HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

24 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> CNSAS - Turnatorii, Informatorii Si Securistii..., ca Politie Politica - Cati cunoastem ?
March
mesaj 11 Aug 2004, 09:53 AM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (eclectic @ 11 Aug 2004, 01:34 AM)
Totusi, apare o mica problema. Politia secreta are datoria de a apara statul. Ce trebuie facut in acest sens se decide la alt nivel. Politia e doar un executant.

Aici e vorba de politia secreta a unui regim dictatorial si nu de vreun serviciu secret al unei tari democrate.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Aug 2004, 09:55 AM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



De ce sa mai despicam firul in 4x4... smile.gif din FERICIRE e vorba de istorie si... ATAT ... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Aug 2004, 10:00 AM
Mesaj #178


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Poate istorie,dar stii chestia aia cu somnul ratiunii....


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Aug 2004, 10:00 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
sorin666
mesaj 11 Aug 2004, 10:12 AM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Da, dar asta implica situarea intr-o perspectiva istorica, nu re-re-re spalarea in familie a acelorasi itari mioritici, in corul de invective reciproce... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 11 Aug 2004, 12:11 PM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Daca atunci cand vine vorba de nazisti nu mai e vorba doar de istorie iar ei sunt trasi la raspundere chiar si dupa atata timp, cu atat mai mult criminalii comunisti care sunt mult mai apropae de noi dpv temporal trebuie trasi la raspundere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Aug 2004, 12:34 PM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Remarca extrem de pertinenta, dar aplicabila la o "populatie" de citeva zeci/sute de satrapi REALI nu la cei 6 milioane de ex-"cu carnetul rosu" si nici macar la nemernicii care vrand/nevrand "au dat cu ciocul" ...
Nu de alta, dar, in spiritul inaltei civilizatii Bancano/mioritice, asta risca sa degenereze rapid intr-o "vendetta" incontrolabila.
Si... in nici un caz luand drept "dovezi" cartulii revansarde, aparute in edituri "de sub tejghea", unde vechii transfugi isi varsa veninul si neputinta, platind polite "virtuale" lumii intregi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 11 Aug 2004, 12:40 PM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



In 1989 PCR avea cam aproximativ 2 milioane de membri, nu 6 milioane. Si nu e vorba de membrii PCR ci de cei care au facut rau altora, incalcandu-se drepturile fundamentale ale omului, drepturi pe care si Romania comunista le-a recunoscut cel putin pe hartie prin semnarea si ratificarea de tratate internationale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Aug 2004, 12:45 PM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Sa fim seriosi, NICI O TARA nu respecta drepturile omului in mod absolut, iar tratatele... petece de hartie...
Exemple din US & EU sunt cu duiumul...
Asta nu inseamna ca totul trebuie sters cu buretele, evident, dar nici dat cu "drepturile omului" in sus si sin jos...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 11 Aug 2004, 12:52 PM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



De ce nu? Inchizand azi ochi la un abuz, maine oamenii vor inchide ochii la doua abuzuri iar peste 10 ani... vor trai intr-o adevarata dictatura a unei caste. De fapt asta se si intampla.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Aug 2004, 01:17 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (sorin666 @ 11 Aug 2004, 02:47 PM)
Remarca extrem de pertinenta, dar aplicabila la o "populatie" de citeva zeci/sute de satrapi REALI nu la cei 6 milioane de ex-"cu carnetul rosu" si nici macar la nemernicii care vrand/nevrand "au dat cu ciocul" ...
Nu de alta, dar, in spiritul inaltei civilizatii Bancano/mioritice, asta risca sa degenereze rapid intr-o "vendetta" incontrolabila.
Si... in nici un caz luand drept "dovezi" cartulii revansarde, aparute in edituri "de sub tejghea", unde vechii transfugi isi varsa veninul si neputinta, platind polite "virtuale" lumii intregi...

Nimeni nu s-a referit la cei 2 milioane de detinatori ai carnetului rosu ci la varful nomenclaturii comuniste. Iar chestia aia cu vendeta este sperietoare pe care tot o flutura cei care au acum imbracata haina pe dos. Si li-e frica sa nu se observe fosta culoare. tongue.gif

Si in ziua de astazi nu mai citim cartulii "revansarde", ci lucrari bazate pe documente de arhiva, adica "cu materialul clientului", scoase de edituri serioase. Iti pot recomanda, la cerere, cateva titluri.

Acest topic a fost editat de March: 11 Aug 2004, 01:18 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Aug 2004, 01:19 PM
Mesaj #186


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Nu am haina intoarsa pe dos biggrin.gif iar titlurile, fa-le publice, nu fi rusinos rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Aug 2004, 01:23 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (gio19ro @ 11 Aug 2004, 02:53 PM)
incalcandu-se drepturile fundamentale ale omului, drepturi pe care si Romania comunista le-a recunoscut cel putin pe hartie prin semnarea si ratificarea de tratate internationale.

Regimul de trista amintire nu respecta nici prevederile propriei Constitutii , d-apai drepturile omului !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Aug 2004, 01:44 PM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (sorin666 @ 11 Aug 2004, 03:32 PM)
Nu am haina intoarsa pe dos  biggrin.gif  iar titlurile, fa-le publice, nu fi rusinos  rolleyes.gif

Si eu care credeam ca o sa eviti un raspuns in stilul mioritic pe care-l tot pomenesti la tot pasul tongue.gif Eu totusi iti stau la dispozitie cu titlurile ale de carti ( daca te intereseaza cu adevarat subiectul asta) si dupa aia o sa tragi singur concluzia ce "titluri" am avut eu. smile.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 11 Aug 2004, 02:05 PM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Gloatele cred ca prin indepartarea lui Ceausescu si a inca catorva babalaci ca Bobu, Manescu si Dacalescu s-a instaurat democratia, avem oameni noi si cinstiti in Guvern etc.
Cand de fapt sunt tot tortionarii si indivizii ce au facut compromisuri inainte de 1989, a se vedea cele mai cunscute cazuri ca: Nastase, Serban Mihailescu, Cozmanca etc.
Asta ca sa nu mai vorbesc ca nici gloatele nu stralucesc la moralitate si cinste, in 1990 se calcau in picioare sa fure cat mai mult de prin fabricile in care cica "lucrau", deprindere veche furatul asta, de fapt i se spunea "completat' nu "furat", iar dupa ce furau cat putea fiecare, se calcau in picioare sa-si vanda marfa furata in tari ca Turcia, Iugoslavia sau Ungaria iar cand se intorceau o luau de la capat.
Si acum cand s-a terminat cu furturile de gainari, chiar si aceeia care furau cat puteau de pe la fostele locuri de munca striga din toti bojocii: "Parlamentarii e niste hoti, uite ce ne-au facut, in ce saracie ne-au adus!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 11 Aug 2004, 03:14 PM
Mesaj #190


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Credeti ca in alte tari, chiar pot oamenii sa spuna ce vor, sau ca nu ii spioneaza nimeni? Daca s-ar apuca oamenii sa sune la televiziune sau la guvern ca sa injure, credeti ca nu s-ar face ancheta? Oare nu ar fi arestati sau pusi sub urmarire unii, daca nu pentru injuraturi, pentru ca o asemenea atitudine e periculoasa sau pentru ca au zis ceva care poate fi interpretat ca fiind o amenintare? Credeti ca nu exista oameni supravegheati in mod discret? Chiar exista in Statele Unite o lista a oamenilor care nu au voie sa ia avionul. Nu se stie precis cum ajung oamenii pe lista, si nu e clar cum pot sa fie inlaturati de pe lista. Se trezesc ca sint opriti la aeroport, si chiar daca se dovedeste ca au fost confundati cu altcineva, isi pierd timpul si sint luati la rost si controlati. Unele persoane confundate avea acelasi nume sau un nume care seamana (uneori chiar vag) cu numele unei persoane de pe lista. De aceea mi s-a parut oarecum normala operatiunea Malicius.

In Romania de pe vremea lui Ceausescu, daca aveai noroc si iti tineai gura, poate ca nu te pira si nu te inregistra nimeni, dar daca te luau autoritatile la ochi, puteai intr-adevar sa ai probleme. In tarile in care oamenii sint filmati si produc dovezi ale activitatilor lor, inclusiv ale micilor cumparaturi de la magazinele din cartier (de exemplu, e deja destul de normal sa nu dai bani lichizi, ci sa ti se deduca suma din contul de la banca), oamenii sint supravegheati si mai mult. Exista si chestii gen analizele de urina (pentru droguri) sau amprentele care li se cer oamenilor normali care nu fac nimic rau dar vor de lucru, sau angajatilor care au deja servici. In general, in cazul angajatilor, cazierul judiciar le-a fost deja verificat (sau nu), deci mai degraba sint testati pentru droguri decit sa li se ceara amprentele, dar unii dau si amprentele inainte de angajare. Ce declarau turnatorii si oamenii care nu aveau treaba era o nimica toata fata de supravegherea de aici. Remarcati ca daca multe chestii nici nu le intereseaza pe autoritati in mod normal (de exemplu, la ce ora mi-am cumparat mincare ieri), faptul ca dovezile exista inseamna ca la nevoie ar putea fi folosite si ca e greu sa minti, pentru ca exista dovezi. Eu nu as fi in stare sa pretind ca am plecat din cladirea unde lucrez la ora la care zic eu ca am plecat, pentru ca sint filmata in holul de la intrare. E adevarat, pentru ca au fost prinsi niste hoti care au furat o antena si administratorul i-a dat caseta politiei. Fusesera filmati, si cu ocazia asta am fost si eu vazuta (nu impreuna cu ei sau facind ceva suspect, dar am fost filmata cind am parasit cladirea). Nu am fost interogata, pentru ca se stia cine sint, nu faceam nimic suspect si nu aveam vreun sac sau vreo cutie mare (hotii aveau), dar mi-a zis administratorul ce s-a intimplat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 11 Aug 2004, 07:28 PM
Mesaj #191


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Eu stiu ca in alte tari, gen America, au putut aparea pe scena actori care sa spuna ca in scandalul M. Lewinski a fost vina lui Hillary, care, fiind Prima Doamna, trebuia sa fie prima in genunchi in fata lui Bill. Ma intreb cum ar fi la noi taxata o gluma de acelasi tip la adresa unui cuplu oarecare... Sa zicem "Adriana-Dana" sau (dureroasa imagine) "Nelu-Nina."
Asa ca problema se pune un pic altfel.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 14 Aug 2004, 08:40 AM
Mesaj #192


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



In Statele Unite, exista o libertate aparenta de a iti da cu parerea in anumite circumstante sau de a iti bate joc de politicieni. Ingradirea libertatii si supravegherea functioneaza mai mult prin mijloace tehnice sau administrative, ca de exemplu lucrurile pe care trebuie sa le faci daca vrei sa ai de lucru (uneori chiar destul de umilitoare, ca de exemplu obligatia de a da un esantion de urina sau amprentele), sau faptul ca esti filmat in diverse locuri. Exista oameni care nici nu pot sa se duca la veceu la servici fara sa ceara permisiunea, sau suficient de des, si companii care taie din leafa banii pentru minutele pierdute acolo (sau care au vrut sa procedeze asa). Oamenii care traiesc asa au in schimb posibilitatea de a spune o gramada de chestii... acolo unde pot sa o faca fara sa piarda nimic.

Comentariile despre un cuplu celebru arata diferenta de mentalitate intre ei si noi, si ipocrizia lor. Exista locuri si ocazii unde nu il scot din "sir" pe un mare sef, ceea ce nu ii impiedica pe oameni sa vorbeasca despre "Bill", "Hillary", "George Dubya", etc. si sa isi dea cu parerea despre viata personala sau sexuala a respectivilor si respectivelor. Dusmanii lui Clinton au facut mare caz de comportamentul lui sexual, si cu toate astea, ei considera sexul atit de normal incit isi dau cu parerea a propo de ce ar fi trebuit sa faca nevasta-sa, de parca ar fi treaba lor. Exista locuri unde se poarta costum sau taior si simplul fapt de a inlocui haina cu un pulover e interzis sau nepotrivit si o rochie fara mineci e culmea indecentei, dar in alta parte, se umbla aproape in fundul gol si cu cercei in nas.

Nu va faceti iluzii. Acolo unde totul e organizat si exista multa tehnologie, nu e mai bine decit acolo unde statul e foarte curios dar are mai putine mijloace. Daca Ceausescu ar fi fost american, ar fi stiut tot si ar mai fi fost si acum la putere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Aug 2004, 08:43 AM
Mesaj #193


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



ohmy.gif In ce tara ar fi fost Ceausescu la putere daca era american ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 14 Aug 2004, 08:51 AM
Mesaj #194


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Intelegi ce vreau sa spun. Daca Ceausescu ar fi fost presedintele Romaniei dar ar fi avut metodele si tehnologia americanilor, ar fi fost rau de tot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Aug 2004, 08:53 AM
Mesaj #195


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Pai daca ar fi avut tehnologia si metodele americane, nu ar fi fost in Romania.
Iar daca Romania ar fi dispus de acele resurse, Ceausescu nu ar fi ajuns presedintele ei.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 14 Aug 2004, 08:59 AM
Mesaj #196


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



De ce nu ar exista un dictator intr-o tara cu o tehnologie avansata?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Aug 2004, 09:19 AM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Gandeste-te de ce nu a existat si nu va exista niciodata dictatura in SUA.
O dictatura nu se poate instaura decat intr-o societate aflata in deriva. Uita-te la istoria tuturor dictaturilor si vei vedea ca ele au aparut pe fondul unor probleme grave ale tarii, corelate cu nemultumirea populatiei fata de regimul existent.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 14 Aug 2004, 09:28 AM
Mesaj #198


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Dictatura exista chiar acum in Statele Unite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Aug 2004, 09:30 AM
Mesaj #199


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



rofl.gif
Eu vorbesc serios, dar vad ca tu faci glume. Imi pare rau, dar ultima ta afirmatie nici nu merita comentarii.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 14 Aug 2004, 10:01 AM
Mesaj #200


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



De ce? E adevarat ca anumite grupuri au pus mina pe putere si ca omul e constrins si supravegheat foarte mult. Ca i se da uneori impresia ca e liber, asta e altceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Aug 2004, 10:20 AM
Mesaj #201


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Tu stii ce inseamna o dictatura ? Poti face diferenta dintre dictatura unui grup restrans de oameni (sau a unui singur om) si ceea ce azi multi numesc "dictatura majoritatii" ? Tu chiar spui ca situatie Romaniei din perioada ceausista e similara cu cea a Americii contemporane ? Nu crezi ca-i jignesti pe cei care au avut de suportat crimele comunismului ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 14 Aug 2004, 03:58 PM
Mesaj #202


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86




Monica,
Defineste libertatea in cuvintele tale te rog....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 14 Aug 2004, 07:13 PM
Mesaj #203


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Exista un thread separat despre libertate, dar vedeti ca in Statele Unite exista multe constringeri si oamenii sint spionati, chiar si filmati (inclusiv in magazine, in holurile unor cladiri, uneori la locul lor de munca, etc.). Puterea politica o are o gasca de politicieni, o mare parte din economie apartine unui grup restrins de oameni. Omul de rind e sclavul lor. Cine e prea neconformist poate fi bagat la balamuc (unii au fost pentru chestii relativ normale, ca de exemplu un tip care si-a lasat barba si s-a apucat sa citeasca, traind din economiile lui in timpul asta, in loc sa isi caute alt servici). In unele state, pentru asta (bagatul la balamuc), e de ajuns sa faca cineva o declaratie prin care jura ca persoana e intr-adevar nebuna.

Pentru ca statul nu face ce facea Ceausescu si ca exista momente de libertate (mai ales cind platesti), asta nu inseamna ca Statele Unite nu sint o dictatura. Daca nu ar fi fost o dictatura, nu i-ar fi persecutat si spionat pe cei acuzati de comunism, care era considerat foarte rau. E o dictatura care ii convinge pe oameni sau ii forteaza prin mijloace economice (ca majoritatea oamenilor au nevoie de un job, in care caz trebuie sa se conformeze).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Aug 2004, 07:29 PM
Mesaj #204


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Cand o sa incepi sa folosesti si alte surse de informare decat filmele, mai vorbim. Pana atunci, vizionare placuta !


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Aug 2004, 08:25 PM
Mesaj #205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



MonicaV,
Ca sa scapi de CCTV-urile alea care te obsedeaza asa de mult ( sunt peste tot si in Canada), eu iti sugerez sa te intorci in Romania. tongue.gif Si daca te duci la peremisti , cu opiniile tale , te vor pune imediat secretar cu propaganda anticapitalista 6.gif Asta daca nu cumva ai vreo misiune, in acest sens, pe acolo, prin Canada 43.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 14 Aug 2004, 09:45 PM
Mesaj #206


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cind n-ai ce minca, te bucuri daca in loc sa traiesti intr-o dictatura ca a lui Ceausescu, te duci undeva unde gasesti mincare si poti sa faci sau sa zici diverse chestii care nu puteai sa ti le permiti in Romania. Dupa ce ai trait citiva ani in care ai avut ce minca (daca nu ai cistigat prea putin ca sa ai destul) si in care apa calda e disponibila la orice ora (eu chiar il intrebasem pe tata cind am venit in Canada la ce ora e apa calda), observi ca de fapt si acolo exista un fel de dictatura, mai blinda, mai subtila, care te convinge sau te face sa ai nevoie sa te conformezi, dar tot e un fel de dictatura. Intre timp, observi ca lasi in diverse locuri (de exemplu, la ghiseul automat unde scoti banii) dovezi ale activitatii tale, filme scurte cu mutra ta, eventual chiar si amprentele in unele cazuri, ba chiar exista niste chestii care par scoase din imaginatia unui schizofren, gen recunoasterea identitatii cu ajutorul amprentelor sau al ochilor. Cind vezi asta, te gindesti ca bietii oameni ai lui Ceausescu, cu toata "bunavointa" si cu cooperarea unor cetateni, erau aproape niste ingerasi in comparatie. O alta diferenta e ca ei puneau ochii pe unele persoane ca sa le spioneze, pe cind aici spionajul exista intr-o anumita masura pentru toti fara nici un motif deosebit, "in cazul in care se intimpla ceva". In multe cazuri, informatia acumulata probabil ca nu e folosita daca nu e necesara. De exemplu politia nu se uita la toate filmele din scarile de bloc si de la magazine. Pe de alta parte, daca se intimpla ceva, autoritatile n-au decit sa caute ce exista.

Dovezile materiale pot sa fie un fleac care nici nu te deranjeaza dar care ar putea fi folosit impotriva ta daca ai avea interesul sa zici ca nu ai fost undeva sau ca ai plecat la alta ora. De exemplu, cine are un sistem de alarma indica ora la care intra sau pleaca din casa sau de la servici cind declanseaza alarma (ca sa sune daca vin hotii) sau o scoate din functiune (ca sa poata intra).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Aug 2004, 01:24 PM
Mesaj #207


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Zic s-o lasam pe Monica cu obsesiile ei canadiene si sa vedem ce dezvaluie dosarele cu privire la aportul valutar al Securitatii la bugetul partidului-stat.

Atat Tesu Solomovici in cartea sa "Securitatea si evreii"( Editura Tesu, Buc.,2004) cat si Mihai Pelin in "Culisele spionajului romanesc, DIE, 1945-1980 " ( Edit. Evenimentul Romanesc,1997) descriu , pe baza documentelor din arhive, modul cum a fost implicata Securitatea in " Comertul murdar al exportului de evrei ", de la inceputul anilor '70.

Dupa ce a fost discutata si aprobata de "conducerea superioara de partid si de stat", personal de " tovul Ceausescu" , in iunie 1970, la ordinul expres al sefului Securitatii, generalul Ion Stanescu, a fost lansata operatiunea "Peregrinii" , operatiune ce se afla sub autoritatea exclusiva a Securitatii. Coordonarea era asigurata de generalul Gheorghe Bolinu ( Directia de Informatii Externe) si de generalul Eugen Luchian ( reprezentantul sectiei speciale ptr. problemele Min. de Interne si Min. Apararii Nationale) din subordinea Presedintiei Consiliului de Ministri.

Operatiune avea ca scop " a se aduce in tara fonduri valutare si bunuri mobile - in special automobile - de la rudele unor cetateni care solicitau sa plece definitiv din Romania", cu precadere evrei si germani. Nu este mai putin adevarat ca, prin acelasi sistem, au fost jefuiti si numerosi romani autentici.

Pracatic ,era vorba despre eliberarea pasapoartelor de emigrare in schimbul " unui efort valutar dezinteresat " wink.gif din partea persoanelor interesate.

Si s-a trecut la treaba. Persoanele care doreau sa plece erau contactate in mod acoperit, de regula ofiterii se prezentau ca fiind functionari in Administaria de stat sau in Colegiul Avocatilor. Dupa ce se stabilea cuantumul sumei ce urma s-o " doneze" persoana care solicita plecarea definitiva , se intocmea un referat in care se mentiona suma in valuta convenita si se propunea aprobarea emigrarii.

Intr-o prima instanta , in toamna lui 1970, maiorul Gheorghe Cartis l-a lucrat pe Benu Pascariu, nepotul sursei externe "Croitorul" , pe numele sau real Iuda Boiangiu , stabilit de de mai multa vreme in SUA , u individ scos din tara prin diligentele Directiei de Informatii Externe. Inainte de plecarea lui Benu Pascariu din Romania , maiorul Cartis a achizitionat de la emigrant o masina cu 25.000 lei si a revandut-o cu 35.000 lei , diferenta de bani destul de importanta la vremea ceea. A fost unul din primele abuzuri , si nici macar prea scandalos, dintr-o serie lunga de malversatiuni financiare si imobiliare ce se vor derula sub acoperirea operatiunii "Peregrinii".

In rest , actiunea a functionat ca un ceas elvetian.
Sigmund Blumenthal din bucuresti ce dorea sa plece in SUA oferea $ 10.000 , Paul Mandel din Oradea, tot ptr. SUA dadea $ 6000, Tiberiu Solomon din Tg. Mures oferea $ 10.000 ptr. SUA, Iosif Scheter din Santana dadea DM 25.000 pentru Germania Federala la fel Rudolf Reiser DM 10.000, Iosif Brischler DM 18.000, Bercu Bercovici, Martin Goldstein si Avram Strulber au despus impreuna $ 25.000 pentru plecarea in SUA.

La 5 iulie 1971, " in interesul muncii " mai mari Securitatii aprobau infiintarea unei case conspirative "Minerva" intr-un bloc de pe soseaua Mihai Bravu nr. 53-55, scara 3, ap.93. Garsoniera era folosita de maiorul Cartis care, pentru acoperire, se legitima cu un buletin fals de identitatea sub numele "Virgil Marian". Locuinta apartinuse unui evreu, Avram Avram, care plecase si el din Romania. Aici s-au dus tratative directe cu foarte multi dintre cei dispusi sa plateasca pentru obtinerea pasaportului de plecare definitiva din tara.

Operatiunea "Peregrinii" , prin care Ceausescu a incercat sa transforme in norma legala un ordin strict secret si perfect ilegal, nu putea fi tinuta secreta la nesfarsit. A fost nevoit sa bata in retragere la protestele unanime ale lumii civilizate , concretizate si in demersuri diplomatice de o asprime fara de precedent, din partea unor guverne al carui oprobiu nu putea fi ignorat. Astfel ca la 14 decembrie 1973 ministrul de interne Emil Bobu ordona inchiderea actiunii. In aceiasi zi generalul Luchian inainta ultima sa nota-raport privind incasarile din perioada 1 ianuarie - 30 iulie : " de la 273 de cazuri s-au incasat $ 555.499,50 ; DM 3.316,101 ; FF 112.100 ; 475 coroane suedeze; 2120 lireengleze; 50.000 schillingi austrieci; 28.868 franci elevtieni; 990.827 lei; bijuterii de aur : 474,70 gr ; una garsoniera; piese schimb auto in valoare de DM 1740,40 "

In 1978, generalul Eugen Luchian , aflat sub ancheta , va declara ca din operatiunea "Peregrinii" ar fi rezultat, in total, ca venit net pentru stat, circa 6 milioane de dolari depusi la Banca Romana de Comert Exterior. Bineinteles, generalul a evitat sa declare si venitul net al ofiterilor implicati in aceasta afacere.

Oare ce s-o fi intimplat cu toti acesti bani rezultati din "comertul exterior" cu evrei si numai 43.gif

Acest topic a fost editat de March: 20 Aug 2004, 05:28 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Aug 2004, 05:31 PM
Mesaj #208


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pacepa e la un pas sa-si recapete gradul de general, bunurile confiscate si pensia.

Conform avocatului lui, cel care s-a opus cu indarjire pina acum a fost generalul Ion Talpes precum si fosti inalti ofiteri de securitate :

(...) Si “tartorul” aici este Talpes.
Acest personaj s-a opus cu vehementa aplicarii sentintei Curtii. Dosarul a fost facut pierdut la Presedintia Romaniei, cu toate datele si documentele de atunci si mi-a confirmat-o personal ca, atat timp cat el va fi general, Pacepa nu va fi general


Sunt foarte multi ofiteri de Securitate care, prin plecarea lui Pacepa, si-au pierdut foarte multe dintre privilegiile si functiile pe care le aveau si din huzurul lor. Si care mai traiesc si azi prin tot felul de structuri sau mai au prieteni prin tot felul de structuri (...)


Un interesant interviu cu avocatul lui Pacepa, aici


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 23 Aug 2004, 04:39 PM
Mesaj #209


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Se pare ca unora le e teama de eventuale dezvaluiri.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 25 Aug 2004, 04:33 AM
Mesaj #210


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Chestia cu luatul banilor era o treaba foarte buna, deoarece Romania facea rost de valuta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

24 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 12 June 2024 - 04:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman