HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Satanismul - O Religie Oarecare?, Adeptii lui Lucifer...
SORIN
mesaj 12 Aug 2004, 08:42 PM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
In plus, nu cred ca am ofensat pe nimeni doar pentru simplul motiv invocat de tine mai sus.


Se poate ca n-am observart eu bine faza cu Masoneria......

Scuze!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 12 Aug 2004, 09:11 PM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Nu vad rostul sa iti ceri scuze Sorin. Daca tu nu esti cauza cutremurelor, a foametei din tarile slab dezvoltate ori a inflatiei din Romania atunci nu esti mai pacatos decat ceilalti cetateni ai Romaniei. smile.gif
Ma refeream la motivul ce plana asupra etniei mele, fapt care, in opinia mea, nu consider ca ofenseaza pe oamenii de buna credinta.
O seara buna.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 12 Aug 2004, 09:29 PM
Mesaj #178


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu cred ca etnia poate ofensa pe cineva.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Aug 2004, 09:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
sorin666
mesaj 12 Aug 2004, 11:24 PM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (SORIN @ 12 Aug 2004, 08:25 PM)
QUOTE
Domnilor Carpatic si night, in spiritul bunei intelegeri, nu mai amestecati termeni precum ebraic cu "alte religii" ca mai apoi sa alipiti si o ramificatie cu exponentul malefic satanist, intalnit in cultul cristus, deoarece nu prezinta relevanta ci se va deschide doar o alta poarta prin care incercata natiune evreiasca sa fie ponegrita din nou.


Pana acum ai fost luat la trei parale pt. faptul ca esti Mason.....ai grija sa nu cumva sa fi vanat de acum incolo ca evreu sad.gif

Ai grija, ca e la moda....

Sorin.

Vrea sa-ti spuna ca atunci cand ai publicat cele 3 poze "te-ai desconspirat" cu imagini dintr-un folder vecin smile.gif
Welcome, din partea mea poti fi si martian... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 13 Aug 2004, 12:02 AM
Mesaj #180


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Ouch Minerval.
1. Termenii erau folositi in propozitii diferite in scopul argumentarii diverselor afirmatii
2. ma bucur ca faci diferenta intre 'cultul lui cristus' (cristus, ghici la ce ma duce cu gandul scrierea asta) si iudaismul lui moise (religia nu este ebraica, limba se numeste asa)
3. te rog nu califica celelalte religii, toate cele mentionate aici, inclusiv satanismul si-au castigat prin intermediul adeptilor dreptul de a sta alaturi de iudaism pe teatrul religios al lumii. Bineinteles ca paralele nu prea se pot face, decat pe alocuri si cu referire la imprumuturile unei religii de la alta dar comparatii se fac si trebuie facute, altfel cum si-ar putea da seama o persoana interesata care religie are mai mult sa-i ofere? (din punctul propriu de vedere).


PS: in ebraica 'shatan' se pronunta (scrierea veche e ceva mai complicata totusi)


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Aug 2004, 02:55 AM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Asteptam ca religia sa ne ofere ceva ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 13 Aug 2004, 09:26 AM
Mesaj #182


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Nu asteptam, ci cautam.

Cei care se indreapta constient spre religie (indiferent care) primesc raspunsuri la interbarile primordiale despre existenta omului si scopul omului pe pamant, primesc promisiunea ca nu vor fi niciodata singuri ci exista cineva care vegheaza asupra lor, primesc un refugiu spiritual necesar. Astfel o persoana credincioasa (ipotetic) nu ar trebui sa-si piarda niciodata speranta, sa nu se piarda in fata greutatilor, etc.

Cei care nu se indreapta spre vreo religie anume, ci isi formeaza conceptii proprii sunt inerent mai 'goi' in fata acestor lucruri, dar partea interesanta este ca cei care se aduna si-si urmeaza calea devin mai puternici individual fata de persoanele religioasa. Spun individual, adica o persoana religioasa descrisa ca mai sus care simte in fiecare clipa prezenta divina ar simti vreodata retragerea ocrotirii divine, s-ar simti pierduta si fara scop.

Din punctul meu de vedere singurul argument impotriva satanismului ca religie de sine statatoare exista prin prisma definitiei moderne nescrise are religiei, care aduce in plus faptul ca o religie ar trebui sa ofere omului un scop si o cale. Din conceptie proprie, satanismul ofera doar calea ... bineinteles afirmatia asta imi apartine si nu are la baza decat o idee. Eu tot consider satanismul ca o religie de sine statatoare.


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 13 Aug 2004, 05:53 PM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Si tu esti un vant care vine numai noaptea; ca ziua, in zona asta ne prajim de fierbe apa in ceea ce se gaseste intre urechi. Macar melodia cu One Way Wind - era teribila; am sa-l caut pe unu`bun de tot sa compuna una si ptr. One Night Wind (glumesc. NU te supara - te rog). Acuma:
" o religie ar trebui sa ofere omului un scop si o cale" asta-i faina si, in ceea ce ma priveste, o aprob din plin.

Fac o mica divagatie, care, nici asta nu-mi apartine, si care nu are nici o legatura cu afirmatiile tale. Se povesteste (Sadoveanu - bata-l vina ca daca nu scria "Mitrea Cocor" era un geniu - da` i-or trebuit functii ???) ca atunci cand Dumnezeu a hotarat sa dea credinta oamenilor, a chemat la El oameni din diferite popoare care - logic - ar fi trebuit sa fie toate inrudite stiut fiind ca Adam a fost singur (oare Adam a avut buric ?????); dupa aia a venit Eva, aia pofticioasa de fructe si consecintele se vad acuma. Deci, revin: cand toti s-au adunat in jurul Lui, el a dat fiecaruia o religie si i-a spus ceva in genul asta: asta-i religia ta, ia-o, e buna. DAR nu a spus nimanui: "religia ta e cea mai buna" asa ca....Pa drunk.gif pash.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 14 Aug 2004, 05:45 PM
Mesaj #184


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



smile.gif

exista de fapt o piesa, 'Nightwind's Lullaby' biggrin.gif daca o vei gasi, o vei putea judeca.

Continuam.
Intr-adevar domnule cactus, dar omul e om. Omului ii este frica de ceea ce e diferit, asa ca ori acopera lucrul respectiv cu noroi si fuge, ori il distruge.


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 14 Aug 2004, 09:55 PM
Mesaj #185


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628



Am dat copy/paste din biblia satanica:

The Nine Satanic Statements
 
1 Satan represents indulgence, instead of abstinence!
2 Satan represents vital existence, instead of spiritual pipe dreams!
3 Satan represents undefiled wisdom, instead of hypocritical self-deceit!
4 Satan represents kindness to those who deserve it, instead of love wasted on ingrates!
5 Satan represents vengeance, instead of turning the other cheek!
6 Satan represents responsibility for the responsible, instead of concern for psychic vampires!
7 Satan represents man as just another animal, sometimes better more often worse than those that walk on all fours, who, because of his "divine and intellectual development" has become the most vicious animal of them all!
8 Satan represents all of the so-called sins, as they lead to physical, mental, or emotional gratification!
9 Satan has been the best friend that the church has ever had, as he has kept it in business all of these years!


Mi se pare doar mie sau punctele 1,2,4,5,7 "vorbesc" despre oamenii care nu se inchina neaparat la diavol? Astept sa mi se contrazica generalizarea facuta anterior... 6.gif

Acest topic a fost editat de _Jubilee_: 14 Aug 2004, 09:58 PM


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
runik88
mesaj 15 Aug 2004, 06:01 PM
Mesaj #186


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.249



devil.gif

Pai intr-adevar jubilee ai nimerit-o fara sa vrei poate.Oamenii ce merg dupa cartea aia NU se inchina la diavol
asa cum crede majoritatea ignorantilor.... devil.gif


--------------------
When the world is viewed with no set reality, the lies of society are revealed and the bonds of slavery, broken
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 15 Aug 2004, 06:51 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Nightwind @ 14 Aug 2004, 06:58 PM)


exista de fapt o piesa, 'Nightwind's Lullaby' biggrin.gif daca o vei gasi, o vei putea judeca.


Adica?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 15 Aug 2004, 07:13 PM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (Nightwind @ 13 Aug 2004, 12:15 AM)
Ouch Minerval.

Scuzele mele Nightwind, in incercarea de a acoperi cate mai multe idei am uitat sa trec pe italic ori intre ghilimele termenul "malefic" vizavi de satanism. Iti respect ideile si ideologia asadar nu de mine trebuie sa te temi ci de cei care nu inteleg dar critica cu virulenta ca nefiind "normal". Le-as cere, implicit, o explicatie inchizitorilor: ce este normalitatea? Intr-o vanatoare moderna de vrajitoare macar acest termen sa fie cunoscut.
Toate cele bune.




--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 15 Aug 2004, 08:23 PM
Mesaj #189


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



@gio: era un comentariu off-topic, cactus mentionase o ipotetica melodie ce mi-ar purta numele si eu am spus ca asa o melodie chiar exista si se cheama 'Nightwind's Lullaby'

@Minerval: 'lupta' mea e contra radicalilor si a celor care judeca inainte sa incerce sa inteleaga. Ce frumos ar fi daca oamenii ar fi in stare sa accepte diversitatea de idei din jur. Iar pe alocuri incerc sa punctez diferentele intre inchizitia moderna, ideile religioase originare si masina politica si strangatoare de bani formata din diviziunile 'crestine' din ziua de azi.


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 16 Aug 2004, 11:32 PM
Mesaj #190


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnule Night, permiteti-mi abrevierea, il cunoasteti pe omul care sta in spatele pseudonimului Beelzebub? Personal il cunosc, iar daca doriti o colaborare cu forumul sau ori altele va pot ajuta.
Toate cele bune.




--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Aug 2004, 10:46 AM
Mesaj #191


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Mie mi se pare ca:
QUOTE
1 Satan represents indulgence, instead of abstinence!

Satan inseamna delasare si permisivitate la adresa placerilor lumesti ce vizeaza structurile temporare si determina atasemente telurice, in loc de (auto)educarea structurilor superioare si evolutie spirituala.
QUOTE
2 Satan represents vital existence, instead of spiritual pipe dreams!

Satan inseamna dedicarea vietii taranii si stagnarii, in loc de dedicarea intregii energii a fiintei adevaratului scop al evolutiei: iesirea din Legea Karmei si apoi indumnezeirea.
QUOTE
3 Satan represents undefiled wisdom, instead of hypocritical self-deceit!

Satan inseamna cunoastere rationala in loc de recunoasterea adevarului ca alegerea aceasta a fost paguboasa candva si s-ar putea sa mai fie si in continuare.
QUOTE
4 Satan represents kindness to those who deserve it, instead of love wasted on ingrates!

Satan inseamna sa faci frumos pe langa cei de care te leaga interesul de moment in loc sa oferi iubire si iertare (principalele 2 principii hristice) tuturor semenilor.
QUOTE
5 Satan represents vengeance, instead of turning the other cheek!

Satan inseamna sa ramai in Legea Karmei in loc sa intri in Legea Iubirii adusa noua de Hristos.
QUOTE
7 Satan represents man as just another animal, sometimes better more often worse than those that walk on all fours, who, because of his "divine and intellectual development" has become the most vicious animal of them all!

Satan il defineste pe om prin prisma taranii/materiei in care a cazut. Il defineste prin consecinta pacatului originar - la care tot el l-a impins pe om. Satan incearca sa-l impiedice pe om sa-si cunoasca Scanteia Divina launtrica.
Iar punctele 6, 8 si 9 sunt prea pe fata ca sa mai merite a fi comentate.
Comentarii? ohyeah.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 17 Aug 2004, 10:30 PM
Mesaj #192


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Nici o obiectie ... dar ca un obsedat ce sunt, intreb: D-le RZA ... stii ce e aceea karma? Caci mi-ai lasat impresia ca folosesti cam usor cuvantul.


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 Aug 2004, 09:15 AM
Mesaj #193


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Dom'le Nightwind, stiu ce este aceea karma, atat teoretic cat si practic. Daca imi puneti la indoiala capacitatea de a utiliza conceptu', sunt la dispozitia dvs. pentru a ne compara cunostintele si potentele. Dar nu pe public. Deocamdata, se discuta - cu prea multa larghete, dupa parerea mea - despre Satan si satanism. Daca sunteti partizan al ideii ca "... nu e chiar atat de negru", astept in continuare alte argumente; deocamdata cu cele "9 statements" ne-am lamurit ca sunt de-a dreptul... satanice.

PS: Acesta e de departe topicul meu preferat.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 20 Aug 2004, 01:38 PM
Mesaj #194


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Singura idee pe care o sustin este ca si satanismul este o religie in rand cu religiile lumii si ca trebuie acceptata ca atare.


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 20 Aug 2004, 01:50 PM
Mesaj #195


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Atunci singura ta idee este gresita. rofl.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 20 Aug 2004, 01:53 PM
Mesaj #196


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Atunci va trebui sa aduci argumente care sa arate ca satanismul nu este o religie.


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 20 Aug 2004, 02:10 PM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Ai probleme cu memoria?
Ti-am spus ca, prin definitie, religia inseamna relegarea/reintoarcerea/reconectarea omului la Divinitate.

Cum Satan este opus Divinitatii, satanismul nu e religie. In cel mai bun caz, este o antireligie care urmareste tinerea omului cat mai departe de Dumnezeu.

Uite ce treaba buna reuseste sa faca cu ateii. evil.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Aug 2004, 02:19 PM
Mesaj #198


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (RZA @ 20 Aug 2004, 03:23 PM)
Uite ce treaba buna reuseste sa faca cu ateii. evil.gif

Ce reuseste satanismul sa faca cu ateii?!

Conform definitiei, o religie este un sistem de credinte (dogme) si de practici (rituri) privind sentimentul divinitatii si care ii uneste, in aceeasi comunitate spirituala si morala, pe toti cei care adera la acest sistem. Pentru satanisti, Satan este divinitatea suprema, de care se simt legati. Ce lipseste satanismului pentru a fi o religie? Poate numai sistematizarea credintelor si practicilor celor care il practica... Satanismul este mai mult o forma de prostest juvenil decat o religie in adevaratul sens al cuvantului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 20 Aug 2004, 02:32 PM
Mesaj #199


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



@RZA ... de unde ai scos definitia respectiva? Satan nu este opus divinitatii ci lui Dumnezeu, si Satan si Dumnezeu sunt divinitati.
Ca informatii de cultura generala:
divinitate: calitatea sau statutul de a fi divin
divin: ceva care provine de la, care se refera la un zeu, zeitate sau autoritate supranaturala; zeu suprem; statutul de zeitate
si Satan este o zeitate, zeitatea suprema pentru cei care-l urmeaza. Daca tu personal nu-l recunosti sau nu crezi in el asta e alta poveste. Exista oameni care nu cred in Dumneze, dar asta nu destituie crestinismul de pe pozitia de religie.

religie: set de atitudini credinte si practici religioase; serviciul unui zeu sau al supranaturalului; devotamentul si practica unei credintei.
religios: referitor la devotamentul manifestat fata de un adevar sau realitate suprem recunoscute sau fata de o zeitate.
(referinte: Dictionarul Merriam-Webster, Larousee, American Heritage)

Ca o observatie la ce a adaugat abis: conform definitie (ce am mentionat eu aici e luat direct din dictionar) sistematizarea nu este necesara. Totusi ea exista in satanism, de fapt si satanismul este divizat din acest punct de vedere ca si crestinismul. Dupa unii exista 11 porunci, dupa altii 10 dupa altii 9 ... exista 4 variante (pe care le cunosc eu cel putin) ale unei Biblii sataniste, precum si o ierarhie asemenatoare cu Biserica. Insa credinta si obiectul credintei definesc religia, precum si practicile (dar nu neaparat rituri).

Acest topic a fost editat de Nightwind: 20 Aug 2004, 02:38 PM


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 20 Aug 2004, 04:32 PM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Dupa unii exista 11 porunci, dupa altii 10 dupa altii 9 ... exista 4 variante (pe care le cunosc eu cel putin) ale unei Biblii sataniste, precum si o ierarhie asemenatoare cu Biserica. Insa credinta si obiectul credintei definesc religia, precum si practicile (dar nu neaparat rituri).

Da' ai studiat satanismul, nu gluma. Vezi, pana la proba contrarie, eu te numesc satanist - context in care atat definitia mea cat si parerea ta ca satanismul e religie raman in picioare.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 20 Aug 2004, 04:39 PM
Mesaj #201


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



ohyeah.gif

poti sa ma numesti cum vrei, asta nu inseamna ca si sunt. Eu nu venerez pe nimeni, nici pe Satan nici pe Dumnezeu.
Oricum, ca de obicei, definitia ta nu are substanta si nu e sustinuta de nimic. Poti sa inventezi cate definitii vrei si sa-mi spui cum doresti, atata vreme ca nu-ti poti sustine cuvintele, nu inseamna nimic.


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 20 Aug 2004, 05:07 PM
Mesaj #202


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Eu nu venerez pe nimeni, nici pe Satan nici pe Dumnezeu.

Daca nu-L venerezi pe Dumnezeu inseamna ca nu esti adept al niciunei religii. Daca nu-l venerezi nici pe satan, esti ateu. Ateii fac tot voia lui Satan (necredinta in Dumnezeu - pacat impotriva Sf. Duh etc): intre ei si satanisti e doar o diferenta de stadiu al bolii. spoton.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veronika
mesaj 21 Aug 2004, 02:23 AM
Mesaj #203


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 18 August 04
Forumist Nr.: 4.286



Acuma... ii rog pe preainvatzatzi sa-mi scuze interventia dar poate sa-mi explice cineva ce inseamna de fapt si de drept sa fii satanist?... Mai exact vreau si eu sa stiu cine sunt satanistii, cum isi ocupa ei timpul, ce cred ei ca e bine, ce cred ei ca e rau?...
Pentru ca, daca am inteles eu bine din ce se discuta aici, sa fii satanist inseamna sa cunosti regulile (impuse de altii fara sa te intrebe daca esti in stare sa le repecti) si sa nu vrei sa le accepti, sa vrei mai mult pentru tine. Pentru ca, daca e sa ne uitam in gura popilor, cam asta a facut si Satana - a vrut sa fie mai mult, si Dumnezeu a zis nu si l-a trimis unde ma trimite pe mine tata cand ii fumez tigarile (n-am voie cu obscenitatzuri, nu?) Daca asta inseamna sa fii satanist, atunci mi-e teama ca majoritatea persoanelor pe care le stiu sunt asa - inclusiv eu. Uite, din cati barbati am cunoscut eu pana acuma nici unul nu vrea sa faca sex "cum zice Biserica", repet - nu vrea- adica el stie cum ar trebui sa fie, dar nu e de acord. Ba chiar daca le spui ca "si atunci" (hai k stit voi "cand") trebuie sa te gandesti la cele sfinte, te "ia" la injuratura si mai multe nu! Adica ei tine cu necuratu'?... Da' io daca mananc gogoasa cu ciocolata in Postu Pastelui?... Ai?... Si eu stiu ca e pacat, dar uite ca de 20 de ani de zile, tot la "gogoasa infuriata" ajung! Si atunci sunt satanista sau nu?... Si daca nu le am cu cele bisericesti?... Se poate sa fii satanist?... Ca din cate vad eu, cine nu e cu Dumnezeu, e cu Satana...
Acuma, nu ca as vrea sa dau pe fatza slabiciunea mea pt Nightwind, dar cum poate el fi considerat satanist cand a spus clar ca e ateu?... Din cate stiu eu, un ateu este o persoana care nu da doi bani pe divinitatzi, de oriunde ar proveni ele... Si se vede din ce a scris el pana acuma (el, Nightwind) ca asa este, chiar nu prea crede. Am mai citit pe undeva ca cica ateii sunt niste satanisti in devenire, ceea ce mi se pare oarecum bizar - pai daca nu cred in nimik?! Si de ce neaparat satanisti?...Uite, cineva tot de aici a zis una care mi-a placut - un ateu, in clipa in care nu mai vrea sa fie ateu si se decide sa creada si el in ceva, poate la fel de bine sa se faca crestin, musulman, metodist, sau membru PSD! De unde sa stim noi ce-i trece omului prin cap?!
Inca o data sa ma scuze preacuviosii, eu sunt o muiere proasta careia "ii da lacramile" can' ma uit la videoclipu' ala a lu' Nelly Furtado - Forca, si mi-e rusine ca apuc sa-mi vad cuvintele astea fara noima langa altele mult mai mari si mai insemnate cum ar fi "Karma", sau "schisma", sau "sistematizare" (p-asta nici nu sunt in stare sa-l despart in silabe) dar am vazut ca in opinia unor oameni care cu siguranta au citit mai mult decat mine ca satanistii ar fi de cel putin trei feluri - aia bogati si misteriosi, aia care sufera de teribilism, si... hmm... "aurolacii". Oi fi eu mai necioplita (bucuresteanca din cartier marginas, ce vreti?!) dar nu cred ca "aurolacii" pot fi bagati in aceeasi oala. Hai, ia ganditi-va si voi la un copil de 6 ani dus in fata unui cimitir in fiecare noapte, schilodit in bataie de altii mai mari ca el, aruncat in stare de inconstienta intr-un gang care miroase goraznic a urina! Pentru ca, oricat de nedusa la biserica as fi eu, cea care scrie, si oricat am vrea cu totii sa nu fie adevarat, asta le este soarta, la asta se rezuma o mare parte a "amintirilor din copilarie" ale unui "aurolac". Ce ar trebui sa ne asteptam de la un om care a trait asa ceva?... Sa spuna "iti multumesc, Doamne, ca mi-ai dat viatza, pacat ca nu mi-ai zis ce femeie de 2 bani era mama si ce betiv era tata"? Adica, ei asa traiesc, asta e scoala lor, astea sunt orele lor de religie, alea, in fata cimitirului, "predate" de altii, crescuti si ei tot in acelasi "spirit". Ce sa stie ei despre Satana, sau Shatana sau ce nume o mai fi avand?... E normal sa faca rau, sa fure, sa violeze, sa invidieze, sa arda gaini, sa manance pisici, sa te murdareasca pe geaca in tramvai. Acuma, eu nu sunt si nici nu vreau sa fiu binefacatoarea lu' peste, da' la inceputul acestui thread se afla un post al cuiva care tocmai de "aurolacii satanisti" se leaga... faza aia cu interviu'... Eu personal nu cred ca e chair atat de corect sa le punem si lor numele de satatnisti. Ce au ei se leaga de psihologie si de sociologie, prea putin de religie, si sunt la fel de demni de atentia psihologilor in aceeasi masura ca sindromul Down. "Aurolacii" sau "boschetarii" nu au ales ei sa fie asa - sunt produsul si al unor oameni mult prea preocupati de lumea cealalta decat de asta, daca ne-am grabit atata se le zicem satanisti nu le-am rezolvat nicidecum problema. Si ca sa ma dau drept maica Tereza pana la capat (si sa-mi spun si off-topic-ul) uite eu va zic sincer ca o viitoare profesoara ce este posibil sa ajung, ca nu m-ar deranja sa predau intr-o scoala pentru copii cu probleme, chair cred ca ar fi o treaba mult mai folositoare decat sa citesc Lavey.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 21 Aug 2004, 02:57 PM
Mesaj #204


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Draga Veronika, eu apreciez interventia ta care desi este facuta sub o haina a unor truisme cinice autoflagelante, denota dincolo de teama ca unii sa nu fie de acord cu tine, intentia laudabila de a sprijini acest gen de oameni - home-less. Dupa anul 2000 au aparut in Romania multe organizatii misionare, care in tarile pe care le reprezinta, au activitate bogata. Am auzit de la o vecina ca si fiica ei studenta in Bucuresti a practicat un astfel de voluntariat. Pana la obtinerea licentei, poti contacta o astfel de organizatie. Mai ales ca o astfel de activitate este in spiritul credintei. Succes !

Acest topic a fost editat de contraste: 21 Aug 2004, 03:05 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 22 Aug 2004, 12:01 PM
Mesaj #205


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



Recunosc ca nu am avut rabdare sa citesc tot ce s-a scris de la inceput dar am citit cu interes ultimele pagini.
Conform unor surse pe care le-am gasit pe BisericaSatanista.com (pe langa www.crestinism-ortodox avem si pagina asta smile.gif ) satanismul este impartit in 3 categorii: "Satanismul Modern, Satanismul Traditional si Satanismul Rebel"

Despre Satanismul Rebel cred ca s-a mai vorbit pana acum- tinerii aceia carora le plac tricourile cu Marduk, Dark Funeral etc. si care sa intalnesc noaptea in cimitir sa bea bere. Acestia probabil sunt frustratii... nefericitii si ostracizatii care cauta o forma de a se razvrati.

Satanismul Traditional se spune ca are radacinile in Egiptul Antic, promoveaza manifestarile oculte, magia etc. .

Pericolul adevarat este Satanismul Modern, asa-zisul Satanism Intelectual care atrage din ce in ce mai multi membrii prin "doctrina comerciala", prin publicitate dar si prin desinformare.

"Satanistii Moderni si-au dat seama ca apartenenta de o entitate si implicit de o Biserica presupune mult prea multa bataie de cap luand in vedere ca, dupa cum a spus si Phil Hine in Magia Haosului, "Nimic nu este real (Totul este permis)". Cei care inca nu si-au dat seama de faptul ca entitatile nu exista sa citeasca Istoria Religiilor sau sau se uite la "Discovey Channel". Satanistul Modern nu neaga munca stramosilor nostri precum face un ateu sau un fanatic, ci el imbratiseaza fiecare idee valoroasa. Satanistul Modern imbratiseaza cultura si magia, dar refuza sa fie condus de legile unui "preistoric"(ex. Iisus). Valorile Satanismului sunt in Satanist, lucrarile sataniste care s-au adunat in timp afirmand puterea simbolului Satanist si in inteligenta, istetimea si cultura individului."




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 22 Aug 2004, 06:44 PM
Mesaj #206


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnule Memory, nu cunoasteti istorie prea bine. Egiptul antic nu a avut nimic de-a face cu nasterea cultului satanic. Exista carti in domeniu, nu voi intra in amanunte.
Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 22 Aug 2004, 06:59 PM
Mesaj #207


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



Scuze Minerval . Singura mea sursa de documentare in acest domeniu a fost site-ul BisericaSatanista.com .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 22 Aug 2004, 11:28 PM
Mesaj #208


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



Astazi am aflat un lucru sigur... in Romania satanismul este practicat de niste fetite care in viata lor nu au citit o carte si care probabil au suferit o deceptie in dragoste, sau care sunt grase, care au fost maltrate de parinti in copilarie etc.
Am aflat asta pe pielea mea atunci cand am dorit sa discut civilizat pe forumul de la BisericaSatanista.com ... unde in final mi s-a blocat...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 22 Aug 2004, 11:33 PM
Mesaj #209


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



contul


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 23 Aug 2004, 12:24 AM
Mesaj #210


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Seara buna.
Care va era contul si parola de identificare? Va pot restabili contul. Discutam in pm.
Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 06:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman