HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

24 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> CNSAS - Turnatorii, Informatorii Si Securistii..., ca Politie Politica - Cati cunoastem ?
nefertiti-old
mesaj 29 Jun 2004, 01:09 PM
Mesaj #106


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Te inseli. Ceea ce ai postat tu nu demonstreaza nimic. Iar daca iti inchipui ca unii precum Catarama, Voiculescu si multi altii nu ar fi avut puterea financiara si de alt fel pe care o au azi daca se scria in nu stiu ce ziar ca au fost securisti, iar te inseli. Se stia ce au facut aia, trebuia doar sa deschizi ochii un pic. Si, pentru cultura ta generala, fii sigur ca aia inca mai dau cu subsemnatul unde trebuie, asa ca nu mai visa cu ochii deschisi. Vorba cuiva de aici, deja e treaba istoricilor sa scrie despre toata povestea cu securistii. In rest, lumea e prea flamanda ca sa mai aiba asemenea griji.

P.S. Si cui vroiai sa ii faca imagine in acea vreme? Cizmarul era la putere atunci. E o chestiune simpla de logica, ce naiba!
Si inca ceva, daca tot te inversunezi. Nu am citit materialul, nu mai citesc basme demult tongue.gif , dar vad ca citezi din Jurnalul National, care apartine lui Voiculescu (Crescent). Asta nu iti spune nimic? Acelasi om care facea jocurile securitatii in Egipt si nu numai pe vremea lui impuscatu'. Acelasi care avea si, probabil, mai are grad mare in aceeasi securitate. Ce crezi ca poate publica in ziarul lui? Povesti de adormit naivii.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 29 Jun 2004, 01:14 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 29 Jun 2004, 01:15 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 29 Jun 2004, 02:07 PM)
Spionajul romanesc(DIE) ii facea imagine Cizmarului genial in presa mondiala.

Cititi dezvaluirile fostului ofiter de informatii Liviu Turcu, aici :

http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modl...rticle&sid=3407

Făcea şi imagine lui nea Nicu şi "genialei" sale zavante de renume mondial ... la fel cum mai sprijineau şi nişte mişcări marxistoide cvasi-muribunde din diverse locuri īn numele "solidarităţii muncitoreşti" 50.gif , dar astea nu erau totuşi aspectele cele mai importante ale lor. rolleyes.gif
Poate cele mai ... senzaţionale eventual ... blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 29 Jun 2004, 01:19 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Da-o incolo, March, dezvaluiri din JURNALUL NATIONAL ?!?

rofl.gif

Acest topic a fost editat de Achernar: 29 Jun 2004, 01:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jun 2004, 01:19 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Jun 2004, 01:45 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (sorin666 @ 29 Jun 2004, 02:49 PM)
Ce sa ierti, nu te supara, dar daca esti tanar nu prea ai ce ierta, iar cei care au fost cel mai afectati de sistem (tinerii anilor 50, de ex.) sant prea ocupati cu grijile cotidiene sa se mai gindeasca la asta...

Ba nu sunt ocupati defel....Si mai mult decat atat si-ar face timp in orice situatie pentru un moment ca asta, te asigura unul care se simte foarte aproape de ei.
Tinerii de azi au cel mai mult de iertatat dintre toti ceilalti pentru ca ei se confrunta direct cu toate rezultatele concrete ale tampeniilor facute atunci. Sunt doar inconstienti de asta atata tot.

Cred ca ar convenii mult unora ca treaba sa fie lasata inca de pe acum in seama istoricilor si a sociologilor, numai ca uite ca nu se intampla asa; fie ca e Catavencu, fie ca e Jurnalul, fie ca e Romania Libera, fie ca e vorba de reconstructia adevarului istoric sau doar de plata unor polite lucrurile refuza sa mearga in aceasta directie.

In plus Europa are ochii larg deschisi si bine tintiti pe povestea asta

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 29 Jun 2004, 01:46 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 29 Jun 2004, 01:59 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Sa fim seriosi... Europei i se balangane de asta... doar locuitorilor din Mioritic-land li se pare ca taramul lor de vis este buriku' pamantului si ca toti ochii planetei sant atintiti spre minusculele lor probleme... rofl.gif
Scoate un pic nasul afara si acest crunt adevar o sa ti se reveleze cat de curand... wink.gif
Evident ca cei in cauza au tot interesul sa se faca uitati... ar fi si culmea sa fie altfel... wink.gif
Cat despre dreptul tinerelor generatii in a-si trage la raspundere parintii si bunicii, mi se pare destul de echivoc... cu atat mai putini incit acestia, INCA O DATA contrar afirmatiilor tale, ADEVARATELE VICTIME nu au timp de "infierari ale bestiilor comuniste" caci, saracii, au probleme infinit mai mari cu pensia si sanatatea... sad.gif
Sa fii declamativ, patetic, grandilocvent e bine... ca tanar actor... biggrin.gif caci acolo publicul nu comenteaza textul piesei, aici pe forum e insa mai greu... rofl.gif rofl.gif rofl.gif (fara suparare...)
..

Acest topic a fost editat de sorin666: 29 Jun 2004, 02:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Jun 2004, 02:09 PM
Mesaj #111


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Da, zau ca Europa aia faimoasa habar nu avea de fac unii securisti pe aici! laugh.gif Iar ei nici nu ii ajutau. rofl.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Jun 2004, 02:55 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Semeni al naibi de mult cu un alt impatimit al dialogului sorine...Te si cheama cam la fel. Te pomenesti ca am dat de balaurul ala cu o mie de capete la care tot trebuie sa ii tai mereu cate unul pana sa se simta sa moara.

Sigur ca Europei i se cam "balabane" de romani si de problemele lor. O intereseaza doar in masura in care pe romani ii intereseaza de Europa, si asta sustine afirmatia mea.
Nu cumva iti inchipui ca Nastase si compania de sunet se tot inghesuie sa faca toate giumbuslucurile alea doar de dragul de a ii intra pe sub piele Europei asa de florile marului.

ADEVARATELE VICTIME nu prea au timp si posibilitati sa iasa pe net si pe acest site ca sa poata afla de la tine ce griji si ce nevoi ar trebui sa aiba.

O fi mai greu pe forum pentru tine, eu nu prea am probleme, cat despre actor si public relatia sta cu totul altfel, ar trebui sa sti mai bine...


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 29 Jun 2004, 02:58 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Hampu The Great @ 29 Jun 2004, 03:57 PM)
Nu cumva iti inchipui ca Nastase si compania de sunet se tot inghesuie sa faca toate giumbuslucurile alea doar de dragul de a ii intra pe sub piele Europei asa de florile marului.

Deh ... SN Petrom privatizată "cui trebuie" ... la fel cum au fost şi fabricile de ciment ... cum poate vor fi şi hidrocentralele şi ce mai e cu adevărat profitabil īn sectorul energetic ... şi să vezi ce mieroşi o să fie comisarii europeni ... devil.gif

Cred că mult mai mult decāt dacă se publică nişte liste cu nume īn "Monitorul Oficial". Dar poate mă īnşel eu. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2004, 03:02 PM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 29 Jun 2004, 10:49 AM)
Eu continui să nu văd o legătură prea clară conducerea de către eşalonul 2 şi situaţia actuală a Romāniei ( pe ce plan - apropo ? unsure.gif ).

Nu vezi nici o legatura intre esalonul 2 si situatia actuala ? Uite un fragment dintr-un editorial ,care ti-ar putea spune ceva :

(...) Bukovski demonstreaza ca, doar in Republica Ceha, fosta politie politica a putut fi pulverizata si revenirea ei la putere impreuna cu nomenclatura comunista din esaloanele doi si trei a fost definitiv blocata. La Praga, democratia este autentica, spune politologul rus, iar economia de piata s-a dezvoltat sanatos, de jos in sus, fara ca spiritul concurential sa poata fi alterat de succesorii liderilor comunisti. Evident, asa stau lucrurile. In celelalte state comuniste, in frunte cu Federatia Rusa, sub o forma sau alta, succesorii nomenclaturii comuniste si-au prezervat accesul la puterea politica, economica, financiar-bancara si a serviciilor inteligente. (...)

( tot acest interesant editorial aici :http://www.ziua.ro/display.php?id=18231&data=2004-06-29)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 29 Jun 2004, 03:05 PM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Si evident, atunci se gasesc suficienti "oameni de bine" sa ii ajute, chiar cand acestia nu cer nimic... spoton.gif
Cat despre amanintarea ta ieftinuta, nici o problema, sint disponibil si de la job (ca acuma, de ex.) si de acasa, unde am Internet ilimitat... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2004, 03:10 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (sorin666 @ 29 Jun 2004, 02:49 PM)
De aceea eu consider, in general, ca timpul vanatorii colective de securisti a trecut si ca acum incepe rolul istoricilor si sociologilor...

Aici nu e vorba de razbunare, vanatoare colectiva , etc.( termeni vehiculati intens dupa aparitia Punctului 8 de la Timisoara). Legea CNSAS nu prevede nici o masura punitiva. E vorba pur si simplu de a ne cunoaste trecutul apropiat. Cine vrea sa-l cunoasca.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Jun 2004, 03:11 PM
Mesaj #117


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Hampu, te rog sa te abtii de la atacuri personale. smile.gif

March, stii cine se ocupa de multe anchete, asa-zise dezvaluiri, armata, sri si altele la Ziua? Un nume, care in sine nu prea conteaza, il gasesti in caseta tehnica. Dar stii unde mai are un stat de plata respectivul individ? La STS (Serviciul de Telecomunicatii Speciale, care e in subordinea SRI, evident). La toate marile ziare exista asa ceva. spoton.gif Keep walking, March...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Jun 2004, 03:14 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Sorine tu esti "ilimitat" doar intr-o singura directie.
MIA, ma surprinzi ?? Chiar nu vezi esalonul doi ?? Ce naiba aveam pretentii...sau poate la tine poarta numele esalonul trei sau poate chiar patru, ceea ce pana la urma draga March ar fi de discutat.

Da de unde Dumnezeu au aparut Nastase si ai lui, din eter ?



--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 29 Jun 2004, 03:17 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (March @ 29 Jun 2004, 05:12 PM)
QUOTE (sorin666 @ 29 Jun 2004, 02:49 PM)
De aceea eu consider, in general, ca timpul vanatorii colective de securisti a trecut si ca acum incepe rolul istoricilor si sociologilor...

Aici nu e vorba de razbunare, vanatoare colectiva , etc.( termeni vehiculati intens dupa aparitia Punctului 8 de la Timisoara). Legea CNSAS nu prevede nici o masura punitiva. E vorba pur si simplu de a ne cunoaste trecutul apropiat. Cine vrea sa-l cunoasca.

E prima data cand aud asta, in general mai toti care fac lobby pt asta o vad in practica ca pe o "vanatoare de vrajitoare" sora buna cu cele staliniene sau Mc Chartyste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 29 Jun 2004, 03:19 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 29 Jun 2004, 04:04 PM)
(...)  Bukovski demonstreaza ca, doar in Republica Ceha, fosta politie politica a putut fi pulverizata si revenirea ei la putere impreuna cu nomenclatura comunista din esaloanele doi si trei a fost definitiv blocata. La Praga, democratia este autentica, spune politologul rus, iar economia de piata s-a dezvoltat sanatos, de jos in sus, fara ca spiritul concurential sa poata fi alterat de succesorii liderilor comunisti.

Vrei să fiu rău-rău şi să-ţi spulber o mare parte din iluzii ? sorry.gif

QUOTE

In Cehia, Partidul Comunist este (probabil) viitorul partid castigator al alegerilor in Cehia. Cauzele: esecul reformistilor (social democrati / liberali) in a se adresa problemelor REALE ale populatiei sarace/rurale.

{...}
Vladimir Spidla, the Czech Prime Minster, is to resign on 30 July after losing the support of his Social Democrat party. At a weekend Social Democrat central committee meeting, 103 of the 180 delegates expressed no confidence in him, just short of the majority needed to remove him. Two weeks ago, his party came fifth in the European parliamentary elections, taking only 9 per cent of the vote.

Rightwing President Vaclav Klaus will nominate a successor to form a new cabinet. He is expected to nominate Stanislav Gross, 34, the interior minister who was chosen as the Social Democrat's interim leader on 26 June. Mr Gross is expected either to try to form a coalition which can command a parliamentary majority or to run a minority government. He will try to persuade the Christian Democrats to stay in the cabinet, but they will be wary if the government depends on the opposition Communists for passing legislation.

Gross is widely seen as a good behind-the-scenes deal maker and an image conscious politician. Little is known about his thinking on major issues such as EU policies and the fiscal reforms adopted by Spidla's coalition government that included welfare cuts, Reuters reported.{...}


Scuze - nu am acuma timp de traducere - promit să revin ... dacă deranjează atunci rog moderatorii să elimine pasajul cu pricina. smile.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 29 Jun 2004, 03:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2004, 03:22 PM
Mesaj #121


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



@sorin666:
Cum e prima oara? Pai pana acum am zis ceva de genul legii lustratiei? Am spus doar atat: informare. Vezi paginile anterioare.

@nefertiti:
STS in subordinea SRI? nonono.gif
Si la toate marile ziare cate un agent STS (ori SRI)? Esti tu ziarista, dar pe ce te bazezi? Cine-i agentul la EvZ?

Acest topic a fost editat de abis: 29 Jun 2004, 03:27 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2004, 03:23 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (nefertiti @ 29 Jun 2004, 03:11 PM)
Nu am citit materialul, nu mai citesc basme demult tongue.gif , dar vad ca citezi din Jurnalul National, care apartine lui Voiculescu (Crescent). Asta nu iti spune nimic? Acelasi om care facea jocurile securitatii in Egipt si nu numai pe vremea lui impuscatu'. Acelasi care avea si, probabil, mai are grad mare in aceeasi securitate. Ce crezi ca poate publica in ziarul lui? Povesti de adormit naivii.

Dac nu citesti materialele, dupa cum recunosti, atunci nu mai continua cu tactici de "aburire" de indepartarea atentiei de la miezul chestiunii. Stim care-i treaba cu generalul Voiculescu. Insa acolo e vorba de relatarile unui ofiter de informatii superior. Asa ca vino cu argumente ca nu-i adevarat cele relatate de acesta, sau cel putin comenteaza pe marginea celor spuse de el.
Tutea spunea ca si-a dorit dintodeauna sa faca o teza de doctorat cu tema "Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani" .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Jun 2004, 03:33 PM
Mesaj #123


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Tema respectiva ti se poate aplica si tie. tongue.gif Iar replica ta vizavi de Voiculescu nu ma multumeste.

abis: crede-ma, cunosc destule si vb in cunostinta de cauza. Nu te lua dupa faptul ca legea spune cum ca STS-ul e in subordinea altcuiva. Iti pot spune si cine e la PRO, daca vrei, pe pm. Cat priveste EVZ, sa nu crezi ca nu au pe nimeni. Mai mult, stiu cum puteam sa lucrez la ei, daca acceptam o anumita chestie. laugh.gif

P.S. Nu te gandi la prostii, ma refer la ceva legat de sri.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2004, 03:35 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (nefertiti @ 29 Jun 2004, 05:13 PM)
March, stii cine se ocupa de multe anchete, asa-zise dezvaluiri, armata, sri si altele la Ziua? Un nume, care in sine nu prea conteaza, il gasesti in caseta tehnica. Dar stii unde mai are un stat de plata respectivul individ? La STS (Serviciul de Telecomunicatii Speciale, care e in subordinea SRI, evident). La toate marile ziare exista asa ceva. spoton.gif Keep walking, March...

He-he-he, dar tu de unde ii stii asa de bine, ai wink.gif ? Sa fie oare un ghid care sa ma ajute sa trag anumite concluzii 43.gif

Deci pe linga Nistorescu lista celor "neagreati" ( nu ma refer la persoana ta) ii include si pe S.R.Stanescu, Radu Tudor, Cornel Ivantoc, Cristian Levant,Eugen Istodor,si de ce nu CT Popescu... Toti astia cand vorbesc despre Securitate, turnatori, informatori spun basme, bat campii,etc,etc... 43.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2004, 03:40 PM
Mesaj #125


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Normal ca nu ma gandesc la prostii. ProTv-ul cred ca are "cartite", ca mai toate televiziunile, insa la presa nu stiu ce sa zic. Normal, tu stii mai multe fiind in bransa, insa chiar atat de tampiti sa fie STS-istii ca sa-i descoperi asa de usor? Si chiar ti-au pus cei de la EvZ conditii legate de colabirarea cu SRI pentru a te angaja? Ma mir tocmai pentru ca-i vorba despre EvZ... Daca imi spuneai de Adevarul sau Ziua nu comentam (aper ca nu te-am suparat - nu stiu la ce ziar lucrezi)...
Daca vrei sa-mi dai amanunte pe PM, sunt mut ca un peste, la mine raman...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2004, 03:47 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (nefertiti @ 29 Jun 2004, 05:35 PM)
Iar replica ta vizavi de Voiculescu nu ma multumeste.

Pai vrei sa-ti indic numerele din arhiva "Romaniei Libere" ce contin dezvaluirile despre Crescent, Dunarea, etc. ? Dar eu zic s-o lasi mai moale cu magnatul mass-media Voiculescu ca niciodata nu stii cand poti avea nevoie de el. wink.gif Eu nu, ca nu lucrez in acest domeniu.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Jun 2004, 03:48 PM
Mesaj #127


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



March, poti insinua ce vrei. Printr-un concurs de imprejurari am ajuns sa stiu destule, astfel incat te asigur ca stiu ce spun. Nu intru aici in detalii, pentru ca nu are rost, iar unele sunt lucruri personale. Continuam insa discutia maine, azi nu mai stau prea mult online. Nu dau bir cu fugitii, nu obisnuiesc. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2004, 05:34 PM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 29 Jun 2004, 05:21 PM)

[QUOTE]
In Cehia, Partidul Comunist este (probabil) viitorul partid castigator al alegerilor in Cehia. Cauzele: esecul reformistilor (social democrati / liberali) in a se adresa problemelor REALE ale populatiei sarace/rurale.

{...}
Vladimir Spidla, the Czech Prime Minster, is to resign on 30

Coane MIA,

Stai linistit, nu-mi provoci nici o deziluzie. Cunosc situatia f. bine. Fostii comunisti cehi(slovaci) au fost mult mai buni decat cei romani ( un paradox, nu-i asa, in a face comparatie intre comunisti, dar asta a fost cruda realitate) , ei au avut o Primavara de la Praga care l-a speriat serios pe Ceasca, in cele din urma. Si au mai avut si "Carta" aia din care faceau parte si comunisti. Asa ca acesti fosti comunisti cehi de astazi implicati in politica, nici nu suporta comparatie cu ai nostri... Ca si cum ai compara comunistii italieni ( care au participat de cateva ori la guvernare) cu bolsevicii lui Brezhnev...

Dar ma opresc aici ca sunt off-topic. Putem discuta despre comunism, eventual vizavi de nazim , la un alt topic.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2004, 07:59 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Securistul Marian Ureche ( vezi lista de mai sus) a fost dovedit si de instanta ca a facut politie politica.


Istoricul Marius Oprea ( de la IRIR) a castigat procesul de insulta si calomnie care i-a fost intentat de catre fostul director al Serviciului Independent de Protectie si Anticoruptie (SIPA), securistul Marian Ureche. Magistratii de la Judecatoria Sectorului 1 din Capitala au respins actiunea formulata de catre Ureche, atat pe latura penala, cat si civila. Fostul sef al SIPA solicitase amendarea penala a istoricului Marius Oprea pentru insulta si calomnie si obligarea acestuia la plata unor daune morale de zece miliarde de lei.

In timpul procesului insa, coordonatorul Institutului Roman de Istorie Recenta a facut dovada faptului ca Marian Ureche a desfasurat activitati de politie politica intre anii '65-'87, lucru confirmat inclusiv de Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii.

toata povestea aici : http://www.ziua.ro/display.php?id=18200&data=2004-06-29



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Jun 2004, 10:10 AM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



General SRI, condamnat in cazul "Ursu"

Fostul general SRI Eugen Grigorescu a fost condamnat de Curtea Militara de Apel la doi ani de inchisoare cu suspendare in dosarul privind disparitia jurnalului intim al disidentului comunist Gheorghe Ursu, care a fost asasinat in beciurile Militiei.

Initial, judecatorii de la Tribunalul Militar hotarasera in februarie 2003 sa schimbe incadrarea juridica a inculpatului Grigorescu din abuz in serviciu in neglijenta in serviciu, infractiune pentru care s-a constatat ca ar fi intervenit prescriptia raspunderii penale. Grigorescu fusese totusi obligat sa acordate urmasilor lui Gheorghe Ursu daune morale de 20 de milioane de lei.

Fiul disidentului a contestat decizia de la fond la Curtea Militara de Apel, iar aceasta instanta a decis condamnarea cu suspendare a lui Grigorescu. Conform legii, hotararea poate fi atacata cu recurs.

Membrii Fundatiei "Gheorghe Ursu" considera "stranie" dispozitia de a suspenda executarea pedepsei si, in plus, sustin ca, "fara iminenta inchisorii, inculpatul nu e de asteptat sa restituie jurnalul familiei, precum si organelor de ancheta".

Grigorescu a fost loctiitor al comandantului U.M. 5135 si fusese trimis in judecata pentru sustragere si distrugere de documente. Jurnalul lui Ursu, retinut de fosta securitate, fusese clasificat drept "strict secret" si - potrivit reprezentantilor fundatiei - s-a aflat la baza deciziei Securitatii de a-l ucide pe inginerul Ursu.

(Adrian ARTENE, "Ziua",29/06/04)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Jun 2004, 10:57 AM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Ce putea contine asa de compromitator in 2004 un jurnal al unui dizident mort acum 2 decenii ca tipul sa nu il restituie nici cu amenintarea cu puscaria, poate mai curand l-a distrus, ca n-o fi tampit sa-l lase posteritatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 30 Jun 2004, 12:12 PM
Mesaj #132


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



March, eu ma intreb de ce tu nu omiti si niste pareri personale, in loc sa postezi mai mult diverse materiale din presa.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Jun 2004, 12:58 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Daca nu spun nimic inseamna ca sunt de acord cu textele respective. Ce-i mare lucru de inteles aici. Iar cand a fost cazul am comentat/raspuns , inclusiv tie. Revezi totul mai sus. Si apropos, chestile astea din presa cumva te racaie putin 43.gif N-ar trebui ca doar sunt "basme", " apa de ploaie" !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 30 Jun 2004, 01:06 PM
Mesaj #134


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



laugh.gif acum am vazut, am scris omiti in loc de emiti.

nu ma racaie, nu mai judeca totul doar la suprafata. tongue.gif

p.s. dar nu mi se pare normal sa comentam niste articole doar, deschide un topic pentru asta, daca tii neaparat. sau fa-o pe site-urile ziarelor respective. e doar o parere a mea...

Acest topic a fost editat de nefertiti: 30 Jun 2004, 01:08 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Jun 2004, 01:25 PM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ramai cu parerea ta. Eu vreau sa discut aici pe acest Forum care, sunt convins, nu interzice un asemenea subiect. Cu sau fara citate din ziare.
Deci daca vrei sa discuti cu mine, sa comentezi/argumentezi chestiuni legate direct de subiectul in discutie sunt gata sa raspund , dar nu voi mai da atentie din acest moment la chestiuni colaterale, de "aburire" a miezului problemei, dupa cum am mai spus.




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 30 Jun 2004, 02:01 PM
Mesaj #136


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



Pe un alt topic cineva ( Nefertiti) spunea: "Unul dintre pacatele in care cad romanii in mod repetat este acesta. Uita ca au suferit si din cauza cui." Si DE UNDE sa stie din cauza cui ar fi suferit, ei, romanii?
Apoi, ce comentati aici daca nu informatii? Si daca nici unul din voi nu a venit concret cu nici o informatie, de ce nu sunt bune cele din ziare?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 30 Jun 2004, 02:09 PM
Mesaj #137


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



In mod sigur, acolo nu ma refeream la securisti. Si, ca sa ne lamurim, nu iau apararea lor, am spus doar ca eu nu cred ca publicarea acelor liste ar ajuta la ceva. Oricum, sunt si vor fi infiltrati peste tot, fie ca ne place sau nu. Personal, am o aversiune destul de mare fata de ei, din anumite motive in plus decat cele fluturate de unii in public. Dar sunt destul de realista sa imi dau seama ca CNSAS-ul lui Dinescu nu va rezolva nimic.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 30 Jun 2004, 02:23 PM
Mesaj #138


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



off-topic: oameni care arunca gunoaie pe strada sunt si vor exista mereu. Suntem realisti si ne dam seama ca nu este nimic de facut (scuzati devierea de la discutie dar ca metafora cred ca merge).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 30 Jun 2004, 03:15 PM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Dar sunt destul de realista sa imi dau seama ca CNSAS-ul lui Dinescu nu va rezolva nimic.


Poate rezolva enorm Nefertiti!! Intrebarea e daca vrem sau nu?? sad.gif Pe vremuri am fost lasi ca ne-a fost frica de ei, iar acum suntem lasi pt. ca-i lasam sa-si faca de cap in continuare sad.gif

Deci nu vrem...sau mai bine zis majoritatea noastra.

Nu sunt pt. vanatoare de scalpuri, dar pana v-a trece generatia lor de pe lumea asta, nu o sa reusim sa ridicam capul la suprafata....

Sorin.

ps. cred ca te-ai implicat cam mult in discutia asta, mai ales pt. un moderator al Hanului!!


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 1 Jul 2004, 08:27 AM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



TEORETIC ai perfecta dreptate, in practica "mioritica" efectul va fi invers, in sensul ca se va ajunge la "vanatoarea de turnatori" (din aia minori, caci scrumbiile mari si de meserie au avut ele grija sa nu apara pe liste... ) si in plus, eficacitatea economica a actiunii va fi nula, cine va trage patura moale de sub fundul "noii burghezii" ex securista? CNSAS? sa fim seriosi...
Cutia Pandorei e usor de deschis, oricine aproape poate sa o faca, problema e cine va mai putea sa o inchida si in ce conditii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

24 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 02:52 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman