HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Arme Cu Aer Comprimat, ce marca/model e mai bun ?
March
mesaj 31 Jan 2012, 04:06 PM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Wolfskin @ 28 Jan 2012, 09:16 PM) *
Luni dimineata sunt la politie, sa vad ce modele au ei in lista.O sa-mi fac rapid fisa medicala si ce acte mai trebuie si sa vad cum scot rapid autorizatia de cumparare Daca o cumpar din Ungaria probabil ca va trebui sa traduc factura si actele in limba romana.Ma gandesc ca , chiar si asa voi iesii mai ieftin smile.gif Daca lista lor nu contine prea multe tipuri atunci optiunile mele se vor reduce considerabil.Cum pe la noi am vazut doar Gamo.......
Ma gandesc ca macar luneta o pot cumpara fara probleme , indiferent de marca .
Daca zici ca 4.5 e ok, si ca si aici gasesc munitie de care trebuie smile.gif atunci 4,5 sa fie


Coane sa-mi spui si mie te rog ce acte imi trebuie pentru un pistol cu munitie non-letala.

Tks


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 1 Feb 2012, 10:38 AM
Mesaj #142


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



March

mie , pt o arma cu aer comprimat mi-au trebuit urmatoarele:

cerere tip ( o primesti de la ei- serviciul arme si munitii de la politie)
fisa medicala- tot de la ei primesti formularul
cazier judiciar- specifici pe el ca-l doresti pt permis arma
test psihologic- pt permis arma
copie buletin
2 poze 3,5/ 4,5
taxa de 100 lei platita la finante -trezorerie

mi-a luat cam 3-4 ore sa fac tot, si m-a costat cam 2 mil lei vechi

ma gandesc ca si pt un pistol e cam la fel, ,aceleasi acte, dar oricum o sa-ti spuna acolo ( la politie)

bafta smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Feb 2012, 10:43 AM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mersi Wolfskin smile.gif

Ti-a luat 3-4 ore cand ai avut toate actele gata cred. Pentu ca fisa aia medicala ia ceva timp


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Feb 2012, 10:43 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Wolfskin
mesaj 1 Feb 2012, 11:00 AM
Mesaj #144


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



smile.gif nop, totul a durat cat am spus.Am pierdut timpul cu alergatul dintr-un loc in altul.Fisa medicala a durat exact 7 minute si m-a costat 300 mii lei vechi.Cand mai cunosti pe ici pe colo pe cate cineva merge mai repede, sti doar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 1 Feb 2012, 11:49 AM
Mesaj #145


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



ce diferenta este intr o arma cu aer comprimat cu armare cu levier si una care se armeaza prin frangerea tevii???
ambele sunt cu arc si difera doar modul de armare? care sunt mai bune si mai usor de intretinut?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 1 Feb 2012, 07:16 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(March @ 31 Jan 2012, 04:06 PM) *
Coane sa-mi spui si mie te rog ce acte imi trebuie pentru un pistol cu munitie non-letala.

Tks

Sefu..ia trage o fuga pe la mine si iti dau la arme pana te saturi definitiv de acest moft..biggrin.gife alea adevarate ce fac si galagie!!! ohyeah.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Feb 2012, 08:40 AM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif harhar.gif harhar.gif harhar.gif woot_jump.gif woot_jump.gif

SORIN !!!

Ce mai faci frate ???

Acest topic a fost editat de The Dude: 2 Feb 2012, 08:41 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Feb 2012, 08:57 AM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Wolfskin @ 1 Feb 2012, 12:49 PM) *
ce diferenta este intr o arma cu aer comprimat cu armare cu levier si una care se armeaza prin frangerea tevii???
ambele sunt cu arc si difera doar modul de armare? care sunt mai bune si mai usor de intretinut?


La lever action manevra e mult simplificata. Proiectilele, care la acest gen de arma nu pot fi decat bile (din otel sau plumb) se aseaza in coloane de 10, 15, 20 ?(depinde de arma) in magazia din teava de sub teava de tragere. La fiecare actionare a levierului acesta comprima arcul, dar si extrage din magaze cate o bila pe care apoi o introduce in locasul de tragere.

La frangere ai manevrele: indoit arma, pozitionat proiectilul, inchis arma. Cu cat arcul e mai puternic cu atat operatiunea de frangere necesita un efort mai mare.

La lever action, tragi levierul in jos si il readuci in pozitia initiala. Indiferent de puterea arcului, intrucat intervine un sistem de parghii care disipa forta necesara.

Lever action sunt arme foarte performante si precise la aer comprimat pentru distante scurte.
Am avut un Dasy si am fost magulit de el.
Trageam ca The Duke (John Wayne) nu ca The Dude rofl.gif

E o arma intuitiva la care n-ai nevoie de luneta. E foarte puternica (gauream geamuri fara probleme) si am capatat repede indemanarea necesara de a o utiliza eficient. Multe familii de sobolani, ciori, porumbei salbatici, tutrurele, grauri si gugustiuci isi amintesc cu tristete de perioada aia.

Acest topic a fost editat de The Dude: 2 Feb 2012, 11:01 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 2 Feb 2012, 09:14 AM
Mesaj #149


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



salut dude,
hmmm, atunci sunt mai bune decat cele clasice cu arc?? unsure.gif .Faptul ca nu poti folosii decat bile (otel sau plumb) nu e un dezavantaj fata de cele clasice la care poti folosii toate tipurile de proiectile?
La calibrul 4.5 poti folosi munitie prometeus?? intreb doar asa ,informativ, nu ca as dori sa folosesc eu.......
Inca ceva, bila nue mai putin precisa decat un proiectil? adica faprul ca e doar rotunda si nu are forma glontului , nu o face ca in aer sa devieze mai usor.Mai are ea acea miscare de totatie pe care i-o dau ghinturile tevii armei?
Si iar o intrebare informativa doar: la cele cu levier se poate schimba arcul cu unul de calibru mai mare? Sunt ele mai fiabile si mai usor de intretinut decat cele clasice prin frangerea tevii??

Un prieten a avut o arma dasy acu cativa ani.Era ceva american parca.Sub teava avea o pompa cu care faceai presiune de aer, parca 10 pompe baga in ea.Folosea bile de otel , avea si luneta din constructie dar nu era precisa deloc sad.gif.La peste 10 m vedeai prin luneta cum devia bila in aer.Ori nu era perfect rotunda , ori nu stiu de ce , dar nu mergea deloc bine, si era si foarte slaba: la 15 m daca reuseai sa lovesti o doza de bere goala, nici macar nu intra in ea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Feb 2012, 09:46 AM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Prietenul tau avea altceva. Aia e cu rezervor de aer, nu cu arc.
Din cauza rezervorului arma e grea in fata si dezechilibrata.
In general armele astea sunt piese greoaie, de mare putere, dar de evitat.

Armele cu levier cu arc...sunt asa...cam altceva. Un fel de abordare "la misto" a problemei..

Cum ti-am spus deja eu sunt adept al loviturilor precise, singulare si de distanta.
Pentru asta pusca cu arc, din grupa celor recomandate de mine, e cea mai buna alegere.
...iarasi ti-am spus ca sunt bolnav dupa bila de plumb. Asta inseamna ca nu o pot judeca obiectiv.

Alica Prometheus este mult mai buna, trebuie sa recunosc asta intrucat nu pot nega evidentele, dar eu raman tot cu bila.

Datorita formei rotunde si a distantei de tragere specifica marii majoritati a armelor cu aer comprimat, miscarea imprimata de ghinturi nu aduce imbunatatiri similare ale tirului, asa cum se intampla in cazul proiectilellor cilindrice: dar ramane la fel de importanta. Rotirea bilei in timp ce ea avanseaza pe traiectorie ii usureaza traiectul si ii mentine razanta..

Nu, armele cu levier clasice nu pot trage altfel de munitie decat cea rotunda...dar...Am avut prin maini si o arma la care levierul producea rotirea unui butoias in care puteai sa pui orice alica. Era un hibrid intre mecanismul de la lever action si cel de la revolvere.

Alica Prometheus e si la 4,5 si la 5,5 si la 6,3 mm

Acest topic a fost editat de The Dude: 2 Feb 2012, 10:14 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Feb 2012, 10:03 AM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...la arma aia, aerul era probabil insuficient. Din cauza asta cutia de bere nu se perfora iar traiectoria proiectilului era elicoidala.
Probabil un efect al limitarii camerei de compresie...

Acum, la Dasy-ul meu, intr-adevar vedeam alica cum urca si coboara si era o chestie de maiestrie sa pun tinta in zona curbei pe care o anticipam prin experienta. Era o arma de un divertisment total si asigura un training excelent.

Nu arcul nu se putea schimba cu usurinta. Acum ca m-ai intrebat mi-am amintit si soarta ei exacta.
S-a rupt arcul, iar in incercarea de a il inlocui am deteriorat ireparabil mai multe componente. La coada am vandut-o, sau donat-o pentru piese unui atelier de armurerie...

Acest topic a fost editat de The Dude: 2 Feb 2012, 10:05 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 2 Feb 2012, 10:42 AM
Mesaj #152


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



Se pare deci ca am ramas la arma cu arc, 4.5 calibru ( sau 5.5 ,preferatul meu rolleyes.gif ).Va fi Hatsan sau Cometa , am ramas se pare la astea doua,Am vazut ca Hatsan e relativ ieftina ieftina ( acuma depinde si de model).La Cometa pretul am vazut ca e in euro dar era pe siteul lor in Spania.Cam cat ar costa aici ? Vorbesc de un model bun, fiabil si usor de intretinut si reparat ( ma gandesc ca si asta conteaza )
Deci dintre astea doua ce mi-ai recomanmda ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Feb 2012, 11:27 AM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



rolleyes.gif Nu stiu..? Mai analizam. Te grabesti...??


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 2 Feb 2012, 11:44 AM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(The Dude @ 2 Feb 2012, 11:27 AM) *
rolleyes.gif Nu stiu..? Mai analizam. Te grabesti...??

Eu sunt pe Hatsan 125 momentan. Si mai am timp pana in Aprilie de razgandit.
Convinge-o tu pe Felina de ce-mi trebuie cadoul asta ca nu vrea sa mai contribuie la cheta biggrin.gif, ca cica ea a inteles initial ca e vorba de jucarie pt. air-soft biggrin.gif.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Feb 2012, 01:51 PM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Am avut odata un GECO cu luneta. Ma duceam la vanatoare de caprior. Dar cu gloante superpower Winchester. Am dat-o mai demult ca era prea grea.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 2 Feb 2012, 02:55 PM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(March @ 2 Feb 2012, 01:51 PM) *
Am avut odata un GECO cu luneta. Ma duceam la vanatoare de caprior. Dar cu gloante superpower Winchester. Am dat-o mai demult ca era prea grea.

Sunt curios, dupa ce vezi Bambi te mai poti duce la vanatoare de caprior biggrin.gif ?


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Feb 2012, 03:28 PM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Dupa ce vezi filmul ala, mai abitir ca inainte... thumb_yello.gif
Contrar a ceea ce se crede in popor, vanatorul a cam ramas singurul caruia ii mai pasa de fondul cinegetic...
Iar despre uciderea unui caprior ? Ei bine, asta nu se intampla decat spre binele bietului animal.

Am sa caut o explicatie mai veche pentru acest paradox.

LE...caprioara (femela) ne prea se impusca decat in situatii extreme..(epidemie, raniri grave, foamete - vezi cazul tatalui lui Labis)

Acest topic a fost editat de The Dude: 2 Feb 2012, 04:41 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 2 Feb 2012, 03:47 PM
Mesaj #158


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



nu ma grabesc smile.gif ,in 20 zile o sa primesc autorizatia si apoi mai am 3 luni ca sa cumpar arma, deci timp ar fi.Daca merita asteptarea, atunci sigur, nici o problema. Oricum de la Budapesta de la targ nu mai am cum s-o iau , ca nu primesc autorizatia pana atunci sad.gif. Deci ori mai fac un drum la unguri , ori cumpar de aici de pe la noi.Important e sa fie decis ce cumpar, sa am o arma cu un raport pret-calitate cat mai bun.Mai mult de atat, ce pot sa cer? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 2 Feb 2012, 03:50 PM
Mesaj #159


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



goguta
tu esti multumit de arma care o ai Hatsan 125 ??, cum merge, cat bate, ce precizie ai, ce calibru?.I-mi poti da cateva detalii , te rog?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 2 Feb 2012, 04:08 PM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Wolfskin @ 2 Feb 2012, 03:50 PM) *
goguta
tu esti multumit de arma care o ai Hatsan 125 ??, cum merge, cat bate, ce precizie ai, ce calibru?.I-mi poti da cateva detalii , te rog?

O am in gand biggrin.gif, la recomandarea de mai sus a lui The Dude.
Pana acum nu am gasit decat de bine despre ea.
Si pe alte forumuri de la noi, spune lumea ca este mult peste Gamo la viteza si precizie, si toti spun ca e mult prea buna la ce bani dai pe ea.
Eu o sa depun actele peste vreo 10 zile pentru permis si o s-o cumpar candva in intervalul Martie - Aprilie.
Daca intre timp mai gaseste The Dude altceva mai bun la acelasi pret cu Hatsan125 ma pot schimba, altfel cred ca asta ramane aleasa biggrin.gif.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Feb 2012, 04:19 PM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(The Dude @ 2 Feb 2012, 04:28 PM) *
Dupa ce vezi filmul ala, mai abitir ca inainte... thumb_yello.gif
Contrar a ceea ce se crede in popor, vanatorul a cam ramas singurul caruia ii mai pasa de fondul cinegetic...
Iar despre uciderea unui caprior ? Ei bine, asta nu se intampla decat spre binele bietului animal.

Am sa caut o explicatie mai veche pentru acest paradox.



"E bine sa sti ca tapul face parte din familia "Caprior " (Capreolus...ceva pe latina). El este masculul, iar sotia sa legitima este capra.
Copilul e ied sau iada dupa caz. Ei bine aici e problema, pentru ca o capra naste cel mai ades doi iezi, de cele mai multe ori de sex diferit. Chiar daca nu se intampla asa, pana la urma toate caprele de pe un fond vor naste intr-un sezon un numar aproape egal de iezi si iede, ori asta nu e bine.
Pentru simplificarea povestii sa presupunem ca intr-un an pe un fond s-au nascut sapte tapi, si sapte capre.
Pentru ca specia sa poata merge inainte, natura impune un numar de trei pana la zece capre pentru un singur tap.
Asa ca tapul cel mai puternic isi formeaza un card ( un ciopor) din cele mai aratoase capre, (in ipoteza propusa nu are ce alege) pe care le fecundeaza pe rand, alternativ, cu multa satisfactie (si neprotejat), pina cand acestea raman gestante.
In toata perioada rutului tapul castigator nu se ocupa decat de amor si de paza haremului propriu.
Toti ceilalti sase tapi din generatia lui care nu au fost in stare sa se impuna, incearca periodic sa il detroneze prin atacuri surpriza (dar si prin conspiratii, intrigi si uneltiri). Ei duc lupte aprige chiar si intre ei.
In final tapii inlaturati de mama natura de la procreere, alungati de turma, slabiti de lupta si macinati de neimplinirea rolului lor in viata, ajung victime usoare pentru animalele de prada (dusmanii cei mai frecventi: cainele hoinar, lupul, rasul, vulpea ). Statisticile arata ca in cazul ipotetic prezentat, maxim unul sau doi din tapii perdanti ajung sa depaseasca doi ani dupa atingerea varstei de maturitate sexuala.
Pentru un animal, indiferent care ar fi el, sa mori sfasiat de fiare, sau in neputinta de inanitie, sau de complicatiile infectiilor provocate de ranile rivalilor este un lucru groaznic.
Din acest motiv in fiecare sezon vanatorii participa la actiuni de selectie prin care animalele fara sanse reale, sau mai bine zis cele care au fost deja condamnate de mama natura, sunt eliminate.
"


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 2 Feb 2012, 04:23 PM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(The Dude @ 2 Feb 2012, 04:19 PM) *
"Din acest motiv in fiecare sezon vanatorii participa la actiuni de selectie prin care animalele fara sanse reale, sau mai bine zis cele care au fost deja condamnate de mama natura, sunt eliminate."

GreenPeace frate !


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Feb 2012, 04:39 PM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Da frate...........


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Feb 2012, 05:37 PM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(goguta @ 2 Feb 2012, 04:55 PM) *
Sunt curios, dupa ce vezi Bambi te mai poti duce la vanatoare de caprior biggrin.gif ?

Da ' ce ? Tu n-ai mai mancat carne de prucel dupa ce ai vazut-o pe Miss Piggy ? biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 2 Feb 2012, 08:45 PM
Mesaj #165


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Eu as mânca si brontozaur dupa ce am vazut o doza de corned beef.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 7 Feb 2012, 04:09 PM
Mesaj #166


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



salutare lume,
ceva noutati?? in afara de prosteala cu "schimbarea guvernului" smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Feb 2012, 07:16 PM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Da...avem, dar nu suntem pregatiti acum. Pe poimaine ca mine sunt numai pe drum..


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 9 Feb 2012, 03:23 PM
Mesaj #168


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



oki doki, astept cu interes rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Feb 2012, 06:16 PM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Mai, astept niste rasppunsuri si ma pregatesc pentru alte cateva aprecieri.

Pana atunci, pe ger si vreme ca asta, traiectul unui proiectil e mult mai "razant" (mai aproape de o linie dreapta)
Din punctul de vedere al tirului sunt conditii optime la toate genurile de arme.

Din punctul de vedere al armelor cu aer comprimat spring action (cu arc) exista un pericol crescut ca arcul sa cedeze..

Acest topic a fost editat de The Dude: 11 Feb 2012, 06:17 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 12 Feb 2012, 07:30 PM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(The Dude @ 2 Feb 2012, 08:40 AM) *
woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif harhar.gif harhar.gif harhar.gif woot_jump.gif woot_jump.gif

SORIN !!!

Ce mai faci frate ???


Salutari coane Dude thumb_yello.gif !! La mine totu ok, pici pe colo pe unde e de tras! De Craciun am fost cateva zile in tara cu "sefa", m-a tinut scurt ( stii tu cum e .....sa bag dejtu-l in dosu ursului nu mi-e frica, dar cand se uita sefa cash la mine....) si n-am avut cum sa ma intalnesc cu prietenii! Da lasa ca vin eu singur si promit c-o facem lata de tot impreuna cu Capitanu!

Pana atunci va las cu bine si all regards...

Sorin.
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  1324992361856.jpg ( 10.51K ) Numar descarcari: 17
Fisier atasat  1324992361856.jpg ( 10.51K ) Numar descarcari: 15
 


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Feb 2012, 05:11 AM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(SORIN @ 12 Feb 2012, 09:30 PM) *
Salutari coane Dude thumb_yello.gif !! La mine totu ok, pici pe colo pe unde e de tras! De Craciun am fost cateva zile in tara cu "sefa", m-a tinut scurt ( stii tu cum e .....sa bag dejtu-l in dosu ursului nu mi-e frica, dar cand se uita sefa cash la mine....) si n-am avut cum sa ma intalnesc cu prietenii! Da lasa ca vin eu singur si promit c-o facem lata de tot impreuna cu Capitanu!

Pana atunci va las cu bine si all regards...

Sorin.


Sorineeee ! Imi pare bine ca aud de tine pe aceasta cale ! Ai o noua sefa ? wink.gif Ca te vad mai vesel


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 5 Mar 2012, 04:59 PM
Mesaj #172


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



salut dude,

gata, am autorizatia thumb_yello.gif

Acuma mai ramane de vazut ce arma cumpar. Ceva noutati despre vreo arma mai buna si ieftina ? Ramasesem la Hatsan si Cometa ultima data. Aici in Timisoara n-am gasit decat Gamo, si nu vreau asa ceva.Ori un Hatsan 125 sniper ori Cometa fenix 400, sau daca mai ai vreo idee, sugestie de ceva mai bun, sunt pe receptie smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Mar 2012, 10:26 AM
Mesaj #173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Eu zic sa iei Cometa...din Oradea...cauta in retea..iarta-ma, sunt in iad..
daca mai pot am sa revin...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Mar 2012, 10:26 AM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



si pe aici, pe undeva

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 Mar 2012, 10:28 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 8 Mar 2012, 04:43 PM
Mesaj #175


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



Am comandat deja Hatsan 125 unsure.gif . La Oradea am vorbit, cei de acolo mi-au spus ca nu mai tin arme cu aer comprimat deoarece din cauza atator acte necesare obtinerii acestora, lumea nu le mai cumpara.Apoi am vorbit la MLD in Bucuresti si ei mi-au sugerat sa iau legatura cu mag din Arad ( se pare ca ei colaboreaza cu acesta ),asta ca sa nu fie nevoie sa ma deplasesz pana la Bucuresti .Asa am facut, m-am intalnit cu persoana care are mag acolo, am dat un avans si in 10 zile o sa am arma.Problema e ca nu pot cumpara arma cu viteza cu care e livrata de fabrica decat daca sunt membru la o asociatie de tir; altfel ei o modifica si reduc viteza la 220 m/s cry.gif .Din cate am vorbit se pare ca-i scot un bolt din capul arcului sau asa ceva. Acuma incerc sa cumpar arema si sa-mi dea si boltul acela chiar daca e scos, dar nu cred ca o sa-l primesc.Am comamdat si un arc de rezerva, dar de 6,3 . arma e de 5,5, se pare ca am gresit un pic.Dca , sa zicem se rupe arcul, e greu de schimbat? o poate face si un amator sau e ceva complicat si trebuie atelier de specialitate ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 04:18 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman