HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

14 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 >  
Closed TopicStart new topic
> M.I.S.A.
Sunteti de acord cu miscarea M.I.S.A. ?
Sunteti de acord cu miscarea M.I.S.A. ?
da [ 22 ] ** [30.56%]
nu [ 50 ] ** [69.44%]
Nr. Voturi: 82
  
Tudy
mesaj 22 Dec 2004, 11:52 AM
Mesaj #386


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Recent am vazut un film interesant, si strans legat de subiectul dezbatut in momentul de fata pe acest thread - "What the Bleep do We Know" - pe care o sa il las disponibil online pentru toti cei interesati aici, vreo 2-3 saptamani. smile.gif

Un scurt rezumat al filmului e disponibil aici. spoton.gif

Iar pentru cei care sustin ca meditatia transcedentala este o maaaare abureala si nu poate influenta realitatea externa - fiind de fapt o simpla iluzie auto-impusa, acest link este cred eu un contraexemplu suficient de relevant. Acest element este dezbatut si in cadrul filmului mai sus mentionat.

Acest topic a fost editat de Tudy: 22 Dec 2004, 12:08 PM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 22 Dec 2004, 12:09 PM
Mesaj #387


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



asta-i trailer, ar trebui pus la reclama rofl.gif
later edit: sper ca ai vazut asta:
QUOTE
The Institute of Science, Technology and Public Policy at Maharishi University of Management, Fairfield, Iowa was founded to identify, scientifically evaluate, and implement proven, prevention-oriented, forward-looking solutions to critical national and global problems. The Institute works in close cooperation with universities, research institutes, governmental and private foundations, and business and industry. Having attracted a core group of renowned scientists and expert policy advisors, the Institute is rapidly becoming a leading international center for the latest scientific knowledge about innovative programs that work

deci respectivul maharishi, care a venit cu meditatia transcendentala isi face lui insusi experimente hmm.gif ceva de genul misa wink.gif

Acest topic a fost editat de cociuba: 22 Dec 2004, 12:14 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 22 Dec 2004, 12:46 PM
Mesaj #388


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (cociuba)
later edit: sper ca ai vazut asta:
QUOTE
The Institute of Science, Technology and Public Policy at Maharishi University of Management, Fairfield, Iowa was founded to identify, scientifically evaluate, and implement proven, prevention-oriented, forward-looking solutions to critical national and global problems. The Institute works in close cooperation with universities, research institutes, governmental and private foundations, and business and industry. Having attracted a core group of renowned scientists and expert policy advisors, the Institute is rapidly becoming a leading international center for the latest scientific knowledge about innovative programs that work

deci respectivul maharishi, care a venit cu meditatia transcendentala isi face lui insusi experimente hmm.gif ceva de genul misa wink.gif

Daca ai reciti mai atent paragraful, ai vedea ca:

1. E vorba de un Institut din cadrul Universitatii de Management Maharishi din Fairfield, Iowa, si nu de "acel maharishi"
2. Acel institut a fost fondat si a primit fonduri pentru a implementa solutii deja demonstrate, deci nu isi fac ei experimentele si apoi le "valideaza" - experimentele au fost deja facute si s-a aratat ca functioneaza
3. Institutul respectiv deja lucreaza in cooperare cu alte universitati, institute, fundatii guvernamentale sau private - deci nu mai e de mult timp "de capul lui", facand experimente in spatele blocului si incercand sa demonstreze ca sunt adevarate... Merg deja pe lucruri care s-a demonstrat ca functioneaza, motiv pentru care se si apeleaza la serviciile lor...

Mersi de quote, a fost de mare ajutor... smile.gif

Acest topic a fost editat de Tudy: 22 Dec 2004, 12:59 PM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Dec 2004, 12:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 22 Dec 2004, 01:02 PM
Mesaj #389


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

http://www.istpp.org/crime_prevention/


Ok, am citit. Ce demonstreaza asta? ca cei mai mult criminali sunt cei care au stat ocupati in saptamanile alea cu meditatia transcedentala? rolleyes.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Dec 2004, 01:08 PM
Mesaj #390


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Hmm, am gasit o poza cu statistici pe mai mult timp:
http://proposal.permanentpeace.org/researc...washington.html

Ma intreb si eu cum de au calculat ei ca scaderea aia este impotriva statisticii cand exact in perioada dinainte de test s-a observat o scadere si mai mare? si asta fara nici un experiment. Mi se pare ceva in neregula cu analiza!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Dec 2004, 01:13 PM
Mesaj #391


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



http://www.findarticles.com/p/articles/mi_..._24/ai_67691836

QUOTE

he said, violent crime in the city had been reduced by a remarkable 18 percent. "An 18 percent reduction compared to what?" asked a puzzled reporter for the Washington Post, no doubt recalling the previous summers dreadful murder rampage. Compared to what it would have been if the meditators had not been meditating, Hagelin explained patiently. "But how could you know what the rate would have been?" the reporter persisted. That had been arrived at, Hagelin responded with just a trace of irritation, by means of a "scientifically rigorous time-series analysis" that included not only crime data, but such factors as weather and fluctuations in Earth's magnetic field.


rolleyes.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 22 Dec 2004, 03:13 PM
Mesaj #392


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE
Figure 3. Reduced Violent Crime in Washington: A National Demonstration Project in Washington, D.C. tested the efficacy of a coherence-creating group for reducing crime and social stress. Although violent crime had been steadily increasing during the first five months of the year, during the two-month intervention, as the group increased from 800 to 4,000, violent crime began decreasing and continued to drop until the end of the experiment (maximum decrease 23.6%, p < .000000002). The drop in crime could not be attributed to other possible causes, including temperature, precipitation, weekends, and police and community anticrime activities (Social Indicators Research, 47, 153-201, 1999).


Asta e chiar din link-ul pe care l-ai dat tu. Si scaderea inregistrata inainte pe care ai mentionat-o tu ar putea avea alti factori, dintre cei enumerati mai sus... rolleyes.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 22 Dec 2004, 03:30 PM
Mesaj #393


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Catalin @ 22 Dec 2004, 01:02 PM)
QUOTE

http://www.istpp.org/crime_prevention/


Ok, am citit. Ce demonstreaza asta? ca cei mai mult criminali sunt cei care au stat ocupati in saptamanile alea cu meditatia transcedentala? rolleyes.gif

O remarca extrem de amuzanta, dar care este in acelasi timp o una paradoxala, deoarece s-a demonstrat stiintific faptul ca prin intermediul meditatiei transcendentale are loc reabilitarea persoanelor cu antecedente criminale. smile.gif

Ca sa iti ofer un raspuns intr-un stil agreat de tine asupra efectelor meditatiei transcendentale (am vazut ca esti mare fan al argumentelor stiintifice), o sa iti dau un link: http://www.t-m.org.uk/includes/research.shtml - e exact genul de argument pe care stiu ca il cauti, cu referinte, exemple, bibliografie, etc. wink.gif Ultimele 2 sectiuni ("REHABILITATION OF CRIMINAL OFFENDERS" si "COLLECTIVE HEALTH") se refera exact la aspectul discutat de noi mai devreme. Oricum, intregul articol merita lecturat... spoton.gif

Acest topic a fost editat de Tudy: 22 Dec 2004, 03:36 PM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 22 Dec 2004, 09:06 PM
Mesaj #394


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



tudy hai sa o spunem pe cea dreapta: linkul tau e o pacaleala,la fel ca si misa, asta nu inseamna ca yoga sau meditatia nu e buna , dar nu au acest tip de efect

misa e cu totul altceva e manipulare clara, te rog sa-mi spui cu ce vine nou misa?
cu spalarea creierelor si crearea de fanatici? wink.gif
cu un guru la care mintea in sta dupa minore si nu dupa practica spiritual
cu un pronuntat caracter antisemit si antimason,
cu 2*pi in loc de fanta wink.gif
Yoga da ,misa Niciodata cry.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 22 Dec 2004, 11:41 PM
Mesaj #395


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (cociuba)
tudy hai sa o spunem pe cea dreapta: linkul tau e o pacaleala [...]

Mi-e greu sa cred ca ai reusit intr-un timp atat de scurt sa citesti acel link, impreuna cu toate trimiterile bibliografice din cadrul textului (sunt nici mai mult nici mai putin de 165 de texte, carti si articole la care se face referire). blink.gif



Avand in vedere ca sunt "intampinat" de astfel de afirmatii nefondate, irelevante sau pur si simplu arogante, prefer sa nu mai iau parte la aceasta discutie. Pentru mine, discutia cu astfel de fiinte imi pare a fi pur si simplu a fi o pierdere de vreme. Am lucruri mult mai utile de facut cu timpul meu, decat sa iau parte la acest gen de "conversatii"...

Toti cei care criticati MISA vreti demonstratii, dovezi, argumente - iar cand le primiti, indiferent sub ce forma, le refuzati categoric, fara o analiza atenta si deschisa. Ba mai mult, va lasati influentati si de tot ce apare in mass-media mirificului plai mioritic, fara pic de discernamant. Asta face orice discutie inutila. Va urez mult succes pe drumul pe care l-ati ales, si sa aveti parte de tot ce meritati in viata!...

Iar celorlalti, care pastrati o particica macar din acea "arta de a conversa" care se pare ca lipseste multora dintre noi, va multumesc. O sa revin la atributiile mele de moderator global, intervenind in discutie doar atunci cand situatia o cere. Numai bine!


Acest topic a fost editat de Tudy: 22 Dec 2004, 11:53 PM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Dec 2004, 12:00 AM
Mesaj #396


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
tudy hai sa o spunem pe cea dreapta: linkul tau e o pacaleala,la fel ca si misa, asta nu inseamna ca yoga sau meditatia nu e buna , dar nu au acest tip de efect

O conversatie constructiva, care sa fie in ton cu Arta de a conversa, presupune ca in momentul in care aduci afirmatii de genul "aceasta informatie e o pacaleala" sa incerci si un minim de argumentare a spuselor tale.
In caz contrar, remarca este nula si... evident, nu era cazul sa fie scrisa. wink.gif

A nu se intelege ca sunt adept al MISA (de altfel mesajele de acum cateva luni dovedesc contrariul biggrin.gif), insa o discutie civilizata presupune argumente si un ton calm, fara observatii bombastice.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 23 Dec 2004, 12:31 AM
Mesaj #397


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Tudy,
Pe citi criminali s-a facut experimentul si citi au fost reabilitati?
Acu vine partea nasoala: cit de "reabiliatti" sint? Poti garanta 100% ca s-au lecuit? Si daca e asa buna, de ce nu se aplica in masa? Asta seamana cu afirmatia ca pamintul nu a fost lovit de cutremur/meteor pt ca misa s-a rugat....

Referitor la film... e un film.... au mai fost multe asemenea si or sa mai fie....care ridica o problema inca neexplicata.... dar nu o explica... De ce crezi ca acel film constituie un argument?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 23 Dec 2004, 04:00 AM
Mesaj #398


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE (Nicodim @ 22 Dec 2004, 01:53 AM)
1. e vreo legatura intre retorica lui Bivolaru si ideile lui James Redfield din "Profetia de la Celestine"?

2. S-a auzit in Romania de "A Course in Miracles"? In America cursul e celebru si eram curios daca a penetrat si spiritul mioritic... jamie.gif

bre, chiar nimeni nu stie nimic despre ce-am intrebat? devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 23 Dec 2004, 12:10 PM
Mesaj #399


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnilor, Tudy a ridicat o problema esentiala si anume arta de a conversa, acea sintagma ce sta pe frontispiciul Hanului. Insa, inainte de toate, trebuie stabilite resorturile dupa care argumentele si contraargumentele au fost redactate. Ce a stat la baza argumentatiilor celor care au participat la topic astfel incat balanta sa se incline in favoarea unuia ori a altuia? Consider ca asa trebuie orientata problema, nu trebuie iar sa se mute cursul discutiilor catre rauri involburate de imprecatii, pseudoexplicatii etc., ci catre albia unei intelegeri reciproce, constructive cum a subliniat Mihai. Buna intelegere nu este o idee de scenariu fantastic, ea exista in fiecare om de buna credinta, acum trebuie doar sa o invocam astfel incat discutiile sa capate iar nuanta primara, impartite fiind intre cei doritori sa explice si cei care au ochiul critic atintit asupra explicatiilor oferite de primii. Categoria tertiara, cei care doresc sa afle, poate fi situata la mijloc si deloc nu trebuie a fi neglijata daca se doreste ca o atmosfera amiabila sa se aseze in acest topic. Domnilor, personal mi-am expus gandurile despre organizatia MISA, am adus si argumente, am expus lumina organizatiei de mijloc si din prezent, nu cum s-a prezentat la inceput. Va salut pe toti, numai bine.

Acest topic a fost editat de Minerval: 23 Dec 2004, 12:20 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 23 Dec 2004, 01:21 PM
Mesaj #400


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



mihai
QUOTE
O conversatie constructiva, care sa fie in ton cu Arta de a conversa, presupune ca in momentul in care aduci afirmatii de genul "aceasta informatie e o pacaleala" sa incerci si un minim de argumentare a spuselor tale.
In caz contrar, remarca este nula si... evident, nu era cazul sa fie scrisa.

maharishi
deci maharishi isi face singur experimentele pe care tot el le valideaza wink.gif

tudy
QUOTE
Toti cei care criticati MISA vreti demonstratii, dovezi, argumente - iar cand le primiti, indiferent sub ce forma, le refuzati categoric, fara o analiza atenta si deschisa. Ba mai mult, va lasati influentati si de tot ce apare in mass-media mirificului plai mioritic, fara pic de discernamant. Asta face orice discutie inutila. Va urez mult succes pe drumul pe care l-ati ales, si sa aveti parte de tot ce meritati in viata!...

sa te superi e foarte usor wink.gif , dar intr-adevar critic misa, dar asta nu inseamna critica meditatie transcendentale sau a yoga sau chiar tantra, nu confundati aceste cai cu misa sau mai rau cu persoana lui bivolaru...
acesta este ultimul meu post aici in cadrul misa wink.gif , suparaciosilor...
Sarbatori fericite


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 5 Apr 2005, 08:14 PM
Mesaj #401


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



gurul Gregorian Bivolaru a fost prins in Suedia parca ohyeah.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 5 Apr 2005, 08:21 PM
Mesaj #402


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (cociuba @ 5 Apr 2005, 09:14 PM)
gurul Gregorian Bivolaru a fost prins in Suedia parca

QUOTE (cociuba @ 23 Dec 2004, 02:21 PM)

acesta este ultimul meu post aici in cadrul misa


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 5 Apr 2005, 08:22 PM
Mesaj #403


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



am mintit ohyeah.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Apr 2005, 08:30 PM
Mesaj #404


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (thunder @ 5 Apr 2005, 09:21 PM)
QUOTE (cociuba @ 5 Apr 2005, 09:14 PM)
gurul Gregorian Bivolaru a fost prins in Suedia parca

QUOTE (cociuba @ 23 Dec 2004, 02:21 PM)

acesta este ultimul meu post aici in cadrul misa

Acela a fost ultim post legat de misa pe 2004 wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 5 Apr 2005, 09:14 PM
Mesaj #405


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (cociuba @ 5 Apr 2005, 09:22 PM)
am mintit

- stim, nu e prima oara.

QUOTE
Comunicat de presă MISA:

Domnul Gregorian Bivolaru a fost retinut la Biroul de Imigrari din Suedia
conform procedurilor standard

Bucureşti, 5 aprilie 2005. Fiind contactaţi de avocaţii Domnului Gregorian Bivolaru din Suedia, am constatat următoarele:

Domnul Gregorian Bivolaru nu a fost găsit de poliţie, ci dânsul a solicitat autorităţilor suedeze azil politic datorită faptului că nu are încredere în obiectivitatea justiţiei române. Stenogramele şedinţelor P.S.D. unde se fac referiri directe la dânsul şi la M.I.S.A. sunt o dovadă clară în acest sens. Domnul Bivolaru şi MISA reprezintă un caz notoriu de abuzuri şi încălcări flagrante ale drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului în România. Este important să se ştie că dl Gregorian Bivolaru şi-a asumat faptul că va intra în atenţia Interpolului.

Reţinerea Domnului Gregorian Bivolaru a avut loc ieri, 04 aprilie 2005, la orele 13, în timp ce dânsul se afla la o a doua întrevedere (prima fusese în urmă cu aproximativ două săptămâni) la Biroul de Imigrări, iar această reţinere face parte dintr-o procedură legală, standard, nefiind vorba aşadar despre o arestare.

În momentul înregistrării dânsului în Registrul European al azilanţilor politici era evident că va fi cercetat pentru presupusele fapte săvârşite în ţara de origine, aspect de care dânsul era perfect conştient şi pe care l-a acceptat.

Conform legislaţiei suedeze, Domnul Gregorian Bivolaru se află sub protecţia poliţiei suedeze şi nu poate fi extrădat fără analizarea şi judecarea cazului de către un tribunal local din Suedia. Acesta va analiza dacă sunt reale sau nu motivele pentru care s-a decis în România îngrădirea dreptului său fundamental la libertate.

Doamna L.P., avocata sa din Suedia, specializată în imigrări pentru cei care cer azil politic, a afirmat: „Dosarul domnului Gregorian Bivolaru este cel mai documentat şi elocvent dosar pe care l-am văzut în cariera mea şi reflectă mari abuzuri şi nenumărate încălcări ale drepturilor omului.”

Practicanţii yoga din România şi din întreaga lume, printre care şi membri ai Federaţiei Internaţionale de Yoga, îşi exprimă solidaritatea faţă de cauza unui om care nu poate preda şi practica liber yoga în ţara sa.

Pentru informatii suplimentare:
Biroul de presa M.I.S.A.
E-mail: biroudepresa_misa@yahoo.com

sursa: http://www.yogaesoteric.net/


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 5 Apr 2005, 09:28 PM
Mesaj #406


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
ÎN AFARĂ DE DUMNEZEU NOUĂ NU NE ESTE FRICĂ DE NIMENI. SUNTEM SINGURUL SITE DIN ROMÂNIA UNDE PUTEŢI GĂSI ADEVĂRURI INTERZISE ÎN PRESA ROMÂNEASCĂ. DACĂ VREŢI SĂ CUNOAŞTEŢI ADEVĂRUL GOL GOLUT CITIŢI-NE ŞI VĂ VEŢI DA SEAMA DE ADEVĂRURILE DIN UMBRĂ !

asta sta la intrarea in siteul yogaesoteric... spoton.gif


draga thunder, nu inteleg de ce organizatia misa care din cate ai explicat nu este condusa de bivolaru , face atatea eforturi tocmai pentru a-l apara?
si au dreptate ca e doar o fumigena, dar totusi nu pot sa nu zambesc cand vad ca il gasesc in suedia wink.gif , ce cauta acolo din moment ce toate tarile occidentale sunt conduse de masoni? wink.gif

sunt curios sa aflu raspunsul tau!!! unsure.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Apr 2005, 01:25 AM
Mesaj #407


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (cociuba @ 5 Apr 2005, 10:28 PM)
QUOTE
ÎN AFARĂ DE DUMNEZEU NOUĂ NU NE ESTE FRICĂ DE NIMENI. SUNTEM SINGURUL SITE DIN ROMÂNIA UNDE PUTEŢI GĂSI ADEVĂRURI INTERZISE ÎN PRESA ROMÂNEASCĂ. DACĂ VREŢI SĂ CUNOAŞTEŢI ADEVĂRUL GOL GOLUT CITIŢI-NE ŞI VĂ VEŢI DA SEAMA DE ADEVĂRURILE DIN UMBRĂ !

asta sta la intrarea in siteul yogaesoteric...

Ce nu au văzut românii orbiţi de «fumigena M.I.S.A.»?

« Bomba fumigenă » MISA din martie 2004 a fost lansată pentru a masca un adevăr monstruos: persoane din fostul guvern patronau o reţea de trafic de copii!

un articol de Maria Nicola şi Nicolae Marin

În 18 martie 2004 autorităţile române au declanşat “cea mai mare acţiune din ultimii 15 ani”, care s-a dovedit a nu fi altceva decât o înlănţuire de abuzuri şi nedreptăţi la adresa unor oameni nevinovaţi. După ce s-au mai liniştit un pic spiritele şi a ieşit la iveală că totul este un mare “fâs”, mulţi români inteligenţi (printre ei şi câţiva ziarişti) au sesizat faptul că scandalul iscat în jurul M.I.S.A. şi al domnului profesor Gregorian Bivolaru nu era de fapt decât o grosolană diversiune. Scopul? Acela de a distrage atenţia de la problemele reale ale ţării, de a oferi românilor “pâine şi circ”, aşa cum se exprima frust Adrian Năstase în stenogramele PSD.

O primă şi evidentă diversiune speculată la maxim este legată de Gabriel Bivolaru, cel care a devalizat BRD şi a băgubit Statul cu 2300 de miliarde de lei. Dar acesta este doar vârful unui aisberg, pentru că, aşa cum vom arăta în acest articol, guvernul de atunci al României, în frunte cu fostul premier Adrian Năstase, a beneficiat mult mai mult de pe urma scandalului M.I.S.A.

La începutul lunii martie 2004, un scandal de proporţii ameninţa clasa politică din România şi în special pe membrii guvernului. Totul a pornit de la raportul defavorabil României prezentat Parlamentului European de Emma Nicholson (printre altele, baroneasa Nicholson era extrem de revoltată de “minciunile” guvernului român). S-a vorbit şi de informaţii concrete legate de implicarea unor persoane din guvern şi a premierului de atunci în anumite reţele de tip mafiot, informaţii despre care s-a spus că dacă ar fi fost dezvăluite, ar fi făcut să “sară în aer” clasa politică din România. De asemenea, s-a aflat şi în presă că există anumite informaţii ale Interpolului care vor duce rapid la arestarea a 100 de persoane “de vază”. Nu-i aşa că ACESTA era cu adevărat un subiect de maxim interes pentru români?

Îşi mai aminteşte cineva acum de această veritabilă “bombă” care a lovit România la începutul lui martie 2004, cu ecouri ample în presă în zilele de 10-13 martie? Nuuuu…. Cum a ales guvernul să rezolve problema? Pe de o parte, a cumpărat sprijinul unor europarlamentari prin tot felul de afaceri dubioase prin care au păgubit, de fapt, poporul român. Aceasta în exterior. În ţară, însă, autorităţile au lansat “scandalul” M.I.S.A. (şi merită semnalată implicarea maximă a S.R.I.-ului în declanşarea atacului împotriva M.I.S.A!). Reflectarea în presă a “Operaţiunii Christ”, cum a fost ea numită în mod blasfemiator, a fost doar aparent haotică şi extrem de intensă şi virulentă. Ea a fost de fapt o manipulare de proporţii, poate cel mai mare şi cel mai evident caz de manipulare prin mass-media a românilor creduli şi proşti.

Altfel spus, în ciuda imensei importanţe a raportului şi a dezvăluirilor Emmei Nicholson, în mod bizar ele au dispărut cu uşurinţă din atenţia opiniei publice şi din paginile ziarelor, pentru că mass-media a preferat să-şi mute atenţia asupra unui alt subiect, speculat senzaţionalist, dar lipsit de substanţă: “scandalul MISA”.

Ce a fost de fapt cu acel raport defavorabil României?

„Singurul raport explicit negativ dintre toate cele 12 evaluări ale candidatelor la aderare: Raportul Nicholson despre România – în dezbaterea Parlamentului European” „...România se confruntă, în prezent cu dificultăţi serioase în îndeplinirea criteriilor politice de la Copenhaga ceea ce reprezintă un regres serios faţă de anii precedenţi”.

Documentul atrage atenţia că: „finalizarea negocierilor de aderare în 2004 şi aderarea la uniune în 2007 sunt imposibile...” (ziarul “Adevărul” din 10 martie 2004 )

Se vorbea în acest raport şi de cunoscutele probleme ale României legate de exemplu de subordonarea justiţiei faţă de partidul de guvernământ de atunci (PSD), dar, în mod şocant, problema nr. 1 a României se pare că era... ADOPŢIA EXTERNĂ A COPIILOR.

user posted image„Nu este necesar ca România şi Bulgaria să adere la Uniune în acelaşi timp, deşi este de dorit... dacă România nu ia notă de trecere, noi, în Parlament, trebuie să ne ridicăm şi să spunem asta”, a declarat ieri într-o conferinţă de presă susţinută la Strasbourg, Graham Watson, preşedintele grupului liberal din Parlamentul European, grup din care face parte şi baroneasa Emma Nicholson. Acesta a mai declarat „Grupul liberal-democraţilor nu a fost consultat în legătură cu decizia Consiliului European şi dacă ar fi fost, cred că am fi exprimat foarte clar că în timp ce Bulgaria este pe drumul cel bun, există mai multe motive de îngrijorare în legătură cu România. Aceste îngrijorări s-au accentuat de atunci, în special după descoperirea continuării exportului sau vânzării de copii...” (ziarul “Adevărul” din 10 martie 2004 ).

În condiţiile în care numărul OFICIAL al adopţiilor în România a fost de 455, iar în Bulgaria de 551, e clar că e ceva putred la mijloc. Devine evident, coroborând toate informaţiile din presă, că problema adopţiilor ascundea de fapt exportul de copii, care erau vânduţi unor reţele de prostituţie sau pentru trafic de organe. Asta nu era deloc o problemă minoră, în ciuda eforturilor disperate ale guvernului de a o prezenta ca pe o toană a comisarului european. Şi se pare că reţeaua de trafic de carne vie, în fapt de trafic cu minori în scopul prostituţiei şi a traficului de organe era patronată de persoane din Guvern (condus pe atunci de premierul de tristă amintire Adrian Năstase) sau de rude de gradul 1 ale acestora.

Comisarul Verheugen, susţinând poziţia dură a Emmei Nicholson cu privire la România cere ca „şi peştii cei mari să ajungă dupa gratii”. „Consiliul European nu mai poate continua pe linia veche că totul e bine în România şi că data de 2007 este sigură, pentru că nu este aşa”, declară Emma Nicholson (ziarul “Adevărul” din 11 martie 2004 )

Ce indicii oferă Emma Nicholson?

Doamna Nicholson crede că „principalul flagel care macină adânc societatea românească este corupţia generalizată, care îi implică pe oficialii din administraţie, pe judecători şi pe politicieni”. (ziarul “Adevărul” din 11 martie 2004 )

„De ce sunt adoptaţi copii prin internet , aleşi doar după o fotografie, copii aflaţi deja la vârsta pubertăţii sau de 17 ani şi jumătate, care în curând vor deveni majori? Unde vor merge aceştia, ce vor face aceştia în străinătate, de ce au fost luaţi din România” „Când legi toate acestea cu corupţia din domeniu, rezultă o monstruozitate” , a adăugat ea, făcând referire la copii adoptaţi în scopul exploatării pornografice. ( ziarul „Adevărul” 14 martie 2004)

user posted image„Dacă făceam publice dovezile aş fi provocat o furtună masivă. Nu am făcut publice dovezile pentru ca nu am vrut să crucificăm guvernul” (ziarul „Adevărul” din 14 martie 2004) (MAI VREŢI ŞI ALTE DOVEZI PENTRU A DEMONSTRA CĂ OAMENI DIN GUVERNUL TRECUT ERAU AMESTECAŢI ÎN EXPORTUL DE COPIII? În plus, remarcăm şi potrivirea stranie a expresiei folosite – crucificarea – cu denumirea care o fost dată acţiunii anti-MISA: operaţiunea CRIST)

Demn de reţinut: există şi dovezi. De unde ar putea să vină acestea? O sursă ar fi Interpolul. Tot din ziare aflăm că Interpolul monitoriza de câţiva ani o reţea de trafic de minori în care erau amestecate persoane din fostul guvern, rude de gradul 1 ai acestora, oameni din lumea interlopă românească. La procuratură au ajuns astfel dovezi pentru a aresta 100 de persoane după spusele unui procuror dintre care oameni cu funcţii mari în guvern şi rude de gradul 1 ai acestora (adică soţii, fii, etc). Era vorba de trafic de minori în ţări orientale (Malaezia, Thailanda, Indonezia, dar atenţie NU şi Japonia).

„Baroneasa a dat ieri lămuriri legate de copii folosiţi pentru adopţii şi trafic de organe. Guvernul trebuie să vâneze peştii mari, rechini, cei care încalcă legea la nivel mare, ceea ce nu s-a mai întâmplat până acum” (Ziua 13 martie 2004). Adică cei care conduc această reţea care „exportă” copii de 17 ani s-au lăcomit cum nu s-a mai pomenit până acum. Şi după cum reiese clar, capii reţelei sunt membri ai Guvernului. Ce putem spune despre o ţară în care guvernul face asemenea afaceri şi foloseşte structurile statului pentru a proteja o asemenea afacere pentru vânzarea copiilor? Corupţia la nivel înalt este dincolo de orice limită! În acest context înţelegem şi intervenţia Interpolului, şi faptul că problema nr. 1 a României este.. problema adopţiilor.

O confirmare evidentă

Parlamentarul european (Emma Nicholson) şi-a informat colegii că raportul său „a avut deja un impact pozitiv în România. Ieri a avut loc o restructurare profundă a guvernului şi înţeleg că o lege pentru protecţia copilului va fi votată mâine” (ziarul “Adevărul” din 11 martie 2004) DE NECREZUT! O RESTRUCTURARE PROFUNDĂ A GUVERNULUI PENTRU O LEGE PRIVIND... PROTECŢIA COPILULUI!. Spus pe şleau, cei în cauză (din guvern) au fost convinşi să renunţe pentru o perioadă la afacerea bănoasă cu vinderea copiilor.

Pe prima pagină a ziarului “Adevărul” din 11 martie 2004, alături de această veste „îmbucurătoare”se află APARENT întâmplător un alt articol legat de traficul de minori în scopul prostituţiei. Era vorba despre americanul Kurt Treptow condamnat în septembrie 2002 de către Instanţa pentru minori din Iaşi la 7 ani de închisoare pentru comiterea a cinci infracţiuni cu atingere la viaţa sexuală a doi minori. Cum, nu vă amintiţi? Şi de această ştire-bombă aţi uitat, sub influenţa scandalului M.I.S.A.?

Vă amintim noi despre de este vorba: acest personaj sinistru, Kurt Treptow, fusese condamnat la 7 ani de închisoare pentru abuzuri şi perversiuni sexuale la adresa unor minori, pe baza unor casete video filmate la „locul faptei” (un hotel din Iaşi). Apoi, la începutul lui martie 2004, el a fost eliberat datorită intervenţiei directe a lui Ioan Talpeş, care şi-a motivat acţiunea prin faptul că „altfel România nu ar mai intra în NATO” (?!!).

Treptow şi complicele lui au fost scoşi de sub urmărire penală pentru infracţiunile de trafic de persoane, perversiuni sexuale, prostituţie şi proxenetism din „lipsa elementelor constitutive ale infracţiunii”. Procurorul Elena Dinu a atras atenţia că procurorii au ţinut cont de toate probele din dosar, inclusiv videocasetele porno confiscate de la cei doi complici. (Lucrurile sunt clare deci. I-au dat drumul ca să nu spună prea multe despre reţeaua de trafic de minori din România)

Şi o altă confirmare „din interior”... despre corupţia la nivel înalt

user posted image„Iritat de întrebările privind relaţia sa cu pedofilul Kurt Treptow, Talpeş îi şantajează pe parlamentari cu informaţii secrete”, în ziarul “Adevărul” din 10 martie 2004. Iată ce afirma Ioan Talpeş: „Să nu dea Dumnezeu să spun eu tot ce ştiu despre cei care calcă strâmb şi se văd cu dumneavoastră” (Ziarul „Adevărul” din 10 martie 2004). Adică în vechiul guvern funcţiona legea mafiei: fură oricât, dă şpagă grasă la vârful piramidei şi în plus află matrapazlâcurile pe care le fac şefii ca să nu poţi fi eliminat din sistem.

Cum au fost muşamalizate problemele cu reţeaua de traficanţi de minori?

După raportul extrem de dur al Emmei Nicholson PSD a plătit şpăgi exorbitante pentru ca Parlamentul European să nu aprobe raportul baroanei (detalii se pot vedea în stenogramele PSD privitor la relaţiile lui Adrian Năstase cu Partidul Popular European). Pe lângă aceste manipulări grosolane de interese, guvernul trebuia totuşi să dea impresia că face ceva pentru a rezolva problema. A simulat o remaniere guvernamentală care, vorba lui Caragiale... „să se schimbe, primesc! dar atunci să nu se modifice nimic!”. Şi a mai simulat cu un tupeu maxim demascarea unei reţele „mafiote” acuzată că făcea trafic de carne vie.

Nu aţi înţeles încă MAREA DIVERSIUNE? S-a declanşat exact atunci scandalul M.I.S.A., pentru că MISA oricum le stătea francmasonilor în gât de ani de zile. Se pare că Adrian Năstase avea ordin de la superiorii lui masoni să distrugă această organizaţie spirituală profund antimasonică. Iar Năstase, mare vânător cum îl ştim, s-a gândit că împuşcă doi iepuri dintr-o lovitură. Cu concursul unei mari părţi din mass-media (şi aici stenogramele PSD ne arată evidenta subordonare a acesteia intereselor PSD-ului) s-a căutat în mod neruşinat şi ostentativ să se creeze impresia că M.I.S.A. este o organizaţie sau reţea de tip mafiot. S-au fluturat prin presă acuze legate de trafic de carne vie, prostituţie, trafic cu minori, s-a făcut o MARE HĂRMĂLAIE pentru a se putea raporta apoi ipocrit către Parlamentul European: vedeţi, am început să eliminăm problema.

Adică schema a fost clară: au pus în cârcă yoghinilor de la M.I.S.A. toate matrapazlâcurile lor. Dar între timp l-au scăpat şi pe american pentru ca acesta să nu scape vreun nume sau detaliu important. Unde sunt cei 100 de politicieni marcanţi implicaţi în traficul de copii? A fost vreunul arestat? Aţi mai auzit de aşa ceva? Vă amintiţi ce zvonuri a lansat presa la la sfârşitul lui marite 2004: că membri ai guvernului şi ai SRI-ului au legături mafiote cu MISA, că operaţiunea CRIST (care în realitate a fost îndreptată împrotriva lui Gregorian Bivolaru şi împotriva MISA) va face „să cadă capete din Guvern”. Dar asta a fost aşa, doar în primele zile. După ce au făcut „lipeala” sau „substituirea” celor două cazuri, aceste referiri au dispărut.

Înţelegeţi acum cine a avut de beneficiat de pe urma imensului scandal mediatic creat în jurul MISA după descinderile din 18 martie? Înţelegeţi de ce s-a încercat cu atâta disperare să se facă o legătură cu problemele legate de minori? Înţelegeţi rolul crucial pe care l-a avut în această cumplită înscenare cu minora de 17 ani şi opt luni Mădălina Dumitru? Înţelegeţi de ce s-a pedalat atât pe pornografie, prostituţie şi trafic de carne vie, deşi în realitate mandatele de percheziţie din 18 martie au fost date pentru INFRACŢIUNI INFORMATICE? Înţelegeţi de ce s-a insistat în presă pe atâtea acuzaţii aberante, deşi era evident pentru orice persoană lucidă că nu există nici un fel de dovezi şi procuratura a declarat oficial că este vorba de INFRACŢIUNI LEGATE DE DREPTUL DE AUTOR?

Înţelegeţi de ce, s-au lansat atacuri în presă la adresa firmei Extaz, care intermediază contracte LEGALE de muncă în Japonia (fără nici o legătură cu prostituţia). Japonia este în Orient şi de aceea s-a făcut o altă apropiere cu reţeaua de trafic de minori semnalată de Emma Nicholson, iar firma Extaz a fost transformată într-o altă „piesă de rezistenţă” a campaniei mediatice anti-MISA! Iată de ce s-a ajuns la non-sensul de a scrie în presă că firma Extaz, “face trafic de persoane pe baza unor contracte de muncă”?

În concluzie, sperăm că v-aţi convins de această scandaloasă diversiune prin care s-a stopat investigarea aspectelor legate de trafic de minori pentru prostituţie şi pentru vânzarea de organe. De fapt, au vrut să prostească societatea civilă şi opinia publică, dând impresia că anchetează o reţea mafiotă. Cum spuneam, experimentatul vânător Adrian Năstase a căutat să împuşte doi iepuri dintr-o lovitură: să scape de MISA şi să ascundă sub covor corupţia din guvern şi afacerea scabroasă cu traficul de copii. Diversiunea, deocamdată, i-a mers, dar cu MISA nu prea i-a reuşit. Nu numai că nu ne-a doborât, dar ne-a făcut mai puternici!

25 martie 2005
yogaesoteric.net
- http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=3323


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Apr 2005, 01:46 AM
Mesaj #408


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (cociuba @ 5 Apr 2005, 10:28 PM)
draga thunder, nu inteleg de ce organizatia misa care din cate ai explicat nu este condusa de bivolaru , face atatea eforturi tocmai pentru a-l apara?

- din mai multe motive. Eu nu le cunosc pe toate pt. ca eu nu preprezint MISA si cu atit mai putin "viziunea oficiala" MISA. Este de la sine inteles, la mintea copiilor, ca fiind mentorul spiritual al acestor oameni ei sa empatizeze cu el si cu cauza sa, mai ales ca el este acum "fugarit" si amenintat pt. ca este un factor de trezire a sufletelor si de demascare a matrapazlucurilor sectei satanice mondiala francmasoneria. Deci de doua ori vizat.

- sint oameni care prefera adevarul si spiritualitatea .... si nu minciuna, prostia, limitarea si circul, motiv pt. care, dupa caz, probabil ca si ei reactioneaza in fata acestor abuzuri si nedreptati. In plus de asta, probabil ca exista multi Iuda in lume si multi oameni care si-ar trada sau ucide si parintii, sau ramine nepasator in fata nedreptatilor care ar fi facute altor oameni, fie ei apropiati sau nu ... insa altii inca mai au coloana vertebrala si discernamint. Pe de alta parte, logica si bunul simt ii spune aceluia care reactioneaza ca daca asta se poate petrece unui om sau grup de oameni, mai devreme sau mai tirziu i se poate petrece si lui si grupului de apropiati din care face el parte.

QUOTE
si au dreptate ca e doar o fumigena, dar totusi nu pot sa nu zambesc cand vad ca il gasesc in suedia, ce cauta acolo din moment ce toate tarile occidentale sunt conduse de masoni? 

- contrar asteptarilor tale, dl. Bivolaru este un om inteligent si isi poate calcula dinainte posibilitatile si conjunctura in care se afla. Nu-i cunosc motivele pt. care a ales Suedia sau acest moment, dar sigur pina si unul dintre cei mai inraiti denigratori ai MISA, seful de la ziarul Gardianul a recunoscut public ca totul a fost calculat si inteligent actionat.

- or fi masoni multi in lume, dar mai sint si oameni cu frica de Dumnezeu si iubitori ai adevarului. Pe lumea asta nu numai satana are reprezentanti, ci si Dumnezeu.

QUOTE
sunt curios sa aflu raspunsul tau!!!

- sint curios daca vei intelege ceva din el ... unsure.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Apr 2005, 02:21 AM
Mesaj #409


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Calomnia se plăteşte - procese câştigate!!!

...câteva dintre procesele intentate ziariştior şi câştigate de
domnul profesor de yoga Gregorian Bivolaru pe parcursul anilor


un articol de Eva D. şi Marius Popescu

CALOMNIE = afirmarea sau imputarea în public prin orice mijloace a unei fapte determinate privitoare la o persoană, care, dacă ar fi adevărată, ar expune acea persoană la o sancţiune penală, administrativă sau disciplinară, ori dispreţului public”.
(Art. 206 din Codul Penal)

De mai mulţi ani mass-media a făcut din domnul profesor Gregorian Bivolaru şi din M.I.S.A. subiecte de senzaţie. Pline de exagerări, calomnii, minciuni, bănuieli fanteziste prezentate drept adevăruri, temeri personale şi opinii (pur subiective), dar şi de monumentale speculaţii ce contravin logicii şi bunului simţ, toate aceste articole trădează de fapt lipsa de profesionalism a bravilor jurnalişti. Aceştia fie în mod intenţionat, conştienţi fiind în ce scop scriu un anumit lucru, fie pentru a se afirma cu un subiect cu care cred că au dat lovitura, uneori chiar pentru a-şi păstra locurile de muncă, acceptă să se lase antrenaţi într-un joc ale cărui mize nici nu le bănuiesc. Ce este mai rău este că cea mai mare parte dintre aceşti ziarişti se lasă pătrunsă de importanţa rolului pe care cred că îl joacă în "demascarea" unor fapte reprobabile şi periculoase... periculoase de fapt doar pentru cei care conduc din umbră, adică pentru francmasoni. Poate că într-o zi se vor trezi şi nu se vor mai lăsa manipulaţi, manipulând la rândul lor pe alţii. Până atunci vor trebui să răspundă în faţa Justiţiei pentru minciunile scrise aşa cum au răspuns şi alţi colegi ai lor găsiţi vinovaţi de infracţiunea de calomnie.

12 septembrie 1995. Cristian Negureanu, redactor la ziarul România Mare, a fost acuzat prin sentinţă publică de infracţiunea de calomnie asupra domnului profesor Gregorian Bivolaru.

Cristian Negureanu scrisese un articol în paginile ziarului România Mare, cu titlul „Falşii profeţi nu ne vin de la Dumnezeu, ci de la Satan”, în care a redat anumite informaţii preluate din ziarul „Evenimentul zilei” în care se afirmă că Gregorian Bivolaru a fost internat în trecut la Spitalul 9 Bucureşti şi a fost cercetat de poliţie pentru săvârşirea infracţiunilor de fals, uz de fals, înşelăciune şi altele (afirmaţii complet eronate).

Redactorul ziarului a fost acuzat deoarece astfel de informaţii, chiar preluate din alte publicaţii au fost redactate cu scopul de a-l discredita pe Gregorian Bivolaru şi întreaga sa activitate. El a încălcat astfel art. 206 din Codul Penal şi a fost obligat să plătească daune morale, fiind răspunzător pentru ceea ce a scris. Pentru un redactor la un cotidian ca „România Mare”, CristianNegureanu a dat dovadă de lipsă totală de profesionalism, deoarece a prezentat nişte informaţii trunchiate, preluate din alt cotidian, fără să le verifice valoarea de adevăr.

26 iulie 2001. În ziarul „Evenimentul zilei” apare un articol semnat de această dată de doi ziarişti, Surcel Vasile şi Neamţu Daniel. Titlul acestui articol este „...Bivolaru cheamă la rugăciune împotriva cutremurului”.

Titlul articolului nu este deloc tendenţios, el îndeamnă oamenii să se roage împreună pentru binele tuturor fiinţelor pentru a îndepărta efectele unui eventual cutremur ce urma să se producă chiar pe teritoriul ţării noastre. Ceea ce era scandalos şi deloc potrivit cu acest subiect a fost supratitlul “După ce ani de-a rândul a propovăduit sexul în grup…”. În urma acestui articol, domnul profesor Gregorian Bivolaru intentează proces celor doi ziarişti, iar în data de 13 septembrie 2002 se dă sentinţa penală prin care se cere cercetarea acestora pentru săvârşirea sancţiunii de calomnie. Iar cei doi ziarişti, împreună cu partea responsabilă a S.C. Expres S.R.L. unde aceştia erau angajaţi, au pierdut procesul.

21 ianuarie 2002. Mihai Belu este condamnat în şedinţă publică de Parchetul de pe lângă Judecătoria sectorului 1 pentru săvârşirea infracţiunii de calomnie asupra domnului profesor Gregorian Bivolaru.

În data de 12 oct 2001, în ziarul „Cotidianul” apare un articol semnat de Mihai Belu, având ca titlu “Unde se duc “cotizaţiile” yoghinilor. Gregorian Bivolaru este bănuit că s-a amestecat în afaceri ilegale cu ţigări”. Acest articol conţine afirmaţii total neadevărate cu privire domnul profesor Gregorian Bivolaru, articol care aduce o gravă atingere onoarei şi reputaţiei acestuia. Mihai Belu afirma că ar exista un dosar penal la Poliţia Capitalei încă din 1997 în care domnul profesor Gregorian Bivolaru este cercetat pentru trafic ilegal de ţigări, motiv pentru care ziaristul şi-a permis să “fabrice” un articol cu un titlu atât de răsunător, în care să speculeze toate aceste informaţii şi să afirme că “liderul MISA a dat 250 milioane de lei pentru a sponsoriza afacerile cu ţigări. […] şi că cele 250.000.000 de lei au fost daţi într-unul din sediile MISA”.

S-a constatat că domnul profesor Gregorian Bivolaru nu fusese audiat în nici un dosar în ultimii patru ani şi nu era cercetat în nici un alt dosar penal. Astfel, Mihai Belu nici măcar nu a mai catadicsit să se prezinte la proces pentru a fi audiat şi pentru a prezenta aşa-zisele probe doveditoare.

De unde a avut aceste informaţii, nu ştim. Ceea ce ştim este faptul că Mihai Belu a urmărit să arunce o lumină nefavorabilă asupra domnului profesor Gregorian Bivolaru, imputându-i o serie întreagă de ilegalităţi pe care se presupune că le-a săvârşit, că ar fi folosit banii proveniţi din cotizaţiile cursanţilor şcolii de yoga pentru a face AFACERI CU ŢIGĂRI! A amintit că s-ar putea să fie o legătură cu afacerea “Ţigareta”, atât de mult mediatizată în acea perioadă. Dar ceea ce nu ştia domnul Belu este faptul că la Şcoala noastră nu se încurajează şi nici nu se admite consumarea de băuturi alcoolice, ţigări sau droguri, nicidecum utilizarea lor pentru a obţine profituri. Cum ar putea atunci conducătorul acestei şcoli spirituale să aibă asemenea preocupări atâta timp cât el este cel care ia măsuri drastice împotriva celor care încalcă aceste reguli? Cum Mihai Belu era angajat la S.C. RH Press SRL, ca editor al ziarului “Cotidianul”, instanţa a hotărât ca acesta, ca reprezentant al ziarului, să plătească o despăgubire binemeritată în valoare de 20 milioane lei în favoarea lui Gregorian Bivolaru.

18 iunie 2003, Gorzo Octavian Dan, ziarist al ziarului „Oglinda”, este şi el acuzat de calomnie împotriva domnului profesor Gregorian Bivolaru, deoarece a publicat un articol în data de 20 ianuarie 2002, profund insultător şi plin de informaţii calomnioase despre el.

În acest articol, având ca titlu „Sediile secrete din Bucureşti ale lui Gregorian Bivolaru” Gorzo face referiri la „sex, bani şi vile obţinute ilegal de Gregorian Bivolaru”. Într-un alt articol semnal sub pseudonimul „George Dora”, Gorzo susţine că Gregorian Bivolaru este un fals guru, că el ar fi primit de ziua lui drept cadou douăsprezece neveste spirituale, că sexul nu lipseşte aproape niciodată din manifestările M.I.S.A., că există o serie de clădiri care ar aparţine "şefului suprem" al M.I.S.A., indicând chiar un număr de trei clădiri deţinute de către domnul Bivolaru, că este dubios modul în care s-au obţinut banii pentru achiziţionarea terenurilor sau caselor, în sensul că atât banii cât şi casele ar fi ilicite. Pentru toate afirmaţiile pe care acest “expert” în yoga, imobiliare, finanţe, etc. le-a prezentat într-un mod atât de pervers, instanţa de judecată hotăreşte ca Gorzo Octavian Dan să plătească daune morale în valoare de cinci milioane lei chiar domnului profesor Gregorian Bivolaru, pentru că l-a expus la dispreţ public, defăimare şi calomnie.

*******

Iată cum în urma mai multor procese intentate unor ziarişti de domnul profesor Gregorian Bivolaru s-a stabilit clar că astfel de articole nu sunt decât calomnii grosolane. Ceea ce ne arată că poate că din punct de vedere juridic greşeala a fost reparată. Dar cine are acces la deciziile judecătoreşti? Foarte puţini oameni, în schimb marea majoritate au acces la ziare. Ştiind bine acest lucru, nimeni nu şi-a dat osteneala să îşi ceară măcar scuze în mod public aşa cum s-ar fi cuvenit recunoscând că s-a înşelat, că nu s-a documentat suficient sau că din lipsă de material a mai băgat "din burtă" pe ici-colo ca articolul să dea mai bine la public. Ne-am fi aşteptat ca măcar să se publice articole în care să se retracteze cele scrise anterior cu atâta exces de zel afectând nu numai reputaţia şi imaginea publică unui om ci a unei întregi organizaţii. Şi chiar dacă au făcut aceasta, au fost mici notiţe undeva într-un colţ ascuns care nu au nici o valoare faţă de articolele de primă pagină pline de minciuni. În loc de scuze sau retractări... multe din temele vehiculate de aceşti ziarişti au fost reluate în campania de presă acerbă declanşată în 2004.

Din moment ce informaţiile calomnioase au fost preluate de alţi ziarişti şi „înflorite” până nimeni nu a mai înţeles nimic din haosul creat, nu putem decât să tragem concluzia că s-a dorit în mod intenţionat distrugerea imaginii domnului profesor Gregorian Bivolaru şi a M.I.S.A.-ei. Plus că ziariştii au mai nou tehnici profesioniste de eschivare a responsabilităţii: afirmaţii evazive precum „se pare că”, „presupunem”, etc. Iar volumul colosal de articole calomnioase împotriva M.I.S.A.-ei şi a lui Gregorian Bivolaru de după martie 2004 a făcut practic imposibilă replicarea la toate.

Noi credem că ziariştii, dintr-un fel de solidaritate de breaslă, lesne de înţeles, au acum o poliţă în plus de plătit aceluia care a avut curajul să le dovedească în faţa justiţiei că sunt lipsiţi de profesionalism. Nu ne aşteptăm ca pentru aceasta Gregorian Bivolaru să fie prea iubit de oamenii de presă şi nici ca aceştia să îl mai poată trata cu obiectivitate. Îi apreciem însă pe acei câţiva ziarişti care au dovedit curaj şi luciditate şi au scris articole obiective. Cât despre restul, care se afundă tot mai mult în propriile minciuni, va veni mai devreme sau mai târziu momentul în care vor trebui să dea socoteală, dacă nu în faţa justiţiei umane în faţa propriilor conştiinţe, pentru cuvintele lor. Dar atunci nu vor putea să mai spună că nu au ştiut ce fac.

16 februarie 2005
yogaesoteric.net

- sursa: http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=2349


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 6 Apr 2005, 08:15 AM
Mesaj #410


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Liderul spiritual al M.I.S.A., Gregorian Bivolaru, a fost arestat ieri la Malmo de catre politisti ai interpolului suedez.

http://www.expres.ro/investigatii/?news_id=183321




--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 6 Apr 2005, 11:41 AM
Mesaj #411


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Un citat din articolul de mai sus...
Influentati de invatatura lui Guru, multi dintre adeptii MISA au fost depistati ulterior cu probleme psihice. In acest sens, semnificativ ar fi cazul unui yoghin membru al MISA, care in 1997 si-a macelarit parintii si sora. Dragos Milea Sende le-a aplicat acestora zeci de lovituri cu un cutit si o ranga. El le-a declarat anchetatorilor ca a fost “trezit din somn de niste spirite negre si agresive”, care voiau sa-l omoare, motiv pentru care a luat un cutit cu care si-a ucis rudele. Sende a mai spus ca parintii si sora sa erau “niste demoni, care il terorizau in permanenta”.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Apr 2005, 11:49 AM
Mesaj #412


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Tu nu ai citit ce scrie alt guru mai sus, ca ziaristii au niste polite de platit lui dom' profesor Bivolaru? Ia sa nu mai crezi toate prostiile din ziare!

Sau oi fi si tu vreun spirit negru si agresiv?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 Apr 2005, 11:55 AM
Mesaj #413


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Daa, crede-le numai pe alea de la tv, unde leviteaza toti nebunii. ohyeah.gif

P.S. Oare gio pe unde o fi, a cerut si el azil pe undeva? laugh.gif

Acest topic a fost editat de nefertiti: 6 Apr 2005, 11:55 AM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 6 Apr 2005, 12:07 PM
Mesaj #414


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Se pare ca "MISA International" (sub alte nume) ar exista in vreo 20 de tari ...

Interesant e ca Bivolaru reapare in discutie in momentul unor arestari ...

Dar si mai interesant e ca a reusit sa paraseasca Romania. Parca incepi sa crezi in puterile lui speciale ...

... sau alte lucruri speciale au fost implicate ? smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 Apr 2005, 12:12 PM
Mesaj #415


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



E o conspiratieeee! rofl.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 6 Apr 2005, 12:25 PM
Mesaj #416


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 6 Apr 2005, 12:12 PM)
E o conspiratieeee! rofl.gif

Si inca una bubulaaaaa !!! rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 6 Apr 2005, 12:29 PM
Mesaj #417


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



hh.gif "inca una bubulaaaaa" ? Bubuli se numesc traficantii de carne vie ? biggrin.gif
______________________________________

Subiectul MISA/Bivolaru pare predestinat pentru a ramane o controversa ...

Acest topic a fost editat de calfa: 6 Apr 2005, 12:31 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 7 Apr 2005, 12:01 AM
Mesaj #418


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



thunder
QUOTE
Este de la sine inteles, la mintea copiilor, ca fiind mentorul spiritual al acestor oameni

cum a devenit el mentorul spiritual al lor?
dupa cate inteleg yoga se practica foarte mult si in occident, nu doar in india,etc, deci de ce este atat de important gurul bivolaru pentru un cursant de yoga...?

QUOTE
Influentati de invatatura lui Guru, multi dintre adeptii MISA au fost depistati ulterior cu probleme psihice. In acest sens, semnificativ ar fi cazul unui yoghin membru al MISA, care in 1997 si-a macelarit parintii si sora. Dragos Milea Sende le-a aplicat acestora zeci de lovituri cu un cutit si o ranga. El le-a declarat anchetatorilor ca a fost “trezit din somn de niste spirite negre si agresive”, care voiau sa-l omoare, motiv pentru care a luat un cutit cu care si-a ucis rudele. Sende a mai spus ca parintii si sora sa erau “niste demoni, care il terorizau in permanenta”.

daca e real atunci bivolaru e vinovat, caci dupa cum am mai spus si mai sus in occident se practica in mod curent yoga, deci ce rol joaca bivolaru?

nefertiti
QUOTE
Daa, crede-le numai pe alea de la tv, unde leviteaza toti nebunii.

sa stii ca dupa concediu esti foarte spirituala... spoton.gif

misa , dar nu yoga se inscrie perfect in sintagma :manipulare prin religie (sau as adauga eu prostie)

thunder
QUOTE
mai ales ca el este acum "fugarit" si amenintat pt. ca este un factor de trezire a sufletelor si de demascare a matrapazlucurilor sectei satanice mondiala francmasoneria. Deci de doua ori vizat.

chestia cu masoneria e o prostie enorma!!!dar tocmai asta e interesant la acest tip de organizatii (respectiv misa) ca intotdeauna exista cineva(in acest caz masoneria) care are ceva in mod special cu ea...-se numeste dusmanul invizibil rolleyes.gif


-daca intr-adevar bivolaru e nevinovat, trebuia sa ramana in tara si sa-si apere nevinovatia, exista recurs, exista Tribunalul de la Haga (dar poate si aici sunt masoni???!!!) , deci existau multe modalitati... wink.gif , dar nu el prefera sa fuga blink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 7 Apr 2005, 05:14 AM
Mesaj #419


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca bivolaru este condamnat eu cred ca se incalca drepturile omului. de ex dreptul la libera asociere... ce treaba are guvernul daca cei de la MISA se asociau mai multi si mai abitir decit noi astialalti?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Apr 2005, 10:09 PM
Mesaj #420


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Pentru ca s-au spus multe lucruri rele despre Gregorian Bivolaru, ar trebui, daca vrem sa ramanem obiectivi, sa spunem si lucrurile bune. Din M.I.S.A. au provenit multi yoghini de mare valoare !


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 01:12 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman