HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Arme Cu Aer Comprimat, ce marca/model e mai bun ?
Wolfskin
mesaj 28 Jan 2012, 06:51 PM
Mesaj #106


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



Celalalt topic a fost o greseala, in loc sa apas "replay", am apasat "new topic". Sorry, n-am stiut cum sa-l mai sterg, nu mi-am mai batut capul cu el si am postat aici din nou smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Jan 2012, 06:55 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Cu dulapul las-o mai domol. Teoretic ai nevoie de unul, dar daca vi cu un dispozitiv din ala de protectie (care blocheaza tragaciul) e loc de discutii. La noi la vanatoare ne puneau sa tinem arma demontata si piesa de dare a focului in alta parte.Niciun militian, politist, n-a comentat prea tare lipsa dulapului atat vreme cat a gasit regula asta respectata.

Zilele astea politia ne-a verificat inca o data. Eu am dulap ca am mai multe arme si e chiar necesar, dar pe prietenii si cunoscutii mei pe care i-a gasit in ofside i-a pus sa isi cumpere imediat: atat, nicio alta sanctiune...

tre sa plec revin curand

Acest topic a fost editat de The Dude: 28 Jan 2012, 06:57 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 28 Jan 2012, 07:16 PM
Mesaj #108


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



Luni dimineata sunt la politie, sa vad ce modele au ei in lista.O sa-mi fac rapid fisa medicala si ce acte mai trebuie si sa vad cum scot rapid autorizatia de cumparare Daca o cumpar din Ungaria probabil ca va trebui sa traduc factura si actele in limba romana.Ma gandesc ca , chiar si asa voi iesii mai ieftin smile.gif Daca lista lor nu contine prea multe tipuri atunci optiunile mele se vor reduce considerabil.Cum pe la noi am vazut doar Gamo.......
Ma gandesc ca macar luneta o pot cumpara fara probleme , indiferent de marca .
Daca zici ca 4.5 e ok, si ca si aici gasesc munitie de care trebuie smile.gif atunci 4,5 sa fie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jan 2012, 07:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 29 Jan 2012, 08:53 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nu te pripi...Am ales niste arme si am sa iti prezint cateva propuneri. Asta si la 5,5 si la 4,5...
La mana a doua o arma te costa sub jumatate, dar trebuie sa fi foarte atent.
Am facut investigatii si in zona asta.

La foto (o alta pasiune de-a mea) cand cumperi un obiectiv SH poti avea doua alternative: ori dai peste unul super ingrijit, ori peste unul varza. Nu-i cale de mijloc. Eu insumi am vandut unul la sugestia depanatorului (vinde-l frate ca asta are zilele numarate - cazuse in mare) si l-am deplans pe achizitor. Pe de alta parte am vandut altul absolut nefolosit (dupa ce l-am luat cu mari eforturi, am primit prin alte filiere capul de serie) si m-am minunat de norocul celui care a cumparat.

La arme posibilitatea sa dai peste un jaf e mult mai mica...dar continua sa existe.
Tot ce trebuie sa faci daca apelezi la un astfel de comert e sa ceri parerea unui armurier.

Acum despre piesele alese.

Turcismele (adica tot ce poate fi mai jalnic in productia de larg consum) nu functioneaza la fel si cand vine vorba de arme.
Imediat dupa anul 1990, Turcia a preluat cateva patente grele de la Mauser, Browning si Winchester.
Cu doi din cei trei nu le-a mers dar Browning a batut palma si in felul asta le-a impus sa lucreze calitate.
Sa nu fi surprins asadar ca sugestiile mele iau in calcul si "turcismele".

Doi. Cel mai tare centru al Romaniei cand vine vorba de arme este...Oradea.
Importante sunt si alte orase intre care nici Timisoara si nici Bucurestiul nu se numara.

Cred ca va trebui sa faci o deplasare... rolleyes.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2012, 09:16 AM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Uite o prima recomandare:aici.

Retine ca arma e noua si imperecherea arma+luneta e facuta de comerciant.
Arma asta are un siretlic care ii permite sa fie comercializata la viteza de 300m/s si cal 5,5.
Cu o bila de plumb, sau cu un diabolos cu manta dubla face ravagii.
Calibrul .22 Long Rifle de la armele de foc (asa numitele Jeko) are diametrul proiectilului de 5.6 si viteza de 300m/s.(360 la variantele high velocity)

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Jan 2012, 11:37 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2012, 09:31 AM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Arma are obrazar, are muzzle break pentru un tir cat mai precis si este relativ usoara.

Am sa iti spun la acest punct si cateva chestii in legatura cu Gamo, ale carui pusti asemanatoare arata mult mai bine.
Simt ca imaginea de mai sus te-a deceptionat cumva...

Acum niste ani era un site de admiratori si practicanti ai tirului cu aer comprimat.
I-a unit netul si s-au organizat foarte bine, reusind mai multe actiuni in poligonul de la Bucov.

Acolo s-au facut probe cu toate armele celor ce au participat, inclusiv un reprezentant Arrow care a adus si el un porbagaj de alte arme.
La toate probele Gamo a stat modest. Mai mult, masurata la gura tevii viteza anuntata in catalog nu era aproape niciodata respectata.

Gamo face arme foarte bune dupa o tehnologie germana, insa lucreaza grabit si e gata la multe compromisuri care dezavantajaza clientul.
Romtehnica i-a cerut sa modifice unele din produsele sale pentru a putea fi compatibile cu piata din Romania si Gamo a acceptat.
Nicio alta firma nu a facut la fel.

Modelul Shadow de la Gamo pare cel mai echilibrat insa la 5,5 are o viteza anuntata de 220 m/s si reala pe la 190 m/s.
Am avut si datele de care iti scriu sunt pe masurate, nu din auzite.

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Jan 2012, 09:34 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2012, 09:49 AM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Arma care trage toate proiectilele prin aceiasi gaura e din grupa Anschutz si este pentru tirul de performanta.
O poti cumpara de la unguri cu preturi de la 1000 de euro in sus


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 30 Jan 2012, 09:49 AM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(The Dude @ 30 Jan 2012, 09:16 AM) *
Uite o prima recomandare:aici.

wow, excelenta alegerea! 380m/s la 0.177 !!!
Felina, ziua mea e in Aprilie, sa nu uiti !!!


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 30 Jan 2012, 10:16 AM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(The Dude @ 30 Jan 2012, 09:16 AM) *
Arma asta are un siretlic care ii permite sa fie comercializata la viteza de 300m/s si cal 5,5.
Cu o bila de plumb, sau cu un diabolos cu manta dubla face ravagii.

si zici ca scoate sigur 300m/s la 5,5 ?
La noi nu se gaseste decat 5,5 sau 6,3, sa sun la MLD sa vad daca pot aduce si 4,5 la comanda, sau nu se poate omologa la 380m/s la noi?
Deja incep cheta, asta imi iau cadou de ziua mea in Aprilie biggrin.gif.
Dar varianta fara luneta momentan, la 600-650 ron. E ok si fara luneta?


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2012, 10:48 AM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Mie mi se sopteste in casca ca DA...dar si daca ai 280...tot e bine.
Exista o varianta a acestei arme si la cal. 4,5 si asta ar fi inca si mai buna.

Am observat ca atunci cand prezinta performantele acestor arme, cei care fac asta "uita" sa spuna ceva concret despre viteza, trimitandu-te in schimb la site-ul producatorului. Asta indica limpede ceva...ce nu pot spune eu aici, dar e un artificiu de a putea comercializa ceva ce altfel ar contravenii unor instructiuni...Brava lor...Baieti destepti thumb_yello.gif

LE...cum am zis luneta e obligatorie...voi vorbi si de ea, ca un 4X ar putea sa fie suparator la 50 de metri

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Jan 2012, 10:49 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 30 Jan 2012, 11:04 AM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(The Dude @ 30 Jan 2012, 10:48 AM) *
LE...cum am zis luneta e obligatorie...voi vorbi si de ea, ca un 4X ar putea sa fie suparator la 50 de metri

Pai nah, normal ca e mai bine cu luneta, dar cum vorbim despre o "prostioara" in definitiv, e un efort totusi sa sparg acum 1100 ron pe tot sistemul, asa ca mi-as lua acum la 600-650 ron doar pusca si o sa ma bazez doar pana la maxim 25 de metri, desi am vazut tir precis cu glont si la 300 m fara luneta.
Si la anul fac cheta si de luneta biggrin.gif.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 30 Jan 2012, 11:33 AM
Mesaj #117


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



goguţă, să treci şi pe la mine prin cartier să faci să fie mai puţină lumină noaptea! Prietenii ştiu de ce! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 30 Jan 2012, 11:39 AM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Erwin @ 30 Jan 2012, 11:33 AM) *
goguţă, să treci şi pe la mine prin cartier să faci să fie mai puţină lumină noaptea! Prietenii ştiu de ce! rofl.gif

niciodata n-as merge cu arma prin cartier, asa ceva e doar pentru tir sportiv in conditiile de siguranta oferite de un poligon omologat, bineinteles! biggrin.gif tongue.gif


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2012, 11:40 AM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(goguta @ 30 Jan 2012, 12:04 PM) *
desi am vazut tir precis cu glont si la 300 m fara luneta.


...eu n-am vazut asa ceva... hmm.gif

In schimb am vazut la targ, la Valea Cascadelor niste lunete, red dot si/sau center spot, furate cel mai probabil de la trupele active de pe continent, pe preturi de nimic (30 de lei un red dot de MI16 de exemplu...si asta inainte de negociere)


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2012, 12:59 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(goguta @ 30 Jan 2012, 12:39 PM) *
niciodata n-as merge cu arma prin cartier, asa ceva e doar pentru tir sportiv in conditiile de siguranta oferite de un poligon omologat, bineinteles! biggrin.gif tongue.gif


Peste doua strazi de mine e un restaurant unde se fac nunti. Din podul casei, printr-o fanta creata de alte doua constructii, se vede o parte din intrare. Distanta cam 60 de metrii.

Intr-o zi insorita, era nunta si in fata o masina de care atarnau multe baloane colorate. Eu trabaluiam prin pod...ca omul...
Mi-au placut baloanele, dar mai mult mi-a placut provocarea...Era o distanta la care trebuia sa aplic corectii si asta e intotdeuna o provocare pentru un franc tireur. Aveam Slavia 4,5 si am ales prometheus.

Pocneau baloanele din senin, unul cate unul spre surprinderea invitatilor care se tot minunau de intamplare…Ziceau ca-i semn rau pentru miri....Zgomotul tragerii ramanea in pod, ca faceam treaba printr-un chepeng, de la doi metrii de el.

Numai ca intre nuntasi a fost si unul intelept si cunoscator. Tipul a mers in spatele baloanelor si a gasit alicele care se lovisera de zidul de acolo. A tras o linie imaginara de la julitura din zid, prin defunctul balon si a descoperit in felul asta gaura chepengului.
M-am trezit cu el la poarta, ca anunta politia, ca daca raneam pe cineva..m-au luat toate sudorile.

Morala ?? m-am cumintit...si ca sa scap de tentatie am instrainat si armele cu aer...toate cate aveam.

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Jan 2012, 01:52 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2012, 01:10 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



http://www.top-gun.ro/ro/produse-show-room...TA-FENIX-400-54



Asta are o istorie a ei. E varianta de baza a modelului de top de la Cometa, dar ala e mult mai scump.
Cei 220 de m/s anuntati nu sunt niciodata asa. E o smacherie si aici..Cei de la armureria asta indica o viteza teoretica a armei.
Una rezultata din calculul compresiei si a dimensiunii camerei de compresie. In fapt toate sunt voit mai mari, dupa principiul potrivit caruia nimeni nu va reclama o arma mai puternica decat performatele anuntate in prospect...Ca sa nu mai zic ca la arma asta poti umbla si tu, fie inlocuind arcul cu unul mai puternic, fie majorand cota cursei de piston...operatiuni nerecomandate si ilegale din cate stiu.

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Jan 2012, 01:14 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2012, 02:01 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Uite si capul de serie aici:



http://www.aceros-de-hispania.com/cometa-a...00-compact-star

Remarca te rog vitezele pentru cele trei modele si baga de seama ca:
-sunt diferite de cele comunicate de magazinul romanesc.
-ca la 4,5 e ceea mai mare viteza

asta e cea pe care ti-o recomand intr-o versiune mai razboinica si la cal 4,5



Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Jan 2012, 02:49 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2012, 03:05 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Acum cate ceva si despre lunete...Sunt mult mai greu de ales decat armele si sunt foarte costisitoare (cele adevarate).
La armele cu aer o luneta buna ar putea costa de doua trei ori pretul pustii...iar una foarte buna ??? nici nu vreau sa ma gandesc.

Dupa parerea mea insa o luneta n-ar trebui sa aiba decat minim aceste conditii:
- sa fie plina cu un gaz inert (pentru ca lentilele sa nu se abureasca la schimbarile brusce de temperatura)
- sa aiba un grosiment care sa permita o incadrare buna a tintei aflate la distanta maxima in care proiectilul mai este eficient cinetic
- sa fie usoara si robusta
- sa aiba reglaje accesibile si usor de actionat
- sa aiba un sistem reticular care sa convina tragatorului
- sa aiba o optica suficient de buna incat sa permita tirul la crepuscul

Chestia cu focala variabila incurca putin lucrurile, dar aduce un avantaj armelor care repeta greu sau incet lovitura, oferind o gama mai larga de optiuni pentru acestea.

Acum...din ce sa aleg ??
Eu as merge pe firmele cu traditie care insa nu sunt de top. Firmele astea sunt constranse sa faca compromisuri pentru a ramane competitive, iar compromisurile pe care le fac nu merg in directia calitatii. Poate ca unii se vor amuza insa IOR face unele dintre cele mai bune lunete de pe piata in conditiile unui pret ridicol (daca il comparam cu cel practicat de cei pe care ii concureaza)




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2012, 03:07 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



iau o pauza ca vad ca vorbesc singur... unsure.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 30 Jan 2012, 03:49 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(The Dude @ 30 Jan 2012, 03:07 PM) *
iau o pauza ca vad ca vorbesc singur... unsure.gif

Eu citesc cu atentie.
Ca si o concluzie Hatsan 125 e buna? fara luneta initial.
Ma gandesc ca ar fi noua, de la importator oficial, la nevoie e si armurier autorizat si poate face intretinere/modificari.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 30 Jan 2012, 04:04 PM
Mesaj #126


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Din punct de vedere optic o lunetă bună trebuie să aibe un obiectiv acromatizat (dublet) şi un diametru minim de 35-40mm pentru a avea o luminozitate suficientă, deoarece prismele sau lentilele redresoare măresc pierderea de lumină. Sticla optică de bună calitate şi cu transparenţă foarte mare este scumpă iar calitatea imaginii depinde de ea dar şi de precizia de prelucrare care trebuie să fie īn domeniul zecilor de nanometri (10-9m), ceea ce costă şi nu se poate face pe vapor... E cam la fel ca la binoclurile de calitate.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2012, 04:46 PM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Goguta Da !
Inca ceva. Recomandand mereu calibrul 4,5 pentru ca mai am in vedere un lucru.
La pusca indicata de tine, unde nu exista decat varianta 5,5 si 6,3, poti achizitiona arcul de la 6,3 si il inlocui cu cel din arma de 5,5.
In felul asta imbunatatesti considerabil performantele, care insa in anumite conditii de munitie s-ar putea sa afecteze calitatea tirului.

...da aia e o arma buna...

Gamo le are frumoase rau, insa asa cum am spus nu sti ce cumperi.
Si apoi la Gamo armele sunt foarte cuminti... unsure.gif

Erwin: nope. Bagi strambe. Sticla optica nu este deloc atat de scumpa si nici tehnologia ei de prelucrare nu e asa costisitoare pentru echipamentele de care discutam aici. Gandeste-te ca vorbim aici de o luneta care trebuie sa asigure o vizibiliatate foarte buna la 50 de metrii si un foc cat de cat precis pe la 70-80. Astea sunt conditii care nu reclama o luminozitate nemaipomenita si nici nu presupun prisme ori pachete de lentile complementare.

Aaaa, daca vorbim de un Leupold, Nikon, Swarovski, Bushnell...asa e cum zici...Dar noi zicem aici de un Meopta, de chinezarii si alte asemenea care ar fi de rusine la armele cu glont, dar numai bune pentru alica de la aer comprimat

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Jan 2012, 04:49 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 30 Jan 2012, 07:33 PM
Mesaj #128


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



salut dude,
Multumesc de sugestii smile.gif.Asa cum am zis am fost azi sa vad ce si cum la serviciul arme si munitii.M-am miscat repede si in 4 ore aprox am terminat cu toate actele si taxele.Totul m-a costat cam 2 mil roni vechi sad.gif.Noroc ca , la sugestia ta ( mersi pt asta) am "rezolvat " favorabil pb cu dulapul.Oricum , daca era sa-l cumpar , sub 5,5 mil n-am gasit.Acuma, in legatura cu arma.Vreau sa merg la Budapesta sa vad ce noutati gasesc.La ei intre 16-19 februarie e un targ anual de produse de acest gen.M-am interesat de asta si la politie mi-au zis ca nu e nici o problema , pot s-o cumpar de acolo pe baza autorizatiei, trebuie doar sa traduc factura in tara.
Dintre modelele propuse de tine as alege cometa 400 fenix smile.gif. Din ce-am citit nu pot sa-mi dau seama daca luneta e inclusa in pret.Daca e, atunci asta o aleg
Inca ceva, mi-au zis la politie ca singura conditie ca s-o pot inregistra e sa nu depaseasc 220 m/s, in rest pot cumpara ce marca vreau, de unde vreau.
Oradea sau Budapesta e cam tot pe acolo.Acuma, ma gandesc ca pretul la targ la unguri e mult mai mic decat in Oradea in magazin.Tinand cont ca forintul se duce in jos , cu criza de la ei, ar trebuii sa ies avantajat.Singura problema pe care o vad e cea legata de limita de viteza,Cometa trece de 220 m/s.Tu zici ca in magazinele noastre "scade" miraculos pana la cat e nevoie smile.gif ?
Daca in schimb, nu reusesc sa primesc autorizatia de cumparare pana in 16 februarie ( nu mai platesc taxa de urgenta ca e prea mult, depasesc fondurile alocate ) si va trebui sa merg la Oradea, i-mi poti recomanda un magazin ok la pret/calitate?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 30 Jan 2012, 07:57 PM
Mesaj #129


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



O intrebare , de curiozitate mai mult.Viteza sunetului e pe undeva pe la 1200 km/ora din cate i-mi amintesc.Asta ar veni cam 330 m/s, plus- minus .Cand treci de la viteza subsonica la supersonica apare acel fenomen, bangul sonic.Dar cand scazi la viteza subsonica se intampla la fel? Intreb asta pt ca ,daca ai o arma cu aer comprimat care la gura tevii depaseste 330 m/s, aceasta va scadea dupa o anumita distanta sub 330 deci subsonica. Trecerea asta afecteaza traiectoria proiectilului?? il dezechilibreaza cumva, il afecteaza intr-un fel sau altul ??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 30 Jan 2012, 08:57 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Wolfskin @ 30 Jan 2012, 07:57 PM) *
O intrebare , de curiozitate mai mult.Viteza sunetului e pe undeva pe la 1200 km/ora din cate i-mi amintesc.Asta ar veni cam 330 m/s, plus- minus .Cand treci de la viteza subsonica la supersonica apare acel fenomen, bangul sonic.Dar cand scazi la viteza subsonica se intampla la fel? Intreb asta pt ca ,daca ai o arma cu aer comprimat care la gura tevii depaseste 330 m/s, aceasta va scadea dupa o anumita distanta sub 330 deci subsonica. Trecerea asta afecteaza traiectoria proiectilului?? il dezechilibreaza cumva, il afecteaza intr-un fel sau altul ??

VITEZA SUNETULUI: 343.2 m/s (1,126 ft/s), ADICA 1,236 km/h.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfskin
mesaj 30 Jan 2012, 09:22 PM
Mesaj #131


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 25 January 12
Forumist Nr.: 33.759



multumesc pt corectie , dar intrebarea mea se referea la altceva smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 30 Jan 2012, 09:41 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Wolfskin @ 30 Jan 2012, 09:22 PM) *
multumesc pt corectie , dar intrebarea mea se referea la altceva smile.gif

Sry, nu te corectam, am dat cifrele exacte pt. mai mult ajutor la rapsunsul pe care-l astepti/am.
Aproximarea ta fost foarte buna.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 31 Jan 2012, 12:16 AM
Mesaj #133


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Erwin: nope. Bagi strambe.

Nope. Mă refeream la cele cu adevărat bune, care trec de mia de euroi. Sunt cāteva şi pe site-ul indicat mai sus. La optică de calitate preţurile cresc exponenţial, cam la fel ca la teleobiectivele foto.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 Jan 2012, 08:43 AM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Povestea asta mi-a dat mari batai de cap. Aveam un Jeko Cugir (.22 Long Rifle) si cumparasem pentru ea un amortizor de la turci.
Ma rog, trec peste o serie de amanunte, dar intamplarea avea loc prin anul 1995 sau chiar mai devreme.

Nu functiona...M-am pus pe studiu si am aflat ca de fapt munitia e devina. Cartusele pe care le foloseam aveau pe la 360 m/s.
Zgomotul la gura tevii are doua componente pe care urechea noastra nu le distinge una de alta.
Explozia suprapusa pe bang-ul supersonic. Cand puneam amortizorul anulam numai zgomotul exploziei, cel al bangului producandu-se dupa ce proiectilul a parasit arma. Desi greu de crezut mi-am procurat munitie Sadu pe synoxid, la care viteza e pe la 300 m/s si amortizorul a functionat mai ceva ca in filmele de actiune.

Raspunsul la intrebarea ta e NU...Bangul nu se produce la deceleratie ci numai la acceleratie.
Armele cu aer care au proiectile la peste 300m/s rar ajung mai sus si nu se intalnesc cu fenomenul, insa la vitezele astea zgomotul produs este destul de semnificativ.

PS chestia de la gura tevii, mai groasa, e pentru aplatizarea traiectoriei proiectilului si nu pentru amortizarea zgomotului. Alica, oricare ar fi ea, are tendinta de a urca si asta afecteaza grav tirul pe distantele scurte.

Acest topic a fost editat de The Dude: 31 Jan 2012, 09:21 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 Jan 2012, 08:59 AM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Alte raspunsuri:

Armele cu aer pot fi foarte periculoase. O lovitura in ochi, sau la carotida, ori tampla, poate fi fatala.
Insa si aici ca si in cazul armelor de foc functioneaza aceasta regula de aur:

Nu armele ucid oameni; oamenii ucid oameni !

Raspunsul este DA. Un proiectil greu, tras din apropiere, care nimereste pe una din zonele de imbinare a placilor osoase din care e compus craniul, sub un unghi nepotrivit, poate patrunde mai departe cu efecte greu de anticipat. Pentru folosirea corecta a armelor (de orice fel) mentorul meu, Sir Hampu The Great, a deschis un topic pe acest site in care sunt explicate pe larg regulile de baza ce trebuiesc urmate cu strajnicie pentru a tine accidentele departe. rolleyes.gif


Erwin...Mai nu stiu cum sa iti spun, dar nu e chiar acelasi lucru. La foto calitatea imaginii ma intereseaza pana la cel mai mic detaliu. De asemenea redarea cromaticii, a perspectivei, reducerea fenomenelor de compresie optica, etc.
La luneta numai alinierea cat mai corecta si doar distingerea cu acuratete a zonelor anatomice in care trebuie sa plasez lovitura.
O optica care sa imi permita distingerea unor detalii de talia puricelui care isi croieste carare prin blana mistretului e pentru publicitate.

Lunetele adevarate investesc mult in tehnologia care sa permita o distingere clara a conturului animal la distante cat mai mari, o evolutie constanta a aparatului indiferent de conditiile de vreme (ceata, nori, crepuscul) eventual o telemetrie cat mai precisa. Nimeni (in afara de Nikon) nu mai pune accentul pe o calitate nemaipomenita a imaginii si deci interesul pentru o optica avansata a pierdut mult teren in acest domeniu.

Acest topic a fost editat de The Dude: 31 Jan 2012, 09:23 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 Jan 2012, 09:16 AM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Wolfskin...mai...grea chestiune...hmm.gif

..daca iei de la unguri asta are sa le atraga atentia celor de la politie care vor verifica la siguranta tabelele de producator si vor descoperi probabil siretlicul. Daca insa cumperi de la un magazin din tara nimeni n-are sa isi piarda prea multa vreme cu analizarea datelor de factura, mizand pe faptul ca niciun comerciant nu ar fi atat de nebun incat sa vanda o arma ce nu poate fi inscrisa...si care i s-ar intoarce inapoi in cel mai scurt timp...Apoi mai exista si "blaturile" politie/distribuitor, sau si mai serioase romtehnika/distribuitori.

Aici functioneaza niste mecanisme fine, pe care nu trebuie sa incerci sa le intelegi si nici sa le aprofundezi. Ia-le ca atare.

Nu...arma aia e fara luneta. O luneta suficient de buna merge pe la 100 de lei noi.

Daca mai ai timp asta e foarte bine pentru ca putem investiga mai atent.
Am sa iti dau numele magazinului din Oradea care poate face si importuri pentru tine...cu toate actele necesare.
Cometa aia insa e pusa in vanzare de un singur magazin din tara. Unul din Bucuresti..
Mai vb...

Acest topic a fost editat de The Dude: 31 Jan 2012, 09:18 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 31 Jan 2012, 09:55 AM
Mesaj #137


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Vorbim de lucruri diferite şi nu e nicio contradicţie: eu am dat doar unele indicaţii privind justificarea preţului mare al opticii īn condiţiile īn care şi luneta chinezească şi cea germană Zeiss sau japoneză de la Nikon sunt folosite īn acelaşi scop şi arată cam la fel. Ba chiar sunt produse īn aceeaşi fabrică din China uneori... jamie.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 Jan 2012, 11:58 AM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Asa este... thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Jan 2012, 02:45 PM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Fratello ! Mai spune-mi odata te rog procedura ca sa-mi cumpar un pistol cu gloante non-letale. Si ce marca sa iau ?

Grazzie mile smile.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 Jan 2012, 03:04 PM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Am vazut recent in poligon unul periculos rau de tot, dar nu i-am retinut numele.
O sa revin cu un post. E ceva cehesc, dar in materie de putere a loviturii e de neantrecut.

Vorbesc de o arma de mana non-letala, cu gloante de cauciuc, care poate trage si cartuse cu gaze iritant-lacrimogene sau alte incarcaturi neuroleptice.

Despre acte e mai la curent Wolfskin care ne-a si explicat cate ceva in postul de mai sus.

Salve si rafale.... rofl.gif



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 01:55 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman