HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Invatamantul Din Romania - In Declin?
Considerati ca sistemul educational din Romania se afla in declin?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 77
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Nefertiti
mesaj 5 Jul 2011, 07:31 PM
Mesaj #246


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Ca de obicei, când nu ai argumente jigneşti, o dai pe chestii personale. Fă cum vrei, din partea mea, că pe mine nu mă atingi cu din astea. thumb_yello.gif

Am spus ce cred despre circul din învăţământ, iar dacă părerea mea nu coincide cu a ta nu e nevoie să te crizezi şi să o dai pe mizerii. Învaţă să comunici. Şi cu asta gata off topicul, din partea mea.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 5 Jul 2011, 07:48 PM
Mesaj #247


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Eu doar ti-am dat dreptate si ti-am intors complimentul, atat. Restul gogosii l-ai facut tu. Pofta buna!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 5 Jul 2011, 09:29 PM
Mesaj #248


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Hei, sunteţi pe sectorul meu aici! Reveniţi on topic! devil.gif

Neregulile sunt numeroase şi pe toate planurile, asta-i clar. Învăţământul nu s-a prăbuşit doar într-un an sau doi, în realitate problemele sunt vechi şi au contribuit toţi factorii implicaţi, de la părinţi până la miniştrii. Funeriu şi-a schimbat discursul în câteva zile, după ce iniţial aducea acuzaţii foştilor miniştrii PSD care nu au gestionat corect reforma, acum declară că nu mai nominalizează vinovaţii. Toţi au partea lor de vină, cu excepţia celor care au fost corecţi în tot timpul actului de învăţământ. Ba chiar şi aceştia corecţi sunt vinovaţi că nu i-au tras de mânecă pe ceilalţi şi au închis ochii, aşa cum se întâmplă de altfel în orice alte sectoare. Nu numai la bugetari sunt astfel de probleme, ele apar peste tot, şi în mediul privat de afaceri se fură, se dau tunuri, se eludează legea şi cutumele, morala şi chiar bunul simţ lipseşte la mulţi dintre agenţii economici. În toată debandada asta e şi domnie! Unii trag foloase, meritate sau nu.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jul 2011, 09:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 5 Jul 2011, 10:10 PM
Mesaj #249


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Bacalaureatul si realizarile marete ale ministrului educatiei thumb_yello.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Jul 2011, 11:57 PM
Mesaj #250


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Invatamantul s-a prabusit cand s-a rupt de economie. Se uita functia de baza a inavatamantului - pregateste urmatoarea forta de munca, intr-un mobil ce ar trebuie sa fie perpetuu. Ca profesorii sunt de vina, ca parintii sunt de vina - sunt discutii adiacente ce nu vor avea finalizare. E greu sa fii un bun profesor cand elevii au telefon care valoreaza cat 2-3 salarii de-ale tale, si totusi exista multi astfel de dascali. Dar exista si multi ciumpalaci, multi cu sprijin politic, ce se cocoata in functii si iau decizii importante, decizii gresite luate de oameni nepotriviti. Si nu incepand cu guvernarea asta, se intampla de multi ani, f multi ani.

Toti reformeaza structura anuluji scolar, vacantele, data la examene. Vax! Pentru ca invatamantul sa fie eficient, el trebuie sa se bazeze pe promovarea valorii, dar nu numai in randul elevilor. jamie.gif Profesorii ar trebuie remunerati in functie de realizarile profesionale. Asta ar fi o problema.

O alta problema - invatamantul ar trebui sa raspunda cerintelor societatii/economiei, pentru a nu mai da nastere la necalificati frustrati cu diplome de studii superioare, care nu stiu a lega doua vorbe dar au pretentii la salarii mari DOAR pt ca au diplome. Costa f mult sa instruiesti o anumita masa de oameni pt o functie, iar apoi, imediat dupa terminarea studiilor, sa ii recalifici.



--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 6 Jul 2011, 09:14 AM
Mesaj #251


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Jul 2011, 12:57 AM) *
Invatamantul s-a prabusit cand s-a rupt de economie. Se uita functia de baza a inavatamantului - pregateste urmatoarea forta de munca, intr-un mobil ce ar trebuie sa fie perpetuu. Ca profesorii sunt de vina, ca parintii sunt de vina - sunt discutii adiacente ce nu vor avea finalizare. E greu sa fii un bun profesor cand elevii au telefon care valoreaza cat 2-3 salarii de-ale tale, si totusi exista multi astfel de dascali. Dar exista si multi ciumpalaci, multi cu sprijin politic, ce se cocoata in functii si iau decizii importante, decizii gresite luate de oameni nepotriviti. Si nu incepand cu guvernarea asta, se intampla de multi ani, f multi ani.

Toti reformeaza structura anuluji scolar, vacantele, data la examene. Vax! Pentru ca invatamantul sa fie eficient, el trebuie sa se bazeze pe promovarea valorii, dar nu numai in randul elevilor. jamie.gif Profesorii ar trebuie remunerati in functie de realizarile profesionale. Asta ar fi o problema.

O alta problema - invatamantul ar trebui sa raspunda cerintelor societatii/economiei, pentru a nu mai da nastere la necalificati frustrati cu diplome de studii superioare, care nu stiu a lega doua vorbe dar au pretentii la salarii mari DOAR pt ca au diplome. Costa f mult sa instruiesti o anumita masa de oameni pt o functie, iar apoi, imediat dupa terminarea studiilor, sa ii recalifici.


Dixit!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 6 Jul 2011, 09:24 AM
Mesaj #252


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Păi da, dacă vrei reformă cu adevărat, nu e suficient să faci circ, trebuie să iei măsuri pe toate planurile. Inclusiv să umbli la salarizarea profesorilor şi, concomitent, să-i responsabilizezi faţă de ce fac. În clipa asta nu există un sistem de evaluarea realistă nici a elevilor, iar a profesorilor nici atât. Profesorii erau obişnuiţi să se mândrească la inspectorat şi la minister cu procentul mare de promovabilitate, ca atare nu se mai strofocau să-şi facă treaba şi i-au învăţat pe copii că nu trebuie să facă cine ştie ce efort. E un cerc vicios. Dacă vor să schimbe ceva, trebuie întâi să se aşeze frumos la masă şi să facă un plan, să gândească reforma de la un cap la altul. Nu să vină cu hei-rupuri care ţin exact cinci minute şi pe urmă uită ce au vrut să facă şi se apucă de altă "reformă".


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jul 2011, 09:30 AM
Mesaj #253


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Vera @ 5 Jul 2011, 07:01 PM) *
.... un hei-rup prin care să arate că ei fac "reformă", că iau şi măsuri nepopulare. Seamănă foarte mult cu circul cu vămile, care s-a terminat, previzibil, cu un mare fâs....

Care ei? americanii, nemtii, rusii, care ei? poporul asta s-a tampit de tot, cand sunt la putere PSD-isti opozitia zice, "ei sunt de vina", cand sunt la putere PDL-istii, opozitia sare cu gura "astia sunt de vina". De 20 de ani se tot face reforma in invatamant, parca am fi la intronarea sultanului cand erau maziliti toti ceilalti. Stimabililor suntem toti romani si trebuie sa intram in NORMALITATE. Era normal sa se copieze la bacalaureat? Poate opozitia sa afirme ca a fost o decizie politica acest bacalaureat? cum motiveaza, ca nu s-a putut copia? Poate opozitia sa zica ca subiectele au fost special pentru a nu fi rezolvate de elevi? De ce nu a facut acest pas Abramburica cand era sefa peste invatamant? "Circul cu vamile" inca nu s-a incheiat.

QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Jul 2011, 12:57 AM) *
.... Profesorii ar trebuie remunerati in functie de realizarile profesionale. Asta ar fi o problema.

Ar fi o mare problema, mai mult de jumatate nu si-ar mai lua salariile. Dar ce facem cu cei care mediteaza, fara succesuri in activitate?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 6 Jul 2011, 09:38 AM
Mesaj #254


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(Marduk @ 6 Jul 2011, 10:30 AM) *
Ar fi o mare problema, mai mult de jumatate nu si-ar mai lua salariile. Dar ce facem cu cei care mediteaza, fara succesuri in activitate?



Corect. thumb_yello.gif

Când am spus "ei" m-am referit la toate guvernele de până acum, nu doar la actualul, pt că niciunul nu a făcut ceva cu cap. Toţi au lucrat pe bucăţi, în funcţie de interesele lor. Când am lucrat în presă am avut acreditare la ministerul educaţiei vreo patru ani şi am văzut cum se lucrează acolo. Pesediştii erau la fel de cretini ca ăştia de acum, nu e nicio deosebire. Am prins-o la minister şi pe Androneasca, şi pe Miclea. Toţi o apă şi-un pământ.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Jul 2011, 09:59 AM
Mesaj #255


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Vera @ 5 Jul 2011, 08:23 PM) *
Spune-mi ce s-a ales de povestea cu vămile?

Din cate stiu, niste zeci bune de vamesi si politisti de frontiera sunt trimisi in judecata.

QUOTE
Dacă vor să schimbe ceva, trebuie întâi să se aşeze frumos la masă şi să facă un plan, să gândească reforma de la un cap la altul. Nu să vină cu hei-rupuri care ţin exact cinci minute şi pe urmă uită ce au vrut să facă şi se apucă de altă "reformă".

Corect, reforma inseamna mai mult decat un examen de bacalaureat ceva mai "pe bune" decat pana acum. In primul rand programa (in mare parte inadecvata) ar trebui reformata, cat despre reforma corpului profesoral, adica inlocuirea tuturor incompetentilor si spagarilor din sistem, nici nu-mi imaginez cum s-ar putea face.

Daca anul viitor exigenta va scadea iarasi, nu se rezolva nimic. Important este ca de acum incolo ceea ce a inceput anul asta sa fie continuat. Cred ca, daca parintii stiu ca la sfarsitul ciclului de invatamant, examenul este ceva serios, vor pune suficienta presiune pe sistem ca sa inceapa sa se schimbe lucrurile. Pana la urma, este nerealist sa speri ca incepand de la 15 septembrie tot sistemul de invatamant va functiona altfel decat pana acum. Schimbarile mari si bruste sunt utopice, din pacate nu functioneaza asa lucrurile in tara asta si cred ca nicaieri in lume, politica pasilor marunti pare sa fie cea de succes. Numai sa continue pasii.

Primul pas a fost Legea Educatiei Nationale (care are, indiscutabil, si plusuri, si minusuri). Al doilea, bacalaureatul de anul asta. Funeriu promite ca din toamna o sa vedem schimbari si in cadrul universitatilor. Parerea mea este ca oricum e ceva mai bine decat anul trecut si decat in urma cu doi ani - deci lucrurile, incet, se misca in directia buna.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jul 2011, 02:34 PM
Mesaj #256


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 6 Jul 2011, 10:59 AM) *
......Funeriu promite ca din toamna o sa vedem schimbari si in cadrul universitatilor.....

Eu zic ca pana aici i-a fost, daca nu are sprijin politic, corifeii or sa se p..e pe el, dar nu cred ca va ajunge sa se lupte cu stabii din invatamantul universitar, pe acolo mai sunt si academicieni, profesori doctori, rectori, toti isi cunosc foarte bine interesele si le apara in fata oricui ar atenta la starea domniilor lor. Or sa-l bage pe Funeriu intr-un malaxor de n-o sa stie cum sa plece mai repede din tara. Eu ii doresc succes, dar fara sa-mi fac prea multe vise in privinta acestei batalii, cred sincer ca are nevoie de toti tinerii foarte bine pregatiti, care azi lucreaza pe aiurea in aceasta lume, asta ar fi cel mai mare ajutor, sa vina sa concureze cu dinozaurii din universitati, poate, poate.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Jul 2011, 04:39 PM
Mesaj #257


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



De rasul curcilor !

Olimpic din Baia-Mare respins la Bacalaureat dintr-o eroare hh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Jul 2011, 08:41 PM
Mesaj #258


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 6 Jul 2011, 10:30 AM) *
Dar ce facem cu cei care mediteaza, fara succesuri in activitate?



Daca isi platesc taxele, nu faci nimic. Daca sunt chiar atat de prosti nu vor avea clienti. Economia de piata!

QUOTE
Profesorii erau obişnuiţi să se mândrească la inspectorat şi la minister cu procentul mare de promovabilitate, ca atare nu se mai strofocau să-şi facă treaba şi i-au învăţat pe copii că nu trebuie să facă cine ştie ce efort. E un cerc vicios. Dacă vor să schimbe ceva, trebuie întâi să se aşeze frumos la masă şi să facă un plan, să gândească reforma de la un cap la altul. Nu să vină cu hei-rupuri care ţin exact cinci minute şi pe urmă uită ce au vrut să facă şi se apucă de altă "reformă".


Cat timp inspectoratele sunt controlate politic, nu vei vedea nici o reforma adevarata. Ce nu intelegeti este ca nimeni din functiile mai de sus nu are interes sa schimbe un sistem care merge, functioneaza, produce votanti cand partidul da ordin, care le ofera parghiile necesare de a strange de boase o clasa care nu e chiar asa usor de prostit. Pe scurt, pestele de la cap se impute! :ohyeah

Edit: acum am citit si eu declaratiile lui funeriu, si vreau sa va spun ca, in ciuda celor spuse de nesimtitul asta, eu mi-am castigat diplomele cinstiti, asa putine cum sunt, dar nu am copiat la nici o materie de examen.

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 6 Jul 2011, 08:44 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jul 2011, 07:08 PM
Mesaj #259


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Jul 2011, 09:41 PM) *
Daca isi platesc taxele, nu faci nimic. Daca sunt chiar atat de prosti nu vor avea clienti. Economia de piata!

Ai putintica rabdare sa treaca si sesiunea de toamna, sa vezi atunci reclamatii la politie din partea parintilor, impotriva profesorilor meditatori, care oricum nu-si platesc taxele.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Jul 2011, 08:17 PM
Mesaj #260


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 7 Jul 2011, 08:08 PM) *
Ai putintica rabdare sa treaca si sesiunea de toamna, sa vezi atunci reclamatii la politie din partea parintilor, impotriva profesorilor meditatori, care oricum nu-si platesc taxele.


Asta e normalitate. E normal "sa dai in gat" pe unul care nu plateste taxe pe venitul realizat, atata timp cat tu platesti.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Jul 2011, 08:34 PM
Mesaj #261


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Circul nu s-a terminat, se vizionează DVD-urile şi stupoare! În unele şcoli elevii au copiat fără jenă în faţa camerelor şi a profesorilor supraveghetori, au vorbit şi şi-au trimis bileţele. Câte milioane de euroi s-au cheltuit pe camerele alea? blink.gif Mai curge multă apă pe Dâmboviţa şi multă sudoare în cancelarii până se face ceva, după atâţia ani de "reforme"...



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Jul 2011, 08:41 PM
Mesaj #262


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Erwin @ 7 Jul 2011, 09:34 PM) *
Circul nu s-a terminat, se vizionează DVD-urile şi stupoare! În unele şcoli elevii au copiat fără jenă în faţa camerelor şi a profesorilor supraveghetori, au vorbit şi şi-au trimis bileţele. Câte milioane de euroi s-au cheltuit pe camerele alea? blink.gif Mai curge multă apă pe Dâmboviţa şi multă sudoare în cancelarii până se face ceva, după atâţia ani de "reforme"...


Pai toti aia vazuti cu copiute sa fie "picati". Iar cei care au supravegheat monitoarele sa fie dati afara din invatamant. Treaba e foarte simpla, trebuie doar o mana de fier sa aplice legile. Iar la anul va garantez eu ca nu ar mai misca unul in front. jamie.gif

Nu se vrea treaba de calitate. Patru-cinci ani mi-ar trebui sa fac ordine in invatamant - scoti inspectoratele de sub comanda politica, directorii ocupa postul numai prin concurs, trimiti ARACIP-ul si Curtea de conturi peste ei, bagi supraveghere video in toate incintele de examinare, ba cred ca as merge si mai departe si as baga supraveghere video a tuturor orelor de curs. Si incet, incet, se aseaza treaba. Trebuie doar sa vrei!

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 7 Jul 2011, 08:46 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 7 Jul 2011, 08:53 PM
Mesaj #263


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(Erwin @ 7 Jul 2011, 09:34 PM) *
În unele şcoli elevii au copiat fără jenă în faţa camerelor şi a profesorilor supraveghetori, au vorbit şi şi-au trimis bileţele.


Să completăm: la fel de fără jenă au fost profesorii care i-au lăsat să facă asta.

Cucu, depolitizare n-ai să vezi repede. Doar dacă, printr-o minune, se face asta în toată administraţia publică, ceea ce mă îndoiesc că o să apucăm noi.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Jul 2011, 10:58 PM
Mesaj #264


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Da, ai dreptate, Vera, şi vor fi sancţionaţi probabil toţi cei vinovaţi. Pe de altă parte vor fi consemnaţi la job toţi profesorii şi elevii la pregătire toată vara pentru sesiunea de toamnă. Poate se mai drege ceva...

Nici americanii nu sunt mai breji


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 8 Jul 2011, 07:49 AM
Mesaj #265


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Erwin @ 7 Jul 2011, 09:34 PM) *
Circul nu s-a terminat, se vizionează DVD-urile şi stupoare! În unele şcoli elevii au copiat fără jenă în faţa camerelor şi a profesorilor supraveghetori, au vorbit şi şi-au trimis bileţele. Câte milioane de euroi s-au cheltuit pe camerele alea? blink.gif Mai curge multă apă pe Dâmboviţa şi multă sudoare în cancelarii până se face ceva, după atâţia ani de "reforme"...

Mult zgomot pentru nimic!Examenul de bacalaureat,de absolvire a liceului,trebuie sa consfinteasca nivelul real de pregatire al elevilor,sa certifice absolvirea cursurilor.Cand peste 80% dintre elevi sunt mediocri ori submediocri,nu le dai teste olimpice! E ca si cum ai pune la atletism barem de 8-9 secunde la 100 de metri,nimeni nu ar trece! Singura solutie nu este montarea camerelor de supraveghere,politia exercitata in clase ci,teste de doua grade de dificultate:grad mare pentru cei care vor sa continue in invatamantul superior si grad redus(sub forma de chestionar tip grilapentru ceilalti)
Aceste teste ar trebui insotite de scoaterea de la examene,pe loc,a celor care incearca sa fraudeze testele!
Asa se face reforma in invatamant,nu dupa inventatorul vitezei pumnului lui Basea,pe obrazul copilului.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jul 2011, 10:48 AM
Mesaj #266


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Jul 2011, 12:57 AM) *
Profesorii ar trebuie remunerati in functie de realizarile profesionale. Asta ar fi o problema.

Suna bine. Dar cum ai cuantifica realizarile profesionale? Dupa, sa zicem, porcentul de promovabilitate la BAC?
QUOTE
O alta problema - invatamantul ar trebui sa raspunda cerintelor societatii/economiei, pentru a nu mai da nastere la necalificati frustrati cu diplome de studii superioare, care nu stiu a lega doua vorbe dar au pretentii la salarii mari DOAR pt ca au diplome. Costa f mult sa instruiesti o anumita masa de oameni pt o functie, iar apoi, imediat dupa terminarea studiilor, sa ii recalifici.

Adica, ar trebui sa scoata mai multi tinichigii si ospatari si mai putini filosofi? laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Jul 2011, 03:29 PM
Mesaj #267


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Guvernul ii ajuta pe picatii la bac sa copieze in toamna

Se apropie alegerile to'arasi ! Vreti sa ne dam cu tesla in cojones ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jul 2011, 05:06 PM
Mesaj #268


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"NU VA SPUNEM CE SA GANDITI, VA SPUNEM LA CE SA VA GANDITI" ohyeah.gif

Mai pe romaneste, nu trebuie sa ganditi ce vreti voi, va spunem noi la ce sa va ganditi, cand sa ganditi, cum sa ganditi. Trebuia cumva legat acest eveniment de alegeri, de potentialii alegatori (aprox. 300.000) nemultumiti ca pruncii nu au luat bacalaureatul, iar tinta e una singura, PDL-ul. Pe ei pe mama lor, cu orice pret si prin orice mijloace, fara mila, fara prizonieri, o singura sansa, a noastra a PSD-ului (despre PNL nu mai vorbesc, il las pe domnul Patriciu) sa ajungem iar ce-am fost si mai mult decat atat.

Acest topic a fost editat de Marduk: 12 Jul 2011, 05:08 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Jul 2011, 05:17 PM
Mesaj #269


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 12 Jul 2011, 04:29 PM) *
Guvernul ii ajuta pe picatii la bac sa copieze in toamna

Se apropie alegerile to'arasi ! Vreti sa ne dam cu tesla in cojones ?!

Iata cum se falsifica o stire.

Cine nu deschide linkul indicat de tine, ci doar iti citeste postarea, trage concluzia ca guvernul a luat o hotarare in privinta BAC-ului din toamna: sa "treaca" toate loazele din motive electorale.

Cine insa are curiozitatea sa deschida pagina indicata de tine constata ca situatia sta exact pe dos de cum o prezinti tu:

Coaliţia de guvernare a propus la şedinţa de azi dimineata relaxarea condiţiilor sesiunii din toamnă a bacalaureatului prin eliminarea camerelor de supraveghere în sălile de examen în liceele cu rezultate slabe.

’Linia directoare a mers spre o relaxare a condiţiilor bacalaureatului ca şi implicaţii politice şi anume problema camerelor, a supravegherii, implicaţiilor electorale şi a impactului electoral şi de-o parte şi de alta a Coaliţiei. Ministrul (n.r. Daniel Funeriu) a rămas foarte ferm pe poziţie (…). Are suportul premierului şi a colegilor din PDL, care de la început l-au îndemnat să ia aceste măsuri, dar multe voci din Coaliţie au mers pe ideea unei relaxări a bacalaureatului’


Deci: sursele (anonime ca de fiecare data, desigur...) spun ca unii din coalitie au cerut "relaxarea" conditiilor de la BAC, ca sa poata copia habarnistii; insa ministrul Funeriu, sustinut de Boc si PDL, s-au opus unei asemenea idei.

Deci, despre ce vorbim aici? Cum sa ii ajute?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 12 Jul 2011, 05:35 PM
Mesaj #270


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Un nou exemplu de inducere falsa a unei informatii.
Eu constat ca March chiar o face cu profesionalism, adica stie jamie.gif cum gandesc masele, la ce se infierbanta, cum sa transmiti ceva eludand esentialul bazandu-te pe superficialitatea interlocutorilor tai.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Jul 2011, 05:40 PM
Mesaj #271


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Pai march e maestru la asa ceva, ma intreb cine de pe aici mai ia scrisele lui de bune wink.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Jul 2011, 05:44 PM
Mesaj #272


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Felina @ 12 Jul 2011, 06:40 PM) *
Pai march e maestru la asa ceva, ma intreb cine de pe aici mai ia scrisele lui de bune wink.gif

Ce ? Ai tras concluzia ca eu is Adriana Dutulescu ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Jul 2011, 05:48 PM
Mesaj #273


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Hahaha March ce comic esti!
Dar de cand ai reinceput sa vorbesti cu mine? rolleyes.gif
Nu se merita, iti spun eu wink.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Jul 2011, 05:48 PM
Mesaj #274


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 12 Jul 2011, 06:17 PM) *
Deci: sursele (anonime ca de fiecare data, desigur...) spun ca unii din coalitie au cerut "relaxarea" conditiilor de la BAC, ca sa poata copia habarnistii; insa ministrul Funeriu, sustinut de Boc si PDL, s-au opus unei asemenea idei.

surse citate de Agerpres. Aceasta agentie de presa nu apartine mogulilor cei "rai". Spune-i asta si cucoanei care musca continuu pe aici !


QUOTE(abis @ 12 Jul 2011, 06:17 PM) *
Deci, despre ce vorbim aici? Cum sa ii ajute?

Prin inlaturarea camereleor video. Ca se simteau elevii prea timorati rolleyes.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Jul 2011, 05:51 PM
Mesaj #275


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Felina @ 12 Jul 2011, 06:48 PM) *
Dar de cand ai reinceput sa vorbesti cu mine?

Ce esti basista ? unsure.gif Nu-mi aduc aminte de asa ceva .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jul 2011, 06:04 PM
Mesaj #276


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 12 Jul 2011, 06:48 PM) *
surse citate de Agerpres. Aceasta agentie de presa nu apartine mogulilor cei "rai".....Ca se simteau elevii prea timorati

Mai exista agentia asta de apartament? pe vremea comunistilor era agentia oficiala a PCR, mai traiesc baietii aia pe acolo, din cate imi amintesc aveau sediul pe undeva pe langa Sala Palatului, parca pe aceiasi scara cu "Urzica". rofl.gif Cat despre loazele care au pierdut bacul, camere sunt si in baruri, discoteci sau cluburi acolo nu sunt timorati?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Jul 2011, 06:07 PM
Mesaj #277


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(March @ 12 Jul 2011, 04:51 PM) *
Ce esti basista ? unsure.gif Nu-mi aduc aminte de asa ceva .



ha! pai nu mai vorbesti cu mine din ziua in care te-ai intors pe han dupa absenta de cateva luni; ai disparut de pe han in seara in care Geoana s-a declarat presedinte ca la putin timp sa afle ca a pierdut alegerile. Cand te-ai intors ti-am adresat o intrebare la care nu mi-ai raspuns si de atunci nu ai mai vorbit cu mine. Am o memorie cat un elefant biggrin.gif .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 12 Jul 2011, 06:09 PM
Mesaj #278


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(March @ 12 Jul 2011, 06:48 PM) *
surse citate de Agerpres. Aceasta agentie de presa nu apartine mogulilor cei "rai". Spune-i asta si cucoanei care musca continuu pe aici !
Prin inlaturarea camereleor video. Ca se simteau elevii prea timorati rolleyes.gif


Pai abis, tocmai ti-a zis, citind linkul tau (eu marturisesc ca pe 99% nu le deschid ca nu ma intereseaza ce prostii debiteaza astia de-i folositi voi drept surse de incredere) ca guvernul NU A HOTARIT ASA CEVA si ca PDL-ul l-a sustinut pe Funeriu care s-a opus initiativei.

Deci ia zii mai bine matale, cine din coalitie a propus chestia asta? Ha?


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Jul 2011, 08:11 PM
Mesaj #279


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 11 Jul 2011, 11:48 AM) *
Suna bine. Dar cum ai cuantifica realizarile profesionale? Dupa, sa zicem, porcentul de promovabilitate la BAC?


Ntz, ca e subiectiv procentul ala, cand vor fi camere in fiecare incinta de examinare si se vor lua masuri impotriva celor care fura, atunci poate fi un barem bun.

Niste chestii ce ar putea fi luate in seama : studii de specialitate, ore deschise, proiecte didactice la care participa, olimpici, evaluari la inspectia periodica. Fiecare sa adauge puncte la punctajul general, punctaj care se calculeaza pe toata durata carierei. Iar salariul sa plece de la minimul pe ora X punctajul cadrului didactic respectiv. Debutantii vor porni de la salariul minim X 1 (cel putin, cei care au studii aprofundate, un master sau doctorat, sa zicem, mai primesc ceva in plus). Si se face un tabel cu acitivtatile generatoare de punctaj si cat se primeste pt fiecare, si ecce salarizare echitabila.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 12 Jul 2011, 08:30 PM
Mesaj #280


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Suna bine. Dar cum ai cuantifica realizarile profesionale? Dupa, sa zicem, porcentul de promovabilitate la BAC?


Abis a subliniat foarte bine esenta problemei: e foarte greu sa cuantifici rezultatele unui profesor. Iar explicatia e simpla: nu depinde doar de el. E si studentul/elevul cel putin la fel de responsabil, plus alti factori (statut socio-economic al elevului, dotarea scolii,etc). Un indice care mie mi se pare oarecum relevant ar fi corelatia dintre media la obiectul predat si nota la BAC la obiectul respectiv obtinuta de elev. Dar si asta s-ar putea face doar pentru obiectele de la BAC. Plus ca incurajeaza doar corectitudinea.

@Cucu Mucu

Multi din indicii propusi de tine depind foarte mult de elev si de zona in care se afla liceul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 03:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman