HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

14 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > »   
Closed TopicStart new topic
> M.I.S.A.
Sunteti de acord cu miscarea M.I.S.A. ?
Sunteti de acord cu miscarea M.I.S.A. ?
da [ 22 ] ** [30.56%]
nu [ 50 ] ** [69.44%]
Nr. Voturi: 82
  
Eclectic
mesaj 19 Dec 2004, 02:35 AM
Mesaj #351


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Dar fiecare are dreptul la o opinie, iar parerea unuia nu e mai importanta decat a altuia.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 19 Dec 2004, 02:59 AM
Mesaj #352


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Barrie)
Gresit. Un simpatizant PSD e vazut la fel ca un membru PSD.

Yoga nu e politica. In cazul Yoga, practica este esentiala... smile.gif

QUOTE (Barrie)
Dar fiecare are dreptul la o opinie, iar parerea unuia nu e mai importanta decat a altuia.

Depinde de cunostintele pe care le are fiecare legat de aspectul asupra caruia este enuntata opinia... De exemplu, nu cred ca tu esti mai in masura decat un alpinist profesionist sa iti dai cu parerea despre cum sa escaladezi un versant... wink.gif

QUOTE (cociuba)
later edit: cu ce se mai ocupa astia de la misa...
  cristalizarea apei....
asta imi aduce aminte de expresia ''APA,aerul si ...'' wink.gif

http://www.masaru-emoto.net/rumanian/index.html rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Tudy: 19 Dec 2004, 03:04 AM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Dec 2004, 04:20 AM
Mesaj #353


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



De curiozitate intreb: apa poate cristaliza si in alte forme?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Dec 2004, 04:20 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
remember
mesaj 19 Dec 2004, 04:59 AM
Mesaj #354


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 34
Inscris: 16 December 04
Forumist Nr.: 5.207



bdl,am raspuns la intrebare...dar se pare ca esti prieten bun cu cociuba,ca aveti cam aceleasi nemultumiri la adresa MISA........


--------------------
DESHTEAPTA-TE ROMANE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
remember
mesaj 19 Dec 2004, 05:01 AM
Mesaj #355


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 34
Inscris: 16 December 04
Forumist Nr.: 5.207



iar pt cociuba....:CINE ZICE,ALA ESTE!


--------------------
DESHTEAPTA-TE ROMANE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 19 Dec 2004, 11:30 AM
Mesaj #356


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Yoga nu e politica. In cazul Yoga, practica este esentiala...


O fi, dar asta nu inseamna ca o persoana nepracticanta nu are dreptul la opinie.

QUOTE
Depinde de cunostintele pe care le are fiecare legat de aspectul asupra caruia este enuntata opinia... De exemplu, nu cred ca tu esti mai in masura decat un alpinist profesionist sa iti dai cu parerea despre cum sa escaladezi un versant


Evident, dar am dreptul sa-mi dau cu parerea despre ideea de a escalada versanti.

QUOTE
iar pt cociuba....:CINE ZICE,ALA ESTE!


Asta da, raspuns argumentat, de om serios ! rofl.gif



--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 19 Dec 2004, 01:38 PM
Mesaj #357


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (bdl)
De curiozitate intreb: apa poate cristaliza si in alte forme?

Da. smile.gif

Legat de acelasi subiect: http://www.i-sis.org.uk/water4.php.

Cateva exemple de apa cristalizata in diferite forme pot fi gasite aici.

Sau, daca esti interesat, aici poti gasi descrierea exacta a unei metode simple prin care poti sa obtii chiar tu apa cristalizata. Iei apa si o bagi in frigider. Dupa aceea, ai nevoie de un microscop, si o incapere rece... spoton.gif


QUOTE (Barrie)
QUOTE
Yoga nu e politica. In cazul Yoga, practica este esentiala...


O fi, dar asta nu inseamna ca o persoana nepracticanta nu are dreptul la opinie.

QUOTE
Depinde de cunostintele pe care le are fiecare legat de aspectul asupra caruia este enuntata opinia... De exemplu, nu cred ca tu esti mai in masura decat un alpinist profesionist sa iti dai cu parerea despre cum sa escaladezi un versant


Evident, dar am dreptul sa-mi dau cu parerea despre ideea de a escalada versanti.

Perfect de acord cu tine: dreptul la opinie il are oricine. Dar (sper ca esti si tu de acord ca) acea opinie poate sa nu fie relevanta, venind de la o persoana care nu cunoaste aspectul pe care il analizeaza/critica in totalitate... rolleyes.gif

De asemenea, cred ca ar trebui sa ne bazam mai mult pe relevanta unei opinii pentru o discutie, decat pe opinia in sine. smile.gif

Acest topic a fost editat de Tudy: 19 Dec 2004, 01:42 PM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Dec 2004, 02:23 PM
Mesaj #358


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (remember @ 18 Dec 2004, 09:59 PM)
bdl,am raspuns la intrebare...dar se pare ca esti prieten bun cu cociuba,ca aveti cam aceleasi nemultumiri la adresa MISA........

Nu am fost atent, scuze..... dar daca erai membru misa, poate aveam mai multa incredere in ceea ce spui despre misa....fiind un out-sider ca si mine sau barrie sau cociuba, esti la fel de pe linga ca si noi....si ca o mica observatie, eliade se refera la yoga... nu la misa....am mai spus...yoga e una... misa e alta....si nimeni nu vrea sa spuna de ce are doar 22 de membrii....

Tudy,
Sa fiu un pic mai explicit.... apa poate cristaliza si in alte forme decit hexagonale?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 19 Dec 2004, 03:11 PM
Mesaj #359


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (bdl @ 19 Dec 2004, 02:23 PM)
Tudy,
Sa fiu un pic mai explicit.... apa poate cristaliza si in alte forme decit hexagonale?

Din cate stiu, tendinta de a forma cristale (hexagonale, cubice, etc) tine de structura moleculelor, deci nu, nu cred ca apa poate cristaliza si intr-o alta forma decat cea hexagonala. Dar chiar in cazul acesta, exista diverse variatii care, asa cum a aratat si Masaru Emoto in lucrarile sale, pot fi "influentate" prin mai multe metode. Astfel, de exemplu, pot exista cristale simetrice sau asimetrice...

Ai vazut link-urile pe care ti le-am dat...? hmm.gif

Acest topic a fost editat de Tudy: 19 Dec 2004, 03:12 PM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Dec 2004, 03:46 PM
Mesaj #360


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Le-am vazut omule..... au mai fost puse demult......daca citeai in urma, ai fi vazut niste link-uri puse de mine care arata ca apa cristalizeaza numai in forma hexagonala.... link-uri de la diverse universitati....
Treaba cu influentarea lui Emoto... cel putin mie imi pare putin mai mult trasa de par....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 19 Dec 2004, 04:07 PM
Mesaj #361


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (bdl @ 19 Dec 2004, 03:46 PM)
Le-am vazut omule..... au mai fost puse demult......daca citeai in urma, ai fi vazut niste link-uri puse de mine care arata ca apa cristalizeaza numai in forma hexagonala.... link-uri de la diverse universitati....
Treaba cu influentarea lui Emoto... cel putin mie imi pare putin mai mult trasa de par....

Cum spuneam si mai sus, fiecare are dreptul la o opinie... smile.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 19 Dec 2004, 11:32 PM
Mesaj #362


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



QUOTE (Tudy @ 19 Dec 2004, 03:11 PM)
Dar chiar in cazul acesta, exista diverse variatii care, asa cum a aratat si Masaru Emoto in lucrarile sale, pot fi "influentate" prin mai multe metode.

tudy, ai o mica greseala de punctuatie in fraza citata. Ghilimelele trebuiau folosite pe "a aratat" tongue.gif


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 19 Dec 2004, 11:55 PM
Mesaj #363


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Mentosana in corpore sano @ 19 Dec 2004, 11:32 PM)
QUOTE (Tudy @ 19 Dec 2004, 03:11 PM)
Dar chiar in cazul acesta, exista diverse variatii care, asa cum a aratat si Masaru Emoto in lucrarile sale, pot fi "influentate" prin mai multe metode.

tudy, ai o mica greseala de punctuatie in fraza citata. Ghilimelele trebuiau folosite pe "a aratat" tongue.gif

Asta e "opinia" ta. smile.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 20 Dec 2004, 07:30 AM
Mesaj #364


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



aste-s sunt fapte nu opinii wink.gif
remember
QUOTE
iar pt cociuba....:CINE ZICE,ALA ESTE!

ce sunt? ca nu te inteleg... rolleyes.gif

de ce influenta telepatica, benefica si alte abureli nu poate sa modifice si alte structuri?
de ce influenta telepatica ,benefica, etc.. nu transforma plumbul in aur?

foarte simplu... pentru ca nu se poate... yikes.gif
ce ma mira e ca ne-au trebuit aproape 500 de ani sa dezvoltam stiinta tocmai ca sa revenim la stadiul din evul mediu... sad.gif doamne ce naivi sunt unii... wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 20 Dec 2004, 09:15 AM
Mesaj #365


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (cociuba)
aste-s sunt fapte nu opinii  wink.gif


Un fapt il constituie aspectul ca Masaru Emoto a demonstrat cum muzica sau rugaciunea pot influenta modul in care apa cristalizeaza. Un alt fapt il constituie aspectul ca nu s-a gasit nimeni care sa il contrazica si sa ii desfiinteze toate afirmatiile, deci practic nu a putut fi contrazis pana acum, cel putin din cate stiu eu. Un alt fapt il constituie ca o afirmatie de genul "Masaru Emoto nu are dreptate" e in esenta o simpla opinie, deoarece are natura subiectiva si nu se bazeaza pe argumente clare... tongue.gif

QUOTE (cociuba)
de ce influenta telepatica, benefica si alte abureli nu poate sa modifice si alte structuri?
de ce influenta telepatica, benefica, etc.. nu transforma plumbul in aur?

Pai influenta telepatica se ocupa strict cu telepatia... ohyeah.gif Alte structuri in afara celor mentale sunt modificate prin alte metode... Si nu vad care ar fi sensul transformarii plumbului in aur, altul decat manifestarile strict egotice (presupun ca acel aur ar fi folosit in scopuri personale)... blink.gif

QUOTE (cociuba)
ce ma mira e ca ne-au trebuit aproape 500 de ani sa dezvoltam stiinta tocmai ca sa revenim la stadiul din evul mediu... sad.gif  doamne ce naivi sunt unii... wink.gif

N-ar trebui sa te mire. Dezvoltarea stiintei n-are nimic de-a face cu evolutia spirituala a fiintelor. N-are nimic de-a face nici macar cu naivitatea pana la urma... smile.gif

Acest topic a fost editat de Tudy: 20 Dec 2004, 09:33 AM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 20 Dec 2004, 09:26 AM
Mesaj #366


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



QUOTE (Tudy @ 20 Dec 2004, 09:15 AM)
Un fapt il constituie aspectul ca Masaru Emoto a demonstrat cum muzica sau rugaciunea pot influenta modul in care apa cristalizeaza.

Te inseli. Nu a demonstrat nimic pe baze stiintifice. Apare pe mai multe site-uri care se ocupa cu avertizarea asupra sarlatanismului de genul asta.
http://www.google.com/search?hl=en&lr=&q=%...ack&btnG=Search

QUOTE
Un alt fapt il constituie aspectul ca nu s-a gasit nimeni care sa il contrazica si sa ii desfiinteze toate afirmatiile, deci practic nu a putu fi contrazis pana acum.

Nu s-a obosit nimeni sa il bage in seama. Oricum, retin interpretarea cel putin interesanta.
QUOTE
Un alt fapt il constituie ca o afirmatie de genul "Masaru Emoto nu are dreptate" e in esenta o simpla opinie, deoarece are natura subiectiva si nu se bazeaza pe argumente clare... tongue.gif

"Burden of proof", stii ce e aia?


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 20 Dec 2004, 09:43 AM
Mesaj #367


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



OK, ideea e ca in momentul in care areti cum rugaciunea, de exemplu, poate influenta modul in care apa cristalizeaza, esti respins de intreaga comunitate stiintifica... unsure.gif Si asta e doar un exemplu concret, mai exista numeroase alte demonstratii, afirmatii si teorii care au avut aceeasi soarta. Problema e alta: exista anumite aspecte ale existentei pe care stiinta nu le poate "cuprinde", explica, sistematiza, teoretiza, abstractiza - si atunci le respinge, fara a lua in considerare faptul ca stiinta in sine (as we know it), ar putea avea defecte majore. In manifestare exista lucruri care sunt "dincolo de ratiune" (unde probabil o sa mut si thread-ul asta daca nu se revine on-topic), si pe care stiinta nu le poate explica, sau cel putin nu deocamdata... rolleyes.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 20 Dec 2004, 10:14 AM
Mesaj #368


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



QUOTE
ideea e ca in momentul in care areti cum rugaciunea, de exemplu, poate influenta modul in care apa cristalizeaza, esti respins de intreaga comunitate stiintifica...  unsure.gif

Te inseli din nou. Imi place ca incerci o miscare diplomatica, dar nu tine. Problema nu e cu oamenii de stiinta batuti in cap, care nu baga in seama o minte luminata ca Emoto, care deschide o noua cale in chimie. Nu incerca sa faci tranferul asta de responsabilitate pentru ca situatia e clara: Emoto nu a produs nici un experiment stiintific prin care sa-si documenteze afirmatiile despre influenta rugaciunilor sau a altor mesaje asupra cristalizarii apei. Ca sa produca un rezultat acceptat de comunitatea stiintifica, Emoto trebuie sa vina cu o teorie solida, sa descrie un experiment reproductibil in conditii controlate care ii confirma teoria si sa gaseasca un efect natural predictibil pe care teoria sa il explica. Sunt convins ca daca va reusi acest lucru, va putea sa isi publice descoperirile in orice revista cu profil stiintific fara nici o problema.

QUOTE
Si asta e doar un exemplu concret, mai exista numeroase alte demonstratii, afirmatii si teorii care au avut aceeasi soarta.

Nu vreau sa intru in probleme de falsifiabilitate sau alte teorii Popperiene de filosofia stiintei. Exista parti ale teoriei stringurilor care nu sunt acceptate ca stiinta (inca) din motive de genul asta. Sa pui in categoria asta de "teorii de frontiera" aberatiile lui Emoto e cel putin o insulta la adresa teoriilor cu adevarat stiintifice care asteapta sa fie infirmate sau sa isi ia locul in manuale.
QUOTE
Problema e alta: exista anumite aspecte ale existentei pe care stiinta nu le poate "cuprinde", explica, sistematiza, teoretiza, abstractiza - si atunci le respinge

Gresit, stiinta e total opusul a ceea ce spui tu, incearca sa explice ceea ce nu e inca explicat. Respinge aspectele explicate cu metode nestiintifice, asta e cu totul altceva.

QUOTE
stiinta in sine (as we know it), ar putea avea defecte majore.

Anume? Exista vreun indiciu pana acum ca asa ceva ar fi posibil? Ai vreun motiv sa te indoiesti de mersul actual al stiintei, avand in vedere rezultatele de pana acum?

QUOTE
In manifestare exista lucruri care sunt "dincolo de ratiune" si pe care stiinta nu le poate explica, sau cel putin nu deocamdata...

Te referi la paranormal, sau despre ce aspect e vorba aici? In primul rand nu inteleg ce sens are cuvantul "manifestare" aici. in ce manifestare, sau despre manifestarea cui e vorba cand spui ca exista lucruri dincolo de ratiune? Singurul raspuns care imi vine in minte este "in manifestarea perceptiei umane". In al doilea rand, mi-e greu sa cred ca vei reusi sa iti impui punctul de vedere cel putin bizar despre stiinta si posibilele ei "defecte majore" cu argumente ce tin de supranatural.


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
remember
mesaj 20 Dec 2004, 10:52 AM
Mesaj #369


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 34
Inscris: 16 December 04
Forumist Nr.: 5.207



COCIUBA,esti inteligent!


--------------------
DESHTEAPTA-TE ROMANE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 20 Dec 2004, 10:41 PM
Mesaj #370


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



iar tu nu...

ce-s cu posturile astea ale tale...?

ceea ce ma distreaza pe mine e ca misa nu e in stare sa demonstreze ea singura ideile pe care le vehiculeaza, si apeleaza la tot felul de impostori, care la fel ca misa nu sunt in stare sa demonstreze ceva..., deci cine se aseamana se aduna...
experimentle astea cu cristalizarea apei...sunt ciudate...ceva de genul :prin puterea rugaciunii colective nu va mai fi cutremur rofl.gif , daca nu a fost atunci e din cauza lor iar daca e cutremur e pentru ca nu te rogi destul...comic...alte previziuni nu mai aveti... ?wink.gif
aici nu se discuta despre yoga, caci si eu cred ca diferitele tehnici au efecte ,vorbim despre misa si felul in care amesteca idei yoghine , tantrice cu putin antisemitism si mult antimasonerism... cry.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 20 Dec 2004, 11:40 PM
Mesaj #371


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Mentosana in corpore sano)
Exista parti ale teoriei stringurilor care nu sunt acceptate ca stiinta (inca) din motive de genul asta. Sa pui in categoria asta de "teorii de frontiera" aberatiile lui Emoto e cel putin o insulta la adresa teoriilor cu adevarat stiintifice care asteapta sa fie infirmate sau sa isi ia locul in manuale.


Well, cand am adus prima data vorba de teoria superstringurilor, guess cine a sarit primu' ca ars ca "ce-i aia"? Nimeni altu' decat vajnicul aparator al ateismului materialist-dialectic. spoton.gif Acu', ca tu - tot materialist, tot dialectic, tot ateu, tot nedispersati baieti? - zici ca e o teorie cu adevarat stiintifica, m-am linistit oarescum. yawn.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 21 Dec 2004, 02:29 AM
Mesaj #372


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Remember,
Alte argumenmte ai inafara de remarci de genul "esti inteligent"...?
Cociuba are dreptate..... thunder, idolul misei si al bautului de urina a afirmat ca misa a "salvat omenirea" de la o catastrofa prin rugaciune colectiva.....ce nu se intelege, e , daca au facut chestia asta odata de ce nu o mai fac, de exemplu pt " esterminarea" sidei, sau a cancerului? Vrei sa raspund eu?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
remember
mesaj 21 Dec 2004, 06:30 AM
Mesaj #373


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 34
Inscris: 16 December 04
Forumist Nr.: 5.207



ei,bdl......care este problema mea ca aveti voi ceva cu misa?pt mine,misa este ceva bun,iar pt voi.......voi stiti mai bine!iar la intrebarile tale,cred ca ar fi bine sa raspunzi........sa vedem ce scoti!ca misa a salvat omenirea,poate da,poate nu.....nu stiu aceste lucruri,dar daca ar fi asa,din partea mea,toate cele bune!eu practic yoga,am obtinut si efecte foarte bune,......si pt misa a facut mult bine!!!a publicat multe carti care altii poate ca nici nu aveau de gand sa faca........si nu sunt carti de doi lei.....poate ca ati vazut si voi cartile........ thumb_yello.gif argumentele ar fi bine sa ti le aduci tu,pt tu crezi ca eu nu am altceva mai bun de facut decat sa ma contrez cu voi?poate alta data! thumb_yello.gif asa ca succes la discutat discutii........


--------------------
DESHTEAPTA-TE ROMANE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Dec 2004, 07:17 AM
Mesaj #374


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (bdl @ 21 Dec 2004, 03:29 AM)
Cociuba are dreptate..... thunder, idolul misei si al bautului de urina a afirmat ca misa a "salvat omenirea" de la o catastrofa prin rugaciune colectiva.....

Si masonii au mai salvat omenirea wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 21 Dec 2004, 01:09 PM
Mesaj #375


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (axel @ 21 Dec 2004, 06:17 AM)
Si masonii au mai salvat omenirea wink.gif

Care este implicatia acestei afirmatii? Va simtiti moralmente vinovat ca nu ati putut interveni in vreun evenimente social important din urbea dvs. si acum defulati? wink.gif
Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 21 Dec 2004, 01:16 PM
Mesaj #376


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (Tudy @ 19 Dec 2004, 12:38 PM)
QUOTE (bdl)
De curiozitate intreb: apa poate cristaliza si in alte forme?

Da. smile.gif

Legat de acelasi subiect: http://www.i-sis.org.uk/water4.php.

Domnilor, citind situl lui Emoto, sa luati aminte ca acest om este Doctor in medicina alternativa. Prin urmare experimentele sale nu au relevanta in medicina traditionala, clasica. In aceeasi masura putem discuta despre istorie alternativa si vorba ceea avem experienta in acest domeniu. In fine, fiecare este indreptatit la o opinie, insa, la sfarsit, realitatea din jurul nostru va ramane in picioare. Restul lucrurilor irelevante se vor "cristaliza" si vor disparea treptat. wink.gif

Acest topic a fost editat de Minerval: 21 Dec 2004, 01:18 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 21 Dec 2004, 04:17 PM
Mesaj #377


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



remember
QUOTE
am obtinut si efecte foarte bune

e interesant afirmatia ta...cum adica ai obtinut ''SI'' efecte bune..., ai avut si experiente negative? wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 21 Dec 2004, 04:49 PM
Mesaj #378


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Mentosana in corpore sano)
Te inseli din nou. Imi place ca incerci o miscare diplomatica, dar nu tine. Problema nu e cu oamenii de stiinta batuti in cap, care nu baga in seama o minte luminata ca Emoto, care deschide o noua cale in chimie. Nu incerca sa faci tranferul asta de responsabilitate pentru ca situatia e clara: Emoto nu a produs nici un experiment stiintific prin care sa-si documenteze afirmatiile despre influenta rugaciunilor sau a altor mesaje asupra cristalizarii apei. Ca sa produca un rezultat acceptat de comunitatea stiintifica, Emoto trebuie sa vina cu o teorie solida, sa descrie un experiment reproductibil in conditii controlate care ii confirma teoria si sa gaseasca un efect natural predictibil pe care teoria sa il explica. Sunt convins ca daca va reusi acest lucru, va putea sa isi publice descoperirile in orice revista cu profil stiintific fara nici o problema.

[...]

Nu vreau sa intru in probleme de falsifiabilitate sau alte teorii Popperiene de filosofia stiintei. Exista parti ale teoriei stringurilor care nu sunt acceptate ca stiinta (inca) din motive de genul asta. Sa pui in categoria asta de "teorii de frontiera" aberatiile lui Emoto e cel putin o insulta la adresa teoriilor cu adevarat stiintifice care asteapta sa fie infirmate sau sa isi ia locul in manuale.

[...]

Gresit, stiinta e total opusul a ceea ce spui tu, incearca sa explice ceea ce nu e inca explicat. Respinge aspectele explicate cu metode nestiintifice, asta e cu totul altceva.

[...]

Anume? Exista vreun indiciu pana acum ca asa ceva ar fi posibil? Ai vreun motiv sa te indoiesti de mersul actual al stiintei, avand in vedere rezultatele de pana acum?

[...]

Te referi la paranormal, sau despre ce aspect e vorba aici? In primul rand nu inteleg ce sens are cuvantul "manifestare" aici. in ce manifestare, sau despre manifestarea cui e vorba cand spui ca exista lucruri dincolo de ratiune? Singurul raspuns care imi vine in minte este "in manifestarea perceptiei umane". In al doilea rand, mi-e greu sa cred ca vei reusi sa iti impui punctul de vedere cel putin bizar despre stiinta si posibilele ei "defecte majore" cu argumente ce tin de supranatural.


QUOTE (Minerval)
Domnilor, citind situl lui Emoto, sa luati aminte ca acest om este Doctor in medicina alternativa. Prin urmare experimentele sale nu au relevanta in medicina traditionala, clasica. In aceeasi masura putem discuta despre istorie alternativa si vorba ceea avem experienta in acest domeniu. In fine, fiecare este indreptatit la o opinie, insa, la sfarsit, realitatea din jurul nostru va ramane in picioare. Restul lucrurilor irelevante se vor "cristaliza" si vor disparea treptat. wink.gif


Sa ne amintim putin de Galileo Galilei, cu al sau "E pur si muove" - cum a fost tratat la vremea aceea? El venea si sustinea niste teorii care nu erau in concordanta cu stiinta acelor vremuri. Dar faptul ca ipotezele lui nu "se mulau" pe cunostintele deja acumulate, nu a insemnat ca erau false. Ce garantie avem noi ca Stiinta actuala e - hai sa-i zicem - corecta? Ce ne garanteaza noua ca modul in care privim si analizam lumea in momentul de fata e cel optim? Fizica, biologia, chimia - toate ramurile stiintei au numeroase "lipsuri". Inca nu s-a ajuns sa se stie Totul. Si deci nu avem nici un mod prin care sa pretindem ca Stiinta detine, macar in parte, Adevarul Absolut...


Ca idee, aici sunt cateva exemple din istorie care denota o atitudine oarecum similara cu cea intalnita pe acest thread:

"Heavier-than-air flying machines are impossible." - Lord Kelvin, president, Royal Society, 1895

"Everything that can be invented has been invented." - Charles H. Duell, U.S. Patent Office, 1899

"I think there is a world market for maybe five computers." - Thomas Watson, Chairman of IBM, 1943

"640K ought to be enough for anybody." - Bill Gates, 1981

smile.gif



--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Dec 2004, 04:56 PM
Mesaj #379


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Sa ne amintim putin de Galileo Galilei, cu al sau "E pur si muove" - cum a fost tratat la vremea aceea? El venea si sustinea niste teorii care nu erau in concordanta cu stiinta acelor vremuri.

ummm...Gallilei a fost persecutat de inchizitie nu pentru descopeririile astronomice, ci despre concluziile teologice care le-a tras de pe urma lor (si publicat). daca vrei, el si Giordano Bruno sunt martiri ai exprimarii libere, dar nu sunt martirii stiintei.

QUOTE

"640K ought to be enough for anybody." - Bill Gates, 1981

asta-i legenda urbana smile.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 21 Dec 2004, 05:08 PM
Mesaj #380


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Sa nu uitam ca la vremea respectiva, Biserica se ocupa si de stiinta. Iar daca Biserica spunea ca Pamantul este plat, inseamna ca asa era, iar oricine nu era de acord era persecutat. Oricum, sper ca acele citate sa fie relevante pentru mesajul pe care am vrut eu sa-l transmit. Esenta conteaza, e redundant sa ne legam de detalii...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Dec 2004, 05:15 PM
Mesaj #381


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



tu ai dat exemple de oameni, ce au facut observatii stiintifice carora li s-a dat in cap (discutabil daca din acest motiv si nu, pe la 1600 biserica nu mai sustinea ca pamintul ar fi plat, dovada contrara fiind adusa de Maggelan in 1522). nu cred ca-i o analogia cu MISA, deoarece, cel putin in cazul urinoterapiei, demonstratia stiintifica a eficientei ei, inca se lasa asteptata.




--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
remember
mesaj 21 Dec 2004, 07:07 PM
Mesaj #382


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 34
Inscris: 16 December 04
Forumist Nr.: 5.207



COCIUBA,cel atent la detalii.......am obtinut si efecte foarte bune,dar daca va fi sa ti le destainui,am sa-ti spun doar de efectele bune.......pt ca pe cele foarte bune nu poti sa le crezi,si nici sa le intelegi....... thumb_yello.gif


--------------------
DESHTEAPTA-TE ROMANE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 21 Dec 2004, 09:21 PM
Mesaj #383


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (Tudy @ 21 Dec 2004, 03:49 PM)
Sa ne amintim putin de Galileo Galilei, cu al sau "E pur si muove" - cum a fost tratat la vremea aceea? El venea si sustinea niste teorii care nu erau in concordanta cu stiinta acelor vremuri. Dar faptul ca ipotezele lui nu "se mulau" pe cunostintele deja acumulate, nu a insemnat ca erau false. Ce garantie avem noi ca Stiinta actuala e - hai sa-i zicem - corecta? Ce ne garanteaza noua ca modul in care privim si analizam lumea in momentul de fata e cel optim? Fizica, biologia, chimia - toate ramurile stiintei au numeroase "lipsuri". Inca nu s-a ajuns sa se stie Totul. Si deci nu avem nici un mod prin care sa pretindem ca Stiinta detine, macar in parte, Adevarul Absolut...

Domnule Tudor, totusi trebuie sa recunoasteti faptul ca de la un "se misca" pana la "poate se va misca" este o cale lunga. Nu confundati teoriile empirice cu pseudo-teoriile deduse prin metode alternative indoielnice. smile.gif Numai bine.

P.S.: Credeti ca la teoria lui Bernoulli despre zbor se poate interveni cu o alta alternativa? Personal gandesc ca e putin probabil sa se intample un asemenea scenariu din ratiuni ce tin de precizia datelor culese prin metodele specifice stiintei. Iar zborul va fi zbor indiferent de mediul in care se va efectua experimentul, indiferent de aparatul de zbor utilizat. Nu poate interveni acum un "guru" al timpurilor moderne sa afirme ca in fapt zborul se poate face si "altfel". Chestiunile "alternative" consider ca vor ramane la periferia societatii, nu din rea vointa ci din neputinta de a-si argumenta ori de a-si reprezenta intr-un mediu real, controlat rezultatele ca atare. Efectiv se va ramane la fel ca in cazul celebrului Vergiliu Hancu cu a sa "molecula suspendata intr-un lichid". Acest om tot prin metode alternative ajunsese la concluziile sale delirante. wink.gif

Acest topic a fost editat de Minerval: 21 Dec 2004, 09:38 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 22 Dec 2004, 12:53 AM
Mesaj #384


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



1. e vreo legatura intre retorica lui Bivolaru si ideile lui James Redfield din "Profetia de la Celestine"?

2. S-a auzit in Romania de "A Course in Miracles"? In America cursul e celebru si eram curios daca a penetrat si spiritul mioritic... jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 22 Dec 2004, 01:54 AM
Mesaj #385


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Tudy,
Logic ai dreptate..... dar sa nu uitam de ce "mijloace" dispunea stiinta pe atunci si de ce "mijloace" dispune acuma.... e o mica diferenta totusi.... wink.gif
Ori cristalizarea nu e ceva asa de greu de verificat.... daca Emoto are dreptate, nu vad de ce nu ar face experimente controlate stiintific...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 12:39 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman