HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
>  Telepatia?, exista, nu exista, cum putem verifica...
ATI AVUT EXPERIENTE TELEPATICE?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 98
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
axel
mesaj 5 May 2005, 08:19 AM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



IoanV, daca esti atat de doritor sa aberezi in liniste, iti recomand cu caldura Poiana.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 5 May 2005, 08:50 AM
Mesaj #142


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



axel, e vorba dspre "aberatiile" pe marginea subiectului "Telepatia". Pentru asta e deschis acest topic, nu ? In definitiv, pe toate topicurile se abereaza pe marginea unui subiect.
Catalin, spuneai :
"Atunci sa nu ridice pretentii!"

Cine a ridicat pretentii ? Si pentru ce sa ridice pretentii ? Sa i se recunoasca capacitatile ? De catre cine ? Esti tu cumva vreun expert ? Nici in fata vreunui expert n-as avea pretentia asta, daramite in fata ta.

"Si ce te face sa crezi ca cei ce au povestit aici ar avea confirmarea? Ce te face sa crezi ca ar avea nevoie de vreo confirmare? aici oricum se merge pe credinta! "

Confirmarea la care se refera IoanV este confirmarea exclusiv pentru sine, a celui care are experienta telepatiei. Nu e vorba de o confirmare venita din afara. IoanV a spus foarte bine.

"Nu caut asta! Unde am spus eu asa ceva? eu ofer asta! doar sa gasesc pe cineva dispus sa accepte"

Ce oferi ? -Tu esti o sursa credibila ? Pentru cine si din ce punct de vedere ? Hai sa fim seriosi. Vorba lui IoanV, lasa-ne sa “aberam “ aici. Tu studiaza exceptiile.

"Imi pare rau, nu pot face asta. Ca ce "aberati" voi pe-aici altii ar putea lua drept chestii serioase. "

Si de ce te temi ? Experientele personale impartasite aici nu pot afecta pe nimeni. Ele sunt chestii serioase pentru cei in cauza si nu sunt impuse altora ca sa le creada. Fiecare e liber sa creada ce vrea si sa-si expuna parerile si experientele.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 May 2005, 08:55 AM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Tear @ 5 May 2005, 10:50 AM)
axel, e vorba dspre "aberatiile" pe marginea subiectului "Telepatia". Pentru asta e deschis acest topic, nu ? In definitiv, pe toate topicurile se abereaza pe marginea unui subiect.

Chiar daca s-ar intampla asta in practica, este un lucru total nedorit, in afara evident, de subiectele dedicate special aberatiilor, aflate, dupa cunostintele mele, doar prin Poiana (ma intreb daca este vreunul pe la Bancuri...).
Asa ca chestia asta cu "oricum se abereaza peste tot" nu tine hh.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 May 2005, 08:55 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Tear
mesaj 5 May 2005, 08:56 AM
Mesaj #144


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



QUOTE (IoanV @ 4 May 2005, 08:58 PM)
Tear, nu-l asculta pe Calfa! wink.gif Sper ca nu trebuie sa ne fie frica, jena, sa vorbim pe aici! Sigur discuia poate fi cu unii dintre noi, mai sceptici, sau cu altii, mai deschisi.
Ai experienta si poti sa ne mai spui si noua cum se face ca exista asa o comunicare in familia ta. Ar putea fi si mostenirea genetica comuna o cauza care favorizeaza fenomenul? Cu alte persoane, mai putin cunoscute, se intimpla sa poti comunica? Sunt sigur ca poti sa ne spui mai multe.

IoanV, ai inteles invers. calfa spunea sa nu ma retrag din discutii. Formularea lui a fost un pic alambicata, poate de aceea ai inteles gresit.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 5 May 2005, 08:58 AM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Axel)
IoanV, daca esti atat de doritor sa aberezi in liniste, iti recomand cu caldura Poiana.
Aberatiile era intre ghilimele. Depinde de punctul de vedere. Ma rog, le-ai pierdut. Dar daca si tu esti asa de dornic sa cenzurezi va recomand cu caldura Stiinta. La vechimea ta pe forum, cred ca faci deosebirea intre Poiana si Dincolo de ratiune. Daca nu vezi ca au ceva mesaje de informare despre ce si cum.
QUOTE (Tear)
IoanV, ai inteles invers. calfa spunea sa nu ma retrag din discutii.
Ok. Imi cer scuze pentru neintelegere.

Acest topic a fost editat de IoanV: 5 May 2005, 09:01 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 5 May 2005, 09:01 AM
Mesaj #146


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



QUOTE (axel @ 5 May 2005, 09:55 AM)
Asa ca chestia asta cu "oricum se abereaza peste tot" nu tine  hh.gif

Scuze, am uitat sa pun ghilimelele la "abereaza", fapt ce ar fi dat acestui cuvant intelesul de "discuta pe marginea...". In acest sens am folosit acest cuvant. Il voi ocoli de-aici inainte, pentru ca induce in eroare.

Acest topic a fost editat de Tear: 5 May 2005, 09:02 AM


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 May 2005, 09:03 AM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Ai cerut sa fii lasat in pace sa spui ce doresti fara a fi contrazis chiar daca exista motive, in virtutea faptului ca oricum validitatea afirmatiilor tale nu conteaza. O consecinta logica - topicul se poate numi loc de aberat.
Iar eu ti-am replicat ca daca vrei asta, esti invitat sa deschizi topicul "Telepatia" din Poiana.

QUOTE
La vechimea ta pe forum, cred ca faci deosebirea intre Poiana si Dincolo de ratiune.
Unii forumisti ma fac sa nu prea vad deosebirea dintre Bancuri si Dincolo de ratiune. wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 5 May 2005, 09:09 AM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Unii forumisti ma fac sa nu prea vad deosebirea dintre Bancuri si Dincolo de ratiune.
Te inseli. Dar pot demonstra ca exista unii care nu fac deosebirea intre In limitele ratiunii si Dincolo de ratiune.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 May 2005, 09:18 AM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (IoanV @ 5 May 2005, 11:09 AM)
QUOTE
Unii forumisti ma fac sa nu prea vad deosebirea dintre Bancuri si Dincolo de ratiune.
Te inseli.

Stii tu mai bine decat mine ce impresii subiective am eu?
Cumva prin telepatie? spoton.gif


QUOTE
Dar pot demonstra ca exista unii care nu fac deosebirea intre In limitele ratiunii si Dincolo de ratiune.
Te invit.

Acest topic a fost editat de axel: 5 May 2005, 09:18 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 5 May 2005, 09:29 AM
Mesaj #150


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



IoanV, hai sa-i demonstram lui axel ca nu vrem sa facem din acest topic o Poiana.
Drept pentru care voi expune un ultim exemplu, nu important, dar relevant : In timp ce stateam cu fata mea la masa, m-a intrebat : Stii ce carte citesc acum ? Iar eu, fara sa am habar sau fara sa-mi fi pomenit acest lucru inainte, am spus : Morometii . Reactia ei a fost : De unde stii ? Pur si simplu. Este un exemplu de ceea ce mi se intampla zilnic.

Acest topic a fost editat de Tear: 5 May 2005, 09:37 AM


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 5 May 2005, 09:38 AM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Stii tu mai bine decat mine ce impresii subiective am eu?
Nu ma refeream la impresia subiectiva ci la seriozitatea forumistilor. Dar cum spui, poate fi o impresie subiectiva.
QUOTE
IoanV, hai sa-i demonstram lui axel ca nu vrem sa facem din acest topic o Poiana.
Tear, crede-ma, asta vreau si eu. De aceea ma voi limita sa taxez interventiile care ne duc cu presul inapoi in limitele ratiunii cind o sa mai apara. Imi cer scuze pentru off-topicurile in apararea dreptului la libera exprimare.

Acest topic a fost editat de IoanV: 5 May 2005, 09:39 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 May 2005, 09:38 AM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Tear @ 5 May 2005, 11:29 AM)
IoanV, hai sa-i demonstram lui axel ca nu vrem sa facem din acest topic o Poiana.

Pai eu tot asta insist wink.gif
Citeste ce am scris mai sus rolleyes.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 May 2005, 09:42 AM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (IoanV @ 5 May 2005, 11:38 AM)
QUOTE
Stii tu mai bine decat mine ce impresii subiective am eu?
Nu ma refeream la impresia subiectiva ci la seriozitatea forumistilor. Dar cum spui, poate fi o impresie subiectiva.

Eu am exprimat o senzatie, nu o parere/credinta. Asa ca singurul care stie despre senzatia mea sunt eu. Nu ai nici un motiv sa spui "te inseli" decat daca ai capacitatea sa stii exact ce gandesc si consideri ca te-am mintit in privinta afirmatiei mele.
Credeam ca stii si tu ca nu orice om ia orice senzatie de buna. Hai sa-ti dau exemplu: cand am gripa si ma simt foarte rau, am cateodata impresia ca pamantul se misca. Dar nu cred deloc in acel moment ca pamantul se misca in realitate.





QUOTE (IoanV)
Imi cer scuze pentru off-topicurile in apararea dreptului la libera exprimare.

QUOTE (tot IoanV)
Iar daca faza cu experimentul e deschisa si in alta parte, lasa-ne sa mai "aberam" si noi pe aici, stii doar ca minciuna are picioare scurte. Iti promit sa nu te chem la judecata din urma, ca nu mai ferit de pacalelile pe care mi le-au facut altii.
rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de axel: 5 May 2005, 09:50 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 5 May 2005, 09:47 AM
Mesaj #154


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Stii ce, IoanV ? Cainii latra, ursul merge. Nu trebuie sa-ti ceri scuze, dar nu-ti mai irosi energia cu cei "off-topic", asta ca sa ma exprim delicat. Citeste din nou mesajul meu, caci l-am reeditat.
axel, imi pare rau de discutiile astea.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 5 May 2005, 09:55 AM
Mesaj #155


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Catalin
QUOTE
Dar oamenilor le e teama ca daca urmeaza o metoda serioasa o sa iasa la iveala faptul ca ce credeau ei nu era chiar real... si atunci adopta tactica vulpist-strugurista de tip "noi nu facem experimente, noi n-avem nevoie, noua ne e suficient ce stim noi, nu ne intereseaza de voi astia care nu credeti".


Am sa incerc si eu un raspuns.....
In primul rand, tu proiectezi "nevoia TA de confirmare" asupra celor din jur. Probabil in viziunea ta, daca ceilalti (cat mai multi) nu spun "Da, asa este!" vizavi de un fenomen , se cheama ca acel fenomen nu merita atentia.... E felul tau de a vedea lucrurile. Nu il proiecta/ pretinde si (asupra) celorlalti. Nu spun ca nu ar avea si unii dintre ei aceeasi nevoie, dar nu e treaba ta.

Pe de alta parte, nevoia de fi confirmat de catre ceilalti (in cazul de fata:"iata asa este, esti un bun telepat") este un element care te trage in jos, mai ales daca ai preocupari "spirituale".....In sensul ca iti consuma energia si timpul disponibil in mod inutil....Mereu va fi cineva care nu crede ce spui, sau de ce esti in stare...daca urmezi aceasta "cale", de a raspunde acestor cereri (al caror exponent esti si tu de exemplu), unde poti sa ajungi? Sa convingi sa spunem un anumit numar de oameni ca "esti bun telepat". Sau ca dimpotriva nu esti. Si? Cu ce ma ajuta PE MINE, ca i'am convins sau nu i'am convins pe ei? Stiu ca suna egoist, dar asta e adevarul. Daca ma "ajuta" sa mai umflu putin EGO'ul (acel simt al identitatii pe care il avem cei mai multi...) inseamna ca a fost o actiune gresita.....
Scopul unui cautator spiritual este sa ajunga la ceea ce nu mai poate fi depasit, transcens. De aceea actiunile care sporesc identificarea (adica EGO-ul) sau provin din aceasta identificare sunt pe cat posibil evitate. Iar "nevoia de confirmare" despre care am vorbit mai sus, provine din identificare. De exemplu, cred despre mine "sunt o persoana cu abilitati telepatice". Am creat deja o insula in infinit.....Daca urmezi si hranesti aceasta "insula", adica vrei sa iti demonstrezi tie insuti ca asa este, ai cazut in capcana "nevoii de confirmare". Si aceasta paote continua la nesfarsit.....Mereu va fi cineva care asteapta sa fie convins de ALTCINEVA, pentru ca el nu e inca in stare.....

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 5 May 2005, 10:03 AM
Mesaj #156


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Corect, gypsyhart. Nevoia de confirmare provine dintr-un exces de orgoliu. Al celui ce o are sau o doreste.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 5 May 2005, 10:07 AM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Tear, te-am intrebat despre importanta mostenirii genetice comune. Ce parere ai, conteaza?

Acest topic a fost editat de IoanV: 5 May 2005, 10:07 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 5 May 2005, 10:17 AM
Mesaj #158


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Da, Ioan, eu cred ca, conteaza. Am observat la fata mea calitati de transmitere si de receptie destul de puternice. Ii trebuie doar mai multa liniste sufleteasca pentru a le putea folosi. De aceea prind din zbor momentele acestea, acum, cand e la varsta atat de critica si zbuciumata a adolescentei : 16 ani. Baiatul meu e un pic prea mic pentru a transmite - 12 ani, dar am observat ca e un bun receptor, cel putin fata de mine.
Iar de mama mea, ce sa spun : eu sunt un bun receptor pentru ea. Dpv al transmiterii de la mine catre ea, am senzatia ca firea ei ii bruiaza frecventa comuna cu cea a mea. Mai precis, rigiditatea, incapatanarea ei franeaza comunicarea pe sensul eu - ea. Ma lupt cu aceste "calitati" ale mamei mele de mult timp.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 5 May 2005, 10:33 AM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Cu alte persoane, din afara familiei reusesti sa comunici astfel? Daca da, ce crezi ca aveti in comun? Nu as vrea sa para un interogatoriu, e doar curiozitate.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 May 2005, 10:35 AM
Mesaj #160


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Tear @ 5 May 2005, 11:17 AM)
Am observat la fata mea calitati de transmitere si de receptie destul de puternice.

Ce va transmiteti una alteia? Ganduri precise, cuvinte, fraze intregi sau numai senzatii?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 5 May 2005, 01:29 PM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Tear @ 5 May 2005, 11:47 AM)
Stii ce, IoanV ? Cainii latra, ursul merge. Nu trebuie sa-ti ceri scuze, dar nu-ti mai irosi energia cu cei "off-topic", asta ca sa ma exprim delicat.

- cu toate ca si eu am sesizat aceasta tendinta catre deviere a subiectelor si canalizarii eronate a energiei si timpului catre off topice si discutii aberante cu unii, s-a intimplat sa cad si eu in plasa acestor devieri si sa stau sa pierd timpul si energia "discutind" cu cine nu merita despre lucruri care nu merita "discutate" cu ei. Aceste fiinte nu pot aduce nimic constructiv in viata lor si a altor oameni si de aceea singura lor preocupare este sa distruga si sa devieze munca si efortul celor care ar putea construi ceva in acele directii. Cea mai mare suferinta a lor e sa-i lasi cu ochii in soare si sa nu le raspunzi. smile.gif De aceea, sint de acord cu tine vis a vis de ideea cu ursul si ciinii. In timp, discutiile si userii se vor tria de la sine si griul va fi in sfirsit triat de neghina. Exista cu adevarat ingeri pazitori, dar acestia nu au nicidecum o atitudine de genul "catalin", axel etc. Chiar puteti initia, in timp, in mod treptat, un dialog telepatic cu ingerul vostru pazitor, care de multe ori v-a dat sfatul cel bun, directia cea buna ... fara sa va impuna, oblige sau sa va ceara ceva (plata) pt. asta, sau sa doreasca sa va faca experimente pt. a crede il ingeri sau in ajutorul lor, sau sa ceara recunostinta voastra. Sint rare, daca nu aproape inexistente fiintele care sa va iubeasca si sa va doreasca binele si fericirea precum v-o doresc si va ajuta ingerul pazitor, asa ca ... comunicarea telepatica cu el este ceva f. simplu, in masura deschiderii voastre sufletesti. Nu mintea, nu ratiunea va deschide poarta dialogului telepatic cu ingerul pazitor, ci sufletul si inima voastra.

Succes !


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 5 May 2005, 02:03 PM
Mesaj #162


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



IoanV:
QUOTE

Si de ce iti pasa atit cum le iau altii, in serios sau nu?


Ai copii? eu zic sa nu-i dai la scoala. Oricum, ce-ti pasa tie daca ei stiu sa adune si sa citeasca?

QUOTE

Ai vocatie de salvator, mintuitor, inger pazitor? Nu te supara, dar eu consider asta o desconsiderare la adresa celor pe care ii pazesti.


Ma bucur nespus.

QUOTE

Ar trebui sa se simta nevolnici, saracii, incapabili sa judece oamenii, condamnati la dependenta de ingerul pazitor - Catalin. Prefer sa ma pazesc singur, decit sa ma pazeasca cineva. Pina acum m-am descurcat destul de bine, si sunt siguri ca toti sunt in situatia asta. Daca insisti o sa deschid un poll pe tema "Cine are nevoie de protectia lui Catalin?". Eventual deschide o lista in care sa spui celor incapabili de evaluare care sunt persoanele aflate sub observatie, in care pot, in care nu pot sa aiba incredere.


Esti complet aberant.

QUOTE

In plus cred ca este si un abuz. Aici se discuta, nu se preda, nu sunt cursuri obligatorii, de aceea nu e nevoie de protectie.


rofl.gif

Asta e cea mai tare. Pai ce, am obligat eu pe cineva sa participe la discutii? si daca eu vreau sa predau ceva, treaba mea. Ia-ti jucariile si intoarce-te inapoi la gradinita daca te-am inoportunat!

QUOTE
Aici suntem Dincolo de ratiune, unde unora le este frica sa se aventureaze, si nu lasa nici pe altii, mai curajosi.


rofl.gif

Hai ca mi-ai luminat ziua. Eu zic sa pui si in semnatura... merita.

QUOTE

Insistind, ma (ne) obligi fie sa te ignor, fie sa te raportez mereu ca ne stresezi cu limitarea impusa obsesiv din vocatie eroica.


Chiar te rog sa folosesti butonul de raportare. Repet, eu n-am obligat pe nimeni la nimic. Nici sa ma ignore, nici sa ma bage in seama.

QUOTE

Nu mai insist pe lipsa ta de modestie, prin asumarea cunoasterii a ceea ce e bine si ce e rau pentru altii. Multumeste-te sa judeci asta pentru tine, cum face orice persoana normala.


Pai vezi ca aberezi? (de fapt ai si recunoscut asta)

Pai eu pentru mine, nu pentru altcineva, am judecat ca este bine scriu toate chestiile pe care le scriu!






Pt Tear:
QUOTE

Cine a ridicat pretentii ?


Tu, de exemplu.

QUOTE

Confirmarea la care se refera IoanV este confirmarea exclusiv pentru sine, a celui care are experienta telepatiei. Nu e vorba de o confirmare venita din afara. IoanV a spus foarte bine.


rofl.gif

IoanV a spus exact pe dos! Mai citeste o data!

QUOTE

Ce oferi ? -Tu esti o sursa credibila ? Pentru cine si din ce punct de vedere ? Hai sa fim seriosi. Vorba lui IoanV, lasa-ne sa “aberam “ aici. Tu studiaza exceptiile.


Nu eu personal ci chestiile pe care le-am propus constituie surse credibile. Aberati in continuare, no problem! Doar sa nu va suparati ca vin si eu si imi expun parerea despre aberatiile voastre.

QUOTE

Si de ce te temi ?


Sa zicem ca sunt un idealist caruia nu ii place ca oamenii sa creada in aberatii.

QUOTE

Experientele personale impartasite aici nu pot afecta pe nimeni. Ele sunt chestii serioase pentru cei in cauza si nu sunt impuse altora ca sa le creada. Fiecare e liber sa creada ce vrea si sa-si expuna parerile si experientele.


Inclusiv eu. Asa ca hai sa ne intoarcem ontopic! Ti-am mai zis, daca ai vreo problema cu mine personal, nu o sa o rezolvi prin astfel de postari offtopic.

Ontopic:

QUOTE

Iar eu, fara sa am habar sau fara sa-mi fi pomenit acest lucru inainte, am spus : Morometii . Reactia ei a fost : De unde stii ? Pur si simplu. Este un exemplu de ceea ce mi se intampla zilnic.


In ce clasa e fata ta?



Gypsyhart:

QUOTE

Am sa incerc si eu un raspuns.....
In primul rand, tu proiectezi "nevoia TA de confirmare" asupra celor din jur. Probabil in viziunea ta, daca ceilalti (cat mai multi) nu spun "Da, asa este!" vizavi de un fenomen , se cheama ca acel fenomen nu merita atentia.... E felul tau de a vedea lucrurile. Nu il proiecta/ pretinde si (asupra) celorlalti. Nu spun ca nu ar avea si unii dintre ei aceeasi nevoie, dar nu e treaba ta.


Nevoia de confirmare nu este a mea. Este ceva comun fiintelor umane. Oricine prefera ca cineva sa fie de acord cu el mai degraba decat sa il contrazica. E natural. De fapt chiar discutiile de aici se poarta din cauza ca am indraznit sa contrazic anumite persoane in loc sa fiu de acord cu ele! Asa ca am toate motivele sa spun ca acele persoane au nevoie de confirmare.

QUOTE

Pe de alta parte, nevoia de fi confirmat de catre ceilalti (in cazul de fata:"iata asa este, esti un bun telepat") este un element care te trage in jos


De unde stii? cati telepati cunosti?

Si oricum, daca e asa cum spui tu, atunci ar fi trist... ar insemna ca telepatia nu prea poate exista pentru ca oamenii au nevoie de confirmare. Eu prefer sa nu cred asa ceva si sa imi continuu cautarea.

QUOTE

Mereu va fi cineva care nu crede ce spui, sau de ce esti in stare...daca urmezi aceasta "cale", de a raspunde acestor cereri (al caror exponent esti si tu de exemplu), unde poti sa ajungi?


Oriunde. Unde nu poti sa ajungi?

QUOTE

Sa convingi sa spunem un anumit numar de oameni ca "esti bun telepat". Sau ca dimpotriva nu esti. Si? Cu ce ma ajuta PE MINE, ca i'am convins sau nu i'am convins pe ei? Stiu ca suna egoist, dar asta e adevarul. Daca ma "ajuta" sa mai umflu putin EGO'ul (acel simt al identitatii pe care il avem cei mai multi...) inseamna ca a fost o actiune gresita.....


Pai te ajuta pentru ca iti satisface nevoia de confirmare, de exemplu. Eu te intreb altceva: cu ce te-ar ajuta daca copiii tai ar face scoala?

QUOTE

Scopul unui cautator spiritual este sa ajunga la ceea ce nu mai poate fi depasit, transcens. De aceea actiunile care sporesc identificarea (adica EGO-ul) sau provin din aceasta identificare sunt pe cat posibil evitate. Iar "nevoia de confirmare" despre care am vorbit mai sus, provine din identificare. De exemplu, cred despre mine "sunt o persoana cu abilitati telepatice". Am creat deja o insula in infinit.....Daca urmezi si hranesti aceasta "insula", adica vrei sa iti demonstrezi tie insuti ca asa este, ai cazut in capcana "nevoii de confirmare". Si aceasta paote continua la nesfarsit.....Mereu va fi cineva care asteapta sa fie convins de ALTCINEVA, pentru ca el nu e inca in stare


Incep sa inteleg. Deci putem avea telepati. Dar doar printre oamenii care nu ajung sa creada ca sunt telepati... cand ajung sa se identifice, apare nevoia de confirmare si totul se darima... naspa situatie!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 5 May 2005, 02:06 PM
Mesaj #163


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Tear, ai spus ca ai sa incerci acel experiment, imi poti spune daca ai reusit?



ps: catalin , axel, nu cred ca e cazul sa ne impacientam poate totusi cineva va reusi sa demonstreze cu adevarat existenta telepatiei, caci 10mil $ nu e rau jamie.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 5 May 2005, 02:08 PM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IoanV @ 5 May 2005, 12:33 PM)
Cu alte persoane, din afara familiei reusesti sa comunici astfel? Daca da, ce crezi ca aveti in comun?

- Salut ! smile.gif O sa raspund si eu la aceste intrebari, chiar daca nu imi sint adresate direct. smile.gif

- eu personal am avut astfel de experiente inca de pe vreme in care eram o fiinta atee, nu ma preocupam de cele oculte. Cel mai frecvent se petrecea ca eu sa "citesc" gindurile si nu invers. Mai precis, le luam cuvintele din gura, cum imi spuneau acele persoane in acele momente. Precizez insa ca de cele mai multe ori acele persoane erau fiinte fata de care eram "legat" afectiv si erotic, adica imi erau iubite. smile.gif In ocultism se stie precis ca se produce o f. mare si puternica legatura subtila intre doua fiinte care se iubesc in mod sincer si deasemenea cind intre cei doi exista si o relatie erotica cit mai plenara, sincera si in care latura afectiva este si ea implicata. Mai precis, cind faci amor si nu sex cu acea fiinta. Legatura sexuala produce si ea o influenta intre cei doi, insa este pe un nivel mult mai jos al fiintei si nu da decit probabil rareori o anume disponibilitate telepatica intre cei doi. In opinia mea, legatura strict sexuala are o influenta asupra celor doi, in ceea ce priveste telepatia, cind este realizata intr-un mod f. pasional, debordant si cu o traire puternica intre cei doi.

- in cazurile in care erotismul nu se poate pune in discutie (rude in special ma refer) ramine numai legatura afectiva si sufleteasca, care de multe ori poate fi prezenta de zeci sau sute de vieti anterioare petrecute impreuna. Aceste fiinte/suflete comunica f. f. usor unele cu altele si aici se afla "taina" asa zisei "mosteniri genetice". In realitate, este o puternica legatura sufleteasca ce vine din vietile anterioare petrecute impreuna. Datorita acestor intilniri repetate si aprofundarii relatiei dintre cele doua suflete, ele au o anume lungime de unda comuna, f. asemanatoare, ceea ce le si ofera posibilitatea comunicarii telepatice atit de usor. Precum in cazul exemplului cu radioul, pt. ca receptorul sa prinda transmisia emitatorului, trebuie sa-si "regleze" propria sa frecventa de vibratie pe aceea a emitatorului. Asta e marele "secret" al telepatiei. Aceiasi lungime de unda, aceiasi frecventa de vibratie !!!

- acele fiinte initiatice care au ajuns la capacitatea de a-si modifica sistemul launtric vibratoriu de receptie-emisie pot ajunge la capacitatea de a receptiona si transmite in mod telepatic f. usor gindurile, ideile, starile cuiva sau ale lor. Ca si emitator, pt, a avea o eficienta sporita, trebuie sa urmaresc ca ceea ce transmit sa fie modulat pe nivelul de vibratie personala a receptorului. Fiecare fiinta in parte are o anumita matrice vibratorie UNICA si PERSONALA. Daca stii sau folosesti acea matrice a unei fiinte poti avea experimente telepatice cu ea, f. usor. Daca esti receptor, trebuie, la fel, sa-ti modulezi propria vibratie launtrica pe matricea subtila unica a celui caruia vrei sa-i receptionezi gindurile, ideile, starile etc. Asta e o explicatie "tehnicista", insa persoanele care au trezit in mod spontan aceasta capacitate telepatica sau au "muncit" pt. ea, manifesta in mod aproape spontan aceste aspecte, fara sa gindeasca in mod rational si ingineresc la ele. Cu toate acestea, acest model ocult "stiintific", "tehnic", in care v-am prezentat aceste realitati v-ar putea ajuta si imbunatati "performantele".

Succes ! smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 5 May 2005, 07:45 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 5 May 2005, 03:22 PM
Mesaj #165


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Catalin
QUOTE
Nevoia de confirmare nu este a mea. Este ceva comun fiintelor umane. Oricine prefera ca cineva sa fie de acord cu el mai degraba decat sa il contrazica. E natural. De fapt chiar discutiile de aici se poarta din cauza ca am indraznit sa contrazic anumite persoane in loc sa fiu de acord cu ele! Asa ca am toate motivele sa spun ca acele persoane au nevoie de confirmare.


Din nou proiectezi si eviti esentialul: TU

"Nevoia de confirmare" este invatata....Si orice lucru care se invata se poate si dezvata.....

Iar "discutiile" de care vorbesti au loc pentru ca sunt niste oameni care considera ca au ceva de impartasit (catre tine sau catre alti oameni). Caci asa cum s'a zis, aceste subiecte pot fi deschise si in Poiana.....Insa fara cei care sa vina sa impartaseasca experiente REALE oare mai este interesant? Recunoaste faptul ca "motorul" initial al discutiilor de aici sunt acele marturii. Nu comentariile care au venit dupa. As spune ca motorul central al acestui subforum sunt aceste marturii. Fara ele toti "comentatorii" ar dispare.

QUOTE
QUOTE 

Pe de alta parte, nevoia de fi confirmat de catre ceilalti (in cazul de fata:"iata asa este, esti un bun telepat") este un element care te trage in jos


De unde stii? cati telepati cunosti?

Si oricum, daca e asa cum spui tu, atunci ar fi trist... ar insemna ca telepatia nu prea poate exista pentru ca oamenii au nevoie de confirmare. Eu prefer sa nu cred asa ceva si sa imi continuu cautarea.


Ce'are a face cati telepati cunosc? Era vorba de "nevoia de confirmare" care te trage in jos....si asta o stiu din experienta personala si din experientele altora mai evoluati ca mine.
Nu ar insemna ca telepatia nu poate exista. Ar insemna sa nu adaugi unei "abilitati" un "titlu de glorie"....Asa cum daca iubesti cu adevarat nu ai nevoie sa "demonstrezi" si sa te "falesti" cu asta....Iti este suficient ca EXISTA.

QUOTE
QUOTE 

Mereu va fi cineva care nu crede ce spui, sau de ce esti in stare...daca urmezi aceasta "cale", de a raspunde acestor cereri (al caror exponent esti si tu de exemplu), unde poti sa ajungi?

Oriunde. Unde nu poti sa ajungi?


Ideea era sa ajungi unde vrei sa ajungi, nu oriunde ohyeah.gif ...si mai ales nu unde vor x, y, z....ca sa nu ajungi ca magarul din poveste care nu stia pe cine sa asculte....

QUOTE
Pai te ajuta pentru ca iti satisface nevoia de confirmare, de exemplu. Eu te intreb altceva: cu ce te-ar ajuta daca copiii tai ar face scoala?


Asa cum am zis, "nevoia de confirmare" este ceva invatat, si care poate fi dezvatat.....Fiecare urmeaza ce cale ii place.....
Nu am copii....insa nu vad legatura.

QUOTE
Incep sa inteleg. Deci putem avea telepati. Dar doar printre oamenii care nu ajung sa creada ca sunt telepati... cand ajung sa se identifice, apare nevoia de confirmare si totul se darima... naspa situatie!


Ai inteles gresit. Asa cum am zis mai sus, telepatia poate exista insa acel "titlu de glorie" cautat datorita "nevoii de confirmare" este cel care "trebuie" evitat....Telepatia este doar o "statie".....daca iti faci "camin" in ea....s'ar putea sa suferi mai mult decat e nevoie jamie.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 5 May 2005, 03:46 PM
Mesaj #166


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Din nou proiectezi si eviti esentialul: TU

"Nevoia de confirmare" este invatata....Si orice lucru care se invata se poate si dezvata.....


Ma indoiesc sincer ca este vorba de ceva invatat. Nevoia de confirmare este ceva care au si copii mici.

QUOTE

Iar "discutiile" de care vorbesti au loc pentru ca sunt niste oameni care considera ca au ceva de impartasit (catre tine sau catre alti oameni). Caci asa cum s'a zis, aceste subiecte pot fi deschise si in Poiana.....Insa fara cei care sa vina sa impartaseasca experiente REALE oare mai este interesant?


Reale... sau nereale. E la fel de interesant.

QUOTE

Recunoaste faptul ca "motorul" initial al discutiilor de aici sunt acele marturii. Nu comentariile care au venit dupa. As spune ca motorul central al acestui subforum sunt aceste marturii. Fara ele toti "comentatorii" ar dispare.


Si ce ti se pare tie ca dovedeste asta?

QUOTE

Ce'are a face cati telepati cunosc? Era vorba de "nevoia de confirmare" care te trage in jos....si asta o stiu din experienta personala si din experientele altora mai evoluati ca mine.


Mai evoluati adica telepati? iti zic eu ce-are-a face: daca nu cunosti nici un telepat, atunci nu ai nici un motiv sa spui ca "nevoie de confirmare" ii trage pe telepati in jos. Daca cunosti un telepat, inca nu ai nici un motiv. Daca cunosti doi dintre care pe unul l-a tras "nevoia de confirmare" in jos iar pe celalalt nu, atunci ai incepe sa ai motive. Daca ai cunoaste 20 si tuturor li s-ar aplica ce spui tu, atunci ai avea tot dreptul sa faci acea afirmatie.

Deocamdata, m-as insela daca as spune ca nu cunosti nici un telepat si vorbesti ca un habarnist respectabil? biggrin.gif

QUOTE

Nu ar insemna ca telepatia nu poate exista. Ar insemna sa nu adaugi unei "abilitati" un "titlu de glorie"....Asa cum daca iubesti cu adevarat nu ai nevoie sa "demonstrezi" si sa te "falesti" cu asta....Iti este suficient ca EXISTA.


Ce analogie proasta!!!!!! Crede-ma, de multe ori este FOARTE necesar sa dovedesti ca iubesti.

QUOTE

Ideea era sa ajungi unde vrei sa ajungi, nu oriunde ohyeah.gif


Si ohyeah-ul ar trebui sa te salveze de faptul ca oriunde include si unde vrei? rolleyes.gif

QUOTE

Asa cum am zis, "nevoia de confirmare" este ceva invatat, si care poate fi dezvatat


Ai zis, recunosc. Dar nu e adevarat!

QUOTE

Fiecare urmeaza ce cale ii place.....
Nu am copii....insa nu vad legatura.


Legatura e ca e normal sa iti pese la ce nivel sunt ceilalti si ce stiu ei. Cu atit mai mult iti pasa cu cat sunt niste oameni de care iti pasa.

QUOTE

Ai inteles gresit. Asa cum am zis mai sus, telepatia poate exista insa acel "titlu de glorie" cautat datorita "nevoii de confirmare" este cel care "trebuie" evitat....Telepatia este doar o "statie".....daca iti faci "camin" in ea....s'ar putea sa suferi mai mult decat e nevoie 


Mai fir-ar sa fie, si tu le stii pe toate ca IoanV? de unde stii tu ca telepatia e o "statie"? de unde stii tu ca nu e bine sa-ti faci "camin" in ea? si de unde stii tu cat o sa suferi daca faci asta? de ce te-ar crede cineva pe tine?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 5 May 2005, 04:51 PM
Mesaj #167


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Catalin
QUOTE
Ma indoiesc sincer ca este vorba de ceva invatat. Nevoia de confirmare este ceva care au si copii mici.

Indoieste'te.

QUOTE
Reale... sau nereale. E la fel de interesant.



Ya sure...

QUOTE
QUOTE 

Recunoaste faptul ca "motorul" initial al discutiilor de aici sunt acele marturii. Nu comentariile care au venit dupa. As spune ca motorul central al acestui subforum sunt aceste marturii. Fara ele toti "comentatorii" ar dispare.


Si ce ti se pare tie ca dovedeste asta?




Dovedeste ca daca nu ar fi niste oameni care PREZINTA ceva, restul ar soma binemersi......asa cum un critic de arta fara artisti e nul.....

QUOTE
Deocamdata, m-as insela daca as spune ca nu cunosti nici un telepat si vorbesti ca un habarnist respectabil?


Hehehe....te las pe tine sa descoperi!

QUOTE
Ce analogie proasta!!!!!! Crede-ma, de multe ori este FOARTE necesar sa dovedesti ca iubesti.

Poate vrei sa spui "exprimi".....Si floarea se "exprima" oferind parfum....Crezi ca o face pentru ca eu trec pe langa ea sa o miros? smile.gif Sta in natura ei de floare.....
Si care ar fi in viziunea ta "rostul" acestei "necesitati de a'ti dovedi iubirea", sau telepatia sa zicem?

QUOTE
Legatura e ca e normal sa iti pese la ce nivel sunt ceilalti si ce stiu ei. Cu atit mai mult iti pasa cu cat sunt niste oameni de care iti pasa.


Sunt diferite feluri de a exprima ca iti pasa..... rolleyes.gif....De exemplu sa lasi omul sa se dea singur cu capul de sus.....

QUOTE
Mai fir-ar sa fie, si tu le stii pe toate ca IoanV? de unde stii tu ca telepatia e o "statie"? de unde stii tu ca nu e bine sa-ti faci "camin" in ea? si de unde stii tu cat o sa suferi daca faci asta? de ce te-ar crede cineva pe tine?


Eh, ziceam si eu asa.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 May 2005, 04:55 PM
Mesaj #168


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (gypsyhart @ 5 May 2005, 05:51 PM)
Dovedeste ca daca nu ar fi niste oameni care PREZINTA ceva, restul ar soma binemersi......asa cum un critic de arta fara artisti e nul

Nu neaparat - un critic de arta poate arata si ca ceea ce se prezinta intr-o expozitie (sa zicem!) nu-i arta autentica... Si ca asa-zisii artisti nu sunt ceea ce se pretind. Daca nu ar exista criticii, oricine si-ar prezenta mazgalitura ca pe o capodopera.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 5 May 2005, 08:21 PM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Thunder, multumesc. Iti dau dreptate, fara acordul pe "lungimea de unda potrivita", nu poti intra in legatura cu ceilalti. De invatarea prin telepatie stii ceva?

Ce discutii ar putea avea loc aici cita vreme noi nu putem depasi dilema "stiintifica": exista sau nu exista telepatie. Cei care sutin acest lucru insista mereu ca nu e confirmata si isi exprima insistent indoiala ca ar exista fata de oricine se arata pe aici.Ce sa vorbesti pe aceasta tema cu ei? Hai sa discutam pe o tema pe care o consideram inchisa! Acesta este impasul in care se afla acest topic. Personal sunt dezamagit ca pe pagini intregi nu gasesti aproape nimic decit dueluri verbale fara legatura cu subiectul.

Discutiile offtopic au loc deoarece unii nu au gasit un loc mai potrivit ca aici sa apere credinta in linearitate, pozitivism rationalist si absenta oricaror mistere din viata umana. Nici vorba ca protejam pe altii de posibile rataciri, etc, sau ca unii s-au suparat ca au fost contrazisi, protejata este de fapt viziunea lor. Sau poate de asta a fost deschis topicul, protejarea viziunii. wink.gif
Oare de ce s-au agatat aici si nu permit depasirea momentului 0? Miza este mare intr-adevar. Rationalismul se duce de ripa, daca exista si alta cale de a transmite informatii. Singura "putere" acreditata de el este ratiunea.
Pentru a discuta efectiv despre telepatie probabil ar trebui sa deschidem altul, poate la "Stiinta". Daca asa stau lucrurile, imi pare rau ca nu am inteles de la inceput.

Acest topic a fost editat de IoanV: 5 May 2005, 10:40 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 5 May 2005, 09:20 PM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IoanV @ 3 May 2005, 01:27 AM)
QUOTE (thunder)
nu pot da detalii tehnice. Nu e locul si conjunctura necesara pt. asa ceva. Cauta tu o cale spirituala autentica, o scoala spirituala autentica, care prezinta o invatatura pe care fiinta ta o agreaza si de care se simte atras, dupa care urmeaza tehnicile prezentate acolo.....
Speram un altfel de raspuns. Nu detalii tehnice ci sa ma intrebi de ce vreau dezvoltarea acestor puteri. Apropo, tie la ce iti foloseste aprofundarea lor? Iti dezvolta puterea sau iubirea?

- de ce vrei sa dezvolti aceste puteri ? smile.gif

- banuiesc ca te referi la puteri paranormale, in general. Ohh, lucrurile sint f. complexe si necesita o cunoastere a unui ABCDAR in domeniul ocult pt. a putea avea un dialog cit mai "citet". smile.gif O sa incerc sa schitez citeva idei si principii oculte, spirituale, dar cit mai pe scurt.

- in primul rind ceeaa ce numim in general puteri paranormale (inclusiv telepatia) ceea ce depaseste nivelul de intelegere comun al oamenilor (profani) si al stiintei, sau asa zisa ratiune, de unde si ideea "dincolo de ratiune". Toate puterile paranormale au la baza trezirea si dinamizarea unor focare de energie launtrica si energia conexa acestora cit si constientizarea mecanismelor subtile care controleaza si coordoneaza aceste energii subtile si acea putere paranormala. Facind o mica conexiune cu topicul cu controlul energiei QI, precizez ca exista cai spirituale care se adreseaza trezirii, armonizarii si echilibrarii sistemului energetic launtric si energiei subtile in general, numite in mod generic cai spirituale energetice ... si cai spirituale care se adreseaza constiintei, adica dincolo de energiile subtile. Cel mai adesea puterile paranormale apar in cadrul cailor energetice, datorita angrenarii constiente a energiilor subtile si a structurilor subtile launtrice ... dar pot aparea, mai rar, si in cazul cailor ce se adreseaza constiintei. O putere paranormala incepe sa se manifeste din ce in ce mai intens si complex pe masura ce structurile subtile, numite si nadisuri, se purifica si se trezesc/dinamizeaza si pot in acest fel sa vehiculeze energii si sa fie "usi de legatura" cu anumite realitati subtile nevazute. Exista in structura subtila astrala o "retea" de mii si mii de nadisuri, centri de forta principali si secundari. Fiecarui nadis si centru de forta (chakras) ii corespunde o putere paranormala sau grup de puteri paranormale asemanatoare.

- revenind la intrebarea ta, parcurgind o cale spirituala vie si autentica este firesc sa se purifice anumite structuri subtile, sa se trezeasca si sa se dinamizeze fluxul energetic subtil, generind aparitia mai mult sau mai putin spontana a diferitelor puteri paranormale. Deci acestea pot apare chiar fara sa le cauti sau sa le doresti, ci mai mult ca un corolar al implinirii spirituale si al depasirii unor limite si trepte pe calea spirituala. Global vorbind, exista 7 mari nivele si structuri subtile, fiecare ramificata in mii si mii de nivele si trepte. fiecare din aceste 7 nivele (si mii de subnivele) constituie o posibila cale/directie de dezvoltare spirituala, cu alte cuvinte, de a atinge desavirsirea Ultima, de a ajunge la Dumnezeu, la starea de indumnezeire, de eliberare, nirvana etc. Parcurgind o anume cale spirituala, care are un anume set de tehnici si invataturi specifice, ne sint la indemina pe aceasta cale si o serie de puteri paranormale care pot apare si manifesta, in timp ce urcam pe cale. Nu ele sint insa tinta, motivul si calea ... ci ele sint doar niste "repere" pe care le intilnesti pe cale/drum ... pe care le poti folosi sau nu, insa tinta finala este cea care trebuie urmarita, nu aceste "repere" pe cale.

- mergind pe cale, o parte din calitatile si inzestrarile fiintei se amplifica, se aprofundeaza, se trezesc. Curajul, vointa, credinta, virilitatea, iubirea, intuitia, inteligenta, memoria, compasiunea, si multe alte calitati se trezesc si amplifica. La baza amplificarii acestei realitati se afla trezirea, dinamizarea si amplificarea sistemelor energetice subtile si a energilor conexe cu acestea. Astfel, cu cit energia subtila acumulata si asimilata este mai mare, mai puternica si mai complexa la nivelul unui centru de forta, cu atit calitatile si inzestrarile specifice acelui centru de forta sint mai mari. Deci, iubirea se amplifica cu cit energiile subtile sint mai mari si mai puternice la nivelul chakras-ul 4 al fiintei. Exista mai multe tipuri de iubire, fiecare cu tipologia sa de energie subtila, ceea ce da si nuantele de iubire existente.

- puterea in sine, este o caracteristica a energiei. Ai energie subtila, ai putere. Ai energie subtila canalizata la nivel afectiv de ex., ai o putere afectiva colosala. Ai energie subtila mare la nivelul 3, manifesti o vointa colosala, forta fizica, control f. bun al corpului fizic, samd.

- sper ca macar indirect sa-ti fi raspuns la intrebari. Pe scurt insa, personal iti spun ca, urmind calea spirituala aleasa, mi s-a amplificat si puterea si iubire ... si nu numai. Odata cu purificarea structurilor subtile si a energilor asimilate si vehiculate se amplifica si calitatile specifice lor. Unele calitati apar chiar si numai la armonizarea si echilibrarea energiilor la anumite nivele ale fiintei.

QUOTE
Eu nu consider importanta acumularea unor astfel de puteri "paranormale". Cel mai iubit ucenic a lui Budha nu era posesor al unor astfel de puteri, le-a cistigat rapid abia dupa ce a fost provocat de ceilalti ucenici, care il desconsiderau pt. aceasta. In unele scoli se respinge dorinta aspirantului de a dobindi astfel de puteri oculte, deoarece impiedica evolutia lui spirituala.

- da, nu sint importante, dar ele pot apare chiar fara sa le cauti. Intradevar, de multe ori ele pot fi chiar un obstacol pt. aspirantul spiritual, mai ales cind ele sint folosite acolo si atunci cind nu este integrat in voia divina si pot conduce la amplificarea orgoliului asa zis "spiritual", pe scurt, li se suie la cap (orgoliu).

- pe de alta parte, sa stii ca aparitia si folosirea unor puteri paranormale pe calea spirituala chiar sint utlile si necesare. Iti dau numai un singur exemplu. Trezirea si amplificarea capacitatii de perceptie subtila empatica, cu ajutorul careia poti percepe realitatea dincolo de ce se vede cu ochii fizici sau cu urechea fizica. Cu ajutorul acesteia poti simti o anume realitate subtila, poti simti adevaratele intentii ale unei fiinte care se afla in fata ta, indiferent ce cuvinte si atitudine ar folosi ea, ai simti in ce proportie un text contine adevarul, simti modul in care poti folosi anumite energii subtile, simti ce tipuri de energii se afla in aura cuiva, intr-un anume loc sau obiect, poti simti chiar si prin intermediul unei poze autenticitatea unei fiinte sau a unui loc care se afla imortalizat in acea poza ... si multe si multe alte posibilitati f. f. bune si binevenite pe cale.

QUOTE
Iar apostolul Pavel are o descriere magnifica a lipsei de importanta a acestor puteri in fata iubirii.

- cunosc acea afirmatie si sint de acord cu ea ... insa alaturi de ea mai sint si alte afirmatii oculte, spirituale si chiar superioare. Depide de calea aleasa. Caile devotionale au ca si motor spiritual iubirea. Alte cai au alte "motoare". Iata citeva: "totul este lumina". totul este spirit, totul este vid, nu exista nimic in afara lui Dumnezeu, totul este iluzie, totul este constiinta lui Dumnezeu, etc. Fiecare alege ce i se potriveste mai bine.

QUOTE
Faptul de a intra in rezonanta cu ceilalti eu nici nu o consider o putere paranormala, oculta.

- in rezonanta cu ceilalti intram oricum, inclusiv cind intram aici pe forum si discutam unii cu altii. smile.gif Depinde insa pina la ce nivel intram in rezonanta cu ei.

QUOTE
Da, telepatia este putin cunoscuta, insa vazind rezultatele polului chiar si la jumatate reduse, se pare ca e destul de raspindita in forme spontane. Eu cred in ea pt. ca fiintele umane sunt de acelasi grad de complexitate, iar sistemele cu grade de complexitate asemanatoare interactioneaza pe f. multe cai, pina la nivele subcuantice. Eu cred, dupa invatatura lui Iisus, dar si a altor religii (inclusiv cele indiene, tibetane) ca iubirea ne invata tot ce avem nevoie pt. ca relatiile noastre cu semenii sa fie cit mai perfecte.

- iubirea e o cale, dar nu singura. Iata de ex. aici. Oricita iubire ar spune cineva aici ca are, el nu poate sa-i convinga sau sa-i faca pe altii sa inteleaga anumite realitati de factura ocult ezoterica sau chiar omeneasca, lumeasca. Mie de ex. puteai sa-mi vorbesti zeci de ani de zile de iubire, de religie sau de te miri ce paranormalisme ca nu m-ai fi scos din starea mea de ateism si "cunoastere". Nu am mai putut ramine la acest nivel in momentul in care am avut acces la informatii inteligent expuse, tehnici si metode ... si dupa ce le-am aplicat si am obtinut rezultate ... cum as mai putea nega aspecte care acum sint atit de clare si evidente pt. mine ? Si eu am avut experimente telepatice atit cind eram ateu, cit si dupa ... dar nu am fost atit de atras de ideea de a actiona in mod practic si cu tehnici conexe pt. a amplifica aceasta putere paranormala. Ii inteleg mecanismul si rostul, in parte, dar deocamdata nu mi-a fost integrata in preocuparile mele principale. Cine stie insa ... in viitor, ce nevoi vor apare. smile.gif

- ca si experimente personale, caci am senzatia ca unii asteapta astfel de "dezvaluiri" smile.gif as putea enumera acele asa zise "mentalizari" prin care ii "spui" cuiva sa faca ceva, de ex. sa te sune la tel, sau sa (nu) cumpere ceva, sau sa-i "citesti" intentiile inainte de a le face/spune, aspecte care mie personal mi se par banale si chiar neimportante, dar poate utile uneori.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 5 May 2005, 09:49 PM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IoanV @ 5 May 2005, 10:21 PM)
Thunder, multumesc. Iti dau dreptate, fara acordul pe "lungimea de unda potrivita", nu poti intra in legatura cu ceilalti. De invatarea prin telepatie stii ceva?

- eu zic ca este o metoda rezervata celor (extrem) de putini. Depinde insa la ce te referi prin aceasta expresie: invatarea prin telepatie.

- poti invata de la un ghid spiritual (care se afla in planul fizic sau nu) fara sa-ti vorbeasca fizic, de la ingerul pazitor sau de la alte entitati elevate in acest mod telepatic, poti invata din trecut, poti invata din viitor ... pt. ca orice informatie contine o energie iar prin telepatie poti avea acces la acea informatie prin accesarea acelei energii.

QUOTE
Ce discutii ar putea avea loc aici cita vreme noi nu putem depasi dilema "stiintifica": exista sau nu exista telepatie. Cei care sutin acest lucru insista mereu ca nu e confirmata si isi exprima insistent indoiala ca ar exista fata de oricine se arata pe aici.Ce sa vorbesti pe aceasta tema cu ei? Hai sa discutam pe o tema pe care o consideram inchisa! Acesta este impasul in care se afla acest topic. Personal sunt dezamagit ca pe pagini intregi nu gasesti aproape nimic decit dueluri verbale fara legatura cu subiectul.

- nu uita insa ca valoarea este rar intilnita in lumea aceasta. De ce crezi ca ar diferi situatia aici pe forum ? Mergi la tarabele de carti. Vei gasi acolo zeci de lucrari ... dar doar citeva sint autentice si valoroase. Pe planeta asta sint mii si mii de grupari spirituale, zeci de religii si cai spirituale. Dintre toate aceste doar citeva autentice si vii.

QUOTE
Oare de ce s-au agatat aici si nu permit depasirea momentului 0? Miza este mare intr-adevar. Rationalismul se duce de ripa, daca exista si alta cale de a transmite informatii. Singura "putere" acreditata de el este ratiunea.

- ratiunea e buna si binevenita, insa ce trebuie sa se inteleaga e ca si aceasta ratiune are gradele sale de manifestare si se situeaza pe o structura ierarhica piramidala.

QUOTE
Pentru a discuta efectiv despre telepatie probabil ar trebui sa deschidem altul, poate la "Stiinta". Daca asa stau lucrurile, imi pare rau ca nu am inteles de la inceput.

- cine vrea stiinta lumeasca poate sa mearga acolo, cine vrea stiinta oculta spirituala, poate ramine aici. Aici pot apare mult mai multe si mai reale raspunsuri la intrebarile lor. Sa revenim si noi on topic. smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 6 May 2005, 08:58 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 5 May 2005, 10:10 PM
Mesaj #172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Am studiat si eu aceste lucruri si am inteles ce ai scris. Sper doar ca ai trait tot ce scrii, si nu sunt doar invataturi luate de undeva. Subliniez tot deoarece, pentru o parte sunt convins.
Intrebarile pe care as vrea sa ti le mai pun (legate de diferentele intre crestinism si ocultism, etc) nu mai sunt potrivite acestui topic. Poate undeva in Universul credintei. De ex. aici .

Acest topic a fost editat de IoanV: 5 May 2005, 10:35 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 May 2005, 02:53 AM
Mesaj #173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IoanV @ 6 May 2005, 12:10 AM)
Am studiat si eu aceste lucruri si am inteles ce ai scris. Sper doar ca ai trait tot ce scrii, si nu sunt doar invataturi luate de undeva.  Subliniez tot deoarece, pentru o parte sunt convins.

- valoarea unor informatii si afirmatii este data de gradul de acoperire cu Adevar al acelor spuse cit si de gradul in care sint traite si incarcate (subtile energetic) acele afirmatii de catre cel care le expune/scrie. Cu alte cuvinte, ai parte de cuvinte pline sau goale in masura in care energia subtila care insoteste acele informatii este mai mica sau mai mare, mai profunda sau mai fada. "Cintareste" cuvintele mele si ale altora si afla singur ce este si ce nu este adevarat, trait mai mult sau mai putin, venita din mintea mea sau din sufletul meu, in conexiune (inspiratie si sustinere) divina. Nici pe mine si nici pe nimeni altcineva nu trebuie sa crezi pe cuvint, inclusiv un text sau altul, indiferent de cit de "oficial" sau "autentic" ar spune multimea ca este. Cind un text (carte) nu este autentic el nu contine energia suprema specifica Adevarului, deci nu este sustinut de Dumnezeu. Acel text este o culegere cu cuvinte goale/moarte, indiferent cit de fastuos ar fi prezentat sau de cita reclama i s-a facut zeci, sute sau mii de ani. Fiinta al carui suflet este trezit, din ce in ce mai trezit, simte aproape in mod spontan "greutatea" si valoarea unui text. Cind aceasta fiinta citeste un text, simte ce autentic si ce nu, in ce proportie este autentic, unde este real, unde este imaginatie, unde este inventie, unde este cuvintul Domnului si unde al omului. Numai prin trezire sufleteasca si spirituala poti sa faci aceasta triere a griului de neghina si nicidecum prin minte sau asa zisa ratiune lumeasca. Pt. o astfel de fiinta expunerea unor realitati si experiente precum a unora dintre colegii de forum este dovada autenticitatii lor, datorita modului in care se simt incarcate acele cuvinte si descrieri. Fiintele ale caror suflete sint inchise, mici, netrezite, inchistate, samd ... sint canalizate in mod excesiv pe o asa zisa "ratiune" ce tine de minte si vor cauta permanent dovezi si experimentari (ale altora, niciodata ale lor) si vor refuza de cele mai multe ori apriorii acele informatii si chiar le vor critica sau ironiza. Amintesc tuturor ca inima (sufletul) ARE RATIUNILE EI PE CARE RATIUNEA NU LE INTELEGE.

Acest topic a fost editat de thunder: 6 May 2005, 08:53 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 May 2005, 03:08 AM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (cociuba @ 3 May 2005, 03:07 PM)
telepatie ar fi: sa poti trimite (sau receptiona ) in orice moment un anumit mesaj...

- aceasta afirmatie seamana cu aceea: "practici tenisul de cimp numai daca esti campion mondial". Fiinta inteleapta stie ca exista mai multe stadii de la acela de campion (expert) la acela de incepator (profan). Indiferent ca esti incepator sau expert tenisul exista ... evident, nu si pt. orb. Orbul poate afla cite ceva, teoretic, de la un vazator, dar si atunci el poate accepta sau nu realitatea tenisului. La fel si cu telepatia si nu numai cu ea.

Acest topic a fost editat de thunder: 6 May 2005, 09:00 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 May 2005, 03:21 AM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (IoanV @ 5 May 2005, 10:21 PM)
Oare de ce s-au agatat aici si nu permit depasirea momentului 0? Miza este mare intr-adevar. Rationalismul se duce de ripa, daca exista si alta cale de a transmite informatii. Singura "putere" acreditata de el este ratiunea.

Nu zau rolleyes.gif Dupa cum am spus si mai devreme, nu exista nici un motiv pentru care telepatia n-ar putea exista. Numai ca nu exista nici un experiment stiintific (executat dupa o metodologie de rigoare) care sa confirme existenta telepatiei. Sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Telepathy , locul in care pot sa adauge informatii si ingineri ca thunder, si rationalisti ca Catalin. Nu am vazut in acel articol nici o referinta catre un articol stiintific care probeaza indubitabil existenta telepatiei. Si continutul articolului din WikiPedia nu se afla sub disputa, ca sa spui ca oamenii s-au abtinut sa publice lucruri cu care oamenii (inteligenti) nu s-au pus de acord.

Si in plus, tu confunzi rationalismul cu fizica. Daca exista un experiment care infirma teoriile deja existente din fizica, fizicienii, utilizandu-si creierasul, comparativ cu altii din alte domenii, incearca (si pana acum am vazut ca se descurca extrem de bine) sa creeze noi teorii care sa surprinda TOATE cunostintele obtinute experimental, inclusiv pe cele noi. Prin urmare fizica este in schimbare (cel putin de mai multe sute de ani a tot fost), fara ca sa fi falimentat vreodata.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 05:34 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman