Presedintele revoca si numeste, la propunerea primului-ministru, pe unii membri ai Guvernului.
Ce face primul ministru?!
Articolul 106
Primul-ministru
(1) Primul-ministru conduce Guvernul si coordoneaza activitatea membrilor acestuia, respectand atributiile ce le revin. De asemenea, prezinta Camerei Deputatilor sau Senatului rapoarte si declaratii cu privire la politica Guvernului, care se dezbat cu prioritate.
Concluzia:
Nea' Base' Poate daca vrea sa ia decizii si pe plan economic si īn orice alt domeniu.
Mama are mere. Dan este cuminte etc etc etc rofl.gif

Singurul lucru pe care ti-l reprosez este ca nu vrei sa analizezi lucrurile la rece dar ca preferi sa te mentii īntr-o politica de aparare cu orice pret a lu' nea' base'. A fost ales de catre romāni satui de minciuni, de blide goale si de hotii, de oameni carora putin le pasa de nus' care articol bazāndu-se pe promisiunile din campania domniei sale ... De aceea dragul meu nu ne putem permite sa-i gasim scuze pentru ca lucrurile nu misca (v-am cerut exemple si nu mi-ati dat) sau se īnrautatesc (reforma monetara va sporii inflatia), eventual circumstante atenuante dar cu multa multa zgārcenie!
A! Era sa uit! Tot nu mi-ai raspuns la īntrebari .... smile.gif


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

346 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 02:07 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman