HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

80 Pagini V  « < 73 74 75 76 77 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce Mi-a Placut Azi, oh yeaah!
Frisky
mesaj 16 Jan 2013, 08:20 PM
Mesaj #2591


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



wub.gif minunat canta micuta!


--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 2 Feb 2013, 11:58 PM
Mesaj #2592


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



discursul lui Leos Carax pt Premiile Criticii de Film Los Angeles:

"Hello, I'm Leos Carax, director of foreign-language films. I've been making foreign-language films my whole life. Foreign-language films are made all over the world, of course, except in America. In America, they only make non-foreign-language films. Foreign-language films are very hard to make, obviously, because you have to invent a foreign language instead of using the usual language. But the truth is, cinema is a foreign language, a language created for those who need to travel to the other side of life. Good night."



--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 3 Feb 2013, 09:17 AM
Mesaj #2593


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



O cronica a filmului "The Sunset Limited".


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Feb 2013, 09:17 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 9 Mar 2013, 10:20 AM
Mesaj #2594


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un interviu al unui roman.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Mar 2013, 07:46 AM
Mesaj #2595


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaa rofl.gif

Zdob si zdub


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Mar 2013, 08:15 AM
Mesaj #2596


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Orishas, Cuba


Acest topic a fost editat de Cla: 29 Mar 2013, 08:17 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 3 Apr 2013, 09:23 AM
Mesaj #2597


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Prolog:
La începutul anului 1990, România avea 8,15 milioane de salariaţi.
În prezent mai sunt 4,3 milioane. În 22 de ani s-au pierdut 3,85 milioane de locuri de muncă. Aproape jumătate. Vom vedea într-o postare ulterioară cine şi cum le-a pierdut. Şi cum s-a reflectat asta în nivelul de trai, în bugetul românilor şi în opţiunile lor electorale. Aşa că, ţineţi aproape. Veţi constata că peste 90% dintre locurile de muncă au dispărut până în 2005, iar un procent zdrobitor a fost pierdut în mandatul Adrian Năstase, cu PSD pe post de partid-stat. Care partid a privatizat masiv, fără clauze post-privatizare sau cu clauze pe doar 5 ani în oraşe sau zone mono-industriale. Efectele acestor greşeli s-au resimţit abia după 2009 şi au fost agravate de cele ale crizei internaţionale. Milioane de români au plecat să-şi caute de muncă în alte ţări. Mulţi dintre cei rămaşi acasă câştigă cât să trăiască de azi pe mâine. Decontul pentru TOT ce s-a întâmplat în ultimii 22 de ani e plătit doar de Traian Băsescu şi PDL. PSD este acum pilonul principal al USL, alianţa votată cu un procent zdrobitor de către români în decembrie 2012. Este corect?

În 1990, statul funcţiona cu circa 800.000 de bugetari, cu tot cu cei din Comitetul Central. În decembrie 2008, când s-a instalat primul guvern Boc aveam 1.398.222 de bugetari, deci cu aproape 600.000 mai mulţi ca în 1989.
La începutul lunii martie 2013, statul român avea 1.189.861 angajaţi. Aşadar guvernele Boc au reuşit să restructureze 208.361 bugetari.
Dacă guvernul Ponta ar reduce ar reduce numărul bugetarilor cu 15%, am pierde încă 178.479 de posturi plătite de la buget. Am rămâne cu 1.011.382 de bugetari. Tot ar fi 200.000 mai mulţi bugetari ca pe vremea lui Ceauşescu. Asta deşi milioane de români lucrează în afara graniţelor, iar România a cheltuit zeci de miliarde de euro pe calculatoare şi alte mijloace care, măcar teoretic, ar trebui să facă o parte din munca oamenilor şi, implicit să reducă din posturi.

Numărul bugetarilor nu se calculează la mia de locuitori, cum cu rea credinţă fac unii şi ajung la concluzia că avem prea puţini bugetari, ci prin raportarea numărului total de bugetari la numărul total de contribuabili. După acest criteriu, singurul corect din punct de vedere economic, suntem în clubul celor mai bogate ţări, trăim pe picior mare: a treia ţară din Europa, după Danemarca şi Norvegia, dar înaintea Finlandei şi a Franţei. Mult în urma noastră sunt ţări precum Marea Britanie, Italia, Spania, Belgia, SUA, Olanda, Austria. Cât despre Germania, ea deţine lanterna roşie, e pe ultimul loc. În 2011, aproape 37% dintre românii cu un loc de muncă lucrau în sectorul public (sector guvernamental şi companii de stat) în vreme ce în Germania procentul bugetarilor din numărul total de contribuabili abia atingea 17%. Tot statisticile spun că mai sunt cam două milioane de români care lucrează la negru şi, implicit, nu se pot lua în calcul fiindcă ei nu sunt contribuabili la bugetul de stat. Asta ca să pricepem odată pentru totdeauna de ce nu avem bani. De ce sunt din ce mai puţini şi nu ne mai ajung.

Menţionez că am extras datele pentru acest material, dar şi pentru altele care vor urma, din două excelente analize apărute în cursul lunii martie în Ziarul Financiar (industrie) şi pe site-ul Hotnews (număr bugetari), dar şi din alte surse publice verificate. Deşi pare inutil (căci mulţi dintre fanii USL sunt imuni la argumente), ar fi bine să rostogoliţi aceste materiale pe unde puteţi: pe facebook sau e-mail. Şi mai util ar fi ca ele să facă obiectul unor discuţii cu prietenii, cu vecinii, cu colegii de serviciu, cu toţi cei care au senzaţia că membrii PSD, PNL, PC şi, implicit, ai USL sunt nişte îngeraşi.
Ştiu că este greu să lămurim milioane de oameni că lucrurile stau altfel decât li se spune zi de zi, ceas de ceas, de mulţi ani.
Va fi extrem de greu să înţeleagă că acum simt pe pielea lor efectele unor cauze-bumerang, care exced guvernarea Băsescu.
A nu se înţelege că PDL şi Traian Băsescu nu au făcut greşeli sau că în cei 8 ani de guvernare portocalie nu s-a furat ca în codru.
Dar a vorbi de ciuma portocalie, a-i face pe ei SINGURII răspunzători de starea României, în timp ce USL este privită ca alianţa care salvează România şi face dreptate este un mare NEADEVĂR. Şi e o nedreptate
Hai să spunem adevărul despre România, fără să incriminăm toate partidele. Fără ele, ajungem iar la partidul unic. Dacă nu am ajuns, deja... Sunt lichele în toate formaţiunile politice, cum peste tot sunt şi oameni de bună credinţă, a căror voce nu poate răzbate.
Hai să judecăm nuanţat, aplicat, cu date şi cifre, cu argumente pro şi contra.
Costul politic al devalizării României nu trebuie plătit doar de unii, la fel cum este incorect ca beneficiile devalizării să rămână la vinovaţi.
Dacă vi se pare greu, să nu vă miraţi că veţi avea bătrâneţi fără de copii, plecaţi pe alte meleaguri în căutare de bunăstare. Nimic nu este prea greu. Greu cu adevărat va fi să le spunem ce-am făcut noi pentru ţară înainte de a întreba ce face ţara pentru noi. Greu va fi să-i convingem că am făcut ceva când mai comod a fost să nu facem nimic, ocupaţi cu supravieţuirea...

Nicoleta Savin (Facebook)


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Apr 2013, 01:42 AM
Mesaj #2598


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



... la cimitir,
Vine o baba si întreaba : Scuzati, unde-i groapa 127 ?
Omu: Na fain, asta vad în fiecare zi. Mergeti la plimbare si nu mai ajungeti acasa.

rofl.gif




--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Apr 2013, 02:22 AM
Mesaj #2599


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mark Knopfler si Eric Clapton

Sultans of swing


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 31 May 2013, 10:55 PM
Mesaj #2600


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Ce-ar fi dacă totul ar funcționa ca Internetul?

Am aplicat ideea la o firmă cu 3 angajați fără niciun șef și a mers de minune o vreme, până ce și-a băgat devil.gif coada... Unul a vrut să fie mai șef ca ceilalți. tongue.gif

Oamenii suferă de voința de putere, vor ierarhii și interacționează în scopul acumulării puterii asupra celorlalți din jur, negândindu-se că ar avea mai multe de câștigat dacă și-ar împărți echitabil resursele cu aceștia, indiferent care ar fi ele.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jun 2013, 08:34 AM
Mesaj #2601


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Asta o stiu de la Marduk:
"Titirim cu apă rece se face din fărâmăturile de mămăligă rece şi apă din botă; se mestecă de se face terci, pe care-l mânâncă omul lihnit de foame.”

rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 30 Jun 2013, 01:21 AM
Mesaj #2602


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531






rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jul 2013, 09:25 AM
Mesaj #2603


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un interviu a lui Alexandru Paleologu.

...Adică părerea celor mai mulţi, deci a celor mai proşti. Ăia să hotărască! Electoratul! Păi cine-i electoratul? O grămadă de imbecili! Dacă ar fi mai puţini imbecili în electorat, n-ar mai fi electorat. Mulţi oameni votează după cum le vine. După poftă. Cred că ei n-ar vota de preferinţă cu imbecilii. Dar omul prost căruia i se dă dreptul de vot îi preferă matematic pe imbecili. Ma-te-ma-tic!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2013, 08:13 AM
Mesaj #2604


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O scrisoare a unei studente romance ce studiaza in UK, la Londra. Cand am citit prima data scrisoarea am fost inclinat sa cred ca e o facatura, ceva religios, o brambureala mentala. Am inteles pana la urma, mentinand acea suspiciune de facatura, ca totusi scrisoarea respectiva poate fi o scrisoare prin care un om, o fata, femeie, romanca, incearca sa ne transmita o parte din sentimentele ei, din modul in care a vazut, trait, perceput ea occidentul. Odata eliminat acest tipar suspicios, am gasit asternut pe hartie sufletul unui om, nimic mai mult sau mai putin. M-a deranjat ca foarte multi romani, carcotasi, mitocani, n-au inteles ce a determinat-o pe aceasta romanca sa scrie o scrisoare, ne-a prezentat sufletul ei si unii n-au gasit altceva mai bun de facut decat sa-si bata joc de el. Pacat, de multe ori umanii sar direct la concluzii, inainte de a analiza tema.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2013, 08:26 AM
Mesaj #2605


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



N-am verificat personal, dar se pare ca e un fals facut de simpatizantii Noii Drepte: mi-a zis cineva ca la universitatea respectiva nu este nicio studenta romana cu acest nume.

Dar cineva (tot romanca, dar una reala) care locuieste in mult blamata Anglie a luat textul de bun si i-a raspuns individei (sublinierile imi apartin):

Scrisoare către fata aia vai de ea a cărei scrisoare către patrie mi-a umplut azi Feisbucul

…Și care m-a făcut să râd copios, deși nu era prima dată când dădeam cu ochii de tărășenia cu pricina. Prima dată când am dat cu ochii de tărășenie a fost cu ocazia celebrității de 15 minute a unei alte fătuci pline de energii de româncă verde, Sabina aia persecutată de liftele păgâne de umbla cu bentița tricoloră pe devlă pe la Antene. Atunci mi-a apărut în Feisbuc scrisoarea ușor agramată, dar plină de sentiment a Domniței Dace Cristiana Mărcuș, iar astăzi, a apărut din nou, din mai multe direcții. Așa că, din postura mea de româncă ce locuiește de aproape trei ani în Londra, simt nevoia să scriu și eu o scrisoare acestei tinere dezorientate, pe care destinatara nu o va citi, dar nu-i așa că e un truc retoric mișto și la modă să scrii scrisori deschise unor destinatari închipuiți?

Deci, fată dragă. Aș putea să mă mir, cum se miră mulți dintre cetățenii care au postat articolul pe Feisbuc- că un om tânăr poate fi atât de închis la minte, sau că a ajuns să învețe la o universitate prestigioasă din Londra. Dar acești cetățeni au, de cele mai multe ori, cartierul general în România. Eu am văzut deja de nenumărate ori români, ajunși aici în vacanță sau la studii, care deși își doresc ca țara lor să o ducă la fel de bine ca vestul, strâmbă din nas iar și iar: „Ce de negri pe stradă! Ce de arabi! Ce de indieni! Vai, niște bărbați care se țin de mână! Vai, niște femei îmbrăcate cu haine comode, și nu aranjate ca scoase din cutie pentru plăcerea ochiului meu!” M-am obișnuit. Și știu și că universitățile din Marea Britanie primesc cam pe oricine are bani să plătească (iar fata din propoziție e fiica unui baștan și protagonist ocazional al tabloidelor românești). Așa că nu mă mir.

Aș putea să încep prin a-ți spune că te înșeli. Că rasismul, misoginismul și naționalismul stupid pe care îți bazezi analiza sunt eronate. Că oamenii cu pielea de altă culoare nu sunt dușmanii tăi, și că, indiferent cât de mult ți se pare, din căpșorul tău acoperit cu piele spălăcită și răsfățată, că acțiunile afirmative pe care le iau țările ca Marea Britanie ca să compenseze pentru secole de persecuție și sclavie sunt exagerate, sau corectitudine politică, n-au ajuns de fapt nici măcar aproape de cinci la sută în procesul de echilibrare al balanței. Că creștinismul nu e singura religie de pe fața Pământului, ba chiar că religia nu e obligatorie, ci o opțiune personală, așadar, că o societate multiculturală și preponderent laică precum Marea Britanie nu e obligată să facă mare caz de sărbătorile tale creștine sau de orice sărbătoare religioasă în general. Că oamenii cu alte orientări sexuale nu sunt dușmanii tăi, și că nu te afectează cu nimic libertatea lor de a iubi pe cine vor și cum vor. Că patriarhatul pe care îl lauzi te urăște, și că indiferent cât de mult te strofoci să susții rolurile sexelor (care sunt artificiale și se schimbă de la o cultură la alta și de la o epocă la alta), rolurile astea sunt împotriva ta, că misoginii nu te vor disprețui mai puțin doar pentru că te aliezi cu ei. Că singurul motiv pentru care poți să înveți la King’s College de la bun început e fiindcă există feminismul. Că avortul legal și sigur e un rău necesar. Că martirii și eroii români pe care îi venerezi au fost inventați în mare parte de manualele de istorie din care ai învățat, pentru că fiecare țară își fabrică istoria în favoarea sa așa cum crede de cuviință.

Dar mi-aș răci gura degeaba, mă foarte îndoiesc că ai înțelege. Așa cum mă foarte îndoiesc că cineva poate să cânte la pieptene un concert pentru pian și orchestră. Așa că în loc de asta, am să-ți spun că te înșeli în alt sens. Că egalitarismul pe care îl vezi tu nu există, din păcate, că Londra, și Marea Britanie în general, sunt pline de oameni ca tine. De rasiști, misogini, naționaliști, homofobi, patriotarzi cu tendințe fasciste, și așa mai departe. Destui sunt concentrați într-o grupare politică numită BNP- caut-o, te rog, s-ar putea să-ți placă. Mulți pot fi întâlniți în ziarul Daily Mail și forumurile aferente. Că deși Marea Britanie încearcă măcar, spre meritul ei, cât de cât, să se apropie de utopia pe care tu o descrii drept coșmar (sau măcar se preface că încearcă), oameni ca tine există și aici gârlă și vor exista mereu. Mai mult decât atât, ei sunt majoritari. De fapt, asta a fost dezamăgirea mea principală vizavi de vestul liberal: am venit aici crezând că voi găsi un paradis al minților deschise, dar realitatea a ieșit la suprafață destul de repede, de sub pojghița de politețe și corectitudine politică- cum îi zici tu, și alții ca tine (serios, n-am auzit niciodată un om care să vorbească cu dezgust despre “corectitudine politic㔠și care să nu fie un individ infect). Și aici, stai tu calmă, homosexualii sunt priviți cu coada ochiului și cu scârbă de marea masă a populației. Și aici femeile sunt pipăite în autobuz, judecate numai după cum arată, învinovățite în caz că sunt violate sau hărțuite, întrebate la interviuri de angajare dacă au de gând să rămână însărcinate, interogate încontinuu de ce nu s-au măritat încă, și așa mai departe- rolurile sexelor sunt nevătămate. Și aici oamenii de alte culori sau naționalități sunt priviți cu circumspecție și foarte des cu ostilitate. Așa cum ți-ar putea explica un coleg de origine indiană care, deși e născut și crescut în Londra și vorbește cu un foarte pronunțat accent din Londra de Est, trebuie, până în ziua de azi, să răspund㠓India” la întrebarea “De unde ești?” ca să nu fie făcut mincinos. Așa cum ți-ar putea explica oricine a avut de-a face cu xenofobia și birocrația de la UK Border Agency, inclusiv eu.

Pentru că uite, fată dragă, eu pot să-ți explic de ce ești supărată. Supărarea ta nu e că Anglia nu e suficient de rasistă, naționalistă sau xenofobă. Nu ești revoltată fiindcă Anglia nu-i urăște pe Ceilalți, pe oamenii diferiți de cei care au puterea, suficient de mult. Ești revoltată pentru că, pentru prima dată în viață, Celălalt ești tu. Pentru că în Anglia nu mai faci parte din majoritatea care poate arăta cu degetul, care discriminează, care urăște. Nu, aici tu ești cel urât, ești străinul infractor, ești cel cu origine incertă, cu rasa incertă (căci nu toți englezii sunt convinși că românii sunt albi, oricât ai sări tu de cur în sus încercând să le explici că, da, suntem, și ăia maro sunt țiganii, și, și…), tu ești cel înapoiat, sălbatic. Și doare, nu-i așa? Doare să simți pe pielea ta că nu însemni nimic, că valorile culturii tale sunt disprețuite, că nu ești moțul pământului, că tot ce credeai despre tine e eronat. Și de-aia te strofoci. Normal că nu-ți place! E groaznic să fii ținta unor prejudecăți. Dar nu ești suficient de inteligentă să înveți din asta că trebuie să renunți la propriile prejudecăți, să empatizezi cu negrii ăștia, cu arabii, cu homosexualii, cu alte femei. Nu, tot ce-ți dorești e să te întorci în cuibușorul tău, ca să primești înapoi privilegiul majorității, și capacitatea de a-i lovi și arăta cu degetul pe alții. Și de asta, draga mea dragă, manifestul tău e o idioțenie, și banii pe care îi cheltuie părinții tăi ca să te țină acilea în Londra sunt bani irosiți.

Așa că eu îți doresc doar două lucruri. Primul e să-ți fie gura aurită. Fie ca analiza ta îngrozită a societății britanice să se îndeplinească. Fie ca oamenii de toate culorile să fie tratați la fel, fie ca nimeni să nu mai jignească pe nimeni, fie ca femeile să devină cu adevărat egale cu bărbații, homosexualii cu heterosexualii, rolurile sexelor să fie abolite, Dumnezeu și alte personaje imaginare de felul ăsta să dispară și Anglia să devină o utopie laică egalitaristă. Îmi doresc asta din tot corazonul, pentru că pentru mine asta sună a raiul pe Pământ. Și fie ca această utopie laică egalitaristă să se răspândească pe tot globul, și să cuprindă, în cele din urmă, și România.

Și-ți mai doresc să pui mâna pe o carte de gramatică din când în când. Sau pe o carte, de orice fel. E cam jenant când patriotismul entuziast se manifestă printr-o perorație care sună de parcă ar fi fost scrisă de textierul trupei Genius. Hai, să ne trăiești!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2013, 09:04 AM
Mesaj #2606


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ce sa zic!!?? daca este factura este pacat, mie mi-ar fi placut sa fie reala. Totusi raspunsul postat de tine contine multe asemanarii cu acuzatiile aduse de studenta liberalismului occidental, dar de data asta din partea cuiva care s-a acomodat sau incearca sa se acomodeze. Nici "respondenta" nu e multumita de ceea ce a gasit in UK, faptul ca se astepta la altceva reiese clar din text. Faptul ca o indeamna pe fata sa revina in Romania ca intr-un loc plin de prejudecati, de trogloditi, dovedeste ca are intr-un fel aceiasi problema dar in sens invers. Un lucru este clar nu exista echilibru nici intr-o scrisoare nici in alta. Sunt acuzatii care rupte din context, duc totusi la sufletul unor dezradacinati, iar asta reiese foarte bine din raspuns. In opinia mea, faptul ca o foloseste o multime de epitete, comparatii, mistocareli etc. alaturi de trimiterea la gramatica a "fetei" nu-i face cinste "respondentei" chiar daca raspunde unei scrisori fictive. O intrebare ramane, de ce oare in tara asta, poporul asta nu poate transforma ceva de suflet, intr-un mit care sa timita un mesaj?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jul 2013, 03:58 PM
Mesaj #2607


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Fata care a scris scrisoarea respectiva este cat se poate de reala, o cheama Maria Cristina si certifica faptul ca ea a scris scrisoarea cu pricina.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Jul 2013, 04:07 PM
Mesaj #2608


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Buna daca, e la londra si nu ii arde de cluburi si baieti? O fi ramas fara banii lui babacu'...

http://www.timesnewroman.ro/politic/9885-s...imiteti-zacusca

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 26 Jul 2013, 04:10 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Sep 2013, 04:06 PM
Mesaj #2609


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Casti Sennheiser fara cablu. Am cumparat biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 7 Sep 2013, 04:30 PM
Mesaj #2610


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



sa le porti sanatos ! 35.gif io n-am ,adica am dar ,vorba lu' var'miu ,imi place cum face muzica turul camerei ! wink.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2013, 08:12 AM
Mesaj #2611


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Discursul fostului prim ministru al Greciei George Papandreou.

La finalul discursului este un mesaj extrem de interesant:

"Dar mai ştiu că forţa distrugătoare a schimbării nu va fi condusă de politica actuală. Reinventarea politicii democratice va fi făcută de voi şi mă refer la voi toţi. Toţi cei care participă în acest schimb global de idei, fie că sunt aici în sală, în afara ei, online, la nivel local, toţi cei care se împotrivesc nedreptăţii şi inegalităţii, celor care răspândesc rasismul, nu empatia, dogma, nu gândirea critică, tehnocraţia, nu democraţia. Toţi cei care se împotrivesc puterii necontrolate, fie că e vorba de lideri autoritari, de plutocraţi care-şi ascund averile în paradise fiscale, sau de grupuri de interese care îi protejează pe cei puternici."

"E în interesul lor ca toţi să fim idioţi. Hai să nu fim!"


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 22 Sep 2013, 01:41 AM
Mesaj #2612


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Că am intrat într-un hol și n-am mai văzut nicio urmă a unui tip arogant și agasant.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Sep 2013, 10:15 AM
Mesaj #2613


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O initiativa extraordinara menita sa scoata din anonimat o traditie a romanilor, transhumanta. Culmile Carpatilor, Balcanilor, din nord si pana in sud, i-au purtat pe romani dintr-o tara in alta, dar de fiecare data romanii s-au intors pe drumurile lor, acasa, in locul in care s-au nascut si-au crescut asemeni mosilor si stramosilor lor. Ce mi-a placut la acest cioban, a fost modestia sa, modul simplu de a-si exprima fericirea si multumirea de a fi bagat in seama de un presedinte de tara.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(kikki dee)
mesaj 7 Oct 2013, 02:59 PM
Mesaj #2614





Guests






soarele 38.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(kikki dee)
mesaj 8 Oct 2013, 08:10 AM
Mesaj #2615





Guests






o informatie pretioasa cum pot scapa de un stresssssss
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 23 Nov 2013, 09:44 AM
Mesaj #2616


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Ieri : Faptul ca am putut sa dau un raspuns pertinent unui client chiar inainte de finalul zilei. Noroc chior smile.gif

Acest topic a fost editat de Olaf: 23 Nov 2013, 09:45 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Nov 2013, 07:03 PM
Mesaj #2617


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Tot ieri ... cineva, profesionist in domeniu, a incercat sa ma hipnotizeze. Si i s-a facut rau.



--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 24 Nov 2013, 07:56 PM
Mesaj #2618


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



I-ai sugerat sa vomite ? Respect !! Trebuie pusa la dex, "a vomitiza" (pe cineva) rofl.gif

Uitati-va la asta, cred ca daca si-ar baga mâna în nevasta-sa ar scoate bani, chiar dac-ar avea chiloti de sticla spoton.gif

blink.gif




--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Nov 2013, 08:53 PM
Mesaj #2619


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



O poza cu copii biggrin.gif
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=508...elevant_count=1


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Nov 2013, 09:19 PM
Mesaj #2620


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(fiatlux @ 7 Sep 2013, 03:30 PM) *
sa le porti sanatos ! 35.gif io n-am ,adica am dar ,vorba lu' var'miu ,imi place cum face muzica turul camerei ! wink.gif

Mersi smile.gif Am avut si mai bune, AKG din Austria.
Le-am bagat prietenului meu, el a zis ca i s-a spart capul, sau urechile rofl.gif
Si eu m-am gândit ca renunt la Sennheiser si îmi cumpar Teufel.
http://www.teufel.de/ueberblick-kopfhoerer...fhoerer.t_lp-v1


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 1 Dec 2013, 01:45 AM
Mesaj #2621


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531







--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Dec 2013, 11:16 AM
Mesaj #2622


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Bat clopote cantand reintregirea
Si sufletul ia foc in clopotari
Intai decembrie ne e unirea
Si stralucirea Romaniei Mari
Mihai Viteazul intra-n catedrala
Si are harta Daciei in maini
Intr-insul Burebista se rascoala
Si-apoi pe vatra lui se nasc romani

Cat flamura ros-galbena-albastra
Ne este prag si steag si ideal
Veniti romani, veniti la Mecca noastra
Veniti la Alba Iulia-n Ardeal

Si iar incepe clopotul sa bata
Si sangereaza sutele de ani
In osul natiei se-aude-o roata
Muscand din Horea, Closca si Crisan
Si iar la Alba Iulia ni-i flancul
Pe care ardem si ne batem toti
Cand dinspre Apuseni rasare Iancu
Ca un Isus Cristos cu chip de mot

Dar e un an care nicicand nu trece
Un an pe care-n veci il vom dori
O mie noua sute optsprezece
Al nostru an de fiecare zi
Ne fie el de-a pururea an-noul
In lupta cu problemele de azi
Cantam din Alba Iulia eroul
Pe reintregitorul cel vďteaz




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Dec 2013, 03:19 PM
Mesaj #2623


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Magnetofonul laugh.gif

Birlic


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Dec 2013, 02:30 PM
Mesaj #2624


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Sudoku sunt cuvinte încrucisate pentru analfabeti laugh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Dec 2013, 11:47 PM
Mesaj #2625


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Unde-s fetele? Aici, uite... aici !!! laugh.gif

http://fs67.trilulilu.ro/imgs/vvvf/cauta-s...67d89871b5e.jpg


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

80 Pagini V  « < 73 74 75 76 77 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 03:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman