HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

14 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Adevarul Despre 9/11, oare il vom stii vreodata?
March
mesaj 25 Sep 2006, 10:34 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cum bre mutulica n-ai auzit ca oamenii "Delta Force" deghizati in arabi au dat jos WTC ?!? tongue.gif Si au fost selectati ptr. misiune numai cei bolnavi de cancer terminal , iar urmasii lor incaseaza acum pensii babane ?! tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 25 Sep 2006, 10:34 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 25 Sep 2006, 10:57 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (March @ 1 Dec 2005, 11:35 AM)
Lumea se intreaba de vreo 60 de ani cine l-a omorat pe JFK. Si a ramas tot asa si acum

nope...s-a stiut imediat dupa publicarea raportului Warren...cei care l-au citit in forma data publicitatii au stiut ca el minte...cei care au avut acces la sectiunile secrete au stiut si ei...Numai cine n-a vrut sa afle nu a aflat de conspiratie.


Apoi guvernul american are un precedent la faza la care te referi. El aflase din vreme de atacul de la Pearl Harbor, dar l-a lasat sa se intample ca sa poata sa isi justifice intrarea in actiune in fata poporului pentru ca presedintele Roosvelt promisese in mai multe randuri ca America nu va interveni in WW2


QUOTE
Conform serviciilor secrete saudite Bin Laden este mort



mort de beat poate...... rofl.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 25 Sep 2006, 11:00 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Sep 2006, 11:13 AM
Mesaj #73


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



vorbiti de bin laden in carne si oase sau de spiritul lui?

cred totusi ca e o diferenta intre pearl harbour si wtc...
in primul caz ma indoiesc ca americanii ar fi lasat usa chiar asa de deschisa, pare mai degraba un comentariu "nu ne batea, dar ne-am lasat noi un pic"

iar in cazul wtc pare putin probabil ca americanii ar fi riscat sa fie descoperiti ca au lasat sa se intample asa o belea. unde mai pui ca erau vizate si pentagonul si casa alba...

mie insa nu mi-e clar daca wtc astea au existat pe bune sau sunt inventii conspirationiste


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Sep 2006, 11:13 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ilie
mesaj 25 Sep 2006, 11:43 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



asa da! thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 25 Sep 2006, 12:17 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mutulica @ 25 Sep 2006, 12:13 PM)
cred totusi ca e o diferenta intre pearl harbour si wtc...

desigur ca este...eu zic ca sunt chiar mai multe jamie.gif

Faza cu pearl harbor nu e doar o speculatie..e dovedita...ca sa zic asa. Sigur ca americanii nu o vor recunoaste niciodata, dar chiar si asa toate evidentele "arata cu degetul" inspre acest lucru...Sunt toate rapoartele alea, pe care cica nimeni nu le-a vazut...e atentionarea prin nota diplomatica (un act de extrema importanta) din partea ambasadei americane...apoi este o suspecta manevra de dinaintea atacului, si nu in ultimul rand propaganda disproportionata asupra efectului actiunii ce urmarea in mod clar un impact devastatator asupra populatiei. Mai e nevoie sa adaug ca razboiul este cea mai profitabila afacere, si ca Statele Unite au avut in ultimul secol cel putin cate un razboi in derulare , permanent ???


Faptul ca erau vizate si pentagonul si casa alba e prea putin relevant. Atacul asupra pentagonului s-a produs pe o latura dezafectata, iar el nu a facut decat sa ii creasca cotele de imagine ale acestuia...iar ala de la casa alba....nu s-a produs. Intr-un scenariu in care sunt sacrificate doua cladiri simbol ale Americii si 5000 de suflete incape foarte bine si un esec din asta...


Quantum..asa nu tongue.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 25 Sep 2006, 12:18 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Sep 2006, 01:17 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (The Dude @ 25 Sep 2006, 12:57 PM)
QUOTE (March @ 1 Dec 2005, 11:35 AM)
Lumea se intreaba de vreo 60 de ani cine l-a omorat pe JFK. Si a ramas tot asa si acum

nope...s-a stiut imediat dupa publicarea raportului Warren...cei care l-au citit in forma data publicitatii au stiut ca el minte...cei care au avut acces la sectiunile secrete au stiut si ei...Numai cine n-a vrut sa afle nu a aflat de conspiratie.

Vrem pozitia oficiala americana si nu povestile de la "Discovery" !! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Sep 2006, 01:26 PM
Mesaj #77


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



incep sa cred ca nici casa alba nu exista si ca pentagonul are doar 4 laturi...
si sunt din ce in ce mai convins ca turnurile gemene sunt doar o proiectie a imaginatiei unora.
iar bin laden este un trucaj pe computer facut de cei de la CIA ca sa mai incaseze niste banuti

later edit ... he he ... e clar ca e difernta intre wtc si pearl harbour... wtc nu pluteste si pearl harbour nu sunt gemene

Acest topic a fost editat de mutulica: 25 Sep 2006, 01:27 PM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 25 Sep 2006, 01:43 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (March @ 25 Sep 2006, 02:17 PM)
Vrem pozitia oficiala americana si nu povestile de la "Discovery" !! tongue.gif

Frate....pai la Discovery taman acum cateva zile am vazut o varianta care desfiinta teoria ailalta, cea a conspiratiei. Punea ca si la inceput totul in carca lui Oswald....

O pozitia oficiala corecta a americanilor poti sa o astepti mult si bine...ea n-are cum sa vina vreodata din ratiuni foarte simple: ea ar inculpa serviciile secrete, le-ar discredita si in final ar destabiliza serios America. Chiar tu spuneai ceva asemanator pe topicul ala cu CNSAS-ul...



mutulica casa alba e crem..asa ca sigur nu exista. Pentagonul are in realitate trei laturi insa mistificarea a atat de precisa incat pare perfecta. Binladenul e adevarat pentru ca eu insumi l-am vazut la televizor in cateva ocazii. Sintagma corecta este "wtc nu pluteste si pearl harbour nu e gemene ". Iar tu, iarta-ma ca ti-o zic pe sleau, esti agent chinez infiltrat....undercover... rofl.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 25 Sep 2006, 05:51 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Uitati mai adevarul despre WTC:

thereisno911conpsiracy!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 25 Sep 2006, 06:10 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



M-am uitat pe site-ul ala. E de-a dreptul stupid.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Sep 2006, 06:19 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (axel @ 25 Sep 2006, 08:10 PM)
M-am uitat pe site-ul ala. E de-a dreptul stupid.

Desigur iubitorilor de conspiratii nu le plac argumentele contra ca si cele de aici! Pentru ca ar ramane fara munitie contra lui Bush ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 25 Sep 2006, 06:50 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Nu imi exprimam parerea intr-o directie sau in alta. Imi exprimam parerea despre site si despre felul in care isi prezinta argumentele (de fapt, are autorul sitelui vreun argument de prezentat?).


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Sep 2006, 08:07 AM
Mesaj #83


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (The Dude @ 25 Sep 2006, 03:43 PM)
mutulica casa alba e crem..asa ca sigur nu exista. Pentagonul are in realitate trei laturi insa mistificarea a atat de precisa incat pare perfecta. Binladenul e adevarat pentru ca eu insumi l-am vazut la televizor in cateva ocazii. Sintagma corecta este "wtc nu pluteste si pearl harbour nu e gemene ". Iar tu, iarta-ma ca ti-o zic pe sleau, esti agent chinez infiltrat....undercover... rofl.gif

sa le luam pe rand.
- la noi era un banc cu puradelul care dupa ce a facut vreo 3 bai si-a gasit maieul pierdut de vreo 3 ani. daca aplic analiza comparativa, casa alba poate avea orice culoare... asa ca ce spui tu.. e un crem alb, dar putea la fel de bine sa fie si un verde putin alb... si cred ca tine de camuflaj

conform teorie emise de tine, ca binladenu... a fost vazut la televizor, ei bine, cred ca pot sa imi dau si eu intilnire cu tweety in baru lu tom si jerry. i-am vazut la televizor.

deplin acord pearl harbour care nu e gemene. care este

chinez spui? e unii pe aici care ma crede evreu. incep sa ma cred metis

am vazut filmul despre ali mohamed, spionul lui bin laden, fost ofiter in armata egipteana, sfatuitor al serviciilor secrete americane, si ulterior dovedit a fi omu' lui bin laden, care cu acoperirea cetateniei americane ar fi remis informatii la al qaeda despre cum sa atace ambasadele din kenya si tanzania. NG incercau sa ii puna in carca si turnurile gemene, si un agent fbi rasuflat il baga in fata cum ca ar fi dat informatii la cia despre atentate dar nu la- crezut nimeni
informatiile erau de tip "o sa fie un atentat in estul africii"
in conformitate cu cele de mai sus, incep sa fiu convins ca si netty sandu a prezis ceva in 9/11 dar nu a bagat-o nimeni in seama. imperialisti imputiti, daca ascultau horoscopu la protv salvau turnurile


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Sep 2006, 08:24 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mutulica @ 26 Sep 2006, 09:07 AM)
chinez spui? e unii pe aici care ma crede evreu. incep sa ma cred metis


Buuuun, deci cu treaba cu casa alba suntem de acord.....e facatura !

Teoria cu binladenul functioneaza....pe tweedy poti sa il vizitezi in Disney Land...dar de existenta lui ai aflat tot prin televizor. Cocluzia ? ....una singura: ce e la televizor e si pe bune. Nu televizorul a mintit poporul...ci mai degraba invers.


maaaan....mosadul...e inca si mai tare decat am banuit...telenovea adevarata frate....asadar un deflector, un agent dublu..brava frate, mai dat pe spate.....ceva program de zilele francofoniei ???


Bai Ali ala e un mare pericol, si zici ca e si netty bagata...Nu ma-inebuni nea Nicu ??? ....si pe ea si pe arbitru ???..ala din meciu cu Steaua si Dinamo...i-auzi frate fatalitate...........

Acest topic a fost editat de The Dude: 26 Sep 2006, 08:28 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 26 Sep 2006, 08:28 AM
Mesaj #85


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ce netty, frate?! blink.gif Io auzisem ceva de Omida, da' daca voi spuneti ca ati vazut pe net...genunchii flexati la patruscinci de grade...privirea in fata..., inseamna ca e si netty bagata. laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Sep 2006, 08:30 AM
Mesaj #86


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



eu cred ca si ala de-a dat cu porsh cayennu peste regizor e tot un fel de terorist atentator

acuma lasind glumele la o parte, oare ce crezi ca o sa urmeze?
au fost ambasadele
apoi turnurile
apoi trenurile la madrid
apoi metrou la londra
cinstit si lautareste ar fi sa darime ceva pe la vatican/roma...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 26 Sep 2006, 08:33 AM
Mesaj #87


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (mutulica @ 26 Sep 2006, 09:30 AM)
cinstit si lautareste ar fi sa darime ceva pe la vatican/roma...

Da, dar e cam periculos sa dea in obiective religioase. Daca ne uitam noi bine in urma, nici o bisericuta nu a fost atinsa in atentate. Cred ca le e putin frica de puterea lui Papasa de la Vatican.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Sep 2006, 08:39 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (March @ 25 Sep 2006, 07:19 PM)

Desigur iubitorilor de conspiratii nu le plac argumentele contra ca si cele de

Eu nu iubesc conspiratiile, insa asta nu ma impiedica sa nu iau nota de faptul ca ele exista.

Vorbeam de JFK...pai omul deranja in egala masura Mafia, lumea politica americana, agentiile secrete, guerilele cubaneze din exil, sustinatorii razboiului din Vietnam.....ba da ii supara rau de tot nu asa, si tu vrei sa vi sa imi zici mie ca un astfel de om, o astfel de pacoste, moare exact cand trebuie si exact unde trebuie impuscat intrun atentat pus la cale de un neispravit ??

E ca si cum ai sustine ca Cesar a murit in capitoliu alunecand pe o coaje de banana in cutitele nevinovate ale patricienilor...

...sau si mai incredibil...ca in 89, mamaliga (de care zicea Stoicicov) ar fi explodat la Bucuresti pur si simplu fiindca fusese uitata pe aragaz la un foc prea mare...March...sa fim seriosi frate.....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Sep 2006, 08:43 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mutulica @ 26 Sep 2006, 09:30 AM)

acuma lasind glumele la o parte, oare ce o sa urmeze?
au fost ambasadele
apoi turnurile
apoi trenurile la madrid
apoi metrou la londra
cinstit si lautareste ar fi sa darime ceva pe la vatican/roma...

Ba n-au curajul acolo....ca li se discrediteaza toleranta religiei musulmane...si chiar religia in sine capata o serioasa tesla in ...nuci.
Eu cred ca tot ceva mare....Eu as opta pentru Casa Poporului...Iti poti imagina ???? cu toti parlamentarii aia inauntru....trec la islam in secunda a doua...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Sep 2006, 11:46 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (mutulica @ 26 Sep 2006, 10:30 AM)
apoi turnurile...

Bush inca de pe vremea lui Bill "Saxofonistul" a incercat sa dea jos turnurile WTC laugh.gif Da' nereusindu-i atunci cu masina s-a hotart pentru avioanele ... militare sau ma rog rachetele cruise laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Sep 2006, 04:29 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (mutulica @ 26 Sep 2006, 09:30 AM)

acuma lasind glumele la o parte, oare ce crezi ca o sa urmeze?
au fost ambasadele
apoi turnurile
apoi trenurile la madrid
apoi metrou la londra
...

Asta....

user posted image

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ducoro
mesaj 26 Sep 2006, 05:11 PM
Mesaj #92


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 November 05
Forumist Nr.: 7.292



ohmy.gif laugh.gif
ce sa urmeze ???
nimic ca avioanele de la Tarom pe care vroiau sa le foloseasca nu prea prezinta incredere sa darime ceva !!!


--------------------
Fiecare om este nebun in felul lui, iar cel care spune ca nu este nebun, este CEL MAI NEBUN.
HOTULUI II ESTE FRICA SA NU FIE FURAT!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Sep 2006, 05:30 PM
Mesaj #93


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (mariusc2 @ 26 Sep 2006, 10:33 AM)
Da, dar e cam periculos sa dea in obiective religioase. Daca ne uitam noi bine in urma, nici o bisericuta nu a fost atinsa in atentate. Cred ca le e putin frica de puterea lui Papasa de la Vatican.

parca planuiau ei ceva prin roma...
si sa nu uitam ca o grupare islamica a incercat sa impuste pe Paul II

si apoi ... e deja vizibil ca e un razbel religios, chiar si cei ce incearca s-o dea cotita incep sa admita asta

@sorin - nu cred, ca turnu ala aduce idee de sonda, si nici prea multe victime nu ar iesi

@ducoro - cu alea de la tarom chiar daca ajung la tinta, putin probabil s-o si nimere

QUOTE
moare exact cand trebuie si exact unde trebuie impuscat intrun atentat pus la cale de un neispravit ??
tot niste neispraviti au ales si pentru 9/11


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Sep 2006, 09:57 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mutulica @ 26 Sep 2006, 06:30 PM)
tot niste neispraviti au ales si pentru 9/11

ba aia erau niste "ispraviti"...de vreme ce s-au si ispravit oadata cu atacurile lor...erau "fara capatai"..asta da

Ma, da nu de executant ziceam eu...ci de cel (cei) care au pus la cale treaba. Din Anglia si pana in Tanganica orice tribunal din lume ii condamna la fel atat pe cel care apasa tragaciul cat si pe ala de i-a pus pistolul in mana primului...in cazul unei crime desigur.


Acuma...e totusi greu de crezut..paralizia asta decizionala...Vreau sa zic ai mai multe avioane in aer care sunt deturnate aproape simultan si totusi nu reactionezi in nici un fel...Practic de la sol nu s-a facut mare lucru, iar daca nu era revolta aia de la bordul unuia dintre ele toate patru atentate ar fi reusit ce si-au propus.


Eu nu zic ca americanii si-ar fi sacrificat 5000 de suflete doar asa ca sa demaste adevarata fata a islamului terorist, sau ca sa aiba motiv sa inceapa inca un razboi doua acolo...sa nu le rugineasca tehnica de lupta si muschii...Dar poate ca anumite cercuri de influenta din America sau de aiurea au vrut sa inlesneasca o astfel de actiune din interese financiare oculte, sau din alte motive

Acest topic a fost editat de The Dude: 27 Sep 2006, 09:58 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Sep 2006, 06:28 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (The Dude @ 27 Sep 2006, 11:57 AM)
QUOTE (mutulica @ 26 Sep 2006, 06:30 PM)
tot niste neispraviti au ales si pentru 9/11

ba aia erau niste "ispraviti"...de vreme ce s-au si ispravit oadata cu atacurile lor...erau "fara capatai"..asta da

Ma, da nu de executant ziceam eu...ci de cel (cei) care au pus la cale treaba. Din Anglia si pana in Tanganica orice tribunal din lume ii condamna la fel atat pe cel care apasa tragaciul cat si pe ala de i-a pus pistolul in mana primului...in cazul unei crime desigur.


Acuma...e totusi greu de crezut..paralizia asta decizionala...Vreau sa zic ai mai multe avioane in aer care sunt deturnate aproape simultan si totusi nu reactionezi in nici un fel...Practic de la sol nu s-a facut mare lucru, iar daca nu era revolta aia de la bordul unuia dintre ele toate patru atentate ar fi reusit ce si-au propus.


Eu nu zic ca americanii si-ar fi sacrificat 5000 de suflete doar asa ca sa demaste adevarata fata a islamului terorist, sau ca sa aiba motiv sa inceapa inca un razboi doua acolo...sa nu le rugineasca tehnica de lupta si muschii...Dar poate ca anumite cercuri de influenta din America sau de aiurea au vrut sa inlesneasca o astfel de actiune din interese financiare oculte, sau din alte motive

Hey Dude ,
Le-ai auzit p-astea ?
- Cica cele 4 avioane n-au fost deturnate ci au fost dirijate prin comanda de la distanta tongue.gif
- Turnurile WTC au fost distruse de o raza laser tongue.gif
- Pentagonul n-a fost lovit de un avion ci de o racheta sau de un camion capcana ohmy.gif tongue.gif

Spre placerea matali citeste cartea asta :

80 - cele mai mari conspiratii din toate timpurile de Jonathan Vankin & John Whalen aparuta la editura "Paralele 45", 2006.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abcd
mesaj 28 Sep 2006, 04:15 AM
Mesaj #96


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 238
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.208



QUOTE
Eu nu zic ca americanii si-ar fi sacrificat 5000 de suflete doar asa ca sa demaste adevarata fata a islamului terorist, sau ca sa aiba motiv sa inceapa inca un razboi doua acolo...sa nu le rugineasca tehnica de lupta si muschii 


De ce nu? Doar nu e chiar prima data? Cateodata strategiile lor criminale au ramas doar pe hartie, altadata au avut succes, asa cum a fost 9/11!

N E W Y O R K, May 1, 2001 In the early 1960s, America's top military leaders reportedly drafted plans to kill innocent people and commit acts of terrorism in U.S. cities to create public support for a war against Cuba.
Code named Operation Northwoods, the plans reportedly included the possible assassination of Cuban émigrés, sinking boats of Cuban refugees on the high seas, hijacking planes, blowing up a U.S. ship, and even orchestrating violent terrorism in U.S. cities.
The plans were developed as ways to trick the American public and the international community into supporting a war to oust Cuba's then new leader, communist Fidel Castro.
America's top military brass even contemplated causing U.S. military casualties, writing: "We could blow up a U.S. ship in Guantanamo Bay and blame Cuba," and, "casualty lists in U.S. newspapers would cause a helpful wave of national indignation."
http://abcnews.go.com/US/story?id=92662&page=1

New York, NY (PRWEB) September 7th, 2006 – As reported by ABC News, stunning military documents codenamed "Operation Northwoods" were declassified in recent years and show how in 1962, the top US military leaders planned an operation to create terror attacks against its own cities and kill US citizens.
http://news.yahoo.com/news?tmpl=story&u=/p...b/prweb434292_2

Concerned with the direction that the US has headed since 9/11, Dr. Robert M. Bowman, referring to the Bush / Cheney administration during a radio interview, said: "I think there's been nothing closer to fascism than what we've seen lately from this government.” http://www.govinfo.bnet-newmedia.co.uk/opi...es.php?IDVal=50

user posted image

Acest topic a fost editat de abcd: 28 Sep 2006, 04:49 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Sep 2006, 07:23 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Esti si matali cumva pe acolo ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abcd
mesaj 28 Sep 2006, 03:03 PM
Mesaj #98


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 238
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.208



QUOTE (March @ 28 Sep 2006, 08:23 AM)
Esti si matali cumva pe acolo ? unsure.gif

Ala cu barba din prima linie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Sep 2006, 03:16 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abcd @ 28 Sep 2006, 05:03 PM)
QUOTE (March @ 28 Sep 2006, 08:23 AM)
Esti si matali cumva pe acolo ?  unsure.gif

Ala cu barba din prima linie!

Si ti-au dat viza de intrare / sedere ? ohmy.gif Sau esti... acoperit ? wink.gif tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Sep 2006, 05:30 PM
Mesaj #100


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (The Dude @ 27 Sep 2006, 11:57 AM)
Eu nu zic ca americanii si-ar fi sacrificat 5000 de suflete doar asa ca sa demaste adevarata fata a islamului terorist, sau ca sa aiba motiv sa inceapa inca un razboi doua acolo...sa nu le rugineasca tehnica de lupta si muschii...Dar poate ca anumite cercuri de influenta din America sau de aiurea au vrut sa inlesneasca o astfel de actiune din interese financiare oculte, sau din alte motive

the dude, am lucrat intr-o corporatie americana, si inteleg putin cum functioneaza sistemul lor.
americanii merg pe ideea procedurilor, adica ei spun ca indif de situatie exista un proces care functioneaza, atunci cand si-au dat seama de un proces nou, creaza o procedura care sa il descrie (astfel incat cineva care se loveste de problema prima data, citeste procedura si vede cum stau lucrurile), apoi... toate procedurile astea definesc un sistem

acest sistem de lucru da de obicei nastere unui intreg sistem birocratic, care de obicei tine in viata orice organism foarte mare. problema apare atunci cind diverse agende personale folosesc in mod gresit sau rau voitor procedurile, si pe baza viciilor de procedura incearca sa isi faca ori reclama ori sa isi acopere fundul (celebraul cya - cover your ass procedure)

deci... in cazul turnurilor, baietii din serviciile secrete au avut o gramada de informatii mai mult sau mai putin valide, dar in mod cert neconfirmate. pe baza acestor informatii preliminare unii au cerut fonduri pentru mai multe investigatii, iar altii, care au considerat ca pericolul nu este chiar asa de iminent le-au refuzat, asa ca investigatiile nu au mai avut loc. dec e asta? simplu... pt ca cei ce primeau fonduri ar fi trait ceva mai bine in detrimentul altora de la care s-ar fi taiat.
sub acoperirea diverselor regulamente de functionare, responsabilii serviciilor secrete au directionat fondurile (adica resursele de lucru) catre subiecte care li s-au parut de interes (adica cele gestionate de amici ai lor, care trebuie sa iasa in fata, sau indivizi care si-au facut loby sprijiniti fiind de cine stie ce senator sau comisie, etc)
de ce e asta posinil? simplu, pt ca daca ar fi gestionat resursele catre verificarea suplimentara a al qaeda, si ar fi iesit nimic, ar fi trebuit s aexplice de ce au aruncat cu banii pe apa sambetei...

deci... e vorba de un sistem birocratic bazat pe bugete. si unde trebe ca fiecare sa explice ce naiba face cu banii. uneori... sistemul e lent, mult prea lent in fata flexibilitatii decizionale a unui terorist care primeste banu' la finalizarea contractului


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 3 Oct 2006, 09:10 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mutulica @ 29 Sep 2006, 06:30 PM)
the dude, am lucrat intr-o corporatie americana, si inteleg putin cum functioneaza sistemul lor.

stranie si bizara coincidenta... rolleyes.gif Si eu am lucrat vara asta intruna. Nu stiu cum te-ai simtit tu, dar la mine a fost o experienta care m-a marcat puternic de tot.

Noi lucram intrun campus, zi lumina si aveam cazare si masa asigurata. Campusul era la kilometrii de orasul Baia Mare, intro padure. Ne spalau uniformele in fiecare seara, aveam cinci mese pe zi...Am fost fortati practic sa traim "the american way" in program non stop, dar mie unuia mi-a placut teribil. Am castigat bani foarte multi, si am avut ocazia unica pentru mine pana acum sa vad un sistem care functioneaza strict pe criteriile eficientei. Sper ca si pentru tine experimentul sa fi avut efecte la fel de placute... thumb_yello.gif


Acuma revenind...sau continuand ultima idee, americanii au si ei multa birocratie, au multe "proceduri" cum le numesti tu, iar intre ele exista si proceduri simplificate de urgenta. Ei sunt recunoscuti in lume exact pentru treaba asta mai mult decat pentru oricare alta..Sunt practici si eficienti...Au strategii de raspuns in termene de timp minimale...Mai ales in domeniul miltar, dar si in domeniul in care am lucrat eu...La un moment dat gresisera niste cote la un obiectiv, si cum si-au dat seama ne-au mutat la altul. Pornisera cu acelasi numar de oameni doua obiective alternativ, si lucrau cand la unul cand la altul, astfel incat sa acopere fazele tehnologice moarte (maturizarea betoanelor de fundatii de ex.) si stationarile din diverse cauze (livrarea cu intarziere a unor materiale). In felul asta oamenii nu stateau degeaba deloc...erau folositi tot timpul la maxim.


O situatie precum atacul ala, in care in prima faza patru avioane sunt deturnate simultan, impunea trecerea imediata la programul "Defcon" (defense conditions) in grad trei sau chiar doi...imediata...dar cu atat mai mult dupa ce primul dintre avioane isi atinsese tinta, si intentiile atacatorilor devenisera previzibile

QUOTE
DEFCON 5 Normal peacetime readiness
DEFCON 4 Normal, increased intelligence and strengthened security measures
DEFCON 3 Increase in force readiness above normal readiness
DEFCON 2 Further Increase in force readiness, but less than maximum readiness
DEFCON 1 Maximum force readiness.



Nu...eu nu cred intrun blocaj birocratic, nici la nivel informational (asa cum explici tu), nici la nivel decizional..mi-e teama de ce-i mai rau cry.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abcd
mesaj 5 Oct 2006, 03:52 AM
Mesaj #102


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 238
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.208



QUOTE
acest sistem de lucru da de obicei nastere unui intreg sistem birocratic, care de obicei tine in viata orice organism foarte mare. problema apare atunci cind diverse agende personale folosesc in mod gresit sau rau voitor procedurile, si pe baza viciilor de procedura incearca sa isi faca ori reclama ori sa isi acopere fundul (celebraul cya - cover your ass procedure)


Perfect de acord! Aici e toata "buba"!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 7 Oct 2006, 05:26 PM
Mesaj #103


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



the dude - e greu sa iei o decizie care sa implice moartea cetatenilor americani. problema lor cea mai mare e ca daca un erou nu respecta procedura, se gasesc repede niste ziare sa scurme in kk lui, si apoi il baga scurt la bulau (afara doar daca era putred de bogat si il scoate juriul apoi sarac si cinstit)

nu prea cred ca s-au riscat, cred ca totusi au avut o problema de agende personale si neintelegerea iminentei atacului.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 9 Oct 2006, 08:19 AM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mutulica @ 7 Oct 2006, 06:26 PM)
the dude - e greu sa iei o decizie care sa implice moartea cetatenilor americani. problema lor cea mai mare e ca daca un erou nu respecta procedura, se gasesc repede niste ziare sa scurme in kk lui, si apoi il baga scurt la bulau (afara doar daca era putred de bogat si il scoate juriul apoi sarac si cinstit)

nu prea cred ca s-au riscat, cred ca totusi au avut o problema de agende personale si neintelegerea iminentei atacului.

prietene mutulica, taman aseara am vazut pe un dvd un documentar brazilian (ma uitam dupa titele fetelor de la carnaval) despre niste afaceristi din lumea cazinourilor si a barurilor de noapte. In treacat si colateral se sugera acolo o schema extrem de simpla ca posibila sursa de rotunjire a veniturilor pentru cei atinsi de patima jocurilor. Era un documentar bun...a meritat vazut (au fost si tite din belsug, si chiar mai mult decat atat).


Inainte sa adorm ma gandeam in pat ca e plauzibila si teoria asta: Serviciiile secrete iau la cunostiinta de iminenta unui atac, dar suparate foc pe reducerile succesive de buget la care au fost supuse constant in ultima perioda lasa cu buna voie lucrurile sa se intample. In definitiv e un mod curent a lor de a opera...Ele lucreaza permanent cu astfel de metode sacrificiul unei vieti sau alteia nefiind decat o alta sarcina de seviciu...rutina cotidiana.

In plus nimeni nu avea de unde sa stie ca turnurile vor cadea si ca dezastrul are sa atinga asemenea cote. Si-or fi facut socotelile ca din cele patru avioane macar unul sa nu poata fi deturnat, ca fortele de la sol vor neutraliza macar un avion si in sfarsit ca macar unul din toate sa rateze de putin tinta.
Reactia guvernului american nu putea fi decat una, indiferent care ar fi fost rezultatul actiunii teroriste: suplimantarea cu larghete a bugetului agentiei (agentiilor) care a lasat complotul sa se realizeze...perfect plauzibil, si la fel de simplu ca atacul propriu zis..

Acest topic a fost editat de The Dude: 9 Oct 2006, 08:39 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Oct 2006, 01:58 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Mda, toate bune si frumoase, doar ca aia care nu au reusit sa reactioneze la timp au fost schimbati sau vor fi schimbati, cel putin o parte, asa ca nu ajung sa se bucure de fondurile respective...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 04:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman