HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Masoneria Romana Si Bor, ierarhi ortodocsi si masoni?
sorin666
mesaj 30 Sep 2004, 05:09 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (dead-cat @ 30 Sep 2004, 04:03 PM)
rofl.gif rofl.gif

wait a minute! huh.gif sorin666 e mason ?? yikes.gif

Cum, nu stiai? a scris in Scatholica.fr, am fost initiat impreuna cu vreo 2-3 cardinali... smile.gif (restul ar fi vrut si ei sa fie cooptati, dar nu au luat 5-ul la proba eliminatorie prealabila...) wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 5 Oct 2004, 10:45 AM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Basme!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 5 Oct 2004, 11:10 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Clopotel, nu cred ca e greu sa descoperi care dintre politicieni sunt masoni. In general, masoneria se umfla in pene cu astfel de trofee... ph34r.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 5 Oct 2004, 04:00 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (Clopotel @ 30 Sep 2004, 04:20 PM)
QUOTE (March @ 27 Sep 2004, 01:46 PM)
Cum sa nu fie tinuta secreta ? Ca altfel ar tulbura mintile enoriasilor. Care ar incepe sa-si puna intrebari.... tongue.gif

Buun... popii masoni, ca preoti nu pot sa le spun, sunt tinuti pe o lista secreta... intelegem de ce...., dar exista vreo lista cu politicienii nostri dragi care sunt masoni? Unde o pot vedea si eu? Sau e tinuta si aceea secreta? Toate listele masonilor sunt tinute secrete? ohmy.gif , sau numai cea cu BOR...

Draga clopotel, orice om este indreptatit la intimitate, la viata sa privata. Declinarea apartenentei la Ordin este facuta functie de constiinta, dorinta ori circumstantele in care se afla fratele ca atare. Daca, pentru motive care nu importa acum, o persoana nu doreste sa afirme in public faptul ca este mason aceasta este, repet, o decizie proprie care nu imputa membrului respectiv un considerent de obligativitate morala fata de a afirma sau nu ceva anume, ci are un caracter optional.
Frati masoni de marca pot fi observati aproape in fiecare zi, la talkshowuri politice, culturale, istorice etc. Asadar, Fratia nu sta in umbra, nu este oculta, ci esoterica. Anumite chestiuni pot fi exprimate exoteric, insa caracterul principal predominant este de discretie.
Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Oct 2004, 05:04 PM
Mesaj #40


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga minerval,
QUOTE
Draga clopotel, orice om este indreptatit la intimitate, la viata sa privata.

Foarte de acord, de regula, dar un politician este o persoana publica. Poporul doreste sa stie exact in ce este acesta bagat ca sa-l voteze. Trebuie sa stie ce afinitati are. Ai vazut si treaba cu securitatea... sunt obligati sa declare...
Oricum, logic vorbind, daca masoneria este o chestie buna, si poporul roman e de acord cu ea, pare chiar ciudat ca cineva sa ascunda, si sa nu declare, ca e mason.
QUOTE
Frati masoni de marca pot fi observati aproape in fiecare zi, la talkshowuri politice, culturale, istorice etc. Asadar, Fratia nu sta in umbra, nu este oculta, ci esoterica.

He he he ... sigur ca in fiecare zi apar politicienii masoni la TV, dar stie poporul ca ei sunt masoni, daca ei nu declara asta? ohmy.gif
QUOTE
Anumite chestiuni pot fi exprimate exoteric, insa caracterul principal predominant este de discretie.

Uite, vezi, aici este problema, poporul nu vrea chestiuni "exoterice" si nu vrea ca politicienii pe care i-a votat sa-i reprezinte interesele, sa fie tratat cu discretie de alesii sai... vrea sa-i spuna adevarul gol golut in fata... dar ei nu pot, ca sunt bagati in tot felul de chestii... daca ma intelegi...
QUOTE
Numai bine.

Multumesc, la fel !



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 5 Oct 2004, 05:12 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Poate eu nu sunt un model de urmat, insa, permiteti-mi o intrebare: cum ma vedeti dvs. pe mine, ca persoana, atat in calitate de mason cat si de coleg in comunitatea hanului? Servus.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Oct 2004, 05:21 PM
Mesaj #42


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Pentru mine esti OK. Imi pari un om serios, si cu capul pe umeri - ca forumist. Ca mason - nu ma pot pronunta.
Dar ce-i cu asta?! Nu are legatura... una e sa intri pe Han si alta e sa fi prim ministru. Eu zic ca e o mica diferenta importanta. Ca exemplu extrem, eu pot sa-ti spun ca si cel mai mare criminal, sau infractor poate sa se comporte pe Han ca tine sau ca mine sau ca oricine. Eu vorbesc de politicieni... si raman la parerea ca ei trebuie sa declare daca sunt masoni sau nu, caci masoneria are implicatii mari asupra lui... nu e la fel ca si cum ar fi membru in asociatia de locatari din blocul lui...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lugosi
mesaj 11 Oct 2004, 09:04 PM
Mesaj #43


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 26 July 04
Forumist Nr.: 4.142



Si daca un politician va recunoaste ca e mason, cum iti va influenta asta votul? De pilda, se spune ca Balcescu ar fi fost mason. I-a scazut/amplificat acest fapt meritele istorice?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 12 Oct 2004, 01:23 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Observ in domnul Lugosi un echilibru si o coerenta in idei remarcabile. Intr-adevar, calitatea de mason nu ar influenta cu nimic decizia electoratului, nu e ca si cand s-ar actiona la o sedinta de hipnoza in masa. In privinta Maestrului Balcescu merita sa amintesc faptul ca toti pasoptistii au fost masoni, nu doar personalitatea mentionata de dvs. Constitutiile romanesti ce s-au creat ulterior, Institutia Drepturilor Omului, ca institutie internationala fundamentala, cat si celelalte institutii de cultura, politice, diplomatice de pe glob toate au fost de la creare si sunt in continuare sub "obedienta" si atenta observare a "ochiului" masonic. smile.gif Cand este vorba de binele umanitatii, de pregatirea unui loc mai confortabil pe scena istoriei in curs de desfasurare consider ca ar trebui lasate la o parte toate diferendele, fanatismele gratuite ori nebuniile sezoniere; in centru se afla Omul si conditia sa asadar este in interesul tuturor oamenilor de bine sa ne urmam destinul, sa lasam un loc mai curat si demn generatiilor de dupa noi.
Numai bine.

Acest topic a fost editat de Minerval: 12 Oct 2004, 01:24 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 12 Oct 2004, 01:43 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Acum foarte serios si fara intentie (neaparat...) polemica, nu crezi ca masoneria a avut "rolul ei istoric" si odata cu raspandirea ( "aruncate profanilor" wink.gif ati spune voi ) a principalelor lor idei, rolul lor istoric s-a cam terminat ? Evident, nu se pune probleme libertatii de asociere...

Acest topic a fost editat de sorin666: 12 Oct 2004, 01:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 12 Oct 2004, 02:31 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Draga sorin, masoneria nu a fost mai necesara, ca in epoca noastra, pentru evolutia umanitatii si pentru prevenirea declinului sau catre autoanihilare. Masoneria moderna si contemporana a deschis noi orizonturi ale umanitatii, a indrumat si continua sa indrume chiar daca nu toate elementele societatii sunt de acord cu acest demers. Masoneria domnule, este mai vie ca niciodata, in acceptiunea mea, deoarece acum intelegem ori incepem sa intelegem resorturile umane, nevoia de cultura si credinta. O societate nu poate rezista fara cultura, fara garantarea drepturilor si libertatilor fundamental umane, o societate nu poate sa isi ceara drepturile pe scara evolutiei daca nu adopta o conduita civilizatoare, daca nu isi promoveaza valorile sociale si daca nu se impune alaturi de celelalte societati civile de pe mapamond.
De cultura si civilizatie avem nevoie la fel cum avem nevoie de aer, poate mai mult chiar.
Toate cele bune.





--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 11 May 2024 - 09:42 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman