HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Invatamantul Din Romania - In Declin?
Considerati ca sistemul educational din Romania se afla in declin?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 77
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Serenity
mesaj 23 Jun 2009, 09:46 PM
Mesaj #211


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Mama se duce tongue.gif Desi ai o mare responsabilitate, mai ales la ce copieli se fac acum la Bac. Majoritatea spun ca nu merita sa-ti pui in pericol postul, salariul, painea, pentru 20 sau 25 de lei.

Legat de greve.. profesorii nu mai intra in greva pentru ca nu se rezolva nimic, niciodata, pentru ca tu trebuie sa iti recuperezi materia dup-aia, nu esti platit pt. zilele cand stai in greva si totul, DE FIECARE DATA, e degeaba. Normal ca nu mai vrei sa stai in greva, cand de cand ma stiu eu profesorii au stat degeaba si mai apoi au fost nevoiti sa cheme elevii la scoala sambata ca sa recupereze orele.

Raspunsul la intrebare? DA, e intr-un mare si grav declin. Daca mai poate coborī...

Acest topic a fost editat de Serenity: 23 Jun 2009, 09:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 1 Jul 2009, 07:08 PM
Mesaj #212


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Pentru dascali," coloana vertebrala" are o alta semnificatie!
Bine a punctat Cucu Mucu, elevii n-au nicio vina ca fondurile pentru educatie s-au evaporat/injumatatit.
Cu toata agitatia din presa din ultimele zile, vor fi profesori care sa lucreze pentru bac, chiar si cu 2 lei pe lucrare...Au mai facut-o si alta data!


Cum sa zic, e exact ca faza cu: e ultima oara cand va mai iert! Asa zicea diriga din liceu cand mai facea cate unul o tampenie grava. Din iertat in iertat (pai cum
sa pui in pericol viitorul saracului elev) au ajuns sa ii bata elevii pe profesori. Trebuie actionat scurt si fara mila, pentru ca daca stam sa ne gandim la
altii de fiecare data inainte sa ne gandim la noi, nu mai esti martir, esti doar prost. Mai ales ca e in defavoarea elevilor. Ce daca vii la bac 2 zile ca ti-e mila de elevi?
Alta intreaga GENERATIE o sa fie schilodita mental din lipsa de fonduri, pt ca acum profesorii nu au fost in stare sa ceara ce vor.
Nu mai suport profesori care se plang de salarii dar nicio greva nu sunt in stare sa faca! Mi-ar fi placut in alta lume sa predau (poate ca o s-o fac oricum, dar nu la liceu)... poate ca profesorii mai tineri nu o sa mai inghita asa de multe chestii de la guvernanti si o sa faca corp comun cu elevii ca s-or fi saturat si ei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 11 Jul 2009, 06:50 PM
Mesaj #213


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



A primit 6 puncte in plus in urma unei contestatii la bacalaureat
Ma intreb cum e posibil asa ceva?! blink.gifO fi fost incompetenti acei profesori de i-au corectat lucrarea?!

Acest topic a fost editat de Boudicca: 11 Jul 2009, 06:50 PM


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ēa m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Jul 2009, 06:50 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 18 Mar 2010, 07:43 PM
Mesaj #214


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cred ca in aceste zile se merita sa discutam despre o alta lege a invatamantului, a 8-a de la "revolutie". Eu nu inteleg de ce era nevoie de o noua lege, de ce nu vrem sa acceptam realitatea. Eu cred ca la sate sunt multi copii care nu vor sa mai continue studiile, mai cred ca cele 9 sau 10 clase nu-i vor ajuta in viata. Cred ca dupa 7-8 clase un copil care nu vrea sa continue studiile ar putea sa mearga la o scoala de meserii, unde sa invete sa conduca un tractor, cresterea vitelor, ecologie, etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 4 Jul 2011, 11:59 AM
Mesaj #215


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Rezultatele de la BAC 2011 reflectă īn sfīrşit adevărata valoare a īnvăţămīntului romānesc. thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Jul 2011, 12:31 PM
Mesaj #216


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu nu gasesc o vina prea mare acestor copii, elevi, vina apartine guvernantilor care timp de 20 de ani nu au avut o politica pe termen lung in ceea ce priveste invatamantul. O alta vina apartine profesorilor, cum sa faci meditatie 1 an si sa nu iei bacul, meditatie neimpozabila, orele sustinute la scoala de profesori prin asta isi vad rezultatele, gradul de promovabilitate. Cum e posibil sa vi si sa zici, ok la ore totul se face ca la programa, la meditatii cine poate iar rezultatele sa fie la acest nivel, este o rusine, fara scuze, care sa acuze criza, elevii au o singura vina dar care nu este in intregime a lor, vina asta se leaga de ceea ce elevii vad ca se intampla in societate, dezamagire, lipsa unui orizont al sperantei care sa-i faca sa puna mana sa invete. E foarte bine ca s-a intamplat asa, poate vom intelege in al 12-lea ceas ca la fel stau lucrurile in vami, in politie, in justitie, in armata, in politica chiar si in biserica, romanii sau obisnuit ca pot eluda legea, pot fura, pot sa faca ceea ce vor fara sa fie pedepsiti, acest examen nu este doar al elevilor, este examenul unei natiuni intregi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Jul 2011, 01:27 PM
Mesaj #217


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Rovaniemi @ 4 Jul 2011, 12:59 PM) *
Rezultatele de la BAC 2011 reflectă īn sfīrşit adevărata valoare a īnvăţămīntului romānesc.

Nu cred, inca s-a putut copia in multe locuri. Procentul de 44% este mult prea mare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 4 Jul 2011, 02:17 PM
Mesaj #218


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Marduk @ 4 Jul 2011, 01:31 PM) *
Eu nu gasesc o vina prea mare acestor copii, elevi, vina apartine guvernantilor care timp de 20 de ani nu au avut o politica pe termen lung in ceea ce priveste invatamantul. O alta vina apartine profesorilor, cum sa faci meditatie 1 an si sa nu iei bacul, meditatie neimpozabila, orele sustinute la scoala de profesori prin asta isi vad rezultatele, gradul de promovabilitate. Cum e posibil sa vi si sa zici, ok la ore totul se face ca la programa, la meditatii cine poate iar rezultatele sa fie la acest nivel, este o rusine, fara scuze, care sa acuze criza, elevii au o singura vina dar care nu este in intregime a lor, vina asta se leaga de ceea ce elevii vad ca se intampla in societate, dezamagire, lipsa unui orizont al sperantei care sa-i faca sa puna mana sa invete. E foarte bine ca s-a intamplat asa, poate vom intelege in al 12-lea ceas ca la fel stau lucrurile in vami, in politie, in justitie, in armata, in politica chiar si in biserica, romanii sau obisnuit ca pot eluda legea, pot fura, pot sa faca ceea ce vor fara sa fie pedepsiti, acest examen nu este doar al elevilor, este examenul unei natiuni intregi.


Să fim serioşi, eu am terminat liceul de aproape 20 de ani şi, citind subiectele, constat că, lucrīnd doar din amintiri, mergeam şi luam 6 la fiecare din materii, cīt să-mi asigur promovabilitatea. (Parcă 6 e nota minimă la bac, nu?). Şi io nici nu-s cine ştie ce geniu nedescoperit ... Aşa că faza asta cu "bieţii elevi" care n-au cum īnvăţa că e prea grea materia, mie mi se pare că nu prea ţine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 4 Jul 2011, 02:36 PM
Mesaj #219


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(abis @ 4 Jul 2011, 02:27 PM) *
Nu cred, inca s-a putut copia in multe locuri. Procentul de 44% este mult prea mare.

Asa este, din pacate... Eu cred ca procentul de promovabilitate acum nu poate fi mai mare de 20-25%.

Cand propuneam aici: http://www.hanuancutei.com/forum/content/P...nt/#entry684254 un sistem de invatamat cu 7 clase obligatorii si restul pe bani si burse, multi au sarit in sus, ca vai... ca nu-stiu-ce.... Ar trebui sa mai reflectati.

Daca vorbim sau testam azi pe cei de clasa a 8-a, a 12-a si la final de facultate, constatam ca marea majoritate sunt prosti gramada... asta ca sa vorbesc decent.
Aceasta Generatie z nu stie decat a copia si a fi consumator de 'branduri'... E o genratie de prostovani in adevaratul sens al cuvantului.
Daca nu se reformeaza serios invatamantul, va asigur ca intram in Era Prostovanilor!.
La ce poate duce asta?...

Acest topic a fost editat de freeman: 4 Jul 2011, 02:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 4 Jul 2011, 02:44 PM
Mesaj #220


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Mie-mi place că toată lumea e fericită şi īi arată pe copii cu degetul, dar nu realizează că de vină e sistemul, pe de o parte, şi PROFESORII, pe de altă parte. Cine i-a īnvăţat că se poate copia, că se pot lua note de trecere fără să facă mare lucru, că le dau notă mare dacă merg la ei la meditaţii īn particular şi fac un semn pe lucrare şamd şamd şamd??? Cine?

"Tāmpiţii" ăia sunt la vārsta la care trebuie educaţi. Ei bine, aşa au fost educaţi. De profesori, īncă o dată zic.



--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 4 Jul 2011, 03:01 PM
Mesaj #221


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Aud reactia domnului Ponta... care spune ca daca se face un control mai aspru la examene si ca urmare pica absolventii cu duiumul, de vina sunt Boc si Basescu...
Cand a terminat dl. Ponta liceul?

LE: Societatea ne prezinta zilnic pe domnii: Ponta, Antonescu, Boc, Basescu, Becali, Vantu, Columbeanu, Patriciu etc. Ei si felul lor de a reusi sunt exemplul pentru tinerii nervosi de pe internet. Problema cu tinerii nervosi e ca daca le pune camere la Bac, nu mai stiu pe unde sa scoata camasa...

Eu propun sa nu se mai dea examene, oricum la facultati nu se mai dau, de ce sa dai la bac si la maturitate???!!! Helou! se aude!?

Acest topic a fost editat de freeman: 4 Jul 2011, 03:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 4 Jul 2011, 03:04 PM
Mesaj #222


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Nu-i aşa că o discuţie clară, cu argumente, "e grele"? rofl.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Jul 2011, 03:05 PM
Mesaj #223


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Rovaniemi @ 4 Jul 2011, 03:17 PM) *
.....Aşa că faza asta cu "bieţii elevi" care n-au cum īnvăţa că e prea grea materia, mie mi se pare că nu prea ţine.

Eu cred ca am fost destul de serios, nu le-am gasit elevilor o scuza, dar nici nu poti sa-i acuzi doar pe acestia, e un sistem pe care tot incercam sa-l reformam de 20 de ani, fiecare guvern, ministru a incercat sa-si impuna propriul sistem. Sa zicem ca Funeriu n-a facut mare lucru, dar a pus ordine si disciplina, rezultatul se vede.

QUOTE(Vera @ 4 Jul 2011, 03:44 PM) *
Mie-mi place că toată lumea e fericită şi īi arată pe copii cu degetul,.....................

Nu chiar toata lumea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 4 Jul 2011, 03:17 PM
Mesaj #224


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Marduk @ 4 Jul 2011, 04:05 PM) *
Eu cred ca am fost destul de serios, nu le-am gasit elevilor o scuza, dar nici nu poti sa-i acuzi doar pe acestia, e un sistem pe care tot incercam sa-l reformam de 20 de ani, fiecare guvern, ministru a incercat sa-si impuna propriul sistem. Sa zicem ca Funeriu n-a facut mare lucru, dar a pus ordine si disciplina, rezultatul se vede.


Sistemul n-a fost niciodată reformat cu adevărat, nici măcar n-a īncercat cineva cu adevărat să facă acest lucru. Toate modificările făcute īn 2+ de ani sīnt doar paleative, şi ascund adevăratele probleme ale īnvăţămīntului, şi asta nu soar la noi ci peste tot īn lume. Dar asta cred că am mai zis-o şi pe topicul cu pomenit de freeman mai sus.

Dar chiar şi aşa, acest sistem strīmb n-a pretins mare lucru de la absolvenţii de liceu, zic eu. Nişte subiecte rezonabile, la care un elev chiar mediocru ar fi trebuit să se descurce să promoveze. (Şi cīnd zic "să se descurce" nu mă refer la "descurcatul" tipic romānesc ...)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Jul 2011, 03:18 PM
Mesaj #225


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Vera @ 4 Jul 2011, 03:44 PM) *
Mie-mi place că toată lumea e fericită şi īi arată pe copii cu degetul, dar nu realizează că de vină e sistemul, pe de o parte, şi PROFESORII, pe de altă parte.

Profesorii sunt parte din sistem.

De fapt, "sistemul" asta este practic tara intreaga. Intr-o tara in care deviza nationala este "merge si asa", in care invarteala si ciupeala sunt la rang de lege, in care cine nu "se descurca" este privit ca un ciudat inadaptat, a devenit o regula nescrisa faptul ca la examen poti copia, ca profesorii sunt (ba chiar trebuie sa fie) "indulgenti"... Cum poate fi invatamantul o insula de corectitudine, cand totul in jur sta sub zodia invartelii? Cum poate fi invatamantul o insula de rigoare si respect al regulilor, cand pe nicaieri in jur nu se respecta nicio regula? Examenul de anul asta a incalcat traditia - ce-i aia, camere de supraveghere ca sa nu poata bietii copii sa se "descurce"?! Intr-un fel, este firesc sa li se para nedrept - ei simt ca sunt nedreptatiti, ce vina au ca absolventii de pana acum au putut sa se "descurce", iar ei sunt nevoiti sa scrie doar ce au invatat?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Jul 2011, 03:19 PM
Mesaj #226


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Eu cred ca generatia laptopurilor si a mobilelor nu invata de loc ! Pai rezultate numai de 1/1,5/2 la BAC la toate materiile ce sa spuna altceva ?!
Cunosc fete si baietii care au cate doua facultati plus masterate pe la Londra si taie pur si simplu frunza la caini. Pe banii puriilor .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Jul 2011, 03:39 PM
Mesaj #227


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Rovaniemi @ 4 Jul 2011, 04:17 PM) *
....(Şi cīnd zic "să se descurce" nu mă refer la "descurcatul" tipic romānesc ...)


QUOTE(abis @ 4 Jul 2011, 04:18 PM) *
.... ce-i aia, camere de supraveghere ca sa nu poata bietii copii sa se "descurce"?!

Nu m-ar mira sa se organizeze in asociatii sau sa intervina ceva ONG-uri sa dea in judecata MIE pentru "modul dezastruos" in care a pregatit examenul de bacalaureat. ohyeah.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 4 Jul 2011, 04:01 PM
Mesaj #228


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Deci profesorii din sistem (să-i fac pe plac lui abis) nu au nicio vină. Ca voi să fie, deşi eu rămān la părerea mea, dar nu am de gānd să port o discuţie īn care se iau īn calcul doar unele aspecte şi se ignoră altele.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Jul 2011, 04:13 PM
Mesaj #229


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Vera @ 4 Jul 2011, 05:01 PM) *
Deci profesorii din sistem ... nu au nicio vină.

Cum sa nu aiba? Au si ei partea lor de vina, insa nu sunt ei singurii vinovati. Sunt vinovati in aceeasi masura si parintii acelor copii. Si pana la urma toti cei de la care copiii invata ca "merge si asa", ca e ok sa se "descurce", ca nu-i o tragedie (dimpotriva chiar) daca reusesc sa fenteze regulile.

E de vina, pana la urma, mentalitatea inradacinata de atata timp in multi oameni din poporul asta - mentalitatea care a facut sa fim probabil singurul popor din lume in a carui limba cuvantul "hot" sa aiba conotatii pozitive: vai, ce hotoman e ala mic, manca-l-ar mama sa-l manance! (nu mai stiu unde am citit chestia asta, nu-mi apartine, insa e tare nimerita)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Jul 2011, 04:14 PM
Mesaj #230


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Intreg sistemul este de vina, s-a nimerit ca Funeriu sa fie cel care si-a asumat o decizie politica, a facut ce trebuia sa se faca inca de acum 15-20 de ani, rezultatele se vad. In baza rezultatelor se poate vedea clar unde s-a facut scoala si unde nu s-a facut. Elevi care au avut note mari si foarte mari pe parcursul liceului, dar nu au luat bacalaureatul, aici i-as baga la mijloc si pe acei profesori care dau meditatii si care se pare ca anul acesta nu au mai avut acces la informatii despre subiecte. Elevii si parintii au si ei partea lor de vina, lejeritatea cu care se abordeaza pregatirea in scoala, neseriozitatea, miza descurcaretilor, a spagarilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Jul 2011, 04:41 PM
Mesaj #231


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Scroafa-i moarta in cotet si ei se distreaza ! hh.gif

„Pupici” pentru ministru. O cameră de filmat a inregistrat, două ore, fundul unei profesoare


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 4 Jul 2011, 06:51 PM
Mesaj #232


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 4 Jul 2011, 05:14 PM) *
Intreg sistemul este de vina, s-a nimerit ca Funeriu sa fie cel care si-a asumat o decizie politica, a facut ce trebuia sa se faca inca de acum 15-20 de ani, rezultatele se vad. In baza rezultatelor se poate vedea clar unde s-a facut scoala si unde nu s-a facut. Elevi care au avut note mari si foarte mari pe parcursul liceului, dar nu au luat bacalaureatul, aici i-as baga la mijloc si pe acei profesori care dau meditatii si care se pare ca anul acesta nu au mai avut acces la informatii despre subiecte. Elevii si parintii au si ei partea lor de vina, lejeritatea cu care se abordeaza pregatirea in scoala, neseriozitatea, miza descurcaretilor, a spagarilor.

Ar trebui adaugate la cauzele decaderii invatamantului romanesc si:politizarea excesiva a invatamantului,slaba remunerare a profesorilor,mentinerea in randul elevilor a ideii ca numai copii bogati au "succesuri"in viata,cei saraci,oricat ar invata nu au nicio sansa in competitia cu bogatanii!
Cred ca ar trebui sa existe doua tipuri de examinare la bacalaureat:
1-teste putenice,de sinteza,de creatie,pentru cei care vor sa urmeze studii universitare;
2-teste de nivel mediu,de regula cu variante de raspuns,gen chestionar pentru cei care vor bifa numai absolvirea liceului fara alte pretentii.
Alegerea tipului de examen sa se faca de fiecare elev in parte.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 4 Jul 2011, 11:37 PM
Mesaj #233


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Bufnilă avea dreptate! Şcoala de tip fabrică şi-a trăit traiul! rofl.gif

Pe bune, sistemul de īnvăţămānt clasic e total depăşit īn era internetului, gadgeturilor, ipod-urilor şi altor minuni ale tehnicii. La ce bun să toceşti nişte informaţii pe care le găseşti īn 2-3 click-uri? Analfabeţii sunt cei care nu ştiu să le folosească. Şcoala primară ar trebui să se concentreze pe joc, creativitate, dexteritate, sport, arte şi meserii. Talentele trebuie selectate, incurajate, crescute. Şcoala secundară trebuie să fie deja specializată. Liceul şi facultatea nu sunt pentru 100% dintre tineri, aşa cum greşit s-a ajuns azi. Şcoli profesionale aproape că nu mai există, toţi sunt licenţiaţi, cine mai lucrează la strung? La cāmp? Cine mai face pāine, coase sau distribuie laptele? Inginerii? Medicii? Economiştii? Avem prea mulţi!

P.S. Ai dreptate, freeman! Am recitit topicul tău.

Acest topic a fost editat de Erwin: 4 Jul 2011, 11:49 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 5 Jul 2011, 07:46 AM
Mesaj #234


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Erwin @ 5 Jul 2011, 12:37 AM) *
Pe bune, sistemul de īnvăţămānt clasic e total depăşit īn era internetului...

Ai dreptate, de aceea am zis ca trebuie revolutionat sistemul de invatamant!
Invatamantul a ramas in urma societatii de prin anii '20. Acum decalajul e foarte mare... Trebuie facut ceva total novator, dar trebuie oameni care sa-l conceapa si curaj politic ca sa fie introdus.

Sistemul insa trebuie sa fie corect: cat arati ca stii, esti punctat corespunzator. Nu trebui facut cum fac americanii cu sloganul 'nimeni nu trebuie lasat in urma'iar profesorii lor sunt platiti in functie de cati promoveaza... Asa se face cultura imposturii. Mai bine desfiintezi examenele decat sa te minti ca ai absolventi multi si de un anumit nivel, cand de fapt ai 80% prostovani.

Trebuie acceptat si de noi ca nu se mai invata decat in proportie mica (20%, sau cat o iesi), iar cei care sunt prosti certificati trebuiesc tratati corespunzator, recalificati etc.

Acest topic a fost editat de freeman: 5 Jul 2011, 07:49 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 5 Jul 2011, 09:07 AM
Mesaj #235


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



deocamdată Ponta vrea ca Funeriu să demisioneze! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Jul 2011, 09:46 AM
Mesaj #236


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Funeriu ar trebui decorat! rofl.gif

Citeam pe Realitatea ca judetele fruntase la promovabilitate sunt exact cele in care n-au fost montate camere de supraveghere. Intr-un fel, e de inteles ca cei supravegheati sa se simta discriminati in raport cu cei care au avut norocul unor reguli mai laxe. Ar fi trebuit sa fie tratati toti cu aceeasi unitate de masura.

PS: Bacalaureat

Acest topic a fost editat de abis: 5 Jul 2011, 10:18 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jul 2011, 02:43 PM
Mesaj #237


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 4 Jul 2011, 07:51 PM) *
Cred ca ar trebui sa existe doua tipuri de examinare la bacalaureat:

Nu doua, mai multe, pentru fiecare specialitate un tip de bacalaureat, as mentine la fel doar limba romana, geografia si istoria

QUOTE(Erwin @ 5 Jul 2011, 12:37 AM) *
QUOTE
...... La ce bun să toceşti nişte informaţii pe care le găseşti īn 2-3 click-uri? Analfabeţii sunt cei care nu ştiu să le folosească.

atunci de cecrezi ca cele mai scumpe scoli private din occident folosesc metoda clasica? dar si utilizarea calculatorului. Elevii din ziua de azi nici macar un dictionar nu stiu sa-l foloseasca, dar sa mai vorbim de cultura generala. O carte citita iti dezvolta imaginatia, te face sa gandesti, pana si o compunere presupune sa sti ceva, traiasca calculatorul si oamenii prosti care stiu sa-l foloseasca, cam asa suna viitorul.
QUOTE
Şcoala primară ar trebui să se concentreze pe joc, creativitate, dexteritate, sport, arte şi meserii........cine mai lucrează la strung? La cāmp? Cine mai face pāine, coase sau distribuie laptele? Inginerii? Medicii? Economiştii?

Corect. dar trebuie decizie politica pentru a reforma sistemul de invatamant, Funeriu doar ne-a aratat in ce stadiu suntem si toata lumea a explodat, fiecare incearcand sa gaseasca tapii ispasitori. Eu cred ca intreg corpul didactic impreuna cu familia poarta responsabilitatea acestei situatii, politicienii au stiut doar sa traga foloase ca intodeauna asa ca nu-i pun la socoteala, imi aduc aminte de inovatia lui Marga cu manualele alternative, ce de bani s-au facut atunci.


QUOTE(freeman @ 5 Jul 2011, 08:46 AM) *
....trebuie revolutionat sistemul de invatamant!..... dar trebuie oameni care sa-l conceapa si curaj politic ca sa fie introdus.

daca mai se schimba ceva in sistemul de invatamant dupa viitoarele alegeri suntem cei mai tampit popor de pe intreg mapamondul, de fiecare data un nou ministru a facut "reforma" de unde si rezultatele la bacalaureat din acest an.

QUOTE(abis @ 5 Jul 2011, 10:46 AM) *
.....Ar fi trebuit sa fie tratati toti cu aceeasi unitate de masura.

Corect. Aici Funeriu a gresit, poate ca nu au fost fonduri, nu a fost vointa la nivel de judet, sau s-a mizat pe ideea ca se va continua cu frauda.Sunt curios ce acuze ii aduce Ponta, credea ca poate miza pe niste alegatori inteligenti la viitoarele alegeri. ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 5 Jul 2011, 03:57 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 5 Jul 2011, 03:27 PM
Mesaj #238


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



http://www.youtube.com/watch?v=joGlR1Ra5a0...player_embedded
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 5 Jul 2011, 04:06 PM
Mesaj #239


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



"vai de curu' nostru!" devil.gif

S-a vehiculat ideea că subiectele nu au fost alese corespunzător cu materia predată pe specializările şcolilor, de pildă la licee umane s-au dat subiecte la mate din capitole necuprinse īn programa lor ci la licee de mate-info. Dacă e adevărat atunci comisiile care au făcut subiectele poartă şi ele o parte din vină. Este imposibil ca niciun elev dintr-un liceu să nu ştie nimic, chiar aşa proşti să fie toţi?? unsure.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 5 Jul 2011, 05:47 PM
Mesaj #240


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 5 Jul 2011, 03:43 PM) *
Nu doua, mai multe, pentru fiecare specialitate un tip de bacalaureat, as mentine la fel doar limba romana, geografia si istoria
atunci de cecrezi ca cele mai scumpe scoli private din occident folosesc metoda clasica? dar si utilizarea calculatorului. Elevii din ziua de azi nici macar un dictionar nu stiu sa-l foloseasca, dar sa mai vorbim de cultura generala. O carte citita iti dezvolta imaginatia, te face sa gandesti, pana si o compunere presupune sa sti ceva, traiasca calculatorul si oamenii prosti care stiu sa-l foloseasca, cam asa suna viitorul.

Corect. dar trebuie decizie politica pentru a reforma sistemul de invatamant, Funeriu doar ne-a aratat in ce stadiu suntem si toata lumea a explodat, fiecare incearcand sa gaseasca tapii ispasitori. Eu cred ca intreg corpul didactic impreuna cu familia poarta responsabilitatea acestei situatii, politicienii au stiut doar sa traga foloase ca intodeauna asa ca nu-i pun la socoteala, imi aduc aminte de inovatia lui Marga cu manualele alternative, ce de bani s-au facut atunci.
daca mai se schimba ceva in sistemul de invatamant dupa viitoarele alegeri suntem cei mai tampit popor de pe intreg mapamondul, de fiecare data un nou ministru a facut "reforma" de unde si rezultatele la bacalaureat din acest an.
Corect. Aici Funeriu a gresit, poate ca nu au fost fonduri, nu a fost vointa la nivel de judet, sau s-a mizat pe ideea ca se va continua cu frauda.Sunt curios ce acuze ii aduce Ponta, credea ca poate miza pe niste alegatori inteligenti la viitoarele alegeri. ohyeah.gif

Bravo,marduck!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jul 2011, 05:56 PM
Mesaj #241


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Surprinzator la acest bacalaureat au picat elevi care au facut meditatii, sunt curios daca profesorii meditatori vor returna banii parintilor. Socul cel mare a fost produs de cativa elevi olimpici, dar care au picat bacalaureatul, sa fie de vina camerele?

Acest topic a fost editat de Marduk: 6 Jul 2011, 09:14 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 5 Jul 2011, 06:01 PM
Mesaj #242


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(Erwin @ 5 Jul 2011, 05:06 PM) *
"vai de curu' nostru!" devil.gif

S-a vehiculat ideea că subiectele nu au fost alese corespunzător cu materia predată pe specializările şcolilor, de pildă la licee umane s-au dat subiecte la mate din capitole necuprinse īn programa lor ci la licee de mate-info. Dacă e adevărat atunci comisiile care au făcut subiectele poartă şi ele o parte din vină. Este imposibil ca niciun elev dintr-un liceu să nu ştie nimic, chiar aşa proşti să fie toţi?? unsure.gif


Asta e dovada că a fost o mişcare politică, un hei-rup prin care să arate că ei fac "reformă", că iau şi măsuri nepopulare. Seamănă foarte mult cu circul cu vămile, care s-a terminat, previzibil, cu un mare fās. Aşa şi povestea asta.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 5 Jul 2011, 06:48 PM
Mesaj #243


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Subiectele au fost modeste, le putea rezolva oricine in plaja 7-8 de notare. Dar prostii sunt noi. Nu s-au incurcat subiectele de la real la uman. La Istorie si Geografie doar daca nu stii citi nu iei 7. Sau daca esti facut gramada. A cauta motive pentru a justifica lipsa de invatatura, nu face vitelul sa vada poarta altfel.

Vera are dreptate, Basescu e de vina ca pica absolventii la bac - e clar o miscare politica!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 5 Jul 2011, 07:23 PM
Mesaj #244


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Eu nu am pomenit de Băsescu. Degeaba faci pe naivul şi pe durul, mai nou postezi ca un troll, doar să zici ceva.

Spune-mi ce s-a ales de povestea cu vămile? Ţi-aş spune eu, dar iar ai interpreta greşit. rofl.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 5 Jul 2011, 07:28 PM
Mesaj #245


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Vera, sincer, troll esti tu! Esti troll moderator! Vezi ce postezi aici legat de invatamant si pe Zi-mi ce ai in cap legat de ce ai in cap nu in burta sau pe burta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 06:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman