HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

126 Pagini V  « < 48 49 50 51 52 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tema Zilei: Specificul unei generatii
nefertiti-old
mesaj 1 Dec 2004, 05:05 PM
Mesaj #1716


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pe toata durata campaniei s-a concentrat doar in acuzatii la adresa pesedeilor. Nu ca ii agreez pe aia, nu am nici o treaba, nici cu unii, nici cu altii. Dar, atata timp cat erau chestii din alea ca la gradinita, de aratat cu degetul, fara dovezi, a iesit ca dracu. Repet, iti faci o imagine proasta cand te rezumi doar sa spui: X a furat, X e un cretin, X nu e bun de nimic, in schimb EU sunt cel mai bun bla, bla.

P.S. As vrea sa nu intelegi gresit ca am ceva impotriva lui. Daca la un moment dat vroiam sa merg sa il votez, in scurt timp mi-a devenit indiferent, pentru ca m-a dezamagit. Asta nu inseamna ca m-am dus sa il votez pe Nastase. Nu am votat deloc. Dar e vorba de niste principii.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 1 Dec 2004, 05:20 PM
Mesaj #1717


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 1 Dec 2004, 05:05 PM)
Pe toata durata campaniei s-a concentrat doar in acuzatii la adresa pesedeilor.

Gresit. A avut si momente in care a vorbit despre program.
Treaba cu acuzaziile trebuia sa o faca. Problema este ca nu i-a iesit. Nu a reusit sa il incuie pe Nastase. Probabil si din cauza ca formatul emisiunilor nu i-a permis.

Si PSD a adus acuzatii Aliantei. Si Nastase a facut acelasi lucru. Si poate ca acuzatiile PSD au fost mai multe. Ideea este ca PSD a reusit sa fie mai convingator si mai insistent in aceste acuzatii. Basescu nu a avut amplitudine. A aurncat pastila si a tacut, l-a lasat pe Nastase sa dea replica si nu a mai venit cu o contrareplica. Asta a fost greseala.

La locale sistemul a fost acelasi numai ca nu i-a lasat sa respire. I-a atacat pana i-a dezechilibrat.

Ceea ce ai exprimat tu aici este o parere persoanala.
Imi pare rau sa aud ca te-ai lasat influentata de unii analisti sau de PSD sau de modul in care a pus Basescu problema. Ceea ce imi spui tu, ca nu ai votat desi aveai initial de gand sa il votezi pe Basescu e mult mai grav decat daca l-ai fi votat pe Nastase.

Nici eu nu l-am votat pe Basescu pentru ca m-am gandit ca locul lui este la Primarie. Dar am votat Alianta pentru ca vreau o schimbare. Am sperat ca toti cei care vor o schimbare vor merge la vot si vor vota alianta. Putin imi pasa cine iese presedinte. Important era sa avem guvern facut de alianta.

Acum este obligatoriu sa votam Basescu in turul 2. Deci absenteismul tau si al altora care au gandit ca tine sau aproape la fel ca tine, ne-a adus in situatia de a alege: Ori ramanem cu PSD inca 4 ani ori ramanem fara Primar la Bucuresti. Acum este mult mai rau decat inainte. Suntem obligati sa il alegem pe Basescu. Pana Duminica, aveam posibilitatea sa alegem doar Alianta.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 1 Dec 2004, 06:23 PM
Mesaj #1718


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (actionmedia @ 1 Dec 2004, 06:20 PM)

Imi pare rau sa aud ca te-ai lasat influentata de unii analisti sau de PSD sau de modul in care a pus Basescu problema.

De unde pana unde crezi ca m-am lasat influentata? Ai spus corect, e opinia mea si atat.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Dec 2004, 06:23 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Superunknown
mesaj 1 Dec 2004, 08:37 PM
Mesaj #1719


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Acum este obligatoriu sa votam Basescu in turul 2. Deci absenteismul tau si al altora care au gandit ca tine sau aproape la fel ca tine, ne-a adus in situatia de a alege:


Actionmedia, imi pare rau sa vad ca te-ai molipsit si tu de la fanatismul "ultrasilor" lui Basescu. Din pacate, daca Nastase e rau, nu inseamna ca principalul sau contracandidat, oricare ar fi el, e automat bun. Nu-i deloc obligatoriu sa votam Basescu, daca pe tine te-a convins, voteaza-l tu. Pe mine nu m-a convins, asa ca pe 12 decembrie sa nu ma cauti pe la sectia de votare. Daca te simti mai bine, n-ai decit sa dai vina pe mine pentru toate nenorocirile care ti se vor intimpla in urmatorii patru ani.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Dec 2004, 10:59 AM
Mesaj #1720


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



ca si in 2000, nu se va putea vota candidatul cel mai bun, ci cel mai putin rau sad.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Dec 2004, 11:15 AM
Mesaj #1721


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Haideti sa prelungim un pic discutia in sensul urmator: de ce e mai bine sa te prezinti la vot si sa alegi raul mai mic in loc sa ii sanctionezi pe toti prin neprezentare la vot?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Dec 2004, 12:12 PM
Mesaj #1722


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Superunknown @ 1 Dec 2004, 08:37 PM)
Actionmedia, imi pare rau sa vad ca te-ai molipsit si tu de la fanatismul "ultrasilor" lui Basescu. Din pacate, daca Nastase e rau, nu inseamna ca principalul sau contracandidat, oricare ar fi el, e automat bun.

Nu mai conteaza care e bun si care e rau acum. Eu il sustin pe Basescu pentru simplul motiv ca este singurul care poate sa rastoane situatia si sa aduca Alianta la guvernare. Ce vreau eu este ca Alianta DA PNL-PD sa guverneze urmatorii 4 ani. De ce? Pentru ca ma simt mai apropiat de programul lor decat de cel al PSD.

Daca nu ma duc sa il votez pe Basescu, fie ca imi place, fie ca nu, fie ca il consider potrivit, fie ca nu, fie ca vreu sa ramana primar fie ca nu, indiferent ce motive as avea sa nu il votez pe Basescu. Daca nu o fac, atunci consecinta va fi: inca 4 ani de guvernare PSD. Ce poate fi mai rau de atat?

S-a pus prea mult accent pe cine va iesi presedinte si multi care nu l-au placut nici pe Basescu nici pe Nastase nu s-au dus la vot. Va spun acum un lucru. Ati ratat ocazia de a decide cine va guverna urmatorii 4 ani. O prezenta mai mare la vot probabil ar fi asigurat o majortiate confortabila macar unei formatiuni.

Acum, daca vrem sa avem o guvernare nonPSD trebuie sa il votam pe Basescu. Daca nu votati Basescu este ca si cum a-ti da un vot pentru PSD. Deci in acest moment cine nu se duce la vot este PSD-ist nu neutru. Ce este atat de greu de inteles? Nu votezi tu, nu voteaza nici altii. Atunci va guverna PSD. Asta este ceea ce vreti? Nu ati inteles inca faptul ca o data la 4 ani avem un cuvant de spus si trebuie sa il spunem? Daca esti nemultumit si nu spui, atunci nimic nu se va schimba. Inseamna ca va complaceti in starea actuala.

Nu inteleg de ce Basescu este privit ca raul mai mic. Basescu si Alianta DA PNL-PD reprezinta o alternativa la PSD. In rest toti politicienii sunt la fel. Asta nu inseamna ca trebuie sa ii lasam pe, tigani, pe tarani, pe analfabeti, pe pensionari, pe cei fara prea multa scoala, pe toti ratatii si betivii, pe toate scursurile societatii sa decida in locul nostru cine va conduce tara.

Fie ca va place fie ca nu, absenteismul la vot inseamna ca reprezentantii categoriilor sociale mentionate anterior adica PSD va guverna in continuare si fiti siguri ca nu vor guverna in interesul nostu ci in interesul lor. PSD cumpara voturi cu 100.000 lei, cu fasole si carnati, cu bere si mici, cu mici atentii aruncate in sictir gloatei infometate, iar cei care nu merg la vot pur simplu tolereaza aceasta atitudine, o incurajeaza, se complac in indiferenta si lehamite.

Stiu cine sunt acesti nehotarati sau absenti, este acea generatie revolutionara, dezamagita de clasa politica din Romania. Dezamagita de cei in care si-au pus speranta in 1996, dezamagiti de o lovitura de stat camuflata in revolutie inecata in sange, Eu eram prea mic in 1989 ca sa particip la revolutie, eram prea necopt pentru a intelege ce este aceea politica si optiune politica, aveam prea putina informatie ca sa inteleg golaniatele si mineriadele. Abia mai tarziu am inteles ca sacrificiul celor din Piata Universitatii si a celor din Timisoara ne-a daruit noua tuturor un drept fundamental, acela de a ne hotara soarta, acela de a ne alege conducatorii, acela de a ne alege reprezentantii.

Optiunile pe care le avem sunt de toata jena? Probabil ca da. Toti politicienii sunt corupti? Probabil ca da. Exista riscul sa faci o alegere proasta? Probabil ca da. Dar este alegerea ta. Daca faci un copil stramb sau orb, inseamna ca nu il mai iubesti? Daca ai gresiti odata, mai incearca, asa inveti. Hai sa incercam toate variantele posibile pana le vom epuiza pe toate. Trebuie sa gasim si una buna la un moment dat.

Multa lume spune ca Basescu e rau, mai mic intr-adevar dar rau. Cum va dati seama fratilor daca nu incercati? Hai sa vedem. Cat e de rau si cat e de bun. Hai sa il lasam 5 ani sa ne demonstreze ce poate. Pana acum si-a demonstrat competenta la Ministerul Transporturilor si la Primaria Capitalei. Hai sa ii dam sansa sa ne demonstreze si competenta la Presedentie.

Dupa cum am spus. Miza turului II nu este cine va da mana cu liderii europeni, cine se va instala la Cotroceni. Miza este cine va guverna Romania urmatorii 4 ani.
Daca iese Basescu atunci vom avea o guvernare de Centru-Dreapta. Ceea ce inseamna progres, liberalizare si fiscalitare redusa.
Daca iese Nastase vom avea o guvernare de Centru-Stanga. Ceea ce inseamna stagnare, impozite de 50%, preturi controlate, coruptie mare, economie subterana mare, munca la negru, emigrarea fortei de munca, etc.

Ce alegeti? Mergeti la vot ca sa alegeti una dntre aceste variante sau stati acasa si ii lasati sa decida pe tigani, tarani, inculti, analfabeti, saraci, betivi, pensionari, etc. Nu am nimic impotriva acestor categorii sociale, ba chiar compatimesc pe multi si as vrea sa pot sa ii ajut, numai ca majoritatea acesto oameni sunt usor de cumparat de catre guvernul actual. Aici este pericolul. Nevoile acelor oameni sunt nevoi primare, mult mai usor de satisfacut. Ei uita repede tot ce au indurat 4 ani de zile pentru o bucata de paine si niste promisiuni frumoase. Asta este problema. De aceea trebuie sa mergem la vot.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 2 Dec 2004, 12:15 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Dec 2004, 12:34 PM
Mesaj #1723


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Mergeti la vot ca sa alegeti una dntre aceste variante sau stati acasa si ii lasati sa decida pe tigani, tarani, inculti, analfabeti, saraci, betivi, pensionari, etc.

s-a intimplat deja la primul tur sad.gif

vorba lu' Lapusneanu (Alexandru)...


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Dec 2004, 03:48 PM
Mesaj #1724


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (nefertiti @ 2 Dec 2004, 11:15 AM)
de ce e mai bine sa te prezinti la vot si sa alegi raul mai mic in loc sa ii sanctionezi pe toti prin neprezentare la vot?

Pentru ca daca nu te prezinti la vot nu sanctionezi pe nimeni. Crezi ca lor le pasa daca se prezinta la urne 90% sau doar 9% dintre cei cu drept de vot? Nu, le pasa doar ca ei sa aiba cat mai multe dintre voturile celor care se prezinta.

In momentul asta cei care stau acasa voteaza implicit pentru Nastase. Nu mai exista " ma abtin".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 2 Dec 2004, 05:01 PM
Mesaj #1725


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



yikes.gif

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 2 Dec 2004, 05:09 PM
Mesaj #1726


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



momenta doar ca zovn, pana primesc si o confirmare oficiala.

QUOTE

PSD a promis autonomie ungurilor daca UDMR se aliaza cu ei...autonomie pentru o zona intreaga din inima tzarii...mai avetzi aproape 2 saptamani...ganditzi-va bine...e tara voastra!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Dec 2004, 05:11 PM
Mesaj #1727


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu mai lansati tampenii din astea, pana sunt doar zvonuri. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 2 Dec 2004, 05:16 PM
Mesaj #1728


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



problema e ca mailul il primii de la un prieten, care e in conducerea PSD Dolj (pana acum cativa ani eram si eu pe acolo), insa nu raspunde la tel. ca sa imi si confirme, insa tind sa cred ca nu e zvon.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Dec 2004, 05:19 PM
Mesaj #1729


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Una e sa tinzi sa crezi si alta sa se confirme. Eu una nu cred. Conditia pusa de Marko B. a fost ca UDMR sa fie cooptat la guvernare, din cate stiu eu.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 2 Dec 2004, 05:24 PM
Mesaj #1730


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



QUOTE

momentan doar ca zvon, pana primesc si o confirmare oficiala


insa pana dau eu de S., poate e cineva mai bine informat, de aceea pusei acel mesaj.

edit.
iar S. nu e tipul de om care sa glumeasca
iar in cazul in care glumeste cu chestii de genul asta, stie ca il bat cu prima ocazie.

Acest topic a fost editat de bogho: 2 Dec 2004, 05:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Dec 2004, 05:29 PM
Mesaj #1731


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Ungurii nu vor vota cu Nastase. Cel putin aia care vor afla ca s-a opus dublei cetatenii.
Ah. Ce nu stiati ca a dat cu bota in balta. A. Nastase a declararat la Alba Iulia, dupa ce a fost huiduit ca se opune acordarea dublei cetatenii (romana si maghiara) maghiarilor din Romania. A zis ca n-are rost, din moment ce intram in UE in 2007, de ce Ungurii se fie mai cu mot si sa aiba trei c. ("c" vine de la cetatenii, nu de la ce va ganditi voi tongue.gif ).
In plus UDMR e mai aproape ca program de alianta decat de PSD.
PSD+PUR+UDMR nu are majoritate abdoluta deci nu poate forma guvernul.
Marko Bela a declarat ca formatiunea lui e mai mult de dreapta.

Eu sunt convins ca Ungurii vor vota mai mult cu Basescu decat cu Nastase.

Cred ca maghiarilor le-ar ajunge niste ministere, chiar si postul de prim ministru.

Mie mi-ar place tare mult sa vad un guvern maghiar sustinut in mod tacit de DA si UN. Ungurii sunt muncitori si constiiciosi tata. La alegeri au fost printre primii care au depus procesele verbale. Mai bine ii lasam pe ei sa ne guverneze ca noi nu suntem in stare. Uite la Transilvania care a fost atata timp sub unguri, s-a dezvoltat mai repede. Ce atata mandrie nationala. Au trecut vremurile alea.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Dec 2004, 05:31 PM
Mesaj #1732


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mda, numai ca Marko a anuntat deja ca face alianta cu PSD.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Dec 2004, 05:33 PM
Mesaj #1733


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 2 Dec 2004, 05:31 PM)
Mda, numai ca Marko a anuntat deja ca face alianta cu PSD.

cand mama blink.gif
Ce am auzit eu este ca asteapta turul 2, si cred ca asa e cel mai intelept. Stii tu ceva ce noi nu stim?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Dec 2004, 05:43 PM
Mesaj #1734


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Acum cateva zile, http://www.revistapresei.ro/articol.php?a=10227.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Dec 2004, 05:54 PM
Mesaj #1735


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Sunt simple speculatii ale reporterului. Declaratia oficiala nu s-a facut. Cred ca asteapta cel putin un sondaj inainte de a juca cu unul si cu celalalt. Daca Marko apare public si spune pe cine sustine, va directiona automat majoritatea voturilor PRM catre Basescu, fara ca Vadim sa faca vreo declaratie publica si fiti siguri ca peremistii se duc la vot, nu ca altii.

O socoteala simpla:
Nastase: 40,94 + 5,10 = 46,04%
Basescu: 33,92 + 12,57 = 46,49%

Presupunand ca restul voturilor se impart 50%, 50% ar insemna ca Basescu sa castige alegerile. Ceea ce insemna ca Marko l-a sustinut degeaba pe Nastase si s-ar putea sa nu mai pupe guvernare sau sa o obtina in cele din urma dar cu mult mai multe concesii decat daca ar astepta pana la final.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Dec 2004, 05:56 PM
Mesaj #1736


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai, si ce spui tu acum sunt tot speculatii, asa ca...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Dec 2004, 05:58 PM
Mesaj #1737


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



statul roman accepta cetatenia dubla. iar daca ungurii vor s-o dea, nici nastase nu prea are cum sa-i impiedice.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Dec 2004, 06:06 PM
Mesaj #1738


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 2 Dec 2004, 05:56 PM)
Pai, si ce spui tu acum sunt tot speculatii, asa ca...

Speculatii. Dar un lucru e cert. Marko nu a dat nici o declaratie oficiala privind orientarea. L-am vazut ieri in direct la Realitatea.
El a spus aproximativ asa:
1. Programul nostru e mai apropiat de cel al Aliantei (sustine cota unica de impozitare)
2. PSD are mai multe procente si ar avea sanse mai mari sa faca un guvern.
Ramane de vazut cu cine vom colabora. Iar un raspuns oficial, dupa turul 2


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 2 Dec 2004, 07:50 PM
Mesaj #1739


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
de ce e mai bine sa te prezinti la vot si sa alegi raul mai mic in loc sa ii sanctionezi pe toti prin neprezentare la vot?


Intrebarea e de cind a devenit votul un instrument de sanctiune, cind el era gindit ca o forma de participare la viata cetatzii? Iar raspunsul e: de cind am incetat sa mai fim reprezentati de cei pe care-i alegem; de cind am ramas fara optiuni si am inceput sa votam un candidat nu pentru ca ne reprezinta, ci pentru ca are cele mai mari sanse de a-l inlocui pe cel care nu ne reprezinta. Intre clasa politica si oamenii de rind s-a ridicat un zid. Nu mai avem puterea sa-i controlam pe cei de dincolo de zid, in schimb traim cu iluzia ca, la fiecare patru-cinci ani, ne sta in putere sa schimbam situatia. Aiurea, e doar un vis...

Daca nu ma duc duminica viitoare la vot, nu e pentru ca as vrea sa-l sanctionez pe unul sau pe altul sau pe toti. E pentru ca nu vreau sa iau parte la iluzia asta generala ca "votul tau conteaza, poti schimba ceva". Iar cei care vor sa-l sanctioneze pe Nastase, pe Basescu, sau pe intreaga clasa politica, ar face bine sa gaseasca niste metode mai eficiente decit votul.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Dec 2004, 10:43 AM
Mesaj #1740


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



S-a vorbit ieri despre o pretinsa autonomie a unor zone din Ardeal, ceruta de catre UDMR. Haideti sa vedem ce ar insemna asta si daca ar fi sau nu 'de bine'. Stiu ca e un subiect considerat sensibil, dar cred ca se poate discuta civilizat pe marginea lui.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 3 Dec 2004, 10:52 AM
Mesaj #1741


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



1.tin sa va confirm, din surse PSD ca e adevarat.
A avut loc acea discutie intre PSD si UDMR in care s-a promis autonomie in Covasna si Harghita.

2. Pana aseara i unele localitati din Covasna s-a luat decizia ca sa se faca referendum pentru autonomie. (cred ca numarul localitatilor e 7).

P.S.
Ambele stiri au fost anuntate si de Europa FM, azi in jurnalul de la ora 07.00.



edit:
Prefectul de Covasna e din PSD si a anuntat ca in cazul in care PSD va lasa sa se intample asa ceva, el isi va da demisia din functia de prefect, cat si din cea pe care o are in PSD, si a mai spus ca nu va fi singurul care va lua aceasta decizie.

Acest topic a fost editat de bogho: 3 Dec 2004, 10:54 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Dec 2004, 11:08 AM
Mesaj #1742


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Din ce am aflat eu, se pare ca UDMR are niste pachete de solicitari, printre care e si aceea legata de autonomie. Dar nu exista confirmari ca PSD ar fi acceptat sau ar fi promis asta.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 3 Dec 2004, 11:09 AM
Mesaj #1743


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Daca ar deveni tot Ardealul autonom, eu as fi in stare sa-mi calc pe inima si sa votez psd-ul pt asta, sincer ohyeah.gif (anyway, e un inceput bun si daca e vorba doar de Harghita si Covasna) .
Oricum, cred ca e doar o manevra electorala toata treaba asta (cine e dobitoc sa lase din mina "vaca de muls" rofl.gif ? ) wink.gif ....

Acest topic a fost editat de Ghost: 3 Dec 2004, 11:12 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Dec 2004, 11:12 AM
Mesaj #1744


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



daca e vorba de autonomie bugetara, i'm all for it. si as vrea sa se extinda pe toata tara conceptul.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Dec 2004, 11:45 AM
Mesaj #1745


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu stiu exact la ce aspect se refera solicitarea UDMR, dar cred ca nu doar la cel financiar.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 3 Dec 2004, 11:46 AM
Mesaj #1746


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



autoniomia administrativa, asta e ceea ce se vrea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 3 Dec 2004, 11:49 AM
Mesaj #1747


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



cel putin in harghita si covasna prezenta romanilor e mai degraba simbolica wink.gif , sa le dea autonomie............ wink.gif
bogho : se refera doar la administratia locala........... wink.gif , realmente tot de romania apartin, si se supun legilor emise..................ca ei cred ca in timp vor reusi desprinderea totala, e treaba lor........., dar nu prea vad asa ceva in viitorul apropiat wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Dec 2004, 11:50 AM
Mesaj #1748


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Superunknown @ 2 Dec 2004, 07:50 PM)
Daca nu ma duc duminica viitoare la vot, nu e pentru ca as vrea sa-l sanctionez pe unul sau pe altul sau pe toti. E pentru ca nu vreau sa iau parte la iluzia asta generala ca "votul tau conteaza, poti schimba ceva". Iar cei care vor sa-l sanctioneze pe Nastase, pe Basescu, sau pe intreaga clasa politica, ar face bine sa gaseasca niste metode mai eficiente decit votul.

De ce nu propui tu o metoda mai eficienta? Sau tie iti convine sa stai sa astepti sa ti se dea ceva? Si pe urma te plangi ca e un zid intre tine si clasa politica. Pai zbate-te omule ca altfel nu ai cum sa schimbi nimic. Atitudinea ta si a multora ca tine este cea care ne-a adus in situatia asta. Politicienii pot sa faca ceea ce fac daca noi le dam voie. Daca nu ne pasa. Vad ca tie nu iti pasa, iar daca iti pasa nu faci nimic pentru a schimba ceva, nici macar un lucru elementar, acela de a-ti exercita un drept democratic. Macar atat. Asta este primul pas. Dupa aia mai sunt o multime de modalitati. Sunt organizatii civice care pot da cu gura de fiecare data cand ceva nu e in regula. Stiai ca o lege poate fi initiata daca este demnata de 100.000 de cetateni ai Romaniei? Ai avut vreodata o astfel de initiativa?
Te multumesti sa arunci cu noroi dar nu actionezi in nici un fel. In cazul asta nu inteleg de ce te mai plangi ca in tara asta nu merg lucrurile cum trebuie?

Edit:
Scuze de offtopic
Nu cred ca autonomia este o solutie. Nu in acest moment.
Oricum s-a mai discutat in trecut acest subiect, se mai multe ori.
Cred ca sunt alte subiecte mai arzatoare pentru aceasta perioada.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 3 Dec 2004, 11:54 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Dec 2004, 11:51 AM
Mesaj #1749


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



un anumit grad de autonomie administrativa, orice judet ar trebui sa aibe. sau orice comunitate.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 3 Dec 2004, 12:08 PM
Mesaj #1750


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



aici ai dreptate dead-cat.........mai ales daca se refera si la buget..........daca imi amintesc bine si in germania au autonomie landurile, sa ma corectati daca gresesc........ wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

126 Pagini V  « < 48 49 50 51 52 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 June 2024 - 01:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman