HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pasele Magice, Le-a incercat cineva
Bralgei
mesaj 14 Oct 2004, 12:12 PM
Mesaj #36


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Corect cu filmul.

Sunt destui pasionati, insa nu prea ne stim, unora le e frica de ridicol, altora nu le pasa. Stiu ce spui ca exista chestii mai practice..., dar acolo chiar trebuie sa ajunga fiecare cu propriile lui puteri.

Daca vrei sa ne vedem, da-mi un mesaj in P.M.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 15 Oct 2004, 01:46 AM
Mesaj #37


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mai desteptilor,
O intrebare scurta, vreau un raspuns scurt: care este scopul acestor pase?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Evolution
mesaj 15 Oct 2004, 05:27 AM
Mesaj #38


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 13 August 04
Forumist Nr.: 4.248



am sa incerc eu sa-ti raspund si vreau sa vina si altii sa completeze alte aspecte pe care eu nu le stiu sau le-am omis.

Well creierul tau proceseaza, stocheaza, extrapoleaza si uita informatiile intr-un mod ce tine de statutul tau de OM, particular de roman laugh.gif si de familia anturajul in care te invarti. Esti ceea ceea ce esti in mare parte a stimulilor externi.

Din acesta cauza diferentele de gandire si subiectivismul multor indivizi si grupuri de indivizi. De aici si diferentele de gandire si actiune dintre un roman, francez, evreu, arab si un american -local ardelean, moldovean muntean etc.
Uneori vezi persoane care pun punctul pe i sau pe j smile.gif foarte des ; persoane care iau cele mai bune decizii. Well involuntar ei reusesc sa intre intr-o stare neutra sa se tina departe de subiectivismul dictat de societate, trend si anturaj - asta este foarte greu ; de aici si fenomene de masa gen pus banii la FNI si Caritas etc...
Marea majoritate gandesc cum li se spune sa gandeasca.

Pasele magice te fac sa iesi din stereotipul societatii, din clisele proprii, vei incepe sa gandesti tu si nu sa mimezi ce gandesc altii. Vei ajunge mental intr-un punct neutru de unde poti observa mult mai clar adevaratele valori si adevaratele nevoie pe care le ai.

Repet : Esti ceea ceea ce esti in mare parte a stimulilor externi. - de aici poti trage concluzia ca sunt raritati cei care din parinti cersetori ajung milionari, scriitori sau genii...99,99% continua traditia sau eventual evolueaza dar nu prea sus.

Acest topic a fost editat de Evolution: 15 Oct 2004, 06:00 AM


--------------------
ANTICIPATE SA SCAPAM DEFINITIV DE PUR SI PSD:
http://www.basescu.ro/
http://www.da.ro/
www.anti-psd.ro.vg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Oct 2004, 05:27 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Evolution
mesaj 15 Oct 2004, 05:43 AM
Mesaj #39


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 13 August 04
Forumist Nr.: 4.248



Esti ceea ceea ce esti in mare parte a stimulilor externi=blondele sunt proaste.
Q: De ce ?
A: Arata bine, toti tipi se fac pres in fatza lor, le servesc inainte ca acestea sa ceara ceva. well - chalenge-ul este destul de mic pentru ele.
Exagerez ca sa fac un punct de vedere - concluzia este ca mediul prin actiunea lui asupra lor le tampeste. Iar dupa un anumit nivel sa tampesc singure.
Asta a fost un exemplu exagerat pentru ca ca sa fiu sigur ca BDL intelege exact ideea actiunii si reactiuni d.p.v.d. al slefuirii presonalitatii unui individ.

Tema de auto-constientizare - ganditiva la exemplul cu blonda de mai sus, gandeste-te cum esti TU vazut de catre ceilalti, cum te trateaza functie de asta si cum ti se defineste personalitatea, intelectul si deciziile in timp - pentru unii va fi un moment de panica in cazul in care vor fi obiectivi.

Acest topic a fost editat de Evolution: 15 Oct 2004, 05:58 AM


--------------------
ANTICIPATE SA SCAPAM DEFINITIV DE PUR SI PSD:
http://www.basescu.ro/
http://www.da.ro/
www.anti-psd.ro.vg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 15 Oct 2004, 03:17 PM
Mesaj #40


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Sa incercam si un raspuns mai direct.
Pasele te ajuta sa-ti aduni energia si sa o distribui in tot corpul energetic. Este vorba de un sistem de miscati cu multiple scopuri, nu doar ce zicea Evolution. Gandirea holistica si actionarea dinamica in conditii optime, atunci cand rationalul este redus la tacere, este doar un singur scop.
Toate aceste pase pot determina corpul uman la actiuni care se realizeaza cu ajutorul unor matrici motrice. Corpul uman este un intrument foarte complex si pentru a declansa fenomene complexe este nevoie de Intentie si anumite miscari.
Sa zicem ca daca vrei sa dai un telefon, e nevoie sa tastezi numarul si apoi tasta Dial. Asa Trebuie. Sau daca telefonul e mai smecher, poti avea voice recognition dialing system cool.gif .

biggrin.gif




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 15 Oct 2004, 04:33 PM
Mesaj #41


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



in prima faza, modul in care actioneaza pasele este foarte subtil - dar cat de inteligent !
satureaza memoria kinestetica a corpului cu miscari, iar acest lucru face ca mintea sa se blocheze, mirata... ohyeah.gif scopul urmarit la inceput este intreruperea dialogului interior, pentru a face omul constient de sine insusi, macar cateva secunde - oricat de banal ar parea, actiunea e cu adevarat magica

cu exceptia unor intamplari socante si teribile in viata noastra, rareori facem asta de buna voie

oprirea dialoguluii interior, prin repetitie, dusa pana la un anume interval, care tine de fiecare persoana in parte, pot fi 5 sau 10 minute de tacere interna, te pune in contact cu lumea subtila.

parerea mea este ca prima data te pune in contact cu tine insuti, si cu lumea asa cum este ea de fapt... te trezesti, dintr-un vis in care toate personajele pe care le intalneai, te intrebau: Poti sa faci asta ? si tu raspundeai: Da, cum sa nu ! si faceai acel lucru - timp indefinit , aceasta secventa se repeta in viata tuturor..

vine insa momentul prilejuit de pase magice sau orice altceva, in care te intrebi... "Domnule, dar, eu, eu oare ce vreau ?"

Tristul adevar, prieteni... pana la energii, invatam sa ne descurcam cu elementele lumii noastre. Cum te poti descurca cu ceva ce nu vezi, daca cu ceea ce vezi si simti iti e greu sa te descurci ?

multi au facut din cartile lui castaneda, si din alte cai de cunoastere, module escapiste - sa ma explic; le e greu sa faca fata vietii, si se refugiaza in capacitati paranormale, zboruri astrale, maestri si mediumuri... e un drog

la fel si unele practici de putere... devin drogati de putere, nu mai pot trai fara doza zilnica - practica lor nu duce nicaieri, pentru ca energia nu e focalizata, nu e educata, nu stie ce sa faca - puterea careia ii dai un sens te intinereste, cea careia nu ii dai un sens te imbatraneste


biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 15 Oct 2004, 07:40 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (sorin666 @ 11 Oct 2004, 09:25 AM)
QUOTE (thunder @ 10 Oct 2004, 09:27 PM)
- vorba aia: "daca taceai, intelept ramineai".  unsure.gif

Voi insa cu cat va exhibati mai mult punctele de asamblare ale energiilor "subtile" (eu asi spune primare) cu atat mai ridicoli sunteti...

- sa profitam de prostia si ignoranta si chiar rautatea unor bagatori de seama si sa mai expunem niste "margaritare" pt. ei, si informatii utile pt. altii.

- focarul de asamblare este aidoma unui "centru" de comanda la nivelul caruia se manifesta energiile subtile preponderente ale fiintei. Prin deplasarea acestui focar, se modifica si predominanta diferitelor tipuri de energii subtile, care adcua dupa sine si modificarea caracteristicilor (caracterului), personalitatii si calitatilor/defectelor unei fiinte. Preponderenta subtil energetica a acestor energii subtile da si caracterul si personalitatea fiintei.

- intuiti, cine poate, ce preponderenta si atractie fatidica au unii clovni si "bagatori de seama" de aici de pe forum, ca si acest mai "proaspat" antihrist (666) sorinel clovnicel. rolleyes.gif

QUOTE
Cum stai cu Nirvana? vezi ca este diferita de orgasm...

- stau bine

- tu cum stai cu amicii tai impielitati cu care "colaborezi" ?

- conceptul de nirvana este o alaturare de notiuni fata de ceea ce altii au numit samadhi. Asa cum exista mai multe forme de samadhi, exista si forme de nirvana. Tu la care te referi sorinel clovnel ? La formatia ta iubita de "sub-muzica" si la inspiratorii ei ?

- pt. cei necizelati si nedusi la scoala vietii le amintim ca orgasmul este o traire total diferita de ejaculare. Anumite forme de samadhi chiar contin anumite trairi launtrice euforice elevate si f. asemanatoare cu starea de orgasm, motiv pt. care neintimplator s-a "inventat" notiunea de "orgasm cosmic". Dar ... ce stie taranul ce e sofranul ... cind e mai usor sa faca bascalie de propriile neputinte decit sa aplece cu umilinta urechea la gura care ii poate oferi chei nebanuite, care i-ar putea transforma viata sa mai mult sau mai putin anosta (si ridicola) intr-o viata plina de impliniri si bucurii.

Acest topic a fost editat de thunder: 15 Oct 2004, 07:42 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 15 Oct 2004, 08:11 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Bralgei @ 11 Oct 2004, 01:07 PM)
Thunder, frumos exprimat, desi in cam multe cuvinte, dar fie...asa esti tu obisnuit.

- vorbesc si eu pt. mai multe tipuri de oameni si de intelegeri asa ca .. expun mai mult, sa-si aleaga fiecare cuvintele si informatiile.

QUOTE
Pasele magice nu fac 2 lei daca nu sti ce inseamna Intentia, iar pentru acest lucru trebuie sa muncesti mult. Intentia nu este ceva care se poate explica.

- totusi, incearca macar sa ne explici ce intelegi tu prin "intentie", sa sa vedem la ce te referi si sa putem avea o baza comuna de discutii. Insasi ideea de a face o pasa magnetica include in prma faza "intentia" de a face acea/acele pasa/pase.

- precizez ca pasele magnetice sint o forma f. grosiera de a folosi eneregiile subtile, de a le "accesa" si misca, deplasa, etc. Exista forme de actiune si tehnici (metodologii) mult mai complexe, profunde si elevate de a "muta" energiile subtile de colo colo, adevarat, rezervate celor putini, celor initiati in aceste "taine" (metode ocult-initiatice).

QUOTE
De poate suna ieftin, o sa folosesc analogia din Matrix. Intenita trebuie sa o vezi, sa o intelegi de unul singur. Pot sa iti spuna multi despre aceasta forta...degeaba.

- m-ai pierdut aici. smile.gif Vezi ce inseamna sa folosesti cuvinte prea putine ... risti sa nu fii inteles. smile.gif

QUOTE
Pana atunci pasele pot parea ciudate, sau usor similare cu niste exercitii de Kata (arte martiale), sau cum vreti voi.

- Kata are o alta incadrare in tarimul ocult ezoteric. Pasele magnetice sint acele tipuri de actiuni (in general realizate cu miinile, palmele) prin care se "muta" energile de colo colo, pe cind un exercitiu de Kata implica abordarea unor pozitii fizice statice si in miscare care atrag in aura subtila a practicantului de kata anumite tipuri de energii subtile, specifice miscarilor abordate in acel Kata. Daca in cazul sistemului yoga, in special hatha yoga se abordeaza in special exercitii fizice statice, mai precis, asanele, in cazul katasului se abordeaza exercitiile fizice mobile, in miscare. Si unele si altele au ca principala "functie" receptia anumitor tipuri de energie subtila in propriile structuri subtile launtrice. In aceste cazuri, corul fizic joaca rolul de "antena", care prin diferitele forme abordate, atrage (receptioneaza) anumite tipuri de energii specifice acelei atitudini fizice (fixe sau mobile). Aici f. mult intra in joc asa zisele "energii de forma", si ele sint "secretul" care sta la maza principiului de functionare a sistemului hatha yoga si chiar si al artelor martiale. Nu numai ele sint implicate in aceste forme de cai spirituale, dar atit fac referire acum in cadrul acestui topic.

QUOTE
Rezultatul acestor pase, realizate fara intentie...este transpiratie, sau nervi.

- adica ?

QUOTE
Cat despre manipularea punctului de asamblare, aici e mai complicat. Tin sa fac o precizare (aviz lui Thunder). Nu este nevoie sa faci punctul de asamblare sa stea fix...el oricum se fixeaza in noile pozitii.

- ba eu zic ca poti, doar ca nu e necesar sa-l faci sa fie asa, caci omul intelept abordeaza diferite tipuri de forme de manifestare launtrica si exterioare, motiv pt. care focarul de asamblare isi schimba locul, forma si componenta. smile.gif Nu intru in detalii initiatice.

QUOTE
Tocmai asta e nenorocirea, ca el sta fix.

- doar la omul profan, la omul inconstient de valoarea sa launtrica si de zestrea subtila pe care o are in mod potential in el insusi. Multi oameni consuma enorm de multa energie psihica si fizica in directii de nimic, pe care insa, daca le-ar directia catre o cale spirituala autentica ar ajunge la performante de neinchipuit pt. mintea profana, iar despre focar si modul in care el se misca mai apoi ... este o "joaca de copii".

QUOTE
Mutarea acestuia (translatia) sau repozitionarea (transferul) sunt insa tehnici periculoase pentru profani, sau cei care nu sunt pregatiti.

- adevarat, motiv pt. care nici nu am vorbit de tehnici care sa ajute la asa ceva. smile.gif

QUOTE
DO NOT TRY THIS AT HOME! biggrin.gif

- de acord, insa cu mentiunea: "nu incercati singuri asta". Cine are un sustinator si invatator spiritual si o metodologie oculta adecvata si probata deja ... o poate face oriunde, nu numai acasa. smile.gif

QUOTE
Singura deplasare naturala a punctului de asamblare, accesibila fiecarui om, este starea de somn in care visam.

- adevarat, dar e inconstienta pt. omul in cauza. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 Oct 2004, 11:26 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (actionmedia @ 13 Oct 2004, 12:26 PM)
QUOTE (IO @ 13 Oct 2004, 11:20 AM)
PS: Nu vrei sa incerci si tu? yikes.gif La rugaciunea cu nr. 100 vei sti SIGUR daca e artificial numarul sau nu. Pana atunci, iti dai doar cu presupusu'. jamie.gif

Sunt curios care ar fi raspunsul tau daca as incerca si dupa 100 de recitari voi reveni pe acest topic si voi spune dunno.gif nu s-a'ntamplat nimic. Ce zici de angajezi sa imi recompensezi timpul pierdut?

- dar acum cine te recompenzeaza pt. timpul pierdut ? Sau .. iti place sa dai din gura fara insa sa verifici nimic ?

QUOTE
Pentru ca daca presupunem ca fiecare recitare dureaza 1 minut atunci inseamna ca 100 de minute din viata mea scurta le pierd numai cu chestia asta cam mult nu crezi?

- cind eram si eu ca tine, gindeam la fel de "ingust" si egotic ca tine. Daca erai inteligent cu adevarat, dar de o inteligenta practica, nu de "carton", iti spuneai: ia sa vad, logic ce se poate petrece? In cel mai rau caz pierd X minute din viata asta de 3 lei, scurta si anosta. In cel mai bun caz, imi cistig viata eterna." Dar vezi tu, pt. asta iti trebuie inteligenta practica si ceva karma mai buna.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 Oct 2004, 12:11 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Evolution @ 15 Oct 2004, 07:40 AM)
Well creierul tau proceseaza, stocheaza, extrapoleaza si uita informatiile intr-un mod ce tine de statutul tau de OM, particular de roman laugh.gif  si de familia anturajul in care te invarti. Esti ceea ceea ce esti in mare parte a stimulilor externi.

Din acesta cauza diferentele de gandire si subiectivismul multor indivizi si grupuri de indivizi. De aici si diferentele de gandire si actiune dintre un roman, francez, evreu, arab si un american -local ardelean, moldovean muntean etc.
Uneori vezi persoane care pun punctul pe i sau pe j smile.gif foarte des ; persoane care iau cele mai bune decizii. Well involuntar ei reusesc sa intre intr-o stare neutra sa se tina departe de subiectivismul dictat de societate, trend si anturaj - asta este foarte greu ; de aici si fenomene de masa gen pus banii la FNI si Caritas etc...
Marea majoritate gandesc cum li se spune sa gandeasca.

Pasele magice te fac sa iesi din stereotipul societatii, din clisele proprii, vei incepe sa gandesti tu si nu sa mimezi ce gandesc altii. Vei ajunge mental intr-un punct neutru de unde poti observa mult mai clar adevaratele valori si adevaratele nevoie pe care le ai.

- toata "filozofia" de mai sus nu are nimic comun cu pasele magnetice. O pasa magnatica este pur si simplu o vehiculare BANALA, repet, BANALA de energii subtile cu ajutorul miinilor (palmelor).

- de aceste pase "beneficiaza" incepatorii si cei putin avansati pe caile ocult-spirituale sau cind un anume initiat integreaza o anumita vehiculare mai speciala a unor energii de un anume tip si grad de profunzime.

- "filozofia" de mai sus se refera in special la transformarea spirituala, la ridicarea nivelului de constiinta si indirect la ridicarea (elevarea) focarului de asamblare.

Acest topic a fost editat de thunder: 17 Oct 2004, 12:12 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 Oct 2004, 01:56 AM
Mesaj #46


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Pt Evolution si Bralgei....

Am citit explicatia....hm, e o explicatie, dar nu e suficienta..... sau mai bine zis, pt mine suna un pic trasa de par....
Sint de acord cu afirmatia ca mediul are o mare influenta asupra personalitatii oamenilor, asupra educatiei lor...... dar din postarea lui evolution reiese ca fara aceste pase nu prea ai sanse sa fi un om..... decis, cu personalitate, pe faza tot timpul.... lucru cu care nu sint de acord....
Uneori vezi persoane care pun punctul pe i sau pe j foarte des ; persoane care iau cele mai bune decizii. Well involuntar ei reusesc sa intre intr-o stare neutra sa se tina departe de subiectivismul dictat de societate, trend si anturaj - asta este foarte greu Asta e chestie de ....antrenament sa zicem, de educatie a gindirii.....poti lua cele mai bune decizii fara nici o pasa.... Ceea ce spuneti voi aici seamana cu acea gimnastica chinezeasca, nu-i retin numele, ceva cu miscari lente.... poate ca pe unii ii ajuta anumite chestii, asa simt ei, dar pt foarte multi nu au nici o influenta... difera de la om la om....unu cind se concentreaza se scarpina, altul se hitzina pe scaun, samd, la altii poate ajuta aceste "pase " dar a le generaliza si transforma intr-un panaceu universal, deh, e cam mult....pe mine daca ma ajuta fumatul (de fapt gestul in sine, nu nicotina propiu-zisa) sa zicem, si o sa incep sa sustin ca fumatul e cel mai bun pt concentrare, probabil o sa credeti ca nu sint normal.... este? Atunci nici aceste pase nu trebuie generalizate si ridicate in slavi chiar asa... ce are efect la unii, la altii e frectie la picior de lemn....

de aici si fenomene de masa gen pus banii la FNI si Caritas etc...
E chestie de educatie financiara aici... crezi ca daca romanii faceau pase de dimineata pina seara nu depuneau la caritas?

Marea majoritate gandesc cum li se spune sa gandeasca.Iar generalizezi.... fiecare gindeste cit poate si cit il duce capu..... de exemplu thunder, inafara de incumbusi , sucumbusi si alti viermi spiralati, nu vede altceva....ia berea, o desface, se uita sub capac, o fi vreun spiriduds pe acolo, stupoare, necistigatoare berea.... wink.gif

Pasele magice te fac sa iesi din stereotipul societatii, din clisele proprii, vei incepe sa gandesti tu si nu sa mimezi ce gandesc altii.
Vezi explicatia de mai sus, e falsa afirmatia siprea e generala.... daca eu sint obisnuit prin educatie sa pun toate elementele la un loc, sa vad imaginea de ansamblu si apoi sa trag concluzia si sa iau decizia, pasele alea nu au nici un sens.... chestie de educatie, si chiar daca cineva nu are aceasta obisnuinta, sigur nu o capata paselor.... pasele alea banuiesc ca sint un fel de catalizator al atentiei.... fiecare are catalizatorul lui.....

Esti ceea ceea ce esti in mare parte a stimulilor externi. - de aici poti trage concluzia ca sunt raritati cei care din parinti cersetori ajung milionari, scriitori sau genii...99,99% continua traditia sau eventual evolueaza dar nu prea sus. Nu sint chiar raritati , e vorba de motivatia fiecaruia, de a se rupe din mediul respectiv....iar intreaga afirmatie e dubioasa pt ca 99,99 e aproape total, si in plus zici ca ei continua traditia sau eventual evolueaza....sint doua chestii diferite intre care tu pui "sau" la un procentaj f mare.... pai daca aproape toti evolueaza ceva mai sus, care e chestia, ce e rau in asta? Esti sigur ca daca faceau pase ajungeau Bill Gates toti?


Nu ma leg de exemplul cu blondele ca ai spus ca e exagerat ca sa-l pot pricepe si eu...oricum mersi de intentie....



Acest topic a fost editat de gypsyhart: 31 Mar 2005, 09:13 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Oct 2004, 03:10 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



bdl, din lucruri spuse la nervi in contraargumentari dintre o fiinta avand cunoastere si practica spirituala si una fara, niciodata cea de-a doua n-a iesit altfel decat sifonata. La propriu. Eu te-am prevenit, tu faci ce vrei.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 Oct 2004, 05:29 AM
Mesaj #48


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



IO,
Cind spui cunoastere practica si spirituala la ce anume te referi? Asta ca sa urmam sfatul lui Iorga, sa ne definim termenii discutiei inainte de a o incepe....

Eu te-am prevenit, tu faci ce vrei.
Asta chiar suna duios... multumesc pt bunele intentii....
Si tot nu am priceput cine e nervos in discutia asta? Cel putin pina acuma eu pur si simplu imi exprim opinia cum ca aceste baliverne mi se par f putin probabile....el incearca sa convinga lumea cum ca ar fi adevarate.... asa ca intreb.....cine e nervos in discutia asta?
Si in plus , gindeste-te..... cine a deschis subiectul?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Oct 2004, 11:56 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



bdl
Prin cunoastere spirituala inteleg totalitatea informatiilor referitoare la realitati, procese, legi, fenomene, principii, tehnici, procedee etc. care tin de lumea spirituala.
Prin lumea spirituala inteleg acea parte a Creatiei in care energia se afla la nivele vibrationale superioare starii materiale si totodata (si implicit) acea parte a Creatiei insondabila prin cunoasterea de tip materialist, dar perfect sondabila prin cunoasterea spirituala.
Prin practica spirituala inteleg orice activitate desfasurata in scopul dezvoltarii/ prin participarea/ structurilor superioare ale omului, numite nestiintific suflet.

Dupa aceste definitii care, iertata fie-mi stangacia si nepriceperea, suporta modificari si adaugiri din partea oricui considera ca are ceva coerent de spus in aceasta privinta, ar mai fi de spus doar ca, la fel ca in orice alt domeniu al cunoasterii umane, rezultatele si aptitudinile dobandite pe parcursul atingerii lor pot fi orientate catre BINE sau, dimpotriva, catre rau (nerecomandabil).

QUOTE
Eu te-am prevenit, tu faci ce vrei.
Asta chiar suna duios... multumesc pt bunele intentii....

Sa-ti foloseasca!

QUOTE
Si tot nu am priceput cine e nervos in discutia asta?

Mesajul tau precedent are, mai ales in partea finala, o puternica emisie de manie. Nu stiu daca s-a inteles destul de clar de pe topicu' celalalt ca frica este un sentiment MALEFIC tongue.gif dar, cine-ar fi crezut?, si mania este un sentiment MALEFIC si arata ca emitentul este in rezonanta cu una sau mai multe entitati in care voi, ateii, aveti o credinta puternica (si brusca...) in apropierea momentului mortii.

QUOTE
Cel putin pina acuma eu pur si simplu imi exprim opinia cum ca aceste baliverne mi se par f putin probabile....

Stai linistit, nimeni nu trebuie sa-ti dovedeasca tie nimic. O sa te lamuresti singur, mai devreme sau mai tarziu. Eu iti doresc (duios) sa nu te lamuresti prea tarziu. Cat despre folosirea termenului de "baliverne" referitor la lucruri pe care nu le cunosti, aceasta presupune o emisie de dispret indreptata impotriva nimanui si a tuturor totodata, care ii face rau celei mai apropiate fiinte de tine: ingerul tau pazitor. In urma oricarei emisii de acest gen, el se va departa putin (ca sa folosesc o comparatie, pentru el puti in astfel de momente) de tine, iar reprezentantii Sectiei Rotisoare se vor apropia, ocupand treptat locul lasat gol de fiinta de lumina desemnata sa te apere, pe care tu o crucifici zilnic prin tot ceea ce faci si care totusi te va apara cu indarjire in marturia pe care o va da in fata Dreptului Judecator cand te vei afla in fata Lui (in a 40-a zi de la moarte). E f probabil ca atunci sa iti exprimi opinia ca-ti regreti profund balivernele.





--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 18 Oct 2004, 03:28 AM
Mesaj #50


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Omule,
Realizezi ca exista f putine sanse sa demonstrezi ca ceea ce sustii e real? wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 Oct 2004, 09:25 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



bdl
Realizez.
Dar nu e treaba mea sa conving pe nimeni, de nimic. E datoria fiecaruia sa caute. Si cine va cauta, va gasi.
"Bate si ti se va deschide". Simple as that.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 18 Oct 2004, 10:41 AM
Mesaj #52


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



desi mi-e clar ca daca taceam intelept eram... nu pot sa nu imi amintesc de Mudava si pasele lui pline de energie.
Ii punea pe bietii naivi sa stea cu mainile sus - pe post de antene receptoare, si apoi juma de ora le baga energie prin antene prin pasele pe care le trimitea catre ei.
Dupa ce trecea jumatatea de ora, le spunea sa lase mainile jos, si ii intreba daca se simt mai bine...
Evident ca toti se simteau mai bine, cum naiba altfel, daca ajungi sa te odihnesti dupa juma de ora de stat cu mainile sus...

va rog sa imi iertati ignoranta, dar asta e tot ce am putut eu pricepe...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 18 Oct 2004, 11:25 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (thunder @ 17 Oct 2004, 12:39 AM)
dar acum cine te recompenzeaza pt. timpul pierdut ? Sau .. iti place sa dai din gura fara insa sa verifici nimic  ?

Imi place sa ii tachinez pe anumiti oameni care se supara si incep sa jigneasca pe cei care nu sunt de acord cu ei. Eu consider ca asta nu este timp pierdut, ma ajuta sa ma relaxez. Ai ceva impotriva?

QUOTE
Daca erai inteligent cu adevarat, dar de o inteligenta practica, nu de "carton", iti spuneai: ia sa vad, logic ce se poate petrece? In cel mai rau caz pierd X minute din viata asta de 3 lei, scurta si anosta. In cel mai bun caz, imi cistig viata eterna."


Thunder! Ce fel de credincios esti tu daca tot timpul jignesti lumea si judeci pe ceilalti? Cum se impaca atitudinea ta cu invatamintele credintei tale?

Cand eram copil am invatat o vorba: "nu da pasarea din mana pentru cioara de pe gard". Asa ca am de gand sa imi traiesc aceasta viata asa cum consider eu mai bine si nu am nevoie de sfaturile tale sau ale altora care cred ca e mai bine altfel. Uite ca eu nu cred ca exista viata dupa moarte. Nu are rost sa incerci sa ma convingi ca ar fi altfel.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 18 Oct 2004, 11:32 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Oct 2004, 12:03 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (actionmedia @ 18 Oct 2004, 01:38 PM)
QUOTE (thunder @ 17 Oct 2004, 12:39 AM)
dar acum cine te recompenzeaza pt. timpul pierdut ? Sau .. iti place sa dai din gura fara insa sa verifici nimic  ?

Imi place sa ii tachinez pe anumiti oameni care se supara si incep sa jigneasca pe cei care nu sunt de acord cu ei.

- asta ca sa fie mai completa "recompensa" ta. Tu, si nu numai tu, vezi "jigniri" si acolo unde nu sint. Asta se numeste sindromul de inferioritate si mania persecutiei.

QUOTE
Eu consider ca asta nu este timp pierdut, ma ajuta sa ma relaxez. Ai ceva impotriva?

- cind te uiti in oglinda si vezi ceva ce nu iti place, o "tachinezi" ca te "judeca" si te prezinta cum esti si nu cum ai fi vrut sa fii sau crezi ca esti ?

QUOTE
QUOTE
Daca erai inteligent cu adevarat, dar de o inteligenta practica, nu de "carton", iti spuneai: ia sa vad, logic ce se poate petrece? In cel mai rau caz pierd X minute din viata asta de 3 lei, scurta si anosta. In cel mai bun caz, imi cistig viata eterna."


Thunder! Ce fel de credincios esti tu daca tot timpul jignesti lumea si judeci pe ceilalti? Cum se impaca atitudinea ta cu invatamintele credintei tale?

- vezi mai sus ideea cu jignirile. Unde vezi tu jigniri, sau la tine lumea se imparte in alb si negru, "inteligenti" (cu adevarat) si prosti (cu adevarat) ?

- credinta mea ca Dumnezeu exista nu are nimic in legatura cu a vedea in mod obiectiv realitatea inconjuratoare si a o "defini" (judeca in viziunea ta).

- "invatatura" mea spune ca atunci cind vezi o minciuna, o eroare si un fals propagindu-se, sa nu taci si sa devii partas la acel fals si sa-l "arati cu degetul" pt. a nu se mai propaga in lume. Cine si ce intelege ceva din aceasta prezentare nu mai este problema mea, e trierea naturala a fiecarei fiinte.

QUOTE
Cand eram copil am invatat o vorba: "nu da pasarea din mana pentru cioara de pe gard".

- bun proverb, numai sa ai si discernamintul necesar sa-l aplici in mod intelept, sau macar inteligent.

QUOTE
Asa ca am de gand sa imi traiesc aceasta viata sa cum consider eu mai bine si nu am nevoie de sfaturile tale sau ale altora care cred ca e mai bine altfel.

- "sfaturile" mele nu sint pt. cei surzi si orbi sau pt. asa zisii "ciini" si "porci" din pilda lui Iisus, asa ca in acest proces de prezentare a informatilor de natura ocult-spirituala prezenta unora dintre voi, atei sau habotnici nu este dorinta si aspiratia mea sau a altora care prezinta astfel de informatii. Voi v-ati bagat in vorba si in oala unde nu este "fierberea" voastra. Aici este un forum unde se discuta despre cele spirituale, iar prezenta celor ca tine nu este decit o "necesitate" mai mult sau mai putin prost/bine inteleasa de unii.

QUOTE
Uite ca eu nu cred ca exista viata dupa moarte. Nu are rost sa incerci sa ma convingi ca ar fi altfel.

- asta nu e problema si limita mea ... si nu asta e "telul" meu aici. Nici un om cu minima inteligenta nu va duce munca de lamurire cu un orb, aratindu-i stelele, luna, cerul si frumusetile lor, sau unui surd sa-i expuna minunatele acorduri ale unor melodii sublime. Nu este vina dirijorului sau a orchestrei ca in sala de spectacol vin si asemenea "orbi" si "surzi". Ei cinta pt. cei ce au urechi de auzit si suflet de simtit.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 Oct 2004, 01:44 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



mutulica

Referitor la ce viziunea ta (sarcastica) despre Mudava, tot tu spui ca
QUOTE
va rog sa imi iertati ignoranta, dar asta e tot ce am putut eu pricepe...


Nu te intreb decat un singur lucru: La tine cum se numeste o persoana care (asa cum ai recunoscut singur) este ignoranta intr-un domeniu, dar isi bate joc de acel domeniu?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 18 Oct 2004, 01:46 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (thunder @ 18 Oct 2004, 01:16 PM)
- vezi mai sus ideea cu jignirile. Unde vezi tu jigniri, sau la tine lumea se imparte in alb si negru, "inteligenti" (cu adevarat) si prosti (cu adevarat) ?


Pai tu ai spus:
QUOTE
Daca erai inteligent cu adevarat...
ceea ce presupune ca nu eram, pentru ca daca eram nu mai era nevoie sa pui "daca". Mai departe ai spus:
QUOTE
dar de o inteligenta practica, nu de "carton",
Ma judeci fara sa ma cunosti.
Ti-a mai spus-o si BDL si altii probabil ca te raportezi doar la cum gandesti tu sau la ce cunosti tu ca sa judeci inteligenta unui om. Nu cred ca vreodata am facut vreo referire sau am judecat inteligenta ta sau a oricarui om de pe acest forum.
Acesta este doar un mic exemplu din multitudinea de jigniri aduse de tine unor forumisti.

QUOTE
"invatatura" mea spune ca atunci cind vezi o minciuna, o eroare si un fals propagindu-se, sa nu taci si sa devii partas la acel fals si sa-l "arati cu degetul" pt. a nu se mai propaga in lume.


Si eu sunt de aceeasi parere. Problema este cum deosebesti tu minciuna de adevar? Ai puteri supranaturale? Cine iti da tie dreptul sa ma judeci pe mine sau pe oricare de pe acest forum?

QUOTE
cind te uiti in oglinda si vezi ceva ce nu iti place, o "tachinezi" ca te "judeca" si te prezinta cum esti si nu cum ai fi vrut sa fii sau crezi ca esti ?


De ce ar trebui sa nu imi placa ceea ce vad in oglinda?
De ce ar trebui sa tachinez ceva ce nu imi place?

Sunt ceea ce sunt si imi place ca sunt asa, nu am nevoie de judecata altcuiva.

QUOTE
"sfaturile" mele nu sint pt. cei surzi si orbi sau pt. asa zisii "ciini" si "porci" din pilda lui Iisus


O noua jignire spoton.gif

QUOTE
Voi v-ati bagat in vorba si in oala unde nu este "fierberea" voastra.


tu spuneai mai devreme ca:

QUOTE
"invatatura" mea spune ca atunci cind vezi o minciuna, o eroare si un fals propagindu-se, sa nu taci si sa devii partas la acel fals si sa-l "arati cu degetul" pt. a nu se mai propaga in lume.


De ce nu as avea si eu voie sa semnalez celor care gandesc asemeni mie ceea ce eu consider o minciuna sau o eroare? Eu am intervenit pe acest forum cu o simpla remarca:
QUOTE
Pai de ce tocmai de 100 de ori si nu de 99 sau 101 sau 77 sau 1254?[...]Mie unul mi se pare artificial si fortat. Este cam acelasi lucru cu a spune ca Pamantul se afla in centrul universului pentru ca totate corpurile ceresti se invart in jurul lui.


Mi-am exprimat o parere personala, nu am jignit pe nimeni, nu am judecat pe nimeni. Mi s-a părut ca acea teorie nu sta in picioare si am spus-o direct. Dupa aceea am primit raspusuri absurde asa ca am venit si eu cu intrebari absurde ca sa vad pana unde merge "eroarea".


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 Oct 2004, 02:04 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (actionmedia)
Mi s-a p?rut ca acea teorie nu sta in picioare si am spus-o direct.

Pai intai verific-o si dupa aia sa spui ca nu sta in picioare. ohyeah.gif

Repet - am observat ca pentru unii membrii ai Hanului e singura metoda de invatare: oricare ateu care va spune de 100 de ori la rand Tatal Nostru, fix la rugaciunea cu NR. 100 va avea O MARE REVELATIE. Puteti sa spuneti ce vreti, pana nu incercati acest EXPERIMENT MIRACULOS, care va declansa PUTERI PARANORMALE in voi, nu aveti dreptu' sa afirmati ca aceasta TEORIE MAGNIFICA nu sta in picioare. 6.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 18 Oct 2004, 02:17 PM
Mesaj #58


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (IO @ 18 Oct 2004, 03:57 PM)
mutulica

Referitor la ce viziunea ta (sarcastica) despre Mudava, tot tu spui ca
QUOTE
va rog sa imi iertati ignoranta, dar asta e tot ce am putut eu pricepe...


Nu te intreb decat un singur lucru: La tine cum se numeste o persoana care (asa cum ai recunoscut singur) este ignoranta intr-un domeniu, dar isi bate joc de acel domeniu?

se numeste ca sunt sceptic...
si practic, mie ce facea Mudava mi s-a parut inselatorie. pina una alta am facut o observatie, inainte sa fiu catalogat in vreun fel as vrea contra-argumente la observatia mea...

parintii unui bun prieten au crezut sincer intr-o gramada de prostii, au cheltuit averi pe tot felul de cimpuri magnetice si potiuni magice, au primit pase si au baut pietre...
au murit...

pina nu vad pe cineva la 100 si de ani care sa imi spuna ca "oricum s-ar numi metoda" l-a dus pina la asa o virsta... ramin un sceptic.
pina atunci ramine miscarea/munca in natura, aer curat de munte si mincare sanatoasa fara chimicale & cele. nu mai putin importanta e mostenirea genetica...

restul...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 18 Oct 2004, 02:22 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (IO @ 18 Oct 2004, 03:17 PM)
Pai intai verific-o si dupa aia sa spui ca nu sta in picioare. ohyeah.gif

Nu mi-ai spus cum verifici tu daca am am aplicat sau nu acel procedeu?

Care are fi perioada de timp in care este valabila? Adica daca spun se 100 de ori Tatal Nostru pe parcursul a 10 ani sa spunem, se pune sau nu se pune?

Trebuie sa fie toate 100 in aceeasi zi, consecutiv, sau pot sa fac cate zece pe zi timp de 10 zile?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 Oct 2004, 04:43 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



actionmedia

QUOTE
Nu mi-ai spus cum verifici tu daca am am aplicat sau nu acel procedeu?

De ce sa te verific? ohmy.gif Adica ai fi in stare sa minti?

QUOTE
Care are fi perioada de timp in care este valabila? Adica daca spun se 100 de ori Tatal Nostru pe parcursul a 10 ani sa spunem, se pune sau nu se pune?

Trebuie sa fie toate 100 in aceeasi zi, consecutiv, sau pot sa fac cate zece pe zi timp de 10 zile?

Ti-am zis ca tre' sa fie consecutive, fara pauze, fara intreruperi. Pentru cineva care isi tot afirma increderea in sine, te comporti cam sovaielnic. In plus, devii plictisitor de previzibil. Tu NU vei face nici un pas catre Dumnezeu, in schimb vei continua sa discuti foarte intelectual despre El, doar-doar mai trece timpul. Ma tem ca pentru tine trece degeaba...

Later edit
Conform lui 'mutulica' si a scurtei discutii pe care am avut-o, se numeste "sceptic" persoana care isi bate joc de lucruri referitor la care si-a declinat ignoranta. biggrin.gif
Gandindu-ma putin la alti "sceptici" de pe Han, cred ca definitia lui 'mutulica' nu e prea departe de adevar. spoton.gif

Acest topic a fost editat de IO: 18 Oct 2004, 04:48 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 18 Oct 2004, 04:53 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (IO @ 18 Oct 2004, 05:56 PM)
De ce sa te verific? ohmy.gif Adica ai fi in stare sa minti?

Iti multumesc pentru incredere. Probabil ca as fi in stare sa mint daca ar fi nevoie. Nu in acest caz.

QUOTE
Ti-am zis ca tre' sa fie consecutive, fara pauze, fara intreruperi.


Nu stiu cand ai zis. Oricum multumesc pentru explicatii.

QUOTE
Tu NU vei face nici un pas catre Dumnezeu, in schimb vei continua sa discuti foarte intelectual despre El, doar-doar mai trece timpul.
Probabil ca asa voi face. Ma simt bine asa, deocamdata nu simt nevoia de a schimba ceva.

Marturisesc ca pentru moment nu am rabdarea sa fac acel test. Daca vreodata ma voi decide sa o fac, promit sa te anunt cum a decurs.
Multumesc pentru sfaturi.
Viata linistita!


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 18 Oct 2004, 05:19 PM
Mesaj #62


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (IO @ 18 Oct 2004, 06:56 PM)
Later edit
Conform lui 'mutulica' si a scurtei discutii pe care am avut-o, se numeste "sceptic" persoana care isi bate joc de lucruri referitor la care si-a declinat ignoranta. biggrin.gif
Gandindu-ma putin la alti "sceptici" de pe Han, cred ca definitia lui 'mutulica' nu e prea departe de adevar. spoton.gif

conform mie... sceptic e acela ce nu crede pina nu se convinge...

am spus ca il consider pe Mudava un mic sarlatan, de aia a si disparut de pe scena "magicienilor". nu mi-am batut joc, ci am expus un caz...
daca cineva imi poate contrazice punctul de vedere, cu fapte ... imi pot schimba opinia.

pot fi declarat bigot pentru ca nu inteleg niste adevaruri atit de evidente... dar mai e pina acolo


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Oct 2004, 06:23 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (actionmedia @ 18 Oct 2004, 03:59 PM)
QUOTE (thunder @ 18 Oct 2004, 01:16 PM)
- vezi mai sus ideea cu jignirile. Unde vezi tu jigniri, sau la tine lumea se imparte in alb si negru, "inteligenti" (cu adevarat) si prosti (cu adevarat) ?


Pai tu ai spus:
QUOTE
Daca erai inteligent cu adevarat...
ceea ce presupune ca nu eram, pentru ca daca eram nu mai era nevoie sa pui "daca".

- mi se pare ca faci pe prostul sau pe orbul. E un rol asumat sau doar pt. a-ti impresiona publicul ? Acel "daca" nu implica faptul unei jigniri. Am mai spus, dar vad ca bati seaua in alta directie. Ti se pare ca ti s-a indus ideea ca ti s-a spus ca esti prost. Faptul ca tu te simti asa, sau ca zici ca ti s-a spus ca esti prost e problema ta. Nu exista doar alb si negru. Nu pricepi analogiile si pildele ? Vrei cu tot dinadinsul sa demonstrezi ca iti lipseste inteligenta ? Exista diferite grade de gri, cum si diferite grade de prostie si de inteligenta, sau tipuri de inteligenta/prostie. Nu e vina mea ca nu ai experianta de viata si o anumita intelegere a lumii inconjuratoare. Exista mai multe tipuri de prostie, ca si de inteligenta. Sint oameni inteligenti in diferite directii, dar la capitolul practica si inteligenta practica sint BITA ! La fel si invers si la alte tipuri de inteligenta. La fel si in cazul prostiei. Poti sa fii un prost si incult in domeniul IT, dar sa fii eminent in medicina, in mecanica, in fizica sau chiar in domeniul spiritual. Vrei nu vrei, va trebui sa recunosti (macar in fata ta) ca in domeniul spiritual esti (aproape) NUL. Intrebarea mea este: "ce mai cauti intr-un domeniu in care esti NUL?" La fel te duci la si doctor, la inspalator sau alt meserias sa te dai mare sau sa-i "tachinezi" cu ignoranta ta crasa ? Eu personal ma pastrez pe tarimul ezoteric aici pe forum, cu toate ca el are o multime de sub-forumuri. Vezi tu ca ma arunc la discutii in domenii pe care nu le stapinesc cit de cit ? Si nu numai eu, si altii care isi vad lungul nasului si au bunul simt sa nu intervina acolo unde sint depasiti, sau dca o fac, o fac cu o anumita modestie si umilinta si bun simt. Adevarul e ca unii cred ca in felul asta sint mai maturi si mai "ginditori", dar de fapt ei nu stiu nimic, decit cel mult sa pun la indoiala ce spun altii.

QUOTE
Mai departe ai spus:
QUOTE
dar de o inteligenta practica, nu de "carton",
Ma judeci fara sa ma cunosti.

- si eu si altii sintem oameni practici, zic eu, in cazul meu, cu o vasta experienta in domeniul practic aplicat, si chiar un "adept al improvizarilor" pt. a rezolva o problema practica. D acest pdv pot sa recunosc pe un altul ca si mine sau pe unul diferit de mine, de aceasta tipologie a omului practic. Insa tu ai spus deja, pe tine lenea si inertia te conduc in viata, "relaxindu-te" "tachinindu-i" pe altii cu lipsa ta de greutate in afirmare.

- te judec ?! Inca nu ! Insa va veni si vremea judecatii si trierii, stai tinar si (ne)linistit. La fel o pot spune si eu ca ma judeci cind faci afirmati despre mine, care sint de fapt doar propriile tale pareri subiective (si nu realitatea), care se alatura altora cu o gindire si viziune asemanatoare cu a ta.

QUOTE
Ti-a mai spus-o si BDL si altii probabil ca te raportezi doar la cum gandesti tu sau la ce cunosti tu ca sa judeci inteligenta unui om.

- se pare ca tu, "cel mai amuzant clovn forumist" si altii de care vorbesti, nu ati inteles ca eu am gindit si vazut lucrurile cindva ca si voi. Ateul si in general gindirea si viziune atee, este o viziune extrem de saraca si limitata asupra realitatii inconjuratoare, dar voi nu aveti cum sa intelegeti asta cum, caci sinteti prinsi la acest nivel de intelegere a realitatii. E ca si la scoala. Cei din anii mici nu pot vedea si intelege ce pot cei din ani mari. Faptul ca cei mici se frusteaza la ideea ca ar fi mari si li se spune ca sint mici este doar o atitudine orgolioasa si fanfaroana. Ca nu accepti aceasta ideea sau ca altii din jurul tau, eu sau alti ar fi in aceasta ipostza e doar problema ta. Realitatea nu se schimba indiferent de cum ai privi-o/intelege-o tu sau eu sau altul. noi doar o "filtram" prin propriile noastre "limite".

- inteligenta e ca si o "matrice". Ea se poate manifesta in diferite directii, functie de nivelul de constinta al fiintei in cauza. faptul ca tu si altii negati afirmatiile marilor intelepti, sfinti si Fii ai lui Dumnezeu si a anumitor legi divine stipulate de acestia, nu va face mai inteligenti si pe noi cei care le intelegem si aplicam, mai prosti, nici invers ... insa voi sinteti cei care va autolimitati si care dati dovada de o craza ignoranta.

- vi se spune cuvintul om. Descrieti omul ! Voi descrie si eu apoi omul, apoi comparam aceste descrieri si vedem cine e mai limitat/ignorant.

- va expun o pilda din biblie si va rog sa o comentati. Puteti ?! Esti in stare ?

- uite, aspect concret, din lumea asa zis fizica, materiala. Forma planetei Terra. Cum este ea, ca o sfera plina sau ca o sfera goala (minge) ? Alta idee, cite planete sint in sistemul solar ? Cite civilizatii exista in sistemul solar si/sau in univers ?

- subiectul de aici sint "pasele magnetice". De ce va bagati sa vorbiti de aceasta realitate daca nici macar nu o "mirositi" ? Numai asa, ca sa va bagati in seama/vorba ?

QUOTE
Nu cred ca vreodata am facut vreo referire sau am judecat inteligenta ta sau a oricarui om de pe acest forum.
Acesta este doar un mic exemplu din multitudinea de jigniri aduse de tine unor forumisti.

- exista doar modalitatea voastra personala de a interpreta afirmatiile si atitudinea unui om. Pt. mine personal adevaratul judecator al faptelor mele este Dumnezeu, nu neaparat oamenii. Ma plec in fata celor ce dau dovada de intelepciune pt. ca reusesc cit de cit sa-i vad. Tu citi oameni intelepti ai vazut in viata ta ? Cum ii deosebesti de ceilalti oameni si cum ii integrezi pe toti acestia in scara valorilor ? Ce iti spune cuvintul scara? Niste trepte si doua sensuri, unul de urcare si altul de coborire! Toate fiintele manifestate in aceste univers fizic si cele subtile se "aseaza" pe aceste trepte ale scari valorice, a evolutiei spirituale.

- "ideologia" atee, materialista, este un curent descendent si stagnant dea lungul acestei scari a valorilor spirituale. E treaba voastra daca vreti a va limitati la aceasta faza a constiintei voastre.

- ideea de pase magnetice este ceva extraordinar de banal pe tarimul ocult ezoteric, dar pe care unii dintre voi nici macar nu il intelegeti si il huiduiti si luati peste picior, nu pt. ati avea cunostinte teoretice si practice in domeniu, ci pt. ca sinteti depasiti de subiect si pt. voi ce nu intelegeti este "gresit". Pina si unora ca voi le era la indemina sa verifice aceasta realitate a paselor magnetice, dar voi va limitati in a denigra si huidui aceasta realitate si de a crea tot felul de off topice pe aceste forumuri cu o tenta ocult-spirituala. De ce nu va uniti, voi ateii si "inteleptii" lumii materiale si sa va adunati pe un forum al vostru, unde sa va simtiti bine si in largul vostru si unde sa-i puteti huidui si insultati pe cei care au o credinta sau alta, superioara "credintei" voastre materialiste? V-ati putea va ghes unul la altul, v-ati impulsiona, v-ati imbarbata si simti bine in turma.

QUOTE
QUOTE
"invatatura" mea spune ca atunci cind vezi o minciuna, o eroare si un fals propagindu-se, sa nu taci si sa devii partas la acel fals si sa-l "arati cu degetul" pt. a nu se mai propaga in lume.

Si eu sunt de aceeasi parere. Problema este cum deosebesti tu minciuna de adevar?

- cind vei intui si intelege ideea de discernamint si modul in care el exista si se manifesta vei intelege macar principial de ce unii pot sa inteleaga/vada unele aspecte si altii nu. Pe scara valorilor si piramida evolutiei spirituale exista multe trepte si fiecaruia ii corespunde un anumit grad de accesare a Adevarului Ultim, cel mai Superior, cel aflat la virful piramidei si dincolo de el. De acest nivel si treapte depinde si forma de manifestare a discernamintului. Intelege cine poate ...

QUOTE
Ai puteri supranaturale?

- si daca (nu) am cum poti tu verifica ? Se pare ca pt. unii bunul simt (si chiar si discernamintul) este o "putere paranormala". hh.gif

QUOTE
Cine iti da tie dreptul sa ma judeci pe mine sau pe oricare de pe acest forum?

- daca ti-as spune Dumnezeu, ce ai zice ? I-a legatura cu El si intreaba-L cum de e posibil asa ceva. yikes.gif

- dar tie cine iti da dreptul sa fii un ignorant si totusi sa te manifesti in domenii in care nu ai nici cea mai mica cunoastere si intelegere ?

- eu nu va judec, eu va obiectivez anumite manifestari. In masura in care gresesc, voi plati. In masura in care nu gresesc, iar voi nu intelegeti asta, voi veti plati.

QUOTE
QUOTE
cind te uiti in oglinda si vezi ceva ce nu iti place, o "tachinezi" ca te "judeca" si te prezinta cum esti si nu cum ai fi vrut sa fii sau crezi ca esti ?

De ce ar trebui sa nu imi placa ceea ce vad in oglinda?

- asta vei intelege dupa ce vei avea "ochi de vazut".

QUOTE
De ce ar trebui sa tachinez ceva ce nu imi place?

- limita ?!

QUOTE
Sunt ceea ce sunt si imi place ca sunt asa, nu am nevoie de judecata altcuiva.

- atunci nu mai sta intre oameni, mai ales intre cei care "te judeca".

QUOTE
QUOTE
"sfaturile" mele nu sint pt. cei surzi si orbi sau pt. asa zisii "ciini" si "porci" din pilda lui Iisus

O noua jignire

- o noua dovada a crasei ignorante a ta !

QUOTE
Mt 7:6  Sa nu dati cīinilor lucrurile sfinte, si sa nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare, si sa se intoarca sa va rupa.

- daca te simti insultat de cineva, acela este Iisus !

Acest topic a fost editat de thunder: 19 Oct 2004, 12:08 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Oct 2004, 03:01 AM
Mesaj #64


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (IO @ 18 Oct 2004, 03:17 PM)
aia sa spui ca nu sta in picioare. ohyeah.gif

Repet - am observat ca pentru unii membrii ai Hanului e singura metoda de invatare: oricare ateu care va spune de 100 de ori la rand Tatal Nostru, fix la rugaciunea cu NR. 100 va avea O MARE REVELATIE. Puteti sa spuneti ce vreti, pana nu incercati acest EXPERIMENT MIRACULOS, care va declansa PUTERI PARANORMALE in voi, nu aveti dreptu' sa afirmati ca aceasta TEORIE MAGNIFICA nu sta in picioare. 6.gif

IO,
Repetarea obsesiva a unui cuvint duce la pierderea sensului acelui cuvint....
Iar tehnica de repetare indelungata a unor fraze o practica f multe secte.... chiar crezi ca ala este intr-adevar un experiment?Adica unul adevarat? Sau doar vrei sa -ti bati joc de careva? wink.gif

Thunder,
Te las sa-ti expui teoriile , deja m-am plictisit de toate teoriile astea fara pic de sustinere in realitate....

Acest mesaj a fost editat deoarece continea elemente care contravin regulamentului acestui forum

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 31 Mar 2005, 09:36 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Oct 2004, 07:10 AM
Mesaj #65


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (IO @ 19 Oct 2004, 01:48 AM)
Si eu te consider pe tine un mic imbecil. mwah1.gif

ai tot dreptul, dar asta nu demonstreaza ca pasele magice au vreun efect.

Daca pasele magice ar fi chiar asa de folositoare, unii dintre noi ar reusi sa isi stapineasca mania, si chiar sa vina cu argumente logice in sprijinul afirmatiilor pe care le fac.

Pina una alta, toti marii pasatori au aparut si au disparut la fel de repede, fara sa vindece pe nimeni, dar golind buzunarele unora mai fraieri...

prefer sa nu cred in "cioace" de astea chiar daca asta enerveaza pe unii


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 19 Oct 2004, 09:32 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



bdl
QUOTE
IO,
Repetarea obsesiva a unui cuvint duce la pierderea sensului acelui cuvint....
Iar tehnica de repetare indelungata a unor fraze o practica f multe secte.... chiar crezi ca ala este intr-adevar un experiment?Adica unul adevarat? Sau doar vrei sa -ti bati joc de careva? wink.gif

wink.gif

mutulica
QUOTE
Pina una alta, toti marii pasatori au aparut si au disparut la fel de repede, fara sa vindece pe nimeni, dar golind buzunarele unora mai fraieri...

Asta dovedeste ce "pasatori' ai cunoscut tu... eu si altii am avut altfel de experiente. "Am cunoscut si pasatori adevarati".

QUOTE
prefer sa nu cred in "cioace" de astea chiar daca asta enerveaza pe unii

Relax, man, n-ai sa reusesti sa enervezi pe nimeni, cu nimic... spoton.gif nici macar cand jignesti, sub anonimatul unui nickname pe internet, pe cineva care nu e aici sa se apere singur, cand tu esti un nimeni. Fii convins ca as fi reactionat la fel si daca un anonim te-ar fi jignit pe tine , presupunand ca ai fi fost tu in locul lui Mudava. smile.gif Deocamdata, incearca sa realizezi ca ingrosi randurile celor care fac bascalie de lucrurile pe care nu le pricep. Daca sufletul tau se simte confortabil cu asta... continua.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 19 Oct 2004, 10:00 AM
Mesaj #67


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Cainii latra ursu trece!
Ca orice cunoastere care transcede perceptia obisnuita, si aceasta atrage, exponential, pareri contra, de neincredere sau chiar agresive. Ei si ce daca! Este de datoria fiecaruia, conform nivelului propriu de intelegere sa cerceteze un astfel de fenomen, sa se indoiasca, sa fie o fiinta umana.
In ciuda numeroaselor pareri pro si contra, orice teorie se poate verifica foarte simplu daca este potrivita pentru tine, cu conditia de a face putina ''liniste'' in tine. Ceva ce noi am pierdut in timp ca oameni, ne poate spune simplu...DA sau NU.
In termeni shamanici aceasta se numeste ''Ēunoasterea fara cuvinte''. Este acel sentiment de siguranta pe care probabil fiecare din noi l-am simtit cel putin o data in viata...STIU. Si toata fiinta ta este de acord.
Cu timpul omul a renuntat putin cate putin la aceasta cunoastere, pentru a incerca de a explica rational fenomenele din jurul nostru. Am ajuns departe si stiinta umana este pe ''culme'' zic unii, dar inca avem de invatat, inca ne ''minunam''.
Unul dintre efectele acestor PASE MAGICE, este chiar impulsul de a ne reconecta la divin si a avea din nou acces la ''cunoasterea fara cuvinte".
biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Oct 2004, 10:13 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466




QUOTE
Te las sa-ti expui teoriile , deja m-am plictisit de toate teoriile astea fara pic de sustinere in realitate....

- cine te baga in seama ? Cine te pune sa asculti cind esti surd ? Cine te pune sa vezi, cind esti orb ?

- asta si fac, discut despre diferite manifestari ale realiatii inconjuratoare. Chiar nu ai inteles ca pe acest tarim esti un neavenit si clovnaria este inutila pe acest tarim ? Exista un loc unde cei care tine ar putea fi apreciati: CIRCUL !

- aici este o ramura a forumului cu tematica spirituala. Ce cauti tu aici ? Ce cauta cioara in "corul de privighetori" ? Nu te opreste nimeni sa vii, dar daca ai bunul simt sa asculti si sa inveti, nu sa croncani tu mai tare incercind sa acoperi vocile altora. Ar trebui informat Mihai asupra acestei "opinii" si modalitati a ta de a intelege modul in care se desfasoara "viata" la Han si cum te bagi MEREU acolo unde nu ai nimic de zis si creezi mereu off topice si circ ieftin, specific oamenilor infantili.

- tu, in infantilitatea si prostia de care dai dovada, iti bati joc si de oameni si de cele sfinte si habar nu ai cu ce te joci, crezind ca asta nu te costa nimic, dar ... SURPRIZA ...

Mesaj editat deoarece continea elemente offtopic

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 31 Mar 2005, 09:47 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 19 Oct 2004, 10:20 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (thunder @ 18 Oct 2004, 07:36 PM)
- mi se pare ca faci pe prostul sau pe orbul. E un rol asumat sau doar pt. a-ti impresiona publicul ? Acel "daca" nu implica faptul unei jigniri. Am mai spus, dar vad ca bati seaua in alta directie. Ti se pare ca ti s-a indus ideea ca ti s-a spus ca esti prost. Faptul ca tu te simti asa, sau ca zici ca ti s-a spus ca esti prost e problema ta.

Ma acuzi de fatarnicie?
Draga thunder, cand vei renunta la aroganta si la ideea ca tu esti stapan aici vei intelege si ce caut eu pe acest subforum.

Pentru ca ai dat exemplu cu tamplarul sau cu instalatorul, iti voi spune ca am invatat ca in viata e bine sa stii cate putin din fiecare si sa fii intotdeauna cu ochii deschisi pentru ca nu se stie cine pandeste si vrea sa profite de tine. Ignorant este cel care se se duce la tamplar si ii spune, "vreau si eu lucrarea asta", iar tamplarul spune "te costa 20.000.000 lei", iar ignorantul scoate banii, plateste si pleaca. De fapt lucrarea costa 2.000.000 lei, adica de 10 ori mai putin.

Nu am facut altceva decat sa imi exprim indoiala fata de ceea ce au am considerat o gogomanie, daca m-am inselat, nu am pierdut nimic, daca am avut dreptate, am scapat de o capcana. Asta este tot.

Trebuie cumva sa iti cer aprobarea inainte de a scrie pe acest forum?

QUOTE
ignoranta ta crasa


acuma daca ma faci ignorant cu siguranta nu m-ai jignit, tu doar ai spus un adevar absolut pe care l-ai aflat de la Dumnezeu, nu-i asa?

QUOTE
se pare ca tu, "cel mai amuzant clovn forumist"

si nici asta nu a fost o jignire a fost o vorba de la Duhul Sfant.
QUOTE
Ateul si in general gindirea si viziune atee, este o viziune extrem de saraca si limitata asupra realitatii inconjuratoare

Cu siguranta ca eu habar nu am cum este realitatea, traiesc intr-un vis nesfarsit, fara ingeri, fara dumnezei, fara pase magice. Doar eu si lumea materiala, ce plictisitor, vai ce plictisitor...

QUOTE
te judec ?! Inca nu ! Insa va veni si vremea judecatii si trierii, stai tinar si (ne)linistit. La fel o pot spune si eu ca ma judeci cind faci afirmati despre mine, care sint de fapt doar propriile tale pareri subiective (si nu realitatea), care se alatura altora cu o gindire si viziune asemanatoare cu a ta.


Te si vad aratand acuzator cu degetul "Insa va veni si vremea judecatii...!" rofl.gif
Stii ceva. din punctul meu de vedere atat parerea mea cat si parerea ta sunt pareri subiective. Numai ca din punctul tau de vedere, parerea ta este "adevar absolut", iar parerea mea "o grava eroare", cel putin asta am inteles eu din aceasta discutie si din atitudinea ta.

Explica-mi si mie te rog cum cunatifici tu "inteligenta" cuiva in domeniul spiritual? Dupa numarul de carti citite? Dupa numarul de site-uri de profil vizitate? Dupa cate rugaciuni cunoaste? Sau cum?

Pentru cultura ta generala, in general inteligenta si cunostintele nu sunt unul si acelsi lucru. Sunt intradevar oameni si nu zei (deci nu este adevar absolut) care sustin ca fiecare dintre noi are un geniu, intr-un anumit domeniu. Este o teorie foarte frumoasa dar asta nu insemna ca ii face ignoranti in alte domenii. Daca as fi fost ignorant probabil nu as fi intrat niciodata pe acest subforum. Faptul ca am rabdarea sa iti citesc postarile ar trebui sa iti spuna ca nu sunt ignorant. Faptul ca pun intrebari, fie ele si stupide pentru eminenta sa thunder, insemna ca anumite parti din acest subiect ma intereseaza. Faptul ca sunt precaut si sceptic nu ma face neaparat ignorant.

Daca ti-ar aparea Dumnezeu in vis si ti-ar spune maine te arunci de la etajul 10 si vei zbura la cer, ai face-o?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Oct 2004, 11:11 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (mutulica @ 18 Oct 2004, 12:54 PM)
desi mi-e clar ca daca taceam intelept eram... nu pot sa nu imi amintesc de Mudava si pasele lui pline de energie.

- in domeniul ocultului, pasele magnetice sint o "jucarie". Ceea ce face Mudava este un joc la gradinita fata de ceea ce ce poate face cu adavarat in acest domeniul al energiilor subtile. Cu toate acestea, ceea ce face Mudava este si real si eficient, iar rezultatele ii confirma inca odata in plus autenticitatea metodei.

QUOTE
Ii punea pe bietii naivi sa stea cu mainile sus - pe post de antene receptoare, si apoi juma de ora le baga energie prin antene prin pasele pe care le trimitea catre ei.

- acest tip de "transmisie-receptie" este de slaba calitate in acest domeniu insa, dupa cum se vede, e autentic. Se folosesc palmele ca "instrument" de emisie-receptie intrucit la nivelul lor exista anumiti centri de forta secundari care functioneaza oarecum ca niste "porti", care sint accesibile omului mai putin initiat in tainele oculte. Un alt avantaj al paselor magnetice este posibilitatea integrarii in aceste pase si a energiilor eterice, cele care sint cele mai apropiate de lumea materiala, si care sint primele ca nivel de subtilitate si rafinare, dar acest lucru se poate numai cind esti in apropierea subiectului, nu si la distanta. La distanta doar energiile astrale sint cele vehiculate.

QUOTE
Dupa ce trecea jumatatea de ora, le spunea sa lase mainile jos, si ii intreba daca se simt mai bine...
Evident ca toti se simteau mai bine, cum naiba altfel, daca ajungi sa te odihnesti dupa juma de ora de stat cu mainile sus...

- oboseala miinilor tine de actiunea fizica in sine, insa incarcarea cu energie tine de vehicularea energiilor subtile.

QUOTE
va rog sa imi iertati ignoranta, dar asta e tot ce am putut eu pricepe...

- bine zis, ignoranta, sau nestiinta. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 03:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman