HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >  
Closed TopicStart new topic
> Masonerie, De stiut, de explicat...
thunder
mesaj 1 Oct 2004, 08:28 AM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Hampu The Great @ 30 Sep 2004, 08:27 PM)
March

In mintea lui thunder mai ales credinta ocupa cel mai mare loc....Acuma pe bune tu il crezi cand iti spune ca nu are nimic cu clerul ??

- credinta (mea) sta in alta parte a fiintei, nu in minte, dar ... de unde sa stie asta un om care numai mintea crede ca exista la un om ?

- partea aia cu clerul e chiar hazlie. Nu cumva vi s-a facut frica de acea rugaciune spusa (in public) mai sus ? De ce v-ar fi frica, voua masonilor, caci fie intr-o situatie fie in alta voua vi se ureaza de bine ? Vai si amar de "curva biblica" alias Babilonul cel mare ... dar, ce treaba aveti voi cu aceasta "curva" ? yikes.gif

- oricum, prin extrapolare, intelegem indirect ca aveti cunostinta ca o parte a clerului prezinta masoneria ca fiind malefica. UPSS ! ohmy.gif

PS. Cum te dai (mai ales) tu devil.gif si fratii devil.gif tai de gol ... merci. spoton.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 1 Oct 2004, 08:31 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Oct 2004, 08:54 AM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (thunder @ 1 Oct 2004, 10:35 AM)
Eu l-am intrebat. Pentru ca am eu asa ... niste indicii. [/QUOTE]
- care sint acele indicii ?


Continutul postarilor tale, evident. ohyeah.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Oct 2004, 08:56 AM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Hampu The Great @ 1 Oct 2004, 09:44 AM)
QUOTE (thunder @ 30 Sep 2004, 09:35 PM)

QUOTE
legile masonice interzic

- legile masone implica ideea existentei mai multor legi. :

perla de perla, ca tot ai adus vorba: "legile implica mai multe legi" man ce profund esti cand vrei..
Legile masonice implica si alte alea, dar mai intotdeauna legile, oricare ar fi ele, introduc restrictii (de unde naiba sa sti tu asta ??)...

- credeam ca esti mai inteligent si macar nu mai ridici si alte mingii la fileu "dusmanilor". Ideea de folosire la plural a cuvintului lege, deci legi(le), dovedeste ca exista mai multe legi pe care voi fratii sinteti OBLIGATI sa le respectati, altfel ... am aflat si noi citeva din ce patiti. Dintr-o anume suma de legi, oare numai una ar fi restrictiva .. si restul, doar asa ... "administrative? smile.gif Fata de ideea de libertate, orice lege (impunere) aduce dupa sine si o stare de "slugarnicie" fata de lege si forul care a emis acea lege. Excludem evident asa zisele legi care reglementeaza activitati infractionale, care evident, nu fac obiectul activitatii masoneriei, nu ?!? Avem de la Dumnezeu liberul arbitru, deci posibilitatea de a alege, inclusiv de a alege rau, sau a fi mason sau nu. Mai devreme sau mai tirziu vom primi rasplata pt. alegerea noastra.

- apropos, ai uitat sa pui fraza completa, taind exact partea mai importanta a ei: "legile masonice interzic ..."

- de unde stiu ca vi se interzic multe ? De la tine si de la altii ca tine.

QUOTE
Ti-ar placea o mica harjoana cu "maretul" asa-i ?? Numai ca maretu' nu te considera un partener demn de asa ceva..

- "maretul" nu merita atentia mea, dar daca tot s-a bagat in sema si ne ofera perle si adevaruri gratuit, de ce nu ? spoton.gif

QUOTE
Nu mai departe decat ieri am incercat sa deschid un topic ce ar fi putut explica intr-un mod elementar motivele, principiile de functionare si obiectivele Masoneriei...
Propunerea mea nu a fost agreata...
Pozitia asta, alaturi de suspecta rapiditate de reactie atunci cand e vorba de corectat un topic cu tema masonica, atunci cand el "ia foc", ma conduc la ideea ca Masoneria se "bucura" de un tratament special aici.

- si eu am crezut la inceput acelasi lucru, insa opus credintei tale, ca ar fi tratata rau. Imi cer scuze cu ocazia asta fata de Mihai. sorry.gif

- ar fi fost insa interesanta aceasta prezentare venita din partea ta, caci sigur ne-ai fi oferit si alte indicii despre "divina" voastra orientare de masoni seculari. rofl.gif

QUOTE
in consecinta eu mason declarat, am incetat din aceasta clipa sa imi mai expun vreo parere legata de subiect, pe acest site.

- felicitari pt. decizie, dar sa stii ca iti poti "scarpina" buricele degetelor cu acelasi subiect si intentie, pe propriul vostru forum, iar noi, cei interesati de subiect am putea citi perle tale acolo. rolleyes.gif

QUOTE
Sa auzim numai de bine  ...

- ai grija ce spui, ca pina la urma ti se petrece.

QUOTE
Tuturor o viata frumoasa................ userului thunder: "casa de piatra ... "

- mda ... asemenea si tie ... chiar de 10 ori mai mult decit mi-ai dorit tu mie !

Acest topic a fost editat de thunder: 1 Oct 2004, 09:07 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Oct 2004, 09:00 AM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
- care sint acele indicii?
QUOTE
Continutul postarilor tale, evident.

- vad ca preferi in continuare minciuna si calomnia si denigrarea. Puncteaza (arata cu degetul sau cu citate) acele "indicii" .. sau, tie frica ca te faci de ris in fata lumii cu "intuitia" sau "deductia" ta de tip "intelectual" ?

- si apoi puncteaza si ceva aspecte negative ale clerului, sau ale relatiei clerului cu masoneria, daca tot ai acordat o asemenea importanta ideii ca eu as face parte din cleric.

PS. Cred ca preotii prezenti aici pe forum s-ar "rasuci in mormint" daca ar afla de "intuitia" ta. rofl.gif Interesant e ca mai toti oamenii vad la altii diferite aspecte, unele chiar contradictorii, asa ca cineva obiectiv s-ar intreba, pina la urma, care e realitatea obiectiva ?

Acest topic a fost editat de thunder: 1 Oct 2004, 11:45 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Oct 2004, 09:18 AM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (thunder @ 1 Oct 2004, 10:35 AM)
- modul straveziu in care prezinti ideea de preot vis a vis de ideea de mason arata, in replica, ca pui in curca preotilor raul si a masonilor binele.

- PS. off topic. pui pariu pe 10000$ ca nu sint preot ? ... sau, mai stii, s-a facut acum un "ordin al preotilor adevarului" in care m-au inclus aia fara sa stiu ?  yikes.gif

Eu nu pun nimic in carca preotilor. Ce nu stii ca Biserica, preotii ( cu unele exceptii, desigur ) condamna cu tarie Masoneria ?

Cat despre off-topicul ala... biggrin.gif daca pui la bataie sume asa de mari inseamna cu esti bine platit de cei ptr. care combati ohyeah.gif Nu... nu pot sa tin asemenea pariu ... hh.gif doar daca accepti sa-l facem pe cativa saci de cartofi ca tot vine iarna... biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Oct 2004, 09:42 AM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (March @ 1 Oct 2004, 11:31 AM)
QUOTE (thunder @ 1 Oct 2004, 10:35 AM)
- modul straveziu in care prezinti ideea de preot vis a vis de ideea de mason arata, in replica, ca pui in curca preotilor raul si a masonilor binele.

- PS. off topic. pui pariu pe 10000$ ca nu sint preot ? ... sau, mai stii, s-a facut acum un "ordin al preotilor adevarului" in care m-au inclus aia fara sa stiu ?  yikes.gif

Eu nu pun nimic in carca preotilor. Ce nu stii ca Biserica, preotii ( cu unele exceptii, desigur ) condamna cu tarie Masoneria ?

- sa explic, ca pt. militienti

- avem deci, o recunoastere generala ca preotimea este o manifestare, daca nu total divina (caci, sint si ei oameni), cel putin ca fiind din partea lui Dumnezeu, adica intr-o asa zisa "tabara a Luminii". Prin contrast, tocmai datorita acestui demers al unora dintre preoti (din pacate mult prea putini, ceea ce arata destul de multe), masonii sint in mod automat vazuti a fi in "tabara intunericului". Faptul ca tu esti de partea (aperi) masoneriei, iti declari astfel aparteneta la una dintre aceste "tabere". E o chestie elementara de logica, valabila si la (unii militieni).

- apropos, ce crezi ca ai fi dovedit cuiva ca eu as fi preot ? Ai fi atras simpatia cuiva ?

QUOTE
Cat despre off-topicul ala...  daca pui la bataie sume asa de mari inseamna cu esti bine platit de cei ptr. care combati  Nu... nu pot sa tin asemenea pariu ... hh.gif  doar daca accepti sa-l facem pe cativa saci de cartofi ca tot vine iarna...   biggrin.gif

- evident marimea sumei era destinata pt. a arata "greutatea" pe care o pun eu pt. adevarul meu fata de adevarul tau. La nevoie, ma dadeam peste cap si imprumutam eu din zeci de locuri banii astia, pt. 2-3 zile, stiind ca voi dubla "cistigul". rofl.gif

- cit despre cartofi .. nu merita sa ma "vad" pt. atit. jamie.gif

PS. Hai sa nu o mai lungim cu off topicul si daca ai ceva de spus spune, daca nu ... las-o balta .. chiar si asa ... cu denigrarile deja facute pina acum.

Acest topic a fost editat de thunder: 1 Oct 2004, 09:44 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 1 Oct 2004, 09:57 AM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Nu mai departe decat ieri am incercat sa deschid un topic ce ar fi putut explica intr-un mod elementar motivele, principiile de functionare si obiectivele Masoneriei...  sad.gif


E un subiect interesant, nu abandona ideea de a deschide acest topic ! thumb_yello.gif

QUOTE
Propunerea mea nu a fost agreata...  cry.gif 


Nu stiu cine te impiedica, daca nu vrei, nu ne spune. Dar sa stii ca un sustinator pentru a-ti prezenta ideile, il ai in persoana mea.

De fapt asta este adevarata democratie, a apara dreptul celuilalt de a nu fi de acord cu tine.



--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 1 Oct 2004, 10:28 AM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Hampu The Great @ 1 Oct 2004, 07:44 AM)

Nu mai departe decat ieri am incercat sa deschid un topic ce ar fi putut explica intr-un mod elementar motivele, principiile de functionare si obiectivele Masoneriei... sad.gif

Propunerea mea nu a fost agreata... cry.gif

Chiar, de ce nu o faci? nu promit sa fiu de acord cu tine, dar nici nu o sa iau in brate surse ezoterice de genul celor ale lt.col. Corut... rolleyes.gif
Daca se poate in termeni mai putin alambicati, evazivi si ambivalenti decat "colegul" tau in ale masoneriei, asa, ca pentru militieni... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Oct 2004, 11:00 AM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (thunder @ 30 Sep 2004, 07:35 PM)
- legile masonice interzic, deci apare interzicerea, deci lipsirea de libertate, siluirea constiintei. Nu stim cite legi fac tot felul de interziceri si in ce directii si pina la ce nivel al constiintei si libertatii umane sint, dar putem trage concluzii ferme in ceea ce priveste caracterul "benefic" al masoneriei.
QUOTE
Fiecare frate are insa libertatea de a isi declara sau declina apartenenta la Ordinul Masonic in acord cu situatia lui si cu propria constiinta


- atentie ! Se vorbeste de "constiinta". De ce oare nu-si pun problema domnii masoni de siluirea constiintei lor vis a vis de interzicerile care li se impun ? De juramintele pe care trebuie sa le depuna ?

Domnule dvs. ati auzit de Constitutia Romaniei? Acest act legislativ suprem se erijeaza atat in aparator cat si in calau, taind ramurile uscate acolo unde se cere sau nu imperios aceasta. Fireste, calaul poate fi reprezentat de un sistem legislativ bine pus la punct care corecteaza comportamentul antisocial al unui individ ori al unui grup de indivizi astfel incat sa nu recidiveze ori sa nu degenereze. Este normal ca acest calau sa se aplice modern conform secolului al XXI-lea, printr-o moderare in actiunile intreprinse, printr-o recunoastere reala a drepturilor celor adusi in fata legii, acestia fiind considerati nevinovati pana la proba contrarie. Fundamentul unei societati civilizate rezida in respectarea legilor si in cum considera societatea ca e normal sa se comporte. Legea se aplica ca o tentativa de disciplinare a celui care a incalcat-o, la fel cum a mentionat si respectabilul frate Hampu.
Legea trebuie ca la nevoie sa aiba un caracter coercitiv restaurand, pe cat se poate posibil, starea de armonie initiala calcata.
Deci si Constitutia, ca lege a legilor intr-un stat democratic, prin aplicarea resorturilor sale legale siluieste anumite drepturi si priveaza atari libertati acelor oameni care au dorit sa incalce legea, din varii considerente morale, sociale, politice etc.
Dar dvs. suferiti de un impuls maniaco-compulsiv-obsesiv care este foarte frumos explicitat de catre Cesare Lombroso. Ar trebui sa mai cititi si alte informatii sa observati ca nu sunteti singur in mania si suferinta dvs. wink.gif Prin acest impuls al dvs. tot ceea ce incearca partea adversa sa enunte, daca se afla in opozitie cu ceea ce considerati dvs. a fi adevarat, automat este interpretat ca o conspiratie malefica, oameni in negru va haituiesc frenetic inc autarea identitatii dvs., si nu va dau pace amenintarile cu iluminarea masonica. spoton.gif Pai domnule draga daca dvs. cautati permisiunea de a gandi precum un burete de mare sunteti liber sa o faceti, insa sa nu va asteptati la mai mult din partea celor din jurul dvs. fata de a va intelege actiunile.

Te salut si te imbratisez fratern, draga Hampu si fie ca Adevarul sa triumfe asupra abisului ignorantei!

Acest topic a fost editat de Minerval: 1 Oct 2004, 11:06 AM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 1 Oct 2004, 11:11 AM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



In principiu ai dreptate, dar spune-o asa, cam ca pentru "militienii" de pa han... smile.gif
Uite, eu citesc de la munca si nu exista nici un dictionar roman-roman la 10 poste in jurul meu... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Oct 2004, 11:15 AM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (thunder @ 1 Oct 2004, 11:55 AM)
.. chiar si asa ... cu denigrarile deja facute pina acum.

He-he-he "maestre" . Ce nu-ti convine , le arunci pe denigari. 6.gif Vorba aia : " dai in mine , dai in fabrici si uzine " jamie.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Oct 2004, 11:24 AM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (thunder @ 1 Oct 2004, 11:55 AM)
- sa explic, ca pt. militienti


Daa... ? Sa inteleg atunci ca ai facut faimoasa academie "Stefan Gheorghiu" cu reciclare post-decembrista pe chestiuni de masonerie 43.gif biggrin.gif



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Oct 2004, 11:25 AM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (thunder @ 30 Sep 2004, 07:40 PM)
- nu e XXX, ci e aparator de XXX. Esenta ambilor este comuna: raul si maleficul !

Intr-adevar, acesta este adevarul mesianicului Thunder! wink.gif Avocatii, doar pentru ca isi fac meseria, ar trebui exilati undeva, departe, departe, intr-o galaxie foarte indepartata sa nu se mai stie nimic de ei si de obiceiurile lor malefice de a aplica legea, de a salva oameni ori de a fi mereu in slujba cetatenilor. Mai ce obiceiuri satanice, cu adevarat domnule fac si avocatii astia?! Inainte de a aplica legea, in mintea ilustrului Thunder, avocatul pesemne isi face cruce cu ochiul stang inchis si mana dreapta pe crestet, si in acompaniamentul unor vibratii tribale, isi incepe desfraul bachic. De ceremonia ceaiurilor nu mai zic nimic ca ii implic si pe ceilalti cultisti si satanisti moderni, englezii. Ori de Ichebana, tot ceremonial de ceaiuri si culori, deopotriva nu mai mentionez nimic deoarece daca avem de-a face cu scheme oculte, misterioase, care te musca atunci cand spui aberatii la kilogram.
Dar de medici, credeti ca am uitat? Pai medicii sunt sursa tot raului din lume. Ei te taxeaza la o scoatere de masea cu un pret ce echivaleaza cu o contributie la restaurarea catedralei din capitala. Uite aici jecmanie curata, domnule, adevarat jaf la drumul mare! wink.gif Sau ce sa mai zic de "un leu pentru Ateneu". Aici avem de-a face cu un veritabil subterfugiu, bine planuit si dichisit, de inlaturare sistematica a prostiei omului, de iluminarea sa, de culturalizarea sa. Ei da, aici avem de-a face cu o crima, se omoara prostia nu altceva!

Cei care citesc aceste randuri le pot considera un pamflet la adresa ignorantei, al intolerantei si al fanatismelor de orice fel.

Numai bine.

Acest topic a fost editat de Minerval: 1 Oct 2004, 11:26 AM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Oct 2004, 11:28 AM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (sorin666 @ 1 Oct 2004, 12:41 PM)
... nu promit sa fiu de acord cu tine, dar nici nu o sa iau in brate surse ezoterice de genul celor ale lt.col. Corut... rolleyes.gif

... sau col. Florian Garz... sau Teodor Filip...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 1 Oct 2004, 12:47 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Pai io ma tot razboiesc cu cartea lu´Paul Stefanescu "Franc Masoneria - mit si realitate" - cam multe contradictii si cand oi termina-o cred ca o sa stiu mai putin decat inainte; daca ar fi sa te iei dupa el, te iei si cu mainile de cap...Voi ati citit-o ?


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 1 Oct 2004, 01:02 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Ce ar avea de castigat un om liber daca ar intra in masonerie?
Dar masoneria de pe urma lui?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 1 Oct 2004, 01:04 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Din pacate, in masonerie mai mult NU se intra decat se intra, sau daca se intra, atunci f.f.f.f greu...Si ATUNCI fi sigur ca atat acel cineva cat si masoneria au de castigat (ce si cat - nu m-antreba ca nu stiu...)


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 1 Oct 2004, 01:11 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Intr-una din cartile despre masonerie tin minte ca am citit, cred ca prin 94, ca in SUA sunt 6-10 milioane de masoni.
Asta insemna cultura de masa, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 1 Oct 2004, 01:13 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (cactus @ 1 Oct 2004, 01:00 PM)
Pai io ma tot razboiesc cu cartea lu´Paul Stefanescu "Franc Masoneria - mit si realitate" - cam multe contradictii si cand oi termina-o cred ca o sa stiu mai putin decat inainte; daca ar fi sa te iei dupa el, te iei si cu mainile de cap...Voi ati citit-o ?

Doar daca ne trimiti textul in PDF... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 1 Oct 2004, 01:15 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Nu stiu cum; are 255 pag...
Editura ALL srl - 1996; cod ISBN 973-571-086-2


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Oct 2004, 02:39 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Ca o informatie diversa, majoritatea datelor raspandite prin cartile facute publice formeaza un material metaforizat, cu menirea de a delecta si de a informa in acelasi timp asupra unor chestiuni generale. Informatiile detaliate se pot gasi in alte parti, dar cu un pret. Multe surse sunt intangibile profanilor, dar am aruncat si eu o vorba pe caldura aceasta torida.
Numai bine.



--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 1 Oct 2004, 03:17 PM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Asta doar daca sunt publicate de edituri "controlate" si cu autori "initiati" dar din fericire pentru diversitatea opiniilor, nu e cazul... wink.gif
Cred ca in ceea ce priveste curiozitatea celor pe care ai numesti atat de delicat "profani" smile.gif ea se limiteaza la partea "vizibila dinspre exterior" a fenomenului si la influenta exterioara ei a "onorabilei asociatii".... pe mine, de ex. nu ma intereseaza de loc aspecte din protocol si desfasurarea ceremonialului, consider ca nu e relavant pentru cineva care nu doreste sa-si bage candidatura...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Oct 2004, 12:46 AM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Minerval @ 1 Oct 2004, 01:13 PM)
Domnule dvs. ati auzit de Constitutia Romaniei?

Legea trebuie ca la nevoie sa aiba un caracter coercitiv restaurand, pe cat se poate posibil, starea de armonie initiala calcata.
Deci si Constitutia, ca lege a legilor intr-un stat democratic,

- spicuiesc din mesajul tau si te intreb ? Care e "constitutia" Moldovei sub Stefan cel Mare ? Dar a Daciei sub Burebista sau Decebal ? Dar a Romaniei Mari sub Mihai Viteazul ? Cind a aparut d-le prima constitutie si de cine a fost ea emanata, impreuna cu asa zisa "democratie ?

QUOTE
Dar dvs. suferiti de un impuls maniaco-compulsiv-obsesiv

- te sfatuiesc ca aceasta manie a catalogarilor tale in ceea ce priveste starea de sanatate a celor prezenti aici pe forum sa inceteze acum caci ai transformat-o intr-o adevarat manie-obsesiva. Cel putin in directia mea, TE SOMEZ sa nu mai indraznesti sa o faci. Risti mai mult decit crezi ca o faci cu aceste calomnii si denigrari, mai ales ca meseria ta nu este aceea de doctor, ci de avocat (vom vedea in viitor al cui).

QUOTE
Ar trebui sa mai cititi si alte informatii sa observati ca nu sunteti singur in mania si suferinta dvs.

- nu mai indrazni sa recomanzi altora ceea ce tu nu faci. E o dovada de fariseim si "mania grandori".

QUOTE
Prin acest impuls al dvs. tot ceea ce incearca partea adversa sa enunte, daca se afla in opozitie cu ceea ce considerati dvs. a fi adevarat, automat este interpretat ca o conspiratie malefica, oameni in negru va haituiesc frenetic inc autarea identitatii dvs., si nu va dau pace amenintarile cu iluminarea masonica.

- glumele tale de 3 lei nu fac de fapt nici doi bani in fata greutatii pe care ai dovedit ca nu o pui pe afirmatiile tale vis a vis de masonerie. Degeaba vrei sa pari un cunoacator si propovaduitor al adevarului (mai ales in ceea ce priveste masoneria) daca nu esti in stare sa juri pt. aceste asa zise adevaruri pe care le sustii. Uite, iti mai ofer odata ocazia sa ne convingi pe toti cei de aici ca nu exista o mare conspiratie malefica masonica mondiala. JURA de viata si sanatatea ta ca nu exista asa ceva ! Asa sa-ti ajute Dumnezeu, dupa cum juri (drept, strimb sau deloc) !

QUOTE
Pai domnule draga daca dvs. cautati permisiunea de a gandi precum un burete de mare sunteti liber sa o faceti, insa sa nu va asteptati la mai mult din partea celor din jurul dvs. fata de a va intelege actiunile.

- vesnica denigrare si calomniere a "dusmanilor" de catre masonii ramasi fara replici in fata adevarurilor expuse de acesti "dusmani".

QUOTE
Astfel, prin campanii mincinoase lansate contra duşmanilor noştri nici nu va mai trebui să-i combatem cu temeinicie. În caz de nevoie îi vom combate cu tărie prin ziarele noastre oficiale (aici pe net prin trepadusii oficial recunoscuti ca fiind masoni) recurgând chiar la calomnii distrugătoare ce vor fi lansate prin presa noastră din categoria a treia.
- spicuiri din "asa zisa "constitutie" a masoneriei mondiale

- asta e "stilul masonului": campanii mincinoase, fuga de a combate spusele dusmanilor, calomniile samd.

QUOTE
fie ca Adevarul sa triumfe asupra abisului ignorantei!

- ca bine zici, SA TRIUMFE ADEVARUL !

- si cu ocazia asta sa expun (din aceiasi "constitutie a masonilor") o mica mica mostra din ce face si crede masoneria ca e necesar:

QUOTE
       Cuvântul nostru de ordine este: putere cu orice preţ şi făţărnicie. Singură puterea poate învinge în politică, mai ales când este ascunsă în talentele trebuincioase oamenilor de Stat. Violenţa trebuie să fie un principiu, viclenia şi făţărnicia o regulă pentru guvernele care nu vor să-şi predea coroana în mâinile agenţilor unei noi puteri. Acest rău este singurul mijloc de a ajunge la scopul pe care îl urmărim noi. De aceea, noi nu trebuie să ne oprim în faţa mituirii, înşelătoriei, trădării, ori de câte ori ele ne pot servi atingerii scopului nostru. În politică trebuie să te pricepi să iei proprietatea altuia fără a şovăi, mai ales dacă poţi obţine prin acest mijloc supunerea şi puterea.

       Statul nostru, în această cucerire paşnică, are dreptul să înlocuiască grozăviile războiului prin condamnări la moarte mai puţin văzute şi mai folositoare, necesare adeseori pentru a întreţine teroarea aceasta care face popoarele să asculte orbeşte. O neînduplecare constantă, dar straşnică este cel mai mare susţinător al puterii unui Stat; prin urmare, nu este numai în folosul nostru, este chiar de datoria noastră să ne ţinem de acest program al violenţei şi făţărniciei. O asemenea doctrină bazată pe calcul este tot atât de folositoare ca şi mijloacele pe care le întrebuinţează. Nu numai prin aceste mijloace, dar şi prin această doctrină a neînduplecării, vom învinge şi vom robi Guvernului nostru Suprem toate celelalte guverne. Va fi îndeajuns să se ştie că suntem neînduplecaţi, pentru ca orice nesupunere să înceteze.

       Noi, încă din vechime, am aruncat poporului cuvintele: LIBERTATE, EGALITATE, FRATERNITATE, cuvinte repetate de atâtea ori de către papagalii inconştienţi care, atraşi din toate părţile de această momeală, nu s-au folosit de ea decât pentru a nimici prosperitatea lumii şi adevărata libertate individuală, altădată atât de bine asigurată prin constrângerea mulţimii. Oamenii care s-au crezut inteligenţi, n-au ştiut să descurce înţelesul ascuns al acestor cuvinte şi n-au văzut deloc că ele se contraziceau, ei nu au văzut că în realitate nu există egalitate în natură şi că nu poate să existe libertate, că natura însăşi a creat inegalitatea minţilor, a caracterelor şi a inteligenţelor, atât de mult supuse legilor ei. Aceşti oameni nu au înţeles că mulţimea este o putere oarbă şi că parveniţii pe care şi-i alege pentru a o guverna, nu sunt mai puţini orbi în politică decât ea însăşi. N-au înţeles că iniţiatul, cel introdus în tainele politicii, fie el chiar un prost, poate guverna, în vreme ce mulţimea neiniţiaţilor, fie chiar plini de geniu, nu înţeleg nimic din politică. Toate aceste gânduri nu le-au venit deloc în minte creştinilor. Totuşi, pe aceasta se întemeia principiul guvernământului drastic. Tatăl, Domnitorul, transmitea fiului său secretele politicii, necunoscute, în afară de membrii familiei domnitoare, pentru ca nimeni să nu le poată trăda. Mai târziu, obiceiul transmiterii adevăratelor principii ale politicii, s-a pierdut. Izbânda operei noastre s-a mărit mult prin aceasta.

       Totuşi, în lumea întreagă, cuvintele LIBERTATE, EGALITATE, FRATERNITATE au adus în rândurile noastre, prin mijlocirea agenţilor noştri orbi, legiuni întregi de creştini care ne purtau cu însufleţire steagurile. Aceste cuvinte erau pentru ei nişte viermi care rodeau prosperitatea tuturora, distrugând peste tot pacea, solidaritatea, stăpânind pe dedesubt toate instituţiile Statului. Veţi vedea din cele ce urmează să vă comunicăm, că aceasta ne-a folosit cel mai mult nouă. Acest aspect ne-a dat, printre altele, putinţa de a obţine cheia cea mai importantă sau, mai bine zis, de a desfiinţa privilegiile pe care era întemeiată aristocraţia creştinilor şi singurul mijloc de apărare ce-l aveau împotriva noastră popoarele şi naţiunile. Pe ruinele jalnice ale aristocraţiei naturale şi ereditare noi ne-am ridicat aristocraţia noastră, a inteligenţei şi a banului. Am luat drept bază a acestei noi aristocraţii bogăţia, care depinde de noi, şi ştiinţa, care este îndrumată de maeştrii noştri.

       Izbânda noastră a mai fost mult uşurată şi prin faptul că, în legăturile noastre cu oamenii de care aveam nevoie, am ştiut întotdeauna să atingem şi să influenţăm corzile cele mai sensibile ale sufletului oamenilor: meschinăria, lăcomia, neîndestularea, lipsurile materiale, fiecare dintre aceste slăbiciuni omeneşti, luate în parte, fiind în stare să înăbuşe gradat neatârnarea gândului, punând voinţa oamenilor în slujba celor care astfel le cumpără sufletul.

       Ideea abstractă a libertăţii ne-a dat putinţa de a face mulţimea să înţeleagă că un guvern nu este altceva decât un locţiitor al proprietarului ţării, adică al poporului, şi că poate fi schimbat aşa cum se schimbă mănuşile învechite.

Toate războaiele economice sunt de fapt temelia supremaţiei francmasonice. Administraţia vizibilă şi "Consilierii francmasonici secreţi care acţionează din umbră". Succesul foarte mare al tuturor doctrinelor distrugătoare. Asimilarea anumitor principii francmasonice în politică. Rolul de manipulator eficient al maselor care revine presei

       Administratorii, aleşi cu grijă din popor de către noi dintre creştinii inconştienţi cei mai slugarnici, nu vor fi niciodată oameni competenţi pentru administraţia ţării. În acest chip ei vor deveni nişte păpuşi trase de aţă de către inteligenţii şi genialii noştri sfetnici, de către specialiştii noştri, crescuţi şi pregătiţi încă din copilărie în vederea administrării afacerilor lumii întregi.

      Creştinii nu se orientează după practica observaţiilor imparţiale culese din istorie, ci după o rutină teoretică, incapabilă de a ajunge la vreun rezultat real. De aceea niciodată noi nu ne vom orienta după ei; să-i lăsăm să-şi mai petreacă încă ceva timp ca să se mai hrănească cu noi nădejdi şi noi petreceri, sau cu amintirea plăcerilor trecute. Să-i lăsăm să creadă în însemnătatea pe care le-am inspirat-o, relativ la legile ştiinţei, la teorii. Tocmai de aceea propagăm în continuu, prin presa noastră, încrederea lor oarbă în aceste legi. Clasa inteligentă a creştinilor va fi mândră de cunoştinţele sale şi, fără a le examina în mod logic, ea va pune în aplicare toate învăţăturile ştinţei născocite de către agenţii noştri pentru a le călăuzi minţile în direcţia care ne este trebuincioasă nouă.

       Să nu credeţi nici o clipă că aceste afirmaţii sunt fără o bază serioasă: gândiţi-vă la succesul pe care l-am ştiut făuri cu Darwinismul, Marxismul, Nietzscheismul. Însă numai nouă influenţa cu adevărat rea a acestor tendinţe trebuie să ne fie cunoscută.

       Presa întruchipează în aparenţă libertatea cuvântului. Dar Statele nu au ştiut să folosească această putere şi acum ea a căzut aproape în întregime în mâinile noastre. Prin ea noi am obţinut o mare trecere, cu toate că am stat în umbră, mulţumită ei am strâns în mâinile noastre AURUL, în ciuda valurilor de sânge şi de lacrimi în mijlocul cărora am fost siliţi să ni-l agonisim.

Prin mizerie şi prin ura pe care o produce ea, noi îndrumăm mulţimile, ne folosim de mâinile lor pentru a zdrobi pe cei ce se împotrivesc planurilor noastre.
       Atunci când va veni vremea ca regele nostru universal, al întregii planete, să fie încoronat, toate aceste mâini vor mătura din calea noastră tot ceea ce ar putea fi o piedică.

Vă rog să nu vă surprindă că printre ziarele care ne vor ataca, vor fi şi cele întemeiate de noi, dar ele fiind ghidate de noi din umbră vor ataca numai acele puncte ale căror schimbări le vom dori.

       Dacă totuşi se vor găsi unele persoane care doresc să scrie împotriva noastră nu se va găsi în schimb nimeni să le tipărească scrierile. Înainte de a accepta o lucrare pentru tipărit, editorul va trebui să meargă la autorităţi pentru a obţine încuviinţarea scrisă de a o face. În acest chip vom cunoaşte dinainte cursele care ni se întind şi le vom zădărnici dând dinainte lămuriri asupra subiectului tratat în care suntem atacaţi.

       Literatura şi ziaristica sunt cele două forţe educative mai însemnate, de aceea guvernul nostru va trebui să fie proprietarul celor mai multe ziare. Prin aceasta, înrâurirea dăunătoare nouă a presei private va fi îndepărtată, iar noi vom câştiga o influenţă uriaşă asupra majorităţii minţilor. Dacă încuviinţăm să apară 10 ziare noi, îndată vom întemeia 30 de ale noastre şi aşa mai departe.

       Publicul cititor este naiv şi nu va bănui nimic. Toate ziarele ediate de noi vor fi în aparenţă de tendinţe şi opinii total opuse, lucru care va trezi în cazul majorităţii credule încrederea în ele şi astfel va antrage în jurul lor pe duşmanii noştri nebănuiţi. Astfel ei vor cădea în cursă şi vor fi făcuţi inofensivi prin diferite mijloace pe care le ştim.


Acest topic a fost editat de thunder: 2 Oct 2004, 12:47 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Oct 2004, 12:53 AM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (March @ 1 Oct 2004, 01:37 PM)
QUOTE (thunder @ 1 Oct 2004, 11:55 AM)
- sa explic, ca pt. militienti

Daa... ?

-in ceea ce te priveste am decis sa te "binecuvintez" cu propriile tale afirmatii, sa simti si tu pe pielea ta greutatea si autencitatea spuselor tale

QUOTE
Sa inteleg atunci  ca ai facut faimoasa academie "Stefan Gheorghiu"  cu reciclare post-decembrista pe chestiuni de masonerie  43.gif

- iti doresc sa ai in viitor atitia bani (de indiferent ce tip) cite minute am fost eu la aceasta academie.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Oct 2004, 01:07 AM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Minerval @ 1 Oct 2004, 01:38 PM)
QUOTE (thunder @ 30 Sep 2004, 07:40 PM)
- nu e XXX, ci e aparator de XXX. Esenta ambilor este comuna: raul si maleficul !

Intr-adevar, acesta este adevarul mesianicului Thunder! wink.gif Avocatii, doar pentru ca isi fac meseria, ar trebui exilati undeva, departe, departe, intr-o galaxie foarte indepartata sa nu se mai stie nimic de ei si de obiceiurile lor malefice de a aplica legea, de a salva oameni ori de a fi mereu in slujba cetatenilor.

- deja ne-ai obisnuit cu aceasta atitudine de a face pe prostul din cineva prezinta un subiect iar tu faci pe prostul, ca nu il intelegi, si vorbesti pe linga acel subiect.

- sa vorbim concret, ca vad ca analogiile nu-i ajuta pe unii mai lenti la partea superioara.

- individul X omoara, inseala, minte, manipuleaza, etc cu premeditare. General vorbind il putem prezenta a fi o fiinta malefica, mizerabila, samd. Cine apara un asemenea om dovedeste ca este de aceiasi natura cu el si de teapa lui, chiar daca el nu face in mod direct aceleasi actiuni ca ale lui. In cazul in care acest aparator ar fi avocat, el il apara pe bani, adica se vinde banului. Un avocat onorabil (citi dintr-acestia exista in lume?) ar refuza sa apere un astfel de mizerabil. Pt. asta exista "avocati diavolului".

- revenind aici pe forum. Un om apara cu mai multa sau mai putin inversunare o grupare satanica. Prin partasenie (complicitate duirecta sau indirecta) acest aparator este precum cei care ii apara. Daca aperi (ascunzi) un criminal esti partas la crima lui.

QUOTE
Mai ce obiceiuri satanice, cu adevarat domnule fac si avocatii astia?! Inainte de a aplica legea, in mintea ilustrului Thunder, avocatul pesemne isi face cruce cu ochiul stang inchis si mana dreapta pe crestet, si in acompaniamentul unor vibratii tribale, isi incepe desfraul bachic. De ceremonia ceaiurilor nu mai zic nimic ca ii implic si pe ceilalti cultisti si satanisti moderni, englezii. Ori de Ichebana, tot ceremonial de ceaiuri si culori, deopotriva nu mai mentionez nimic deoarece daca avem de-a face cu scheme oculte, misterioase, care te musca atunci cand spui aberatii la kilogram.

- ai luat-o razna cu un debit verbal in care nu spui nimic decit ne demonstrezi caracterul tau mic. Nimic din ceea ce inventezi tu aici nu se potriveste cu ce pui in spatele personajelor tale, iar asta arata ca tot ce spui izvoraste din calitatea mintii tale.

QUOTE
Cei care citesc aceste randuri le pot considera un pamflet la adresa ignorantei, al intolerantei si al fanatismelor de orice fel.

- putem sesiza cu multa luciditate autocaratrerizarea prezentata de fratele mason mincinos si denigrator, minerval, alias copernic, si plus de asta, un off topic cit toate zielele.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 2 Oct 2004, 09:05 AM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Vazand ca postati pe acest forum, v-am pus o intrebare simpla:

Ce ar avea de castigat un om liber daca ar intra in masonerie?

In Romania masoneria pare asa o chestie exotica, pentru persoane speciale. De ce atunci in america sunt cu zecile de milioane? Deci e un club de masa.

dar se pare ca aici aveti de rezolvat conflicte grele...Am citit tot ce s-a postat aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 2 Oct 2004, 09:29 AM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Freemann @ 2 Oct 2004, 10:18 AM)

dar se pare ca aici aveti de rezolvat conflicte grele...Am citit tot ce s-a postat aici.

Fara suparare, cam prea grele si degenereaza de la dezbateri la dispute...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 2 Oct 2004, 10:10 AM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Ca un ultim atac, insa perfect justificat, ii sugerez domnului Thunder sa nu ma confunde cu unul din acolitii sai naivi si imbroboditi cu mesaje religioase pana la refuz, deoarece nu asa merge jocul. Daca domnul Thunder doreste sa ia parte la un meci al fortei ii sugerez sa isi ia o mica armata de avocati ca dupa ce voi intra eu in el isi va dori sa nu ma mai fi calomniat vreodata.

Personal va dispretuiesc dar nu aceasta este problema.
Problema este ca de fiecare data dvs. va puneti in rol de vigilante, de justitiar, de posesor al adevarului transmis de la divinitate prin "al jazeera" locala a sitului dvs. Dezvaluiri.ro.

Se spune despre modestie ca este plasa cu care se prinde gloria, in cazul dvs. prostia este abisul in care se scalda suflete ratacite precum cel al dvs.
Cave ne cadas!

Acest topic a fost editat de Minerval: 2 Oct 2004, 10:12 AM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Oct 2004, 11:35 AM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mai Thunder,

Uite ca vreau sa inchei discutia cu tine dandu-ti aceasta informatie confidentiala pe care am obtinut-o prin "canale" care nu pot fi accesate de " profani" :

Deci , Supremul Consiliu de conducere al sesiunii comune a Comisiei Trilaterale si a Grupului Bilderberg a emis o directiva pentru Consiliul Marei Loji Masonice din Washington D.C. prin care ii cere ca la nunta fetelor lui Bush ( daca va ramine alti patru ani la conducere) sau la cea a fetelor lui Kerry ( daca va castiga alegerile) sa se efectueze si o slujba secreto-discreta ( sau invers) de catre Magus Peter H. Gilmore, High Priest si Magistra Peggy Nadramia, High Priestess ( ambii urmasii de nadejde ai lui Anton Szandor LaVey), la care sa cante grupul " Darkthrone" si in timpul careia sa se sacrifice un cocos pitic de la o ferma din una din localitatile : Scornicesti, Oltenita sau Cornu, dar daca Romania a intrat in UE la acele momente , atunci cocosul sa fie din Rusia din localitatea Ulianovsk. Rochia miresei stropita cu singele cocosului va fi inchisa intr-o cutie din celofibra obtinuta din materialul rezultat din tocarea dosarelor spionilor morti ai Stasi,KGB, Mossad, CIA,DIE , iar cutia va fi ingropata la baza noului templu al Supremului Consiliu mentionat mai sus, ce urmeaza a fi construit la Polul Sud , unde nu exista nici un fel de poluare, politica, economica, sociala , culturala sau a mediului, astfel ca mintea va ramine curat-spalata.

La buna citire si buna gandire.


p.s. si-ti mai dau un sfat, nu mai blestema (o faci in mod subtil, desigur)) invocand numele Domnului tot timpul pentru ca daca nu ai stiut s-ar putea sa ajungi , intr-un final, sa mangai " Tapul" !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 2 Oct 2004, 01:32 PM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nu am nimic cu masonii in particular(ii iubesc ca pe niste frati, dorind astfel sa respect porunca lui Isus), insa Masoneriei ii dedic Psalmul 128, psalm cu care ma rog zilnic la Dumnezeu pentru apararea Bisericii (si crestinii ar fi bine sa-l recite).


De multe ori s-au luptat cu mine inca din tineretea mea, să spună Israel!

De multe ori s-au luptat cu mine, inca din tineretea mea şi nu m-au biruit.

Spatele mi-au lovit păcătoşii, întins-au nelegiuirea lor;

Dar Domnul Cel drept a tăiat grumajii păcătoşilor.

Să se ruşineze şi să se întoarcă înapoi toţi cei ce urăsc Sionul.

Facă-se ca iarba de pe acoperişuri, care s-a uscat, mai înainte de a fi smulsă,

Din care nu şi-a umplut mâna lui secerătorul şi sânul său, cel care adună snopii,

Şi trecătorii nu vor zice: "Binecuvântarea Domnului fie peste voi!" sau: "Vă binecuvântăm în numele Domnului!"

Slavă Tatălui, şi Fiului şi Sfântului Duh, precum era la început, acum si in pururea şi in vecii vecilor. Amin.



PS: nedorind sa atac pe nimeni care e mason pe forum (Minerval si Hampu) am pus totusi acest Psalm, cred ca stiti si voi motivul, daca nu, intrebati-ma pe PM si voi raspunde.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Oct 2004, 02:21 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



TriRegnum,
Psalmul acesta era mai potrivit, dincolo , la " Masoneria si BOR " . Parerea mea smile.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 2 Oct 2004, 07:56 PM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnilor, cineva sa ii explice individului thunder ca a te referi la Constitutia actuala nu echivaleaza cu a te referi la Constituiile trecute. Fireste, acest sfertodoct a afirmat ceva de genul "constitutiile lui decebal ori burebista". Pai daca asa stau lucrurile inseamna ca e ignorant nu numai la capitolul spiritualitate ci si la istorie, de asemenea. Sa i se explice ce inseamna Constitutie si cand putem vorbi despre o lege a legilor. Va cer dvs. celorlalti acest lucru deoarece eu m-am saturat de acest infatuat mediocru, ajuns la o varsta, trecut de 40, dar care nu a invatat mai nimic nu neaparat din carti ci de la viata. Spun eu acestea, un tanar de 27 de ani. Trist, dar probabil asa i-a fost "datat", ca sa parafrazez un cunoscut scriitor. Dar nici la "moara" nu mai ai noroc cu un asemenea individ.
Numai bine.

ps in atentia lui Thunder: Luna, pe langa rolul sau de satelit natural al Pamantului, mai joaca un alt rol: este un post de observatie extraterestru de care nu stie decat o singura persoana; dar din motive de securitate nu pot pronunta numele acesteia, insa pot sa zic ca e "tunet" la vorbe. jamie.gif


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 2 Oct 2004, 09:15 PM
Mesaj #138


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Din pacate pentru un conflict trebuie sa existe 2 parti, Domnule Minerval aceste discutii nu va ajuta, asa ca eu va sugerez metoda pe care ati folosit-o un timp , si ma refer la PM, pentru cei care au nevoie de informatii etc



1. Acum revenind ontopic, am vazut un citat in care aparea o cifra care spunea ca 90% din parlamentul Romaniei face parte din masonerie as vrea sa stiu cat de adevarata este aceasta afirmatie.........



2. Masoneria , in virtutea expresie discreta nu ar trebui sa se amestece cu avantajele polotice, si aici ma refer la faptul ca MLNR este prezenta ca o societate de interes public, eu cred ca si in masonerie sunt 2 tendinte cea de ocultarea dar si partizanii ai publicitatii totusi , discretia a fost de folos mult timp , ma gandesc wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cafe Del Mar
mesaj 2 Oct 2004, 09:20 PM
Mesaj #139


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 87
Inscris: 9 September 04
Forumist Nr.: 4.432



ma bag si eu putin in discutie...nu stiu multe despre masonirei dar va pot spune ce ma intriga...
asta asa dpdv al unui om obisnuit.. rolleyes.gif
sunt foarte putine lucruri care "rasufla" despre masonerie, discretia sau secretomanie, orice e ea..nu o prea inteleg.eu pot sa spun ca am vazut cativa oameni politici(chiar si la noi) declarati.si nu doar politici.cred ca in masonerie sunt multe persoane cu influenta in lumea..exterioara..in diverse domenii...ei bine, mie mi se pare ca se cam imbina niste lucruri:putertea si influenta pe care o au ei in lume si ceea ce se intampla in cadrul acestei...organizatii, fratii..ce e ea.e mai mult decat o fratie, unde oamenii nu se intalnesc la o bere si palavragesc pe diverse teme.faptul ca se ajunge asa greu in interiorul ei mie imi pare..macar ciudat.
am citit o parte dintre postari si inclin sa cred ca daca chiar ei nu conduc lumea( cred ca multi sustin ca da, ei o conduc, tocmai ptr ca multi oameni politici. lideri, oameni cu putere de decizie sunt membrii in francmasonerie)macar cred ca ceva lucruri importante se invart acolo.
incep sa cred ca, din nou, suntem prea "mici"... blink.gif


--------------------
"Asa e ca pana acum nu stam nici bine, nici rau, adica nici asa, nici altminteri?"
Ion Luca Caragiale



"Nu poate fi inventat nici un kitsch pe care viata sa nu-l depaseasca."
Siegfried Krakauer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 2 Oct 2004, 09:50 PM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Eu cred domnule ori doamna del mar ca ar trebui sa invatati sa scrieti corect gramatical. Fiti linistit/a, dvs. nu veti fi acceptat/a in randurile masoneriei.
O seara buna.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 June 2024 - 08:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman