HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
>  Telepatia?, exista, nu exista, cum putem verifica...
ATI AVUT EXPERIENTE TELEPATICE?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 98
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Catalin
mesaj 15 May 2008, 08:45 PM
Mesaj #211


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE
Dat fiind ca telepatia implica doi subiecti umani, ce ar insemna "sa te inseli" in acest context?


Sa nu iti dai seama ca faptul ca acelasi gand a fost prezent in mintea amandurora se datoreaza unei cauze externe, nu telepatiei.

De-asta oamenii au inventat stiinta. Pentru ca au devenit la un moment dat constienti de erori sistematice care pot fi eliminate printr-o metodologie clara.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 16 May 2008, 10:31 AM
Mesaj #212


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE(Catalin @ 15 May 2008, 09:45 PM) *
Sa nu iti dai seama ca faptul ca acelasi gand a fost prezent in mintea amandurora se datoreaza unei cauze externe, nu telepatiei.

Cauze externe cum ar fi?

QUOTE
De-asta oamenii au inventat stiinta. Pentru ca au devenit la un moment dat constienti de erori sistematice care pot fi eliminate printr-o metodologie clara.

Bine ai zis..constienti....Greseala unui anumit tip de stiinta este insa ca cercetand ce este "in afara", adica obiectele pe care le percepem, a uitat de ce este inauntru. Pentru a studia fenomenele ce tin de "lumea interioara" trebui ca ma intai sa fii constient de ele. Oamenii care au ajuns sa se convinga singuri ca fenomene gen telepatia sunt autentice au facut'o pentru ca si'au indreptat atentia mai mult spre interior. Cine neaga existenta ei (sau nu se pot exprima sub acest aspect)arata doar care este nivelul lor de constienta de sine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 16 May 2008, 01:59 PM
Mesaj #213


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE
Cauze externe cum ar fi?


Sa zicem ca testezi doi oameni pentru telepatie si observi ca se gandesc amandoi la mancare. Ce conchizi, ca e din cauza telepatiei sau din cauza ca amandurora le e foame?

QUOTE
Bine ai zis..constienti....Greseala unui anumit tip de stiinta este insa ca cercetand ce este "in afara", adica obiectele pe care le percepem, a uitat de ce este inauntru.


In afara cui si inauntrul cui? si despre ce tip de stiinta vorbesti aici? te referi la Stiinta (metoda stiintifica) sau la o stiinta anume (disciplina stiintifica)?

Biologia, de exemplu, nu studiaza decat ce e "inauntru". Geografia, pe de alta parte, doar ce e "in afara". Sociologia combina "inauntrul" cu "in afara". Consideri ca geografia greseste principial in timp ce biologia a inteles despre ce e vorba iar sociologia inca se mai lupta cu niste probleme din cauza asta?

QUOTE
Pentru a studia fenomenele ce tin de "lumea interioara" trebui ca ma intai sa fii constient de ele. Oamenii care au ajuns sa se convinga singuri ca fenomene gen telepatia sunt autentice au facut'o pentru ca si'au indreptat atentia mai mult spre interior.


Foarte interesanta observatia ta! De asteptat ar fi fost sa fie invers, nu? Telepatia este un fenomen extern prin excelenta. Se refera la proiectia gandurilor "in afara". Este de asteptat ca daca ai vrea sa te convingi de realitatea telepatiei ar trebui sa adopti o atitudine orientata "in afara" mai degraba decat "inauntru".

Deci din ce cauza indreptarea spre interior i-a facut pe acei oameni sa se convinga de fenomene gen telepatie? cum ai explica tu acest fapt uimitor despre lumea din jurul tau?



--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 May 2008, 01:59 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 26 May 2008, 01:42 PM
Mesaj #214


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Catalin
QUOTE
Sa zicem ca testezi doi oameni pentru telepatie si observi ca se gandesc amandoi la mancare. Ce conchizi, ca e din cauza telepatiei sau din cauza ca amandurora le e foame?

Pai ce zici tu e destul de simplu de controlat. Faci experimentul dupa ce amandoi au mancat....
Si nu e vorba ca "se gandesc", ci e vorba ca unul transmite si altul recepteaza. Deci cel putin unul, emitatorul ar trebui sa fie constient de ceea ce emite. Si receptorul ar trebui sa aibe un anumit control mental, pentru a putea "observa" ce i se transmite. Deci aceste experimente nu pot fi facute de oricine.

QUOTE
In afara cui si inauntrul cui? si despre ce tip de stiinta vorbesti aici? te referi la Stiinta (metoda stiintifica) sau la o stiinta anume (disciplina stiintifica)?

Al nostru, ca fiinte umane. Ma refer la un anumit mod de a "face stiinta", care include mai multe discipline.

QUOTE
Biologia, de exemplu, nu studiaza decat ce e "inauntru". Geografia, pe de alta parte, doar ce e "in afara". Sociologia combina "inauntrul" cu "in afara". Consideri ca geografia greseste principial in timp ce biologia a inteles despre ce e vorba iar sociologia inca se mai lupta cu niste probleme din cauza asta?

Inauntru in in afara depinde de nivelul de constiinta al omului. Daca devii constient de un anumit gand, ai schimbat granita dintre inauntru si in afara. Dar ca mod de abordare, aceasta perspectiva care separa intotdeauna un obiect de un subiect, si le considera cumva independente, nu este conforma cu realitatea. Efectele nocive ale acestui mod de abordare se vad cu ochiul liber, pentru orice om cu bun simt....
QUOTE
Foarte interesanta observatia ta! De asteptat ar fi fost sa fie invers, nu? Telepatia este un fenomen extern prin excelenta. Se refera la proiectia gandurilor "in afara". Este de asteptat ca daca ai vrea sa te convingi de realitatea telepatiei ar trebui sa adopti o atitudine orientata "in afara" mai degraba decat "inauntru".

Telepatia nu este doar un fenomen extern. Pentru a "lua act" de un anumit gand, sau pentru a-l transmite altuia trebuie SA FII prezent. Prezenta nu este un gand....
In afara si inauntru depinde de nivelul de constienta al unui om. Pentru cineva gandurile sunt ceva exterior, pentru altcineva sunt ceva interior. Daca nu esti constient de un anumit gand, acela face parte din "interiorul" tau. Daca devii constient de el, deja s-a produs o separare. Prin aceasta detasare devina posibila stapanirea lor.
Dupa cum inteleg eu lucrurile, ambele "miscari", spre inauntru si spre inafara, sunt necesare. Sunt ca inspirul si expirul.
QUOTE
Deci din ce cauza indreptarea spre interior i-a facut pe acei oameni sa se convinga de fenomene gen telepatie? cum ai explica tu acest fapt uimitor despre lumea din jurul tau?

Din cauza ca au devenit mai constienti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 26 May 2008, 01:48 PM
Mesaj #215


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Vad ca 4 colegi au votat ca "pot si vor sa participe" la un experiment.
Cine a bifat aceasta optiune? As dori si eu sa fiu prezent.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 May 2008, 09:32 PM
Mesaj #216


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Dar ca mod de abordare, aceasta perspectiva care separa intotdeauna un obiect de un subiect, si le considera cumva independente, nu este conforma cu realitatea. Efectele nocive ale acestui mod de abordare se vad cu ochiul liber, pentru orice om cu bun simt....


nu chiar... pentru că mintea procesează informaţii, informaţiile vin şi pleacă din/în exterior, există o separare certă între interior şi exterior din punct de vedere informaţional, iar telepatia cred că presupune un canal de comunicaţie între cei doi subiecţi, însă este un canal nesigur şi cu o probabilitate mică de reproductibilitate, din acest motiv nu este nici controlabilă, nici nu poate fi analizată în laborator prin metodele ştiinţifice, dar nici nu ajută la ceva chiar dacă există şi am fost implicaţi noi înşine de câteva ori în situaţii reale de acest gen, pentru că s-au datorat mai degrabă unui concurs de împrejurări favorabil, ca un efect tunel, nicidecum unor aranjamente sau transmisii intenţionate... Tocmai acest aspect al fenomenelor psi, chiar dacă ele există, le face imposibil de demonstrat, reprodus şi utilizat la ceva, celelalte canale de transmisie au destulă redundanţă, reproductibilitate şi constanţă în disponibilitatea de comunicare şi asta le-a făcut să se dezvolte cu precădere.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 27 May 2008, 10:54 AM
Mesaj #217


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Erwin
QUOTE
nu chiar... pentru că mintea procesează informaţii, informaţiile vin şi pleacă din/în exterior, există o separare certă între interior şi exterior din punct de vedere informaţional,

Separatia e una, independenta e altceva. Tastatura calculatorului este separata de monitor, totusi fara ea nu pot scrie ce apare pe ecran.
QUOTE
telepatia cred că presupune un canal de comunicaţie între cei doi subiecţi, însă este un canal nesigur şi cu o probabilitate mică de reproductibilitate, din acest motiv nu este nici controlabilă, nici nu poate fi analizată în laborator prin metodele ştiinţifice, dar nici nu ajută la ceva chiar dacă există şi am fost implicaţi noi înşine de câteva ori în situaţii reale de acest gen, pentru că s-au datorat mai degrabă unui concurs de împrejurări favorabil, ca un efect tunel, nicidecum unor aranjamente sau transmisii intenţionate..

Siguranta, controlabilitatea depind de subiect. Ca si in cazul mersului, de ex. Este o diferenta intre un bebe, un copil de 2 ani, un adolescent si un adult, sub acest aspect. Cine spune ca este putin controlabila arata nivelul la care se afla din punct de vedere al constientizarii propriilor ganduri.
Da, la ce sa ajute sa iti stapanesti mintea? Mai bine sa fie un haos acolo, sa fii varza, sa faci (fara sa iti dai seama macar) ce vor altii sa faci, decat ce vrei tu...
QUOTE
Tocmai acest aspect al fenomenelor psi, chiar dacă ele există, le face imposibil de demonstrat, reprodus şi utilizat la ceva, celelalte canale de transmisie au destulă redundanţă, reproductibilitate şi constanţă în disponibilitatea de comunicare şi asta le-a făcut să se dezvolte cu precădere.

Demonstrabilitatea tine de subiectul uman. Vezi ce spuneam mai sus.
Negarea acestor fenomene are si un scop: sa nu mai cauti. E ca si la politie, cand un caz este "rezolvat". Daca s-a gasit vinovatul cercetarile inceteaza. In cazul nostru, daca telepatia nu exista, sau nu poate fi stapanita, ce rost are sa ne mai pierdem timpul cu investigatiile? Este o cale, e drept. Dar ce te faci daca "verdictul" este gresit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 May 2008, 11:24 AM
Mesaj #218


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 27 May 2008, 11:54 AM) *
Daca s-a gasit vinovatul cercetarile inceteaza. In cazul nostru, daca telepatia nu exista, sau nu poate fi stapanita, ce rost are sa ne mai pierdem timpul cu investigatiile? Este o cale, e drept. Dar ce te faci daca "verdictul" este gresit?

Nu cred ca pledeaza cineva pentru oprirea cercetarilor in cazul telepatiei. Eu unul nu o fac... Recunosc, mi-ar placea sa stiu ca este posibila si ca pot comunica in acest fel cu altii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 27 May 2008, 01:27 PM
Mesaj #219


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 27 May 2008, 12:24 PM) *
Nu cred ca pledeaza cineva pentru oprirea cercetarilor in cazul telepatiei. Eu unul nu o fac... Recunosc, mi-ar placea sa stiu ca este posibila si ca pot comunica in acest fel cu altii.


De fapt, cercetarile privind telepatia sunt sabotate de conspiratia mondiala a "providerilor" de telefonie... va dati seama ca "FALIMENT" scrie pe ei daca se demonstreaza ca telepatia functioneste! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 May 2008, 02:03 PM
Mesaj #220


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 27 May 2008, 12:24 PM) *
Nu cred ca pledeaza cineva pentru oprirea cercetarilor in cazul telepatiei. Eu unul nu o fac... Recunosc, mi-ar placea sa stiu ca este posibila si ca pot comunica in acest fel cu altii.

Nu cred ca se pune problema "comunicarii" cu altii. De fapt telepatia, cel putin pana acum, s-a
'realizat" intre cei "conectati" la aceias "lungime de unda", adica sunt rude, au ceva in comun cu cel care transmite un mesaj telepatic, etc.

Acest topic a fost editat de marduk: 27 May 2008, 02:05 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 May 2008, 10:07 PM
Mesaj #221


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



gypsyhart:
QUOTE
Separatia e una, independenta e altceva. Tastatura calculatorului este separata de monitor, totusi fara ea nu pot scrie ce apare pe ecran.

totuşi, tu ai zis:
QUOTE
aceasta perspectiva care separa intotdeauna un obiect de un subiect, si le considera cumva independente

iar eu nu am susţinut deloc că ar fi independente, doar că separarea este certă din punct de vedere informaţional.
QUOTE
Cine spune ca este putin controlabila arata nivelul la care se afla din punct de vedere al constientizarii propriilor ganduri.
Da, la ce sa ajute sa iti stapanesti mintea? Mai bine sa fie un haos acolo, sa fii varza, sa faci (fara sa iti dai seama macar) ce vor altii sa faci, decat ce vrei tu...

m-am referit la cadrul de desfăşurare al experimentului telepatic. Aş vrea să văd şi eu cum poţi controla toţi factorii necesari ca să transmiţi telepatic gândurile, atâta vreme cât funcţionarea minţii umane încă nu este înţeleasă pe deplin. Te asigur că nu e nici o varză la mijloc, am trăit fenomenul de câteva ori şi am încercat să mi-l explic şi să-l folosesc, dar... se întâmplă doar atunci când mă aştept mai puţin. Aş fi dispus să particip la un astfel de experiment, în condiţii controlate, aplicând metoda ştiinţifică şi nu metode... esoterice.

Acest topic a fost editat de Erwin: 27 May 2008, 10:09 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 28 May 2008, 11:00 AM
Mesaj #222


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Erwin
QUOTE
iar eu nu am susţinut deloc că ar fi independente, doar că separarea este certă din punct de vedere informaţional.

Acuma, separarea are si ea nivele si nivele. Daca zici "independent" e un fel de separare absoluta, fiecare cu ale lui...Si daca NU POTI sa scapi de granita asta dintre obiect si subiect, inseamna ca separarea este absoluta. Si la acest gen de separare, care de fapt independenta, m-am referit cand am spus "un anumit mod de a face stiinta".

Si separarea din punct de vedere informational nu e asa de certa precum zici. Tocmai asta e si ideea telepatiei. Ca informatia poate sa circule intre mintea lui X si mintea lui Y.

Uite dau un exemplu. Poate ti s-a intamplat sa te trezesti ca fredonezi o melodie pe care ai auzit'o cu cateva minute inainte la un coleg/ prieten. In acest caz, ai auzit cu urechile, si ai preluat fara sa iti dai seama, probabil. De fapt mintea ta a inregistrat ceva, si peste cateva minute il reda din nou. Asa este si cu gandurile. Doar ca e vorba de o manifestare mai subtila. Unul gandeste ceva, si celalalt, daca "il asculta" adica "e pe lungimea lui de unda", are si el acelasi gand imediat. E pur si simplu vorba de inregistrare (receptare) si redare.
Iar gandurile care "sunt gandite" adica trec prin mintea multor oameni formeza asa zisa "gandire colectiva", sau "cultura", mentalitatea acelui grup, etc...

QUOTE
m-am referit la cadrul de desfăşurare al experimentului telepatic. Aş vrea să văd şi eu cum poţi controla toţi factorii necesari ca să transmiţi telepatic gândurile, atâta vreme cât funcţionarea minţii umane încă nu este înţeleasă pe deplin. Te asigur că nu e nici o varză la mijloc, am trăit fenomenul de câteva ori şi am încercat să mi-l explic şi să-l folosesc, dar... se întâmplă doar atunci când mă aştept mai puţin. Aş fi dispus să particip la un astfel de experiment, în condiţii controlate, aplicând metoda ştiinţifică şi nu metode... esoterice.

Pai experimentele astea nu pot avea loc, zic eu, cu oameni care nu au un anumit grad de constiinta. E ca si cum ai canta pentru unul care nu are ureche, si apoi il pui sa iti cante ce a auzit. Acela o sa falseze la greu, sau nu va putea reproduce decat foarte putin din ce a auzit. Si ce concluzie, tragi? Ca ai cantat tu fals? Ar fi gresit cu siguranta.
Deci aceste experimente nu pot fi realizate cu oricine. Asta e parerea mea. Deci pana la experiment este nevoie de o anumita pregatire. Altfel, e ca si cum ai duce taranul la opera, si apoi il pui sa scrie critica de arta...Nu merge asa.
Vad ca pe aici sunt multi care tot cer, una alta, dar nu se intreaba, ei ce ofera? Nimic, cel mai adesea. Pai exact asta primiti!
Dupa energia pe care o investesti in aceasta dorinta a ta, asa vei primi si raspunsul. Succes!


Acest topic a fost editat de gypsyhart: 28 May 2008, 11:12 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 28 May 2008, 11:28 AM
Mesaj #223


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE(Cucu Mucu @ 27 May 2008, 02:27 PM) *
De fapt, cercetarile privind telepatia sunt sabotate de conspiratia mondiala a "providerilor" de telefonie... va dati seama ca "FALIMENT" scrie pe ei daca se demonstreaza ca telepatia functioneste! rofl.gif

Nu neaparat. Precum spuneam, degeaba se dovedeste ca telepatia exista (pentru cei care nu s-au convins deja) daca 80% din oameni nu o pot folosi. Insa daca stii ca e acolo cel putin incerci (poate) sa o obtii. Daca nu crezi, nu ai nici o grija, nu trebuie sa faci nimic. Si cine ar putea sa aibe un astfel de interes? In primul rand celui care ii foloseste, deci care e constient de fenomen...si care il foloseste in scopuri egoiste.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 29 May 2008, 09:33 PM
Mesaj #224


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE(gypsyhart)
Pai ce zici tu e destul de simplu de controlat. Faci experimentul dupa ce amandoi au mancat....


Pai... da, evident. Asa trebuie facut. Si e foarte usor sa gresesti nefacand asta.

Intrebarea ta era "cum poti gresi?". Asa poti gresi. Necontroland toate variabilele care pot intra in ecuatie.

QUOTE
Al nostru, ca fiinte umane. Ma refer la un anumit mod de a "face stiinta", care include mai multe discipline.


QUOTE
Inauntru in in afara depinde de nivelul de constiinta al omului. Daca devii constient de un anumit gand, ai schimbat granita dintre inauntru si in afara. Dar ca mod de abordare, aceasta perspectiva care separa intotdeauna un obiect de un subiect, si le considera cumva independente, nu este conforma cu realitatea. Efectele nocive ale acestui mod de abordare se vad cu ochiul liber, pentru orice om cu bun simt....


Dupa ce spui tu, orice disciplina este "in afara" pentru ca implica macar a fi constient de gandurile pe care le ai asupra disciplinei in cauza. Si telepatia, in momentul in care rostesc "telepatie" devine "in afara" pentru ca devine gand constientizat.

Si atunci e clar, trebuie studiata de o disciplina din afara si atunci tot demersul tau e lipsit de substanta.

QUOTE
Telepatia nu este doar un fenomen extern. Pentru a "lua act" de un anumit gand, sau pentru a-l transmite altuia trebuie SA FII prezent.


Evident. Trebuie sa fii prezent si trebuie mai ales sa fii prezent in afara celuilalt. De unde si externalitatea fenomenului. Daca esti prezent doar in internalitatea subiectului emitator atunci nu e un caz de telepatie ci, eventual, de schizofrenie.



--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 30 May 2008, 10:56 AM
Mesaj #225


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE(Catalin @ 29 May 2008, 10:33 PM) *
Pai... da, evident. Asa trebuie facut. Si e foarte usor sa gresesti nefacand asta.

Intrebarea ta era "cum poti gresi?". Asa poti gresi. Necontroland toate variabilele care pot intra in ecuatie.

Am spus, si o repet, gradul de control depinde de gradul de constienta. Si controlul asta de care zici se poate realiza prin randomizare. Ca la loto. Adica se extrag niste numere aleator (sau orice alt obiect) si sunt transmise doar mental altei persoane.
Si apoi se raporteaza probabilitatile observate la cele teoretice. Nu asta e problema principala in cazul unor experimente de acest gen. Ci abilitatile subiectilor implicati.

QUOTE
Dupa ce spui tu, orice disciplina este "in afara" pentru ca implica macar a fi constient de gandurile pe care le ai asupra disciplinei in cauza. Si telepatia, in momentul in care rostesc "telepatie" devine "in afara" pentru ca devine gand constientizat.

Si atunci e clar, trebuie studiata de o disciplina din afara si atunci tot demersul tau e lipsit de substanta.

Intr-un anumit sens ai dreptate. Pana la urma orice tine de manifestare, este in afara. Dar, asa cum am spus, in functie de gradul de constienta al fiecarui om, variaza granita dintre interior si exterior. Telepatia poate fi considerata ca tinand de fenomene "interioare" pentru ca cei mai multi oameni sa zicem au granita asta mult mai jos decat nivelul mental.

Ce spui tu imi da senzatia ca pune in antiteza ce tine de interior si ce tine de exterior. Dar noi existam simultan in ambele "dimensiuni". Daca gandesc nu inseamna ca sunt doar gand. Sau cum ar spune cineva, chiar faptul ca pot vedea ciclonul (miscarea gandurilor sa zicem ) este o dovada a faptului ca ma aflu intr'un punct calm. thumb_yello.gif

QUOTE
QUOTE

Telepatia nu este doar un fenomen extern. Pentru a "lua act" de un anumit gand, sau pentru a-l transmite altuia trebuie SA FII prezent.

Evident. Trebuie sa fii prezent si trebuie mai ales sa fii prezent in afara celuilalt. De unde si externalitatea fenomenului. Daca esti prezent doar in internalitatea subiectului emitator atunci nu e un caz de telepatie ci, eventual, de schizofrenie.

Eu nu am negat "externalitatea". Acel "sa fii prezent" este aspectul interior. Al ambilor subiecti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 May 2008, 12:22 PM
Mesaj #226


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 30 May 2008, 11:56 AM) *
Si controlul asta de care zici se poate realiza prin randomizare. Ca la loto. Adica se extrag niste numere aleator (sau orice alt obiect) si sunt transmise doar mental altei persoane.

Ceva de genul asta am incercat acum vreo 25 de ani... Fratele meu deschidea la nimereala o carte, punea degetul cu ochii inchisi pe un cuvant si incerca sa mi-l transmita. Dupa care incercam eu sa-i transmit lui un alt cuvant, ales in acelasi mod, din alta carte. Nu mai stiu de cate zeci (ori poate sute) de ori am incercat, rezultatul a fost zero.

Dar poate ca nu aveam noi suficiente abilitati. Daca cineva de aici este dispus sa ia parte la un astfel de experiment, mi-ar placea sa fiu si eu acolo. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dor
mesaj 31 May 2008, 10:54 AM
Mesaj #227


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 128
Inscris: 18 August 06
Din: Brasov
Forumist Nr.: 8.572



N-am trăit nimic, iar cele câteva situaţii din viaţa mea pe care unii le-ar fi numit paranormale/telepatice/acte de clarviziune sau altceva.. eu le-am numit coincidenţă pură.
Ca şi abis, dacă face cineva un efort în vederea demonstrării existenţei unei asemenea chestiuni, vreau să iau parte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 2 Jun 2008, 07:31 AM
Mesaj #228


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE
Am spus, si o repet, gradul de control depinde de gradul de constienta. Si controlul asta de care zici se poate realiza prin randomizare. Ca la loto. Adica se extrag niste numere aleator (sau orice alt obiect) si sunt transmise doar mental altei persoane.


Da, asa e perfect.

Pai hai sa vedem, dupa ce stii tu a facut cineva experimentul asta? care au fost rezultatele?

As fi curios sa imi raspunda mai ales cei care au scris "da" la acest poll.

QUOTE
Intr-un anumit sens ai dreptate. Pana la urma orice tine de manifestare, este in afara. Dar, asa cum am spus, in functie de gradul de constienta al fiecarui om, variaza granita dintre interior si exterior. Telepatia poate fi considerata ca tinand de fenomene "interioare" pentru ca cei mai multi oameni sa zicem au granita asta mult mai jos decat nivelul mental.

Ce spui tu imi da senzatia ca pune in antiteza ce tine de interior si ce tine de exterior. Dar noi existam simultan in ambele "dimensiuni". Daca gandesc nu inseamna ca sunt doar gand. Sau cum ar spune cineva, chiar faptul ca pot vedea ciclonul (miscarea gandurilor sa zicem ) este o dovada a faptului ca ma aflu intr'un punct calm.


Nu sunt eu cel ce le-a pus in antiteza, din contra, mie mi s-a parut ca tu o faci. Ti-am dat acele exemple de discipline stiintifice tocmai ca sa iti arat ca aceasta dihotomie este falsa. Nu exista interior si exterior propriu-zise. Fiecare disciplina isi defineste obiectul de studiu si, prin asta, defineste ce e in interior si ce e in exterior. A spune ca stiinta e preocupata doar cu exteriorul e un nonsens pentru ca, inainte de a face stiinta, disciplina a definit interiorul si exteriorul relativ la campul ei de studiu.



--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 2 Jun 2008, 10:53 AM
Mesaj #229


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE
QUOTE
Am spus, si o repet, gradul de control depinde de gradul de constienta. Si controlul asta de care zici se poate realiza prin randomizare. Ca la loto. Adica se extrag niste numere aleator (sau orice alt obiect) si sunt transmise doar mental altei persoane.

Da, asa e perfect.

Pai hai sa vedem, dupa ce stii tu a facut cineva experimentul asta? care au fost rezultatele?

Asa cum am spus, nu am studiat subiectul in profunzime. Exact in forma in care am sugerat'o eu nu cunosc sa se fi facut.

QUOTE
Nu sunt eu cel ce le-a pus in antiteza, din contra, mie mi s-a parut ca tu o faci. Ti-am dat acele exemple de discipline stiintifice tocmai ca sa iti arat ca aceasta dihotomie este falsa. Nu exista interior si exterior propriu-zise. Fiecare disciplina isi defineste obiectul de studiu si, prin asta, defineste ce e in interior si ce e in exterior. A spune ca stiinta e preocupata doar cu exteriorul e un nonsens pentru ca, inainte de a face stiinta, disciplina a definit interiorul si exteriorul relativ la campul ei de studiu.

Eu am vorbit despre un o anumita abordare a "stiintei". In acea abordare separarea asta (in sens de CONFLICT) e foarte reala. Ce zici, daca eu otravesc niste animale doar ca sa "studiez" efectele unui medicament, ma consider legat sau nu de animalul respectiv? Daca prin stiinta mea produc bunuri care nu se integreaza in mod natural in mediul inconjurator (plasticul de ex.), ce concluzie se poate trage de aici? Ca "dihotomia este falsa", cum spui tu? Ca antiteza nu este reala? (in sensul unei anumite stiinte, repet, nu al meu personal).

Exista si un alt mod de a studia (ambele lumi, atat cele "interioare"/personale cat si cele "exterioare"/ comune). Asa cum un om care iubeste cunoaste altfel pe cineva decat cel care il uraste...sau caruia ii este indiferent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 30 Jun 2008, 10:04 AM
Mesaj #230


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE(gypsyhart @ 28 May 2008, 12:28 PM) *
Nu neaparat. Precum spuneam, degeaba se dovedeste ca telepatia exista (pentru cei care nu s-au convins deja) daca 80% din oameni nu o pot folosi. Insa daca stii ca e acolo cel putin incerci (poate) sa o obtii. Daca nu crezi, nu ai nici o grija, nu trebuie sa faci nimic. Si cine ar putea sa aibe un astfel de interes? In primul rand celui care ii foloseste, deci care e constient de fenomen...si care il foloseste in scopuri egoiste.

Salut. smile.gif
A spune ca telepatia nu exista e aidoma cu afirmatia de acum 200-500-1000 de ani care spune ca: nu exista transmisie audio-video. Principiul de functionare este ABSOLUT IDENTIC. Daca in cazul transmisiei audio-video este nevoie de un emitator si un receptor, la fel si in cazul telepatiei. Asa cum este OBLIGATORIU ca emisia sa se faca pe o anumita lungime de unda, iar receptia sa fie facuta pe ACEIASI lungime de unda pt. a putea sa se realizeze captarea acelei transmisii audio-video, la fel se petrece si in cazul transmisiei telepatice. Fiecare fiinta umana are o "lungime de unda" (frecventa de vibratie) UNICA si pt. a putea sa-i receptam in mod telepatic gindurile este OBLIGATORIU sa ne "reglam" propriul nostru "modul de receptie" pe EXACT acea lungime de unda a acelui individ pe care vrem sa-i receptam in mod telepatic gindurile. Altfel, TELEPATIA nu este posibila decit in mod "accidental", cind din "intimplare" ne punem pe aceiasi lungime de unda (de regula cu cineva f. apropiat) pt. citeva fractiuni de secunda, timp in care se face transmisia-receptia acelor energii-gind.

Ca o paranteza se poate spune ca nu numai telepatia se bazeaza pe acest principiu al rezonantei si al punerii pe aceiasi lungime de unda, ci si toate formele de manifestare (tranmisie-receptie) a energiilor subtile. Una dintre aceste calitati-inzestrari este EMPATIA, cu ajutorul carora fiinta receptiva simte in propria sa fiinta acele stari emotionale (energetice) conexe cu energiile subtile care exista in aura "transmitatorului". Principiul de functionare este ACELASI: trebuie sa-ti "reglezi" modul de receptie al energiilor subtile pe lungimea de unda a "transmitatorului". Asta e PRINCIPIUL REZONANTEI.

PS. Off topic: In rest, ce mai zici, esti bine ? smile.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jun 2008, 10:07 AM
Mesaj #231


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(thunder @ 30 Jun 2008, 11:04 AM) *
Salut. smile.gif
Principiul de functionare este ABSOLUT IDENTIC.

Undele electro-magnetice? unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 30 Jun 2008, 10:40 AM
Mesaj #232


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE(abis @ 30 Jun 2008, 11:07 AM) *
Undele electro-magnetice? unsure.gif

Ideea de unda este o formulare stiintifica aproximativa vis a vis de realitatea care exista in asa zisa lume invizibila. Acum multi ani in urma oamenii negau chiar si aceasta manifestare numita "unda", sau fenomenul electro-magnetic, insa dupa ce au aparut si aparatele necesare a devenit imposibila negarea acestei realitati "invizibile".

In fapt, la baza acestor realitati nevazute se afla o asa zisa "energie subtila" care are diferite grade de "consistenta" si forme de manifestare, etc. Aceste diferente rezulta din modularea diferita a frecventei de vibratie a acestei energii de baza. Aceasta energie de baza este fundamentul intregii Creatii, inclusiv a lumii materiale, sau lumii fizice cum mai este ea numita. Cind frecventa de vibratie a energiei ajunge la anumite cote, ea se transforma in materie, cu diferitele ei forme, calitati, culori, etc. Altfel spus, materia este (tot) energie, insa "condensata".

Astfel, realitatea undelor electro-magnetice este doar UNA dintre formele de manifestare a "energiei de baza". O alta forma este de ex. "energia mentala", sau formele de energie gind, cele care sint utilizate in transmiterea-receptionarea gindurilor altor fiinte.

Bafta!


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 30 Jun 2008, 11:16 AM
Mesaj #233


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
A spune ca telepatia nu exista e aidoma cu afirmatia de acum 200-500-1000 de ani care spune ca: nu exista transmisie audio-video.


Nu am auzit pe nimeni sa afirme chestia asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 30 Jun 2008, 01:33 PM
Mesaj #234


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



thunder, bine ai (re)venit! smile.gif . In rest, ce se vede...smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 30 Jun 2008, 03:36 PM
Mesaj #235


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(abis)
Undele electro-magnetice?
Confunzi principiul cu suportul.


Thunder, bine ai revenit!


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jun 2008, 03:44 PM
Mesaj #236


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si suportul care este?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 30 Jun 2008, 06:46 PM
Mesaj #237


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Si suportul care este?
thumb_yello.gif Suportul este cimpul electromagnetic, undele. Principiul are la baza emisia, receptia, rezonanta.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 30 Jun 2008, 11:16 PM
Mesaj #238


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Suportul este cimpul electromagnetic, undele. Principiul are la baza emisia, receptia, rezonanta.


este o supoziţie sau ceva demonstrat? argumente?

Imi amintesc că am citit undeva despre nişte experimente (Eugen Celan-"Războiul parapsihologic"? unsure.gif) despre faptul că telepatia străbate orice, inclusiv o cuşcă Faraday în care radiaţia electromagnetică este ecranată şi că funcţionează la orice distanţă, ori este cunoscut faptul că radiaţia electromagnetică slăbeşte cu distanţa iar noi nu avem în creier amplificatoare de putere, ar fi simplu de detectat.

Principial poate că seamănă, fiind vorba de o transmitere de informaţii, dar nu sunt deloc lămurit în privinţa suportului. Dacă poţi, detaliază.

Acest topic a fost editat de Erwin: 30 Jun 2008, 11:18 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 30 Jun 2008, 11:17 PM
Mesaj #239


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE(thunder)
A spune ca telepatia nu exista e aidoma cu afirmatia de acum 200-500-1000 de ani care spune ca: nu exista transmisie audio-video.


E foarte buna analogia ta. Acum 200-500-1000 de ani chiar nu exista transmisie audio-video. Aceasta a aparut doar cu inventia tubului catodic. In concluzie, nici telepatie nu exista astazi. Poate peste 200-500-1000 de ani odata cu dezvoltarea tehnologica care va duce la inventarea unui "tub neurodic" sa zicem.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 1 Jul 2008, 05:37 AM
Mesaj #240


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Catalin @ 1 Jul 2008, 01:17 AM) *
In concluzie, nici telepatie nu exista astazi.

Fals. Exista si a fost demonstrata. smile.gif

Chiar daca cu 1000 de ani in urma, de exemplu, nu exista transmisie audio-video ... unde electromagnetice cu frecvente diferite strabateau atmosfera Pamintului.

Daca in acele vremuri cineva ar fi putut vedea in infrarosu, si ar fi incercat sa explice ce vede, nimeni nu l-ar fi crezut.
Astazi, cu ajutorul lentilelor sensibile la radiatiile IR, oricine poate vizualiza astfel de imagini.

Faptul ca cineva nu a experimentat telepatia nu cred ca ii da dreptul sa afirme ca ea nu exista.




--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 Jul 2008, 07:07 AM
Mesaj #241


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(Erwin)
este o supoziţie sau ceva demonstrat? argumente?
Eu din intrebarea lui abis am inteles ca ma intreaba de transmisia radio. Pt ea am indicat suportul si principiul, nu pt. telepatie.

Daca ma gindesc la telepatie, cred ca suportul ei ar fi acelasi cu cel ce face posibila corelatia cuantica. Pt. fizicieni e greu de gasit explicatii pt. corelatii, sunt mai multe teorii, dar niciuna pe deplin acceptata. Ideea e ca unele din ideile noastre despre un univers local si determinist nu mai stau in picioare. Doar ca nu exista inca o explicatie atit de buna incit sa se impuna si sa determina schimbarea de viziune asupra lucrurilor. Nu sunt sigur nici ca principiul seamana. Trebuie intr-adevar sa intri intr-un fel de rezonanta dar nu stiu daca exista o transmisie si o receptie in sens clasic. Eu cred ca e un acces la starea ontologica a omului nu o emisie si o receptie. Ca si cum ai citi prin ochii lui aceeasi carte fara a transmite cartea pe nu stiu ce canal de comunicare. Iar faptul ca neuronii "receptorului" vad acelasi lucru cu cel ce "citeste" este o consecinta a corelatiei in functionarea lor, cam cum sunt corelati electronii in superconductibilitate sau cei din corelatiile cuantice....
Inca nu am studiat f. bine fenomenul, am citit in cartea despre telepatie de la Curtea Veche multe lucruri interesante. Inclusiv faptul ca mai mult de jumatate din oamenii unui studiu pe aceasta tema declara ca au avut astfel de experiente.

Acest topic a fost editat de IoanV: 1 Jul 2008, 07:09 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 1 Jul 2008, 08:47 AM
Mesaj #242





Guests






Vin si eu ca musca-n lapte sa-mi spun parerea - mai ales ca parca forumistul Catalin a cerut undeva mai sus ca cei care au votat cu "da, s-a intamplat" sa vina sa explice ce si cum.

Voi, in explicatiile voastre va cam legati de distanta dintre subiecti si de faptul ca ar fi necesar sa fie rude. Eu spun ca distanta nu conteaza, la fel cum nu conteaza gradul de rudenie.

Mi s-a intamplat de multe ori sa ma gandesc la o anumita persoana, sa vreau sa vorbesc cu el/ea, sa nu pot suna (din motive de factura prea mare la telefon si din dorinta de-a nu mai suna international prea mult sorry.gif ) si acea persoana sa ma contacteze telefonic ori pe net in mai putin de jumatate de ora de cand ma gandeam la el/ea si sa-mi spuna ca "asa a simtit", ca brusc si dintr-o data i-a venit sa ma sune, fara motiv anume. Acest lucru s-a intamplat si invers: eu sa "simt", "sa-mi treaca prin cap" ca cineva ar avea nevoie de mine sau ar vrea sa vorbim sau chiar ca "vorbeste cu mine-n gand" si sa contactez persoana.

De asemenea mi s-a intamplat sa ii aduc cuiva o cana de apa, fara sa mi se ceara sau sa intreb, pur si simplu am "avut senzatia" ca i-ar fi sete si i-am dus-o. Raspunsul a fost: de unde-ai stiut ca mi-e sete? Sau sa cumpar lucruri de care aveau nevoie si de care nu-mi spusesera nimic, sau sa le aduc mancare fix cand n-aveau, fara sa mi se fi spus inainte si tot asa.

Insa chestiile cu telefoanele - printre care si faza ca pun mana pe telefon pentru ca "am impresia" ca X sau Y mi-au dat mesaj, nu e nimic pe telefon cand pun mana pe el, dar pana ma uit la ecran mesajul vine si e fix de la cine ma gandeam, fara sa fi vorbit dinainte sa ma contacteze sau fara sa astept sa fiu contactata - s-au intamplat in cazul mamei, sora-mii (amandoua sunt in Ro, deci e ditamai distanta), in cazul colegilor de faculta care locuiau/locuiesc in diferite orase (deci nu in aceeasi casa) si tot asa.

Astea sunt doar cateva exemple. Insa de-a lungul timpului m-au convins ca exista telepatie si ca exista intre persoanele care au o legatura afectiva - de gen prietenie, iubire, afectiune unul fata de celalalt. Pana acum nu mi s-a intamplat sa "aflu ce gandeste" o persoana necunoscuta, de care nu ma leaga absolut nimic. De asemenea nu mi s-a intamplat sa stiu ce gandeste o persoana ce-mi displace sau ii displac.

Nu-mi pot explica fenomenul, nici nu mi-am batut prea mult capul cu el, dar daca va ajuta pe voi cu ceva ce-am zis eu aici si daca ii gasiti o explicatie "plauzibila" nu m-as supara s-o aflu si eu biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 1 Jul 2008, 10:19 AM
Mesaj #243


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Mi s-a intamplat de multe ori sa ma gandesc la o anumita persoana, sa vreau sa vorbesc cu el/ea, sa nu pot suna (din motive de factura prea mare la telefon si din dorinta de-a nu mai suna international prea mult sorry.gif ) si acea persoana sa ma contacteze telefonic ori pe net in mai putin de jumatate de ora de cand ma gandeam la el/ea si sa-mi spuna ca "asa a simtit", ca brusc si dintr-o data i-a venit sa ma sune, fara motiv anume. Acest lucru s-a intamplat si invers: eu sa "simt", "sa-mi treaca prin cap" ca cineva ar avea nevoie de mine sau ar vrea sa vorbim sau chiar ca "vorbeste cu mine-n gand" si sa contactez persoana.

Mda, dar oare ai tinut minte ori de cate ori te-ai gandit la acea persoana si ea nu te-a sunat? Incearca sa te gandesti la persoana respectiva acum si vezi daca te suna...
QUOTE
Insa de-a lungul timpului m-au convins ca exista telepatie si ca exista intre persoanele care au o legatura afectiva - de gen prietenie, iubire, afectiune unul fata de celalalt. Pana acum nu mi s-a intamplat sa "aflu ce gandeste" o persoana necunoscuta, de care nu ma leaga absolut nimic. De asemenea nu mi s-a intamplat sa stiu ce gandeste o persoana ce-mi displace sau ii displac.


Aici e vorba mai mult de empatie si legaturi afective. Daca stai indeajuns de mult langa o persoana, ajungi intr-adevar sa intuiesti anumite reactii ale sale. Mi s-a intamplat si mie, insa nu vad nimic telepatic in asta. Pur si simplu interpretez foarte bine limbajul corporal si stiu la ce sa ma asptept din partea persoanei. De aia nu ti-a mers cu persoane necunoscute/neplacute.
QUOTE
Faptul ca cineva nu a experimentat telepatia nu cred ca ii da dreptul sa afirme ca ea nu exista.


Ba ii da tot dreptul. Nu am nici un motiv sa cred ca exista,sau sa accept ca exista pana cand nu am dovezi experimentale. Cand le am, pot spune fara nici un fel de frica: exista!


Acest topic a fost editat de Blakut: 1 Jul 2008, 10:21 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Jul 2008, 10:30 AM
Mesaj #244


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 1 Jul 2008, 08:07 AM) *
Eu din intrebarea lui abis am inteles ca ma intreaba de transmisia radio. Pt ea am indicat suportul si principiul, nu pt. telepatie.

Crezi ca nu stiam care este suportul pentru transmisia radio? Evident ca te intrebam despre telepatie...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 1 Jul 2008, 02:02 PM
Mesaj #245


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@Erwin
QUOTE
Imi amintesc că am citit undeva despre nişte experimente (Eugen Celan-"Războiul parapsihologic"? ) despre faptul că telepatia străbate orice, inclusiv o cuşcă Faraday în care radiaţia electromagnetică este ecranată şi că funcţionează la orice distanţă, ori este cunoscut faptul că radiaţia electromagnetică slăbeşte cu distanţa iar noi nu avem în creier amplificatoare de putere, ar fi simplu de detectat.

Cred ca te referi la experimentul Vasiliev-Ivanova. In perioada in care am locuit la Iasi urmaream zilnic anumite programe de televiziune transmise de canalul Moscova 2.
Printre programele lor cele mai bune se numarau cele ce prezentau pe larg experiente de hipnoza, telepatie, vindecari prin metode neconformiste, intercomunicarea om-animal sau om-plante ... smile.gif
Acolo am auzit pentru prima data de experienta facuta de Vasiliev care a inchis-o pe Ivanova intr-o cusca Faraday si i-a transmis telepatic anumite comenzi pe care ea le-a executat imediat. Apoi el a cerut celor ce asistau la experiment sa scrie pe rind pe o foaie de hirtie cuvinte, cifre sau diferite nume. Vasiliev lua biletul, se uita pe el citeva secunde, transmitea informatiile catre Ivanova ... iar aceasta le spunea cu voce tare.
Chiar si cei mai sceptici dintre savantii ce au asistat la experiment au fost nevoiti sa recunoasca ca "acolo se intimpla ceva real" si nu e vorba de sarlatanie.

Vasiliev a mers mai departe. A construit o capsula din plumb pe care avea de gind sa o amplaseze intr-o cuva cu pereti dubli, spatiul dintre pereti fiind umplut cu mercur. In interior avea sa intre "receptorul" mesajelor telepatice.
Se stie ca plumbul actioneaza ca o bariera in calea undelor electromagnetice, si opreste chiar si radiatiile de tip X (razele X).
Experimentul telepatic s-a incheiat cu succes, dar mai mult decit atit ... a fost demonstrat faptul ca telepatia nu are loc prin intermediul undelor electromagnetice.
Telepatia are un alt suport si se transmite prin intermediul a "altceva". Similitudinea cu undele electromagnetice deriva din faptul ca si in telepatie e nevoie de un emitator, un receptor si un cimp purtator de informatii.

Alt experiment este acela facut de Tomashevsky. El a adormit-o pe Ivanova, in timp ce ea se afla la citiva zeci de kilometri distanta. Totusi cred ca acest experiment trebuie numit "hipnoza de la distanta".

Ce sta la baza telepatiei?
Dr. Alexandr Gurwitsch a lansat teoria radiatiei mitogenice/mitogenic radiation.
Orice celula vie, organism, planta, animal, om emite un fel ciudat de radiatie pe care el a numit-o radiatie mitogenica. Ulterior ea a fost decodata de un alt savant ... nu-i mai tin minte numele.

@Ioan V
QUOTE
Daca ma gindesc la telepatie, cred ca suportul ei ar fi acelasi cu cel ce face posibila corelatia cuantica.

Vad ca ai luat in calcul aceasta ipoteza, asa ca m-am gindit ca poate esti interesat sa citesti un material pe tema asta , scris de un specialist chinez. smile.gif Este luat in discutie modelul cuantic al transmisiei telepatice.
Amatorii il pot descarca aici :

DivShare File - A primary Quantum Model of Telepathy.pdf

Acest topic a fost editat de exergy33: 1 Jul 2008, 02:45 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:30 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman